Feloran

Šķīdums injekcijām

Feloran 75 mg/3 ml šķīdums injekcijām

Kartona kastīte, Ampula, N10
Temperatūrā līdz 25°C, oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Nesasaldēt!
Diclofenacum natricum

Feloran pieder zāļu grupai, ko sauc par nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem (NPL). Feloran piemīt izteikta pretiekaisuma un pretsāpju iedarbība, kā arī noteikta pretdrudža iedarbība. Tiek uzskatīts, ka galvenais šo zāļu darbības mehānisms ir saistīts ar prostaglandīnu (kam piemīt nozīmīga loma iekaisumu, sāpju un drudža norises procesos) sintēzes aktivitātes nomākumu. Feloran lieto, lai atvieglotu akūtas sāpes un samazinātu iekaisumu sekojošu stāvokļu gadījumā: locītavu sāpes, kaulu un muguras sāpes – reimatoīdais artrīts, ankilozējošs spondilartrīts (Behtereva slimība), osteoartrīts, spondilartrīts, muguras sāpes, artrīts, psoriātisks artrīts, artroze, podagras lēkmes, sāpes, kas rodas pēc traumas vai operācijām, iekaisums un tūska, sāpes, ko izraisa nierakmeņi un žultsakmeņi, smagas galvassāpju lēkmes (migrēna).

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Maks. cenu diapazons

€ ar PVN

10.60 €

Zāļu produkta identifikators

00-0090-01

Zāļu reģistrācijas numurs

00-0090

Ražotājs

Sopharma AD, Bulgaria

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

16-JUL-10

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

75 mg/3 ml

Zāļu forma

Šķīdums injekcijām

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Sopharma AD, Bulgaria

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam

Feloran 75 mg/3 ml šķīdums injekcijām

Diclofenacum natricum

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.

Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt:

Kas ir Feloran un kādam nolūkam to lieto

Kas Jums jāzina pirms Feloran lietošanas

Kā lietot Feloran

Iespējamās blakusparādības

Kā uzglabāt Feloran

Iepakojuma saturs un cita informācija

1. Kas ir Feloran un kādam nolūkam to lieto

Feloran pieder zāļu grupai, ko sauc par nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem (NPL). Feloran piemīt izteikta pretiekaisuma un pretsāpju iedarbība, kā arī noteikta pretdrudža iedarbība. Tiek uzskatīts, ka galvenais šo zāļu darbības mehānisms ir saistīts ar prostaglandīnu (kam piemīt nozīmīga loma iekaisumu, sāpju un drudža norises procesos) sintēzes aktivitātes nomākumu.

Feloran lieto, lai atvieglotu akūtas sāpes un samazinātu iekaisumu sekojošu stāvokļu gadījumā: locītavu sāpes, kaulu un muguras sāpes – reimatoīdais artrīts, ankilozējošs spondilartrīts (Behtereva slimība), osteoartrīts, spondilartrīts, muguras sāpes, artrīts, psoriātisks artrīts, artroze, podagras lēkmes, sāpes, kas rodas pēc traumas vai operācijām, iekaisums un tūska, sāpes, ko izraisa nierakmeņi un žultsakmeņi, smagas galvassāpju lēkmes (migrēna).

2. Kas Jums jāzina pirms Feloran lietošanas

Nelietojiet Feloran šādos gadījumos:

ja Jums ir alerģija pret diklofenaku vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;

ja Jums jebkad iepriekš ir bijis elpas trūkums (elpošanas traucējumi, tai skaitā bronhiālā astma), izsitumi uz ādas vai iesnas pēc aspirīna (acetilsalicilskābes) vai citu nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošanas;

ja Jums jebkad iepriekš ir bijusi kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas (peptiska) čūla vai arī gremošanas trakta asiņošana (tai skaitā vemšana ar asinīm, svaigas asinis izkārnījumos vai tumši darvaini izkārnījumi);

ja Jums anamnēzē ir kuņģa vai zarnu trakta asiņošana, kas saistīta ar iepriekšēju NPL terapiju;

ja Jums ir smaga sirds mazspēja (sirds muskuļa vājums);

ja Jums ir diagnosticēta sirds slimība un/vai cerebrovaskulāra slimība, piemēram, Jums ir bijis miokarda infarkts, insults, mini insults, pārejoša išēmiska lēkme vai asinsvadu, kas ved uz sirdi vai smadzenēm, nosprostojums vai operācija, lai atbrīvotos no nosprostojuma vai to apietu;

ja Jums ir vai ir bijušas problēmas ar asins cirkulāciju (perifēra artēriju slimība);

ja Jums ir aknu darbības traucējumi;

ja Jums ir smaga nieru mazspēja;

ja Jums rit pēdējie 3 grūtniecības mēneši vai arī Jūs barojat bērnu ar krūti;

bērniem un pusaudžiem.

Pirms diklofenaka lietošanas pārliecinieties, ka ārstam ir zināms, ka:

Jūs smēķējat;

Jums ir cukura diabēts;

Jums ir stenokardija, trombi, augsts asinsspiediens, paaugstināts holesterīna vai triglicerīdu līmenis.

Zāļu nevēlamo blakusiedarbību var mazināt, lietojot mazāko efektīvo devu, kas nepieciešama simptomu kontrolei, iespējami īsāku laiku.

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Pirms Feloran lietošanas konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu.

Feloran ar piesardzību jālieto pacientiem ar hronisku alkohola atkarību, smēķētājiem, gados vecākiem pacientiem (vecākiem par 65 gadiem), ja vienlaicīgi tiek lietoti kortikosteroīdi vai antikoagulanti, jo šajā gadījumā ir lielāks kuņģa – zarnu trakta komplikāciju risks.

Feloran var izraisīt nopietnas kuņģa un zarnu reakcijas, piemēram, sāpes, asiņošanu, čūlas un perforāciju. Zāļu nevēlamo blakusiedarbību var mazināt, lietojot mazāko efektīvo devu, kas nepieciešama simptomu kontrolei, iespējami īsāku laiku.

Feloran var izraisīt kuņģa – zarnu trakta kairinājumu jebkurā terapijas laikā – ar vai bez brīdinošiem simptomiem.

Tādu zāļu, kā, piemēram, Feloran, lietošana var būt saistīta ar palielinātu sirdslēkmes (miokarda infarkta) vai galvas smadzeņu asinsrites traucējumu (insulta) risku. Šis risks ir lielāks lietojot lielas devas (150 mg dienā) un ilgstošas lietošanas gadījumā. Nepārsniedziet ieteikto devu vai ārstēšanas ilgumu!

Feloran ar piesardzību jālieto pacientiem ar hronisku rinītu, hronisku sinusītu un/vai deguna polipiem, bronhiālo astmu.

Feloran ar piesardzību jālieto pacientiem jebkādu paaugstinātas jutības (alerģijas) izpausmju gadījumā pret ēdienu un zālēm.

Ja Jums ir sistēmiskā sarkanā vilkēde (SSV) vai līdzīga slimība, pārrunājiet terapiju ar ārstu, jo var būt palielināts smadzeņu apvalku iekaisuma risks.

Feloran ar piesardzību jālieto pacientiem ar nieru un sirds darbības traucējumiem, gados vecākiem pacientiem un pacientiem, kuri lieto zāles asinsspiediena samazināšanai vai arī diurētiskos līdzekļus (urīndzenošas tabletes).

Ja Jums ir aknu darbības traucējumi, ārsts terapijas laikā var novērot Jūsu aknu darbību.

Ja Jums ir slimība, ko sauc par porfīriju, Feloran lietošana var izraisīt porfīrijas lēkmi.

Lai gan reti, Feloran var izraisīt nopietnas ādas reakcijas. Parādoties pirmajiem izsitumiem uz ādas vai jebkādām citām paaugstinātas jutības pazīmēm, terapija jāpārtrauc.

Pacientiem ar asinsreces traucējumiem ilgstošas Feloran terapijas laikā jānovēro asinsaina.

Tā kā šīm zālēm piemīt pretiekaisuma iedarbība, tās var maskēt akūtas infekcijas simptomus, piemēram, galvassāpes un paaugstinātu ķermeņa temperatūru, kas var apgrūtināt infekcijas noteikšanu un pareizu tās ārstēšanu.

Feloran terapija, tāpat kā citu pretreimatisma līdzekļu lietošana, var izraisīt apaugļošanās traucējumus sievietēm reproduktīvā vecumā.

Citas zāles un Feloran

Pastāstiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai par visām zālēm, kuras lietojat, esat lietojis pēdējā laikā vai varētu lietot, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes.

Vienlaicīga Feloran lietošana ar aspirīnu (acetilsalicilskābi), citiem nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem vai kortikosteroīdiem palielina nevēlamo kuņģa – zarnu trakta, nieru vai aknu blakusparādību risku.

Vienlaicīgas lietošanas gadījumā Feloran var palielināt digoksīna, litija sāļu, imūnsistēmu nomācošu līdzekļu (metotreksāta, ciklosporīna) toksicitāti.

Feloran, tāpat kā citi nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, samazina diurētisko līdzekļu un citu asinsspiedienu pazeminošo zāļu (piemēram, bēta blokatoru, AKE inhibitoru) terapeitisko iedarbību.

Vienlaicīga lietošana ar asinsreci kavējošiem līdzekļiem (piemēram, varfarīnu, heparīnu) palielina asiņošanas risku.

Vienlaicīga Feloran lietošana ar hinolona grupas antibakteriālajiem līdzekļiem (zāles infekciju ārstēšanai) var palielināt krampju risku pacientiem ar vai bez epilepsijas anamnēzē.

Antitrombotiskie līdzekļi un selektīvie serotonīna atpakaļsaistes inhibitori (SSAI) palielina kuņģa – zarnu trakta asiņošanas risku.

Lietojot diklofenaku vienlaicīgi ar pentoksifilīnu, palielinās asiņošanas risks.

Lietojot diklofenaku vienlaicīgi ar takrolimu, palielinās nefrotoksicitātes risks.

Lietojot diklofenaku vienlaicīgi ar zidovudīnu, palielinās asiņošanas risks HIV pozitīviem pacientiem ar hemofīliju.

Lietojot diklofenaku vienlaicīgi ar pretpodagras līdzekļiem (probenecīdu un sulfīnpirazonu), palielinās diklofenaka eliminācija no organisma.

Feloran kopā ar uzturu, dzērienu un alkoholu

Feloran nedrīkst lietot vienlaicīgi ar alkoholu. Alkohols palielina diklofenaka nevēlamo iedarbību uz kuņģa un zarnu gļotādu.

Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte

Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt iestājusies grūtniecība vai arī plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu.

Grūtniecība

Grūtnieces nedrīkst lietot Feloran pēdējo trīs grūtniecības mēnešu laikā. Grūtniecēm un sievietēm, kuras plāno grūtniecību, jāizvairās no Feloran lietošanas. Ārstēšanās jebkurā grūtniecības stadijā ir pieļaujama tikai pēc ārsta norādījuma.

Barošana ar krūti

Feloran nedrīkst lietot mātes, kuras baro bērnu ar krūti.

Fertilitāte

Feloran lietošana sievietēm var ietekmēt auglību un tāpēc tā lietošana nav ieteicama sievietēm, kuras plāno grūtniecību.

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana

Feloran var izraisīt reiboni, nespēku, miegainību, vertigo, redzes un dzirdes traucējumus, kas var ietekmēt reakcijas ātrumu un uzmanību. Tas jāņem vērā pacientiem, kuri vada transportlīdzekļus vai apkalpo mehānismus.

Feloran satur nātriju un nātrija sulfītu (E221)

Zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā devā, - būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.

Šīs zāles satur nātrija sulfītu (E221). Reti var izraisīt smagas paaugstinātas jutības reakcijas un bronhospazmu.

3. Kā lietot Feloran

Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts, farmaceits vai medmāsa Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.

Devu un terapijas ilgumu noteiks ārsts.

Lietošanas veids:

Šīs zāles injicē dziļi intragluteāli, augšējā ārējā kvadrantā.

Terapijas ilgums: nedrīkst lietot ilgāk par 2 dienām. Nepieciešamības gadījumā terapiju var turpināt ar citām diklofenaku saturošām zāļu formām (piemēram, tabletēm, supozitorijiem, gelu).

Pieaugušie

Parastā deva pieaugušajiem ir 75 mg diklofenaka nātrija (1 ampula) dienā. Nepieciešamības gadījumā devu var palielināt līdz 150 mg (2 ampulas). Otru ampulas saturu injicē otrā pusē ar vairāku stundu starplaiku. Maksimālā dienas deva ir 150 mg.

Lietošana bērniem un pusaudžiem

Nav piemērots bērniem un pusaudžiem.

Ārsts var nozīmēt arī citas zāles kuņģa aizsardzībai, kas jālieto vienlaicīgi, it īpaši, ja Jums iepriekš ir bijuši kuņģa darbības traucējumi, ja Jūs esat gados vecāks cilvēks vai arī lietojat noteiktas zāles.

Ja Jūs esat lietojis Feloran vairāk nekā noteikts

Ja Jums šķiet, ka Jums ir ievadīts pārāk daudz Feloran, nekavējoties pastāstiet par to ārstam, farmaceitam vai medmāsai.

Iespējamie pārdozēšanas klīniskie simptomi ir: letarģija, miegainība, noguruma sajūta, slikta dūša, vemšana, galvassāpes, sāpes epigastrālajā apvidū, reibonis. Smagākos gadījumos iespējama kuņģa vai zarnu trakta asiņošana (piemēram, vemšana ar asinīm, svaigas asinis izkārnījumos vai tumši, darvaini izkārnījumi), alerģiskas reakcijas (piemēram, izsitumi uz ādas, nieze, zilumu veidošanās, sāpīgi sārti apvidi, ādas lobīšanās vai čulgas) un cerebrāli simptomi, kas ietver miegainību, reiboni, krampjus vai komu. Izteiktas saindēšanās gadījumā ir iespējama akūta nieru mazspēja un aknu bojājumi.

Ja Jūs esat aizmirsis lietot Feloran

Ja Jūs nebūsiet lietojuši Feloran noteiktajā laikā, nākamā deva Jums jālieto tiklīdz Jūs atceraties. Ja ir pienācis laiks jau nākamajai devai, izlaidiet aizmirsto devu un nākamo devu lietojiet parastajā laikā.

Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu.

Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.

4. Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.

Zāļu nevēlamo blakusiedarbību var mazināt, lietojot mazāko efektīvo devu, kas nepieciešama simptomu kontrolei, iespējami īsāku laiku.

Lai izvērtētu blakusparādības, izmantota sekojoša sastopamības biežuma klasifikācija:

Ļoti bieži

Vairāk kā 1 no 10 pacientu

Bieži

1 līdz 10 no 100 pacientu

Retāk

1 līdz 10 no 1 000 pacientu

Reti

1 līdz 10 no 10 000 pacientu

Ļoti reti

Mazāk kā 1 no 10 000 pacientu

Nav zināmi

Sastopamības biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem

Dažas blakusparādības var būt nopietnas.

Pārtrauciet lietot Feloran un pastāstiet par to ārstam, ja Jums rodas:

vieglas pakāpes krampji un sāpes vēderā, kas sākas neilgi pēc terapijas uzsākšanas ar Feloran, kam seko taisnās zarnas asiņošana vai asiņaina caureja, parasti 24 stundu laikā pēc vēdera sāpju parādīšanās (biežums nav zināms, nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

Infekcijas un infestācijas

Nav zināmi: audu bojājums injekcijas vietā.

Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi

Ļoti reti: samazināts dažu asins šūnu skaits asinīs (trombocitopēnija, leikopēnija, agranulocitoze, hemolītiska anēmija, aplastiska anēmija), eozinofīlija, pagarināts asins tecēšanas laiks.

Imūnās sistēmas traucējumi

Reti: alerģiskas reakcijas, nieze ar vai bez izsitumiem uz ādas, vezikobullozi izsitumi, nātrene, anafilakse vai anafilaktoīdas reakcijas, sēkšana vai elpas trūkums (bronhospazmas, astmas lēkmes).

Psihiskie traucējumi

Ļoti reti: psihotiskas reakcijas, depresija, eiforija, nemiers, bezmiegs, dezorientācija.

Nervu sistēmas traucējumi

Retāk: vertigo, galvassāpes, reibonis.

Reti: miegainība, nespēks, noguruma sajūta.

Ļoti reti: jušanas traucējumi, parestēzija (pirkstu tirpas vai nejutīgums), aizkaitināmība, atmiņas traucējumi, krampji, aseptisks meningīts (smadzeņu apvalka iekaisums).

Acu bojājumi

Ļoti reti: redzes traucējumi (neskaidra redze vai redzes dubultošanās).

Ausu un labirinta bojājumi

Ļoti reti: dzirdes traucējumi, troksnis ausīs.

Sirds funkcijas traucējumi

Ļoti reti: sirdsklauves (paātrināta vai neregulāra sirdsdarbība), stenokardija (sāpes krūškurvī), sirds ritma traucējumi, sirds mazspēja, sirds mazspējas pasliktināšanās, šķidruma aizture (tūskas attīstība).

Asinsvadu sistēmas traucējumi

Ļoti reti: vaskulīts (asinsvadu iekaisums).

Tādu zāļu kā diklofenaks lietošana var būt saistīta ar nedaudz palielinātu sirdslēkmes (miokarda infarkta) vai galvas asinsrites traucējumu (insulta) risku.

Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības

Ļoti reti: pneimonīts (plaušu iekaisums), alveolīts.

Kuņģa - zarnu trakta traucējumi

Kuņģa – zarnu trakta traucējumi ir visbiežākās nevēlamas blakusparādības. Iespējama peptiska čūla, perforācija vai kuņģa – zarnu trakta asiņošana, dažkārt ar letālu iznākumu, it īpaši gados vecākiem pacientiem.

Retāk: slikta dūša, vemšana, sāpes pakrūtē un vēdera sāpes, caureja, dispepsija un meteorisms.

Reti: gastrīts, kuņģa – zarnu trakta asiņošana (hematemēze, melēna un asinis izkārnījumos), kuņģa – zarnu trakta čūlas paasinājums ar vai bez asiņošanas vai perforācijas, dažkārt ar letālu iznākumu, it īpaši gados vecākiem pacientiem.

Ļoti reti: čūlains stomatīts, glosīts, barības vada bojājumi, nespecifisks hemorāģisks kolīts un čūlaina kolīta vai Krona slimības paasinājums, aizcietējums, pankreatīts.

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Retāk: paaugstināts aknu enzīmu līmenis asinīs.

Reti: hepatīts (aknu iekaisums) ar vai bez dzeltes.

Ļoti reti: zibensveida hepatīts.

Ādas un zemādas audu bojājumi

Bieži: izsitumi uz ādas.

Reti: nātrene.

Ļoti reti: erythema multiforme, bullozi izsitumi uz ādas, ekzantēma, eksfoliatīvs dermatīts, alerģiskas izcelsmes purpura, fotosensitivitāte, Stīvensa – Džonsona sindroms, Laiela sindroms (toksiska epidermāla nekrolīze), alopēcija (matu izkrišana).

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi

Reti: tūska.

Ļoti reti: akūta nieru mazspēja, hematūrija vai proteīnūrija (asins vai olbaltumvielu piejaukums urīnā), nieru darbības traucējumi (intersticiāls nefrīts, nefrotisks sindroms, papilāra nieru nekroze).

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Bieži: sāpes un sacietējums ievadīšanas vietā.

Ļoti reti: lokāls abscess un nekroze ievadīšanas vietā.

Ziņošana par blakusparādībām

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas iela 15, Rīga, LV 1003. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv" www.zva.gov.lv

Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt Feloran

Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.

Uzglabāt temperatūrā līdz 25°C.

Nesasaldēt!

Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma pēc „EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.

Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Feloran satur

Aktīvā viela ir diklofenaka nātrija sāls.

1 ml šķīduma satur 25 mg diklofenaka nātrija sāls.

Katra ampula (3 ml) satur 75 mg diklofenaka nātrija sāls.

Citas sastāvdaļas ir N,N-dimetilacetamīds, bezūdens nātrija sulfīts (E221), dinātrija edetāts, nātrija hidroksīds 1 mol/l un ūdens injekcijām.

Feloran ārējais izskats un iepakojums

Feloran šķīdums injekcijām ir dzidrs, bezkrāsains līdz nedaudz dzeltenīgs šķīdums.

Bezkrāsainas I klases hidrolītiskas stikla ampulas, kuru tilpums ir 3 ml, ar marķējumu ampulas atvēršanai (krāsains punktveida aplis). 10 ampulas iepakotas PVH folijas blisteros. Kartona kastītē iepakots 1 vai 10 blisteri kopā ar lietošanas instrukciju.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs

SOPHARMA AD, 16, Iliensko Shosse Street, 1220 Sofia, Bulgārija

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 2019.gada februārī.

SASKAŅOTS ZVA 28-03-2019

00-0090/II/019

Lejupielādēt zāļu aprakstu

ZĀĻU APRAKSTS

1. ZĀĻU NOSAUKUMS

Feloran 75 mg/3 ml šķīdums injekcijām

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

1 ml šķīduma satur 25 mg diklofenaka nātrija sāls (Diclofenacum natricum).

Katra ampula (3 ml) satur 75 mg diklofenaka nātrija sāls.

Palīgvielas ar zināmu iedarbību: bezūdens nātrija sulfīts (E221), dinātrija edetāts, nātrija hidroksīds.

Katra ampula (3 ml) satur 0,3804 mmol (8,75 mg) nātrija (bezūdens nātrija sulfīta (E221), dinātrija edetāta, nātrija hidroksīda veidā).

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA

Šķīdums injekcijām.

Dzidrs, bezkrāsains līdz nedaudz dzeltenīgs šķīdums.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1. Terapeitiskās indikācijas

Feloran lieto intramuskulāri, lai atvieglotu akūtas sāpes un samazinātu iekaisumu sekojošu slimību gadījumā:

lokomotorās sistēmas iekaisīgas un deģeneratīvas slimības: reimatoīdais artrīts, ankilozējošā spondilartrīta paasinājums (Behtereva slimība), osteoartrīts, spondilartrīts, mugurkaula sāpju sindroms, artrīts, psoriātisks artrīts, artroze;

nieru un žultsceļu kolikas;

akūtas podagras lēkmes;

pēctraumatiskas un pēcoperācijas sāpes, iekaisumi un tūskas;

smagas migrēnas lēkmes.

4.2. Devas un lietošanas veids

Devas

Pieaugušie

Reizes deva pieaugušajiem ir 75 mg diklofenaka nātrija. Nepieciešamības gadījumā devu var palielināt līdz 150 mg (otru ampulas saturu injicē otrā pusē ar vairāku stundu starplaiku). Maksimālā dienas deva ir 150 mg.

Pediatriskā populācija

Bērniem Feloran šķīdums injekcijām ir kontrindicēts.

Lietošanas veids

Intramuskulārai lietošanai.

Šīs zāles injicē dziļi intragluteāli, augšējā ārējā kvadrantā.

Terapijas ilgums

Feloran šķīdumu injekcijām nedrīkst lietot ilgāk par 2 dienām. Nepieciešamības gadījumā terapiju var turpināt ar citām diklofenaku saturošām zāļu formām (piemēram, tabletēm, supozitorijiem, gelu).

Zāļu nevēlamo blakusiedarbību var mazināt, lietojot mazāko efektīvo devu, kas nepieciešama simptomu kontrolei, iespējami īsāku laiku (skatīt 4.4. apakšpunktu).

4.3. Kontrindikācijas

Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.

Pacientiem, kuriem iepriekšēja nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu (NPL) vai acetilsalicilskābes lietošana ir izraisījusi paaugstinātas jutības reakcijas (piemēram, astmu, angioneirotisko tūsku, nātreni vai akūtu rinītu).

Aktīva vai anamnēzē esoša kuņģa – zarnu trakta čūla, asiņošana vai perforācija (divas vai vairākas nepārprotamas un pierādītas čūlu vai asiņošanas epizodes).

Kuņģa – zarnu trakta asiņošana vai perforācija anamnēzē, ko izraisījusi iepriekšēja NPL lietošana.

Smaga sirds mazspēja.

Diagnosticēta sastrēguma sirds mazspēja (NYHA II-IV), sirds išēmiskā slimība, perifēro artēriju slimība un/vai cerebrovaskulāra slimība.

Aknu darbības traucējumi.

Nieru mazspēja (kreatinīna klīrenss < 30 ml/min).

Bērniem un pusaudžiem.

Grūtniecības trešais trimestris.

Mātēm, kuras baro bērnu ar krūti.

4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Vispārīgi

Zāļu nevēlamo blakusiedarbību var mazināt, lietojot mazāko efektīvo devu, kas nepieciešama simptomu kontrolei, iespējami īsāku laiku (skatīt 4.2. apakšpunktu un Kuņģa-zarnu trakta (KZT) asiņošana, čūla un perforācija un Kardiovaskulāri un cerebrovaskulāri traucējumi - zemāk).

Stingri ievērot instrukcijas intramuskulāras injekcijas veikšanai, lai novērstu nevēlamas blakusparādības injekcijas vietā, kas var izraisīt muskuļu vājumu, muskuļu paralīzi, hipoestēziju un audu nekrozi injekcijas vietā.

Jāizvairās no diklofenaka vienlaicīgas lietošanas ar citiem NPL, arī ciklooksigenāzes –2 selektīvajiem inhibitoriem, jo iespējamas paaugstinātas jutības reakcijas.

Pacientiem, kuri lieto NPL, ir palielināts hiperkaliēmijas risks (it īpaši gados vecākiem cilvēkiem, pacientiem ar cukura diabētu, nieru mazspēju, kā arī pacientiem, kuri lieto bēta blokatorus, AKE inhibitorus un kāliju saudzējošus diurētiskos līdzekļus). Piesardzības nolūkos nepieciešams novērot kālija koncentrāciju serumā.

Gados vecāki pacienti

Gados vecākiem pacientiem NPL lietošana biežāk izraisa nevēlamas blakusparādības, īpaši kuņģa - zarnu trakta asiņošanu un perforāciju, kas var radīt letālu iznākumu.

Kuņģa-zarnu trakta (KZT) asiņošana, čūla un perforācija

Ziņojumi par KZT asiņošanu, čūlu vai perforāciju (arī ar letālu iznākumu) ir saņemti saistībā ar visiem NPL. Ziņojumi liecina, ka minētās nevēlamās blakusparādības var rasties neatkarīgi no NPL lietošanas ilguma. Par nevēlamu blakusparādību rašanos var vēstīt brīdinājuma simptomi, bet tādi var arī nebūt, kā arī nevēlamās blakusparādības var rasties pacientiem, kuriem anamnēzē KZT traucējumi nav bijuši.

KZT asiņošanas, čūlas vai perforācijas risks ir lielāks, lietojot lielāku NPL devu. Lielāks minēto nevēlamo blakusparādību risks ir arī tiem pacientiem, kuriem anamnēzē bijusi čūla, īpaši ar komplikācijām: asiņošanu vai perforāciju (skatīt 4.3. apakšpunktu), kā arī gados vecākiem pacientiem. Šiem pacientiem terapija jāsāk ar iespējami mazāku NPL devu. Šajos, kā arī gadījumos, kad tiek lietota acetilsalicilskābe (aspirīns) mazās devās vai citas zāles ar palielinātu KZT nevēlamu blakusparādību risku, rūpīgi jāapsver nepieciešamība NPL kombinēt ar gastroprotektoriem, piemēram, mizoprostolu vai protonu sūkņa inhibitoriem (skatīt turpmāk un 4.5. apakšpunktu).

Pacientiem (īpaši gados vecākiem), kuriem anamnēzē diagnosticēti KZT traucējumi, jāiesaka ziņot par ikvienu neparastu abdominālu simptomu (īpaši KZT asiņošanu). Būtiski minētiem simptomiem pievērst pastiprinātu uzmanību ārstēšanas sākumā.

Piesardzība jāievēro pacientiem, kuri vienlaicīgi lieto līdzekļus, kas var palielināt čūlas vai asiņošanas risku: piemēram, perorālos kortikosteroīdus, antikoagulantus (piemēram, varfarīnu), selektīvos serotonīna atpakaļsaistes inhibitorus vai antitrombotiskos līdzekļus (piemēram, aspirīnu (acetilsalicilskābi)) (skatīt 4.5. apakšpunktu).

Ja pacientiem, kuri lieto diklofenaku, tiek diagnosticēta KZT asiņošana vai čūla, zāļu lietošana nekavējoties jāpārtrauc.

Pacientiem, kuriem anamnēzē diagnosticēta KZT slimība (čūlains kolīts, Krona slimība), NPL jālieto piesardzīgi, jo iespējams slimības paasinājums (skatīt 4.8. apakšpunktu).

Diklofenaku ar piesardzību jālieto hroniskiem alkoholiķiem, smēķētājiem, jo iespējams palielināts kuņģa – zarnu trakta komplikāciju risks.

Kardiovaskulāri un cerebrovaskulāri traucējumi

Pacientiem ar hipertensiju un/vai vieglu līdz vidēji smagu sastrēguma sirds mazspēju anamnēzē nepieciešama atbilstoša novērošana un konsultēšana, jo saistībā ar NPL terapiju ziņots par šķidruma aizturi un tūsku.

Klīnisko pētījumu un epidemioloģiskie dati liecina, ka diklofenaka lietošana, it īpaši lielās devās (150 mg dienā) un ilgstoši var būt saistīta ar nedaudz palielinātu arteriālas trombozes (piemēram, miokarda infarkta vai insulta) risku.

Pacientiem ar nozīmīgiem sirds un asinsvadu riska faktoriem (piemēram, arteriāla hipertensija, hiperlipidēmija, cukura diabēts, smēķēšana) ārstēšana ar diklofenaku jāsāk pēc rūpīgas izvērtēšanas.

Tā kā diklofenaka sirds asinsvadu risks var palielināties proporcionāli devai un lietošanas ilgumam, jālieto mazākā efektīvā deva iespējami īsāku laiku. Periodiski jāvērtē pacienta vajadzība pēc simptomātiskas sāpju remdēšanas un atbildes reakcija uz terapiju.

Diklofenaka terapijas laikā jānovēro asinsaina, redze un nieru darbība.

Elpošanas traucējumi

Pacientiem ar bronhiālo astmu, hronisku rinītu, hronisku sinusītu un/vai deguna polipiem ir lielāks ar NPL lietošanu saistītu alerģisku reakciju risks. Diklofenaka lietošana šādiem pacientiem var izraisīt astmas lēkmes.

Sistēmiskā sarkanā vilkēde (SSV) un jaukta saistaudu slimība

Pacientiem ar SSV un jaukto saistaudu slimību iespējams palielināts aseptiska meningīta risks.

Ietekme uz nierēm

Pacientiem ar nieru mazspēju ir samazināta diklofenaka eliminācija un palielināts toksicitātes risks.

Diklofenaka lietošana pacientiem ar dzimumorgānu un urīnceļu traucējumiem var paasināt šos traucējumus.

Ietekme uz aknām

Tāpat kā citi NPL, diklofenaks var izraisīt aknu darbības traucējumus un pasliktināt aknu mazspēju. Nepieciešama regulāra aknu darbības rādītāju kontrole (jānosaka aknu enzīmu līmenis, it īpaši ilgstošas terapijas gadījumā).

Diklofenaka lietošana pacientiem ar aknu porfīrīju var izraisīt lēkmi.

Ādas reakcijas

Ļoti retos gadījumos saistībā ar NPL lietošanu saņemti ziņojumi par smagām ādas reakcijām (dažas ar letālu iznākumu), tai skaitā eksfoliatīvo dermatītu, Stīvensa – Džonsona sindromu un toksisko epidermālo nekrolīzi (skatīt 4.8. apakšpunktu). Lielāks nevēlamu blakusparādību risks ir terapijas sākumā: vairumā gadījumu ārstēšanas pirmajā mēnesī. Diklofenaka lietošana jāpārtrauc, tiklīdz rodas izsitumi uz ādas, gļotādas bojājumi vai jebkuras citas paaugstinātas jutības pazīmes.

Hematoloģiski efekti

Pacientiem ar koagulopātiju diklofenaks jānozīmē ar piesardzību un to drīkst ievadīt tikai ārsta uzraudzībā. Diklofenaks var atgriezeniski nomākt prostaglandīnu sintēzes aktivitāti un trombocītu agregāciju.

Ilgstoša lietošana

Ilgstošas NPL lietošanas laikā ieteicams novērot asinsainu.

Infekcijas

Šo zāļu pretiekaisuma iedarbības rezultātā tās var maskēt akūta iekaisuma simptomus un tāpēc pirms terapijas sākuma jānovērš jebkāda veida bakteriāla infekcija.

Sieviešu auglība

Feloran lietošana sievietēm var ietekmēt auglību un tāpēc tā lietošana nav ieteicama sievietēm, kuras plāno grūtniecību.

Nātrijs

Zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā devā, - būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.

Sulfīti

Šīs zāles satur nātrija sulfītu (E221). Reti var izraisīt smagas paaugstinātas jutības reakcijas un bronhospazmu.

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Salicilāti un citi NPL: nav ieteicama diklofenaka lietošana vienlaicīgi ar citiem NPL, jo iespējams palielināts kuņģa – zarnu trakta čūlu risks.

Antikoagulanti un antiagreganti: vienlaicīga zāļu ievadīšana var palielināt asiņošanas risku, tādēļ ieteicams ievērot piesardzību. Lai gan klīnisko pētījumu dati neliecina par diklofenaka ietekmi uz antikoagulantu darbību, tika saņemti ziņojumi par palielinātu asiņošanas risku pacientiem, kuri saņem diklofenaku un antikoagulantus vienlaicīgi. Tāpēc šādiem pacientiem ieteicama cieša klīniskā uzraudzība.

Litijs: NPL palielina litija līmeni plazmā un samazina tā nieru klīrensu, ko izraisa prostaglandīnu sintēzes nomākums nierēs. Litija toksicitātes dēļ palielinās blakusparādību risks.

Metotreksāts: lietojot NPL, tai skaitā diklofenaku, 24 stundu laikā pirms vai pēc metotreksāta lietošanas jāievēro piesardzība. Diklofenaks izspiež metotreksātu no tā saistīšanās vietas ar plazmas olbaltumvielām, palielina metotreksāta koncentrāciju plazmā un toksicitāti.

Diurētiskie līdzekļi: NPL samazina diurētisko līdzekļu nātrijurētisko iedarbību, nomācot prostaglandīnu sintēzi nierēs. Vienlaicīgas diklofenaka un kāliju saudzējošo diurētisko līdzekļu lietošanas gadījumā nepieciešams kontrolēt ūdens-sāļu līdzsvaru (hiperkaliēmija).

AKE-inhibitori: NPL samazina to antihipertensīvo iedarbību. Ja kombinētā terapija ir nepieciešama, jāņem vērā iespējamā mijiedarbība.

Bēta-blokatori: vienlaicīga lietošana ar diklofenaku samazina to antihipertensīvo darbību. To izraisa prostaglandīnu sintēzes nomākums ar vazodilatējošu iedarbību.

Digoksīns: diklofenaks var palielināt digoksīna koncentrāciju plazmā.

Kortikosteroīdi: palielināts KZT čūlas un asiņošanas risks (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Alkohols: pastiprina diklofenaka negatīvo iedarbību uz kuņģa un zarnu gļotādu.

Ciklosporīns: diklofenaks, tāpat kā citi NPL, var pastiprināt ciklosporīna izraisīto nefrotoksicitāti (it īpaši gados vecākiem cilvēkiem).

Selektīvie serotonīna atpakaļsaistes inhibitori (SSAI): palielināts KZT asiņošanas risks (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Hinolona grupas antibakteriālie līdzekļi: NPL un hinolona grupas antibakteriālo līdzekļu mijiedarbības rezultātā iespējami krampji. Tas iespējams gan pacientiem ar krampjiem vai epilepsiju anamnēzē, gan bez šiem stāvokļiem anamnēzē.

Pentoksifilīns: vienlaicīgas lietošanas gadījumā palielinās asiņošanas risks.

Takrolims: vienlaicīgas lietošanas gadījumā palielinās nefrotoksicitātes risks.

Zidovudīns: vienlaicīgas lietošanas gadījumā palielinās asiņošanas risks HIV pozitīviem pacientiem ar hemofīliju.

Pretpodagras līdzekļi (probenecīds un sulfīnpirazons): vienlaicīgas lietošanas gadījumā palielinās diklofenaka eliminācija no organisma.

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Grūtniecība

Prostaglandīnu sintēzes nomākums var nevēlami ietekmēt grūtniecību un/vai embrija/augļa attīstību. Epidemioloģiskajos pētījumos iegūtie dati liecina par palielinātu spontāno abortu, sirds malformāciju un gastrošīzes risku, lietojot prostaglandīnu sintēzes inhibitorus agrīnā grūtniecības periodā. Absolūtais sirds – asinsvadu malformācijas risks palielinājās no mazāk nekā 1 % līdz aptuveni 1,5 %. Uzskata, ka risks palielinās, palielinoties devai un ārstēšanas ilgumam. Pētījumos ar dzīvniekiem prostaglandīnu sintēzes inhibitoru lietošanas rezultātā tika novērota palielināta pre- un post-implantācijas bojāeja un embrija-augļa mirstība. Turklāt ziņots, ka dzīvniekiem palielinājās dažādu malformāciju, tai skaitā sirds-asinsvadu malformāciju, sastopamība pēc prostaglandīnu sintēzes inhibitoru ievadīšanas organoģenēzes periodā. Pirmā un otrā grūtniecības trimestra laikā vajadzētu izvairīties no diklofenaka lietošanas, ja vien tas nav tiešām nepieciešams. Ja diklofenaku lieto sieviete, kura plāno grūtniecību vai arī pirmā un otrā grūtniecības trimestra laikā, tad jālieto mazākā iespējamā deva pēc iespējas īsāku laika periodu.

Visi prostaglandīnu sintēzes inhibitori, ja tie tiek lietoti trešajā grūtniecības trimestrī, pakļauj augli:

kardiopulmonārai toksicitātei (ar priekšlaicīgu ductus arteriosus slēgšanos un pulmonālu hipertensiju);

nieru darbības traucējumu riskam, kas var progresēt līdz nieru mazspējai ar oligo-hidroamniozi;

māti un jaundzimušo grūtniecības beigās:

iespējams, ka pagarināsies asiņošanas laiks, antiagreganta iedarbība var izpausties pat pie ļoti mazām devām;

dzemdes kontrakciju aizkavēšanās, kā rezultātā dzemdības aizkavējas vai paildzinās.

Tādejādi, diklofenaks ir kontrindicēts grūtniecības trešā trimestra laikā.

Barošana ar krūti

Diklofenaka lietošana ir kontrindicēta mātēm, kuras baro bērnu ar krūti.

Fertilitāte

Feloran lietošana sievietēm var ietekmēt auglību un tāpēc tā lietošana nav ieteicama sievietēm, kuras plāno grūtniecību.

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Diklofenaks var izraisīt reiboni, nespēku, miegainību, vertigo, redzes un dzirdes traucējumus, kas var ietekmēt reakcijas ātrumu un uzmanību. Tas jāņem vērā pacientiem, kuri vada transportlīdzekļus vai apkalpo mehānismus.

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Zemāk ir uzskaitītas iespējamās blakusparādības un tās ir sagrupētas atbilstoši orgānu sistēmai un to sastopamības biežumam: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1 000 līdz <1/100), reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000), ļoti reti (<1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

Infekcijas un infestācijas

Nav zināmi: audu nekroze injekcijas vietā.

Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi

Ļoti reti: trombocitopēnija, eozinofīlija, leikopēnija, agranulocitoze, hemolītiska anēmija, aplastiska anēmija, pagarināts asins tecēšanas laiks.

Imūnās sistēmas traucējumi

Reti: alerģiskas reakcijas, nieze ar vai bez izsitumiem uz ādas, vezikobullozi izsitumi, nātrene, anafilakse vai anafilaktoīdas reakcijas; bronhospazmas, it īpaši pacientiem ar paaugstinātu jutību pret aspirīnu un citiem NPL.

Psihiskie traucējumi

Ļoti reti: psihotiskas reakcijas, depresija, eiforija, nemiers, bezmiegs, dezorientācija.

Nervu sistēmas traucējumi

Retāk: vertigo, galvassāpes, reibonis.

Reti: miegainība, vājums, noguruma sajūta.

Ļoti reti: jušanas traucējumi, parestēzija, aizkaitināmība, atmiņas traucējumi, krampji, aseptisks meningīts (it īpaši pacientiem ar autoimūnām slimībām – sistēmisko sarkano vilkēdi un jaukto saistaudu slimību).

Acu bojājumi

Ļoti reti: redzes traucējumi (neskaidra redze, diplopija).

Ausu un labirinta bojājumi

Ļoti reti: dzirdes traucējumi, troksnis ausīs.

Sirds funkcijas traucējumi

Ļoti reti: sirdsklauves, sāpes krūškurvī, sirds ritma traucējumi, arteriālā hipertensija, sirds mazspēja, sirds mazspējas pasliktināšanās, šķidruma aizture, tūska.

Asinsvadu sistēmas traucējumi

Ļoti reti: vaskulīts.

Klīniskie pētījumi un epidemioloģiskie dati liecina, ka diklofenaka lietošana, it īpaši lielās devās (150 mg dienā) un ilgstoši, var būt saistīta ar nedaudz palielinātu arteriālas trombozes (piemēram, miokarda infarkta vai insulta) risku (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības

Ļoti reti: pneimonīts (intersticiālas plaušu izmaiņas), alveolīts.

Kuņģa - zarnu trakta traucējumi

Kuņģa – zarnu trakta traucējumi ir visbiežākās nevēlamas blakusparādības. Iespējama peptiska čūla, perforācija vai kuņģa – zarnu trakta asiņošana, dažkārt ar letālu iznākumu, it īpaši gados vecākiem pacientiem (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Retāk: slikta dūša, vemšana, sāpes pakrūtē un vēdera sāpes, caureja, dispepsija un meteorisms.

Reti: gastrīts, kuņģa – zarnu trakta asiņošana (hematemēze, melēna un asinis izkārnījumos), kuņģa – zarnu trakta čūlas paasinājums ar vai bez asiņošanas vai perforācijas (dažkārt ar letālu iznākumu, it īpaši gados vecākiem pacientiem).

Ļoti reti: čūlains stomatīts, glosīts, barības vada bojājumi, nespecifisks hemorāģisks kolīts un čūlaina kolīta vai Krona slimības paasinājums, aizcietējums, pankreatīts.

Nav zināmi: išēmisks kolīts.

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Retāk: asimptomātiska aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanās.

Reti: hepatīts ar vai bez dzeltes.

Ļoti reti: zibensveida hepatīts.

Ādas un zemādas audu bojājumi

Bieži: izsitumi uz ādas.

Reti: nātrene.

Ļoti reti: alopēcija, erythema multiforme, bullozi izsitumi uz ādas, ekzantēma, eksfoliatīvs dermatīts, alerģiskas izcelsmes purpura, fotosensitivitāte, Stīvensa – Džonsona sindroms, Laiela sindroms (toksiska epidermāla nekrolīze).

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi

Reti: tūska.

Ļoti reti: akūta nieru mazspēja, hematūrija, proteīnūrija, intersticiāls nefrīts, nefrotisks sindroms, papilāra nieru nekroze.

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Bieži: lokālas sāpes un sacietējums ievadīšanas vietā.

Ļoti reti: lokāls abscess un nekroze intramuskulāras injekcijas vietā.

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas iela 15, Rīga, LV 1003. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv" www.zva.gov.lv

4.9. Pārdozēšana

Simptomi

Atkarībā no intoksikācijas smaguma klīniskā aina raksturojas ar sekojošu simptomu parādīšanos: letarģija, miegainība, noguruma sajūta, galvassāpes, vertigo, slikta dūša, vemšana, sāpes epigastrālajā apvidū. Smagākos gadījumos iespējama kuņģa vai zarnu trakta asiņošana (piemēram, vemšana ar asinīm, svaigas asinis izkārnījumos vai tumši, darvaini izkārnījumi), alerģiskas reakcijas (piemēram, izsitumi uz ādas, nieze, zilumu veidošanās, sāpīgi sārti apvidi, ādas lobīšanās vai čulgas) un cerebrāli simptomi, kas ietver miegainību, reiboni, krampjus vai komu.

Izteiktas saindēšanās gadījumā ir iespējama akūta nieru mazspēja un aknu bojājumi.

Ārstēšana

Diklofenakam nav specifiska antidota. Ārstēšana pamatā ir simptomātiska un uzturoša.

Simptomātiska un uzturoša terapija jālieto šādos gadījumos: hipotensija, nieru mazspēja, krampji, kuņģa un zarnu trakta kairinājums un elpošanas nomākums.

Ņemot vērā izteikto saistīšanos ar olbaltumvielām un plašo diklofenaka vielmaiņu, maz ticams, ka forsētā diurēze, hemodialīze vai hemoperfūzija palīdzēs izvadīt diklofenaku.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: nesteroīdie pretiekaisuma un pretreimatisma līdzekļi, etiķskābes atvasinājumi un tiem līdzīgas vielas.

ATĶ kods: M01AВ05

Darbības mehānisms

Diklofenakam piemīt ievērojama pretiekaisuma iedarbība, kas pierādīta dažādos eksperimentālā iekaisuma modeļos. Tas samazina iekaisuma reakcijas stiprumu un ilgumu un pastiprina iekaisuma procesa proliferatīvo fāzi. Diklofenakam piemīt analgētiska un antipirētiska darbība. Tas nomāc trombocītu agregāciju gan in vivo, gan in vitro, tam nepiemīt kardiodepresanta darbība, bet piemīt viegla ulcerogēna iedarbība. Diklofenaka galvenais darbības mehānisms ir saistīts ar arahidonskābes enzimātiskās transformācijas par prostaglandīniem nomākumu. Tas ietekmē arī bēta-endorfīnu un endogēno pirogēnu izdalīšanos, izraisa lizosomālo enzīmu inaktivāciju, nomāc katepsīna B1 aktivitāti, nomāc neitrālo proteāžu aktivitāti.

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Uzsūkšanās

Pēc intramuskulāras ievadīšanas diklofenaks uzsūcas ātri. Vidējā koncentrācija plazmā (2,5 µg/ml) tiek sasniegta apmēram 20 minūšu laikā. Uzsūktais daudzums ir lineāri saistīts ar ievadīto devu.

Izkliede

Diklofenaks plaši saistās ar plazmas olbaltumvielām – apmēram 99,7 %, galvenokārt ar albumīnu frakciju (99,4 %). Izkliedes tilpums ir 0,12-0,17 l/kg. Diklofenaks iekļūst sinoviālajā šķidrumā, un 2 - 4 stundas pēc maksimālās plazmas koncentrācijas sasniegšanas tā koncentrācija sinoviālajā šķidrumā ir liela.

Biotransformācija

Diklofenaks tiek plaši metabolizēts aknās, galvenokārt oksidācijas un konjugācijas rezultātā.

Eliminācija

Mazāk nekā 1 % no lietotās devas izdalās ar urīnu neizmainītā veidā. Apmēram 60 % no lietotās devas izdalās ar urīnu glikuronīdu konjugātu un metabolītu veidā. Atlikusī daļa izdalās ar izkārnījumiem.

Diklofenaka eliminācijas pusperiods ir 1 – 3 stundas.

Diklofenaks nelielā daudzumā izdalās ar mātes pienu.

5.3. Preklīniskie dati par drošumu

Ievadot diklofenaku (2,5 mg/kg ķermeņa masas) grūsnām žurkām starp 2. un 19. grūtniecības dienu netika novērota embriotoksiska un teratogēna iedarbība.

Ar Ames testu netika konstatēta mutagēna iedarbība.

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA

6.1. Palīgvielu saraksts

N,N-dimetilacetamīds

Bezūdens nātrija sulfīts (E221)

Dinātrija edetāts

Nātrija hidroksīds

Ūdens injekcijām

6.2. Nesaderība

Nav piemērojama.

6.3. Uzglabāšanas laiks

2 gadi.

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi

Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.

Uzglabāt temperatūrā līdz 25°C.

Nesasaldēt!

6.5. Iepakojuma veids un saturs

Bezkrāsainas I klases hidrolītiskas stikla ampulas, kuru tilpums ir 3 ml, ar mērķējumu ampulas atvēršanai (krāsains punktveida aplis). 10 ampulas iepakotas PVH folijas blisteros. Kartona kastītē iepakots 1 vai 10 blisteri kopā ar lietošanas instrukciju.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos

Šīs zāles injicē intramuskulāri (augšējā ārējā kvadrantā, dziļas intragluteālas injekcijas veidā). Katra ampula ir paredzēta tikai vienreizējai lietošanai. Pēc ampulas atvēršanas šķīdums jāizlieto nekavējoties. Neizlietotais saturs ir jāiznīcina.

Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.

7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

SOPHARMA AD, 16, Iliensko Shosse Street, 1220 Sofia, Bulgārija

8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS

00-0090

9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

Reģistrācijas datums: 2000.gada 16.februāris.

Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2010.gada 16. jūlijs.

10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS

2019.gada februāris.

SASKAŅOTS ZVA 28-03-2019

00-0090/II/019