Tybost

Apvalkotā tablete

Tybost

ABPE pudele, N30
Cobicistatum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

EU/1/13/872/001

Zāļu reģistrācijas numurs

EU/1/13/872/001

Ražotājs

Gilead Sciences Ireland UC, Ireland

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

19-SEP-13

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

150 mg

Zāļu forma

Apvalkotā tablete

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Gilead Sciences Ireland UC, Ireland

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tybost 150 mg apvalkotās tabletes

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS Katra apvalkotā tablete satur 150 mg kobicistata (cobicistatum). Palīgviela(-s) ar zināmu iedarbību Katra tablete satur 59 mikrogramus saulrieta dzeltenā FCF alumīnija laku (E110). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA
Apvalkotā tablete (tablete).
Oranža, apaļa, abpusēji izliekta apvalkotā tablete; tās diametrs ir 10,3 mm, ar iegravētu uzrakstu „GSI” vienā pusē un gludu otru pusi.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1. Terapeitiskās indikācijas

Tybost ir paredzēts lietošanai kā atazanavīra 300 mg vienreizējas devas un darunavīra 800 mg vienreizējas devas, kas ietilpst pretretrovīrusu terapijas kombinācijā, farmakokinētisks pastiprinātājs pieaugušajiem ar cilvēka imūndeficīta vīrusu-1 (HIV- 1). Skatīt 4.2., 4.4., 5.1. un 5.2. apakšpunktu.

4.2. Devas un lietošanas veids

Terapija jāuzsāk HIV infekcijas ārstēšanā pieredzējušam ārstam.

Devas

Tybost tiek izmantots kombinācijā ar atazanavīru vai darunavīru, tādēļ jāskata atazanavīra vai darunavīra zāļu aprakstu.

Tybost jālieto reizi dienā, perorāli, kopā ar uzturu.

Tybost un vienlaicīgi lietotā proteāzes inhibitora atazanavīra vai darunavīra devas ir norādītas 1. tabulā.

1. tabula. Devu shēma

Tybost deva 150 mg vienreiz dienā

HIV-1 proteāzes inhibitora deva Atazanavīrs 300 mg reizi dienā
Darunavīrs 800 mg reizi dienā

Ja pacients izlaidis Tybost devas lietošanu 12 stundu laikā kopš paredzētā lietošanas laika, pacientam jālieto Tybost deva, cik ātri vien iespējams kopā ar uzturu, un tad jāatsāk nākamo devu lietošana kopā ar atazanavīru vai darunavīru atbilstoši parastajam plānam. Ja pacients izlaidis Tybost devas lietošanu

2

un ir pagājušas vairāk nekā 12 stundas, pacientam deva ir jāizlaiž un jāatsāk nākamo devu lietošana atbilstoši parastajam plānam.
Īpašas pacientu grupas
Gados vecāki cilvēki Nav pieejami dati, balstoties uz kuriem varētu sniegt ieteikumus par devām pacientiem, kuri vecāki par 65 gadiem (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Nieru darbības traucējumi Nav nepieciešama kobicistata devas pielāgošana pacientiem ar nieru darbības traucējumiem, tostarp pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem. Kobicistata lietošana nav pētīta pacientiem, kuriem veic dialīzi, un tādēļ šiem pacientiem ieteikumus nevar sniegt.
Ir pierādīts, ka kobicistats samazina aprēķināto kreatinīna klīrensu, inhibējot kreatinīna tubulāro sekrēciju. Kobicistata lietošanu nedrīkst uzsākt pacientiem, kuriem kreatinīna klīrenss ir mazāks nekā 70 ml/min, vienlaicīgi lietojot līdzekļus (piemēram, emtricitabīnu, lamivudīnu, tenofovīra disoproksilu vai adefovīru), kuriem nepieciešama devas pielāgošana, pamatojoties uz kreatinīna klīrensu. Skatīt 4.4., 4.8. un 5.2. apakšpunktu.
Aknu darbības traucējumi Nav nepieciešama kobicistata devas pielāgošana pacientiem ar viegliem (A klase pēc Child-Pugh klasifikācijas) vai vidējiem (B klase pēc Child-Pugh klasifikācijas) aknu darbības traucējumiem. Kobicistata lietošana nav pētīta pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem (C klase pēc Child-Pugh klasifikācijas). Tādēļ šiem pacientiem Tybost lietošana nav ieteicama (skatīt 4.4. un 5.2. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija Kobicistata drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā no 0 līdz 18 gadiem nav pierādīta (skatīt 5.1. apakšpunktu). Dati nav pieejami.
Grūtniecība Ārstēšana ar kobicistatu un darunavīru grūtniecības laikā izraisa darunavīra iedarbības samazināšanos. Tāpēc terapiju ar kobicistatu un darunavīru nedrīkst uzsākt grūtniecības laikā, un sievietēm, kurām kobicistata un darunavīra terapijas laikā iestājas grūtniecība, ir jāpāriet uz alternatīvu terapijas shēmu (skatīt 4.4. un 4.6. apakšpunktu). Darunavīru/ritonavīru var uzskatīt par alternatīvu terapiju.
Lietošanas veids
Tybost tabletes jālieto reizi dienā, perorāli, kopā ar uzturu (skatīt 5.2. apakšpunktu). Apvalkoto tableti nedrīkst sakošļāt vai sasmalcināt.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Kontrindicēta vienlaicīga lietošana ar zālēm, kuru klīrenss ir galvenokārt atkarīgs no CYP3A metabolisma un kuru koncentrācijas paaugstināšanās plazmā ir saistīta ar nopietnām un/vai dzīvībai bīstamām nevēlamām blakusparādībām. Tāpēc Tybost nedrīkst lietot vienlaicīgi ar šādām, bet ne tikai, zālēm (skatīt 4.4. un 4.5. apakšpunktu):
• alfa 1-adrenoreceptoru antagonisti: alfuzosīns; • antiaritmiskie līdzekļi: amiodarons, hinidīns; • melno rudzu graudu alkaloīdu atvasinājumi: dihidroergotamīns, ergometrīns, ergotamīns; • HMG Co-A reduktāzes inhibitori: lovastatīns, simvastatīns; • neiroleptiskie/antipsihotiskie līdzekļi: pimozīds, lurazidons; • PDE-5 inhibitori: sildenafils pulmonālās arteriālās hipertensijas ārstēšanai;
3

• nomierinošie/miega līdzekļi: perorāli lietots midazolāms, triazolāms.
Kontrindicēta vienlaicīga lietošana ar zālēm, kas ir spēcīgi CYP3A induktori, jo iespējams terapeitiskās iedarbības zudums. Tāpēc Tybost nedrīkst lietot vienlaicīgi ar šādām, bet ne tikai, zālēm (skatīt 4.4. un 4.5. apakšpunktu):
• pretkrampju līdzekļi: karbamazepīns, fenobarbitāls, fenitoīns; • antimikobakteriāli līdzekļi: rifampicīns; • augu izcelsmes zāles: asinszāle (hypericum perforatum).
Vienlaicīga lietošana ar dabigatrāna eteksilātu, P-glikoproteīna (P-gp) substrātu, ir kontrindicēta (skatīt 4.5. apakšpunktu).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Vienlaicīga lietošana ar citām zālēm
Kobicistats ir uz mehānismu balstīts spēcīgs CYP3A inhibitors un CYP3A substrāts.
Kobicistatu lietojot vienlaicīgi ar zālēm, kas metabolizējas ar CYP3A starpniecību (tostarp atazanavīrs un darunavīrs), ir novērotas paaugstinātas šo zāļu koncentrācijas plazmā. Vienlaicīgi lietoto zāļu koncentrācijas palielināšanās plazmā var pastiprināt vai paildzināt to terapeitisko iedarbību vai blakusparādības. Palielinātas zāļu, kas metabolizējas ar CYP3A, koncentrācijas plazmā potenciāli var izraisīt nopietnas un/vai dzīvībai bīstamas reakcijas (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Kobicistata vienlaicīga lietošana ar zālēm, kas inducē CYP3A, ir kontrindicēta vai nav ieteicama (skatīt 4.3. un 4.5. apakšpunktu), jo samazināta kobicistata koncentrācija plazmā var nebūt pietiekama, lai sasniegtu adekvātu atazanavīra vai darunavīra farmakoloģiskās iedarbības pastiprinājumu.
Kobicistata vienlaicīga lietošana ar zālēm, kas inhibē CYP3A, var samazināt kobicistata klīrensu, izraisot palielinātas kobicistata koncentrācijas plazmā (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Kobicistats ir vājš CYP2D6 inhibitors, un tā metabolizēšanās nelielā apjomā norit ar CYP2D6 starpniecību. Vienlaicīga lietošana ar kobicistatu var palielināt koncentrāciju plazmā zālēm, kuras metabolizē CYP2D6 (skatīt 4.3. un 4.5. apakšpunktu).
Kobicistats inhibē transportierus P-gp, BCRP, MATE1, OATP1B1 un OATP1B3. Kobicistata lietošana pacientiem vienlaicīgi ar zālēm, kas ir šo transportieru substrāti, var izraisīt šo zāļu koncentrācijas palielināšanos plazmā (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Pretēji ritonavīram kobicistats nav CYP1A2, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19 vai UGT1A1 induktors. Mainot farmakoloģiskās iedarbības pastiprinātāju no ritonavīra uz kobicistatu, pirmajās divās kobicistata terapijas nedēļās jāievēro piesardzība, it īpaši, ja ritonavīra kā farmakoloģiskās iedarbības pastiprinātāja izmantošanas laikā jebkādu vienlaicīgi lietoto zāļu deva ir tikusi titrēta vai pielāgota (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Kontracepcijas prasības Pēc vienlaicīgas drospirenona/etinilestradiola un darunavīra/kobicistata lietošanas samazinās etinilestradiola koncentrācija plazmā. Vienlaicīgi lietojot darunavīru/kobicistatu ar kontracepcijas līdzekļiem uz estrogēnu bāzes, ieteicams izmantot alternatīvu vai papildu kontracepcijas metodi.
Pēc vienlaicīgas drospirenona/etinilestradiola un atazanavīra/kobicistata vai darunavīra/kobicistata lietošanas palielinās drospirenona koncentrācija plazmā. Ja drospirenonu/etinilestradiolu lieto vienlaicīgi ar atazanavīru/kobicistatu vai darunavīru/kobicistatu, iespējamās hiperkaliēmijas dēļ ieteicama klīniskā uzraudzība.
4

Nav pieejami dati, lai sniegtu ieteikumus par atazanavīra/kobicistata vai darunavīra/kobicistata lietošanu kopā ar citiem perorāliem kontracepcijas līdzekļiem. Jāapsver alternatīvas kontracepcijas metodes lietošana (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Vienlaicīga Tybost un pretretrovīrusu zāļu lietošana Tybost jālieto vienlaicīgi vai nu ar 300 mg atazanavīra vienreiz dienā, vai ar 800 mg darunavīra vienreiz dienā (skatīt 4.2. apakšpunktu). Kobicistata lietošanas kopā vai nu ar atazanavīru, vai darunavīru drošums un efektivitāte, lietojot citā devu shēmā, nav apstiprināti. Randomizētu kontrolētu pētījumu dati par pretvīrusu iedarbību ir pieejami ar kobicistatu papildinātam atazanavīram, bet nav datu par darunavīru, kas papildināts ar kobicistatu (skatīt 5.1. un 5.2. apakšpunktu).
Tybost nedrīkst lietot kā farmakokinētisko pastiprinātāju citiem HIV-1 proteāzes inhibitoriem vai citām pretretrovīrusu zālēm, kurām nepieciešama iedarbības pastiprināšana, jo ieteikumi par devām, lietojot vienlaicīgi, nav noteikti, un tas var izraisīt nepietiekamu pretretrovīrusu zāļu līmeni plazmā, izraisot terapeitiskās iedarbības zudumu un rezistences attīstību (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Kobicistatu vienlaicīgi lietojot ar atazanavīru vai darunavīru, nedrīkst lietot citus pretretrovīrusu līdzekļus, kuriem nepieciešama farmakoloģiskās iedarbības pastiprināšana ar vienlaicīgu CYP3A4 inhibitora lietošanu (proti, citu proteāzes inhibitoru), lai sasniegtu vajadzīgo terapeitisko koncentrāciju plazmā. Ieteikumi par devām šādās kombinācijās nav noteikti un vienlaicīga zāļu lietošana var samazināt atazanavīra, darunavīra un/vai citu pretretrovīrusu līdzekļu, kuriem ir nepieciešama farmakoloģiskās iedarbības pastiprināšana, koncentrāciju plazmā, izraisot pretvīrusu aktivitātes zudumu un rezistences attīstību.
Tybost nedrīkst lietot kopā ar citām zālēm, kas satur kobicistatu, vai ar ritonavīru, jo kobicistatam un ritonavīram ir līdzīga iedarbība uz CYP3A.
Iedarbība uz aprēķinātā kreatinīna klīrensu
Ir pierādīts, ka kobicistats samazina aprēķināto kreatinīna klīrensu, inhibējot kreatinīna tubulāro sekrēciju. Šī iedarbība uz seruma kreatinīnu, kas izraisa aprēķināto kreatinīna klīrensa samazinājumu, ir jāņem vērā, ja kobicistats tiek lietots pacientiem, kuriem aprēķinātais kreatinīna klīrenss tiek izmantots, lai noteiktu to klīniskās ārstēšanas aspektus, tostarp vienlaicīgi lietoto zāļu devas pielāgošanu.
Tybost lietošanu nedrīkst uzsākt pacientiem, kuriem kreatinīna klīrenss ir mazāks nekā 70 ml/min, ja vienam vai vairākiem vienlaicīgi lietotajiem līdzekļiem (piemēram, emtricitabīnam, lamivudīnam, tenofovīra disoproksilam vai adefovīram) ir nepieciešama devas pielāgošana, pamatojoties uz kreatinīna klīrensu. Skatīt 4.2., 4.8. un 5.2. apakšpunktu.
Šobrīd nav pietiekamu datu, lai noteiktu, vai tenofovīra disoproksila un kobicistata vienlaicīga lietošana ir saistīta ar lielāku nieru blakusparādību risku, salīdzinot ar shēmām, kurās tenofovīra disoproksils tiek lietots bez kobicistata.
Aknu slimība
Kobicistata lietošana nav pētīta pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem (C klase pēc Child-Pugh klasifikācijas). Tādēļ šiem pacientiem Tybost lietošana nav ieteicama (skatīt 4.2. un 5.2. apakšpunktu).
Grūtniecība
Ir pierādīts, ka ārstēšana ar kobicistatu un darunavīru grūtniecības otrajā un trešajā trimestrī izraisa darunavīra iedarbības samazināšanos, salīdzinot ar pēcdzemdību periodu. Kobicistata līmenis samazinās un tā pastiprinošā iedarbība var nebūt pietiekoša. Darunavīra iedarbības būtiska samazināšanās var izraisīt viroloģisku neveiksmi un paaugstinātu HIV infekcijas pārnešanas risku no mātes bērnam. Tāpēc terapiju ar kobicistatu un darunavīru nedrīkst uzsākt grūtniecības laikā, un
5

sievietēm, kurām Genvoya terapijas laikā iestājas grūtniecība, ir jāpāriet uz alternatīvu terapijas shēmu (skatīt 4.2. un 4.6. apakšpunktu). Darunavīru, ko lieto kopā ar mazu ritonavīra devu, var uzskatīt par alternatīvu terapiju.
Palīgvielas
Tybost satur azo grupas krāsvielu saulrieta dzelteno FCF (E110), kas var izraisīt alerģiskas reakcijas.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Kobicistats ir spēcīgs, uz mehānismu balstīts CYP3A inhibitors un CYP3A substrāts. Kobicistatu lietojot vienlaicīgi ar zālēm, kas metabolizējas ar CYP3A starpniecību (tostarp atazanavīrs un darunavīrs), ir novērotas paaugstinātas šo zāļu koncentrācijas plazmā.
Kobicistats ir vājš CYP2D6 inhibitors, un tā metabolizēšanās nelielā apjomā norit ar CYP2D6 starpniecību. Vienlaicīga lietošana ar kobicistatu var palielināt koncentrāciju plazmā zālēm, kuras metabolizē CYP2D6 (skatīt 4.3. un 4.4. apakšpunktu).
Kobicistats inhibē transportierus P-gp, BCRP, MATE1, OATP1B1 un OATP1B3. Vienlaicīga Tybost lietošana ar zālēm, kas ir šo transportieru substrāti, var izraisīt šo zāļu koncentrācijas palielināšanos plazmā (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Nav sagaidāms, ka kobicistats inhibēs CYP1A2, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9 vai CYP2C19.
Nav sagaidāms, ka kobicistats inducētu CYP3A4 vai P-gp (MDR1).
Pretēji ritonavīram kobicistats nav CYP1A2, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19 vai UGT1A1 induktors. Mainot farmakoloģiskās iedarbības pastiprinātāju no ritonavīra uz kobicistatu, pirmajās divās Tybost terapijas nedēļās jāievēro piesardzība, it īpaši, ja ritonavīra kā farmakoloģiskās iedarbības pastiprinātāja izmantošanas laikā jebkādu vienlaicīgi lietoto zāļu deva ir tikusi titrēta vai pielāgota (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Vienlaicīga lietošana kontrindicēta
Zāles, kas tiek plaši metabolizētas ar CYP3A starpniecību un kurām ir augsts pirmā loka metabolisms, ir visjutīgākās pret būtisku iedarbības palielināšanos, vienlaicīgi lietojot ar kobicistatu. Kobicistata vienlaicīga lietošana ir kontrindicēta ar tādām zālēm kā dihidroergotamīns, ergotamīns, ergometrīns, midazolāms (lietots perorāli), triazolāms, amiodarons, hinidīns, pimozīds, lurazidons, alfuzosīns, simvastatīns, lovastatīns un sildenafils; šo zāļu klīrenss ir galvenokārt atkarīgs no CYP3A un to paaugstināta koncentrācija plazmā tiek saistīta ar nopietnām un/vai dzīvībai bīstamām reakcijām (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Kobicistata vienlaicīga lietošana ar zālēm, kas ir spēcīgi CYP3A induktori (piemēram, asinszāle (hypericum perforatum), rifampicīns, karbamazepīns, fenobarbitāls un fenitoīns), var samazināt kobicistata un tādējādi arī pastiprināmā atazanavīra vai darunavīra koncentrāciju plazmā, izraisot terapeitiskās iedarbības zudumu un iespējamu rezistences attīstību (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Vienlaicīga lietošana nav ieteicama
Kobicistata vienlaicīga lietošana ar zālēm, kas ir vidēji vai vāji CYP3A induktori, var samazināt kobicistata un tādējādi arī papildināmā atazanavīra vai darunavīra koncentrāciju plazmā, izraisot terapeitiskās iedarbības zudumu un iespējamu rezistences attīstību. Uzskaitītas dažas no zālēm, bet ne visas: etravirīns, efavirenzs, nevirapīns, un bosentāns (skatīt 2. tabulu).
Kobicistata vienlaicīga lietošana ar zālēm, kas inhibē CYP3A, var palielināt kobicistata koncentrāciju plazmā. Uzskaitītas dažas no zālēm, bet ne visas: itrakonazols, ketokonazols un vorikonazols (skatīt 2. tabulu).
6

Kobicistatu vienlaicīgi lietojot ar atazanavīru vai darunavīru, nedrīkst lietot citus pretretrovīrusu līdzekļus, kuriem nepieciešama farmakoloģiskās iedarbības pastiprināšana ar vienlaicīgu CYP3A4 inhibitora lietošanu (proti, citu proteāzes inhibitoru), lai sasniegtu vajadzīgo terapeitisko koncentrāciju plazmā. Ieteikumi par devām šādās kombinācijās nav noteikti, un vienlaicīga zāļu lietošana var samazināt atazanavīra, darunavīra un/vai citu pretretrovīrusu līdzekļu, kuriem ir nepieciešama farmakoloģiskās iedarbības pastiprināšana, koncentrāciju plazmā, izraisot pretvīrusu aktivitātes zudumu un rezistences attīstību.

Citas mijiedarbības

Mijiedarbības starp kobicistatu un iespējami vienlaicīgi lietotām zālēm norādītas tālāk 2. tabulā (darbības pastiprināšanās apzīmēta ar „↑”, samazināšanās ar „↓”, bez izmaiņām ar „↔”). Šīs mijiedarbības ir pamatotas vai nu ar zāļu mijiedarbības pētījumiem, vai prognozētajām mijiedarbībām, kuras izraisa paredzētās mijiedarbības apjoms un iespējamās nopietnās un/vai dzīvībai bīstamās reakcijas vai iedarbības zudums.

Plašāku informāciju par savstarpējo zāļu mijiedarbību ar atazanavīru vai darunavīru, lietojot Tybost, skatīt atbilstošos šo zāļu aprakstos.

2. tabula. Kobicistata un citu zāļu mijiedarbība

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

izmaiņas procentos

PRETRETROVĪRUSU LĪDZEKĻI

Nukleozīdu reversās transkriptāzes inhibitori (NRTI)

Tenofovīra1 disoproksils

Ir paredzams, ka tenofovīra

disoproksila un kobicistata

vienlaicīga lietošana

palielinās tenofovīra

koncentrāciju plazmā.

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Pieaugums netiek atzīts par klīniski nozīmīgu un neizraisa nepieciešamību palielināt tenofovīra disoproksila devu.

Tenofovīrs:

AUC: ↑ 23%

Cmax: ↑ 55%

Nenukleozīdu reversās transkriptāzes inhibitori (NNRTI)

Efavirenzs (600 mg vienreizējā Ir paredzams, ka efavirenza

deva)

un kobicistata vienlaicīga

lietošana samazinās

kobicistata koncentrāciju

plazmā.

Etravirīns

Efavirenzs: AUC: ↔ Cmax: ↓ 13% Cmin: nav noteikts Nav pētīta mijiedarbība.

Ir paredzams, ka etravirīna un kobicistata vienlaicīga lietošana samazinās kobicistata koncentrāciju plazmā.

Samazinoties kobicistata koncentrācijai plazmā, var samazināties arī atazanavīra vai darunavīra koncentrācija plazmā, kas var izraisīt terapeitiskās iedarbības zudumu un rezistences attīstību. Vienlaicīga lietošana nav ieteicama (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Samazinoties kobicistata koncentrācijai plazmā, var samazināties arī atazanavīra vai darunavīra koncentrācija plazmā, kas var izraisīt terapeitiskās iedarbības zudumu un rezistences attīstību. Vienlaicīga lietošana nav ieteicama (skatīt 4.4. apakšpunktu).

7

Zāles pēc terapeitiskajām grupām
Nevirapīns

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin
izmaiņas procentos Nav pētīta mijiedarbība.
Ir paredzams, ka nevirapīna un kobicistata vienlaicīga lietošana samazinās kobicistata koncentrāciju plazmā.

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Samazinoties kobicistata koncentrācijai plazmā, var samazināties arī atazanavīra vai darunavīra koncentrācija plazmā, kas var izraisīt terapeitiskās iedarbības zudumu un rezistences attīstību. Vienlaicīga lietošana nav ieteicama (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Rilpivirīns

Vienlaicīga lietošana ar kobicistatu var palielināt nevirapīna koncentrāciju plazmā. Nav pētīta mijiedarbība.
Ir paredzams, ka rilpivirīna un kobicistata vienlaicīga lietošana palielinās rilpivirīna koncentrāciju plazmā.

Rilpivirīna devas pielāgošana nav nepieciešama, rilpivirīnu lietojot vienlaicīgi ar atazanavīru/kobicistatu vai darunavīru/kobicistatu.

CCR5 antagonisti Maraviroks
PRETINFEKCIJAS LĪDZEKĻI Pretsēnīšu līdzekļi Ketokonazols
Itrakonazols Vorikonazols Pozakonazols Flukonazols

Nav paredzams, ka rilpivirīns varētu ietekmēt kobicistata koncentrāciju plazmā.

Nav pētīta mijiedarbība.
Maraviroks ir CYP3A substrāts, un, to lietojot vienlaicīgi ar spēcīgiem CYP3A inhibitoriem, maraviroka koncentrācija plazmā palielinās.

Lietojot vienlaicīgi maraviroku un Tybost, pacientiem 150 mg maraviroka jālieto divreiz dienā. Plašāku informāciju skatīt maraviroka zāļu aprakstā.

Nav pētīta mijiedarbība.
Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, ketokonazola un/vai kobicistata koncentrācija var palielināties. Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, itrakonazola, flukonazola un pozakonazola koncentrācija var palielināties.
Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, vorikonazola koncentrācija var palielināties vai samazināties.

Ketokonazolu lietojot kopā ar Tybost, ketokonazola maksimālā dienas deva nedrīkst pārsniegt 200 mg dienā. Vienlaicīgas lietošanas gadījumā nepieciešama piesardzība un ieteicama klīniskā uzraudzība.
Lietojot vienlaicīgi ar Tybost, ir ieteicama klīniskā uzraudzība.
Lietojot kopā ar kobicistatu, itrakonazola maksimālā dienas deva nedrīkst pārsniegt 200 mg dienā.
Vorikonazolu lietot nedrīkst, ja vien netiek uzskatīts, ka iespējamais ieguvums atsver risku, ko rada neparedzama iedarbība uz koncentrāciju plazmā.

8

Zāles pēc terapeitiskajām grupām
Antimikobakteriālie līdzekļi Rifabutīns (150 mg katru otro dienu)/elvitegravīrs (150 mg reizi dienā)/kobicistats (150 mg reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin
izmaiņas procentos
Vienlaicīga lietošana ar rifabutīnu – spēcīgu CYP3A induktoru, var ievērojami samazināt kobicistata koncentrāciju plazmā.

Kobicistats: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↓ 66%

Rifabutīns: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↔

25-O-dezacetil-rifabutīns:

AUC: ↑ 525%

Cmax: ↑ 384% Cmin: ↑ 394%

Makrolīdu grupas antibakteriālie līdzekļi

Klaritromicīns

Nav pētīta mijiedarbība.

Vienlaicīga lietošana ar kobicistatu var palielināt klaritromicīna koncentrāciju.

PRETVĒŽA LĪDZEKĻI Dasatinībs Nilotinībs Vinblastīns Vinkristīns

Nav pētīta mijiedarbība.
Vienlaicīga lietošana ar kobicistatu var palielināt šo zāļu koncentrāciju.

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Kobicistata un rifabutīna vienlaicīga lietošana nav ieteicama. Ja tomēr šāda kombinācija ir nepieciešama, ieteicamā rifabutīna deva ir 150 mg 3 reizes nedēļā noteiktās dienās (piemēram, pirmdien-trešdien-piektdien). Pastiprināti jāuzrauga ar rifabutīna lietošanu saistītās blakusparādības, tostarp neitropēnija un uveīts, jo ir paredzama dezacetil-rifabutīna iedarbības palielināšanās. Vēl lielāka rifabutīna devas samazināšana nav pētīta. Jāņem vērā, ka 150 mg deva divreiz nedēļā var nesniegt optimālo rifabutīna iedarbības efektu, tādējādi radot rifabutīna rezistences un ārstēšanas neveiksmes risku.
Vienlaicīga lietošana ar kobicistatu var palielināt klaritromicīna koncentrāciju. Vienlaicīgai lietošanai ar atazanavīru/kobicistatu jāizvēlas citi antibakteriālie līdzekļi. Ieteikumus par devām skatīt atazanavīra zāļu aprakstā. Klaritromicīnu vienlaicīgi lietojot ar darunavīru/kobicistatu, ieteikumus par devām skatīt darunavīra zāļu aprakstā.
Vienlaicīga lietošana ar Tybost var palielināt šo zāļu koncentrāciju, palielinot blakusparādību iespējamību, ko parasti izraisa šīs pretvēša zāles.

9

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

izmaiņas procentos

KORTIKOSTEROĪDI

Visi kortikosteroīdi, izņemot uz ādas lietojamie

Kortikosteroīdi, ko primāri

Nav pētīta mijiedarbība.

metabolizē CYP3A (ieskaitot

betametazonu, budezonīdu,

Vienlaicīgi lietojot ar

flutikazonu, mometazonu,

kobicistatu, šo zāļu

prednizonu, triamcinolonu).

koncentrācija plazmā var

palielināties, izraisot

kortizola koncentrācijas

samazināšanos serumā.

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Kobicistata un kortikosteroīdu, ko metabolizē CYP3A (piem., flutikazona propionāts vai citi inhalējamie vai nazālie kortikosteroīdi) vienlaicīga lietošana, var palielināt kortikosteroīdu sistēmiskās iedarbības attīstības risku, tostarp Kušinga sindromu un virsnieru nomākumu.

PERORĀLIE PRETDIABĒTA LĪDZEKĻI

Metformīns

Nav pētīta mijiedarbība.

NARKOTISKIE ANALGĒTIĶI Metadons
Buprenorfīns/naloksons

Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, kobicistats atgriezeniski inhibē MATE1 un var pieaugt metformīna koncentrācija.
Metadons: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↔ Buprenorfīns: AUC: ↑ 35% Cmax: ↑ 12% Cmin: ↑ 66%

Vienlaicīga CYP3A metabolizētu kortikosteroīdu lietošana nav ieteicama, ja vien potenciālais ieguvums pacientam neatsver risku, šādā gadījumā pacientiem nepieciešama kortikosteroīdu sistēmiskās iedarbības novērošana. Jāapsver alternatīvu kortikosteroīdu lietošana, kas ir mazāk atkarīgi no CYP3A metabolisma, piemēram, beklometazona intranazālās vai inhalējamās zāļu formas, jo īpaši lietojot ilgstoši.
Pacientiem, kuri lieto Tybost, nepieciešama rūpīga uzraudzība un metformīna devu pielāgošana.
Metadona devas pielāgošana nav nepieciešama.
Kobicistata devas pielāgošana nav nepieciešama.

Naloksons: AUC: ↓ 28% Cmax: ↓ 28%

10

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

izmaiņas procentos

PERORĀLIE KONTRACEPCIJAS LĪDZEKĻI

Drospirenons/etinilestradiols

Drospirenons:

(3 mg/0,02 mg vienreizējā

AUC: ↑ 58%

devā)/darunavīrs (800 mg reizi

Cmax: ↔

dienā)/kobicistats (150 mg reizi dienā)

Cmin: NA

Etinilestradiols:

AUC: ↓ 30%

Cmax: ↔ Cmin: NA

Drospirenons/etinilestradiols (3 mg/0,02 mg vienreizējā devā)/atazanavīrs (300 mg reizi dienā)/kobicistats (150 mg reizi dienā)
Norgestimāts/etinilestradiols

Drospirenons: AUC: ↑ 130% Cmax: ↔ Cmin: NA
Etinilestradiols: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: NA Nav pētīta mijiedarbība.
Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, var mainīties norgestimāta koncentrācija.

ANTIARITMISKIE LĪDZEKĻI Dizopiramīds Flekainīds Sistēmisks lidokaīns Meksiletīns Propafenons
Digoksīns (0,5 mg vienreizējā deva)/kobicistats (150 mg vairākkārtējas devas)

Nav pētīta mijiedarbība.
Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, var pieaugt šo antiaritmisko zāļu koncentrācija. Vienlaicīga lietošana ar kobicistatu var palielināt digoksīna koncentrāciju plazmā.

Digoksīns: AUC: ↔ Cmax: ↑ 41% Cmin: nav noteikts

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Pēc vienlaicīgas drospirenona/etinilestradiola un darunavīra/kobicistata lietošanas samazinās etinilestradiola koncentrācija plazmā. Vienlaicīgi lietojot darunavīru/kobicistatu ar kontracepcijas līdzekļiem uz estrogēnu bāzes, ieteicams izmantot alternatīvu vai papildu kontracepcijas metodi.
Pēc vienlaicīgas drospirenona/etinilestradiola un darunavīra/kobicistata lietošanas palielinās drospirenona koncentrācija plazmā. Ja drospirenonu/etinilestradiolu lieto vienlaicīgi ar darunavīru/kobicistatu, iespējamās hiperkaliēmijas dēļ ieteicama klīniskā uzraudzība. Pēc vienlaicīgas drospirenona/etinilestradiola un atazanavīra/kobicistata lietošanas palielinās drospirenona koncentrācija plazmā. Ja drospirenonu/etinilestradiolu lieto vienlaicīgi ar atazanavīru/kobicistatu, iespējamās hiperkaliēmijas dēļ ieteicama klīniskā uzraudzība. Nav pieejami dati, lai sniegtu ieteikumus par darunavīra/kobicistata vai atazanavīra/kobicistata lietošanu kopā ar citiem perorālajiem kontracepcijas līdzekļiem, izņemot drospirenonu/etinilestradiolu.
Jāapsver alternatīvas kontracepcijas metodes lietošana.
Lietojot šīs antiaritmiskās zāles vienlaicīgi ar Tybost, nepieciešama piesardzība un ieteicams nodrošināt klīnisko uzraudzību.
Lietojot vienlaicīgi ar Tybost, digoksīna maksimālā koncentrācija palielinās. Sākumā jāizraksta zemākā digoksīna deva. Digoksīna koncentrācija serumā ir jāuzrauga un jāizmanto digoksīna devas titrēšana, lai iegūtu vēlamo klīnisko iedarbību.

11

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

izmaiņas procentos

ANTIHIPERTENSĪVIE LĪDZEKĻI

Metoprolols

Nav pētīta mijiedarbība.

Timolols

Lietojot vienlaicīgi ar

kobicistatu, var pieaugt bēta-

blokatoru koncentrācija.

Amlodipīns

Nav pētīta mijiedarbība.

Diltiazēms

Felodipīns

Lietojot vienlaicīgi ar

Nikardipīns

kobicistatu, var pieaugt

Nifedipīns

kalcija kanālu blokatoru

Verapamils

koncentrācija.

ENDOTELĪNA RECEPTORU ANTAGONISTI

Bosentāns

Nav pētīta mijiedarbība.

Bosentāna un kobicistata vienlaicīga lietošana var samazināt kobicistata koncentrāciju plazmā.

ANTIKOAGULANTI Dabigatrāns
Apiksabāns Rivaroksabāns Edoksabāns
Varfarīns

Nav pētīta mijiedarbība.
Lietojot vienlaicīgi ar Tybost, var pieaugt dabigatrāna koncentrācija plazmā, radot efektu, kas līdzīgs citu spēcīgu P–gp inhibitoru izraisītajam efektam. Nav pētīta mijiedarbība.
Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, var pieaugt DOAC koncentrācija plazmā, kas var radīt paaugstinātu asiņošanas risku. Nav pētīta mijiedarbība.
Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, var mainīties varfarīna koncentrācija.

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Lietojot bēta-blokatorus vienlaicīgi ar Tybost, ieteicama klīniskā uzraudzība un var būt nepieciešama devas samazināšana.
Lietojot šīs zāles vienlaicīgi ar Tybost, ieteicama terapeitiskās iedarbības un nevēlamo blakusparādību klīniskā uzraudzība.
Samazinoties kobicistata koncentrācijai plazmā, var samazināties arī atazanavīra vai darunavīra koncentrācija plazmā, kas var izraisīt terapeitiskās iedarbības zudumu un rezistences attīstību.
Vienlaicīga lietošana nav ieteicama (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Kobicistata vienlaicīga lietošana ar dabigatrānu ir kontrindicēta.
Tybost lietošanana vienlaicīgi ar apiksabānu, rivaroksabānu vai edoksabānu nav ieteicama.
Lietojot vienlaicīgi ar Tybost, ieteicams uzraudzīt starptautisko standartizēto koeficientu (international normalised ratio, INR).

12

Zāles pēc terapeitiskajām grupām
ANTIKONVULSANTI Karbamazepīns (200 mg divreiz dienā)/elvitegravīrs (150 mg reizi dienā)/kobicistats (150 mg reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin
izmaiņas procentos
Vienlaicīga lietošana ar karbamazepīnu – spēcīgu CYP3A induktoru, var ievērojami samazināt kobicistata koncentrāciju plazmā.

Kobicistats: AUC: ↓ 84% Cmax: ↓ 72% Cmin: ↓ 90%

Karbamazepīns: AUC: ↑ 43% Cmax: ↑ 40% Cmin: ↑ 51%

Karbamazepīna-10,11-

epoksīds:

AUC: ↓ 35%

Cmax: ↓ 27%

Cmin: ↓ 41%

INHALĒJAMIE BETA-AGONISTI

Salmeterols

Nav pētīta mijiedarbība.

Salmeterola un kobicistata vienlaicīga lietošana var palielināt salmeterola koncentrāciju plazmā.

HMG Co-A REDUKTĀZES INHIBITORI

Fluvastatīns

Nav pētīta mijiedarbība.

Pitavastatīns

Pravastatīns

Lietojot vienlaicīgi ar

kobicistatu, var palielināties

HMG Co-A reduktāzes

inhibitoru koncentrācija

plazmā.

Rosuvastatīns (10 mg vienreizējā deva)/atazanavīrs (300 mg reizi dienā)/kobicistats (150 mg reizi dienā)

Rosuvastatīns: AUC: ↑ 242% Cmax: ↑ 958% Cmin: NA

Kobicistats: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↔

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Karbamazepīns – spēcīgs CYP3A induktors samazina kobicistata, kā arī atazanavīra vai darunavīra koncentrāciju plazmā, kas var izraisīt terapeitiskās iedarbības zudumu un rezistences attīstību. Kobicistata lietošana vienlaicīgi ar karbamazepīnu ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Palielināta salmeterola koncentrācija plazmā tiek saistīta ar nopietnu un/vai dzīvībai bīstamu reakciju risku.
Salmeterola un Tybost vienlaicīga lietošana nav ieteicama (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Lietojot vienlaicīgi ar atazanavīru/kobicistatu vai darunavīru/kobicistatu, ir paredzama pitavastatīna, fluvastatīna vai pravastatīna koncentrācijas plazmā palielināšanās.
Lietojot kobicistatu vienlaicīgi ar pitavastatīnu, nepieciešams ievērot piesardzību.
Plašāku informāciju par izmantošanu kopā ar šīm zālēm skatīt atazanavīra vai darunavīra zāļu aprakstā. Lietojot vienlaicīgi ar atazanavīru/kobicistatu, rosuvastatīna koncentrācija plazmā palielinās.
Ja nepieciešama vienlaicīga lietošana, nedrīkst pārsniegt rosuvastatīna devu 10 mg dienā un ieteicama drošuma (piem., miopātijas) klīniskā uzraudzība.

13

Zāles pēc terapeitiskajām grupām
Rosuvastatīns (10 mg vienreizējā deva)/darunavīrs (800 mg reizi dienā)/kobicistats (150 mg reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin
izmaiņas procentos Rosuvastatīns: AUC: ↑ 93% Cmax: ↑ 277% Cmin: NA

Kobicistats: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↔

Atorvastatīns (10 mg vienreizējā deva)/atazanavīrs (300 mg)/kobicistats (150 mg reizi dienā)

Atorvastatīns: AUC: ↑ 822% Cmax: ↑ 1785% Cmin: NA

Atorvastatīns (10 mg vienreizējā deva)/darunavīrs (800 mg)/kobicistats (150 mg reizi dienā)

Kobicistats: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↔ Atorvastatīns: AUC: ↑ 290% Cmax: ↑ 319% Cmin: NA

Kobicistats: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↔

FOSFODIESTERĀZES-5 (PDE-5) INHIBITORI

Sildenafils

Nav pētīta mijiedarbība.

Tadalafils

Vardenafils

PDE-5 inhibitori galvenokārt

metabolizējas ar CYP3A

starpniecību. Lietojot

vienlaicīgi ar kobicistatu, var

pieaugt sildenafila, tadalafila

un vardenafila koncentrācija

plazmā, tādējādi palielinot

PDE-5 inhibitoru izraisīto

blakusparādību risku.

ANTIDEPRESANTI

Selektīvie serotonīna atpakaļsaistīšanās inhibitori (SSRI)

Trazodons

Nav pētīta mijiedarbība.

Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, var pieaugt trazodona koncentrācija plazmā.

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Lietojot vienlaicīgi ar darunavīru/kobicistatu, rosuvastatīna koncentrācija plazmā palielinās.
Ārstēšanu ieteicams uzsākt ar mazāko ieteicamo rosuvastatīna devu un pēc tam devu pakāpeniski palielināt, ņemot vērā klīnisko atbildes reakciju un vienlaicīgi uzraugot lietošanas drošumu (piem., miopātija). Lietojot vienlaicīgi ar atazanavīru/kobicistatu, atorvastatīna koncentrācija plazmā palielinās.
Vienlaicīga lietošana nav ieteicama.
Lietojot vienlaicīgi ar darunavīru/kobicistatu, atorvastatīna koncentrācija plazmā palielinās.
Ja nepieciešama vienlaicīga lietošana, ārstēšanu ieteicams uzsākt ar atorvastatīna devu 10 mg un pēc tam devu pakāpeniski palielināt, ņemot vērā klīnisko atbildes reakciju un vienlaicīgi uzraugot lietošanas drošumu (piem., miopātija).
Tybost lietošana vienlaicīgi ar sildenafilu plaušu hipertensijas ārstēšanai ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Lietojot Tybost vienlaicīgi ar tadalafilu plaušu hipertensijas ārstēšanai, nepieciešams ievērot piesardzību un var rasties nepieciešamība apsvērt devas samazināšanu.
Lietojot šīs zāles vienlaicīgi ar Tybost erektilās disfunkcijas ārstēšanai, ieteicamā vienreizējā deva ir ne vairāk kā 25 mg sildenafila 48 stundu laikā, ne vairāk kā 2,5 mg vardenafila 72 stundu laikā vai ne vairāk kā 10 mg tadalafila 72 stundu laikā.
Lietojot vienlaicīgi ar Tybost, lielākajai daļai SSRI grupas zālēm var būt nepieciešama devas titrēšana.

14

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

kobicistata un atazanavīru vai

izmaiņas procentos

darunavīru

IMŪNSUPRESANTI

Ciklosporīns

Nav pētīta mijiedarbība.

Lietojot vienlaicīgi ar Tybost, ieteicama

Sirolīms

terapeitiskās iedarbības uzraudzība.

Takrolīms

Lietojot vienlaicīgi ar

kobicistatu, var pieaugt šo

imūnsupresantu

koncentrācija.

NEIROLEPTISKIE LĪDZEKĻI

Perfenazīns

Nav pētīta mijiedarbība.

Šos neiroleptiskos līdzekļus lietojot

Risperidons

vienlaicīgi ar Tybost, apsveriet

Tioridazīns

Neiroleptisko līdzekļu un

neiroleptisko līdzekļu devas

kobicistata vienlaicīga

samazināšanu.

lietošana var palielināt

neiroleptisko līdzekļu

koncentrāciju plazmā.

NOMIERINOŠIE/MIEGA LĪDZEKĻI

Buspirons

Nav pētīta mijiedarbība.

Šo nomierinošo/miega līdzekļu

Klorazepāts

lietošanas gadījumā var būt

Diazepāms

Lietojot vienlaicīgi ar

nepieciešama devas samazināšana un ir

Estazolāms

kobicistatu, var pieaugt

ieteicama zāļu koncentrācijas

Flurazepāms

nomierinošo/miega līdzekļu uzraudzība.

Zolpidēms

koncentrācija.

PRETPODAGRAS LĪDZEKĻI

Kolhicīns

Nav pētīta mijiedarbība.

Var būt nepieciešama kolhicīna devas

samazināšana. Nav ieteicama

Lietojot vienlaicīgi ar

vienlaicīga kobicistata un kolhicīna

kobicistatu, var pieaugt

lietošana pacientiem ar nieru vai aknu

kolhicīna koncentrācija

darbības traucējumiem.

plazmā.

NA = nav aprēķināts

DOAC (direct oral anticoagulant) = tiešas darbības iekšķīgi lietojams antikoagulants 1 Pētījums tika veikts ar tenofovīra disoproksila fumarātu

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Grūtniecība

Klīniskie dati par kobicistata lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežoti vai nav pieejami.

Pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda tiešu vai netiešu kobicistata kaitīgu ietekmi saistītu ar reproduktīvo toksicitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu).

Ārstēšana ar kobicistatu un darunavīru grūtniecības laikā izraisa darunavīra iedarbības samazināšanos, kas var būt saistīts ar paaugstinātu viroloģiskās neveiksmes risku un paaugstinātu HIV infekcijas pārnešanas risku no mātes bērnam. Terapiju ar kobicistatu un darunavīru nedrīkst uzsākt grūtniecības laikā, un sievietēm, kurām kobicistata un darunavīra terapijas laikā iestājas grūtniecība, ir jāpāriet uz alternatīvu terapijas shēmu (skatīt 4.2. un 4.4. apakšpunktu).

Dati par kobicistata un atazanavīra lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežoti. Kobicistata un attiecīgi atazanavīra līmenis plazmā var būtiski samazināties grūtniecības laikā. Kobicistatu un atazanavīru drīkst lietot grūtniecības laikā tikai tad, ja iespējamais ieguvums atsver iespējamo risku auglim un mātei.

Barošana ar krūti

Nav zināms, vai kobicistats/metabolīti izdalās cilvēka pienā. Pieejamie farmakodinamiskie/toksikoloģiskie dati dzīvniekiem liecina par kobicistata/metabolītu izdalīšanos

15

pienā. Nevar izslēgt risku jaundzimušajiem/zīdaiņiem. Tādēļ Tybost lietošana nav ieteicama barojot bērnu ar krūti.

Lai izvairītos no HIV pārnešanas zīdaiņiem, HIV inficētām sievietēm nekādā gadījumā nav ieteicams barot zīdaiņus ar krūti.

Fertilitāte

Nav pieejami dati par kobicistata iedarbību uz fertilitāti cilvēkiem. Pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda kaitīgu kobicistata ietekmi uz fertilitāti.

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Tybost neietekmē vai nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr pacienti ir jāinformē, ka, lietojot kobicistatu saturošas zāles, ir ziņots par reiboni.

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Drošuma profila kopsavilkums

Ar kobicistatu papildinātā atazanavīra izraisītās blakusparādības atbilda ar ritonavīru papildinātā atazanavīra drošuma profilam. Visbiežāk ziņotās ar kobicistatu papildinātā atazanavīra blakusparādības bija saistītas ar paaugstinātu bilirubīna līmeni (skatīt 3. tabulu).

Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulas veidā

Kobicistata drošuma novērtējums ir balstīts uz datiem, kas iegūti 144 nedēļu ilgā 3. fāzes, randomizētā, aktīvi kontrolētā klīniskajā pētījumā (GS-US-216-0114), kurā 692 iepriekš ar šo terapiju neārstēti pacienti, saņēma vismaz vienu ar kobicistatu papildinātu atazanavīra (n = 344) vai ar ritonavīru papildinātu atazanavīra (n = 348) devu, to lietojot kopā ar emtricitabīnu un tenofovīra disoproksila fumarātu fiksētas devas kombinācijā. No šiem 692 pacientiem ārstēšanu saņēma 613 pacienti (300 lietoja ataznavīru/kobicitatu un 313 lietoja atzanavīru/ritonavīru) un 496 pacienti (250 lietoja ataznavīru/kobicitatu un 246 – atzanavīru/ritonavīru) attiecīgi vismaz 48 un 144 nedēļas.

Klīniskajā pētījumā GS-US-216-0114, kas ilga 144 nedēļas, konstatētās ar kobicistatu papildinātā atazanavīra izraisītās blakusparādības ir norādītas tālāk 3. tabulā atbilstoši ķermeņa orgānu sistēmu klasifikācijai un sastopamības biežumam. Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā. Biežums definēts kā ļoti bieži (≥ 1/10), bieži (≥ 1/100 līdz < 1/10), retāk (≥ 1/1 000 līdz < 1/100) , reti (≥ 1/10 000 līdz < 1/1 000), ļoti reti (< 1/10 000) un nav zināmi (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

3. tabula. Ar kobicistatu papildinātā atazanavīra lietošanu saistīto blakusparādību saraksts tabulas veidā, pamatojoties uz 3. fāzes klīniskajā pētījumā GS-US-216-0114 gūto pieredzi 144 nedēļu laikā

Sastopamības biežums

Blakusparādība

Vielmaiņas un uztures traucējumi:

Bieži:

hiperglikēmija, palielināta ēstgriba

Psihiskie traucējumi:

Bieži:

bezmiegs, neparasti sapņi

Retāk:

depresija, miega traucējumi

Nervu sistēmas traucējumi:

Bieži:

galvassāpes, reibonis, miegainība, garšas sajūtas traucējumi

Acu bojājumi:

Ļoti bieži:

acu dzelte

16

Sastopamības biežums

Blakusparādība

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi:

Ļoti bieži:

slikta dūša

Bieži:

vemšana, caureja, dispepsija, sāpes vēderā, vēdera pūšanās, gāzu uzkrāšanās, sausa mute

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Ļoti bieži:

dzelte

Bieži:

hiperbilirubinēmija

Ādas un zemādas audu bojājumi:

Bieži:

izsitumi

Retāk:

nieze

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi:

Retāk:

mialģija

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi:

Retāk:

nierakmeņi, hematūrija, proteīnūrija

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā:

Bieži:

nespēks

Retāk:

pireksija, astēnija

Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts

Nieru darbības traucējumi Ir pierādīts, ka kobicistats samazina aprēķināto kreatinīna klīrensu, inhibējot kreatinīna tubulāro sekrēciju. Tikai kreatinīna līmeņa palielināšanās serumā no sākotnējās vērtības kobicistata inhibitorās iedarbības dēļ parasti nepārsniedz 0,4 mg/dl.

Pētījumā GS-US-216-0114 aprēķinātā kreatinīna klīrensa vērtības samazināšanās, ārstēšanā lietojot kobicistatu, tika konstatēta agrīnā fāzē; pēc tam šī vērtība stabilizējās. Vidējās (± SD) aprēķinātās glomerulārās filtrācijas ātruma (eGFR) izmaiņas, izmantojot Kokrofta-Golta metodi, pēc 144 nedēļu ārstēšanas ar kobicistatu papildinātā atazanavīra plus emtricitabīna un tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas grupā bija -15,1 ± 16,5 ml/min un -8,0 ± 16,8 ml/min ar ritonavīru papildinātā atazanavīra plus emtricitabīna un tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācijas grupā.

Iedarbība uz aknām Pētījumā GS-US-216-0114 hiperbilirubinēmija (> 1 x ULN) bija bieža blakusparādība: 97,7% ar kobicistatu papildinātā atazanavīra plus emtricitabīna un tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācijas grupā un 97,4% ar ritonavīru papildinātā atazanavīra plus emtricitabīna un tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācijas grupā 144 ārstēšanas nedēļu laikā. Tomēr procentuāli vairāk pacientiem ar kobicistatu papildinātās devas grupā kopējais bilirubīna līmenis paaugstinājās par > 2 x ULN salīdzinājumā ar pacientiem ar ritonavīru papildinātās devas grupā (88,0% salīdzinājumā ar 80,9%). Vērtības, pārtraucot pētījuma zāļu lietošanu, bija zemas bilirubīna izraisītu blakusparādību dēļ, un šīs vērtības abās grupās bija līdzīgas (4,9% ar kobicistatu papildinātās devas grupā un 4,0% ar ritonavīru papildinātās devas grupā). Alanīna aminotransferāzes vai aspartāta aminotransferāzes pieaugums > 3 x ULN pacientiem ar kobicistatu papildinātās devas grupā bija 12,8% un 9,0% – ar ritonavīr papildinātās devas grupā.

Citas īpašas pacientu grupas

Pacienti ar nieru darbības traucējumiem Tybost drošumu 73 HIV-1 inficētiem terapiju saņēmušiem pacientiem ar viegliem līdz vidējiem nieru darbības traucējumiem (eGFR, izmantojot Kokrofta-Golta metodi 50-89 ml/min), kuri mainīja farmakokinētikas pastiprinātāju no ritonavīra uz kobicistatu, izvērtēja ar kobicistatu papildinātā atazanavīra vai darunavīra ar diviem NRTI atklātā klīniskā pētījumā (GS-US-236-0118). 96. nedēļā vidējās kreatinīna līmeņa izmaiņas serumā bija 0,07 ± 0,15 mg/dl un vidējās eGFR izmaiņas, izmantojot Kokrofta-Golta metodi, bija -6,2 ± 9,07 ml/min. Kobicistata iedarbība uz seruma kreatinīnu

17

un eGFR pacientiem, kuri mainīja terapiju no ritonavīra uz kobicistatu pētījumā GS-US-236-0118, saskanēja ar šīs terapijas iedarbību neārstētiem pacientiem pētījumā GS-US-216-0114.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Ja notiek pārdozēšana, jāuzrauga, vai pacientam nerodas toksicitātes pazīmes (skatīt 4.8. apakšpunktu). Kobicistata pārdozēšanas gadījumā ārstēšanā jāveic vispārēji atbalsta pasākumi, tostarp dzīvībai svarīgo pazīmju, kā arī pacienta klīniskā stāvokļa uzraudzība.
Nav noteikts specifisks antidots kobicistata pārdozēšanas gadījumā. Tā kā kobicistats izteikti saistās ar plazmas proteīniem, nepastāv liela iespēja, ka kobicistatu lielā apmērā izdalīs ar hemodialīzi vai peritoneālo dialīzi.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: visi citi ārstnieciskie līdzekļi, ATĶ kods: V03AX03

Darbības mehānisms un farmakodinamiskā iedarbība

Kobicistats ir selektīvs, uz mehānismu balstīts CYP3A apakšgrupas citohroma P450 inhibitors. Kobicistats inhibē CYP3A mediēto metabolismu un palielina CYP3A substrātu (piemēram, atazanavīra vai darunavīra), kuriem CYP3A atkarīga metabolisma dēļ ir ierobežota perorālā biopieejamība un īss eliminācijas pusperiods, sistēmisko iedarbību.

Kobicistata iedarbība uz atazanavīra farmakokinētiku tika pierādīta 3. fāzes pētījuma GS-US-216-0114 farmakokinētikas apakšpētījumā (n = 48), kurā HIV-1 inficēti pacienti saņēma 300 mg atazanavīra + 150 mg kobicistata vai 300 mg atazanavīra + 100 mg ritonavīra; abas terapijas tika lietotas kombinācijā ar emtricitabīna un tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombināciju. Atazanavīra farmakokinētikas parametri līdzsvara stāvoklī bija salīdzināmi, zāles papildinot ar kobicistatu vai ar ritonavīru (skatīt 4. tabulu).

4. tabula. Atazanavīra farmakokinētikas parametru [vidējā ± SD (%CV)] 3. fāzes pētījuma GS-US-216-0114 farmakokinētikas apakšpētījumā

Atazanavīra

farmakokinētikas

Atazanavīrs + kobicistatsa

Atazanavīrs + ritonavīrsa

parametri

(n = 22)

(n = 26)

AUCtau (µg•h/ml)

46,13 ± 26,18 (56,8)

47,59 ± 24,39 (51,2)

Cmax (µg/ml)

3,91 ± 1,94 (49,6)

4,76 ± 1,94 (40,8)

Ctau (µg/ml)

0,80 ± 0,72 (90,3)

0,85 ± 0,72 (84,7)

a 200 mg emtricitabīna un 300 mg tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācijas papildinātā

fona shēma

Kobicistata farmakokinētikas uzlabošanas iedarbība uz darunavīru tika novērtēta 1. fāzes klīniskajā pētījumā GS-US-216-0115 31 veselam indivīdam, kas lietoja 800 mg darunavīra kombinācijā ar 150 mg kobicistata vai 100 mg ritonavīra, reizi dienā, 10 dienas. Darunavīra farmakokinētikas

18

parametri līdzsvara stāvoklī bija salīdzināmi, zāles papildinot ar kobicistatu vai ritonavīru (skatīt 5. tabulu).

5. tabula. 800 mg darunavīra farmakokinētikas parametru [vidējā ± SD (%CV)], reizi dienā lietojot vienlaicīgi ar 150 mg kobicistata vai 100 mg ritonavīra

Darunavīra farmakokinētikas
parametri AUCtau (µg•h/ml)
Cmax (µg/ml) C0h (µg/ml)

800 mg darunavīra + 150 mg kobicistata, lietojot
reizi dienā (n = 31)
81,08 ± 25,15 (31,0) 7,74 ± 1,69 (21,8) 2,40 ± 1,22 (50,7)

800 mg darunavīra + 100 mg ritonavīra, lietojot reizi
dienā (n = 31) 79,99 ± 27,20 (34,0) 7,46 ± 1,52 (20,3) 2,48 ± 0,85 (34,3)

Pretvīrusu aktivitāte in vitro

Kobicistats neuzrāda pretvīrusu aktivitāti pret HIV-1, HBV vai HCV un neantagonizē HIV inhibitoru pretvīrusu iedarbību.

Klīniskā pieredze

Randomizētu kontrolētu pētījumu dati par pretvīrusu iedarbību ir pieejami ar kobicistatu papildinātam atazanavīram, bet nav datu par darunavīru, kas papildināts ar kobicistatu (skatīt 4.4. un 5.2. apakšpunktu).

Iepriekš neārstēti HIV-1 inficēti pacienti Kobicistata drošums un efektivitāte, lietojot kopā ar atazanavīru HIV-1 inficētiem pacientiem, tika novērtēta randomizētā, dubultaklā, aktīvi kontrolētā 3. fāzes pētījumā GS-US-216-0114 HIV-1 inficētiem pacientiem, kuriem sākotnējais aprēķinātais kreatinīna klīrenss bija virs 70 ml/min un kuri nebija iepriekš ārstēti (n = 692).

Pacienti tika randomizēti attiecībā 1:1, lai reizi dienā saņemtu vai nu 300 mg atazanavīra + 150 mg kobicistata, vai 300 mg atazanavīra + 100 mg ritonavīra; katra zāļu deva tika lietota fiksētā fona shēmā, kurā fiksētās devas kombinācijas tabletē bija iekļauti 300 mg tenafovīra disoproksila fumarāta un 200 mg emtricitabīna. Randomizācija tika stratificēta pēc skrīninga HIV-1 RNS līmeņa (≤ 100 000 kopijas/ml vai > 100 000 kopijas/ml). Viroloģiskā atbildes reakcija tika novērtēta abās ārstēšanas grupās, un tika uzskatīts, ka viroloģiskā atbildes reakcija ir sasniegta, ja vīrusu slodze nav nosakāma (< 50 HIV-1 RNS kopijas/ml). Tika konstatēts, ka sākuma stāvoklī vīrusi ir jutīgi pret atazanavīru, emtricitabīnu un tenofovīra disoproksila fumarātu.

Sākuma stāvokļa raksturojums un pētījuma GS-US-216-0114 ārstēšanas iznākumi 48. un 144. nedēļā ir norādīti attiecīgi 6. un 7. tabulā.

6. tabula. Demogrāfiskais un sākuma stāvokļa slimības raksturojums iepriekš ar pretretrovīrusu terapiju neārstētiem HIV-1 inficētiem pieaugušiem pacientiem pētījumā GS-US-216-0114

Demogrāfiskais raksturojums Mediānais vecums, gados (min.-maks.)
Dzimums Vīrietis Sieviete
Etniskā piederība Baltais

Atazanavīrs + kobicistats a
(n = 344)
36 (19-62)
83,4% 16,6%
57,6%
19

Atazanavīrs + ritonavīrsa (n = 348)
37 (19-70)
82,5% 17,5%
61,8%

Atazanavīrs +

Atazanavīrs +

kobicistats a

ritonavīrsa

(n = 344)

(n = 348)

Melnādainais vai āfrikāņu izcelsmes

18,9%

18,1%

Aziāts

12,8%

10,6%

Citi

10,8%

9,5%

Slimības raksturojums sākuma stāvoklī

Mediānais HIV-1 RNS daudzums plazmā sākuma

4,78

4,84

stāvoklī (diapazons), log10 kopijas/ml

(3,22-6,43)

(3,21-6,44)

Procentuālais pacientu daudzums ar vīrusu slodzi

38,4%

41,1%

> 100 000 kopijas/ml

Mediānais CD4+ šūnu skaits sākuma stāvoklī (diapazons), šūnas/mm3

348 (1-1 075)

341 (10-1 455)

Procentuālais pacientu daudzums, kuriem CD4+ šūnu skaits ≤ 200 šūnas/mm3

17,4%

16,4%

a 200 mg emtricitabīna un 300 mg tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācijas papildinātā

fona shēma

7. tabula. Pētījuma GS-US-216-0114 randomizētās ārstēšanas viroloģiskais iznākums 48. un 144. nedēļā

48. nedēļaa

144. nedēļab

Atazanavīrs + Atazanavīrs + Atazanavīrs + Atazanavīrs +

kobicistatsf ritonavīrsf kobicistatsf ritonavīrsf

(n = 344) (n = 348)

(n = 344)

(n = 348)

Veiksmīgs viroloģiskais iznākums HIV-1 RNS < 50 kopijas/ml

85%

87%

72%

74%

Ārstēšanas atšķirība

-2,2% (95% TI = -7,4%, 3,0%) -2,1% (95% TI = -8,7%, 4,5%)

Viroloģiskā neveiksmec

6%

4%

8%

5%

Nav datu par viroloģisko iznākumu 48. vai 144. nedēļas logā

9%

9%

20%

21%

Pārtraukta pētījumu zāļu lietošana blakusparādības vai nāves dēļd

6%

7%

11%

11%

Pārtraukta pētījumu zāļu lietošana

citu iemeslu dēļ, un pēdējos
pieejamajos datos HIV-1 RNS < 50 kopijas/mle

3%

2%

8%

10%

Trūkst datu par laika logu, bet pētījuma zāles tika lietotas

0%

0%

< 1%

< 1%

a 48. nedēļas logs ilgst no 309. līdz 378. dienai (ieskaitot).

b 144. nedēļas logs ilgst no 967. līdz 1 050. dienai (ieskaitot). c Ietver pacientus, kuriem vīrusa slodze bija ≥ 50 kopijas/ml 48. vai 144. nedēļas logos; pacientus, kuri

priekšlaicīgi pārtrauca ārstēšanu efektivitātes trūkuma vai zuduma dēļ; pacientus, kuri pārtrauca ārstēšanu

citu iemeslu, nevis blakusparādību dēļ, nāves vai efektivitātes trūkuma vai zuduma dēļ un kuriem ārstēšanas

pārtraukšanas brīdī vīrusu slodze bija ≥ 50 kopijas/ml. d Ietver pacientus, kuri pārtrauca ārstēšanu blakusparādību vai nāves dēļ jebkurā laika punktā no 1. dienas līdz

laika logam, ja nav datu par viroloģisko atbildi pēc ārstēšanas norādītajā laika logā. e Ietver pacientus, kuri pārtrauca ārstēšanu citu iemeslu, nevis blakusparādību, nāves vai efektivitātes trūkuma

vai zuduma dēļ, piemēram, piekrišanas atsaukšanas, novērošanas pārtraukšanas dēļ. f 200 mg emtricitabīna un 300 mg tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācijas papildinātā

fona shēma

Salīdzinot ar atazanavīru + ritonavīru + emtricitabīnu un tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombināciju, lai sasniegtu HIV-1 RNS < 50 kopijas/ml, atazanavīra + kobicistata + emtricitabīna un tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācija bija nemazāk iedarbīga.

20

CD4+ šūnu skaita izmaiņas 48. un 144. nedēļu laikā pētījumā GS-US-216-0114 ir parādītas 8. tabulā.

8. tabula: CD4+ šūnu skaita izmaiņas 48. un 144. nedēļu laikā pētījumā GS-US-216-0114

48. nedēļa

144. nedēļa

Atazanavīrs + Atazanavīrs + Atazanavīrs + Atazanavīrs +

kobicistatsa

ritonavīrsa

kobicistatsa

ritonavīrsa

(n = 344)

(n = 348)

(n = 344)

(n = 348)

Vidējais CD4+ T-

šūnu skaita

pieaugums no

213

219

310

332

sākuma stāvokļa (šūnas/mm3)b

a 200 mg emtricitabīna un 300 mg tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācijas papildinātā

fona shēma

b Iztrūkst = neiekļautā analīze

Ārstēšanas neveiksmes analīzē pētījumā GS-US-216-0114 līdz 144. nedēļai iesaistītajiem pacientiem izvērtējami genotipa dati no sapārotiem sākotnējā stāvokļa un terapijas neveiksmes izolātiem kobicistata grupā bija pieejami visā 21 viroloģisko neveiksmju gadījumā. No 21 pacienta 3 izveidojās M184V emtricitabīna rezistences substitūcija. Nevienam pacientam neizveidojās K65R vai K70E tenofovīra rezistences substitūcijas, vai neviena primārās rezistences substitūcija, kas saistīta ar proteāzes inhibitoriem. Ritonavīra grupā genotipa dati bija pieejami visos 19 viroloģisko neveiksmju gadījumos. No 19 pacientiem 1 izveidojās M184V emtricitabīna rezistences substitūcija, bez tenofovīra rezistences substitūcijas, vai primārās rezistences substitūcijas, kas saistīta ar proteāzes inhibitoriem.

Pediatriskā populācija Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus kobicistatam vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās HIV-1 infekcijas ārstēšanā (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Uzsūkšanās

Pēc perorālas kobicistata lietošanas kopā ar uzturu HIV-1 inficētiem pacientiem maksimālā koncentrācija plazmā tika novērota 4 stundas pēc kobicistata devas lietošanas. Vidējais Cmax, AUCtau, un Ctrough (vidējais ± SD) līdzsvara stāvoklī pēc atkārtotām kobicistata devām HIV-1 inficētiem pacientiem (n = 68) bija attiecīgi 1,2 ± 0,3 μg/ml, 10,9 ± 3,8 μg•h/ml un 0,07 ± 0,07 μg/ml.

Uztura iedarbība uz Tybost netika pētīta. Klīniskajos pētījumos kobicistats tika vienlaicīgi lietots ar atazanavīru vai darunavīru pēc ēšanas atbilstoši šo zāļu aprakstiem. Tybost ieteicams lietot kopā ar uzturu.

Izkliede

Apmēram 97-98% kobicistata saistās ar plazmas olbaltumvielām, un vidējā zāļu koncentrācijas attiecība plazmā un asinīs ir 2.

Biotransformācija

Kobicistats metabolizējas CYP3A (galvenais) un CYP2D6 (sekundārais) mediētas oksidācijas ceļā bez glikuronizācijas. Pēc perorālas [14C]kobicistata lietošanas 99% no plazmā cirkulējošās radioaktīvās
vielas veidoja kobicistats neizmainītā veidā. Zemi metabolītu līmeņi ir konstatēti urīnā un
izkārnījumos, un tie neietekmē CYP3A kobicistata inhibitoro aktivitāti.

21

Eliminācija
Pēc perorālas [14C]kobicistata lietošanas 86% devas izdalījās izkārnījumos un 8,2% devas izdalījās urīnā. Pēc Tybost lietošanas mediānais kobicistata terminālais plazmas eliminācijas pusperiods ir aptuveni 3-4 stundas.
Linearitāte/nelinearitāte
Kobicistata iedarbība ir nelineāra un lielāka nekā devas proporcija diapazonā no 50 mg līdz 400 mg atbilstoši mehānismā balstītajam CYP3A inhibitoram.
Gados vecāki cilvēki
Kobicistata farmakokinētika pilnībā nav novērtēta gados vecākiem cilvēkiem (65 gadi un vecāki).
Dzimums
Nav konstatētas klīniski nozīmīgas kobicistata farmakokinētikas atšķirības vīriešiem un sievietēm.
Etniskā piederība
Nav konstatētas klīniski nozīmīgas kobicistata farmakokinētikas atšķirības dažādas etniskās piederības pārstāvjiem.
Pediatriskā populācija
Kobicistata farmakokinētika pediatriskajā populācijā nav izvērtēta.
Nieru darbības traucējumi
HIV-1 neinficētiem pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem (aprēķinātais kreatinīna klīrenss mazāks par 30 ml/min) tika veikts kobicistata farmakokinētikas pētījums. Netika konstatētas nozīmīgas kobicistata farmakokinētikas atšķirības pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem un veseliem cilvēkiem, kas atbilst zemam kobicistata klīrensam nierēs.
Aknu darbības traucējumi
Kobicistats metabolizējas un izdalās galvenokārt caur aknām. HIV-1 neinficētiem pacientiem ar vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem tika veikts kobicistata farmakokinētikas pētījums (B klase pēc Child-Pugh klasifikācijas). Netika konstatētas klīniski nozīmīgas kobicistata farmakokinētikas atšķirības pacientiem ar vidēji smagiem nieru darbības traucējumiem un veseliem cilvēkiem. Nav nepieciešama kobicistata devu pielāgošana pacientiem ar viegliem vai vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem. Nav pētīta kobicistata farmakokinētika pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem (C klase pēc Child-Pugh klasifikācijas).
B hepatīta un/vai C hepatīta vīrusa koinfekcija
Kobicistata farmakokinētika pacientiem ar B hepatīta un/vai C hepatīta vīrusa koinfekciju nav pilnībā izvērtēta.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par atkārtotu devu toksicitāti, genotoksicitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti un attīstību neliecina par īpašu risku cilvēkam. Attīstības toksicitātes pētījumos žurkām un trušiem netika novērota teratogēniska iedarbība. Pētījumā ar žurkām devas, kas radīja nozīmīgu toksicitāti mātei, izraisīja mugurkaula un augļa krūšu kaula osifikācijas izmaiņas.
22

Pētījumi ar trušiem ex vivo un pētījumi ar suņiem in vivo liecina, ka vismaz 10 reižu lielākā vidējā koncentrācijā, nekā tika sasniegta cilvēkiem pēc ieteicamās 150 mg dienas devas lietošanas, kobicistatam piemīt vāji izteiktas spējas izraisīt QT intervāla pagarināšanos un tas var izraisīt arī nelielu PR intervāla pagarināšanos un kreisā kambara funkcijas samazināšanos.
Kobicistata ilgtermiņa kancerogenitātes pētījumā ar žurkām tika konstatēts šiem dzīvniekiem specifisks tumorogēns potenciāls, kas netiek uzskatīts par būtisku cilvēkiem. Ilgtermiņa pētījums ar pelēm neuzrādīja nekādu iespējamu kancerogenitāti.
Aktīvā viela kobicistats ir noturīga apkārtējā vidē.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Tabletes kodols
Silīcija dioksīds Kroskarmelozes nātrija sāls Magnija stearāts Mikrokristāliskā celuloze
Apvalks
Saulrieta dzeltenā FCF alumīnija laka (E110) Makrogols 3350 (E1521) Polivinilspirts (daļēji hidrolizēts) (E1203) Talks (E553B) Titāna dioksīds (E171) Dzeltenais dzelzs oksīds (E172)
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
4 gadi.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Augsta blīvuma polietilēna (ABPE) pudele ar bērniem neatveramu polipropilēna aizdari, satur 30 apvalkotās tabletes un silikagēla mitruma absorbentu.
Iepakojumu lielumi ir šādi: 1 pudele ar 30 apvalkotām tabletēm vai 3 pudeles ar 30 apvalkotām tabletēm.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
23

7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Gilead Sciences Ireland UC Carrigtohill County Cork, T45 DP77 Īrija 8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/13/872/001 EU/1/13/872/002 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 2013. gada 19. septembrīs Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2018. 26. jūlijā 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu/.
24

II PIELIKUMS A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
25

A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja(-u), kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese Gilead Sciences Ireland UC IDA Business & Technology Park Carrigtohill County Cork Īrija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS • Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP. Papildināts RPP jāiesniedz: • pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
26

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
27

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
28

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA MARĶĒJUMA TEKSTS UZ PUDELES UN KARTONA KASTĪTES
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tybost 150 mg apvalkotās tabletes cobicistatum
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra apvalkotā tablete satur 150 mg kobicistata.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur saulrieta dzelteno FCF alumīnija laku (E110). Sīkāku informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 30 apvalkotās tabletes 90 (3 pudeles x 30) apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
29

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Gilead Sciences Ireland UC Carrigtohill County Cork, T45 DP77 Īrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/13/872/001 30 apvalkotās tabletes EU/1/13/872/002 90 (3 pudeles x 30) apvalkotās tabletes
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Tybost [tikai uz ārējā iepakojuma]
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.[Tikai uz ārējā iepakojuma]
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: {numurs} SN: {numurs} NN: {numurs} [Tikai uz ārējā iepakojuma]
30

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
31

Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Tybost 150 mg apvalkotās tabletes cobicistatum
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī
uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt
1. Kas ir Tybost un kādam nolūkam tās/to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Tybost lietošanas 3. Kā lietot Tybost 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Tybost 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Tybost un kādam nolūkam tās/to lieto
Tybost satur aktīvo vielu kobicistatu.
Tybost ir paredzēts pieaugušajiem, sākot no 18 gadu vecuma, kuri ir inficēti ar HIV, kas izraisa iegūto imūndeficīta sindromu (AIDS). Zāles tiek lietotas ar atazanavīru vai darunavīru (proteāzes inhibitori), un tās iedarbojas kā pastiprinātājs (uzlabotājs), lai palīdzētu uzlabot atazanavīra un darunavīra iedarbību.
Tybost neārstē HIV tiešā veidā, bet pastiprina atazanavīra un darunavīra līmeni asinīs. Tās palēnina atazanavīra un darunavīra sadalīšanos, tādējādi ļaujot tām saglabāties ķermenī ilgāk.
2. Kas Jums jāzina pirms Tybost lietošanas
Nelietojiet Tybost šādos gadījumos
• Ja Jums ir alerģija pret kobicistatu vai kādu citu (lietošanas instrukcijas 6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
• Ja Jūs lietojat kādas no zālēm, kas satur šādas vielas: - alfuzosīnu, palielinātas prostatas ārstēšanai; - amiodaronu, hinidīnu, neregulāras sirdsdarbības korekcijai; - dabigatrāns (asins recekļu novēršanai un ārstēšanai); - karbamazepīnu, fenobarbitālu, fenitoīnu, krampju lēkmju novēršanai; - rifampicīnu, tuberkulozes un citu infekciju novēršanai un ārstēšanai; - dihidroergotamīnu, ergometrīnu, ergotamīnu, migrēnas tipa galvassāpju ārstēšanai; - asinszāli (hypericum perforatum), augu izcelsmes līdzeklis depresijas un trauksmes ārstēšanai; - lovastatīnu, simvastatīnu, holesterīna līmeņa mazināšanai asinīs; - pimozīdu, lurazidonu, neparastu domu vai izjūtu ārstēšanai; - sildenafilu, plaušu hipertensijas ārstēšanai – tā ir plaušu slimība, kas izpaužas ar elpošanas traucējumiem;
32

- midazolāmu (lietots perorāli), triazolāmu, miega traucējumu un/vai trauksmes mazināšanai.
 Ja kaut kas no augstāk minētā attiecas uz Jums, nelietojiet Tybost un nekavējoties informējiet ārstu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Tybost lietošanas laikā Jums jāatrodas ārsta uzraudzībā.
Lietojot šīs zāles, Jūs joprojām varat nodot HIV infekciju citiem, kaut arī risks tiek samazināts, izmantojot efektīvu pretretrovīrusu terapiju. Konsultējieties ar ārstu par to kādi piesardzības pasākumi ir nepieciešami, lai nepieļautu citu cilvēku inficēšanu. Ar šīm zālēm nevar izārstēt HIV infekciju tiešā veidā. Jums joprojām var rasties infekcijas vai citas slimības, kas saistītas ar HIV infekciju. Tāpēc Jums ir regulāri jāsazinās ar ārstu.
Pirms Tybost lietošanas konsultējieties ar ārstu:
• Ja lietojat citu proteāzes inhibitoru. Tybost lietojot ar atazanavīru vai darunavīru, nedrīkst lietot ar citām pretvīrusu zālēm, kuru iedarbību nepieciešams pastiprināt.
• Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, ja Jums ir vai ir bijušas nieru slimības vai analīzēs uzrādītas problēmas ar nierēm. Jūsu ārsts rūpīgi apsvērs, vai Jūs ārstēt ar Tybost.
• Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, ja Jums ir vai ir bijušas smagas pakāpes aknu slimības vai analīzēs uzrādītas problēmas ar aknām. Jūsu ārsts rūpīgi apsvērs, vai Jūs ārstēt ar Tybost
 Ja kaut kas no augstāk minētā attiecas uz Jums, pirms Tybost lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Bērni un pusaudži
Nedodiet šīs zāles bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam. Tybost lietošana bērniem un pusaudžiem līdz šim nav pētīta.
Citas zāles un Tybost
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot. Lietojot Tybost, var rasties mijiedarbība ar citām vielām. Tā rezultātā Tybost vai citu vielu daudzumu asinīs var tikt ietekmēts. Tas var traucēt normālu zāļu darbību vai pastiprināt blakusparādības. Dažos gadījumos ārsts vēlēsies pielāgot devu vai pārbaudīt zāļu koncentrāciju Jūsu asinīs.
Ir dažas zāles, kuras nekad nedrīkst lietot, ja lietojat Tybost. Tās ir minētas iepriekš sadaļā „Nelietojiet Tybost šādos gadījumos - Ja Jūs lietojat kādas no zālēm, kas satur šādas vielas”.
Zāles HIV infekcijas ārstēšanai: Tybost nedrīkst lietot ar citām zālēm, kurās ir šādas sastāvdaļas: • ritonavīrs; • kobicistats. Pastāstiet ārstam, ja lietojat šādas zāles • citu proteāzes inhibitoru; • efavirenzu; • etravirīnu; • nevirapīnu;
33

• maraviroku.  Pastāstiet savam ārstam, ja Jūs lietojat kādu no šīm HIV ārstēšanai paredzētajām zālēm.
Citu veidu zāles: • ketokonazols, itrakonazols, vorikonazols, posakonazols un flukonazols, zāles sēnīšu
infekcijas ārstēšanai; • klaritromicīns un rifabutīns, zāles baktēriju infekciju ārstēšanai, ieskaitot tuberkulozi; • dasatinībs, nilotinībs, vinblastīns un vinkristīns, zāles vēža ārstēšanai; • kortikosteroīdi, ieskaitot: betametazonu, budezonīdu, flutikazonu, mometazonu,
prednizonu, triamcinolonu. Šīs zāles lieto alerģiju, astmas, iekaisīgu zarnu slimību, acu, locītavu un muskuļu iekaisumu, kā arī citu iekaisumu ārstēšanai. Ja nav iespējams lietot alternatīvas zāles, šīs zāles drīkst lietot tikai tad, ja ir veikts medicīnisks izvērtējums un Jūsu ārsts rūpīgi uzrauga kortikosteroīdu izraisītās blakusparādības; • metformīns, zāles 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai; • perorālie vai implantētie hormonālie kontracepcijas līdzekļi, ko lieto, lai izvairītos no grūtniecības; • amlodipīns, digoksīns, diltiazēms, dizopiramīds, felodipīns, flekainīds, lidokaīns, metoprolols, meksiletīns, nikardipīns, nifedipīns, propafenons, timolols un verapamils, zāles sirds slimību ārstēšanai; • bosentāns, zāles plaušu hipertensijas ārstēšanai; • apiksabāns, edoksabāns, rivaroksabāns un varfarīns, zāles asins recekļu novēršanai un ārstēšanai; • salmeterols, zāles astmas ārstēšanai; • atorvastatīns, fluvastatīns, pitavastatīns, pravastatīns un rosuvastatīns, zāles holesterīna līmeņa pazemināšanai; • sildenafils un vardenafils, zāles impotences ārstēšanai, un tadalafils, zāles impotences un plaušu hipertensijas ārstēšanai; • trazodons, zāles depresijas ārstēšanai; • ciklosporīns, sirolīms un takrolīms, zāles organisma imūnās atbildes reakcijas kontrolei pēc transplantācijas; • buspirons, klorazepāts, diazepāms, estazolāms, flurazepāms, perfenazīns, risperidons, tioridazīns, zolpidēms, zāles nervu sistēmas slimību ārstēšanai; • kolhicīns, zāles podagras ārstēšanai.  Pastāstiet savam ārstam, ja lietojat kādu no šīm zālēm.
 Pastāstiet ārstam, ja lietojat šīs vai jebkādas citas zāles. Nepārtrauciet ārstēšanu, nesazinoties ar ārstu.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība vai plānojat grūtniecību, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
• Ja esat grūtniece, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, nekavējoties pastāstiet ārstam. Sievietes grūtniecības laikā nedrīkst lietot Tybost ar darunavīru. Šo zāļu daudzums Jūsu asinīs grūtniecības laikā var samazināties, un to iedarbība var būt neatbilstoša. Ja Jūs lietojat Tybost ar atazanavīru, Jūsu ārsts pārrunās Tybost lietošanas iespējamo ieguvumu un risku Jums un Jūsu bērnam.
• Nebarojiet bērnu ar krūti ārstēšanas laikā ar Tybost. Nav zināms, vai šo zāļu aktīvā viela var izdalīties cilvēkam ar mātes pienu. Ja Jūs esat inficēta ar HIV, ieteicams nebarot bērnu ar krūti, lai izvairītos no vīrusa nokļūšanas bērna organismā ar mātes pienu.
34

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Daži pacienti ziņojuši par reiboni, lietojot Tybost kopā ar atazanavīru vai darunavīru. Ja Jums Tybost lietošanas laikā rodas reibonis, nevadiet transportlīdzekli un nelietojiet ierīces vai mehānismus.
Tybost satur saulrieta dzelteno FCF alumīnija laku (E110)
Pastāstiet savam ārstam, ja Jums ir alerģija pret saulrieta dzelteno FCF alumīnija laku (E110). Tybost satur saulrieta dzelteno FCF alumīnija laku, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas.
3. Kā lietot Tybost
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Ieteicamā deva pieaugušajiem:
• viena tablete katru dienu iekšķīgi kopā ar uzturu. Nekošļāt, nesasmalcināt un nesadalīt tableti.
• Tybost jālieto kopā ar atazanavīru (300 mg) vai darunavīru (800 mg).
Vienmēr lietojiet ārsta ieteikto devu. Tas nepieciešams, lai nodrošinātu zāļu pilnīgu efektivitāti. Nemainiet devu, ja to darīt nav ieteicis ārsts.
Ja esat lietojis Tybost vairāk nekā noteikts
Ja nejauši esat lietojis Tybost vairāk par ieteikto devu, Jūs esat pakļauts paaugstinātam šo zāļu blakusparādību riskam (skatīt 4. punktu šajā lietošanas instrukcijā).
Nekavējoties sazinieties ar ārstu vai tuvāko ātrās palīdzības nodaļu. Paņemiet tablešu pudeli līdzi, tādējādi Jūs viegli varēsiet pastāstīt, kādas zāles esat lietojis.
Ja esat aizmirsis lietot Tybost
Ir svarīgi, lai Jūs neizlaistu nevienu Tybost devu.
Ja esat izlaidis Tybost devu un to ievērojat:
• 12 stundu laikā kopš paredzētā Tybost lietošanas laika, ieņemiet tableti, cik ātri vien iespējams. Vienmēr lietojiet tableti kopā ar uzturu. Lietojiet nākamo devu kā paredzēts kopā ar atazanavīru vai darunavīru;
• pēc 12 stundām vai vēlāk pēc paredzētā Tybost lietošanas laika, nelietojiet nokavēto devu. Nogaidiet un lietojiet nākamo devu kopā ar uzturu paredzētajā laikā.
Nepārtrauciet lietot Tybost
Nepārtrauciet Tybost lietošanu, vispirms neapspriežoties ar savu ārstu. Tybost un atazanavīra vai darunavīra lietošanas pārtraukšana var samazināt turpmākās Jūsu ārsta nozīmētās ārstēšanas iedarbību.
Vienmēr nodrošiniet pietiekamus Tybost krājumus. Kad Jūsu rīcībā esošais Tybost daudzums ir samazinājies, vērsieties pie ārsta vai farmaceita.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
35

4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Ārstējot HIV infekciju, ne vienmēr ir iespējams noteikt, vai nevēlamās blakusparādības ir Tybost, citu vienlaicīgi lietoto zāļu vai pašas HIV infekcijas sekas. Lietojot Tybost kopā ar atazanavīru, var rasties šādas blakusparādības.
Ļoti bieži sastopamas blakusparādības (var skart vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem) • slikta dūša (nelabums); • iedzeltena āda un/vai acis (dzelte). Bieži sastopamas blakusparādības (var skart līdz 1 no 10 cilvēkiem) • augsts cukura līmenis asinīs (hiperglikēmija); • palielināta ēstgriba, traucēta garšas sajūta, sausa mute; • galvassāpes, reibonis; • vemšana, caureja, sāpes vēderā, gremošanas problēmas, kas pēc maltītes izraisa sāpes
(dispepsija), uzpūšanās sajūta, gāzes (vēdera pūšanās); • bilirubīna līmeņa paaugstināšanās asinīs (hiperbilirubinēmija); • izsitumi; • miega traucējumi, neparasti sapņi, miegainība, nogurums (nespēks). Retāk sastopamas blakusparādības (var skart līdz 1 no 100 cilvēkiem) • asinis urīnā (hematūrija); • olbaltumvielas urīnā (proteīnūrija); • nomāktības sajūta; • nieze; • sāpoši muskuļi, vājums; • nierakmeņi; • drudzis; • miega traucējumi.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
Plašāku informāciju par atazanavīra vai darunavīra blakusparādībām skatīt šo zāļu lietošanas instrukcijās.
5. Kā uzglabāt Tybost
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz pudeles un kastītes pēc „Der. līdz”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
36

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Tybost satur

Aktīvā viela ir kobicistats. Katra apvalkotā tablete satur 150 mg kobicistata.

Citas sastāvdaļas ir

Tabletes kodols: Kroskarmelozes nātrija sāls, magnija stearāts, mikrokristāliskā celuloze, silīcija dioksīds.

Apvalks Saulrieta dzeltenā FCF alumīnija laka (E110), makrogols 3350 (E1521), polivinilspirts (daļēji hidrolizēts) (E1203), talks (E553B), titāna dioksīds (E171), dzeltenais dzelzs oksīds (E172) (skatīt šīs instrukcijas 2. punktu).

Tybost ārējais izskats un iepakojums

Tybost apvalkotās tabletes ir oranžas, apaļas, abpusēji izliektas tabletes, ar iegravētu uzrakstu „GSI” vienā pusē un gludu otru pusi.

Tybost ir pieejams pudelēs pa 30 tabletēm (ar silikagēla paciņu vai cilindru, kas jāglabā pudelē, lai tabletes pasargātu no mitruma). Silikagēla mitruma absorbents atrodas atsevišķā paciņā vai cilindrā, un to nedrīkst norīt.

Pieejami šāda lieluma iepakojumi: kartona kastītes, kuras satur 1 pudeli ar 30 apvalkotām tabletēm un kartona kastītes, kuras satur 90 (3 pudeles x 30) apvalkotās tabletes. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks Gilead Sciences Ireland UC Carrigtohill County Cork, T45 DP77 Īrija

Ražotājs Gilead Sciences Ireland UC IDA Business & Technology Park Carrigtohill County Cork Īrija

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:

België/Belgique/Belgien Gilead Sciences Belgium SPRL-BVBA Tél/Tel: + 32 (0) 24 01 35 50

Lietuva Gilead Sciences Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 262 8702

България Gilead Sciences Ireland UC Тел.: + 353 (0) 1 686 1888

Luxembourg/Luxemburg Gilead Sciences Belgium SPRL-BVBA Tél/Tel: + 32 (0) 24 01 35 50

Česká republika Gilead Sciences s.r.o. Tel: + 420 910 871 986

Magyarország Gilead Sciences Ireland UC Tel.: + 353 (0) 1 686 1888

37

Danmark Gilead Sciences Sweden AB Tlf: + 46 (0) 8 5057 1849
Deutschland Gilead Sciences GmbH Tel: + 49 (0) 89 899890-0
Eesti Gilead Sciences Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 262 8702
Ελλάδα Gilead Sciences Ελλάς Μ.ΕΠΕ. Τηλ: + 30 210 8930 100
España Gilead Sciences, S.L. Tel: + 34 91 378 98 30
France Gilead Sciences Tél: + 33 (0) 1 46 09 41 00
Hrvatska Gilead Sciences Ireland UC Tel: + 353 (0) 1 686 1888
Ireland Gilead Sciences Ireland UC Tel: + 353 (0) 214 825 999
Ísland Gilead Sciences Sweden AB Sími: + 46 (0) 8 5057 1849
Italia Gilead Sciences S.r.l. Tel: + 39 02 439201
Κύπρος Gilead Sciences Ελλάς Μ.ΕΠΕ. Τηλ: + 30 210 8930 100
Latvija Gilead Sciences Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 262 8702

Malta Gilead Sciences Ireland UC Tel: + 353 (0) 1 686 1888
Nederland Gilead Sciences Netherlands B.V. Tel: + 31 (0) 20 718 36 98
Norge Gilead Sciences Sweden AB Tlf: + 46 (0) 8 5057 1849
Österreich Gilead Sciences GesmbH Tel: + 43 1 260 830
Polska Gilead Sciences Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 262 8702
Portugal Gilead Sciences, Lda. Tel: + 351 21 7928790
România Gilead Sciences Ireland UC Tel: + 353 (0) 1 686 1888
Slovenija Gilead Sciences Ireland UC Tel: + 353 (0) 1 686 1888
Slovenská republika Gilead Sciences Slovakia s.r.o. Tel: + 421 232 121 210
Suomi/Finland Gilead Sciences Sweden AB Puh/Tel: + 46 (0) 8 5057 1849
Sverige Gilead Sciences Sweden AB Tel: + 46 (0) 8 5057 1849
United Kingdom Gilead Sciences Ltd. Tel: + 44 (0) 8000 113700

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta {MM/GGGG}
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.

38

Lejupielādēt zāļu aprakstu

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tybost 150 mg apvalkotās tabletes

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS Katra apvalkotā tablete satur 150 mg kobicistata (cobicistatum). Palīgviela(-s) ar zināmu iedarbību Katra tablete satur 59 mikrogramus saulrieta dzeltenā FCF alumīnija laku (E110). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA
Apvalkotā tablete (tablete).
Oranža, apaļa, abpusēji izliekta apvalkotā tablete; tās diametrs ir 10,3 mm, ar iegravētu uzrakstu „GSI” vienā pusē un gludu otru pusi.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1. Terapeitiskās indikācijas

Tybost ir paredzēts lietošanai kā atazanavīra 300 mg vienreizējas devas un darunavīra 800 mg vienreizējas devas, kas ietilpst pretretrovīrusu terapijas kombinācijā, farmakokinētisks pastiprinātājs pieaugušajiem ar cilvēka imūndeficīta vīrusu-1 (HIV- 1). Skatīt 4.2., 4.4., 5.1. un 5.2. apakšpunktu.

4.2. Devas un lietošanas veids

Terapija jāuzsāk HIV infekcijas ārstēšanā pieredzējušam ārstam.

Devas

Tybost tiek izmantots kombinācijā ar atazanavīru vai darunavīru, tādēļ jāskata atazanavīra vai darunavīra zāļu aprakstu.

Tybost jālieto reizi dienā, perorāli, kopā ar uzturu.

Tybost un vienlaicīgi lietotā proteāzes inhibitora atazanavīra vai darunavīra devas ir norādītas 1. tabulā.

1. tabula. Devu shēma

Tybost deva 150 mg vienreiz dienā

HIV-1 proteāzes inhibitora deva Atazanavīrs 300 mg reizi dienā
Darunavīrs 800 mg reizi dienā

Ja pacients izlaidis Tybost devas lietošanu 12 stundu laikā kopš paredzētā lietošanas laika, pacientam jālieto Tybost deva, cik ātri vien iespējams kopā ar uzturu, un tad jāatsāk nākamo devu lietošana kopā ar atazanavīru vai darunavīru atbilstoši parastajam plānam. Ja pacients izlaidis Tybost devas lietošanu

2

un ir pagājušas vairāk nekā 12 stundas, pacientam deva ir jāizlaiž un jāatsāk nākamo devu lietošana atbilstoši parastajam plānam.
Īpašas pacientu grupas
Gados vecāki cilvēki Nav pieejami dati, balstoties uz kuriem varētu sniegt ieteikumus par devām pacientiem, kuri vecāki par 65 gadiem (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Nieru darbības traucējumi Nav nepieciešama kobicistata devas pielāgošana pacientiem ar nieru darbības traucējumiem, tostarp pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem. Kobicistata lietošana nav pētīta pacientiem, kuriem veic dialīzi, un tādēļ šiem pacientiem ieteikumus nevar sniegt.
Ir pierādīts, ka kobicistats samazina aprēķināto kreatinīna klīrensu, inhibējot kreatinīna tubulāro sekrēciju. Kobicistata lietošanu nedrīkst uzsākt pacientiem, kuriem kreatinīna klīrenss ir mazāks nekā 70 ml/min, vienlaicīgi lietojot līdzekļus (piemēram, emtricitabīnu, lamivudīnu, tenofovīra disoproksilu vai adefovīru), kuriem nepieciešama devas pielāgošana, pamatojoties uz kreatinīna klīrensu. Skatīt 4.4., 4.8. un 5.2. apakšpunktu.
Aknu darbības traucējumi Nav nepieciešama kobicistata devas pielāgošana pacientiem ar viegliem (A klase pēc Child-Pugh klasifikācijas) vai vidējiem (B klase pēc Child-Pugh klasifikācijas) aknu darbības traucējumiem. Kobicistata lietošana nav pētīta pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem (C klase pēc Child-Pugh klasifikācijas). Tādēļ šiem pacientiem Tybost lietošana nav ieteicama (skatīt 4.4. un 5.2. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija Kobicistata drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā no 0 līdz 18 gadiem nav pierādīta (skatīt 5.1. apakšpunktu). Dati nav pieejami.
Grūtniecība Ārstēšana ar kobicistatu un darunavīru grūtniecības laikā izraisa darunavīra iedarbības samazināšanos. Tāpēc terapiju ar kobicistatu un darunavīru nedrīkst uzsākt grūtniecības laikā, un sievietēm, kurām kobicistata un darunavīra terapijas laikā iestājas grūtniecība, ir jāpāriet uz alternatīvu terapijas shēmu (skatīt 4.4. un 4.6. apakšpunktu). Darunavīru/ritonavīru var uzskatīt par alternatīvu terapiju.
Lietošanas veids
Tybost tabletes jālieto reizi dienā, perorāli, kopā ar uzturu (skatīt 5.2. apakšpunktu). Apvalkoto tableti nedrīkst sakošļāt vai sasmalcināt.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Kontrindicēta vienlaicīga lietošana ar zālēm, kuru klīrenss ir galvenokārt atkarīgs no CYP3A metabolisma un kuru koncentrācijas paaugstināšanās plazmā ir saistīta ar nopietnām un/vai dzīvībai bīstamām nevēlamām blakusparādībām. Tāpēc Tybost nedrīkst lietot vienlaicīgi ar šādām, bet ne tikai, zālēm (skatīt 4.4. un 4.5. apakšpunktu):
• alfa 1-adrenoreceptoru antagonisti: alfuzosīns; • antiaritmiskie līdzekļi: amiodarons, hinidīns; • melno rudzu graudu alkaloīdu atvasinājumi: dihidroergotamīns, ergometrīns, ergotamīns; • HMG Co-A reduktāzes inhibitori: lovastatīns, simvastatīns; • neiroleptiskie/antipsihotiskie līdzekļi: pimozīds, lurazidons; • PDE-5 inhibitori: sildenafils pulmonālās arteriālās hipertensijas ārstēšanai;
3

• nomierinošie/miega līdzekļi: perorāli lietots midazolāms, triazolāms.
Kontrindicēta vienlaicīga lietošana ar zālēm, kas ir spēcīgi CYP3A induktori, jo iespējams terapeitiskās iedarbības zudums. Tāpēc Tybost nedrīkst lietot vienlaicīgi ar šādām, bet ne tikai, zālēm (skatīt 4.4. un 4.5. apakšpunktu):
• pretkrampju līdzekļi: karbamazepīns, fenobarbitāls, fenitoīns; • antimikobakteriāli līdzekļi: rifampicīns; • augu izcelsmes zāles: asinszāle (hypericum perforatum).
Vienlaicīga lietošana ar dabigatrāna eteksilātu, P-glikoproteīna (P-gp) substrātu, ir kontrindicēta (skatīt 4.5. apakšpunktu).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Vienlaicīga lietošana ar citām zālēm
Kobicistats ir uz mehānismu balstīts spēcīgs CYP3A inhibitors un CYP3A substrāts.
Kobicistatu lietojot vienlaicīgi ar zālēm, kas metabolizējas ar CYP3A starpniecību (tostarp atazanavīrs un darunavīrs), ir novērotas paaugstinātas šo zāļu koncentrācijas plazmā. Vienlaicīgi lietoto zāļu koncentrācijas palielināšanās plazmā var pastiprināt vai paildzināt to terapeitisko iedarbību vai blakusparādības. Palielinātas zāļu, kas metabolizējas ar CYP3A, koncentrācijas plazmā potenciāli var izraisīt nopietnas un/vai dzīvībai bīstamas reakcijas (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Kobicistata vienlaicīga lietošana ar zālēm, kas inducē CYP3A, ir kontrindicēta vai nav ieteicama (skatīt 4.3. un 4.5. apakšpunktu), jo samazināta kobicistata koncentrācija plazmā var nebūt pietiekama, lai sasniegtu adekvātu atazanavīra vai darunavīra farmakoloģiskās iedarbības pastiprinājumu.
Kobicistata vienlaicīga lietošana ar zālēm, kas inhibē CYP3A, var samazināt kobicistata klīrensu, izraisot palielinātas kobicistata koncentrācijas plazmā (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Kobicistats ir vājš CYP2D6 inhibitors, un tā metabolizēšanās nelielā apjomā norit ar CYP2D6 starpniecību. Vienlaicīga lietošana ar kobicistatu var palielināt koncentrāciju plazmā zālēm, kuras metabolizē CYP2D6 (skatīt 4.3. un 4.5. apakšpunktu).
Kobicistats inhibē transportierus P-gp, BCRP, MATE1, OATP1B1 un OATP1B3. Kobicistata lietošana pacientiem vienlaicīgi ar zālēm, kas ir šo transportieru substrāti, var izraisīt šo zāļu koncentrācijas palielināšanos plazmā (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Pretēji ritonavīram kobicistats nav CYP1A2, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19 vai UGT1A1 induktors. Mainot farmakoloģiskās iedarbības pastiprinātāju no ritonavīra uz kobicistatu, pirmajās divās kobicistata terapijas nedēļās jāievēro piesardzība, it īpaši, ja ritonavīra kā farmakoloģiskās iedarbības pastiprinātāja izmantošanas laikā jebkādu vienlaicīgi lietoto zāļu deva ir tikusi titrēta vai pielāgota (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Kontracepcijas prasības Pēc vienlaicīgas drospirenona/etinilestradiola un darunavīra/kobicistata lietošanas samazinās etinilestradiola koncentrācija plazmā. Vienlaicīgi lietojot darunavīru/kobicistatu ar kontracepcijas līdzekļiem uz estrogēnu bāzes, ieteicams izmantot alternatīvu vai papildu kontracepcijas metodi.
Pēc vienlaicīgas drospirenona/etinilestradiola un atazanavīra/kobicistata vai darunavīra/kobicistata lietošanas palielinās drospirenona koncentrācija plazmā. Ja drospirenonu/etinilestradiolu lieto vienlaicīgi ar atazanavīru/kobicistatu vai darunavīru/kobicistatu, iespējamās hiperkaliēmijas dēļ ieteicama klīniskā uzraudzība.
4

Nav pieejami dati, lai sniegtu ieteikumus par atazanavīra/kobicistata vai darunavīra/kobicistata lietošanu kopā ar citiem perorāliem kontracepcijas līdzekļiem. Jāapsver alternatīvas kontracepcijas metodes lietošana (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Vienlaicīga Tybost un pretretrovīrusu zāļu lietošana Tybost jālieto vienlaicīgi vai nu ar 300 mg atazanavīra vienreiz dienā, vai ar 800 mg darunavīra vienreiz dienā (skatīt 4.2. apakšpunktu). Kobicistata lietošanas kopā vai nu ar atazanavīru, vai darunavīru drošums un efektivitāte, lietojot citā devu shēmā, nav apstiprināti. Randomizētu kontrolētu pētījumu dati par pretvīrusu iedarbību ir pieejami ar kobicistatu papildinātam atazanavīram, bet nav datu par darunavīru, kas papildināts ar kobicistatu (skatīt 5.1. un 5.2. apakšpunktu).
Tybost nedrīkst lietot kā farmakokinētisko pastiprinātāju citiem HIV-1 proteāzes inhibitoriem vai citām pretretrovīrusu zālēm, kurām nepieciešama iedarbības pastiprināšana, jo ieteikumi par devām, lietojot vienlaicīgi, nav noteikti, un tas var izraisīt nepietiekamu pretretrovīrusu zāļu līmeni plazmā, izraisot terapeitiskās iedarbības zudumu un rezistences attīstību (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Kobicistatu vienlaicīgi lietojot ar atazanavīru vai darunavīru, nedrīkst lietot citus pretretrovīrusu līdzekļus, kuriem nepieciešama farmakoloģiskās iedarbības pastiprināšana ar vienlaicīgu CYP3A4 inhibitora lietošanu (proti, citu proteāzes inhibitoru), lai sasniegtu vajadzīgo terapeitisko koncentrāciju plazmā. Ieteikumi par devām šādās kombinācijās nav noteikti un vienlaicīga zāļu lietošana var samazināt atazanavīra, darunavīra un/vai citu pretretrovīrusu līdzekļu, kuriem ir nepieciešama farmakoloģiskās iedarbības pastiprināšana, koncentrāciju plazmā, izraisot pretvīrusu aktivitātes zudumu un rezistences attīstību.
Tybost nedrīkst lietot kopā ar citām zālēm, kas satur kobicistatu, vai ar ritonavīru, jo kobicistatam un ritonavīram ir līdzīga iedarbība uz CYP3A.
Iedarbība uz aprēķinātā kreatinīna klīrensu
Ir pierādīts, ka kobicistats samazina aprēķināto kreatinīna klīrensu, inhibējot kreatinīna tubulāro sekrēciju. Šī iedarbība uz seruma kreatinīnu, kas izraisa aprēķināto kreatinīna klīrensa samazinājumu, ir jāņem vērā, ja kobicistats tiek lietots pacientiem, kuriem aprēķinātais kreatinīna klīrenss tiek izmantots, lai noteiktu to klīniskās ārstēšanas aspektus, tostarp vienlaicīgi lietoto zāļu devas pielāgošanu.
Tybost lietošanu nedrīkst uzsākt pacientiem, kuriem kreatinīna klīrenss ir mazāks nekā 70 ml/min, ja vienam vai vairākiem vienlaicīgi lietotajiem līdzekļiem (piemēram, emtricitabīnam, lamivudīnam, tenofovīra disoproksilam vai adefovīram) ir nepieciešama devas pielāgošana, pamatojoties uz kreatinīna klīrensu. Skatīt 4.2., 4.8. un 5.2. apakšpunktu.
Šobrīd nav pietiekamu datu, lai noteiktu, vai tenofovīra disoproksila un kobicistata vienlaicīga lietošana ir saistīta ar lielāku nieru blakusparādību risku, salīdzinot ar shēmām, kurās tenofovīra disoproksils tiek lietots bez kobicistata.
Aknu slimība
Kobicistata lietošana nav pētīta pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem (C klase pēc Child-Pugh klasifikācijas). Tādēļ šiem pacientiem Tybost lietošana nav ieteicama (skatīt 4.2. un 5.2. apakšpunktu).
Grūtniecība
Ir pierādīts, ka ārstēšana ar kobicistatu un darunavīru grūtniecības otrajā un trešajā trimestrī izraisa darunavīra iedarbības samazināšanos, salīdzinot ar pēcdzemdību periodu. Kobicistata līmenis samazinās un tā pastiprinošā iedarbība var nebūt pietiekoša. Darunavīra iedarbības būtiska samazināšanās var izraisīt viroloģisku neveiksmi un paaugstinātu HIV infekcijas pārnešanas risku no mātes bērnam. Tāpēc terapiju ar kobicistatu un darunavīru nedrīkst uzsākt grūtniecības laikā, un
5

sievietēm, kurām Genvoya terapijas laikā iestājas grūtniecība, ir jāpāriet uz alternatīvu terapijas shēmu (skatīt 4.2. un 4.6. apakšpunktu). Darunavīru, ko lieto kopā ar mazu ritonavīra devu, var uzskatīt par alternatīvu terapiju.
Palīgvielas
Tybost satur azo grupas krāsvielu saulrieta dzelteno FCF (E110), kas var izraisīt alerģiskas reakcijas.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Kobicistats ir spēcīgs, uz mehānismu balstīts CYP3A inhibitors un CYP3A substrāts. Kobicistatu lietojot vienlaicīgi ar zālēm, kas metabolizējas ar CYP3A starpniecību (tostarp atazanavīrs un darunavīrs), ir novērotas paaugstinātas šo zāļu koncentrācijas plazmā.
Kobicistats ir vājš CYP2D6 inhibitors, un tā metabolizēšanās nelielā apjomā norit ar CYP2D6 starpniecību. Vienlaicīga lietošana ar kobicistatu var palielināt koncentrāciju plazmā zālēm, kuras metabolizē CYP2D6 (skatīt 4.3. un 4.4. apakšpunktu).
Kobicistats inhibē transportierus P-gp, BCRP, MATE1, OATP1B1 un OATP1B3. Vienlaicīga Tybost lietošana ar zālēm, kas ir šo transportieru substrāti, var izraisīt šo zāļu koncentrācijas palielināšanos plazmā (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Nav sagaidāms, ka kobicistats inhibēs CYP1A2, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9 vai CYP2C19.
Nav sagaidāms, ka kobicistats inducētu CYP3A4 vai P-gp (MDR1).
Pretēji ritonavīram kobicistats nav CYP1A2, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19 vai UGT1A1 induktors. Mainot farmakoloģiskās iedarbības pastiprinātāju no ritonavīra uz kobicistatu, pirmajās divās Tybost terapijas nedēļās jāievēro piesardzība, it īpaši, ja ritonavīra kā farmakoloģiskās iedarbības pastiprinātāja izmantošanas laikā jebkādu vienlaicīgi lietoto zāļu deva ir tikusi titrēta vai pielāgota (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Vienlaicīga lietošana kontrindicēta
Zāles, kas tiek plaši metabolizētas ar CYP3A starpniecību un kurām ir augsts pirmā loka metabolisms, ir visjutīgākās pret būtisku iedarbības palielināšanos, vienlaicīgi lietojot ar kobicistatu. Kobicistata vienlaicīga lietošana ir kontrindicēta ar tādām zālēm kā dihidroergotamīns, ergotamīns, ergometrīns, midazolāms (lietots perorāli), triazolāms, amiodarons, hinidīns, pimozīds, lurazidons, alfuzosīns, simvastatīns, lovastatīns un sildenafils; šo zāļu klīrenss ir galvenokārt atkarīgs no CYP3A un to paaugstināta koncentrācija plazmā tiek saistīta ar nopietnām un/vai dzīvībai bīstamām reakcijām (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Kobicistata vienlaicīga lietošana ar zālēm, kas ir spēcīgi CYP3A induktori (piemēram, asinszāle (hypericum perforatum), rifampicīns, karbamazepīns, fenobarbitāls un fenitoīns), var samazināt kobicistata un tādējādi arī pastiprināmā atazanavīra vai darunavīra koncentrāciju plazmā, izraisot terapeitiskās iedarbības zudumu un iespējamu rezistences attīstību (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Vienlaicīga lietošana nav ieteicama
Kobicistata vienlaicīga lietošana ar zālēm, kas ir vidēji vai vāji CYP3A induktori, var samazināt kobicistata un tādējādi arī papildināmā atazanavīra vai darunavīra koncentrāciju plazmā, izraisot terapeitiskās iedarbības zudumu un iespējamu rezistences attīstību. Uzskaitītas dažas no zālēm, bet ne visas: etravirīns, efavirenzs, nevirapīns, un bosentāns (skatīt 2. tabulu).
Kobicistata vienlaicīga lietošana ar zālēm, kas inhibē CYP3A, var palielināt kobicistata koncentrāciju plazmā. Uzskaitītas dažas no zālēm, bet ne visas: itrakonazols, ketokonazols un vorikonazols (skatīt 2. tabulu).
6

Kobicistatu vienlaicīgi lietojot ar atazanavīru vai darunavīru, nedrīkst lietot citus pretretrovīrusu līdzekļus, kuriem nepieciešama farmakoloģiskās iedarbības pastiprināšana ar vienlaicīgu CYP3A4 inhibitora lietošanu (proti, citu proteāzes inhibitoru), lai sasniegtu vajadzīgo terapeitisko koncentrāciju plazmā. Ieteikumi par devām šādās kombinācijās nav noteikti, un vienlaicīga zāļu lietošana var samazināt atazanavīra, darunavīra un/vai citu pretretrovīrusu līdzekļu, kuriem ir nepieciešama farmakoloģiskās iedarbības pastiprināšana, koncentrāciju plazmā, izraisot pretvīrusu aktivitātes zudumu un rezistences attīstību.

Citas mijiedarbības

Mijiedarbības starp kobicistatu un iespējami vienlaicīgi lietotām zālēm norādītas tālāk 2. tabulā (darbības pastiprināšanās apzīmēta ar „↑”, samazināšanās ar „↓”, bez izmaiņām ar „↔”). Šīs mijiedarbības ir pamatotas vai nu ar zāļu mijiedarbības pētījumiem, vai prognozētajām mijiedarbībām, kuras izraisa paredzētās mijiedarbības apjoms un iespējamās nopietnās un/vai dzīvībai bīstamās reakcijas vai iedarbības zudums.

Plašāku informāciju par savstarpējo zāļu mijiedarbību ar atazanavīru vai darunavīru, lietojot Tybost, skatīt atbilstošos šo zāļu aprakstos.

2. tabula. Kobicistata un citu zāļu mijiedarbība

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

izmaiņas procentos

PRETRETROVĪRUSU LĪDZEKĻI

Nukleozīdu reversās transkriptāzes inhibitori (NRTI)

Tenofovīra1 disoproksils

Ir paredzams, ka tenofovīra

disoproksila un kobicistata

vienlaicīga lietošana

palielinās tenofovīra

koncentrāciju plazmā.

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Pieaugums netiek atzīts par klīniski nozīmīgu un neizraisa nepieciešamību palielināt tenofovīra disoproksila devu.

Tenofovīrs:

AUC: ↑ 23%

Cmax: ↑ 55%

Nenukleozīdu reversās transkriptāzes inhibitori (NNRTI)

Efavirenzs (600 mg vienreizējā Ir paredzams, ka efavirenza

deva)

un kobicistata vienlaicīga

lietošana samazinās

kobicistata koncentrāciju

plazmā.

Etravirīns

Efavirenzs: AUC: ↔ Cmax: ↓ 13% Cmin: nav noteikts Nav pētīta mijiedarbība.

Ir paredzams, ka etravirīna un kobicistata vienlaicīga lietošana samazinās kobicistata koncentrāciju plazmā.

Samazinoties kobicistata koncentrācijai plazmā, var samazināties arī atazanavīra vai darunavīra koncentrācija plazmā, kas var izraisīt terapeitiskās iedarbības zudumu un rezistences attīstību. Vienlaicīga lietošana nav ieteicama (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Samazinoties kobicistata koncentrācijai plazmā, var samazināties arī atazanavīra vai darunavīra koncentrācija plazmā, kas var izraisīt terapeitiskās iedarbības zudumu un rezistences attīstību. Vienlaicīga lietošana nav ieteicama (skatīt 4.4. apakšpunktu).

7

Zāles pēc terapeitiskajām grupām
Nevirapīns

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin
izmaiņas procentos Nav pētīta mijiedarbība.
Ir paredzams, ka nevirapīna un kobicistata vienlaicīga lietošana samazinās kobicistata koncentrāciju plazmā.

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Samazinoties kobicistata koncentrācijai plazmā, var samazināties arī atazanavīra vai darunavīra koncentrācija plazmā, kas var izraisīt terapeitiskās iedarbības zudumu un rezistences attīstību. Vienlaicīga lietošana nav ieteicama (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Rilpivirīns

Vienlaicīga lietošana ar kobicistatu var palielināt nevirapīna koncentrāciju plazmā. Nav pētīta mijiedarbība.
Ir paredzams, ka rilpivirīna un kobicistata vienlaicīga lietošana palielinās rilpivirīna koncentrāciju plazmā.

Rilpivirīna devas pielāgošana nav nepieciešama, rilpivirīnu lietojot vienlaicīgi ar atazanavīru/kobicistatu vai darunavīru/kobicistatu.

CCR5 antagonisti Maraviroks
PRETINFEKCIJAS LĪDZEKĻI Pretsēnīšu līdzekļi Ketokonazols
Itrakonazols Vorikonazols Pozakonazols Flukonazols

Nav paredzams, ka rilpivirīns varētu ietekmēt kobicistata koncentrāciju plazmā.

Nav pētīta mijiedarbība.
Maraviroks ir CYP3A substrāts, un, to lietojot vienlaicīgi ar spēcīgiem CYP3A inhibitoriem, maraviroka koncentrācija plazmā palielinās.

Lietojot vienlaicīgi maraviroku un Tybost, pacientiem 150 mg maraviroka jālieto divreiz dienā. Plašāku informāciju skatīt maraviroka zāļu aprakstā.

Nav pētīta mijiedarbība.
Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, ketokonazola un/vai kobicistata koncentrācija var palielināties. Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, itrakonazola, flukonazola un pozakonazola koncentrācija var palielināties.
Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, vorikonazola koncentrācija var palielināties vai samazināties.

Ketokonazolu lietojot kopā ar Tybost, ketokonazola maksimālā dienas deva nedrīkst pārsniegt 200 mg dienā. Vienlaicīgas lietošanas gadījumā nepieciešama piesardzība un ieteicama klīniskā uzraudzība.
Lietojot vienlaicīgi ar Tybost, ir ieteicama klīniskā uzraudzība.
Lietojot kopā ar kobicistatu, itrakonazola maksimālā dienas deva nedrīkst pārsniegt 200 mg dienā.
Vorikonazolu lietot nedrīkst, ja vien netiek uzskatīts, ka iespējamais ieguvums atsver risku, ko rada neparedzama iedarbība uz koncentrāciju plazmā.

8

Zāles pēc terapeitiskajām grupām
Antimikobakteriālie līdzekļi Rifabutīns (150 mg katru otro dienu)/elvitegravīrs (150 mg reizi dienā)/kobicistats (150 mg reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin
izmaiņas procentos
Vienlaicīga lietošana ar rifabutīnu – spēcīgu CYP3A induktoru, var ievērojami samazināt kobicistata koncentrāciju plazmā.

Kobicistats: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↓ 66%

Rifabutīns: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↔

25-O-dezacetil-rifabutīns:

AUC: ↑ 525%

Cmax: ↑ 384% Cmin: ↑ 394%

Makrolīdu grupas antibakteriālie līdzekļi

Klaritromicīns

Nav pētīta mijiedarbība.

Vienlaicīga lietošana ar kobicistatu var palielināt klaritromicīna koncentrāciju.

PRETVĒŽA LĪDZEKĻI Dasatinībs Nilotinībs Vinblastīns Vinkristīns

Nav pētīta mijiedarbība.
Vienlaicīga lietošana ar kobicistatu var palielināt šo zāļu koncentrāciju.

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Kobicistata un rifabutīna vienlaicīga lietošana nav ieteicama. Ja tomēr šāda kombinācija ir nepieciešama, ieteicamā rifabutīna deva ir 150 mg 3 reizes nedēļā noteiktās dienās (piemēram, pirmdien-trešdien-piektdien). Pastiprināti jāuzrauga ar rifabutīna lietošanu saistītās blakusparādības, tostarp neitropēnija un uveīts, jo ir paredzama dezacetil-rifabutīna iedarbības palielināšanās. Vēl lielāka rifabutīna devas samazināšana nav pētīta. Jāņem vērā, ka 150 mg deva divreiz nedēļā var nesniegt optimālo rifabutīna iedarbības efektu, tādējādi radot rifabutīna rezistences un ārstēšanas neveiksmes risku.
Vienlaicīga lietošana ar kobicistatu var palielināt klaritromicīna koncentrāciju. Vienlaicīgai lietošanai ar atazanavīru/kobicistatu jāizvēlas citi antibakteriālie līdzekļi. Ieteikumus par devām skatīt atazanavīra zāļu aprakstā. Klaritromicīnu vienlaicīgi lietojot ar darunavīru/kobicistatu, ieteikumus par devām skatīt darunavīra zāļu aprakstā.
Vienlaicīga lietošana ar Tybost var palielināt šo zāļu koncentrāciju, palielinot blakusparādību iespējamību, ko parasti izraisa šīs pretvēša zāles.

9

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

izmaiņas procentos

KORTIKOSTEROĪDI

Visi kortikosteroīdi, izņemot uz ādas lietojamie

Kortikosteroīdi, ko primāri

Nav pētīta mijiedarbība.

metabolizē CYP3A (ieskaitot

betametazonu, budezonīdu,

Vienlaicīgi lietojot ar

flutikazonu, mometazonu,

kobicistatu, šo zāļu

prednizonu, triamcinolonu).

koncentrācija plazmā var

palielināties, izraisot

kortizola koncentrācijas

samazināšanos serumā.

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Kobicistata un kortikosteroīdu, ko metabolizē CYP3A (piem., flutikazona propionāts vai citi inhalējamie vai nazālie kortikosteroīdi) vienlaicīga lietošana, var palielināt kortikosteroīdu sistēmiskās iedarbības attīstības risku, tostarp Kušinga sindromu un virsnieru nomākumu.

PERORĀLIE PRETDIABĒTA LĪDZEKĻI

Metformīns

Nav pētīta mijiedarbība.

NARKOTISKIE ANALGĒTIĶI Metadons
Buprenorfīns/naloksons

Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, kobicistats atgriezeniski inhibē MATE1 un var pieaugt metformīna koncentrācija.
Metadons: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↔ Buprenorfīns: AUC: ↑ 35% Cmax: ↑ 12% Cmin: ↑ 66%

Vienlaicīga CYP3A metabolizētu kortikosteroīdu lietošana nav ieteicama, ja vien potenciālais ieguvums pacientam neatsver risku, šādā gadījumā pacientiem nepieciešama kortikosteroīdu sistēmiskās iedarbības novērošana. Jāapsver alternatīvu kortikosteroīdu lietošana, kas ir mazāk atkarīgi no CYP3A metabolisma, piemēram, beklometazona intranazālās vai inhalējamās zāļu formas, jo īpaši lietojot ilgstoši.
Pacientiem, kuri lieto Tybost, nepieciešama rūpīga uzraudzība un metformīna devu pielāgošana.
Metadona devas pielāgošana nav nepieciešama.
Kobicistata devas pielāgošana nav nepieciešama.

Naloksons: AUC: ↓ 28% Cmax: ↓ 28%

10

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

izmaiņas procentos

PERORĀLIE KONTRACEPCIJAS LĪDZEKĻI

Drospirenons/etinilestradiols

Drospirenons:

(3 mg/0,02 mg vienreizējā

AUC: ↑ 58%

devā)/darunavīrs (800 mg reizi

Cmax: ↔

dienā)/kobicistats (150 mg reizi dienā)

Cmin: NA

Etinilestradiols:

AUC: ↓ 30%

Cmax: ↔ Cmin: NA

Drospirenons/etinilestradiols (3 mg/0,02 mg vienreizējā devā)/atazanavīrs (300 mg reizi dienā)/kobicistats (150 mg reizi dienā)
Norgestimāts/etinilestradiols

Drospirenons: AUC: ↑ 130% Cmax: ↔ Cmin: NA
Etinilestradiols: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: NA Nav pētīta mijiedarbība.
Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, var mainīties norgestimāta koncentrācija.

ANTIARITMISKIE LĪDZEKĻI Dizopiramīds Flekainīds Sistēmisks lidokaīns Meksiletīns Propafenons
Digoksīns (0,5 mg vienreizējā deva)/kobicistats (150 mg vairākkārtējas devas)

Nav pētīta mijiedarbība.
Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, var pieaugt šo antiaritmisko zāļu koncentrācija. Vienlaicīga lietošana ar kobicistatu var palielināt digoksīna koncentrāciju plazmā.

Digoksīns: AUC: ↔ Cmax: ↑ 41% Cmin: nav noteikts

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Pēc vienlaicīgas drospirenona/etinilestradiola un darunavīra/kobicistata lietošanas samazinās etinilestradiola koncentrācija plazmā. Vienlaicīgi lietojot darunavīru/kobicistatu ar kontracepcijas līdzekļiem uz estrogēnu bāzes, ieteicams izmantot alternatīvu vai papildu kontracepcijas metodi.
Pēc vienlaicīgas drospirenona/etinilestradiola un darunavīra/kobicistata lietošanas palielinās drospirenona koncentrācija plazmā. Ja drospirenonu/etinilestradiolu lieto vienlaicīgi ar darunavīru/kobicistatu, iespējamās hiperkaliēmijas dēļ ieteicama klīniskā uzraudzība. Pēc vienlaicīgas drospirenona/etinilestradiola un atazanavīra/kobicistata lietošanas palielinās drospirenona koncentrācija plazmā. Ja drospirenonu/etinilestradiolu lieto vienlaicīgi ar atazanavīru/kobicistatu, iespējamās hiperkaliēmijas dēļ ieteicama klīniskā uzraudzība. Nav pieejami dati, lai sniegtu ieteikumus par darunavīra/kobicistata vai atazanavīra/kobicistata lietošanu kopā ar citiem perorālajiem kontracepcijas līdzekļiem, izņemot drospirenonu/etinilestradiolu.
Jāapsver alternatīvas kontracepcijas metodes lietošana.
Lietojot šīs antiaritmiskās zāles vienlaicīgi ar Tybost, nepieciešama piesardzība un ieteicams nodrošināt klīnisko uzraudzību.
Lietojot vienlaicīgi ar Tybost, digoksīna maksimālā koncentrācija palielinās. Sākumā jāizraksta zemākā digoksīna deva. Digoksīna koncentrācija serumā ir jāuzrauga un jāizmanto digoksīna devas titrēšana, lai iegūtu vēlamo klīnisko iedarbību.

11

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

izmaiņas procentos

ANTIHIPERTENSĪVIE LĪDZEKĻI

Metoprolols

Nav pētīta mijiedarbība.

Timolols

Lietojot vienlaicīgi ar

kobicistatu, var pieaugt bēta-

blokatoru koncentrācija.

Amlodipīns

Nav pētīta mijiedarbība.

Diltiazēms

Felodipīns

Lietojot vienlaicīgi ar

Nikardipīns

kobicistatu, var pieaugt

Nifedipīns

kalcija kanālu blokatoru

Verapamils

koncentrācija.

ENDOTELĪNA RECEPTORU ANTAGONISTI

Bosentāns

Nav pētīta mijiedarbība.

Bosentāna un kobicistata vienlaicīga lietošana var samazināt kobicistata koncentrāciju plazmā.

ANTIKOAGULANTI Dabigatrāns
Apiksabāns Rivaroksabāns Edoksabāns
Varfarīns

Nav pētīta mijiedarbība.
Lietojot vienlaicīgi ar Tybost, var pieaugt dabigatrāna koncentrācija plazmā, radot efektu, kas līdzīgs citu spēcīgu P–gp inhibitoru izraisītajam efektam. Nav pētīta mijiedarbība.
Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, var pieaugt DOAC koncentrācija plazmā, kas var radīt paaugstinātu asiņošanas risku. Nav pētīta mijiedarbība.
Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, var mainīties varfarīna koncentrācija.

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Lietojot bēta-blokatorus vienlaicīgi ar Tybost, ieteicama klīniskā uzraudzība un var būt nepieciešama devas samazināšana.
Lietojot šīs zāles vienlaicīgi ar Tybost, ieteicama terapeitiskās iedarbības un nevēlamo blakusparādību klīniskā uzraudzība.
Samazinoties kobicistata koncentrācijai plazmā, var samazināties arī atazanavīra vai darunavīra koncentrācija plazmā, kas var izraisīt terapeitiskās iedarbības zudumu un rezistences attīstību.
Vienlaicīga lietošana nav ieteicama (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Kobicistata vienlaicīga lietošana ar dabigatrānu ir kontrindicēta.
Tybost lietošanana vienlaicīgi ar apiksabānu, rivaroksabānu vai edoksabānu nav ieteicama.
Lietojot vienlaicīgi ar Tybost, ieteicams uzraudzīt starptautisko standartizēto koeficientu (international normalised ratio, INR).

12

Zāles pēc terapeitiskajām grupām
ANTIKONVULSANTI Karbamazepīns (200 mg divreiz dienā)/elvitegravīrs (150 mg reizi dienā)/kobicistats (150 mg reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin
izmaiņas procentos
Vienlaicīga lietošana ar karbamazepīnu – spēcīgu CYP3A induktoru, var ievērojami samazināt kobicistata koncentrāciju plazmā.

Kobicistats: AUC: ↓ 84% Cmax: ↓ 72% Cmin: ↓ 90%

Karbamazepīns: AUC: ↑ 43% Cmax: ↑ 40% Cmin: ↑ 51%

Karbamazepīna-10,11-

epoksīds:

AUC: ↓ 35%

Cmax: ↓ 27%

Cmin: ↓ 41%

INHALĒJAMIE BETA-AGONISTI

Salmeterols

Nav pētīta mijiedarbība.

Salmeterola un kobicistata vienlaicīga lietošana var palielināt salmeterola koncentrāciju plazmā.

HMG Co-A REDUKTĀZES INHIBITORI

Fluvastatīns

Nav pētīta mijiedarbība.

Pitavastatīns

Pravastatīns

Lietojot vienlaicīgi ar

kobicistatu, var palielināties

HMG Co-A reduktāzes

inhibitoru koncentrācija

plazmā.

Rosuvastatīns (10 mg vienreizējā deva)/atazanavīrs (300 mg reizi dienā)/kobicistats (150 mg reizi dienā)

Rosuvastatīns: AUC: ↑ 242% Cmax: ↑ 958% Cmin: NA

Kobicistats: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↔

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Karbamazepīns – spēcīgs CYP3A induktors samazina kobicistata, kā arī atazanavīra vai darunavīra koncentrāciju plazmā, kas var izraisīt terapeitiskās iedarbības zudumu un rezistences attīstību. Kobicistata lietošana vienlaicīgi ar karbamazepīnu ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Palielināta salmeterola koncentrācija plazmā tiek saistīta ar nopietnu un/vai dzīvībai bīstamu reakciju risku.
Salmeterola un Tybost vienlaicīga lietošana nav ieteicama (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Lietojot vienlaicīgi ar atazanavīru/kobicistatu vai darunavīru/kobicistatu, ir paredzama pitavastatīna, fluvastatīna vai pravastatīna koncentrācijas plazmā palielināšanās.
Lietojot kobicistatu vienlaicīgi ar pitavastatīnu, nepieciešams ievērot piesardzību.
Plašāku informāciju par izmantošanu kopā ar šīm zālēm skatīt atazanavīra vai darunavīra zāļu aprakstā. Lietojot vienlaicīgi ar atazanavīru/kobicistatu, rosuvastatīna koncentrācija plazmā palielinās.
Ja nepieciešama vienlaicīga lietošana, nedrīkst pārsniegt rosuvastatīna devu 10 mg dienā un ieteicama drošuma (piem., miopātijas) klīniskā uzraudzība.

13

Zāles pēc terapeitiskajām grupām
Rosuvastatīns (10 mg vienreizējā deva)/darunavīrs (800 mg reizi dienā)/kobicistats (150 mg reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin
izmaiņas procentos Rosuvastatīns: AUC: ↑ 93% Cmax: ↑ 277% Cmin: NA

Kobicistats: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↔

Atorvastatīns (10 mg vienreizējā deva)/atazanavīrs (300 mg)/kobicistats (150 mg reizi dienā)

Atorvastatīns: AUC: ↑ 822% Cmax: ↑ 1785% Cmin: NA

Atorvastatīns (10 mg vienreizējā deva)/darunavīrs (800 mg)/kobicistats (150 mg reizi dienā)

Kobicistats: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↔ Atorvastatīns: AUC: ↑ 290% Cmax: ↑ 319% Cmin: NA

Kobicistats: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↔

FOSFODIESTERĀZES-5 (PDE-5) INHIBITORI

Sildenafils

Nav pētīta mijiedarbība.

Tadalafils

Vardenafils

PDE-5 inhibitori galvenokārt

metabolizējas ar CYP3A

starpniecību. Lietojot

vienlaicīgi ar kobicistatu, var

pieaugt sildenafila, tadalafila

un vardenafila koncentrācija

plazmā, tādējādi palielinot

PDE-5 inhibitoru izraisīto

blakusparādību risku.

ANTIDEPRESANTI

Selektīvie serotonīna atpakaļsaistīšanās inhibitori (SSRI)

Trazodons

Nav pētīta mijiedarbība.

Lietojot vienlaicīgi ar kobicistatu, var pieaugt trazodona koncentrācija plazmā.

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg kobicistata un atazanavīru vai darunavīru
Lietojot vienlaicīgi ar darunavīru/kobicistatu, rosuvastatīna koncentrācija plazmā palielinās.
Ārstēšanu ieteicams uzsākt ar mazāko ieteicamo rosuvastatīna devu un pēc tam devu pakāpeniski palielināt, ņemot vērā klīnisko atbildes reakciju un vienlaicīgi uzraugot lietošanas drošumu (piem., miopātija). Lietojot vienlaicīgi ar atazanavīru/kobicistatu, atorvastatīna koncentrācija plazmā palielinās.
Vienlaicīga lietošana nav ieteicama.
Lietojot vienlaicīgi ar darunavīru/kobicistatu, atorvastatīna koncentrācija plazmā palielinās.
Ja nepieciešama vienlaicīga lietošana, ārstēšanu ieteicams uzsākt ar atorvastatīna devu 10 mg un pēc tam devu pakāpeniski palielināt, ņemot vērā klīnisko atbildes reakciju un vienlaicīgi uzraugot lietošanas drošumu (piem., miopātija).
Tybost lietošana vienlaicīgi ar sildenafilu plaušu hipertensijas ārstēšanai ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Lietojot Tybost vienlaicīgi ar tadalafilu plaušu hipertensijas ārstēšanai, nepieciešams ievērot piesardzību un var rasties nepieciešamība apsvērt devas samazināšanu.
Lietojot šīs zāles vienlaicīgi ar Tybost erektilās disfunkcijas ārstēšanai, ieteicamā vienreizējā deva ir ne vairāk kā 25 mg sildenafila 48 stundu laikā, ne vairāk kā 2,5 mg vardenafila 72 stundu laikā vai ne vairāk kā 10 mg tadalafila 72 stundu laikā.
Lietojot vienlaicīgi ar Tybost, lielākajai daļai SSRI grupas zālēm var būt nepieciešama devas titrēšana.

14

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

Ieteikumi lietošanai kopā ar 150 mg

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

kobicistata un atazanavīru vai

izmaiņas procentos

darunavīru

IMŪNSUPRESANTI

Ciklosporīns

Nav pētīta mijiedarbība.

Lietojot vienlaicīgi ar Tybost, ieteicama

Sirolīms

terapeitiskās iedarbības uzraudzība.

Takrolīms

Lietojot vienlaicīgi ar

kobicistatu, var pieaugt šo

imūnsupresantu

koncentrācija.

NEIROLEPTISKIE LĪDZEKĻI

Perfenazīns

Nav pētīta mijiedarbība.

Šos neiroleptiskos līdzekļus lietojot

Risperidons

vienlaicīgi ar Tybost, apsveriet

Tioridazīns

Neiroleptisko līdzekļu un

neiroleptisko līdzekļu devas

kobicistata vienlaicīga

samazināšanu.

lietošana var palielināt

neiroleptisko līdzekļu

koncentrāciju plazmā.

NOMIERINOŠIE/MIEGA LĪDZEKĻI

Buspirons

Nav pētīta mijiedarbība.

Šo nomierinošo/miega līdzekļu

Klorazepāts

lietošanas gadījumā var būt

Diazepāms

Lietojot vienlaicīgi ar

nepieciešama devas samazināšana un ir

Estazolāms

kobicistatu, var pieaugt

ieteicama zāļu koncentrācijas

Flurazepāms

nomierinošo/miega līdzekļu uzraudzība.

Zolpidēms

koncentrācija.

PRETPODAGRAS LĪDZEKĻI

Kolhicīns

Nav pētīta mijiedarbība.

Var būt nepieciešama kolhicīna devas

samazināšana. Nav ieteicama

Lietojot vienlaicīgi ar

vienlaicīga kobicistata un kolhicīna

kobicistatu, var pieaugt

lietošana pacientiem ar nieru vai aknu

kolhicīna koncentrācija

darbības traucējumiem.

plazmā.

NA = nav aprēķināts

DOAC (direct oral anticoagulant) = tiešas darbības iekšķīgi lietojams antikoagulants 1 Pētījums tika veikts ar tenofovīra disoproksila fumarātu

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Grūtniecība

Klīniskie dati par kobicistata lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežoti vai nav pieejami.

Pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda tiešu vai netiešu kobicistata kaitīgu ietekmi saistītu ar reproduktīvo toksicitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu).

Ārstēšana ar kobicistatu un darunavīru grūtniecības laikā izraisa darunavīra iedarbības samazināšanos, kas var būt saistīts ar paaugstinātu viroloģiskās neveiksmes risku un paaugstinātu HIV infekcijas pārnešanas risku no mātes bērnam. Terapiju ar kobicistatu un darunavīru nedrīkst uzsākt grūtniecības laikā, un sievietēm, kurām kobicistata un darunavīra terapijas laikā iestājas grūtniecība, ir jāpāriet uz alternatīvu terapijas shēmu (skatīt 4.2. un 4.4. apakšpunktu).

Dati par kobicistata un atazanavīra lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežoti. Kobicistata un attiecīgi atazanavīra līmenis plazmā var būtiski samazināties grūtniecības laikā. Kobicistatu un atazanavīru drīkst lietot grūtniecības laikā tikai tad, ja iespējamais ieguvums atsver iespējamo risku auglim un mātei.

Barošana ar krūti

Nav zināms, vai kobicistats/metabolīti izdalās cilvēka pienā. Pieejamie farmakodinamiskie/toksikoloģiskie dati dzīvniekiem liecina par kobicistata/metabolītu izdalīšanos

15

pienā. Nevar izslēgt risku jaundzimušajiem/zīdaiņiem. Tādēļ Tybost lietošana nav ieteicama barojot bērnu ar krūti.

Lai izvairītos no HIV pārnešanas zīdaiņiem, HIV inficētām sievietēm nekādā gadījumā nav ieteicams barot zīdaiņus ar krūti.

Fertilitāte

Nav pieejami dati par kobicistata iedarbību uz fertilitāti cilvēkiem. Pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda kaitīgu kobicistata ietekmi uz fertilitāti.

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Tybost neietekmē vai nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr pacienti ir jāinformē, ka, lietojot kobicistatu saturošas zāles, ir ziņots par reiboni.

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Drošuma profila kopsavilkums

Ar kobicistatu papildinātā atazanavīra izraisītās blakusparādības atbilda ar ritonavīru papildinātā atazanavīra drošuma profilam. Visbiežāk ziņotās ar kobicistatu papildinātā atazanavīra blakusparādības bija saistītas ar paaugstinātu bilirubīna līmeni (skatīt 3. tabulu).

Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulas veidā

Kobicistata drošuma novērtējums ir balstīts uz datiem, kas iegūti 144 nedēļu ilgā 3. fāzes, randomizētā, aktīvi kontrolētā klīniskajā pētījumā (GS-US-216-0114), kurā 692 iepriekš ar šo terapiju neārstēti pacienti, saņēma vismaz vienu ar kobicistatu papildinātu atazanavīra (n = 344) vai ar ritonavīru papildinātu atazanavīra (n = 348) devu, to lietojot kopā ar emtricitabīnu un tenofovīra disoproksila fumarātu fiksētas devas kombinācijā. No šiem 692 pacientiem ārstēšanu saņēma 613 pacienti (300 lietoja ataznavīru/kobicitatu un 313 lietoja atzanavīru/ritonavīru) un 496 pacienti (250 lietoja ataznavīru/kobicitatu un 246 – atzanavīru/ritonavīru) attiecīgi vismaz 48 un 144 nedēļas.

Klīniskajā pētījumā GS-US-216-0114, kas ilga 144 nedēļas, konstatētās ar kobicistatu papildinātā atazanavīra izraisītās blakusparādības ir norādītas tālāk 3. tabulā atbilstoši ķermeņa orgānu sistēmu klasifikācijai un sastopamības biežumam. Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā. Biežums definēts kā ļoti bieži (≥ 1/10), bieži (≥ 1/100 līdz < 1/10), retāk (≥ 1/1 000 līdz < 1/100) , reti (≥ 1/10 000 līdz < 1/1 000), ļoti reti (< 1/10 000) un nav zināmi (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

3. tabula. Ar kobicistatu papildinātā atazanavīra lietošanu saistīto blakusparādību saraksts tabulas veidā, pamatojoties uz 3. fāzes klīniskajā pētījumā GS-US-216-0114 gūto pieredzi 144 nedēļu laikā

Sastopamības biežums

Blakusparādība

Vielmaiņas un uztures traucējumi:

Bieži:

hiperglikēmija, palielināta ēstgriba

Psihiskie traucējumi:

Bieži:

bezmiegs, neparasti sapņi

Retāk:

depresija, miega traucējumi

Nervu sistēmas traucējumi:

Bieži:

galvassāpes, reibonis, miegainība, garšas sajūtas traucējumi

Acu bojājumi:

Ļoti bieži:

acu dzelte

16

Sastopamības biežums

Blakusparādība

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi:

Ļoti bieži:

slikta dūša

Bieži:

vemšana, caureja, dispepsija, sāpes vēderā, vēdera pūšanās, gāzu uzkrāšanās, sausa mute

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Ļoti bieži:

dzelte

Bieži:

hiperbilirubinēmija

Ādas un zemādas audu bojājumi:

Bieži:

izsitumi

Retāk:

nieze

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi:

Retāk:

mialģija

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi:

Retāk:

nierakmeņi, hematūrija, proteīnūrija

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā:

Bieži:

nespēks

Retāk:

pireksija, astēnija

Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts

Nieru darbības traucējumi Ir pierādīts, ka kobicistats samazina aprēķināto kreatinīna klīrensu, inhibējot kreatinīna tubulāro sekrēciju. Tikai kreatinīna līmeņa palielināšanās serumā no sākotnējās vērtības kobicistata inhibitorās iedarbības dēļ parasti nepārsniedz 0,4 mg/dl.

Pētījumā GS-US-216-0114 aprēķinātā kreatinīna klīrensa vērtības samazināšanās, ārstēšanā lietojot kobicistatu, tika konstatēta agrīnā fāzē; pēc tam šī vērtība stabilizējās. Vidējās (± SD) aprēķinātās glomerulārās filtrācijas ātruma (eGFR) izmaiņas, izmantojot Kokrofta-Golta metodi, pēc 144 nedēļu ārstēšanas ar kobicistatu papildinātā atazanavīra plus emtricitabīna un tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas grupā bija -15,1 ± 16,5 ml/min un -8,0 ± 16,8 ml/min ar ritonavīru papildinātā atazanavīra plus emtricitabīna un tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācijas grupā.

Iedarbība uz aknām Pētījumā GS-US-216-0114 hiperbilirubinēmija (> 1 x ULN) bija bieža blakusparādība: 97,7% ar kobicistatu papildinātā atazanavīra plus emtricitabīna un tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācijas grupā un 97,4% ar ritonavīru papildinātā atazanavīra plus emtricitabīna un tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācijas grupā 144 ārstēšanas nedēļu laikā. Tomēr procentuāli vairāk pacientiem ar kobicistatu papildinātās devas grupā kopējais bilirubīna līmenis paaugstinājās par > 2 x ULN salīdzinājumā ar pacientiem ar ritonavīru papildinātās devas grupā (88,0% salīdzinājumā ar 80,9%). Vērtības, pārtraucot pētījuma zāļu lietošanu, bija zemas bilirubīna izraisītu blakusparādību dēļ, un šīs vērtības abās grupās bija līdzīgas (4,9% ar kobicistatu papildinātās devas grupā un 4,0% ar ritonavīru papildinātās devas grupā). Alanīna aminotransferāzes vai aspartāta aminotransferāzes pieaugums > 3 x ULN pacientiem ar kobicistatu papildinātās devas grupā bija 12,8% un 9,0% – ar ritonavīr papildinātās devas grupā.

Citas īpašas pacientu grupas

Pacienti ar nieru darbības traucējumiem Tybost drošumu 73 HIV-1 inficētiem terapiju saņēmušiem pacientiem ar viegliem līdz vidējiem nieru darbības traucējumiem (eGFR, izmantojot Kokrofta-Golta metodi 50-89 ml/min), kuri mainīja farmakokinētikas pastiprinātāju no ritonavīra uz kobicistatu, izvērtēja ar kobicistatu papildinātā atazanavīra vai darunavīra ar diviem NRTI atklātā klīniskā pētījumā (GS-US-236-0118). 96. nedēļā vidējās kreatinīna līmeņa izmaiņas serumā bija 0,07 ± 0,15 mg/dl un vidējās eGFR izmaiņas, izmantojot Kokrofta-Golta metodi, bija -6,2 ± 9,07 ml/min. Kobicistata iedarbība uz seruma kreatinīnu

17

un eGFR pacientiem, kuri mainīja terapiju no ritonavīra uz kobicistatu pētījumā GS-US-236-0118, saskanēja ar šīs terapijas iedarbību neārstētiem pacientiem pētījumā GS-US-216-0114.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Ja notiek pārdozēšana, jāuzrauga, vai pacientam nerodas toksicitātes pazīmes (skatīt 4.8. apakšpunktu). Kobicistata pārdozēšanas gadījumā ārstēšanā jāveic vispārēji atbalsta pasākumi, tostarp dzīvībai svarīgo pazīmju, kā arī pacienta klīniskā stāvokļa uzraudzība.
Nav noteikts specifisks antidots kobicistata pārdozēšanas gadījumā. Tā kā kobicistats izteikti saistās ar plazmas proteīniem, nepastāv liela iespēja, ka kobicistatu lielā apmērā izdalīs ar hemodialīzi vai peritoneālo dialīzi.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: visi citi ārstnieciskie līdzekļi, ATĶ kods: V03AX03

Darbības mehānisms un farmakodinamiskā iedarbība

Kobicistats ir selektīvs, uz mehānismu balstīts CYP3A apakšgrupas citohroma P450 inhibitors. Kobicistats inhibē CYP3A mediēto metabolismu un palielina CYP3A substrātu (piemēram, atazanavīra vai darunavīra), kuriem CYP3A atkarīga metabolisma dēļ ir ierobežota perorālā biopieejamība un īss eliminācijas pusperiods, sistēmisko iedarbību.

Kobicistata iedarbība uz atazanavīra farmakokinētiku tika pierādīta 3. fāzes pētījuma GS-US-216-0114 farmakokinētikas apakšpētījumā (n = 48), kurā HIV-1 inficēti pacienti saņēma 300 mg atazanavīra + 150 mg kobicistata vai 300 mg atazanavīra + 100 mg ritonavīra; abas terapijas tika lietotas kombinācijā ar emtricitabīna un tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombināciju. Atazanavīra farmakokinētikas parametri līdzsvara stāvoklī bija salīdzināmi, zāles papildinot ar kobicistatu vai ar ritonavīru (skatīt 4. tabulu).

4. tabula. Atazanavīra farmakokinētikas parametru [vidējā ± SD (%CV)] 3. fāzes pētījuma GS-US-216-0114 farmakokinētikas apakšpētījumā

Atazanavīra

farmakokinētikas

Atazanavīrs + kobicistatsa

Atazanavīrs + ritonavīrsa

parametri

(n = 22)

(n = 26)

AUCtau (µg•h/ml)

46,13 ± 26,18 (56,8)

47,59 ± 24,39 (51,2)

Cmax (µg/ml)

3,91 ± 1,94 (49,6)

4,76 ± 1,94 (40,8)

Ctau (µg/ml)

0,80 ± 0,72 (90,3)

0,85 ± 0,72 (84,7)

a 200 mg emtricitabīna un 300 mg tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācijas papildinātā

fona shēma

Kobicistata farmakokinētikas uzlabošanas iedarbība uz darunavīru tika novērtēta 1. fāzes klīniskajā pētījumā GS-US-216-0115 31 veselam indivīdam, kas lietoja 800 mg darunavīra kombinācijā ar 150 mg kobicistata vai 100 mg ritonavīra, reizi dienā, 10 dienas. Darunavīra farmakokinētikas

18

parametri līdzsvara stāvoklī bija salīdzināmi, zāles papildinot ar kobicistatu vai ritonavīru (skatīt 5. tabulu).

5. tabula. 800 mg darunavīra farmakokinētikas parametru [vidējā ± SD (%CV)], reizi dienā lietojot vienlaicīgi ar 150 mg kobicistata vai 100 mg ritonavīra

Darunavīra farmakokinētikas
parametri AUCtau (µg•h/ml)
Cmax (µg/ml) C0h (µg/ml)

800 mg darunavīra + 150 mg kobicistata, lietojot
reizi dienā (n = 31)
81,08 ± 25,15 (31,0) 7,74 ± 1,69 (21,8) 2,40 ± 1,22 (50,7)

800 mg darunavīra + 100 mg ritonavīra, lietojot reizi
dienā (n = 31) 79,99 ± 27,20 (34,0) 7,46 ± 1,52 (20,3) 2,48 ± 0,85 (34,3)

Pretvīrusu aktivitāte in vitro

Kobicistats neuzrāda pretvīrusu aktivitāti pret HIV-1, HBV vai HCV un neantagonizē HIV inhibitoru pretvīrusu iedarbību.

Klīniskā pieredze

Randomizētu kontrolētu pētījumu dati par pretvīrusu iedarbību ir pieejami ar kobicistatu papildinātam atazanavīram, bet nav datu par darunavīru, kas papildināts ar kobicistatu (skatīt 4.4. un 5.2. apakšpunktu).

Iepriekš neārstēti HIV-1 inficēti pacienti Kobicistata drošums un efektivitāte, lietojot kopā ar atazanavīru HIV-1 inficētiem pacientiem, tika novērtēta randomizētā, dubultaklā, aktīvi kontrolētā 3. fāzes pētījumā GS-US-216-0114 HIV-1 inficētiem pacientiem, kuriem sākotnējais aprēķinātais kreatinīna klīrenss bija virs 70 ml/min un kuri nebija iepriekš ārstēti (n = 692).

Pacienti tika randomizēti attiecībā 1:1, lai reizi dienā saņemtu vai nu 300 mg atazanavīra + 150 mg kobicistata, vai 300 mg atazanavīra + 100 mg ritonavīra; katra zāļu deva tika lietota fiksētā fona shēmā, kurā fiksētās devas kombinācijas tabletē bija iekļauti 300 mg tenafovīra disoproksila fumarāta un 200 mg emtricitabīna. Randomizācija tika stratificēta pēc skrīninga HIV-1 RNS līmeņa (≤ 100 000 kopijas/ml vai > 100 000 kopijas/ml). Viroloģiskā atbildes reakcija tika novērtēta abās ārstēšanas grupās, un tika uzskatīts, ka viroloģiskā atbildes reakcija ir sasniegta, ja vīrusu slodze nav nosakāma (< 50 HIV-1 RNS kopijas/ml). Tika konstatēts, ka sākuma stāvoklī vīrusi ir jutīgi pret atazanavīru, emtricitabīnu un tenofovīra disoproksila fumarātu.

Sākuma stāvokļa raksturojums un pētījuma GS-US-216-0114 ārstēšanas iznākumi 48. un 144. nedēļā ir norādīti attiecīgi 6. un 7. tabulā.

6. tabula. Demogrāfiskais un sākuma stāvokļa slimības raksturojums iepriekš ar pretretrovīrusu terapiju neārstētiem HIV-1 inficētiem pieaugušiem pacientiem pētījumā GS-US-216-0114

Demogrāfiskais raksturojums Mediānais vecums, gados (min.-maks.)
Dzimums Vīrietis Sieviete
Etniskā piederība Baltais

Atazanavīrs + kobicistats a
(n = 344)
36 (19-62)
83,4% 16,6%
57,6%
19

Atazanavīrs + ritonavīrsa (n = 348)
37 (19-70)
82,5% 17,5%
61,8%

Atazanavīrs +

Atazanavīrs +

kobicistats a

ritonavīrsa

(n = 344)

(n = 348)

Melnādainais vai āfrikāņu izcelsmes

18,9%

18,1%

Aziāts

12,8%

10,6%

Citi

10,8%

9,5%

Slimības raksturojums sākuma stāvoklī

Mediānais HIV-1 RNS daudzums plazmā sākuma

4,78

4,84

stāvoklī (diapazons), log10 kopijas/ml

(3,22-6,43)

(3,21-6,44)

Procentuālais pacientu daudzums ar vīrusu slodzi

38,4%

41,1%

> 100 000 kopijas/ml

Mediānais CD4+ šūnu skaits sākuma stāvoklī (diapazons), šūnas/mm3

348 (1-1 075)

341 (10-1 455)

Procentuālais pacientu daudzums, kuriem CD4+ šūnu skaits ≤ 200 šūnas/mm3

17,4%

16,4%

a 200 mg emtricitabīna un 300 mg tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācijas papildinātā

fona shēma

7. tabula. Pētījuma GS-US-216-0114 randomizētās ārstēšanas viroloģiskais iznākums 48. un 144. nedēļā

48. nedēļaa

144. nedēļab

Atazanavīrs + Atazanavīrs + Atazanavīrs + Atazanavīrs +

kobicistatsf ritonavīrsf kobicistatsf ritonavīrsf

(n = 344) (n = 348)

(n = 344)

(n = 348)

Veiksmīgs viroloģiskais iznākums HIV-1 RNS < 50 kopijas/ml

85%

87%

72%

74%

Ārstēšanas atšķirība

-2,2% (95% TI = -7,4%, 3,0%) -2,1% (95% TI = -8,7%, 4,5%)

Viroloģiskā neveiksmec

6%

4%

8%

5%

Nav datu par viroloģisko iznākumu 48. vai 144. nedēļas logā

9%

9%

20%

21%

Pārtraukta pētījumu zāļu lietošana blakusparādības vai nāves dēļd

6%

7%

11%

11%

Pārtraukta pētījumu zāļu lietošana

citu iemeslu dēļ, un pēdējos
pieejamajos datos HIV-1 RNS < 50 kopijas/mle

3%

2%

8%

10%

Trūkst datu par laika logu, bet pētījuma zāles tika lietotas

0%

0%

< 1%

< 1%

a 48. nedēļas logs ilgst no 309. līdz 378. dienai (ieskaitot).

b 144. nedēļas logs ilgst no 967. līdz 1 050. dienai (ieskaitot). c Ietver pacientus, kuriem vīrusa slodze bija ≥ 50 kopijas/ml 48. vai 144. nedēļas logos; pacientus, kuri

priekšlaicīgi pārtrauca ārstēšanu efektivitātes trūkuma vai zuduma dēļ; pacientus, kuri pārtrauca ārstēšanu

citu iemeslu, nevis blakusparādību dēļ, nāves vai efektivitātes trūkuma vai zuduma dēļ un kuriem ārstēšanas

pārtraukšanas brīdī vīrusu slodze bija ≥ 50 kopijas/ml. d Ietver pacientus, kuri pārtrauca ārstēšanu blakusparādību vai nāves dēļ jebkurā laika punktā no 1. dienas līdz

laika logam, ja nav datu par viroloģisko atbildi pēc ārstēšanas norādītajā laika logā. e Ietver pacientus, kuri pārtrauca ārstēšanu citu iemeslu, nevis blakusparādību, nāves vai efektivitātes trūkuma

vai zuduma dēļ, piemēram, piekrišanas atsaukšanas, novērošanas pārtraukšanas dēļ. f 200 mg emtricitabīna un 300 mg tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācijas papildinātā

fona shēma

Salīdzinot ar atazanavīru + ritonavīru + emtricitabīnu un tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombināciju, lai sasniegtu HIV-1 RNS < 50 kopijas/ml, atazanavīra + kobicistata + emtricitabīna un tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācija bija nemazāk iedarbīga.

20

CD4+ šūnu skaita izmaiņas 48. un 144. nedēļu laikā pētījumā GS-US-216-0114 ir parādītas 8. tabulā.

8. tabula: CD4+ šūnu skaita izmaiņas 48. un 144. nedēļu laikā pētījumā GS-US-216-0114

48. nedēļa

144. nedēļa

Atazanavīrs + Atazanavīrs + Atazanavīrs + Atazanavīrs +

kobicistatsa

ritonavīrsa

kobicistatsa

ritonavīrsa

(n = 344)

(n = 348)

(n = 344)

(n = 348)

Vidējais CD4+ T-

šūnu skaita

pieaugums no

213

219

310

332

sākuma stāvokļa (šūnas/mm3)b

a 200 mg emtricitabīna un 300 mg tenofovīra disoproksila fumarāta fiksētās devas kombinācijas papildinātā

fona shēma

b Iztrūkst = neiekļautā analīze

Ārstēšanas neveiksmes analīzē pētījumā GS-US-216-0114 līdz 144. nedēļai iesaistītajiem pacientiem izvērtējami genotipa dati no sapārotiem sākotnējā stāvokļa un terapijas neveiksmes izolātiem kobicistata grupā bija pieejami visā 21 viroloģisko neveiksmju gadījumā. No 21 pacienta 3 izveidojās M184V emtricitabīna rezistences substitūcija. Nevienam pacientam neizveidojās K65R vai K70E tenofovīra rezistences substitūcijas, vai neviena primārās rezistences substitūcija, kas saistīta ar proteāzes inhibitoriem. Ritonavīra grupā genotipa dati bija pieejami visos 19 viroloģisko neveiksmju gadījumos. No 19 pacientiem 1 izveidojās M184V emtricitabīna rezistences substitūcija, bez tenofovīra rezistences substitūcijas, vai primārās rezistences substitūcijas, kas saistīta ar proteāzes inhibitoriem.

Pediatriskā populācija Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus kobicistatam vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās HIV-1 infekcijas ārstēšanā (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Uzsūkšanās

Pēc perorālas kobicistata lietošanas kopā ar uzturu HIV-1 inficētiem pacientiem maksimālā koncentrācija plazmā tika novērota 4 stundas pēc kobicistata devas lietošanas. Vidējais Cmax, AUCtau, un Ctrough (vidējais ± SD) līdzsvara stāvoklī pēc atkārtotām kobicistata devām HIV-1 inficētiem pacientiem (n = 68) bija attiecīgi 1,2 ± 0,3 μg/ml, 10,9 ± 3,8 μg•h/ml un 0,07 ± 0,07 μg/ml.

Uztura iedarbība uz Tybost netika pētīta. Klīniskajos pētījumos kobicistats tika vienlaicīgi lietots ar atazanavīru vai darunavīru pēc ēšanas atbilstoši šo zāļu aprakstiem. Tybost ieteicams lietot kopā ar uzturu.

Izkliede

Apmēram 97-98% kobicistata saistās ar plazmas olbaltumvielām, un vidējā zāļu koncentrācijas attiecība plazmā un asinīs ir 2.

Biotransformācija

Kobicistats metabolizējas CYP3A (galvenais) un CYP2D6 (sekundārais) mediētas oksidācijas ceļā bez glikuronizācijas. Pēc perorālas [14C]kobicistata lietošanas 99% no plazmā cirkulējošās radioaktīvās
vielas veidoja kobicistats neizmainītā veidā. Zemi metabolītu līmeņi ir konstatēti urīnā un
izkārnījumos, un tie neietekmē CYP3A kobicistata inhibitoro aktivitāti.

21

Eliminācija
Pēc perorālas [14C]kobicistata lietošanas 86% devas izdalījās izkārnījumos un 8,2% devas izdalījās urīnā. Pēc Tybost lietošanas mediānais kobicistata terminālais plazmas eliminācijas pusperiods ir aptuveni 3-4 stundas.
Linearitāte/nelinearitāte
Kobicistata iedarbība ir nelineāra un lielāka nekā devas proporcija diapazonā no 50 mg līdz 400 mg atbilstoši mehānismā balstītajam CYP3A inhibitoram.
Gados vecāki cilvēki
Kobicistata farmakokinētika pilnībā nav novērtēta gados vecākiem cilvēkiem (65 gadi un vecāki).
Dzimums
Nav konstatētas klīniski nozīmīgas kobicistata farmakokinētikas atšķirības vīriešiem un sievietēm.
Etniskā piederība
Nav konstatētas klīniski nozīmīgas kobicistata farmakokinētikas atšķirības dažādas etniskās piederības pārstāvjiem.
Pediatriskā populācija
Kobicistata farmakokinētika pediatriskajā populācijā nav izvērtēta.
Nieru darbības traucējumi
HIV-1 neinficētiem pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem (aprēķinātais kreatinīna klīrenss mazāks par 30 ml/min) tika veikts kobicistata farmakokinētikas pētījums. Netika konstatētas nozīmīgas kobicistata farmakokinētikas atšķirības pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem un veseliem cilvēkiem, kas atbilst zemam kobicistata klīrensam nierēs.
Aknu darbības traucējumi
Kobicistats metabolizējas un izdalās galvenokārt caur aknām. HIV-1 neinficētiem pacientiem ar vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem tika veikts kobicistata farmakokinētikas pētījums (B klase pēc Child-Pugh klasifikācijas). Netika konstatētas klīniski nozīmīgas kobicistata farmakokinētikas atšķirības pacientiem ar vidēji smagiem nieru darbības traucējumiem un veseliem cilvēkiem. Nav nepieciešama kobicistata devu pielāgošana pacientiem ar viegliem vai vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem. Nav pētīta kobicistata farmakokinētika pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem (C klase pēc Child-Pugh klasifikācijas).
B hepatīta un/vai C hepatīta vīrusa koinfekcija
Kobicistata farmakokinētika pacientiem ar B hepatīta un/vai C hepatīta vīrusa koinfekciju nav pilnībā izvērtēta.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par atkārtotu devu toksicitāti, genotoksicitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti un attīstību neliecina par īpašu risku cilvēkam. Attīstības toksicitātes pētījumos žurkām un trušiem netika novērota teratogēniska iedarbība. Pētījumā ar žurkām devas, kas radīja nozīmīgu toksicitāti mātei, izraisīja mugurkaula un augļa krūšu kaula osifikācijas izmaiņas.
22

Pētījumi ar trušiem ex vivo un pētījumi ar suņiem in vivo liecina, ka vismaz 10 reižu lielākā vidējā koncentrācijā, nekā tika sasniegta cilvēkiem pēc ieteicamās 150 mg dienas devas lietošanas, kobicistatam piemīt vāji izteiktas spējas izraisīt QT intervāla pagarināšanos un tas var izraisīt arī nelielu PR intervāla pagarināšanos un kreisā kambara funkcijas samazināšanos.
Kobicistata ilgtermiņa kancerogenitātes pētījumā ar žurkām tika konstatēts šiem dzīvniekiem specifisks tumorogēns potenciāls, kas netiek uzskatīts par būtisku cilvēkiem. Ilgtermiņa pētījums ar pelēm neuzrādīja nekādu iespējamu kancerogenitāti.
Aktīvā viela kobicistats ir noturīga apkārtējā vidē.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Tabletes kodols
Silīcija dioksīds Kroskarmelozes nātrija sāls Magnija stearāts Mikrokristāliskā celuloze
Apvalks
Saulrieta dzeltenā FCF alumīnija laka (E110) Makrogols 3350 (E1521) Polivinilspirts (daļēji hidrolizēts) (E1203) Talks (E553B) Titāna dioksīds (E171) Dzeltenais dzelzs oksīds (E172)
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
4 gadi.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Augsta blīvuma polietilēna (ABPE) pudele ar bērniem neatveramu polipropilēna aizdari, satur 30 apvalkotās tabletes un silikagēla mitruma absorbentu.
Iepakojumu lielumi ir šādi: 1 pudele ar 30 apvalkotām tabletēm vai 3 pudeles ar 30 apvalkotām tabletēm.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
23

7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Gilead Sciences Ireland UC Carrigtohill County Cork, T45 DP77 Īrija 8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/13/872/001 EU/1/13/872/002 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 2013. gada 19. septembrīs Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2018. 26. jūlijā 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu/.
24

II PIELIKUMS A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
25

A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja(-u), kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese Gilead Sciences Ireland UC IDA Business & Technology Park Carrigtohill County Cork Īrija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS • Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP. Papildināts RPP jāiesniedz: • pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
26

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
27

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
28

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA MARĶĒJUMA TEKSTS UZ PUDELES UN KARTONA KASTĪTES
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tybost 150 mg apvalkotās tabletes cobicistatum
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra apvalkotā tablete satur 150 mg kobicistata.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur saulrieta dzelteno FCF alumīnija laku (E110). Sīkāku informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 30 apvalkotās tabletes 90 (3 pudeles x 30) apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
29

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Gilead Sciences Ireland UC Carrigtohill County Cork, T45 DP77 Īrija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/13/872/001 30 apvalkotās tabletes EU/1/13/872/002 90 (3 pudeles x 30) apvalkotās tabletes
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Tybost [tikai uz ārējā iepakojuma]
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.[Tikai uz ārējā iepakojuma]
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: {numurs} SN: {numurs} NN: {numurs} [Tikai uz ārējā iepakojuma]
30

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
31

Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Tybost 150 mg apvalkotās tabletes cobicistatum
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī
uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt
1. Kas ir Tybost un kādam nolūkam tās/to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Tybost lietošanas 3. Kā lietot Tybost 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Tybost 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Tybost un kādam nolūkam tās/to lieto
Tybost satur aktīvo vielu kobicistatu.
Tybost ir paredzēts pieaugušajiem, sākot no 18 gadu vecuma, kuri ir inficēti ar HIV, kas izraisa iegūto imūndeficīta sindromu (AIDS). Zāles tiek lietotas ar atazanavīru vai darunavīru (proteāzes inhibitori), un tās iedarbojas kā pastiprinātājs (uzlabotājs), lai palīdzētu uzlabot atazanavīra un darunavīra iedarbību.
Tybost neārstē HIV tiešā veidā, bet pastiprina atazanavīra un darunavīra līmeni asinīs. Tās palēnina atazanavīra un darunavīra sadalīšanos, tādējādi ļaujot tām saglabāties ķermenī ilgāk.
2. Kas Jums jāzina pirms Tybost lietošanas
Nelietojiet Tybost šādos gadījumos
• Ja Jums ir alerģija pret kobicistatu vai kādu citu (lietošanas instrukcijas 6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
• Ja Jūs lietojat kādas no zālēm, kas satur šādas vielas: - alfuzosīnu, palielinātas prostatas ārstēšanai; - amiodaronu, hinidīnu, neregulāras sirdsdarbības korekcijai; - dabigatrāns (asins recekļu novēršanai un ārstēšanai); - karbamazepīnu, fenobarbitālu, fenitoīnu, krampju lēkmju novēršanai; - rifampicīnu, tuberkulozes un citu infekciju novēršanai un ārstēšanai; - dihidroergotamīnu, ergometrīnu, ergotamīnu, migrēnas tipa galvassāpju ārstēšanai; - asinszāli (hypericum perforatum), augu izcelsmes līdzeklis depresijas un trauksmes ārstēšanai; - lovastatīnu, simvastatīnu, holesterīna līmeņa mazināšanai asinīs; - pimozīdu, lurazidonu, neparastu domu vai izjūtu ārstēšanai; - sildenafilu, plaušu hipertensijas ārstēšanai – tā ir plaušu slimība, kas izpaužas ar elpošanas traucējumiem;
32

- midazolāmu (lietots perorāli), triazolāmu, miega traucējumu un/vai trauksmes mazināšanai.
 Ja kaut kas no augstāk minētā attiecas uz Jums, nelietojiet Tybost un nekavējoties informējiet ārstu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Tybost lietošanas laikā Jums jāatrodas ārsta uzraudzībā.
Lietojot šīs zāles, Jūs joprojām varat nodot HIV infekciju citiem, kaut arī risks tiek samazināts, izmantojot efektīvu pretretrovīrusu terapiju. Konsultējieties ar ārstu par to kādi piesardzības pasākumi ir nepieciešami, lai nepieļautu citu cilvēku inficēšanu. Ar šīm zālēm nevar izārstēt HIV infekciju tiešā veidā. Jums joprojām var rasties infekcijas vai citas slimības, kas saistītas ar HIV infekciju. Tāpēc Jums ir regulāri jāsazinās ar ārstu.
Pirms Tybost lietošanas konsultējieties ar ārstu:
• Ja lietojat citu proteāzes inhibitoru. Tybost lietojot ar atazanavīru vai darunavīru, nedrīkst lietot ar citām pretvīrusu zālēm, kuru iedarbību nepieciešams pastiprināt.
• Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, ja Jums ir vai ir bijušas nieru slimības vai analīzēs uzrādītas problēmas ar nierēm. Jūsu ārsts rūpīgi apsvērs, vai Jūs ārstēt ar Tybost.
• Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, ja Jums ir vai ir bijušas smagas pakāpes aknu slimības vai analīzēs uzrādītas problēmas ar aknām. Jūsu ārsts rūpīgi apsvērs, vai Jūs ārstēt ar Tybost
 Ja kaut kas no augstāk minētā attiecas uz Jums, pirms Tybost lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Bērni un pusaudži
Nedodiet šīs zāles bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam. Tybost lietošana bērniem un pusaudžiem līdz šim nav pētīta.
Citas zāles un Tybost
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot. Lietojot Tybost, var rasties mijiedarbība ar citām vielām. Tā rezultātā Tybost vai citu vielu daudzumu asinīs var tikt ietekmēts. Tas var traucēt normālu zāļu darbību vai pastiprināt blakusparādības. Dažos gadījumos ārsts vēlēsies pielāgot devu vai pārbaudīt zāļu koncentrāciju Jūsu asinīs.
Ir dažas zāles, kuras nekad nedrīkst lietot, ja lietojat Tybost. Tās ir minētas iepriekš sadaļā „Nelietojiet Tybost šādos gadījumos - Ja Jūs lietojat kādas no zālēm, kas satur šādas vielas”.
Zāles HIV infekcijas ārstēšanai: Tybost nedrīkst lietot ar citām zālēm, kurās ir šādas sastāvdaļas: • ritonavīrs; • kobicistats. Pastāstiet ārstam, ja lietojat šādas zāles • citu proteāzes inhibitoru; • efavirenzu; • etravirīnu; • nevirapīnu;
33

• maraviroku.  Pastāstiet savam ārstam, ja Jūs lietojat kādu no šīm HIV ārstēšanai paredzētajām zālēm.
Citu veidu zāles: • ketokonazols, itrakonazols, vorikonazols, posakonazols un flukonazols, zāles sēnīšu
infekcijas ārstēšanai; • klaritromicīns un rifabutīns, zāles baktēriju infekciju ārstēšanai, ieskaitot tuberkulozi; • dasatinībs, nilotinībs, vinblastīns un vinkristīns, zāles vēža ārstēšanai; • kortikosteroīdi, ieskaitot: betametazonu, budezonīdu, flutikazonu, mometazonu,
prednizonu, triamcinolonu. Šīs zāles lieto alerģiju, astmas, iekaisīgu zarnu slimību, acu, locītavu un muskuļu iekaisumu, kā arī citu iekaisumu ārstēšanai. Ja nav iespējams lietot alternatīvas zāles, šīs zāles drīkst lietot tikai tad, ja ir veikts medicīnisks izvērtējums un Jūsu ārsts rūpīgi uzrauga kortikosteroīdu izraisītās blakusparādības; • metformīns, zāles 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai; • perorālie vai implantētie hormonālie kontracepcijas līdzekļi, ko lieto, lai izvairītos no grūtniecības; • amlodipīns, digoksīns, diltiazēms, dizopiramīds, felodipīns, flekainīds, lidokaīns, metoprolols, meksiletīns, nikardipīns, nifedipīns, propafenons, timolols un verapamils, zāles sirds slimību ārstēšanai; • bosentāns, zāles plaušu hipertensijas ārstēšanai; • apiksabāns, edoksabāns, rivaroksabāns un varfarīns, zāles asins recekļu novēršanai un ārstēšanai; • salmeterols, zāles astmas ārstēšanai; • atorvastatīns, fluvastatīns, pitavastatīns, pravastatīns un rosuvastatīns, zāles holesterīna līmeņa pazemināšanai; • sildenafils un vardenafils, zāles impotences ārstēšanai, un tadalafils, zāles impotences un plaušu hipertensijas ārstēšanai; • trazodons, zāles depresijas ārstēšanai; • ciklosporīns, sirolīms un takrolīms, zāles organisma imūnās atbildes reakcijas kontrolei pēc transplantācijas; • buspirons, klorazepāts, diazepāms, estazolāms, flurazepāms, perfenazīns, risperidons, tioridazīns, zolpidēms, zāles nervu sistēmas slimību ārstēšanai; • kolhicīns, zāles podagras ārstēšanai.  Pastāstiet savam ārstam, ja lietojat kādu no šīm zālēm.
 Pastāstiet ārstam, ja lietojat šīs vai jebkādas citas zāles. Nepārtrauciet ārstēšanu, nesazinoties ar ārstu.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība vai plānojat grūtniecību, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
• Ja esat grūtniece, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, nekavējoties pastāstiet ārstam. Sievietes grūtniecības laikā nedrīkst lietot Tybost ar darunavīru. Šo zāļu daudzums Jūsu asinīs grūtniecības laikā var samazināties, un to iedarbība var būt neatbilstoša. Ja Jūs lietojat Tybost ar atazanavīru, Jūsu ārsts pārrunās Tybost lietošanas iespējamo ieguvumu un risku Jums un Jūsu bērnam.
• Nebarojiet bērnu ar krūti ārstēšanas laikā ar Tybost. Nav zināms, vai šo zāļu aktīvā viela var izdalīties cilvēkam ar mātes pienu. Ja Jūs esat inficēta ar HIV, ieteicams nebarot bērnu ar krūti, lai izvairītos no vīrusa nokļūšanas bērna organismā ar mātes pienu.
34

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Daži pacienti ziņojuši par reiboni, lietojot Tybost kopā ar atazanavīru vai darunavīru. Ja Jums Tybost lietošanas laikā rodas reibonis, nevadiet transportlīdzekli un nelietojiet ierīces vai mehānismus.
Tybost satur saulrieta dzelteno FCF alumīnija laku (E110)
Pastāstiet savam ārstam, ja Jums ir alerģija pret saulrieta dzelteno FCF alumīnija laku (E110). Tybost satur saulrieta dzelteno FCF alumīnija laku, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas.
3. Kā lietot Tybost
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Ieteicamā deva pieaugušajiem:
• viena tablete katru dienu iekšķīgi kopā ar uzturu. Nekošļāt, nesasmalcināt un nesadalīt tableti.
• Tybost jālieto kopā ar atazanavīru (300 mg) vai darunavīru (800 mg).
Vienmēr lietojiet ārsta ieteikto devu. Tas nepieciešams, lai nodrošinātu zāļu pilnīgu efektivitāti. Nemainiet devu, ja to darīt nav ieteicis ārsts.
Ja esat lietojis Tybost vairāk nekā noteikts
Ja nejauši esat lietojis Tybost vairāk par ieteikto devu, Jūs esat pakļauts paaugstinātam šo zāļu blakusparādību riskam (skatīt 4. punktu šajā lietošanas instrukcijā).
Nekavējoties sazinieties ar ārstu vai tuvāko ātrās palīdzības nodaļu. Paņemiet tablešu pudeli līdzi, tādējādi Jūs viegli varēsiet pastāstīt, kādas zāles esat lietojis.
Ja esat aizmirsis lietot Tybost
Ir svarīgi, lai Jūs neizlaistu nevienu Tybost devu.
Ja esat izlaidis Tybost devu un to ievērojat:
• 12 stundu laikā kopš paredzētā Tybost lietošanas laika, ieņemiet tableti, cik ātri vien iespējams. Vienmēr lietojiet tableti kopā ar uzturu. Lietojiet nākamo devu kā paredzēts kopā ar atazanavīru vai darunavīru;
• pēc 12 stundām vai vēlāk pēc paredzētā Tybost lietošanas laika, nelietojiet nokavēto devu. Nogaidiet un lietojiet nākamo devu kopā ar uzturu paredzētajā laikā.
Nepārtrauciet lietot Tybost
Nepārtrauciet Tybost lietošanu, vispirms neapspriežoties ar savu ārstu. Tybost un atazanavīra vai darunavīra lietošanas pārtraukšana var samazināt turpmākās Jūsu ārsta nozīmētās ārstēšanas iedarbību.
Vienmēr nodrošiniet pietiekamus Tybost krājumus. Kad Jūsu rīcībā esošais Tybost daudzums ir samazinājies, vērsieties pie ārsta vai farmaceita.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
35

4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Ārstējot HIV infekciju, ne vienmēr ir iespējams noteikt, vai nevēlamās blakusparādības ir Tybost, citu vienlaicīgi lietoto zāļu vai pašas HIV infekcijas sekas. Lietojot Tybost kopā ar atazanavīru, var rasties šādas blakusparādības.
Ļoti bieži sastopamas blakusparādības (var skart vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem) • slikta dūša (nelabums); • iedzeltena āda un/vai acis (dzelte). Bieži sastopamas blakusparādības (var skart līdz 1 no 10 cilvēkiem) • augsts cukura līmenis asinīs (hiperglikēmija); • palielināta ēstgriba, traucēta garšas sajūta, sausa mute; • galvassāpes, reibonis; • vemšana, caureja, sāpes vēderā, gremošanas problēmas, kas pēc maltītes izraisa sāpes
(dispepsija), uzpūšanās sajūta, gāzes (vēdera pūšanās); • bilirubīna līmeņa paaugstināšanās asinīs (hiperbilirubinēmija); • izsitumi; • miega traucējumi, neparasti sapņi, miegainība, nogurums (nespēks). Retāk sastopamas blakusparādības (var skart līdz 1 no 100 cilvēkiem) • asinis urīnā (hematūrija); • olbaltumvielas urīnā (proteīnūrija); • nomāktības sajūta; • nieze; • sāpoši muskuļi, vājums; • nierakmeņi; • drudzis; • miega traucējumi.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
Plašāku informāciju par atazanavīra vai darunavīra blakusparādībām skatīt šo zāļu lietošanas instrukcijās.
5. Kā uzglabāt Tybost
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz pudeles un kastītes pēc „Der. līdz”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
36

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Tybost satur

Aktīvā viela ir kobicistats. Katra apvalkotā tablete satur 150 mg kobicistata.

Citas sastāvdaļas ir

Tabletes kodols: Kroskarmelozes nātrija sāls, magnija stearāts, mikrokristāliskā celuloze, silīcija dioksīds.

Apvalks Saulrieta dzeltenā FCF alumīnija laka (E110), makrogols 3350 (E1521), polivinilspirts (daļēji hidrolizēts) (E1203), talks (E553B), titāna dioksīds (E171), dzeltenais dzelzs oksīds (E172) (skatīt šīs instrukcijas 2. punktu).

Tybost ārējais izskats un iepakojums

Tybost apvalkotās tabletes ir oranžas, apaļas, abpusēji izliektas tabletes, ar iegravētu uzrakstu „GSI” vienā pusē un gludu otru pusi.

Tybost ir pieejams pudelēs pa 30 tabletēm (ar silikagēla paciņu vai cilindru, kas jāglabā pudelē, lai tabletes pasargātu no mitruma). Silikagēla mitruma absorbents atrodas atsevišķā paciņā vai cilindrā, un to nedrīkst norīt.

Pieejami šāda lieluma iepakojumi: kartona kastītes, kuras satur 1 pudeli ar 30 apvalkotām tabletēm un kartona kastītes, kuras satur 90 (3 pudeles x 30) apvalkotās tabletes. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks Gilead Sciences Ireland UC Carrigtohill County Cork, T45 DP77 Īrija

Ražotājs Gilead Sciences Ireland UC IDA Business & Technology Park Carrigtohill County Cork Īrija

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:

België/Belgique/Belgien Gilead Sciences Belgium SPRL-BVBA Tél/Tel: + 32 (0) 24 01 35 50

Lietuva Gilead Sciences Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 262 8702

България Gilead Sciences Ireland UC Тел.: + 353 (0) 1 686 1888

Luxembourg/Luxemburg Gilead Sciences Belgium SPRL-BVBA Tél/Tel: + 32 (0) 24 01 35 50

Česká republika Gilead Sciences s.r.o. Tel: + 420 910 871 986

Magyarország Gilead Sciences Ireland UC Tel.: + 353 (0) 1 686 1888

37

Danmark Gilead Sciences Sweden AB Tlf: + 46 (0) 8 5057 1849
Deutschland Gilead Sciences GmbH Tel: + 49 (0) 89 899890-0
Eesti Gilead Sciences Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 262 8702
Ελλάδα Gilead Sciences Ελλάς Μ.ΕΠΕ. Τηλ: + 30 210 8930 100
España Gilead Sciences, S.L. Tel: + 34 91 378 98 30
France Gilead Sciences Tél: + 33 (0) 1 46 09 41 00
Hrvatska Gilead Sciences Ireland UC Tel: + 353 (0) 1 686 1888
Ireland Gilead Sciences Ireland UC Tel: + 353 (0) 214 825 999
Ísland Gilead Sciences Sweden AB Sími: + 46 (0) 8 5057 1849
Italia Gilead Sciences S.r.l. Tel: + 39 02 439201
Κύπρος Gilead Sciences Ελλάς Μ.ΕΠΕ. Τηλ: + 30 210 8930 100
Latvija Gilead Sciences Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 262 8702

Malta Gilead Sciences Ireland UC Tel: + 353 (0) 1 686 1888
Nederland Gilead Sciences Netherlands B.V. Tel: + 31 (0) 20 718 36 98
Norge Gilead Sciences Sweden AB Tlf: + 46 (0) 8 5057 1849
Österreich Gilead Sciences GesmbH Tel: + 43 1 260 830
Polska Gilead Sciences Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 262 8702
Portugal Gilead Sciences, Lda. Tel: + 351 21 7928790
România Gilead Sciences Ireland UC Tel: + 353 (0) 1 686 1888
Slovenija Gilead Sciences Ireland UC Tel: + 353 (0) 1 686 1888
Slovenská republika Gilead Sciences Slovakia s.r.o. Tel: + 421 232 121 210
Suomi/Finland Gilead Sciences Sweden AB Puh/Tel: + 46 (0) 8 5057 1849
Sverige Gilead Sciences Sweden AB Tel: + 46 (0) 8 5057 1849
United Kingdom Gilead Sciences Ltd. Tel: + 44 (0) 8000 113700

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta {MM/GGGG}
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.

38

Tybost variācijas
Citi medikamenti ar aktīvo vielu: Cobicistatum