Acetilsalicilskābe Stirol 325 mg tabletes
Uzglabāt temperatūrā līdz 25°C. Sargāt no gaismas un mitruma.
Acidum acetylsalicylicum
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Maks. cenu diapazons
€ ar PVN
0.90 €
00-0085-06
00-0085
BRIZ, SIA, Latvija
03-MAY-11
Uz neierobežotu laiku
Bez receptes
325 mg
Tablete
Ir apstiprināta
Stirolbiofarm Baltikum, SIA, Latvija
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Acetilsalicilskābe Stirol 325 mg tabletes
Acidum acetylsalicylicum
Pirms Acetilsalicilskābes Stirol 325 mg lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. Vienmēr lietojiet Acetilsalicilskābe Stirol 325 mg tabletes tieši tā, kā aprakstīts šajā instrukcijā, vai arī tā, kā to noteicis ārsts.
Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.
Ja Jums nepieciešama papildu informācija vai padoms, vaicājiet farmaceitam.
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā Skatīt 4. punktu.
Ja Jūs lietojiet Acetilsalicilskābi Stirol 325 mg tabletes kā pretiekaisuma, pretsāpju vai pretdrudža līdzekli un pēc 3-5 dienām Jūs nejūtaties labāk vai jūtaties sliktāk, Jums jākonsultējas ar ārstu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Acetilsalicilskābe Stirol 325 mg un kādam nolūkam to lieto
2. Kas Jums jāzina pirms Acetilsalicilskābe Stirol 325 mg lietošanas
3. Kā lietot Acetilsalicilskābi Stirol 325 mg
4. Iespējamās blakusparādības
5 Kā uzglabāt Acetilsalicilskābi Stirol 325 mg
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Acetilsalicilskābe Stirol 325 mg un kādam nolūkam to lieto
Acetilsalicilskābe darbojas kā pretiekaisuma, analgētiskais un pretdrudža līdzeklis, kā arī kavē trombocītu agregāciju. Darbības mehānisms saistīts ar arahidonskābes, kas ir prostaglandīnu priekštecis un kam piemīt galvenā loma iekaisuma, sāpju un drudža patoģenēzē, metabolisma galvenā fermenta – ciklooksigenāzes aktivitātes nomākšanu.
Lieto kā pretsāpju līdzekli vāji vai mēreni izteikta sāpju sindroma gadījumos, temperatūras pazemināšanai drudža laikā. Ja pēc 3-5 dienām nejūtaties labāk vai jūtaties sliktāk, Jums jākonsultējas ar ārstu.
Lieto arī trombocītu agregācijas kavēšanai.
2. Kas Jums jāzina pirms Acetilsalicilskābes Stirol 325 mg lietošanas
Nelietojiet Acetilsalicilskābi Stirol 325 mg šādos gadījumos:
ja Jums ir alerģija pret acetilsalicilskābi, salicilātiem, citiem nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu (ja anamnēzē ir norādes uz bronhospazmu, nātreni, rinītu vai astmu, ko izraisa acetilsalicilskābes, salicilātu vai citu nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošana);
ja Jums ir kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūla;
ja Jums ir hemorāģiskā diatēze (asins izplūdumi ādā, zemādā), hemofīlija, asinsreces traucējumi;
ja Jums ir izteikti aknu un/vai nieru funkcijas traucējumi;
kombinācijā ar metotreksātu devās pa 15 mg/nedēļā vai vairāk.
Kontrindicēts bērniem līdz 16 gadu vecumam drudža un vīrusu infekciju gadījumā, kā arī grūtniecības un krūts barošanas laikā.
Zāles nav ieteicamas podagras ārstēšanai.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Īpaša piesardzība, lietojot Acetilsalicilskābi Stirol 325 mg, nepieciešama šādos gadījumos:
ja Jums ir bronhiālā astma;
ja Jums ir alerģiskas slimības;
ja Jūs vienlaikus lietojiet citus nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, tai skaitā ciklooksigenāzes-2 selektīvos inhibitorus;
ja Jums ir nieru un/vai aknu funkciju traucējumi;
ja Jums ir nekontrolēta arteriāla hipertensija;
ja Jums ir glikozes-6-fosfātdehidrogenāzes deficīts;
acetilsalicilskābes lietošana jāpārtrauc 10 dienas pirms ķirurģiskām manipulācijām (ieskaitot nelielas operācijas, piemēram, zoba ekstrakciju);
vecāka gadagājuma pacientiem.
Acetilsalicilskābe ar piesardzību jānozīmē pacientiem, kuri vienlaicīgi lieto antikoagulantus.
Acetilsalicilskābe pat nelielā devā mazina urīnskābes izdali, kas var būt par iemeslu akūtas podagras lēkmei pacientam ar noslieci. Ilgstošas terapijas un/vai acetilsalicilskābes lietošanas augstās devās gadījumā nepieciešama ārsta uzraudzība un regulāra hemoglobīna līmeņa kontrole.
Acetilsalicilskābe ar piesardzību jānozīmē pacientiem ar organisma atūdeņošanos.
Piesardzība jāievēro, ja anamnēzē ir kuņģa un zarnu čūlas, ieskaitot hroniskas čūlas vai periodiskus čūlas paasinājumus, vai arī kuņģa un zarnu asiņošana.
Acetilsalicilskābe var izraisīt aknu bojājumu, īpaši pacientiem ar juvenīlo idiopātisko artrītu.
Bērniem acetilsalicilskābe ir kontrindicēta drudža un vīrusu infekcijas gadījumā Reja sindroma iespējamības dēļ. Reja sindroms ir ļoti reta, bet bīstama blakusparādība, par kuru var liecināt sekojošas pazīmes: apātija, miegainība, sāpes vēderā, nemitīga vemšana, agresivitāte, krampji un koma. Lietošana bērniem pieļaujama tikai pēc ārsta norādījuma gadījumos, ja citi pasākumi bijuši neefektīvi vai juvenīlā artrīta ārstēšanai. Pusaudžiem līdz 16 gadu vecumam jāizvairās no acetilsalicilskābes lietošanas drudža un vīrusu infekciju gadījumos.
Pirms Acetilsalicilskābes Stirol 325 mg lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Citas zāles un Acetilsalicilskābe Stirol 325 mg
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot. Dažas citas zāles var ietekmēt acetilsalicilskābes lietošanu un otrādi.
Ja vien ārsts nav norādījis citādi, šīs zāles nevajadzētu lietot vienlaikus ar: citiem nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem, antikoagulantiem (heparīnu, kumarīnu), tiklopidīnu, urikozūriskiem līdzekļiem (zāles, ko lieto podagras ārstēšanai), pretdiabēta līdzekļiem, glikokortikoīdiem, diurētiskajiem līdzekļiem, AKE inhibitoriem, angiotenzīna II receptoru antagonistiem, digoksīnu, pentoksifilīnu, trombolītiskajiem līdzekļiem, mifepristonu, iloprostu, cilostazolu, antacīdiem, sulfanilamīdiem, antidepresantiem (SSAI), pretepilepsijas līdzekļiem, centrālās darbības zālēm aptaukošanās ārstēšanai, α-interferonu, zafirlukastu, metotreksātu.
Eksperimentāli dati norāda, ka ibuprofēns iespējams samazina acetilsalicilskābes antitrombotisko darbību, ja tos lieto vienlaikus. Tomēr, tā kā šo datu ir maz un pastāv neskaidrība par šo datu attiecinājumu uz klīnsikajiem gadījumiem, šobrīd netiek uzskatīts, ka neregulāra ibuprofēna lietošana ietekmē acetilsalicilskābes antitrombotisko darbību.
Ja Jūs regulāri lietojiet acetilsalicilskābi, pirms citu zāļu lietošanas (arī kuras var iegādāties bez receptes) konsultējieties ar ārstu.
Acetilsalicilskābe Stirol 325 mg kopā ar alkoholu
Vienlaicīga alkohola lietošana palielina kuņģa un zarnu trakta gļotādas bojājuma un asiņošanas risku savstarpējās papildus iedarbības dēļ.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat
grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Grūtniecības laikā (īpaši tās pēdējā trimestrī) acetilsalicilskābes lietošana ir kontrindicēta.
Bērna zīdīšanas laikā acetilsalicilskābi nedrīkst lietot, jo tā nokļūst mātes pienā un pastāv Reja sindroma attīstības risks.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Acetilsalicilskābe Stirol 325 mg parasti neietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot tehniskās iekārtas.
3. Kā lietot Acetilsalicilskābi Stirol 325 mg
Vienmēr lietojiet Acetilsalicilskābi Stirol 325 mg tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Tabletes lieto iekšķīgi pēc ēšanas.
Vājas un vidējas intensitātes sāpju sindroma un drudža gadījumos acetilsalicilskābes devas pieaugušajiem – pa 1-2 tabletēm 3-4 reizes dienā ar ne mazāk kā 4 stundu intervālu; maksimālā diennakts deva – 4 g. Ārstēšanas kursa ilgums ir atkarīgs no terapijas efektivitātes. Zāles bez ārsta konsultācijas nedrīkst lietot ilgāk par 3 – 5 dienām.
Kā antitrombotisku līdzekli pieaugušie lieto pa ½ līdz 1 tabletei dienā stingrā ārsta uzraudzībā. Ārstēšanas ilgumu katrā gadījumā nosaka individuāli.
Tabletes lieto iekšķīgi pēc ēšanas.
Tableti var sadalīt divās vienādās devās.
Ja esat lietojis Acetilsalicilskābi Stirol 325 mg vairāk nekā noteikts
Acetilsalicilskābes hroniska pārdozēšana (lielās devās), kad pārsvarā rodas centrālās nervu sistēmas traucējumi, atšķiras no akūtas saindēšanās, kuras gadījumā galvenie ir skābju-sārmu līdzsvara traucējumi.
Pārdozēšanas vai saindēšanās simptomi: izsitumi, troksnis ausīs, slikta dūša, vemšana, redzes un dzirdes traucējumi, galvassāpes, reibonis, apjukuma stāvokļi. Smagas saindēšanās gadījumā var rasties delīrijs, trīce, elpas trūkums, svīšana, eksikoze, hipertermija un koma.
Pārdozēšanas gadījumā griezties pēc ārsta palīdzības.
Ja esat aizmirsis lietot Acetilsalicilskābi Stirol 325 mg
Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto tableti.
4. IESPĒJAMĀS BLAKUSPARĀDĪBAS
Tāpat kā visas zāles, Acetilsalicilskābe Stirol 325 mg var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nevēlamajām blakusparādībām var būt noteikts biežums, kas definēts šādi: ļoti bieži: rodas vairāk nekā 1 no 10 zāļu lietotājiem; bieži: rodas 1 līdz 10 no 100 zāļu lietotājiem; retāk: rodas 1 līdz 10 no 1000 zāļu lietotājiem; reti: rodas 1 līdz 10 no 10 000 zāļu lietotājiem; ļoti reti: rodas mazāk nekā 1 no 10 000 zāļu lietotājiem; nav zināmi: pēc pieejamiem datiem biežumu nevar noteikt.
Imūnās sistēmas traucējumi: dažiem slimniekiem var novērot alerģiskas un ādas reakcijas, bronhospazmas, nātreni.
Sirds funkcijas un asinsvadu sistēmas traucējumi: nebūtiska īslaicīga arteriālā asinsspiediena paaugstināšanās, tahikardija, kas pāriet, pārtraucot zāļu lietošanu.
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi: iespējamas sekojošas blakusparādības: bieži – dedzināšana, kuņģa-zarnu trakta un vēdera sāpes, retāk - slikta dūša, vemšana, apetītes trūkums, sāpes epigastrijā, caureja; reti erozīvi-čūlaini bojājumi, asiņošana no kuņģa-zarnu trakta, kuņģa un zarnu trakta kairinājums ar nelielu asimptomātisku asins zudumu.
Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi: ļoti reti - aknu funkciju traucējumi, aknu bojājums.
Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi: pagarināts tecēšanas laiks, reti – trombocitopēnija (kas nozīmē trombocītu skaita samazināšanos asinīs), anēmija (eritrocītu skaita samazināšanos asinīs). Ļoti reti ziņots par olbaltumvielu daudzuma samazināšanos asinīs (pie lielām devām).
Nieru un urīna izvades sistēmas traucējumi: nieru funkciju traucējumi.
Nervu sistēmas traucējumi: ļoti reti ziņojumi par apjukumu.
Acu bojājumi: atgriezeniski redzes traucējumi.
Ausu un labirinta bojājumi: reti - troksnis ausīs, ļoti reti – dzirdes traucējumi, reibonis.
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā: ilgstošas lietošanas gadījumā iespējamas galvassāpes.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV-1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078424. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varētu palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zaļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Acetilsalicilskābi Stirol 325 mg
Uzglabāt temperatūrā līdz 250 C.
Sargāt no mitruma un gaismas.
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietojiet Acetilsalicilskābi Stirol 325 mg pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes vai blistera. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Acetilsalicilskābe Stirol 325 mg satur
Aktīvā viela ir acetilsalicilskābe (Acidum acetylsalicylicum). 1 tablete satur 325 mg acetilsalicilskābes.
Citas sastāvdaļas ir:
mikrokristāliskā celuloze, nātrija kroskarmeloze, bezūdens koloidālais silīcija dioksīds, stearīnskābe.
Acetilsalicilskābes Stirol 325 mg ārējais izskats un iepakojums
Baltas ieapaļas tabletes ar dalījuma līniju vienā pusē. Tableti var sadalīt divās vienādās devās.
10 vai 12 tabletes blisterī no polivinilhlorīda plēves un alumīnija folijas. Iepakojumā pievienota lietošanas instrukcija.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
Stirolbiofarm Baltikum SIA
Rasas iela 5, Rīga, LV-1057, Latvija
Tālrunis: +371 6780 3162
Fakss: +371 6786 9006
e-pasts: info@stirol.lv
Ražotājs
BRIZ SIA
Rasas iela 5, Rīga, LV-1057, Latvija
Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību: SIA Stirolbiofarm Baltikum, Tālrunis: +371 6780 3162.
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
08/2016
ZĀĻU APRAKSTS
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Acetilsalicilskābe Stirol 325 mg tabletes
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
1 tablete satur 325 mg acetilsalicilskābes (Acidum acetylsalicylicum).
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1.apakšpunktā .
3. ZĀĻU FORMA
Tablete.
Baltas ieapaļas tabletes ar dalījuma līniju vienā pusē. Dalījuma līnija paredzēta tabletes sadalīšanai divās vienādās devās.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Lieto kā pretsāpju līdzekli vāji vai mēreni izteikta sāpju sindroma gadījumos, kā arī temperatūras pazemināšanai dažādas etioloģijas drudža laikā.
Lieto kā antitrombotisku līdzekli trombožu profilaksei, atkārtota miokarda infarkta, pārejošu išēmisku smadzeņu asinsrites traucējumu profilaksei un ārstēšanai.
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas
Vājas un vidējas intensitātes sāpju sindroma un drudža gadījumos acetilsalicilskābes devas pieaugušajiem – ir pa 1-2 tabletēm 3-4 reizes dienā ar ne mazāk kā 4 stundu intervālu; maksimālā diennakts deva – ir 4 g. Ārstēšanas kursa ilgums ir atkarīgs no terapijas efektivitātes. Zāles bez ārsta konsultācijas nedrīkst lietot ilgāk par 3 – 5 dienām.
Kā antitrombotisku līdzekli pieaugušie lieto pa ½ līdz 1 tabletei dienā stingrā ārsta uzraudzībā. Ārstēšanas ilgumu katrā gadījumā nosaka individuāli.
Lietošanas veids
Tabletes lieto iekšķīgi pēc ēšanas.
4.3. Kontrindikācijas
Acetilsalicilskābi nedrīkst lietot sekojošos gadījumos:
- paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām;
- paaugstināta jutība pret salicilātiem, citiem nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem (ja anamnēzē ir norādes uz bronhospazmu, nātreni, rinītu vai astmu, kurus izraisa acetilsalicilskābes vai citu nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošana);
peptiskas čūlas, trombocitopēnija, hemofilija, asinsreces traucējumi, hipertensija, izteikti aknu un nieru traucējumi.
kontrindicēts bērniem līdz 16 gadu vecumam drudža un vīrusu infekciju gadījumā.
grūtniecība, zīdīšanas periods.
āles nav ieteicamas podagras ārstēšanai.
kombinācija ar metotreksātu devās pa 15 mg/nedēļā vai vairāk.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Acetilsalicilskābe var pastiprināt bronhu spazmas un izraisīt astmas lēkmes vai citas nopietnas jutības reakcijas. Riska faktori ir bronhiālā astma, siena drudzis, deguna polipi vai hroniskas respiratorās saslimšanas. Uzmanīgi jālieto nekontrolētas arteriālas hipertensijas, glikozes-6-fosfātdehidrogenāzes deficīta gadījumā, alerģisku slimību, nieru un aknu funkciju traucējumu gadījumā, vecāka gadagājuma pacientiem.
Acetilsalicilskābe inhibē trombocītu agregāciju, kas vērojams vairākas dienas pēc lietošanas, tāpēc tā var palielināt asiņošanas risku ķirurģisko operāciju laikā vai pēc tam (ieskaitot nelielas operācijas, piemēram, zobu ekstrakciju), tāpēc acetilsalicilskābes lietošana jāpārtrauc 10 dienas pirms ķirurģiskām manipulācijām.
Acetilsalicilskābe ar piesardzību jānozīmē pacientiem, kuri vienlaicīgi lieto antikoagulantus.
Acetilsalicilskābe ar piesardzību jānozīmē pacientiem, kuri vienlaikus lieto citus nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, tai skaitā ciklooksigenāzes-2 selektīvos inhibitorus.
Acetilsalicilskābe ar piesardzību jānozīmē pacientiem ar organisma dehidratāciju.
Acetilsalicilskābe var izraisīt hepatotoksicitāti, īpaši pacientiem ar juvenīlo idiopātisko artrītu.
Acetilsalicilskābe pat nelielās devās mazina urīnskābes izdali, kas var būt par iemeslu akūtas podagras lēkmei pacientam ar predispozīciju.
Ilgstošas terapijas un/vai acetilsalicilskābes lietošanas augstās devās gadījumā nepieciešama ārsta uzraudzība un regulāra hemoglobīna līmeņa kontrole.
Piesardzība jāievēro, ja anamnēzē ir kuņģa un zarnu čūlas, ieskaitot hroniskas čūlas vai periodiskus čūlas paasinājumus, vai arī kuņģa un zarnu asiņošana.
Bērniem acetilsalicilskābe ir kontrindicēta drudža un vīrusu infekcijas gadījumā Reja sindroma iespējamības dēļ. Reja sindroms ir ļoti reta, bet bīstama blakusparādība, par kuru var liecināt sekojošas pazīmes: letarģija, miegainība, sāpes vēderā, nemitīga vemšana, agresivitāte, krampji un koma. Lietošana bērniem pieļaujama tikai pēc ārsta norādījuma gadījumos, ja citi pasākumi bijuši neefektīvi vai juvenīlā artrīta ārstēšanai. Pusaudžiem līdz 16 gadu vecumam jāizvairās no acetilsalicilskābes lietošanas drudža un vīrusu infekciju gadījumos.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Antikoagulanti, piemēram, kumarīns, heparīns
Acetilsalicilskābe pastiprina kumarīna atvasinājumu grupas un heparīna antikoagulējošu efektu. Palielinās asiņošanas risks, jo tiek inhibēta trombocītu darbība, bojāta kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gļotāda un notiek iekšķīgi lietojamo antikoagulantu aizvietošana to saistīšanās vietā ar plazmas proteīnu.
Salicilātus saturoši citi nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, lietojot augstās devās (≥ 3g/dienā):
Acetilsalicilskābes un nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu vienlaikus lietošana var palielināt nevēlamo blakusparādību rašanās risku sinerģiskās iedarbības dēļ.
Ibpurofēns
Eksperimentāli dati liecina, ka ibuprofēns var inhibēt mazas devas acetilsalicilskābes ietekmi uz trombocītu agregāciju, ja tos lieto vienlaikus. Tomēr, tā kā šo datu ir maz un pastāv neskaidrība par ex vivo datu attiecināšanu uz klīniskiem gadījumiem, tas nozīmē, ka nevar izdarīt skaidrus secinājumus par regulāru ibuprofēna lietošanu un netiek uzskatīts, ka var būt klīniski saistīta ietekme pēc neregulāras ibuprofēna lietošanas (skatīt 5.1. apakšpunktu).
Venlafaksīns, Sibutramīns, Iloprosts
Lietojot vienlaicīgi ar acetilsalicilskābi palielinās asiņošanas risks.
Trombolītiskie līdzekļi/citi antitrombotiski līdzekļi, t.sk. tiklopidīns:
Palielinās asiņošanas risks.
Digoksīns:
Palielinās digoksīna koncentrācija plazmā, jo samazinās izdalīšanās caur nierēm.
Angiotenzīna konvertējošā enzīma inhibitori (AKE):
Inhibēto asinsvadus paplašinošo prostaglandīnu dēļ pazeminās glomerulārā filtrācija. Lietojot acetilsalicilskābi (ja dienas deva lielāka par 300 mg) vienlaikus ar AKE inhibitoriem vai angiotenzīna II receptoru antagonistiem, palielinās nieru mazspējas risks un samazinās šo zāļu hipotensīvais efekts.
Diurētiskie līdzekļi kombinācijā ar acetilsalicilskābi:
Pazeminātas renālās prostaglandīna sintēzes dēļ, samazinās glomerulārā filtrācija. Lietojot acetilsalicilskābi kopā ar spironolaktonu vai furosemīdu, pavājinās to diurētiskā darbība.
Lietojot kopā ar acetazolamīdu, palielinās tā toksicitāte.
Ir ziņojumi par salicilātu intoksikāciju lietojot salicilātus augstās devās vienlaicīgi ar karbonanhidrāzes inhibitoriem (acetazolamīds, diakarbs).
Cilostazols:
Acetilsalicilskābes deva nedrīkst būt lielāka par 80 mg dienā, ja zāles lieto kopā ar cilostazolu.
Metotreksāts:
Acetilsalicilskābe samazina metotreksāta ekskreciju, tādējādi palielinot hemotoloģiskās toksicitātes risku (pretiekaisuma zāles pazemina metotreksāta nieru klīrensu un salicilāti aizvieto metotreksātu, saistoties ar plazmas olbaltumvielām). Metotreksāta devās 15 mg/nedēļā vai vairāk kopā ar acetilsalicilskābi ir kontridincēta. Īpaša piesardzība jāievēro, lietojot acetilsalicilskābi kopā ar metotreksātu devā mazāka nekā 15 mg/nedēļa.
Selektīvie serotonīna atpakaļsaistīšanās inhibitori:
Metoklopramīda lietošana veicina acetilsalicilskābes absorbciju, palielinot salicilātu koncentrāciju plazmā. Paaugstināts augšējā kuņģa-zarnu trakta asiņošanas risks.
Sistēmiskie kortikosteroīdi, izņemot hidrokortizonu, ko lieto aizstājterapijā pie Adisona slimības:
Vienlaikus ārstēšanās ar glikokortikosteroīdiem var mazināt salicilskābes plazmas koncentrāciju (pastiprinās acetilsalicilskābes izvade). Tādēļ, pārtraucot glikokoritokosteroīdu lietošanu, plazmā var rasties toksiska salicilātu koncentrācija, ja lietotas lielas acetilsalicilskābes devas. Minēto zāļu vienlaikus lietošana var palielināt kuņģa un zarnu trakta asiņošanas un čūlu veidošanās risku.
Antidiabētiskie līdzekļi, piemēram, insulīns, sulfonilurīnvielas atvasinājumi:
Augstas acetilsalicilskābes devas var potencēt sulfonilurīnvielas atvasinājumu hipoglikēmisko iedarbību, jo acetilsalicilskābe iedarbojas hipoglikemiski un aizvieto sulfonilurīnvielas atvasinājumus, saistoties ar tās plazmas proteīniem.
Pretkrampju (pretepilepsijas) līdzekļi - valproiskābe:
Palielinās valproiskābes toksicitāte, jo notiek aizvietošana proteīna saistīšanās vietās.
Antibiotikas:
Acetilsalicilskābe var palielināt sulfonilamīdu toksicitāti.
Urikozūriskie līdzekļi – benzbromarons, probenecīds:
Samazinās urīnskābes izvadīšanas efektivitāte (konkurē ar urīnskābes izvadīšanu caur nieru kanāliņiem).
Leikotrienu receptoru antagonisti:
Acetilsalicilskābe palielina zafirlukasta plazmas līmeni.
Mifepristons:
Mifepristona ražotājs rekomendē izvairīties no acetilsalicilskābes lietošanas astoņas līdz divpadsmit dienas pēc mefipristona nozīmēšanas.
Vairogdziedzera funkcijas testi:
Acetilsalicilskābe var izjaukt vairogdziedzera funkcijas pārbaudes testu rezultātus.
Antacīdie līdzekļi un adsorbenti:
Antacīdie līdzekļi, radot sārmainu urīna reakciju, var veicināt acetilsalicilskābes izvadi; adsorbenti (kaolīns) samazina acetilsalicilskābes absorbciju.
Alkohols:
Vienlaicīga alkohola lietošana palielina kuņģa un zarnu trakta gļotādas bojājuma un asiņošanas risku savstarpējās papildus iedarbības dēļ.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecības laikā (īpaši tās pēdējā trimestrī) acetilsalicilskābes lietošana ir kontrindicēta, jo prostaglandīnu sintēzes kavēšana var izraisīt priekšlaicīgu Botalla vada slēgšanos, asiņošanu mātei un bērnam.
Bērna zīdīšanas laikā acetilsalicilskābi nedrīkst lietot, jo tā nokļūst mātes pienā un pastāv Reja sindroma attīstības risks.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Acetilsalicilskābe neietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Tālāk uzskaitītās nevēlamās blakusparādības ir klasificētas pēc biežuma un orgānu sistēmu klasēm (OSK). Biežuma kategorijas noteiktas saskaņā ar MedDRA klasifikāciju: ļoti bieži (≥1/10); bieži (≥1/100 līdz <1/10); retāk (≥1/1 000 līdz <1/100); reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000); ļoti reti (<1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
Imūnās sistēmas traucējumi: dažiem slimniekiem var novērot alerģiskas un ādas reakcijas, bronhospazmas, Kvinkes tūsku.
Sirds funkcijas un asinsvadu sistēmas traucējumi: nebūtiska īslaicīga arteriālā asinsspiediena paaugstināšanās, tahikardija, kas pāriet, pārtraucot zāļu lietošanu.
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi: iespējamas sekojošas blakusparādības: bieži – dispepsija, kuņģa-zarnu trakta un vēdera sāpes, retāk - slikta dūša, vemšana, anoreksija, sāpes epigastrijā, diareja; reti erozīvi-čūlaini bojājumi, asiņošana no kuņģa-zarnu trakta, kuņģa un zarnu trakta kairinājums ar nelielu asimptomātisku asins zudumu.
Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi: ļoti reti - aknu funkciju traucējumi, hepatotoksicitāte.
Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi: pagarināts tecēšanas laiks, reti – trombocitopēnija, anēmija. Ļoti reti ziņots par hipoprotrombinēmiju (pie lielām devām).
Nieru un urīna izvades sistēmas traucējumi: nieru funkciju traucējumi.
Nervu sistēmas traucējumi: ļoti reti ziņojumi par apjukumu.
Acu bojājumi: atgriezeniski redzes traucējumi.
Ausu un labirinta bojājumi: reti - troksnis ausīs, ļoti reti – dzirdes traucējumi, vertigo.
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā: ilgstošas lietošanas gadījumā iespējamas galvassāpes.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV-1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv
4.9. Pārdozēšana
Acetilsalicilskābes hroniska pārdozēšana (lielās devās), kad pārsvarā rodas centrālās nervu sistēmas traucējumi, atšķiras no akūtas intoksikācijas, kuras gadījumā galvenie ir skābju-sārmu līdzsvara traucējumi.
Intoksikācijas simptomi:
Līdztekus skābju-sārmu līdzsvara un elektrolītu (piem., kālija zudums) traucējumiem, hipoglikēmijai, izsitumiem, kā arī gastrointestinālai asiņošanai ir novērota hiperventilācija, troksnis ausīs, slikta dūša, vemšana, redzes un dzirdes traucējumi, galvassāpes, reibonis, apjukuma stāvokļi.
Smagas intoksikācijas gadījumā var rasties delīrijs, trīce, elpas trūkums, svīšana, eksikoze, hipertermija un koma. Ja intoksikācijai ir letāls iznākums, nāve parasti iestājas sakarā ar elpošanas apstāšanos.
Intoksikācijas terapija:
Ārstējot intoksikāciju ar acetilsalicilskābi, terapijas pasākumi ir atkarīgi no intoksikācijas smaguma pakāpes, stadijas un klīniskajiem simptomiem. Tie ir parastie pasākumi, lai samazinātu aktīvās vielas uzsūkšanos, šķidruma un elektrolītu līdzsvara, kā arī temperatūras regulācijas un elpošanas traucējumu kontrole.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: N02BA01 – citi pretsāpju un pretdrudža līdzekļi
B01AC06 – trombocītu agregācijas inhibitori, izņemot heparīnu.
Acidum acetylsalicylicum.
Darbojas kā pretiekaisuma, analgētiskais un pretdrudža līdzeklis, kā arī kavē trombocītu agregāciju. Darbības mehānisms saistīts ar arahidonskābes, kas ir prostaglandīnu priekštecis un kam piemīt galvenā loma iekaisuma, sāpju un drudža patoģenēzē, metabolisma galvenā fermenta – ciklooksigenāzes aktivitātes nomākšanu.
Acetilsalicilskābes pretiekaisuma darbību izskaidro ar tās ietekmi uz iekaisuma perēklī noritošiem procesiem: kapilāru caurlaidības samazināšanos, hialuronidāzes aktivitātes pazemināšanos, iekaisuma procesa enerģētiskas apgādes samazināšanos ar ATF kavēšanu u.c..
Izteikto acetilsalicilskābes analgētisko darbību nosaka divi mehānismi: perifēriskais (pastarpināts ar prostaglandīnu sintēzi) un centrālais (noteikts ar prostaglandīnu sintēzes inhibēšanu centrālajā un perifēriskajā nervu sistēmā). Prostaglandīnu produkcijas samazināšanās rezultātā samazinās arī to ietekme uz termoregulācijas centriem. Acetilsalicilskābes antiagreganta īpašības nosaka neatgriezeniskie tromboksāna A2 sintēzes traucējumi.
Eksperimentāli dati liecina, ka ibuprofēns var inhibēt mazas devas acetilsalicilskābes ietekmi uz trombocītu agregāciju, ja tos lieto vienlaikus. Vienā pētījumā, kurā viena ibuprofēna 400 mg deva tika lietota 8 stundas pirms ātras darbības acetilsalicilskābes devas (81 mg) vai 30 minūšu laikā pēc tās lietošanas, pavājinājās acetilsalicilskābes ietekme uz tromboksāna veidošanos vai trombocītu agregāciju. Tomēr, tā kā šo datu ir maz un pastāv neskaidrība par ex vivo datu attiecināšanu uz klīniskajiem gadījumiem, tas nozīmē, ka nevar izdarīt skaidrus secinājumus par regulāru ibuprofēna lietošanu un netiek uzskatīts, ka var būt klīniski saistīta ietekme pēc neregulāras ibuprofēna lietošanas.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Uzsūkšanās.
Lietojot iekšķīgi, ātri uzsūcas galvenokārt tievo zarnu proksimālajā daļā un mazākā mērā kuņģī. Barības esamība kuņģī būtiski izmaina acetilsalicilskābes uzsūkšanos.
Izkliede.
Acetilsalicilskābe izplatās vairums organisma audos. Šķērso hematoencefālisko barjeru.
Biotransformācija.
Metabolizējas aknās hidrolīzes ceļā ar salicilskābes veidošanos, pēc tam seko konjugācija ar glicīnu vai glikuronīdu. 49-70% acetilsalicilskābes (66-98% salicilskābes) saistās ar asins plazmas olbaltumiem.
Eliminācija.
Izvadās no organisma galvenokārt caur nierēm salicilskābes veidā. Lietojot devu 0,3 g, eliminācijas pusperiods sastāda apmēram 3 stundas, lietojot devu 1 g, eliminācijas pusperiods sastāda 5-6 stundas.
5.3. Preklīniskie dati par drošību
Ne-klīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošību, atkārtotu devu toksicitāti, genotoksicitāti, iespējamu kancerogenitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam.
Acetilsalicilskābes preklīniskā drošība ir labi zināma. Izmēģinājumos ar dzīvniekiem salicilāti izraisa tikai nieru organiskus bojājumus.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Mikrokristāliskā celuloze, nātrija kroskarmeloze, bezūdens koloidālais silīcija dioksīds, stearīnskābe.
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 25 ° C
Sargāt no mitruma un gaismas.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
10 vai12 tabletes blisterī no polivinilhlorīda plēves un alumīnija folijas. Iepakojumā pievienota lietošanas instrukcija.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai
Nav īpašu prasību.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
SIA Stirolbiofarm Baltikum
Rasas iela 5, Rīga, LV-1057
LATVIJA
Tālrunis: +371 6780 3162
Fakss: +371 6786 9006
e-pasts: info@stirol.lv
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(I)
00-0085
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS / PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 2000. gada 16. februāris
Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2011. gada 3. maijs
10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
08/2016