Betadine 100 mg/ml šķīdums
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Povidonum iodinatum
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Maks. cenu diapazons
€ ar PVN
23.02 €
98-0484-03
98-0484
Egis Pharmaceuticals PLC, Hungary
26-MAR-09
Uz neierobežotu laiku
Bez receptes
100 mg/ml
Uz ādas lietojams šķīdums
Ir apstiprināta
Egis Pharmaceuticals PLC, Hungary
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Betadine 100mg/ml šķīdums
Povidonum iodinatum
Pirms šo zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā aprakstīts šajā instrukcijā, vai arī tā, kā to noteicis(-kusi) ārsts vai farmaceits.
Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.
Ja Jums nepieciešama papildus informācija vai padoms, vaicājiet farmaceitam.
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā Skatīt 4. punktu
Ja pēc dažām dienām nejūtaties labāk vai jūtaties sliktāk, Jums jākonsultējas ar ārstu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Betadine un kādam nolūkam tās/ to lieto
2. Kas Jums jāzina pirms Betadine lietošanas
3. Kā lietot Betadine
4. Iespējamās blakusparādības
5 Kā uzglabāt Betadine
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Betadine un kādam nolūkam tās/to lieto
Povidonjods (Povidonjods) iznīcina mikroorganismus. Tas ir efektīvs pret baktērijām, sēnītēm, sporām, vīrusiem un protozojiem (vienšūnas organismi).
Droša dezinfekcija kavē infekciju izplatīšanos un veicina ātru sadzīšanu bez komplikācijām.
Domājams, ka tā darbības mehānisma dēļ pēc zāļu ilgstošas lietošanas rezistences, ieskaitot sekundārās rezistences, veidošanās nav sagaidāma.
Saistoties povidona un joda kompleksā, jods lielā mērā zaudē savas vietēji kairinošās īpašības, salīdzinājumā ar joda spirta šķīdumiem, tādējādi uzrādot labo panesamību uz ādas, gļotādām un brūcēm.
Jods savas darbības laikā zaudē krāsu, tādā veidā brūnās krāsas intensitāte ir kā indikators tā efektivitātei. Atkārtota lietošana nepieciešama pēc krāsas izzušanas.
Povidonjods šķīst ūdenī, un to var viegli nomazgāt.
Betadine lieto
Roku (ķirurģiska un higiēniska) dezinfekcija un gļotādu antiseptiska apstrāde, piemēram, pirms operācijām, ginekoloģiskām un dzemdniecības manipulācijām, urīnpūšļa kateterizācijas, biopsiju ņemšanas, injekcijām, punkcijām, asins paraugu ņemšanas.
Antiseptiska brūču, apdegumu apstrāde,
Atšķaidīts Betadine var tikt lietots pirms oftalmoloģiskām manipulācijām.
2. Kas Jums jāzina pirms Betadine lietošanas
Nelietojiet Betadine šādos gadījumos
- Ja Jums ir alerģija pret jodu vai povidonu, vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
- Hipertireoze vai kāda cita akūta vairogdziedzera slimība, kā arī pirms un pēc hipertireozes ārstēšanas ar radioaktīvo jodu, līdz tiek sasniegts stabils stāvoklis.
- Grūtniecības un bērna barošanas ar krūti laikā.
- Ja Jums ir nieru mazspēja.
- Pacientiem, kuri lieto litiju saturošas zāles.
- Ja ir herpēm līdzīgs ādas iekaisums (t.s. dermatitis herpetiformis Duhring).
- Jaundzimušajiem un zīdaiņiem līdz 6 mēnešu vecumam povidonjodu drīkst lietot tikai absolūtu indikāciju gadījumā. Ja nepieciešams, jākontrolē vairogdziedzera funkcija.
Tā kā hipertireozes (pastiprināta vairogdziedzera darbība) attīstību noteikti nevar izslēgt, pacientiem (īpaši gados vecākiem pacientiem) ar latentiem vairogdziedzera funkcijas traucējumiem, povidonjoda ilgstoša lietošana (ilgāk par 14 dienām) vai tā lietošana uz plašām virsmām (vairāk kā 10% no ķermeņa virsmas) jāapsver tikai pēc rūpīgas iegūstamā labuma pret potenciālo risku izvērtēšanas. Šādiem pacientiem rūpīgi jānovēro agrīnās hipertireozes pazīmes un, ja nepieciešams, jākontrolē vairogdziedzera funkcija, pat pēc ārstēšanas pārtraukšanas (līdz 3 mēnešiem).
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Betadine lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu
Povidonjoda lietošana var samazināt joda absorbciju vairogdziedzerī, kas var traucēt noteiktu testu veikšanu (vairogdziedzera scintigrāfiju, PSJ (ar proteīniem saistītais jods serumā) noteikšanu, diagnostiskās procedūras ar radioaktīvo jodu). Tādā veidā plānotā vairogdziedzera ārstēšana ar jodu (ārstēšana ar radioaktīvo jodu) kļūst neiespējama. Pēc ārstēšanas pārtraukšanas ar povidonjodu, kā minimums jāievēro 1 – 4 nedēļu intervāls.
To nedrīkst lietot pirms scintigrāfijas ar radioaktīvo jodu vai pēc tās vai pēc vairogdziedzera karcinomas ārstēšanas ar radioaktīvo jodu.
Povidonjoda oksidatīvās īpašības var radīt maldinoši pozitīvus dažu diagnostikas testu rezultātus (piemēram, toluidīna un gvajāna sveķu tests hemoglobīna un glikozes noteikšanai izkārnījumos un urīnā).
Povidonjoda oksidatīvās īpašības var izraisīt metālu koroziju. Plastmasas, sintētiskie materiāli parasti ir izturīgi pret povidonjodu. Atsevišķos gadījumos var būt krāsas zudums, kas lielākoties ir atgriezenisks.
Povidonjodu var viegli iztīrīt no auduma un citiem materiāliem, lietojot siltu ūdeni un ziepes. Grūti iztīrāmus traipus var iztīrīt ar ožamā spirta vai nātrija tiosulfāta šķīdumu.
Ilgstoša šķidruma iedarbība var izraisīt kairinājumu vai retāk – smagas ādas reakcijas. Zāļu „uzkrāšanās” laikā var rasties ķīmiski ādas apdegumi. Ja novērots ādas kairinājums, kontaktdermatīts vai paaugstināta jutība, lietošana jāpārtrauc.
Liela daudzuma joda uzņemšana pacientiem ar vairogdziedzera strumu, mezgliem vai citām neakūtām vairogdziedzera slimībām var izraisīt vairogdziedzera hiperfunkcijas (hipertireozes) attīstības risku. Pat pēc ārstēšanas pabeigšanas šiem pacientiem jākontrolē iespējamas agrīnas hipertireozes simptomi, un, ja nepieciešams, jāveic vairogdziedzera funkcijas pārbaude.
Ja Jūs novērojiet kādas blakusparādības vai citas slimības, informējiet savu ārstu.
Informējiet savu ārstu, ja Jūs lietojiet citas zāles.
Informējiet savu ārstu, ja Jums ir iestājusies grūtniecība.
Bērni un pusaudži
Lietojot lielus joda daudzumus, jaundzimušajiem un maziem bērniem pastāv paaugstināts hipotireozes attīstības risks. Tā kā viņu ādai ir lielāka caurlaidība, kā arī viņi ir vairāk jutīgi pret jodu, jaundzimušajiem un maziem bērniem povidonjoda lietošana jāierobežo līdz absolūtam minimumam. Povidonjods var izraisīt pārejošu augļa vai jaundzimušā hipotireozi ar TSH (vairogdziedzeri stimulējošā hormona) paaugstināšanos. Var būt nepieciešama bērna vairogdziedzera funkcijas (t.i., T4 un TSH koncentrācijas) noteikšana. Absolūti nav pieļaujams, ka bērns iespējami norītu povidonjoda zāles.
Citas zāles un Betadine
Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot.
-Vienlaicīga Betadine un antiseptisku līdzekļu, kas satur dzīvsudrabu, sudrabu, taurolidīnu, ūdeņraža peroksīda vai benzoiskābes šķīduma lietošana, var izraisīt to savstarpējās iedarbības samazināšanos.
- Joda absorbcija caur nebojātu vai bojātu ādu var izmainīt vairogdziedzera funkcijas testus.
- Povidonjoda lietošanas gadījumā var tikt uzrādīti pseidopozitīvi laboratoriskie rezultāti noteiktos diagnostiskos testos, piemēram, slēpto asiņu noteikšanai vai glikozes noteikšanai fēcēs vai urīnā.
- Zāles nedrīkst lietot vienlaicīgi ar dzīvsudrabu saturošiem (destruktīva ietekme uz audiem) un sudrabu saturošiem (vājināta darbība) antiseptiskiem līdzekļiem.
- Zāļu lietošana vienlaicīgi ar oktenidīnu saturošiem antiseptiskiem līdzekļiem var īslaicīgi izmainīt tumšo krāsu uzklāšanas vietā vai ap to.
- Zāles nedrīkst lietot vienlaicīgi ar enzīmus saturošām ziedēm un/vai šķīdumiem, jo tiek izraisīta to savstarpējās iedarbības samazināšanās. Enzīmi joda ietekmē oksidējas.
- Var notikt reakcija ar proteīniem un nepiesātinātiem organiskiem kompleksiem, kas var tikt kompensēta ar lielākām povidonjoda devām.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Grūtniecības un zīdīšanas periodā povidonjodu drīkst lietot tikai absolūtu indikāciju gadījumā, un tā lietošana jāierobežo līdz absolūtam minimumam, jo povidonjoda regulāra lietošana grūtniecēm vai sievietēm, kas baro bērnu ar krūti, nav pieļaujama sakarā ar joda spēju šķērsot placentāro barjeru un izdalīties mātes pienā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Betadine neietekmē spēju vadīt transportlīdzekli un apkalpot mehānismus.
3. Kā lietot Betadine
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā aprakstīts šajā instrukcijā vai kā ārsts vai farmaceits Jums teicis(-kusi). Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam
Lietošanas veids
Betadine šķīdumu lieto ārīgi atšķaidītā vai neatšķaidītā veidā.
Nelejiet karstā ūdenī un sildiet tikai līdz ķermeņa temperatūrai.
Šķīdums nav paredzēts iekšķīgai lietošanai.
Pirms operācijas dezinficējot ādu, nav pieļaujama šķīduma „uzkrāšanās” zem pacienta ķermeņa ādas (iespējamā ādas kairinājuma dēļ). Ilgstoša šķidruma iedarbība var izraisīt kairinājumu vai retāk – smagas ādas reakcijas. Zāļu „uzkrāšanās” laikā var rasties ķīmiski ādas apdegumi.
Nesildiet pirms lietošanas.
Neatšķaidītu Betadine lieto brūču ārstēšanai (apdegumi un citas brūces), roku un ādas dezinfekcijai pirms ķirurģiskām operācijām, pūšļa kateterizācijas, injekcijām, punkcijām u.c.
Betadine var lietot vairākas reizes dienā.
Roku dezinfekcijai jāievēro sekojošais:
higiēniska roku dezinfekcija
2 x pa 3ml neatšķaidīta šķīduma – ļaujot tam katru reizi iedarboties 30 sekundes
ķirurģiskai roku dezinfekcijai
2 x pa 5ml neatšķaidīta šķīduma – ļaujot tam iedarboties 5 minūtes.
Ādas dezinfekcijai lieto neatšķaidītu šķīdumu, atļaujot tam nožūt.
Zemāk minēto indikāciju gadījumā Betadine var lietot atšķaidītu ar ūdensvada ūdeni. Ja nepieciešami izotoniski apstākļi, atšķaidīšanai var lietot fizioloģisko šķīdumu vai Ringera šķīdumu.
Tiek rekomendēti sekojoši atšķaidījumi:
Indikācija
Atšķaidījums
Piemēri
Mitrās kompreses
1:5 līdz 1:10
200 līdz 100ml uz 1 litru
Iemērkšana vai sēdvanna
1:25
40ml uz 1 litru
Pirmsoperācijas vanna
1:100
10ml uz 1 litru
Higiēniskā vanna
1:1000
10ml uz 10 litriem
Vaginālā skalošana
ITS ielikšana
Perineālā skalošana
Uroloģiskā skalošana
1:25
4ml uz 100ml
Hronisku un pēcoperāciju brūču skalošana
1:2, 1:20
50ml līdz 5ml uz 100ml
Skalošana traumatoloģijā un ortopēdijā
Skalošana mutes dobuma ķirurģijā
1:10
10ml uz 100ml
Lietošana oftalmoloģijā (pirmsoperāciju)
1:8
12,5ml uz 100ml (fizioloģiskajā šķīdumā)
Atšķaidījums jāpagatavo neilgi pirms šķīduma lietošanas.
Ja esat lietojis Betadine vairāk nekā noteikts (pārdozēšana)
Pārmērīga joda absorbcija var izraisīt kāksli, hipotireozi (pavājināta vairogdziedzera darbība) vai hipertireozi (pastiprināta vairogdziedzera darbība). Liela daudzuma povidonjoda uzsūkšanās var izraisīt daudzas blakusparādības: metālisku garšu mutē, pastiprinātu siekalošanos, dedzināšanu vai sāpes rīklē vai mutē, acu kairinājumu vai pietūkumu, ādas reakcijas, kuņģa – zarnu trakta traucējumus (t.sk. caureju), elpošanas grūtības, plaušu tūsku, vielmaiņas traucējumus (metabolisku acidozi, hipernatriēmiju) un nieru darbības traucējumus.
Ja ir aizdomas par pārdozēšanu, nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību.
Informācija ārstam:
Pārdozēšanas ārstēšana
Nekavējoties jālieto ciete (piemēram, ūdenī vai pienā izšķīdināta ciete) vai proteīnus saturoši pārtikas produkti. Ja nepieciešams, veic kuņģa skalošana ar 5% nātrija tiosulfāta šķīdumu (vai 10ml 10% nātrija tiosulfāta intravenozi) ik pēc 3 stundām. Papildus nepieciešama rūpīga klīniska vairogdziedzera funkcijas kontrole, lai izslēgtu vai noteiktu joda iedarbības izraisītus agrīnas hipertireozes simptomus
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Blakusparādību biežums ir uzskaitīts zemāk, ņemot vērā sekojošu sastopamību:
Reti (skar 1 līdz 10 no 10 000 lietotājiem)
Paaugstinātas jutības reakcijas, kontaktdermatīts (ar tādiem simptomiem, kā eritēma, mazi pūslīši un nieze).
Ļoti reti (skar mazāk nekā 1 no 10 000 lietotājiem)
Anafilaktiska reakcija (smaga alerģiska reakcija, kas izraisa aizdusu, reiboni, asinsspiediena pazemināšanos);
Hipertireoze (pastiprināta vairogdziedzera darbība, kas izraisa palielinātu ēstgribu, ķermeņa masas zudumu, svīšanu, paātrinātu sirdsdarbību vai nemieru) –pacientiem ar jau esošu vairogdziedzera slimību;
Angioedēma (smaga alerģiska reakcija, kas izraisa sejas vai rīkles tūsku).
Nav zināmas (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)
Hipotireoze (nepietiekama vairogdziedzera darbība, kas var izraisīt nogurumu, ķermeņa masas pieaugumu, palēninātu sirdsdarbību) – var rasties sakarā ar povidonjoda ilgstošu vai plašu lietošanu;
Nieru darbības traucējumi;
Ķīmiski ādas apdegumi (var rasties zāļu „uzkrāšanās” laikā zem pacienta ķermeņa pirmsoperācijas sagatavošanas periodā);
Elektrolītu līdzsvara traucējumi, metaboliska acidoze, akūta nieru mazspēja, asins osmolaritātes patoloģija (var rasties pēc lielu povidonjoda daudzumu uzsūkšanās).
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428.
Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv.
Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Betadine
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Betadine satur
Aktīvā viela ir povidonjods (PVP-jods). Katrs ml satur 100 mg povidonjoda (atbilst 10 mg aktīvā joda).
Citas sastāvdaļas ir: glicerīns, nonoksinols 9, bezūdens citronskābe, nātrija hidrogenfosfāts, nātrija hidroksīds, attīrīts ūdens.
Betadine ārējais izskats un iepakojums
Ārējais izskats: homogēns, sarkanbrūns šķīdums.
Katrs polietilēna flakons zaļā krāsā satur 30 ml;120 ml;1000 ml šķīduma.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
EGIS Pharmaceuticals PLC
H-1106 Budapest, Keresztúri út 30-38
Ungārija
Pēc Mundipharma AG – Basel, Šveice ražošanas licences
Ražotājs
EGIS Pharmaceuticals PLC
H-9900 Körmend, Mátyás király u. 65.
Ungārija
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 10/2013
SASKAŅOTS ZVA 03-04-2014
ZĀĻU APRAKSTS
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Betadine 100mg/ml šķīdums
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Aktīvā viela: katrs ml satur 100mg povidonjoda (Povidonum iodinatum) (PVP joda), kas atbilst 10mg aktīvā joda.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā
3. ZĀĻU FORMA
Šķīdums
Apraksts: homogēns, sarkanbrūns šķīdums.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Ādas un gļotādas dezinfekcija pirms ķirurģiskām operācijām, ginekoloģiskām un dzemdniecības manipulācijām, urīnpūšļa kateterizācijas, biopsijām, injekcijām, punkcijām, asins parauga noņemšanas un kā neatliekama dezinfekcija pēc nejaušas saskarsmes ar inficētu materiālu.
Antiseptiska brūču un apdegumu ārstēšana.
Bakteriālas, mikotiskas un virālas ādas infekcijas.
Atšķaidītu Betadine šķīdumu var lietot pirms oftalmoloģiskām manipulācijām.
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas
Neatšķaidītu Betadine šķīdumu lieto brūču ārstēšanai (apdegumi un citas brūces), roku un ādas dezinfekcijai pirms ķirurģiskām operācijām, pūšļa kateterizācijas, injekcijām, punkcijām u.c.
Betadine šķīdumu var lietot vairākas reizes dienā.
Roku dezinfekcijai jāievēro sekojošais:
higiēniska roku dezinfekcija
2 x pa 3ml neatšķaidīta šķīduma – ļaujot tam katru reizi iedarboties 30 sekundes
ķirurģiskai roku dezinfekcijai
2 x pa 5ml neatšķaidīta šķīduma – ļaujot tam iedarboties 5 minūtes.
Ādas dezinfekcijai lieto neatšķaidītu šķīdumu, atļaujot tam nožūt.
Zemāk minēto indikāciju gadījumā Betadine šķīdumu var lietot atšķaidītu ar ūdensvada ūdeni. Ja nepieciešami izotoniski apstākļi, atšķaidīšanai var lietot fizioloģisko šķīdumu vai Ringera šķīdumu.
Tiek rekomendēti sekojoši atšķaidījumi:
Indikācija
Atšķaidījums
Piemēri
Mitrās kompreses
1:5 līdz 1:10
200 līdz 100ml uz 1 litru
Iemērkšana vai sēdvanna
1:25
40ml uz 1 litru
Pirmsoperācijas vanna
1:100
10ml uz 1 litru
Higiēniskā vanna
1:1000
10ml uz 10 litriem
Vaginālā skalošana
ITS ielikšana
Perineālā skalošana
Uroloģiskā skalošana
1:25
4ml uz 100ml
Hronisku un pēcoperāciju brūču skalošana
1:2, 1:20
50ml līdz 5ml uz 100ml
Skalošana traumatoloģijā un ortopēdijā
Skalošana mutes dobuma ķirurģijā
1:10
10ml uz 100ml
Lietošana oftalmoloģijā (pirmsoperāciju)
1:8
12,5ml uz 100ml (fizioloģiskajā šķīdumā)
Atšķaidījums jāpagatavo neilgi pirms šķīduma lietošanas.
Lietošanas veids
Betadine šķīdumu lieto ārīgi atšķaidītā vai neatšķaidītā veidā.
Nelejiet karstā ūdenī un sildiet tikai līdz ķermeņa temperatūrai.
Šķīdums nav paredzēts iekšķīgai lietošanai.
Pirms operācijas dezinficējot ādu, nav pieļaujama šķīduma „uzkrāšanās” zem pacienta ķermeņa (iespējamā ādas kairinājuma dēļ). Ilgstoša šķidruma iedarbība var izraisīt kairinājumu vai retāk – smagas ādas reakcijas. Zāļu „uzkrāšanās” laikā var rasties ķīmiski ādas apdegumi.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo(-ajām) vielu(-ām) vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām, hipertireoze vai citas akūtas vairogdziedzera slimības, dermatitis herpetiformis Duhring, pirms un pēc hipertireoze ārstēšanas ar radioaktīvo jodu, līdz sasniegts stabils stāvoklis.
- Grūtniecības un zīdīšanas periods. Nieru mazspēja.
- Pacientiem, kuri lieto litiju saturošas zāles.
Jaundzimušajiem un zīdaiņiem līdz 6 mēnešu vecumam povidonjodu drīkst lietot tikai absolūtu indikāciju gadījumā. Ja nepieciešams, jākontrolē vairogdziedzera funkcija.
Tā kā hipertireozes attīstību noteikti nevar izslēgt, pacientiem (īpaši gados vecākiem pacientiem) ar latentiem vairogdziedzera funkcijas traucējumiem, povidonjoda ilgstoša lietošana (ilgāk par 14 dienām) vai tā lietošana uz plašām virsmām (vairāk kā 10% no ķermeņa virsmas) jāapsver tikai pēc rūpīgas iegūstamā labuma pret potenciālo risku izvērtēšanas. Šādiem pacientiem rūpīgi jānovēro agrīnās hipertireozes pazīmes un, ja nepieciešams, jākontrolē vairogdziedzera funkcijas, pat pēc ārstēšanas pārtraukšanas (līdz 3 mēnešiem).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Liela daudzuma joda uzņemšana pacientiem ar vairogdziedzera strumu, mezgliem vai citām vairogdziedzera slimībām var provocēt hipertireozes attīstību. Šiem pacientiem Betadine jālieto īslaicīgi. Ja pēc ārstēšanas parādās hipertireozes simptomi, jāveic vairogdziedzera funkcijas pārbaude.
Povidonjoda lietošana var samazināt joda absorbciju vairogdziedzerī, kas var traucēt noteiktu testu veikšanu (vairogdziedzera scintigrāfiju, ar proteīniem saistītā joda serumā noteikšanu, diagnostiskās procedūras ar radioaktīvo jodu). Tādā veidā plānotā vairogdziedzera ārstēšana ar jodu (ārstēšana ar radioaktīvo jodu) kļūst neiespējama. Pēc ārstēšanas pārtraukšanas ar povidonjodu, kā minimums jāievēro 1 – 4 nedēļu intervāls.
Povidonjoda oksidatīvās īpašības var radīt maldinoši pozitīvus dažu diagnostikas testu rezultātus (piemēram, toluidīna un gvajāna sveķu tests hemoglobīna un glikozes noteikšanai izkārnījumos un urīnā).
Zāles nedrīkst lietot lielu vaļēju brūču gadījumos.
Pirmsoperācijas sagatavošanas periodā nav pieļaujama zāļu „uzkrāšanās” zem pacienta ķermeņa. Zāļu „uzkrāšanās” laikā var rasties ķīmiski ādas apdegumi. Ja novērots ādas kairinājums, kontaktdermatīts vai paaugstināta jutība, lietošana jāpārtrauc. Nesildīt pirms lietošanas. Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Liela daudzuma joda uzņemšana pacientiem ar vairogdziedzera strumu, mezgliem vai citām neakūtām vairogdziedzera slimībām var izraisīt vairogdziedzera hiperfunkcijas (hipertireoze) attīstības risku. Pat pēc ārstēšanas pabeigšanas šiem pacientiem jākontrolē iespējama agrīnas hipertireozes simptomi, un, ja nepieciešams, jāveic vairogdziedzera funkcijas pārbaude.
Zāles nedrīkst lietot pirms scintigrāfijas ar radioaktīvo jodu vai pēc tās vai pēc vairogdziedzera karcinomas ārstēšanas ar radioaktīvo jodu.
Povidonjoda oksidatīvās īpašības var izraisīt metālu koroziju. Plastmasas, sintētiskie materiāli parasti ir izturīgi pret povidonjodu. Atsevišķos gadījumos var būt krāsas zudums, kas lielākoties ir atgriezenisks.
Povidonjodu var viegli iztīrīt no auduma un citiem materiāliem, lietojot siltu ūdeni un ziepes. Grūti iztīrāmus traipus var iztīrīt ar ožamā spirta vai nātrija tiosulfāta šķīdumu.
Pediatriskā populācija
Ordinējot lielus joda daudzumus, jaundzimušajiem un maziem bērniem pastāv paaugstināts hipotireozes attīstības risks. Tā kā viņu ādai ir lielāka caurlaidība, kā arī viņi ir vairāk jutīgi pret jodu, jaundzimušajiem un maziem bērniem povidonjoda lietošana jāierobežo līdz absolūtam minimumam. Povidonjods var izraisīt pārejošu augļa vai jaundzimušā hipotireozi ar TSH (vairogdziedzeri stimulējošā hormona) paaugstināšanos. Var būt nepieciešama bērna vairogdziedzera funkcijas (t.i., T4 un TSH koncentrācijas) noteikšana. Absolūti nav pieļaujams, ka bērns iespējami norītu povidonjoda zāles.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Vienlaicīga brūču ārstējošu, enzīmus saturošu līdzekļu lietošana izraisa to savstarpējās iedarbības samazināšanos. Iespējama zāļu, kas satur dzīvsudrabu, sudrabu, ūdeņraža peroksīdu un taurolidīnu, savstarpējā mijiedarbība ar povidonjodu, un tos nedrīkst lietot vienlaicīgi.
Povidonjodu nedrīkst lietot kopā ar dzīvsudrabu saturošām zālēm, jo var izveidoties kodīgais dzīvsudraba jodīds.
PVP-joda komplekss ir iedarbīgs pie pH vērtības no 2,0 līdz 7,0. Var notikt reakcija ar proteīniem un nepiesātinātiem organiskiem kompleksiem, kas var tikt kompensēta ar lielākām povidonjoda devām.
Sakarā ar povidonjoda oksidējošo iedarbību vairāki diagnostiskie līdzekļi (piemēram, testi ar toluidīnu vai gvajaka sveķiem hemoglobīna vai glikozes noteikšanai fēcēs vai urīnā) var uzrādīt pseidopozitīvus laboratoriskos rezultātus.
Povidonjods nav saderīgs ar reducējošām vielām, alkaloīdu sāļiem, tannīnskābi, salicilskābi, sudraba, dzīvsudraba un bismuta sāļiem, taurolidīnu, ūdeņraža peroksīdu.
Povidonjodu lietojot kopā ar oktenidīnu saturošiem antiseptiskiem līdzekļiem var īslaicīgi mainīties tumšā krāsa uzklāšanas vietā vai ap to.
Joda absorbcija no povidonjoda var izmainīt vairogdziedzera funkcijas testus. Povidonjoda šķīduma lietošanas laikā joda absorbcija vairogdziedzerī var tikt samazināta; tas var traucēt dažādu izmeklējumu (vairogdziedzera scintigrāfijas, PBI [ar olbaltumvielām saistīta joda] noteikšanu, diagnostiskas metodes ar radioaktīvo jodu), un var padarīt plānoto vairogdziedzera ārstēšanu ar jodu (radioaktīvā joda terapiju) neaktīvu. Pēc ārstēšanas pabeigšanas ieteicams ievērot attiecīgu intervālu, pirms tiek veikta jauna scintigramma.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecības un zīdīšanas periodā povidonjodu drīkst lietot tikai absolūtu indikāciju gadījumā, un tā lietošana jāierobežo līdz absolūtam minimumam. Sakarā ar joda spēju šķērsot placentāro barjeru un izdalīties mātes pienā, un sakarā ar augļa un jaundzimušā paaugstināto jutību pret jodu grūtniecības un zīdīšanas periodā nedrīkst ordinēt lielus povidonjoda daudzumus. Turklāt joda līmenis mātes pienā ir augstāks nekā tā līmenis serumā. Povidonjods var izraisīt pārejošu augļa vai jaundzimušā hipotireozi ar TSH (vairogdziedzeri stimulējošā hormona) paaugstināšanos. Var būt nepieciešama bērna vairogdziedzera funkcijas pārbaude. Absolūti nav pieļaujams, ka bērns iespējami norītu povidonjoda zāles.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Nav.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Turpmāk minētais biežuma iedalījums ir pamats blakusparādību izvērtēšanai:
Ļoti bieži (≥1/10)
Bieži (≥1/100 līdz <1/10)
Retāk (≥1/1 000 līdz <1/100)
Reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000)
Ļoti reti (<1/10 000)
Nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)
Imūnās sistēmas traucējumi
Reti
Paaugstināta jutība
Ļoti reti
Anafilaktiska reakcija
Endokrīnās sistēmas traucējumi
Ļoti reti
Hipertireoze (dažreiz ar tādiem simptomiem, kā tahikardija vai nemiers) *
Nav zināmi
Hipotireoze ****
Vielmaiņas un uztures traucējumi
Nav zināmi
Elektrolītu līdzsvara traucējumi **
Metaboliska acidoze **
Ādas un zemādas audu bojājumi
Reti
Kontaktdermatīts (ar tādiem simptomiem, kā eritēma, mazi pūslīši un nieze)
Ļoti reti
Angioedēma
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi
Nav zināmi
Akūta nieru mazspēja **
Asins osmolaritātes patoloģija **
Traumas, saindēšanās un ar manipulācijām saistītas komplikācijas
Nav zināmi
Ķīmisks ādas apdegums ***
* Pacientiem, kam anamnēzē ir vairogdziedzera slimība (skatīt „Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā”) pēc ievērojama joda daudzuma absorbcijas, t.i., pēc ilgstošas povidonjoda šķīduma lietošanas brūču un apdegumu ārstēšanai uz plašiem ādas apvidiem;
** Var parādīties pēc liela povidonjoda daudzuma absorbcijas (piemēram, apdegumu ārstēšanai);
*** Var parādīties sakarā ar „uzkrāšanos” zem pacienta ķermeņa pirmsoperācijas sagatavošanas periodā;
**** Hipotireoze sakarā ar povidonjoda ilgstošu vai plašu lietošanu.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428.
Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv
4.9. Pārdozēšana
Nejauša liela daudzuma povidonjoda uzņemšana var izraisīt sekojošus simptomus: anūriju, cirkulatoro kolapsu, balsenes tūsku ar vāji sataustāmu vai nesataustāmu pulsu, plaušu tūsku un metaboliskus traucējumus.
Pārdozēšanas ārstēšana
Nekavējoties jālieto ciete (piemēram, ūdenī vai pienā izšķīdināta ciete) vai proteīnus saturoši pārtikas produkti. Ja nepieciešams, veic kuņģa skalošanu ar 5% nātrija tiosulfāta šķīdumu (vai 10ml 10% nātrija tiosulfāta intravenozi) ik pēc 3 stundām.
Papildus jāveic rūpīga vairogdziedzera funkcijas novērošana, lai izslēgtu vai agri konstatētu joda inducētu hipertireozi.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: Antiseptisks un dezinfekcijas līdzeklis, jodu saturošas zāles.
ATĶ kods: D08A G02
Povidonjoda (PVP joda) baktericīdo efektu nodrošina brīvais, nesaistītais jods, kas atbrīvojas no povidona un joda kompleksa kā daļa no līdzsvara reakcijas. Tādēļ uzskata, ka PVP joda komplekss ir joda rezervuārs, kas pakāpeniski atbrīvo elementāro jodu un tādējādi nodrošina nemainīgu aktīvā joda koncentrāciju.
Saistoties povidona un joda kompleksā, jods lielā mērā zaudē savas vietēji kairinošās īpašības, salīdzinājumā ar joda spirta šķīdumiem, tādējādi uzrādot labo panesamību uz ādas, gļotādām un brūcēm.
Brīvais jods reaģē ar mikroorganismu fermentu un strukturālos proteīnu veidojošo aminoskābju oksidējamām –SH un –OH grupām, tādējādi inaktivējot un sagraujot šos enzīmus un proteīnus. Procesa laikā jods zaudē savu krāsu, tāpēc brūnās krāsas intensitāte var būt kā efektivitātes indikators. Krāsas zudums norāda, ka nepieciešama nākošā deva.
Šis diezgan nespecifiskais darbības mehānisms ir izskaidrojams ar PVP-jodīda plašo iedarbību uz dažādiem, cilvēkam patogēniem, plaša spektra mikroorganismiem: grampozitīvām un gramnegatīvām baktērijām, Gardnerella vag., mikoplazmām, Treponema pallidum, hlamīdijām, sēnītēm (piem., Candida), vīrusiem (ieskaitot herpes un HIV), protozojiem (piem., trihomonas) un sporām.
Domājams, ka tā darbības mehānisma dēļ pēc zāļu ilgstošas lietošanas rezistences, ieskaitot sekundārās rezistences, veidošanās nav sagaidāma.
Betadine šķīdums šķīst ūdenī un to var viegli nomazgāt.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Pēc Betadine lietošanas jāņem vērā joda absorbcijas iespēja. Šī absorbcija ir atkarīga no lietošanas veida, ilguma un lietotā daudzuma. Ilgstošas Betadine lietošanas vai tā lietošanas uz plašām brūcēm un apdegumiem, vai uz gļotādām rezultātā var uzsūkties liels daudzums joda. Kopumā šāda joda līmeņa paaugstināšanās asinīs ir pārejoša (7 – 14 dienu laikā pēc ārstēšanas pārtraukšanas tas atgriežas normas robežās).
Pacientiem ar normālu vairogdziedzera funkciju paaugstināts joda daudzums neizraisa klīniski nozīmīgas vairogdziedzera hormonu izmaiņas.
Povidons (PVP)
Povidona absorbcija un īpaši izdalīšanās caur nierēm ir atkarīga no tā (vidējās) molekulārās masas (maisījuma). Ja molekulārā masa pārsniedz 35 000 – 50 000, uzkrāšanās paredzama galvenokārt retikulohistiocitārā sistēmā. Taču par PVP jodu nav saņemti ziņojumi par tezaurismozi vai citām izmaiņām, kas saistītas ar povidona saturošu zāļu lietošanu.
Jods
Absorbētā joda un organismā esošā joda izturēšanās lielākoties līdzīga jodam, kas tiek uzņemts citā veidā. Sadales tilpums atbilst aptuveni 38% ķermeņa masas uz kg, bioloģiskais pusperiods pēc vaginālas ievadīšanas ir aprakstīts aptuveni 2 dienas. Kopējā joda normālais līmenis serumā ir aptuveni 3,8 līdz 6,0 µg/dl, neorganiskam jodam aptuveni 0,01 līdz 0,5 µg/dl.
Eliminācija notiek gandrīz tikai caur nierēm ar plazmas klīrensu 15 līdz 60ml/min, atkarībā no joda līmeņa serumā un kreatinīna klīrensa (normālā attiecība: 100 – 300 µg joda uz gramu kreatinīna).
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Akūta toksicitāte
Preklīniskajos pētījumos ar dzīvniekiem (pelēm, žurkām, trušiem un suņiem) akūti toksiski efekti tika novēroti pēc daudzreiz lielāku devu, nekā paredzēts vietējai lietošanai, sistēmiskas lietošanas (iekšķīgi, ip, iv).
Hroniskā toksicitāte
Subhroniskās un hroniskās toksicitātes testi tika veikti ar žurkām. Atkarībā no to ķermeņa masas dzīvnieki 12 nedēļas tika baroti ar 75 – 750 mg lielām PVP joda devām (aptuvenais joda saturs - 10%), kas pievienotas pārtikai. Pēc tam, kad PVP joda lietošana tika pārtraukta, vairogdziedzerī novēroja pilnīgi atgriezenisku joda saistīšanos ar proteīniem paaugstināšanos un nespecifiskas histopatoloģiskas izmaiņas. Līdzīgas izmaiņas tika novērotas kontroles grupai, kam deva atbilstošas kālija jodīda devas.
Mutagenitāte, kancerogenitāte
Povidona joda mutagenitāti var izslēgt. Tā kā kancerogenitātes pētījumi nav veikti, tad atbilstoša informācija nav pieejama.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Glicerīns
Nonoksinols 9
Bezūdens citronskābe
Nātrija hidrogenfosfāts
Nātrija hidroksīds
Attīrīts ūdens.
6.2. Nesaderība
Povidonjods nav saderīgs ar reducējošām vielām, alkaloīdu sāļiem, tannīnskābi, salicilskābi, sudraba, dzīvsudraba un bismuta sāļiem, taurolidīnu, ūdeņraža peroksīdu (skatīt arī apakšpunktu 4.5 „Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi”).
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Šķīdums ir iepildīts polietilēna flakonā zaļā krāsā, kas kopā ar lietošanas instrukciju ievietots kastītē.
Iepakojums pa 30 ml;120 ml;1000 ml.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Nav īpašu prasību.
Izsniegšanas kārtība: Bezrecepšu zāles.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
EGIS PHARMACEUTICALS PLC
1106 Budapest, Keresztúri út 30-38
Ungārija
Pēc Mundipharma AG – Basel, Šveice ražošanas licences
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(I)
98-0484
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS / PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 1998.gada 24.oktobris
Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2009. 26. marts
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
10/2013
SASKAŅOTS ZVA 03-04-2014