Vigamox

Acu pilieni, šķīdums

Vigamox 5 mg/ml acu pilieni, šķīdums

Kartona kastīte, Polietilēna pudele, N1
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Moxifloxacinum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Maks. cenu diapazons

€ ar PVN

10.82 €

Zāļu produkta identifikators

09-0283-01

Zāļu reģistrācijas numurs

09-0283

Ražotājs

Alcon Cusi S.A., Spain; S.A. Alcon-Couvreur N.V., Belgium

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

25-AUG-14

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

5 mg/ml

Zāļu forma

Acu pilieni, šķīdums

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Novartis Baltics, SIA, Latvija

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam

VIGAMOX 5 mg/ml acu pilieni, šķīdums

moxifloxacinum

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt:

1. Kas ir VIGAMOX un kādam nolūkam to lieto

2. Kas Jums jāzina pirms VIGAMOX lietošanas

3. Kā lietot VIGAMOX

4. Iespējamās blakusparādības

5. Kā uzglabāt VIGAMOX

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

1. Kas ir VIGAMOX un kādam nolūkam to lieto

VIGAMOX acu pilienus lieto acu infekcijas (konjunktivīta) ārstēšanā, ja to izraisījušas baktērijas. Aktīvā viela ir moksifloksacīns – oftalmoloģisks pretinfekcijas līdzeklis.

2. Kas Jums jāzina pirms VIGAMOX lietošanas

Nelietojiet VIGAMOX šādos gadījumos

ja Jums ir alerģija (paaugstināta jutība) pret moksifloksacīnu, citiem hinoloniem vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Pastāstiet ārstam vai farmaceitam:

Ja Jums rodas alerģiska reakcija pret VIGAMOX. Alerģiskas reakcijas ir retāk sastopamas, un smagas reakcijas rodas reti. Ja Jums rodas jebkāda alerģiska (paaugstinātas jutības) reakcija vai kādas blakusparādības, skatiet 4. punktu.

Ja Jūs lietojat kontaktlēcas – pārtrauciet lietot kontaktlēcas, ja Jums parādās kādas acu infekcijas pazīmes vai simptomi. To vietā lietojiet brilles. Nesāciet lietot atkal kontaktlēcas, kamēr infekcijas pazīmes un simptomi nav beigušies un Jūs neesat pārtraucis šo zāļu lietošanu.

Cilvēkiem, kuri fluorhinolonus lieto iekšķīgi vai intravenozi, īpaši gados vecākiem pacientiem un tiem, kuri vienlaicīgi tiek ārstēti ar kortikosteroīdiem, var būt cīpslas pietūkums un plīsums. Pārtrauciet VIGAMOX lietošanu, ja Jums rodas cīpslu sāpes vai pietūkums (tendinīts).

Līdzīgi kā ar jebkurām antibiotikām, ilgstoša VIGAMOX lietošana var izraisīt citas infekcijas.

Citas zāles un VIGAMOX

Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes.

Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte

Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms VIGAMOX lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana

Iespējams, ka īsu brīdi pēc VIGAMOX lietošanas Jūsu redze būs neskaidra. Nevadiet transportlīdzekļus vai citas ierīces, kamēr šī parādība nav pārgājusi.

3. Kā lietot VIGAMOX

Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

Ieteicamā deva ir…

Pieaugušie, tai skaitā gados vecāki pacienti un bērni: 1 piliens slimajā acī vai acīs 3 reizes dienā (no rīta, pēcpusdienā un uz nakti).

VIGAMOX var lietot bērniem, pacientiem, kas vecāki par 65 gadiem, un pacientiem, kuriem ir nieru vai aknu darbības traucējumi. Ir ļoti maz datu par šo zāļu lietošanu jaundzimušajiem, un to lietošana jaundzimušajiem nav ieteicama.

Piliniet šīs zāles abās acīs tikai tad, ja ārsts tā ir teicis. Lietojiet VIGAMOX tikai pilināšanai savās acīs.

Infekcija parasti samazinās 5 dienu laikā. Ja nav redzama uzlabojuma, konsultējieties ar ārstu. Jums nepieciešams turpināt lietot pilienus turpmākās 2‑3 dienas vai tik ilgi, cik ārsts to nozīmējis.

EMBED Unknown

1 2 3

Paņemiet VIGAMOX pudelīti un nostājieties pie spoguļa.

Nomazgājiet rokas.

Noskrūvējiet vāciņu.

Ja drošības stiprinājums pēc vāciņa noņemšanas ir vaļīgs, pirms zāļu lietošanas to noņemiet.

Apgrieziet pudelīti otrādi, turiet to starp īkšķi un pārējiem pirkstiem.

Nedaudz atlieciet galvu atpakaļ. Ar tīru pirkstu pavelciet plakstiņu, līdz starp plakstiņu un aci veidojas „kabatiņa“. Tajā jāiepilina piliens (1. attēls).

Pietuviniet pudelīti pēc iespējas tuvāk acij. Izmantojiet spoguli, ja tas palīdz.

Sekojiet, lai pudelītes pilinātājs nepieskartos acij vai plakstiņam, vai kam citam. Tā var inficēt zāles.

Saudzīgi saspiediet pudelītes apakšu, lai vienlaikus atbrīvotu vienu zāļu pilienu (2. attēls).

Pēc VIGAMOX lietošanas uzspiediet ar pirkstu uz acs iekšējā kaktiņa pie deguna 2-3 minūtes (3. attēls). Tas palīdz apturēt zāļu nokļūšanu pārējā ķermenī. Tas ir svarīgi maziem bērniem.

Ja Jūs lietojat pilienus abās acīs, nomazgājiet rokas, pirms Jūs atkārtojat iepriekšējās darbības otrai acij. Tas palīdzēs novērst infekcijas izplatīšanos no vienas acs uz otru.

Tūlīt pēc lietošanas cieši aizveriet pudelīti.

Ja piliens neiekļūst acī, mēģiniet vēlreiz.

Ja esat lietojis zāles vairāk nekā noteikts, izskalojiet to ar siltu ūdeni. Līdz nākamās devas reizei zāles vairāk nepiliniet.

Ja Jūs nejauši norijiet VIGAMOX, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Ja esat aizmirsis lietot zāles, turpiniet ar nākamo devu, kā ieplānots. Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu izlaisto devu.

Ja Jūs lietojat citus acu pilienus, ievērojiet vismaz 5 minūšu intervālu starp VIGAMOX un citiem pilieniem.

Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.

4. Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.

Parasti Jūs varat turpināt pilienu lietošanu, izņemot, ja blakusparādības ir nopietnas vai ja Jums rodas nopietna alerģiska reakcija.

Ja Jums rodas nopietna alerģiska reakcija un parādās kāda no turpmāk minētām pazīmēm, nekavējoties pārtrauciet VIGAMOX lietošanu un nekavējoties informējiet ārstu: plaukstu, pēdu, potīšu, sejas, lūpu, mutes vai rīkles pietūkums, kas var izraisīt apgrūtinātu rīšanu vai elpošanu, izsitumi vai nātrene, lielas ar šķidrumu pildītas čulgas, jēlumi vai čūlas.

Biežas blakusparādības

(var skart līdz 1 no 10 cilvēkiem)

Blakusparādības acī: sāpes acī, acs kairinājums

Retākas blakusparādības

(var skart līdz 1 no 100 cilvēkiem)

Blakusparādības acī: sausa acs, niezoša acs, acs apsārtums, acs virsmas iekaisums vai sarētojums, plīsis asinsvads acī, patoloģiska sajūta acī, acs plakstiņa patoloģija, nieze, apsārtums vai pietūkums

Vispārējas blakusparādības: galvassāpes, slikta garša

Retas blakusparādības

(var skart līdz 1 no 1000 cilvēkiem)

Blakusparādības acī: radzenes bojājumi, neskaidra vai pavājināta redze, konjunktīvas iekaisums vai infekcija, acu nogurums (astenopija), acs pietūkums

Vispārējas blakusparādības: vemšana, diskomforta sajūta degunā, sajūta it kā rīklē būtu kumoss, pazemināts dzelzs līmenis asinīs, patoloģiski aknu asins analīžu rezultāti, patoloģiska ādas jutība, sāpes, rīkles kairinājums

Nav zināmi

(biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)

Blakusparādības acī: infekcija acī, acs virsma kļūst apduļķojusies, radzenes tūska, nosēdumu veidošanās uz acs virsmas, paaugstināts acs iekšējais spiediens, sarētojums uz acs virsmas, acs alerģija, izdalījumi no acs, pastiprināta asaru izdalīšanās, jutība pret gaismu

Vispārējas blakusparādības: aizdusa, neregulārs sirds ritms, reibonis, alerģisko simptomu pastiprināšanās nieze, izsitumi, ādas apsārtums, slikta dūša un nātrene

Ziņošana par blakusparādībām

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne:  HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv/?id=613&sa=613&top=3" www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt VIGAMOX

Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz pudelītes un kastītes pēc „EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.

Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.

Pārtrauciet lietot zāļu pudelīti 4 nedēļas pēc tās pirmās atvēršanas. Tas nepieciešams, lai novērstu infekcijas rašanos.

Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Tas palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko VIGAMOX satur

Aktīvā viela ir moksifloksacīns. Viens ml acu pilienu satur 5 mg moksifloksacīna (atbilst 5,45 mg moksifloksacīna hidrohlorīda). Viens piliens satur 190 mikrogramus moksifloksacīna.

Citas sastāvdaļas ir nātrija hlorīds, borskābe, attīrīts ūdens. Sastāvā var būt iekļauts neliels daudzums nātrija hidroksīda un sālsskābes, lai saglabātu normālu skābuma līmeni (pH līmeni).

VIGAMOX ārējais izskats un iepakojums

Šīs zāles ir šķidrums (caurspīdīgs, zaļgani dzeltens šķīdums), kas pieejams iepakojumā, kurā ir viena 5 ml plastmasas pudelīte ar uzskrūvējamu vāciņu.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

SIA “Novartis Baltics”

Gustava Zemgala gatve 76,

LV-1039, Rīga

Latvija

Ražotāji

S.A. Alcon‑Couvreur N.V.,

Rijksweg 14

B‑2870 Puurs,

Beļģija

Alcon Cusi, S.A.,

Camil Fabra 58,

08320 El Masnou, Barcelona

Spānija

Šīs zāles Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstīs ir reģistrētas ar šādiem nosaukumiem:

Moksifloksacin Alcon:
Vācija

KANAVIG:

Beļģija

Luksemburga

VIGAMOX:

Bulgārija

Kipra

Čehija

Dānija

Igaunija

Somija

Grieķija

Ungārija

Īslande

Itālija

Latvija

Lietuva

Malta

Nīderlande

Polija

Portugāle

Rumānija

Slovākija

Slovēnija

Spānija

Zviedrija

MOXIVIG:

Lielbritānija

Īrija

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta: 09/2018

SASKAŅOTS ZVA 01-11-2018

DE/H/1588/001/IB/031 PAGE \* MERGEFORMAT 1

Lejupielādēt zāļu aprakstu

ZĀĻU APRAKSTS

1. ZĀĻU NOSAUKUMS

VIGAMOX 5 mg/ml acu pilieni, šķīdums

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

1 ml šķīduma satur 5,45 mg moksifloksacīna hidrohlorīda, kas ir ekvivalents 5 mg moksifloksacīna bāzes (moxifloxacinum).

Katrs piliens satur 190 mikrogramus moksifloksacīna.

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA

Acu pilieni (šķīdums)

Caurspīdīgs, zaļgani dzeltens šķīdums.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1. Terapeitiskās indikācijas

Lokāla strutaina bakteriālā konjunktivīta ārstēšana, ko izraisa pret moksifloksacīnu jutīgi bakteriāli celmi (skatīt 4.4. un 5.1. apakšpunktu). Uzmanība jāpievērš oficiālajiem norādījumiem par pareizu antibakteriālo līdzekļu lietošanu.

4.2. Devas un lietošanas veids

Devas

Lietošana pieaugušajiem, tajā skaitā gados vecākiem cilvēkiem (≥ 65 gadi)

Deva ir viens piliens slimajā acī(s) 3 reizes dienā.

Infekcijai parasti ir jāmazinās 5 dienu laikā, un ārstēšana jāturpina pēc tam turpmākās 2‑3 dienas. Ja 5 dienu laikā kopš ārstēšanas uzsākšanas nav novērojama nekāda uzlabošanās, diagnoze un/vai ārstēšana jāpārskata no jauna. Ārstēšanas ilgums ir atkarīgs no traucējuma smaguma un infekcijas klīniskās un bakterioloģiskās gaitas.

Lietošana bērniem

Nav nepieciešama devas pielāgošana.

Lietošana pacientiem ar aknu un nieru darbības traucējumiem

Nav nepieciešama devas pielāgošana.

Lietošanas veids

Tikai okulārai lietošanai. Neinjicēt. VIGAMOX 5 mg/ml acu pilienus, šķīdumu nedrīkst injicēt subkonjunktivāli vai ievadīt tieši acs priekšējā kamerā.

Lai novērstu pudelītes pilinātāja galiņa un šķīduma inficēšanos, ar pudelītes pilinātāja galiņu nedrīkst aizskart plakstiņus vai citas virsmas.

Lai novērstu pilienu uzsūkšanos caur deguna gļotādu, it sevišķi jaundzimušajiem zīdaiņiem vai bērniem, asaru kanāli jātur ar pirkstiem aizspiesti 2 līdz 3 minūtes pēc pilienu ievadīšanas. Ja drošības stiprinājums pēc vāciņa noņemšanas ir vaļīgs, pirms zāļu lietošanas to noņemiet.

Ja tiek lietotas vairākas acu zāles, tad starp to lietošanu ir jāievēro vismaz 5 minūšu intervāls. Acu ziedes jālieto pēdējās.

4.3. Kontrindikācijas

Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu, citiem hinoloniem vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.

Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Pacientiem, kas saņem sistēmiskos hinolonus, novērota smaga un dažreiz letāla paaugstinātas jutības (anafilaktiska) reakcija, dažos gadījumos pēc pirmās devas lietošanas. Dažas reakcijas noritēja kopā ar kardiovaskulāro kolapsu, samaņas zudumu, angioedēmu (tai skaitā balsenes, rīkles vai sejas tūsku), elpvada obstrukciju, aizdusu, nātreni un niezi (skatīt 4.8. apakšpunktu).

Ja VIGAMOX izraisa alerģisku reakciju, jāpārtrauc šo zāļu lietošana. Smagu, akūtu alerģisku reakciju gadījumā, ko izraisa moksifloksacīns vai kāda no zāļu sastāvdaļām, nekavējoties nepieciešams sniegt neatliekamo medicīnisko palīdzību. Jāveic skābekļa un elpceļu caurlaidības nodrošināšana, ja tas ir klīniski indicēts.

Līdzīgi kā ar citiem pretinfekcijas līdzekļiem, ilgstoša lietošana var izraisīt rezistentu mikroorganismu, tai skaitā sēnīšu augšanu. Ja attīstās superinfekcija, jāpārtrauc zāļu lietošana un jāuzsāk alternatīva terapija.

Cīpslas iekaisums un plīsums var rasties saistībā ar sistēmiski lietotu fluorhinolonu terapiju, tajā skaitā moksifloksacīnu, galvenokārt gados vecākiem pacientiem un pacientiem, kuri vienlaikus tiek ārstēti ar kortikosteroīdiem. Pēc VIGAMOX oftalmoloģiskas lietošanas moksifloksacīna koncentrācija plazmā ir daudz zemāka, nekā pēc perorāli lietotas moksifloksacīna terapeitiskās devas (skatīt 4.5. un 5.2. apakšpunktu), tomēr jāievēro piesardzība un ārstēšana ar VIGAMOX jāpārtrauc, novērojot pirmās cīpslas iekaisuma pazīmes (skatīt 4.8. apakšpunktu).

VIGAMOX nedrīkst lietot gonokoku ierosināta konjunktivīta profilaksē vai ārstēšanā, tai skaitā gonokoku ierosināta jaundzimušo konjunktivīta ārstēšanā, dēļ fluorhinolona rezistentā Neisseria gonorrhoeae augstās prevalences. Pacientiem ar acu infekciju, ko izraisījis Neisseria gonorrhoeae, nepieciešama atbilstoša sistemātiska ārstēšana.

Pacientiem jāiesaka nelietot kontaktlēcas, ja viņiem parādās bakteriālas acu infekcijas pazīmes vai simptomi.

Pediatriskā populācija

Nav pietiekamu datu, lai noteiktu VIGAMOX iedarbību un drošumu konjunktivīta ārstēšanā jaundzimušajiem. Tāpēc šīs zāles nav ieteicams lietot jaundzimušo konjunktivīta ārstēšanai.

Jaundzimušajiem, kuriem ir jaundzimušo konjunktivīts, nepieciešama viņu stāvoklim atbilstoša terapija, piemēram, sistēmiska ārstēšana gadījumos, ko izraisījuši Chlamydia trachomitis vai Neisseria gonorrhoeae.

Šīs zāles nav ieteicams Chlamydia trachomatis terapijai pacientiem vecumā līdz 2 gadiem, jo šādiem pacientiem tas nav izpētīts. Pacientiem vecākiem par 2 gadiem ar Chlamydia trachomatis izraisītu acu infekciju nepieciešama atbilstoša sistēmiska ārstēšana.

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Speciāli mijiedarbības pētījumi nav veikti ar VIGAMOX 5mg/ml acu pilieniem, šķīdumu. Tā kā pēc šo zāļu okulāras lietošanas sistēmiska moksifloksacīna koncentrācija ir zema (skatīt 5.2. apakšpunktu), maz iespējams, ka notiks zāļu mijiedarbība.

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Grūtniecība

Dati par VIGAMOX lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežoti vai nav pieejami. Tomēr nekāda ietekme uz grūtniecību nav paredzama, jo moksifloksacīna sistēmiskā iedarbība ir nenozīmīga. Šīs zāles var lietot grūtniecības laikā.

Barošana ar krūti

Nav zināms, vai moksifloksacīns/metabolīti tiek izdalīti mātes pienā cilvēkiem. Pētījumi ar dzīvniekiem parāda zemu ekskrēcijas līmeni mātes pienā pēc moksifloksacīna perorālas lietošanas. Tomēr ir paredzams, ka VIGAMOX, lietots terapeitiskās devās neradīs blakusparādības ar krūti barojamiem bērniem. Šīs zāles var lietot barošanas ar krūti laikā.

Fertilitāte

Nav veikti pētījumi, lai novērtētu VIGAMOX okulāras lietošanas ietekmi uz fertilitāti.

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

VIGAMOX neietekmē vai nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus, tomēr, kā lietojot jebkurus acu pilienus, var novērot īslaicīgu redzes miglošanos vai citus redzes traucējumus, kas var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekli vai apkalpot mehānismus. Ja pēc iepilināšanas novēro redzes miglošanos, pirms transportlīdzekļa vadīšanas vai mehānismu apkalpošanas pacientam jānogaida, lai redze noskaidrojas.

Nevēlamās blakusparādības

Drošuma profila kopsavilkums

Klīniskajos pētījumos ar 2252 pacientiem VIGAMOX tika ievadīts līdz 8 reizēm dienā, no kuriem vairāk nekā 1900 pacienti saņēma šo terapiju 3 reizes dienā. Populāciju, kas saņēma šīs zāles un kurā noteica kopējo drošumu, veidoja 1389 pacienti no Amerikas Savienotajām Valstīm un Kanādas, 586 pacienti no Japānas un 277 pacienti no Indijas. Nevienā no klīniskajiem pētījumiem netika konstatētas nopietnas oftalmoloģiskas vai sistēmiskas ar šo zāļu lietošanu saistītas nevēlamas blakusparādības. Visbiežāk konstatētās nevēlamās blakusparādības, kas saistītas ar šo zāļu terapiju, bija acs kairinājums vai sāpes acī ar kopējo sastopamību 1 līdz 2%. Šīs reakcijas bija mērenas 96% pacientiem, kam tās radās, un tikai 1 pacients šīs reakcijas dēļ terapiju pārtrauca.

Nevēlamo blakusparādību apkopojums tabulas veidā

Nevēlamās blakusparādības ir klasificētas saskaņā ar šādu biežuma iedalījumu: ļoti bieži (≥1/10), bieži (no ≥1/100 līdz <1/10), retāk (no ≥1/1000 līdz <1/100), reti (no ≥1/10 000 līdz <1/1000), ļoti reti (<1/10 000) vai nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamajiem datiem). Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.

Orgānu sistēmu klasifikācija

Biežums

Nevēlamā blakusparādība

Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi

Reti

hemoglobīna samazināšanās

Imūnās sistēmas traucējumi

Nav zināmi

hipersensitivitāte

Nervu sistēmas traucējumi

Retāk

Reti

Nav zināmi

galvassāpes

parestēzija

reibonis

Acu bojājumi

Bieži

Retāk

Reti

Nav zināmi

sāpes acī, acs kairinājums

punktveida keratīts, sausa acs, konjunktīvas asiņošana, okulāra hiperēmija, acs nieze, plakstiņu tūska, redzes diskomforts

radzenes epitēlija defekts, radzenes bojājumi, konjunktivīts, blefarīts, acs pietūkums, konjunktīvas tūska, neskaidra redze, samazināts redzes asums, astenopija, plakstiņu eritēma

endoftalmīts, čūlains keratīts, radzenes erozija, radzenes nobrāzums, paaugstināts intraokulārais spiediens, radzenes apduļķojums, radzenes infiltrācija, radzenes ieslēgumi, acs alerģija, keratīts, radzenes tūska, fotofobija, plakstiņa pietūkums, pastiprināta asarošana, acs izdalījumi, svešķermeņa sajūta acīs

Sirds funkcijas traucējumi

Nav zināmi

sirdsklauves

Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības

Reti

Nav zināmi

nazāls diskomforts, rīkles un balsenes sāpes, svešķermeņa sajūta (rīklē)

elpas trūkums

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Retāk

Reti

Nav zināmi

disgeizija

vemšana

slikta dūša

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Reti

paaugstināts alanīna aminotransferāzes līmenis, paaugstināts gamma-glutamiltransferāzes līmenis

Ādas un zemādas audu bojājumi

Nav zināmi

eritēma, izsitumi, nieze, nātrene

Atsevišķu nevēlamu blakusparādību apraksts

Nopietnas un dažkārt letālas paaugstinātas jutības (anafilaktiskas) reakcijas, dažas pēc pirmās devas, ziņotas par pacientiem, kuri saņēma sistēmisku hinolona terapiju. Dažas reakcijas bija kopā ar sirds un asinsvadu kolapsu, samaņas zudumu, angioedēmu (tajā skaitā balsenes, rīkles vai sejas tūsku), elpceļu nosprostojumu, elpas trūkumu, nātreni un niezi (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Pacientiem, kuri saņēma sistēmiskos fluorhinolonus, ziņots par pleca, plaukstas, Ahileja vai citu cīpslu plīsumu, kam nepieciešama ķirurģiska ārstēšana vai kas izraisījis ilgstošu invaliditāti. Pētījumi un pēcreģistrācijas pieredze ar sistēmiskiem hinoloniem liecina, ka šo plīsumu risks var būt palielināts pacientiem, kuri saņem kortikosteroīdus, īpaši gados vecākiem pacientiem, un cīpslām, kas pakļautas lielai slodzei, tajā skaitā Ahileja cīpsla (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Pediatriskā populācija

Klīniskajos pētījumos pierādīts VIGAMOX drošums pediatriskiem pacientiem, tajā skaitā jaundzimušajiem. Pacientiem līdz 18 gadu vecumam divas visbiežāk sastopamās blakusparādības bija acs kairinājums un sāpes acī, abām sastopamības biežums – 0,9%.

Pamatojoties uz klīnisko pētījumu datiem, kas tika veikti ar bērniem, tai skaitā ar jaundzimušajiem (skatīt 5.1. apakšpunktu), blakusparādību veids un smaguma pakāpe bērniem ir līdzīga kā pieaugušajiem.

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne:  HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv/?id=613&sa=613&top=3" www.zva.gov.lv.

4.9. Pārdozēšana

Konjunktīvas maisa ierobežotais oftalmoloģisko zāļu saturēšanas apjoms praktiski nepieļauj šo zāļu pārdozēšanu.

Kopējais moksifloksacīna daudzums vienā iepakojuma vienībā ir pārāk mazs, lai izraisītu nevēlamas blakusparādības pēc nejaušas to izdzeršanas.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: Oftalmoloģiskie līdzekļi, pretinfekcijas līdzekļi, citi pretinfekcijas līdzekļi, ATĶ kods: S01A E07

Darbības mehānisms

Moksifloksacīns, ceturtās paaudzes fluorhinolons, inhibē DNS girāzi un topoizomerāzi IV, kas nepieciešamas baktēriju DNS replikācijā, reparācijā un rekombinācijā.

Rezistence

Rezistenci pret fluorhinoloniem, tai skaitā moksifloksacīnu, parasti izraisa hromosomu mutācija gēnos, veidojot DNS girāzi un topoizomerāzi IV. Gramnegatīvās baktērijās rezistence pret moksifloksacīnu var rasties mutāciju ceļā mar (multiplā rezistence pret antibiotikām) un qnr (rezistence pret hinolonu) gēnu sistēmās. Rezistence ir saistīta arī ar baktēriju izplūdes olbaltumvielu ekspresiju un inaktivējošiem enzīmiem. Krustotā rezistence ar bēta-laktāmiem, makrolīdiem un aminoglikozīdiem nav paredzama iedarbības mehānisma atšķirību dēļ.

Jutības robežkoncentrācijas

Nav farmakoloģisku datu, kas korelētu ar lokāli lietota moksifloksacīna klīnisko iznākumu. Tādējādi Eiropas Pretmikrobu līdzekļus jutības noteikšanas komiteja (EUCAST - European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing) ierosina šādas epidemioloģiskās robežvērtības (ECOFF - epidemiological cut-off values, mg/l), kas iegūtas no minimālās inhibitorās koncentrācijas (MIK) sadalījuma līknēm, lai norādītu jutību pret lokāli lietotu moksifloksacīnu:

Corynebacterium ND (nav datu)

Staphylococcus aureus 0,25 mg/l

Staphylococcus, koag. neg. 0,25 mg/l

Streptococcus pneumoniae 0,5 mg/l

Streptococcus pyogenes 0,5 mg/l

Streptococcus, viridans grupa 0,5 mg/l

Enterobacter spp. 0,25 mg/l

Haemophilus influenzae 0,125 mg/l

Klebsiella spp. 0,25 mg/l

Moraxella catarrhalis 0,25 mg/l

Morganella morganii 0,25 mg/l

Neisseria gonorrhoeae 0,032 mg/l

Pseudomonas aeruginosa 4 mg/l

Serratia marcescens 1 mg/l

Iegūtās rezistences prevalence konkrētām sugām var atšķirties ģeogrāfiski un laikā, un vēlama ir lokāla informācija par rezistenci, īpaši, ja tiek ārstētas smagas infekcijas. Nepieciešamības gadījumā jāmeklē eksperta padoms, ja lokālās rezistences prevalence ir tāda, ka moksifloksacīna lietderība pret vismaz dažiem infekcijas veidiem ir apšaubāma.

PARASTI JUTĪGAS SUGAS

Aerobi grampozitīvi mikroorganismi:

Corynebacterium sugas, tai skaitā

Corynebacterium diphtheriae

Staphylococcus aureus (jutīgs pret meticilīnu)

Streptococcus pneumoniae

Streptococcus pyogenes

Streptococcus viridans grupa

Aerobi gramnegatīvi mikroorganismi:

Enterobacter cloacae

Haemophilus influenzae

Klebsiella oxytoca

Moraxella catarrhalis

Serratia marcescens

Anaerobi mikroorganismi:

Proprionibacterium acnes

Citi mikroorganismi:

Chlamydia trachomatis


SUGAS, KURU IEGŪTA REZISTENCE VAR RADĪT PROBLĒMAS

Aerobi grampozitīvi mikroorganismi:

Staphylococcus Aureus (meticilīna rezistenti)

Koagulāzes negatīvi Staphylococcus sugas (meticilīna rezistentas)

Aerobi gramnegatīvi mikroorganismi:

Neisseria gonorrhoeae

Citi mikroorganismi:

Nav

DABISKI REZISTENTIE MIKROORGANISMI

Aerobi gramnegatīvi mikroorganismi:

Pseudomonas aeruginosa

Citi mikroorganismi:

Nav

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Pēc lokālas VIGAMOX ievadīšanas acīs moksifloksacīns absorbējās sistēmiskā cirkulācijā. Moksifloksacīna koncentrācijas plazmā tika noteikta 21 vīriešiem un sievietēm, kas saņēma bilaterāli lokāli ievadītas šo zāļu devas acīs 3 reizes dienā 4 dienas. Līdzsvara koncentrācijā vidējais Cmax un AUC bija attiecīgi 2,7 ng/ml un 41,9 ng·hr/ml. Šie iedarbības rādītāji bija aptuveni 1600 un 1200 reizes zemāki nekā vidējais Cmax un AUC pēc 400 mg moksifloksacīna terapeitiskās perorālās devas lietošanas. Tika konstatēts, ka moksifloksacīna eliminācijas pusperiods plazmā ir 13 stundas.

5.3. Preklīniskie dati par drošumu

Efektus neklīniskajos pētījumos novēroja vienīgi pie iedarbības, kas ievērojami pārsniedza maksimālo iedarbību cilvēkam pēc ievadīšanas acī, apliecinot, ka klīniskajā praksē šie efekti nav būtiski.

Tāpat kā citi hinoloni, moksifloksacīns in vitro testos, izmantojot baktērijas un zīdītāju šūnas, uzrādīja genotoksicitāti. Tā kā šos efektus var izskaidrot ar iedarbību uz girāzi baktērijās un – ievērojami augstākās koncentrācijās ar iedarbību uz topoizomerāzi II zīdītāju šūnās, var tikt noteikts sliekšņa līmenis koncentrācijai, kas izraisa genotoksicitāti. In vivo testos netika konstatēti nekādi pierādījumi genotoksicitātei, lai gan moksifloksacīns tika lietots ļoti lielās devās. Tādējādi var apgalvot, ka terapeitiskā deva cilvēkam ir pietiekami droša. Moksifloksacīns nebija kancerogēns sākotnējās izpētes modelī žurkām.

Pretēji citiem hinoloniem, moksifloksacīnam nav fototoksisku vai fotogenotoksisku īpašību, pārbaudot to plašos in vitro un in vivo pētījumos.

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA

Palīgvielu saraksts

Nātrija hlorīds

Borskābe

Sālsskābe un/vai nātrija hidroksīds (pH pielāgošanai)

Attīrīts ūdens

6.2. Nesaderība

Nav piemērojama.

6.3. Uzglabāšanas laiks

3 gadi.

Iznīcināt pēc 4 nedēļām pēc pirmās atvēršanas.

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi

Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.

Iepakojuma veids un saturs

5 ml pudelīte ar DROP-TAINER dozēšanas sistēmu, kas sastāv no caurspīdīgas, zema blīvuma polietilēna pudelītes ar dozējošu aizbāzni un balta polipropilēna vāciņa. Drošības aizdare ap pudelītes vāciņu nodrošina kontroli, kas ļauj secināt, vai zāles jau ir lietotas.

Iepakojuma lielums: kastītē ir 1 pudelīte.

6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai

Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.

7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

SIA “Novartis Baltics”

Gustava Zemgala gatve 76,

LV-1039, Rīga

Latvija

8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)

09-0283

9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

Reģistrācijas datums: 2009. gada 3. augusts

Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2014. gada 25. augusts

10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS 09/2018

SASKAŅOTS ZVA 01-11-2018

PAGE

DE/H/1588/001/IB/031 PAGE \* MERGEFORMAT 1