Visannette

Tablete

Visannette 2 mg tabletes

Kastīte, PVH/PVDH/Al blisteris, N168
Uzglabāt oriģinālā iepakojumā. Sargāt no gaismas.
Dienogestum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

10-0059-03

Zāļu reģistrācijas numurs

10-0059

Ražotājs

Bayer Weimar GmbH und Co. KG, Germany

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

27-JAN-15

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

2 mg

Zāļu forma

Tablete

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Bayer AG, Germany

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam

Visannette 2 mg tabletes

Dienogestum

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt:

1. Kas ir Visannette un kādam nolūkam tās lieto

2. Kas Jums jāzina pirms Visannette lietošanas

3. Kā lietot Visannette

4. Iespējamās blakusparādības

Kā uzglabāt Visannette

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

1. Kas ir Visannette un kādam nolūkam tās lieto

Visannette ir zāles endometriozes (ar citur izvietotiem dzemdes gļotādas audiem saistītu sāpīgu simptomu) ārstēšanai. Visannette satur hormonu – progestagēnu dienogestu.

2. Kas Jums jāzina pirms Visannette lietošanas

Nelietojiet Visannette šādos gadījumos:

ja Jums ir asins receklis (trombembolisks bojājums) vēnās. Tas var rasties, piemēram, kāju asinsvados (dziļo vēnu tromboze) vai plaušās (plaušu embolija). Skatīt arī „Visannette un venozi asins recekļi” zemāk;

ja Jums ir vai jebkad bijusi smaga arteriāla slimība, ieskaitot sirds-asinsvadu slimību, piemēram, sirdslēkme, insults vai sirds slimība, kas izraisa asins piegādes samazināšanos (stenokardija). Skatīt arī „Visannette un arteriāli asins recekļi” zemāk;

ja Jums ir diabēts ar asinsvadu bojājumu;

ja Jums ir vai jebkad bijusi smaga aknu slimība (un Jūsu aknu funkciju rādītāji nav normalizējušies). Aknu slimības pazīmes var būt ādas dzelte un/vai visa ķermeņa nieze;

ja Jums ir vai jebkad bijis labdabīgs vai ļaundabīgs aknu audzējs;

ja Jums ir vai jebkad bijis, vai ir aizdomas par ļaundabīgu dzimumhormonu atkarīgu audzēju, piemēram, krūts vai dzimumorgānu vēzi;

ja Jums ir nezināmas izcelsmes asiņošana no maksts;

ja Jums ir alerģija pret dienogestu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.

Ja kāds no šiem stāvokļiem rodas pirmo reizi Visannette lietošanas laikā, nekavējoties pārtrauciet zāļu lietošanu un konsultējieties ar savu ārstu.

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Pirms Visannette lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Visannette lietošanas laikā Jūs nedrīkstat lietot jebkādu hormonālas kontracepcijas veidu (tableti, plāksteri, dzemdes spirāles).

Visannette NAV kontracepcijas līdzeklis. Ja Jūs vēlaties izsargāties no grūtniecības, Jums jālieto prezervatīvi vai cits nehormonāls kontracepcijas līdzeklis.

Dažos gadījumos Jums jābūt īpaši piesardzīgai Visannette lietošanas laikā, un Jūsu ārstam var būt nepieciešams regulāri Jūs izmeklēt. Pastāstiet savam ārstam, ja kāds no šādiem stāvokļiem attiecas uz Jums:

ja Jums:

ir jebkad bijis asins receklis (venoza trombembolija) vai kādam no Jūsu tuvākajiem radiniekiem ir bijis asins receklis relatīvi agrīnā vecumā;

ir tuvs radinieks, kuram ir bijis krūts vēzis;

jebkad ir bijusi depresija;

ir augsts asinsspiediens vai augsts asinsspiediens radās Visannette lietošanas laikā;

Visannette lietošanas laikā radās aknu slimība. Simptomi var ietvert ādas vai acu dzelti vai visa ķermeņa niezi. Informējiet savu ārstu arī, ja šādi simptomi radās iepriekšējās grūtniecības laikā;

ir diabēts vai bija diabēts īslaicīgi iepriekšējas grūtniecības laikā;

jebkad ir bijusi hloazma (zeltaini brūni plankumi uz ādas, īpaši uz sejas); tādā gadījumā izvairieties no pārmērīgas saules vai ultravioletā starojuma iedarbības;

Visannette lietošanas laikā ir sāpes vēdera lejasdaļā.

Visannette lietošanas laikā Jūsu izredzes palikt stāvoklī samazinās, jo Visannette var ietekmēt ovulāciju.

Ja Jūs paliekat stāvoklī Visannette lietošanas laikā, Jums ir nedaudz paaugstināts ārpusdzemdes grūtniecības risks (embrijs attīstās ārpus dzemdes). Pastāstiet savam ārstam pirms Visannette lietošanas uzsākšanas, ja Jums agrāk bijusi ārpusdzemdes grūtniecība vai olvadu funkciju traucējumi.

Visannette un smaga dzemdes asiņošana

Dzemdes asiņošana, piemēram, sievietēm ar stāvokli, kad dzemdes gļotāda (endometrijs) ieaug dzemdes muskuļu slānī, ko sauc par dzemdes adenomiozi, vai labdabīgiem dzemdes audzējiem, ko dažreiz sauc par dzemdes fibroīdiem (dzemdes leiomiomu), var pastiprināties lietojot Visannette. Ja asiņošana ir smaga un ilgstoša, var pazemināties eritrocītu līmenis (anēmija), kas dažos gadījumos var būt smags. Anēmijas gadījumā Jums jāpārrunā ar savu ārstu, vai nevajadzētu pārtraukt Visannette lietošanu.

Visannette un menstruālā cikla izmaiņas

Lielākai daļai ar Visannette ārstētām sievietēm novēro menstruālā cikla izmaiņas (skatīt 4. punktu Iespējamās blakusparādības).

Visannette un venozi asins recekļi

Daži pētījumi liecina, ka pastāv neliels, bet statistiski nenozīmīgs paaugstināts asins recekļu kājās (venozas trombembolijas) rašanās risks, kas saistīts ar tādu progestagēnu saturošu līdzekļu lietošanu kā Visannette. Ļoti reti asins recekļi var izraisīt nopietnu pastāvīgu invaliditāti vai pat letālu iznākumu.

Venozu asins recekļu risks paaugstinās:

pieaugot vecumam,

ja Jums ir liekais svars,

ja Jums vai kādam no Jūsu tuvākajiem radiniekiem agrīnā vecumā bija asins receklis kājā (tromboze), plaušās (plaušu embolija) vai citā orgānā,

ja Jums ir paredzēta operācija, ja Jums ir bijusi nopietna trauma vai ja Jūs esat ilgstoši imobilizēts. Svarīgi ir savlaicīgi pastāstīt savam ārstam, ka Jūs lietojat Visannette, jo ārstēšanu var nākties pārtraukt. Ārsts Jums pateiks, kad var atsākt Visannette lietošanu. Parasti tas ir aptuveni divas nedēļas pēc atveseļošanās.

Visannette un arteriāli asins recekļi

Ir maz pierādījumu par tādu progestagēna līdzekļu kā Visannette saistību ar paaugstinātu asins recekļu rašanās risku, piemēram, sirds (sirdslēkme) vai smadzeņu (insults) asinsvados. Sievietēm ar hipertensiju šie līdzekļi var nedaudz paaugstināt insulta risku.

Arteriālu asins recekļu risks paaugstinās:

ja Jūs smēķējat. Lietojot Visannette, Jums ir ļoti ieteicams atmest smēķēšanu, īpaši ja Jūs esat vecāka par 35 gadiem:

ja Jums ir liekais svars,

ja kādam no Jūsu tuvākajiem radiniekiem agrīnā vecumā bija sirdslēkme vai insults,

ja Jums ir augsts asinsspiediens.

Pirms Visannette lietošanas konsultējieties ar ārstu.

Pārtrauciet Visannette lietošanu un nekavējoties sazinieties ar savu ārstu, ja Jūs novērojat tādas iespējamās asins recekļa pazīmes kā:

stipras sāpes un/vai pietūkumu vienā no kājām,

pēkšņas stipras sāpes krūtīs, kas var izstarot uz kreiso roku,

pēkšņs elpas trūkums,

pēkšņs klepus bez acīmredzama iemesla,

jebkādas neparastas, stipras vai ilgstošas galvassāpes vai migrēnas pasliktināšanās,

daļējs vai pilnīgs aklums vai redzes dubultošanās,

runas traucējumi vai nespēja runāt,

reibonis vai ģībonis,

vājums, neparastas sajūtas vai nejūtīgums jebkurā ķermeņa daļā.

Visannette un vēzis

Pašreiz pieejamie dati neizskaidro, vai Visannette paaugstina krūts vēža risku. Krūts vēzis nedaudz biežāk ir novērots sievietēm, kuras lieto hormonus, salīdzinot ar tām, kuras nelieto hormonus, bet nav zināms, vai to izraisa ārstēšana. Piemēram, vairāk audzēju un agrāk konstatē sievietēm, kuras lieto hormonus, jo ārsti viņas izmeklē biežāk. Krūts audzēju sastopamība pakāpeniski samazinās pēc hormonālas ārstēšanas pārtraukšanas. Svarīgi ir regulāri pārbaudīt krūts dziedzerus, un Jums jāsazinās ar ārstu, ja Jūs sajūtat mezglu.

Sievietēm, kuras lieto hormonus, retos gadījumos konstatēja labdabīgus aknu audzējus, un vēl retākos gadījumos - ļaundabīgus aknu audzējus. Sazinieties ar savu ārstu, ja Jums ir neparasti spēcīgas sāpes vēderā.

Visannette un osteoporoze

Kaulu minerālblīvuma (KMB) izmaiņas

Visannette lietošana var ietekmēt kaulu stiprumu pusaudzēm (12-18 gadi). Tāpēc, ja Jums ir mazāk par 18 gadiem, Jūsu ārsts rūpīgi izvērtēs Visannete lietošanas ieguvumu un risku Jums kā pacientei, ņemot vērā iespējamo kaulu zuduma (osteoporozes) risku.

Ja lietojat Visannette, kauliem palīdzēs pietiekama kalcija un D vitamīna uzņemšana ar uzturu vai uztura bagātinātājiem.

Ja Jums ir paaugstināts osteoporozes risks (kaulu stipruma vājināšanās sakarā ar kaulu minerālvielu zudumu), Jūsu ārsts rūpīgi izvērtēs ārstēšanas ar Visannette risku un ieguvumu, jo Visannette piemīt mērena Jūsu organisma estrogēnu (cita veida sievišķo hormonu) ražošanu nomācoša iedarbība.

Citas zāles un Visannette

Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot. Ārstam vai zobārstam, kurš Jums izraksta jebkuras citas zāles, pastāstiet, ka Jūs lietojat Visannette.

Dažas zālēs var ietekmēt Visannette līmeni asinīs un samazināt tās efektivitāti vai izraisīt nevēlamas blakusparādības.

Piemēram,

zāles, ko lieto, lai ārstētu

epilepsiju (piem., fentoīns, barbiturāti, primidons, karbamazepīns, okskarbazepīns, topiramāts, felbamāts),

tuberkulozi (piem., rifampicīns),

HIV un C hepatīta vīrusa infekcijas (tā sauktie proteāzes inhibitori un nenukleozīdu reversās transkriptāzes inhibitori, piemēram, ritonavīrs, nevirapīns, efavirenzs),

sēnīšu infekcijas (grizeofulvīns, ketokonazols),

augu izcelsmes līdzeklis – asinszāle.

Pirms jebkuru zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Visannette kopā ar uzturu

Visannette terapijas laikā Jums ir jāizvairās no greipfrūtu sulas lietošanas, jo tā var paaugstināt Visannette līmeni Jūsu asinīs. Tas var paaugstināt nevēlamu blakusparādību rašanās risku.

Laboratoriskās analīzes

Ja Jums ir nepieciešams veikt asins analīzi, pastāstiet ārstam vai laboratorijas personālam par Visannette lietošanu, jo Visannette var ietekmēt dažu analīžu rezultātus.

Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte

Nelietojiet Visannette, ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti.

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana

Nav novērota ietekme uz Visannette lietotāju spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.

Visannette satur laktozi

Ja ārsts ir teicis, ka Jums ir kāda cukura nepanesība, pirms lietojat Visannette, konsultējieties ar ārstu.

Bērni un pusaudži

Visannette nav paredzēta lietošanai meitenēm pirms pirmās menstruācijas sākšanās.

Pusaudzēm (12-18 gadi) Visannette lietosana var ietekmēt kaulu stiprumu. Tāpēc, ja Jums ir mazāk par 18 gadiem, Jūsu ārsts rūpīgi izvērtēs Visannete lietošanas ieguvumu un risku Jums kā pacientei, ņemot vērā iespējamo kaulu zuduma (osteoporozes) risku.

3. Kā lietot Visannette

Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

Ieteicamā deva ir 1 tablete dienā.

Par Visannette attiecas šādi apgalvojumi, ja vien ārsts nav nozīmējis savādāk. Lūdzu, ievērojiet šos norādījumus, pretējā gadījumā Jūsu ieguvums no Visannette lietošanas nebūs pilnīgs.

Jūs varat sākt ārstēšanu ar Visannette jebkurā Jūsu dabiskā menstruālā cikla dienā.

Pieaugušie: lietojiet vienu tableti katru dienu, vēlams vienā un tajā pašā laikā, ja nepieciešams, uzdzerot nedaudz šķidruma. Kad iepakojums ir izlietots, nākošais jāuzsāk bez pārtraukuma. Turpiniet lietot tabletes arī menstruāciju laikā.

Nav pieredzes par Visannette terapiju, kuras ilgums pārsniedz 15 mēnešus, pacientēm ar endometriozi.

Ja esat lietojusi Visannette vairāk nekā noteikts

Nav ziņojumu par nopietnu kaitīgu iedarbību, lietojot vienā reizē pārāk daudz Visannette tablešu. Taču, ja esat nobažījusies, sazinieties ar savu ārstu.

Ja esat aizmirsusi lietot Visannette vai Jums ir vemšana vai caureja

Visannette būs mazāk efektīvs, ja Jūs esat aizmirsusi lietot tableti. Ja Jūs esat aizmirsusi lietot vienu vai vairāk tabletes, iedzeriet vienu tableti tiklīdz atceraties, un pēc tam nākošā dienā turpiniet lietot tableti parastajā laikā.

Ja Jums ir vemšana 3-4 stundas pēc Visannette lietošanas vai Jums ir smaga caureja, pastāv risks, ka aktīvā viela tabletē neuzsūksies Jūsu organismā. Stāvoklis ir gandrīz tāds pats kā aizmirstot lietot tableti. Pēc vemšanas vai caurejas 3-4- stundas pēc Visannette lietošanas Jums pēc iespējas ātrāk jāiedzer vēl viena tablete.

Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto tableti.

Ja pārtraucat lietot Visannette

Ja Jūs pārtraucat lietot Visannette, Jūsu sākotnējie endometriozes simptomi var atjaunoties.

4. Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Šīs blakusparādības ir daudz biežākas pirmajos mēnešos pēc Visannette lietošanas uzsākšanas un parasti izzūd turpinot lietošanu. Jums var būt menstruālā cikla izmaiņas, piemēram, smērēšanās, neregulāra asiņošana vai menstruācijas var pilnīgi izbeigties.

Biežas (novēro 1 līdz 10 no 100 lietotājām)

ķermeņa masas pieaugums,

depresīvs garastāvoklis, miega traucējumi, nervozitāte, intereses par seksuālām attiecībām zudums vai garastāvokļa maiņa,

galvassāpes vai migrēna,

slikta dūša, sāpes vēderā, gāzu uzkrāšanās, vēdera uzpūšanās vai vemšana,

pinnes vai matu izkrišana,

muguras sāpes,

nepatīkamas sajūtas krūts dziedzeros, olnīcu cista vai karstuma viļņi,

asiņošana no dzemdes/maksts, ieskaitot smērēšanos,

vājums vai uzbudināmība.

Retas (novēro 1 līdz 10 no 1 000 lietotājām)

anēmija,

ķermeņa masas samazināšanās vai ēstgribas palielināšanās,

nemiers, depresija vai garastāvokļa maiņas,

veģetatīvās nervu sistēmas traucējumi (kontrolē neapzinātas organisma funkcijas, piem., svīšanu) vai uzmanības traucējumi,

acu sausums,

troksnis ausīs,

nespecifiski asinsrites traucējumi vai retāk - sirdsklauves,

zems asinsspiediens,

elpas trūkums,

caureja, aizcietējums, nepatīkamas sajūtas vēderā, kuņģa un zarnu iekaisums (kuņģa-zarnu trakta iekaisums), smaganu iekaisums (gingivīts),

sausa āda, pastiprināta svīšana, spēcīga visa ķermeņa nieze, matu augšana pēc vīrišķā tipa (hirsūtisms), trausli nagi, blaugznas, dermatīts, patoloģiska matu augšana, paaugstinātas jutības atbildes reakcija uz gaismu vai ādas pigmentācijas traucējumi,

sāpes kaulos, muskuļu spazmas, sāpes un/vai smaguma sajūta rokās un plaukstās vai kājās un pēdās,

urīnceļu infekcija,

maksts piena sēnīte, ārējo dzimumorgānu apvidus sausums, izdalījumi no maksts, sāpes iegurnī, atrofisks ārējo dzimumorgānu iekaisums ar izdalījumiem (atrofisks vulvovaginīts) vai mezgls vai mezgli krūts dziedzerī,

pietūkums sakarā ar šķidruma aizturi.

Papildus blakusparādības pusaudzēm (no 12 līdz 18 gadu vecumam): kaulu blīvuma samazināšanās.

Ziņošana par blakusparādībām

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīga, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428.

Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv" www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt Visannette

Uzglabāt oriģinālā iepakojumā. Sargāt no gaismas.

Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Nelietojiet šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma pēc „Der. līdz” vai „EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.

Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Visannette satur

- Aktīvā viela ir dienogests. Katra tablete satur 2 mg dienogesta (Dienogestum).

- Citas sastāvdaļas ir laktozes monohidrāts, kartupeļu ciete, mikrokristāliskā celuloze, povidons K 25, talks, krospovidons, magnija stearāts.

Visannette ārējais izskats un iepakojums

Visannette tabletes ir baltas līdz gandrīz baltas, apaļas, gludas ar nošķeltām malām un iespiestu „B” vienā pusē, un diametru 7 mm.

Tās ir pieejamas blisteros, kas satur 14 apvalkotas tabletes.

Kastītes satur blisterus ar 28, 84 vai 168 tabletēm.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

Bayer AG

Kaiser-Wilhelm-Allee 1

51373 Leverkusen

Vācija

Ražotājs

Bayer Weimar GmbH und Co. KG

Doebereinerstre. 20

99427 Veimāra

Vācija

Lai iegūtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:

SIA Bayer

Tālrunis 67845563

Šīs zāles Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstīs ir reģistrētas ar šādiem nosaukumiem:

Visanne: Bulgārijā, Horvātijā, Dānijā, Vācijā, Somijā, Francijā, Ungārijā, Īrijā, Īslandē, Itālijā, Maltā, Nīderlandē, Norvēģijā, Austrijā, Polijā, Portugālē, Rumānijā, Slovēnijā, Slovākijā, Čehijas Republikā un Zviedrijā.

Visannette: Beļģijā, Kiprā, Igaunijā, Grieķijā, Latvijā, Lietuvā, Luksemburgā un Spānijā.

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 02/2017

SASKAŅOTS ZVA 27-07-2017

EQ PAGE 1

EQ PAGE 1

Lejupielādēt zāļu aprakstu

ZĀĻU APRAKSTS

1.ZĀĻU NOSAUKUMS

Visannette 2 mg tabletes

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

Katra tablete satur 2 mg dienogesta (Dienogestum).

Palīgviela ar zināmu iedarbību: katra tablete satur 62,8 mg laktozes monohidrāta.

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA

Tablete.

Baltas līdz gandrīz baltas, apaļas, gludas tabletes ar nošķeltām malām un iespiestu „B” vienā pusē, un 7 mm diametrā.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1. Terapeitiskās indikācijas

Endometriozes ārstēšana.

4.2. Devas un lietošanas veids

Lietošanas veids

Iekšķīgai lietošanai.

Devas

Visannette deva ir viena tablete dienā bez pārtraukuma, kas jālieto vēlams katru dienu vienā un tajā pašā laikā, ja nepieciešams, uzdzerot nedaudz šķidruma. Tableti var lietot ēšanas laikā vai neatkarīgi no tās.

Tabletes jālieto nepārtraukti, neatkarīgi no maksts asiņošanas. Kad iepakojums ir izlietots, nākošais jāuzsāk bez pārtraukuma.

Nav pieredzes par Visannette terapiju, kuras ilgums pārsniedz 15 mēnešus, pacientēm ar endometriozi.

Ārstēšanu var uzsākt jebkurā menstruālā cikla dienā.

Jebkuru hormonālo kontraceptīvo tablešu lietošana ir jāpārtrauc pirms Visannette terapijas uzsākšanas. Ja ir nepieciešama kontracepcija, jāizvēlas nehormonālas metodes (piemēram, barjermetode).

Ja aizmirsts lietot tabletes

Visannette efektivitāte var samazināties, ja aizmirsts lietot tabletes, kā arī vemšanas un/vai caurejas gadījumā (ja rodas 3-4 stundas pēc tabletes lietošanas). Ja aizmirsts lietot vienu vai vairākas tabletes, sievietei jāiedzer tikai viena tablete, tiklīdz viņa to atceras, un tad nākošā dienā jāturpina zāļu lietošanu parastajā laikā. Tableti, kas nav uzsūkusies vemšanas vai caurejas dēļ, arī ir jāaizvieto ar vienu tableti.

Papildu informācija par speciālām pacientu grupām

Pediatriskā populācija

Visannette nav indicēts bērniem pirms pirmās menstruācijas.

Visannette drošums un efektivitāte tika pētīta nekontrolētā klīniskajā pētījumā ilgāk kā 12 mēnešus 111 pusaudzēm (12-18 gadu vecumā) ar klīniski iespējamu vai apstiprinātu endometriozi (skatīt 4.4 un 5.1 apakšpunktu).

Gados vecākas pacientes

Nav attiecīgu indikāciju Visannette lietošanai gados vecākām pacientēm.

Pacienti ar aknu darbības traucējumiem

Visannette ir kontrindicēts pacientiem ar esošu vai agrāk bijušu smagu aknu slimību (skatīt 4.3. apakšpunktu Kontrindikācijas).

Pacienti ar nieru darbības traucējumiem

Nav datu, kas liecinātu par nepieciešamību pielāgot devu pacientiem ar nieru darbības traucējumiem.

4.3. Kontrindikācijas

Visannette nedrīkst lietot, ja pastāv kāds no zemāk minētajiem stāvokļiem, kas daļēji ir ņemti no informācijas par citām tikai progesteronu saturošām zālēm. Ja kāds no stāvokļiem rodas Visannette lietošanas laikā, ārstēšana ir nekavējoties jāpārtrauc.

Aktīvs venozs trombembolisks traucējums.

Arteriāla vai sirds-asinsvadu slimība pašreiz vai agrāk (piemēram, miokarda infarkts, cerebrovaskulārs notikums, sirds išēmiskā slimība).

Cukura diabēts ar asinsvadu bojājumu.

Smaga aknu slimība pašreiz vai anamnēzē, kamēr aknu funkcionālie rādītāji nav normalizējušies.

Aknu audzēji (labdabīgi vai ļaundabīgi) pašreiz vai anamnēzē.

Diagnosticēti dzimumhormonu atkarīgi ļaundabīgi audzēji vai aizdomas par tiem.

Neskaidras izcelsmes (nediagnosticēta) asiņošana no maksts.

Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.

Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Brīdinājumi

Tā kā Visannette ir tikai progestagēnu saturošs līdzeklis, var pieņemt, ka īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā attiecībā uz tikai progestagēnu saturošiem līdzekļiem ir spēkā arī attiecībā uz Visannette, lai arī ne visi brīdinājumi un piesardzības pasākumi pamatojas uz attiecīgiem Visannette klīnisko pētījumu rezultātiem.

Ja pastāv vai pasliktinās kāds no turpmāk minētajiem traucējumiem/riska faktoriem, pirms ārstēšanas ar Visannette uzsākšanas vai turpināšanas individuāli jāizvērtē risks un ieguvums.

Smaga dzemdes asiņošana

Visannette lietošana var pastiprināt dzemdes asiņošanu, piemēram, sievietēm ar dzemdes adenomiozi vai dzemdes leiomiomu. Ja asiņošana ir smaga un ilgstoša, var rasties anēmija (dažos gadījumos – smaga). Anēmijas gadījumā jāapsver Visannette lietošanas pārtraukšana.

Menstruālā cikla izmaiņas

Lielākai daļai ar Visannette ārstētām pacientēm novēro menstruālā cikla izmaiņas (skatīt 4.8.apakšpunktu Nevēlamās blakusparādības).

Asinsrites traucējumi

Epidemioloģiskos pētījumos konstatēti minimāli pierādījumi par saistību starp tikai progestagēnu saturošiem līdzekļiem un paaugstinātu miokarda infarkta vai cerebrālas trombembolijas risku. Drīzāk sirds-asinsvadu un cerebrālo notikumu risks ir saistīts ar lielāku vecumu, hipertensiju un smēķēšanu. Sievietēm ar hipertensiju tikai progestagēnu saturošie līdzekļi var nedaudz paaugstināt insulta risku.

Lai gan bez statistiskas ticamības, dažu pētījumu rezultāti liecina, ka iespējama neliela venozas trombembolijas (dziļo vēnu trombozes, plaušu embolijas) riska paaugstināšanās, kas saistīta ar tikai progestagēnu saturošu līdzekļu lietošanu. Vispāratzīti venozas trombembolijas (VTE) riska faktori ietver pozitīvu personīgo vai ģimenes anamnēzi (VTE brāļiem, māsām vai vecākiem relatīvi agrīnā vecumā), vecumu, aptaukošanos, ilgstošu imobilizāciju, liela apjoma operācija vai liela trauma. Ilgstošas imobilizācijas gadījumā ir ieteicams pārtraukt Visannette lietošanu (plānotas operācijas gadījumā vismaz četras nedēļas iepriekš) un neatsākt ārstēšanu ātrāk par divām nedēļām pēc pilnīgas kustību atjaunošanās.

Jāņem vērā paaugstināts trombembolijas risks pēcdzemdību periodā.

Ārstēšana ir nekavējoties jāpārtrauc, ja ir arteriālas vai venozas trombozes simptomi vai aizdomas par to.

Audzēji

54 epidemioloģisko pētījumu metaanalīze liecināja, ka sievietēm, kas pašreiz lieto perorālos kontracepcijas līdzekļus (PKL), pārsvarā estrogēna-progestagēna līdzekļus, ir nedaudz paaugstināts krūts vēža relatīvais risks (RR=1,24). 10 gadu laikā pēc KPKL lietošanas pārtraukšanas papildrisks pakāpeniski samazinās. Tā kā krūts vēzis sievietēm, kas jaunākas par 40 gadiem, sastopams reti, papildu diagnosticēto krūts vēža gadījumu skaits sievietēm, kuras lieto vai pēdējā laikā lietojušas KPKL, ir mazs, salīdzinot ar vispārējo krūts vēža risku. Krūts vēža risks tikai progestagēnu saturošu līdzekļu lietotājām iespējams ir līdzīgs kā risks, kas saistīts ar KPKL lietošanu. Taču tikai progestagēnu saturošiem līdzekļiem pierādījumi pamatojas uz daudz mazāku lietotāju populāciju un, līdz ar to, ir mazāk pārliecinoši nekā KPKL. Šie pētījumi nenodrošina pierādījumus par cēloņsakarību. Novērotais paaugstinātā riska modelis var būt saistīts ar agrīnāku krūts vēža diagnostiku perorālo kontracepcijas līdzekļu lietotājām, perorālo kontracepcijas līdzekļu bioloģisko iedarbību vai ar abu kombināciju. Perorālo kontracepcijas līdzekļu lietotājām diagnosticētais krūts vēzis ir ar mazāku klīniskās progresēšanas tendenci nekā vēzis, kas diagnosticēts sievietēm, kuras nekad nav lietojušas perorālos kontraceptīvos līdzekļus.

Retos gadījumos sievietēm, kuras lietoja tādus hormonālus līdzekļus, kas ir Visannette sastāvā, konstatēja labdabīgus, vēl retākos gadījumos – ļaundabīgus aknu audzējus. Atsevišķos gadījumos šie audzēji izraisīja dzīvībai bīstamu intraabdominālu asiņošanu. Ja sievietēm Visannette lietošanas laikā novēro stipras sāpes vēdera augšdaļā, aknu palielināšanos vai asiņošanas vēdera dobumā pazīmes, diferenciāldiagnozē jāņem vērā aknu audzējs.

Osteoporoze

Kaulu minerālblīvuma (KMB) izmaiņas

Visannette lietošana pusaudzēm (12-18 gadi) ilgāk kā 12 mēnešus bija saistīta ar kaulu minerālblīvuma (KMB) samazināšanos mugurkaula lumbālajā daļā (L2-L4). Vidējās relatīvās KMB izmaiņas no terapijas sākuma līdz beigām bija -1,2%, robežās starp -6% un 5% (TI 95%: -1,70% un -0,78%, n=103). Atkārtots mērījums 6 mēnešus pēc terapijas beigām apakšgrupā ar samazinātiem KMB rādītājiem uzrādīja tendenci uz atjaunošanos. (Vidējās relatīvās izmaiņas kopš terapijas sākuma: -2,3% terapijas beigās un -0,6% 6 mēnešus pēc terapijas beigām, robežās starp -9% un 6% (TI 95%: -1,20% un 0,06% (n-60)).

KMB zudums ir īpaši nozīmīgs pusaudža vecumā un agrīnā jaunībā, kritiskā kaulu masas pieauguma laikā. Nav zināms, vai KMB samazināšanās šajā populācijā samazinās maksimālo kaulu masu un palielinās lūzumu risku tālākajā dzīvē (skatīt 4.2. un 5.1. apakšpunktu).

Pacientiem, kuriem ir paaugstināts osteoporozes risks, pirms Visannette lietošanas sākšanas jāveic rūpīgs ieguvuma-riska novērtējums, jo endogēnā estrogēna līmenis Visannette terapijas laikā ir nedaudz samazināts (skatīt 5.1. apakšpunktu).

Pietiekama kalcija un D vitamīna uzņemšana ar uzturu vai papildus bagātinātājiem ir svarīga kaulu veselībai sievietēm jebkurā vecumā.

Citi stāvokļi

Pacienti ar depresiju anamnēzē ir rūpīgi jānovēro, un zāļu lietošana ir jāpārtrauc, ja depresija recidivē smagākā pakāpē.

Parasti dienogests neietekmē asinsspiedienu sievietēm ar normālu asinsspiedienu. Taču, ja Visannette lietošanas laikā rodas ilgstoša, klīniski nozīmīga hipertensija, ieteicams pārtraukt Visannette lietošanu un ārstēt hipertensiju.

Ja atkārtojas holestātiskā dzelte un/vai nieze, kas pirmo reizi konstatēta grūtniecības vai iepriekšējas dzimumhormonu lietošanas laikā, nepieciešams pārtraukt Visannette lietošanu.

Dienogests var nedaudz ietekmēt perifēro insulīna rezistenci un glikozes toleranci. Sievietes ar diabētu, īpaši ar gestācijas cukura diabētu, Visannette lietošanas laikā ir rūpīgi jānovēro.

Dažreiz var rasties hloazma, īpaši sievietēm ar grūtniecības hloazmu anamnēzē. Sievietēm ar noslieci uz hloazmu Visannette lietošanas laikā ir jāizvairās no saules vai ultravioletā starojuma.

Sievietēm, kuras kontracepcijai lieto tikai progestagēnu saturošus līdzekļus, biežāk novēro ektopiskas grūtniecības, salīdzinot ar sievietēm, kuras lieto kombinētos perorālos kontracepcijas līdzekļus. Tāpēc sievietēm ar ārpusdzemdes grūtniecību vai olvadu funkcijas traucējumiem anamnēzē lēmumu par Visannette lietošanu jāpieņem tikai pēc rūpīga riska un ieguvuma izvērtējuma.

Visannette lietošanas laikā var rasties pastāvīgi olnīcu folikuli (bieži saukti par funkcionālām olnīcu cistām). Lielākā daļa šo folikulu ir asimptomātiski, lai gan daži var būt saistīti ar sāpēm iegurnī.

Laktoze

Katra Visannette tablete satur 62,8 mg laktozes monohidrāta. Pacientēm ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību, Lapp laktāzes deficītu vai glikozes–galaktozes malabsorbciju, kuras ievēro bezlaktozes diētu ir jāņem vērā Visannette sastāvā esošais laktozes daudzums.

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Piezīme: lai noteiktu potenciālu mijiedarbību, jāņem vērā informācija vienlaikus lietojamo zāļu aprakstā.

Citu zāļu ietekme uz Visannette

Progestagēnus, tai skaitā dienogestu, metabolizē galvenokārt citohroma P450 3A4 sistēma (CYP3A4), kas atrodas gan zarnu gļotādā, gan aknās. Tādēļ CYP3A4 inducētāji vai inhibitori var ietekmēt progestagēna zāļu metabolismu.

Ar enzīmu indukciju saistītais pastiprinātais dzimumhormonu klīrenss var samazināt Visannette terapeitisko iedarbību un izraisīt nevēlamas blakusparādības, piemēram, izmaiņas dzemdes asiņošanā.

Ar enzīmu inhibīciju saistītais samazinātais dzimumhormonu klīrenss var pastiprināt dienogesta iedarbību un izraisīt nevēlamas blakusparādības.

Vielas, kas paaugstina dzimumhormonu klīrensu (samazina efektivitāti inducējot enzīmus), piemēram:

fenitoīns, barbiturāti, primidons, karbamazepīns, rifampicīns un iespējams arī okskarbazepīns, topiramāts, felbamāts, grizeofulvīns un asinszāli (Hypericum perforatum) saturoši preparāti.

Enzīmu indukciju var novērot jau pēc dažām ārstēšanas dienām. Maksimālā enzīmu indukcija parasti tiek novērota dažu nedēļu laikā. Pēc terapijas pārtraukšanas enzīmu indukcija var saglabāties līdz apmēram 4 nedēļām.

CYP 3A4 inducētāja rifampicīna iedarbība tika pētīta veselām sievietēm pēcmenopauzālā periodā. Vienlaicīga rifampicīna un estradiola valerāta/dienogesta tablešu lietošana izraisa būtisku līdzsvara stāvokļa koncentrācijas un dienogesta un estradiola sistēmiskās iedarbības samazināšanos. Dienogesta un estradiola sistēmiskā iedarbība līdzsvara stāvoklī, nosakot pēc AUC(0-24h), samazinājās attiecīgi par 83% un 44%.

Vielas ar dažādu ietekmi uz dzimumhormonu klīrensu:

Daudzi HIV preoteāzes inhibitori un nenukleozīdu apgrieztās transkriptāzes inhibitori, tai skaitā kombinācijas ar HCV inhibitoriem, lietojot tos vienlaicīgi ar dzimumhormoniem, var paaugstināt vai samazināt progestīna koncentrāciju plazmā. Dažos gadījumos šo izmaiņu kopējais efekts var būt klīniski nozīmīgs.

Vielas, kas samazina dzimumhormonu klīrensu (enzīmu inhibitori):

Dienogests ir citohroma P450 (CYP) 3A4 substrāts.

Iespējamās mijiedarbības ar enzīmu inhibitoriem klīniskā nozīme nav zināma.

Spēcīgu CYP3A4 inhibitoru vienlaicīga lietošana var paaugstināt dienogesta koncentrāciju plazmā.

Lietojot vienlaicīgi ar spēcīgu CYP3A4inhibitoru ketokonazolu, novēroja dienogesta AUC (0-24h) paaugstināšanos līdzsvara stāvoklī 2,9 reizes. Vienlaicīgi lietojot ar mērenu inhibitoru eritromicīnu, dienogesta AUC (0-24h) līdzsvara stāvoklī paaugstinājās 1,6 reizes.

Visannette ietekme uz citām zālēm

Pamatojoties uz in vitro inhibīcijas pētījumiem, klīniski nozīmīga dienogesta mijiedarbība ar citohroma P450 enzīma mediētu citu zāļu metabolismu ir maz ticama.

Mijiedarbība ar uzturu

Standartizēts augsta tauku satura uzturs neietekmēja Visannette biopieejamību.

Laboratoriskās analīzes

Progestagēnu lietošana var ietekmēt noteiktu laboratorisko analīžu rezultātus, tai skaitā aknu bioķīmiskos rādītājus, vairogdziedzera, virsnieru un nieru funkcionālos rādītājus, transportproteīnu (piemēram, kortikosteroīdus saistošā globulīna un lipīdu/lipoproteīnu frakciju) līmeņa plazmā rādītājus, ogļhidrātu metabolisma un koagulācijas un fibrinolīzes rādītājus. Izmaiņas parasti saglabājas laboratoriskās normas diapazonā.

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Grūtniecība

Dati par dienogesta lietošanu grūtniecēm ir ierobežoti.

Pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda tiešu vai netiešu kaitīgu ietekmi saistītu ar reproduktīvo toksicitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu).

Visannette nedrīkst ordinēt grūtniecēm, jo grūtniecības laikā nav nepieciešams ārstēt endometriozi.

Barošana ar krūti

Ārstēšana ar Visannette barošanas ar krūti laikā nav ieteicama.

Nav zināms, vai dienogests izdalās cilvēka pienā. Dati dzīvniekiem liecina par dienogesta izdalīšanos žurku pienā.

Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai atturēties no terapijas ar Visannette, jāpieņem, izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei.

Fertilitāte

Pamatojoties uz pieejamiem datiem, lielākai daļai pacientu ārstēšanas ar Visannette laikā ir kavēta ovulācija. Taču Visannette nav kontracepcijas līdzeklis.

Ja ir nepieciešama kontracepcija, jālieto nehormonāla metode (skatīt 4.2. apakšpunktu).

Pamatojoties uz pieejamiem datiem normāls menstruālais cikls atjaunojas 2 mēnešus pēc ārstēšanas ar Visannette pabeigšanas.

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Nav novērota ietekme uz dienogestu saturošu zāļu lietotāju spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Nevēlamās blakusparādības uzskaitītas saskaņā ar MedDRA. Lai aprakstītu konkrētu reakciju un tās sinonīmus, un ar to saistītos stāvokļus, tika lietots piemērotākais MedDRA termins.

Nevēlamās blakusparādības ir daudz biežākas pirmajos mēnešos pēc ārstēšanas ar Visannette uzsākšanas un, turpinot ārstēšanu, samazinās. Var būt menstruālā cikla izmaiņas, piemēram, smērēšanās, neregulāra asiņošana vai amenoreja. Visannette lietotājām ir novērotas sekojošas nevēlamas blakusparādības.

Visbiežāk novērotās nevēlamās blakusparādības ir galvassāpes (9,0%), nepatīkamas sajūtas krūts dziedzeros (5,4%), depresīvs garastāvoklis (5,1%) un pinnes (5,1%).

Turklāt lielākai daļai ar Visannette ārstēto pacientu novēro menstruālā cikla izmaiņas. Menstruālais cikls tika sistemātiski izvērtēts, izmantojot pacientu dienasgrāmatas, un analizēts, izmantojot PVO 90 dienu atsauces perioda metodi. Pirmo ārstēšanas ar Visannette 90 dienu laikā novēroja šādus menstruālā cikla traucējumus (n=290; 100%): amenoreja (1,7%), reta asiņošana (27,2%), bieža asiņošana (13,4%), neregulāra asiņošana (35,2%), ilgstoša asiņošana (38,3%), parasta asiņošana, t.i., neviena no iepriekšējām kategorijām (19,7%). Ceturtā atsauces perioda laikā novēroja šādus menstruālā cikla traucējumus (n=149; 100%): amenoreja (28,2%), reta asiņošana (24,2%), bieža asiņošana (2,7%), neregulāra asiņošana (21,5%), ilgstoša asiņošana (4,0%), parasta asiņošana, t.i., neviena no iepriekšējām kategorijām (22,8%). Par menstruālā cikla izmaiņām kā par nevēlamu blakusparādību pacienti ziņoja tikai dažreiz (skatīt nevēlamo blakusparādību tabulu).

Zāļu nevēlamo blakusparādību biežums pēc MedDRA orgānu sistēmas klasēm (MedDRA SOC), par kurām ziņots lietojot Visannette, ir apkopots tabulā zemāk. Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas pēc to nopietnības samazinājuma secībā. Biežums ir definēts kā bieži sastopamas (no ≥1/100 līdz <1/10), retāk sastopamas (no ≥1/1 000 līdz <1/100. Biežums pamatojas uz četru klīnisko pētījumu apvienotiem datiem, iekļaujot 332 pacientus (100%).

tabula. Nevēlamo blakusparādību tabula, III fāzes klīniskie pētījumi, N=332

Orgānu sistēmas klase

(MedDRA)

Bieži

Retāk

Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi

Anēmija

Vielmaiņas un uztures traucējumi

Ķermeņa masas palielināšanās

Ķermeņa masas samazināšanās
Ēstgribas palielināšanās

Psihiskie traucējumi

Depresīvs garastāvoklis
Miega traucējumi
Nervozitāte
Dzimumtieksmes zudums
Garastāvokļa maiņa

Nemiers
Depresija
Garastāvokļa svārstības

Nervu sistēmas traucējumi

Galvassāpes
Migrēna

Veģetatīvās nervu sistēmas traucējumi
Uzmanības traucējumi

Acu bojājumi

Acu sausums

Ausu un labirinta bojājumi

Troksnis ausīs

Sirds funkcijas traucējumi

Nespecifiski asinsrites sistēmas traucējumi
Sirdsklauves

Asinsvadu sistēmas traucējumi

Hipotensija

Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības

Aizdusa

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Slikta dūša
Sāpes vēderā
Meteorisms
Vēdera uzpūšanās
Vemšana

Caureja
Aizcietējums
Nepatīkamas sajūtas vēderā
Kuņģa-zarnu trakta iekaisums
Gingivīts

Ādas un zemādas audu bojājumi

Pinnes
Alopēcija

Sausa āda
Hiperhidroze
Nieze
Hirsutisms
Onihoklāzija
Blaugznas
Dermatīts
Patoloģiska matu augšana
Fotosensitivitātes reakcija

Pigmentācijas traucējumi

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

Muguras sāpes

Sāpes kaulos
Muskuļu spazmas
Sāpes ekstremitātēs
Smaguma sajūta ekstremitātēs

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi

Urīnceļu infekcija

Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības

Nepatīkama sajūta krūts dziedzeros
Olnīcas cista
Karstuma viļņi
Asiņošana no dzemdes/maksts, ieskaitot smērēšanos

Maksts kandidoze
Vulvovagināls sausums
Izdalījumi no dzimumorgāniem
Sāpes iegurnī
Atrofisks vulvovaginīts
Veidojums krūts dziedzerī
Fibrocistiska krūts dziedzeru slimība
Sacietējums krūts dziedzerī

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Astēniski stāvokļi
Uzbudināmība

Tūska

Kaulu minerālblīvuma samazināšanās

Nekontrolētā klīniskajā pētījumā ar 111 pusaudzēm (12-18 gadu vecumā), kuras ārstēja ar Visannette, 103 pusaudzēm veica KMB mērījumus. Aptuveni 72% no pētījuma dalībniecēm novēroja KMB samazināšanos mugurkaula lumbālajā daļā (L2-L4) pēc 12 mēnešu Visannette lietošanas (skatīt 4.4 apakšpunktu).

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv

4.9. Pārdozēšana

Ar dienogestu veiktie akūtas toksicitātes pētījumi neliecina par akūtu nevēlamas iedarbības risku nejaušas vairākkārtējas dienas terapeitiskās devas lietošanas gadījumā. Specifiska antidota nav. Lietojot 20 – 30 mg dienogesta dienā (10 līdz 15 reizes lielāka deva nekā satur Visannette) 24 nedēļas, tā panesība bija ļoti laba.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: progestagēni, ATĶ kods: G03DB08

Dienogests ir nortestosterona atvasinājums, kuram nepiemīt androgēna, bet drīzāk antiandrogēna iedarbība, kas ir aptuveni viena trešā daļa no ciproterona acetāta iedarbības. Dienogests saistās ar cilvēka dzemdes progesterona receptoriem ar tikai 10% no relatīvās progesterona afinitātes. Neskatoties uz zemo progesterona receptoru afinitāti, dienogestam ir spēcīga progestagēna iedarbība in vivo. Dienogestam nav būtiskas androgēnas, mineralokortikoīdu vai glikokortikoīdu iedarbības in vivo.

Dienogests iedarbojas uz endometriozi, samazinot estradiola endogēno ražošanu un tādējādi nomācot estradiola trofisko iedarbību gan uz eutopisko, gan ektopisko endometriju. Lietojot pastāvīgi, dienogests rada hipoestrogēnu, hipergestagēnu endokrīno vidi, kas izraisa endometrija audu sākotnējo decidualizāciju un sekojošu endometrisko bojājumu atrofiju.

Dati par efektivitāti

Visannette pārākums pār placebo tikai apliecināts 3 mēnešu pētījumā, iekļaujot 198 pacientes ar endometriozi. Ar endometriozi saistītās sāpes iegurnī tikai novērtētas pēc Vizuālo analogu skalas (0-100 mm). Pēc 3 mēnešu ārstēšanas ar Visannette novēroja statistiski ticamu atšķirību, salīdzinot ar placebo (Δ = 12,3 mm; 95% TI 6,4 – 18,1; p<0,0001), un klīniski nozīmīgu sāpju samazināšanos, salīdzinot ar izejas līmeni (vidējā samazināšanās = 27,4 mm ± 22,9).

Pēc 3 mēnešu ārstēšanas, ar endometriozi saistītu sāpju iegurnī samazināšanos par 50% vai vairāk, nepalielinot vienlaicīgi lietotās pretsāpju zāles, panāca 37,3% pacientu, kuri lietoja Visannette (placebo - 19,8%); ar endometriozi saistītu sāpju iegurnī samazināšanos par 75% vai vairāk, nepalielinot vienlaicīgi lietotās pretsāpju zāles, panāca 18,6% pacientu, kuri lietoja Visannette (placebo – 7,3%).

Šī placebo kontrolētā pētījuma atklātais pagarinājums liecināja par pastāvīgu ar endometriozi saistītu sāpju iegurnī uzlabošanos līdz pat 15 mēnešu ilgā ārstēšanas periodā.

Placebo kontrolētos rezultātus apliecināja rezultāti, kas iegūti 6 mēnešu ilgā aktīvā, kontrolētā pētījumā, salīdzinot ar GnRH (gonadotropīnu atbrīvojošā hormona) agonistu, iekļaujot 252 pacientus ar endometriozi.

Trīs pētījumos, iekļaujot kopumā 252 pacientus, kuri saņēma 2mg dienogesta dienā, konstatēta ievērojama endometriozes bojājumu samazināšanās pēc 6 mēnešu ārstēšanas.

Mazā pētījumā (n=8 katras devas grupā) dienogesta deva 1 mg dienā izraisīja anovulatoru stāvokli 1 mēnesi pēc ārstēšanas sākuma. Visannette kontracepcijas efektivitāte nav pārbaudīta lielākos pētījumos.

Dati par drošumu

Ārstēšanas ar Visannette laikā endogenā estrogēna līmenis tiek mēreni nomākts.

Pašreiz ilgtermiņa dati par kaulu minerālblīvumu (KMB) un lūzumu risku Visannette lietotājām nav pieejami. Kaulu minerālblīvums (KMB) tika novērtēts 21 pieaugušai pacientei pirms ārstēšanas un pēc 6 mēnešu ārstēšanas ar Visannette, un nenovēroja vidējā KMB samazināšanos..

29 pacientiem, kuri ārstēti ar leiprorelīna acetātu, novēroja vidējo samazināšanos par 4,04% ± 4,84% pēc tāda paša perioda (Δ starp grupām = 4,29%; 95% TI 1,93 – 6,66; p<0,0003).

Līdz pat 15 mēnešu ilgas ārstēšanas ar Visannette laikā (n=168) netika novērotas nozīmīgas izmaiņas standarta laboratorisko rādītāju vidējās vērtībās (ieskaitot hematoloģiskos, asins bioķīmiskos, aknu enzīmu, lipīdu un HbA1C rādītājus).

Drošums pusaudžiem

Visannette drošums attiecībā uz KMB tika pētīts vairāk kā 12 mēnešus ilgā nekontrolētā klīniskā pētījumā ar 111 pusaudzēm (12-18 gadu vecumā) ar klīniski iespējamu vai pierādītu endometriozi. Vidējās relatīvās KMB izmaiņas mugurkaula lumbālajā daļā (L2-L4) no lietošanas sākuma 103 pacientēm ar KMB mērījumu bija -1,2%. Pacientu apakšgrupā ar samazinātu KMB atkārtots mērījums tika veikts 6 mēnešus pēc terapijas beigām un tas uzrādīja KMB palielināšanos līdz -0,6%.

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Absorbcija

Iekšķīgi lietots dienogests ātri un gandrīz pilnībā absorbējas. Maksimālā koncentrācija serumā 47 ng/ml tiek sasniegta aptuveni 1,5 stundas pēc vienas devas iedzeršanas. Biopieejamība ir aptuveni 91%. Dienogesta farmakokinētika ir devas proporcionāla devu diapazonā no 1 līdz 8 mg.

Izkliede

Dienogests saistās ar seruma albumīnu un nesaistās ar dzimumhormonus saistošo globulīnu (SHBG – Sex Hormone Binding Globulin) vai kortikoīdus saistošo globulīnu (CBG – Corticosteroide Binding Globulin). 10% no kopējās koncentrācijas serumā ir brīva steroīda veidā, bet 90% ir nespecifiski saistīti ar albumīnu.

Dienogesta šķietamais izkliedes tilpums (Vd/F) ir 40 l.

Biotransformācija

Dienogests tiek pilnīgi metabolizēts, izmantojot zināmos steroīdu metabolisma ceļus, veidojot pārsvarā endokrinoloģiski neaktīvus metabolītus. Pamatojoties uz in vitro un in vivo pētījumiem CYP3A4 ir galvenais dienogesta metabolismā iesaistītais enzīms. Metabolīti tiek izvadīti ļoti ātri, tādēļ neizmainīts dienogests ir dominējošā frakcija plazmā.

Seruma metaboliskā klīrensa rādītājs Cl/F ir 64 ml/min.

Eliminācija

Dienogesta līmenis serumā samazinās divfāziski. Terminālās dispozīcijas fāzi raksturo aptuveni 9-10 stundu pusperiods. Pēc iekšķīgas 0,1 mg/kg devas lietošanas dienogests tiek izdalīts metabolītu veidā, kuru izdalīšanās ar urīnu un fēcēm notiek attiecībā apmēram 3:1. Metabolītu izdalīšanās ar urīnu pusperiods ir 14 stundas. Pēc iekšķīgas lietošanas aptuveni 86% devas izdalās 6 dienu laikā, lielākā daļa šī daudzuma izdalās pirmo 24 stundu laikā, galvenokārt ar urīnu.

Līdzsvara koncentrācija

SHBG līmenis neietekmē dienogesta farmakokinētiku. Pēc dienas devas lietošanas zāļu līmenis serumā paaugstinās aptuveni 1,24 reizes, sasniedzot līdzsvara koncentrāciju pēc 4 ārstēšanas dienām. Dienogesta farmakokinētiku pēc vairāku Visannette devu lietošanas var prognozēt pēc vienas devas farmakokinētikas.

Farmakokinētika īpašās pacientu grupās

Visannette nav īpaši pētīta cilvēkiem ar nieru darbības traucējumiem.

Visannette nav pētīta cilvēkiem ar aknu darbības traucējumiem.

5.3. Preklīniskie dati par drošumu

Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par atkārtotu devu toksicitāti, genotoksicitāti, iespējamu kancerogenitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam. Taču ir jāņem vērā, ka dzimumhormoni var veicināt noteiktu hormonatkarīgu audu un audzēju augšanu.

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA

6.1. Palīgvielu saraksts

Krospovidons

Laktozes monohidrāts

Magnija stearāts

Mikrokristāliska celuloze

Kartupeļu ciete

Povidons K 25

Talks

6.2. Nesaderība

Nav piemērojama.

6.3. Uzglabāšanas laiks

5 gadi.

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi

Uzglabāt oriģinālā iepakojumā. Sargāt no gaismas.

6.5. Iepakojuma veids un saturs

Tabletes ir blisteros, kas sastāv no zaļas caurspīdīgas ar polivinilidīna hlorīdu (PVDH) pārklātas polivinilhlorīda (PVH) plēves un metāliskas alumīnija folijas (matētā puse piekausēta).

Iepakojuma lielumi:

28, 84 un 168 tabletes.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos

Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.

7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

Bayer AG

Kaiser-Wilhelm-Allee 1

51373 Leverkusen

Vācija

8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS

10-0059

9. REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

Reģistrācijas datums: 2010. gada 25. janvāris.

Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2015. gada 27. janvāris.

10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS

02/2017

SASKAŅOTS ZVA 27-07-2017

EQ PAGE 1

EQ PAGE 1