Eplerenone Accord

Apvalkotā tablete

Eplerenone Accord 25 mg apvalkotās tabletes

Kartona kastīte, PVH/Al blisteris (necaurspīdīgs), N30
Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Eplerenonum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

15-0254-08

Zāļu reģistrācijas numurs

15-0254

Ražotājs

Wessling Hungary Kft., Hungary; Accord Healthcare Ltd, United Kingdom

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

05-OCT-15

Reģ. apliecības derīguma termiņš

04-OCT-20

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

25 mg

Zāļu forma

Apvalkotā tablete

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Accord Healthcare B.V., Netherlands

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

Lietošanas instrukcija: informācija pacientam

Eplerenone Accord, 25 mg apvalkotās tabletes

Eplerenone Accord, 50 mg apvalkotās tabletes

Eplerenonum

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

- Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

- Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt:

1. Kas ir Eplerenone Accord un kādam nolūkam to lieto

2. Kas Jums jāzina pirms Eplerenone Accord lietošanas

3. Kā lietot Eplerenone Accord

4. Iespējamās blakusparādības

5 Kā uzglabāt Eplerenone Accord

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

1. Kas ir Eplerenone Accord un kādam nolūkam to lieto

Eplerenone Accord pieder zāļu grupai, kura zināma kā selektīvie aldosterona blokatori. Šie blokatori inhibē aldosterona (tā ir viela, kura tiek sintezēta organismā un kura kontrolē Jūsu asinsspiedienu un sirds funkciju) darbību. Augsts aldosterona līmenis var izraisīt izmaiņas Jūsu organismā, kā rezultātā var rasties sirds mazspēja.

Eplerenone Accord lieto, lai ārstētu sirds mazspēju, novērstu slimības pasliktināšanos un samazinātu hospitalizācijas nepieciešamību, ja Jums:

1. nesen ir bijusi sirdslēkme, lietojot to kombinācijā ar citām zālēm sirds mazspējas ārstēšanai, vai

2. ir pastāvīgi, viegli izteikti simptomi, neskatoties uz līdzšinējo ārstēšanu.

2. Kas Jums jāzina pirms Eplerenone Accord lietošanas

Nelietojiet Eplerenone Accord šādos gadījumos:

ja Jums ir alerģija pret eplerenonu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;

ja Jums ir augsts kālija līmenis asinīs (hiperkaliēmija);

ja Jūs lietojat zāles, kas palīdz izvadīt no organisma lieko šķidrumu (kāliju aizturošus diurētiskos līdzekļus);

ja Jums ir smaga nieru slimība;

ja Jums ir smaga aknu slimība;

ja Jūs lietojat zāles, kuras izmanto sēnīšu infekciju ārstēšanai (ketokonazolu vai itrakonazolu);

ja Jūs lietojat pretvīrusu zāles HIV ārstēšanai (nelfinavīru vai ritonavīru);

ja Jūs lietojat antibiotiskos līdzekļus bakteriālu infekciju ārstēšanai (klaritromicīnu vai telitromicīnu);

ja Jūs lietojat nefazodonu depresijas ārstēšanai;

ja Jūs vienlaikus lietojat zāles noteiktu sirds slimību vai hipertensijas ārstēšanai (tā sauktie angiotensīnu konvertējošā enzīma (AKE) inhibitoru un angiotensīna receptoru blokatoru (ARB)).

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Pirms Eplerenone Accord lietošanas konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu.

ja Jums ir nieru vai aknu slimība (skatīt arī punktu „Nelietojiet Eplerenone Accord šādos gadījumos”);

ja Jūs lietojat litiju (parasti lieto maniakāli depresīvo traucējumu jeb bipolāro traucējumu ārstēšanai);

ja Jūs lietojat takrolimu vai ciklosporīnu (lieto tādu ādas problēmu ārstēšanai kā psoriāze un ekzēma, kā arī atgrūšanas reakcijas novēršanai pēc orgānu transplantācijas).

Bērni un pusaudži

Eplerenona drošums un efektivitāte bērniem un pusaudžiem nav pierādīti.

Citas zāles un Eplerenone Accord

Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.

Itrakonazolu vai ketokonazolu (lieto sēnīšu infekciju ārstēšanai), ritonavīru, nelfinavīru (pretvīrusu zāles HIV ārstēšanai), klaritromicīnu, telitromicīnu (lieto bakteriālu infekciju ārstēšanai) vai nefazodonu (lieto depresijas ārstēšanai), jo šīs zāles samazina Eplerenone Accord sadalīšanos, līdz ar to pagarina tā iedarbību.

Kāliju aizturošos diurētiskos līdzekļus (zāles, kas palīdz izvadīt no organisma lieko šķidruma daudzumu) un kāliju saturošus uztura bagātinātājus (sāls tabletes), jo šīs zāles palielina risku rasties augstam kālija līmenim organismā.

Angiotensīna konvertējošā enzīma (AKE) inhibitorus un angiotensīna receptoru blokatorus (ARB) vienlaikus (zāles, kuras izmanto augsta asinsspiediena, sirds slimību vai noteiktu nieru problēmu ārstēšanai), jo šīs zāles var palielināt risku rasties augstam kālija līmenim organismā.

Litiju (parasti lieto maniakāli depresīvo traucējumu jeb bipolāro traucējumu ārstēšanai). Litija lietošana kopā ar diurētiskiem līdzekļiem un AKE inhibitoriem (lieto augsta asinsspiediena un sirds slimības ārstēšanai) izraisīja litija līmeņa asinīs paaugstināšanos, kas var izraisīt šādas blakusparādības: apetītes zudumu, redzes bojājumu, nogurumu, muskuļu vājumu, muskuļu raustīšanos.

Ciklosporīnu vai takrolimu (lieto tādu ādas problēmu ārstēšanai kā psoriāze un ekzēma, kā arī atgrūšanas reakcijas novēršanai pēc orgānu transplantācijas). Šīs zāles var ietekmēt nieru funkciju un tāpēc palielinās risks rasties paaugstinātam kālija līmenim asinīs.

Nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (NSPIL - noteikti pretsāpju līdzekļi, tādi kā ibuprofēns, ko lieto sāpju, stīvuma un iekaisuma mazināšanai). Šīs zāles var izraisīt nieru problēmas, un tāpēc palielinās risks rasties paaugstinātam kālija līmenim asinīs.

Trimetoprimu (lieto bakteriālu infekciju ārstēšanā) - tas var palielināt augsta kālija līmeņa risku organismā.

Alfa 1 blokatorus, tādus kā prazosīnu un alfuzosīnu (lieto augsta asinsspiediena un noteiktu prostatas problēmu ārstēšanai)- tie var radīt asinsspiediena pazemināšanos un reiboni, pieceļoties stāvus.

Tricikliskos antidepresantus, tādus kā amitriptilīnu vai amoksapīnu (lieto depresijas ārstēšanai), antipsihotiskos līdzekļus (zināmi arī kā neiroleptiskie līdzekļi), tādus kā hlorpromazīnu vai haloperidolu (lieto psihiatrisko slimību ārstēšanai), amifostīnu (lieto vēža ķīmijterapijā) un baklofēnu (lieto muskuļu spazmu ārstēšanai). Šīs zāles var radīt asinsspiediena samazināšanos un reiboni, pieceļoties stāvus.

Glikokortikoīdus, tādus kā hidrokortizonu vai prednizonu (lieto iekaisuma un noteiktu ādas slimību ārstēšanai) un tetrakosaktīdu (galvenokārt lieto hipofīzes slimību diagnostikā un ārstēšanā)- tie var samazināt Eplerenone Accord asinsspiediena pazeminošo efektu.

Digoksīnu (lieto sirds slimību ārstēšanā). Lietojot digoksīnu kopā ar Eplerenone Accord, tā līmenis plazmā var paaugstināties.

Varfarīnu (zāles pret asins recēšanu): nepieciešama piesardzība, kad varfarīns tiek nozīmēts tuvu augstākajai terapeitiskajai devai.

Eritromicīnu (lieto bakteriālu infekciju ārstēšanai), sahinavīru (pretvīrusu zāles HIV ārstēšanai), flukonazolu (lieto sēnīšu infekciju ārstēšanai), amiodaronu, diltiazēmu un verapamilu (lieto sirds problēmu un augsta asinsspiediena ārstēšanai)- tie samazina Eplerenone Accord sadalīšanos, tādējādi pagarina Eplerenone Accord efektu organismā.

Asinszāli (ārstniecības augs), rifampicīnu (lieto bakteriālu infekciju ārstēšanai), karbamazepīnu, fenitoīnu un fenobarbitālu (lieto līdz ar citiem epilepsijas līdzekļiem)- tie var pastiprināt Eplerenone Accord sadalīšanos, līdz ar to samazinot tās efektu.

Eplerenone Accord kopāar uzturu un dzērienu

Eplerenone Accord var lietot kopā ar uzturu vai bez tā.

Grūtniecība un barošana ar krūti

Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat

grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Cilvēkiem Eplerenone Accord iedarbība grūtniecības laikā nav pētīta.

Nav zināms, vai eplerenons tiek izdalīts ar mātes pienu. Lēmums pārtraukt barošanu ar krūti vai pārtraukt zāļu lietošanu ir jāpieņem kopā ar ārstu.

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana

Jums var reibt galva pēc Eplerenone Accord lietošanas. Ja tā notiek, nevadiet transportlīdzekli un nestrādājiet ar iekārtām un mehānismiem.

Eplerenone Accord satur laktozes monohidrātu

Eplerenone Accord satur laktozes monohidrātu (viens no cukura veidiem). Ja ārsts ir teicis, ka Jums ir kāda cukura nepanesība, pirms lietojat šīs zāles, konsultējieties ar ārstu.

3. Kā lietot Eplerenone Accord

Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

Eplerenone Accord tabletes var lietot gan ēšanas laikā, gan tukšā dūšā. Norijiet tableti veselu, uzdzerot pietiekošu daudzumu ūdens.

Eplerenone Accord parasti nozīmē lietošanai kopā ar citām zālēm sirds mazspējas ārstēšanai, piemēram, bēta blokatoriem. Parastā sākuma deva ir viena 25 mg tablete vienu reizi dienā. Devu paaugstina apmēram 4 nedēļu laikā līdz 50 mg vienu reizi dienā (vai nu vienu 50 mg tableti, vai divas 25 mg tabletes). Maksimālā dienas deva ir 50 mg dienā.

Pirms Eplerenone Accord lietošanas uzsākšanas, terapijas pirmajā nedēļā un vienu mēnesi pēc terapijas sākuma vai pēc devas maiņas jāpārbauda kālija līmenis asinīs. Ārsts var mainīt Jums nozīmēto devu, pamatojoties uz kālija līmeni Jūsu asinīs.

Ja Jums ir vieglas pakāpes nieru slimība, Jums jāsāk lietot pa vienai 25 mg tabletei katru dienu. Ja Jums ir vidēji smagas pakāpes nieru slimība, Jums jāsāk lietot pa vienai 25 mg tabletei katru otro dienu. Šīs devas var tikt pielāgotas atbilstoši ārsta norādījumiem un kālija līmenim asinīs.

Eplerenone Accord neiesaka lietot pacientiem ar smagas pakāpes nieru slimību.

Pacientiem ar vieglas vai vidējas pakāpes aknu slimību sākuma devas pielāgošana nav nepieciešama. Ja Jums ir aknu vai nieru darbības traucējumi, var būt nepieciešams biežāk veikt asins analīzes, lai kontrolētu kālija līmeni (skatīt arī „Nelietojiet Eplerenone Accord šādos gadījumos“).

Gados vecākiem cilvēkiem: sākuma devas pielāgošana nav nepieciešama.

Bērniem un pusaudžiem: Eplerenone Accord lietošana nav ieteicama.

Ja esat lietojis Eplerenone Accord vairāk nekā noteikts

Ja esat lietojis vairāk Eplerenone Accord, nekā Jums parakstīts, nekavējoties informējiet savu ārstu vai farmaceitu. Ja esat lietojis pārāk lielu zāļu devu, biežākie simptomi var būt zems asinsspiediens (izpaužas kā viegluma sajūta galvā, reibonis, neskaidra redze, vājums, akūts samaņas zudums) vai hiperkaliēmija, augsts kālija līmenis asinīs (izpaužas kā krampji muskuļos, caureja, slikta dūša, reibonis vai galvassāpes).

Ja esat aizmirsis lietot Eplerenone Accord

Ja ir gandrīz pienācis nākošās tabletes lietošanas laiks, izlaidiet aizmirsto tableti un lietojiet nākamo tableti paredzētajā laikā.

Pārējos gadījumos lietojiet tableti, tiklīdz to atceraties, nodrošinot starplaiku vairāk kā 12 stundas līdz nākamās devas lietošanai. Pēc tam turpiniet lietot zāles, kā to nozīmējis ārsts.

Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto tableti.

Ja pārtraucat lietot Eplerenone Accord

Ir svarīgi lietot Eplerenone Accord atbilstoši norādījumiem, līdz ārsts Jums liks pārtraukt ārstēšanos.

Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet savam ārstam vai farmaceitam.

4. Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.

Ja Jums rodas kāda no tālāk minētajām blakusparādībām:

Jums nekavējoties jāmeklē medicīniska palīdzība

sejas, mēles vai rīkles pietūkums

rīšanas traucējumi

nātrene un apgrūtināta elpošana

Tie ir angioedēmas simptomi un retāk novērojamas blakusparādības (var rasties līdz 1 cilvēkam no 100).

Citas ziņotās blakusparādības ir:

Bieži novērotas blakusparādības (var rasties līdz 1 cilvēkam no 10):

paaugstināts kālija līmenis asinīs (simptomi ietver muskuļu krampjus, caureju, sliktu dūšu, reiboni vai galvassāpes)

reibonis

ģībonis

paaugstināts holesterīna līmenis asinīs

bezmiegs (grūtības iemigt)

galvassāpes

sirdsdarbības traucējumi, piem., neregulāra sirdsdarbība un sirds mazspēja

klepus

aizcietējums

zems asinsspiediens

caureja

slikta dūša

vemšana

novirzes no normālas nieru funkcijas

izsitumi

nieze

sāpes mugurā

vājuma sajūta

muskuļu spazmas

paaugstināts urīnvielas līmenis asinīs

paaugstināts kreatinīna līmenis asinīs, kas var norādīt uz nieru darbības traucējumiem

Retāk novērotas blakusparādības (var rasties līdz 1 cilvēkam no 100):

infekcija

eozinofīlija (palielināts balto asins šūnu skaits)

dehidratācija

paaugstināts triglicerīdu (tauku) līmenis asinīs

zems nātrija līmenis asinīs

paātrināta sirdsdarbība

žultspūšļa iekaisums

pazemināts asinsspiediens, kas var izsaukt reiboni, pieceļoties kājās

kāju tromboze (asins recekļi)

iekaisis kakls

vēdera uzpūšanās

pavājināta vairogdziedzera darbība

paaugstināts glikozes līmenis asinīs

samazināta pieskāriena jutība

pastiprināta svīšana

muskuļu-skeleta sāpes

vispārējs savārgums

nieru iekaisums

krūšu dziedzeru palielināšanās vīriešiem

izmaiņas atsevišķos asins analīžu rezultātos

Ziņošana par blakusparādībām

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003.

Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv/?id=613&sa=613&top=3" www.zva.gov.lv

Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt Eplerenone Accord

Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas nosacījumi.

Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes un blistera pēc „Derīgs līdz:” vai „EXP:”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.

Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Eplerenone Accord satur

Aktīvā viela ir eplerenons. Katra tablete satur 25 mg vai 50 mg eplerenona.

Citas sastāvdaļas ir laktozes monohidrāts, mikrokristāliskā celuloze, hipromeloze, kroskarmelozes nātrija sāls, talks un magnija stearāts.

Eplerenone Accord 25 mg un 50 mg apvalkoto tablešu Opadry 13B52001 Yellow apvalks satur hipromelozi, titāna dioksīdu (E171), makrogolu 400, polisorbātu 80, dzelteno dzelzs oksīdu (E172), sarkano dzelzs oksīdu (E172).

Eplerenone Accord ārējais izskats un iepakojums

Eplerenone Accord 25 mg apvalkotā tablete: dzeltena abpusēji izliekta apvalkotā tablete dimanta formā, kurai vienā pusē iespiests „E1” un otra puse gluda. Apvalkotās tabletes garums, platums un biezums ir attiecīgi 7,20 ± 0,3 mm, 6,40 ± 0,3 mm un 3,15 ± 0,3 mm.

Eplerenone Accord 50 mg apvalkotā tablete: dzeltena abpusēji izliekta apvalkotā tablete dimanta formā, kurai vienā pusē iespiests „E2” un otra puse gluda. Apvalkotās tabletes garums, platums un biezums ir attiecīgi 9,00 ± 0,3 mm, 8,10 ± 0,3 mm un 4,25 ± 0,3 mm.

Eplerenona 25 mg un 50 mg apvalkotās tabletes pieejamas blisteros ar 10, 20, 28, 30, 50, 90 vai 100 tabletēm vai perforētos vienas devas blisteros ar 10 x 1, 20 x 1, 28 x 1, 30 x 1, 50 x 1, 90 x 1 vai 100 x 1 tableti.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

Accord Healthcare B.V.

Winthontlaan 200

3526 KV Utrecht

Nīderlande

Ražotājs

Accord Healthcare Limited

Sage House

319, Pinner Road

North Harrow

Middlesex HA1 4 HF

Lielbritānija

Wessling Hungary Kft.,

Fóti út 56., Budapest 1047,

Ungārija

Šīs zāles Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstīs ir reģistrētas ar šādiem nosaukumiem:

Dalībvalsts nosaukums

Zāļu nosaukums

Austrija

Eplerenone Accord 25mg/50mg filmtabletten

Bulgārija

Eplerenone Accord 25mg/50mg Филмирани таблетки

Kipra

Eplerenone Accord 25mg/50mg film-coated Tablets

Dānija

Eplerenone Accord 25mg/50mg filmovertrukne tabletter

Igaunija

Eplerenone Accord

Francija

Eplerenone Accord 25mg/50mg comprimé pelliculé

Īrija

Eplerenone 25mg/50mg film-coated tablets

Itālija

Eplerenone Accord

Latvija

Eplerenone Accord 25mg/50mg apvalkotās tabletes

Nīderlande

Eplerenon Accord 25 mg/50 mg filmomhulde tabletten

Zviedrija

Eplerenone Accord 25mg/50mg filmdragerad tablet

Lielbritānija

Eplerenone 25mg/50mg film-coated tablets

Vācija

Eplerenone Accord 25mg/50mg filmtabletten

Norvēģija

Eplerenone Accord 25mg/50mg comprimidos recubiertos con película

Spānija

Eplerenon Accord

Polija

Malidum

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 03/2019.

SASKAŅOTS ZVA 21-03-2019

EQ PAGE 1

EQ PAGE 1

Lejupielādēt zāļu aprakstu

ZĀĻU APRAKSTS

1. ZĀĻU NOSAUKUMS

Eplerenone Accord, 25 mg apvalkotās tabletes

Eplerenone Accord, 50 mg apvalkotās tabletes

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

Katra tablete satur 25 mg eplerenona (Eplerenonum).

Katra tablete satur 50 mg eplerenona (Eplerenonum).

Palīgvielas ar zināmu iedarbību:

Katra 25 mg tablete satur 19 mg laktozes monohidrāta (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Katra 50 mg tablete satur 38 mg laktozes monohidrāta (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA

Apvalkotā tablete.

25 mg tablete: dzeltena abpusēji izliekta apvalkotā tablete dimanta formā, kurai vienā pusē iespiests „E1” un otra puse gluda. Apvalkotās tabletes garums, platums un biezums ir attiecīgi 7,20 ± 0,3 mm, 6,40 ± 0,3 mm un 3,15 ± 0,3 mm.

50 mg tablete: dzeltena abpusēji izliekta apvalkotā tablete dimanta formā, kurai vienā pusē iespiests „E2” un otra puse gluda. Apvalkotās tabletes garums, platums un biezums ir attiecīgi 9,00 ± 0,3 mm, 8,10 ± 0,3 mm un 4,25 ± 0,3 mm.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1. Terapeitiskās indikācijas

Eplerenons indicēts:

papildus standarta terapijai, ieskaitot bēta blokatorus, lai samazinātu kardiovaskulārās (KV) mirstības un saslimstības risku stabiliem pacientiem ar kreisā kambara disfunkciju (kreisā kambara izsviedes frakciju (KKIF (angl. LVEF)) ≤ 40 %) un sirds mazspējas klīniskām pazīmēm pēc tikko pārciesta miokarda infarkta (MI).

papildus standarta optimālai terapijai, lai samazinātu KV mirstības un saslimstības risku pieaugušiem pacientiem ar Ņujorkas Sirds asociācijas (New York Heart Association (NYHA)) II klases (hronisku) sirds mazspēju un kreisā kambara sistolisku disfunkciju (KKIF ≤30 %) (skatīt 5.1. apakšpunktu).

4.2. Devas un lietošanas veids

Devas

Individuālai devas pielāgošanai pieejamas tabletes ar stiprumu 25 mg un 50 mg. Maksimālā dienas deva ir 50 mg.

Sirds mazspējas pacientiem pēc MI

Eplerenona ieteicamā uzturošā deva ir 50 mg vienu reizi dienā. Terapija jāuzsāk ar devu 25 mg reizi dienā un pēc tam, vēlams 4 nedēļu laikā, to jāpalielina līdz plānotai devai 50 mg vienu reizi dienā, ņemot vērā kālija līmeni serumā (skatīt 1.tabulu). Eplerenona lietošana parasti jāuzsāk 3–14 dienu laikā pēc akūta MI.

Pacientiem ar NYHA II klases (hronisku) sirds mazspēju

Hroniskas sirds mazspējas (NYHA II klase) pacientiem ārstēšana jāuzsāk ar devu 25 mg dienā un vēlams 4 nedēļu laikā devu palielināt līdz mērķa devai 50 mg dienā, ņemot vērā kālija līmeni asinīs (skatīt 1. tabulu un 4.4. apakšpunktu).

Pacientiem, kuriem kālija līmenis serumā > 5,0 mmol/l, nedrīkst uzsākt eplerenona lietošanu (skatīt 4.3. apakšpunktu).

Kālija līmenis serumā jānosaka pirms eplerenona lietošanas uzsākšanas, terapijas pirmās nedēļas laikā un vienu mēnesi pēc terapijas sākuma vai devas maiņas. Pēc tam kālija līmenis jānosaka periodiski – pēc vajadzības.

Pēc terapijas uzsākšanas deva jāpielāgo atkarībā no kālija līmeņa serumā, kā norādīts 1. tabulā.

1. tabula: devas pielāgošana terapijas laikā

Kālija līmenis serumā (mmol/l)

Rīcība

Devas pielāgošana

< 5,0

Palielināt devu

No 25 mg katru otro dienu uz 25 mg reizi dienā

No 25 mg reizi dienā uz 50 mg reizi dienā

5,0 – 5,4

Saglabāt devu

Devu nemaina

5,5 – 5,9

Samazināt devu

No 50 mg reizi dienā uz 25 mg reizi dienā

No 25 mg reizi dienā uz 25 mg katru otro dienu

Devu 25 mg katru otro dienu atcelt pavisam

≥ 6,0

Atcelt zāles

Devu nepielāgo

Pēc tam, kad eplerenona terapija pārtraukta sakarā ar kālija līmeņa paaugstināšanos serumā ≥ 6,0 mmol/l, eplerenona lietošanu var atsākt devā pa 25 mg katru otro dienu tad, kad kālija līmenis ir nokrities zem 5,0 mmol/l.

Pediatriskā populācija

Eplerenona drošums un efektivitāte, lietojot bērniem un pusaudžiem, nav pierādīti. Pašlaik pieejamie dati aprakstīti 5.1. un 5.2. apakšpunktā.

Gados vecāki cilvēki

Gados vecākiem cilvēkiem sākuma devas pielāgošana nav nepieciešama. Vecumā pavājinās nieru funkcija, tādēļ gados vecākiem cilvēkiem ir lielāks hiperkaliēmijas risks. Šis risks var būt vēl lielāks, ja pacientam ir arī blakus slimības, kuru dēļ palielinās sistēmiskā iedarbība, it īpaši – vieglas vai mērenas pakāpes aknu darbības traucējumi. Ieteicams regulāri pārbaudīt kālija līmeni serumā (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Nieru darbības traucējumi

Pacientiem ar vieglas pakāpes nieru darbības traucējumiem sākuma devas pielāgošana nav nepieciešama. Ieteicams regulāri pārbaudīt kālija līmeni serumā un pielāgot devu atbilstoši 1. tabulai.

Pacientiem ar vidēji smagiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss 30- 60 ml/min) ārstēšana jāuzsāk ar 25 mg elpelerona katru otro dienu un deva jāpielāgo atkarībā no kālija līmeņa (skatīt 1. tabulu). Ieteicams periodiski pārbaudīt kālija koncentrāciju serumā (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Nav pieredzes pacientiem ar sirds mazspēju pēc miokarda infarkta, kuriem kreatinīna klīrenss <50 ml/min. Šiem pacientiem eplerenons jālieto ar piesardzību. Pacientiem ar kreatinīna klīrensu <50 ml/min devas virs 25 mg dienā nav pētītas.

Kontrindicēts lietot pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss <30 ml/min) (skatīt 4.3. apakšpunktu).

Eplerenonu nav iespējams izvadīt ar hemodialīzi.

Aknu darbības traucējumi

Pacientiem ar vieglas vai mērenas pakāpes aknu darbības traucējumiem sākuma devas pielāgošana nav nepieciešama. Tā kā pacientiem ar vieglas vai mērenas pakāpes aknu darbības traucējumiem eplerenona sistēmiskā iedarbība ir paaugstināta, šiem pacientiem, sevišķi gados vecākiem cilvēkiem, ieteicams bieži un regulāri pārbaudīt kālija līmeni serumā (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Līdztekus lietotās zāles

Ja vienlaikus tiek lietoti vāji vai mēreni aktīvi CYP3A4 inhibitori, piemēram, amiodarons, diltiazems, verapamils, eplerenona deva var būt 25 mg reizi dienā. Deva nedrīkst būt lielāka par 25 mg reizi dienā (skatīt 4.5. apakšpunktu).

Lietošanas veids

Eplerenonu var lietot ēšanas laikā vai starp ēdienreizēm (skatīt 5.2. apakšpunktu). Tablete jānorij vesela uzdzerot pietiekami daudz ūdens.

4.3. Kontrindikācijas

Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.

Pacientiem ar kālija līmeni serumā pirms terapijas >5,0 mmol/l.

Pacientiem ar smagu nieru mazspēju (eGFR < 30 ml/min uz 1,73m2).

Pacientiem ar smagu aknu mazspēju (C klase pēc Child-Pugh).

Pacientiem, kuri lieto kāliju aizturošus diurētiskus līdzekļus vai spēcīgus CYP3A4 inhibitorus (piem., itrakonazolu, ketokonazolu, ritonavīru, nelfinavīru, klaritromicīnu, telitromicīnu, nefazodonu) (skatīt 4.5. apakšpunktu).

Eplerenona vienlaikus lietošana ar angiotensīnu konvertējošā enzīma (AKE) inhibitoru un angiotensīna receptoru blokatoru (ARB).

4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Hiperkaliēmija

Sava darbības mehānisma dēļ eplerenons var izraisīt hiperkaliēmiju. Visiem pacientiem jānosaka kālija līmenis serumā, uzsākot terapiju un mainot devu. Pēc tam ieteicama periodiska kālija līmeņa pārbaude, it sevišķi pacientiem ar hiperkaliēmijas rašanās risku, kā gados vecākiem pacientiem, pacientiem ar nieru mazspēju (skatīt 4.2. apakšpunktu) un pacientiem ar diabētu. Paaugstināta hiperkaliēmijas riska dēļ nav ieteicama kāliju saturošu uztura bagātinātāju lietošana pacientiem, kuri uzsākuši eplerenona lietošanu. Samazinot eplerenona devu, kālija līmenis serumā pazeminās. Vienā pētījumā novērots, ka hidrohlortiazīda pievienošana eplerenona terapijai novērš kālija līmeņa palielināšanos serumā.

Hiperkaliēmijas risks var palielināties, lietojot eplerenonu vienlaikus ar AKE inhibitoru un/ vai ARB. Nedrīkst lietot vienlaikus eplerenonu ar AKE inhibitoru un ARB (skatīt 4.3. un 4.5. apakšpunktus).

Nieru darbības traucējumi

Visiem pacientiem ar nieru funkcijas traucējumiem, arī ar diabētisko mikroalbuminūriju, regulāri jākontrolē kālija līmenis serumā. Hiperkaliēmijas risks palielinās līdz ar nieru funkcijas pavājināšanos. Kaut pētījumā par eplerenona efektivitāti un ietekmi uz dzīves ilgumu pacientiem ar sirds mazspēju pēc akūta miokarda infarkta (EPHESUS- Eplerenone Post-acute Myocardial Infarction Heart failure Efficacy and Survival Study) iegūtie dati par pacientiem ar 2. tipa diabētu un mikroalbuminūriju ir ierobežoti, tomēr šajā nelielajā pacientu grupā bieži novēroti hiperkaliēmijas gadījumi. Tādēļ šādi pacienti jāārstē piesardzīgi. Eplerenonu nevar izvadīt dialīzes ceļā.

Aknu darbības traucējumi

Pacientiem ar vieglas vai mērenas pakāpes aknu darbības traucējumiem (A vai B klase pēc Child-Pugh) nav novērota kālija līmeņa paaugstināšanās serumā virs 5,5 mmol/l. Pacientiem ar vieglas vai mērenas pakāpes aknu darbības traucējumiem jāseko elektrolītu līmenim serumā. Eplerenona lietošana pacientiem ar smagas pakāpes aknu darbības traucējumiem nav pētīta, tādēļ tā lietošana šādiem pacientiem ir kontrindicēta (skatīt 4.2. un 4.3. apakšpunktus).

CYP3A4 inducētāji

Nav ieteicams eplerenonu lietot kombinācijā ar spēcīgiem CYP3A4 inducētājiem (skatīt 4.5. apakšpunktu).

Eplerenona lietošanas laikā nav ieteicams lietot litiju, ciklosporīnu, takrolimu (skatīt 4.5. apakšpunktu).

Laktoze

Tabletes satur laktozi, un tās nevajadzētu lietot pacientiem ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību, pilnīgu laktāzes deficītu vai glikozes - galaktozes malabsorbciju.

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Farmakodinamiskā mijiedarbība

Kāliju aizturošie diurētiskie līdzekļi un kāliju saturoši uztura bagātinātāji

Paaugstinātā hiperkaliēmijas riska dēļ eplerenonu nedrīkst nozīmēt pacientiem, kuri lieto kāliju aizturošus diurētiskos līdzekļus vai kāliju saturošus uztura bagātinātājus (skatīt 4.3. apakšpunktu). Kāliju aizturošie diurētiskie līdzekļi var arī pastiprināt hipotensīvo līdzekļu un citu diurētisko līdzekļu darbību.

AKE inhibitori, ARBi

Hiperkaliēmijas risks var palielināties, lietojot eplerenonu vienlaikus ar AKE inhibitoru un/ vai ARB. Ieteicams veikt rūpīgu kālija līmeņa serumā kontroli un nieru funkcijas uzraudzību, it īpaši pacientiem ar iespējamiem nieru darbības traucējumiem, piemēram, gados vecākiem pacientiem. Šo trīs zāļu kombināciju- eplerenonu vienlaikus ar AKE inhibitoru un ARB nedrīkst lietot (skatīt 4.3. un 4.4. apakšpunktus).

Litijs

Zāļu mijiedarbības pētījumi ar eplerenonu un litiju nav veikti. Tomēr ir saņemti ziņojumi par litija toksicitāti pacientiem, kuri lietojuši litiju vienlaicīgi ar diurētiskiem līdzekļiem un AKE inhibitoriem (skatīt 4.4. apakšpunktu). No eplerenona un litija vienlaicīgas lietošanas ir jāizvairās. Ja šāda kombinācija ir nepieciešama, jāseko litija koncentrācijai plazmā (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Ciklosporīns, takrolims

Ciklosporīns un takrolims var izraisīt nieru funkcijas pavājināšanos un palielināt hiperkaliēmijas risku. Ir jāizvairās no eplerenona un ciklosporīna vai takrolima vienlaicīgas lietošanas. Ja šāda kombinācija ir nepieciešama, tad terapijas laikā vērīgi jāseko kālija līmenim serumā un nieru funkcijai (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NSPIL)

NSPIL, tieši ietekmējot filtrāciju glomerulos, var izraisīt akūtu nieru mazspēju, sevišķi pacientiem ar paaugstinātu risku (gados vecākiem un/vai dehidrētiem pacientiem). Pacienti, kuriem tiek nozīmēts eplerenons un NSPIL, pirms terapijas uzsākšanas atbilstoši jāhidratē un jāpārbauda nieru funkcija.

Trimetoprims

Trimetoprima un eplerenona vienlaicīga lietošana paaugstina hiperkaliēmijas risku. Jāseko kālija līmenim serumā un nieru funkcijai, sevišķi pacientiem ar nieru mazspēju un gados vecākiem cilvēkiem.

Alfa 1 blokatori (piem., prazosīns, alfuzosīns)

Ja alfa 1 blokatorus lieto vienlaikus ar eplerenonu, iespējama hipotensīvā efekta pastiprināšanās un/vai posturāla hipotensija. Alfa 1 blokatoru vienlaikus lietošanas gadījumā klīniski jānovēro, vai nerodas posturāla hipotensija.

Tricikliskie antidepresanti, neiroleptiskie līdzekļi, amifostīns, baklofēns

Šo zāļu un eplerenona vienlaicīga lietošana var pastiprināt hipotensīvo efektu un paaugstināt posturālas hipotensijas risku.

Glikokortikoīdi, tetrakosaktīds

Šo zāļu un eplerenona vienlaicīga lietošana var pavājināt hipotensīvos efektus (nātrija un šķidruma retences dēļ).

Farmakokinētiskā mijiedarbība

In vitro pētījumi liecina, ka eplerenons neinhibē CYP1A2, CYP2C19, CYP2C9, CYP2D6 vai CYP3A4 izoenzīmus. Eplerenons nav ne G glikoproteīna substrāts, ne inhibitors.

Digoksīns

Ja lieto digoksīnu kopā ar eplerenonu, digoksīna sistēmiskā iedarbība (zemlīknes laukums, angl. saīsin. - AUC) paaugstinās par 16 % (90 % TI: 4 %–30 %). Jāievēro piesardzība, izvēloties tādas digoksīna devas, kas ir tuvu maksimālai terapeitiskai devai.

Varfarīns

Klīniski nozīmīga mijiedarbība ar varfarīnu nav konstatēta. Jābūt piesardzīgiem, izvēloties varfarīna devu, kas ir tuvu maksimālai terapeitiskai devai.

CYP3A4 substrāti

Farmakokinētiskos pētījumos ar CYP3A4 kontrolsubstrātiem, piemēram, midazolāmu un cisaprīdu, lietojot šīs zāles un eplerenonu vienlaicīgi, netika konstatēta būtiska farmakokinētiska mijiedarbība.

CYP3A4 inhibitori

Spēcīgi CYP3A4 inhibitori. Ja eplerenonu lieto kopā ar līdzekļiem, kuri inhibē CYP3A4 enzīmu, var rasties izteikta farmakokinētiskā mijiedarbība. Spēcīgs CYP3A4 inhibitors (ketokonazols 200 mg x 2 d) izraisīja eplerenona AUC paaugstināšanos par 441 % (skatīt 4.3. apakšpunktu). Eplerenona lietošana kombinācijā ar spēcīgiem CYP3A4 inhibitoriem, kā ketokonazolu, itrakonazolu, ritonavīru, nelfinavīru, klaritromicīnu, telitromicīnu, nefazodonu, ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).

Vāji vai vidēji spēcīgi CYP3A4 inhibitori. Novērots, ka eritromicīna, sahinavīra, amiodarona, diltiazēma, verapamila vai flukonazola vienlaicīga lietošana izraisīja būtisku farmakokinētisku mijiedarbību ar AUC paaugstināšanos robežās no 98 % līdz 187 %. Šī iemesla dēļ eplerenona deva nedrīkst būt lielāka par 25 mg, ja eplerenons tiek lietots kopā ar vāju vai vidēji spēcīgu CYP3A4 inhibitoru (skatīt 4.2. apakšpunktu).

CYP3A4 inducētāji

Asinszāles (ārstniecības augs Hypericum perforatum) (spēcīgs CYP3A4 inducētājs) lietošana kopā ar eplerenonu par 30 % samazināja eplerenona AUC. Vēl izteiktāku eplerenona AUC samazinājumu var izraisīt spēcīgāki CYP3A4 inducētāji, piemēram, rifampicīns. Eplerenona efektivitātes pavājināšanās riska dēļ nav ieteicams to kombinēt ar spēcīgiem CYP3A4 inducētājiem (rifampicīnu, karbamazepīnu, fenitoīnu, fenobarbitālu, asinszāli (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Antacīdie līdzekļi

Pēc farmakokinētisko klīnisko pētījumu datiem, lietojot antacīdos līdzekļus vienlaikus ar eplerenonu, nekāda būtiska mijiedarbība nav gaidāma.

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Grūtniecība

Nav pietiekamu datu par eplerenona lietošanu grūtniecības laikā. Pētījumos ar dzīvniekiem nav konstatēta tieša vai netieša nelabvēlīga ietekme uz grūtniecības norisi, embrija un augļa attīstību, dzemdībām vai postnatālo attīstību (skatīt 5.3. apakšpunktu). Nozīmējot eplerenonu grūtniecēm, jāievēro piesardzība.

Barošana ar krūti

Nav zināms, vai eplerenons pēc iekšķīgas lietošanas izdalās mātes pienā. Taču preklīniskie dati liecina, ka eplerenons un/vai tā metabolīti ir atrodami žurku mātīšu pienā, bet žurku mazuļi, kas tika ietekmēti šādā ceļā, attīstījās normāli. Tā kā nav zināms, kāda varētu būt ietekme uz bērnu, kas tiek barots ar krūti, tad, ņemot vērā, cik šīs zāles ir svarīgas mātei, jāizvērtē, vai pārtraukt bērna barošanu ar krūti vai zāļu lietošanu.

Fertilitāte

Nav datu par ietekmi uz fertilitāti cilvēkiem.

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Nav veikti pētījumi, lai novērtētu eplerenona ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Eplerenons nerada miegainību un neietekmē kognitīvo funkciju, tomēr, vadot transportlīdzekli vai apkalpojot mehānismus, jārēķinās, ka terapijas laikā var rasties reibonis.

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Divos pētījumos (EPHESUS un pētījumā par eplerenona ietekmi uz hospitalizāciju un dzīves ilgumu pacientiem ar vieglas pakāpes sirds mazspēju- Eplerenone in Mild Patients Hospitalization and Survival Study in Heart Failure [EMPHASIS-HF]) kopējais ziņoto blakusparādību biežums eplerenona grupā bija līdzīgs placebo grupai.

Tālāk norādītas blakusparādības, kas varētu būt saistītas ar terapiju un novērotas biežāk nekā placebo grupā vai bijušas nopietnas un ievērojami izteiktākas nekā placebo grupā, vai arī novērotas pēcreģistrācijas uzraudzības laikā. Blakusparādības sakārtotas pēc orgānu sistēmām un absolūtā sastopamības biežuma. Sastopamības biežums tiek apzīmēts šādi:

Ļoti bieži (1/10)

Bieži (1/100 līdz <1/10)

Retāk (1/1000 līdz <1/100)

Reti (1/10000 līdz <1/1000)

Ļoti reti (<1/10000)

Nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

2. tabula: Blakusparādību biežums eplerenona, ar placebo kontrolētos, pētījumos

MedDRA orgānu sistēmu klase

Nevēlamā blakusparādība

Infekcijas un infestācijas

Retāk

pielonefrīts, infekcija, faringīts

Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi

Retāk

eozinofīlija

Endokrīnās sistēmas traucējumi

Retāk

hipotireoze

Vielmaiņas un uztures traucējumi

Bieži

Retāk

hiperkaliēmija (skatīt 4.3. un 4.4. apakšpunktus), hiperholesterinēmija

hiponatriēmija, dehidratācija, hipertrigliceridēmija

Psihiskie traucējumi

Bieži

bezmiegs

Nervu sistēmas traucējumi

Bieži

Retāk

reibonis, ģībonis, galvassāpes

hipoestēzija

Sirds funkcijas traucējumi

Bieži

Retāk

sirds kreisā kambara mazspēja, ātriju fibrilācija

tahikardija

Asinsvadu sistēmas traucējumi

Bieži

Retāk

hipotensija

arteriālā tromboze ekstremitātēs, ortostatiska hipotensija

Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības

Bieži

klepus

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Bieži

Retāk

caureja, slikta dūša, aizcietējums, vemšana

meteorisms

Ādas un zemādas audu bojājumi

Bieži

Retāk

izsitumi, nieze

pastiprināta svīšana, angioedēma

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

Bieži

Retāk

muskuļu spazmas, sāpes mugurā

skeleta-muskuļu sāpes

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi

Bieži

nieru darbības traucējumi (skatīt. 4.4. un 4.5. apakšpunktus)

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Retāk

holecistīts

Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības

Retāk

ginekomastija

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Bieži

Retāk

astēnija

savārgums

Izmeklējumi

Bieži

Retāk

paaugstināts urīnvielas slāpekļa daudzums asinīs, paaugstināts kreatinīna līmenis asinīs samazināts epidermas augšanas faktora receptoru daudzums, paaugstināts glikozes līmenis asinīs

EPHESUS pētījuma laikā salīdzinoši lielāks insulta gadījumu skaits bija gados ļoti vecu (≥75 gadu vecumā) pacientu grupā. Tomēr statistiski nozīmīgas atšķirības starp insulta biežumu eplerenona grupā (30) un placebo grupā (22) nebija. EMPHASIS-HF pētījumā insulta gadījumu skaits gados ļoti veciem pacientiem (≥75 gadu vecumā) bija 9 gadījumi eplerenona grupā un 8 gadījumi placebo grupā.

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003.

Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv" www.zva.gov.lv

4.9. Pārdozēšana

Nav saņemti ziņojumi par blakusparādībām, kas saistītas ar eplerenona pārdozēšanu cilvēkiem. Pārdozēšana, visticamāk, varētu izpausties kā hipotensija vai hiperkaliēmija. Eplerenonu nav iespējams izvadīt hemodialīzes ceļā. Eplerenons plaši saistās ar aktivēto ogli. Ja rodas simptomātiska hipotensija, jāuzsāk atbilstoša uzturošā terapija. Ja attīstās hiperkaliēmija, jāuzsāk standarta terapija.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: aldosterona antagonisti, ATĶ kods: C03DA04.

Darbības mehānisms

Eplerenons relatīvi selektīvi saistās ar rekombinētiem cilvēka minerālkortikoīdu receptoriem, ja salīdzina ar tā saistīšanos ar rekombinētiem cilvēka glikokortikoīdu, progesterona un androgēna receptoriem. Eplerenons kavē aldosterona piesaisti; aldosterons ir renīna-angiotensīna-aldosterona sistēmas (RAAS) galvenais hormons, un tas ir iesaistīts asinsspiediena regulācijā un KV slimības patofizioloģijā.

Farmakodinamiskā iedarbība

Eplerenons stabili paaugstina renīna aktivitāti plazmā un aldosterona koncentrāciju serumā, kas atbilst tā inhibējošai ietekmei uz aldosterona negatīvo renīna sekrēciju regulējošo atpakaļsaiti. Šīs darbības rezultātā pieaugusī renīna aktivitāte plazmā un paaugstinātais cirkulējošā aldosterona līmenis neņem pārsvaru pār eplerenona efektiem.

Atšķirīgu devu pētījumos hroniskas sirds mazspējas pacientiem (II–IV NYHA klase) eplerenona pievienošana standarta terapijai radīja iepriekš prognozētu, no devas atkarīgu aldosterona līmeņa paaugstināšanos. Līdzīgi arī EPHESUS kardiorenālā apakšpētījumā terapija ar eplerenonu izraisīja ievērojamu aldosterona līmeņa paaugstināšanos. Iegūtie rezultāti pierāda minerālkortikoīdu receptoru blokādi šajās populācijās.

Eplerenons novērtēts EPHESUS pētījumā. EPHESUS bija dubultmaskēts, placebo kontrolēts, 3 gadus ilgs pētījums, kurā bija iekļauti 6632 subjekti ar akūtu MI, sirds kreisā kambara disfunkciju (kreisā kambara izsviedes frakcija [KKIF] ≤40%) un klīniskām sirds mazspējas pazīmēm. 3 līdz 14 dienu laikā (vidēji 7 dienas) pēc akūtā MI subjektiem papildus standarta terapijai nozīmēja eplerenonu vai placebo ar sākuma devu 25 mg reizi dienā, ko pēc 4 nedēļām pakāpeniski palielināja līdz plānotai devai 50 mg reizi dienā, ja kālija līmenis serumā bija <5,0 mmol/l. Pētījuma laikā subjekti saņēma standarta terapiju, kurā ietilpa acetilsalicilskābe (92 %), AKE inhibitori (90 %), bēta blokatori (83 %), nitrāti (72 %), cilpas diurētiskie līdzekļi (66 %) vai HMG CoA reduktāzes inhibitori (60 %).

EPHESUS pētījumā primārais mērķa rezultāts bija kopējā mirstība un kombinētais KV nāves un KV hospitalizācijas rādītājs; 14,4 % eplerenonu saņēmušo subjektu un 16,7 % placebo saņēmušo subjektu nomira (dažādu cēloņu izraisītas nāves), bet 26,7 % eplerenona grupas subjektu un 30,0 % placebo grupas subjektu bija kombinētais mērķa rezultāts, t.i., KV nāve vai hospitalizācija. Tādējādi EPHESUS pētījumā eplerenons samazināja jebkura cēloņa izraisītas nāves risku par 15% (RR 0,85; 95 % TI, 0,75–0,96; p=0,008) salīdzinājumā ar placebo, galvenokārt samazinot KV mirstību. KV nāves vai KV hospitalizācijas risku eplerenons samazināja par 13 % (RR 0,87; 95 % TI, 0,79–0,95; p=0,002). Absolūtais visu cēloņu mirstības un KV nāves un KV hospitalizācijas riska samazinājums bija attiecīgi 2,3 un 3,3 %. Eplerenona klīniskā efektivitāte pierādīta galvenokārt subjektiem līdz 75 gadu vecumam. Ieguvums no terapijas par 75 gadiem vecākiem subjektiem paliek neskaidrs. Eplerenonu saņēmušo grupā NYHA funkcionālā klase uzlabojās vai saglabājās stabila statistiski būtiski lielākai daļai subjektu, salīdzinot ar placebo grupu. Hiperkaliēmija radās 3,4 % eplerenona lietotāju grupā un 2,0 % placebo grupā (p<0,001). Hipokaliēmijas biežums bija 0,5 % eplerenona lietotāju grupā un 1,5 % placebo grupā (p<0,001).

Novērtējot 147 veseliem subjektiem farmakokinētisko pētījumu laikā reģistrētās EKG, netika konstatēts, ka eplerenons stabili ietekmētu sirds darbības frekvenci, QRS ilgumu, PQ vai QT intervāla garumu.

EMPHASIS-HF pētījumā tika pētīta eplerenona iedarbība uz klīnisko iznākumu subjektiem ar sistolisku sirds mazspēju un viegli izteiktiem simptomiem (NYHA II funkcionālajai klase). to pievienojot standarta terapijai.

Pētījumā tika iekļauti vismaz 55 gadus veci subjekti, kuriem sirds kreisā kambara izsviedes frakcija (KKIF) bija ≤ 30 % vai KKIF ≤ 35 %, papildus QRS ilgumam > 130 ms, un kuri bija vai nu hospitalizēti KV iemeslu dēļ 6 mēnešus pirms iekļaušanas pētījumā vai kuru B-tipa nātrijurētiskā peptīda (BNP) plazmas līmenis bija vismaz 250 pg/ml vai kuru N-termināla pro-BNP līmenis plazmā bija vismaz 500 pg/ml vīriešiem (750 pg/ml sievietēm). Eplerenona sākuma deva bija 25 mg vienreiz dienā, un pēc 4 nedēļām tā tika palielināta līdz 50 mg vienreiz dienā, ja kālija līmenis serumā bija <5,0 mmol/l. Alternatīvi, ja aprēķinātais glomerulu filtrācijas ātrums (glomerular filtration rate (GFR)) bija 30-49 ml/min/1,73 m2, eplerenona lietošana tika uzsākta devā 25 mg katru otro dienu, un palielināta līdz 25 mg vienreiz dienā.

Kopumā tika randomizēti (dubultmaskēti) 2737 subjekti terapijai ar eplerenonu vai placebo, papildus sākotnējai terapijai ar diurētiskiem līdzekļiem (85 %), AKE inhibitoriem (78 %), angiotensīna II receptoru blokatoriem (19 %), bēta blokatoriem (87 %), antitrombotiskiem līdzekļiem (88 %), lipīdu līmeni pazeminošiem līdzekļiem (63 %) un uzpirkstītes glikozīdiem (27 %). Vidējā KKIF bija ~ 26 % un vidējais QRS ilgums bija ~ 122 ms. Lielākā daļa subjektu (83,4 %) 6 mēnešu randomizācijas periodā tikuši hospitalizēti KV iemeslu dēļ, apmēram 50 % no tiem sirds mazspējas dēļ. Apmēram 20 % pacientu bija implantējami defibrilatori vai sirds resinhronizācijas terapija.

Primārais mērķa kritērijs, nāve KV iemeslu dēļ vai hospitalizācija sirds mazspējas dēļ, tika konstatēts 249 (18,3 %) subjektiem elerenona grupā un 356 (25,9 %) subjektiem placebo grupā (RR 0,63, 95 % TI, 0,54-0,74; p < 0,001). Eplerenona ietekme uz primāro mērķa kritēriju bija konsekventa visās iepriekš norādītajās apakšgrupās.

Sekundārais mērķa kritērijs - jebkura cēloņa izraisīta mirstība- tika novērots 171 (12,5 %) subjektam eplerenona grupā un 213 (15,5 %) subjektiem placebo grupā (RR 0,76; 95 % TI, 0,62-0,93; p = 0,008). Nāve KV cēloņu dēļ tika ziņota 147 (10,8 %) subjektiem eplerenona grupā un 185 (13,5 %) subjektiem placebo grupā (RR 0,76; 95 % TI, 0,61-0,94; p = 0,01).

Pētījuma laikā hiperkaliēmija (kālija līmenis serumā > 5,5 mmol/l) tika ziņota 158 pacientiem (11,8 %) eplerenona grupā un 96 pacientiem (7,2 %) placebo grupā (p <0,001). Hipokaliēmija, kas ir definēta kā kālija līmenis serumā <4,0 mmol/l, bija statistiski zemāka eplerenona grupā salīdzinājumā ar placebo (38,9 % eplerenona grupā, salīdzinot ar 48,4 % placebo grupā, p <0,0001).

Pediatriskā populācija

Eplerenons nav pētīts pediatriskiem subjektiem ar sirds mazspēju.

Desmit nedēļu ilgā pētījumā pediatriskiem subjektiem ar hipertensiju (vecumā no 4 līdz 16 gadiem, n=304) eplerenons devās (no 25 mg līdz 100 mg dienā), kas rada tādu pašu iedarbību kā pieaugušajiem, asinsspiedienu nesamazināja. Šajā pētījumā un vienu gadu ilgā pediatriskā drošuma pētījumā, kas aptvēra 149 subjektus (vecumā no 5 līdz 17 gadiem), drošums līdzinājās tam, kas tika konstatēts pieaugušiem subjektiem. Eplerenons nav pētīts hipertensijas subjektiem, kuri jaunāki par 4 gadiem, jo tas nebija efektīvs pētījumā ar vecākiem pediatriskiem subjektiem (skatīt 4.2. apakšpunktu).

Nekāda (ilgtermiņa) ietekme uz pediatrisko pacientu hormonālo statusu nav pētīta.

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Uzsūkšanās

Eplerenona absolūtā biopieejamība pēc 100 mg tabletes iekšķīgas lietošanas ir 69%. Maksimālā koncentrācija plazmā tiek sasniegta aptuveni pēc 1,5 līdz 2 stundām. Gan maksimālā koncentrācija plazmā (Cmax), gan zemlīknes laukums (AUC) 10 mg līdz 100 mg devu robežās ir proporcionāls devai, bet par 100 mg lielākām devām – mazāks, nekā tas būtu proporcionāli devai. Vienmērīgs koncentrācijas līmenis tiek sasniegts 2 dienās. Uzturs uzsūkšanos neietekmē.

Izkliede

Aptuveni 50 % eplerenona saistās ar plazmas proteīniem, galvenokārt ar alfa 1 skābajiem glikoproteīniem. Izkliedes tilpums līdzsvara koncentrācijā ir 42-90 litri. Eplerenonam nav tieksmes saistīties ar eritrocītiem.

Biotransformācija

Eplerenona metabolisms galvenokārt noris ar CYP3A4 starpniecību. Cilvēka plazmā nav atrasts neviens aktīvs eplerenona metabolīts.

Eliminācija

Mazāk nekā 5 % no eplerenona devas neizmainītā veidā izdalās ar urīnu un izkārnījumiem. Pēc vienas atsevišķas iezīmētas eplerenona devas lietošanas ap 32 % devas nonāk izkārnījumos un ap 67% – urīnā. Eplerenona eliminācijas pusperiods ir aptuveni 3 līdz 6 stundas. Zāļu klīrenss no plazmas ir aptuveni 10 l/h.

Īpašas pacientu grupas

Vecums, dzimums un rase

Eplerenona farmakokinētika, izmantojot devu 100 mg reizi dienā, pētīta gados vecākiem (≥ 65 gadus veciem) cilvēkiem, vīriešiem un sievietēm, kā arī melnādainiem cilvēkiem. Eplerenona farmakokinētika vīriešiem un sievietēm būtiski neatšķīrās. Līdzsvara koncentrācijā gados vecākiem cilvēkiem bija lielāks Cmax (par 22 %) un AUC (par 45 %) nekā jaunākiem (18 līdz 45 gadus veciem) cilvēkiem. Līdzsvara koncentrācijā melnādainiem cilvēkiem Cmax bija par 19 % zemāks un AUC – par 26 % mazāks nekā baltās rases pārstāvjiem (skatīt 4.2. apakšpunktu).

Pediatriskā populācija

Populācijas farmakokinētiskais modelis eplerenona koncentrācijai divos pētījumos, kas aptvēra 51 pediatrisko subjektu ar hipertensiju vecumā no 4 līdz 16 gadiem, norādīja, ka pacientu ķermeņa masa statistiski nozīmīgi ietekmē eplerenona izkliedes tilpumu, bet ne izvadīšanu. Paredzams, ka eplerenona izkliedes tilpums un maksimālā iedarbība pediatriskiem pacientiem ar lielāku ķermeņa masu ir līdzīga kā pieaugušiem pacientiem ar tādu pašu ķermeņa masu; pacientam ar mazāku ķermeņa masu, kas sver 45 kg, izkliedes tilpums ir aptuveni par 40 % mazāks un paredzamā maksimālā iedarbība ir lielāka nekā tipiskiem pieaugušiem pacientiem. Ārstēšanu ar eplerenonu pediatriskiem pacientiem uzsāka ar devu 25 mg vienu reizi dienā, pēc 2 nedēļām palielinot to līdz 25 mg divas reizes dienā un visbeidzot 50 mg divas reizes dienā, ja tas bija klīniski indicēts. Lietojot šādas devas, augstākā novērotā eplerenona koncentrācija pediatriskiem pacientiem ievērojami nepārsniedza koncentrāciju pieaugušajiem, kuriem sākuma deva bija 50 mg dienā.

Nieru mazspēja

Eplerenona farmakokinētika pētīta pacientiem ar dažādas pakāpes nieru mazspēju un hemodializētiem pacientiem. Salīdzinājumā ar kontrolgrupu pacientiem ar smagas pakāpes nieru mazspēju līdzsvara koncentrācijā bija lielāks AUC un Cmax, attiecīgi par 38 % un 24 %, bet pacientiem, kas tika hemodializēti, bija samazināts AUC un Cmax, attiecīgi par 26 % un 3 %. Starp eplerenona klīrensu no plazmas un kreatinīna klīrensu nebija korelācijas. Eplerenons ar hemodialīzi netiek izvadīts (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Aknu mazspēja

Eplerenona farmakokinētika, izmantojot devu 400 mg, pētīta pacientiem ar vidējas pakāpes aknu mazspēju (B klase pēc Child-Pugh) un salīdzināta ar farmakokinētiku veseliem cilvēkiem. Eplerenona līdzsvara koncentrācijas Cmax un AUC bija palielināts attiecīgi par 3,6 % un 42 % (skatīt 4.2. apakšpunktu). Tā kā eplerenona lietošana pacientiem ar smagas pakāpes aknu darbības traucējumiem nav pētīta, eplerenona lietošana šīs grupas pacientiem ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).

Sirds mazspēja

50 mg eplerenona farmakokinētika tika novērtēta sirds mazspējas pacientiem (II–IV NYHA klase). Salīdzinājumā ar atbilstoša vecuma, svara un dzimuma veseliem cilvēkiem pacientiem ar sirds mazspēju līzsvara koncentrācijā bija par 38 % lielāks AUC un par 30% augstāks Cmax. Atbilstoši šiem rezultātiem eplerenona populācijas farmakokinētiskā analīze, izmantojot EPHESUS pētījuma pacientu apakšgrupas datus, rāda, ka eplerenona klīrenss pacientiem ar sirds mazspēju ir tāds pats kā veseliem gados vecākiem cilvēkiem.

5.3. Preklīniskie dati par drošumu

Preklīniskajos pētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, genotoksicitāti, iespējamu kancerogenitāti un reproduktīvo toksicitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam.

Atkārtotu devu toksicitātes pētījumos žurkām un suņiem pie ekspozīcijas līmeņa, kas nedaudz pārsniedza klīnisko ekspozīcijas līmeni, novērota prostatas atrofija. Pārmaiņas prostatā neradīja nekādas negatīvas funkcionālas sekas. Šīs atradnes klīniskā nozīme nav zināma.

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA

6.1. Palīgvielu saraksts

Tabletes kodols:

Laktozes monohidrāts

Mikrokristāliskā celuloze

Hipromeloze

Kroskarmelozes nātrija sāls

Talks

Magnija stearāts

Tabletes apvalks:

Opadry 13B520013 yellow:

Hipromeloze

Titāna dioksīds (E171)

Makrogols 400

Polisorbāts 80

Dzeltenais dzelzs oksīds (E172)

Sarkanais dzelzs oksīds (E172)

6.2. Nesaderība

Nav piemērojama.

6.3. Uzglabāšanas laiks

2 gadi

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi

Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas nosacījumi.

6.5. Iepakojuma veids un saturs

Eplerenona 25 mg un 50 mg apvalkotās tabletes pieejamas alumīnija- balta, necaurspīdīga PVH blisteros ar 10, 20, 28, 30, 50, 90 vai 100 tabletēm vai alumīnija- balta, necaurspīdīga PVH perforētos vienas devas blisteros ar 10 x 1, 20 x 1, 28 x 1, 30 x 1, 50 x 1, 90 x 1 vai 100 x 1 tableti.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai

Nav īpašu prasību.

7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

Accord Healthcare B.V.

Winthontlaan 200

3526 KV Utrecht

Nīderlande

8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)

25 mg: 15-0254

50 mg: 15-0255

9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

Reģistrācijas datums: 2015. gada 05. oktobris

10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS

03.2019

SASKAŅOTS ZVA 21-03-2019

EQ PAGE 1

EQ PAGE 1

Eplerenone Accord variācijas
Citi medikamenti ar aktīvo vielu: Eplerenonum