Efavirenz Teva

Apvalkotā tablete

Efavirenz Teva

Al/Al blisteris, N90
Efavirenzum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

EU/1/11/742/008

Zāļu reģistrācijas numurs

EU/1/11/742/008

Ražotājs

Teva Pharmaceutical Works Private Limited Company, Hungary

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

09-JAN-12

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

600 mg

Zāļu forma

Apvalkotā tablete

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Teva Pharma B.V., Netherlands

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS Katra apvalkotā tablete satur 600 mg efavirenza (efavirenz). Palīgviela(s) ar zināmu iedarbību Katra apvalkotā tablete satur 9,98 mg laktozes (monohidrāta veidā). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA Apvalkotā tablete Dzeltenas, kapsulas formas apvalkotās tabletes ar vienā pusē iespiestu uzrakstu „Teva” un otrā pusē „7541”.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1. Terapeitiskās indikācijas Efavirenzs indicēts kombinētai pretvīrusu ārstēšanai ar cilvēka imūndeficīta vīrusu-1 (HIV-1) inficētiem pieaugušiem, pusaudžiem un bērniem no 3 gadu vecuma. Efavirenzs nav pietiekoši pētīts pacientiem ar progresējošu HIV slimību, t.i., pacientiem ar CD4 skaitu < 50 šūnām/mm3, vai pēc proteāzes inhibitoru (PI) saturošu shēmu neveiksmes. Lai gan efavirenza krusteniskā rezistence ar PI nav dokumentēta, pašreiz nav pietiekamas informācijas par turpmākas kombinētas terapijas, kurā ietilpst PI, efektivitāti pēc neveiksmīgas terapijas ar shēmu, kas satur efavirenzu. Klīniskās un farmakodinamiskās informācijas kopsavilkumu skatīt 5.1. apakšpunktā. 4.2. Devas un lietošanas veids Terapija jāuzsāk ārstam, kuram ir pieredze HIV infekcijas ārstēšanā. Devas Efavirenzs jālieto kombinācijā ar citiem pretretrovīrusu preparātiem (skatīt 4.5. apakšpunktu). Lai uzlabotu nervu sistēmas blakusparādību panesību, iesaka lietot pirms gulētiešanas (skatīt 4.8. apakšpunktu). Pieaugušie un pusaudži ar ķermeņa masu virs 40 kg Ieteicamā efavirenza deva kombinācijā ar nukleozīdu analogu reversās transkriptāzes inhibitoriem (NRTI) ar PI vai bez tā (skatīt 4.5. apakšpunktu) ir 600 mg iekšķīgi vienreiz dienā. Efavirenza apvalkotās tabletes nav piemērotas bērniem, kas sver mazāk par 40 kg. Šādiem pacientiem ir pieejamas cietās kapsulas.
2

Devas pielāgošana Ja efavirenzu lieto kopā ar vorikonazolu, vorikonazola uzturošā deva jāpalielina līdz 400 mg ik pēc 12 stundām un efavirenza deva jāsamazina par 50%, t.i., līdz 300 mg vienu reizi dienā. Ja ārstēšanu ar vorikonazolu pārtrauc, jāatjauno efavirenza sākotnējā deva (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Ja efavirenzu lieto kopā ar rifampicīnu pacientiem, kuru ķermeņa masa ir 50 kg vai vairāk, jāapsver iespēja efavirenza devu palielināt līdz 800 mg/dienā (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Īpašas pacientu grupas
Nieru darbības traucējumi Efavirenza farmakokinētika nav pētīta pacientiem ar nieru mazspēju, tomēr mazāk kā 1% no efavirenza devas izdalās ar urīnu neizmainītā veidā, tādēļ nieru bojājuma ietekmei uz efavirenza elimināciju vajadzētu būt minimālai (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Aknu darbības traucējumi Pacientus ar vieglām aknu slimībām drīkst ārstēt ar parasti rekomendētajām efavirenza devām. Nepieciešams rūpīgi novērot blakusparādības, kas atkarīgas no zāļu devas, īpaši nervu sistēmas simptomus (skatīt 4.3. un 4.4. apakšpunktu).
Lietošanas veids
Efavirenzu ieteicams lietot tukšā dūšā. Palielinātas efavirenza koncentrācijas novērotas pēc efavirenza lietošanas kopā ar pārtiku, kas var palielināt nevēlamo reakciju sastopamības biežumu (skatīt 4.4. un 5.2. apakšpunktu).
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Pacienti ar smagu aknu mazspēju (C grupa pēc Child Pugh) (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Vienlaicīga ordinēšana ar terfenadīna, astemizola, cisaprīda, midazolama, triazolama, pimozīda, bepridila vai melnā rudzu grauda alkaloīdu preparātu (piemēram, ergotamīnu, dihidroergotamīnu, ergonovīnu un metilergonovīnu) standarta devām, jo efavirenza konkurence ar CYP3A4, var inhibēt šo zāļu metabolismu un radīt risku nopietnām un/vai dzīvībai bīstamām nevēlamām blakusparādībām [piemēram, sirds aritmijām, ilgstošai sedācijai vai elpošanas nomākumam] (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Zāļu līdzekļi, kas satur asinszāli (Hypericum perforatum), jo vienlaicīga lietošana var samazināt efavirenza koncentrāciju plazmā un samazināt terapeitisko iedarbību (skatīt 4.5. apakšpunktu).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Efavirenzu nedrīkst lietot kā vienīgo HIV ārstēšanas līdzekli vai tikai vienu pašu pievienot neefektīvai terapijas shēmai. Nozīmējot efavirenzu monoterapijā, strauji attīstās vīrusa rezistence. Izvēloties jauno(-s) pretvīrusu līdzekli(-ļus), ko paredzēts lietot kombinācijā ar efavirenzu, jāņem vērā vīrusu krusteniskās rezistences iespējamība (skatīt 5.1. apakšpunktu).
Efavirenzu neiesaka lietot vienlaicīgi ar fiksētu devu kombinācijas tableti, kas satur efavirenzu, emtricitabīnu un tenofovīra dizoproksila fumarātu, ja vien nav nepieciešama devas pielāgošana (piemēram, ar rifampicīnu).
Vienlaicīga lietošana kopā ar Ginko biloba ekstraktu nav ieteicama (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Izrakstot jebkuras zāles vienlaicīgi ar efavirenzu, ārstam ir jāiepazīstas ar attiecīgo zāļu aprakstu.
3

Lai gan ir pierādīts, ka efektīva vīrusu supresija, lietojot pretretrovīrusu terapiju, būtiski mazina seksuālas transmisijas risku, nevar izslēgt noteiktu atlikušo risku. Transmisijas novēršanai jāveic piesardzības pasākumi saskaņā ar nacionālajām vadlīnijām.
Ja tiek pārtraukta kādu no kombinācijas shēmas pretretrovīrusu zāļu lietošana iespējamās nepanesības dēļ, nopietni jāapsver visu pretretrovīrusu zāļu vienlaicīga pārtraukšana. Pretretrovīrusu zāļu lietošana jāatsāk vienlaicīgi, kad izzūd nepanesības simptomi. Neregulāra monoterapija un sekojoša pretretrovīrusu zāļu atkārtota nozīmēšana nav ieteicama, jo palielinās pret zālēm rezistentu vīrusu veidošanās.
Izsitumi
Efavirenza klīniskajos pētījumos ir ziņots par viegli līdz vidēji izteiktiem izsitumiem, tie parasti izzūd, turpinot terapiju. Piemēroti antihistamīna līdzekļi un/vai kortikosteroīdi var uzlabot panesību un paātrināt izsitumu izzušanu. Nopietni izsitumi, ko pavada pūšļu veidošanās, mitra ādas lobīšanās vai izčūlojumi, ir ziņoti mazāk nekā 1% ar efavirenzu ārstēto pacientu. Erythema multiforme vai Stīvensa-Džonsona sindromu novēroja aptuveni 0,1% pacientu. Efavirenza terapija ir jāpārtrauc pacientiem ar nopietniem izsitumiem, ko pavada pūšļu veidošanās, ādas lobīšanās, gļotādas iesaistīšanās procesā vai drudzis. Ja efavirenza lietošana tiek pārtraukta, jāapsver arī citu pretretrovīrusu līdzekļu lietošanas pārtraukšana, lai izvairītos no rezistentu vīrusu attīstības (skatīt 4.8. apakšpunktu). Ir ierobežota efavirenza lietošanas pieredze pacientiem, kuri pārtraukuši citu NNRTI grupas pretretrovīrusu līdzekļu lietošanu (skatīt 4.8. apakšpunktu). Efavirenzu neiesaka pacientiem, kuriem bijušas dzīvībai bīstamas ādas reakcijas (piemēram, Stīvensa-Džonsona sindroms) citu NNRTI lietošanas laikā.
Psihiskie simptomi
Pacientiem, kuri ārstēti ar efavirenzu, ir novērotas psihiskas nevēlamas blakusparādības. Pacientiem, kuriem anamnēzē ir psihiskie traucējumi, ir lielāks nopietnu psihisko blakusparādību risks. Tā, piemēram, smagu depresiju biežāk novēroja pacientiem ar depresiju anamnēzē. Pēcreģistrācijas periodā ir bijuši arī ziņojumi par smagu depresiju, suicīdu izraisītu nāvi, murgiem un psihozei līdzīgu uzvedību. Pacientiem jāiesaka nekavējoties sazināties ar savu ārstu gadījumā, ja parādās tādi simptomi kā smaga depresija, psihoze vai pašnāvības tieksme, lai izvērtētu iespējamo simptomu saistību ar efavirenza lietošanu un terapijas turpināšanas risku un labumu (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Nervu sistēmas simptomi
Pacientiem, kuri klīniskajos pētījumos saņēma 600 mg efavirenza dienā, bieži novēroja tādas un ne tikai tādas blakusparādības kā reiboni, bezmiegu, miegainību, traucētas koncentrēšanās spējas un murgainus sapņus (skatīt 4.8. apakšpunktu). Ar nervu sistēmu saistītie simptomi parasti sākas ārstēšanas pirmajā vai otrajā dienā un izzūd pēc pirmajām 2-4 nedēļām. Pacienti jāinformē, ka, ja šādi simptomi ir parādījušies, tie ar vislielāko varbūtību izzudīs, turpinot ārstēšanu, un tie neliecina par retāk sastopamu psihisku traucējumu sākumu.
Krampji
Pieaugušiem un pediatriskiem pacientiem, kuri lietoja efavirenzu, krampjus novēroja galvenokārt gadījumos, kad anamnēzē jau bijušas krampju lēkmes. Pacientiem, kuri vienlaicīgi saņem pretkrampju zāles, kas primāri metabolizējas aknās, kā piemēram, fenitoīnu, karbamazepīnu un fenobarbitālu, nepieciešama periodiska plazmas līmeņa monitorēšana. Zāļu mijiedarbības pētījumā, lietojot karbamazepīnu kopā ar efavirenzu (skatīt 4.5. apakšpunktu), karbamazepīna līmenis plazmā samazinājās. Jāievēro piesardzība, ja pacientam anamnēzē ir krampju lēkmes.
Aknu darbības traucējumi
Pēcreģistrācijas periodā tika saņemti daži ziņojumi par aknu darbības traucējumiem pacientiem bez iepriekš pastāvošas aknu slimības vai citiem nosakāmiem riska faktoriem (skatīt 4.8. apakšpunktu).
4

Aknu enzīmu kontrole jāapsver pacientiem bez iepriekš pastāvošiem aknu darbības traucējumiem vai citiem riska faktoriem.
Pārtikas ietekme
Ordinējot efavirenzu vienlaicīgi ar pārtiku, var pastiprināties efavirenza iedarbība (skatīt 5.2. apakšpunktu) un var pieaugt nevēlamo blakusparādību biežums (skatīt 4.8. apakšpunktu). Efavirenzu iesaka lietot tukšā dūšā, vislabāk pirms gulētiešanas.
Imūnsistēmas reaktivācijas sindroms
HIV inficētiem pacientiem ar smagu imūndeficītu, kuriem uzsāka kombinēto pretretrovīrusu terapiju (combination antiretroviral therapy - CART), var parādīties iekaisuma reakcija uz asimptomātisku vai nenoskaidrotu oportūnistisku infekciju, kura var novest pie smaga klīniskā stāvokļa vai pasliktināt simptomu izpausmes. Parasti šādas reakcijas ir novērotas dažu pirmo nedēļu vai mēnešu laikā pēc CART uzsākšanas. Nozīmīgākie šādu reakciju piemēri ir citomegalovīrusu izraisīts tīklenes iekaisums, ģeneralizētas un/vai vietējas mikobaktēriju izraisītas infekcijas un pneimonija, ko izraisa Pneumocystis jiroveci (iepriekš zināma kā Pneumocystis carinii). Visas iekaisuma reakciju pazīmes ir jāizvērtē, un nepieciešamības gadījumā jāordinē ārstēšana. Ir saņemti ziņojumi par autoimūniem traucējumiem (tādiem kā Graves slimība un autoimūns hepatīts), kas notiek imūnsistēmas reaktivācijas apstākļos; tomēr laiks līdz to rašanās sākumam ir mainīgāks un šie notikumi var parādīties daudzus mēnešus pēc terapijas uzsākšanas.
Ķermeņa masa un vielmaiņas raksturlielumi
Pretretrovīrusu terapijas laikā var palielināties ķermeņa masa un paaugstināties lipīdu un glikozes līmenis asinīs. Šīs izmaiņas daļēji var būt saistītas ar slimības kontroli un ar dzīvesveidu. Dažos gadījumos iegūti pierādījumi par terapijas ietekmi uz lipīdu līmeni, bet nav pārliecinošu pierādījumu, kas ķermeņa masas palielināšanos ļautu saistīt ar kādu noteiktu ārstēšanas līdzekli. Par lipīdu un glikozes līmeņa kontroli asinīs sniegta atsauce uz oficiālām HIV ārstēšanas vadlīnijām. Lipīdu līmeņa traucējumi jāārstē atbilstoši klīniskām indikācijām.
Osteonekroze
Tiek ziņots par osteonekrozes gadījumiem, īpaši pacientiem ar progresējošu HIV-slimību un/vai pacientiem, kuri ilgstoši saņēmuši kombinēto pretretrovīrusu terapiju (combination antiretroviral therapy - CART), lai gan tiek uzskatīts, ka etioloģiju nosaka vairāki faktori (tai skaitā kortikosteroīdu lietošana, alkohola lietošana, smaga imūnsupresija, palielināts ķermeņa masas indekss). Ja rodas locītavu smeldze un sāpes, locītavu stīvums vai kļūst apgrūtinātas kustības, pacientam jāiesaka konsultēties ar ārstu.
Īpašas pacientu grupas
Aknu slimības Efavirenzs ir kontrindicēts pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem (skatīt 4.3. un 5.2. apakšpunktu) un nav ieteicams pacientiem ar mēreniem aknu darbības traucējumiem, jo nav pietiekamu datu, lai noteiktu vai nepieciešams pielāgot devu. Ņemot vērā citohroma P450 lielo nozīmi efavirenza metabolismā un ierobežoto klīnisko pieredzi pacientiem ar hroniskām aknu slimībām, jāievēro piesardzība, nozīmējot efavirenzu pacientiem ar viegliem aknu darbības traucējumiem. Rūpīgi jānovēro devas atkarīgās blakusparādības, īpaši nervu sistēmas simptomi. Lai novērtētu aknu slimību, regulāri jāveic laboratoriska izmeklēšana (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Pacientiem ar izteikti smagām aknu slimībām efavirenza drošums un efektivitāte nav pētīta. Pacientiem ar hronisku B vai C hepatītu, kuri vienlaicīgi saņem pretretrovīrusu terapiju, ir paaugstināts smagu un iespējami fatālu nevēlamo blakusparādību risks aknās. Pacientiem ar zināmu vai iespējamu B vai C hepatīta infekciju anamnēzē un pacientiem, kuri ārstēti ar zālēm, kas var izraisīt hepatotoksisku iedarbību, ir ieteicama aknu enzīmu kontrole. Pacientiem, kuriem seruma
5

transamināzes ilgstoši pārsniedz normas augšējo robežu vairāk nekā 5 reizes, jāizvērtē no efavirenza terapijas gūtais labums salīdzinājumā ar nezināmo ievērojamo hepatotoksicitātes risku. Šādiem pacientiem jāapsver iespēja terapiju uz laiku pārtraukt, vai pavisam pārtraukt zāļu lietošanu. (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Pacientiem, kuri lieto citas zāles, kas izraisa aknu toksicitāti, rekomendē kontrolēt aknu enzīmus. Vienlaicīgas B un C hepatīta pretvīrusu terapijas laikā, lūdzu, skatīt arī informāciju attiecīgo zāļu aprakstā.
Nieru mazspēja Efavirenza farmakokinētika nav pētīta pacientiem ar nieru mazspēju; tomēr, tā kā ar urīnu neizmainītā veidā izdalās mazāk par 1% efavirenza devas, nieru bojājuma ietekmei uz efavirenza elimināciju vajadzētu būt minimālai (skatīt 4.2. apakšpunktu). Nav ārstēšanas pieredzes pacientiem ar smagu nieru mazspēju, tādēļ šiem pacientiem ieteicama rūpīga drošības novērošana.
Gados vecāki pacienti Klīniskajos pētījumos ir iesaistīts nepietiekami daudz gados vecāku pacientu, tādēļ nav iespējams noteikt, vai to atbildes reakcija uz efavirenza terapiju atšķiras no jaunāku pacientu atbildes reakcijas.
Pediatriskā populācija
Par izsitumiem bija ziņots 26 no 57 bērniem (46%), kuri 48 nedēļas lietoja efavirenzu, un 3 pacientiem tie bija nopietni. Iespējams, ka, pirms efavirenza terapijas uzsākšanas, bērniem ir lietderīgi profilaktiski izmantot piemērotus antihistamīna līdzekļus. Par izsitumiem bija ziņots 59 no 182 bērniem (32%), kuri lietoja efavirenzu, un sešiem pacientiem tie bija nopietni. Iespējams, ka, pirms efavirenza terapijas uzsākšanas, bērniem ir lietderīgi profilaktiski izmantot piemērotus antihistamīna līdzekļus.
Laktoze
Šīs zāles nevajadzētu lietot pacientiem ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību, Lapp laktāzes deficītu vai glikozes-galaktozes malabsorbciju.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Efavirenzs in vivo inducē CYP3A4, CYP2B6 un UGT1A1. Vielām, kas ir šo enzīmu substrāti, var būt pazemināta koncentrācija plazmā, ja tās tiek nozīmētas vienlaicīgi ar efavirenzu. In vitro efavirenzs ir arī CYP3A4 inhibitors. Tādēļ teorētiski efavirenzs var vispirms palielināt CYP3A4 substrātu iedarbības intensitāti, un, lietojot CYP3A4 substrātus ar šauru terapeitisko indeksu, jāievēro piesardzība (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Efavirenzs var būt CYP2C19 un CYP2C9 induktors; tomēr in vitro tika novērota arī inhibīcija un tāpēc, lietojot vienlaikus ar šo enzīmu substrātiem, kopējā ietekme nav skaidra (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Efavirenza iedarbība var palielināties, ja to lieto kopā ar zālēm (piemēram, ritonavīru) vai uzturu (piemēram, greipfrūtu sulu), kas inhibē CYP3A4 vai CYP2B6 aktivitāti. Vielas vai augu valsts preparāti (piemēram Ginko biloba ekstrakts un asinszāle), kas inducē šos enzīmus, var izraisīt efavirenza koncentrācijas pazemināšanos plazmā. Vienlaicīga lietošana kopā ar asinszāli ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu). Vienlaicīga lietošana kopā ar Ginko biloba ekstraktu nav ieteicama (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija
Mijiedarbības pētījumi veikti tikai pieaugušajiem.
6

Vienlaicīgas lietošanas kontrindikācijas

Efavirenzu nedrīkst lietot kopā ar terfenadīnu, astemizolu, cisaprīdu, midazolāmu, triazolāmu, pimozīdu, bepridilu vai melnā rudzu grauda alkaloīdu preparātiem (piemēram, ergotamīnu, dihidroergotamīnu, ergonovīnu un metilergonovīnu), jo to metabolisma kavēšana var izraisīt nopietnas, dzīvībai bīstamas reakcijas (skatīt 4.3. apakšpunktu).

Asinszāle (Hypericum perforatum) Efavirenzu nedrīkst lietot kopā ar asinszāli vai augu valsts preparātiem, kas satur asinszāli. Lietojot kopā ar asinszāli, sakarā ar asinszāles izraisīto zāļu metabolizējošo enzīmu un/vai transporta proteīnu aktivāciju var samazināties efavirenza līmenis plazmā. Ja pacients jau lieto asinszāli, asinszāles lietošana jāpārtrauc, jāpārbauda vīrusa slodze un efavirenza līmenis, ja iespējams. Pārtraucot asinszāles lietošanu, efavirenza līmenis var paaugstināties un efavirenza devu iespējams vajadzēs pielāgot. Asinszāles stimulējošā iedarbība var turpināties vismaz 2 nedēļas pēc tās lietošanas pārtraukšanas (skatīt 4.3. apakšpunktu).

Cita mijiedarbība

Mijiedarbība starp efavirenzu un proteāzes inhibitoriem, pretretrovīrusu līdzekļiem, kas nav proteāzes inhibitori, un citām ne-pretretrovīrusu zālēm uzskaitīta turpmāk 1. tabulā (darbības pastiprināšanās apzīmēta ar “↑”, samazināšanās ar “↓”, bez izmaiņām ar “↔” un vienu reizi ik pēc 8 vai 12 stundām ar “q8h” vai “q12h”). Iekavās norādīts 90% vai 95% ticamības intervāls, ja piemērojams. Pētījumi tika veikti veseliem indivīdiem, ja vien nav norādīts citādāk.

1. tabula. Efavirenza mijiedarbība ar citām zālēm pieaugušajiem

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

(devas)

izmaiņas procentos un

ticamības intervāls, ja piemērojamsa

(mehānisms)

PRETINFEKCIJAS LĪDZEKĻI

HIV pretvīrusu līdzekļi

Proteāzes inhibitori (PI)

Atazanavīrs/ritonavīrs/

Atazanavīrs (pm):

efavirenzs

AUC: ↔* (↓ 9 līdz ↑ 10)

(400 mg vienu reizi dienā/ 100 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā, viss

Cmax: ↑ 17%* (↑ 8 līdz ↑ 27) Cmin: ↓ 42%* (↓ 31 līdz ↓ 51)

ēdienreizes laikā)

Atazanavīrs/ritonavīrs/efavirenzs Atazanavīrs (pm):

(400 mg vienu reizi dienā/

AUC: ↔*/** (↓ 10 līdz ↑ 26)

200 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā, viss ēdienreizes laikā)

Cmax: ↔*/** (↓ 5 līdz ↑ 26) Cmin: ↑ 12%*/** (↓ 16 līdz ↑ 49) (CYP3A4 indukcija).

* Salīdzinot ar atazanavīru

300 mg/ritonavīru 100 mg lietojot

vienu reizi dienā, vakarā, bez

efavirenza. Šī atazanavīra Cmin samazināšanās var negatīvi

ietekmēt atazanavīra iedarbību.

** pamatojoties uz vēsturisko datu

salīdzinājumu

Darunavīrs/ritonavīrs/efavirenzs Darunavīrs:

(300 mg divas reizes dienā*/

AUC: ↓ 13%

100 mg divas reizes dienā/ 600 mg vienu reizi dienā) *mazāk par ieteicamām devām,

Cmin : ↓ 31% Cmax: ↓ 15% (CYP3A4 indukcija)

līdzīgi rezultāti ir sagaidāmi,

Efavirenzs:

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu
Efavirenzu neiesaka lietot kopā ar atazanavīru/ritonavīru. Ja nepieciešama atazanavīra lietošana kopā ar NNRTI, reizē ar rūpīgu klīnisko novērošanu jāapsver iespēja palielināt gan atazanavīra, gan ritonavīra devas attiecīgi līdz 400 mg un 200 mg, tos lietojot kopā ar efavirenzu
Efavirenza lietošana kopā ar 800/100 mg darunavīra/ritonavīra vienu reizi dienā var izraisīt suboptimālu darunavīra Cmin. Ja efavirenzs ir jālieto kopā ar darunavīru/ritonavīru, jālieto

7

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)
lietojot ieteicamās devas
Fosamprenavīrs/ritonavīrs/ efavirenzs (700 mg divas reizes dienā/ 100 mg divas reizes dienā/ 600 mg vienu reizi dienā) Fosamprenavīrs/nelfinavīrs/ efavirenzs Fosamprenavīrs/sahinavīrs/ efavirenzs Indinavīrs/efavirenzs (800 mg q8h/200 mg vienu reizi dienā)
Indinavīrs/ritonavīrs/efavirenzs (800 mg divas reizes dienā/ 100 mg divas reizes dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)
Lopinavīrs/ritonavīra mīkstās kapsulas vai šķīdums iekšķīgai lietošanai/efavirenzs Lopinavīrs/ritonavīra tabletes/ efavirenzs (400/100 mg divas reizes dienā/600 mg vienu reizi dienā) (500/125 mg divas reizes

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)
AUC: ↑ 21% Cmin: ↑ 17% Cmax: ↑ 15%
(CYP3A4 inhibīcija) Klīniski nozīmīgu farmakokinētisko mijiedarbību nenovēro.
Mijiedarbība nav pētīta.
Mijiedarbība nav pētīta.
Indinavīrs: AUC: ↓ 31% (↓ 8 līdz ↓ 47) Cmin: ↓ 40% Lietojot 1000 mg indinavīra q8h kopā ar 600 mg efavirenza vienu reizi dienā, tika novērota indinavīra iedarbības samazināšanās. (CYP3A4 indukcija)
Efavirenzs: Nav klīniski nozīmīgas farmakokinētiskās mijiedarbības. Indinavīrs: AUC: ↓ 25% (↓ 16 līdz↓ 32)b Cmax: ↓ 17% (↓ 6 līdz ↓ 26)b Cmin: ↓ 50% (↓ 40 līdz ↓ 59)b Efavirenzs: Nav klīniski nozīmīgas farmakokinētiskās mijiedarbības. Indinavīra ģeometriski vidējais Cmin (0,33 mg/l), ja to lieto kopā ar ritonavīru un efavirenzu, bija augstāks kā vidējais iepriekš pētījumos noteiktais Cmin (0,15 mg/l), kur lietoja tikai indinavīru pa 800 mg q8h. Ar HIV-1 inficētiem pacientiem (n = 6) indinavīra un efavirenza farmakokinētika kopumā bija līdzīga tai, ko novēroja neinficētiem brīvprātīgajiem. Būtiski samazinājās lopinavīra iedarbība.
Lopinavīra koncentrācija: ↓ 30-40% Lopinavīra koncentrācija:

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu
ārstēšanas shēma ar 600/100 mg darunavīra/ritonavīra divas reizes dienā Šo kombināciju jālieto piesardzīgi. Skatīt arī informāciju par ritonavīru turpmāk. Nevienām no šīm zālēm deva nav jāpielāgo. Par ritonavīru skatīt arī tabulā turpmāk.
Nevienām no šīm zālēm deva nav jāpielāgo. Nav ieteicama, jo paredzama abu PI iedarbības būtiska samazināšanās. Tā kā indinavīra koncentrācijas samazināšanās klīniskā nozīme nav noteikta, jāņem vērā novērotās farmakokinētiskās mijiedarbības nozīme, ja izvēlas terapijas shēmu, kas satur gan efavirenzu, gan indinavīru. Lietojot kopā ar indinavīru vai indinavīru/ritonavīru, efavirenza deva nav jāpielāgo. Par ritonavīru skatīt arī turpmāk.
Jārēķinās, ka, lietojot kopā ar efavirenzu, lopinavīra / ritonavīra mīksto kapsulu vai šķīduma iekšķīgai lietošanai devas jāpalielina par 33% (4 kapsulas/~6,5 ml divas reizes dienā 3 kapsulas/5 ml divas reizes dienā vietā). Jāpievērš uzmanība, ka dažiem pacientiem šāda devu

8

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)
dienā/600 mg vienu reizi dienā)
Nelfinavīrs/efavirenzs (750 mg q8h/600 mg vienu reizi dienā)
Ritonavīrs/efavirenzs (500 mg divas reizes dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)
līdzīgi kā lopinavīrs/ritonavīrs 400/100 mg divas reizes dienā bez efavirenza
Nelfinavīrs: AUC: ↑ 20% (↑ 8 līdz ↑ 34) Cmax: ↑ 21% (↑ 10 līdz ↑ 33) Kombinācija bija visumā labi panesama. Ritonavīrs: AUC no rīta: ↑ 18% (↑ 6 līdz ↑ 33) AUC vakarā: ↔ Cmax no rīta: ↑ 24% (↑ 12 līdz ↑ 38) Cmax vakarā: ↔ Cmin no rīta: ↑ 42% (↑ 9 līdz ↑ 86) b Cmin vakarā: ↑ 24% (↑ 3 līdz ↑ 50) b

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu
pielāgošana var būt par mazu. Lietojot kopā ar 600 mg efavirenza vienu reizi dienā, lopinavīra/ritonavīra tablešu deva jāpalielina līdz 500 / 125 mg divas reizes dienā. Par ritonavīru skatīt arī tabulā turpmāk. Nevienām no zālēm devas nav jāpielāgo.
Ja efavirenzu lieto kopā ar ritonavīra mazām devām, jārēķinās ar iespēju, ka farmakodinamiskās mijiedarbības dēļ pieaugs efavirenza izraisīto blakusparādību biežums.

Sahinavīrs/ritonavīrs/efavirenzs

Efavirenzs:
AUC: ↑ 21% (↑ 10 līdz ↑ 34) Cmax: ↑ 14% (↑ 4 līdz ↑ 26) Cmin: ↑ 25% (↑ 7 līdz ↑ 46) b (CYP-mediētā oksidatīvā metabolisma inhibīcija) Ja efavirenzu lietoja kopā ar ritonavīru 500 mg vai 600 mg divas reizes dienā, kombinācija nebija labi panesama (piemēram, novēroja reiboni, sliktu dūšu, parestēziju un aknu enzīmu pieaugumu). Nav pietiekamas
informācijas par vienlaikus efavirenza un ritonavīra mazu devu (100 mg vienu vai divas reizes
dienā) lietošanas panesību. Mijiedarbība nav pētīta.

CCR5 antagonisti

Maraviroks/efavirenzs

Maraviroks:

(100 mg divas reizes dienā / 600 mg vienu reizi dienā)

AUC12: ↓ 45% (↓ 38 līdz ↓ 51)

Cmax: ↓ 51% (↓ 37 līdz ↓ 62) Efavirenza koncentrācijas netika

noteiktas, nav paredzama ietekme.

Integrāzes ķēdes pārvietošanas inhibitori

Raltegravīrs/efavirenzs

Raltegravīrs:

(400 mg reizes deva/ - )

AUC: ↓ 36%

C12: ↓ 21% Cmax: ↓ 36% (UGT1A1 indukcija)

Dati devas ieteikšanai nav pieejami. Par ritonavīru skatīt iepriekš. Neiesaka lietot efavirenzu kombinācijā ar sahinavīru kā vienīgo proteāzes inhibitoru. Skatīt zāļu aprakstu par maraviroku saturošām zālēm
Raltegravīra deva nav jāpielāgo.

9

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)
NRTI un NNRTI NRTI/efavirenzs
NNRTI/efavirenzs C hepatīta pretvīrusu līdzekļi Boceprevīrs/efavirenzs (800 mg 3 reizes dienā/600 mg vienu reizi dienā)
Telaprevīrs/efavirenzs (1125 mg q8h/600 mg vienu reizi dienā)
Simeprevīrs/efavirenzs (150 mg vienu reizi dienā /600 mg vienu reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu

Speciāli zāļu mijiedarbības pētījumi ar efavirenzu un citiem NRTI, izņemot lamivudīnu (skatīt 4.4. apakšpunktu), zidovudīnu un tenofovīra dizoproksila fumarātu, nav veikti. Klīniski nozīmīga mijiedarbība nav sagaidāma, jo NRTI metabolizējas citādi nekā efavirenzs, un ir maz ticams, ka tie
varētu konkurēt par vieniem un tiem pašiem metabolajiem
enzīmiem un eliminācijas ceļiem. Mijiedarbība nav pētīta.

Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo.
Tā kā divu NNRTI lietošana nenodrošina papildus efektivitāti vai drošību, efavirenzu neiesaka lietot kopā ar vēl kādu citu NNRTI.

Boceprevīrs: AUC: ↔ 19%* Cmax: ↔ 8% Cmin: ↓ 44% Efavirenzs: AUC: ↔ 20% Cmax: ↔ 11% (CYP3A indukcija – ietekme uz boceprevīru) *0-8 stundas Nav ietekmes (↔) vienāds vidējās aprēķinātās vērtības samazinājumu ≤20% vai vidējās aprēķinātās vērtības palielinājumu ≤25% Telaprevīrs (attiecībā pret 750 mg q8h): AUC: ↓ 18% (↓ 8 līdz ↓ 27) Cmax: ↓ 14% (↓ 3 līdz ↓ 24) Cmin: ↓ 25% (↓ 14 līdz ↓ 34)% Efavirenzs:
AUC: ↓ 18% (↓ 10 līdz ↓ 26) Cmax: ↓ 24% (↓ 15 līdz ↓ 32) Cmin: ↓ 10% (↑ 1 līdz ↓ 19)% (efavirenza izraisīta CYP3A indukcija)
Simeprevīrs: AUC: ↓ 71% (↓ 67 to ↓ 74) Cmax: ↓ 51% (↓ 46 to ↓ 56) Cmin: ↓ 91% (↓ 88 to ↓ 92) Efavirenzs: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↔ Nav ietekmes (↔) vienāds vidējās

Lietojot kopā ar efavirenzu, boceprevīra minimālā koncentrācija plazmā samazinājās. Novērotās boceprevīra minimālās koncentrācijas samazināšanās plazmā klīniskā nozīme tieši nav vērtēta.
Ja efavirenzu un telaprevīru lieto vienlaikus, 1125 mg telaprevīra deva jālieto ik pēc 8 stundām.
Lietojot vienlaicīgi simeprevīru un efavirenzu, efavirenza izraisītas CYP3A indukcijas rezultātā, nozīmīgi samazinās simeprevīra koncentrācija plazmā un var zust simeprevīra terapeitiskā ietekme. Simeprevīra un efavirenza vienlaicīga lietošana nav ieteicama.

10

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)
Antibiotikas Azitromicīns/efavirenzs (600 mg reizes deva/400 mg vienu reizi dienā) Klaritromicīns/efavirenzs (500 mg q12h/400 mg vienu reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)
aprēķinātās vērtības samazinājumu
≤20% vai vidējās aprēķinātās
vērtības palielinājumu ≤25% (CYP3A4 enzīmu indukcija)

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu

Klīniski nozīmīgu farmakokinētisko mijiedarbību nenovēro. Klaritromicīns: AUC: ↓ 39% (↓ 30 līdz ↓ 46) Cmax: ↓ 26% (↓ 15 līdz ↓ 35)
Klaritromicīna 14hidroksimetabolīts: AUC: ↑ 34% (↑ 18 līdz ↑ 53) Cmax: ↑ 49% (↑ 32 līdz ↑ 69)

Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo
Klaritromicīna plazmas līmeņa izmaiņu klīniskā nozīme nav zināma. Vajadzētu apsvērt klaritromicīna aizvietošanas iespējas (piemēram, azitromicīns). Efavirenza deva nav jāpielāgo.

Citas makrolīdu grupas antibiotikas (piemēram, eritromicīns)/efavirenzs
Pretmikrobu līdzekļi Rifabutīns/efavirenzs (300 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)

Efavirenzs: AUC: ↔ Cmax: ↑ 11% (↑ 3 līdz ↑ 19) (CYP3A4 indukcija) 46% neinficētu brīvprātīgo parādījās izsitumi, ja viņi lietoja efavirenzu un klaritromicīnu. Mijiedarbība nav pētīta.
Rifabutīns: AUC: ↓ 38% (↓ 28 līdz ↓ 47) Cmax: ↓ 32% (↓ 15 līdz ↓ 46) Cmin: ↓ 45% (↓ 31 līdz ↓ 56)

Efavirenzs:
AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↓ 12% (↓ 24 līdz ↑ 1) (CYP3A4 indukcija)

Rifampicīns/efavirenzs (600 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)

Efavirenzs:
AUC: ↓ 26% (↓ 15 līdz ↓ 36) Cmax: ↓ 20% (↓ 11 līdz ↓ 28) Cmin: ↓ 32% (↓ 15 līdz ↓ 46) (CYP3A4 un CYP2B6 indukcija)

Pretsēnīšu līdzekļi Itrakonazols/efavirenzs (200 mg q12h/600 mg vienu reizi

Itrakonazols: AUC: ↓ 39% (↓ 21 līdz ↓ 53)

Rifabutīna dienas deva jāpalielina par 50%, ja to lieto kopā ar efavirenzu. Jāapsver rifabutīna devas dubultošana, ja rifabutīnu lieto 2 vai 3 reizes nedēļā kopā ar efavirenzu. Šīs devas pielāgošanas klīniskā nozīme nav pienācīgi novērtēta. Pielāgojot devu, jāņem vērā individuālā zāļu panesība un virusoloģiskā reakcija (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Lietojot kopā ar rifampicīnu pacientiem, kuru ķermeņa masa ir 50 kg vai vairāk, līdz 800 mg dienā palielinātai efavirenza devai būs līdzīga iedarbība kā 600 mg dienas devai, ja tā lietota bez rifampicīna. Šādas devu pielāgošanas klīniskais efekts nav pilnībā izvērtēts. Veicot devu pielāgošanu, jāņem vērā individuāla panesamība un virusoloģiskā atbildes reakcija (skatīt 5.2. apakšpunktu). Rifampicīna deva nav jāpielāgo.
Tā kā itrakonazolam nav dozēšanas ieteikumu, jāapsver cita pretsēnīšu

11

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)
dienā)
Posakonazols/efavirenzs (--/400 mg vienu reizi dienā)
Vorikonazols/efavirenzs (200 mg divas reizes dienā/ 400 mg vienu reizi dienā)
Vorikonazols/efavirenzs (400 mg divas reizes dienā/ 300 mg vienu reizi dienā)
Flukonazols/efavirenzs (200 mg vienu reizi dienā/ 400 mg vienu reizi dienā) Ketokonazols un citi imidazola pretsēnīšu līdzekļi Pretmalārijas līdzekļi Artemeters/lumefantrīns/ efavirenzs 20/120 mg, 6 devas pa 4 tabletēm katrā 3 dienas/600 mg vienu reizi dienā

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)
Cmax: ↓ 37% (↓ 20 līdz ↓ 51) Cmin: ↓ 44% (↓ 27 līdz ↓ 58) (itrakonazola koncentrācijas samazināšanās: CYP3A4 indukcija)

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu
līdzekļa lietošana.

Hidroksiitrakonazols:
AUC: ↓ 37% (↓ 14 līdz ↓ 55) Cmax: ↓ 35% (↓ 12 līdz ↓ 52) Cmin: ↓ 43% (↓ 18 līdz ↓ 60)

Efavirenzs: Klīniski nozīmīgas farmakokinētiskās izmaiņas nenovēro. Posakonazols: AUC: ↓ 50% Cmax: ↓ 45% (UDP-G indukcija)
Vorikonazols: AUC: ↓ 77% Cmax: ↓ 61%
Efavirenzs: AUC: ↑ 44% Cmax: ↑ 38%
Vorikonazols: AUC: ↓ 7% (↓ 23 līdz ↑ 13)* Cmax: ↑ 23% (↓ 1 līdz ↑ 53) *

Jāizvairās no posakonazola lietošanas kopā ar efavirenzu, ja vien paredzamais ieguvums
neatsver iespējamo risku pacientam.
Ja efavirenzu lieto kopā ar vorikonazolu, vorikonazola
uzturošā deva jāpalielina līdz 400 mg divas reizes dienā un efavirenza deva jāsamazina par 50%, t.i., līdz 300 mg vienu reizi dienā. Ja vorikonazola lietošana tiek
pārtraukta, jāturpina lietot efavirenza sākuma deva.

Efavirenzs:
AUC: ↑17% (↑ 6 līdz ↑ 29)** Cmax: ↔** *salīdzinot tikai ar 200 mg divas reizes dienā ** salīdzinot tikai ar 600 mg vienu reizi dienā (oksidatīvā metabolisma konkurējošā inhibīcija) Klīniski nozīmīgu farmakokinētisko mijiedarbību nenovēro. Mijiedarbība nav pētīta.

Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo.
Nav dati par devu dozēšanas ieteikumiem.

Artemeters: AUC: ↓ 51% Cmax: ↓ 21%
Dihidroartemisinīns: AUC: ↓ 46% Cmax: ↓ 38%

Tā kā artemetera, dihidroartemisinīna vai lumefantrīna koncentrācijas samazināšanās var mazināt pretmalārijas zāļu efektivitāti, jāievēro piesardzība efavirenzu lietojot kopā ar artementeru/lumefantrīnu.

12

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)
Lumefantrīns:
AUC: ↓ 21%
Cmax: ↔

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu

Atovakvons un proguanila hidrohlorīds/efavirenzs (250/100 mg reizes deva/600 mg vienu reizi dienā)

Efavirenzs: AUC: ↓ 17% Cmax: ↔ (CYP3A4 aktivizēšanai) Atovakvons: AUC: ↓ 75% (↓ 62 līdz ↓ 84) Cmax: ↓ 44% (↓ 20 līdz ↓ 61)
Proguanils: AUC: ↓ 43% (↓ 7 līdz ↓ 65) Cmax: ↔

Kuņģa skābes līmeni pazeminošie līdzekļi

Alumīnija hidroksīds-magnija

Ne alumīnija/magnija hidroksīda

hidroksīds-simetikona antacīdie antacīdie līdzekļi, ne famotidīns

līdzekļi/efavirenzs

efavirenza absorbciju neietekmē.

(30 ml reizes deva/ 400 mg reizes

deva)

Jāizvairās no atovakvona/proguanila vienlaikus lietošanas ar efavirenzu, ja vien iespējams.
Lietojot efavirenzu kopā ar zālēm, kas izmaina kuņģa pH, nav sagaidāms, ka tas ietekmēs efavirenza absorbciju.

Famotidīns/efavirenzs (40 mg reizes deva/ 400 mg reizes deva)
Prettrauksmes līdzekļi
Lorazepāms/efavirenzs (2 mg reizes deva/600 mg vienu reizi dienā)
Antikoagulanti Varfarīns/efavirenzs Acenokumarols/efavirenzs
Pretkrampju līdzekļi Karbamazepīns/efavirenzs (400 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)

Lorazepāms: AUC: ↑ 7% (↑ 1 līdz ↑ 14) Cmax: ↑ 16% (↑ 2 līdz ↑ 32) Šīs izmaiņas nav uzskatāmas par klīniski nozīmīgām.
Mijiedarbība nav pētīta. Efavirenzs, iespējams, paaugstina vai pazemina varfarīna vai acenokumarola koncentrāciju plazmā un iedarbību.
Karbamazepīns: AUC: ↓ 27% (↓ 20 līdz ↓ 33) Cmax: ↓ 20% (↓ 15 līdz ↓ 24) Cmin: ↓ 35% (↓ 24 līdz ↓ 44)
Efavirenzs: AUC: ↓ 36% (↓ 32 līdz ↓ 40) Cmax: ↓ 21% (↓ 15 līdz ↓ 26) Cmin: ↓ 47% (↓ 41 līdz ↓ 53) (karbamazepīna koncentrācijas samazināšanās: CYP3A4 indukcija; efavirenza koncentrācijas samazināšanās: CYP3A4 un CYP2B6 indukcija) Aktīvā karbamazepīna epoksīda

Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo.
Varētu būt iespējams, ka jāpielāgo varfarīna vai acenokumarola deva.
Nav dozēšanas ieteikumu. Vajadzētu lietot alternatīvu pretkrampju līdzekli. Periodiski jākontrolē karbamazepīna plazmas līmenis.

13

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

Ieteikumi lietošanai kopā ar

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

efavirenzu

(devas)

izmaiņas procentos un

ticamības intervāls, ja piemērojamsa

(mehānisms)

metabolīta līdzsvara koncentrācijas

AUC, Cmax un Cmin palika nemainīgs. Lielāku efavirenza vai

karbamazepīna devu vienlaikus

lietošana nav pētīta.

Fenitoīns, fenobarbitāls un citi

Mijiedarbība nav pētīta. Kopā ar Ja efavirenzu lieto kopā ar tādu

pretkrampju līdzekļi, kas ir

efavirenzu iespējama fenitoīna,

pretkrampju līdzekli, kas ir

CYP450 izoenzīmu substrāti

fenobarbitāla un citu pretkrampju CYP450 izoenzīma substrāts,

līdzekļu, kas ir CYP450 izoenzīmu periodiski jākontrolē pretkrampju

substrāti, plazmas koncentrācijas līdzekļa līmenis

samazināšanās vai

paaugstināšanās.

Valproiskābe/efavirenzs

Klīniski nozīmīgas ietekmes uz

Efavirenza deva nav jāpielāgo.

(250 mg divas reizes dienā/

efavirenza farmakokinētiku nav. Pacienti jānovēro attiecībā uz

600 mg vienu reizi dienā)

Ierobežoti dati liecina, ka klīniski pretkrampju terapijas efektivitāti.

nozīmīgas ietekmes uz

valproiskābes farmakokinētiku

nav.

Vigabatrīns/efavirenzs

Mijiedarbība nav pētīta. Nav

Nevienām no zālēm deva nav

Gabapentīns/efavirenzs

sagaidāma klīniski nozīmīga

jāpielāgo.

mijiedarbība, jo vigabatrīns un

gabapentīns izdalās neizmainītā

veidā tikai ar urīnu, un ir maz

ticams, ka tie konkurēs ar tiem

pašiem metabolisma enzīmiem un

eliminācijas ceļiem kā efavirenzs.

ANTIDEPRESANTI

Selektīvie serotonīna atpakaļsaistīšanas inhibitori (Selective Serotonin Reuptake Inhibitors - SSRIs)

Sertralīns/efavirenzs

Sertralīns:

Atkarībā no klīniskās atbildes

(50 mg vienu reizi dienā/ 600 mg AUC: ↓ 39% (↓ 27 līdz ↓ 50)

reakcijas jāpalielina sertralīna deva.

vienu reizi dienā)

Cmax: ↓ 29% (↓ 15 līdz ↓ 40) Cmin: ↓ 46% (↓ 31 līdz ↓ 58)

Efavirenza deva nav jāpielāgo.

Efavirenzs:

AUC: ↔

Cmax: ↑ 11% (↑ 6 līdz ↑ 16) Cmin: ↔ (CYP3A4 indukcija)

Paroksetīns/efavirenzs

Klīniski nozīmīgu

(20 mg vienu reizi dienā/ 600 mg farmakokinētisko mijiedarbību

vienu reizi dienā

nenovēro.

Fluoksetīns/efavirenzs

Mijiedarbība nav pētīta. Tā kā

fluoksetīnam un paroksetīnam ir

līdzīgs metabolisma profils, t.i.,

izteikts CYP2D6 inhibīcijas efekts,

iespējams, ka arī ar fluoksetīnu

mijiedarbību nenovēros.

Norepinefrīna un dopamīna atpakaļsaistes inhibitori

Bupropions/efavirenzs

Bupropions:

[150 mg reizes deva (ilgstošas darbības)/600 mg vienu reizi dienā]

AUC: ↓ 55% (↓ 48 līdz ↓ 62) Cmax: ↓ 34% (↓ 21 līdz ↓ 47) Hidroksibupropions:

AUC: ↔

Cmax: ↑ 50% (↑ 20 līdz ↑ 80) (CYP2B6 indukcija)

Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo.
Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo.
Atkarībā no klīniskās atbildes reakcijas jāpalielina bupropiona deva, taču nedrīkst pārsniegt bupropiona maksimālo ieteicamo devu. Efavirenza devas pielāgošana nav nepieciešama.

14

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)
Antihistamīni Cetirizīns/efavirenzs (10 mg reizes deva/600 mg vienu reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)
Cetirizīns: AUC: ↔ Cmax: ↓ 24% (↓ 18 līdz ↓ 30) Šīs izmaiņas nav klīniski nozīmīgas.

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu
Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo.

Efavirenzs:

Klīniski nozīmīgu

farmakokinētisko mijiedarbību

nenovēro.

KARDIOVASKULĀRIE LĪDZEKĻI

Kalcija kanālu blokatori

Diltiazems/efavirenzs

Diltiazems:

(240 mg vienu reizi dienā/ 600 mg AUC: ↓ 69% (↓ 55 līdz ↓ 79)

vienu reizi dienā)

Cmax: ↓ 60% (↓ 50 līdz ↓ 68) Cmin: ↓ 63% (↓ 44 līdz ↓ 75)

Atkarībā no klīniskās atbildes reakcijas jāpielāgo diltiazema deva (skatīt diltiazema zāļu aprakstu).

Dezacetildiltiazems: AUC: ↓ 75% (↓ 59 līdz ↓ 84) Cmax: ↓ 64% (↓ 57 līdz ↓ 69) Cmin: ↓ 62% (↓ 44 līdz ↓ 75)
N-monodezmetil diltiazems: AUC: ↓ 37% (↓ 17 līdz ↓ 52) Cmax: ↓ 28% (↓ 7 līdz ↓ 44) Cmin: ↓ 37% (↓ 17 līdz ↓ 52)

Efavirenzs:

AUC: ↑ 11% (↑ 5 līdz ↑ 18)

Cmax: ↑ 16% (↑ 6 līdz ↑ 26) Cmin: ↑ 13% (↑ 1 līdz ↑ 26) (CYP3A4 indukcija)

Efavirenza farmakokinētikas

rādītāju pieaugums nav klīniski

nozīmīgs.

Verapamils, felodipīns, nifedipīns Mijiedarbība nav pētīta. Ja

un nikardipīns

efavirenzu lieto kopā ar kalcija

kanālu blokatoriem, kas ir

CYP3A4 enzīmu substrāti,

iespējama kalcija kanālu blokatoru

plazmas koncentrācijas

samazināšanās.

LIPĪDU LĪMENI PAZEMINOŠĀS ZĀLES

HMG Co-A reduktāzes inhibitori

Atorvastatīns/efavirenzs

Atorvastatīns:

(10 mg vienu reizi dienā/ 600 mg AUC: ↓ 43% (↓ 34 līdz ↓ 50)

vienu reizi dienā)

Cmax: ↓ 12% (↓ 1 līdz ↓ 26)

2-hidroksi atorvastatīns: AUC: ↓ 35% (↓ 13 līdz ↓ 40) Cmax: ↓ 13% (↓ 0 līdz ↓ 23)

Kalcija kanālu blokatoru deva jāpielāgo atbilstoši klīniskās atbildes reakcijai (skatīt kalcija kanālu blokatoru zāļu aprakstu).
Periodiski jākontrolē holesterīna līmenis. Varētu būt nepieciešams pielāgot atorvastatīna devu (skatīt atorvastatīna zāļu aprakstus). Efavirenza deva nav jāpielāgo.

4-hidroksi atorvastatīns: AUC: ↓ 4% (↓ 0 līdz ↓ 31) Cmax: ↓ 47% (↓ 9 līdz ↓ 51)

15

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu

Pravastatīns/efavirenzs (40 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)

Aktīvie HMG Co-A reduktāzes inhibitori kopā: AUC: ↓ 34% (↓ 21 līdz ↓ 41) Cmax: ↓ 20% (↓ 2 līdz ↓ 26)
Pravastatīns: AUC: ↓ 40% (↓ 26 līdz ↓ 57) Cmax: ↓ 18% (↓ 59 līdz ↑ 12)

Simvastatīns/efavirenzs (40 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)

Simvastatīns: AUC: ↓ 69% (↓ 62 līdz ↓ 73) Cmax: ↓ 76% (↓ 63 līdz ↓ 79)
Simvastatīna skābe: AUC: ↓ 58% (↓ 39 līdz ↓ 68) Cmax: ↓ 51% (↓ 32 līdz ↓ 58)

Periodiski jākontrolē holesterīna līmenis. Varētu būt nepieciešams pielāgot pravastatīna devu (skatīt pravastatīna zāļu aprakstus). Efavirenza deva nav jāpielāgo.
Periodiski jākontrolē holesterīna līmenis. Varētu būt nepieciešams pielāgot simvastatīna devu (skatīt simvastatīna zāļu aprakstus). Efavirenza deva nav jāpielāgo.

Aktīvie HMG Co-A reduktāzes

inhibitori kopā:

AUC: ↓ 60% (↓ 52 līdz ↓ 68)

Cmax: ↓ 62% (↓ 55 līdz ↓ 78) (CYP3A4 indukcija)

Efavirenza lietošana kopā ar

atorvastatīnu, pravastatīnu vai

simvastatīnu neietekmēja

Rosuvastatīns/efavirenzs

efavirenza AUC vai Cmax lielumus. Mijiedarbība nav pētīta.

Rosuvastatīns lielā daudzumā tiek

izvadīts ar fēcēm, tāpēc nav

paredzama mijiedarbība ar

efavirenzu.

Hormonālās kontracepcijas līdzekļi

Iekšķīgai lietošanai:

Etinlestradiols:

Etinilestradiols+norgestimāts/

AUC: ↔

efavirenzs (0,035 mg + 0,25 mg vienu reizi dienā/600 mg vienu reizi dienā)

Cmax: ↔ Cmin: ↓ 8% (↑ 14 līdz ↓ 25)

Norelgestromīns (aktīvais

metabolīts):

AUC: ↓ 64% (↓ 62 līdz ↓ 67)

Cmax: ↓ 46% (↓ 39 līdz ↓ 52) Cmin: ↓ 82% (↓ 79 līdz ↓ 85)

Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo
Papildus hormonālās kontracepcijas līdzekļiem jālieto droša kontracepcijas barjermetode (skatīt 4.6. apakšpunktu).

Injekcija: Depo-medroksiprogesterona

Levonorgestrels (aktīvais metabolīts): AUC: ↓ 83% (↓ 79 līdz ↓ 87) Cmax: ↓ 80% (↓ 77 līdz ↓ 83) Cmin: ↓ 86% (↓ 80 līdz ↓ 90) (metabolisma indukcija)
Efavirenzs: klīniski nozīmīgu mijiedarbību nenovēro. Šo iedarbību klīniskā nozīme nav zināma. 3 mēnešus ilgā zāļu mijiedarbības pētījumā netika konstatētas

Sakarā ar ierobežoto pieejamo informāciju, papildus hormonālās

16

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)
acetāts (DMPA)/efavirenzs (150 mg DMPA reizes deva i.m.)
Implanti: Etonogestrels/efavirenzs
Imūnsupresanti
Imūnsupresanti, kurus metabolizē CYP3A4 (piemēram, ciklosporīns, takrolims, sirolims)/efavirenzs
Opioīdi Metadons/efavirenzs (stabila uzturošā deva, 35-100 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)
būtiskas atšķirības MPA farmakokinētiskajos rādītājos pacientēm, kuras saņēma efavirenzu saturošu pretretrovīrusu terapiju un pacientēm, kuras nesaņēma pretretrovīrusu terapiju. Līdzīgus rezultātus ieguva arī citi pētnieki, lai gan otrajā pētījumā MPA līmeņi plazmā atšķīrās vairāk. Abos pētījumos, pacientēm, kas saņēma efavirenzu un DMPA, progesterona līmenis plazmā saglabājās zems, atbilstoši saglabājot ovulāciju nomācošo iedarbību
Mijiedarbība nav pētīta. Iespējama samazināta etonogestrela iedarbība (CYP3A4 indukcija).
Pēcreģistrācijas periodā saņemti atsevišķi ziņojumi par etonogestrela kontraceptīvās iedarbības trūkumu pacientēm, kuras lietoja efavirenzu.

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu
kontracepcijas līdzekļiem jālieto droša kontracepcijas barjermetode (skatīt 4.6. apakšpunktu).
Papildus hormonālās kontracepcijas līdzekļiem jālieto droša kontracepcijas barjermetode (skatīt 4.6. apakšpunktu).

Mijiedarbība nav pētīta. Iespējama samazināta imūnsupresanta iedarbība (CYP3A4 indukcija). Nav paredzams, ka šie
imūnsupresanti ietekmēs efavirenza iedarbību

Iespējams būs nepieciešams pielāgot imūnsupresantu devu. Uzsākot vai pārtraucot terapiju ar efavirenzu, ieteicams vismaz 2
nedēļas rūpīgi kontrolēt imūnsupresanta koncentrāciju (kamēr tiek sasniegta stabila koncentrācija).

Metadons:
AUC: ↓ 52% (↓ 33 līdz ↓ 66) Cmax: ↓ 45% (↓ 25 līdz ↓ 59) (CYP3A4 indukcija)

Pacienti jānovēro, vai nerodas atcelšanas pazīmes, un attiecīgi jāpalielina metadona deva, lai atvieglotu atcelšanas simptomus.

Buprenorfīns/naloksons/efavirenzs

Pētījumā HIV inficētiem intravenozo zāļu lietotājiem vienlaikus efavirenza un metadona lietošana izraisīja metadona plazmas līmeņa pazemināšanos un opiātu atcelšanas pazīmes. Lai atvieglotu atcelšanas simptomus, metadona deva tika palielināta par vidēji 22%. Metadona/efavirenza mijiedarbības mehānisms ir CYP3A4 indukcija. Buprenorfīns: AUC: ↓ 50%
Norbuprenorfīns: AUC: ↓ 71%
Efavirenzs:

Neskatoties uz buprenorfīnu iedarbības samazināšanos, pacientiem nenovēroja abstinences simptomus. Var nebūt nepieciešama buprenorfīna vai efavirenza devu pielāgošana, tos lietojot kopā.

17

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

(devas)

izmaiņas procentos un

ticamības intervāls, ja piemērojamsa

(mehānisms)

Klīniski nozīmīgu

farmakokinētisko mijiedarbību

nenovēro.

a 90% ticamības intervāls, ja vien nav norādīts citādāk. b 95% ticamības intervāls.

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu

Citas mijiedarbības: efavirenzs nesaistās ar kanabinoīdu receptoriem. Skrīninga pārbaudēs novēroja viltus pozitīvu urīna kanabionīdu testu HIV neinficētiem un HIV inficētiem pacientiem, kuri saņēma efavirenzu. Šādos gadījumos ieteicama apstiprinoša pārbaude ar precīzākām metodēm, tādām kā gāzu hromatogrāfija/masas spektrometrija.

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Sievietes reproduktīvā vecumā

Skatīt turpmāk un 5.3. apakšpunktā. Efavirenzu nedrīkst lietot grūtniecības periodā, ja vien šāda terapija ir nepieciešama pacientes klīniskā stāvokļa dēļ. Sievietēm reproduktīvajā vecumā pirms efavirenza terapijas uzsākšanas jāveic grūtniecības tests.

Kontracepcija vīriešiem un sievietēm

Vienmēr vienlaicīgi ar citiem kontracepcijas līdzekļiem (piemēram, perorālajiem vai citiem hormonālās kontracepcijas līdzekļiem, skatīt 4.5. apakšpunktu) jāizmanto kontracepcijas barjermetode. Tā kā efavirenzam ir garš eliminācijas pusperiods, 12 nedēļas pēc efavirenza lietošanas pārtraukšanas iesaka lietot atbilstošus kontracepcijas līdzekļus.

Grūtniecība

Par nervu caurulītes bojājumiem, tajā skaitā meningomielocēli, kopumā bijuši septiņi retrospektīvi ziņojumi no kopējā grūtnieču skaita, kuras saņēma efavirenzu saturošu terapiju pirmā grūtniecības trimestra laikā (izņemot efavirenzu saturošas fiksētas devas kombinācijas tabletes). Divi papildu gadījumi (1 prospektīvs un 1 retrospektīvs) tajā skaitā gadījumi, kas atbilst nervu caurulītes bojājumiem, ir reģistrēti, saņemot fiksētu devu kombinācijas tabletes, kas satur efavirenzu, emtricitabīnu un tenofovīra dizoproksila fumarātu. Šo gadījumu cēloņsakarība ar efavirenza lietošanu nav noskaidrota, kopsaucējs nav zināms. Tā kā neirālā vada bojājumi parādās pirmajās 4 augļa attīstības nedēļās (laikā, kad noslēdzas neirālais vads), tad būtu jāņem vērā potenciālais risks grūtniecēm, kuras efavirenzu saņem pirmā grūtniecības trimestra laikā.

Sākot ar 2013. gada jūliju, pretretrovīrusu grūtniecības reģistrā (Antiretroviral Pregnancy Registry – APR) saņemti prospektīvi ziņojumi par efavirenzu saturošu terapiju iedarbību 904 grūtniecēm pirmā trimestra laikā, kur dzimuši 766 dzīvi jaundzimušie. Vienam bērnam tika ziņots par nervu caurulītes bojājumu, un pārējo dzemdību defektu biežums un veids bija līdzīgs tam, ko novēroja bērniem, kuriem bijusi efavirenzu nesaturošu terapiju shēmu iedarbība, kā arī HIV negatīvo bērnu kontroles grupā. Nervu caurulītes bojājumu sastopamība vispārējā populācijā ir no 0,5 līdz 1 gadījumam uz katriem 1000 dzīvi dzimušajiem.

Tika novērotas malformācijas ar efavirenzu ārstētu pērtiķu embrijiem (skatīt 5.3. apakšpunktu).

18

Barošana ar krūti
Efavirenzs izdalās mātes pienā cilvēkam. Nav pietiekamas informācijas par efavirenza ietekmi uz jaundzimušo/mazuli. Nevar izslēgt risku mazulim. Ārstēšanas laikā ar efavirenzu jāpārtrauc barot bērnu ar krūti. HIV inficētām sievietēm ir ieteicams nekādā gadījumā nebarot savus bērnus ar krūti, lai izvairītos no HIV transmisijas.
Fertilitāte
Efavirenza ietekme uz žurku tēviņu un mātīšu fertilitāti tika novērtēta tikai lietojot devas, ar kurām tika sasniegta sistēmiskā zāļu iedarbība, kas līdzvērtīga vai zemāka nekā cilvēkiem, kuri lietoja ieteiktās efavirenza devas. Šajos pētījumos efavirenzs nepasliktināja pārošanos vai fertilitāti žurku tēviņiem un mātītēm (lietojot devas līdz 100 mg/kg/divreiz dienā) un neietekmēja ārstēto žurku tēviņu spermu vai pēcnācējus (lietojot devas līdz 200 mg/ divreiz dienā). Žurku mātītēm, kurām tika dots efavirenzs, piedzimušo pēcnācēju reproduktīvā funkcija netika ietekmēta.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Efavirenzs var izraisīt reiboni un/vai miegainību, pazemināt koncentrēšanās spējas. Pacientiem ir jānorāda, ka gadījumā, ja parādās šie simptomi, viņiem vajadzētu izvairīties no iespējami bīstamiem uzdevumiem, piemēram, auto vadīšanas vai mehānismu apkalpošanas.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Kopsavilkums par drošuma profilu
Efavirenzs ir pētīts vairāk nekā 9000 pacientu 1008 pieaugušu pacientu apakšgrupā, kas kontrolētos klīniskajos pētījumos saņēma 600 mg efavirenza dienā kombinācijā ar PI un/vai NRTI, visbiežāk ziņotās nevēlamās blakusparādības ar vismaz mērenu intensitāti un vismaz 5% pacientu, bija izsitumi (11,6%), reibonis (8,5%), slikta dūša (8,0%), galvassāpes (5,7%) un nogurums (5,5%). Visnopietnākās ar efavirenza lietošanu saistītās nevēlamās blakusparādības ir izsitumi un nervu sistēmas simptomi. Nervu sistēmas simptomi parasti parādās drīz pēc terapijas uzsākšanas, un parasti izzūd pēc pirmajām 2 - 4 nedēļām. Pacientiem, kuri ārstēšanā saņēma efavirenzu, ziņots par smagas pakāpes ādas blakusparādībām, tādām kā Stīvensa-Džonsona sindromu un erythema multiforme; psihiskām blakusparādībām, ieskaitot smagu depresiju, nāvi pašnāvības gadījumā un psihozei līdzīgu uzvedību; un krampjiem. Ordinējot efavirenzu vienlaicīgi ar pārtiku, var pastiprināties efavirenza iedarbība un var pieaugt nevēlamo blakusparādību biežums (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Kontrolētos klīniskajos pētījumos (006) tika novērtēta efavirenza saturošu terapijas shēmu ilgstošas lietošanas drošuma profils, kur pacienti saņēma efavirenzu + zidovudīnu + lamivudīnu (n = 412, vidējais ilgums 180 nedēļas), efavirenzu + indinavīru (n = 415, vidējais ilgums 102 nedēļas), vai indinavīru + zidovudīnu + lamivudīnu (n = 401, vidējais ilgums 76 nedēļas). Ilgstoša efavirenza lietošana šo pētījumu ietvaros neliecināja par jauniem, ar lietošanas drošumu saistītiem gadījumiem.
Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulā
Turpmāk uzskaitītas vidēji smagas vai smagākas nevēlamās blakusparādības, par ko ziņots klīniskajos pētījumos ar efavirenza rekomendētajām devām kombinētajā terapijā (n = 1008), un par kurām ir maz ticams, ka tās ir saistītas ar terapiju (pamatojoties uz pētnieku ziņām). Slīprakstā uzskaitītas arī tās nevēlamās blakusparādības, kuras novērotas pēcreģistrācijas periodā un saistītas ar efavirenzu saturošu pretretrovīrusu terapiju shēmu lietošanu. Blakusparādību biežuma iedalījums: ļoti bieži (≥ 1/10); bieži (≥ 1/100 līdz < 1/10); retāk (≥ 1/1 000 līdz < 1/100); reti (≥ 1/10 000 līdz < 1/1 000) vai ļoti reti (< 1/10 000) .

Imūnās sistēmas traucējumi

retāk

paaugstināta jutība

19

Vielmaiņas un uztures traucējumi

bieži

hipertrigliceridēmija*

retāk

hiperholesterinēmija*

Psihiskie traucējumi

bieži

patoloģiski sapņi, trauksme, depresija, bezmiegs*

retāk reti

nenosvērtība, agresija, apjukuma stāvoklis, eiforisks garastāvoklis, halucinācijas, mānija, paranoja, psihoze†, pašnāvības mēģinājumi, domas par pašnāvību* mānija‡, neiroze‡, pašnāvība‡*

Nervu sistēmas traucējumi

bieži

koordinācijas un līdzsvara traucējumi†, uzmanības traucējumi (3,6%), reibonis

(8,5%), galvassāpes (5,7%), miegainība (2,0%)*

retāk

uzbudinājums, amnēzija, ataksija, koordinācijas traucējumi, konvulsijas, domāšanas traucējumi*, trīce†

Acu bojājumi

retāk

redzes traucējumi

Ausu un labirinta bojājumi

retāk

troksnis ausīs†, reibonis

Asinsvadu sistēmas traucējumi

retāk

pietvīkums†

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

bieži

sāpes vēderā, caureja, slikta dūša, vemšana

retāk

pankreatīts

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

bieži

aspartāta aminotransferāzes (AsAT) līmeņa paaugstināšanās*, alanīna

aminotransferāzes (AlAT) līmeņa paaugstināšanās*, gamma-glutamiltransferāzes

(GGT) paaugstināšanās paaugstināšanās*

retāk reti

akūts hepatīts aknu mazspēja‡*

Ādas un zemādas audu bojājumi

loti bieži

izsitumi (11,6%)*

bieži

nieze

retāk reti

erythema multiforme, Stīvensa-Džonsona sindroms* fotosensibilizācija un ar to saistītais dermatīts†

Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības

retāk

ginekomastija

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

bieži

nogurums

*, †, ‡ - sīkāku informāciju skatīt sadaļā c. Atsevišķu blakusparādību apraksts.

Atsevišķu blakusparādību apraksts

Informācija par pēcreģistrācijas laika novērojumiem
† Šīs blakusparādības tika novērotas pēcreģistrācijas laikā; tomēr biežums noteikts, izmantojot datus no 16 klīniskajiem pētījumiem (n=3969).
‡ Šīs blakusparādības tika novērotas pēcreģistrācijas periodā, bet par tām nav ziņotas kā ar zāļu lietošanu saistītām blakusparādībām 16 klīniskajos pētījumos ar efavirenzu ārstētiem pacientiem. Biežuma kategorija "reti" definēta atbilstoši vadlīnijai ‘Par vadlīnijām zāļu aprakstiem’ (rev. 2, Sept 2009), ko pamato aprēķinātā 95% ticamības intervāla augšējā robeža 0 gadījumiem, novērtējot ar efavirenzu ārstēto indivīdu skaitu šajos klīniskajos pētījumos (n=3969).

Izsitumi
Klīniskajos pētījumos ādas izsitumi parādījās 26 % pacientu, kuri bija ārstēti ar 600 mg efavirenza, salīdzinot ar 17 % kontroles grupā. 18 % pacientu ādas izsitumu izcelsmi saistīja ar efavirenza terapiju. Nopietni izsitumi parādījās mazāk nekā 1 % ar efavirenzu ārstēto pacientu, un 1,7 %

20

pārtrauca terapiju izsitumu dēļ. Erythema multiforme vai Stīvensa-Džonsona sindroma gadījumu biežums bija apmēram 0,1 %.

Izsitumi parasti ir viegli līdz vidēji izteikti makulopapulozi ādas bojājumi, kas parādās pirmo divu efavirenza terapijas nedēļu laikā. Lielākajai daļai pacientu izsitumi izzūd viena mēneša laikā, turpinot terapiju ar efavirenzu. Efavirenzu var atkārtoti uzsākt pacientiem, kuriem terapija pārtraukta izsitumu dēļ. Atsākot efavirenzu, iesaka lietot piemērotus antihistamīna līdzekļus un/vai kortikosteroīdus.

Pieredze efavirenza lietošanā pacientiem, kas bija pārtraukuši citu NNRTI klases pretvīrusu līdzekļu lietošanu, ir ierobežota. Ziņojumu biežumu par atkārtotiem izsitumiem pēc nevirapīna nomaiņas uz efavirenza terapiju pamato retrospektīvie kohorta dati no publikācijām, un tas ir amplitūdā no 13 līdz 18%, salīdzinot ar ziņojumu skaitu, ko novēroja ar efavirenzu ārstētajiem pacientiem klīniskajos pētījumos. (Skatīt 4.4. apakšpunktu).

Psihiskie simptomi Pacientiem, kuri ārstēšanā saņēmuši efavirenzu, novēroja nopietnas psihiskas nevēlamas blakusparādības. Specifisko smago psihisko blakusparādību biežums kontrolētajos pētījumos bija:

Pacientiem, kas saņēma

efavirenzu (n=1008):

- smaga depresija

1,6 %

- pašnāvības tieksme

0,6 %

- neveiksmīgi pašnāvības mēģinājumi 0,4 %

- agresīva uzvedība

0,4 %

- paranoidālas reakcijas

0,4 %

- maniakālas reakcijas

0,1 %

Pacientiem, kas saņēma kontroles zāles (635): 0,6 % 0,3 % 0% 0,3 % 0,3 % 0%

Pacientiem ar psihiskiem traucējumiem anamnēzē ir lielāks šo nopietno psihisko blakusparādību risks. Katras augstākminētās blakusparādības biežums ir diapazonā no 0,3 % maniakālām reakcijām līdz 2,0 % gan smagai depresijai, gan suicīdām domām. Arī pēcreģistrācijas periodā ir bijuši ziņojumi par suicīdu izraisītu nāvi, murgiem un psihozei līdzīgu uzvedību.

Nervu sistēmas simptomi Kontrolētos klīniskajos pētījumos ir bieži aprakstītas blakusparādības, pie kurām pieder (bet ne tikai): reibonis, bezmiegs, miegainība, traucētas koncentrēšanās spējas un sapņu traucējumi. Šajā terapijas grupā 19 % (2% smagus) pacientu izjuta vidēji stiprus un stipri izteiktus nervu sistēmas darbības traucējumus, salīdzinājumā – kontroles grupā šādas blakusparādības izjuta 9,0 % (smagus 1%) pacientu. Klīniskajos pētījumos 2 % pacientu, kuri saņēma efavirenzu, pārtrauca ārstēšanos šādu simptomu dēļ.

Nervu sistēmas simptomi parasti parādās pirmajā vai otrajā terapijas dienā, un parasti izzūd pēc pirmajām 2-4 nedēļām. Pētījumā ar neinficētiem brīvprātīgajiem raksturīgo nervu sistēmas simptomu parādīšanās laiks bija vidēji 1 stunda pēc devas un vidējais ilgums bija 3 stundas. Nervu sistēmas simptomi var parādīties biežāk, ja efavirenzu lieto kopā ar ēdienu, to var izskaidrot ar paaugstinātu efavirenza līmeni plazmā (skatīt 5.2. apakšpunktu). Lietojot pirms gulētiešanas, šķiet, uzlabojas zāļu panesamība, un to ieteic pirmo terapijas nedēļu laikā, kā arī pacientiem, kam šie simptomi nepāriet (skatīt 4.2. apakšpunktu). Devas samazināšanai vai dienas devas sadalīšanai nav pierādīta labvēlīga iedarbība.

Ilgtermiņa dati liecināja, ka pēc 24 nedēļu terapijas jauna veida nervu sistēmas simptomu biežums ar efavirenzu ārstētiem pacientiem bija līdzīgs kā pacientiem kontroles grupā.

Aknu darbības traucējumi Dažos aknu darbības traucējumu gadījumos, par kuriem ziņots pēcreģistrācijas periodā, ieskaitot gadījumus pacientiem bez iepriekš pastāvošas aknu slimības vai citiem nosakāmiem riska faktoriem, bija raksturīga zibensveida norise un dažos gadījumos progresēšana līdz transplantācijai vai nāvei.

21

Imūnsistēmas reaktivācijas sindroms HIV inficētiem pacientiem ar smagu imūndeficītu, kuriem uzsāka kombinēto pretretrovīrusu terapiju (combination antiretroviral therapy - CART), var parādīties iekaisuma reakcija uz asimptomātisku vai nenoskaidrotu oportūnistisku infekciju. Par autoimūniem traucējumiem (tādiem kā Graves slimība un autoimūns hepatīts) arī ir saņemti ziņojumi; tomēr laiks līdz to rašanās sākumam ir mainīgāks un šie notikumi var parādīties daudzus mēnešus pēc terapijas uzsākšanas (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Osteonekroze Ziņots par osteonekrozes gadījumiem, īpaši pacientiem ar vispārzināmiem riska faktoriem, progresējošu HIV-slimību vai pakļautiem ilgstošai kombinētas pretretrovīrusu terapijas ietekmei (CART). Tās sastopamības biežums nav zināms (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Novirzes no normas laboratorijas izmeklējumu rādītājos
Aknu enzīmi: AsAT un AlAT līmeņa paaugstināšanos, kas vairāk nekā piecas reizes pārsniedza normas augšējo robežu (NAR), konstatēja 3% no 1008 pacientu, kas saņēma 600 mg efavirenza dienā (5-8% pēc ilgtermiņa terapijas klīniskajos pētījumos 006). Līdzīga paaugstināšanās novērota arī pacientiem kontroles grupā (5% pēc ilgtermiņa terapijas). GGT līmeņa paaugstināšanās vairāk kā piecas reizes virs normas augšējās robežas (NAR) tika novērota 4% visu pacientu, kas saņēma 600 mg efavirenza dienā, un 1,5 - 2% kontroles grupas pacientu (7% ar efavirenzu ārstētiem pacientiem un 3% pacientu kontroles grupā pēc ilgtermiņa ārstēšanas). Izolēta GGT paaugstināšanās pacientiem, kas saņem efavirenzu, var liecināt par enzīmu indukciju. Ilgtermiņa klīniskajos pētījumos (006) 1% pacientu katrā terapijas grupā ārstēšana tika pārtraukta aknu vai žults sistēmas slimību dēļ.
Amilāze: 10% pacientu, kuri lietoja efavirenzu, un 6% pacientu kontroles grupā no 1008 pacientiem klīnisko pētījumu apakšgrupā tika novērota asimptomātiska seruma amilāzes līmeņa paaugstināšanās vairāk kā 1,5 reizes virs normas robežas. Asimptomātiskā seruma amilāzes pieauguma klīniskā nozīme nav zināma.
Vielmaiņas raksturlielumi Pretretrovīrusu terapijas laikā var palielināties ķermeņa masa un paaugstināties lipīdu un glikozes līmenis asinīs (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija
Nevēlamās blakusparādības bērniem visumā ir tādas pašas kā pieaugušajiem. Izsitumus bērniem novēro biežāk nekā pieaugušajiem, un tie biežāk ir smagi (izsitumus novēroja 59 no 182 (32%) bērniem, kas lietoja efavirenzu, smagi izsitumi bija 6 no 182 (3,3%) bērniem). Iespējams, ka pirms efavirenza terapijas, ir lietderīgi uzsāk piemērotu antihistamīna līdzekļu lietošanu.
Citas īpašas pacientu grupas
Aknu enzīmi pacientiem ar B vai C hepatīta blakus infekciju Ilgtermiņa pētījuma 006 datos konstatēts, ka 137 pacienti, kuri saņēma efavirenzu saturošas terapijas kursus (vidējais ilgums 68 nedēļas), un 84 pacienti kontroles grupā (vidējais ārstēšanas ilgums 56 nedēļas) bija seropozitīvi pret B (virsmas antigēna pozitīvi) un/vai C hepatītu (C hepatīta antivielu pozitīvi). AsAT paaugstināšanos piecas reizes virs NAR pacientiem ar kombinētu infekciju pētījumā 006 novēroja 13 % ar efavirenzu ārstēto pacientu un 7 % kontroles grupā, un AlAT paaugstināšanos piecas reizes virs NAR novēroja attiecīgi 20 % un 7 %. 3 % no kombinētās infekcijas pacientiem, kuri lietoja efavirenzu, un 2 % kontroles grupas kombinētās infekcijas pacientu pārtrauca zāļu lietošanu aknu slimību dēļ (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
22

4.9. Pārdozēšana
Dažiem pacientiem, kuri nejauši ir lietojuši 600 mg efavirenza divas reizes dienā, ir aprakstīta nervu sistēmas traucējumu simptomu palielināšanās. Vienam pacientam attīstījās patvaļīgas muskuļu kontrakcijas.
Efavirenza pārdozēšanas terapijai jāizmanto vispārējie pasākumi, ieskaitot dzīvībai svarīgo pazīmju monitorēšanu un pacienta klīniskā stāvokļa novērošanu. Lai palīdzētu izvadīt neabsorbētās zāles, var izmantot aktivēto ogli. Nav specifisku antidotu pret efavirenza pārdozēšanu. Tā kā efavirenzs sevišķi aktīvi saistās ar proteīniem, nav sagaidāms, ka ar dialīzi var izvadīt no organisma nozīmīgu zāļu daudzumu.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: pretvīrusu līdzekļi sistēmiskai lietošanai. Nenukleozīdu reversās transkriptāzes inhibitori. ATĶ kods: J05AG03
Darbības mehānisms
Efavirenzs ir HIV-1 NNRTI. Efavirenzs ir nekonkurējošs HIV-1 reversās transkriptāzes (RT) inhibitors, un tas nozīmīgi neinhibē HIV-2 RT vai šūnu DNS polimerāzes (α, β, γ vai δ).
Pretvīrusu iedarbība
Brīvā efavirenza koncentrācija, kas nepieciešama, lai sasniegtu 90 līdz 95% savvaļas tipa vai zidovudīna-rezistento laboratorijas un klīnisko izolātu inhibīciju in vitro, svārstījās no 0,46 līdz 6,8 limfoblastu šūnu rindā, perifēro asiņu mononukleāro šūnu (PAMŠ) un monocītu/makrofāgu kultūrās.
Rezistence
Efavirenza iedarbīgums šūnu kultūrās pret vīrusu variantiem ar aizvietotām aminoskābēm RT 48., 108., 179., 181. vai 236. pozīcijā vai pret variantiem ar aizvietotām aminoskābēm proteāzē bija līdzīgs tam, ko novēro pret savvaļas tipa celmiem. Vienīgie aizvietojumi, kas radīja augstāko rezistenci pret efavirenzu šūnu kultūrās, atbilst leicīna nomaiņai uz izoleicīnu 100. pozīcijā (L100I, 17 līdz 22 reizes lielāka rezistence) un lizīna nomaiņai uz asparagīnu 103. pozīcijā (K103N, 18 līdz 33 reizes lielāka rezistence). Vairāk kā simtkārtīgu jutīguma zudumu novēroja HIV variantiem, kam papildus citām aminoskābju substitūcijām RT bija K103N.
K103N bija visbiežāk novērotā RT substitūcija vīrusu izolātos tiem pacientiem, kam bija nozīmīgs vīrusu slodzes rikošets klīniskos pētījumos ar efavirenzu kombinācijā ar indinaviru vai zidovudīnu + lamivudīnu. Šo mutāciju novēroja 90% pacientu, kam efavirenzs nebija efektīvs uz vīrusu slodzi. Tika novērotas arī RT substitūcijas 98.,100., 101., 108., 138., 188.,190 un 225. pozīcijās, tomēr tās bija retākas un bieži tikai kombinācijā ar K103N. K103N substitūcija netika novērota pacientu analīzēs, kas bija ņemtas pirms terapijas ar efavirenzu. RT aminoskābju substitūcijas veids, kas bija saistīts ar rezistenci pret efavirenzu, bija neatkarīgs no citām pretvīrusu zālēm, ko izmantoja kombinācijā ar efavirenzu.
Krusteniskā rezistence Krusteniskās rezistences profili šūnu kultūrā efavirenzam, nevirapīnam un delavirdīnam pierādīja, ka K103N substitūcija izraisa jutīguma zudumu pret visiem trim NNRTI. Divi no trim pret delavirdīnu rezistentiem klīniskiem izolātiem bija krusteniski rezistenti pret efavirenzu, un tiem novēroja K103N substitūciju. Trešais izolāts, kam bija aizvietota RT 236. pozīcija, nebija krusteniski rezistents pret efavirenzu.
23

Vīrusu izolātiem, ko ieguva no to pacientu PAMŠ, kuri bija iekļauti efavirenza klīniskajos pētījumos un kuriem terapija nebija efektīva (vīrusu slodzes rikošets), noteica jutīgumu pret NNRTI. Trīspadsmit izolāti, kas iepriekš tika raksturoti kā pret efavirenzu rezistenti, bija rezistenti arī pret nevirapīnu un delavirdīnu. Pieciem no šiem pret NNRTI rezistentiem izolātiem tika konstatēta K103N vai RT substitūcija 108. pozīcijā no valīna uz izoleicīnu (V108I). Trīs no pārbaudītajiem efavirenza terapijas rezistentajiem izolātiem saglabāja jutīgumu pret efavirenzu šūnu kultūrā un bija jutīgi arī pret nevirapīnu un delavirdīnu.

Krusteniskās rezistences iespējamība starp efavirenzu un PI ir maza, jo ir atšķirīgi mērķa enzīmi. Krusteniskās rezistences iespējamība starp efavirenzu un NRTI ir maza, jo ir atšķirīgas saistīšanās vietas pie mērķa un atšķirīgi darbības mehānismi.

Klīniskā efektivitāte

Efavirenzs nav pētīts kontrolētos pētījumos pacientiem ar progresējošu HIV slimību, t.i., ar CD4 skaitu < 50 šūnām/mm3, vai pacientiem, kas iepriekš saņēmuši PI vai NNRTI. Klīniskā pieredze kontrolētos pētījumos ar kombinācijām, ieskaitot didanozīnu vai zalcitabīnu, ir ierobežota.

Divos kontrolētos apmēram gadu ilgos pētījumos (006 un ACTG 364) ar efavirenzu kombinācijas ar NRTI un/vai PI, uzrādīja vīrusu slodzes samazināšanos zem raudzes kvantifikācijas robežas un CD4 limfocītu skaita palielināšanos antiretrovirālo terapiju iepriekš nesaņēmušajiem un NRTI saņēmušajiem HIV inficētajiem pacientiem. Pētījums 020 uzrādīja līdzīgus rezultātus NRTI saņēmušiem pacientiem pēc 24 nedēļām. Šajos pētījumos efavirenza deva bija 600 mg dienā; indinavīra deva bija 1000 mg ik pēc 8 stundām kopā ar efavirenzu un 800 mg ik pēc 8 stundām bez efavirenza. Nelfinavīra deva bija 750 mg trīs reizes dienā. Katrā no šiem pētījumiem tika izmantotas NRTI standarta devas, nozīmējot ik pēc 12 stundām.

Klīniskajā pētījumā 006, randomizētā, atklātā pētījumā, 1266 pacientiem, kuriem, uzsākot pētījumus, bija nepieciešama efavirenza-, lamivudīna-, NNRTI-, un PI terapija, tika salīdzināti efavirenzs + zidovudīns + amivudīns vai efavirenzs + indinavīrs ar indinavīru + zidovudīnu + lamivudīnu. Vidējais izejas CD4 šūnu skaits bija 341 šūna/mm3 un vidējais izejas HIV-RNS līmenis bija 60250 kopijas/ml. To 614 pacientu, kuri tika iesaistīti klīniskajā pētījumā 006 vismaz 48 nedēļas, pētījuma efektivitātes rezultāti apkopoti 2. tabulā. Reaģējušo skaita analīzē (nepabeigušie pielīdzināti neveiksmes analīzei [NC = F]) pacientiem, kas jebkāda iemesla dēļ pāragri izstājās no pētījuma, vai kam iztrūka HIV-RNS mērījuma, pirms vai pēc kura sekoja mērījums virs analīzes kvantifikācijas robežas, tika uzskatīti par tādiem, kam trūkstošos laika posmos HIV-RNS bija virs 50 vai virs 400 kopijām/ml.

2. tabula. Klīniskā pētījuma 006 efektivitātes rezultāti

Terapijas

n

Reaģējušo pacientu skaits (NC = F a)

shēmad

HIV RNS plazmā

< 400 kopijām/ml <50 kopijām/ml

(95% T.I.b)

(95% T.I.b)

CD4 šūnu skaita vidējās izmaiņas, salīdzinot ar sākumu
šūnas/mm3 (S.E.M. c)

48 nedēļas

48 nedēļas

48 nedēļas

EFV +

202

67%

62%

187

ZDV + 3TC

(60%, 73%)

(55%, 69%)

(11,8)

EFV + IDV

206

54%

48%

177

(47%, 61%)

(41%, 55%)

(11,3)

IDV +

206

45%

40%

153

ZDV + 3TC

(38%, 52%)

(34%, 47%)

a NC= F, neveiksme, izstājas no pētījuma

b T.I., ticamības intervāls

c SEM, vidējā standartkļūda

d EFV, efavirenzs; ZDV, zidovudīns; 3TC, lamivudīns; IDV, indinavīrs.

(12,3)

Ilgtermiņa pētījuma 006 rezultāti pēc 168 nedēļām (kur attiecīgi 160 pacienti pabeidza pētījumu, lietojot EFV + IDV, 196 pacienti, lietojot EFV + ZDV + 3TC, un 127 pacienti, lietojot IDV + ZDV +

24

3TC) liek domāt par atbildes reakcijas noturību, attiecīgi salīdzinot atbildes reakcijas rādītājus pacientiem ar HIV RNS < 400 kopijām/ml, HIV RNS < 50 kopijām/ml un CD4 šūnu skaita izmaiņas, salīdzinot ar sākumu.

Pētījumu ACTG 364 un 020 efektivitātes rezultāti ir atspoguļoti 3. tabulā. Pētījuma ACTG 364 196 pacienti tika ārstēti ar NRTI, bet nesaņēma PI un NNRTI. Pētījuma 020 327 pacienti tika ārstēti ar NRTI, bet nesaņēma PI vai NNRTI. Pēc iesaistīšanās pētījumos ārsts varēja mainīt pacientu NRTI lietošanas shēmu. Augstāki atbildes reakcijas rādītāji bija pacientiem, kuri mainīja NRTI.

3. tabula. Klīnisko pētījumu ACTG 364 un 020 efektivitātes rezultāti Reaģējušo pacientu skaits (NC = Fa)

CD4 šūnu skaita vidējās

HIV RNS plazmā

izmaiņas, salīdzinot ar

Pētījuma

sākumu

n

% (95% T.I.c) % (95% T.I.c) šūnas/mm3 (S.E.M.d)

numurs/Terapijas shēmasb

Pētījums ACTG

< 500 kopijām/ml

< 50 kopijām/ml

364

48 nedēļas

EFV + NFV +

65

70

(59, 82)

---

---

107

(17,9)

NRTI

EFV + NRTI

65

58

(46, 70)

---

---

114

(21,0)

NFV + NRTI

66

30

(19, 42)

---

---

94

(13,6)

Pētījums 020

< 400 kopijām/ml

< 50 kopijām/ml

24 nedēļas

EFV + IDV +

157 60

(52, 68)

49

(41, 58)

104

(9,1)

NRTI

IDV + NRTI

170 51

(43, 59)

38

(30, 45)

77

(9,9)

a NC = F, neveiksme, izstājas no pētījuma b EFV, efavirenzs; ZDV, zidovudīns; 3TC, lamivudīns; IDV, indinavīrs; NRTI, nukleozīdu reversās

transkriptāzes inhibitori, NFV, nelfinavīrs. c T.I., ticamības intervāls proporcionāli pacientu atbildes reakcijai d SEM, vidējā standartkļūda

---, nav veikts.

Pediatriskā populācija

Pētījums AI266922 bija atklāts pētījums efavirenza farmakokinētikas, drošuma, panesības un antivirālās aktivitātes novērtēšanai kombinācijā ar didanozīnu un emtricitabīnu pediatriskiem pacientiem, kas nebija un bija saņēmuši antiretrovirālo terapiju. Ar efavirenzu ārstēja trīsdesmit septiņus pacientus vecumā no 3 mēnešiem līdz 6 gadiem (mediānais vecums 0,7 gadi). Sākumstāvoklī plazmas HIV-1 RNS mediānā vērtība bija 5,88 log10 kopijas/ml, CD4+ šūnu mediānais skaits bija 1144 šūnas/mm3 un mediānais CD4+ procentuālais saturs bija 25%. Mediānais pētāmo zāļu lietošanas ilgums bija 132 nedēļas; 27% pacientu pārtrauca lietot zāles pirms 48. nedēļas. Izmantojot ārstēšanai paredzētās (ITT) grupas analīzi, konstatēja, ka kopējā pacientu daļa ar HIV RNS < 400 kopijām/ml un < 50 kopijām/ml 48. nedēļā bija attiecīgi 57% (21/37) un 46% (17/37). Mediānais pieaugums no sākumstāvokļa CD4+ skaitā 48. nedēļā bija 215 šūnas/mm3, un mediānais CD4+ procentālais pieaugums bija 6%.

Pētījums PACTG 1021 bija atklāts pētījums efavirenza farmakokinētikas, drošuma, panesības un antivirālās aktivitātes novērtēšanai kombinācijā ar didanozīnu un emtricitabīnu pediatriskiem pacientiem, kas nebija saņēmuši antiretrovirālo terapiju. Ar efavirenzu ārstēja četrdesmit trīs pacientus vecumā no 3 mēnešiem līdz 21 gadam (mediānais vecums 9,6 gadi). Sākumstāvoklī plazmas HIV-1 RNS mediānā vērtība bija 4,8 log10 kopijas/ml, CD4+ šūnu mediānais skaits bija 367 šūnas/mm3 un mediānais CD4+ procentuālais saturs bija 18%. Mediānais pētāmo zāļu lietošanas ilgums bija 181 nedēļa; 16% pacientu pārtrauca lietot zāles pirms 48. nedēļas. Izmantojot ārstēšanai paredzētās (ITT) grupas analīzi, konstatēja, ka kopējā pacientu daļa ar HIV RNS < 400 kopijām/ml un <

25

50 kopijām/ml 48. nedēļā bija attiecīgi 77% (33/43) un 70% (30/43). Mediānais pieaugums no sākumstāvokļa CD4+ skaitā 48. ārstēšanas nedēļā bija 238 šūnas/mm3, un mediānais CD4+ procentālais pieaugums bija 13%.
Pētījums PACTG 382 bija atklāts pētījums efavirenza farmakokinētikas, drošuma, panesības un antivirālās aktivitātes novērtēšanai kombinācijā ar nelfinavīru un NRTI pediatriskiem pacientiem, kas nebija saņēmuši antiretrovirālo terapiju un bija saņēmuši NRTI. Ar efavirenzu ārstēja simt divus pacientus vecumā no 3 mēnešiem līdz 16 gadiem (mediānais vecums 5,7 gadi). Astoņdesmit septiņi procenti pacientu bija iepriekš saņēmuši antiretrovirālo terapiju. Sākumstāvoklī plazmas HIV-1 RNS mediānā vērtība bija 4,57 log10 kopijas/ml, CD4+ šūnu mediānais skaits bija 755 šūnas/mm3 un mediānais CD4+ procentuālais saturs bija 30%. Mediānais pētāmo zāļu lietošanas ilgums bija 118 nedēļas; 25% pacientu pārtrauca lietot zāles pirms 48. nedēļas. Izmantojot ārstēšanai paredzētās (ITT) grupas analīzi, konstatēja, ka kopējā pacientu daļa ar HIV RNS < 400 kopijām/ml un < 50 kopijām/ml 48. nedēļā bija attiecīgi 57% (58/102) un 43% (44/102). Mediānais pieaugums no sākumstāvokļa CD4+ skaitā 48. ārstēšanas nedēļā bija 128 šūnas/mm3, un mediānais CD4+ procentālais pieaugums bija 5%.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Uzsūkšanās
Neinficētiem brīvprātīgajiem maksimālās efavirenza koncentrācijas plazmā 1,6-9,1 μM tika sasniegtas 5 stundu laikā pēc vienreizējas iekšķīgas 100 mg līdz 1600 mg devas nozīmēšanas. Ar devu saistītas Cmax un ZLL palielināšanās tika novērotas devām līdz 1600 mg; pieaugums bija mazāk kā proporcionāls, kas liecina par absorbcijas samazināšanos, palielinoties devām. Laiks līdz maksimālai koncentrācijai plazmā (3-5 stundas) nemainījās pēc vairākkārtīgām devām, un stabila koncentrācija plazmā tika sasniegta sešās septiņās dienās.
Ar HIV inficētiem pacientiem stabilā stāvokļa vidējais Cmax, vidējais Cmin un vidējais ZLL bija lineāri 200 mg, 400 mg un 600 mg dienas devām. 35 pacientiem, kas lietoja 600 mg efavirenza vienreiz dienā, vidējais stabila stāvokļa Cmax bija 12,9 ± 3,7 μM (29%) [vidējais ± S.D. (% C.V.), stabila stāvokļa Cmin bija 5,6 ± 3,2 μM (57%) un ZLL bija 184 ± 73 μM h (40%).
Pārtikas ietekme
Pēc efavirenza apvalkoto tablešu pa 600 mg reizes devas lietošanas neinficētiem brīvprātīgajiem ZZL un Cmax paaugstinājās attiecīgi par 28% (90% T.I.: 22-33%) un 79% (90% T.I.: 58-102%), ja tās lietoja kopā ar augsta tauku satura pārtiku, salīdzinot ar lietošanu tukšā dūšā (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Izkliede
Efavirenzs izteikti saistās (aptuveni 99,5-99,75%) ar cilvēku plazmas olbaltumvielām, galvenokārt ar albumīniem. HIV-1 inficētiem pacientiem (n = 9), kas vismaz vienu mēnesi saņēma efavirenzu devā 200 līdz 600 mg vienreiz dienā, cerebrospinālā likvorā koncentrācija bija 0,26-1,19% (vidēji 0,69%) no attiecīgās koncentrācijas plazmā. Šī proporcija ir aptuveni 3 reizes augstāka nekā ar proteīniem nesaistītā (brīvā) efavirenza frakcija plazmā.
Biotransformācija
Pētījumi ar cilvēkiem un in vitro pētījumi, izmantojot aknu mikrosomas, ir pierādījuši, ka efavirenzu galvenokārt metabolizē citohroma P450 sistēma līdz hidroksilētiem metabolītiem ar sekojošu šo metabolītu glikuronēšanu. Šie metabolīti ir neaktīvi pret HIV-1. In vitro pētījumi liecina, ka CYP3A4 un CYP2B6 ir galvenie izoenzīmi, kas metabolizē efavirenzu, un tas inhibē P450 izoenzīmus 2C9, 2C19 un 3A4. In vitro pētījumos efavirenzs neinhibēja CYP2E1 un inhibēja CYP2D6 un CYP1A2 tikai koncentrācijās, kas krietni pārsniedza klīniski sasniegtās.
26

Pacientiem ar homozigotisku G516T CYP2B6 izoenzīma ģenētisko variantu varētu palielināties efavirenza aktivitāte plazmā. Šīs saistības klīniskā nozīme nav zināma, tomēr nevar izslēgt iespēju, ka varētu pieaugt ar efavirenza lietošanu saistīto nevēlamo blakusparādību biežums un smaguma pakāpe.
Ir pierādīts, ka efavirenzs inducē YP3A4 un CYP2B6, izraisot pats sava metabolisma indukciju, kas dažiem pacientiem var būt klīniski būtiska. Neinficētiem brīvprātīgajiem vairākkārtīgas 200 - 400 mg devas dienā, lietojot 10 dienas, uzkrājās mazāk, nekā paredzēts (mazāk par 22 – 42 %) un terminālais eliminācijas pusperiods, salīdzinot ar reizes devu, bija īsāks (skatīt zemāk). Ir arī pierādīts, ka efavirenzs inducē UGT1A1. Raltegravīra (UGT1A1 substrāts) iedarbība efavirenza klātbūtnē samazinās (skatīt 4.5. apakšpunktu, 1.tabula). Kaut gan in vitro dati liecina, ka efavirenzs inhibē CYP2C9 un CYP2C19, lietojot vienlaikus ar efavirenzu in vivo, ir saņemti pretrunīgi ziņojumi par šo enzīmu substrātu palielinātu un samazinātu iedarbību. Kopējā ietekme vienlaikus lietošanas gadījumā nav skaidra.
Eliminācija
Efavirenzam ir relatīvi garš terminālais eliminācijas pusperiods, 52 līdz 76 stundas pēc vienreizējas devas ievadīšanas un 40 līdz 55 stundas pēc vairākkārtīgām devām. Aptuveni 14 - 34% no radioaktīvi iezīmētas efavirenza devas izdalījās ar urīnu un mazāk nekā 1% no devas izdalījās ar urīnu neizmainīta veidā.
Aknu darbības traucējumi
Vienas devas pētījumā, vienīgajam pacientam, kam bija smags aknu bojājums (C pakāpe pēc Child Pugh), eliminācijas pusperiods dubultojās, liecinot par daudz lielākas uzkrāšanās iespējamību. Vairāku devu pētījumā nekonstatēja būtisku ietekmi uz efavirenza farmakokinētiku pacientiem ar viegliem aknu darbības traucējumiem (A pakāpe pēc Child Pugh), salīdzinot ar kontroles grupu. Nebija pietiekami daudz datu, lai noteiktu, vai vidēji smagi vai smagi aknu darbības traucējumi (B vai C pakāpes pēc Child Pugh) ietekmē efavirenza farmakokinētiku.
Dzimums, rase, gados vecāki cilvēki
Lai gan ierobežoti dati liecina, ka sievietēm, kā arī Āzijas un Klusā okeāna salu pacientiem var būt lielāka efavirenza koncentrācija plazmā, no tā neizriet, ka viņi sliktāk panestu efavirenzu. Gados vecākiem cilvēkiem farmakokinētiskie pētījumi nav veikti.
Pediatriskā populācija
49 bērniem, kas saņēma 600 mg efavirenza devas ekvivalentu (deva piemērota pēc aprēķinātā ķermeņa lieluma, vadoties pēc svara) stabila stāvokļa Cmax bija 14,1 µM, stabila stāvokļa Cmin bija 5,6 µM un ZLL bija 216 µM/h. Efavirenza farmakokinētika bērniem bija līdzīga kā pieaugušiem.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Efavirenzs nav mutagēns vai klastogēns parastos genotoksicitātes pētījumos.
Efavirenzs izraisīja augļu uzsūkšanos žurkām. Malformācijas novēroja 3 no 20 cynomolgus pērtiķu augļiem/mazuļiem, kas saņēma efavirenzu devās, ar kurām sasniegtā efavirenza koncentrācija plazmā bija līdzīga kā cilvēkiem. Anencefāliju un vienpusēju anoftalmiju ar sekundāru mēles palielināšanos novēroja vienam auglim, mikroftalmiju novēroja citam auglim un šķeltas aukslējas novēroja trešajam auglim. Ar efavirenzu ārstēto žurku un trušu augļiem nenovēroja nekādas malformācijas.
Macaca fascicularis sugas pērtiķu aknās, kas saņēma efavirenzu gadu vai ilgāk devās, kuru vidējais ZLL apmēram 2 reizes pārsniedza to ZLL, ko sasniedz cilvēkiem, lietojot ieteiktās devās, novēroja biliāro hiperplāziju. Pārtraucot zāļu lietošanu, biliārā hiperplāzija regresēja. Žurkām ir novērota biliāra fibroze. Dažiem pērtiķiem, kuri saņēma efavirenzu vismaz vienu gadu devās, kuru ZLL 4-13 reizes
27

pārsniedza vidējo ZLL cilvēkiem, lietojot ieteiktajās devās, novēroja nepastāvīgus krampjus (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu).
Kancerogenitātes pētījumi ir uzrādījuši paaugstinātu aknu un plaušu audzēju sastopamības biežumu sieviešu dzimuma pelēm, bet ne vīriešu dzimuma pelēm. Nav zināms audzēja veidošanās mehānisms un iespējamā saistība ar cilvēka veselību.
Kancerogenitātes pētījumi vīriešu dzimuma pelēm un abu dzimumu žurkām bija negatīvi. Kaut arī nav zināms efavirenza kancerogēnais potenciāls cilvēkiem, šie dati liek domāt, ka efavirenza lietošanas klīniskie ieguvumi ir nozīmīgāki par tā iespējamo kancerogenitātes risku.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Tabletes kodols
Mikrokristāliskā celuloze Hidroksipropilceluloze Nātrija laurilsulfāts Cietes glikolāta nātrija sāls (A tipa) Poloksamērs 407 Magnija stearāts
Tabletes apvalks
Hipromeloze 6cP (HPMC 2910) Laktozes monohidrāts Titāna dioksīds Makrogols/PEG 3350 Triacetīns 3 Dzeltenais dzelzs oksīds
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
2 gadi
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas nosacījumi.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Balti, necaurspīdīgi PVH/ PVdH- alumīnija vai alumīnija–alumīnija blisteri kartona kastē, kas satur 30 vai 90 apvalkotās tabletes.
30 x 1 apvalkotā tablete baltā, necaurspīdīgā PVH/ PVdH- alumīnija blisterī vai alumīnija – alumīnija perforētā blisterī ar vienu devu kontūrligzdā.
90 x 1 apvalkotā tablete baltā, necaurspīdīgā PVH/ PVdH- alumīnija perforētā blisterī ar vienu devu kontūrligzdā.
28

Multipaka (komplekts) sastāv no 90 apvalkotajām tabletēm (3 iepakojumi pa 30 x 1 apvalkotā tablete) baltos, necaurspīdīgos PVH/ PVdH- alumīnija vai alumīnija- alumīnija perforētos blisteros ar vienu devu kontūrligzdā. Multipaka (iepakojums) sastāv no 90 apvalkotajām tabletēm (3 iepakojumi pa 30 x 1 apvalkotā tablete) baltos, necaurspīdīgos PVH/ PVdH- alumīnija vai alumīnija- alumīnija perforētos blisteros ar vienu devu kontūrligzdā. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami. 6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai Nav īpašu atkritumu likvidēšanas prasību. 7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Teva B.V., Swensweg 5, 2031GA Haarlem, Nīderlande 8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/11/742/001-011 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS / PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 2012. gada 9. janvāris Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2016. gada 9. septembris 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS {MM/GGGG} Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu/.
29

II PIELIKUMS A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI
IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN
EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
30

A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese PLIVA Hrvatska d.o.o. (PLIVA Croatia Ltd.) Prilaz baruna Filipovića 25 10000 Zagreb Horvātija B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (Skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts). C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS • Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamie drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē. D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU
LIETOŠANU • Riska pārvaldības plāns (RPP) Nav piemērojams.
31

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
32

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
33

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJAIS IEPAKOJUMS BLISTERU IEPAKOJUMAM <30><30 x 1><90><90 x 1> EFAVIRENZ TEVA 600 mg APVALKOTĀS TABLETES 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes Efavirenz
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra apvalkotā tablete satur 600 mg efavirenza.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Tā satur laktozes monohidrātu. Papildus informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 30 apvalkotās tabletes 30 x 1 apvalkotās tabletes 90 x 1 apvalkotās tabletes 90 apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz:
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
34

11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Teva B.V., Swensweg 5, 2031GA Haarlem, Nīderlande
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/11/742/001 (30 x 1- PVH/PVdH-al blisteri) EU/1/11/742/002 (30 - PVH/PVdH-al blisteri) EU/1/11/742/003 (90 - PVH/PVdH-al blisteri) EU/1/11/742/006 (30 x 1 - al/al blisteri) EU/1/11/742/007 (30 - al/al blisteri) EU/1/11/742/008 (90 - al/al blisteri) EU/1/11/742/011 (90 x 1 - PVH/PVdH-al blisteri)
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija:
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS
2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
35

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJAIS MULTIPAKAS IEPAKOJUMS 90 APVALKOTĀM TABLETĒM (3 IEPAKOJUMI PA 30 x 1 ) AR BLUE BOX 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes Efavirenz
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra apvalkotā tablete satur 600 mg efavirenza.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozes monohidrātu. Papildus informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Multipaka: 90 (3 iepakojumi pa 30 x 1) apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz:
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
36

11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Teva B.V., Swensweg 5, 2031GA Haarlem, Nīderlande 12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/11/742/004 (PVH/PVdH-al blisteri multipaka: komplekts) EU/1/11/742/009 (al/al blisteri multipaka: komplekts) 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija: 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes 17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
37

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJAIS MULTIPAKAS IEPAKOJUMS 90 APVALKOTĀM TABLETĒM (3 IEPAKOJUMI PA 30 x 1 ) AR BLUE BOX 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes Efavirenz
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra apvalkotā tablete satur 600 mg efavirenza.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozes monohidrātu. Papildus informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Multipaka: 90 (3 iepakojumi pa 30 x 1) apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz:
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
38

11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Teva B.V., Swensweg 5, 2031GA Haarlem, Nīderlande 12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/11/742/005 (PVH/PVdH-al blisteri multipaka: iepakojums) EU/1/11/742/010 (al/al blisteri multipaka: iepakojums) 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija: 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes 17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
39

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA MULTIPAKAS KOMPLEKTA IEPAKOJUMS 90 APVALKOTAJĀM TABLETĒM (3 IEPAKOJUMI PA 30 x 1) BEZ BLUE BOX 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes Efavirenz
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra apvalkotā tablete satur 600 mg efavirenza.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozes monohidrātu. Papildus informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 30 x 1apvalkotā tablete. Multipaku nedrīkst pārdot dalīti.
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz:
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
40

11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Teva B.V., Swensweg 5, 2031GA Haarlem, Nīderlande 12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/11/742/001 (30 x 1- PVH/PVdH-al blisteri) EU/1/11/742/006 (30 x 1 - al/al blisteri) 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija: 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes 17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
41

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES EFAVIRENZ TEVA 600 mg apvalkotās tabletes BLISTERIS 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes Efavirenz 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Teva B.V. 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
42

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
43

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes Efavirenz
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas
attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Efavirenz Teva un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Efavirenz Teva lietošanas 3. Kā lietot Efavirenz Teva 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Efavirenz Teva 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Efavirenz Teva un kādam nolūkam to lieto
Efavirenz Teva, kas satur aktīvo vielu efavirenzu, pieder pretretrovīrusu zāļu klasei, ko sauc par nenukleozīdu reversās transkriptāzes inhibitoriem (NNRTI). Tās ir pretretrovīrusu zāles, kas darbojas pret cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV-1) infekciju, samazinot vīrusu daudzumu asinīs. Tās ir paredzētas pieaugušajiem, pusaudžiem un bērniem, sākot no 3 gadu vecuma.
Ārsts Jums ir izrakstījis Efavirenz Teva tādēļ, ka Jums ir HIV infekcija. Efavirenz Teva lietošana kombinācijā ar citām pretretrovīrusu zālēm samazina vīrusu daudzumu asinīs. Šīs zāles stiprinās Jūsu imūno sistēmu un samazinās risku saslimt ar slimībām, kas saistītas ar HIV infekciju.
2. Kas Jums jāzina pirms Efavirenz Teva lietošanas
NELIETOJIET Efavirenz Teva šādos gadījumos
- ja Jums ir alerģija pret efavirenzu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
- ja Jums ir smaga aknu slimība - ja Jūs pašlaik lietojat jebkuras no šādām zālēm
- astemizolu vai terfenadīnu (lieto alerģijas ārstēšanai) - bepridilu (lieto sirds slimības ārstēšanai), - cisaprīdu (lieto kuņģa dedzināšanas gadījumā), - melnā rudzu grauda alkaloīdus (piemēram, ergotamīnu, dihidroergotamīnu, ergonovīnu
un metilergonovīnu) (lieto migrēnas un galvassāpju lēkmju ārstēšanai), - midazolāmu vai triazolāmu (lieto miega traucējumu gadījumā), - pimozīdu (lieto noteiktu psihisko slimību ārstēšanai), - asinszāli (Hypericum perforatum) (augu valsts preparāts, ko lieto depresijas un trauksmes
gadījumā). Ja Jūs lietojat jebkuras no šīm zālēm, nekavējoties informējiet ārstu. Šo zāļu lietošana kopā ar Efavirenz Teva var izraisīt nopietnas vai dzīvībai bīstamas blakusparādības, vai Efavirenz Teva var atbilstoši neiedarboties.
44

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Efavirenz Teva lietošanas konsultējieties ar ārstu.
- Efavirenz Teva ir jālieto kopā ar citām zālēm, kas darbojas pret HIV vīrusu. Ja Jūs sākat lietot Efavirenz Teva tāpēc, ka Jūsu iepriekšējā terapija nav aizkavējusi vīrusa vairošanos, Jums jāsāk lietot vēl kādas pretvīrusu zāles, ko Jūs nekad iepriekš neesat lietojis.
- Jums joprojām var būt HIV, ja lietojat šīs zāles, lai gan efektīvas pretretrovīrusu terapijas rezultātā risks mazinās, tomēr Jūs varat turpināt izplatīt HIV arī šo zāļu lietošanas laikā. Pārrunājiet ar ārstu nepieciešamos piesardzības pasākumus, lai neinficētu citus cilvēkus. Šīs zāles neizārstē HIV infekciju, un Jums joprojām var rasties infekcijas vai citas ar HIV slimību saistītas saslimšanas.
- Jums jāturpina atrasties ārsta uzraudzībā Efavirenz Teva lietošanas laikā. - Pastāstiet savam ārstam:
- ja Jums ir bijušas psihiskās slimības, tai skaitā depresija vai atkarība no narkotiskām vielām vai alkohola. Nekavējoties informējiet ārstu, ja Jums ir depresija, domas par pašnāvību vai savādas domas (skatīt 4. punktu “Iespējamās blakusparādības”);
- ja Jums ir bijuši krampji (vai krampju lēkmes) vai Jūs pašreiz lietojat pretkrampju līdzekļus, tādus kā karbamazepīnu, fenobarbitālu un fenitoīnu. Ja Jūs lietojat kādu no minētajām zālēm, ārsts vēlēsies pārbaudīt pretkrampju līdzekļa līmeni Jūsu asinīs, lai pārliecinātos, ka to neietekmē Efavirenz Teva lietošana. Ārsts varētu Jums ieteikt lietot citu pretkrampju līdzekli;
- ja Jums ir bijusi aknu slimība, tajā skaitā hronisks aktīvs hepatīts. Pacientiem ar aknu slimību, tajā skaitā hronisku B vai C hepatītu, kuri tiek ārstēti ar pretretrovīrusu zāļu kombināciju, ir palielināts smagu un potenciāli letālu ar aknu darbību saistītu komplikāciju rašanās risks. Ārsts var Jums veikt asins analīzes, lai pārbaudītu Jūsu aknu darbību, vai var nomainīt zāles pret citām. Nelietojiet Efavirenz Teva, ja Jums ir smaga aknu slimība (skatīt 2. punktu “Nelietojiet Efavirenz Teva šādos gadījumos”).
- Ja sākat lietot Efavirenz Teva, pievērsiet uzmanību: - reiboņa, miega traucējumu, miegainības, traucētas koncentrēšanās spējas pazīmēm vai murgainiem sapņiem. Šīs blakusparādības var parādīties 1. vai 2. ārstēšanas dienā un parasti pāriet pēc pirmajām 2 līdz 4 ārstēšanas nedēļām; - jebkāda veida izsitumiem uz ādas. Ja Jūs novērojat jebkādas smagu izsitumu pazīmes ar pūšļu veidošanos vai drudzi, pārtrauciet lietot Efavirenz Teva un nekavējoties informējiet ārstu. Ja lietojot citus NNRTI līdzekļus, Jums ir bijuši izsitumi, tad arī lietojot Efavirenz Teva, Jums ir paaugstināts izsitumu rašanās risks; - jebkādām iekaisuma vai infekcijas pazīmēm. Dažiem pacientiem ar progresējošu HIV infekciju (AIDS) un iepriekš zināmu saslimšanu ar kādu oportūnistisko infekciju, drīz pēc tam, kad uzsākta zāļu, kas darbojas pret HIV infekciju, lietošana, var parādīties agrāko infekciju izraisītas iekaisuma pazīmes un simptomi. Pastāv uzskats, ka šos simptomus izraisa organisma imūnās atbildes reakcijas uzlabošanās, kas tādā veidā dod iespēju organismam cīnīties ar infekcijām, kas iepriekš nebija pamanāmas. Ja Jūs ievērojat jebkādas infekcijas pazīmes, lūdzu, nekavējoties informējiet savu ārstu. Pēc Jūsu HIV infekcijas ārstēšanai paredzētās terapijas uzsākšanas, papildus oportūnistiskajām infekcijām, var parādīties arī autoimūni traucējumi (stāvoklis, kad imūnā sistēma uzbrūk organisma veselajiem audiem). Autoimūni traucējumi var parādīties daudzus mēnešus pēc terapijas uzsākšanas. Ja Jūs novērojat jebkādas infekcijas pazīmes vai citus simptomus, tādus kā muskuļu vājumu, vājumu, kas rodas plaukstās un pēdās, bet virzās tālāk, pārņemot ķermeni, sirdsklauves, trīci vai hiperaktivitāti, lūdzu informējiet savu ārstu nekavējoties, lai pielāgotu nepieciešamo ārstēšanu; - kaulu problēmām. Dažiem pacientiem, kuri lieto kombinētās pretretrovīrusu terapijas līdzekļus, var rasties kaulu slimība, ko sauc par osteonekrozi (kaulaudu atmiršana, ko izraisa asins apgādes zudums kaulā). Kombinētās pretretrovīrusu terapijas ilgums, kortikosteroīdu lietošana, alkohola lietošana, smags imūnsistēmas nomākums, palielināts ķermeņa masas indekss, var būt daži no daudzajiem šīs slimības riska faktoriem. Osteonekrozes pazīmes ir locītavu stīvums, smeldze un sāpes (īpaši gūžās, ceļos un
45

plecos) un apgrūtinātas kustības. Ja novērojat kādus no šiem simptomiem, lūdzu, informējiet savu ārstu.
Bērni un pusaudži
Efavirenz Teva apvalkotās tabletes nav ieteicamas bērniem, kuri jaunāki par 3 gadiem vai sver mazāk par 40 kg.
Citas zāles un Efavirenz Teva Jūs nedrīkstat lietot Efavirenz Teva kopā ar noteiktām zālēm. Tās uzskaitītas 2. punkta sākumā pēc “Nelietojiet Efavirenz Teva šādos gadījumos”. Tur minētas dažas pazīstamākās zāles un daži augu izcelsmes preparāti (ieskaitot asinszāli), kas var izraisīt nopietnas mijiedarbības reakcijas.
Pastāstiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot.
Efavirenz Teva var mijiedarboties ar citām zālēm, ieskaitot tādus augu valsts līdzekļus kā Ginko biloba ekstrakts. Tā rezultātā var mainīties Efavirenz Teva vai citu zāļu līmenis Jūsu asinīs. Šādā gadījumā Jūsu zāles var neiedarboties atbilstoši, vai var paasināties nevēlamās blakusparādības. Dažos gadījumos ārstam būs nepieciešams pielāgot zāļu devu vai pārbaudīt to līmeni asinīs. Ir svarīgi informēt ārstu vai farmaceitu, ja Jūs lietojat jebko no turpmāk uzskaitītā: - Citas zāles, ko lieto HIV infekcijas ārstēšanai:
- proteāzes inhibitorus: darunavīru, indinavīru, lopinavīru/ritonavīru, ritonavīru, ar ritonavīru pastiprinātu atazanavīru, sahinavīru vai fosamprenavīru/sahinavīru. Ārsts varētu izlemt par alternatīvu zāļu nozīmēšanu vai proteāzes inhibitoru devas maiņu;
- maraviroks; - kombinētās tabletes, kas satur efavirenzu, emtricitabīnu un tenofovīru. Efavirenz Teva
nedrīkst lietot kopā ar Atripla, ja vien ārsts nav Jums tās rekomendējis, jo tās satur efavirenzu, Efavirenz Teva aktīvo vielu.
- Zāles, ko lieto C hepatīta vīrusa infekcijas ārstēšanai: boceprevīrs, telaprevīrs, simeprevīrs. - Zāles, ko lieto baktēriju izraisītu infekciju, tajā skaitā tuberkulozes un ar AIDS-saistīto
mikobaktēriju (mycobacterium avium) kompleksa, ārstēšanai: klaritromicīnu, rifabutīnu, rifampicīnu. Ārsts varētu izlemt, ka jāmaina zāļu deva vai jālieto alternatīvs antibiotiskais līdzeklis. Pie tam, ārsts varētu izlemt, ka, lai ārstētu Jūsu HIV infekciju, Jums jālieto lielāka Efavirenz Teva deva. - Zāles, ko lieto sēnīšu infekciju ārstēšanai (pretsēnīšu līdzekļi): - vorikonazols. Efavirenz Teva var samazināt vorikonazola daudzumu Jūsu asinīs un
vorikonazols var palielināt efavirenza daudzumu Jūsu asinīs. Ja Jūs lietojat šīs zāles kopā, vorikonazola deva jāpalielina un efavirenza deva jāsamazina. Vispirms jākonsultējas ar ārstu; - itrakonazols. Efavirenz Teva var samazināt itrakonazola daudzumu Jūsu asinīs; - posakonazols. Efavirenz Teva var samazināt posakonazola daudzumu Jūsu asinīs. - Zāles, ko lieto malārijas ārstēšanai: - artemeters/lumefantrīns: Efavirenz Teva var samazināt artemetera/lumefantrīna daudzumu Jūsu asinīs; - atovakvons/proguanils: Efavirenz Teva var samazināt atovakvona/proguanila daudzumu Jūsu asinīs. - Zāles, ko lieto krampju ārstēšanai (antikonvulsantus): karbamazepīnu, fenitoīnu, fenobarbitālu. Efavirenz Teva var samazināt vai paaugstināt antikonvulsantu daudzumu Jūsu asinīs. Karbamazepīns var samazināt Efavirenz Teva iedarbību. Ārsts varētu izlemt, ka Jums jālieto cits pretkrampju līdzeklis. - Zāles, ko lieto tauku līmeņa samazināšanai asinīs (sauktas arī par statīniem): atorvastatīnu, pravastatīnu, simvastatīnu. Efavirenz Teva var samazināt statīnu daudzumu Jūsu asinīs. Ārsts pārbaudīs Jūsu holesterīna līmeni un izlems, vai jāmaina statīna deva, ja tas nepieciešams. - Metadonu (zāles, ko lieto atkarības no opiātiem ārstēšanai): ārsts var izlemt mainīt metadona devu.
46

- Sertralīnu (zāles, ko lieto depresijas ārstēšanai): ārsts var izlemt mainīt sertralīna devu. - Bupropionu (zāles, ko lieto depresijas ārstēšanai vai palīdzētu Jums atmest smēķēšanu): ārsts
varētu mainīt bupropiona devu. - Diltiazemu vai līdzīgas zāles (ko sauc par kalcija kanālu blokatoriem un kas ir zāles, ko
parasti lieto paaugstināta asinsspiediena vai sirds problēmu gadījumā): kad Jūs sākat lietot Efavirenz Teva, ārstam varētu būt nepieciešams pielāgot Jūsu kalcija kanālu blokatora devu. - Imūnsupresantus, piemēram, ciklosporīnu, sirolimu vai takrolimu (zāles, kuras lieto, lai novērstu transplantētu orgānu atgrūšanu): sākot vai pārtraucot lietot Efavirenz Teva, ārsts regulāri pārbaudīs imūnsupresantu koncentrāciju plazmā un, iespējams, mainīs šo zāļu devu. - Hormonālās kontracepcijas līdzekļi, piemēram, kontracepcijas tabletes, injicējamie kontracepcijas līdzekļi (piemēram, Depo-Provera) vai kontracepcijas implanti (piemēram, Implanon): Jums jālieto arī droša kontracepcijas barjermetode (skatīt Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte). Efavirenz Teva var mazināt hormonālo kontracepcijas līdzekļu iedarbību. Vienlaicīgi lietojot Efavirenz Teva un kontracepcijas implantu, konstatēta grūtniecība, lai gan tas nav noteikts, ka Efavirenz Teva terapija izraisīja kontracepcijas līdzekļa iedarbības mazināšanos. - Varfarīnu vai acenokumarolu (zāles, ko lieto, lai samazinātu asins recēšanu): ārsts var izlemt, ka jāpielāgo varfarīna vai acenokumarola deva. - Ginko biloba ekstrakts (augu valsts līdzeklis).
Efavirenz Teva kopā ar uzturu un dzērienu
Lietojot Efavirenz Teva tukšā dūšā, var samazināties nevēlamo blakusparādību skaits. Lietojot Efavirenz Teva, jāizvairās no greipfrūtu sulas lietošanas.
Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte
Efavirenz Teva lietošanas laikā un vēl 12 nedēļas pēc lietošanas pārtraukšanas sievietēm nedrīkst iestāties grūtniecība. Ārsts varētu Jums lūgt veikt grūtniecības diagnostikas testu, lai pirms Efavirenz Teva lietošanas uzsākšanas pārliecinātos, ka Jums nav iestājusies grūtniecība.
Ja iespējams, ka Efavirenz Teva lietošanas laikā Jums varētu iestāties grūtniecība, Jums jāizmanto droša kontracepcijas barjermetode (piemēram, prezervatīvi) kopā ar citām kontracepcijas metodēm, tajā skaitā perorāli lietojamiem (tabletes) vai citiem hormonālās kontracepcijas līdzekļiem (piemēram, implanti, injekcijas). Efavirenzs Jūsu asinīs var būt arī pēc terapijas pārtraukšanas. Tādēļ Jums jāturpina lietot iepriekš minētie kontracepcijas līdzekļi 12 nedēļas pēc Efavirenz Teva lietošanas pārtraukšanas.
Nekavējoties pastāstiet savam ārstam, ja Jūs esat grūtniece vai plānojat grūtniecību. Ja Jūs esat grūtniece, Jūs drīkstat lietot Efavirenz Teva tikai tad, ja Jūs kopā ar ārstu izlemjat, ka tas ir noteikti nepieciešams. Pirms jebkuru zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Ir novēroti nopietni iedzimti bojājumi nākamajā paaudzē to dzīvnieku un cilvēku mazuļiem, kuru mātes efavirenzu lietoja grūtniecības periodā. Ja Jūs grūtniecības periodā lietojāt Efavirenz Teva vai tabletes, kas satur efevirenza, emtricitabīna un tenofovīra kombināciju, ārsts varētu Jums lūgt regulāri veikt asins analīzes un citas diagnostiskās pārbaudes, lai kontrolētu Jūsu bērna attīstību.
Jūs nedrīkstat barot bērnu ar krūti laikā, kad lietojat Efavirenz Teva.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Efavirenz Teva satur efavirenzu un var izraisīt reiboni, traucēt koncentrēšanās spējas un izraisīt miegainību. Ja Jums parādās kāda no šīm pazīmēm, nevadiet transportlīdzekļus un neapkalpojiet iekārtas un mehānismus.
47

Efavirenz Teva satur
9.98 mg laktozes (monohidrāta veidā) katrā 600 mg dienas devā.
Ja ārsts Jums ir teicis, ka Jums ir kāda cukura nepanesība, pirms lietojat šīs zāles, konsultējieties ar ārstu.
3. Kā lietot Efavirenz Teva
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam. Ārsts sniegs Jums precīzas instrukcijas par pareizu devu.
- Deva pieaugušajiem ir 600 mg vienu reizi dienā. - Var būt nepieciešams palielināt vai samazināt Efavirenz Teva devu, ja Jūs lietojat arī dažas citas
zāles (skatīt ”Citas zāles un Efavirenz Teva”). - Efavirenz Teva lieto iekšķīgi. Ieteicams lietot tukšā dūšā, vislabāk pirms gulētiešanas. Tas
varētu atvieglot dažas blakusparādības (piemēram, reiboni, miegainību). Tukša dūša parasti nozīmē 1 stundu pirms vai 2 stundas pēc ēšanas. - Ieteicams tableti norīt veselu, uzdzerot ūdeni. - Efavirenz Teva ir jālieto katru dienu. - HIV ārstēšanai nekad nedrīkst izmantot Efavirenz Teva vienu pašu. Efavirenz Teva vienmēr ir jālieto kombinācijā ar citām pret-HIV zālēm.
Lietošana bērniem un pusaudžiem
- Efavirenz apvalkotās tabletes nav piemērotas bērniem, kuri sver mazāk par 40 kg. - Bērniem, kuri sver 40 kg vai vairāk, deva ir 600 mg vienu reizi dienā.
Ja esat lietojis Efavirenz Teva vairāk nekā noteikts
Ja esat lietojis Efavirenz Teva vairāk nekā noteikts, sazinieties ar ārstu vai tuvāko ātrās palīdzības nodaļu. Saglabājiet zāļu iepakojumu, tad Jūs viegli varēsiet pastāstīt, kādas zāles esat lietojis.
Ja esat aizmirsis lietot Efavirenz Teva
Centieties neizlaist nevienu zāļu devu! Ja Jūs aizmirstat kārtējo devu, lietojiet nākošo devu, cik ātri vien iespējams, bet nedubultojiet nākamo devu. Ja Jums ir nepieciešama palīdzība, lai saplānotu zāļu lietošanas optimālākos laikus, palūdziet to savam ārstam vai farmaceitam.
Ja Jūs pārtraucat lietot Efavirenz Teva
Kad Jūsu Efavirenz Teva krājumi sāk iet mazumā, iegādājieties to papildus pie ārsta vai farmaceita. Tas ir ļoti svarīgi, jo vīrusa daudzums var palielināties, ja zāļu lietošana tiek pārtraukta pat uz īsu laiku. Vīruss tad var kļūt grūtāk ārstējams.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Ārstējot HIV infekciju, ne vienmēr iespējams noteikt, vai nevēlamās blakusparādības izraisa Efavirenz Teva vai citas vienlaicīgi lietotās zāles, vai pati HIV infekcija.
48

HIV infekcijas ārstēšanas laikā var palielināties ķermeņa masa un paaugstināties lipīdu un glikozes līmenis asinīs. Tas daļēji tiek saistīts ar veselības atgūšanu un dzīvesveidu, bet lipīdu līmeņa izmaiņu gadījumā – dažreiz arī ar zālēm pret HIV. Jūsu ārsts veiks izmeklējumus, lai atklātu šīs izmaiņas.
Visbiežāk ziņotās nelabvēlīgās reakcijas, ko novēroja lietojot efavirenzu kombināciju ar citām pretHIV zālēm, bija izsitumi uz ādas un nervu sistēmas simptomi.
Jums vajadzētu konsultēties ar savu ārstu, ja Jums ir izsitumi, jo dažiem izsitumiem var būt nopietnas sekas; tomēr vairumā gadījumu izsitumi izzūd, nemainot Efavirenz Teva terapiju. Izsitumi bija biežāki ar efavirenzu ārstētiem bērniem nekā pieaugušiem.
Nervu sistēmas simptomiem ir tendence izpausties terapijas sākumā, bet kopumā tie samazinās pirmo dažu nedēļu laikā. Vienā pētījumā nervu sistēmas simptomi bieži tika novēroti pirmo 1-3 stundu laikā pēc devas lietošanas. Ja Jums parādās nervu sistēmas blakusparādības, ārsts var ieteikt lietot Efavirenz Teva vakarā pirms gulētiešanas un tukšā dūšā. Dažiem pacientiem var būt daudz nopietnāki simptomi, kuri var ietekmēt garastāvokli vai spēju skaidri domāt. Daži pacienti ir izdarījuši pašnāvību. Šādas problēmas biežāk novēro cilvēkiem, kuriem ir bijušas psihiskas slimības. Vienmēr izstāstiet savam ārstam par šiem simptomiem vai jebkādām blakusparādībām Efavirenz Teva lietošanas laikā!
Pastāstiet savam ārstam, ja Jūs novērojat jebkuru no sekojošām blakusparādībām:
Ļoti bieži (skar vairāk kā 1 lietotāju no 10) - izsitumi uz ādas
Bieži (skar 1 līdz 10 lietotājus no 100) - murgaini sapņi, traucētas koncentrēšanās spējas, reibonis, galvassāpes, bezmiegs, miegainība,
koordinācijas vai līdzsvara traucējumi - sāpes vēderā, caureja, slikta dūša, vemšana - nieze - nogurums - trauksmes sajūta, nomāktības sajūta Izmeklējumi var uzrādīt: - paaugstinātus aknu enzīmu līmeņus asinīs - paaugstinātu triglicerīdu (taukskābju) līmeni asinīs
Retāk (skar 1 līdz 10 lietotājus no 1000) - nervozitāte, aizmāršība, apjukums, krampji, domāšanas traucējumi - redzes traucējumi - līdzsvara traucējumi - sāpes vēderā, ko izraisa aizkuņģa dziedzera iekaisums - alerģiska (paaugstinātas jutības) reakcija, kas var izraisīt smagas ādas reakcijas (erythema
multiforme, Stīvensa-Džonsona sindroms) - ādas vai acu dzeltenīga nokrāsa, nieze, vai sāpes vēderā, ko izraisa aknu iekaisums krūšu
palielināšanās vīriešiem - agresīva uzvedība, domāšanas traucējumi, neesošu lietu redzēšana vai dzirdēšana
(halucinācijas), mānija (garīgs stāvoklis, kas raksturojas ar pārmērīgas aktivitātes, pacilātības vai aizkaitināmības epizodēm), paranoja, pašnāvības tieksmes - svilpšanas, zvanīšanas vai cita veida pastāvīgas skaņas ausīs - trīce (drebuļi) - pietvīkums Izmeklējumi var uzrādīt: - paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs
Reti (skar 1 līdz 10 lietotājus no 10 000) - niezoši izsitumi, kas rodas kā reakcija uz saules gaismu
49

- lietojot efavirenzu novēroti aknu darbības traucējumi, kas dažos gadījumos izraisīja nāvi vai nepieciešamību veikt aknu transplantāciju. Vairums gadījumu radās pacientiem, kuriem jau ir bijusi aknu slimība, bet ir bijuši daži ziņojumi pacientiem bez jebkādas esošas aknu slimības
- neizskaidrojama briesmu sajūta, kas nav saistīta ar halucinācijām, taču var rasties grūtības skaidri un saprātīgi domāt
- pašnāvība
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt Efavirenz Teva
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz pudelītes un kastītes pēc „Derīgs līdz”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Efavirenz Teva satur

- Katra Efavirenz Teva apvalkotā tablete satur 600 mg aktīvās vielas efavirenza. - Citas sastāvdaļas ir mikrokristāliskā celuloze, hidroksipropilceluloze, nātrija laurilsulfāts, cietes
glikolāta nātrija sāls (A tipa), poloksamērs 407 un magnija stearāts tabletes kodolā. Tabletes apvalkā: hipromeloze, laktozes monohidrāts, titāna dioksīds, makrogols/PEG 3350, triacetīns un dzeltenais dzelzs oksīds.

Efavirenz Teva ārējais izskats un iepakojums

- Apvalkotā tablete: dzeltenas, kapsulas formas apvalkotās tabletes ar vienā pusē iespiestu uzrakstu „Teva” un otrā pusē „7541”.
- Efavirenz Teva iepakojuma lielumi: 30, 90 apvalkotās tabletes vai 30 x 1/ 90 x 1 apvalkotās tabletes (blisterī ar vienu devu kontūrligzdā) vai multipakas komplekts vai ārējais iepakojums, kas satur 90 apvalkotās tabletes (3 iepakojumi pa 30 x 1 apvalkotajai tabletei). Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

Teva B.V., Swensweg 5, 2031GA Haarlem, Nīderlande

Ražotājs

PLIVA Hrvatska d.o.o. (PLIVA Croatia Ltd.), Prilaz baruna Filipovića 25, 10000 Zagreb, Horvātija

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.

Belgique/België/Belgien

Lietuva

50

Teva Pharma Belgium N.V./S.A./AG Tel/Tél: +32 38 20 73 73
България Teва Фармасютикълс България ЕООД Teлефон: +359 2 489 95 82
Česká republika Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o Telephone: +(420) 251 007 111 Danmark Teva Denmark A/S Telephone: (45) 4498 5511
Deutschland ratiopharm GmbH Tel: +49 731 402 02
Eesti Teva Eesti esindus UAB “Sicor Biotech” Eesti filiaal Telephone: +372 661 0801
Ελλάδα Teva Ελλάς Α.Ε. Τηλ: +30 210 72 79 099
España Teva Pharma, S.L.U. Telephone: +(34) 91 387 32 80
France Teva Santé Telephone: (33) 1 55 91 7800
Hrvatska Pliva Hrvatska d.o.o. Tel:+ 385 1 37 20 000
Ireland Teva Pharmaceuticals Ireland Tel: +353 (0) 51 321 740
Ísland ratiopharm Oy Finnland Puh/Tel: +358 20 180 5900
Italia Teva Italia S.r.l. Telephone: (39) 028917981
Κύπρος

UAB “Sicor Biotech” Telephone: +370 5 266 02 03
Luxembourg/Luxemburg Teva Pharma Belgium N.V./S.A./AG Belgique/Belgien Tel/Tél: +32 38 20 73 73
Magyarország Teva Gyógyszergyár Zrt. Tel: (36) 1 288 6400 Malta Teva Pharmaceuticals Ireland L-Irlanda Tel: +353 51 321740
Nederland Teva Nederland B.V. Tel: +31 (0) 800 0228 400
Norge Teva Norway AS Telephone: (47) 66 77 55 90
Österreich ratiopharm Arzneimittel Vertriebs-GmbH Telephone: +43 1 97 0070
Polska Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o Telephone: +(48) 22 345 93 00
Portugal Teva Pharma - Produtos Farmacêuticos Lda Telephone: +351 214 767 550
România Teva Pharmaceuticals S.R.L Telephone: +4021 230 65 24
Slovenija Pliva Ljubljana d.o.o. Tel: +386 1 58 90 390
Slovenská republika Teva Pharmaceuticals Slovakia s.r.o. Telephone: +(421) 2 5726 7911
Suomi/Finland ratiopharm Oy Puh/Tel: +358 20 180 5900
Sverige
51

Teva Ελλάς Α.Ε., Ελλάδα Τηλ: +30 210 72 79 099
Latvija UAB “Sicor Biotech” filiāle Latvijā Telephone: +371 67 323 666

Teva Sweden AB Telephone: (46) 42 12 11 00
United Kingdom Teva UK Limited Telephone: +44(0) 1977 628 500

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
Citi informācijas avoti Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu

52

Lejupielādēt zāļu aprakstu

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS Katra apvalkotā tablete satur 600 mg efavirenza (efavirenz). Palīgviela(s) ar zināmu iedarbību Katra apvalkotā tablete satur 9,98 mg laktozes (monohidrāta veidā). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA Apvalkotā tablete Dzeltenas, kapsulas formas apvalkotās tabletes ar vienā pusē iespiestu uzrakstu „Teva” un otrā pusē „7541”.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1. Terapeitiskās indikācijas Efavirenzs indicēts kombinētai pretvīrusu ārstēšanai ar cilvēka imūndeficīta vīrusu-1 (HIV-1) inficētiem pieaugušiem, pusaudžiem un bērniem no 3 gadu vecuma. Efavirenzs nav pietiekoši pētīts pacientiem ar progresējošu HIV slimību, t.i., pacientiem ar CD4 skaitu < 50 šūnām/mm3, vai pēc proteāzes inhibitoru (PI) saturošu shēmu neveiksmes. Lai gan efavirenza krusteniskā rezistence ar PI nav dokumentēta, pašreiz nav pietiekamas informācijas par turpmākas kombinētas terapijas, kurā ietilpst PI, efektivitāti pēc neveiksmīgas terapijas ar shēmu, kas satur efavirenzu. Klīniskās un farmakodinamiskās informācijas kopsavilkumu skatīt 5.1. apakšpunktā. 4.2. Devas un lietošanas veids Terapija jāuzsāk ārstam, kuram ir pieredze HIV infekcijas ārstēšanā. Devas Efavirenzs jālieto kombinācijā ar citiem pretretrovīrusu preparātiem (skatīt 4.5. apakšpunktu). Lai uzlabotu nervu sistēmas blakusparādību panesību, iesaka lietot pirms gulētiešanas (skatīt 4.8. apakšpunktu). Pieaugušie un pusaudži ar ķermeņa masu virs 40 kg Ieteicamā efavirenza deva kombinācijā ar nukleozīdu analogu reversās transkriptāzes inhibitoriem (NRTI) ar PI vai bez tā (skatīt 4.5. apakšpunktu) ir 600 mg iekšķīgi vienreiz dienā. Efavirenza apvalkotās tabletes nav piemērotas bērniem, kas sver mazāk par 40 kg. Šādiem pacientiem ir pieejamas cietās kapsulas.
2

Devas pielāgošana Ja efavirenzu lieto kopā ar vorikonazolu, vorikonazola uzturošā deva jāpalielina līdz 400 mg ik pēc 12 stundām un efavirenza deva jāsamazina par 50%, t.i., līdz 300 mg vienu reizi dienā. Ja ārstēšanu ar vorikonazolu pārtrauc, jāatjauno efavirenza sākotnējā deva (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Ja efavirenzu lieto kopā ar rifampicīnu pacientiem, kuru ķermeņa masa ir 50 kg vai vairāk, jāapsver iespēja efavirenza devu palielināt līdz 800 mg/dienā (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Īpašas pacientu grupas
Nieru darbības traucējumi Efavirenza farmakokinētika nav pētīta pacientiem ar nieru mazspēju, tomēr mazāk kā 1% no efavirenza devas izdalās ar urīnu neizmainītā veidā, tādēļ nieru bojājuma ietekmei uz efavirenza elimināciju vajadzētu būt minimālai (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Aknu darbības traucējumi Pacientus ar vieglām aknu slimībām drīkst ārstēt ar parasti rekomendētajām efavirenza devām. Nepieciešams rūpīgi novērot blakusparādības, kas atkarīgas no zāļu devas, īpaši nervu sistēmas simptomus (skatīt 4.3. un 4.4. apakšpunktu).
Lietošanas veids
Efavirenzu ieteicams lietot tukšā dūšā. Palielinātas efavirenza koncentrācijas novērotas pēc efavirenza lietošanas kopā ar pārtiku, kas var palielināt nevēlamo reakciju sastopamības biežumu (skatīt 4.4. un 5.2. apakšpunktu).
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Pacienti ar smagu aknu mazspēju (C grupa pēc Child Pugh) (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Vienlaicīga ordinēšana ar terfenadīna, astemizola, cisaprīda, midazolama, triazolama, pimozīda, bepridila vai melnā rudzu grauda alkaloīdu preparātu (piemēram, ergotamīnu, dihidroergotamīnu, ergonovīnu un metilergonovīnu) standarta devām, jo efavirenza konkurence ar CYP3A4, var inhibēt šo zāļu metabolismu un radīt risku nopietnām un/vai dzīvībai bīstamām nevēlamām blakusparādībām [piemēram, sirds aritmijām, ilgstošai sedācijai vai elpošanas nomākumam] (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Zāļu līdzekļi, kas satur asinszāli (Hypericum perforatum), jo vienlaicīga lietošana var samazināt efavirenza koncentrāciju plazmā un samazināt terapeitisko iedarbību (skatīt 4.5. apakšpunktu).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Efavirenzu nedrīkst lietot kā vienīgo HIV ārstēšanas līdzekli vai tikai vienu pašu pievienot neefektīvai terapijas shēmai. Nozīmējot efavirenzu monoterapijā, strauji attīstās vīrusa rezistence. Izvēloties jauno(-s) pretvīrusu līdzekli(-ļus), ko paredzēts lietot kombinācijā ar efavirenzu, jāņem vērā vīrusu krusteniskās rezistences iespējamība (skatīt 5.1. apakšpunktu).
Efavirenzu neiesaka lietot vienlaicīgi ar fiksētu devu kombinācijas tableti, kas satur efavirenzu, emtricitabīnu un tenofovīra dizoproksila fumarātu, ja vien nav nepieciešama devas pielāgošana (piemēram, ar rifampicīnu).
Vienlaicīga lietošana kopā ar Ginko biloba ekstraktu nav ieteicama (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Izrakstot jebkuras zāles vienlaicīgi ar efavirenzu, ārstam ir jāiepazīstas ar attiecīgo zāļu aprakstu.
3

Lai gan ir pierādīts, ka efektīva vīrusu supresija, lietojot pretretrovīrusu terapiju, būtiski mazina seksuālas transmisijas risku, nevar izslēgt noteiktu atlikušo risku. Transmisijas novēršanai jāveic piesardzības pasākumi saskaņā ar nacionālajām vadlīnijām.
Ja tiek pārtraukta kādu no kombinācijas shēmas pretretrovīrusu zāļu lietošana iespējamās nepanesības dēļ, nopietni jāapsver visu pretretrovīrusu zāļu vienlaicīga pārtraukšana. Pretretrovīrusu zāļu lietošana jāatsāk vienlaicīgi, kad izzūd nepanesības simptomi. Neregulāra monoterapija un sekojoša pretretrovīrusu zāļu atkārtota nozīmēšana nav ieteicama, jo palielinās pret zālēm rezistentu vīrusu veidošanās.
Izsitumi
Efavirenza klīniskajos pētījumos ir ziņots par viegli līdz vidēji izteiktiem izsitumiem, tie parasti izzūd, turpinot terapiju. Piemēroti antihistamīna līdzekļi un/vai kortikosteroīdi var uzlabot panesību un paātrināt izsitumu izzušanu. Nopietni izsitumi, ko pavada pūšļu veidošanās, mitra ādas lobīšanās vai izčūlojumi, ir ziņoti mazāk nekā 1% ar efavirenzu ārstēto pacientu. Erythema multiforme vai Stīvensa-Džonsona sindromu novēroja aptuveni 0,1% pacientu. Efavirenza terapija ir jāpārtrauc pacientiem ar nopietniem izsitumiem, ko pavada pūšļu veidošanās, ādas lobīšanās, gļotādas iesaistīšanās procesā vai drudzis. Ja efavirenza lietošana tiek pārtraukta, jāapsver arī citu pretretrovīrusu līdzekļu lietošanas pārtraukšana, lai izvairītos no rezistentu vīrusu attīstības (skatīt 4.8. apakšpunktu). Ir ierobežota efavirenza lietošanas pieredze pacientiem, kuri pārtraukuši citu NNRTI grupas pretretrovīrusu līdzekļu lietošanu (skatīt 4.8. apakšpunktu). Efavirenzu neiesaka pacientiem, kuriem bijušas dzīvībai bīstamas ādas reakcijas (piemēram, Stīvensa-Džonsona sindroms) citu NNRTI lietošanas laikā.
Psihiskie simptomi
Pacientiem, kuri ārstēti ar efavirenzu, ir novērotas psihiskas nevēlamas blakusparādības. Pacientiem, kuriem anamnēzē ir psihiskie traucējumi, ir lielāks nopietnu psihisko blakusparādību risks. Tā, piemēram, smagu depresiju biežāk novēroja pacientiem ar depresiju anamnēzē. Pēcreģistrācijas periodā ir bijuši arī ziņojumi par smagu depresiju, suicīdu izraisītu nāvi, murgiem un psihozei līdzīgu uzvedību. Pacientiem jāiesaka nekavējoties sazināties ar savu ārstu gadījumā, ja parādās tādi simptomi kā smaga depresija, psihoze vai pašnāvības tieksme, lai izvērtētu iespējamo simptomu saistību ar efavirenza lietošanu un terapijas turpināšanas risku un labumu (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Nervu sistēmas simptomi
Pacientiem, kuri klīniskajos pētījumos saņēma 600 mg efavirenza dienā, bieži novēroja tādas un ne tikai tādas blakusparādības kā reiboni, bezmiegu, miegainību, traucētas koncentrēšanās spējas un murgainus sapņus (skatīt 4.8. apakšpunktu). Ar nervu sistēmu saistītie simptomi parasti sākas ārstēšanas pirmajā vai otrajā dienā un izzūd pēc pirmajām 2-4 nedēļām. Pacienti jāinformē, ka, ja šādi simptomi ir parādījušies, tie ar vislielāko varbūtību izzudīs, turpinot ārstēšanu, un tie neliecina par retāk sastopamu psihisku traucējumu sākumu.
Krampji
Pieaugušiem un pediatriskiem pacientiem, kuri lietoja efavirenzu, krampjus novēroja galvenokārt gadījumos, kad anamnēzē jau bijušas krampju lēkmes. Pacientiem, kuri vienlaicīgi saņem pretkrampju zāles, kas primāri metabolizējas aknās, kā piemēram, fenitoīnu, karbamazepīnu un fenobarbitālu, nepieciešama periodiska plazmas līmeņa monitorēšana. Zāļu mijiedarbības pētījumā, lietojot karbamazepīnu kopā ar efavirenzu (skatīt 4.5. apakšpunktu), karbamazepīna līmenis plazmā samazinājās. Jāievēro piesardzība, ja pacientam anamnēzē ir krampju lēkmes.
Aknu darbības traucējumi
Pēcreģistrācijas periodā tika saņemti daži ziņojumi par aknu darbības traucējumiem pacientiem bez iepriekš pastāvošas aknu slimības vai citiem nosakāmiem riska faktoriem (skatīt 4.8. apakšpunktu).
4

Aknu enzīmu kontrole jāapsver pacientiem bez iepriekš pastāvošiem aknu darbības traucējumiem vai citiem riska faktoriem.
Pārtikas ietekme
Ordinējot efavirenzu vienlaicīgi ar pārtiku, var pastiprināties efavirenza iedarbība (skatīt 5.2. apakšpunktu) un var pieaugt nevēlamo blakusparādību biežums (skatīt 4.8. apakšpunktu). Efavirenzu iesaka lietot tukšā dūšā, vislabāk pirms gulētiešanas.
Imūnsistēmas reaktivācijas sindroms
HIV inficētiem pacientiem ar smagu imūndeficītu, kuriem uzsāka kombinēto pretretrovīrusu terapiju (combination antiretroviral therapy - CART), var parādīties iekaisuma reakcija uz asimptomātisku vai nenoskaidrotu oportūnistisku infekciju, kura var novest pie smaga klīniskā stāvokļa vai pasliktināt simptomu izpausmes. Parasti šādas reakcijas ir novērotas dažu pirmo nedēļu vai mēnešu laikā pēc CART uzsākšanas. Nozīmīgākie šādu reakciju piemēri ir citomegalovīrusu izraisīts tīklenes iekaisums, ģeneralizētas un/vai vietējas mikobaktēriju izraisītas infekcijas un pneimonija, ko izraisa Pneumocystis jiroveci (iepriekš zināma kā Pneumocystis carinii). Visas iekaisuma reakciju pazīmes ir jāizvērtē, un nepieciešamības gadījumā jāordinē ārstēšana. Ir saņemti ziņojumi par autoimūniem traucējumiem (tādiem kā Graves slimība un autoimūns hepatīts), kas notiek imūnsistēmas reaktivācijas apstākļos; tomēr laiks līdz to rašanās sākumam ir mainīgāks un šie notikumi var parādīties daudzus mēnešus pēc terapijas uzsākšanas.
Ķermeņa masa un vielmaiņas raksturlielumi
Pretretrovīrusu terapijas laikā var palielināties ķermeņa masa un paaugstināties lipīdu un glikozes līmenis asinīs. Šīs izmaiņas daļēji var būt saistītas ar slimības kontroli un ar dzīvesveidu. Dažos gadījumos iegūti pierādījumi par terapijas ietekmi uz lipīdu līmeni, bet nav pārliecinošu pierādījumu, kas ķermeņa masas palielināšanos ļautu saistīt ar kādu noteiktu ārstēšanas līdzekli. Par lipīdu un glikozes līmeņa kontroli asinīs sniegta atsauce uz oficiālām HIV ārstēšanas vadlīnijām. Lipīdu līmeņa traucējumi jāārstē atbilstoši klīniskām indikācijām.
Osteonekroze
Tiek ziņots par osteonekrozes gadījumiem, īpaši pacientiem ar progresējošu HIV-slimību un/vai pacientiem, kuri ilgstoši saņēmuši kombinēto pretretrovīrusu terapiju (combination antiretroviral therapy - CART), lai gan tiek uzskatīts, ka etioloģiju nosaka vairāki faktori (tai skaitā kortikosteroīdu lietošana, alkohola lietošana, smaga imūnsupresija, palielināts ķermeņa masas indekss). Ja rodas locītavu smeldze un sāpes, locītavu stīvums vai kļūst apgrūtinātas kustības, pacientam jāiesaka konsultēties ar ārstu.
Īpašas pacientu grupas
Aknu slimības Efavirenzs ir kontrindicēts pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem (skatīt 4.3. un 5.2. apakšpunktu) un nav ieteicams pacientiem ar mēreniem aknu darbības traucējumiem, jo nav pietiekamu datu, lai noteiktu vai nepieciešams pielāgot devu. Ņemot vērā citohroma P450 lielo nozīmi efavirenza metabolismā un ierobežoto klīnisko pieredzi pacientiem ar hroniskām aknu slimībām, jāievēro piesardzība, nozīmējot efavirenzu pacientiem ar viegliem aknu darbības traucējumiem. Rūpīgi jānovēro devas atkarīgās blakusparādības, īpaši nervu sistēmas simptomi. Lai novērtētu aknu slimību, regulāri jāveic laboratoriska izmeklēšana (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Pacientiem ar izteikti smagām aknu slimībām efavirenza drošums un efektivitāte nav pētīta. Pacientiem ar hronisku B vai C hepatītu, kuri vienlaicīgi saņem pretretrovīrusu terapiju, ir paaugstināts smagu un iespējami fatālu nevēlamo blakusparādību risks aknās. Pacientiem ar zināmu vai iespējamu B vai C hepatīta infekciju anamnēzē un pacientiem, kuri ārstēti ar zālēm, kas var izraisīt hepatotoksisku iedarbību, ir ieteicama aknu enzīmu kontrole. Pacientiem, kuriem seruma
5

transamināzes ilgstoši pārsniedz normas augšējo robežu vairāk nekā 5 reizes, jāizvērtē no efavirenza terapijas gūtais labums salīdzinājumā ar nezināmo ievērojamo hepatotoksicitātes risku. Šādiem pacientiem jāapsver iespēja terapiju uz laiku pārtraukt, vai pavisam pārtraukt zāļu lietošanu. (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Pacientiem, kuri lieto citas zāles, kas izraisa aknu toksicitāti, rekomendē kontrolēt aknu enzīmus. Vienlaicīgas B un C hepatīta pretvīrusu terapijas laikā, lūdzu, skatīt arī informāciju attiecīgo zāļu aprakstā.
Nieru mazspēja Efavirenza farmakokinētika nav pētīta pacientiem ar nieru mazspēju; tomēr, tā kā ar urīnu neizmainītā veidā izdalās mazāk par 1% efavirenza devas, nieru bojājuma ietekmei uz efavirenza elimināciju vajadzētu būt minimālai (skatīt 4.2. apakšpunktu). Nav ārstēšanas pieredzes pacientiem ar smagu nieru mazspēju, tādēļ šiem pacientiem ieteicama rūpīga drošības novērošana.
Gados vecāki pacienti Klīniskajos pētījumos ir iesaistīts nepietiekami daudz gados vecāku pacientu, tādēļ nav iespējams noteikt, vai to atbildes reakcija uz efavirenza terapiju atšķiras no jaunāku pacientu atbildes reakcijas.
Pediatriskā populācija
Par izsitumiem bija ziņots 26 no 57 bērniem (46%), kuri 48 nedēļas lietoja efavirenzu, un 3 pacientiem tie bija nopietni. Iespējams, ka, pirms efavirenza terapijas uzsākšanas, bērniem ir lietderīgi profilaktiski izmantot piemērotus antihistamīna līdzekļus. Par izsitumiem bija ziņots 59 no 182 bērniem (32%), kuri lietoja efavirenzu, un sešiem pacientiem tie bija nopietni. Iespējams, ka, pirms efavirenza terapijas uzsākšanas, bērniem ir lietderīgi profilaktiski izmantot piemērotus antihistamīna līdzekļus.
Laktoze
Šīs zāles nevajadzētu lietot pacientiem ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību, Lapp laktāzes deficītu vai glikozes-galaktozes malabsorbciju.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Efavirenzs in vivo inducē CYP3A4, CYP2B6 un UGT1A1. Vielām, kas ir šo enzīmu substrāti, var būt pazemināta koncentrācija plazmā, ja tās tiek nozīmētas vienlaicīgi ar efavirenzu. In vitro efavirenzs ir arī CYP3A4 inhibitors. Tādēļ teorētiski efavirenzs var vispirms palielināt CYP3A4 substrātu iedarbības intensitāti, un, lietojot CYP3A4 substrātus ar šauru terapeitisko indeksu, jāievēro piesardzība (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Efavirenzs var būt CYP2C19 un CYP2C9 induktors; tomēr in vitro tika novērota arī inhibīcija un tāpēc, lietojot vienlaikus ar šo enzīmu substrātiem, kopējā ietekme nav skaidra (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Efavirenza iedarbība var palielināties, ja to lieto kopā ar zālēm (piemēram, ritonavīru) vai uzturu (piemēram, greipfrūtu sulu), kas inhibē CYP3A4 vai CYP2B6 aktivitāti. Vielas vai augu valsts preparāti (piemēram Ginko biloba ekstrakts un asinszāle), kas inducē šos enzīmus, var izraisīt efavirenza koncentrācijas pazemināšanos plazmā. Vienlaicīga lietošana kopā ar asinszāli ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu). Vienlaicīga lietošana kopā ar Ginko biloba ekstraktu nav ieteicama (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija
Mijiedarbības pētījumi veikti tikai pieaugušajiem.
6

Vienlaicīgas lietošanas kontrindikācijas

Efavirenzu nedrīkst lietot kopā ar terfenadīnu, astemizolu, cisaprīdu, midazolāmu, triazolāmu, pimozīdu, bepridilu vai melnā rudzu grauda alkaloīdu preparātiem (piemēram, ergotamīnu, dihidroergotamīnu, ergonovīnu un metilergonovīnu), jo to metabolisma kavēšana var izraisīt nopietnas, dzīvībai bīstamas reakcijas (skatīt 4.3. apakšpunktu).

Asinszāle (Hypericum perforatum) Efavirenzu nedrīkst lietot kopā ar asinszāli vai augu valsts preparātiem, kas satur asinszāli. Lietojot kopā ar asinszāli, sakarā ar asinszāles izraisīto zāļu metabolizējošo enzīmu un/vai transporta proteīnu aktivāciju var samazināties efavirenza līmenis plazmā. Ja pacients jau lieto asinszāli, asinszāles lietošana jāpārtrauc, jāpārbauda vīrusa slodze un efavirenza līmenis, ja iespējams. Pārtraucot asinszāles lietošanu, efavirenza līmenis var paaugstināties un efavirenza devu iespējams vajadzēs pielāgot. Asinszāles stimulējošā iedarbība var turpināties vismaz 2 nedēļas pēc tās lietošanas pārtraukšanas (skatīt 4.3. apakšpunktu).

Cita mijiedarbība

Mijiedarbība starp efavirenzu un proteāzes inhibitoriem, pretretrovīrusu līdzekļiem, kas nav proteāzes inhibitori, un citām ne-pretretrovīrusu zālēm uzskaitīta turpmāk 1. tabulā (darbības pastiprināšanās apzīmēta ar “↑”, samazināšanās ar “↓”, bez izmaiņām ar “↔” un vienu reizi ik pēc 8 vai 12 stundām ar “q8h” vai “q12h”). Iekavās norādīts 90% vai 95% ticamības intervāls, ja piemērojams. Pētījumi tika veikti veseliem indivīdiem, ja vien nav norādīts citādāk.

1. tabula. Efavirenza mijiedarbība ar citām zālēm pieaugušajiem

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

(devas)

izmaiņas procentos un

ticamības intervāls, ja piemērojamsa

(mehānisms)

PRETINFEKCIJAS LĪDZEKĻI

HIV pretvīrusu līdzekļi

Proteāzes inhibitori (PI)

Atazanavīrs/ritonavīrs/

Atazanavīrs (pm):

efavirenzs

AUC: ↔* (↓ 9 līdz ↑ 10)

(400 mg vienu reizi dienā/ 100 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā, viss

Cmax: ↑ 17%* (↑ 8 līdz ↑ 27) Cmin: ↓ 42%* (↓ 31 līdz ↓ 51)

ēdienreizes laikā)

Atazanavīrs/ritonavīrs/efavirenzs Atazanavīrs (pm):

(400 mg vienu reizi dienā/

AUC: ↔*/** (↓ 10 līdz ↑ 26)

200 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā, viss ēdienreizes laikā)

Cmax: ↔*/** (↓ 5 līdz ↑ 26) Cmin: ↑ 12%*/** (↓ 16 līdz ↑ 49) (CYP3A4 indukcija).

* Salīdzinot ar atazanavīru

300 mg/ritonavīru 100 mg lietojot

vienu reizi dienā, vakarā, bez

efavirenza. Šī atazanavīra Cmin samazināšanās var negatīvi

ietekmēt atazanavīra iedarbību.

** pamatojoties uz vēsturisko datu

salīdzinājumu

Darunavīrs/ritonavīrs/efavirenzs Darunavīrs:

(300 mg divas reizes dienā*/

AUC: ↓ 13%

100 mg divas reizes dienā/ 600 mg vienu reizi dienā) *mazāk par ieteicamām devām,

Cmin : ↓ 31% Cmax: ↓ 15% (CYP3A4 indukcija)

līdzīgi rezultāti ir sagaidāmi,

Efavirenzs:

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu
Efavirenzu neiesaka lietot kopā ar atazanavīru/ritonavīru. Ja nepieciešama atazanavīra lietošana kopā ar NNRTI, reizē ar rūpīgu klīnisko novērošanu jāapsver iespēja palielināt gan atazanavīra, gan ritonavīra devas attiecīgi līdz 400 mg un 200 mg, tos lietojot kopā ar efavirenzu
Efavirenza lietošana kopā ar 800/100 mg darunavīra/ritonavīra vienu reizi dienā var izraisīt suboptimālu darunavīra Cmin. Ja efavirenzs ir jālieto kopā ar darunavīru/ritonavīru, jālieto

7

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)
lietojot ieteicamās devas
Fosamprenavīrs/ritonavīrs/ efavirenzs (700 mg divas reizes dienā/ 100 mg divas reizes dienā/ 600 mg vienu reizi dienā) Fosamprenavīrs/nelfinavīrs/ efavirenzs Fosamprenavīrs/sahinavīrs/ efavirenzs Indinavīrs/efavirenzs (800 mg q8h/200 mg vienu reizi dienā)
Indinavīrs/ritonavīrs/efavirenzs (800 mg divas reizes dienā/ 100 mg divas reizes dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)
Lopinavīrs/ritonavīra mīkstās kapsulas vai šķīdums iekšķīgai lietošanai/efavirenzs Lopinavīrs/ritonavīra tabletes/ efavirenzs (400/100 mg divas reizes dienā/600 mg vienu reizi dienā) (500/125 mg divas reizes

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)
AUC: ↑ 21% Cmin: ↑ 17% Cmax: ↑ 15%
(CYP3A4 inhibīcija) Klīniski nozīmīgu farmakokinētisko mijiedarbību nenovēro.
Mijiedarbība nav pētīta.
Mijiedarbība nav pētīta.
Indinavīrs: AUC: ↓ 31% (↓ 8 līdz ↓ 47) Cmin: ↓ 40% Lietojot 1000 mg indinavīra q8h kopā ar 600 mg efavirenza vienu reizi dienā, tika novērota indinavīra iedarbības samazināšanās. (CYP3A4 indukcija)
Efavirenzs: Nav klīniski nozīmīgas farmakokinētiskās mijiedarbības. Indinavīrs: AUC: ↓ 25% (↓ 16 līdz↓ 32)b Cmax: ↓ 17% (↓ 6 līdz ↓ 26)b Cmin: ↓ 50% (↓ 40 līdz ↓ 59)b Efavirenzs: Nav klīniski nozīmīgas farmakokinētiskās mijiedarbības. Indinavīra ģeometriski vidējais Cmin (0,33 mg/l), ja to lieto kopā ar ritonavīru un efavirenzu, bija augstāks kā vidējais iepriekš pētījumos noteiktais Cmin (0,15 mg/l), kur lietoja tikai indinavīru pa 800 mg q8h. Ar HIV-1 inficētiem pacientiem (n = 6) indinavīra un efavirenza farmakokinētika kopumā bija līdzīga tai, ko novēroja neinficētiem brīvprātīgajiem. Būtiski samazinājās lopinavīra iedarbība.
Lopinavīra koncentrācija: ↓ 30-40% Lopinavīra koncentrācija:

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu
ārstēšanas shēma ar 600/100 mg darunavīra/ritonavīra divas reizes dienā Šo kombināciju jālieto piesardzīgi. Skatīt arī informāciju par ritonavīru turpmāk. Nevienām no šīm zālēm deva nav jāpielāgo. Par ritonavīru skatīt arī tabulā turpmāk.
Nevienām no šīm zālēm deva nav jāpielāgo. Nav ieteicama, jo paredzama abu PI iedarbības būtiska samazināšanās. Tā kā indinavīra koncentrācijas samazināšanās klīniskā nozīme nav noteikta, jāņem vērā novērotās farmakokinētiskās mijiedarbības nozīme, ja izvēlas terapijas shēmu, kas satur gan efavirenzu, gan indinavīru. Lietojot kopā ar indinavīru vai indinavīru/ritonavīru, efavirenza deva nav jāpielāgo. Par ritonavīru skatīt arī turpmāk.
Jārēķinās, ka, lietojot kopā ar efavirenzu, lopinavīra / ritonavīra mīksto kapsulu vai šķīduma iekšķīgai lietošanai devas jāpalielina par 33% (4 kapsulas/~6,5 ml divas reizes dienā 3 kapsulas/5 ml divas reizes dienā vietā). Jāpievērš uzmanība, ka dažiem pacientiem šāda devu

8

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)
dienā/600 mg vienu reizi dienā)
Nelfinavīrs/efavirenzs (750 mg q8h/600 mg vienu reizi dienā)
Ritonavīrs/efavirenzs (500 mg divas reizes dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)
līdzīgi kā lopinavīrs/ritonavīrs 400/100 mg divas reizes dienā bez efavirenza
Nelfinavīrs: AUC: ↑ 20% (↑ 8 līdz ↑ 34) Cmax: ↑ 21% (↑ 10 līdz ↑ 33) Kombinācija bija visumā labi panesama. Ritonavīrs: AUC no rīta: ↑ 18% (↑ 6 līdz ↑ 33) AUC vakarā: ↔ Cmax no rīta: ↑ 24% (↑ 12 līdz ↑ 38) Cmax vakarā: ↔ Cmin no rīta: ↑ 42% (↑ 9 līdz ↑ 86) b Cmin vakarā: ↑ 24% (↑ 3 līdz ↑ 50) b

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu
pielāgošana var būt par mazu. Lietojot kopā ar 600 mg efavirenza vienu reizi dienā, lopinavīra/ritonavīra tablešu deva jāpalielina līdz 500 / 125 mg divas reizes dienā. Par ritonavīru skatīt arī tabulā turpmāk. Nevienām no zālēm devas nav jāpielāgo.
Ja efavirenzu lieto kopā ar ritonavīra mazām devām, jārēķinās ar iespēju, ka farmakodinamiskās mijiedarbības dēļ pieaugs efavirenza izraisīto blakusparādību biežums.

Sahinavīrs/ritonavīrs/efavirenzs

Efavirenzs:
AUC: ↑ 21% (↑ 10 līdz ↑ 34) Cmax: ↑ 14% (↑ 4 līdz ↑ 26) Cmin: ↑ 25% (↑ 7 līdz ↑ 46) b (CYP-mediētā oksidatīvā metabolisma inhibīcija) Ja efavirenzu lietoja kopā ar ritonavīru 500 mg vai 600 mg divas reizes dienā, kombinācija nebija labi panesama (piemēram, novēroja reiboni, sliktu dūšu, parestēziju un aknu enzīmu pieaugumu). Nav pietiekamas
informācijas par vienlaikus efavirenza un ritonavīra mazu devu (100 mg vienu vai divas reizes
dienā) lietošanas panesību. Mijiedarbība nav pētīta.

CCR5 antagonisti

Maraviroks/efavirenzs

Maraviroks:

(100 mg divas reizes dienā / 600 mg vienu reizi dienā)

AUC12: ↓ 45% (↓ 38 līdz ↓ 51)

Cmax: ↓ 51% (↓ 37 līdz ↓ 62) Efavirenza koncentrācijas netika

noteiktas, nav paredzama ietekme.

Integrāzes ķēdes pārvietošanas inhibitori

Raltegravīrs/efavirenzs

Raltegravīrs:

(400 mg reizes deva/ - )

AUC: ↓ 36%

C12: ↓ 21% Cmax: ↓ 36% (UGT1A1 indukcija)

Dati devas ieteikšanai nav pieejami. Par ritonavīru skatīt iepriekš. Neiesaka lietot efavirenzu kombinācijā ar sahinavīru kā vienīgo proteāzes inhibitoru. Skatīt zāļu aprakstu par maraviroku saturošām zālēm
Raltegravīra deva nav jāpielāgo.

9

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)
NRTI un NNRTI NRTI/efavirenzs
NNRTI/efavirenzs C hepatīta pretvīrusu līdzekļi Boceprevīrs/efavirenzs (800 mg 3 reizes dienā/600 mg vienu reizi dienā)
Telaprevīrs/efavirenzs (1125 mg q8h/600 mg vienu reizi dienā)
Simeprevīrs/efavirenzs (150 mg vienu reizi dienā /600 mg vienu reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu

Speciāli zāļu mijiedarbības pētījumi ar efavirenzu un citiem NRTI, izņemot lamivudīnu (skatīt 4.4. apakšpunktu), zidovudīnu un tenofovīra dizoproksila fumarātu, nav veikti. Klīniski nozīmīga mijiedarbība nav sagaidāma, jo NRTI metabolizējas citādi nekā efavirenzs, un ir maz ticams, ka tie
varētu konkurēt par vieniem un tiem pašiem metabolajiem
enzīmiem un eliminācijas ceļiem. Mijiedarbība nav pētīta.

Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo.
Tā kā divu NNRTI lietošana nenodrošina papildus efektivitāti vai drošību, efavirenzu neiesaka lietot kopā ar vēl kādu citu NNRTI.

Boceprevīrs: AUC: ↔ 19%* Cmax: ↔ 8% Cmin: ↓ 44% Efavirenzs: AUC: ↔ 20% Cmax: ↔ 11% (CYP3A indukcija – ietekme uz boceprevīru) *0-8 stundas Nav ietekmes (↔) vienāds vidējās aprēķinātās vērtības samazinājumu ≤20% vai vidējās aprēķinātās vērtības palielinājumu ≤25% Telaprevīrs (attiecībā pret 750 mg q8h): AUC: ↓ 18% (↓ 8 līdz ↓ 27) Cmax: ↓ 14% (↓ 3 līdz ↓ 24) Cmin: ↓ 25% (↓ 14 līdz ↓ 34)% Efavirenzs:
AUC: ↓ 18% (↓ 10 līdz ↓ 26) Cmax: ↓ 24% (↓ 15 līdz ↓ 32) Cmin: ↓ 10% (↑ 1 līdz ↓ 19)% (efavirenza izraisīta CYP3A indukcija)
Simeprevīrs: AUC: ↓ 71% (↓ 67 to ↓ 74) Cmax: ↓ 51% (↓ 46 to ↓ 56) Cmin: ↓ 91% (↓ 88 to ↓ 92) Efavirenzs: AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↔ Nav ietekmes (↔) vienāds vidējās

Lietojot kopā ar efavirenzu, boceprevīra minimālā koncentrācija plazmā samazinājās. Novērotās boceprevīra minimālās koncentrācijas samazināšanās plazmā klīniskā nozīme tieši nav vērtēta.
Ja efavirenzu un telaprevīru lieto vienlaikus, 1125 mg telaprevīra deva jālieto ik pēc 8 stundām.
Lietojot vienlaicīgi simeprevīru un efavirenzu, efavirenza izraisītas CYP3A indukcijas rezultātā, nozīmīgi samazinās simeprevīra koncentrācija plazmā un var zust simeprevīra terapeitiskā ietekme. Simeprevīra un efavirenza vienlaicīga lietošana nav ieteicama.

10

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)
Antibiotikas Azitromicīns/efavirenzs (600 mg reizes deva/400 mg vienu reizi dienā) Klaritromicīns/efavirenzs (500 mg q12h/400 mg vienu reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)
aprēķinātās vērtības samazinājumu
≤20% vai vidējās aprēķinātās
vērtības palielinājumu ≤25% (CYP3A4 enzīmu indukcija)

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu

Klīniski nozīmīgu farmakokinētisko mijiedarbību nenovēro. Klaritromicīns: AUC: ↓ 39% (↓ 30 līdz ↓ 46) Cmax: ↓ 26% (↓ 15 līdz ↓ 35)
Klaritromicīna 14hidroksimetabolīts: AUC: ↑ 34% (↑ 18 līdz ↑ 53) Cmax: ↑ 49% (↑ 32 līdz ↑ 69)

Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo
Klaritromicīna plazmas līmeņa izmaiņu klīniskā nozīme nav zināma. Vajadzētu apsvērt klaritromicīna aizvietošanas iespējas (piemēram, azitromicīns). Efavirenza deva nav jāpielāgo.

Citas makrolīdu grupas antibiotikas (piemēram, eritromicīns)/efavirenzs
Pretmikrobu līdzekļi Rifabutīns/efavirenzs (300 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)

Efavirenzs: AUC: ↔ Cmax: ↑ 11% (↑ 3 līdz ↑ 19) (CYP3A4 indukcija) 46% neinficētu brīvprātīgo parādījās izsitumi, ja viņi lietoja efavirenzu un klaritromicīnu. Mijiedarbība nav pētīta.
Rifabutīns: AUC: ↓ 38% (↓ 28 līdz ↓ 47) Cmax: ↓ 32% (↓ 15 līdz ↓ 46) Cmin: ↓ 45% (↓ 31 līdz ↓ 56)

Efavirenzs:
AUC: ↔ Cmax: ↔ Cmin: ↓ 12% (↓ 24 līdz ↑ 1) (CYP3A4 indukcija)

Rifampicīns/efavirenzs (600 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)

Efavirenzs:
AUC: ↓ 26% (↓ 15 līdz ↓ 36) Cmax: ↓ 20% (↓ 11 līdz ↓ 28) Cmin: ↓ 32% (↓ 15 līdz ↓ 46) (CYP3A4 un CYP2B6 indukcija)

Pretsēnīšu līdzekļi Itrakonazols/efavirenzs (200 mg q12h/600 mg vienu reizi

Itrakonazols: AUC: ↓ 39% (↓ 21 līdz ↓ 53)

Rifabutīna dienas deva jāpalielina par 50%, ja to lieto kopā ar efavirenzu. Jāapsver rifabutīna devas dubultošana, ja rifabutīnu lieto 2 vai 3 reizes nedēļā kopā ar efavirenzu. Šīs devas pielāgošanas klīniskā nozīme nav pienācīgi novērtēta. Pielāgojot devu, jāņem vērā individuālā zāļu panesība un virusoloģiskā reakcija (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Lietojot kopā ar rifampicīnu pacientiem, kuru ķermeņa masa ir 50 kg vai vairāk, līdz 800 mg dienā palielinātai efavirenza devai būs līdzīga iedarbība kā 600 mg dienas devai, ja tā lietota bez rifampicīna. Šādas devu pielāgošanas klīniskais efekts nav pilnībā izvērtēts. Veicot devu pielāgošanu, jāņem vērā individuāla panesamība un virusoloģiskā atbildes reakcija (skatīt 5.2. apakšpunktu). Rifampicīna deva nav jāpielāgo.
Tā kā itrakonazolam nav dozēšanas ieteikumu, jāapsver cita pretsēnīšu

11

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)
dienā)
Posakonazols/efavirenzs (--/400 mg vienu reizi dienā)
Vorikonazols/efavirenzs (200 mg divas reizes dienā/ 400 mg vienu reizi dienā)
Vorikonazols/efavirenzs (400 mg divas reizes dienā/ 300 mg vienu reizi dienā)
Flukonazols/efavirenzs (200 mg vienu reizi dienā/ 400 mg vienu reizi dienā) Ketokonazols un citi imidazola pretsēnīšu līdzekļi Pretmalārijas līdzekļi Artemeters/lumefantrīns/ efavirenzs 20/120 mg, 6 devas pa 4 tabletēm katrā 3 dienas/600 mg vienu reizi dienā

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)
Cmax: ↓ 37% (↓ 20 līdz ↓ 51) Cmin: ↓ 44% (↓ 27 līdz ↓ 58) (itrakonazola koncentrācijas samazināšanās: CYP3A4 indukcija)

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu
līdzekļa lietošana.

Hidroksiitrakonazols:
AUC: ↓ 37% (↓ 14 līdz ↓ 55) Cmax: ↓ 35% (↓ 12 līdz ↓ 52) Cmin: ↓ 43% (↓ 18 līdz ↓ 60)

Efavirenzs: Klīniski nozīmīgas farmakokinētiskās izmaiņas nenovēro. Posakonazols: AUC: ↓ 50% Cmax: ↓ 45% (UDP-G indukcija)
Vorikonazols: AUC: ↓ 77% Cmax: ↓ 61%
Efavirenzs: AUC: ↑ 44% Cmax: ↑ 38%
Vorikonazols: AUC: ↓ 7% (↓ 23 līdz ↑ 13)* Cmax: ↑ 23% (↓ 1 līdz ↑ 53) *

Jāizvairās no posakonazola lietošanas kopā ar efavirenzu, ja vien paredzamais ieguvums
neatsver iespējamo risku pacientam.
Ja efavirenzu lieto kopā ar vorikonazolu, vorikonazola
uzturošā deva jāpalielina līdz 400 mg divas reizes dienā un efavirenza deva jāsamazina par 50%, t.i., līdz 300 mg vienu reizi dienā. Ja vorikonazola lietošana tiek
pārtraukta, jāturpina lietot efavirenza sākuma deva.

Efavirenzs:
AUC: ↑17% (↑ 6 līdz ↑ 29)** Cmax: ↔** *salīdzinot tikai ar 200 mg divas reizes dienā ** salīdzinot tikai ar 600 mg vienu reizi dienā (oksidatīvā metabolisma konkurējošā inhibīcija) Klīniski nozīmīgu farmakokinētisko mijiedarbību nenovēro. Mijiedarbība nav pētīta.

Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo.
Nav dati par devu dozēšanas ieteikumiem.

Artemeters: AUC: ↓ 51% Cmax: ↓ 21%
Dihidroartemisinīns: AUC: ↓ 46% Cmax: ↓ 38%

Tā kā artemetera, dihidroartemisinīna vai lumefantrīna koncentrācijas samazināšanās var mazināt pretmalārijas zāļu efektivitāti, jāievēro piesardzība efavirenzu lietojot kopā ar artementeru/lumefantrīnu.

12

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)
Lumefantrīns:
AUC: ↓ 21%
Cmax: ↔

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu

Atovakvons un proguanila hidrohlorīds/efavirenzs (250/100 mg reizes deva/600 mg vienu reizi dienā)

Efavirenzs: AUC: ↓ 17% Cmax: ↔ (CYP3A4 aktivizēšanai) Atovakvons: AUC: ↓ 75% (↓ 62 līdz ↓ 84) Cmax: ↓ 44% (↓ 20 līdz ↓ 61)
Proguanils: AUC: ↓ 43% (↓ 7 līdz ↓ 65) Cmax: ↔

Kuņģa skābes līmeni pazeminošie līdzekļi

Alumīnija hidroksīds-magnija

Ne alumīnija/magnija hidroksīda

hidroksīds-simetikona antacīdie antacīdie līdzekļi, ne famotidīns

līdzekļi/efavirenzs

efavirenza absorbciju neietekmē.

(30 ml reizes deva/ 400 mg reizes

deva)

Jāizvairās no atovakvona/proguanila vienlaikus lietošanas ar efavirenzu, ja vien iespējams.
Lietojot efavirenzu kopā ar zālēm, kas izmaina kuņģa pH, nav sagaidāms, ka tas ietekmēs efavirenza absorbciju.

Famotidīns/efavirenzs (40 mg reizes deva/ 400 mg reizes deva)
Prettrauksmes līdzekļi
Lorazepāms/efavirenzs (2 mg reizes deva/600 mg vienu reizi dienā)
Antikoagulanti Varfarīns/efavirenzs Acenokumarols/efavirenzs
Pretkrampju līdzekļi Karbamazepīns/efavirenzs (400 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)

Lorazepāms: AUC: ↑ 7% (↑ 1 līdz ↑ 14) Cmax: ↑ 16% (↑ 2 līdz ↑ 32) Šīs izmaiņas nav uzskatāmas par klīniski nozīmīgām.
Mijiedarbība nav pētīta. Efavirenzs, iespējams, paaugstina vai pazemina varfarīna vai acenokumarola koncentrāciju plazmā un iedarbību.
Karbamazepīns: AUC: ↓ 27% (↓ 20 līdz ↓ 33) Cmax: ↓ 20% (↓ 15 līdz ↓ 24) Cmin: ↓ 35% (↓ 24 līdz ↓ 44)
Efavirenzs: AUC: ↓ 36% (↓ 32 līdz ↓ 40) Cmax: ↓ 21% (↓ 15 līdz ↓ 26) Cmin: ↓ 47% (↓ 41 līdz ↓ 53) (karbamazepīna koncentrācijas samazināšanās: CYP3A4 indukcija; efavirenza koncentrācijas samazināšanās: CYP3A4 un CYP2B6 indukcija) Aktīvā karbamazepīna epoksīda

Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo.
Varētu būt iespējams, ka jāpielāgo varfarīna vai acenokumarola deva.
Nav dozēšanas ieteikumu. Vajadzētu lietot alternatīvu pretkrampju līdzekli. Periodiski jākontrolē karbamazepīna plazmas līmenis.

13

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

Ieteikumi lietošanai kopā ar

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

efavirenzu

(devas)

izmaiņas procentos un

ticamības intervāls, ja piemērojamsa

(mehānisms)

metabolīta līdzsvara koncentrācijas

AUC, Cmax un Cmin palika nemainīgs. Lielāku efavirenza vai

karbamazepīna devu vienlaikus

lietošana nav pētīta.

Fenitoīns, fenobarbitāls un citi

Mijiedarbība nav pētīta. Kopā ar Ja efavirenzu lieto kopā ar tādu

pretkrampju līdzekļi, kas ir

efavirenzu iespējama fenitoīna,

pretkrampju līdzekli, kas ir

CYP450 izoenzīmu substrāti

fenobarbitāla un citu pretkrampju CYP450 izoenzīma substrāts,

līdzekļu, kas ir CYP450 izoenzīmu periodiski jākontrolē pretkrampju

substrāti, plazmas koncentrācijas līdzekļa līmenis

samazināšanās vai

paaugstināšanās.

Valproiskābe/efavirenzs

Klīniski nozīmīgas ietekmes uz

Efavirenza deva nav jāpielāgo.

(250 mg divas reizes dienā/

efavirenza farmakokinētiku nav. Pacienti jānovēro attiecībā uz

600 mg vienu reizi dienā)

Ierobežoti dati liecina, ka klīniski pretkrampju terapijas efektivitāti.

nozīmīgas ietekmes uz

valproiskābes farmakokinētiku

nav.

Vigabatrīns/efavirenzs

Mijiedarbība nav pētīta. Nav

Nevienām no zālēm deva nav

Gabapentīns/efavirenzs

sagaidāma klīniski nozīmīga

jāpielāgo.

mijiedarbība, jo vigabatrīns un

gabapentīns izdalās neizmainītā

veidā tikai ar urīnu, un ir maz

ticams, ka tie konkurēs ar tiem

pašiem metabolisma enzīmiem un

eliminācijas ceļiem kā efavirenzs.

ANTIDEPRESANTI

Selektīvie serotonīna atpakaļsaistīšanas inhibitori (Selective Serotonin Reuptake Inhibitors - SSRIs)

Sertralīns/efavirenzs

Sertralīns:

Atkarībā no klīniskās atbildes

(50 mg vienu reizi dienā/ 600 mg AUC: ↓ 39% (↓ 27 līdz ↓ 50)

reakcijas jāpalielina sertralīna deva.

vienu reizi dienā)

Cmax: ↓ 29% (↓ 15 līdz ↓ 40) Cmin: ↓ 46% (↓ 31 līdz ↓ 58)

Efavirenza deva nav jāpielāgo.

Efavirenzs:

AUC: ↔

Cmax: ↑ 11% (↑ 6 līdz ↑ 16) Cmin: ↔ (CYP3A4 indukcija)

Paroksetīns/efavirenzs

Klīniski nozīmīgu

(20 mg vienu reizi dienā/ 600 mg farmakokinētisko mijiedarbību

vienu reizi dienā

nenovēro.

Fluoksetīns/efavirenzs

Mijiedarbība nav pētīta. Tā kā

fluoksetīnam un paroksetīnam ir

līdzīgs metabolisma profils, t.i.,

izteikts CYP2D6 inhibīcijas efekts,

iespējams, ka arī ar fluoksetīnu

mijiedarbību nenovēros.

Norepinefrīna un dopamīna atpakaļsaistes inhibitori

Bupropions/efavirenzs

Bupropions:

[150 mg reizes deva (ilgstošas darbības)/600 mg vienu reizi dienā]

AUC: ↓ 55% (↓ 48 līdz ↓ 62) Cmax: ↓ 34% (↓ 21 līdz ↓ 47) Hidroksibupropions:

AUC: ↔

Cmax: ↑ 50% (↑ 20 līdz ↑ 80) (CYP2B6 indukcija)

Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo.
Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo.
Atkarībā no klīniskās atbildes reakcijas jāpalielina bupropiona deva, taču nedrīkst pārsniegt bupropiona maksimālo ieteicamo devu. Efavirenza devas pielāgošana nav nepieciešama.

14

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)
Antihistamīni Cetirizīns/efavirenzs (10 mg reizes deva/600 mg vienu reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)
Cetirizīns: AUC: ↔ Cmax: ↓ 24% (↓ 18 līdz ↓ 30) Šīs izmaiņas nav klīniski nozīmīgas.

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu
Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo.

Efavirenzs:

Klīniski nozīmīgu

farmakokinētisko mijiedarbību

nenovēro.

KARDIOVASKULĀRIE LĪDZEKĻI

Kalcija kanālu blokatori

Diltiazems/efavirenzs

Diltiazems:

(240 mg vienu reizi dienā/ 600 mg AUC: ↓ 69% (↓ 55 līdz ↓ 79)

vienu reizi dienā)

Cmax: ↓ 60% (↓ 50 līdz ↓ 68) Cmin: ↓ 63% (↓ 44 līdz ↓ 75)

Atkarībā no klīniskās atbildes reakcijas jāpielāgo diltiazema deva (skatīt diltiazema zāļu aprakstu).

Dezacetildiltiazems: AUC: ↓ 75% (↓ 59 līdz ↓ 84) Cmax: ↓ 64% (↓ 57 līdz ↓ 69) Cmin: ↓ 62% (↓ 44 līdz ↓ 75)
N-monodezmetil diltiazems: AUC: ↓ 37% (↓ 17 līdz ↓ 52) Cmax: ↓ 28% (↓ 7 līdz ↓ 44) Cmin: ↓ 37% (↓ 17 līdz ↓ 52)

Efavirenzs:

AUC: ↑ 11% (↑ 5 līdz ↑ 18)

Cmax: ↑ 16% (↑ 6 līdz ↑ 26) Cmin: ↑ 13% (↑ 1 līdz ↑ 26) (CYP3A4 indukcija)

Efavirenza farmakokinētikas

rādītāju pieaugums nav klīniski

nozīmīgs.

Verapamils, felodipīns, nifedipīns Mijiedarbība nav pētīta. Ja

un nikardipīns

efavirenzu lieto kopā ar kalcija

kanālu blokatoriem, kas ir

CYP3A4 enzīmu substrāti,

iespējama kalcija kanālu blokatoru

plazmas koncentrācijas

samazināšanās.

LIPĪDU LĪMENI PAZEMINOŠĀS ZĀLES

HMG Co-A reduktāzes inhibitori

Atorvastatīns/efavirenzs

Atorvastatīns:

(10 mg vienu reizi dienā/ 600 mg AUC: ↓ 43% (↓ 34 līdz ↓ 50)

vienu reizi dienā)

Cmax: ↓ 12% (↓ 1 līdz ↓ 26)

2-hidroksi atorvastatīns: AUC: ↓ 35% (↓ 13 līdz ↓ 40) Cmax: ↓ 13% (↓ 0 līdz ↓ 23)

Kalcija kanālu blokatoru deva jāpielāgo atbilstoši klīniskās atbildes reakcijai (skatīt kalcija kanālu blokatoru zāļu aprakstu).
Periodiski jākontrolē holesterīna līmenis. Varētu būt nepieciešams pielāgot atorvastatīna devu (skatīt atorvastatīna zāļu aprakstus). Efavirenza deva nav jāpielāgo.

4-hidroksi atorvastatīns: AUC: ↓ 4% (↓ 0 līdz ↓ 31) Cmax: ↓ 47% (↓ 9 līdz ↓ 51)

15

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu

Pravastatīns/efavirenzs (40 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)

Aktīvie HMG Co-A reduktāzes inhibitori kopā: AUC: ↓ 34% (↓ 21 līdz ↓ 41) Cmax: ↓ 20% (↓ 2 līdz ↓ 26)
Pravastatīns: AUC: ↓ 40% (↓ 26 līdz ↓ 57) Cmax: ↓ 18% (↓ 59 līdz ↑ 12)

Simvastatīns/efavirenzs (40 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)

Simvastatīns: AUC: ↓ 69% (↓ 62 līdz ↓ 73) Cmax: ↓ 76% (↓ 63 līdz ↓ 79)
Simvastatīna skābe: AUC: ↓ 58% (↓ 39 līdz ↓ 68) Cmax: ↓ 51% (↓ 32 līdz ↓ 58)

Periodiski jākontrolē holesterīna līmenis. Varētu būt nepieciešams pielāgot pravastatīna devu (skatīt pravastatīna zāļu aprakstus). Efavirenza deva nav jāpielāgo.
Periodiski jākontrolē holesterīna līmenis. Varētu būt nepieciešams pielāgot simvastatīna devu (skatīt simvastatīna zāļu aprakstus). Efavirenza deva nav jāpielāgo.

Aktīvie HMG Co-A reduktāzes

inhibitori kopā:

AUC: ↓ 60% (↓ 52 līdz ↓ 68)

Cmax: ↓ 62% (↓ 55 līdz ↓ 78) (CYP3A4 indukcija)

Efavirenza lietošana kopā ar

atorvastatīnu, pravastatīnu vai

simvastatīnu neietekmēja

Rosuvastatīns/efavirenzs

efavirenza AUC vai Cmax lielumus. Mijiedarbība nav pētīta.

Rosuvastatīns lielā daudzumā tiek

izvadīts ar fēcēm, tāpēc nav

paredzama mijiedarbība ar

efavirenzu.

Hormonālās kontracepcijas līdzekļi

Iekšķīgai lietošanai:

Etinlestradiols:

Etinilestradiols+norgestimāts/

AUC: ↔

efavirenzs (0,035 mg + 0,25 mg vienu reizi dienā/600 mg vienu reizi dienā)

Cmax: ↔ Cmin: ↓ 8% (↑ 14 līdz ↓ 25)

Norelgestromīns (aktīvais

metabolīts):

AUC: ↓ 64% (↓ 62 līdz ↓ 67)

Cmax: ↓ 46% (↓ 39 līdz ↓ 52) Cmin: ↓ 82% (↓ 79 līdz ↓ 85)

Nevienām no zālēm deva nav jāpielāgo
Papildus hormonālās kontracepcijas līdzekļiem jālieto droša kontracepcijas barjermetode (skatīt 4.6. apakšpunktu).

Injekcija: Depo-medroksiprogesterona

Levonorgestrels (aktīvais metabolīts): AUC: ↓ 83% (↓ 79 līdz ↓ 87) Cmax: ↓ 80% (↓ 77 līdz ↓ 83) Cmin: ↓ 86% (↓ 80 līdz ↓ 90) (metabolisma indukcija)
Efavirenzs: klīniski nozīmīgu mijiedarbību nenovēro. Šo iedarbību klīniskā nozīme nav zināma. 3 mēnešus ilgā zāļu mijiedarbības pētījumā netika konstatētas

Sakarā ar ierobežoto pieejamo informāciju, papildus hormonālās

16

Zāles pēc terapeitiskajām grupām (devas)
acetāts (DMPA)/efavirenzs (150 mg DMPA reizes deva i.m.)
Implanti: Etonogestrels/efavirenzs
Imūnsupresanti
Imūnsupresanti, kurus metabolizē CYP3A4 (piemēram, ciklosporīns, takrolims, sirolims)/efavirenzs
Opioīdi Metadons/efavirenzs (stabila uzturošā deva, 35-100 mg vienu reizi dienā/ 600 mg vienu reizi dienā)

Ietekme uz zāļu līmeni Vidējās AUC, Cmax, Cmin izmaiņas procentos un ticamības intervāls, ja piemērojamsa (mehānisms)
būtiskas atšķirības MPA farmakokinētiskajos rādītājos pacientēm, kuras saņēma efavirenzu saturošu pretretrovīrusu terapiju un pacientēm, kuras nesaņēma pretretrovīrusu terapiju. Līdzīgus rezultātus ieguva arī citi pētnieki, lai gan otrajā pētījumā MPA līmeņi plazmā atšķīrās vairāk. Abos pētījumos, pacientēm, kas saņēma efavirenzu un DMPA, progesterona līmenis plazmā saglabājās zems, atbilstoši saglabājot ovulāciju nomācošo iedarbību
Mijiedarbība nav pētīta. Iespējama samazināta etonogestrela iedarbība (CYP3A4 indukcija).
Pēcreģistrācijas periodā saņemti atsevišķi ziņojumi par etonogestrela kontraceptīvās iedarbības trūkumu pacientēm, kuras lietoja efavirenzu.

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu
kontracepcijas līdzekļiem jālieto droša kontracepcijas barjermetode (skatīt 4.6. apakšpunktu).
Papildus hormonālās kontracepcijas līdzekļiem jālieto droša kontracepcijas barjermetode (skatīt 4.6. apakšpunktu).

Mijiedarbība nav pētīta. Iespējama samazināta imūnsupresanta iedarbība (CYP3A4 indukcija). Nav paredzams, ka šie
imūnsupresanti ietekmēs efavirenza iedarbību

Iespējams būs nepieciešams pielāgot imūnsupresantu devu. Uzsākot vai pārtraucot terapiju ar efavirenzu, ieteicams vismaz 2
nedēļas rūpīgi kontrolēt imūnsupresanta koncentrāciju (kamēr tiek sasniegta stabila koncentrācija).

Metadons:
AUC: ↓ 52% (↓ 33 līdz ↓ 66) Cmax: ↓ 45% (↓ 25 līdz ↓ 59) (CYP3A4 indukcija)

Pacienti jānovēro, vai nerodas atcelšanas pazīmes, un attiecīgi jāpalielina metadona deva, lai atvieglotu atcelšanas simptomus.

Buprenorfīns/naloksons/efavirenzs

Pētījumā HIV inficētiem intravenozo zāļu lietotājiem vienlaikus efavirenza un metadona lietošana izraisīja metadona plazmas līmeņa pazemināšanos un opiātu atcelšanas pazīmes. Lai atvieglotu atcelšanas simptomus, metadona deva tika palielināta par vidēji 22%. Metadona/efavirenza mijiedarbības mehānisms ir CYP3A4 indukcija. Buprenorfīns: AUC: ↓ 50%
Norbuprenorfīns: AUC: ↓ 71%
Efavirenzs:

Neskatoties uz buprenorfīnu iedarbības samazināšanos, pacientiem nenovēroja abstinences simptomus. Var nebūt nepieciešama buprenorfīna vai efavirenza devu pielāgošana, tos lietojot kopā.

17

Zāles pēc terapeitiskajām

Ietekme uz zāļu līmeni

grupām

Vidējās AUC, Cmax, Cmin

(devas)

izmaiņas procentos un

ticamības intervāls, ja piemērojamsa

(mehānisms)

Klīniski nozīmīgu

farmakokinētisko mijiedarbību

nenovēro.

a 90% ticamības intervāls, ja vien nav norādīts citādāk. b 95% ticamības intervāls.

Ieteikumi lietošanai kopā ar efavirenzu

Citas mijiedarbības: efavirenzs nesaistās ar kanabinoīdu receptoriem. Skrīninga pārbaudēs novēroja viltus pozitīvu urīna kanabionīdu testu HIV neinficētiem un HIV inficētiem pacientiem, kuri saņēma efavirenzu. Šādos gadījumos ieteicama apstiprinoša pārbaude ar precīzākām metodēm, tādām kā gāzu hromatogrāfija/masas spektrometrija.

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Sievietes reproduktīvā vecumā

Skatīt turpmāk un 5.3. apakšpunktā. Efavirenzu nedrīkst lietot grūtniecības periodā, ja vien šāda terapija ir nepieciešama pacientes klīniskā stāvokļa dēļ. Sievietēm reproduktīvajā vecumā pirms efavirenza terapijas uzsākšanas jāveic grūtniecības tests.

Kontracepcija vīriešiem un sievietēm

Vienmēr vienlaicīgi ar citiem kontracepcijas līdzekļiem (piemēram, perorālajiem vai citiem hormonālās kontracepcijas līdzekļiem, skatīt 4.5. apakšpunktu) jāizmanto kontracepcijas barjermetode. Tā kā efavirenzam ir garš eliminācijas pusperiods, 12 nedēļas pēc efavirenza lietošanas pārtraukšanas iesaka lietot atbilstošus kontracepcijas līdzekļus.

Grūtniecība

Par nervu caurulītes bojājumiem, tajā skaitā meningomielocēli, kopumā bijuši septiņi retrospektīvi ziņojumi no kopējā grūtnieču skaita, kuras saņēma efavirenzu saturošu terapiju pirmā grūtniecības trimestra laikā (izņemot efavirenzu saturošas fiksētas devas kombinācijas tabletes). Divi papildu gadījumi (1 prospektīvs un 1 retrospektīvs) tajā skaitā gadījumi, kas atbilst nervu caurulītes bojājumiem, ir reģistrēti, saņemot fiksētu devu kombinācijas tabletes, kas satur efavirenzu, emtricitabīnu un tenofovīra dizoproksila fumarātu. Šo gadījumu cēloņsakarība ar efavirenza lietošanu nav noskaidrota, kopsaucējs nav zināms. Tā kā neirālā vada bojājumi parādās pirmajās 4 augļa attīstības nedēļās (laikā, kad noslēdzas neirālais vads), tad būtu jāņem vērā potenciālais risks grūtniecēm, kuras efavirenzu saņem pirmā grūtniecības trimestra laikā.

Sākot ar 2013. gada jūliju, pretretrovīrusu grūtniecības reģistrā (Antiretroviral Pregnancy Registry – APR) saņemti prospektīvi ziņojumi par efavirenzu saturošu terapiju iedarbību 904 grūtniecēm pirmā trimestra laikā, kur dzimuši 766 dzīvi jaundzimušie. Vienam bērnam tika ziņots par nervu caurulītes bojājumu, un pārējo dzemdību defektu biežums un veids bija līdzīgs tam, ko novēroja bērniem, kuriem bijusi efavirenzu nesaturošu terapiju shēmu iedarbība, kā arī HIV negatīvo bērnu kontroles grupā. Nervu caurulītes bojājumu sastopamība vispārējā populācijā ir no 0,5 līdz 1 gadījumam uz katriem 1000 dzīvi dzimušajiem.

Tika novērotas malformācijas ar efavirenzu ārstētu pērtiķu embrijiem (skatīt 5.3. apakšpunktu).

18

Barošana ar krūti
Efavirenzs izdalās mātes pienā cilvēkam. Nav pietiekamas informācijas par efavirenza ietekmi uz jaundzimušo/mazuli. Nevar izslēgt risku mazulim. Ārstēšanas laikā ar efavirenzu jāpārtrauc barot bērnu ar krūti. HIV inficētām sievietēm ir ieteicams nekādā gadījumā nebarot savus bērnus ar krūti, lai izvairītos no HIV transmisijas.
Fertilitāte
Efavirenza ietekme uz žurku tēviņu un mātīšu fertilitāti tika novērtēta tikai lietojot devas, ar kurām tika sasniegta sistēmiskā zāļu iedarbība, kas līdzvērtīga vai zemāka nekā cilvēkiem, kuri lietoja ieteiktās efavirenza devas. Šajos pētījumos efavirenzs nepasliktināja pārošanos vai fertilitāti žurku tēviņiem un mātītēm (lietojot devas līdz 100 mg/kg/divreiz dienā) un neietekmēja ārstēto žurku tēviņu spermu vai pēcnācējus (lietojot devas līdz 200 mg/ divreiz dienā). Žurku mātītēm, kurām tika dots efavirenzs, piedzimušo pēcnācēju reproduktīvā funkcija netika ietekmēta.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Efavirenzs var izraisīt reiboni un/vai miegainību, pazemināt koncentrēšanās spējas. Pacientiem ir jānorāda, ka gadījumā, ja parādās šie simptomi, viņiem vajadzētu izvairīties no iespējami bīstamiem uzdevumiem, piemēram, auto vadīšanas vai mehānismu apkalpošanas.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Kopsavilkums par drošuma profilu
Efavirenzs ir pētīts vairāk nekā 9000 pacientu 1008 pieaugušu pacientu apakšgrupā, kas kontrolētos klīniskajos pētījumos saņēma 600 mg efavirenza dienā kombinācijā ar PI un/vai NRTI, visbiežāk ziņotās nevēlamās blakusparādības ar vismaz mērenu intensitāti un vismaz 5% pacientu, bija izsitumi (11,6%), reibonis (8,5%), slikta dūša (8,0%), galvassāpes (5,7%) un nogurums (5,5%). Visnopietnākās ar efavirenza lietošanu saistītās nevēlamās blakusparādības ir izsitumi un nervu sistēmas simptomi. Nervu sistēmas simptomi parasti parādās drīz pēc terapijas uzsākšanas, un parasti izzūd pēc pirmajām 2 - 4 nedēļām. Pacientiem, kuri ārstēšanā saņēma efavirenzu, ziņots par smagas pakāpes ādas blakusparādībām, tādām kā Stīvensa-Džonsona sindromu un erythema multiforme; psihiskām blakusparādībām, ieskaitot smagu depresiju, nāvi pašnāvības gadījumā un psihozei līdzīgu uzvedību; un krampjiem. Ordinējot efavirenzu vienlaicīgi ar pārtiku, var pastiprināties efavirenza iedarbība un var pieaugt nevēlamo blakusparādību biežums (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Kontrolētos klīniskajos pētījumos (006) tika novērtēta efavirenza saturošu terapijas shēmu ilgstošas lietošanas drošuma profils, kur pacienti saņēma efavirenzu + zidovudīnu + lamivudīnu (n = 412, vidējais ilgums 180 nedēļas), efavirenzu + indinavīru (n = 415, vidējais ilgums 102 nedēļas), vai indinavīru + zidovudīnu + lamivudīnu (n = 401, vidējais ilgums 76 nedēļas). Ilgstoša efavirenza lietošana šo pētījumu ietvaros neliecināja par jauniem, ar lietošanas drošumu saistītiem gadījumiem.
Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulā
Turpmāk uzskaitītas vidēji smagas vai smagākas nevēlamās blakusparādības, par ko ziņots klīniskajos pētījumos ar efavirenza rekomendētajām devām kombinētajā terapijā (n = 1008), un par kurām ir maz ticams, ka tās ir saistītas ar terapiju (pamatojoties uz pētnieku ziņām). Slīprakstā uzskaitītas arī tās nevēlamās blakusparādības, kuras novērotas pēcreģistrācijas periodā un saistītas ar efavirenzu saturošu pretretrovīrusu terapiju shēmu lietošanu. Blakusparādību biežuma iedalījums: ļoti bieži (≥ 1/10); bieži (≥ 1/100 līdz < 1/10); retāk (≥ 1/1 000 līdz < 1/100); reti (≥ 1/10 000 līdz < 1/1 000) vai ļoti reti (< 1/10 000) .

Imūnās sistēmas traucējumi

retāk

paaugstināta jutība

19

Vielmaiņas un uztures traucējumi

bieži

hipertrigliceridēmija*

retāk

hiperholesterinēmija*

Psihiskie traucējumi

bieži

patoloģiski sapņi, trauksme, depresija, bezmiegs*

retāk reti

nenosvērtība, agresija, apjukuma stāvoklis, eiforisks garastāvoklis, halucinācijas, mānija, paranoja, psihoze†, pašnāvības mēģinājumi, domas par pašnāvību* mānija‡, neiroze‡, pašnāvība‡*

Nervu sistēmas traucējumi

bieži

koordinācijas un līdzsvara traucējumi†, uzmanības traucējumi (3,6%), reibonis

(8,5%), galvassāpes (5,7%), miegainība (2,0%)*

retāk

uzbudinājums, amnēzija, ataksija, koordinācijas traucējumi, konvulsijas, domāšanas traucējumi*, trīce†

Acu bojājumi

retāk

redzes traucējumi

Ausu un labirinta bojājumi

retāk

troksnis ausīs†, reibonis

Asinsvadu sistēmas traucējumi

retāk

pietvīkums†

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

bieži

sāpes vēderā, caureja, slikta dūša, vemšana

retāk

pankreatīts

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

bieži

aspartāta aminotransferāzes (AsAT) līmeņa paaugstināšanās*, alanīna

aminotransferāzes (AlAT) līmeņa paaugstināšanās*, gamma-glutamiltransferāzes

(GGT) paaugstināšanās paaugstināšanās*

retāk reti

akūts hepatīts aknu mazspēja‡*

Ādas un zemādas audu bojājumi

loti bieži

izsitumi (11,6%)*

bieži

nieze

retāk reti

erythema multiforme, Stīvensa-Džonsona sindroms* fotosensibilizācija un ar to saistītais dermatīts†

Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības

retāk

ginekomastija

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

bieži

nogurums

*, †, ‡ - sīkāku informāciju skatīt sadaļā c. Atsevišķu blakusparādību apraksts.

Atsevišķu blakusparādību apraksts

Informācija par pēcreģistrācijas laika novērojumiem
† Šīs blakusparādības tika novērotas pēcreģistrācijas laikā; tomēr biežums noteikts, izmantojot datus no 16 klīniskajiem pētījumiem (n=3969).
‡ Šīs blakusparādības tika novērotas pēcreģistrācijas periodā, bet par tām nav ziņotas kā ar zāļu lietošanu saistītām blakusparādībām 16 klīniskajos pētījumos ar efavirenzu ārstētiem pacientiem. Biežuma kategorija "reti" definēta atbilstoši vadlīnijai ‘Par vadlīnijām zāļu aprakstiem’ (rev. 2, Sept 2009), ko pamato aprēķinātā 95% ticamības intervāla augšējā robeža 0 gadījumiem, novērtējot ar efavirenzu ārstēto indivīdu skaitu šajos klīniskajos pētījumos (n=3969).

Izsitumi
Klīniskajos pētījumos ādas izsitumi parādījās 26 % pacientu, kuri bija ārstēti ar 600 mg efavirenza, salīdzinot ar 17 % kontroles grupā. 18 % pacientu ādas izsitumu izcelsmi saistīja ar efavirenza terapiju. Nopietni izsitumi parādījās mazāk nekā 1 % ar efavirenzu ārstēto pacientu, un 1,7 %

20

pārtrauca terapiju izsitumu dēļ. Erythema multiforme vai Stīvensa-Džonsona sindroma gadījumu biežums bija apmēram 0,1 %.

Izsitumi parasti ir viegli līdz vidēji izteikti makulopapulozi ādas bojājumi, kas parādās pirmo divu efavirenza terapijas nedēļu laikā. Lielākajai daļai pacientu izsitumi izzūd viena mēneša laikā, turpinot terapiju ar efavirenzu. Efavirenzu var atkārtoti uzsākt pacientiem, kuriem terapija pārtraukta izsitumu dēļ. Atsākot efavirenzu, iesaka lietot piemērotus antihistamīna līdzekļus un/vai kortikosteroīdus.

Pieredze efavirenza lietošanā pacientiem, kas bija pārtraukuši citu NNRTI klases pretvīrusu līdzekļu lietošanu, ir ierobežota. Ziņojumu biežumu par atkārtotiem izsitumiem pēc nevirapīna nomaiņas uz efavirenza terapiju pamato retrospektīvie kohorta dati no publikācijām, un tas ir amplitūdā no 13 līdz 18%, salīdzinot ar ziņojumu skaitu, ko novēroja ar efavirenzu ārstētajiem pacientiem klīniskajos pētījumos. (Skatīt 4.4. apakšpunktu).

Psihiskie simptomi Pacientiem, kuri ārstēšanā saņēmuši efavirenzu, novēroja nopietnas psihiskas nevēlamas blakusparādības. Specifisko smago psihisko blakusparādību biežums kontrolētajos pētījumos bija:

Pacientiem, kas saņēma

efavirenzu (n=1008):

- smaga depresija

1,6 %

- pašnāvības tieksme

0,6 %

- neveiksmīgi pašnāvības mēģinājumi 0,4 %

- agresīva uzvedība

0,4 %

- paranoidālas reakcijas

0,4 %

- maniakālas reakcijas

0,1 %

Pacientiem, kas saņēma kontroles zāles (635): 0,6 % 0,3 % 0% 0,3 % 0,3 % 0%

Pacientiem ar psihiskiem traucējumiem anamnēzē ir lielāks šo nopietno psihisko blakusparādību risks. Katras augstākminētās blakusparādības biežums ir diapazonā no 0,3 % maniakālām reakcijām līdz 2,0 % gan smagai depresijai, gan suicīdām domām. Arī pēcreģistrācijas periodā ir bijuši ziņojumi par suicīdu izraisītu nāvi, murgiem un psihozei līdzīgu uzvedību.

Nervu sistēmas simptomi Kontrolētos klīniskajos pētījumos ir bieži aprakstītas blakusparādības, pie kurām pieder (bet ne tikai): reibonis, bezmiegs, miegainība, traucētas koncentrēšanās spējas un sapņu traucējumi. Šajā terapijas grupā 19 % (2% smagus) pacientu izjuta vidēji stiprus un stipri izteiktus nervu sistēmas darbības traucējumus, salīdzinājumā – kontroles grupā šādas blakusparādības izjuta 9,0 % (smagus 1%) pacientu. Klīniskajos pētījumos 2 % pacientu, kuri saņēma efavirenzu, pārtrauca ārstēšanos šādu simptomu dēļ.

Nervu sistēmas simptomi parasti parādās pirmajā vai otrajā terapijas dienā, un parasti izzūd pēc pirmajām 2-4 nedēļām. Pētījumā ar neinficētiem brīvprātīgajiem raksturīgo nervu sistēmas simptomu parādīšanās laiks bija vidēji 1 stunda pēc devas un vidējais ilgums bija 3 stundas. Nervu sistēmas simptomi var parādīties biežāk, ja efavirenzu lieto kopā ar ēdienu, to var izskaidrot ar paaugstinātu efavirenza līmeni plazmā (skatīt 5.2. apakšpunktu). Lietojot pirms gulētiešanas, šķiet, uzlabojas zāļu panesamība, un to ieteic pirmo terapijas nedēļu laikā, kā arī pacientiem, kam šie simptomi nepāriet (skatīt 4.2. apakšpunktu). Devas samazināšanai vai dienas devas sadalīšanai nav pierādīta labvēlīga iedarbība.

Ilgtermiņa dati liecināja, ka pēc 24 nedēļu terapijas jauna veida nervu sistēmas simptomu biežums ar efavirenzu ārstētiem pacientiem bija līdzīgs kā pacientiem kontroles grupā.

Aknu darbības traucējumi Dažos aknu darbības traucējumu gadījumos, par kuriem ziņots pēcreģistrācijas periodā, ieskaitot gadījumus pacientiem bez iepriekš pastāvošas aknu slimības vai citiem nosakāmiem riska faktoriem, bija raksturīga zibensveida norise un dažos gadījumos progresēšana līdz transplantācijai vai nāvei.

21

Imūnsistēmas reaktivācijas sindroms HIV inficētiem pacientiem ar smagu imūndeficītu, kuriem uzsāka kombinēto pretretrovīrusu terapiju (combination antiretroviral therapy - CART), var parādīties iekaisuma reakcija uz asimptomātisku vai nenoskaidrotu oportūnistisku infekciju. Par autoimūniem traucējumiem (tādiem kā Graves slimība un autoimūns hepatīts) arī ir saņemti ziņojumi; tomēr laiks līdz to rašanās sākumam ir mainīgāks un šie notikumi var parādīties daudzus mēnešus pēc terapijas uzsākšanas (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Osteonekroze Ziņots par osteonekrozes gadījumiem, īpaši pacientiem ar vispārzināmiem riska faktoriem, progresējošu HIV-slimību vai pakļautiem ilgstošai kombinētas pretretrovīrusu terapijas ietekmei (CART). Tās sastopamības biežums nav zināms (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Novirzes no normas laboratorijas izmeklējumu rādītājos
Aknu enzīmi: AsAT un AlAT līmeņa paaugstināšanos, kas vairāk nekā piecas reizes pārsniedza normas augšējo robežu (NAR), konstatēja 3% no 1008 pacientu, kas saņēma 600 mg efavirenza dienā (5-8% pēc ilgtermiņa terapijas klīniskajos pētījumos 006). Līdzīga paaugstināšanās novērota arī pacientiem kontroles grupā (5% pēc ilgtermiņa terapijas). GGT līmeņa paaugstināšanās vairāk kā piecas reizes virs normas augšējās robežas (NAR) tika novērota 4% visu pacientu, kas saņēma 600 mg efavirenza dienā, un 1,5 - 2% kontroles grupas pacientu (7% ar efavirenzu ārstētiem pacientiem un 3% pacientu kontroles grupā pēc ilgtermiņa ārstēšanas). Izolēta GGT paaugstināšanās pacientiem, kas saņem efavirenzu, var liecināt par enzīmu indukciju. Ilgtermiņa klīniskajos pētījumos (006) 1% pacientu katrā terapijas grupā ārstēšana tika pārtraukta aknu vai žults sistēmas slimību dēļ.
Amilāze: 10% pacientu, kuri lietoja efavirenzu, un 6% pacientu kontroles grupā no 1008 pacientiem klīnisko pētījumu apakšgrupā tika novērota asimptomātiska seruma amilāzes līmeņa paaugstināšanās vairāk kā 1,5 reizes virs normas robežas. Asimptomātiskā seruma amilāzes pieauguma klīniskā nozīme nav zināma.
Vielmaiņas raksturlielumi Pretretrovīrusu terapijas laikā var palielināties ķermeņa masa un paaugstināties lipīdu un glikozes līmenis asinīs (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija
Nevēlamās blakusparādības bērniem visumā ir tādas pašas kā pieaugušajiem. Izsitumus bērniem novēro biežāk nekā pieaugušajiem, un tie biežāk ir smagi (izsitumus novēroja 59 no 182 (32%) bērniem, kas lietoja efavirenzu, smagi izsitumi bija 6 no 182 (3,3%) bērniem). Iespējams, ka pirms efavirenza terapijas, ir lietderīgi uzsāk piemērotu antihistamīna līdzekļu lietošanu.
Citas īpašas pacientu grupas
Aknu enzīmi pacientiem ar B vai C hepatīta blakus infekciju Ilgtermiņa pētījuma 006 datos konstatēts, ka 137 pacienti, kuri saņēma efavirenzu saturošas terapijas kursus (vidējais ilgums 68 nedēļas), un 84 pacienti kontroles grupā (vidējais ārstēšanas ilgums 56 nedēļas) bija seropozitīvi pret B (virsmas antigēna pozitīvi) un/vai C hepatītu (C hepatīta antivielu pozitīvi). AsAT paaugstināšanos piecas reizes virs NAR pacientiem ar kombinētu infekciju pētījumā 006 novēroja 13 % ar efavirenzu ārstēto pacientu un 7 % kontroles grupā, un AlAT paaugstināšanos piecas reizes virs NAR novēroja attiecīgi 20 % un 7 %. 3 % no kombinētās infekcijas pacientiem, kuri lietoja efavirenzu, un 2 % kontroles grupas kombinētās infekcijas pacientu pārtrauca zāļu lietošanu aknu slimību dēļ (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
22

4.9. Pārdozēšana
Dažiem pacientiem, kuri nejauši ir lietojuši 600 mg efavirenza divas reizes dienā, ir aprakstīta nervu sistēmas traucējumu simptomu palielināšanās. Vienam pacientam attīstījās patvaļīgas muskuļu kontrakcijas.
Efavirenza pārdozēšanas terapijai jāizmanto vispārējie pasākumi, ieskaitot dzīvībai svarīgo pazīmju monitorēšanu un pacienta klīniskā stāvokļa novērošanu. Lai palīdzētu izvadīt neabsorbētās zāles, var izmantot aktivēto ogli. Nav specifisku antidotu pret efavirenza pārdozēšanu. Tā kā efavirenzs sevišķi aktīvi saistās ar proteīniem, nav sagaidāms, ka ar dialīzi var izvadīt no organisma nozīmīgu zāļu daudzumu.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: pretvīrusu līdzekļi sistēmiskai lietošanai. Nenukleozīdu reversās transkriptāzes inhibitori. ATĶ kods: J05AG03
Darbības mehānisms
Efavirenzs ir HIV-1 NNRTI. Efavirenzs ir nekonkurējošs HIV-1 reversās transkriptāzes (RT) inhibitors, un tas nozīmīgi neinhibē HIV-2 RT vai šūnu DNS polimerāzes (α, β, γ vai δ).
Pretvīrusu iedarbība
Brīvā efavirenza koncentrācija, kas nepieciešama, lai sasniegtu 90 līdz 95% savvaļas tipa vai zidovudīna-rezistento laboratorijas un klīnisko izolātu inhibīciju in vitro, svārstījās no 0,46 līdz 6,8 limfoblastu šūnu rindā, perifēro asiņu mononukleāro šūnu (PAMŠ) un monocītu/makrofāgu kultūrās.
Rezistence
Efavirenza iedarbīgums šūnu kultūrās pret vīrusu variantiem ar aizvietotām aminoskābēm RT 48., 108., 179., 181. vai 236. pozīcijā vai pret variantiem ar aizvietotām aminoskābēm proteāzē bija līdzīgs tam, ko novēro pret savvaļas tipa celmiem. Vienīgie aizvietojumi, kas radīja augstāko rezistenci pret efavirenzu šūnu kultūrās, atbilst leicīna nomaiņai uz izoleicīnu 100. pozīcijā (L100I, 17 līdz 22 reizes lielāka rezistence) un lizīna nomaiņai uz asparagīnu 103. pozīcijā (K103N, 18 līdz 33 reizes lielāka rezistence). Vairāk kā simtkārtīgu jutīguma zudumu novēroja HIV variantiem, kam papildus citām aminoskābju substitūcijām RT bija K103N.
K103N bija visbiežāk novērotā RT substitūcija vīrusu izolātos tiem pacientiem, kam bija nozīmīgs vīrusu slodzes rikošets klīniskos pētījumos ar efavirenzu kombinācijā ar indinaviru vai zidovudīnu + lamivudīnu. Šo mutāciju novēroja 90% pacientu, kam efavirenzs nebija efektīvs uz vīrusu slodzi. Tika novērotas arī RT substitūcijas 98.,100., 101., 108., 138., 188.,190 un 225. pozīcijās, tomēr tās bija retākas un bieži tikai kombinācijā ar K103N. K103N substitūcija netika novērota pacientu analīzēs, kas bija ņemtas pirms terapijas ar efavirenzu. RT aminoskābju substitūcijas veids, kas bija saistīts ar rezistenci pret efavirenzu, bija neatkarīgs no citām pretvīrusu zālēm, ko izmantoja kombinācijā ar efavirenzu.
Krusteniskā rezistence Krusteniskās rezistences profili šūnu kultūrā efavirenzam, nevirapīnam un delavirdīnam pierādīja, ka K103N substitūcija izraisa jutīguma zudumu pret visiem trim NNRTI. Divi no trim pret delavirdīnu rezistentiem klīniskiem izolātiem bija krusteniski rezistenti pret efavirenzu, un tiem novēroja K103N substitūciju. Trešais izolāts, kam bija aizvietota RT 236. pozīcija, nebija krusteniski rezistents pret efavirenzu.
23

Vīrusu izolātiem, ko ieguva no to pacientu PAMŠ, kuri bija iekļauti efavirenza klīniskajos pētījumos un kuriem terapija nebija efektīva (vīrusu slodzes rikošets), noteica jutīgumu pret NNRTI. Trīspadsmit izolāti, kas iepriekš tika raksturoti kā pret efavirenzu rezistenti, bija rezistenti arī pret nevirapīnu un delavirdīnu. Pieciem no šiem pret NNRTI rezistentiem izolātiem tika konstatēta K103N vai RT substitūcija 108. pozīcijā no valīna uz izoleicīnu (V108I). Trīs no pārbaudītajiem efavirenza terapijas rezistentajiem izolātiem saglabāja jutīgumu pret efavirenzu šūnu kultūrā un bija jutīgi arī pret nevirapīnu un delavirdīnu.

Krusteniskās rezistences iespējamība starp efavirenzu un PI ir maza, jo ir atšķirīgi mērķa enzīmi. Krusteniskās rezistences iespējamība starp efavirenzu un NRTI ir maza, jo ir atšķirīgas saistīšanās vietas pie mērķa un atšķirīgi darbības mehānismi.

Klīniskā efektivitāte

Efavirenzs nav pētīts kontrolētos pētījumos pacientiem ar progresējošu HIV slimību, t.i., ar CD4 skaitu < 50 šūnām/mm3, vai pacientiem, kas iepriekš saņēmuši PI vai NNRTI. Klīniskā pieredze kontrolētos pētījumos ar kombinācijām, ieskaitot didanozīnu vai zalcitabīnu, ir ierobežota.

Divos kontrolētos apmēram gadu ilgos pētījumos (006 un ACTG 364) ar efavirenzu kombinācijas ar NRTI un/vai PI, uzrādīja vīrusu slodzes samazināšanos zem raudzes kvantifikācijas robežas un CD4 limfocītu skaita palielināšanos antiretrovirālo terapiju iepriekš nesaņēmušajiem un NRTI saņēmušajiem HIV inficētajiem pacientiem. Pētījums 020 uzrādīja līdzīgus rezultātus NRTI saņēmušiem pacientiem pēc 24 nedēļām. Šajos pētījumos efavirenza deva bija 600 mg dienā; indinavīra deva bija 1000 mg ik pēc 8 stundām kopā ar efavirenzu un 800 mg ik pēc 8 stundām bez efavirenza. Nelfinavīra deva bija 750 mg trīs reizes dienā. Katrā no šiem pētījumiem tika izmantotas NRTI standarta devas, nozīmējot ik pēc 12 stundām.

Klīniskajā pētījumā 006, randomizētā, atklātā pētījumā, 1266 pacientiem, kuriem, uzsākot pētījumus, bija nepieciešama efavirenza-, lamivudīna-, NNRTI-, un PI terapija, tika salīdzināti efavirenzs + zidovudīns + amivudīns vai efavirenzs + indinavīrs ar indinavīru + zidovudīnu + lamivudīnu. Vidējais izejas CD4 šūnu skaits bija 341 šūna/mm3 un vidējais izejas HIV-RNS līmenis bija 60250 kopijas/ml. To 614 pacientu, kuri tika iesaistīti klīniskajā pētījumā 006 vismaz 48 nedēļas, pētījuma efektivitātes rezultāti apkopoti 2. tabulā. Reaģējušo skaita analīzē (nepabeigušie pielīdzināti neveiksmes analīzei [NC = F]) pacientiem, kas jebkāda iemesla dēļ pāragri izstājās no pētījuma, vai kam iztrūka HIV-RNS mērījuma, pirms vai pēc kura sekoja mērījums virs analīzes kvantifikācijas robežas, tika uzskatīti par tādiem, kam trūkstošos laika posmos HIV-RNS bija virs 50 vai virs 400 kopijām/ml.

2. tabula. Klīniskā pētījuma 006 efektivitātes rezultāti

Terapijas

n

Reaģējušo pacientu skaits (NC = F a)

shēmad

HIV RNS plazmā

< 400 kopijām/ml <50 kopijām/ml

(95% T.I.b)

(95% T.I.b)

CD4 šūnu skaita vidējās izmaiņas, salīdzinot ar sākumu
šūnas/mm3 (S.E.M. c)

48 nedēļas

48 nedēļas

48 nedēļas

EFV +

202

67%

62%

187

ZDV + 3TC

(60%, 73%)

(55%, 69%)

(11,8)

EFV + IDV

206

54%

48%

177

(47%, 61%)

(41%, 55%)

(11,3)

IDV +

206

45%

40%

153

ZDV + 3TC

(38%, 52%)

(34%, 47%)

a NC= F, neveiksme, izstājas no pētījuma

b T.I., ticamības intervāls

c SEM, vidējā standartkļūda

d EFV, efavirenzs; ZDV, zidovudīns; 3TC, lamivudīns; IDV, indinavīrs.

(12,3)

Ilgtermiņa pētījuma 006 rezultāti pēc 168 nedēļām (kur attiecīgi 160 pacienti pabeidza pētījumu, lietojot EFV + IDV, 196 pacienti, lietojot EFV + ZDV + 3TC, un 127 pacienti, lietojot IDV + ZDV +

24

3TC) liek domāt par atbildes reakcijas noturību, attiecīgi salīdzinot atbildes reakcijas rādītājus pacientiem ar HIV RNS < 400 kopijām/ml, HIV RNS < 50 kopijām/ml un CD4 šūnu skaita izmaiņas, salīdzinot ar sākumu.

Pētījumu ACTG 364 un 020 efektivitātes rezultāti ir atspoguļoti 3. tabulā. Pētījuma ACTG 364 196 pacienti tika ārstēti ar NRTI, bet nesaņēma PI un NNRTI. Pētījuma 020 327 pacienti tika ārstēti ar NRTI, bet nesaņēma PI vai NNRTI. Pēc iesaistīšanās pētījumos ārsts varēja mainīt pacientu NRTI lietošanas shēmu. Augstāki atbildes reakcijas rādītāji bija pacientiem, kuri mainīja NRTI.

3. tabula. Klīnisko pētījumu ACTG 364 un 020 efektivitātes rezultāti Reaģējušo pacientu skaits (NC = Fa)

CD4 šūnu skaita vidējās

HIV RNS plazmā

izmaiņas, salīdzinot ar

Pētījuma

sākumu

n

% (95% T.I.c) % (95% T.I.c) šūnas/mm3 (S.E.M.d)

numurs/Terapijas shēmasb

Pētījums ACTG

< 500 kopijām/ml

< 50 kopijām/ml

364

48 nedēļas

EFV + NFV +

65

70

(59, 82)

---

---

107

(17,9)

NRTI

EFV + NRTI

65

58

(46, 70)

---

---

114

(21,0)

NFV + NRTI

66

30

(19, 42)

---

---

94

(13,6)

Pētījums 020

< 400 kopijām/ml

< 50 kopijām/ml

24 nedēļas

EFV + IDV +

157 60

(52, 68)

49

(41, 58)

104

(9,1)

NRTI

IDV + NRTI

170 51

(43, 59)

38

(30, 45)

77

(9,9)

a NC = F, neveiksme, izstājas no pētījuma b EFV, efavirenzs; ZDV, zidovudīns; 3TC, lamivudīns; IDV, indinavīrs; NRTI, nukleozīdu reversās

transkriptāzes inhibitori, NFV, nelfinavīrs. c T.I., ticamības intervāls proporcionāli pacientu atbildes reakcijai d SEM, vidējā standartkļūda

---, nav veikts.

Pediatriskā populācija

Pētījums AI266922 bija atklāts pētījums efavirenza farmakokinētikas, drošuma, panesības un antivirālās aktivitātes novērtēšanai kombinācijā ar didanozīnu un emtricitabīnu pediatriskiem pacientiem, kas nebija un bija saņēmuši antiretrovirālo terapiju. Ar efavirenzu ārstēja trīsdesmit septiņus pacientus vecumā no 3 mēnešiem līdz 6 gadiem (mediānais vecums 0,7 gadi). Sākumstāvoklī plazmas HIV-1 RNS mediānā vērtība bija 5,88 log10 kopijas/ml, CD4+ šūnu mediānais skaits bija 1144 šūnas/mm3 un mediānais CD4+ procentuālais saturs bija 25%. Mediānais pētāmo zāļu lietošanas ilgums bija 132 nedēļas; 27% pacientu pārtrauca lietot zāles pirms 48. nedēļas. Izmantojot ārstēšanai paredzētās (ITT) grupas analīzi, konstatēja, ka kopējā pacientu daļa ar HIV RNS < 400 kopijām/ml un < 50 kopijām/ml 48. nedēļā bija attiecīgi 57% (21/37) un 46% (17/37). Mediānais pieaugums no sākumstāvokļa CD4+ skaitā 48. nedēļā bija 215 šūnas/mm3, un mediānais CD4+ procentālais pieaugums bija 6%.

Pētījums PACTG 1021 bija atklāts pētījums efavirenza farmakokinētikas, drošuma, panesības un antivirālās aktivitātes novērtēšanai kombinācijā ar didanozīnu un emtricitabīnu pediatriskiem pacientiem, kas nebija saņēmuši antiretrovirālo terapiju. Ar efavirenzu ārstēja četrdesmit trīs pacientus vecumā no 3 mēnešiem līdz 21 gadam (mediānais vecums 9,6 gadi). Sākumstāvoklī plazmas HIV-1 RNS mediānā vērtība bija 4,8 log10 kopijas/ml, CD4+ šūnu mediānais skaits bija 367 šūnas/mm3 un mediānais CD4+ procentuālais saturs bija 18%. Mediānais pētāmo zāļu lietošanas ilgums bija 181 nedēļa; 16% pacientu pārtrauca lietot zāles pirms 48. nedēļas. Izmantojot ārstēšanai paredzētās (ITT) grupas analīzi, konstatēja, ka kopējā pacientu daļa ar HIV RNS < 400 kopijām/ml un <

25

50 kopijām/ml 48. nedēļā bija attiecīgi 77% (33/43) un 70% (30/43). Mediānais pieaugums no sākumstāvokļa CD4+ skaitā 48. ārstēšanas nedēļā bija 238 šūnas/mm3, un mediānais CD4+ procentālais pieaugums bija 13%.
Pētījums PACTG 382 bija atklāts pētījums efavirenza farmakokinētikas, drošuma, panesības un antivirālās aktivitātes novērtēšanai kombinācijā ar nelfinavīru un NRTI pediatriskiem pacientiem, kas nebija saņēmuši antiretrovirālo terapiju un bija saņēmuši NRTI. Ar efavirenzu ārstēja simt divus pacientus vecumā no 3 mēnešiem līdz 16 gadiem (mediānais vecums 5,7 gadi). Astoņdesmit septiņi procenti pacientu bija iepriekš saņēmuši antiretrovirālo terapiju. Sākumstāvoklī plazmas HIV-1 RNS mediānā vērtība bija 4,57 log10 kopijas/ml, CD4+ šūnu mediānais skaits bija 755 šūnas/mm3 un mediānais CD4+ procentuālais saturs bija 30%. Mediānais pētāmo zāļu lietošanas ilgums bija 118 nedēļas; 25% pacientu pārtrauca lietot zāles pirms 48. nedēļas. Izmantojot ārstēšanai paredzētās (ITT) grupas analīzi, konstatēja, ka kopējā pacientu daļa ar HIV RNS < 400 kopijām/ml un < 50 kopijām/ml 48. nedēļā bija attiecīgi 57% (58/102) un 43% (44/102). Mediānais pieaugums no sākumstāvokļa CD4+ skaitā 48. ārstēšanas nedēļā bija 128 šūnas/mm3, un mediānais CD4+ procentālais pieaugums bija 5%.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Uzsūkšanās
Neinficētiem brīvprātīgajiem maksimālās efavirenza koncentrācijas plazmā 1,6-9,1 μM tika sasniegtas 5 stundu laikā pēc vienreizējas iekšķīgas 100 mg līdz 1600 mg devas nozīmēšanas. Ar devu saistītas Cmax un ZLL palielināšanās tika novērotas devām līdz 1600 mg; pieaugums bija mazāk kā proporcionāls, kas liecina par absorbcijas samazināšanos, palielinoties devām. Laiks līdz maksimālai koncentrācijai plazmā (3-5 stundas) nemainījās pēc vairākkārtīgām devām, un stabila koncentrācija plazmā tika sasniegta sešās septiņās dienās.
Ar HIV inficētiem pacientiem stabilā stāvokļa vidējais Cmax, vidējais Cmin un vidējais ZLL bija lineāri 200 mg, 400 mg un 600 mg dienas devām. 35 pacientiem, kas lietoja 600 mg efavirenza vienreiz dienā, vidējais stabila stāvokļa Cmax bija 12,9 ± 3,7 μM (29%) [vidējais ± S.D. (% C.V.), stabila stāvokļa Cmin bija 5,6 ± 3,2 μM (57%) un ZLL bija 184 ± 73 μM h (40%).
Pārtikas ietekme
Pēc efavirenza apvalkoto tablešu pa 600 mg reizes devas lietošanas neinficētiem brīvprātīgajiem ZZL un Cmax paaugstinājās attiecīgi par 28% (90% T.I.: 22-33%) un 79% (90% T.I.: 58-102%), ja tās lietoja kopā ar augsta tauku satura pārtiku, salīdzinot ar lietošanu tukšā dūšā (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Izkliede
Efavirenzs izteikti saistās (aptuveni 99,5-99,75%) ar cilvēku plazmas olbaltumvielām, galvenokārt ar albumīniem. HIV-1 inficētiem pacientiem (n = 9), kas vismaz vienu mēnesi saņēma efavirenzu devā 200 līdz 600 mg vienreiz dienā, cerebrospinālā likvorā koncentrācija bija 0,26-1,19% (vidēji 0,69%) no attiecīgās koncentrācijas plazmā. Šī proporcija ir aptuveni 3 reizes augstāka nekā ar proteīniem nesaistītā (brīvā) efavirenza frakcija plazmā.
Biotransformācija
Pētījumi ar cilvēkiem un in vitro pētījumi, izmantojot aknu mikrosomas, ir pierādījuši, ka efavirenzu galvenokārt metabolizē citohroma P450 sistēma līdz hidroksilētiem metabolītiem ar sekojošu šo metabolītu glikuronēšanu. Šie metabolīti ir neaktīvi pret HIV-1. In vitro pētījumi liecina, ka CYP3A4 un CYP2B6 ir galvenie izoenzīmi, kas metabolizē efavirenzu, un tas inhibē P450 izoenzīmus 2C9, 2C19 un 3A4. In vitro pētījumos efavirenzs neinhibēja CYP2E1 un inhibēja CYP2D6 un CYP1A2 tikai koncentrācijās, kas krietni pārsniedza klīniski sasniegtās.
26

Pacientiem ar homozigotisku G516T CYP2B6 izoenzīma ģenētisko variantu varētu palielināties efavirenza aktivitāte plazmā. Šīs saistības klīniskā nozīme nav zināma, tomēr nevar izslēgt iespēju, ka varētu pieaugt ar efavirenza lietošanu saistīto nevēlamo blakusparādību biežums un smaguma pakāpe.
Ir pierādīts, ka efavirenzs inducē YP3A4 un CYP2B6, izraisot pats sava metabolisma indukciju, kas dažiem pacientiem var būt klīniski būtiska. Neinficētiem brīvprātīgajiem vairākkārtīgas 200 - 400 mg devas dienā, lietojot 10 dienas, uzkrājās mazāk, nekā paredzēts (mazāk par 22 – 42 %) un terminālais eliminācijas pusperiods, salīdzinot ar reizes devu, bija īsāks (skatīt zemāk). Ir arī pierādīts, ka efavirenzs inducē UGT1A1. Raltegravīra (UGT1A1 substrāts) iedarbība efavirenza klātbūtnē samazinās (skatīt 4.5. apakšpunktu, 1.tabula). Kaut gan in vitro dati liecina, ka efavirenzs inhibē CYP2C9 un CYP2C19, lietojot vienlaikus ar efavirenzu in vivo, ir saņemti pretrunīgi ziņojumi par šo enzīmu substrātu palielinātu un samazinātu iedarbību. Kopējā ietekme vienlaikus lietošanas gadījumā nav skaidra.
Eliminācija
Efavirenzam ir relatīvi garš terminālais eliminācijas pusperiods, 52 līdz 76 stundas pēc vienreizējas devas ievadīšanas un 40 līdz 55 stundas pēc vairākkārtīgām devām. Aptuveni 14 - 34% no radioaktīvi iezīmētas efavirenza devas izdalījās ar urīnu un mazāk nekā 1% no devas izdalījās ar urīnu neizmainīta veidā.
Aknu darbības traucējumi
Vienas devas pētījumā, vienīgajam pacientam, kam bija smags aknu bojājums (C pakāpe pēc Child Pugh), eliminācijas pusperiods dubultojās, liecinot par daudz lielākas uzkrāšanās iespējamību. Vairāku devu pētījumā nekonstatēja būtisku ietekmi uz efavirenza farmakokinētiku pacientiem ar viegliem aknu darbības traucējumiem (A pakāpe pēc Child Pugh), salīdzinot ar kontroles grupu. Nebija pietiekami daudz datu, lai noteiktu, vai vidēji smagi vai smagi aknu darbības traucējumi (B vai C pakāpes pēc Child Pugh) ietekmē efavirenza farmakokinētiku.
Dzimums, rase, gados vecāki cilvēki
Lai gan ierobežoti dati liecina, ka sievietēm, kā arī Āzijas un Klusā okeāna salu pacientiem var būt lielāka efavirenza koncentrācija plazmā, no tā neizriet, ka viņi sliktāk panestu efavirenzu. Gados vecākiem cilvēkiem farmakokinētiskie pētījumi nav veikti.
Pediatriskā populācija
49 bērniem, kas saņēma 600 mg efavirenza devas ekvivalentu (deva piemērota pēc aprēķinātā ķermeņa lieluma, vadoties pēc svara) stabila stāvokļa Cmax bija 14,1 µM, stabila stāvokļa Cmin bija 5,6 µM un ZLL bija 216 µM/h. Efavirenza farmakokinētika bērniem bija līdzīga kā pieaugušiem.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Efavirenzs nav mutagēns vai klastogēns parastos genotoksicitātes pētījumos.
Efavirenzs izraisīja augļu uzsūkšanos žurkām. Malformācijas novēroja 3 no 20 cynomolgus pērtiķu augļiem/mazuļiem, kas saņēma efavirenzu devās, ar kurām sasniegtā efavirenza koncentrācija plazmā bija līdzīga kā cilvēkiem. Anencefāliju un vienpusēju anoftalmiju ar sekundāru mēles palielināšanos novēroja vienam auglim, mikroftalmiju novēroja citam auglim un šķeltas aukslējas novēroja trešajam auglim. Ar efavirenzu ārstēto žurku un trušu augļiem nenovēroja nekādas malformācijas.
Macaca fascicularis sugas pērtiķu aknās, kas saņēma efavirenzu gadu vai ilgāk devās, kuru vidējais ZLL apmēram 2 reizes pārsniedza to ZLL, ko sasniedz cilvēkiem, lietojot ieteiktās devās, novēroja biliāro hiperplāziju. Pārtraucot zāļu lietošanu, biliārā hiperplāzija regresēja. Žurkām ir novērota biliāra fibroze. Dažiem pērtiķiem, kuri saņēma efavirenzu vismaz vienu gadu devās, kuru ZLL 4-13 reizes
27

pārsniedza vidējo ZLL cilvēkiem, lietojot ieteiktajās devās, novēroja nepastāvīgus krampjus (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu).
Kancerogenitātes pētījumi ir uzrādījuši paaugstinātu aknu un plaušu audzēju sastopamības biežumu sieviešu dzimuma pelēm, bet ne vīriešu dzimuma pelēm. Nav zināms audzēja veidošanās mehānisms un iespējamā saistība ar cilvēka veselību.
Kancerogenitātes pētījumi vīriešu dzimuma pelēm un abu dzimumu žurkām bija negatīvi. Kaut arī nav zināms efavirenza kancerogēnais potenciāls cilvēkiem, šie dati liek domāt, ka efavirenza lietošanas klīniskie ieguvumi ir nozīmīgāki par tā iespējamo kancerogenitātes risku.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Tabletes kodols
Mikrokristāliskā celuloze Hidroksipropilceluloze Nātrija laurilsulfāts Cietes glikolāta nātrija sāls (A tipa) Poloksamērs 407 Magnija stearāts
Tabletes apvalks
Hipromeloze 6cP (HPMC 2910) Laktozes monohidrāts Titāna dioksīds Makrogols/PEG 3350 Triacetīns 3 Dzeltenais dzelzs oksīds
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
2 gadi
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas nosacījumi.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Balti, necaurspīdīgi PVH/ PVdH- alumīnija vai alumīnija–alumīnija blisteri kartona kastē, kas satur 30 vai 90 apvalkotās tabletes.
30 x 1 apvalkotā tablete baltā, necaurspīdīgā PVH/ PVdH- alumīnija blisterī vai alumīnija – alumīnija perforētā blisterī ar vienu devu kontūrligzdā.
90 x 1 apvalkotā tablete baltā, necaurspīdīgā PVH/ PVdH- alumīnija perforētā blisterī ar vienu devu kontūrligzdā.
28

Multipaka (komplekts) sastāv no 90 apvalkotajām tabletēm (3 iepakojumi pa 30 x 1 apvalkotā tablete) baltos, necaurspīdīgos PVH/ PVdH- alumīnija vai alumīnija- alumīnija perforētos blisteros ar vienu devu kontūrligzdā. Multipaka (iepakojums) sastāv no 90 apvalkotajām tabletēm (3 iepakojumi pa 30 x 1 apvalkotā tablete) baltos, necaurspīdīgos PVH/ PVdH- alumīnija vai alumīnija- alumīnija perforētos blisteros ar vienu devu kontūrligzdā. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami. 6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai Nav īpašu atkritumu likvidēšanas prasību. 7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Teva B.V., Swensweg 5, 2031GA Haarlem, Nīderlande 8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/11/742/001-011 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS / PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 2012. gada 9. janvāris Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2016. gada 9. septembris 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS {MM/GGGG} Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu/.
29

II PIELIKUMS A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI
IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN
EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
30

A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese PLIVA Hrvatska d.o.o. (PLIVA Croatia Ltd.) Prilaz baruna Filipovića 25 10000 Zagreb Horvātija B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (Skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts). C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS • Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamie drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē. D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU
LIETOŠANU • Riska pārvaldības plāns (RPP) Nav piemērojams.
31

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
32

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
33

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJAIS IEPAKOJUMS BLISTERU IEPAKOJUMAM <30><30 x 1><90><90 x 1> EFAVIRENZ TEVA 600 mg APVALKOTĀS TABLETES 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes Efavirenz
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra apvalkotā tablete satur 600 mg efavirenza.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Tā satur laktozes monohidrātu. Papildus informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 30 apvalkotās tabletes 30 x 1 apvalkotās tabletes 90 x 1 apvalkotās tabletes 90 apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz:
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
34

11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Teva B.V., Swensweg 5, 2031GA Haarlem, Nīderlande
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/11/742/001 (30 x 1- PVH/PVdH-al blisteri) EU/1/11/742/002 (30 - PVH/PVdH-al blisteri) EU/1/11/742/003 (90 - PVH/PVdH-al blisteri) EU/1/11/742/006 (30 x 1 - al/al blisteri) EU/1/11/742/007 (30 - al/al blisteri) EU/1/11/742/008 (90 - al/al blisteri) EU/1/11/742/011 (90 x 1 - PVH/PVdH-al blisteri)
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija:
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS
2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
35

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJAIS MULTIPAKAS IEPAKOJUMS 90 APVALKOTĀM TABLETĒM (3 IEPAKOJUMI PA 30 x 1 ) AR BLUE BOX 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes Efavirenz
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra apvalkotā tablete satur 600 mg efavirenza.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozes monohidrātu. Papildus informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Multipaka: 90 (3 iepakojumi pa 30 x 1) apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz:
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
36

11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Teva B.V., Swensweg 5, 2031GA Haarlem, Nīderlande 12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/11/742/004 (PVH/PVdH-al blisteri multipaka: komplekts) EU/1/11/742/009 (al/al blisteri multipaka: komplekts) 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija: 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes 17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
37

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJAIS MULTIPAKAS IEPAKOJUMS 90 APVALKOTĀM TABLETĒM (3 IEPAKOJUMI PA 30 x 1 ) AR BLUE BOX 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes Efavirenz
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra apvalkotā tablete satur 600 mg efavirenza.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozes monohidrātu. Papildus informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Multipaka: 90 (3 iepakojumi pa 30 x 1) apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz:
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
38

11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Teva B.V., Swensweg 5, 2031GA Haarlem, Nīderlande 12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/11/742/005 (PVH/PVdH-al blisteri multipaka: iepakojums) EU/1/11/742/010 (al/al blisteri multipaka: iepakojums) 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija: 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes 17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
39

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA MULTIPAKAS KOMPLEKTA IEPAKOJUMS 90 APVALKOTAJĀM TABLETĒM (3 IEPAKOJUMI PA 30 x 1) BEZ BLUE BOX 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes Efavirenz
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katra apvalkotā tablete satur 600 mg efavirenza.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozes monohidrātu. Papildus informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 30 x 1apvalkotā tablete. Multipaku nedrīkst pārdot dalīti.
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz:
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
40

11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Teva B.V., Swensweg 5, 2031GA Haarlem, Nīderlande 12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/11/742/001 (30 x 1- PVH/PVdH-al blisteri) EU/1/11/742/006 (30 x 1 - al/al blisteri) 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija: 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes 17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
41

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES EFAVIRENZ TEVA 600 mg apvalkotās tabletes BLISTERIS 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes Efavirenz 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Teva B.V. 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
42

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
43

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Efavirenz Teva 600 mg apvalkotās tabletes Efavirenz
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas
attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Efavirenz Teva un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Efavirenz Teva lietošanas 3. Kā lietot Efavirenz Teva 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Efavirenz Teva 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Efavirenz Teva un kādam nolūkam to lieto
Efavirenz Teva, kas satur aktīvo vielu efavirenzu, pieder pretretrovīrusu zāļu klasei, ko sauc par nenukleozīdu reversās transkriptāzes inhibitoriem (NNRTI). Tās ir pretretrovīrusu zāles, kas darbojas pret cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV-1) infekciju, samazinot vīrusu daudzumu asinīs. Tās ir paredzētas pieaugušajiem, pusaudžiem un bērniem, sākot no 3 gadu vecuma.
Ārsts Jums ir izrakstījis Efavirenz Teva tādēļ, ka Jums ir HIV infekcija. Efavirenz Teva lietošana kombinācijā ar citām pretretrovīrusu zālēm samazina vīrusu daudzumu asinīs. Šīs zāles stiprinās Jūsu imūno sistēmu un samazinās risku saslimt ar slimībām, kas saistītas ar HIV infekciju.
2. Kas Jums jāzina pirms Efavirenz Teva lietošanas
NELIETOJIET Efavirenz Teva šādos gadījumos
- ja Jums ir alerģija pret efavirenzu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
- ja Jums ir smaga aknu slimība - ja Jūs pašlaik lietojat jebkuras no šādām zālēm
- astemizolu vai terfenadīnu (lieto alerģijas ārstēšanai) - bepridilu (lieto sirds slimības ārstēšanai), - cisaprīdu (lieto kuņģa dedzināšanas gadījumā), - melnā rudzu grauda alkaloīdus (piemēram, ergotamīnu, dihidroergotamīnu, ergonovīnu
un metilergonovīnu) (lieto migrēnas un galvassāpju lēkmju ārstēšanai), - midazolāmu vai triazolāmu (lieto miega traucējumu gadījumā), - pimozīdu (lieto noteiktu psihisko slimību ārstēšanai), - asinszāli (Hypericum perforatum) (augu valsts preparāts, ko lieto depresijas un trauksmes
gadījumā). Ja Jūs lietojat jebkuras no šīm zālēm, nekavējoties informējiet ārstu. Šo zāļu lietošana kopā ar Efavirenz Teva var izraisīt nopietnas vai dzīvībai bīstamas blakusparādības, vai Efavirenz Teva var atbilstoši neiedarboties.
44

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Efavirenz Teva lietošanas konsultējieties ar ārstu.
- Efavirenz Teva ir jālieto kopā ar citām zālēm, kas darbojas pret HIV vīrusu. Ja Jūs sākat lietot Efavirenz Teva tāpēc, ka Jūsu iepriekšējā terapija nav aizkavējusi vīrusa vairošanos, Jums jāsāk lietot vēl kādas pretvīrusu zāles, ko Jūs nekad iepriekš neesat lietojis.
- Jums joprojām var būt HIV, ja lietojat šīs zāles, lai gan efektīvas pretretrovīrusu terapijas rezultātā risks mazinās, tomēr Jūs varat turpināt izplatīt HIV arī šo zāļu lietošanas laikā. Pārrunājiet ar ārstu nepieciešamos piesardzības pasākumus, lai neinficētu citus cilvēkus. Šīs zāles neizārstē HIV infekciju, un Jums joprojām var rasties infekcijas vai citas ar HIV slimību saistītas saslimšanas.
- Jums jāturpina atrasties ārsta uzraudzībā Efavirenz Teva lietošanas laikā. - Pastāstiet savam ārstam:
- ja Jums ir bijušas psihiskās slimības, tai skaitā depresija vai atkarība no narkotiskām vielām vai alkohola. Nekavējoties informējiet ārstu, ja Jums ir depresija, domas par pašnāvību vai savādas domas (skatīt 4. punktu “Iespējamās blakusparādības”);
- ja Jums ir bijuši krampji (vai krampju lēkmes) vai Jūs pašreiz lietojat pretkrampju līdzekļus, tādus kā karbamazepīnu, fenobarbitālu un fenitoīnu. Ja Jūs lietojat kādu no minētajām zālēm, ārsts vēlēsies pārbaudīt pretkrampju līdzekļa līmeni Jūsu asinīs, lai pārliecinātos, ka to neietekmē Efavirenz Teva lietošana. Ārsts varētu Jums ieteikt lietot citu pretkrampju līdzekli;
- ja Jums ir bijusi aknu slimība, tajā skaitā hronisks aktīvs hepatīts. Pacientiem ar aknu slimību, tajā skaitā hronisku B vai C hepatītu, kuri tiek ārstēti ar pretretrovīrusu zāļu kombināciju, ir palielināts smagu un potenciāli letālu ar aknu darbību saistītu komplikāciju rašanās risks. Ārsts var Jums veikt asins analīzes, lai pārbaudītu Jūsu aknu darbību, vai var nomainīt zāles pret citām. Nelietojiet Efavirenz Teva, ja Jums ir smaga aknu slimība (skatīt 2. punktu “Nelietojiet Efavirenz Teva šādos gadījumos”).
- Ja sākat lietot Efavirenz Teva, pievērsiet uzmanību: - reiboņa, miega traucējumu, miegainības, traucētas koncentrēšanās spējas pazīmēm vai murgainiem sapņiem. Šīs blakusparādības var parādīties 1. vai 2. ārstēšanas dienā un parasti pāriet pēc pirmajām 2 līdz 4 ārstēšanas nedēļām; - jebkāda veida izsitumiem uz ādas. Ja Jūs novērojat jebkādas smagu izsitumu pazīmes ar pūšļu veidošanos vai drudzi, pārtrauciet lietot Efavirenz Teva un nekavējoties informējiet ārstu. Ja lietojot citus NNRTI līdzekļus, Jums ir bijuši izsitumi, tad arī lietojot Efavirenz Teva, Jums ir paaugstināts izsitumu rašanās risks; - jebkādām iekaisuma vai infekcijas pazīmēm. Dažiem pacientiem ar progresējošu HIV infekciju (AIDS) un iepriekš zināmu saslimšanu ar kādu oportūnistisko infekciju, drīz pēc tam, kad uzsākta zāļu, kas darbojas pret HIV infekciju, lietošana, var parādīties agrāko infekciju izraisītas iekaisuma pazīmes un simptomi. Pastāv uzskats, ka šos simptomus izraisa organisma imūnās atbildes reakcijas uzlabošanās, kas tādā veidā dod iespēju organismam cīnīties ar infekcijām, kas iepriekš nebija pamanāmas. Ja Jūs ievērojat jebkādas infekcijas pazīmes, lūdzu, nekavējoties informējiet savu ārstu. Pēc Jūsu HIV infekcijas ārstēšanai paredzētās terapijas uzsākšanas, papildus oportūnistiskajām infekcijām, var parādīties arī autoimūni traucējumi (stāvoklis, kad imūnā sistēma uzbrūk organisma veselajiem audiem). Autoimūni traucējumi var parādīties daudzus mēnešus pēc terapijas uzsākšanas. Ja Jūs novērojat jebkādas infekcijas pazīmes vai citus simptomus, tādus kā muskuļu vājumu, vājumu, kas rodas plaukstās un pēdās, bet virzās tālāk, pārņemot ķermeni, sirdsklauves, trīci vai hiperaktivitāti, lūdzu informējiet savu ārstu nekavējoties, lai pielāgotu nepieciešamo ārstēšanu; - kaulu problēmām. Dažiem pacientiem, kuri lieto kombinētās pretretrovīrusu terapijas līdzekļus, var rasties kaulu slimība, ko sauc par osteonekrozi (kaulaudu atmiršana, ko izraisa asins apgādes zudums kaulā). Kombinētās pretretrovīrusu terapijas ilgums, kortikosteroīdu lietošana, alkohola lietošana, smags imūnsistēmas nomākums, palielināts ķermeņa masas indekss, var būt daži no daudzajiem šīs slimības riska faktoriem. Osteonekrozes pazīmes ir locītavu stīvums, smeldze un sāpes (īpaši gūžās, ceļos un
45

plecos) un apgrūtinātas kustības. Ja novērojat kādus no šiem simptomiem, lūdzu, informējiet savu ārstu.
Bērni un pusaudži
Efavirenz Teva apvalkotās tabletes nav ieteicamas bērniem, kuri jaunāki par 3 gadiem vai sver mazāk par 40 kg.
Citas zāles un Efavirenz Teva Jūs nedrīkstat lietot Efavirenz Teva kopā ar noteiktām zālēm. Tās uzskaitītas 2. punkta sākumā pēc “Nelietojiet Efavirenz Teva šādos gadījumos”. Tur minētas dažas pazīstamākās zāles un daži augu izcelsmes preparāti (ieskaitot asinszāli), kas var izraisīt nopietnas mijiedarbības reakcijas.
Pastāstiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot.
Efavirenz Teva var mijiedarboties ar citām zālēm, ieskaitot tādus augu valsts līdzekļus kā Ginko biloba ekstrakts. Tā rezultātā var mainīties Efavirenz Teva vai citu zāļu līmenis Jūsu asinīs. Šādā gadījumā Jūsu zāles var neiedarboties atbilstoši, vai var paasināties nevēlamās blakusparādības. Dažos gadījumos ārstam būs nepieciešams pielāgot zāļu devu vai pārbaudīt to līmeni asinīs. Ir svarīgi informēt ārstu vai farmaceitu, ja Jūs lietojat jebko no turpmāk uzskaitītā: - Citas zāles, ko lieto HIV infekcijas ārstēšanai:
- proteāzes inhibitorus: darunavīru, indinavīru, lopinavīru/ritonavīru, ritonavīru, ar ritonavīru pastiprinātu atazanavīru, sahinavīru vai fosamprenavīru/sahinavīru. Ārsts varētu izlemt par alternatīvu zāļu nozīmēšanu vai proteāzes inhibitoru devas maiņu;
- maraviroks; - kombinētās tabletes, kas satur efavirenzu, emtricitabīnu un tenofovīru. Efavirenz Teva
nedrīkst lietot kopā ar Atripla, ja vien ārsts nav Jums tās rekomendējis, jo tās satur efavirenzu, Efavirenz Teva aktīvo vielu.
- Zāles, ko lieto C hepatīta vīrusa infekcijas ārstēšanai: boceprevīrs, telaprevīrs, simeprevīrs. - Zāles, ko lieto baktēriju izraisītu infekciju, tajā skaitā tuberkulozes un ar AIDS-saistīto
mikobaktēriju (mycobacterium avium) kompleksa, ārstēšanai: klaritromicīnu, rifabutīnu, rifampicīnu. Ārsts varētu izlemt, ka jāmaina zāļu deva vai jālieto alternatīvs antibiotiskais līdzeklis. Pie tam, ārsts varētu izlemt, ka, lai ārstētu Jūsu HIV infekciju, Jums jālieto lielāka Efavirenz Teva deva. - Zāles, ko lieto sēnīšu infekciju ārstēšanai (pretsēnīšu līdzekļi): - vorikonazols. Efavirenz Teva var samazināt vorikonazola daudzumu Jūsu asinīs un
vorikonazols var palielināt efavirenza daudzumu Jūsu asinīs. Ja Jūs lietojat šīs zāles kopā, vorikonazola deva jāpalielina un efavirenza deva jāsamazina. Vispirms jākonsultējas ar ārstu; - itrakonazols. Efavirenz Teva var samazināt itrakonazola daudzumu Jūsu asinīs; - posakonazols. Efavirenz Teva var samazināt posakonazola daudzumu Jūsu asinīs. - Zāles, ko lieto malārijas ārstēšanai: - artemeters/lumefantrīns: Efavirenz Teva var samazināt artemetera/lumefantrīna daudzumu Jūsu asinīs; - atovakvons/proguanils: Efavirenz Teva var samazināt atovakvona/proguanila daudzumu Jūsu asinīs. - Zāles, ko lieto krampju ārstēšanai (antikonvulsantus): karbamazepīnu, fenitoīnu, fenobarbitālu. Efavirenz Teva var samazināt vai paaugstināt antikonvulsantu daudzumu Jūsu asinīs. Karbamazepīns var samazināt Efavirenz Teva iedarbību. Ārsts varētu izlemt, ka Jums jālieto cits pretkrampju līdzeklis. - Zāles, ko lieto tauku līmeņa samazināšanai asinīs (sauktas arī par statīniem): atorvastatīnu, pravastatīnu, simvastatīnu. Efavirenz Teva var samazināt statīnu daudzumu Jūsu asinīs. Ārsts pārbaudīs Jūsu holesterīna līmeni un izlems, vai jāmaina statīna deva, ja tas nepieciešams. - Metadonu (zāles, ko lieto atkarības no opiātiem ārstēšanai): ārsts var izlemt mainīt metadona devu.
46

- Sertralīnu (zāles, ko lieto depresijas ārstēšanai): ārsts var izlemt mainīt sertralīna devu. - Bupropionu (zāles, ko lieto depresijas ārstēšanai vai palīdzētu Jums atmest smēķēšanu): ārsts
varētu mainīt bupropiona devu. - Diltiazemu vai līdzīgas zāles (ko sauc par kalcija kanālu blokatoriem un kas ir zāles, ko
parasti lieto paaugstināta asinsspiediena vai sirds problēmu gadījumā): kad Jūs sākat lietot Efavirenz Teva, ārstam varētu būt nepieciešams pielāgot Jūsu kalcija kanālu blokatora devu. - Imūnsupresantus, piemēram, ciklosporīnu, sirolimu vai takrolimu (zāles, kuras lieto, lai novērstu transplantētu orgānu atgrūšanu): sākot vai pārtraucot lietot Efavirenz Teva, ārsts regulāri pārbaudīs imūnsupresantu koncentrāciju plazmā un, iespējams, mainīs šo zāļu devu. - Hormonālās kontracepcijas līdzekļi, piemēram, kontracepcijas tabletes, injicējamie kontracepcijas līdzekļi (piemēram, Depo-Provera) vai kontracepcijas implanti (piemēram, Implanon): Jums jālieto arī droša kontracepcijas barjermetode (skatīt Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte). Efavirenz Teva var mazināt hormonālo kontracepcijas līdzekļu iedarbību. Vienlaicīgi lietojot Efavirenz Teva un kontracepcijas implantu, konstatēta grūtniecība, lai gan tas nav noteikts, ka Efavirenz Teva terapija izraisīja kontracepcijas līdzekļa iedarbības mazināšanos. - Varfarīnu vai acenokumarolu (zāles, ko lieto, lai samazinātu asins recēšanu): ārsts var izlemt, ka jāpielāgo varfarīna vai acenokumarola deva. - Ginko biloba ekstrakts (augu valsts līdzeklis).
Efavirenz Teva kopā ar uzturu un dzērienu
Lietojot Efavirenz Teva tukšā dūšā, var samazināties nevēlamo blakusparādību skaits. Lietojot Efavirenz Teva, jāizvairās no greipfrūtu sulas lietošanas.
Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte
Efavirenz Teva lietošanas laikā un vēl 12 nedēļas pēc lietošanas pārtraukšanas sievietēm nedrīkst iestāties grūtniecība. Ārsts varētu Jums lūgt veikt grūtniecības diagnostikas testu, lai pirms Efavirenz Teva lietošanas uzsākšanas pārliecinātos, ka Jums nav iestājusies grūtniecība.
Ja iespējams, ka Efavirenz Teva lietošanas laikā Jums varētu iestāties grūtniecība, Jums jāizmanto droša kontracepcijas barjermetode (piemēram, prezervatīvi) kopā ar citām kontracepcijas metodēm, tajā skaitā perorāli lietojamiem (tabletes) vai citiem hormonālās kontracepcijas līdzekļiem (piemēram, implanti, injekcijas). Efavirenzs Jūsu asinīs var būt arī pēc terapijas pārtraukšanas. Tādēļ Jums jāturpina lietot iepriekš minētie kontracepcijas līdzekļi 12 nedēļas pēc Efavirenz Teva lietošanas pārtraukšanas.
Nekavējoties pastāstiet savam ārstam, ja Jūs esat grūtniece vai plānojat grūtniecību. Ja Jūs esat grūtniece, Jūs drīkstat lietot Efavirenz Teva tikai tad, ja Jūs kopā ar ārstu izlemjat, ka tas ir noteikti nepieciešams. Pirms jebkuru zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Ir novēroti nopietni iedzimti bojājumi nākamajā paaudzē to dzīvnieku un cilvēku mazuļiem, kuru mātes efavirenzu lietoja grūtniecības periodā. Ja Jūs grūtniecības periodā lietojāt Efavirenz Teva vai tabletes, kas satur efevirenza, emtricitabīna un tenofovīra kombināciju, ārsts varētu Jums lūgt regulāri veikt asins analīzes un citas diagnostiskās pārbaudes, lai kontrolētu Jūsu bērna attīstību.
Jūs nedrīkstat barot bērnu ar krūti laikā, kad lietojat Efavirenz Teva.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Efavirenz Teva satur efavirenzu un var izraisīt reiboni, traucēt koncentrēšanās spējas un izraisīt miegainību. Ja Jums parādās kāda no šīm pazīmēm, nevadiet transportlīdzekļus un neapkalpojiet iekārtas un mehānismus.
47

Efavirenz Teva satur
9.98 mg laktozes (monohidrāta veidā) katrā 600 mg dienas devā.
Ja ārsts Jums ir teicis, ka Jums ir kāda cukura nepanesība, pirms lietojat šīs zāles, konsultējieties ar ārstu.
3. Kā lietot Efavirenz Teva
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam. Ārsts sniegs Jums precīzas instrukcijas par pareizu devu.
- Deva pieaugušajiem ir 600 mg vienu reizi dienā. - Var būt nepieciešams palielināt vai samazināt Efavirenz Teva devu, ja Jūs lietojat arī dažas citas
zāles (skatīt ”Citas zāles un Efavirenz Teva”). - Efavirenz Teva lieto iekšķīgi. Ieteicams lietot tukšā dūšā, vislabāk pirms gulētiešanas. Tas
varētu atvieglot dažas blakusparādības (piemēram, reiboni, miegainību). Tukša dūša parasti nozīmē 1 stundu pirms vai 2 stundas pēc ēšanas. - Ieteicams tableti norīt veselu, uzdzerot ūdeni. - Efavirenz Teva ir jālieto katru dienu. - HIV ārstēšanai nekad nedrīkst izmantot Efavirenz Teva vienu pašu. Efavirenz Teva vienmēr ir jālieto kombinācijā ar citām pret-HIV zālēm.
Lietošana bērniem un pusaudžiem
- Efavirenz apvalkotās tabletes nav piemērotas bērniem, kuri sver mazāk par 40 kg. - Bērniem, kuri sver 40 kg vai vairāk, deva ir 600 mg vienu reizi dienā.
Ja esat lietojis Efavirenz Teva vairāk nekā noteikts
Ja esat lietojis Efavirenz Teva vairāk nekā noteikts, sazinieties ar ārstu vai tuvāko ātrās palīdzības nodaļu. Saglabājiet zāļu iepakojumu, tad Jūs viegli varēsiet pastāstīt, kādas zāles esat lietojis.
Ja esat aizmirsis lietot Efavirenz Teva
Centieties neizlaist nevienu zāļu devu! Ja Jūs aizmirstat kārtējo devu, lietojiet nākošo devu, cik ātri vien iespējams, bet nedubultojiet nākamo devu. Ja Jums ir nepieciešama palīdzība, lai saplānotu zāļu lietošanas optimālākos laikus, palūdziet to savam ārstam vai farmaceitam.
Ja Jūs pārtraucat lietot Efavirenz Teva
Kad Jūsu Efavirenz Teva krājumi sāk iet mazumā, iegādājieties to papildus pie ārsta vai farmaceita. Tas ir ļoti svarīgi, jo vīrusa daudzums var palielināties, ja zāļu lietošana tiek pārtraukta pat uz īsu laiku. Vīruss tad var kļūt grūtāk ārstējams.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Ārstējot HIV infekciju, ne vienmēr iespējams noteikt, vai nevēlamās blakusparādības izraisa Efavirenz Teva vai citas vienlaicīgi lietotās zāles, vai pati HIV infekcija.
48

HIV infekcijas ārstēšanas laikā var palielināties ķermeņa masa un paaugstināties lipīdu un glikozes līmenis asinīs. Tas daļēji tiek saistīts ar veselības atgūšanu un dzīvesveidu, bet lipīdu līmeņa izmaiņu gadījumā – dažreiz arī ar zālēm pret HIV. Jūsu ārsts veiks izmeklējumus, lai atklātu šīs izmaiņas.
Visbiežāk ziņotās nelabvēlīgās reakcijas, ko novēroja lietojot efavirenzu kombināciju ar citām pretHIV zālēm, bija izsitumi uz ādas un nervu sistēmas simptomi.
Jums vajadzētu konsultēties ar savu ārstu, ja Jums ir izsitumi, jo dažiem izsitumiem var būt nopietnas sekas; tomēr vairumā gadījumu izsitumi izzūd, nemainot Efavirenz Teva terapiju. Izsitumi bija biežāki ar efavirenzu ārstētiem bērniem nekā pieaugušiem.
Nervu sistēmas simptomiem ir tendence izpausties terapijas sākumā, bet kopumā tie samazinās pirmo dažu nedēļu laikā. Vienā pētījumā nervu sistēmas simptomi bieži tika novēroti pirmo 1-3 stundu laikā pēc devas lietošanas. Ja Jums parādās nervu sistēmas blakusparādības, ārsts var ieteikt lietot Efavirenz Teva vakarā pirms gulētiešanas un tukšā dūšā. Dažiem pacientiem var būt daudz nopietnāki simptomi, kuri var ietekmēt garastāvokli vai spēju skaidri domāt. Daži pacienti ir izdarījuši pašnāvību. Šādas problēmas biežāk novēro cilvēkiem, kuriem ir bijušas psihiskas slimības. Vienmēr izstāstiet savam ārstam par šiem simptomiem vai jebkādām blakusparādībām Efavirenz Teva lietošanas laikā!
Pastāstiet savam ārstam, ja Jūs novērojat jebkuru no sekojošām blakusparādībām:
Ļoti bieži (skar vairāk kā 1 lietotāju no 10) - izsitumi uz ādas
Bieži (skar 1 līdz 10 lietotājus no 100) - murgaini sapņi, traucētas koncentrēšanās spējas, reibonis, galvassāpes, bezmiegs, miegainība,
koordinācijas vai līdzsvara traucējumi - sāpes vēderā, caureja, slikta dūša, vemšana - nieze - nogurums - trauksmes sajūta, nomāktības sajūta Izmeklējumi var uzrādīt: - paaugstinātus aknu enzīmu līmeņus asinīs - paaugstinātu triglicerīdu (taukskābju) līmeni asinīs
Retāk (skar 1 līdz 10 lietotājus no 1000) - nervozitāte, aizmāršība, apjukums, krampji, domāšanas traucējumi - redzes traucējumi - līdzsvara traucējumi - sāpes vēderā, ko izraisa aizkuņģa dziedzera iekaisums - alerģiska (paaugstinātas jutības) reakcija, kas var izraisīt smagas ādas reakcijas (erythema
multiforme, Stīvensa-Džonsona sindroms) - ādas vai acu dzeltenīga nokrāsa, nieze, vai sāpes vēderā, ko izraisa aknu iekaisums krūšu
palielināšanās vīriešiem - agresīva uzvedība, domāšanas traucējumi, neesošu lietu redzēšana vai dzirdēšana
(halucinācijas), mānija (garīgs stāvoklis, kas raksturojas ar pārmērīgas aktivitātes, pacilātības vai aizkaitināmības epizodēm), paranoja, pašnāvības tieksmes - svilpšanas, zvanīšanas vai cita veida pastāvīgas skaņas ausīs - trīce (drebuļi) - pietvīkums Izmeklējumi var uzrādīt: - paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs
Reti (skar 1 līdz 10 lietotājus no 10 000) - niezoši izsitumi, kas rodas kā reakcija uz saules gaismu
49

- lietojot efavirenzu novēroti aknu darbības traucējumi, kas dažos gadījumos izraisīja nāvi vai nepieciešamību veikt aknu transplantāciju. Vairums gadījumu radās pacientiem, kuriem jau ir bijusi aknu slimība, bet ir bijuši daži ziņojumi pacientiem bez jebkādas esošas aknu slimības
- neizskaidrojama briesmu sajūta, kas nav saistīta ar halucinācijām, taču var rasties grūtības skaidri un saprātīgi domāt
- pašnāvība
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt Efavirenz Teva
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz pudelītes un kastītes pēc „Derīgs līdz”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Efavirenz Teva satur

- Katra Efavirenz Teva apvalkotā tablete satur 600 mg aktīvās vielas efavirenza. - Citas sastāvdaļas ir mikrokristāliskā celuloze, hidroksipropilceluloze, nātrija laurilsulfāts, cietes
glikolāta nātrija sāls (A tipa), poloksamērs 407 un magnija stearāts tabletes kodolā. Tabletes apvalkā: hipromeloze, laktozes monohidrāts, titāna dioksīds, makrogols/PEG 3350, triacetīns un dzeltenais dzelzs oksīds.

Efavirenz Teva ārējais izskats un iepakojums

- Apvalkotā tablete: dzeltenas, kapsulas formas apvalkotās tabletes ar vienā pusē iespiestu uzrakstu „Teva” un otrā pusē „7541”.
- Efavirenz Teva iepakojuma lielumi: 30, 90 apvalkotās tabletes vai 30 x 1/ 90 x 1 apvalkotās tabletes (blisterī ar vienu devu kontūrligzdā) vai multipakas komplekts vai ārējais iepakojums, kas satur 90 apvalkotās tabletes (3 iepakojumi pa 30 x 1 apvalkotajai tabletei). Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

Teva B.V., Swensweg 5, 2031GA Haarlem, Nīderlande

Ražotājs

PLIVA Hrvatska d.o.o. (PLIVA Croatia Ltd.), Prilaz baruna Filipovića 25, 10000 Zagreb, Horvātija

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.

Belgique/België/Belgien

Lietuva

50

Teva Pharma Belgium N.V./S.A./AG Tel/Tél: +32 38 20 73 73
България Teва Фармасютикълс България ЕООД Teлефон: +359 2 489 95 82
Česká republika Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o Telephone: +(420) 251 007 111 Danmark Teva Denmark A/S Telephone: (45) 4498 5511
Deutschland ratiopharm GmbH Tel: +49 731 402 02
Eesti Teva Eesti esindus UAB “Sicor Biotech” Eesti filiaal Telephone: +372 661 0801
Ελλάδα Teva Ελλάς Α.Ε. Τηλ: +30 210 72 79 099
España Teva Pharma, S.L.U. Telephone: +(34) 91 387 32 80
France Teva Santé Telephone: (33) 1 55 91 7800
Hrvatska Pliva Hrvatska d.o.o. Tel:+ 385 1 37 20 000
Ireland Teva Pharmaceuticals Ireland Tel: +353 (0) 51 321 740
Ísland ratiopharm Oy Finnland Puh/Tel: +358 20 180 5900
Italia Teva Italia S.r.l. Telephone: (39) 028917981
Κύπρος

UAB “Sicor Biotech” Telephone: +370 5 266 02 03
Luxembourg/Luxemburg Teva Pharma Belgium N.V./S.A./AG Belgique/Belgien Tel/Tél: +32 38 20 73 73
Magyarország Teva Gyógyszergyár Zrt. Tel: (36) 1 288 6400 Malta Teva Pharmaceuticals Ireland L-Irlanda Tel: +353 51 321740
Nederland Teva Nederland B.V. Tel: +31 (0) 800 0228 400
Norge Teva Norway AS Telephone: (47) 66 77 55 90
Österreich ratiopharm Arzneimittel Vertriebs-GmbH Telephone: +43 1 97 0070
Polska Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o Telephone: +(48) 22 345 93 00
Portugal Teva Pharma - Produtos Farmacêuticos Lda Telephone: +351 214 767 550
România Teva Pharmaceuticals S.R.L Telephone: +4021 230 65 24
Slovenija Pliva Ljubljana d.o.o. Tel: +386 1 58 90 390
Slovenská republika Teva Pharmaceuticals Slovakia s.r.o. Telephone: +(421) 2 5726 7911
Suomi/Finland ratiopharm Oy Puh/Tel: +358 20 180 5900
Sverige
51

Teva Ελλάς Α.Ε., Ελλάδα Τηλ: +30 210 72 79 099
Latvija UAB “Sicor Biotech” filiāle Latvijā Telephone: +371 67 323 666

Teva Sweden AB Telephone: (46) 42 12 11 00
United Kingdom Teva UK Limited Telephone: +44(0) 1977 628 500

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
Citi informācijas avoti Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu

52