Atacand

Tablete

Atacand 8 mg tabletes

Kartona kastīte, PVH/PVDH/Al blisteris, N28
Zālēm nav nepieciešami īpaši temperatūras uzglabāšanas apstākļi.
Candesartanum cilexetilum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Maks. cenu diapazons

€ ar PVN

23.32 €

Zāļu produkta identifikators

I001053-01

Zāļu reģistrācijas numurs

I001053

Ražotājs

AstraZeneca, France; Corden Pharma GmbH, Germany; AstraZeneca GmbH, Germany; AstraZeneca AB, Sweden; AndersonBrecon (UK) Limited, United Kingdom; AstraZeneca UK Limited, United Kingdom

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

8 mg

Zāļu forma

Tablete

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

AstraZeneca AB, Sweden

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam

Atacand® 8 mg tabletes

candesartanum cilexetili

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

Saglabājiet šo instrukciju. Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt

1. Kas ir Atacand un kādam nolūkam to lieto

2. Kas Jums jāzina pirms Atacand lietošanas

3. Kā lietot Atacand

4. Iespējamās blakusparādības

5. Kā uzglabāt Atacand

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Kas ir Atacand un kādam nolūkam to lieto

Jums izrakstītās zāles sauc Atacand. Atacand satur aktīvo vielu kandesartāna cileksetilu, kas pieder

zāļu grupai, ko dēvē par angiotensīna II receptoru antagonistiem. Kandesartāna cileksetils atslābina un paplašina asinsvadus un izraisa asinsspiediena pazemināšanos. Tas arī atvieglo Jūsu sirds darbu pumpēt asinis uz visām ķermeņa daļām.

Atacand var lietot, lai:

ārstētu augstu asinsspiedienu (hipertensiju) pieaugušiem pacientiem un 6–18 gadus veciem bērniem un pusaudžiem

pieaugušu pacientu ar sirds mazspēju un samazinātu sirds muskuļa funkciju ārstēšanai, kuriem nav pielietojami angiotenzīna konvertējošā enzīma (AKE) inhibitori, vai kā papildus terapiju AKE inhibitoriem, kad simptomi saglabājas, neskatoties uz ārstēšanu, un nevar izmantot minerālkortikoīdu receptoru antagonistus (MRA). (AKE inhibitori un MRA ir zāles, ko lieto sirds mazspējas ārstēšanai).

Kas Jums jāzina pirms Atacand lietošanas

Nelietojiet Atacand šādos gadījumos

ja Jums ir alerģija pret aktīvo vielu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.

Ja Jums ir grūtniecība jau vairāk kā 3 mēnešus (labāk izvairīties no Atacand lietošanas arī grūtniecības sākumā –skatīt apakšpunktu “Grūtniecība un barošana ar krūti”).

Ja Jums ir smagi aknu funkcijas traucējumi un /vai holestāze (žults atteces traucējumi no žultspūšļa).

ja pacients ir bērns līdz viena gada vecumam.

Ja Jums ir cukura diabēts vai nieru darbības traucējumi un Jūs tiekat ārstēts ar aliskirēnu saturošām zālēm, ko lieto paaugstināta asinsspiediena ārstēšanai.

Ja neesat pārliecināts, vai kaut kas no tālāk minētā ir attiecināms uz Jums, pirms Atacand lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Pirms Atacand lietošanas konsultējieties ar ārstu:

Ja Jums ir sirdsdarbības, aknu vai nieru darbības traucējumi, vai Jums tiek veikta dialīze.

Ja Jums ir nesen veikta nieres transplantācija.

Ja Jums pašreiz ir vemšana vai ja stipra vemšana ir bijusi nesenā pagātnē, vai ja Jums ir caureja.

Ja Jums ir virsnieru dziedzera slimība, ko dēvē par Konna sindromu (to dēvē arī par primāru hiperaldosteronismu).

Ja Jums ir zems asinsspiediens.

Ja Jums jebkad ir bijis insults.

Jums jāpastāsta ārstam arī, ja domājat, ka Jums ir (var iestāties) grūtniecība. Atacand neiesaka lietot grūtniecības sākuma stadijā un Jūs nedrīkstat to lietot, ja grūtniecība ilgst jau vairāk kā 3 mēnešus, jo šajā laikā lietotas zāles var nopietni kaitēt jūsu mazulim, vai plānojat grūtniecību, vai Jūs barojat ar krūti (skatīt apakšpunktu “Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte”).

ja Jūs lietojat kādas no turpmāk minētajām zālēm, ko lieto paaugstināta asinsspiediena ārstēšanai:

- AKE inhibitoru (piemēram, enalaprilu, lizinoprilu, ramiprilu), it īpaši, ja Jums ir ar diabētu saistīti nieru darbības traucējumi,

- aliskirēnu.

ja Jūs lietojat AKE inhibitoru kopā ar zālēm, kuras pieder pie zāļu grupas, ko sauc par minerālkortikoīdu receptoru antagonistiem (MRA). Šīs zāles lieto sirds mazspējas ārstēšanai (skatīt „Citas zāles un Atacand”).

Jūsu ārsts var regulāri pārbaudīt Jūsu nieru funkcijas, asinsspiedienu un elektrolītu (piemēram, kālija) līmeni asinīs.

Skatīt arī informāciju apakšpunktā „Nelietojiet Atacand šādos gadījumos”.

Ja Jums ir minētie traucējumi, Jūsu ārsts var vēlēties biežāk tikties ar Jums, lai veiktu dažas pārbaudes.

Ja Jums paredzēta ķirurģiska operācija, pastāstiet ārstam vai zobārstam, ka lietojat Atacand. Tas vajadzīgs tādēļ, ka Atacand, lietojot kombinācijā ar dažiem anestēzijas līdzekļiem, var pazemināt asinsspiedienu.

Bērni un pusaudži

Ir pētīta Atacand lietošana bērniem. Lai uzzinātu vairāk, konsultējieties ar ārstu. Iespējama nieru attīstības apdraudējuma dēļ Atacand nedrīkst dot bērniem līdz viena gada vecumam.

Citas zāles un Atacand

Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot.

Atacand var ietekmēt dažu citu zāļu darbību, un dažas citas zāles var ietekmēt Atacand darbību. Ja Jūs lietojat noteiktas zāles, laiku pa laikam ārsts var veikt asins analīzes.

Jo īpaši pastāstiet ārstam, ja lietojat kādas no tālāk minētajām zālēm, jo Jūsu ārstam var būt nepieciešams mainīt Jūsu devu un/vai ievērot citus piesardzības pasākumus:

Citas zāles, kas palīdz pazemināt asinsspiedienu, tostarp bēta- blokatori, diazoksīds un AKE inhibitori, piemēram, enalaprils, kaptoprils, lizinoprils vai ramiprils.

Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NPL), piemēram, ibuprofēns, naproksēns vai diklofenaks, celekoksibs vai etorikoksibs (zāles, kas samazina sāpes un iekaisumu).

Acetilsalicilskābe (ja lietojat vairāk nekā 3 g katru dienu) (zāles, kas samazina sāpes un iekaisumu).

Kāliju saturoši uztura bagātinātāji vai sāls aizvietotāji (zāles, kas palielina kālija daudzumu Jūsu asinīs).

Heparīns (zāles asins sašķidrināšanai).

Kotrimoksazols (antibiotisks līdzeklis), zināms arī kā trimetoprims/sulfametoksazols.

Urīndzenoši līdzekļi (diurētiskie līdzekļi).

Litijs (zāles psihiskas dabas veselības traucējumu ārstēšanai).

Ja Jūs lietojat AKE inhibitorus vai aliskirēnu (skatīt arī informāciju apakšpunktā „Nelietojiet Atacand šādos gadījumos” un „Brīdinājumi un piesardzība lietošanā”).

Ja Jūs tiekat ārstēts ar AKE inhibitoru kopā ar citām noteiktām zālēm, ko izmanto sirds mazspējas ārstēšanā, un ko sauc par minerālkortikoīdu receptoru antagonistiem (MRA) (piemēram, spironolaktons, eplerenons).

Atacand kopā ar uzturu un alkoholu

Jūs varat lietot Atacand neatkarīgi no ēdienreizēm.

Ja Jums nozīmēts Atacand, pirms lietojat alkoholu, konsultējieties ar ārstu. Daži cilvēki, kuri Atacand lietošanas laikā dzer alkoholu, var zaudēt samaņu vai just reiboni.

Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte

Grūtniecība

Pastāstiet ārstam, ja Jums ir (vai var iestāties) grūtniecība. Parasti Jūsu ārsts ieteiks Jums pārtraukt lietot Atacand, pirms iestājas grūtniecība vai tiklīdz Jūs uzzināt par grūtniecību, un ieteiks Jums lietot citas zāles Atacand vietā. Atacand neiesaka lietot grūtniecības sākumā, un to nedrīkst lietot pēc grūtniecības 3. mēneša, jo šis zāles var nopietni kaitēt Jūsu mazulim, ja tās lieto pēc grūtniecības trešā mēneša.

Barošana ar krūti

Pastāstiet ārstam, ja barojat bērnu ar krūti vai gatavojaties to darīt. Atacand neiesaka lietot mātēm, kuras baro bērnu ar krūti, un Jūsu ārsts ieteiks citas zāles, ja vēlaties turpināt barošanu, īpaši, ja Jūsu mazulis ir tikko dzimis vai piedzimis priekšlaicīgi.

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana

Dažiem pacientiem Atacand lietošana var izraisīt reiboni vai nogurumu. Ja tā notiek ar Jums, nevadiet transportlīdzekļus un neapkalpojiet mehānismus.

Atacand satur laktozi

Laktoze ir noteikts cukura veids. Ja ārsts ir teicis, ka Jums ir kāda cukura nepanesība, pirms lietojat šīs zāles, konsultējieties ar ārstu.

Kā lietot Atacand

Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums stāstījis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam. Ir svarīgi turpināt lietot Atacand katru dienu. Jūs varat lietot Atacand ēšanas laikā vai neatkarīgi no tās. Norijiet tableti, uzdzerot ūdeni. Cenšaties lietot tableti vienā un tajā pašā laikā katru dienu. Tas Jums palīdzēs atcerēties par tabletes lietošanu.

Augstam asinsspiedienam:

Atacand ieteicamā deva ir 8 mg vienu reizi dienā. Jūsu ārsts devu var palielināt līdz 16 mg dienā vai līdz 32 mg dienā atkarībā no asinsspiediena izmaiņām.

Ja Jums ir nieru vai aknu funkciju traucējumi, vai nesen Jūs esat zaudējis daudz šķidruma, piemēram, Jums ir bijusi vemšana, caureja vai esat lietojis urīndzenošos līdzekļus, ārsts Jums var nozīmēt mazāku sākotnējo devu.

Dažiem melnās rases pārstāvjiem šāda veida zāļu iedarbība ir vājāka, ja tās lieto kā vienīgās zāles, tāpēc var būt nepieciešamība devu palielināt.

Lietošana bērniem un pusaudžiem ar augstu asinsspiedienu

6–18 gadus veciem bērniem:

Ieteicamā sākumdeva ir 4 mg vienu reizi dienā.

Pacientiem ar ķermeņa masu līdz 50 kg: par dažiem pacientiem ar nepietiekami kontrolētu asinsspiedienu ārsts var lemt, ka deva jāpalielina līdz maksimālajai devai – 8 mg vienu reizi dienā.

Pacientiem ar ķermeņa masu ≥ 50 kg: par dažiem pacientiem ar nepietiekami kontrolētu asinsspiedienu ārsts var lemt, ka deva jāpalielina līdz 8 mg vienu reizi dienā un 16 mg vienu reizi dienā.

Sirds mazspēja pieaugušajiem:

Ieteicamā Atacand sākuma deva ir 4 mg dienā. Jūsu ārsts devu var palielināt, dubultojot to ik pa 2 nedēļām, līdz 32 mg dienā. Atacand var lietot kopā ar citām zālēm sirds mazspējas ārstēšanai, un Jūsu ārsts izvēlēsies Jums piemērotāko ārstēšanu.

Ja esat lietojis Atacand vairāk nekā noteikts

Ja esat lietojis Atacand vairāk nekā noteikts, nekavējoties konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu.

Ja esat aizmirsis lietot Atacand

Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto tableti. Vienkārši lietojiet nākamo devu, kā ierasts.

Ja pārtraucat lietot Atacand

Ja pārtraucat lietot Atacand, Jums atkal iespējama asinsspiediena paaugstināšanās. Tādēļ nepārtrauciet lietot Atacand, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu.

Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.

4. Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.

Ir svarīgi, lai Jūs zinātu, kādas šīs blakusparādības var būt.

Tūlīt pārtrauciet lietot Atacand un meklējiet medicīnisku palīdzību, ja Jums rodas jebkuras no tālāk minētajām alerģiskajām reakcijām.

apgrūtināta elpošana ar sejas, lūpu, mēles un/vai rīkles pietūkumu vai bez tā.

sejas, lūpu, mēles un/vai rīkles pietūkums, kas var būt par iemeslu apgrūtinātai rīšanai.

stipra ādas nieze (ar paceltiem izsitumiem).

Atacand var samazināt leikocītu skaitu. Var būt samazināta Jūsu spēja pretoties infekcijai un Jūs varat pamanīt nogurumu, infekciju vai drudzi. Ja tā notiek, pastāstiet to savam ārstam. Jūsu ārsts var veikt asinsanalīzes, lai pārbaudītu, vai Atacand jebkādā veidā ir ietekmējis Jūsu asinis (agranulocitoze).

Citas iespējamās blakusparādības ir šādas:

Bieži (parādās 1-10 lietotājiem no 100)

Reiboņa/galvas griešanās sajūta.

Galvassāpes.

Elpceļu infekcijas.

Zems asinsspiediens. Tas Jums var izraisīt ģīboni vai reiboni.

Izmainīti asins analīžu rezultāti:

Palielināts kālija daudzums asinīs, īpaši, ja Jums jau ir problēmas ar nierēm vai sirds mazspēja. Ja kālija līmenis ir ievērojami palielināts, Jūs varat novērot nogurumu, nespēku, neregulāru sirdsdarbību vai durstošu un dedzinošu sajūtu.

Nieru darbības pasliktināšanās, īpaši ja Jums jau ir nieru darbības traucējumi vai sirds mazspēja. Ļoti retos gadījumos var izraisīt nieru mazspēju.

Ļoti reti (parādās ne biežāk kā 1 lietotājam no 10,000)

Sejas, lūpu, mēles un/vai rīkles pietūkums.

Var rasties Jūsu sarkano vai balto asins šūnu izmaiņas. Jūs varat pamanīt nogurumu, infekciju vai gripai līdzīgus simptomus.

Izsitumi, nātrene.

Nieze.

Muguras sāpes, muskuļu vai locītavu sāpes.

Izmaiņas aknu darbībā, tostarp aknu iekaisums (hepatīts). Jūs varat pamanīt nogurumu, ādas un acu baltumu dzelti, kā arī gripai līdzīgus simptomus.

Slikta dūša

Izmainīti asins analīžu rādītāji:

Samazināts nātrija daudzums asinīs. Ja tā līmenis ir ļoti zems, Jums var būt nespēks, enerģijas trūkums vai muskuļu krampji.

Klepus

Nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)

Caureja

Papildus blakusparādības bērniem

Šķiet, ka bērniem, kuriem ārstē paaugstinātu asinsspiedienu, blakusparādības ir līdzīgas tām, kādas novērotas pieaugušajiem, bet rodas biežāk. Kakla iekaisums bērniem ir ļoti bieža blakusparādība, bet pieaugušajiem tā nav aprakstīta, savukārt iesnas, drudzis un paātrināta sirdsdarbība bērniem tiek novērota bieži, bet pieaugušajiem nav aprakstīta.

Ziņošana par blakusparādībām

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt Atacand

Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Nelietojiet šīs zāles pēc derīguma termiņa, kas norādīts uz plāksnītes, kastītes vai pudeles pēc “EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.

Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši temperatūras uzglabāšanas apstākļi.

Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Atacand satur

Aktīvā viela ir kandesartāna cileksetils (candesartanum cilexetili). Viena tablete satur attiecīgi 8 mg aktīvās vielas.

Citas sastāvdaļas ir karmelozes kalcija sāls, hidroksipropilceluloze, laktozes monohidrāts, magnija stearāts, kukurūzas ciete, makrogols, dzelzs oksīds (E 172).

Atacand ārējais izskats un iepakojums

8 mg tabletes ir apaļas formas tabletes gaiši rozā krāsā ar dalījuma līniju un uzrakstu A/CG tabletes vienā pusē un 008 otrā pusē.

Tableti var sadalīt vienādās devās, sadalot pa dalījuma līniju.

Atacand tabletes ir pieejamas blisteriepakojumos, kuros ir 28 tabletes.

Informācija uz primārā iepakojuma

Atacand® 8 mg

tabletes

kandesartāna cileksetils

AstraZeneca AB

Sērija (Serie)

Derīgs līdz (EXP)

Pirmdiena (Lu) Otrdiena (Ma) Trešdiena (Mi) Ceturtdiena (Jo) Piektdiena (Vi) Sestdiena (Sb) Svētdiena (Du)

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

AstraZeneca AB,

SE-15185, Södertälje,

Zviedrija

Ražotāji, kas atbildīgi par sērijas izlaidi

AstraZeneca AB

Gärtunavägen, SE-151 85 Södertälje, Zviedrija

Corden Pharma GmbH

Otto-Hahn-Strasse, 68723 Plankstadt, Vācija

ASTRAZENECA GmbH

Tinsdaler Weg 183, 22880 Wedel, Vācija

ANDERSONBRECON (UK) Limited

Wye Valley Business Park, Brecon Road, Hay-on-Wye, Hereford, Herefordshire, HR3 5PG, Lielbritānija

AstraZeneca

Parc Industriel Pompelle, Chemin de Vrilly

BP 1050, 51689 Reims Cedex 2, Francija

ASTRAZENECA UK Limited

Silk Road Business Park, Macclesfield, Cheshire

SK10 2NA, Lielbritānija

EEZ dalībvalstīs šīs zāles ir reģistrētas ar šādiem nosaukumiem:

Dalībvalsts

Nosaukums

Austrija, Beļģija, Bulgārija, Kipra, Dānija, Igaunija, Somija, Francija, Vācija, Grieķija, Islande, Īrija, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Spānija, Zviedrija, Lielbritānija

Atacand

Itālija

Ratacand

Zviedrija

Racanda

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta

11/2018

Saskaņots ZVA 13.12.2018.

EQ PAGE 1

SASKAŅOTS ZVA 30-04-2015

EQ PAGE 1

Atacand variācijas