Metforal

Ilgstošās darbības tablete

Metforal 500 mg ilgstošās darbības tabletes

Kartona kastīte, PVH/Al blisteris, N120
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Metformini hydrochloridum

Metforal sastāvā ir aktīvā viela metformīna hidrohlorīds, kas pieder pie zāļu grupas, ko sauc par biguanīdiem, un ir zāles cukura diabēta ārstēšanai. Metforal lieto, lai ārstētu 2. tipa cukura diabētu („insulīnneatkarīgo cukura diabētu”), kad tikai diēta un fizisko aktivitāšu izmaiņas nav bijušas pietiekamas, lai kontrolētu glikozes (cukura) līmeni asinīs. Insulīns ir hormons, kas organismam ļauj saņemt glikozi no asinīm un izmantot to enerģijas radīšanai vai tās rezervju uzkrāšanai, lai izmantotu vēlāk. Cilvēkiem ar 2. tipa cukura diabētu aizkuņģa dziedzeris insulīnu izstrādā nepietiekamā daudzumā vai arī organisms nespēj izstrādāto insulīnu pienācīgi izmantot. Tas izraisa glikozes līmeņa paaugstināšanos asinīs, kam var būt daudz nopietnu seku ilgtermiņā. Tāpēc ir svarīgi, lai Jūs turpinātu lietot zāles, kaut arī Jums nav nekādu acīm redzamu simptomu. Metforal palielina organisma jutību pret insulīnu un palīdz normalizēt glikozes izmantošanu organismā. Metforal lietošana saistīta ar vai nu stabilu ķermeņa masu, vai nelielu ķermeņa masas samazināšanos. Metforal īpaši izgatavots, lai zāles organismā izdalītos lēnām, tāpēc tas atšķiras no daudziem citiem metformīnu saturošu tablešu veidiem.

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

18-0180-05

Zāļu reģistrācijas numurs

18-0180

Ražotājs

Berlin-Chemie AG, Germany

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

17-DEC-18

Reģ. apliecības derīguma termiņš

16-DEC-23

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

500 mg

Zāļu forma

Ilgstošās darbības tablete

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Berlin-Chemie AG, Germany

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam

Metforal 500 mg ilgstošās darbības tabletes

Metforal 750 mg ilgstošās darbības tabletes

Metforal 1000 mg ilgstošās darbības tabletes

Metformini hydrochloridum

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

- Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

- Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.

- Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt

1. Kas ir Metforal un kādam nolūkam to lieto

2. Kas Jums jāzina pirms Metforal lietošanas

3. Kā lietot Metforal

4. Iespējamās blakusparādības

5. Kā uzglabāt Metforal

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

1. Kas ir Metforal un kādam nolūkam to lieto

Metforal sastāvā ir aktīvā viela metformīna hidrohlorīds, kas pieder pie zāļu grupas, ko sauc par biguanīdiem, un ir zāles cukura diabēta ārstēšanai.

Metforal lieto, lai ārstētu 2. tipa cukura diabētu („insulīnneatkarīgo cukura diabētu”), kad tikai diēta un fizisko aktivitāšu izmaiņas nav bijušas pietiekamas, lai kontrolētu glikozes (cukura) līmeni asinīs. Insulīns ir hormons, kas organismam ļauj saņemt glikozi no asinīm un izmantot to enerģijas radīšanai vai tās rezervju uzkrāšanai, lai izmantotu vēlāk. Cilvēkiem ar 2. tipa cukura diabētu aizkuņģa dziedzeris insulīnu izstrādā nepietiekamā daudzumā vai arī organisms nespēj izstrādāto insulīnu pienācīgi izmantot. Tas izraisa glikozes līmeņa paaugstināšanos asinīs, kam var būt daudz nopietnu seku ilgtermiņā. Tāpēc ir svarīgi, lai Jūs turpinātu lietot zāles, kaut arī Jums nav nekādu acīm redzamu simptomu. Metforal palielina organisma jutību pret insulīnu un palīdz normalizēt glikozes izmantošanu organismā.

Metforal lietošana saistīta ar vai nu stabilu ķermeņa masu, vai nelielu ķermeņa masas samazināšanos.

Metforal īpaši izgatavots, lai zāles organismā izdalītos lēnām, tāpēc tas atšķiras no daudziem citiem metformīnu saturošu tablešu veidiem.

2. Kas Jums jāzina pirms Metforal lietošanas

NELIETOJIET Metforal šādos gadījumos:

ja Jums ir alerģija pret metformīnu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu. Alerģiska reakcija var izraisīt izsitumus, niezi vai elpas trūkumu;

ja Jums ir aknu darbības traucējumi;

ja Jums ir stipri pavājināta nieru darbība;

ja Jums ir nekontrolēts cukura diabēts ar, piemēram, smagu hiperglikēmiju (paaugstinātu glikozes līmeni asinīs), sliktu dūšu, vemšanu, caureju, strauju ķermeņa masas samazināšanos, laktacidozi (skatīt “Laktacidozes risks” tālāk) vai ketoacidozi. Ketoacidoze ir stāvoklis, kad asinīs uzkrājas vielas, kuras sauc par „ketonvielām” un kuras var izraisīt diabētisko prekomu. Simptomi ir sāpes vēderā, ātra un dziļa elpošana, miegainība vai neparasta augļu smarža elpā;

ja Jūsu organisms ir zaudējis pārāk daudz ūdens (dehidratācija). Dehidratācija var radīt nieru darbības traucējumus, kas savukārt var radīt laktacidozes risku (skatīt ”Brīdinājumi un piesardzība lietošanā”);

ja Jums ir smaga infekcija, piemēram, infekcija, kas skar plaušas vai bronhu sistēmu, vai nieres. Smagas infekcijas var radīt nieru darbības traucējumus, kas savukārt var radīt laktacidozes risku (skatīt „Brīdinājumi un piesardzība lietošanā”);

ja Jums tiek ārstēti akūti sirdsdarbības traucējumi vai nesen bijusi sirdstrieka, ja Jums ir nopietni asinsrites traucējumi vai arī apgrūtināta elpošana. Tas var radīt nepietiekamu skābekļa piegādi audiem, kas savukārt var radīt laktacidozes risku (skatīt „Brīdinājumi un piesardzība lietošanā”);

ja lietojat daudz alkoholisko dzērienu;

ja Jums vēl nav 18 gadu.

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Pirms Metforal lietošanas konsultējieties ar ārstu.

Laktacidozes risks

Metforal, īpaši gadījumos, kad traucēta nieru darbība, var izraisīt ļoti retu, bet ļoti nopietnu blakusparādību, ko sauc par laktacidozi. Laktacidozes risks palielinās arī nekompensēta diabēta, smagu infekciju, ilgstošas badošanās vai alkohola lietošanas, dehidratācijas (skatīt sīkāku informāciju tālāk), aknu problēmu gadījumā, kā arī jebkuros medicīniskos stāvokļos, kuru gadījumā ir traucēta skābekļa piegāde kādai ķermeņa daļai (piemēram, smaga akūta sirds slimība).

Ja kaut kas no iepriekš minētā attiecas uz Jums, konsultējieties ar ārstu, lai saņemtu turpmākus norādījumus.

Īslaicīgi pārtrauciet Metforal lietošanu, ja Jums ir stāvoklis, kas varētu būt saistīts ar dehidratāciju (nozīmīgu organisma atūdeņošanos), piemēram, stipra vemšana, caureja, drudzis, pārkaršana vai samazināta šķidruma uzņemšana. Konsultējieties ar ārstu, lai saņemtu turpmākus norādījumus.

Pārtrauciet Metforal lietošanu un nekavējoties sazinieties ar ārstu vai tuvāko slimnīcu, ja Jums rodas kāds no laktacidozes simptomiem, jo šis stāvoklis var izraisīt komu.

Laktacidozes simptomi ietver:

vemšanu,

sāpes vēderā,

muskuļu krampjus,

vispārēju sliktu pašsajūtu ar izteiktu nogurumu,

elpošanas grūtības,

pazeminātu ķermeņa temperatūru un sirdsklauves.

Laktacidoze ir neatliekami ārstējams medicīnisks stāvoklis, un tā jāārstē slimnīcā.

Ja Jums plānota nopietna ķirurģiska operācija, Metforal lietošana JĀPĀRTRAUC operācijas laikā un kādu brīdi pēc operācijas. Ārsts lems, kad pārtraukt un kad atsākt ārstēšanu ar Metforal.

Ārstēšanas laikā ar Metforal ārsts pārbaudīs Jūsu nieru darbību vismaz reizi gadā vai biežāk, ja esat gados vecāks cilvēks un/vai ja Jums ir pavājināta nieru darbība.

Jums izkārnījumos var būt redzamas kādas tablešu atliekas. Neuztraucieties – lietojot šāda veida tabletes, tas ir normāli.

Jums jāturpina ievērot ārsta sniegtos norādījumus par uzturu un jāpārliecinās, ka dienas laikā regulāri lietojat uzturā ogļhidrātus.

Nepārtrauciet šo zāļu lietošanu, nekonsultējoties ar ārstu.

Citas zāles un Metforal

Ja Jums nepieciešams izdarīt injekciju, lai ievadītu jodu saturošas kontrastvielas asinsritē, piemēram, lai veiktu rentgenoskopiju vai skenēšanu, Jums JĀPĀRTRAUC Metforal lietošana pirms injekcijas vai tās brīdī. Ārsts lems, kad Jums jāpārtrauc un kad jāatsāk ārstēšana ar Metforal.

Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot.

Iespējams, ka Jums vajadzēs biežāk veikt pārbaudes, lai noteiktu glikozes līmeni asinīs un pārbaudītu nieru darbību, vai arī ārstam var rasties nepieciešamība Jums pielāgot Metforal devu. Īpaši svarīgi ir pastāstīt par šādām zālēm:

zāles, kas palielina urīna izdalīšanos (diurētiskie līdzekļi (urīndzenošās tabletes) , tādi kā furosemīds);

zāles, ko lieto sāpju un iekaisuma ārstēšanai (NPL un COX-2 inhibitori, piemēram, ibuprofēns un celekoksibs);

noteiktas zāles augsta asinsspiediena ārstēšanai (AKE inhibitori un angiotensīna II receptoru antagonisti);

steroīdi, piemēram, prednizolons, mometazons, beklometazons;

simpatomimētiskās zāles, piemēram, epinefrīns un dopamīns, ko lieto sirdstriekas un pazemināta asinsspiediena ārstēšanai. Epinefrīns ir arī dažu zobārstniecības anestēzijas līdzekļu sastāvā;

zāles, kas var mainīt Metforal daudzumu asinīs, īpaši tad, ja Jums ir pavājināta nieru darbība (piemēram, verapamils, rifampicīns, cimetidīns, dolutegravīrs, ranolazīns, trimetoprims, vandetanibs, isavukonazols, krizotinibs, olaparibs).

Metforal kopā ar alkoholu

Ārstēšanas laikā ar Metforal izvairieties no pārmērīgas alkohola lietošanas, jo tas var palielināt laktacidozes risku (skatīt sadaļu "Brīdinājumi un piesardzība lietošanā").

Grūtniecība un barošana ar krūti

Nelietojiet Metforal, ja esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti.

Pirms jebkuru zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana

Metforal viens pats neizraisa hipoglikēmiju (pārāk zema glikozes līmeņa asinīs simptomus, piemēram, vājumu, apjukumu un pastiprinātu svīšanu), tāpēc tas neietekmēs Jūsu spēju vadīt transportlīdzekļus vai apkalpot mehānismus.

Tomēr Jums jāzina, ka, lietojot Metforal kopā ar citām pretdiabēta zālēm, var rasties hipoglikēmija, tāpēc šādā gadījumā, vadot transportlīdzekļus un apkalpojot mehānismus, nepieciešama īpaša piesardzība.

Metforal satur nātriju

Zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā tabletē – būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.

3. Kā lietot Metforal

Ārsts var Jums parakstīt tikai Metforal vai arī Metforal kopā ar citām iekšķīgi lietojamām pretdiabēta zālēm vai insulīnu.

Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis.

Neskaidrību gadījumā vaicājiet savam ārstam vai farmaceitam.

Ieteicamā deva

Parasti ārstēšanu sāk ar 500 mg Metforal dienā. Kad būsit lietojis Metforal aptuveni 2 nedēļas, ārsts var Jums noteikt glikozes līmeni asinīs un pielāgot devu. Maksimālā dienas deva ir 2000 mg Metforal.

Ja jums ir pavājināta nieru darbība, ārsts var parakstīt mazāku devu.

Parasti tabletes jālieto vienu reizi dienā – vakara maltītē.

Dažos gadījumos ārsts var ieteikt lietot tabletes divas reizes dienā. Tabletes vienmēr lietojiet kopā ar uzturu.

Norijiet tabletes veselas, uzdzerot glāzi ūdens. Nekošļājiet tabletes.

Ja esat lietojis Metforal vairāk nekā noteikts

Ja kļūdas pēc esat lietojis vairāk tablešu, neuztraucieties, taču, ja Jums ir neparasti simptomi, sazinieties ar ārstu. Ja notikusi liela pārdozēšana, iespējama laktacidoze. Laktacidozes simptomi ir nespecifiski, piemēram, vemšana, sāpes vēderā ar muskuļu krampjiem, vispārēja slikta pašsajūta ar stipru nogurumu un apgrūtināta elpošana. Citi simptomi ir pazemināta ķermeņa temperatūra un sirdsklauves. Ja Jums ir šādi simptomi, nekavējoties pārtrauciet Metforal lietošanu un tūlīt sazinieties ar ārstu vai tuvāko slimnīcu, jo laktacidoze var izraisīt komu.

Ja esat aizmirsis lietot Metforal

Lietojiet zāles, līdzko atceraties, kopā ar uzturu. Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu.

4. Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā citas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.

Var rasties tālāk minētās blakusparādības.

Metforal var izraisīt ļoti retu (var skart ne vairāk kā 1 lietotāju no 10 000), bet ļoti nopietnu blakusparādību, ko sauc par laktacidozi (skatīt sadaļu "Brīdinājumi un piesardzība lietošanā"). Ja tas notiek, pārtrauciet Metforal lietošanu un nekavējoties sazinieties ar ārstu vai tuvāko slimnīcu, jo laktacidoze var izraisīt komu.

Metforal var izraisīt aknu funkciju izmeklējumu rezultātu novirzes un hepatītu (aknu iekaisumu), kas var izraisīt dzelti (var skart ne vairāk kā 1 lietotāju no 10 000). Ja Jums rodas acu un/vai ādas dzelte, nekavējoties konsultējieties ar ārstu.

Citas iespējamās blakusparādības norādītas atbilstoši to sastopamības biežumam.

Ļoti bieži (var skart vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem):

caureja, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā un ēstgribas zudums. Ja Jums rodas šādi traucējumi, nepārtrauciet tablešu lietošanu, jo šie simptomi parasti izzūd aptuveni 2 nedēļās. Var līdzēt tablešu lietošana maltītes laikā vai tūlīt pēc tās.

Bieži (var skart ne vairāk kā 1 no 10 cilvēkiem):

garšas sajūtas pārmaiņas.

Ļoti reti (var skart ne vairāk kā 1 no 10 000 cilvēkiem):

samazināts B12 vitamīna daudzums;

izsitumi uz ādas,tostarp,apsārtums, nieze un nātrene.

Ziņošana par blakusparādībām

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv" www.zva.gov.lv

Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt Metforal

Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes un blistera pēc „EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.

Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.

Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Metforal satur

Aktīvā viela ir metformīna hidrohlorīds.

Katra Metforal 500 mg ilgstošās darbības tablete satur 500 mg metformīna hidrohlorīda (atbilst 390 mg metformīna).

Katra Metforal 750 mg ilgstošās darbības tabletē satur 750 mg metformīna hidrohlorīda (atbilst 585 mg metformīna).

Katra Metforal 1000 mg ilgstošās darbības tablete satur 1000 mg metformīna hidrohlorīda (atbilst 780 mg metformīna).

Citas sastāvdaļas ir magnija stearāts, karmelozes nātrija sāls, silīcija dioksīds un hipromeloze.

Metforal ārējais izskats un iepakojums

Metforal 500 mg ilgstošās darbības tablete ir balta vai pelēkbalta, kapsulas formas tablete ar iespiedumu “SR 500” vienā pusē un gludu otru pusi.

Tabletes izmērs: garums 16,50 mm, platums 8,20 mm, biezums 6,10 mm.

Metforal 750 mg ilgstošās darbības tablete ir balta vai pelēkbalta, kapsulas formas tablete ar iespiedumu “SR 750” vienā pusē un gludu otru pusi.

Tabletes izmērs: garums 19,60 mm, platums 9,30 mm, biezums 6,90 mm.

Metforal 1000 mg ilgstošās darbības tablete ir balta vai pelēkbalta, ovāla tablete ar iespiedumu “SR 1000” vienā pusē un gludu otru pusi.

Tabletes izmērs: garums 22,00 mm, platums 10,50 mm, biezums 8,90 mm.

Metforal ir pieejams iepakojumos ar 15, 30, 60, 90 un 120 ilgstošās darbības tabletēm.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs

Berlin-Chemie AG

Glienicker Weg 125

D-12489 Berlin

Vācija

Šīs zāles Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstīs ir reģistrētas ar šādiem nosaukumiem:

Bulgārija

Сиофор SR 500 mg, 750 mg, 1000 mg таблетки с удължено освобождаване

Horvātija

Siofor® SR 500 mg, 750 mg, 1000 mg tablete s produljenim oslobađanjem

Čehija

Siofor® Prolong 500 mg, 750 mg, 1000 mg tablety s prodlouženým uvolňováním

Igaunija

Metforal® XR

Vācija

Siofor® XR 500 mg, 750 mg, 1000 mg Retardtabletten

Ungārija

Meforal® XR 500 mg, 750 mg, 1000 mg retard tabletta

Īrija

Siofor SR 500 mg, 750 mg, 1000 mg prolonged-release tablets

Itālija

Metforaltag® 500 mg, 750 mg, 1000 mg compresse a rilascio prolungato

Latvija

Metforal® 500 mg, 750 mg, 1000 mg ilgstošās darbības tabletes

Lietuva

Metforal® retard 500 mg, 750 mg, 1000 mg pailginto atpalaidavimo

tabletės

Polija

Siofor® XR 500 mg, 750 mg, 1000 mg

Portugāle

Siofor XR 500 mg, 750 mg, 1000 mg comprimidos de libertação prolongada

Rumānija

Siofor® 500 mg, 750 mg, 1000 mg comprimate cu eliberare prelungită

Slovākija

Siofor® SR 500 mg, 750 mg, 1000 mg tablety s predĺženým uvoľňovaním

Slovēnija

Siofor® SR 500 mg, 750 mg, 1000 mg tablete s podaljšanim sproščanjem

Lielbritānija

Metformin hydrochloride SR Berlin-Chemie 500 mg, 750 mg, 1000 mg prolonged-release tablets

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 2018. gada decembrī.

SASKAŅOTS ZVA 13-12-2018

Lejupielādēt zāļu aprakstu

ZĀĻU APRAKSTS

1. ZĀĻU NOSAUKUMS

Metforal 500 mg ilgstošās darbības tabletes

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

Katra ilgstošās darbības tablete satur 500 mg metformīna hidrohlorīda (Metformini hydrochloridum), kas atbilst 390 mg metformīna.

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA

Ilgstošās darbības tablete.

Balta vai pelēkbalta, kapsulas formas tablete ar iespiedumu “SR 500” vienā pusē un gludu otru pusi.

Tabletes izmērs: garums 16,50 mm, platums 8,20 mm, biezums 6,10 mm.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1. Terapeitiskās indikācijas

2. tipa cukura diabēta ārstēšana pieaugušajiem, īpaši pacientiem ar lieko ķermeņa masu, kad tikai diēta un fiziskā slodze nenodrošina pietiekamu glikēmijas kontroli. Metforal var lietot monoterapijā vai kombinācijā ar citiem perorāliem pretdiabēta līdzekļiem vai insulīnu.

4.2. Devas un lietošanas veids

Devas

Pieaugušie ar normālu nieru darbību (GFĀ ≥90 ml/min)

Monoterapija 2. tipa cukura diabēta gadījumā un kombinācija ar citiem perorāliem pretdiabēta līdzekļiem

Parastā sākumdeva ir viena Metforal 500 mg tablete vienu reizi dienā.

Pēc 10 – 15 dienām deva jāpielāgo atbilstoši glikozes līmeņa mērījumu rezultātiem asinīs. Lēna devas palielināšana var uzlabot gastrointestinālo panesamību. Maksimālā ieteicamā deva ir 4 Metforal 500 mg ilgstošās darbības tabletes dienā.

Devu palielina pa 500 mg ik pēc 10 – 15 dienām maksimāli līdz 2000 mg vienu reizi dienā vakariņās. Ja glikēmijas kontrole netiek sasniegta, lietojot Metforal vienu reizi dienā maksimāli pa 2000 mg, jāapsver Metforal 1000 mg lietošana divas reizes dienā, abas devas lietojot ēšanas laikā. Ja glikēmijas kontrole joprojām netiek sasniegta, pacientiem var parakstīt parastās metformīna hidrohlorīda tabletes maksimālajā dienās devā – 3000 mg.

Pacientiem, kuri jau lieto metformīna tabletes, Metforal sākumdevai jāatbilst metformīna tūlītējas darbības tablešu dienas devai.

Pacientiem, kuri lieto vairāk nekā 2000 mg metformīna hidrohlorīda dienā, nav ieteicams pāriet uz Metforal lietošanu.

Ja iecerēta pāreja no cita perorālā pretdiabēta līdzekļa: pārtraukt iepriekš lietoto zāļu lietošanu un sākt Metforal lietošanu iepriekš norādītajā devā.

Kombinācija ar insulīnu

Labākai glikozes līmeņa kontrolei asinīs metformīna hidrohlorīdu var lietot kombinācijā ar insulīnu.

Parastā Metforal sākumdeva ir viena tablete vienu reizi dienā, insulīna devu pielāgojot saskaņā ar glikozes līmeņa mērījumu rezultātiem asinīs.

Gados vecāki cilvēki

Gados vecākiem cilvēkiem iespējami pavājinātās nieru darbības dēļ metformīna hidrohlorīda deva jāpielāgo nieru darbībai. Nieru darbība ir regulāri jāpārbauda (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Nieru darbības traucējumi

GFĀ jānovērtē pirms ārstēšanas sākšanas ar metformīnu saturošām zālēm un vismaz reizi gadā ārstēšanas periodā. Pacientiem ar palielinātu nieru darbības traucējumu progresēšanas risku un gados vecākiem cilvēkiem nieru darbība jānovērtē biežāk, piemēram, reizi 3 – 6 mēnešos.

GFĀ ml/min

Kopējā maksimālā dienas deva

Papildu apsvērumi

60 – 89

2000 mg

Ja nieru darbība pavājinās, jāapsver devas samazināšana.

45 – 59

2000 mg

Pirms metformīna lietošanas sākšanas jāpārskata faktori, kas var palielināt laktacidozes risku (skatīt

4.4. apakšpunktu).

Sākuma deva ir ne vairāk kā puse maksimālās

devas.

30 – 44

500 mg

<30

-

Metformīns ir kontrindicēts.

Pediatriskā populācija

Dati nav pieejami, tāpēc Metforal nedrīkst lietot bērniem.

Lietošanas veids

Tabletes jānorij veselas, uzdzerot ūdeni. Tās nedrīkst košļāt vai sasmalcināt.

4.3. Kontrindikācijas

- Paaugstināta jutība pret metformīnu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.

- Jebkāda veida akūta metaboliskā acidoze (piemēram, laktacidoze, diabētiskā ketoacidoze).

- Diabētiskā prekoma.

- Smaga nieru mazspēja (GFĀ < 30 ml/min).

- Akūti stāvokļi ar potenciālu ietekmi uz nieru darbību, piemēram,

- dehidratācija,

- smaga infekcija,

- šoks.

- Slimība, kas var izraisīt audu hipoksiju (īpaši akūta slimība vai hroniskas slimības pastiprināšanās), piemēram:

- dekompensēta sirds mazspēja,

- elpošanas mazspēja,

- nesen pārciests miokarda infarkts,

- šoks.

- Aknu mazspēja, akūta saindēšanās ar alkoholu, alkoholisms.

4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Laktacidoze

Laktacidoze ir ļoti reti sastopama, bet nopietna metaboliska komplikācija, ko visbiežāk novēro akūtas nieru darbības pavājināšanās, kardiorespiratoras slimības vai sepses gadījumā. Akūtas nieru darbības pavājināšanās gadījumā notiek metformīna uzkrāšanās, kas palielina laktacidozes risku.

Dehidratācijas (smagas caurejas vai vemšanas, drudža vai samazinātas šķidruma uzņemšanas) gadījumā metformīna lietošana īslaicīgi jāpārtrauc, un ieteicams sazināties ar veselības aprūpes speciālistu.

Pacientiem, kuri lieto metformīnu, jāievēro piesardzība, sākot terapiju ar zālēm, kas var ietekmēt nieru darbību (piemēram, antihipertensīviem līdzekļiem, diurētiskiem līdzekļiem un NPL). Citi laktacidozes riska faktori ir pārmērīga alkohola lietošana, aknu mazspēja, nepietiekami kontrolēts cukura diabēts, ketoze, ilgstoša badošanās, visi stāvokļi, kas saistīti ar hipoksiju, kā arī vienlaikus lietotas zāles, kas varētu izraisīt laktacidozi (skatīt 4.3. un 4.5. apakšpunktu).

Pacienti un/vai aprūpētāji jāinformē par laktacidozes risku. Laktacidozei raksturīga acidotiska aizdusa, sāpes vēderā, muskuļu krampji, astēnija un hipotermija, kam seko koma. Ja ir aizdomas par laktacidozes simptomiem, pacientam jāpārtrauc metformīna lietošana un nekavējoties jāmeklē medicīniska palīdzība. Diagnosticējošos laboratorijas testos vēro pazeminātu pH līmeni asinīs (<7,35), paaugstinātu laktātu līmeni plazmā (>5 mmol/l) un palielinātu anjonu starpību un laktāta/piruvāta attiecību.

Ārstam jābrīdina pacients par laktacidozes risku un simptomiem.

Nieru darbība

GFĀ jānovērtē pirms ārstēšanas sākšanas un regulāri ārstēšanas periodā (skatīt 4.2. apakšpunktu).

Metformīna lietošana ir kontrindicēta pacientiem ar GFĀ <30 ml/min, un tā ir īslaicīgi jāpārtrauc, ja konstatēti stāvokļi, kas var ietekmēt nieru darbību (skatīt 4.3. apakšpunktu).

Sirds darbība

Pacientiem ar sirds mazspēju ir palielināts hipoksijas un nieru mazspējas risks. Pacientiem ar stabilu hronisku sirds mazspēju metformīnu var lietot, regulāri pārbaudot sirds un nieru darbību.

Pacientiem ar akūtu un nestabilu sirds mazspēju metformīns ir kontrindicēts (skatīt 4.3. apakšpunktu).

Jodu saturošu kontrastvielu ievadīšana

Intravaskulāra jodu saturošu kontrastvielu ievadīšana var izraisīt kontrastvielas inducētu nefropātiju, kas veicina metformīna uzkrāšanos un palielinātu laktacidozes risku. Metformīna lietošana jāpārtrauc pirms radioloģiskā izmeklējuma vai tā laikā, un to drīkst atsākt lietot ne ātrāk kā 48 stundas pēc izmeklējuma, un tikai pēc tam, kad nieru darbība ir atkārtoti pārbaudīta un atzīta par stabilu (skatīt 4.2. un 4.5. apakšpunktu).

Ķirurģiska operācija

Operācijas laikā ar vispārējo, spinālo vai epidurālo anestēziju metformīna lietošana jāpārtrauc. Ārstēšanu var atsākt ne agrāk kā 48 stundas pēc operācijas vai perorālās barošanas atsākšanas, ja nieru darbība ir atkārtoti pārbaudīta un atzīta par stabilu.

Citi norādījumi

Visiem pacientiem jāturpina diētas ievērošana ar noteiktu ogļhidrātu uzņemšanas sadalījumu dienas laikā. Pacientiem ar lieko ķermeņa masu jāturpina mazkaloriju diēta.

Regulāri jāveic parastās laboratoriskās pārbaudes diabēta gaitas kontrolei.

Metformīns viens pats nekad neizraisa hipoglikēmiju, bet jāievēro piesardzība, kad to lieto kopā ar insulīnu vai citiem perorāliem pretdiabēta līdzekļiem (piemēram, sulfonilurīnvielas atvasinājumiem vai meglitinīdiem).

Tabletes apvalks var būt izkārnījumos. Pacientiem jānorāda, ka tas ir normāli.

Zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā tabletē, -būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Vienlaicīga lietošana nav ieteicama

Alkohols

Alkohola intoksikācija saistīta ar palielinātu laktacidozes risku, īpaši badošanās, nepietiekama uztura vai aknu darbības traucējumu gadījumā.

Jodu saturošas kontrastvielas

Metformīna lietošana jāpārtrauc pirms izmeklējuma vai tā laikā un to drīkst atsākt ne ātrāk kā pēc 48 stundām un tikai pēc atkārtotas nieru darbības novērtēšanas, konstatējot, ka tā ir stabila (skatīt 4.2. un 4.4. apakšpunktu).

Kombinācijas, kad jāievēro piesardzība

Dažas zāles var nelabvēlīgi ietekmēt nieru darbību un palielināt laktacidozes risku, piemēram, NPL, ieskaitot selektīvos ciklooksigenāzes (COX) II inhibitorus, AKE inhibitori, angiotensīna II receptoru antagonisti un diurētiskie līdzekļi, īpaši cilpas diurētiskie līdzekļi. Sākot terapiju vai lietojot šīs zāles kombinācijā ar metformīnu, rūpīgi jākontrolē nieru darbība.

Zāles ar iekšēju hiperglikemizējošu darbību, piemēram, glikokortikoīdi (sistēmiski un vietēji lietoti) un simpatomimētiskie līdzekļi)

Var būt nepieciešama biežāka glikozes līmeņa kontrole asinīs, īpaši ārstēšanas sākumā. Nepieciešamības gadījumā terapijas laikā ar attiecīgajām zālēm un pēc to lietošanas pārtraukšanas jāpielāgo metformīna deva.

Organisko katjonu transportproteīni (OKT)

Metformīns ir abu transportproteīnu – OKT 1 un OKT 2 – substrāts.

Metformīna lietošana vienlaikus ar

OKT1 inhibitoriem (piemēram, verapamilu) var samazināt metformīna iedarbību;

OKT1 induktoriem (piemēram, rifampicīnu) var palielināt metformīna uzsūkšanos kuņģī un zarnu traktā, kā arī tā efektivitāti;

OKT2 inhibitoriem (piemēram, cimetidīnu, dolutegravīru, ranolazīnu, trimetoprimu, vandetanibu, isavukonazolu) var samazināt metforīna izvadīšanu caur nierēm un tādējādi palielināt metformīna koncentrāciju plazmā;

gan OKT1, gan OKT2 inhibitoriem (piemēram, krizotinibu, olaparibu) var mainīt metformīna efektivitāti un elimināciju caur nierēm.

Tāpēc, lietojot šīs zāles vienlaikus ar metformīnu, īpaši pacientiem ar nieru darbības traucējumiem, jāievēro piesardzība, jo var palielināties metformīna koncentrācija plazmā. Nepieciešamības gadījumā jāapsver metformīna devas pielāgošana, jo OKT inhibitori/induktori var mainīt metformīna efektivitāti.

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Grūtniecība

Nekontrolēts diabēts grūtniecības laikā (gestācijas vai pastāvīgs) ir saistīts ar palielinātu iedzimtu patoloģiju un perinatālas mirstības risku.

Nelielais datu apjoms par metformīna lietošanu grūtniecēm neliecina par palielinātu iedzimtu patoloģiju risku. Pētījumi dzīvniekiem neliecina par kaitīgu ietekmi uz grūtniecību, embrija vai augļa attīstību, dzemdībām vai postnatālo attīstību (skatīt 5.3. apakšpunktu).

Kad paciente plāno grūtniecību, kā arī grūtniecības laikā diabētu ieteicams neārstēt ar metformīnu, bet glikozes līmeņa saglabāšanai maksimāli tuvu normai izmantot insulīnu, lai mazinātu kroplību risku auglim.

Barošana ar krūti

Metformīns cilvēkam izdalās krūts pienā. Ar krūti barotiem jaundzimušajiem/zīdaiņiem nevēlama iedarbība nav novērota. Taču ir pieejams maz datu, tāpēc ārstēšanas laikā ar metformīnu barošana ar krūti nav ieteicama. Lēmums, vai pārtraukt barošanu ar krūti, jāpieņem, ņemot vērā krūts barošanas sniegto ieguvumu un iespējamo nelabvēlīgās ietekmes risku bērnam.

Fertilitāte

Metformīns, lietots pat 600 mg/kg dienas devās, kas ir aptuveni trīs reizes vairāk par maksimālo ieteikto dienas devu cilvēkam, rēķinot uz ķermeņa virsmas laukumu, neietekmēja ne žurku tēviņu, ne mātīšu auglību.

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Metformīna monoterapija neizraisa hipoglikēmiju, tāpēc tā neietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.

Tomēr pacienti jābrīdina par hipoglikēmijas risku, ja metformīnu lieto kombinācijā ar citām pretdiabēta zālēm (piemēram, sulfonilurīnvielas atvasinājumiem, insulīnu vai meglitinīdiem).

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Pēcreģistrācijas datos un kontrolētos klīniskos pētījumos ar metformīna ilgstošas darbības tabletēm ārstētiem pacientiem ziņoto blakusparādību veids un smaguma pakāpe bija līdzīga ar metformīna tūlītējas iedarbības tabletēm ārstētiem pacientiem ziņotajai.

Ārstēšanas sākumā biežākās blakusparādības ir slikta dūša, vemšana, caureja, vēdera sāpes un ēstgribas zudums, kas vairumā gadījumu izzūd spontāni.

Ārstēšanas laikā ar Metforal iespējamas tālāk norādītās blakusparādības.

Biežums definēts šādi:

ļoti bieži: > 1/10,

bieži: > 1/100 līdz < 1/10,

retāk: > 1/1000 līdz < 1/100,

reti: > 1/10 000 līdz < 1/1000,

ļoti reti: <1/10 000,

nav zināmi: nevar noteikt pēc pieejamajiem datiem.

Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības norādītas to nopietnības samazinājuma secībā.

Vielmaiņas un uztures traucējumi

Ļoti reti:

- laktacidoze (skatīt 4.4. apakšpunktu “Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā”),

- ar metformīnu ilgstoši ārstētiem pacientiem novērota B12 vitamīna uzsūkšanās samazināšanās ar pazeminātu tā līmeni serumā. Pacientam ar megaloblastisku anēmiju ieteicams apsvērt šādu etioloģiju.

Nervu sistēmas traucējumi

Bieži:

- garšas sajūtas pārmaiņas.

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Ļoti bieži:

- gastrointestināli traucējumi, piemēram, slikta dūša, vemšana, caureja, sāpes vēderā un ēstgribas zudums. Šīs blakusparādības biežāk rodas ārstēšanas sākumā un vairumā gadījumu izzūd spontāni. Gastrointestinālās blakusparādības var mazināt arī lēna devas palielināšana.

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Ļoti reti:

- atsevišķi ziņojumi par novirzēm aknu funkcionālo testu rezultātos vai hepatīts, kas izzūd pēc metformīna lietošanas pārtraukšanas.

Ādas un zemādas audu bojājumi

Ļoti reti:

- ādas reakcijas, piemēram, eritēma, nieze, nātrene.

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv" www.zva.gov.lv

4.9. Pārdozēšana

Lietojot līdz 85 g metformīna devas, hipoglikēmija nav konstatēta, lai gan šādos apstākļos radusies laktacidoze. Stipra metformīna pārdozēšana vai vienlaicīgi riska faktori var izraisīt laktacidozi. Laktacidoze ir medicīniski neatliekami ārstējams traucējums, kas jāārstē slimnīcā. Efektīvākais laktāta un metformīna izvadīšanas veids ir hemodialīze.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: asins glikozes līmeni pazeminošās zāles, izņemot insulīnus, biguanīdi
ATĶ kods: A10BA02

Metformīns ir biguanīds ar hipoglikemizējošu iedarbību, kas pazemina gan bazālo glikozes līmeni plazmā, gan glikozes līmeni plazmā pēc ēšanas. Tas nestimulē insulīna sekrēciju, tāpēc neizraisa hipoglikēmiju.

Darbības mehānisms

Metformīns var darboties ar 3 mehānismu starpniecību:

glikozes veidošanās samazināšana aknās, nomācot glikoneoģenēzi un glikogenolīzi;

muskuļos paaugstinot jutību pret insulīnu, uzlabojot perifērisko glikozes uzņemšanu un izmantošanu;

glikozes uzsūkšanās kavēšana zarnās.

Metformīns stimulē glikogēna sintēzi šūnā, iedarbojoties uz glikogēna sintetāzi. Metformīns palielina visu līdz šim zināmo membrānas glikozes transportētāju (GLUT) tipu transporta kapacitāti.

Farmakodinamiskā iedarbība

Klīniskos pētījumos metformīna lietošana bija saistīta ar vai nu stabilu ķermeņa masu, vai nelielu ķermeņa masas samazināšanos.

Cilvēka organismā neatkarīgi no ietekmes uz glikēmiju tūlītējas atbrīvošanās metformīns labvēlīgi ietekmē lipīdu metabolismu. Novērots, ka kontrolētos, vidēji ilgos vai ilgstošos klīniskos pētījumos metformīns terapeitiskās devās mazina kopējā holesterīna, ZBL holesterīna un triglicerīdu līmeni. Līdzīga iedarbība nav konstatēta ilgstošas darbības zāļu formai – iespējams tādēļ, ka tā tiek lietota vakarā, un ir iespējama arī triglicerīdu līmeņa paaugstināšanās.

Klīniskā efektivitāte

Prospektīvā randomizētā pētījumā (UKPDS) noskaidrota intensīvas glikozes līmeņa kontroles asinīs labvēlīgā ietekme pieaugušiem pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu un lieko ķermeņa masu, kas ārstēti ar tūlītējas darbības metformīnu kā pirmās izvēles terapiju pēc neveiksmīgas diētas ievērošanas. Rezultātu analīze par pacientiem ar lieko ķermeņa masu, kuri tika ārstēti ar metformīnu pēc neveiksmīgas tikai diētas ievērošanas, parādīja:

- nozīmīgu jebkuru ar diabētu saistītu komplikāciju absolūtā riska samazināšanos metformīna grupā (29,8 gadījumi / 1000 pacientgados) salīdzinājumā ar diētu vienu pašu (43,3 gadījumi / 1000 pacientgados), p=0,0023, un salīdzinot ar apvienotajām sulfonilurīnvielas atvasinājumu un insulīna monoterapijas grupām (40,1 gadījums / 1000 pacientgados), p=0,0034;

- nozīmīgu ar diabētu saistītas mirstības absolūtā riska samazināšanos: metformīns 7,5 gadījumi / 1000 pacientgados, tikai diēta - 12,7 gadījumi / 1000 pacientgados, p=0,017;

- nozīmīgu kopējās mirstības absolūtā riska samazināšanos: metformīns 13,5 gadījumi / 1000 pacientgados, salīdzinot ar diētu vienu pašu 20,6 gadījumi / 1000 pacientgados (p=0,011), un salīdzinot ar apvienotajām sulfonilurīnvielas atvasinājumu un insulīna monoterapijas grupām 18,9 gadījumi / 1000 pacientgados, (p=0,021);

- nozīmīgu miokarda infarkta absolūtā riska samazināšanos: metformīns 11 gadījumi / 1000 pacientgados, tikai diēta - 18 gadījumi / 1000 pacientgados (p=0,01).

Ja metformīnu lieto kā otrās izvēles terapiju kombinācijā ar sulfonilurīnvielas atvasinājumu, labvēlīga ietekme uz klīnisko iznākumu nav pierādīta.

1. tipa cukura diabēta gadījumā metformīna un insulīna kombinācija lietota atsevišķiem pacientiem, taču šīs kombinācijas klīniskais ieguvums nav formāli noskaidrots.

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Uzsūkšanās

Pēc perorālas ilgstošas darbības tabletes lietošanas metformīna uzsūkšanās ir nozīmīgi aizkavēta, salīdzinot ar tūlītējas iedarbības tabletēm, Tmax sasniedzot pēc 7 stundām (Tmax tūlītējas iedarbības tabletēm ir 2,5 stundas).

Līdzsvara stāvoklī, līdzīgi tūlītējas iedarbības zāļu formām, Cmax un AUC nepalielinās proporcionāli lietotajai devai. Koncentrācijas un laika līkne plazmā (AUC) pēc vienas perorālas 2000 mg metformīna ilgstošas darbības tabletes lietošanas ir līdzīga tai, kas novērota pēc 1000 mg metformīna tūlītējas darbības tablešu lietošanas divas reizes dienā.

Metformīna ilgstošās darbības tablešu lietošanas gadījumā novērotais maksimālās koncentrācijas plazmā (Cmax) un AUC mainīgums katram indivīdam ir salīdzināms ar to, kas novērots metformīna tūlītējas darbības tablešu lietošanas gadījumā.

Ilgstošās darbības tableti lietojot tukšā dūšā, AUC samazinās par 30 % (Cmax un Tmax nemainās).

Maltītes sastāvs gandrīz nemaz neietekmē vidējo metformīna uzsūkšanos no ilgstošās darbības zāļu formas.

Pēc atkārtotas 2000 mg metformīna lietošanas ilgstošas darbības tablešu veidā uzkrāšanās nav novērota.

Izkliede

Saistīšanās ar plazmas olbaltumiem ir niecīga. Metformīns iekļūst eritrocītos. Maksimālais līmenis asinīs ir zemāks nekā maksimālais līmenis plazmā, ko novēro apmēram vienlaikus. Eritrocīti, visticamāk, ir sekundārā izkliedes vide. Vidējais izkliedes tilpums (Vd) variēja no 63 līdz 276 l.

Biotransformācija

Metformīns izdalās neizmainītā veidā urīnā. Cilvēka organismā metabolīti nav atklāti.

Eliminācija

Metformīna nieru klīrenss ir > 400 ml/min, kas liecina, ka metformīns tiek izvadīts glomerulārās filtrācijas un tubulārās sekrēcijas ceļā. Pēc perorālas devas lietošanas šķietamais terminālais eliminācijas pusperiods ir aptuveni 6,5 stundas.

Ja ir traucēta nieru darbība, nieru klīrenss samazinās proporcionāli kreatinīna klīrensam, tādējādi eliminācijas pusperiods pagarinās, izraisot metformīna līmeņa paaugstināšanos plazmā.

Raksturlielumi specifiskām pacientu grupām

Nieru darbības traucējumi

Pieejamo datu pētāmām personām ar vidēji smagiem nieru darbības traucējumiem ir maz, tāpēc nevar ticami aprēķināt sistēmisko metformīna kopējo iedarbību šajā apakšgrupā, salīdzinot ar pētāmām personām ar normālu nieru darbību. Tāpēc deva jāpielāgo saskaņā ar apsvērumiem par klīnisko efektivitāti/panesamību (skatīt 4.2. apakšpunktu).

5.3. Preklīniskie dati par drošumu

Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti, genotoksicitāti, iespējamu kancerogenitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam.

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA

6.1. Palīgvielu saraksts

Magnija stearāts

Koloidālais bezūdens silīcija dioksīds

Karmelozes nātrija sāls

Hipromeloze

6.2. Nesaderība

Nav piemērojama.

6.3. Uzglabāšanas laiks

3 gadi.

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi

Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.

6.5. Iepakojuma veids un saturs

15, 30, 60, 90 vai 120 ilgstošās darbības tabletes blisterplāksnītēs no alumīnija folijas un PVH.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos

Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.

7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

Berlin-Chemie AG

Glienicker Weg 125

12489 Berlin

Vācija

8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS

9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

Reģistrācijas datums: 2018. g.

TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS

2018. gada decembris

SASKAŅOTS ZVA 13-12-2018

PAGE \* MERGEFORMAT 1. lpp.

Metforal variācijas