Ranisan

Apvalkotā tablete

Ranisan 150 mg apvalkotās tabletes

Al/Al blisteris, N20
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Ranitidinum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

98-0247-01

Zāļu reģistrācijas numurs

98-0247

Ražotājs

PRO.MED.CS Praha a.s., Czech Republic

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

24-OCT-08

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

150 mg

Zāļu forma

Apvalkotā tablete

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

PRO.MED.CS Praha a.s., Czech Republic

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam

RANISAN 150 mg apvalkotās tabletes

Ranitidinum

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

- Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

- Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.

  • Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt:

  1. Kas ir RANISAN un kādam nolūkam tās/to lieto

  2. Kas Jums jāzina pirms RANISAN lietošanas

  3. Kā lietot RANISAN

  4. Iespējamās blakusparādības

  5. Kā uzglabāt RANISAN

  6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Kas ir RANISAN un kādam nolūkam tās/to lieto

Pretčūlas līdzeklis, histamīna H2 receptoru antagonists.

RANISAN pieder zāļu grupai, kas samazina kuņģa sulas veidošanos. Tas ātri uzsūcas no tievajā zarnā un tā iedarbību neietekmē kuņģa saturs attiecīgajā brīdī. Nieru mazspējas gadījumā tā iedarbība ievērojami pagarinās.

RANISAN lieto pie:

  • Peptiskās čūlas slimības dažādas morfoloģiskās izpausmes: barības vada un kuņģa čūlas, divpadsmitpirkstu zarnas paplašinājuma čūlas, postbulbārās divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, anastomozes čūlas pēc kuņģa operācijām (bojājumi ar apsārtumu un slimības recidīvu profilakse).

  • Akūta, traumas vai ķirurģiskas iejaukšanās (t.sk. orgānu transplantācijas) rezultātā radusies stresa čūla.

  • Profilaktiski pacientiem ar peptiskiem bojājumiem, lai novērstu asiņošanu.

  • Zolindžera-Elisona sindroms.

  • Hemorāģiska gastropātija.

  • Funkcionāla ar hiperaciditāti un dedzināšanu noritoša gastropātija.

  • Pirms vispārējās anestēzijas pacientiem ar skābā kuņģa satura aspirācijas risku (Mendelsona sindroms).

  • Refluksa ezofagīts.

  • Divpadsmitpirkstu zarnas čūla pēc nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošanas.

Kas Jums jāzina pirms RANISAN lietošanas

Nelietojiet RANISAN šādos gadījumos

  • ja Jums ir alerģija pret ranitidīnu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.

  • to nevajadzētu lietot grūtniecības un zīdīšanas periodā, ja vien ārsts nenosaka citādi. Ja ārstēšanās laikā rodas aizdomas par iespējamu grūtniecību, ieteicams nekavējoties informēt par to ārstu.

  • nav ieteicams lietot zāles pacientiem, kas jaunāki par 15 gadiem.

    Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Pirms ārstēšanas uzsākšanas ar RANISAN ārstam jāizslēdz audzēja radītas peptiskas čūlas iespējamība. Uzmanīgi lietot pacientiem ar nieru mazspēju un pacientiem, kas vecāki par 65 gadiem. Piesardzība lietošanā jāievēro pacientiem ar aknu mazspēju – šiem pacientiem ir augstāks ranitidīna līmenis plazmā. Nav ieteicams ordinēt porfīrijas gadījumā. Ranitidīnu nav ieteicams ordinēt krūts barošanas periodā. Grūtniecības laikā zāles var tikt lietotas neatliekamos gadījumos un tikai uz īsu laiku.

Ranitidīna lietošanas laikā iespējami maldinoši negatīvi ādas testu rezultāti. RANISAN neiesaka lietot bērniem, kas jaunāki par 15 gadiem, jo lietošanas drošums un devas šai grupai nav pietiekami pārbaudīti.

Citas zāles un RANISAN

Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot. RANISAN un citas vienlaicīgi lietotas zāles var mijiedarboties. RANISAN var ietekmēt citu zāļu iedarbību (piem., prokaīnamīda, triamterēna, diazepāma, teofilīna), mainot to izdalīšanos caur nierēm.

Vienlaicīgi nozīmējot mazas antacīdu devas, RANISAN efekts var pastiprināties, tāpat arī vienlaicīgi lietojot antiholinerģiskos līdzekļus. Lielas antacīdu devas samazina ranitidīna absorbciju. Ranitidīna mijiedarbība ar perorāli lietojamiem antikoagulantiem novērota ļoti reti. Var ieteikt atturēties no tādas kombinācijas vai samazināt perorāli lietojamo antikoagulantu devu.

Ja Jūs lietojat erlotinibu, zāles, ko lieto noteiktu vēža veidu ārstēšanai, pirms RANISAN lietošanas konsultējieties ar ārstu. Ranitidīns, kas ir RANISAN sastāvā, var samazināt erlotiniba daudzumu asinīs, un ārstam, iespējams, būs jāpielāgo ārstēšana, ja to lietojat, saņemot arī erlotinibu.

Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte

Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Ranitidīns izdalās mātes pienā. Tas šķērso arī placentāro barjeru, bet, ordinējot terapeitiskās devās grūtniecēm dzemdībās vai ķeizargrieziena laikā, nenovēroja, ka tas nelabvēlīgi ietekmētu dzemdības vai sekojošu neonatālu attīstību.

Līdzīgi kā citas zāles, ranitidīnu var ordinēt grūtniecības laikā un barojot bērnu ar krūti atbilstoši indikācijām.

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana

Nav zināms, ka ranitidīns ietekmētu spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.

Tomēr atsevišķiem pacientiem ir iespējama pārejoša miegainība un reiboņi. Šādiem pacientiem līdz šo simptomu izzušanai ieteicams transportlīdzekļus nevadīt un mehānismus neapkalpot.

Kā lietot RANISAN

Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

Akūtas peptiskas čūlas gadījumā parastā deva ir 1 tablete divas reizes dienā (300 mg) – no rīta un vakarā, vai arī 2 tabletes (300 mg) pirms gulētiešanas. Medikaments lietojams tik ilgi, kamēr bojājums tiek sadziedēts (apstiprinot to endoskopiski). Ārstēšanas ilgums parasti ir 4–8 nedēļas.

Peptiskas čūlas recidīvu profilaksei ieteicams lietot 1 tableti (150 mg) vakarā pirms gulētiešanas līdz pat 12 mēnešiem ilgi.

Barības vada gļotādas iekaisuma (kuņģa satura reflukss) un reimatoīdu un locītavu slimību ārstēšanai lietotu medikamentu izraisītas čūlas gadījumā deva ir 2 tabletes (300 mg) divas reizes dienā (t.i. 600 mg), ārstēšanu turpina 2–3 mēnešus ilgi; recidīvu profilaksei 1 tablete (150 mg) divas reizes dienā (t.i. 300 mg).

Zolindžera-Elisona sindroma gadījumā sākotnējā deva ir 1 tablete trīsreiz dienā (t.i. 450 mg).

Atkarībā no pacienta klīniskā stāvokļa devu var palielināt līdz pat 6 vai vairāk tabletēm dienā, taču šajos gadījumos piemērotāk ir lietot protonu sūkņu inhibitorus.

Mendelsona sindroma attīstības profilakse pacientiem ar šī sindroma attīstības risku 2 stundas pirms vispārējās narkozes sākšanas lieto 150 mg zāļu devu, un ieteicams arī lietot vienu 150 mg devu iepriekšējās dienas vakarā pirms narkozes. Dzemdniecībā ranitidīnu var lietot perorāli pa 150 mg ik pēc 6 stundām, rēķinot no dzemdību sākuma.

Pacientiem ar nieru mazspēju (kreatinīna klīrenss zem 50 ml/min) RANISAN dienas deva jāsamazina uz pusi.

Ja esat lietojis RANISAN vairāk nekā noteikts

Pārdozēšanas gadījumā vai, ja bērns nejauši norijis tabletes, jākonsultējas ar ārstu.

Ja esat aizmirsis lietot RANISAN

Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto tableti.

Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.

Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā citas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.

Ranitidīna klīniskos pētījumos un ikdienas lietošanā novērotas tālāk minētās blakusparādības.

Retāk (var skart līdz 1 no 100 cilvēkiem):

galvassāpes, nogurums un reibonis, izsitumi, caureja, aizcietējums, slikta dūša, īslaicīgas aknu raksturlielumu pārmaiņas.

Reti (var skart līdz 1 no 1 000 cilvēkiem):

apmiglota redze, erythema multiforme (īpašs izsitumu veids), nieze, sūdzības par sāpēm locītavās (artralģijas), muskuļu sāpes (mialģijas), akūts pankreatīts, hepatīts ar dzelti vai bez tās, kreatinīna koncentrācijas paaugstināšanās plazmā (nieru darbības raksturlielums).

Ļoti reti (var skart līdz 1 no 10 000 cilvēkiem):

stipras galvassāpes, patvaļīgu kustību traucējumi, atgriezeniska apjukums un uzbudinājums, halucinācijas, depresija (galvenokārt gados vecākiem pacientiem), pastiprināta matu izkrišana, nieru iekaisums (intersticiāls nefrīts), sirdsdarbības ritma traucējumi (bradikardija, AV blokāde, tahikardija), asinsvadu iekaisumi, asins sastāva pārmaiņas, sāpes krūtīs un krūšu dziedzeru pietūkums vīriešiem, dzimumtieksmes un dzimumspējas zudums, akūtas paaugstinātas jutības reakcijas (piemēram, eozinofilija, izsitumi, drudzis, asinsspiediena pazemināšanās, sejas pietūkums, apgrūtināta rīšana, apgrūtināta elpošana, sāpes krūtīs, alerģisks cirkulatorisks šoks). Parādoties akūtām paaugstinātas jutības reakciju pazīmēm, nepieciešama tūlītēja medicīniska palīdzība, aizdusa.

Ziņošana par blakusparādībām

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā15, Rīgā, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

  1. Kā uzglabāt RANISAN

    Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

    Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.

    Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes un blistera pēc “EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.

    Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

  2. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko RANISAN satur

Aktīvā viela ir ranitidīna hidrohlorīds. Katra apvalkotā tablete satur 168 mg ranitidīna hidrohlorīda, t.i. 150 mg ranitidīna.

Citas sastāvdaļas ir mikrokristāliskā celuloze, kukurūzas ciete, magnija stearāts, kopovidons, povidons, hipromeloze 5, hipromeloze 15, titāna dioksīds, makrogols 6000, simetikona emulsija.

RANISAN ārējais izskats un iepakojums

Baltas vai gaišas lēcveida formas apvalkotās tabletes ar dalījuma līniju.

Iepakojuma lielums 20, 30 vai 500 apvalkotās tabletes.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs

PRO.MED.CS Praha a.s., Telčská 377/1, Michle, 140 00 Praha 4, Čehija

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 03.2019

Lejupielādēt zāļu aprakstu

  1. ZĀĻU NOSAUKUMS

Ranisan 150 mg apvalkotās tabletes

KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

Katra apvalkotā tablete satur: ranitidīna hidrohlorīdu 168 mg, t.i. 150 mg ranitidīna (ranitidinum).

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

ZĀĻU FORMA

Apvalkotā tablete.

Baltas vai gaišas lēcveida formas apvalkotās tabletes ar dalījuma līniju.

Dalījuma līnija paredzēta tikai tabletes salaušanai, lai atvieglotu tās norīšanu, nevis tabletes dalīšanai vienādās devās.

  1. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

    1. Terapeitiskās indikācijas

  • Peptiskās čūlas slimības dažādas morfoloģiskās izpausmes: barības vada, kuņģa, bulbus duodeni un postbulbārās čūlas, anastomozes čūla pēc kuņģa operācijas (iekaisīgs bojājums vai recidīvu profilakse).

  • Profilaktiski, lai pasargātu no divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, lietojot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (ieskaitot aspirīnu), īpaši pacientiem ar peptisko čūlu anamnēzē.

  • Akūta, traumas vai operācijas (ieskaitot orgānu transplantāciju) radīta stresa čūla.

  • Profilakses nolūkos, lai pasargātu pacientus no kuņģa peptiskā bojājuma asiņošanas.

  • Zolindžera-Elisona sindroms.

  • Hemorāģiska gastropātija.

  • Funkcionāla gastropātija ar pastiprinātu skābes produkciju, dedzināšanas sajūtu.

  • Pirms vispārējas anestēzijas pacientiem ar iespējamu atvemtā kuņģa satura aspirāciju (Mendelsona sindroms).

  • Refluksa ezofagīts.

    1. Devas un lietošanas veids

Devas

Akūtas peptiskas čūlas gadījumā parastā deva ir 1 tablete 2 reizes dienā (300 mg) no rīta un vakarā vai 2 tabletes (300 mg) pirms gulētiešanas. Medikamentu lieto līdz peptiskā bojājuma pilnīgai sadzīšanai (ko apstiprina endoskopiski). Ārstēšanas ilgums parasti ir 4–8 nedēļas. Lai novērstu peptiskās čūlas recidīvus, ordinē 1 tableti (150 mg) vakarā pirms gulētiešanas līdz pat 12 mēnešus ilgi.

Refluksa ezofagīta un NPL radītas čūlas gadījumā deva ir 2 tabletes divreiz dienā (600 mg) 2–3 mēnešus ilgi.

Recidīvu profilaksei iesaka 1 tableti (300 mg) divreiz dienā.

Zolindžera-Elisona sindroma gadījumā sākotnējā deva ir 1 tablete trīsreiz dienā (t.i. 450 mg). Devu var palielināt līdz 6 un vairāk tabletēm dienā ņemot vērā pacienta klīnisko stāvokli. Šajos gadījumos tomēr ir ieteicamāk lietot protonu sūkņu inhibitorus.

Mendelsona sindroma attīstības profilakse pacientiem ar šī sindroma attīstības risku 2 stundas pirms vispārējās narkozes sākšanas lieto 150 mg preparāta, un ieteicams arī lietot 150 mg preparāta iepriekšējās dienas vakarā pirms narkozes. Dzemdniecībā ranitidīnu var lietot perorāli pa 150 mg ik pēc 6 stundām, rēķinot no dzemdību sākuma.

Pacientiem ar nieru mazspēju (kreatinīna klīrenss mazāks par 50 ml/min.) Ranisan dienas devu jāsamazina uz pusi.

Pediatriskā populācija

Ja tas nav absolūti nepieciešami, zāles nav ieteicams ordinēt bērniem, kas jaunāki par 15 gadiem.

Kontrindikācijas

Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.

Pacientiem ar malignas dabas čūlas slimību.

To nevajadzētu ordinēt grūtniecības un zīdīšanas periodā, ja vien ārsts nenosaka citādi. Ja ārstēšanās laikā rodas aizdomas par iespējamu grūtniecību, ieteicams nekavējoties informēt par to ārstu.

Nav ieteicams ordinēt zāles pacientiem, kas jaunāki par 15 gadiem.

Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Pirms ārstēšanas uzsākšanas, jāizslēdz kuņģa čūlas iespējamā malignitāte. Simptomātisks kuņģa čūlas uzlabojums, lietojot Ranisan, neizslēdz malignitāti. Uzmanīgi lietot pacientiem ar nieru mazspēju, jo ranitidīna eliminācijas pusperiods pagarinās atkarībā no nieru funkcijas no 9,6–18,3 stundām anūrijas gadījumā. Pacientiem, kas vecāki par 65 gadiem, eliminācijas pusperiods pagarinās līdz 2,4–4,0 stundām. Piesardzība lietošanā jāievēro pacientiem ar aknu mazspēju, jo salīdzinot ar veselajiem brīvprātīgajiem, ranitidīna biopieejamība palielināts aptuveni par 20%. Tādēļ šiem pacientiem ir augstāks ranitidīna līmenis plazmā. Nav ieteicams ordinēt porfīrijas gadījumā. Ranitidīnu nav ieteicams ordinēt zīdīšanas periodā.

Grūtniecības laikā preparāts var tikt lietots neatliekamos gadījumos un tikai uz īsu laiku. Ranitidīna lietošanas laikā iespējami nepatiesi negatīvi ādas testu rezultāti. Ranisan neiesaka lietot bērniem, kas jaunāki par 15 gadiem, jo lietošanas drošums un devas šai grupai nav pietiekami pārbaudīti.

Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Pretēji cimetidīnam, ranitidīns praktiski neietekmē mikrosomālo monooksigenāzes sistēmu. Tādējādi zāļu mijiedarbība, kas ir klīniski nozīmīga cimetidīnam, parasti nav sastopama ordinējot ranitidīnu. Kamēr galvenais mehānisms, kas nosaka cimetidīna mijiedarbību ar zālēm ir citohroma P450 inhibīcija, ranitidīnam ir tik nenozīmīga ietekme uz citohromu P450, ka zāļu mijiedarbība uz šī pamata reāli nenotiek.

Ranitidīns eliminējas no organisma glomerulārās filtrācijas un tubulārās sekrēcijas ceļā, un šis pats mehānisms rada klīniski nozīmīgu ranitidīna mijiedarbību ar dažām zālēm (ar prokaīnamīdu, acetilprokaīnamīdu un triamterēnu).

Erlotinibs un zāles, kas izmaina pH

Ranitidīns ir ļoti efektīvs sālsskābes sekrēcijas inhibitors. Dažu zāļu ar vāju skābju raksturu absorbcija ir atkarīga no kuņģa satura pH, tādēļ to biopieejamība var samazināties, ja tās ordinē vienlaicīgi ar ranitidīnu.

300 mg ranitidīna un erlotiniba vienlaicīga lietošana samazināja erlotiniba iedarbību [AUC] un

maksimālo koncentrāciju [Cmax] attiecīgi par 33% un 54%. Tomēr, ja erlotinibu dozēja pakāpeniski 2 stundas pirms vai 10 stundas pēc ranitidīna 150 mg divas reizes dienā lietošanas, erlotiniba iedarbība

[AUC] un maksimālā koncentrācija [Cmax] samazinājās tikai attiecīgi par 15% un 17%.

Vienlaicīgi ordinējot mazas antacīdu devas, Ranisan efekts var pastiprināties, tāpat arī vienlaicīgi lietojot antiholinerģiskos līdzekļus. Lielas antacīdu devas samazina ranitidīna absorbciju.

Dodot kopā ar diazepāmu, īpaši gados vecākiem pacientiem, ranitidīns var samazināt vai palielināt diazepāma efektivitāti (pētījumu rezultāti, kas attiecas uz to savstarpējo mijiedarbību ir pretrunīgi).

Ranitidīns var būt par iemeslu teofilīna plazmas līmeņa palielinājumam, izsaucot tahikardiju, nemieru un krampjus.

Ranitidīna mijiedarbība ar perorāli lietojamiem antikoagulantiem novērota ļoti reti. Var ieteikt atturēties no tādas kombinācijas vai samazināt perorāli lietojamo antikoagulantu devu.

Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Grūtniecība

Ranitidīns iet cauri placentai, tā koncentrācija augļa audos atbilst koncentrācijai plazmā. Pagaidām trūkst plašākas pieredzes ranitidīna lietošanai grūtniecības periodā. Eksperimentāli nav pierādīta ranitidīna mutagēna, kancerogēna vai teratogēna iedarbība. Ja tas ir indicēts grūtniecības laikā, jārēķinās ar iespējamu risku auglim; preparāts var tikt lietots neatliekamos gadījumos, un tikai uz īsu laiku.

Barošana ar krūti

Ranitidīns nokļūst mātes pienā un tā koncentrācija pienā ir augstāka nekā mātes plazmā. Pēc vienreizējas ranitidīna nozīmēšanas per os devā150 mg, tā koncentrācija mātes pienā pret koncentrāciju plazmā ir 0,6–2,7 (2 stundas pēc lietošanas), 1,1–10,2 (4 stundas pēc lietošanas) un 2,9–17,1 (8 stundas pēc lietošanas), šis koeficients ir pat augstāks pēc atkārtotas lietošanas. Zīdainis var saņemt 0,4–0,5 mg/kg/dienā, kas sastāda līdz 11,9% no mātei nozīmētās devas. Pagaidām nav zināms, vai šādas devas var nelabvēlīgi iedarboties uz zīdaini. Augstāk minēto iemeslu dēļ, ranitidīnu nav ieteicams ordinēt krūts barošanas periodā.

Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Nav zināma nekāda nelabvēlīga Ranisan tablešu ietekme uz aktivitātēm, kas prasa pastiprinātu uzmanības koncentrēšanu, koordināciju un ātru lēmumu pieņemšanu (auto vadīšanu, mehānismu apkalpošanu, darbu augstumā u.c.). Tomēr dažiem pacientiem ir novērojamas tādas blakusparādības kā reibonis un galvassāpes, kas var mazināt koncentrēšanās un reakcijas spējas.

Nevēlamās blakusparādības

Lai attēlotu nevēlamo blakusparādību sastopamību, pieņemti šādi apzīmējumi: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1 000 līdz <1/100), reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000), ļoti reti (<1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

Turpmāk minētās blakusparādības tika novērotas ranitidīna klīniskos pētījumos vai to lietojot ikdienā. Lielākā daļa blakusparādību (un to sastopamība) tika novērotas, ilgstoši lietojot lielas ranitidīna devas.

Asins un limfatiskās sistēmas traucējumi

Ļoti reti: asins sastāva pārmaiņas (leikocitopēnija un/vai trombocitopēnija, agranulocitoze vai pancitopēnija), dažreiz ar kaulu smadzeņu hipoplāziju vai aplāziju.

Imūnās sistēmas traucējumi

Ļoti reti: akūtas paaugstinātas jutības reakcijas (piemēram, eozinofīlija, nātrene, drudzis, asinsspiediena pazemināšanās, angioedēma, apgrūtināta rīšana, bronhu spazmas, sāpes krūtīs, anafilaktisks šoks), aizdusa.

Psihiskie traucējumi

Ļoti reti: atgriezeniska apjukums , depresija un halucinācijas . Ziņots šīs nevēlamās blakusparādības galvenokārt smagi slimiem pacientiem , gados vecākiem cilvēkiem un pacientiem ar nefropātiju.

Nervu sistēmas traucējumi

Retāk: galvassāpes, nogurums un reibonis.

Ļoti reti: stipras galvassāpes, apjukums, uzbudinājums, patvaļīgi kustību traucējumi (galvenokārt gados vecākiem pacientiem).

Acu bojājumi

Reti: neskaidra redze.

Sirds funkcijas traucējumi

Ļoti reti: tāpat kā ar citiem H2 receptoru antagonisti bradikardija, AV blokāde, tahikardija.

Asinsvadu sistēmas traucējumi

Ļoti reti: vaskulīts.

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Retāk: caureja, aizcietējums, slikta dūša.

Reti: akūts pankreatīts.

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Retāk: īslaicīgas aknu rādītāju pārmaiņas.

Reti: hepatīts ar dzelti vai bez tās.

Ādas un zemādas audu bojājumi

Retāk: izsitumi uz ādas.

Reti: erythema multiforme, nieze.

Ļoti reti: pastiprināta matu izkrišana.

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

Reti: artralģija, mialģija.

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi

Reti: plazmas kreatinīna līmeņa palielināšanās.

Ļoti reti: intersticiāls nefrīts.

Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības

Ļoti reti: sāpes krūtīs un ginekomastija vīriešiem, kā arī dzimumtieksmes zudums un impotence.

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā15, Rīgā, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv

Pārdozēšana

Pārdozēšanas simptomi līdz šim nav novēroti.

Ārstēšana ir simptomātiska, nav zināms specifisks antidots. Ranitidīnu var eliminēt no cirkulācijas dialīzes ceļā.

  1. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

    1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: pretčūlas līzdeklis, histamīna H2 receptoru antagonists, ATĶ kods: A02BA02.

Ranitidīns atgriezeniski bloķē H2 receptorus kuņģa gļotādas parietālajās šūnās tā inhibējot gan bazālo, gan stimulēto kuņģa skābes sekrēciju. Plazmas koncentrācija, kas nepieciešama 50% histamīna stimulētās sālsskābes sekrēcijas nomākšanai, ranitidīnam ir ap 165 ng/ml (pēc vienreizējas ranitidīna 150 mg devas, plazmas koncentrācija ir 403–411 ng/ml; vienmērīgā lietošanas režīmā150 mg katras 12 stundas, tā ir 653 ng/ml); šīs koncentrācijas saglabājas vismaz 8 stundas. Ranitidīns samazina ne tikai ūdeņraža jonu koncentrāciju, bet arī kopējo šķidruma sekrēciju kuņģī.

Kuņģa satura skābums samazinās lineāri atbilstoši gan perorāli, gan intravenozi lietotajām devām. Ranitidīns samazina pepsīna sekrēciju korelācijā ar nozīmētajām devām. Tā ietekmes rezultātā uz kuņģa satura skābumu, tiek novērsta aktīvā pepsīna veidošanās no pepsinogēna ņemot vērā faktu, ka pepsīns no pepsinogēna neveidojas, ja pH>4, un arī transformācija nenotiek. Ja pH ir vēl augstāks, pepsīns pat denaturējas. Atkarībā no lietotās devas, ranitidīns palielina apakšējā ezofageālā sfinktera tonusu.

Pretēji cimetidīnam, ranitidīns neuzrāda antiandrogēnu efektu un neietekmē plazmas testosterona un dihidrotestosterona līmeni. Pacientiem un veselajiem brīvprātīgajiem ranitidīns neietekmē luteinizējošā hormona un folikulus stimulējošā hormona plazmas koncentrācijas kā vienreizējas, tā hroniskas lietošanas gadījumā. Normālās terapeitiskās devās ranitidīns neietekmē prolaktīna plazmas līmeni un elimināciju.

Ilgtermiņa lietošana neietekmē tireoīdstimulējošo hormonu; tireotropīna atbrīvojošā hormona sekrēcija ir mēreni, bet statistiski nozīmīgi samazināta.

Ranitidīns neietekmē glikēmiju un plazmas insulīna līmeni. Ranitidīns neietekmē kortizola plazmas līmeni un tikai minimāli ietekmē aknu mikrosomālās monooksigenāzes sistēmu. Tas gandrīz neietekmē citohromu P450. Cimetidīnam raksturīgā mijiedarbība, kas rodas pateicoties citohroma P450 nomākšanai, ranitidīnam nenotiek vispār vai arī tā ir klīniski nenozīmīga.

Pat ilgtermiņa ārstēšanas gadījumā, ranitidīns neietekmē plazmas lipoproteīnus, holesterīna un plazmas triacilglicerola līmeņus. Normālās terapeitiskās devās, gan perorāli, gan intravenozi ranitidīns neuzrāda nekādu hemodinamisko efektu.

Preklīniskā eksperimentā histamīna ievadīšana caur H1 receptoru darbību radīja bronhokonstrikciju, kamēr histamīna H2 receptoru stimulācija rada bronhodilatāciju. Teorētiski, H2 receptora antagonists var vairot histamīna radītu bronhokonstrikciju. Šī hipotēze nav apstiprināta ne mēģinājumos ar veselajiem brīvprātīgajiem, ne pacientiem.

Ranitidīns neietekmē pacientus ar bronhopulmonārās obstrukcijas slimību. Histamīns ir endogēna viela, kas modulē organisma imūno stāvokli; tas inducē galvenokārt T limfocītu supresoru subpopulācijas proliferāciju.

Ranitidīns neietekmē ne absolūto limfocītu skaitu, ne to funkciju.

Farmakokinētiskās īpašības

Uzsūkšanās

Pēc perorālas lietošanas ranitidīns ātri absorbējas, plazmas koncentrācijas sasniedz maksimumu 1–3 stundu laikā. Pēc absorbcijas pirmo reizi nokļūstot aknās, relatīvi liela daļa inaktivējas (pirmā loka efekts).

Perorāli nozīmēta ranitidīna absolūtā biopieejamība ir starp 39 un 87,8%, parasti aptuveni 50% dēļ relatīvi liela pirmā loka metabolisma. Devu diapazonā no 20–300 mg saistība starp nozīmēto devu un plazmas koncentrāciju ir lineāra. Lietošana pēc ēšanas gandrīz neietekmē ranitidīna plazmas koncentrāciju un tā farmakokinētiskās īpašības. Pēc vienreizējas perorālas ranitidīna 150 mg devas, maksimālā plazmas koncentrācija ir 403–411 ng/ml; regulāri nozīmējot to pašu devu ar 12 stundu intervālu, koncentrācija sasniedz 653 ng/ml.

Izkliede

Ranitidīna izplatības apjoms gan pēc perorālas, gan intravenozas regulāras lietošanas ir 1,16–1,87 l/kg. Ranitidīns labi penetrē audos un sekrētos. Tas sasniedz augstas koncentrācijas mātes pienā un penetrē arī CNS, tā koncentrācijas tur ir 15–20% (attiecībā pret plazmas koncentrāciju). Ap 15% ranitidīna ir saistīti ar plazmas proteīniem. Kopējais klīrenss ir 568–709 ml/min. Aknu klīrenss ir ap 30% no kopējā pēc intravenozas ievadīšanas un līdz 70% pēc perorālas ievadīšanas.

Biotransformācija un eliminācija

Ap 1/3–1/4 no perorāli nozīmētās devas izdalās neizmainītā veidā ar urīnu, un gandrīz 70% no devas, kas lēni ievadīta intravenozi neizmainītā veidā izdalās ar urīnu 24 stundu laikā pēc ievadīšanas. Ranitidīns eliminējas caur nierēm glomerulārās filtrācijas un tubulārās sekrēcijas ceļā.

Ranitidīna biotransformācijas procesā organismā veidojas 3 metabolīti. Visi šie metabolīti ir farmakoloģiski neaktīvi, tomēr uzrāda izteiktāku hidrofilitāti nekā ranitidīns, tādēļ izdalās ar urīnu. Ievadot ranitidīnu perorāli un intravenozi, nav atrastas būtiskas atšķirības attiecībā uz metabolītu kvantitāti un savstarpējām to proporcijām.Ranitidīns metabolizējas galvenokārt par ranitidīna-N-oksīdu (3–5%), ranitidīna-S-oksīdu (1,1–1,7%) un demetilranitidīnu (1,7–2,4%). Ranitidīna bioloģiskais pusperiods veseliem brīvprātīgajiem bija 1,6–2,1 stundas pēc intravenozas un 2,1–3,1 stundas pēs perorālas ievadīšanas.Nieru mazspējas gadījumā bioloģiskais pusperiods pagarinās atkarībā no nieru funkcijas līdz 9,6–18,3 stundām anūrijas gadījumā. Bioloģiskais pusperiods pacientiem, vecākiem par 65 gadiem, vidēji pagarinās līdz 2,4–4.0 stundām. Pacientiem ar aknu mazspēju, salīdzinot ar veselajiem brīvprātīgajiem, ranitidīna biopieejamība palielinās aptuveni par 20%, tādējādi šiem pacientiem ir palielināts tā līmenis plazmā. Ranitidīns labi izvadās hemodialīzē (ap 56% vienā procedūrā). Galvenie ranitidīna farmakokinētiskie parametri parādīti tabulā:

RANITIDĪNA FARMAKOKINĒTISKIE PARAMETRI

Maksimālās plazmas koncentrācijas Cmax (ng/ml)
40 mg p.o. 140–176
80 mg p.o. 186–274
100 mg p.o. 210–436
150 mg p.o. 403–411
50 mg i.v. 390–608

Laiks, lai sasniegtu Cmax

Tmax (h) 1–3 st.

Absolūtā biopieejamība (p.o.)

F (%) 39–87,8

Izplatīšanās apjoms

Vdss (l/kg) 1,16–1,87 l/kg

Saistība ar plazmas proteīniem

% 15

Kopējais klīrenss

Cl (ml/min) 568–709

Nieru klīrenss

ClR (ml/min)

i.v. ievadīšana 390–495

p.o. ievadīšana 170–215

Bioloģiskais pusperiods t½ (st)

veselie brīvprātīgie

p.o. 2,1–3,1

i.v. 1,6–2,1

gados vecāki pacienti 2,4–4,0

nieru mazspēja 3,6–5,9

anūrija 9,6–18,3

Zāļu daudzums, kas izdalās neizmainīts ar urīnu 24 stundās fu (%)

p.o. 25–30

i.v. 70

Preklīniskie dati par drošumu

Akūtās toksicitātes novērtējums tika veikts pelēm un žurkām pēc perorālas (ar kuņģa provi) un intramuskulāras ievadīšanas. Rezultāti parādīja, ka LD50 ir 1058,6 mg/kg (903,5–1289,1) peļu tēviņiem, 839,9 mg/kg (778,3–963,1) peļu mātītēm, 2703,0 mg/kg (2115,6–3114,4) žurku tēviņiem un 1567,4 mg/kg (1413,2–1840,7) žurku mātītēm. Pēc intramuskulāras ievadīšanas LD50 bija 596,1 mg/kg (503,0–1139,1) peļu tēviņiem, 520,9 mg/kg (476,5–563,8) peļu mātītēm, 2523,8 mg/kg (2353,8–2719,4) žurku tēviņiem, 2236,8 mg/kg (2157,3–2317,3) žurku mātītēm. Šī LD50 izvērtēšana ietvēra arī histoloģisko kontroli (negatīvas atrades) pēc dzīvnieku nāves vai izdzīvojušo dzīvnieku nonāvēšanas.

  1. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA

    1. Palīgvielu saraksts

Kodols

Kukurūzas ciete

Mikrokristāliskā celuloze

Kopovidons

Povidons

Magnija stearāts

Apvalks

Hipromeloze 5

Hipromeloze 15

Titāna dioksīds

Makrogols 6000

Magnija stearāts

Simetikona emulsija

Nesaderība

Nav piemērojama.

Uzglabāšanas laiks

3 gadi.

Īpaši uzglabāšanas nosacījumi

Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.

Iepakojuma veids un saturs

Al/Al blisteri, kartona kārbiņa.

Iepakojuma lielums 20, 30 vai 500 apvalkotās tabletes. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai

Nav īpašu prasību.

REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

PRO.MED.CS Praha a.s., Telčská 377/1, Michle, 140 00 Praha 4, Čehija

REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)

98-0247

PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

Reģistrācijas datums: 1998. gada 22. aprīlis

Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2008. gada 24 . oktobris

TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS

03.2019