Permetrīns LMP

Gels

Permetrīns LMP 40 mg/g gels

Kartona kastīte, Alumīnija tūba, N1
Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā.
Permethrinum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Maks. cenu diapazons

€ ar PVN

9.96 €

Zāļu produkta identifikators

95-0400-02

Zāļu reģistrācijas numurs

95-0400

Ražotājs

LMP, SIA, Latvija

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

17-MAY-18

Reģ. apliecības derīguma termiņš

16-MAY-23

Zāļu izsniegšanas kārtība

Bez receptes

Zāļu stiprums/koncentrācija

40 mg/g

Zāļu forma

Gels

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

LMP, SIA, Latvija

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam

Permetrīns LMP 40 mg/g gels

Permethrinum

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

Šīs zāles ir pieejamas bez receptes. Tomēr Jums jālieto Permetrīns LMP rūpīgi, lai no zāļu lietošanas iegūtu vislabākos rezultātus.

- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

  • Ja Jums nepieciešama papildus informācija vai padoms, vaicājiet farmaceitam.

  • Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējaties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4.punktu.

  • Ja pēc 4 nedēļām nejūtaties labāk vai jūtaties sliktāk, Jums jākonsultējas ar ārstu.

    Šajā instrukcijā varat uzzināt:

1. Kas ir Permetrīns LMP un kādam nolūkam to lieto

2. Kas Jums jāzina pirms Permetrīns LMP lietošanas

3. Kā lietot Permetrīns LMP

4. Iespējamās blakusparādības

5 Kā uzglabāt Permetrīns LMP

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

1. Kas ir Permetrīns LMP un kādam nolūkam to lieto

Permetrīns LMP pieder ārīgi lietojamu pretkašķa līdzekļu grupai. Gelu lieto kašķa ārstēšanai pieaugušajiem, pusaudžiem un bērniem no 2 mēnešu vecuma.

2. Kas Jums jāzina pirms Permetrīns LMP lietošanas

Nelietojiet Permetrīns LMP šādos gadījumos:

  • ja Jums ir alerģija (paaugstināta jutība) pret aktīvo vielu vai citām vielām, kas pieder piretroīdu grupai, vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.

    Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

    Lietošanai uz ādas. Nedrīkst norīt.

  • jāizvairās no zāļu iekļūšanas acīs. Gels var izraisīt acs gļotādas kairinājumu. Kā arī jāizvairās no to nokļūšanas uz citām gļotādām (deguna, mutes, dzimumorgānu utt.) un atvērtās brūcēs. Ja tas noticis, nekavējoties jāskalo ar lielu daudzumu ūdens;

  • lai gan zāļu akūtā toksicitāte ir zema, tomēr to ilgstoša lietošana nav pieļaujama, jo pie ilgstošas permetrīna ekspozīcijas ir iespējama neirotoksiska ietekme, sevišķi maziem bērniem;

  • ja Jums ir paaugstināta jutība (alerģija) pret krizantēmu dzimtas vai citiem kurvjziežu dzimtas (Compositae) augiem, pirms šo zāļu lietošanas konsultējaties ar ārstu;

  • jāievēro precīzi zāļu lietošanas norādījumi (jo īpaši laiks, uz kādu zāles jāatstāj uz ķermeņa virsmas pēc uzklāšanas, un norādījumi par gela atkārtotu uzklāšanu gadījumos, kad ārstēšanas laikā tiek mazgātas kādas no ķermeņa daļām), jo ir fiksēti ziņojumi par terapijas neefektivitāti gadījumos, kad nav ievēroti zāļu lietošanas norādījumi.

Bērni

Permetrīns LMP neiesaka lietot zīdaiņiem līdz 2 mēnešu vecumam, jo nav pietiekamas pieredzes par šo zāļu lietošanu šajā vecuma grupā. Bērniem no 2 mēnešu līdz 2 gadu vecumam lietot tikai ārsta uzraudzībā.

Citas zāles un Permetrīns LMP

Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes.

Permetrīns LMP mijiedarbība ar citām zālēm nav novērota.

Grūtniecība un barošana ar krūti

Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, vai domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Rūpīgi jāizvērtē riska un ieguvuma attiecība, un zāles jālieto tikai tad, ja tas tiešām ir nepieciešams. Zāļu lietošanas laikā un vismaz nedēļu pēc to lietošanas ieteicams atturēties no bērna barošanas ar krūti.

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana

Permetrīns LMP neietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus vai apkalpot mehānismus.

Zāles ir kaitīgas visa veida insektiem un ūdenī dzīvojošajai faunai un florai (zivīm, aļģēm, dafnijām). Nedrīkst pieļaut akvāriju piesārņošanu.

3. Kā lietot Permetrīns LMP

Lietošanai uz ādas. Tikai ārīgai lietošanai. Nedrīkst norīt.

Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā aprakstīts šajā instrukcijā, vai arī tā, kā to noteicis ārsts vai farmaceits. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

Pirmo reizi atverot zāļu tūbu, noskrūvējiet tūbas vāciņu un ar tā otru pusi pārduriet tūbas kakliņā esošo mebrānu, stingri uzspiežot un pagriežot tūbas vāciņu.

Persona, kura uzklās gēlu, drīkst izmantot gumijas cimdus, lai pasargātu roku ādu no iespējama kairinājuma.

Gelu jāuzklāj plānā kārtiņā uz tīras, sausas, vēsas ādas. Nelietot zāles uzreiz pēc karstas vannas vai dušas. Gels pilnībā uzsūcas ādā, tādēļ nav nepieciešams turpināt uzklāšanu līdz Jūs varat to saskatīt uz ādas.

Dozēšana, kas norādīta šajā instrukcijā, ir tikai kā ieteikums, jo cilvēka virsmas laukums var atšķirties tik ļoti, ka Jums, iespējams, būs nepieciešams nedaudz vairāk vai nedaudz mazāk gela, lai pilnībā noklātu visu ķermeni.

Permetrīns LMP jāatstāj līdz 14 stundām, bet ne mazāk par 8 stundām. Ja šajā laika periodā tiek mazgāta kāda ķermeņa daļa, uz kuras zāles tika uzklātas, tad nepieciešams atkārtoti tās uzklāt uz šīm ķermeņa daļām. Pēc 8-14 stundām viss ķermenis rūpīgi jānomazgā, piemēram, izmantojot vannu vai dušu.

Permetrīns LMP paredzēts lietot tikai vienu reizi. Gelu atkārtoti lieto tikai tad, ja nav mazinājusies nieze vai tā atjaunojusies, vai ir parādījušies jauni kašķa skarti ādas apvidi. Atkārtota apstrāde, ja nepieciešams, atļauta ne ātrāk kā pēc 7 dienām no pirmās apstrādes reizes.

Tāpat ir svarīgi ievērot vispārēju parazītu izskaušanas stratēģiju:

  • personas, kuras nonākušas saskarē ar kašķa skarto slimnieku, jāārstē vienlaicīgi, pat tad, ja nav parādījušies kašķa simptomi;

  • īsi jāapgriež roku nagi, tiem jābūt tīriem;

  • drēbes, gultas veļa, dvieļi jāmaina katru dienu vismaz 7 dienas, jāmazgā augstā temperatūrā (vismaz 60 ºC);

  • drēbes (kuras nav piemērotas mazgāšanai, piemēram, virsdrēbes) jātur hermētiskā plastmasas maisā vismaz 7 dienas;

  • paklāji, gultas, matrači un visas mīkstās mēbeles jāizsūc ar putekļu sūcēju.

    Ja 4 nedēļu laikā kopš zāļu lietošanas nav manāmi uzlabojumi vai ir kļuvis sliktāk, obligāti jāvēršas pie ārsta vai farmaceita.

    Ja Jums šķiet, ka Permetrīns LMP iedarbība ir par stipru vai par vāju, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Pieaugušie, pusaudži un bērni, kuri vecāki par 2 gadiem: Permetrīns LMP uzklāj uz visa ķermeņa, izņemot seju un galvas mataino daļu, ja vien arī šīs ķermeņa daļas nav kašķa skartas. Uzklājot zāles, īpaša uzmanība jāpievērš ādai starp roku un kāju pirkstiem, aiz nagiem, plaukstu locītavās, padusēs, ārējo dzimumorgānu rajonā, ap krūtīm un sēžamvietu.

Bērni vecumā no 2 mēnešiem līdz 2 gadiem: zāles jāuzklāj kā pieaugušajiem, ieskaitot arī kaklu, seju, ausis un galvas mataino daļu. Jāizvairās no zāļu uzklāšanas tuvu acīm un mutei, kur pastāv iespēja, ka bērns zāles var nolaizīt un norīt. Ja nepieciešams, izmantojiet bērnam cimdus.

Bērni vecumā līdz 2 mēnešiem: pieejami tikai ierobežoti dati šajā vecuma grupā un nav iespējams sniegt norādījumus par devām.

Vecāka gadagājuma cilvēki (virs 65 gadiem): zāles jālieto tāpat kā pieaugušajiem, bet šai pacientu grupai papildus jāapstrādā arī kakla zona, seja, ausis un galvas matainā daļa. Jāizvairās no zāļu uzklāšanas tuvu acīm.

Tabulā norādītas aptuvenās nepieciešamās zāļu devas.

VECUMS APTUVENĀ DEVA (var atšķirties no norādītās atkarībā no ārstējamās virmas laukuma)
Pieaugušie, vecāka gadagājuma cilvēki un bērni, kuri vecāki par 12 gadiem Līdz 1 tūbai, tomēr atsevišķos gadījumos var būt nepieciešama papildus tūba, bet nelietot vairāk kā 2 tūbas.
Bērni vecumā no 6 līdz 12 gadiem Līdz 1/2 tūbas
Bērni vecumā no 2 mēnešiem līdz 5 gadiem Līdz 1/4 tūbas

Sausu ādu var apstrādāt ar ādu mīkstinošiem līdzekļiem pēc ārstēšanas beigām.

Pēc ārstēšanas atlikušais produkts jāiznīcina.

Ja esat lietojis Permetrīns LMP vairāk nekā noteikts

Ja ir pārsniegta Permetrīns LMP uz ādas ieteicamā zāļu deva, tā jānomazgā ar ziepēm un siltu ūdeni. Tā kā aktīvā viela permetrīns maz uzsūcas caur ādu organismā, maz ticams, ka, lietojot uz ādas, zāles var pārdozēt.

Zāļu norīšana lielā daudzumā var izraisīt pārdozēšanu. Ja Jūs vai Jūsu bērns nejauši norijis Permetrīns LMP, sazinieties ar ārstu vai tuvāko medicīnas iestādi.

4. Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā visas zāles, Permetrīns LMP var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.

Visbiežākās blakusparādības, kas novērotas saistībā ar permetrīna lietošanu, ir vieglas un pārejošas ādas reakcijas, piemēram, izsitumi, nieze, ādas parestēzijas – durstošu, dedzinošu vai tirpstošu sajūtu veidā. Neskatoties uz veiksmīgu ārstēšanu, šādas ādas reakcijas var saglabāties līdz pat 2 nedēļām vai atsevišķos gadījumos līdz pat 4 nedēļām pēc ārstēšanas. Niezi galvenokārt izraisa alerģiska tipa reakcija uz ādā palikušajām bojā gājušo kašķa ērcīšu atliekām, un tas ne vienmēr norāda uz nesekmīgu ārstēšanu.

Ādas un zemādas audu bojājumi

Bieži (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): izsitumi, nieze, apsārtums, ekzēma, sakasījumi/sausa āda.

Ļoti reti (var rasties līdz 1 no 10 000 cilvēkiem): ādas krāsas pārmaiņas (ādas hipopigmentācija), ādas infekcija (folikulīts).

Nav zināmi (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem): kontakta dermatīts, nātrene.

Nervu sistēmas traucējumi

Bieži (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): jušanas traucējumi, dedzinoša, durstoša, tirpstoša sajūta.

Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības

Nav zināmi (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem): paaugstinātas jutības reakcija izpaužas kā aizdusa.

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Nav zināmi (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem): slikta dūša, caureja

Kašķa pacienti ādas diskomfortu parasti apraksta kā dedzināšanu, durstīšanu vai tirpšanu, ko novēro atsevišķiem pacientiem uzreiz pēc zāļu lietošanas. Tas biežāk novērots pacientiem ar smagām kašķa formām, un parasti šīs ādas reakcijas ir vieglas un pārejošas.

Citas pārejošas kairinājuma pazīmes un simptomi, piemēram, apsārtums, tūska, ekzēma, izsitumi un nieze, kas var pavadīt kašķa ārstēšanu ar gēlu, uzskatāmas par daļu no kašķa infekcijas simptomiem.

Ziņošana par blakusparādībām

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt Permetrīns LMP

Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Uzglabāt temperatūrā līdz 25 oC.

Uzglabāt oriģinālā iepakojumā.

Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā.

Nelietot Permetrīns LMP pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.

Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko satur Permetrīns LMP

  • Aktīvā viela ir permetrīns 40 mg/g;

  • Citas sastāvdaļas ir etilspirts (96%), karbomērs 980, trolamīns, attīrīts ūdens.

Permetrīns LMP ārējais izskats un iepakojums

Permetrīns LMP ir balta līdz krēmkrāsas, necaurspīdīga gelveida masa. Zāles iepakotas alumīnija tūbā ar epoksifenola iekšējo pārklājumu un skrūvējamu polipropilēna vāciņu. Tūba satur 40 g gela, kopā ar lietošanas instrukciju tā iepakota kartona kastītē.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs

SIA “LMP”

Vietalvas 1, Rīga

LV-1009, Latvija

Tel: +371 67040788

info@lmp.lv

Šīs zāles Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstīs ir reģistrētas ar šādiem nosaukumiem:

Latvija Permetrīns LMP 40 mg/g gels

Polija Permetryna Scabinol

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta

04/2018

Lejupielādēt zāļu aprakstu

ZĀĻU APRAKSTS

1. ZĀĻU NOSAUKUMS

Permetrīns LMP 40 mg/g gels

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

1 g gela satur 40 mg permetrīna (Permethrinum).

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1.apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA

Gels.

Balta līdz krēmkrāsas, necaurspīdīga gelveida masa.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1. Terapeitiskās indikācijas

Gelu lieto kašķa ārstēšanai pieaugušajiem, pusaudžiem un bērniem no 2 mēnešu vecuma.

4.2. Devas un lietošanas veids

Devas

Ņemot vērā ārstējamās virsmas laukuma iespējamās būtiskās atšķirības dažādiem pacientiem, pecīzi devas lielumu nevar noteikt. Ja tiek ārstēta seja, ausis un galvas matainā daļa, devu var palielināt, lai nodrošinātu visa ķermeņa ādas pārklājumu.

Aptuvenais nepieciešamais zāļu daudzums:

Pieaugušie un pusaudži no 12 gadu vecuma

Uzklāt līdz 40 g gela (40 g gela atbilst vienai tūbai). Atsevišķiem pieaugušajiem varētu būt nepieciešamība lietot vairāk gela, lai noklātu visu ķermeni, bet nevajadzētu uzklāt vairāk par 80 g katrā lietošanas reizē.

Pediatriskā populācija

Bērni vecumā no 6 līdz 12 gadiem

Uzklāt līdz 20 g gela (atbilst ½ no 40 g tūbas).

Bērni vecumā no 2 mēnešiem līdz 5 gadiem

Uzklāt līdz 10 g gela (atbilst ¼ no 40 g tūbas). Zāļu efektivitāte un drošums bērniem jaunākiem par 2 mēnešiem nav zināms. Dati nav pieejami.

Lietošanas vieds

Zāles paradzētas tikai ārīgai lietošanai, nelietot iekšķīgi.

Gelu jāuzklāj plānā kārtiņā uz tīras, sausas, vēsas ādas, nelietot tulīt pēc karstas vannas vai dušas. Gels pilnībā uzsūcas ādā, tādēļ nav nepieciešams turpināt uzklāšanu līdz to var saskatīt uz ādas.

Izvairīties no gela nokļūšanas uz atvērtām brūcēm, gļotādām, jāizsargājas no gela iekļūšanas acīs. Ja tas noticis, nekavējoties jāskalo ar lielu daudzumu ūdens (skatīt 4.4.apakšpunktu).

Personai, kura uzklāj gelu, būtu vēlams izmantot gumijas cimdus, lai pasargātu roku ādu no iespējama kairinājuma.

Pieaugušie, pusaudži un bērni, kuri vecāki par 2 gadiem:

Gelu uzklāj uz visa ķermeņa, izņemot seju un galvas mataino daļu, protams, ja vien tās nav inficētas. Īpaša uzmanība jāpievērš ādai starp roku un kāju pirkstiem, aiz nagiem, plaukstu locītavās, padusēs, ārējo dzimumorgānu rajonā, ap krūtīm un sēžamvietu.

Bērni vecumā no 2 mēnešiem līdz 2 gadiem

Zāles drīkst lietot tikai ārsta uzraudzībā, jo nav pietiekamas lietošanas informācijas šajā vecuma grupā. Gels jāuzklāj visam ķermenim, ieskaitot kaklu, seju, ausis un galvas mataino daļu, īpašu uzmanību pievēršot ādai starp roku un kāju pirkstiem, aiz nagiem, plaukstu locītavās, padusēs, ārējo dzimumorgānu rajonā un sēžamvietu. Jāizvairās no gela uzklāšanas tuvu acīm un mutei, kur pastāv iespēja gelu norīt. Līdzīgi jānodrošinās pret iespēju norīt gelu, nolaizot to no apstrādātām rokām, piemēram, izmantojot cimdus.

Šīs zāles nevajadzētu lietot jaundzimušajiem un zīdaiņiem līdz 2 mēnešu vecumam zāļu paaugstinātas sistēmiskas iedarbības riska dēļ, kā arī nepietiekamas lietošanas pieredzes dēļ šajā vecuma grupā.

Vecāka gadagājuma cilvēki (virs 65 gadiem):

Gels jāuzklāj visam ķermenim, ieskaitot kaklu, seju, ausis un galvas mataino daļu, īpaša uzmanība jāpievērš ādai starp roku un kāju pirkstiem, aiz nagiem, plaukstu locītavās, padusēs, ārējo dzimumorgānu rajonā, ap krūtīm un sēžamvietu. Jāizvairās no gela uzklāšanas tuvu acīm.

Gels jāuzklāj uz ādas un jāatstāj līdz 14 stundām, bet ne mazāk par 8 stundām. Ja šajā laika periodā tiek mazgāta kāda ķermeņa daļa, uz kuras gels tika uzklāts, tad būtu nepieciešams atkārtoti uzklāt gelu uz šīs ķermeņa daļas. Pēc 8-14 stundām viss ķermenis rūpīgi jānomazgā, piemēram, izmantojot vannu vai dušu.

Vienlīdz svarīgi ir ievērot vispārēju parazītu izskaušanas stratēģiju:

  • personas, kuras nonākušas saskarē ar kašķa skarto personu, jāārstē vienlaicīgi, pat tad, ja nav parādījušies kašķa simptomi;

  • īsi jāapgriež roku nagi, tiem jābūt tīriem;

  • drēbes, gultas veļa, dvieļi jāmaina katru dienu vismaz 7 dienas un jāmazgā augstā temperatūrā (vismaz 60 ºC);

  • drēbes (kuras nav piemērotas mazgāšanai, piemēram, virsdrēbes) jātur hermētiskā plastmasas maisā vismaz 7 dienas;

  • paklāji, gultas, matrači un visas mīkstās mēbeles jāizsūc ar putekļu sūcēju.

Ārstēšanas ilgums:

  • Zāļu efektivitāte (veiksmīgi izārstētu pacientu daļa procentos) – ir aptuveni 90% pēc vienreizējas ādas apstrādes. Neveiksmīgas ārstēšanas gadījumā (ja nav mazinājušies līdzšinējie vai ir parādījušies jauni kašķa skarti apvidi) zāles lieto atkārtoti. Atkārtota apstrāde, ja nepieciešams, atļauta ne ātrāk kā 7 dienas pēc pirmās apstrādes reizes.

  • Dažkārt nieze un izsitumi var saglabāties līdz pat 2 nedēļām vai atsevišķos gadījumos līdz pat 4 nedēļām pēc ārstēšanas. Tas var būt saistīts ne tikai ar terapijas neveiksmi, bet arī ar paaugstināto jutību pret zāļu līdzekli vai bojā gājušo parazītu atliekām. Gadījumos, kad nav stāvokļa uzlabojuma pēc 4 nedēļām vai parādās jauni kašķa skarti ādas apvidi, jākonsultējas ar ārstu.

  • Sausu ādu var apstrādāt ar ādu mīkstinošiem līdzekļiem pēc ārstēšanas beigām.

Pēc ārstēšanas atlikušais produkts jāiznīcina.

4.3. Kontrindikācijas

Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu permetrīnu vai citām vielām, kas pieder piretroīdu grupai, vai jebkuru no zāļu palīgvielām, kas uzskaitītas 6.1. apakšpunktā. Šādos gadījumos kašķa ārstēšanai jāizvēlas kāds cits ķīmiski atšķirīgs pretkašķa līdzeklis.

4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Lietošanai tikai uz ādas!

Personām ar paaugstinātu jutību pret krizantēmu dzimtas vai citiem kurvjziežu dzimtas augiem (Compositae) vajadzētu konsultēties ar ārstu pirms lietot šīs zāles, jo iespējama krusteniska jutība pret tādiem sintētiskajiem piretroīdiem kā permetrīns.

Bērni vecumā no 2 mēnešiem līdz 2 gadiem jāārstē tikai ārsta uzraudzībā nepietiekamas šo zāļu lietošanas pieredzes dēļ šajā vecuma grupā.

Gels kairinoši iedarbojas uz acs konjunktīvu, tāpēc jāizvairās no to iekļūšanas acīs. Jāizvairās arī no zāļu nokļūšanas uz gļotādām (deguna, mutes, dzimumorgānu) un atvērtās brūcēs. Ja tas ir noticis, saskares vieta nekavējoties jāskalo ar lielu daudzumu ūdens.

Precīzi jāievēro gela lietošanas norādījumi (jo īpaši laiks, uz kādu zāles jāatstāj uz ķermeņa virsmas pēc uzklāšanas, un norādījumi par zāļu atkārtotu uzklāšanu gadījumos, kad ārstēšanas laikā tiek mazgātas kādas no ķermeņa daļām, kurām tika uzklāts zāles), jo ir fiksēti ziņojumi par terapijas neefektivitāti gadījumos, kad nav ievēroti zāļu lietošanas norādījumi.

Lai gan zāļu akūtā toksicitāte ir zema, tomēr jāizvairās no zāļu ilgstošas lietošanas vai pagarināta ekspozīcijas laika, jo ilgstoša ekspozīcija potenciāli var novest pie paaugstinātas permetrīna sistēmiskas pieejamības ar neirotoksiskiem efektiem, jo sevišķi maziem bērniem.

Zāles ir kaitīgas visa veida insektiem un ūdenī dzīvojošajai faunai un florai (zivīm, aļģēm, dafnijām). Nedrīkst pieļaut akvāriju piesārņošanu.

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Nav novērota.

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Grūtniecība

Pētījumi ar dzīvniekiem neliecina par reproduktīvo toksicitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu). Ierobežotās informācijas dēļ par šo zāļu lietošanu grūtniecēm, permetrīnu saturošas zāles grūtniecības laikā drīkst lietot tikai pēc iepriekšējas konsultēšanās ar veselības aprūpes speciālistu. Riska un ieguvuma attiecība ir rūpīgi jāizvērtē, un zāles drīkst lietot tikai tad, ja tas tiešām ir nepieciešams.

Barošana ar krūti

Ierobežotās informācijas dēļ par šo zāļu lietošanu barošanas ar krūti periodā, rūpīgi jāizvērtē riska un ieguvuma attiecība. Zāles drīkst lietot tikai tad, ja tas tiešām ir nepieciešams. Zāļu lietošanas laikā un vismaz nedēļu pēc zāļu lietošanas ieteicams atturēties no barošanas ar krūti.

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Maz iespējams, ka Permetrīns LMP ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Visbiežākās blakusparādības ir vieglas un pārejošas ādas reakcijas, piemēram, izsitumi, nieze, ādas parestēzijas - durstošu, dedzinošu vai tirpstošu sajūtu veidā. Neskatoties uz veiksmīgu ārstēšanu, šādas ādas reakcijas var saglabāties līdz pat 2 nedēļām vai atsevišķos gadījumos līdz pat 4 nedēļām pēc ārstēšanas. Niezi galvenokārt izraisa alerģiska tipa reakcija uz ādā palikušajām bojā gājušo kašķa ērcīšu atliekām, un tas ne vienmēr norāda uz nesekmīgu ārstēšanu.

Visas nevēlamās blakusparādības norādītas pēc to sastopamības biežuma, izmantojot šādu iedalījumu:

ļoti bieži (≥ 1/10),

bieži (≥ 1/100 līdz <1/10),

retāk (≥ 1/1000 līdz <1/100),

reti (≥ 1/10000 līdz <1/1000),

ļoti reti (<1/10000),

nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamajiem datiem).

Ādas un zemādas audu bojājumi

Bieži: izsitumi, nieze, eritēma, ekzēma, ekskoriācija/sausa āda

Ļoti reti: ādas hipopigmentācija, folikulīts

Nav zināmi: kontakta dermatīts, nātrene

Nervu sistēmas traucējumi

Bieži: parestēzijas, dedzinoša, durstoša, tirpstoša sajūta

Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības

Nav zināmi: paaugstinātas jutības reakcija izpaužas kā aizdusa

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Nav zināmi: slikta dūša, caureja

Kašķa pacienti ādas diskomfortu parasti apraksta kā dedzināšanu, durstīšanu vai tirpšanu, ko novēro atsevišķiem pacientiem uzreiz pēc zāļu lietošanas. Tas biežāk novērots pacientiem ar smagām kašķa formām, un parasti šīs ādas reakcijas ir vieglas un pārejošas.

Citas pārejošas kairinājuma pazīmes un simptomi, piemēram, eritēma, tūska, ekzēma, izsitumi un nieze, kas var pavadīt kašķa ārstēšanu ar permetrīnu saturošām zālēm, uzskatāmas par daļu no kašķa infekcijas simptomiem.

Ziņojumi par iespējamām nevēlamām blakusparādībām

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV-1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv

4.9. Pārdozēšana

Nav ziņots par pārdozēšanas gadījumiem.

Pēc lokālas lietošanas pārdozēšana pieaugušajiem nav iespējama, bērniem tā ir ļoti maz ticama, jo, permetrīnu lietojot uz ādas, tā sistēmiskā pieejamība ir ļoti zema. Vienīgi zāļu norīšana lielā daudzumā potenciāli var izraisīt pārdozēšanu. Simptomi, kurus novēro saindēšanās gadījumā ar koncentrētiem permetrīna līdzekļiem, ir slikta dūša, vemšana, galvassāpes, reibonis, nogurums, smagos gadījumos tādas sajūtas, kā ādas tirpšana, troksnis ausīs, nejutīgums, paaugstināta jutība, drebuļi, krampji. Ja nepieciešams, jāpiemēro simptomātiska ārstēšana un intensīvā terapija. Kuņģa skalošanu var veikt laika posmā līdz divām stundām pēc zāļu ieņemšanas (laiku ierobežo kuņģa iztukšošanās).

Smaga pārdozēšana, lietojot zāles uz ādas, ir maz ticama, tomēr potenciāli var izraisīt vieglu blakusparādību saasināšanos, kā ādas reakcijas un parestēzijas (parestēzijas ir novērotas arī iekšķīgas saindēšanās gadījumos), tomēr informācija par šādiem gadījumiem ir ierobežota.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: līdzekļi pret ektoparazītiem, ieskaitot pretkašķa līdzekļus, insekticīdus un repelentus, ATĶ kods: P03AC04.

Darbības mehānisms

Permetrīns ir sintētiskā piretroīda cis- un trans- izomēru maisījums. Tas ir ārīgi lietojams insekticīds un akaricīds līdzeklis, kas iedarbojas uz daudziem insektiem, tai skaitā uz kašķa ērcēm. Permetrīns iedarbojas uz insektu nervu šūnu membrānām, traucējot nātrija un kālija jonu plūsmu kanālos, kas regulē membrānas polarizāciju (galvenokārt ietekmējot sprieguma atkarīgos nātrija kanālus). Šo traucējumu rezultātā iestājas insektu paralīze.

Pediatriskā populācija

Jaundzimušie un zīdaiņi

Zāļu efektivitāte un drošums bērniem jaunākiem par 2 mēnešiem nav zināms, jo prospektīvu pētījumu dati vai lielas gadījumu sērijas nav pieejamas. Ierobežots gadījumu ziņojumu skaits ar kašķi slimiem bērniem līdz 2 mēnešu vecumam neliecina par noteiktām drošuma problēmām lokāli lietojamā permitrīna lietošanas laikā, tomēr šajā vecuma grupā nav iespējams sniegt viennozīmīgus secinājumus.

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Uzsūkšanās un izkliede

Pētījumi ar veseliem brīvprātīgajiem un kašķa skartiem pacientiem liecina, ka pēc permetrīna uzklāšanas uz ādas aptuveni tikai 0,5%-1% no devas tiek absorbēti sistēmiski. Lielākā daļa devas deponējas augšējos ādas slāņos un epidermā (raga slānī stratum corneum) vai tiek nomazgāta.

Biotransformācija

Uzsūcies permetrīns zīdītāju organismos ātri metabolizējas ādā un aknās (galvenokārt esteru hidrolīzes ceļā) un mazākā mērā oksidējas par neaktīviem metabolītiem, kuri primāri izdalās ar urīnu. Veseliem brīvprātīgajiem un kašķa skartiem pacientiem galvenie permetrīna metabolīti urīnā ir konstatējami dažu stundu laikā pēc visa ķermeņa apstrādes.

Eliminācija

Augstākais metabolītu līmenis ir konstatēts pirmo 48 stundu laikā, bet atsevišķiem indivīdiem ļoti zems metabolītu līmenis urīnā joprojām ir konstatējams pat 28 dienu pēc ārstēšanas. Kopējais izdalīšanās modelis liecina, ka tikai mazāk kā 0,5% no uzklātā permetrīna daudzuma uzsūcas pirmo 48 stundu laikā.

5.3. Preklīniskie dati par drošumu

Neklīniskie dati neatklāj īpašus apdraudējumus cilvēkam, balstoties uz vispārpieņemtajiem farmakoloģiskās drošības, atkārtotas devas toksicitātes, genotoksicitātes, kancerogēnā potenciāla un reproduktīvās toksicitātes pētījumiem klīniski nozīmīgu devu diapazonā.

Akūtās toksicitātes dati no pētījumiem ar grauzējiem liecina par zemāku permetrīna toksicitāti salīdzinājumā ar citiem piretroīdiem. Orālās lietošanas LD50 tehniskās klases permetrīnam eksperimenta dzīvniekos noteikta diapazonā 0.5 – 5 g/kg ķermeņa masas. Permetrīna ūdens suspensija parasti izraisīja vismazāko toksicitāti, uzrādot LD50 vērtības diapazonā 3-4 g/kg ķermeņa masas. Permetrīna suspensijai kukurūzas eļļā LD50 vērtība noteikta aptuveni 0.5 g/kg lielākajā daļā pētījumu, kuros veikta orāla ievadīšana žurkām un pelēm (augstāka toksicitāte, iespējams, saistīta ar paaugstinātu absorbciju no tauku transportformas). Arī cis/trans izomēru attiecība ietekmē toksicitāti – cis izomērs ir vairāk toksisks nekā trans izomērs, ko daļēji iespējams skaidrot ar cis izomēra lēnāko metabolismu. Neklīniskajos pētījumos novērotā toksicitāte pēc orālas ievadīšanas galvenokārt bija neirotoksicitāte – permetrīna gadījumā kā T sindroms (trīce), tomēr dažos pētījumos novērots arī daļējs CS sindroms (piem., salivācija). Cita veida toksicitāte akūtās toksicitātes pētījumos (kardiotoksicitāte) bija mazāk izteikta un lielā daļā sekundāra globālajai neirotoksicitātei. Akūtas saindēšanās pazīmes tika novērotas 2 stundu laikā pēc ekspozīcijas. Pēc ārīgas administrēšanas tika novērota ļoti zema toksicitāte, kas ir saskaņā ar permetrīna farmakokinētiku. Pēc tehniskās klases permetrīna aplikācijas uz žurku ādas ar koncentrāciju 2 g/kg netika novēroti nāves gadījumi.

Permetrīna nenovēroto efektu līmenis (NOEL) žurkām 3 un 6 mēnešu barošanas pētījumos bija robežās no 20 līdz 1500 mg/kg. Žurkas un peles ir izdzīvojušas pēc permetrīna iedarbības arī tik augstās koncentrācijās kā 10000 mg/kg (barībā) no 2-26 nedēļām, lai gan toksicitātes klīniskās pazīmes bija skaidri novērojamas. NOEL suņiem, ievadot permetrīnu orāli, ieslēgtu želatīna kapsulās, bija robežās no 5 mg/kg 3 mēnešu pētījumā līdz 250 mg/kg 6 mēnešu pētījumā. Primārais mērķa orgāns subhronsikās un hroniskās toksicitātes pētījumos žurkās ir aknas, kas izpaužas kā relatīvais un absolūtais aknu svara pieaugums. Svara pieauguma novērošanai nepieciešamas vairākas atkārtotas augstas devas ekspozīcijas reizes. Nozīmīgs aknu svara pieaugums novērots žurkām pēc permetrīna 100 mg/kg norīšanas dienā 26 nedēļu pētījumā – zemākās aprakstītās devas, kas izraisa šādu efektu. Aknu svara pieaugums žurkās, kuras pakļautas augstu permetrīna devu ievadīšanai, ir hepatocelulārās hipertrofijas. Zemākais NOEL no subhroniskajiem permetrīna toksicitātes pētījumiem suņos tika noteikts 5 mg/kg dienā. Sistēmiskās toksicitātes permetrīna pētījumos pēc ārīgas lietošanas praktiski netika novērota toksicitāte. Vienīgie toksicitātes novērojumi šādos gadījumos ir kairinājums un lokālās hipersensitivitātes reakcijas. Dermālais kairinājums (ādas zvīņošanās, tūska un kreveles) tika novērots arī 21 dienu garā dermālās toksicitātes pētījumā. Zemākais novērojamās atbildes līmenis (LOEL) šim parametram tika noteikts 50 mg/kg/dienā.

Aknu hipertrofija bija visbiežāk novērotais ne-onkogēnais efekts, kuru novēroja hroniskās toksicitātes pētījumos ar žurkām un pelēm. Zemākais LOEL aknu hipertrofijai ar hronisku lietošanu pelēs noteikts 50 mg/kg/dienā. Citi novērotie aknas ietekmējoši efekti ir peroksisomu proliferācija un eozinofīlija, kuri novēroti pelēm pie koncentrācijas 150 mg/kg/dienā. Papildus aknas ietekmējošiem efektiem, citi novērotie efekti permetrīna hroniskas ekspozīcijas rezultātā iekļauj sēklinieku hipoplāziju vīriešu dzimuma pelēm pie koncentrācijas 300 mg/kg/dienā, alveolāro šūnu proliferāciju sieviešu dzimuma pelēm pie koncentrācijas 375 mg/kg/dienā, fokālos traucējumus folikulāro šūnu augšanas modeļos vairogdziedzerī vīriešu dzimuma žurkām pie koncentrācijas 250 mg/kg/dienā un virsnieru bojājumus un samazinātu ķermeņa svara pieaugumu suņiem pie koncentrācijas 100 mg/kg/dienā. Zemākais NOEL dažādiem hroniskiem efektiem bija 3-5 mg/kg/dienā žurkām un suņiem (atkarībā no cis/trans izomēru attiecības), LOEL 5 mg/kg suņiem pie izomēru attiecības 40:60.

Permetrīnam nav atklāts genotoksiskums. Atsevišķi pierādījumi liecina par vāju kancerogenitāti grauzējiem, bet permetrīns netiek klasificēts kā cilvēku un dzīvnieku kancerogēns.

Pieejamie neklīniskie dati liecina par minimālu vai neesošu permetrīna efektu uz attīstības vai reproduktīvajiem parametriem, izņemot ļoti augstu devu lietošanas gadījumā, kuras nav iespējamas ar šīm zālēm.

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA

6.1. Palīgvielu saraksts

Etilspirts (96 %), karbomērs 980, trolamīns, attīrīts ūdens.

6.2. Nesaderība

Nav piemērojama.

6.3. Uzglabāšanas laiks

3 gadi.

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi

Uzglabāt temperatūrā līdz 25 oC.

Uzglabāt oriģinālā iepakojumā.

Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā.

6.5. Iepakojuma veids un saturs

Alumīnija tūba ar epoksifenola iekšējo pārklājumu un skrūvējamu polipropilēna vāciņu. Tūba satur 40 g gela, kopā ar lietošanas instrukciju tā iepakota kartona kastītē.

6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai

Neizlietotās zāles vai izlietotos materiālus jāiznīcina saskaņā ar vietējo normatīvo aktu prasībām.

7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

SIA “LMP”, Vietalvas iela 1, Rīga, LV-1009, Latvija

Tālrunis: +371 67040788; Fakss: + 371 67040787

E-pasts: info@lmp.lv

8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS

Reģistrācijas apliecības numurs Latvijā: 95-0400

9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS / PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

Reģistrācijas datums:

Pēdējās pārreģistrācijas datums:

10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS

04/2018