Nolicin 400 mg apvalkotās tabletes
Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā. Sargāt no gaismas un mitruma.
Norfloxacinum
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Maks. cenu diapazons
€ ar PVN
5.99 €
95-0257-01
95-0257
KRKA, d.d., Novo mesto, Slovenia
10-MAR-11
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
400 mg
Apvalkotā tablete
Ir apstiprināta
KRKA, d.d., Novo mesto, Slovenia
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Nolicin 400 mg apvalkotās tabletes
Norfloxacinum
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.
Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.
Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Nolicin un kādam nolūkam tās lieto
2. Kas Jums jāzina pirms Nolicin lietošanas
3. Kā lietot Nolicin
4. Iespējamās blakusparādības
5. Kā uzglabāt Nolicin
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Nolicin un kādam nolūkam tās lieto
Nolicin ir pretmikrobu līdzeklis, kas pieder pie hinolonu grupas. Tas darbojas, sagraujot baktērijas, kas ir jutīgas pret to, un izraisa dažādas infekcijas cilvēka organismā.
Tas paredzēts, lai ārstētu:
urīnceļu un priekšdziedzera infekcijas,
infekciozu caureju (ceļotāju caureja),
gonoreju.
2. Kas Jums jāzina pirms Nolicin lietošanas
Nelietojiet Nolicin šādos gadījumos:
ja Jums ir alerģija pret norfloksacīnu, kādu citu hinolonu grupas līdzekli vai pret kādu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;
ja esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti;
ja Jums ir bijušas sāpes, iekaisums vai plīsums cīpslās pēc hinolonu grupas antibiotiku lietošanas (skatīt "Brīdinājumi un piesardzība lietošanā" un 4.punktā "Iespējamās blakusparādības").
Bērni un pusaudži
Nolicin nav piemērots lietošanai bērniem un pusaudžiem augšanas periodā.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Nolicin lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Jūs nedrīkstat lietot fluorhinolonus/hinolonus saturošus antibakteriālos līdzekļus, tai skaitā Nolicin, ja Jums kādreiz pēc hinolonu vai fluorhinolonu lietošanas ir bijusi kāda nopietna nevēlama blakusparādība. Šajā gadījumā Jums pēc iespējas ātrāk jāinformē ārsts.
Šīs zāles var izraisīt smagas alerģiskas reakcijas (dažkārt jau pēc pirmās zāļu devas). Ja Jums ir šāda reakcija, tad nekavējoties pārtrauciet šo zāļu lietošanu un sazinieties ar ārstu vai neatliekamās palīdzības speciālistu, kurš sniegs atbilstošu palīdzību.
Paziņojiet ārstam, ja Jums ir:
epilepsija vai citi centrālās nervu sistēmas traucējumi (it īpaši traucējumi, kas var radīt krampjus). Šajos gadījumos var biežāk rasties blakusparādības;
muskuļu slimība myasthenia gravis;
glikozes-6-fosfātdehidrogenāzes deficīts;
sāpes, dedzināšanas sajūta, durstīšanas sajūta, nejutīgums un/vai vājums, vai ir viegla pieskāriena, sāpju, temperatūras, novietojuma un vibrācijas sajūtas un/vai spēka traucējumi šo zāļu lietošanas laikā. Ārsts izlems vai Jums turpināt šo zāļu lietošanu.
Nolicin terapijas laikā Jums var rasties paaugstināta jutība pret saules stariem un mākslīgu ultravioleto starojumu. Tādēļ Jums tiek ieteikts terapijas laikā izvairīties no pārmērīgas tiešu saules staru vai mākslīgu ultravioleto staru ietekmes.
Ja Jums pasliktinās redze vai parādās jebkāda ietekme uz acīm, nekavējoties jākonsultējas ar acu ārstu.
Ja Jums ir nieru mazspēja, ārsts atbilstoši mazinās devu.
Ieteicams, lai Jūs Nolicin terapijas laikā dzertu daudz šķidruma. Vaicājiet ārstam, kāds šķidruma daudzums dienā Jums visvairāk piemērots.
Retos gadījumos var parādīties sāpes un pietūkums locītavās vai cīpslas iekaisums vai plīsums. Jums ir palielināts risks, ja esat gados vecāks (vecāks par 60 gadiem), Jums ir veikta orgāna transplantācija, ir nieru darbības traucējumi vai Jūs ārstēšanā lietojat kortikosteroīdus. Cīpslu iekaisums un plīsumi var parādīties pirmo 48 ārstēšanas stundu laikā un arī vairākus mēnešus pēc Nolicin lietošanas pārtraukšanas. Tiklīdz Jums parādās cīpslas sāpes vai pirmās iekaisuma pazīmes (piemēram, potītes, plaukstas, elkoņa, pleca vai ceļa locītavā), pārtrauciet Nolicin lietošanu, sazinieties ar ārstu un atpūtiniet sāpošo vietu. Izvairieties no nevajadzīgas slodzes, jo tā var palielināt cīpslas plīsuma risku.
Ja Jums ir diagnosticēts paplašinājums vai “izspiedums” lielajā asinsvadā (aortas aneirisma vai lielo asinsvadu perifērā aneirisma).
Ja Jums iepriekš ir bijusi aortas disekcijas epizode (aortas sieniņas plīsums).
Ja kādam Jūsu ģimenes loceklim ir bijusi aortas aneirisma vai aortas disekcija, citi riska faktori vai noslieci veicinoši stāvokļi (piemēram, tādas saistaudu slimības kā Marfāna sindroms, asinsvadu Ēlersa-Danlo sindroms vai asinsvadu slimības, piemēram, Takajasu arterīts, milzšūnu arterīts, Behčeta slimība, paaugstināts asinsspiediens vai apstiprināta ateroskleroze).
Jāievēro piesardzība, lietojot šāda veida zāles, ja Jums ir iedzimts QT intervāla pagarinājums vai arī, ja tas noteikts kādam ģimenes loceklim (sirdsdarbības elektriskā pierakstā jeb EKG), ja Jums ir minerālvielu līdzsvara traucējumi asinīs (īpaši zems kālija vai magnija līmenis asinīs), ļoti lēns sirdsdarbības ritms (bradikardija), pavājināta sirdsdarbība (sirds mazspēja), bijusi sirdslēkme (miokarda infarkts), ja esat sieviete vai gados vecāks cilvēks vai arī lietojat citas zāles, kas izraisa patoloģiskas EKG pārmaiņas (skatīt sadaļu Citas zāles un Nolicin).
Ja Jūs sajūtat pēkšņas spēcīgas sāpes vēderā, krūškurvī vai mugurā, nekavējoties vērsieties neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā.
Ja Jums ir spēcīga, nepārejoša caureja ar asins un gļotu piejaukumu, vēdera uzpūšanās, difūzas vai kolikveida sāpes vēderā, drudzis, vērsieties pie ārsta. Jūsu ārsts lems par Jums piemērotāko ārstēšanu. Zarnu darbību nomācošus medikamentus lietot ir aizliegts.
Pastāstiet ārstam, ja šo zāļu lietošanas laikā pasliktinās ēstgriba, parādās dzelte, tumšs urīns, nieze vai sāpes vēderā, jo tās var būt aknu slimības pazīmes.
Retos gadījumos Jums var parādīties nerva bojājuma (neiropātija) simptomi, piemēram, sāpes, dedzinoša sajūta, tirpšana, nejutīgums un/vai vājums, it īpaši pēdās un kājās vai plaukstās un rokās. Šādā gadījumā pārtrauciet Nolicin lietošanu un nekavējoties informējiet ārstu, lai novērstu neatgriezeniska stāvokļa attīstību.
Fluorhinolonu/hinolonu grupas antibakteriālo līdzekļu, tai skaitā Nolicin, lietošana ir saistīta ar ļoti retām, bet nopietnām blakusparādībām, no kurām dažas ir ilgstošas (vairākus mēnešus vai gadus ilgas), invaliditāti izraisošas vai iespējami neatgriezeniskas. Pie šīm blakusparādībām pieder cīpslu, muskuļu un locītavu sāpes augšējās un apakšējās ekstremitātēs, iešanas grūtības, izmainīta jušana, piemēram, notirpums, durstīšana, kņudēšana, nejutīgums vai dedzināšanas sajūta (parestēzija), maņu orgānu traucējumi, tai skaitā redzes, garšas, smaržas un dzirdes traucējumi, depresija, atmiņas traucējumi, izteikts nogurums un izteikti miega traucējumi.
Ja pēc Nolicin lietošanas Jums parādās kāda no šīm blakusparādībām, pirms zāļu lietošanas turpināšanas nekavējoties sazinieties ar ārstu. Jūs kopā ar ārstu izlemsiet, vai turpināt ārstēšanu, apsverot arī citas grupas antibakteriālo līdzekļu lietošanu.
Citas zāles un Nolicin
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes.
Ja lietojat zāles pret dedzināšanu (antacīdus, sukralfātu, zāles, kas satur dzelzi, alumīniju, bismutu, magniju, kalciju vai cinku), norfloksacīna uzsūkšanās mazināsies. Tādēļ tiek ieteikts lietot Nolicin divas stundas pēc šo zāļu lietošanas.
Ja Nolicin terapijas laikā lietojat zāles hroniska bronhīta un astmas ārstēšanai (teofilīnu) vai imūnsistēmu nomācošas zāles (ciklosporīnu), var rasties blakusparādības sakarā ar teofilīna vai ciklosporīna koncentrācijas paaugstināšanos asinīs. Ārsts noteiks šo zāļu koncentrāciju asinīs un parakstīs mazāku devu.
Lietojot vienlaikus Nolicin un zāles, kas ietekmē asins recēšanu (piem., varfarīns), var pastiprināties šo zāļu darbība un rasties asiņošana.
Probenecīds (podagras un podagriska artrīta ārstēšanai lietotas zāles) mazina norfloksacīna izdalīšanos ar urīnu, bet neietekmē tā koncentrāciju serumā.
Didanozīnu, zāles HIV infekcijas ārstēšanai, nedrīkst lietot ne vienlaicīgi ar norfloksacīnu, ne arī ar divu stundu starplaiku pirms vai pēc norfloksacīna lietošanas, jo šīs zāles var ietekmēt norfloksacīna uzsūkšanos, kā rezultātā samazinās norfloksacīna koncentrācija serumā un urīnā.
Pierādīts, ka hinoloni un arī norfloksacīns nomāc kofeīna metabolismu. Norfloksacīna terapijas laikā, ja iespējams jāizvairās no kofeīnu saturošu zāļu (piemēram, dažu pretsāpju līdzekļu) lietošanas.
Fenbufēns, zāles reimatisma ārstēšanai, var izraisīt krampjus, lietojot vienlaicīgi. Tāpēc nav ieteicama vienlaicīga hinolonu un fenbufēna lietošana.
Iespējama kortikosteroīdu un Nolicin vienlaikus lietošana var palielināt cīpslas iekaisuma vai plīsuma risku.
Nolicin terapijas laikā var palielināties atsevišķu zāļu (sulfonilurīnvielas) ietekme uz glikozes koncentrācijas mazināšanu.
Nelietojiet Nolicin kopā ar nitrofurantoīnu, jo vienlaikus lietošana mazina abu zāļu darbības efektu.
Jums jāinformē ārsts, ja lietojat citas zāles, kas var izmainīt Jūsu sirdsdarbības ritmu: zāles, kas pieder antiaritmisko līdzekļu grupai (piemēram, hinidīns, hidrohinidīns, disopiramīds, amiodarons, sotalols, dofetilīds, ibutilīds), tricikliskiem antidepresantiem, dažiem pretmikrobu līdzekļiem (kas pieder makrolīdu grupai), dažiem antipsihotiskiem līdzekļiem.
Nolicin kopā ar uzturu, dzērienu un alkoholu
Jūs varat lietot Nolicin tukšā dūšā vai ēšanas laikā. To nedrīkst lietot kopā ar pienu un jogurtu, jo šķidrie piena produkti mazina norfloksacīna daudzumu, kas nokļūst asinīs. Lietojiet Nolicin vienu stundu pirms vai divas stundas pēc piena produktu lietošanas. Terapijas laikā nav ieteicams lietot alkoholu.
Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Ja Jums iestājusies grūtniecība vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt iestājusies grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Nevar izslēgt blakusparādību rašanās risku auglim. Ja esat grūtniece, ārsts var parakstīt Jums Nolicin tikai izņēmuma kārtā, ja terapijas guvums Jums ir lielāks par risku auglim.
Nolicin lietošanas laikā nedrīkst barot ar krūti bērnu.
Ietekme uz transportlīdzekļu vadīšanu un mehānismu apkalpošanu
Nolicin var mazināt modrību, tādēļ Jums jāuzmanās, vadot transportlīdzekļus vai apkalpojot mehānismus, kamēr Jūs nenoskaidrojat organisma reakciju uz zālēm. Nevēlamā ietekme pastiprinās, ja vienlaikus tiek lietots alkohols. Nolicin var izraisīt arī citas nevēlamās blakusparādības (skatīt 4.punktu), kas var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus vai apkalpot mehānismus. Vēlams atturēties vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus, pirms tiek noskaidrots, kā šīs zāles ietekmē Jūs.
Nolicin satur azokrāsvielu E110 un nātriju
Azokrāsviela E110 var izraisīt alerģiskas reakcijas.
Šīs zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā devā, būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.
3. Kā lietot Nolicin
Vienmēr lietojiet šīs zāles saskaņā ar ārsta vai farmaceita norādījumiem. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Ārsts piemēros devas un terapijas ilgumu atbilstoši Jūsu slimībai. Lietojiet katru tableti kopā ar glāzi ūdens vai tējas.
Nolicin jālieto pa 1 tabletei (400 mg) divreiz dienā. Urīnceļu vai kuņģa- zarnu trakta infekciju terapija ilgst 3–14 dienas, bet hroniska bakteriāla priekšdziedzera iekaisuma gadījumā vairākas nedēļas.
Ja Jums ir nieru darbības traucējumi, ārsts atbilstoši tam pielāgos devu.
Bērniem un pusaudžiem
Nolicin nav piemērots lietošanai bērniem un pusaudžiem augšanas periodā
Ja esat lietojis Nolicin vairāk nekā noteikts
Pārāk lielas devas var izraisīt sliktu dūšu, vemšanu, caureju, smagākos gadījumos arī reiboni, nespēku, apziņas traucējumus un krampjus.
Ja esat lietojis lielāku devu nekā vajadzētu, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu vai farmaceitu.
Ja esat aizmirsis lietot Nolicin
Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu.
Ja esat aizmirsis ieņemt tableti, izdariet to, tiklīdz par to atceraties, ja vien nav tuvu nākamās devas lietošanas laiks.
Ja pārtraucat lietot Nolicin
Lietojiet zāles tik ilgi, cik to noteicis ārsts. Pat, ja Jūs jūtaties labāk, pārtraucot ārstēšanu pārāk ātri, slimība var atgriezties.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet savam ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Bieži: var skart līdz 1 no 10 cilvēkiem
aknu iekaisums (holestātisks hepatīts, hepatīts)
izsitumi
Retāk: var skart līdz 1 no 100 cilvēkiem
dažu balto asins šūnu pazemināts skaits (leikopēnija, neitropēnija) un asins elementu (trombocitopēnija) samazināts skaits vai paaugstināts skaits (eozinofīlija), pagarināts protrombīna laiks (samazināta asins recēšanas spēja)
galvassāpes, reibonis, miegainība
vēdera sāpes un krampji, dedzināšana, caureja, slikta dūša
patoloģisks muskuļu sabrukums, kas var izraisīt nieru darbības traucējumus (rabdomiolīze)
kristāli urīnā, kas izraisa sāpes un diskomfortu, rodas zaudējot ūdens daudzumu (kristalūrija)
palielināts noteiktu aknu enzīmu līmenis
samazināts sarkano asinsšūnu skaits asinīs (samazināts hematokrīta līmenis)
Reti: var skart līdz 1 no 1 000 cilvēkiem
sarkano asins šūnu zudums (hemolītiskā anēmija), kas var izpausties kā bāls izskats un nogurums (dažreiz saistīta ar glikozes-6-fosfātdehidrogenāzes deficītu)
smagas alerģiskas (anafilaktiskas/anafilaktoīdas) reakcijas
garastāvokļa svārstības, depresija, trauksmes sajūta, nervozitāte, uzbudinājums, eiforija, dezorientācija, halucinācijas, apjukums, psihiskie traucējumi un psihotiskas reakcijas
troksnis ausīs
punktveida vai pūšļu veidā asiņošana ādā ar asinsvadu iekaisumu
vemšana, apetītes zudums
smaga un ilgstoša caureja
aizkuņģa dziedzera iekaisums
ādas reakcijas, smagas ādas reakcijas ar pūšļu veidošanos un asiņošanu (eksfoliatīvs dermatīts, toksiska epidermas nekrolīze (Laiela sindroms), daudzformu eritēma (Stīvensa-Džonsa sindroms))
paaugstināta jutība pret gaismu (fotosensitivitāte)
nieze un nātrene
sejas, lūpu, mēles un/vai kakla pietūkums ar apgrūtinātu elpošanu vai rīšanu (angioedēma)
cīpslas iekaisums, membrānas, kas savieno locītavu kapsulu, iekaisums, muskuļu un/vai locītavu sāpes, locītavu iekaisums
iekaisums nierēs
piena sēnīte makstī
nogurums
Ļoti reti: var skart līdz 1 no 10 000 cilvēkiem
parestēzija, bezmiegs, miega traucējumi, polineiropātija, tajā skaitā Gijēna-Barē sindroms un krampji
cīpslas plīsums (piemēram, Ahileja cīpsla), parasti kopā ar citiem bīstamiem faktoriem
iespējams muskuļu slimības myasthenia gravis saasinājums
redzes traucējumi, pastiprināta asaru izdalīšanās
Nav zināmi: biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem
paaugstinātas jutības reakcijas
palielināts sirdsdarbības ritms, pārmērīgi ātrs sirdsdarbības ritms, dzīvībai bīstams neregulārs sirdsdarbības ritms, sirdsdarbības ritma pārmaiņas (QT intervāla pagarināšanās elektrokardiogrammā jeb EKG- atspoguļo sirds elektrisko aktivitāti)
dzelte
Ļoti retos gadījumos hinolonu vai fluorhinolonu grupas antibakteriālo līdzekļu lietošana ir saistīta ar ilgstošām (vairākus mēnešus vai gadus ilgām) vai neatgriezeniskām nevēlamām zāļu izraisītām blakusparādībām, piemēram, cīpslu iekaisumiem, cīpslas plīsumu, locītavu sāpēm, ekstremitāšu sāpēm, iešanas grūtībām, izmainītu jušanu, piemēram, notirpumu, durstīšanu, kņudēšanu, dedzināšanu, nejutīgumu vai sāpēm (neiropātija), depresiju, nogurumu, miega traucējumiem, atmiņas traucējumiem, kā arī dzirdes, redzes, garšas un ožas traucējumiem, dažos gadījumos neatkarīgi no pirms ārstēšanas esošiem riska faktoriem.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003.
Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv/../?id=613&sa=613&top=3" www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Nolicin
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma pēc EXP. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt temperatūrā līdz 25°C.
Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, sargāt no gaismas un mitruma.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Nolicin satur:
Aktīvā viela ir norfloksacīns. Katra apvalkotā tablete satur 400 mg norfloksacīna.
Citas sastāvdaļas ir povidons, nātrija cietes glikolāts (A tips), mikrokristāliska celuloze, koloidāls bezūdens silīcija dioksīds, magnija stearāts un attīrīts ūdens tabletes kodolā un hipromeloze, talks, titāna dioksīds (E171), saulrieta dzeltenais FCF (E110) un propilēnglikols apvalkā.
Nolicin ārējais izskats un iepakojums
Apvalkotās tabletes ir oranžas, apaļas, nedaudz abpusēji izliektas ar dalījuma līniju vienā pusē.
Tabletes var sadalīt divās vienādās daļās.
Nolicin pieejams kastītēs ar 20 apvalkotām tabletēm blisteros. Kastītēs ir 2 blisteri pa 10 apvalkotām tabletēm.
Izsniegšanas kārtība
Recepšu zāles.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovēnija
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 03/2019
SASKAŅOTS ZVA 16-05-2019
PAGE
DOCPROPERTY object_name \* MERGEFORMAT SmPCPIL128496_1
DOCPROPERTY mp_first_effective_date \* MERGEFORMAT 19.03.2019 – Updated: DOCPROPERTY mp_updated_effective_date \* MERGEFORMAT 19.03.2019
Page PAGE 1 of NUMPAGES 6
ZĀĻU APRAKSTS
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Nolicin 400 mg apvalkotās tabletes
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra apvalkotā tablete satur 400 mg norfloksacīna (norfloxacinum).
Palīgviela ar zināmu iedarbību:
saulrieta dzeltenais FCF (E110): 0,5 mg/tabletē
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Apvalkotā tablete.
Apvalkotās tabletes ir oranžas, apaļas, nedaudz abpusēji izliektas ar dalījuma līniju vienā pusē.
Tabletes var sadalīt divās vienādās devās.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Nekomplicēts akūts cistīts sievietēm, recidivējošs cistīts sievietēm, akūta urīnceļu infekcija vīriešiem, bakteriāls prostatīts, gonokoku uretrīts un cervicīts, ko izraisījusi jutīga Neisseria gonorrhoeae un kuņģa-zarnu trakta infekcijas (piemēram, ceļotāju caureja).
Nekomplicēta akūta cistīta un recidivējoša cistīta sievietēm gadījumā, norfloksacīns jālieto tikai tad, ja šo infekciju ārstēšanai parasti ieteiktie citi antibakteriālie līdzekļi tiek uzskatīti par nepiemērotiem.
Jāievēro oficiālās vadlīnijas par pareizu pretmikrobu līdzekļu lietošanu.
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas
Indikācijas
Dienas deva
tabletes
Terapijas ilgums
Terapija
Nekomplicēts akūts cistīts sievietēm
2 x 400 mg
3 – 7 dienas
Recidivējošs cistīts sievietēm
2 x 400 mg
7 – 14 dienas
Akūta urīnceļu infekcija vīriešiem
2 x 400 mg
7 – 14 dienas
Bakteriāls prostatīts
2 x 400 mg
4 – 6 nedēļas vai vairāk
Gonokoku uretrīts un cervicīts, ko izraisījusi jutīga Neisseria gonorrhoeae*
2 x 400 mg
3 – 7 dienas
Kuņģa-zarnu trakta infekcijas (piemēram, ceļotāju caureja)
2 x 400 mg
līdz 5 dienas ilgi
*Gonorejas gadījumā var lietot arī vienreizēju devu 2 – 3 tabletes.
Pacienti ar nieru darbības traucējumiem
Nolicin devas jāmazina, ja kreatinīna klīrenss ir mazāks par 0,33 ml/s (20 ml/min) un/vai kreatinīna koncentrācija serumā lielāka par 400 µmol/l (4,5 mg/100 ml). Deva jāmazina uz pusi vai jālieto parasta deva, divkāršojot lietošanas intervālu.
Pacientiem, kam tiek veikta hemodialīze un kam ir saglabāta diurēze, arī jālieto puse no parastās devas.
Pacientiem, kam tiek veikta abdominālā peritoneālā dialīze (CAPD) un kam ir saglabāta diurēze, var lietot to pašu devu, ko lieto normālas nieru darbības gadījumā.
Pediatriskā populācija
Nolicin ir kontrindicēts lietošanai bērniem, jo trūkst datu par tā drošību (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Lietošanas veids
Tabletes var lietot tukšā dūšā, uzdzerot nedaudz šķidruma, vai ēšanas laikā.
Terapijas laikā jānodrošina normāla diurēze.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu, citiem hinolonu līdzekļiem un/vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Grūtniecība un barošana ar krūti.
Zāles nedrīkst lietot arī bērni un pusaudži augšanas periodā sakarā ar nepietiekamu zāļu lietošanas pieredzi šajā laikā un sakarā ar to, ka nevar izslēgt locītavu skrimšļa bojājumu iespēju augšanas laikā.
Pacienti ar tendinītu un/vai cīpslas plīsumu anamnēzē, kas saistīts ar fluorhinolonu lietošanu (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
No norfloksacīna lietošanas jāizvairās pacientiem, kuriem anamnēzē ir bijušas nopietnas nevēlamas blakusparādības pēc hinolonu vai fluorhinolonu saturošu zāļu lietošanas (skatīt 4.8. apakšpunktu). Šo pacientu ārstēšana ar norfloksacīnu jāuzsāk tikai tad, ja nav alternatīvu ārstēšanas iespēju un pēc rūpīgas ieguvuma/riska izvērtēšanas (skatīt arī 4.3. apakšpunktu).
Paaugstinātas jutības reakcijas
Norfloksacīns var izraisīt smagas, potenciāli letālas paaugstinātas jutības reakcijas (anafilaktiskas un anafilaktoīdas reakcijas) dažkārt jau pēc pirmās devas (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Pacientiem jāiesaka šādu reakciju gadījumā nekavējoties pārtraukt zāļu lietošanu un sazināties ar ārstu vai neatliekamās palīdzības speciālistu, kurš sāks atbilstošus neatliekamās palīdzības pasākumus.
Lietošana pacientiem ar epilepsiju un citiem CNS traucējumiem
Nolicin jālieto piesardzīgi pacientiem ar CNS traucējumiem (īpaši tiem, kam ir epilepsija un citi klīniski stāvokļi, kas var izraisīt krampjus). Retos gadījumos ziņots, ka pacientiem, kuri saņem norfloksacīnu, radās krampji. Norfloksacīns var izraisīt simptomu paasinājumu un pastiprināšanos pacientiem, kuriem ir diagnosticēti vai iespējami psihiski traucējumi, halucinācijas un/vai apjukums. Ja rodas konvulsīvi krampji, ārstēšana ar norfloksacīnu jāpārtrauc.
Ilgstošas, invaliditāti izraisošas un iespējami neatgriezeniskas nopietnas nevēlamas zāļu izraisītas blakusparādības
Ļoti retos gadījumos ziņots par ilgstošām (vairākus mēnešus vai gadus ilgām), invaliditāti izraisošām un iespējami neatgriezeniskām nopietnām nevēlamām zāļu izraisītām blakusparādībām, kas reizēm skar vairākas organisma sistēmas (skeleta-muskuļu, nervu, psihisko un sensoro), pacientiem, kuri lietojuši hinolonus vai fluorhinolonus, neatkarīgi no viņu vecuma un pirms ārstēšanas esošiem riska faktoriem. Norfloksacīna lietošana nekavējoties jāpārtrauc, ja parādās pirmie jebkādas nopietnas nevēlamas blakusparādības simptomi, un pacientiem jāiesaka sazināties ar zāļu izrakstītāju, lai saņemtu konsultāciju.
Perifēra neiropātija
Ir saņemti ziņojumi par sensorās vai sensormotorās polineiropātijas gadījumiem, kas izpaužas kā parestēzija, hipoestēzija, dizestēzija vai vājums pacientiem, kuri saņem hinolonu un fluorhinolonu grupas zāles. Lai novērstu neatgriezeniska stāvokļa attīstību, pirms ārstēšanas turpināšanas pacientiem, kuri saņem norfloksacīna terapiju, jāiesaka informēt ārstu, ja ārstēšanas laikā parādās neiropātijas simptomi, piemēram, sāpes, dedzinoša sajūta, tirpšana, nejutīgums vai nogurums.
Fotosensitivitāte
Ziņots, ka pacientiem, kuri dažu šīs zāļu grupas vielu lietošanas laikā ir bijuši pakļauti pārmērīgai saules iedarbībai, radās fotosensitivitātes reakcija. Pacientiem jāizvairās no pārmērīgas tiešu saules staru ietekmes terapijas laikā. Ja rodas fotosensitivitāte, terapija jāpārtrauc.
Redzes traucējumi
Ja redze pasliktinās vai parādās jebkāda ietekme uz acīm, nekavējoties jākonsultējas ar acu ārstu.
Tendinīts un cīpslas plīsums
Tendinīts un cīpslas plīsums (it īpaši Ahilleja cīpslas, bet ne tikai), reizēm bilaterāls var parādīties jau 48 stundu laikā pēc ārstēšanas uzsākšanas ar hinoloniem vai fluorhinoloniem, un par to ziņots pat vairākus mēnešus pēc ārstēšanas pārtraukšanas. Tendinīta un cīpslas plīsuma risks ir lielāks gados vecākiem pacientiem, pacientiem ar nieru darbības traucējumiem, pacientiem ar parenhimatozo orgānu transplantātiem un pacientiem, kuru ārstēšanā vienlaicīgi lieto kortikosteroīdus. Tāpēc jāizvairās no vienlaicīgas kortikosteroīdu lietošanas.
Parādoties pirmajām tendinīta pazīmēm (piem., sāpīgs pietūkums, iekaisums), ārstēšana ar norfloksacīnu jāpārtrauc un jāapsver alternatīva ārstēšana. Skartā(s) ekstremitāte(s) atbilstoši jāārstē (piem., imobilizācija). Ja parādās tendinopātijas pazīmes, kortikosteroīdus lietot nedrīkst.
Aortas aneirisma un disekcija
Epidemioloģiskajos pētījumos ir ziņots par paaugstinātu aortas aneirismas un disekcijas risku pēc fluorhinolonu lietošanas, īpaši gados vecākiem pacientiem.
Tāpēc pacientiem ar aneirismu ģimenes anamnēzē vai pacientiem, kuriem jau iepriekš diagnosticēta aortas aneirisma un/vai aortas disekcija vai kuriem ir citi riska faktori vai stāvokļi, kas rada noslieci uz aortas aneirismu un disekciju (piemēram, Marfāna (Marfan) sindroms, asinsvadu Ēlersa-Danlosa (Ehlers-Danlos) sindroms, Takajasu (Takayasu) arterīts, milzšūnu arterīts, Behčeta (Behcet’s) slimība, hipertensija, apstiprināta ateroskleroze), fluorhinoloni jālieto tikai pēc rūpīgas ieguvuma un riska izvērtēšanas un citu ārstēšanas iespēju apsvēršanas.
Gadījumā, ja pēkšņi rodas sāpes vēderā, krūškurvī vai mugurā, pacientiem jāiesaka nekavējoties vērsties pie ārsta neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā.
Kristalūrija
Ilgstošas ārstēšanas gadījumā jākontrolē kristalūrijas rašanās. Lai gan paredzams, ka parastos lietošanas apstākļos, lietojot 400 mg divreiz dienā, kristalūrija neradīsies, piesardzības nolūkā nevajadzētu pārsniegt ieteicamo dienas devu. Jānodrošina pietiekama pacientu hidratācija.
Nieru darbības traucējumi
Pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem individuāli jāizsver ieguvums un risks saistībā ar norfloksacīna lietošanu (skatīt 4.2. apakšpunktu). Nieru mazspējas gadījumā atbilstoši jāpielāgo deva, jo norflaksacīns tiek izvadīts galvenokārt caur nierēm.
QT intervāla pagarināšanās
Jāievēro piesardzība, lietojot fluorhinolonus, to vidū norfloksacīnu, pacientiem ar zināmiem QT intervāla pagarināšanās riska faktoriem, piemēram:
iedzimts pagarināta QT intervāla sindroms,
vienlaicīga citu zāļu lietošana, kas pagarina QT intervālu (piemēram, IA un III grupas antiaritmiski līdzekļi, tricikliski antidepresanti, makrolīdi, antipsihotiski līdzekļi),
nekoriģēti elektrolītu līdzsvara traucējumi (piemēram, hipokaliēmija, hipomagnēmija)
sirds slimība (piemēram, sirds mazspēja, miokarda infarkts, bradikardija).
Vecāki pacienti un sievietes var būt vairāk jutīgi pret QT intervālu pagarinošu zāļu lietošanu. Tādēļ jāievēro piesardzība lietojot fluorhinolonus, ieskaitot norfloksacīnu, šīm pacientu grupām (sk. 4.2. apakšpunktu – gados vecāki pacienti, 4.5., 4.8., 4.9. apakšpunktu).
Lietošana pacientiem ar myasthenia gravis
Norfloksacīna lietošanas laikā var saasināties myasthenia gravis simptomi, kā rezultātā var attīstīties dzīvībai bīstams elpceļu muskulatūras atslābums. Atbilstoši jāārstē jebkura respiratorā distresa pazīme.
G6FD (glikozes-6-fosfātdehidrogenāzes) deficīts
Hinolonu grupas līdzekļi pacientiem ar latentu vai aktīvu G6FD (glikozes-6-fosfātdehidrogenāzes) deficītu var izraisīt hemolītiskas reakcijas.
Pseidomembranozs kolīts
Ja ārstēšanas laikā vai pēc tās attīstās smaga un ilgstoša caureja, tas var liecināt par ļoti reta stāvokļa - pseidomembranozā kolīta attīstību. Šādos gadījumos terapija nekavējoties jāpārtrauc un jāuzsāk atbilstoša ārstēšana (piemēram, vankomicīns, 4 x 250 mg iekšķīgai lietošanai). Zarnu peristaltiku nomācošas zāles ir kontrindicētas.
Holestātisks hepatīts
Lietojot norfloksacīnu, bieži tiek ziņots par holestātisku hepatītu (skatīt 4.8. apakšpunktu). Pacientam jāiesaka pārtraukt ārstēšanu un sazināties ar ārstu, ja tiek novērotas aknu slimības pazīmes vai simptomi, piemēram, anoreksija, dzelte, tumšs urīns, nieze vai sāpes vēderā.
Nolicin satur azokrāsvielu E110, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas.
Šīs zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā devā, būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Teofilīns, ciklosporīns
Norfloksacīna vienlaikus lietošana ar teofilīnu vai ciklosporīnu palielina to koncentrāciju serumā, tādēļ ieteicams noteikt šo zāļu koncentrāciju serumā.
Varfarīns
Lietojot norfloksacīnu kopā ar perorāliem antikoagulantiem (varfarīnu), palielinās to terapeitiskās darbības efekts. Ārstēšanas laikā ar norfloksacīnu palielinās asinsreces laiks, tādēļ operācijas gadījumā jākontrolē asinsrece.
Probenecīds
Probenecīds (podagras un podagriska artrīta ārstēšanai lietotas zāles) mazina norfloksacīna izdalīšanos ar urīnu, bet neietekmē tā koncentrāciju serumā.
Norfloksacīns inhibē CYP 1A2, tāpēc iespējama mijiedarbība ar citām zālēm, kas tiek metabolizētas ar šī paša enzīma starpniecību.
Didanozīns
Didanozīnu nedrīkst lietot ne vienlaicīgi ar norfloksacīnu, ne arī ar divu stundu starplaiku pirms vai pēc norfloksacīna lietošanas, jo šīs zāles var ietekmēt norfloksacīna uzsūkšanos, kā rezultātā samazinās norfloksacīna koncentrācija serumā un urīnā.
Kofeīns
Pierādīts, ka hinoloni un arī norfloksacīns nomāc kofeīna metabolismu. Tā rezultātā var aizkavēties kofeīna eliminācija un palielināties tā plazmas pusperiods. Norfloksacīna terapijas laikā, ja iespējams jāizvairās no kofeīnu saturošu zāļu (piemēram, dažu pretsāpju līdzekļu) lietošanas.
Piens, jogurts (šķidrie piena produkti), antacīdi un sukralfāts mazina Nolicin uzsūkšanos.
Pacientiem jālieto Nolicin vienu stundu pirms vai divas stundas pēc piena produktu lietošanas.
Ja norfloksacīnu lieto vienlaikus ar zālēm, kas satur dzelzi, alumīniju, bismutu, magniju, kalciju vai cinku, veidojas smagie savienojumi (hinolona-metālu), kas neuzsūcas. Pacientiem antacīdi, sukralfāts un šos ķīmiskos elementus saturošas zāles jālieto divas stundas pēc Nolicin lietošanas.
Fenbufēns
Pētījumos ar dzīvniekiem novērots, ka vienlaicīga hinolona atvasinājumu lietošana ar fenbufēnu izraisa krampjus. Tāpēc nav ieteicama vienlaicīga hinolonu un fenbufēna lietošana.
Hinolonu un kortikosteroīdu vienlaikus lietošana var paaugstināt tendinīta vai cīpslas plīsuma risku.
Ziņots arī par paaugstinātu pretdiabēta zāļu (sulfonilurīnvielas) iedarbību, tās lietojot vienlaikus ar norfloksacīnu.
Vienlaikus norfloksacīna un nitrofurantoīna lietošana samazina abu zāļu iedarbību.
Zāles, kas pagarina QT intervālu
Norfloksacīns tāpat kā citi fluorhinoloni jālieto piesardzīgi pacientiem, kas saņem zāles, kuras pagarina QT intervālu (piemēram, IA un III grupas antiaritmiski līdzekļi, tricikliski antidepresanti, makrolīdi, antipsihotiski līdzekļi), sk. 4.4. apakšpunktu.
Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Nav apstiprināta lietošanas drošība grūtniecības un zīdīšanas laikā. Lietošana grūtniecības laikā ir attaisnojama tikai neatliekamos gadījumos, kad iespējamais risks mātei ir lielāks par risku auglim.
Barošana ar krūti
Barošana ar krūti terapijas laikā jāpārtrauc.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Nolicin ir neliela vai vidēja ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekli un apkalpot mehānismus.
Lai gan ļoti reti, hinoloni var izraisīt krampjus, tādēļ tos nedrīkst lietot pacientiem, kam iepriekš bijuši krampji. Nolicin nevēlamās blakusparādības, piemēram, galvassāpes un reibonis, rodas ļoti reti, taču var mazināt modrību – īpaši tad, ja pacients lietojis Nolicin vienlaikus ar alkoholu. Ārstiem un farmaceitiem jābrīdina pacienti par to, lai viņi atturētos vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus, pirms nav skaidrs, kā viņus ietekmē terapija.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Šādas nevēlamas blakusparādības ir novērotas ārstēšanas ar Nolicin laikā un to biežums ir šāds:
ļoti bieži (≥1/10);
bieži (≥1/100 līdz <1/10);
retāk (≥1/1000 līdz <1/100);
reti (≥1/10000 līdz <1/1000);
ļoti reti (<1/10000);
nav zināms (nevar noteikt no pieejamiem datiem).
Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.
Blakusparādības un to sastopamības biežums norādīts pēc orgānu sistēmām:
Ļoti bieži
Bieži
Retāk
Reti
Ļoti reti
Nav zināms
Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi
eozinofīlija, leikopēnija, neitropēnija, trombocitopēnija, pagarināts protrombīna laiks
hemolītiska anēmija*
Imūnās sistēmas traucējumi
Anafilaktiskas/anafilaktoīdas reakcijas
alerģiskas reakcijas (nātrene, izsitumi, nieze)
Psihiskie traucējumi**
garastāvokļa svārstības, apjukums, bailes (trauksmes sajūta), halucinācijas, depresija, nervozitāte, uzbudinājums, eiforija, dezorientācija, psihiskie traucējumi un psihotiskas reakcijas
Nervu sistēmas traucējumi**
galvassāpes, reibonis, miegainība
parestēzija, bezmiegs, miega traucējumi, polineiropātija, tajā skaitā Gijēna-Barē sindroms un krampji
Acu bojājumi**
redzes traucējumi, pastiprināta asaru izdalīšanās
Ausu un labirinta bojājumi**
troksnis ausīs
Sirds funkcijas traucējumi
tahikardija, ventrikulāra aritmija un torsade de pointes (ziņots galvenokārt personām ar QT intervāla pagarināšanās riska faktoriem), EKG pagarināts QT intervāls (sk. 4.4. un 4.9. apakšpunktu)
Asinsvadu sistēmas traucējumipetehijas un hemorāģiskas bullas/papulas ar vaskulītu
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi
vēdera sāpes un krampji, dedzināšana, slikta dūša, caureja
vemšana, apetītes zudums, pseidomembranozs kolīts, pankreatīts
Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi
holestātisks hepatīts, hepatīts
dzelte
Ādas un zemādas audu bojājumi
izsitumi
ādas reakcijas, eksfoliatīvs dermatīts, toksiska epidermas nekrolīze (Laiela sindroms), daudzformu eritēma (Stīvensa-Džonsa sindroms), fotosensitivitāte (skatīt 4.4. apakšpunktu), nieze, nātrene, angioedēma
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi**
rabdomiolīze
cīpslas iekaisums, tendovaginīts, muskuļu un/vai locītavu sāpes, locītavu iekaisums
cīpslas plīsums, parasti kopā ar citiem bīstamiem faktoriem, iespējams myasthenia saasinājums
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi
kristalūrija
intersticiāls nefrīts
Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības
vagināla kandidoze
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā**
savārgums
Izmeklējumi
paaugstināta transamināžu, sārmainās fosfatāzes un laktātdehidrogenāzes (LDH) aktivitāte, samazināts hematokrīts
*Dažkārt saistīta ar glikozes-6-fosfātdehidrogenāzes deficītu.
**Ļoti retos gadījumos ziņots par ilgstošām (vairākus mēnešus vai gadus ilgām), invaliditāti izraisošām un iespējami neatgriezeniskām nopietnām nevēlamām zāļu izraisītām blakusparādībām, kas reizēm skar vairākas orgānu sistēmu grupas un maņu orgānus (tai skaitā tādām reakcijām kā tendinīts, cīpslas plīsums, artralģija, sāpes ekstremitātēs, gaitas traucējumi, neiropātijas, kas saistītas ar parestēziju, depresija, nogurums, atmiņas traucējumi, miega traucējumi, kā arī dzirdes, redzes, garšas un ožas sajūtas traucējumi), pacientiem, kuri lietojuši hinolonus vai fluorhinolonus, dažos gadījumos neatkarīgi no pirms ārstēšanas esošiem riska faktoriem (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Fotosensitivitāte novērota pacientiem, kuri hinolonam līdzīgu zāļu lietošanas laikā ir bijuši pakļauti lielai saules starojuma vai solāriju ietekmei (fototoksiskas reakcijas, fotosensibilizācija ar vezikulu veidošanos, apsārtumu, pietūkumu un krāsas pārmaiņām); (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Ja novēro smagas blakusparādības, ārstēšana jāpārtrauc.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003.
Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv/../?id=613&sa=613&top=3" www.zva.gov.lv
4.9. Pārdozēšana
Simptomi
Pārdozēšana var izraisīt galvenokārt sliktu dūšu, vemšanu, caureju, smagākos gadījumos arī reiboni, nespēku, apjukumu un krampjus.
Ārstēšana
Pēc liela skaita tablešu lietošanas indicēta kuņģa skalošana, cieša pacienta novērošana un simptomātiska terapija, ja tas nepieciešams. Pārdozēšanas gadījumā ārstēšana ir simptomātiska. Jānodrošina EKG kontrole, jo iespējama QT intervāla pagarināšanās. Laba hidratācija ir ļoti svarīga pietiekamas diurēzes nodrošināšanai.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: fluorhinoloni; ATĶ kods: J01MA06.
Darbības mehānisms
Norfloksacīna darbība pamatojas uz DNS sintēzes novēršanu baktērijas šūnā. Galvenā ietekme ir DNS fermenta girāzes (topoizomerāzes II) inhibīcija. Līdz šim veiktie pētījumi liecina, ka girāze šķeļ DNS ķēdi un pēc tam veidojas šķeltās DNS ķēdes, hinolona un girāzes komplekss. Tādējādi šā kompleksa veidošanās novērš DNS ķēdes vīšanos un maina tās raksturīgo telpisko uzbūvi. Tādējādi DNS turpmāk nespēj pareizi darboties. Nākamā stadijā DNS tiek sadalīta mazākos fragmentos. Hinolonu pretmikrobu darbība ir vairāk saistīta ar kompleksa veidošanos, nevis vienkāršu girāzes inhibīciju.
FK/FD saistība
Efektivitāte galvenokārt ir atkarīga no Cmax (maksimālās koncentrācijas serumā). MIK (minimālās inhibējošās koncentrācijas) attiecība pret patogēnu un AUC (laukums zem līknes): tātad MIK attiecība pret patogēnu.
Rezistences mehānisms/mehānismi
Galvenais mehānisms, kas nosaka rezistenci pret hinoloniem, tostarp arī norfloksacīnu, ir hinolonu mērķa struktūru jeb DNS girāzi un topoizomerāzi IV kodējošo gēnu mutācijas. Citi rezistences mehānismi ir šūnu membrānu sastāvā ietilpstošo proteīnu mutācijas, kas izmaina membrānu caurlaidību un izplūdes sūkņu attīstību.
Krustota rezistence starp norfloksacīnu un strukturāli atšķirīgiem pretmikrobu līdzekļiem, piemēram, penicilīniem, cefalosporīniem, tetraciklīniem, makrolīdiem, aminociklitoliem, sulfanilamīdiem vai 2,4-diaminopirimidīniem, kā arī šo vielu kombinācijām (piemēram, ko-trimoksazolu) nepastāv.
Enterobaktēriju rezistence attīstās reti. Biežāk attīstās Pseudomonas aeruginosa un pret meticilīnu rezistento stafilokoku celmu rezistence.
Koncentrācijas robežvērtības
EUCAST ieteiktās klīniskās MIK robežvērtības, kas atdala jutīgos (J) un rezistentos (R) patogēnus, ir šādas:
Enterobacteriaceae: J < 0,5 μg/ml, R > 1 μg/ml
Neisseria gonorrhoeae un citu sugu MIK nav definēta.
Jutība
Atsevišķu sugu rezistence var atšķirties ģeogrāfiski un laika gaitā, tādēļ ir vēlama vietējā informācija par rezistenci, īpaši ārstējot smagas infekcijas. Turpmāk sniegtā informācija ir tikai aptuveni norādījumi par to, vai attiecīgie mikroorganismi būs vai nebūs jutīgi pret norfloksacīnu.
Sugas, kas parasti ir jutīgas
Gramnegatīvie aerobie mikroorganismi
Aeromonas hydrophilia
Proteus vulgaris
Providencia rettgeri
Salmonella sugas
Shigella sugas
Sugas, kuru iegūtā rezistence var radīt grūtības
Grampozitīvie aerobie mikroorganismi
Enterococcus faecalis
Staphylococcus aureus (tostarp arī penicilīnāzi sintezējošie celmi)
Staphylococcus epidermidis
Staphylococcus saprophyticus
Streptococcus agalactiae
Gramnegatīvie aerobie mikroorganismi
Citrobacter freundii
Enterobacter aerogenes
Enterobacter cloacae
Escherichia coli
Klebsiella oxytoca
Klebsiella pneumoniae
Morganella morganii
Proteus mirabilis
Providencia stuartii
Pseudomonas aeruginosa
Serratia marcescens
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Uzsūkšanās
Norfloksacīns strauji uzsūcas no kuņģa-zarnu trakta. Veseliem brīvprātīgiem maksimālā koncentrācija plazmā tiek sasniegta 1 – 2 stundas pēc perorālas lietošanas. Uzsūkšanās no kuņģa-zarnu trakta ir nepilnīga (30 – 40% no perorāli lietotās devas). Līdzsvara koncentrācija rodas 2 dienu laikā.
Izkliede
Apmēram 15% norfloksacīna saistās ar plazmas olbaltumiem. Nelielā saistīšanās ar olbaltumiem nodrošina labu un ātru penetrāciju organisma audos un šķidrumos.
Norfloksacīna koncentrācijas dažādos audos:
Audi vai šķidrums Koncentrācija
Nieru parenhīma 7,3 µg/g
Prostata 2,5 µg/g
Urīnpūšļa siena 3,0 µg/g
Sēklas šķidrums 2,7 µg/ml
Sēklinieki 1,6 µg/g
Dzemde/dzemdes kakls 3,0 µg/g
Olnīcas 1,9 µg/g
Maksts 4,3 µg/g
Žults 6,9 µg/ml
Perorāli lietots norfloksacīns (50 mg/kg) šķērso placentāro barjeru un tā koncentrācija augļa audos ir apmēram 10% no koncentrācijas mātes serumā.
Lietojot 400 mg devas divreiz dienā, koncentrācija nierēs bija 3,9 – 16,2 µg/g, kas nozīmīgi (100 līdz 300 reizes) pārsniedza koncentrāciju asinīs. Maksimālā koncentrācija urīnā pēc 400 mg devas lietošanas tika sasniegta pēc 2 stundām un bija apmēram 478 mg/l; koncentrācija priekšdziedzerī (0,7 – 4,7 µg/g) bija zemāka, taču arī pārsniedza zāļu koncentrāciju asinīs. Norfloksacīna koncentrācija žultī un kopējā žultsvadā ir attiecīgi 0,15 – 4,5 µg/g un 0,4 – 4 µg/g, kas 3 – 7 reizes pārsniedz koncentrāciju asinīs. Lielas koncentrācijas noteiktas arī aknās.
Koncentrācija makstī un dzemdē pēc vienreizējas 400 mg devas lietošanas ir 2 – 3 reizes lielāka par koncentrāciju asinīs. Koncentrācijas, ko noteica krēpās, mandelēs, olnīcās un žultspūšļa sienā bija līdzīgas vai nedaudz mazākas par koncentrāciju asinīs.
Maksimālā norfloksacīna koncentrācija urīnā ir aptuveni 100 reizes lielāka nekā MIC90 vairumam patogēno mikroorganismu, kas izraisa urīnceļu infekcijas. Tāpat, koncentrācija izkārnījumos nozīmīgi pārsniedz MIC90 raksturlielumus daudziem zarnu patogēniem mikroorganismiem.
Biotransformācija
Laboratorijas dzīvnieku un cilvēka organismā norfloksacīns metabolizējas tikai nelielā daudzumā. Cilvēkam 80% norfloksacīna izdalās nemainītā veidā. Norfloksacīns metabolizējas aknās, t.i. pēdējais slāpeklis piperazīna gredzenā.
Galvenais metabolīts ir okso- atvasinājums. Turpmākie metabolīti, piemēram, hinolona gredzena amino-, acetil-, formil- un 2-aminoetilamino atvasinājumi cilvēkam rodas mazākā daudzumā.
Eliminācija
Norfloksacīns tiek izvadīts no organisma ar urīnu, žulti un izkārnījumiem. Tā bioloģiskais pusperiods ir 3 – 4 stundas.
24 stundas pēc perorālas 100 mg – 800 mg devu lietošanas 33 – 39% no lietotās devas izdalās urīnā. Lietojot lielāku devu (1600 mg), urīnā izdalās 47,8%, no kuriem 5 – 8% ir metabolizētas zāles.
Norfloksacīns tiek izvadīts glomerulāras filtrācijas un kanāliņu sekrēcijas veidā.
Mazākā daudzumā norfloksacīns izdalās arī žultī (2 – 3%).
Vairāk par 30% no perorāli lietotas devas izdalās ar izkārnījumiem.
Nieru darbības traucējumi
Nieru mazspējas gadījumā, norfloksacīna farmakokinētika ir atkarīga no bojājuma pakāpes. Neraugoties uz farmakokinētikas pārmaiņām, piemēram, paildzinātu laiku līdz maksimālās koncentrācijas sasniegšanai, paildzinātu bioloģisko pusperiodu un paildzinātu izvadīšanu, norfloksacīna koncentrācija urīnceļos ir liela, kas dara iespējamu efektīvu infekciju terapiju.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Lietojot norfloksacīnu ilgstoši jauniem dzīvniekiem, tika novēroti locītavu skrimšļa bojājumi.
Žurkām un suņiem novēroja kristālūriju, lietojot lielas norfloksacīna devas, ja urīna pH bija 6 un vairāk.
Pētījumos ar dzīvniekiem nav novērota teratogēniska, mutagēniska vai kancerogēna ietekme.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Tabletes kodols
povidons
nātrija cietes glikolāts (A tips)
mikrokristāliska celuloze
koloidāls bezūdens silīcija dioksīds
magnija stearāts
attīrīts ūdens
Tabletes apvalks
hipromeloze
talks
titāna dioksīds (E171)
saulrieta dzeltenais FCF (E110)
propilēnglikols (E1520)
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
5 gadi.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 25°C.
Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, sargāt no gaismas un mitruma.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Blisteriepakojums (Al folija, PVH/PVDH folija): 20 apvalkotās tabletes (2 blisteri pa 10 tabletēm) kastītē.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai
Nav īpašu prasību.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovēnija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS
95-0257
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS /PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 1995. gada 6. oktobris
Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2011. gada 10. marts
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
03/2019
SASKAŅOTS ZVA 16-05-2019
PAGE
DOCPROPERTY object_name \* MERGEFORMAT SmPCPIL128493_1
DOCPROPERTY mp_first_effective_date \* MERGEFORMAT 19.03.2019 – Updated: DOCPROPERTY mp_updated_effective_date \* MERGEFORMAT 19.03.2019
Page PAGE 1 of NUMPAGES 12