Bortezomib Teva

Pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai

Bortezomib Teva 3,5 mg pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai

Kartona kastīte, Stikla flakons, N1
Šīm zālēm nav nepieciešama īpaša uzglabāšanas temperatūra. Uzglabāt flakonu ārējā kastītē, lai pasargātu no gaismas.
Bortezomibum

Bortezomib Teva satur aktīvo vielu bortezomibu, tā saukto “proteasomu inhibitoru”. Proteasomām ir nozīmīga loma šūnu funkciju un augšanas kontroles procesā. Iejaucoties to darbībā, bortezomibs var iznīcināt vēža šūnas. Bortezomib Teva lieto pacientiem, vecākiem par 18 gadiem, multiplās mielomas (kaulu smadzeņu vēža) ārstēšanai: vienu pašu vai kopā ar tādām zālēm kā pegilēts liposomālais doksorubicīns vai deksametazons pacientiem ar slimības pasliktināšanos (progresēšanu), kuri iepriekš saņēmuši vismaz vienu terapijas veidu un kuriem asins cilmes šūnu transplantācija nav bijusi veiksmīga vai nav piemērota; kombinācijā ar tādām zālēm kā melfalāns un prednizons pacientiem, kuriem iepriekš šī slimība nav ārstēta un kuriem ķīmijterapija lielās devās ar asins cilmes šūnu transplantāciju nav piemērota; kombinācijā ar tādām zālēm kā deksametazons vai deksametazons kopā ar talidomīdu pacientiem, kuriem slimība iepriekš nav ārstēta, pirms saņemt lielas devas ķīmijterapiju un asins cilmes šūnu transplantāciju (indukcijas terapija). Bortezomib Teva lieto mantijas šūnu limfomas (limfmezglu vēža veids) ārstēšanai kombinācijā ar rituksimabu, ciklofosfamīdu, doksorubicīnu un prednizonu pacientiem no 18 gadu vecuma, kuru slimība iepriekš nav ārstēta un kuriem asinsrades cilmes šūnu transplantācija nav piemērota.

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

15-0253-01

Zāļu reģistrācijas numurs

15-0253

Ražotājs

Pliva Croatia Ltd., Croatia; S.C. Sindan - Pharma S.R.L., Romania; TEVA Pharmaceutical Works Private Limited Company, Hungary

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

3,5 mg

Zāļu forma

Pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Teva B.V., Netherlands

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam

Bortezomib Teva 3,5 mg pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai

Bortezomibum

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

- Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.

- Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt:

1. Kas ir Bortezomib Teva un kādam nolūkam to lieto

2. Kas Jums jāzina pirms Bortezomib Teva lietošanas

3. Kā lietot Bortezomib Teva

4. Iespējamās blakusparādības

5. Kā uzglabāt Bortezomib Teva

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

1. Kas ir Bortezomib Teva un kādam nolūkam to lieto

Bortezomib Teva satur aktīvo vielu bortezomibu, tā saukto “proteasomu inhibitoru”. Proteasomām ir

nozīmīga loma šūnu funkciju un augšanas kontroles procesā. Iejaucoties to darbībā, bortezomibs var

iznīcināt vēža šūnas.

Bortezomib Teva lieto pacientiem, vecākiem par 18 gadiem, multiplās mielomas (kaulu smadzeņu vēža) ārstēšanai:

vienu pašu vai kopā ar tādām zālēm kā pegilēts liposomālais doksorubicīns vai deksametazons pacientiem ar slimības pasliktināšanos (progresēšanu), kuri iepriekš saņēmuši vismaz vienu terapijas veidu un kuriem asins cilmes šūnu transplantācija nav bijusi veiksmīga vai nav piemērota;

kombinācijā ar tādām zālēm kā melfalāns un prednizons pacientiem, kuriem iepriekš šī slimība nav ārstēta un kuriem ķīmijterapija lielās devās ar asins cilmes šūnu transplantāciju nav piemērota;

kombinācijā ar tādām zālēm kā deksametazons vai deksametazons kopā ar talidomīdu pacientiem, kuriem slimība iepriekš nav ārstēta, pirms saņemt lielas devas ķīmijterapiju un asins cilmes šūnu transplantāciju (indukcijas terapija).

Bortezomib Teva lieto mantijas šūnu limfomas (limfmezglu vēža veids) ārstēšanai kombinācijā ar rituksimabu, ciklofosfamīdu, doksorubicīnu un prednizonu pacientiem no 18 gadu vecuma, kuru slimība iepriekš nav ārstēta un kuriem asinsrades cilmes šūnu transplantācija nav piemērota.

2. Kas Jums jāzina pirms Bortezomib Teva lietošanas

NELIETOJIET Bortezomib Teva šādos gadījumos:

ja Jums ir alerģija pret bortezomibu, boru vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;

ja Jums iepriekš ir bijušas kādas smagas plaušu vai sirds slimības.

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Pirms Bortezomib Teva lietošanas konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu, ja Jums ir:

samazināts sarkano vai balto asins šūnu skaits;

asinsreces traucējumi un/vai samazināts trombocītu skaits asinīs;

caureja, aizcietējums, slikta dūša vai vemšana;

iepriekš bijuši ģīboņi, reibonis vai apdullums;

nieru darbības traucējumi;

vidēji smagi un smagi aknu darbības traucējumi;

iepriekš bijis nejutīgums, tirpas vai sāpes plaukstās vai pēdās (neiropātija);

problēmas ar sirdi vai asinsspiedienu;

elpas trūkums vai klepus;

krampji;

jostas roze (lokalizēta, tajā skaitā ap acīm vai pa visu ķermeni);

audzēja sabrukšanas sindroma simptomi, piemēram, muskuļu krampji, muskuļu vājums, apjukums, redzes zudums vai redzes traucējumi un elpas trūkums;

atmiņas zudums, apgrūtināta domāšana, apgrūtināta staigāšana vai redzes zudums. Tās var būt smagas galvas smadzeņu infekcijas pazīmes, un Jūsu ārsts var ierosināt veikt turpmākas pārbaudes un novērošanu.

Bortezomib Teva lietošanas laikā un pirms terapijas sākuma, Jums regulāri būs jāveic asins analīzes, lai noteiktu asins ainu.

Ja Jums ir mantijas šūnu limfoma un ir nozīmēts rituksimabs kombinācijā ar Bortezomib Teva, Jums jāpastāsta ārstam:

ja Jūs domājat, ka tagad vai iepriekš Jums ir bijusi hepatīta infekcija. Dažos gadījumos pacientiem, kuriem ir bijis B hepatīts, hepatīta paasinājums var rasties atkārtoti un var būt letāls. Ja Jums iepriekš ir bijusi B hepatīta infekcija, ārsts rūpīgi pārbaudīs, vai Jums nav radušās aktīva B hepatīta pazīmes.

Pirms Bortezomib Teva lietošanas uzsākšanas Jums jāizlasa visu kombinācijā ar Bortezomib Teva lietojamo zāļu lietošanas instrukcijas, lai iegūtu informāciju par šīm zālēm.

Talidomīda lietošanas laikā īpaša uzmanība jāpievērš grūtniecības testu rezultātiem un, ja nepieciešams, arī grūtniecības nepieļaušanai (skatīt “Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte”).

Bērni un pusaudži

Bortezomib Teva nedrīkst lietot bērniem un pusaudžiem, jo nav zināms, kā šīs zāles viņus ietekmēs.

Citas zāles un Bortezomib Teva

Pastāstiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot. Īpaši svarīgi pastāstīt ārstam, ja Jūs lietojat zāles, kas satur jebkuru no šīm aktīvajām vielām:

ketokonazolu, ko lieto sēnīšu infekciju ārstēšanai;

ritonavīru, ko lieto HIV infekcijas ārstēšanai;

rifampicīnu, antibiotiku, ko lieto bakteriālu infekciju ārstēšanai;

karbamazepīnu, fenitoīnu vai fenobarbitālu, ko lieto epilepsijas ārstēšanai;

divšķautņu asinszāles (Hypericum perforatum) preparātus, ko lieto depresijas vai citu traucējumu ārstēšanai;

iekšķīgi lietojamos pretdiabēta līdzekļus.

Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte

Ja Jūs esat grūtniece, Jūs nedrīkstat lietot Bortezomib Teva, ja vien tas nav absolūti nepieciešams.

Gan vīriešiem, gan sievietēm, kuriem lieto Bortezomib Teva, jāizmanto efektīvas kontracepcijas metodes ārstēšanas laikā un vēl līdz 3 mēnešus pēc ārstēšanas beigām. Ja, neraugoties uz šiem pasākumiem, iestājas grūtniecība, nekavējoties informējiet ārstu.

Bortezomib Teva lietošanas laikā nedrīkst barot bērnu ar krūti. Konsultējieties ar ārstu, kad pēc terapijas beigām ir droši atsākt bērna barošanu ar krūti.

Talidomīds izraisa iedzimtas anomālijas un augļa bojāeju. Ja Bortezomib Teva lieto kombinācijā ar talidomīdu, Jums jāievēro talidomīda grūtniecības nepieļaušanas programmas prasības (skatīt talidomīda lietošanas instrukciju).

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana

Bortezomib Teva var izraisīt nogurumu, reiboni, ģīboni vai neskaidru redzi. Ja Jums novērojamas šīs blakusparādības, Jūs nedrīkstat vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus; arī tad, ja nav šādu blakusparādību, Jums tomēr jābūt piesardzīgiem.

3. Kā lietot Bortezomib Teva

Ārsts noteiks Jums piemēroto Bortezomib Teva devu atbilstoši Jūsu augumam un ķermeņa masai (ķermeņa virsmas laukumam). Parastā Bortezomib Teva sākuma deva ir 1,3 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma divas reizes nedēļā.

Ārsts var mainīt devu un kopējo ārstēšanas ciklu skaitu atkarībā no Jūsu atbildes reakcijas uz terapiju, noteiktu blakusparādību rašanos un Jūsu blakusslimības (piemēram, aknu darbības traucējumus).

Progresējoša multiplā mieloma

Lietojot Bortezomib Teva vienu pašu, Jūs saņemsiet 4 Bortezomib Teva devas intravenozi vai subkutāni 1., 4., 8. un 11. dienā, kam sekos 10 dienu ilgs „atpūtas periods” bez ārstēšanas. Šāds 21 dienas (3 nedēļu) periods ir viens ārstēšanas cikls. Jūs varat saņemt līdz pat 8 cikliem (24 nedēļas).

Bortezomib Teva Jums var nozīmēt arī kopā ar tādām zālēm kā pegilēts liposomālais doksorubicīns vai deksametazons.

Ja Bortezomib Teva lietos kopā ar pegilētu liposomālo doksorubicīnu, Jūs saņemsiet Bortezomib Teva intravenozi vai subkutāni 21 dienas ārstēšanas ciklā un pegilēto liposomālo doksorubicīnu 30 mg/m2 devā Bortezomib Teva 21 dienas ārstēšanas cikla 4. dienā intravenozas infūzijas veidā pēc Bortezomib Teva injekcijas.

Jūs varat saņemt līdz pat 8 cikliem (24 nedēļas).

Ja Bortezomib Teva lietos kopā ar deksametazonu, Jūs saņemsiet Bortezomib Teva intravenozi vai subkutāni 21 dienas ārstēšanas ciklā, un deksametazonu 20 mg devā iekšķīgi Bortezomib Teva 21 dienas ārstēšanas cikla 1., 2., 4., 5., 8., 9., 11. un 12. dienā.

Jūs varat saņemt līdz pat 8 cikliem (24 nedēļas).

Iepriekš neārstēta multiplā mieloma

Ja Jums iepriekš nav ārstēta multiplā mieloma un Jūs neesat piemērots asins cilmes šūnu transplantācijai, Jūs saņemsiet Bortezomib Teva kombinācijā ar divām citām zālēm – melfalānu un prednizonu.

Šajā gadījumā ārstēšanas cikla ilgums ir 42 dienas (6 nedēļas). Jūs saņemsit 9 ciklus (54 nedēļas).

No 1. līdz 4. ciklam Bortezomib Teva ievadīs divas reizes nedēļā – 1., 4., 8., 11., 22., 25., 29. un 32. dienā.

No 5. līdz 9. ciklam Bortezomib Teva ievadīs vienu reizi nedēļā – 1., 8., 22. un 29. dienā.

Gan melfalāns (9 mg/m2), gan prednizolons (60 mg/m2) jālieto iekšķīgi, katra cikla pirmās nedēļas 1., 2., 3. un 4. dienā.

Ja Jums iepriekš nav ārstēta multiplā mieloma un Jūs esat piemērots asiņu cilmes šūnu transplantācijai, Jūs saņemsiet kā indukcijas terapiju Bortezomib Teva intravenozi vai subkutāni kopā ar tādām zālēm kā deksametazons vai deksametazons un talidomīds.

Ja Bortezomib Teva lietos kopā ar deksametazonu, Jūs saņemsiet Bortezomib Teva intravenozi vai subkutāni 21 dienas ārstēšanas ciklā, un 40 mg lielas deksametazona devas iekšķīgi 21 dienu ilgā Bortezomib Teva lietošanas cikla 1., 2., 3., 4., 8., 9., 10. un 11. dienā. Jūs saņemsiet 4 ciklus (12 nedēļas).

Ja Bortezomib Teva lieto kopā ar talidomīdu un deksametazonu, ārstēšanas cikls ilgst 28 dienas (četras nedēļas).

Deksametazonu lieto iekšķīgi 40 mg devā Bortezomib Teva 28 dienu ārstēšanas cikla 1., 2., 3., 4., 8., 9., 10. un 11. dienā, un talidomīdu lieto iekšķīgi katru dienu 50 mg devā līdz pirmā cikla 14. dienai, un, ja panesamība ir laba, talidomīda devu 15.–28. dienā palielina līdz 100 mg, pēc tam, sākot no otrā cikla, to var vēl palielināt līdz 200 mg dienā.

Jūs varat saņemt līdz 6 cikliem (24 nedēļas).

Iepriekš neārstēta mantijas šūnu limfoma

Ja iepriekš nav ārstēta mantijas šūnu limfoma, Jūs saņemsiet Bortezomib Teva intravenozi vai subkutāni kopā rituksimabu, ciklofosfamīdu, doksorubicīnu un prednizonu.

Bortezomib Teva ievadīs intravenozi vai subkutāni 1., 4., 8. un 11. dienā, un tam sekos „atpūtas periods”, kad zāles Jums netiks ievadītas. Terapijas cikla ilgums ir 21 diena (3 nedēļas). Jūs varat saņemt līdz 8 terapijas ciklus (24 nedēļas).

Katra Bortezomib Teva lietošanas 21 dienas cikla 1. dienā intravenozas infūzijas veidā Jums tiks ievadītas šādas zāles:

rituksimabs 375 mg/m2, ciklofosfamīds 750 mg/m2 un doksorubicīns 50 mg/m2.

Prednizonu lietos iekšķīgi 100 mg/m2 Bortezomib Teva terapijas cikla 1., 2., 3., 4. un 5. dienā.

Kā Bortezomib Teva tiks lietots

Šīs zāles ir paredzētas intravenozai vai subkutānai lietošanai. Bortezomib Teva ievadīs veselības aprūpes speciālists, kuram ir pieredze citotoksisku zāļu lietošanā.

Pirms lietošanas Bortezomib Teva pulveris ir jāizšķīdina. To izdarīs veselības aprūpes speciālists. Pagatavoto šķīdumu pēc tam ievadīs vēnā vai zem ādas. Injekcija vēnā tiek veikta ātri, 3-5 sekunžu laikā. Injekcija zem ādas tiek veikta vai nu augšstilbā, vai vēderā.

Ja Jums ir ievadīts pārāk daudz Bortezomib Teva

Tā kā šīs zāles Jums ievada ārsts vai medmāsa, ir maz ticams, ka Jums ievadīs pārāk lielu daudzumu.

Ja būs notikusi pārdozēšana, kas ir maz ticams, ārsts Jūs novēros, lai konstatētu, vai nerodas blakusparādības.

Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.

4. Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Dažas no šīm blakusparādībām var būt nopietnas.

Ja Bortezomib Teva Jums lieto multiplās mielomas vai mantijas šūnu limfomas ārstēšanai, nekavējoties informējiet ārstu, ja pamanāt kādu no šādiem simptomiem:

muskuļu krampji vai muskuļu vājums;

apjukums, redzes zudums vai redzes traucējumi, aklums, krampji, galvassāpes;

elpas trūkums, pēdu pietūkums vai sirdsdarbības pārmaiņas, augsts asinsspiediens, nogurums,

ģībonis;

klepus un apgrūtināta elpošana vai spiediena sajūta krūškurvī.

Ārstēšana ar Bortezomib Teva ļoti bieži var izraisīt samazinātu balto un sarkano asins šūnu un trombocītu skaitu asinīs. Tāpēc Bortezomib Teva lietošanas laikā un pirms terapijas sākuma Jums regulāri būs jāveic asins analīzes, lai noteiktu asins ainu. Jums var būt samazināts:

trombocītu skaits, kas var izraisīt lielāku noslieci uz zemādas asiņošanu vai uz asiņošanu bez redzama bojājuma (piemēram, zarnu, kuņģa, mutes un smaganu asiņošana, asiņošana smadzenēs vai arī asiņošana aknās);

sarkano asins šūnu skaits, kas var izraisīt anēmiju ar tādiem simptomiem kā nogurums un bālums;

balto asins šūnu skaits, kas var palielināt noslieci uz infekcijām vai gripai līdzīgiem simptomiem.

Lietojot Bortezomib Teva multiplās mielomas ārstēšanai, Jums var rasties tālāk norādītās nevēlamās blakusparādības.

Ļoti bieži: var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem

paaugstināta jutība, nejutīgums, tirpšanas vai dedzinoša sajūta ādā, vai sāpes plaukstās vai pēdās, ko izraisa nervu bojājums;

samazināts sarkano un/vai balto asins šūnu skaits (skatīt iepriekš);

drudzis;

slikta dūša vai vemšana, ēstgribas zudums;

aizcietējums ar vēdera uzpūšanos vai bez tās (tas var būt smags);

caureja: šajā gadījumā ir svarīgi dzert vairāk ūdens nekā parasti. Ārsts var Jums nozīmēt citas zāles, lai kontrolētu caureju;

nogurums (nespēks), vājums;

muskuļu sāpes, kaulu sāpes.

Bieži: var rasties ne vairāk kā 1 no 10 cilvēkiem

zems asinsspiediens, pēkšņa asinsspiediena pazemināšanās pieceļoties, kas var izraisīt ģīboni;

augsts asinsspiediens;

pavājināta nieru darbība;

galvassāpes;

vispārēja slikta pašsajūta, sāpes, vertigo, apdullums, vājuma sajūta vai samaņas zudums;

drebuļi;

infekcijas, tajā skaitā pneimonija, elpceļu infekcijas, bronhīts, sēnīšu infekcijas, klepus ar krēpām, gripai līdzīga saslimšana;

jostas roze (lokalizēta, tajā skaitā ap acīm vai pa visu ķermeni);

sāpes krūtīs vai elpas trūkums slodzes laikā;

dažāda veida izsitumi;

ādas nieze, ādas pietūkums vai sausa āda;

sejas pietvīkums vai plīsuši sīkie kapilāri;

ādas apsārtums;

dehidratācija;

grēmas, gāzu uzkrāšanās, atraugas, sāpes vēderā, gāzes, asiņošana zarnās vai kuņģī;

aknu darbības izmaiņas;

mutes vai lūpu sāpīgums, sausa mute, mutes čūlas vai sāpes rīklē;

ķermeņa masas samazināšanās, garšas sajūtas zudums;

muskuļu krampji, muskuļu spazmas, muskuļu vājums, sāpes locekļos;

neskaidra redze;

acs virspusējā slāņa un plakstiņu iekšējās virsmas infekcija (konjunktivīts);

deguna asiņošana;

apgrūtināta iemigšana un miega traucējumi, svīšana, nemiers, garastāvokļa izmaiņas, nomākts garastāvoklis, nemiers vai satraukums, psihiskā stāvokļa izmaiņas, dezorientācija;

ķermeņa pietūkums, tajā skaitā, acu apvidū un citās ķermeņa daļās.

Retāk: var rasties ne vairāk kā 1 no 100 cilvēkiem

sirds mazspēja, sirdslēkme, sāpes krūtīs, diskomforta sajūta krūtīs, paātrināts vai palēnināts pulss;

nieru mazspēja;

vēnas iekaisums, trombi vēnās un plaušās;

asins recēšanas traucējumi;

nepietiekama cirkulācija;

sirds apvalka iekaisums vai šķidruma uzkrāšanās ap sirdi;

infekcijas, tajā skaitā urīnceļu infekcijas, gripa, herpes vīrusa infekcijas, auss infekcija un celulīts;

asins piejaukums izkārnījumos vai gļotādu, piemēram, mutes dobuma vai maksts, asiņošana;

galvas smadzeņu asinsvadu traucējumi;

paralīze, krampji, kritieni, kustību traucējumi, patoloģiskas, izmainītas vai pavājinātas maņas (jušana, dzirde, garša, oža), uzmanības traucējumi, trīce, muskuļu raustīšanās;

artrīts, tajā skaitā roku pirkstu, kāju pirkstu locītavu un žokļa iekaisums;

traucējumi, kas ietekmē plaušas, kavējot organisma pietiekamu apgādi ar skābekli. Daži no tiem ir, piemēram, apgrūtināta elpošana, elpas trūkums, elpas trūkums miera stāvoklī, elpošana, kas kļūst sekla, apgrūtināta vai apstājas, sēcoša elpošana;

žagas, runas traucējumi;

samazināta vai pastiprināta urīna veidošanās/izdale (nieru bojājuma rezultātā), sāpīga urinēšana vai asins/olbaltumvielu klātbūtne urīnā, šķidruma aizture;

izmainīts apziņas līmenis, apjukums, atmiņas traucējumi vai zudums;

paaugstināta jutība;

dzirdes zudums, kurlums vai troksnis ausīs, diskomforta sajūta ausīs;

hormonālas izmaiņas, kas var ietekmēt sāļu un ūdens uzsūkšanos;

pārmērīga vairogdziedzera aktivitāte;

nespēja izstrādāt pietiekami daudz insulīna vai rezistence pret normālu insulīna līmeni;

acu kairinājums vai iekaisums, pārlieku mitras acis, acu sāpes, sausas acis, acu infekcijas, sacietējums plakstiņā (krusas grauds), sarkani un pietūkuši plakstiņi, izdalījumi no acīm, redzes traucējumi, acu asiņošana;

limfmezglu pietūkums;

locītavu vai muskuļu stīvums, smaguma sajūta, sāpes cirksnī;

matu izkrišana un patoloģiska matu tekstūra;

alerģiskas reakcijas;

apsārtums vai sāpes injekcijas vietā;

sāpes mutē;

mutes dobuma, barības vada, kuņģa un zarnu infekcijas vai iekaisums, kas dažkārt saistīts ar sāpēm un asiņošanu, čūlas mutes dobumā, pavājinātas zarnu kustības (tajā skaitā zarnu nosprostojums), diskomforta sajūta vēderā vai barības vada rajonā, apgrūtināta rīšana, vemšana ar asinīm;

ādas infekcija;

bakteriālas un vīrusu infekcijas;

zobu infekcija;

aizkuņģa dziedzera iekaisums, žultsvada nosprostojums;

dzimumorgānu sāpīgums, problēmas ar erekciju;

ķermeņa masas palielināšanās;

slāpes;

hepatīts;

traucējumi injekcijas vietā vai traucējumi, kas saistīti ar injicēšanas ierīci;

ādas reakcijas un traucējumi (kas var būt smagi un dzīvībai bīstami), ādas čūlas;

asinsizplūdumi, kritieni un traumas;

iekaisums vai asinsizplūdums asinsvados, kas var izpausties kā nelieli sarkani vai purpurkrāsas punktiņi (parasti uz kājām) vai līdz pat lieliem zilumiem līdzīgiem plankumiem zem ādas vai audos;

labdabīgas cistas;

smagi pārejoši traucējumi galvas smadzenēs, piemēram, krampji, augsts asinsspiediens, galvassāpes, nogurums, apjukums, aklums vai citi redzes traucējumi.

Reti: var rasties ne vairāk kā 1 no 1000 cilvēkiem

sirdsdarbības traucējumi, kas ietver sirdslēkmi, stenokardiju;

pietvīkums;

vēnu krāsas izmaiņas;

muguras nerva iekaisums;

ausu bojājumi, auss asiņošana;

nepietiekama vairogdziedzera aktivitāte;

Budd-Chiari sindroms (klīniskie simptomi, kuru cēlonis ir aknu vēnu nosprostojums);

izmainīta vai patoloģiska zarnu darbība;

asiņošana galvas smadzenēs;

acu un ādas iekrāsošanās dzeltenā krāsā (dzelte);

smagas alerģiskas reakcijas (anafilaktiskā šoka) pazīmes, kas var ietvert apgrūtinātu elpošanu, sāpes vai spiediena sajūtu krūtīs un/vai reiboni/samaņas zudumu, smagu ādas niezi vai virs ādas virsmas paceltus izsitumus, sejas, lūpu, mēles un/vai rīkles pietūkumu, kas var izraisīt apgrūtinātu rīšanu, sirds un asinsrites mazspēju;

krūts slimības;

maksts plīsumi;

dzimumorgānu pietūkums;

alkohola nepanesība;

novājēšana vai ķermeņa masas samazināšanās;

pastiprināta ēstgriba;

fistula;

izsvīdums locītavās;

cistas locītavu apvalkos (sinoviālas cistas);

lūzumi;

muskuļu šķiedru noārdīšanās, kas izraisa citas komplikācijas;

aknu pietūkums, aknu asiņošana;

nieres vēzis;

psoriāzei līdzīgs ādas stāvoklis;

ādas vēzis;

ādas bālums;

plazmas šūnu (noteikts balto asins šūnu veids) vai trombocītu skaita palielināšanās asinīs;

asins recekļi mazajos asinsvados (trombotiska mikroangiopātija);

patoloģiska reakcija uz asins pārliešanu;

daļējs vai pilnīgs redzes zudums;

samazināta dzimumtieksme;

siekalošanās;

izvalbītas acis;

jutīgums pret gaismu;

strauja elpošana;

sāpes taisnajā zarnā;

žultsakmeņi;

trūce;

traumas;

trausli vai vāji nagi;

patoloģiski olbaltumvielu nogulsnējumi dzīvībai svarīgos orgānos;

koma;

zarnu čūlas;

daudzu orgānu mazspēja;

nāve.

Lietojot Bortezomib Teva kopā ar citām zālēm mantijas šūnu limfomas ārstēšanai, Jums var rasties tālāk norādītās nevēlamās blakusparādības.

Ļoti bieži: var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem

pneimonija;

ēstgribas zudums;

paaugstināta ādas jutība, nejutīgums, durstīšanas vai dedzināšanas sajūta vai sāpes plaukstās vai pēdās, ko izraisa nervu bojājums;

slikta dūša un vemšana;

caureja;

čūlas mutē;

aizcietējums;

muskuļu sāpes, kaulu sāpes;

matu izkrišana un patoloģiska matu tekstūra;

nogurums, vājums;

drudzis.

Bieži: var rasties ne vairāk kā 1 no 10 cilvēkiem

jostas roze (lokalizēta, tajā skaitā ap acīm vai pa visu ķermeni);

herpes vīrusa infekcijas;

baktēriju un vīrusu infekcijas;

elpceļu infekcijas, bronhīts, klepus ar krēpām, gripai līdzīga slimība;

sēnīšu infekcijas;

paaugstināta jutība (alerģiska reakcija);

nespēja izstrādāt pietiekami daudz insulīna vai rezistence pret normālu insulīna līmeni;

šķidruma aizture organismā;

apgrūtināta iemigšana un miega traucējumi;

samaņas zudums;

izmainīts apziņas līmenis, apjukums;

reibonis;

paātrināta sirdsdarbība, paaugstināts asinsspiediens, svīšana;

redzes traucējumi, neskaidra redze;

sirds mazspēja, miokarda infarkts, sāpes krūškurvī, diskomforts krūškurvī, paātrināta vai palēnināta sirdsdarbība;

paaugstināts vai pazemināts asinsspiediens;

pēkšņa asinsspiediena pazemināšanās pēc piecelšanās stāvus, kas var izraisīt ģīboni;

aizdusa fiziskas slodzes laikā;

klepus;

žagas;

džinkstēšana ausīs, diskomforta sajūta ausīs;

zarnu vai kuņģa asiņošana;

grēmas;

sāpes vēderā, vēdera uzpūšanās;

apgrūtināta rīšana;

kuņģa un zarnu infekcija vai iekaisums;

sāpes vēderā;

mutes vai lūpu sāpīgums, sāpes rīklē;

aknu darbības izmaiņas;

ādas nieze;

ādas apsārtums;

izsitumi;

muskuļu spazmas;

urīnceļu infekcija;

sāpes ekstremitātēs;

ķermeņa tūska, tajā skaitā, acu apvidū un citās ķermeņa daļās;

drebuļi;

apsārtums un sāpes injekcijas vietā;

slikta vispārējā pašsajūta;

ķermeņa masas samazināšanās;

ķermeņa masas palielināšanās.

Retāk: var rasties ne vairāk kā 1 no 100 cilvēkiem

hepatīts;

smaga alerģiska reakcija (anafilaktiska reakcija), kas var izpausties ar apgrūtinātu elpošanu, sāpēm vai spiediena sajūtu krūškurvī un/vai reiboni/ģīboni, smagu ādas niezi vai paceltiem izsitumiem uz ādas, sejas, lūpu, mēles un/vai rīkles pietūkumu, kas var apgrūtināt rīšanu, asinsrites mazspēju;

kustību traucējumi, paralīze, muskuļu raustīšanās;

vertigo;

dzirdes zudums, kurlums;

traucējumi, kas ietekmē plaušas, kavējot organisma pietiekamu apgādi ar skābekli. Daži no šādiem traucējumiem ietver apgrūtinātu elpošanu, elpas trūkumu, elpas trūkumu miera stāvoklī, elpošanu, kas kļūst sekla, apgrūtināta vai apstājas, sēkšanu;

asins recekļi plaušās;

dzeltena acu un ādas krāsa (dzelte);

sacietējums plakstiņā (krusas grauds), sarkani un pietūkuši plakstiņi.

Reti: var rasties ne vairāk kā 1 no 1000 cilvēkiem

asins recekļi mazajos asinsvados (trombotiska mikroangiopātija).

Ziņošana par blakusparādībām

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv"www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt Bortezomib Teva

Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz flakona un kastītes pēc „Derīgs līdz/EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.

Šīm zālēm nav nepieciešama īpaša uzglabāšanas temperatūra. Uzglabāt flakonu ārējā kastītē, lai pasargātu no gaismas.

Ķīmiskā un fizikālā stabilitāte sagatavotam šķīdumam ir noteikta 24 stundas 25 °C temperatūrā (uzglabājot oriģinālā flakonā un/vai šļircē). No mikrobioloģiskā viedokļa, ja vien atvēršanas/atšķaidīšanas metode nepieļauj mikrobioloģiskā piesārņojuma risku, produkts jāizlieto nekavējoties.

Ja sagatavoto šķīdumu neizlieto nekavējoties, par uzglabāšanas laiku un apstākļiem līdz lietošanai ir atbildīgs lietotājs.

Bortezomib Teva ir paredzēts tikai vienreizējai lietošanai.

Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Bortezomib Teva satur

Aktīvā viela ir bortezomibs. Katrs flakons satur 3,5 mg bortezomiba (mannīta boronskābes estera veidā).

Citas sastāvdaļas ir mannīts (E421).

Šķīduma sagatavošana intravenozai ievadīšanai

Pēc izšķīdināšanas 3,5 ml šķīduma, 1 ml šķīduma intravenozai lietošanai satur 1 mg bortezomiba.

Šķīduma sagatavošana subkutānai ievadīšanai

Pēc izšķīdināšanas 1,4 ml šķīduma, 1 ml šķīduma subkutānai lietošanai satur 2,5 mg bortezomiba.

Bortezomib Teva ārējais izskats un iepakojums

Bortezomib Teva pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai ir balta līdz pelēkbalta masa vai pulveris.

Katrā Bortezomib Teva 3,5 mg pulvera injekciju šķīduma pagatavošanai kastītē ir stikla flakons ar pelēku aizbāzni un pelēku alumīnija vāciņu ar sarkanu noņemamu disku. Flakons ir iepakots (caurspīdīgā aizsargmateriālā).

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

Teva B.V.

Swensweg 5

2031 GA Haarlem

Nīderlande

Ražotājs

TEVA Pharmaceutical Works Private Limited Company

Táncsics Mihály út 82

H-2100 Gödöllő

Ungārija

PLIVA Croatia Ltd.

Prilaz baruna Filipovica 25

1000 Zagreb

Horvātija

S.C. Sindan-Pharma S.R.L.

11 Ion Mihalache Ave., the 1st District

011171 Bucharest

Rumānija

Šīs zāles Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstīs ir reģistrētas ar šādiem nosaukumiem:

Austrija

Bortezomib ratiopharm 3,5 mg Pulver zur Herstellung einer Injektionslösung

Beļģija

Bortezomib Teva 3,5 mg poeder voor oplossing voor injectie

Horvātija

Bortezomib Pliva 3,5 mg prašak za otopinu za injekciju

Kipra

Bortezomib/Teva 3,5 mg κόνις για ενέσιμο διάλυμα

Čehija

Bortezomib Teva 3,5 mg prášek pro injekční roztok

Dānija

Bortezomib Teva 3,5 pulver till injektionsvæske, opløsning

Igaunija

Bortezomib Teva

Somija

Bortezomib Teva 3,5 mg injektiokuiva-aine, liuosta varten

Francija

Bortézomib Teva 3,5 mg, poudre pour solution injectable

Vācija

Bortezomib-ratiopharm 3,5 mg Pulver zur Herstellung einer Injektionslösung

Grieķija

Bortezomib/Teva 3,5 mg κόνις για ενέσιμο διάλυμα

Ungārija

Bortezomib Teva 3,5 mg por oldatos injekcióhoz

Īrija

Bortezomib Teva 3.5 mg Powder for solution for injection

Itālija

Bortezomib Teva

Latvija

Bortezomib Teva 3.5 mg pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai

Lietuva

Bortezomib Teva 3,5 mg milteliai injekciniam tirpalui

Luksemburga

Bortezomib Teva 3,5 mg poudre pour solution injectable

Malta

Bortezomib Teva 3.5 mg Powder for solution for injection

Nīderlande

Bortezomib Teva 3.5 mg, poeder voor oplossing voor injectie

Norvēģija

Bortezomib Teva

Portugāle

Bortezomib Teva

Slovēnija

Bortezomib Teva 3,5 mg prašek za raztopino za injiciranje

Spānija

Bortezomib Teva 3,5 mg polvo para solución inyectable EFG

Zviedrija

Bortezomib Teva

Lielbritānija

Bortezomib Teva 3.5 mg Powder for Solution for Injection

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 03/2019

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem.

1. SAGATAVOŠANA INTRAVENOZAI INJEKCIJAI

Piezīme: Bortezomib Teva ir citotoksisks līdzeklis. Tāpēc, rīkojoties ar to un sagatavojot šķīdumu injekcijai, jāievēro piesardzība. Lai pasargātu ādu un aizsargātu personālu no saskares ar zālēm, ieteicams izmantot cimdus un aizsargtērpu.

RĪKOJOTIES AR BORTEZOMIB TEVA, STINGRI JĀIEVĒRO ASEPTIKAS PRINCIPI, JO ŠĪS ZĀLES NESATUR KONSERVANTU.

1.1. 3,5 mg flakona sagatavošana lietošanai: flakonam ar Bortezomib Teva pulveri, izmantojot atbilstoša lieluma šļirci un nenoņemot flakona aizbāzni, uzmanīgi pievienojiet 3,5 ml sterila 9 mg/ml (0,9%) nātrija hlorīda šķīduma injekcijām. Liofilizētais pulveris izšķīst mazāk nekā 2 minūšu laikā.

Pagatavotā šķīduma koncentrācija būs 1 mg/ml. Šķīdums būs dzidrs un bezkrāsains, ar galīgo pH 4‑7. Šķīduma pH līmeni nav nepieciešams pārbaudīt.

1.2. Pirms ievadīšanas vizuāli pārbaudiet, vai šķīdums nav mainījis krāsu un vai tam nav piemaisījumu. Ja pamanāt krāsas izmaiņas vai jebkādus piemaisījumus, šķīdums jāiznīcina. Pārliecinieties, vai tiek lietota pareizā deva intravenozai ievadīšanai (1 mg/ml).

1.3. Sagatavotais šķīdums nesatur konservantus un tas jāievada uzreiz pēc sagatavošanas. Tomēr ir pierādīts, ka sagatavotais šķīdums ir ķīmiski un fizikāli stabils 24 stundas 25 °C temperatūrā, uzglabājot to oriģinālā flakonā un/vai šļircē, ja šķīdums sagatavots, kā norādīts iepriekš. Sagatavoto zāļu kopējais uzglabāšanas laiks nedrīkst pārsniegt 24 stundas. Ja sagatavoto šķīdumu neizlieto nekavējoties, par uzglabāšanas laiku un apstākļiem līdz lietošanai ir atbildīgs lietotājs.

Sagatavotās zāles nav nepieciešams sargāt no gaismas.

2. IEVADĪŠANA

Pēc izšķīdināšanas paņemiet aprēķinātajai devai atbilstošu sagatavotā šķīduma daudzumu, pamatojoties uz pacienta ķermeņa virsmas laukumu.

Pirms lietošanas pārliecinieties par devu un koncentrāciju šļircē (pārbaudiet, vai šļirce ir marķēta ar norādi par intravenozu ievadīšanu).

Ievadiet šķīdumu 3‑5 sekunžu ilgas intravenozas bolus injekcijas veidā caur perifēro vai centrālo katetru vēnā.

Izskalojiet perifēro vai intravenozo katetru ar sterilu 9 mg/ml (0,9%) nātrija hlorīda šķīdumu.

Bortezomib Teva 3,5 mg pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai ir PAREDZĒTS TIKAI SUBKUTĀNAI VAI INTRAVENOZAI LIETOŠANAI. Neievadiet to citādi. Intratekālas lietošanas rezultātā ir iestājusies nāve.

3. IZNĪCINĀŠANA

Flakons paredzēts vienreizējai lietošanai, neizmantotais šķīdums jāiznīcina.

Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.

Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem.

Tikai 3,5 mg flakona saturu var ievadīt subkutāni, kā aprakstīts tālāk.

1. SAGATAVOŠANA SUBKUTĀNAS INJEKCIJAS VEIKŠANAI

Piezīme: Bortezomib Teva ir citotoksisks līdzeklis. Tāpēc, rīkojoties ar to un pagatavojot šķīdumu injekcijai, jāievēro piesardzība. Lai pasargātu ādu un aizsargātu personālu no saskares ar zālēm, ieteicams izmantot cimdus un aizsargtērpu.

RĪKOJOTIES AR BORTEZOMIB TEVA, STINGRI JĀIEVĒRO ASEPTIKAS PRINCIPI, JO ŠĪS ZĀLES NESATUR KONSERVANTU.

1.1. 3,5 mg flakona sagatavošana lietošanai: flakonam ar Bortezomib Teva pulveri, izmantojot atbilstoša lieluma šļirci un nenoņemot flakona aizbāzni, uzmanīgi pievienojiet 1,4 ml sterila 9 mg/ml (0,9%) nātrija hlorīda šķīduma injekcijām. Liofilizētais pulveris izšķīst mazāk nekā 2 minūšu laikā.

Sagatavotā šķīduma koncentrācija būs 2,5 mg/ml. Šķīdums būs dzidrs un bezkrāsains, ar galīgo pH 4‑7. Šķīduma pH līmeni nav nepieciešams pārbaudīt.

1.2. Pirms ievadīšanas vizuāli pārbaudiet, vai šķīdums nav mainījis krāsu un vai tam nav piemaisījumu. Ja pamanāt krāsas izmaiņas vai kādus piemaisījumus, šķīdums jāiznīcina. Pārliecinieties, vai tiek lietota pareizā deva subkutānai ievadīšanai (2,5 mg/ml).

1.3. Sagatavotais šķīdums nesatur konservantus, un tas jāievada uzreiz pēc sagatavošanas. Tomēr ir pierādīts, sagatavotais šķīdums ir ķīmiski un fizikāli stabils 24 stundas 25 °C temperatūrā, uzglabājot to oriģinālā flakonā un/vai šļircē, ja šķīdums sagatavots, kā norādīts iepriekš. Sagatavoto zāļu kopējais uzglabāšanas laiks nedrīkst pārsniegt 24 stundas. Ja sagatavoto šķīdumu neizlieto nekavējoties, par uzglabāšanas laiku un apstākļiem līdz lietošanai ir atbildīgs lietotājs.

Sagatavotās zāles nav nepieciešams sargāt no gaismas.

2. IEVADĪŠANA

Pēc izšķīdināšanas paņemiet aprēķinātajai devai atbilstošu sagatavotā šķīduma daudzumu, pamatojoties uz pacienta ķermeņa virsmas laukumu.

Pirms lietošanas pārliecinieties par devu un koncentrāciju šļircē (pārbaudiet, vai šļirce ir marķēta ar norādi par subkutānu ievadīšanu).

Ievadiet šķīdumu subkutāni 45-90° leņķī.

Sagatavoto šķīdumu ievada subkutāni augšstilbā (labajā vai kreisajā) vai vēdera priekšējā sienā (labajā vai kreisajā pusē).

Nākamajām injekcijām injekcijas vietas jāmaina.

Ja pēc Bortezomib Teva subkutānas injicēšanas rodas lokālas reakcijas injekcijas vietā, ieteicams vai nu ievadīt mazāk koncentrētu Bortezomib Teva šķīdumu (1 mg/ml 2,5 mg/ml vietā), vai pāriet uz intravenozu injicēšanu.

Bortezomib Teva 3,5 mg pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai ir PAREDZĒTS TIKAI SUBKUTĀNAI VAI INTRAVENOZAI LIETOŠANAI. Neievadiet to citādi. Intratekālas lietošanas rezultātā ir iestājusies nāve.

3. IZNĪCINĀŠANA

Flakons paredzēts vienreizējai lietošanai, neizmantotais šķīdums jāiznīcina.

Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.

SASKAŅOTS ZVA 13-06-2019

EQ PAGE 1

SASKAŅOTS ZVA 09-11-2017

EQ PAGE 1

Lejupielādēt zāļu aprakstu

ZĀĻU APRAKSTS

1. ZĀĻU NOSAUKUMS

Bortezomib Teva 3,5 mg pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

Katrs flakons satur 3,5 mg bortezomiba (mannīta boronskābes estera veidā) (Bortezomibum).

Pēc izšķīdināšanas 1,4 ml šķīduma, 1 ml šķīduma subkutānai injekcijai satur 2,5 mg bortezomiba.

Pēc izšķīdināšanas 3,5 ml šķīduma, 1 ml šķīduma intravenozai injekcijai satur 1 mg bortezomiba.

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA

Pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai.

Balta līdz pelēkbalta masa vai pulveris.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1. Terapeitiskās indikācijas

Bortezomib Teva kā monoterapija vai kombinācijā ar pegilētu liposomālo doksorubicīnu vai deksametazonu ir indicēts progresējošas multiplās mielomas ārstēšanai pieaugušiem pacientiem, kuri iepriekš saņēmuši vismaz vienu terapijas kursu un kuriem jau izdarīta asinsrades cilmes šūnu transplantācija vai kuri asinsrades cilmes šūnu transplantācijai nav piemēroti.

Bortezomib Teva kombinācijā ar melfalānu un prednizonu indicēts pieaugušo pacientu ar iepriekš neārstētu multiplo mielomu ārstēšanai, ja ķīmijterapija lielās devās ar asinsrades cilmes šūnu transplantāciju nav piemērota.

Bortezomib Teva kombinācijā ar deksametazonu vai ar deksametazonu un talidomīdu indicēts indukcijas terapijai pieaugušiem pacientiem, kuriem iepriekš nav ārstēta multiplā mieloma un kuri ir piemēroti lielu devu ķīmijterapijai un asinsrades cilmes šūnu transplantācijai.

Bortezomib Teva kombinācijā ar rituksimabu, ciklofosfamīdu, doksorubicīnu un prednizonu ir indicēts iepriekš neārstētas mantijas šūnu limfomas ārstēšanai pieaugušiem pacientiem, kuriem asinsrades cilmes šūnu transplantācija nav piemērota.

4.2. Devas un lietošanas veids

Bortezomib Teva terapija jāuzsāk vēža slimnieku ārstēšanā pieredzējuša ārsta uzraudzībā, bet ievadīt Bortezomib Teva ir atļauts veselības aprūpes speciālistam ar ķīmijterapeitisko līdzekļu lietošanas pieredzi. Bortezomib Teva sagatavošanu lietošanai drīkst veikt tikai veselības aprūpes speciālists (skatīt 6.6. apakšpunktu).

Devas progresējošas multiplās mielomas ārstēšanai (pacienti, kuri saņēmuši vismaz vienu iepriekšēju terapiju)

Monoterapija

Bortezomib Teva 3,5 mg pulveri injekciju šķīduma pagatavošanai ievada intravenozas vai subkutānas injekcijas veidā ieteicamajā devā 1,3 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma, kas jāievada divas reizes nedēļā divas nedēļas 21 dienas ārstēšanas cikla 1., 4., 8., un 11. dienā. Šis 3 nedēļu periods tiek uzskatīts par terapijas ciklu.

Pēc pilnīgas atbildes reakcijas apstiprināšanas pacientiem ir ieteicams saņemt divus Bortezomib Teva ciklus.

Arī pacientiem, kuriem ir atbildes reakcija, bet kuri nesasniedz pilnīgu remisiju, ieteicams kopumā saņemt 8 Bortezomib Teva terapijas ciklus. Starp secīgām Bortezomib Teva devām jābūt vismaz 72 stundu starplaikam.

Devas pielāgošana terapijas laikā un atsākot terapiju monoterapijas gadījumā

Bortezomib Teva ārstēšana jāpārtrauc, konstatējot jebkādas 3. pakāpes nehematoloģiskas vai jebkādas 4. pakāpes hematoloģiskas toksicitātes rašanos, izņemot neiropātiju, kā minēts tālāk (skatīt arī 4.4. apakšpunktu). Tiklīdz toksicitātes simptomi izzūd, ārstēšanu ar Bortezomib Teva var atsākt, samazinot devu par 25 % (1,3 mg/m2 samazinot līdz 1,0 mg/m2; 1,0 mg/m2 samazinot līdz 0,7 mg/m2). Ja toksicitāte neizzūd vai atjaunojas, lietojot mazāko devu, jāapsver Bortezomib Teva lietošanas izbeigšana, ja vien ārstēšanas ieguvums nav nepārprotami pārāks par risku.

Neiropātiskas sāpes un/vai perifēriskā neiropātija

Pacienti, kuriem parādās ar bortezomibu saistītas neiropātiskas sāpes un/vai perifēriskā neiropātija, jāārstē, kā norādīts 1. tabulā (skatīt 4.4. apakšpunktu). Pacientus ar iepriekš esošu smagu neiropātiju var ārstēt ar Bortezomib Teva tikai pēc rūpīgas riska/ieguvuma izvērtēšanas.

1. tabula. Ieteicamā* devas pielāgošana ar bortezomibu saistītas neiropātijas gadījumā

Neiropātijas smagums

Devas pielāgošana

1. pakāpe (asimptomātiska; dziļo cīpslu refleksu zudums vai parestēzija) bez sāpēm vai funkcijas zuduma

Nav nepieciešama

1. pakāpe ar sāpēm vai 2. pakāpe (vidēji smagi simptomi; ierobežo svarīgākās ikdienas aktivitātes (IA)**)

Samazināt Bortezomib Teva līdz 1,0 mg/m2 vai mainīt Bortezomib Teva terapijas shēmu uz 1,3 mg/m2 vienu reizi nedēļā

2. pakāpe ar sāpēm vai 3. pakāpe (smagi simptomi; ierobežo ar pašaprūpi saistītās IA***)

Pārtraukt Bortezomib Teva terapiju līdz toksicitātes simptomu izzušanai. Kad toksicitāte izzūd, atsākt Bortezomib Teva terapiju un samazināt devu līdz 0,7 mg/m2 vienu reizi nedēļā

4. pakāpe (dzīvībai bīstamas sekas; indicēta steidzama iejaukšanās) un/vai smaga veģetatīvā neiropātija

Pārtraukt Bortezomib Teva terapiju

* Pamatojas uz devas pielāgošanu multiplās mielomas II un III fāzes pētījumos un pēcreģistrācijas pieredzi. Dalījums pakāpēs pamatojas uz NCI Common Toxicity Criteria CTCAE v 4.0.

** Svarīgākās IA: attiecas uz ēst gatavošanu, pārtikas vai apģērba iegādi, tālruņa lietošanu, naudas līdzekļu pārvaldīšanu u.c.

*** Ar pašaprūpi saistītās IA: attiecas uz mazgāšanos, apģērbšanos un noģērbšanos, patstāvīgu ēšanu, tualetes lietošanu, zāļu lietošanu, bet tās neattiecas uz gulošiem pacientiem.

Kombinētā terapija ar pegilētu liposomālo doksorubicīnu

Bortezomib Teva 3,5 mg pulveri injekciju šķīduma pagatavošanai ievada intravenozas vai subkutānas injekcijas veidā ieteicamajā devā 1,3 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma divreiz nedēļā divas nedēļas 21 dienas ārstēšanas cikla 1., 4., 8. un 11. dienā. Šādu 3 nedēļu periodu uzskata par ārstēšanas ciklu. Starp secīgām Bortezomib Teva devām jābūt vismaz 72 stundu starplaikam.

Pegilētu liposomālo doksorubicīnu ievada devā 30 mg/m² Bortezomib Teva terapijas 4. dienā 1 stundu ilgas intravenozas infūzijas veidā pēc bortezomiba injekcijas.

Var lietot līdz 8 šādas kombinētās terapijas cikliem, ja vien pacientam nav slimības progresēšanas un ārstēšana ir panesama. Pacientiem, kuriem tiek panākta pilnīga atbildes reakcija, ārstēšanu var turpināt vismaz 2 ciklus pēc pirmā pierādījuma par pilnīgu atbildes reakciju, pat ja tādā gadījumā nepieciešami vairāk nekā 8 cikli. Pacientiem, kuriem pēc 8 cikliem turpinās paraproteīna koncentrācijas pazemināšanās, arī var turpināt terapiju, ja vien ārstēšana ir panesama un saglabājas atbildes reakcija.

Papildu informāciju par pegilētu liposomālo doksorubicīnu skatīt attiecīgajā zāļu aprakstā.

Kombinācija ar deksametazonu

Bortezomib Teva 3,5 mg pulveri injekciju šķīduma pagatavošanai ievada intravenozas vai subkutānas injekcijas veidā ieteicamajā devā 1,3 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma divreiz nedēļā divas nedēļas 21 dienas ārstēšanas cikla 1., 4., 8. un 11. dienā. Šādu 3 nedēļu periodu uzskata par ārstēšanas ciklu. Starp secīgām Bortezomib Teva devām jābūt vismaz 72 stundu starplaikam.

Deksametazonu lieto iekšķīgi 20 mg devā Bortezomib Teva ārstēšanas cikla 1., 2., 4., 5., 8., 9., 11. un 12. dienā.

Pacientiem, kuriem pēc 4 šādas kombinētas terapijas cikliem ir panākta atbildes reakcija vai slimības stabilizēšanās, var turpināt lietot tādu pašu kombināciju maksimāli 4 papildu ciklus.

Papildu informāciju par deksametazonu skatīt attiecīgajā zāļu aprakstā.

Devas pielāgošana kombinētās terapijas gadījumā pacientiem ar progresējošu multiplo mielomu

Informāciju par Bortezomib Teva devas pielāgošanu kombinētās terapijas gadījumā lūdzam skatīt iepriekš, sadaļā par monoterapiju sniegtajās norādēs par devas pielāgošanu.

Lietošana iepriekš neārstētiem pacientiem ar multiplo mielomu, kuri nav piemēroti asinsrades cilmes šūnu transplantācijai

Kombinēta terapija ar melfalānu un prednizonu

Bortezomib Teva 3,5 mg pulveri injekciju šķīduma pagatavošanai ievada intravenozas vai subkutānas injekcijas veidā kombinācijā ar iekšķīgi lietojamu melfalānu un iekšķīgi lietojamu prednizonu, kā norādīts 2. tabulā. Par vienu ārstēšanas ciklu uzskata 6 nedēļas ilgu laika posmu. 1.‑4. ciklā Bortezomib Teva ievada divas reizes nedēļā 1., 4., 8., 11., 22., 25., 29. un 32. dienā. 5.‑9. ciklā Bortezomib Teva ievada vienu reizi nedēļā 1., 8., 22. un 29. dienā. Starp secīgām Bortezomib Teva devām jābūt vismaz 72 stundu starplaikam.

Melfalāns un prednizons jālieto iekšķīgi katra Bortezomib Teva terapijas cikla pirmajā nedēļā 1., 2., 3., un 4. dienā.

Nepieciešami deviņi šādas kombinētās terapijas cikli.

2. tabula. Ieteicamās Bortezomib Teva devas, lietojot kombinācijā ar melfalānu un prednizonu

Bortezomib Teva divas reizes nedēļā (1.‑4. cikls)

Nedēļa

1

2

3

4

5

6

Btz (1,3 mg/m2)

1. -- -- 4.

diena diena

8. 11.

diena diena

atpūtas periods

22. 25.

diena diena

29. 32.

diena diena

atpūtas periods

M (9 mg/m2)

P (60 mg/m2)

1. 2. 3. 4.

diena diena diena diena

-- --

atpūtas periods

-- --

-- --

atpūtas periods

Bortezomib Teva vienu reizi nedēļā (5.‑9. cikls)

Nedēļa

1

2

3

4

5

6

Btz (1,3 mg/m2)

1. -- -- --

diena

8.

diena

atpūtas periods

22.

diena

29.

diena

atpūtas periods

M (9 mg/m2)

P (60 mg/m2)

1. 2. 3. 4.

diena diena diena diena

--

atpūtas periods

--

atpūtas periods

Btz=Bortezomib Teva; M=melfalāns, P=prednizons.

Devu pielāgošana ārstēšanas laikā un ārstēšanas atsākšana kombinētās terapijas gadījumā ar melfalānu un prednizonu

Pirms jauna ārstēšanas cikla uzsākšanas:

trombocītu skaitam jābūt ≥ 70 x 109/l un absolūtajam neitrofilo leikocītu skaitam jābūt ≥ 1,0 x 109/l;

nehematoloģiskai toksicitātei jāatgriežas līdz 1. pakāpei vai sākuma stāvoklim.

3. tabula. Devas pielāgošana turpmāko Bortezomib Teva kombinācijā ar melfalānu un prednizonu ciklu laikā

Toksicitāte

Devas maiņa vai lietošanas atlikšana

Hematoloģiska toksicitāte cikla laikā:

ja iepriekšējā ciklā novērota ilgstoša 4. pakāpes neitropēnija vai trombocitopēnija, vai trombocitopēnija ar asiņošanu

Apsvērt melfalāna devas samazināšanu par 25 % nākamajā ciklā

ja Bortezomib Teva ievadīšanas dienā (izņemot 1. dienā) trombocītu skaits ≤ 30 x 109/l vai ANS ≤ 0,75 x 109/l

Bortezomib Teva terapija jāpārtrauc

ja ir izlaistas vairākas Bortezomib Teva devas ciklā (≥ 3 devas, lietojot divas reizes nedēļā, vai ≥ 2 devas, lietojot vienu reizi nedēļā)

Bortezomib Teva deva jāsamazina par 1 devas līmeni (no 1,3 mg/m2 līdz 1 mg/m2 vai no 1 mg/m2 līdz 0,7 mg/m2)

Nehematoloģiskas toksicitātes pakāpe ≥ 3

Bortezomib Teva terapiju pārtrauc, līdz toksicitātes simptomi atgriežas līdz 1. pakāpei vai sākuma stāvoklim. Pēc tam Bortezomib Teva lietošanu var atsākt devā, kas mazāka par vienu līmeni (no 1,3 mg/m2 līdz 1 mg/m2 vai no 1 mg/m2 līdz 0,7 mg/m2). Ar Bortezomib Teva lietošanu saistītu neiropātisku sāpju un/vai perifēriskas neiropātijas gadījumā Bortezomib Teva lietošanu pārtrauc un/vai maina, kā norādīts 1. tabulā

Papildu informāciju par melfalānu un prednizonu skatīt atbilstošajā zāļu aprakstā.

Devas iepriekš neārstētiem pacientiem ar multiplo mielomu, kuri ir piemēroti asinsrades cilmes šūnu transplantācija (indukcijas terapija)

Kombinēta terapija ar deksametazonu

Bortezomib Teva 3,5 mg pulveri injekciju šķīduma pagatavošanai ievada intravenozas vai subkutānas injekcijas veidā ieteicamajā devā 1,3 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma divas reizes nedēļā divas nedēļas 21 dienas ārstēšanas cikla 1., 4., 8. un 11. dienā. Šo 3 nedēļu periodu uzskata par ārstēšanas ciklu. Starp secīgām Bortezomib Teva devām jābūt vismaz 72 stundu starplaikam.

Deksametazonu lieto iekšķīgi 40 mg devā Bortezomib Teva ārstēšanas cikla 1., 2., 3., 4., 8., 9., 10. un 11. dienā.

Nepieciešami četri šādi kombinētās terapijas cikli.

Kombinēta terapija ar deksametazonu un talidomīdu

Bortezomib Teva 3,5 mg pulveri injekciju šķīduma pagatavošanai ievada intravenozas vai subkutānas injekcijas veidā ieteicamajā devā 1,3 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma divas reizes nedēļā divas nedēļas 28 dienu ārstēšanas cikla 1., 4., 8. un 11. dienā. Šo četru nedēļu periodu uzskata par ārstēšanas ciklu. Starp secīgām Bortezomib Teva devām jābūt vismaz 72 stundu starplaikam.

Deksametazonu lieto iekšķīgi 40 mg devā Bortezomib Teva ārstēšanas cikla 1., 2., 3., 4., 8., 9., 10. un 11. dienā.

Talidomīdu lieto iekšķīgi 50 mg dienā 1.–14. dienā, un, ja devai ir laba panesamība, to pēc tam (15.–28. dienā) palielina līdz 100 mg dienā. Pēc tam, sākot no 2. cikla, to var palielināt līdz 200 mg dienā (skatīt 4. tabulu).

Nepieciešami četri šādi kombinētās terapijas cikli. Pacientiem ar vismaz daļēju atbildes reakciju ieteicams saņemt 2 papildu ciklus.

4. tabula. Bortezomiba lietošana kombinētā terapijā pacientiem ar iepriekš neārstētu multiplo mielomu, kuri ir piemēroti asinsrades cilmes šūnu transplantācijai

Btz+Dx

1.–4. cikls

Nedēļa

1

2

3

Btz (1,3 mg/m2)

1. un 4. diena

8. un 11. diena

Atpūtas periods

Dx 40 mg

1., 2., 3. un 4. diena

8., 9., 10. un 11. diena

-

Btz+Dx+T

1. cikls

Nedēļa

1

2

3

4

Btz (1,3 mg/m2)

1. un 4. diena

8. un 11. diena

Atpūtas periods

Atpūtas periods

T 50 mg

Vienreiz dienā

Vienreiz dienā

-

-

T 100 mga

-

-

Vienreiz dienā

Vienreiz dienā

Dx 40 mg

1., 2., 3. un

4. diena

8., 9., 10. un 11. diena

-

-

2.–4. ciklsb

Btz (1,3 mg/m2)

1. un 4. diena

8. un 11. diena

Atpūtas periods

Atpūtas periods

T 200 mga

Vienreiz dienā

Vienreiz dienā

Vienreiz dienā

Vienreiz dienā

Dx 40 mg

1., 2., 3. un 4. diena

8., 9., 10. un

11. diena

-

-

Btz = bortezomibs ; Dx = deksametazons; T = talidomīds.

a 1. cikla 3. nedēļā talidomīda deva līdz 100 mg jāpalielina tikai tad, ja ir bijusi panesama 50 mg liela deva, un sākot no 2. cikla deva līdz 200 mg jāpalielina tikai tad, ja ir bijusi panesama 100 mg liela deva.

b Līdz sešiem cikliem var saņemt pacienti, kuriem pēc četriem cikliem bijusi vismaz daļēja atbildes reakcija.

Devas pielāgošana pacientiem, kuri ir piemēroti transplantācijai

Informāciju par Bortezomib Teva devas pielāgošanu skatīt monoterapijas devas pielāgošanas vadlīnijās. Turklāt, lietojot Bortezomib Teva kombinācijā ar citiem ķīmijterapijas līdzekļiem, toksicitātes gadījumā ir jāapsver atbilstošas šo zāļu devas samazināšana saskaņā ar ieteikumiem zāļu aprakstā.

Devas pacientiem ar iepriekš neārstētu mantijas šūnu limfomu (MŠL)

Kombinēta terapija ar rituksimabu, ciklofosfamīdu, doksorubicīnu un prednizonu (BtzR-CAP)

Bortezomib Teva 3,5 mg pulveri injekciju šķīduma pagatavošanai ievada intravenozas vai subkutānas injekcijas veidā ieteicamajā devā 1,3 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma divas reizes nedēļā divas nedēļas 1., 4., 8. un 11. dienā, kam seko 10 dienu pārtraukums no 12. līdz 21. dienai. Šis 3 nedēļu periods tiek uzskatīts par terapijas ciklu. Ieteicami seši Bortezomib Teva cikli, lai gan pacientiem, kuriem atbildes reakcija pirmo reizi dokumentēta 6. ciklā, papildus var nozīmēt vēl divus Bortezomib Teva ciklus. Starp secīgām Bortezomib Teva devām jābūt vismaz 72 stundu starplaikam.

Katra Bortezomib Teva 3 nedēļu cikla 1. dienā ar intravenozu infūziju jāievada šādas zāles: rituksimabs – 375 mg/m2, ciklofosfamīds – 750 mg/m2 un doksorubicīns – 50 mg/m2.

Prednizonu lieto iekšķīgi 100 mg/m2 katra Bortezomib Teva terapijas cikla 1., 2., 3., 4. un 5. dienā.

Devas pielāgošana terapijas laikā pacientiem ar iepriekš neārstētu mantijas šūnu limfomu

Pirms nākamā terapijas cikla uzsākšanas:

trombocītu skaitam jābūt ≥ 100 000 šūnas/μl, bet absolūtajam neitrofilo leikocītu skaitam (ANS) jābūt ≥ 1500 šūnas/μl;

pacientiem ar infiltrāciju kaulu smadzenēs vai liesas sekvestrāciju trombocītu skaitam jābūt ≥ 75 000 šūnas/μl;

hemoglobīna līmenim jābūt ≥ 8 g/dl;

nehematoloģiskām toksiskām reakcijām jāsamazinās līdz 1. pakāpei vai stāvoklim pirms terapijas.

Ja pacientam rodas jebkāda ≥ 3. pakāpes ar Bortezomib Teva saistīta nehematoloģiska toksicitāte (izņemot neiropātiju) vai ≥ 3. pakāpes hematoloģiska toksicitāte (skatīt arī 4.4. apakšpunktu), Bortezomib Teva terapija jāatliek. Informāciju par devas pielāgošanu skatīt tālāk 5. tabulā.

Hematoloģiskas toksicitātes gadījumā var ievadīt granulocītu koloniju stimulējošus faktorus atbilstoši vietējām vadlīnijām. Ja atkārtoti aizkavējas ciklu ievadīšana, jāapsver profilaktiska granulocītu koloniju stimulējošo faktoru lietošana. Trombocitopēnijas terapijā var apsvērt trombocītu transfūziju, ja tas ir klīniski piemēroti.

5. tabula. Devas pielāgošana terapijas laikā pacientiem ar iepriekš neārstētu mantijas šūnu limfomu

Toksicitāte

Devas pielāgošana vai atlikšana

Hematoloģiska toksicitāte

≥ 3. pakāpes neitropēnija ar drudzi, 4. pakāpes neitropēnija, kas ilgst vairāk nekā 7 dienas, trombocītu skaits ir < 10 000 šūnas/μl

Bortezomib Teva terapija ir jāatliek uz laiku līdz 2 nedēļām, līdz pacienta ANS ir ≥ 750 šūnas/μl un trombocītu skaits ir ≥ 25 000 šūnas/μl.

Ja pēc Bortezomib Teva ievadīšanas atlikšanas toksicitāte nesamazinās līdz iepriekš norādītajai pakāpei, Bortezomib Teva lietošana jāpārtrauc pavisam.

Ja toksicitāte samazinās, t.i., pacienta ANS ir ≥ 750 šūnas/μl un trombocītu skaits ir ≥ 25 000 šūnas/μl, Bortezomib Teva ievadīšanu var atsākt devā, kas samazināta par vienu līmeni (no 1,3 mg/m2 līdz 1 mg/m2 vai no 1 mg/m2 līdz 0,7 mg/m2)

Ja Bortezomib Teva ievadīšanas dienā (kas nav cikla 1. diena) trombocītu skaits ir < 25 000 šūnas/μl vai ANS ir 750 šūnas/μl

Bortezomib Teva terapija ir jāatliek

≥ 3. pakāpes nehematoloģiska toksicitāte, ko uzskata par saistītu ar Bortezomib Teva

Bortezomib Teva terapija jāatliek, līdz toksicitātes simptomi ir samazinājušies līdz 2. vai mazākai pakāpei. Tad Bortezomib Teva ievadīšanu var atsākt devā, kas samazināta par vienu līmeni (no 1,3 mg/m2 līdz 1 mg/m2 vai no 1 mg/m2 līdz 0,7 mg/m2). Ja pacientam ir ar Bortezomib Teva saistītas neiropātiskas sāpes un/vai perifēriska neiropātija, Bortezomib Teva ievadīšana jāatliek un/vai tā deva jāmaina, kā norādīts 1. tabulā

Turklāt gadījumos, kad Bortezomib Teva lieto kombinācijā ar citiem ķīmijterapijas līdzekļiem, toksicitātes gadījumā jāapsver atbilstoša šo zāļu devas samazināšana atbilstoši to zāļu aprakstā sniegtajiem ieteikumiem.

Īpašas pacientu grupas

Gados vecāki cilvēki

Pierādījumu, kas liecinātu par devas pielāgošanas nepieciešamību pacientiem ar multiplo mielomu vai mantijas šūnu limfomu, kuri vecāki par 65 gadiem, nav.

Pētījumu par Bortezomib Teva lietošanu gados vecākiem pacientiem ar iepriekš neārstētu multiplo mielomu, kuriem ir piemērota lielu devu ķīmijterapija un asinsrades cilmes šūnu transplantācija, nav. Tāpēc šai pacientu grupai nevar sniegt ieteikumus par devām.

Pētījumā pacientiem ar iepriekš neārstētu mantijas šūnu limfomu 42,9 % un 10,4 % pacientu, kuri saņēma bortezomibu, bija attiecīgi 65-74 gadi un 75 gadi. 75 gadus veciem un vecākiem pacientiem bija sliktāka abu shēmu – BtzR-CAP un R-CHOP – panesamība (skatīt 4.8. apakšpunktu).

Aknu darbības traucējumi

Pacientiem ar viegliem aknu darbības traucējumiem devas pielāgošana nav nepieciešama un tie jāārstē ar ieteicamo devu. Pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem aknu darbības traucējumiem Bortezomib Teva lietošana jāsāk ar samazinātu devu – 0,7 mg/m2 injekcijā pirmajā ārstēšanas ciklā un pēc tam, ņemot vērā zāļu panesamību, var apsvērt devas palielināšanu līdz 1,0 mg/m2 vai turpmāku devas samazināšanu līdz 0,5 mg/m2 (skatīt 6. tabulu un 4.4. un 5.2. apakšpunktu).

6. tabula. Ieteicamā bortezomiba sākuma devas pielāgošana pacientiem ar aknu darbības

traucējumiem

Aknu darbības traucējumu smaguma pakāpe*

Bilirubīna līmenis

SGOT (AsAT) līmenis

Sākuma devas pielāgošana

Viegli

≤ 1,0 x NAR

NAR

Nav nepieciešama

1,0 x-1,5 x NAR

Jebkāds

Nav nepieciešama

Vidēji smagi

1,5 x - 3 x NAR

Jebkāds

Bortezomib Teva deva jāsamazina līdz 0,7 mg/m2 pirmajā ārstēšanas ciklā.

Jāapsver devas palielināšana līdz 1,0 mg/m2 vai turpmāka devas samazināšana līdz 0,5 mg/m2 turpmākos ciklos, ņemot vērā zāļu panesību

Smagi

3 x NAR

Jebkāds

Saīsinājumi: SGOT = seruma glutamātoksalacetiltransamināze;

AsAT = aspartāta aminotransferāze;

NAR = normas augšējā robeža.

* Pamatojoties uz NCI orgānu darbības traucējumu pētījumu darba grupas klasifikāciju aknu darbības traucējumu (vieglu, vidēji smagu, smagu) klasifikācijai.

Nieru darbības traucējumi

Bortezomiba farmakokinētika pacientiem ar viegliem un vidēji smagiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss [KrKL] 20 ml/min/1,73 m2) netiek ietekmēta, tādēļ šiem pacientiem deva nav jāpielāgo. Nav zināms, vai pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem, kuriem netiek veikta dialīze (KrKL 20 ml/min/1,73 m2), tiek ietekmēta bortezomiba farmakokinētika. Tā kā dialīze var samazināt bortezomiba koncentrāciju, Bortezomib Teva jālieto pēc dialīzes procedūras (skatīt 5.2. apakšpunktu).

Pediatriskā populācija

Bortezomib Teva drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā līdz 18 gadiem, nav pierādīta (skatīt 5.1. un 5.2. apakšpunktu). Pašlaik pieejamie dati ir aprakstīti 5.1. apakšpunktā, taču ieteikumus par devām nevar sniegt.

Lietošanas veids

Bortezomib Teva 3,5 mg pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai ir pieejams intravenozai vai subkutānai ievadīšanai.

Bortezomib Teva 1 mg pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai ir pieejams tikai intravenozai ievadīšanai.

Bortezomib Teva nedrīkst ievadīt citādi. Intratekālas ievadīšanas rezultātā ir iestājusies nāve.

Intravenoza injekcija

Bortezomib Teva 3,5 mg sagatavoto šķīdumu ievada 3‑5 sekunžu ilgas intravenozas bolus injekcijas veidā caur perifēro vai centrālo katetru, ko pēc tam izskalo ar 9 mg/ml (0,9 %) nātrija hlorīda šķīdumu injekcijām. Starp secīgi lietotām Bortezomib Teva devām jābūt vismaz 72 stundu starplaikam.

Subkutāna injekcija

Sagatavoto Bortezomib Teva 3,5 mg šķīdumu ievada subkutāni augšstilbā (labajā vai kreisajā) vai vēdera priekšējā sienā (pa labi vai pa kreisi). Šķīdums jāievada subkutāni 45-90° leņķī.

Nākamajās injicēšanas reizēs injekcijas vietas jāmaina.

Ja pēc Bortezomib Teva subkutānas injekcijas rodas lokāla reakcija injekcijas vietā, ieteicams vai nu subkutāni ievadīt mazāk koncentrētu Bortezomib Teva šķīdumu (Bortezomib Teva 3,5 mg jāatšķaida līdz 1 mg/ml nevis 2,5 mg/ml koncentrācijai) vai arī pāriet uz intravenozu injicēšanu.

Lietojot Bortezomib Teva kombinācijā ar citām zālēm, norādījumus par to lietošanu skatīt šo zāļu aprakstā.

4.3. Kontrindikācijas

Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu, boru vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.

Akūta difūza infiltratīva plaušu un perikarda slimība.

Ja Bortezomib Teva lieto kombinācijā ar citām zālēm, papildu kontrindikācijas skatīt attiecīgajos zāļu aprakstos.

4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Ja Bortezomib Teva lieto kombinācijā ar citām zālēm, pirms Bortezomib Teva lietošanas uzsākšanas ir jāiepazīstas ar attiecīgajiem zāļu aprakstiem. Lietojot talidomīdu, īpaša uzmanība jāpievērš grūtniecības testu rezultātiem un nepieciešams ievērot grūtniecības nepieļaušanas prasības (skatīt 4.6. apakšpunktu).

Intratekāla lietošana

Ir bijuši gadījumi, kad bortezomiba nejauša intratekāla lietošana ir beigusies ar letālu iznākumu.

Bortezomib Teva 1 mg pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai ir paredzēts tikai intravenozai lietošanai, savukārt Bortezomib Teva 3,5 mg pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai ir paredzēts intravenozai vai subkutānai lietošanai. Bortezomib Teva nedrīkst lietot intratekāli.

Kuņģa-zarnu trakta toksicitāte

Bortezomiba terapijas laikā ļoti bieži novēro kuņģa-zarnu trakta toksicitāti, tajā skaitā sliktu dūšu, caureju, vemšanu un aizcietējumu. Retākos gadījumos ziņots par ileusa gadījumiem (skatīt 4.8. apakšpunktu). Tāpēc pacienti, kuriem novēro aizcietējumu, rūpīgi jānovēro.

Hematoloģiskā toksicitāte

Ārstēšana ar bortezomibu ļoti bieži saistīta ar hematoloģisko toksicitāti (trombocitopēniju, neitropēniju un anēmiju). Pētījumos pacientiem ar recidivējušu multiplo mielomu, kuri tika ārstēti ar bortezomibu,un pacientiem ar iepriekš neārstētu MŠL, kuri tika ārstēti ar bortezomibu kombinācijā ar rituksimabu, ciklofosfamīdu, doksorubicīnu un prednizonu (BtzR-CAP), viena no biežākām hematoloģiskajām toksicitātēm bija pārejoša trombocitopēnija. Vismazākais trombocītu skaits bija katra bortezomiba terapijas cikla 11. dienā, un parasti līdz nākamajam ciklam to skaits atjaunojās līdz sākotnējam skaitam. Pierādījumu par kumulatīvo trombocitopēniju nav. Vidējā noteiktā trombocītu skaita maksimālā samazināšanās bija apmēram 40 % no sākuma stāvokļa multiplās mielomas monoterapijas pētījumos un 50 % MŠL pētījumā. Pacientiem ar progresējošu mielomu trombocitopēnijas smaguma pakāpe bija saistīta ar trombocītu skaitu pirms terapijas: gadījumos, kad sākotnējais trombocītu skaits 75 000/μl, 90 % no 21 pacienta trombocītu skaits pētījuma laikā bija ≤ 25 000/μl, tajā skaitā 14 % 10 000/μl; turpretī gadījumos, kad sākotnējais trombocītu skaits 75 000/μl, tikai 14 % no 309 pacientiem pētījuma laikā trombocītu skaits bija ≤ 25 000/μl.

Pacientiem ar MŠL (LYM-3002 pētījums) bortezomiba terapijas grupā (BtzR-CAP) ≥ 3. pakāpes trombocitopēnijas sastopamība bija lielāka nekā bortezomibu nesaturošās shēmas grupā (rituksimabs, ciklofosfamīds, doksorubicīns, vinkristīns un prednizons [R-CHOP]) (attiecīgi 56,7 %, salīdzinot ar 5,8 %). Abās terapijas grupās bija līdzīga kopējā jebkādas pakāpes asiņošanas epizožu sastopamība (6,3 % BtzR-CAP grupā un 5,0 % R-CHOP grupā) un vismaz 3. pakāpes asiņošanas epizožu sastopamība (BtzR-CAP: 4 pacientiem [1,7 %]; R-CHOP: 3 pacientiem [1,2 %])). BtzR-CAP grupā trombocītu masas transfūzija tika veikta 22,5 % pacientu, bet R-CHOP grupā – 2,9 % pacientu.

Saistībā ar bortezomiba terapiju ir ziņots par kuņģa un zarnu trakta asiņošanu un intracerebrālu asiņošanu. Tāpēc trombocītu skaits jānosaka pirms katras Bortezomib Teva devas ievadīšanas. Terapija ar Bortezomib Teva jāpārtrauc, ja trombocītu skaits ir mazāks par 25 000/μl, vai, lietojot kombinācijā ar melfalānu un prednizonu, ja trombocītu skaits ir ≤ 30 000/μl (skatīt 4.2. apakšpunktu). Rūpīgi jāizvērtē terapijas sagaidāmā ieguvuma un iespējamā riska attiecība, it īpaši vidēji smagas un smagas trombocitopēnijas un asiņošanas riska faktoru gadījumā.

Bortezomib Teva terapijas laikā regulāri jānosaka pilna asins aina un leikocītu formula, ieskaitot trombocītus. Jāapsver trombocītu transfūzija, ja tas ir klīniski piemēroti (skatīt 4.2. apakšpunktu).

Pacientiem ar MŠL tika novērota pārejoša neitropēnija, kas terapijas ciklu starplaikā bija atgriezeniska, un nebija pierādījumu par kumulatīvu neitropēniju. Vismazākais neitrofilo leikocītu skaits bija katra bortezomiba terapijas cikla 11. dienā, un parasti līdz nākamajam ciklam to skaits atjaunojās līdz sākotnējam skaitam. LYM-3002 pētījumā koloniju stimulējošo faktoru balstterapiju nozīmēja 78 % pacientu BtzR-CAP grupā un 61 % pacientu R-CHOP grupā. Tā kā pacientiem ar neitropēniju ir paaugstināts infekciju risks, viņi ir jānovēro, vai nerodas infekcijas pazīmes un simptomi, un nekavējoties jāuzsāk ārstēšana. Hematoloģiskas toksicitātes gadījumā var ievadīt granulocītu koloniju stimulējošos faktorus atbilstoši vietējai standarta praksei. Ja atkārtoti aizkavējas ciklu ievadīšana, jāapsver profilaktiska granulocītu koloniju stimulējošo faktoru lietošana (skatīt 4.2. apakšpunktu).

Herpes zoster vīrusa reaktivācija

Pacientiem, kurus ārstē ar Bortezomib Teva, ieteicama pretvīrusu profilakse. III fāzes pētījumā pacientiem ar iepriekš neārstētu multiplu mielomu Herpes zoster reaktivācijas kopējā sastopamība pacientiem, kurus ārstēja ar bortezomibu+melfalānu+prednizonu, bija lielāka nekā pacientiem, kurus ārstēja ar melfalānu+prednizonu (attiecīgi 14 %, salīdzinot ar 4 %).

Pacientiem ar MŠL (LYM-3002 pētījums) Herpes zoster infekcijas sastopamība bija 6,7 % BtzR-CAP grupā un 1,2 % R-CHOP grupā (skatīt 4.8. apakšpunktu).

B vīrushepatīta (HBV) reaktivācija un infekcija

Lietojot rituksimabu kombinācijā ar Bortezomib Teva, pacientiem ar HBV infekcijas risku pirms terapijas uzsākšanas vienmēr ir jāveic HBV skrīnings. Rituksimaba un Bortezomib Teva kombinētās terapijas laikā un pēc tās rūpīgi jānovēro, vai B vīrushepatīta nēsātājiem un pacientiem, kuriem anamnēzē ir B hepatīts, nerodas aktīvas HBV infekcijas klīniskās un laboratoriskās pazīmes. Jāapsver profilaktiska pretvīrusu terapija. Sīkāku informāciju skatīt rituksimaba zāļu aprakstā.

Progresējoša multifokāla leikoencefalopātija (PML)

Ar bortezomibu ārstētiem pacientiem ziņots par ļoti retiem nezināmas izcelsmes Džona Kaningema (JC) vīrusa infekcijas gadījumiem, kuru dēļ radās PML un iestājās nāve. Pacienti, kuriem diagnosticēta PML, iepriekš vai vienlaicīgi saņēma imūnsupresīvu terapiju. Lielāko daļu PML gadījumu diagnosticēja 12 mēnešu laikā pēc pirmās bortezomiba devas saņemšanas. CNS traucējumu diferenciāldiagnostikas ietvaros pacienti regulāri jākontrolē, vai nerodas vai nepastiprinās neiroloģiski simptomi vai pazīmes, kas var liecināt par PML. Ja ir aizdomas par PML diagnozi, pacienti jānosūta pie PML speciālista un jāsāk atbilstoši PML diagnostikas pasākumi. Ja noteikta PML diagnoze, Bortezomib Teva lietošana jāpārtrauc.

Perifēriskā neiropātija

Ārstēšana ar bortezomibu ļoti bieži ir saistīta ar perifērisko neiropātiju, kas pārsvarā ir sensorā tipa. Tomēr ir novēroti arī smagi motoriskās neiropātijas gadījumi ar sensoro perifērisko neiropātiju vai bez tās. Perifēriskās neiropātijas sastopamība palielinās terapijas sākumā, maksimālo līmeni sasniedzot 5. cikla laikā.

Pacientus ieteicams rūpīgi novērot, vai nerodas neiropātijas simptomi, piemēram, dedzinoša sajūta, hiperestēzija, hipoestēzija, parestēzija, diskomforts, neiropātiskas sāpes vai vājums.

III fāzes pētījumā, kurā tika salīdzināta bortezomiba ievadīšana intravenozi ar bortezomiba ievadīšanu subkutāni, ≥ 2. pakāpes perifēriskās neiropātijas sastopamība bija 24 % subkutānas injekcijas grupā un 41 % intravenozās injekcijas grupā (p = 0,0124). ≥ 3. pakāpes perifēriskās neiropātijas novēroja 6 % pacientu subkutānas terapijas grupā, salīdzinot ar 16 % intravenozas terapijas grupā (p = 0,0264).

Visu pakāpju perifēriskās neiropātijas sastopamība, lietojot bortezomibu intravenozi vēsturiskajos pētījumos bija zemāka nekā MMY-3021 pētījumā.

Pacientiem ar perifēriskās neiropātijas simptomu parādīšanos vai stāvokļa pasliktināšanos jāizvērtē neiroloģiskais stāvoklis, un var būt nepieciešams mainīt devu, ievadīšanas biežumu vai lietošanas veidu uz subkutānu (skatīt 4.2. apakšpunktu). Neiropātija tika kontrolēta ar uzturošu terapiju un cita veida ārstēšanu.

Pacientiem, kuri saņem Bortezomib Teva kombinācijā ar zālēm, kas, kā zināms, izraisa neiropātiju (piemēram, talidomīdu), jāapsver nepieciešamība agrīni un regulāri kontrolēt, vai neparādās ar ārstēšanu saistītas neiropātijas simptomi, veicot neiroloģiskus izmeklējumus, kā arī nepieciešamības gadījumā atbilstoši jāsamazina deva vai jāpārtrauc ārstēšana.

Bez perifēriskās neiropātijas iespējama veģetatīvās neiropātijas ietekme uz atsevišķām nevēlamām blakusparādībām, piemēram, posturālu hipotensiju un smagiem aizcietējumiem ar ileusu. Informācija par veģetatīvo neiropātiju un tās nozīmi šo nevēlamo blakusparādību attīstības procesā ir ierobežota.

Krampji

Pacientiem, kuriem krampji vai epilepsija iepriekš nebija novēroti, ziņojumi par krampjiem bija reti. Ārstējot pacientus, kuriem ir jebkāds krampju risks, nepieciešama īpaša piesardzība.

Hipotensija

Ārstēšana ar bortezomibu bieži ir saistīta ar ortostatisku/posturālu hipotensiju. Vairums nevēlamo blakusparādību ir vieglas vai vidēji smagas un tiek novērotas visu ārstēšanas laiku. Pacientiem, kuriem bortezomiba (intravenozi injicēta) lietošanas laikā radās ortostatiska hipotensija, pirms terapijas ar bortezomibu ortostatisku hipotensiju nenovēroja. Vairumam pacientu ortostatiskā hipotensija bija jāārstē. Nelielai pacientu daļai ar ortostatisku hipotensiju novēroja sinkopi.

Ortostatiska/posturāla hipotensija faktiski nebija saistīta ar bortezomiba bolus infūziju. Šī procesa mehānisms nav zināms, lai gan veģetatīvā neiropātija varētu būt viena no mehānisma sastāvdaļām. Veģetatīvā neiropātija varētu būt saistīta ar bortezomibu vai arī bortezomibs var paasināt pamatslimību, piemēram, diabētisko vai amiloīdo neiropātiju. Piesardzība jāievēro, ārstējot pacientus ar sinkopi anamnēzē, kuri lieto zāles, kas var izraisīt hipotensiju, kā arī pacientus, kuriem atkārtota caureja vai vemšana izraisījusi dehidratāciju. Ortostatiskas/posturālas hipotensijas novēršanai var pielāgot antihipertensīvo zāļu devu, veikt rehidratāciju vai nozīmēt minerālkortikosteroīdus un/vai simpatomimētiskos līdzekļus. Pacientiem jāiesaka griezties pēc medicīniskās palīdzības gadījumā, ja parādās reibonis, apdullums vai ģībonis.

Atgriezeniskas mugurējās encefalopātijas sindroms (AMES)

Pacientiem, kuri saņem bortezomibu, ir aprakstīts AMES. AMES ir reti sastopams, bieži atgriezenisks, strauji progresējošs neiroloģisks stāvoklis, kas var izpausties ar krampjiem, hipertensiju, galvassāpēm, letarģiju, apjukumu un aklumu, kā arī citiem redzes un neiroloģiskiem traucējumiem. Diagnozes apstiprināšanai izmanto galvas smadzeņu attēldiagnostikas metodes, vislabāk – magnētisko rezonansi (MR). Pacientiem, kuriem rodas AMES, Bortezomib Teva lietošana jāpārtrauc.

Sirds mazspēja

Bortezomiba terapijas laikā ziņots par sastrēguma sirds mazspējas akūtu attīstību vai pasliktināšanos un/vai kreisā kambara izsviedes frakcijas samazināšanos. Sirds mazspējas simptomu un pazīmju predisponējošais faktors var būt šķidruma aizture. Pacienti ar sirds slimības riska faktoriem vai esošu sirds slimību rūpīgi jānovēro.

Elektrokardiogrāfiski izmeklējumi

Klīniskajos pētījumos tika novēroti atsevišķi QT-intervāla pagarināšanās gadījumi, kuru cēlonis netika noteikts.

Pulmonāli traucējumi

Pacientiem, kuri saņem bortezomibu, bijuši reti ziņojumi par nezināmas izcelsmes, akūtām, difūzi infiltratīvām plaušu slimībām, piemēram, pneimonītu, intersticiālu pneimoniju, plaušu infiltrātu un akūtu respiratorā distresa sindromu (ARDS) (skatīt 4.8. apakšpunktu). Daži no šiem gadījumiem bijuši letāli. Pirms terapijas uzsākšanas ieteicams krūškurvja rentgens, lai būtu atskaites punkts iespējamām, ar terapiju saistītām pulmonālām izmaiņām.

Jaunu vai esošu plaušu simptomu pasliktināšanās gadījumā (piemēram, klepus, aizdusa) nekavējoties jāveic diagnostiski pasākumi un pacients atbilstoši jāārstē. Pirms Bortezomib Teva terapijas turpināšanas ir jāizvērtē ieguvuma/riska attiecība.

Klīniskajos pētījumos divi pacienti (no 2) ar akūtas mieloleikozes recidīvu, kuri saņēma lielu citarabīna devu (2 g/m2 dienā) ar nepārtrauktu 24 stundu ilgu daunorubicīna un bortezomiba infūziju, mira no ARDS terapijas kursa sākumā, un pētījums tika pārtraukts. Tādēļ šī specifiskā shēma ar vienlaicīgu lielu citarabīna devu (2 g/m2 dienā) un nepārtrauktu 24 stundu ilgu infūziju nav ieteicama.

Nieru darbības traucējumi

Pacientiem ar multiplo mielomu bieži novēro ar nierēm saistītas komplikācijas. Pacienti ar nieru darbības traucējumiem rūpīgi jānovēro (skatīt 4.2. un 5.2. apakšpunktu).

Aknu darbības traucējumi

Bortezomibu metabolizē aknu enzīmi. Bortezomiba iedarbība pastiprinās pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem aknu darbības traucējumiem; šie pacienti jāārstē ar samazinātām Bortezomib Teva devām un rūpīgi jānovēro, vai šiem pacientiem nerodas toksiska ietekme (skatīt 4.2. un 5.2. apakšpunktu).

Aknu reakcijas

Pacientiem ar nopietnām blakusslimībām un kuri vienlaicīgi saņēmuši terapiju ar bortezomibu un citām zālēm ziņots par retiem aknu mazspējas gadījumiem. Citas ziņotās izmaiņas aknās bija aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanās, hiperbilirubinēmija un hepatīts. Šīs izmaiņas var novērst, pārtraucot bortezomiba terapiju (skatīt 4.8. apakšpunktu).

Audzēja sabrukšanas (audzēja līzes) sindroms

Tā kā bortezomibs ir citotoksisks līdzeklis un var ātri iznīcināt ļaundabīgas plazmas šūnas un MŠL šūnas, iespējamas audzēja sabrukšanas sindroma komplikācijas. Pacientiem ar lielu audzēja slodzi pirms ārstēšanas pastāv audzēja sabrukšanas sindroma attīstības risks. Šie pacienti rūpīgi jānovēro un jāievēro atbilstoši piesardzības pasākumi.

Vienlaicīga citu zāļu lietošana

Pacienti, kuriem vienlaicīgi tiek ievadīts bortezomibs un spēcīgi CYP3A4 inhibitori, rūpīgi jānovēro. Gadījumos, kad bortezomibu lieto vienlaicīgi ar CYP3A4 vai CYP2C19 substrātiem, jāievēro piesardzība (skatīt 4.5. apakšpunktu).

Pacientiem, kuri lieto perorālos hipoglikemizējošos līdzekļus (skatīt 4.5. apakšpunktu), jābūt apstiprinātai normālai aknu darbībai un jāievēro piesardzība.

Iespējamās ar imūnkompleksu saistītās reakcijas

Retāk ziņots par iespējamām ar imūnkompleksu saistītām reakcijām, piemēram, seruma slimībai līdzīgām reakcijām, poliartrītu ar izsitumiem un proliferatīvu glomerulonefrītu. Ja rodas smagas reakcijas, bortezomiba lietošana jāpārtrauc.

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Pētījumi in vitro liecina, ka bortezomibs ir vājš citohroma P450 (CYP) izoenzīmu 1A2, 2C9, 2C19, 2D6 un 3A4 inhibitors. Pamatojoties uz ierobežotu CYP2D6 iesaistīšanos (7 %) bortezomiba metabolismā, nav sagaidāms, ka vājš CYP2D6 metabolizējošais fenotips varētu ietekmēt vispārējo bortezomiba izvietojumu.

Zāļu savstarpējās mijiedarbības pētījumā, pamatojoties uz 12 pacientu datiem, izvērtējot spēcīga CYP3A4 inhibitora ketokonazola ietekmi uz bortezomiba (intravenozi injicēta) farmakokinētiku, novēroja bortezomiba vidējā AUC palielināšanās par 35 % (90 % TI [no 1,032 līdz 1,772]). Tādēļ, lietojot bortezomibu kombinācijā ar spēcīgiem CYP3A4 inhibitoriem (piemēram, ketokonazolu, ritonavīru), pacienti rūpīgi jānovēro.

Zāļu savstarpējās mijiedarbības pētījumā, pamatojoties uz 17 pacientu datiem, izvērtējot spēcīga CYP2C19 inhibitora omeprazola ietekmi uz bortezomiba (injicēta intravenozi) farmakokinētiku, nenovēroja nozīmīgu ietekmi uz bortezomiba farmakokinētiku.

Zāļu savstarpējās mijiedarbības pētījumā, pamatojoties uz 6 pacientu datiem, izvērtējot spēcīga CYP3A4 induktora rifampicīna ietekmi uz bortezomiba (intravenozi injicēta) farmakokinētiku, novēroja bortezomiba vidējā AUC samazināšanos par 45 %. Tādēļ bortezomibu nav ieteicams lietot vienlaicīgi ar spēcīgiem CYP3A4 induktoriem (piemēram, rifampicīnu, karbamazepīnu, fenitoīnu, fenobarbitālu un divšķautņu asinszāli), jo var samazināties efektivitāte.

Tajā pašā zāļu savstarpējās mijiedarbības pētījumā pamatojoties uz 7 pacientu datiem, izvērtēja arī vājāka CYP3A4 induktora deksametazona ietekmi uz bortezomiba (intravenozi injicēta) farmakokinētiku, un nozīmīgu ietekmi uz bortezomiba farmakokinētiku nenovēroja.

Zāļu savstarpējās mijiedarbības pētījumā, pamatojoties uz 21 pacienta datiem, izvērtējot melfalāna-prednizona ietekmi uz bortezomiba (intravenozi injicēta) farmakokinētiku, novēroja bortezomiba vidējā AUC palielināšanos par 17 %. To neuzskata par klīniski nozīmīgu.

Klīnisko pētījumu laikā retākos gadījumos un bieži ziņoja par hipoglikēmiju un hiperglikēmiju cukura diabēta pacientiem, kuri lietoja perorālos hipoglikemizējošos līdzekļus. Pacientiem, kuri vienlaicīgi lieto perorālos hipoglikemizējošos līdzekļus un Bortezomib Teva, nepieciešama rūpīga glikozes līmeņa kontrole asinīs un pretdiabēta zāļu devas pielāgošana.

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Kontracepcija vīriešiem un sievietēm

Reproduktīvā vecuma vīriešiem un sievietēm ārstēšanas laikā un vēl 3 mēnešus pēc tās beigām jāizmanto efektīvas kontracepcijas metodes.

Grūtniecība

Klīniskie dati par bortezomiba iedarbību grūtniecības laikā nav pieejami. Bortezomiba teratogēnais potenciāls nav pilnībā izpētīts.

Preklīniskajos pētījumos ar žurkām un trušiem, lietojot bortezomibu maksimālajās mātītēm panesamās devās, tas neietekmēja embrija/augļa attīstību. Pētījumi ar dzīvniekiem, lai izvērtētu bortezomiba ietekmi uz dzemdībām un postnatālo attīstību, nav veikti (skatīt 5.3. apakšpunktu). Bortezomib Teva nedrīkst lietot grūtniecības laikā, ja vien sievietes klīniskā stāvokļa dēļ nav nepieciešama ārstēšana ar Bortezomib Teva. Lietojot Bortezomib Teva grūtniecības laikā vai, ja pacientei grūtniecība iestājas šo zāļu lietošanas laikā, paciente jāinformē par iespējamo risku auglim.

Talidomīds ir zināma cilvēkam teratogēna aktīvā viela, kas izraisa smagus, dzīvībai bīstamus iedzimtus defektus. Talidomīds ir kontrindicēts grūtniecības laikā un reproduktīvā vecuma sievietēm, ja vien netiek izpildītas visas talidomīda grūtniecības nepieļaušanas programmas prasības. Pacientiem, kuri Bortezomib Teva lieto kombinācijā ar talidomīdu, jāievēro talidomīda grūtniecības nepieļaušanas programmā noteiktās prasības. Sīkāku informāciju skatīt talidomīda zāļu aprakstā.

Barošana ar krūti

Nav zināms, vai bortezomibs izdalās mātes pienā. Tā kā iespējamas nopietnas nevēlamas blakusparādības ar krūti barotajam bērnam, Bortezomib Teva lietošanas laikā jāpārtrauc bērna barošana ar krūti.

Fertilitāte

Fertilitātes pētījumi ar Bortezomib Teva nav veikti (skatīt 5.3. apakšpunktu).

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Bortezomib Teva var mēreni ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.

Bortezomib Teva lietošana ļoti bieži var būt saistīta ar nogurumu, bieži vien tā ir saistīta ar reiboni un retākos gadījumos ar sinkopi, kā arī bieži vien tā ir saistīta ar ortostatisku/posturālu hipotensiju vai neskaidru redzi. Tādēļ pacientiem jābūt uzmanīgiem, vadot transportlīdzekli vai apkalpojot mehānismus, un viņiem ir jāiesaka nevadīt transportlīdzekli un nestrādāt ar iekārtām, ja rodas minētie simptomi (skatīt 4.8. apakšpunktu).

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Drošuma profila kopsavilkums

Ārstēšanas laikā ar bortezomibu retāk ziņots par šādām nopietnām blakusparādībām: sirds mazspēja, audzēja sabrukšanas sindroms, pulmonālā hipertensija, atgriezeniskas mugurējās encefalopātijas

sindroms, akūti difūzi infiltratīvi plaušu bojājumi un reti – par veģetatīvo neiropātiju. Ārstēšanas laikā ar bortezomibu visbiežāk novērotās nevēlamās blakusparādības ir slikta dūša, caureja, aizcietējums, vemšana, nogurums, drudzis, trombocitopēnija, anēmija, neitropēnija, perifēriskā neiropātija (tajā skaitā sensorā), galvassāpes, parestēzija, ēstgribas samazināšanās, aizdusa, izsitumi, Herpes zoster un mialģija.

Nevēlamo blakusparādību kopsavilkums tabulas veidā

Multiplā mieloma

7. tabulā minētās blakusparādības pēc pētnieku ieskatiem bija vismaz iespējami vai varbūtēji saistītas ar bortezomibu. Informācija par blakusparādībām pamatojas uz integrētu datu kopumu par 5476 pacientiem, no kuriem 3996 tika ārstēti ar bortezomibu devā 1,3 mg/m2, un tā ir iekļauta 7. tabulā. Kopumā bortezomibs multiplās mielomas ārstēšanai ir lietots 3974 pacientiem.

Nevēlamas blakusparādības uzskaitītas zemāk atbilstoši to sastopamības biežumam un orgānu sistēmu klasifikācijai. Biežums ir definēts šādi: ļoti bieži (≥1/10); bieži (≥1/100 līdz <1/10); retāk (≥1/1 000 līdz <1/100); reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000); ļoti reti (<1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem). Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā. 7. tabula sastādīta, izmantojot MedDRA 14.1. redakciju. Tajā iekļautas arī pēcreģistrācijas periodā ziņotās blakusparādības, kas netika novērotas klīniskajos pētījumos.

7. tabula. Nevēlamās blakusparādības pacientiem ar multiplo mielomu, kuri ārstēti ar bortezomibu klīniskajos pētījumos, kā arī visas nevēlamās blakusparādības pēcreģistrācijas periodā neatkarīgi no indikācijas#

Orgānu sistēmu klasifikācija

Sastopamība

Nevēlamā blakusparādība

Infekcijas un infestācijas

Bieži

Herpes zoster (tajā skaitā diseminēta un oftalmoloģiska infekcija), pneimonija*, Herpes simplex*, sēnīšu infekcija*

Retāk

Infekcija*, bakteriālas infekcijas*, vīrusu infekcijas*, sepse (tajā skaitā septisks šoks)*, bronhopneimonija, herpes vīrusa infekcija*, herpētisks meningoencefalīts#, bakterēmija (tajā skaitā stafilokoku), miežgrauds, gripa, celulīts, ar ierīci saistīta infekcija, ādas infekcija*, auss infekcija*, stafilokoku infekcija, zobu infekcija*

Reti

Meningīts (tajā skaitā bakteriāls), Epšteina-Barra vīrusa infekcija, dzimumorgānu herpes, tonsilīts, mastoidīts, pēcvīrusu noguruma sindroms

Labdabīgi, ļaundabīgi un neprecizēti audzēji (ieskaitot cistas un polipus)

Reti

Ļaundabīgs jaunveidojums, plazmātisko šūnu leikoze, nieru šūnu karcinoma, veidojums, mycosis fungoides, labdabīgs jaunveidojums*

Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi

Ļoti bieži

Trombocitopēnija*, neitropēnija*, anēmija*

Bieži

Leikopēnija*, limfopēnija*

Retāk

Pancitopēnija*, febrila neitropēnija, koagulopātija*, leikocitoze*, limfadenopātija, hemolītiska anēmija#

Reti

Diseminēta intravazāla koagulācija, trombocitoze*, hiperviskozitātes sindroms, trombocītu traucējumi BCN, trombotiska mikroangiopātija (tajā skaitā trombocitopēniska purpura)#, asins traucējumi BCN, hemorāģiskā diatēze, limfocītu infiltrācija

Imūnās sistēmas traucējumi

Retāk

Angioedēma#, paaugstināta jutība*

Reti

Anafilaktiskais šoks, amiloidoze, III tipa imūnkompleksa mediēta reakcija

Endokrīnās sistēmas traucējumi

Retāk

Kušinga sindroms*, hipertireoze*, antidiurētiskā hormona neatbilstoša sekrēcija

Reti

Hipotireoze

Vielmaiņas un uztures traucējumi

Ļoti bieži

Samazināta ēstgriba

Bieži

Dehidratācija, hipokaliēmija*, hiponatriēmija*, glikozes līmeņa novirzes asinīs*, hipokalcēmija*, enzīmu līmeņa novirzes*

Retāk

Audzēja sabrukšanas sindroms, nespēja panākt veselības stāvokļa uzlabojumu*, hipomagnēmija*, hipofosfatēmija*, hiperkaliēmija*, hiperkalcēmija*, hipernatriēmija*, urīnskābes līmeņa novirzes*, cukura diabēts*, šķidruma aizture

Reti

Hipermagnēmija*, acidoze, elektrolītu līdzsvara traucējumi*, šķidruma pārslodze, hipohlorēmija*, hipovolēmija, hiperhlorēmija*, hiperfosfatēmija*, vielmaiņas traucējumi, B grupas vitamīnu deficīts, B12 vitamīna deficīts, podagra, pastiprināta ēstgriba, alkohola nepanesība

Psihiskie traucējumi

Bieži

Garastāvokļa traucējumi*, trauksme*, miega traucējumi*

Retāk

Psihiski traucējumi*, halucinācijas*, psihotiski traucējumi*, apmulsums*, nemiers

Reti

Domas par pašnāvību*, pielāgošanās traucējumi, delīrijs, samazināta dzimumtieksme

Nervu sistēmas traucējumi

Ļoti bieži

Neiropātijas*, perifēra sensorā neiropātija, dizestēzija*, neiralģija*

Bieži

Motorā neiropātija*, samaņas zudums (tajā skaitā sinkope), reibonis*, garšas traucējumi*, letarģija, galvassāpes*

Retāk

Trīce, perifēriska sensorimotorā neiropātija, diskinēzija*, smadzenīšu koordinācijas un līdzsvara traucējumi*, atmiņas zudums (izņemot demenci)*, encefalopātija*, atgriezenisks mugurējās encefalopātijas sindroms#, neirotoksicitāte, krampji*, neiralģija pēc herpes infekcijas, runas traucējumi*, nemierīgo kāju sindroms, migrēna, išiass, uzmanības traucējumi, patoloģiski refleksi*, parosmija

Reti

Galvas smadzeņu asiņošana*, intrakraniāla asiņošana (tajā skaitā subarahnoidāla)*, smadzeņu tūska, pārejoša išēmijas lēkme, koma, veģetatīvās nervu sistēmas disbalanss, veģetatīvo nervu neiropātija, kraniāla paralīze*, paralīze*, parēze*, presinkope, smadzeņu stumbra sindroms, cerebrovaskulāri traucējumi, nervu saknīšu bojājumi, psihomotora hiperaktivitāte, muguras smadzeņu kompresija, kognitīvi traucējumi BCN, motorā disfunkcija, nervu sistēmas traucējumi BCN, radikulīts, siekalošanās, hipotonija

Acu bojājumi

Bieži

Acu pietūkums*, redzes traucējumi*, konjunktivīts*

Retāk

Acu asiņošana*, plakstiņu infekcija*, krusas grauds#, blefarīts#, acu iekaisums*, diplopija, acu sausums*, acu kairinājums*, acu sāpes, pastiprināta asarošana, izdalījumi no acīm

Reti

Radzenes bojājums*, eksoftalms, retinīts, skotoma, acs (tajā skaitā plakstiņa) traucējumi BCN, iegūts dakrioadenīts, fotofobija, fotopsija, redzes nerva neiropātija#, dažādas pakāpes redzes pasliktināšanās (līdz pat aklumam)*

Ausu un labirinta bojājumi

Bieži

Vertigo*

Retāk

Dizakūzija (tajā skaitā troksnis ausīs)*, dzirdes pasliktināšanās (līdz pat kurlumam un ieskaitot to), diskomforta sajūta ausīs*

Reti

Auss asiņošana, vestibulārs neirīts, ausu bojājumi BCN

Sirds funkcijas traucējumi

Retāk

Sirds tamponāde#, sirds un plaušu darbības apstāšanās*, sirds (tajā skaitā priekškambaru) fibrilācija, sirds mazspēja (tajā skaitā kreisā un labā kambara mazspēja), aritmija*, tahikardija*, sirdsklauves, stenokardija, perikardīts (tajā skaitā izsvīdums perikardā)*, kardiomiopātija*, ventrikulāra disfunkcija*, bradikardija

Reti

Priekškambaru plandīšanās, miokarda infarkts*, atrioventrikulāra blokāde*, sirdsdarbības un asinsvadu sistēmas traucējumi (tajā skaitā kardiogēns šoks), Torsade de pointes, nestabila stenokardija, sirds vārstuļu bojājumi*, koronāro artēriju mazspēja, sinusa mezgla blokāde

Asinsvadu sistēmas traucējumi

Bieži

Hipotensija*, ortostatiska hipotensija, hipertensija*

Retāk

Cerebrovaskulāri traucējumi#, dziļo vēnu tromboze*, asiņošana*, tromboflebīts (tajā skaitā virspusējs), asinsrites mazspēja (tajā skaitā hipovolēmisks šoks), flebīts, pietvīkums*, hematoma (tajā skaitā perirenāla)*, vāja perifērā cirkulācija*, vaskulīts, hiperēmija (tajā skaitā acu)*

Reti

Perifēra embolija, limfātiska tūska, bālums, eritromelalģija, vazodilatācija, vēnu krāsas izmaiņas, venoza mazspēja

Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības

Bieži

Aizdusa*, asiņošana no deguna, augšējo/dziļo elpceļu infekcija*, klepus*

Retāk

Plaušu embolija, izsvīdums pleirā, plaušu tūska (tajā skaitā akūta), plaušu alveolu asiņošana#, bronhu spazmas, hroniska obstruktīva plaušu slimība*, hipoksēmija*, šķidruma uzkrāšanās elpceļos*, hipoksija, pleirīts*, žagas, rinoreja, disfonija, sēcoša elpošana

Reti

Elpošanas mazspēja, akūts respiratorā distresa sindroms, apnoja, pneimotorakss, atelektāze, pulmonāla hipertensija, hemoptīze, hiperventilācija, ortopnoja, pneimonīts, respiratora alkaloze, tahipnoja, plaušu fibroze, bronhu traucējumi*, hipokapnija*, intersticiāla plaušu slimība, plaušu infiltrācija, spiedoša sajūta rīklē, sausa rīkle, pastiprināta sekrēcija no augšējiem elpceļiem, rīkles kairinājums, augšējo elpceļu klepus sindroms

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Ļoti bieži

Sliktas dūšas un vemšanas simptomi*, caureja*, aizcietējums

Bieži

Asiņošana kuņģa-zarnu traktā (tajā skaitā gļotādas asiņošana)*, dispepsija, stomatīts*, vēdera uzpūšanās, orofaringeālas sāpes*, sāpes vēderā (tajā skaitā kuņģa-zarnu trakta un liesas sāpes)*, mutes dobuma bojājumi*, meteorisms

Retāk

Pankreatīts (tajā skaitā hronisks pankreatīts)*, hematemēze, lūpu pietūkums*, kuņģa-zarnu trakta nosprostojums (tajā skaitā tievās zarnas nosprostojums, ileuss)*, diskomforts vēderā, čūlas mutes dobumā*, enterīts*, gastrīts*, smaganu asiņošana, gastroezofageālā atviļņa slimība*, kolīts (tajā skaitā Clostridium difficile kolīts)*, išēmisks kolīts#, kuņģa-zarnu trakta iekaisums*, disfāgija, kairinātas zarnas sindroms, kuņģa-zarnu trakta darbības traucējumi BCN, aplikta mēle, kuņģa-zarnu trakta motorikas traucējumi*, siekalu dziedzeru darbības traucējumi*

Reti

Akūts pankreatīts, peritonīts*, mēles tūska*, ascīts, ezofagīts, heilīts, fēču nesaturēšana, anālā sfinktera atonija, fekaloma*, kuņģa-zarnu trakta čūlas un perforācija*, smaganu hipertrofija, megakolons, izdalījumi no taisnās zarnas, čūlas mutes dobumā un rīklē*, sāpošas lūpas, periodontīts, plīsumi anālās atveres rajonā, vēdera izejas izmaiņas, proktalģija, patoloģiskas fēces

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Bieži

Aknu enzīmu līmeņa novirzes*

Retāk

Hepatotoksicitāte (tajā skaitā aknu darbības traucējumi), hepatīts*, holestāze

Reti

Aknu mazspēja, hepatomegālija, Budd-Chiari sindroms, citomegalovīrusu hepatīts, aknu asiņošana, holelitiāze

Ādas un zemādas audu bojājumi

Bieži

Izsitumi*, nieze*, eritēma, sausa āda

Retāk

Erythema multiforme, nātrene, akūta febrila neitrofila dermatoze, toksiski izsitumi uz ādas, toksiska epidermas nekrolīze#, Stīvensa- Džonsona sindroms#, dermatīts*, matu bojājumi*, sīki zemādas asinsizplūdumi, ekhimoze, ādas bojājums, purpura, ādas veidojums*, psoriāze, hiperhidroze, svīšana naktī, izgulējuma čūla#, pinnes*, čūlošanās*, pigmentācijas traucējumi*

Reti

Ādas reakcija, Jesnera limfocītiskā infiltrācija, palmāri-plantāras eritrodizestēzijas sindroms, zemādas asinsizplūdums, livedo reticularis, ādas sacietējums, papulas, fotosensibilizācijas reakcija, seboreja, auksti sviedri, ādas bojājumi BCN, eritroze, ādas čūla, nagu bojājumi

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

Ļoti bieži

Sāpes kaulos un skeleta muskuļos*

Bieži

Muskuļu spazmas*, sāpes ekstremitātēs, muskuļu vājums

Retāk

Muskuļu raustīšanās, locītavu pietūkums, artrīts*, locītavu stīvums, miopātijas*, smaguma sajūta

Reti

Rabdomiolīze, temporomandibulārās locītavas sindroms, fistula, izsvīdums locītavās, sāpes žoklī, kaulu bojājumi, skeleta, muskuļu un saistaudu infekcijas un iekaisumi*, sinoviāla cista

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi

Bieži

Nieru darbības traucējumi*

Retāk

Akūta nieru mazspēja, hroniska nieru mazspēja*, urīnceļu infekcija*, urīnceļu pazīmes un simptomi*, hematūrija*, urīna aizture, urinēšanas traucējumi*, proteinūrija, azotēmija, oligūrija*, polakiūrija

Reti

Urīnpūšļa kairinājums

Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības

Retāk

Asiņošana no maksts, sāpes dzimumorgānu rajonā*, erektilā disfunkcija

Reti

Sēklinieku bojājumi*, prostatīts, krūts slimības sievietēm, sēklinieku piedēkļu jutīgums, epididimīts, sāpes iegurnī, čūlu veidošanās vulvas apvidū

Iedzimtas, pārmantotas un ģenētiskas izcelsmes traucējumi

Reti

Aplāzija, kuņģa-zarnu trakta patoloģijas, ihtioze

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Ļoti bieži

Drudzis*, nogurums, astēnija

Bieži

Tūska (tajā skaitā perifēriska), drebuļi, sāpes*, savārgums*

Retāk

Vispārīga fiziskās veselības pasliktināšanās*, sejas tūska*, reakcija injekcijas vietā*, gļotādu bojājumi*, sāpes krūškurvī, gaitas pārmaiņas, salšana, ekstravazācija*, ar katetru saistīta komplikācija*, slāpju sajūtas izmaiņas*, diskomforta sajūta krūškurvī, ķermeņa temperatūras sajūtas izmaiņas*, sāpes injekcijas vietā*

Reti

Nāve (tajā skaitā pēkšņa), vairāku orgānu mazspēja, asiņošana injekcijas vietā*, trūce (tajā skaitā diafragmas trūce)*, dzīšanas traucējumi*, iekaisums, flebīts injekcijas vietā*, jutīgums, čūla, aizkaitināmība, nekardiālas sāpes krūškurvī, sāpes katetra ievietošanas vietā, svešķermeņa sajūta

Izmeklējumi

Bieži

Ķermeņa masas samazināšanās

Retāk

Hiperbilirubinēmija*, proteīnu analīžu rezultātu novirzes*, ķermeņa masas palielināšanās, asins analīžu rezultātu novirzes*, C reaktīvā proteīna līmeņa paaugstināšanās

Reti

Asins gāzu analīžu rezultātu novirzes*, novirzes elektrokardiogrammā (tajā skaitā QT pagarināšanās)*, starptautiskā standartizētā koeficienta (INR) vērtības novirzes*, pazemināts kuņģa pH, pastiprināta trombocītu agregācija, paaugstināts troponīna I līmenis, vīrusu identifikācija un seroloģija*, patoloģiski urīna analīzes rezultāti*

Traumas, saindēšanās un ar manipulācijām saistītas komplikācijas

Retāk

Kritiens, kontūzija

Reti

Ar asins pārliešanu saistīta reakcija, lūzumi*, drebuļi*, sejas trauma, locītavu trauma*, apdegumi, plēsta brūce, ar procedūru saistītas sāpes, ar apstarošanu saistītas traumas*

Ķirurģiskas un medicīniskas manipulācijas

Reti

Makrofāgu aktivācija

BCN = bez citas norādes.

* Grupa ietver vairāk nekā vienu MedDRA ieteikto terminu.

# Pēcreģistrācijas periodā novērotās nevēlamās blakusparādības neatkarīgi no indikācijas.

Mantijas šūnu limfoma (MŠL)

Bortezomiba drošuma profils 240 MŠL pacientiem, kuri ārstēti ar bortezomibu 1,3 mg/m2 kombinācijā ar rituksimabu, ciklofosfamīdu, doksorubicīnu un prednizonu (BtzR-CAP), un 242 pacientiem, kuri ārstēti ar rituksimabu, ciklofosfamīdu, doksorubicīnu, vinkristīnu un prednizonu [R-CHOP], bija salīdzinoši atbilstošs drošuma profilam, kas novērots pacientiem ar multiplo mielomu, un galvenās atšķirības ir raksturotas tālāk. Papildus identificētās nevēlamās blakusparādības, kas bija saistītas ar kombinētās terapijas (BtzR-CAP) lietošanu, bija B hepatīta infekcija (1 %) un miokarda išēmija (1,3 %). Šo nevēlamo blakusparādību līdzīgā sastopamība abās terapijas grupās liecināja, ka šīs nevēlamās blakusparādības nav saistītas ar bortezomiba lietošanu monoterapijā. Ievērojamas atšķirības MŠL pacientu grupā, salīdzinot ar pacientiem multiplās mielomas pētījumos, bija par ≥ 5 % lielāka hematoloģisku nevēlamo blakusparādību (neitropēnijas, trombocitopēnijas, leikopēnijas, anēmijas, limfopēnijas), perifēriskas sensorās neiropātijas, hipertensijas, drudža, pneimonijas, stomatīta un matu bojājumu sastopamība.

Atklātās nevēlamās blakusparādības, kuru sastopamība bija ≥ 1 %, ar līdzīgu vai lielāku sastopamību BtzR-CAP grupā un ar vismaz iespējamu vai ticamu cēlonisku saistību ar BtzR-CAP grupas terapijas sastāvdaļām ir norādītas 8. tabulā. Tabulā iekļautas arī BtzR-CAP terapijas grupā atklātās nevēlamās zāļu blakusparādības, kuras, pamatojoties uz vēsturiskiem datiem no multiplās mielomas pētījumiem, pētnieki atzina par vismaz iespējami vai ticami cēloniski saistītām ar bortezomibu.

Turpmāk uzskaitītās nevēlamās blakusparādības norādītas atbilstoši orgānu sistēmu klasifikācijai un biežumam. Biežuma grupas ir šādas: ļoti bieži (≥ 1/10), bieži (≥ 1/100 līdz 1/10), retāk (≥ 1/1000 līdz 1/100), reti (≥ 1/10 000 līdz 1/1000), ļoti reti (1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem). Katrā biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā. 8. tabula ir izveidota, izmantojot MedDRA 16. redakciju.

8. tabula. Nevēlamās blakusparādības pacientiem ar mantijas šūnu limfomu BtzR-CAP terapijas grupā klīniskajā pētījumā

Orgānu sistēmu klasifikācija

Sastopamība

Nevēlamā blakusparādība

Infekcijas un infestācijas

Ļoti bieži

Pneimonija*

Bieži

Sepse (tajā skaitā septisks šoks)*, Herpes zoster (tajā skaitā diseminēts un redzes nerva), herpes vīrusa infekcija*, bakteriālas infekcijas*, augšējo/dziļo elpceļu infekcija*, sēnīšu infekcija*, Herpes simplex*

Retāk

B hepatīts, infekcija*, bronhopneimonija

Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi

Ļoti bieži

Trombocitopēnija*, febrila neitropēnija, neitropēnija*, leikopēnija*, anēmija*, limfopēnija*

Retāk

Pancitopēnija*

Imūnās sistēmas traucējumi

Bieži

Paaugstināta jutība*

Retāk

Anafilaktiska reakcija

Vielmaiņas un uztures traucējumi

Ļoti bieži

Samazināta ēstgriba

Bieži

Hipokaliēmija*, patoloģisks glikozes līmenis asinīs*, hiponatrēmija*, cukura diabēts*, šķidruma aizture

Retāk

Audzēja sabrukšanas sindroms

Psihiskie traucējumi

Bieži

Miega traucējumi*

Nervu sistēmas traucējumi

Ļoti bieži

Perifēra sensorā neiropātija, dizestēzija*, neiralģija*

Bieži

Neiropātijas*, motoriska neiropātija*, samaņas zudums (tajā skaitā sinkope), encefalopātija*, perifēriska sensori motorā neiropātija, reibonis*, disgeizija*, veģetatīva neiropātija

Retāk

Veģetatīvās nervu sistēmas disbalanss

Acu bojājumi

Bieži

Redzes patoloģija*

Ausu un labirinta bojājumi

Bieži

Dizakūzija (tajā skaitā troksnis ausīs)*

Retāk

Vertigo, dzirdes traucējumi (līdz kurlumam, arī kurlums)

Sirds funkcijas

traucējumi

Bieži

Sirds (tajā skaitā priekškambaru) fibrilācija, aritmija*, sirds mazspēja (tajā skaitā kreisā un labā kambara)*, miokarda išēmija, sirds kambaru disfunkcija*

Retāk

Kardiovaskulāri traucējumi (tajā skaitā kardiogēns šoks)

Asinsvadu sistēmas traucējumi

Bieži

Hipertensija*, hipotensija*, ortostatiska hipotensija

Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības

Bieži

Aizdusa*, klepus*, žagas

Retāk

Akūts respiratorā distresa sindroms, plaušu embolija, pneimonīts, pulmonāla hipertensija, plaušu tūska (tajā skaitā akūta)

Kuņģa-zarnu

trakta traucējumi

Ļoti bieži

Sliktas dūšas un vemšanas simptomi*, caureja*, stomatīts*, aizcietējums

Bieži

Kuņģa-zarnu trakta asiņošana (tajā skaitā gļotādas asiņošana)*, vēdera uzpūšanās, dispepsija, sāpes mutes dobumā un rīklē*, gastrīts*, čūlas mutes dobumā*, abdomināls diskomforts, disfāgija, kuņģa-zarnu trakta iekaisums*, sāpes vēderā (tajā skaitā kuņģa-zarnu trakta un liesas sāpes)*, bojājumi mutes dobumā*

Retāk

Kolīts (tajā skaitā Clostridium difficile izraisīts kolīts)*

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Bieži

Hepatotoksicitāte (tajā skaitā aknu darbības traucējumi)

Retāk

Aknu mazspēja

Ādas un zemādas audu bojājumi

Ļoti bieži

Matu bojājumi*

Bieži

Nieze*, dermatīts*, izsitumi*

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

Bieži

Muskuļu spazmas*, skeleta un muskuļu sāpes*, sāpes ekstremitātēs

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi

Bieži

Urīnceļu infekcija*

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Ļoti bieži

Drudzis*, nogurums, astēnija

Bieži

Tūska (tajā skaitā perifēra), drebuļi, reakcija injekcijas vietā*, savārgums*

Izmeklējumi

Bieži

Hiperbilirubinēmija*, patoloģisks rezultāts proteīnu analīzēs*, samazināta ķermeņa masa, palielināta ķermeņa masa

* Apvienots vairāk nekā viens ieteicamais MedDRA termins.

Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts

Herpes zoster vīrusa reaktivācija

Multiplā mieloma

Profilaktiska pretvīrusu līdzekļu lietošana tika piemērota 26 % pacientu Btz+M+P grupā. Herpes zoster sastopamība pacientiem Btz+M+P ārstēšanas grupā bija 17 % pacientu, kuriem netika nozīmēti pretvīrusu līdzekļi profilaktiski, salīdzinot ar 3 % pacientu, kuriem nozīmēja pretvīrusu līdzekļus profilaktiski.

Mantijas šūnu limfoma

BtzR-CAP grupā pretvīrusu profilakse tika nozīmēta 137 pacientiem no 240 (57 %). Herpes zoster infekcijas sastopamība pacientiem BtzR-CAP grupā bija 10,7 % pacientu, kuriem netika nozīmēti pretvīrusu līdzekļi profilaktiski, un 3,6 % pacientu, kuriem nozīmēja pretvīrusu līdzekļus profilaktiski (skatīt 4.4. apakšpunktu).

B vīrushepatīta (HBV) reaktivācija un infekcija

Mantijas šūnu limfoma

B vīrushepatīta infekcija ar letālu galarezultātu radās 0,8 % (n=2) pacientu bortezomibu nesaturošās terapijas grupā (rituksimabs, ciklofosfamīds, doksorubicīns, vinkristīns un prednizons; R-CHOP) un 0,4 % (n=1) pacientu, kuri saņēma bortezomibu kombinācijā ar rituksimabu, ciklofosfamīdu, doksorubicīnu un prednizonu (BtzR-CAP). B hepatīta infekcijas kopējā sastopamība pacientiem, kuri ārstēti ar BtzR-CAP vai R-CHOP, bija līdzīga (attiecīgi 0,8 %, salīdzinot ar 1,2 %).

Perifēriskā neiropātija kombinētu shēmu lietošanas gadījumā

Multiplā mieloma

Pētījumos, kuros bortezomibu lietoja kā indukcijas terapiju kombinācijā ar deksametazonu (pētījums IFM-2005-01) un deksametazonu-talidomīdu (pētījums MMY-3010), perifēriskās neiropātijas sastopamība kombinētu shēmu lietošanas gadījumā parādīta tabulā zemāk.

9. tabula. Perifēriskās neiropātijas sastopamība indukcijas terapijas laikā atbilstoši toksicitātei un ārstēšanas pārtraukšanai perifēriskās neiropātijas dēļ

IFM-2005-01 MMY-3010

VDDx

(N=239)

BtzDx

(N=239)

TDx

(N=126)

BtzTDx

(N=130)

PN sastopamība (%)

Visu pakāpju PN

3

15

12

45

≥ 2. pakāpes PN

1

10

2

31

≥ 3. pakāpes PN

<1

5

0

5

Pārtrauca lietošanu PN dēļ (%)

<1

2

1

5

VDDx = vinkristīns, doksorubicīns, deksametazons; BtzDx = bortezomibs, deksametazons; TDx = talidomīds, deksametazons; BtzTDx = bortezomibs, talidomīds, deksametazons; PN = perifēriskā neiropātija

Piezīme: perifēriskā neiropātija ietver ieteicamos terminus: perifēriskā neiropātija, perifēriskā motorā neiropātija, perifēriskā sensorā neiropātija un polineiropātija.

Mantijas šūnu limfoma

LYM-3002 pētījumā, kurā bortezomibu lietoja ar rituksimabu, ciklofosfamīdu, doksorubicīnu un prednizonu (BtzR-CAP), perifērās neiropātijas sastopamība kombinētās terapijas grupās norādīta tabulā.

10. tabula. Perifēriskās neiropātijas sastopamība LYM-3002 pētījumā atbilstoši toksicitātes pakāpei un ārstēšanas pārtraukšanai perifēriskās neiropātijas dēļ

BtzR-CAP

(N=240)

R-CHOP

(N=242)

PN sastopamība (%)

Visu pakāpju PN

30

29

≥ 2. pakāpes PN

18

9

≥ 3. pakāpes PN

8

4

Pārtrauca lietošanu PN dēļ (%)

2

1

BtzR-CAP = bortezomibs, rituksimabs, ciklofosfamīds, doksorubicīns un prednizons; R-CHOP = rituksimabs, ciklofosfamīds, doksorubicīns, vinkristīns un prednizons; PN = perifēriskā neiropātija.

Perifēriskā neiropātija apvieno šādus ieteicamos terminus: perifēriskā sensorā neiropātija, perifēriskā neiropātija, perifēriskā motorā neiropātija un perifēriskā sensori motorā neiropātija.

Gados vecāki pacienti ar MŠL

42,9 % un 10,4 % pacientu BtzR-CAP grupā bija attiecīgi 65-74 gadi un ≥ 75 gadi. Lai arī 75 gadus veciem un vecākiem pacientiem gan BtzR-CAP, gan R-CHOP panesamība bija sliktāka, smagu blakusparādību rādītājs BtzR-CAP grupā bija 68 %, salīdzinot ar 42 % R-CHP grupā.

Subkutāni un intravenozi ievadīta bortezomiba monoterapijas drošuma profila nozīmīgas atšķirības

III fāzes pētījumā, pacientiem, kuri saņēma bortezomibu subkutāni, salīdzinot ar intravenozu ievadīšanu, ar ārstēšanu saistītu 3. vai augstākas pakāpes toksicitātes nevēlamo blakusparādību kopējā sastopamība bija par 13 % mazāka, un bortezomiba lietošanas pārtraukšanas gadījumu sastopamība bija par 5 % mazāka. Caurejas, kuņģa-zarnu trakta un vēdera sāpju, astēnisku stāvokļu, augšējo elpceļu infekciju un perifēriskas neiropātijas gadījumu kopējā sastopamība subkutānas ievadīšanas grupā bija par 12 % -15 % mazāka nekā intravenozas ievadīšanas grupā. Turklāt 3. vai augstākas pakāpes perifēriskās neiropātijas sastopamība subkutānas ievadīšanas grupā bija par 10 % mazāka nekā intravenozas ievadīšanas grupā, bet terapijas pārtraukšanas rādītājs perifēriskās neiropātijas dēļ subkutānas ievadīšanas grupā bija par 8 % mazāks nekā ar intravenozas ievadīšanas grupā.

Sešiem procentiem pacientu radās lokāla reakcija pēc subkutānas lietošanas, galvenokārt apsārtums. Tā izzuda vidēji 6 dienu laikā, un diviem pacientiem bija nepieciešama devas pielāgošana. Diviem pacientiem (1 %) bija smagas reakcijas; 1 gadījumā tā bija nieze un vēl 1 – apsārtums.

Ar ārstēšanu saistītu nāves gadījumu sastopamība bija 5 % subkutānas terapijas grupā un 7 % intravenozas terapijas grupā. Ar “progresējošu slimību” saistītu nāves gadījumu sastopamība bija 18 % subkutānas terapijas grupā un 9 % intravenozas terapijas grupā.

Atkārtota terapija pacientiem ar multiplās mielomas recidīvu

Pētījumā, kurā atkārtota bortezomiba terapija tika ordinēta 130 pacientiem ar multiplās mielomas recidīvu, kuriem pēc bortezomibu saturošas shēmas lietošanas bijusi vismaz daļēja atbildes reakcija, visbiežākās visu smaguma pakāpju blakusparādības (novērotas vismaz 25 % pacientu) bija trombocitopēnija (55 %), neiropātija (40 %), anēmija (37 %), caureja (35 %) un aizcietējums (28 %). Visu smaguma pakāpju perifēriskā neiropātija un vismaz 3. pakāpes perifēriskā neiropātija tika novērota attiecīgi 40 % un 8,5 % pacientu.

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv"www.zva.gov.lv.

4.9. Pārdozēšana

Pacientiem, kuriem deva vairāk nekā divas reizes pārsniedza ieteicamo devu, novēroja akūtu simptomātisku hipotensiju un trombocitopēniju ar letālu iznākumu. Par preklīniskajiem kardiovaskulārās sistēmas drošuma farmakoloģiskajiem pētījumiem skatīt 5.3. apakšpunktā.

Bortezomiba pārdozēšanas gadījumā nav specifiska antidota. Pārdozēšanas gadījumā jākontrolē pacienta dzīvībai svarīgās funkcijas un jānozīmē atbilstoša atbalstoša terapija asinsspiediena uzturēšanai (piemēram, šķidrums, presori un/vai inotropie līdzekļi) un ķermeņa temperatūras saglabāšanai (skatīt 4.2. un 4.4. apakšpunktu).

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: pretaudzēju līdzekļi, citi pretaudzēju līdzekļi, ATĶ kods: L01XX32.

Darbības mehānisms

Bortezomibs ir proteasomu inhibitors. Tas ir speciāli izstrādāts, lai inhibētu zīdītāju šūnu 26S proteasomas himotripsīnam līdzīgo iedarbību. 26S proteasoma ir liels proteīna komplekss, kas sadala ubikvitinētus proteīnus. Ubikvitīna proteasomas darbības mehānismam ir būtiska nozīme specifisku proteīnu apmaiņā, tādējādi uzturot hemostāzi šūnās. 26S proteasomas inhibīcija novērš šo mērķa proteolīzi un ietekmē daudzveidīgās signālu kaskādes šūnā, tādējādi izraisot vēža šūnu bojāeju.

Bortezomibs ir izteikti selektīvs pret proteasomu. 10 µM koncentrācijā bortezomibs neinhibē nevienu no daudzajiem pārbaudītajiem receptoriem un proteāzēm un ir vairāk nekā 1500 reizes selektīvāks pret proteasomu nekā pret nākamo vispiemērotāko enzīmu. Proteasomas inhibīcijas kinētiku izvērtēja in vitro, un bortezomibam konstatēja spēju atdalīties no proteasomas ar t½ 20 minūtes, demonstrējot, ka proteasomas inhibīcija ar bortezomibu ir atgriezeniska.

Bortezomiba mediētā proteasomu inhibīcija iedarbojas uz vēža šūnām vairākos veidos, ieskaitot, bet neaprobežojoties tikai ar regulējošo proteīnu izmaiņām, kas kontrolē šūnas cikla attīstību un kodola faktora kappa B (NF-kB) aktivāciju. Proteasomas inhibīcija izraisa šūnas cikla apstāšanos un apoptozi. NF-kB ir transkripcijas faktors, kura aktivācija ir nepieciešama vairākiem tumoroģenēzes aspektiem, ieskaitot šūnu augšanu un izdzīvošanu, angioģenēzi, mijiedarbību starp šūnām un metastāzēm. Mielomas gadījumā bortezomibs ietekmē mielomas šūnu spēju mijiedarboties ar kaulu smadzeņu mikrovidi.

Eksperimenti liecina, ka bortezomibs citotoksiski iedarbojas uz dažādām vēža šūnām un ka vēža šūnas ir jutīgākas pret proteasomu inhibīcijas proapoptotisko iedarbību nekā normālas šūnas. Bortezomibs samazina audzēja augšanu in vivo daudzos preklīniskajos audzēju modeļos, ieskaitot multiplo mielomu.

In vitro, ex vivo un dzīvnieku modeļos iegūtie bortezomiba dati, liecina, ka tas pastiprina osteoblastu diferenciāciju un aktivitāti, kā arī nomāc osteoklasta funkciju. Šīs parādības novērotas ar bortezomibu ārstētiem pacientiem ar progresējošu osteolītisku multiplās mielomas formu.

Klīniskā efektivitāte iepriekš neārstētas multiplās mielomas gadījumā

Prospektīvs III fāzes, starptautisks, randomizēts (1:1), atklāts klīniskais pētījums (MMY-3002 VISTA), kurā piedalījās 682 pacienti, tika veikts, lai noskaidrotu, vai bortezomibs (1,3 mg/m2, injicēts intravenozi) kombinācijā ar melfalānu (9 mg/m2) un prednizonu (60 mg/m2) pagarina laiku līdz slimības progresēšanai (TTP), salīdzinot ar melfalānu (9 mg/m2) un prednizonu (60 mg/m2), pacientiem ar iepriekš neārstētu multiplo mielomu. Ārstēšana tika veikta maksimāli 9 ciklus (apmēram 54 nedēļas) un tika pārtraukta agrāk slimības progresēšanas vai nepanesamas toksicitātes dēļ. Pacientu vecuma mediāna šajā pētījumā bija 71 gads, 50 % bija vīrieši, 88 % bija baltās rases pārstāvji, un funkcionālā stāvokļa skalas rādītāja pēc Karnovska (Karnofsky) mediāna pacientiem bija 80. IgG/IgA/vieglo ķēžu mieloma pacientiem bija 63 %/25 %/8 % gadījumu, hemoglobīna līmeņa mediāna bija 105 g/l un trombocītu skaita mediāna bija 221,5 x 109/l. Līdzīgam pacientu īpatsvaram kreatinīna klīrenss bija ≤30 ml/min (3 % katrā grupā).

Iepriekš noteiktās starpposmu analīzes laikā primārais mērķa kritērijs, laiks līdz slimības progresēšanai, tika sasniegts, un pacientiem M+P grupā tika piedāvāta ārstēšana ar Btz+M+P. Novērošanas laika mediāna bija 16,3 mēneši. Pēdējo jaunāko informāciju par dzīvildzi ieguva pēc vidēji 60,1 mēnesi ilgas novērošanas. Neraugoties uz turpmāko terapiju, tajā skaitā arī ar bortezomibu saturošām shēmām, novēroja statistiski nozīmīgu ieguvumu attiecībā uz dzīvildzi par labu Btz+M+P terapijas grupai (RA = 0,695; p = 0,00043). Btz+M+P terapijas grupā dzīvildze mediāna bija 56,4 mēneši salīdzinājumā ar 43,1 mēnesi M+P terapijas grupā. Efektivitātes rezultāti parādīti 11. tabulā.

11. tabula. Efektivitātes rezultāti pēc dzīvildzes galīgās analīzes VISTA pētījumā

Efektivitātes mērķa kritērijs

Btz+M+P

n=344

M+P

n=338

Laiks līdz slimības progresēšanai

Gadījumi, n (%)

101 (29)

152 (45)

Mediānaa (95 % TI)

20,7 mēneši

(17,6; 24,7)

15,0 mēneši

(14,1; 17,9)

Riska attiecībab

(95 % TI)

0,54

(0,42; 0,70)

p vērtībac

0,000002

Dzīvildze bez slimības progresēšanas

Gadījumi, n (%)

135 (39)

190 (56)

Mediānaa (95 % TI)

18,3 mēneši

(16,6; 21,7)

14,0 mēneši

(11,1; 15,0)

Riska attiecībab

(95 % TI)

0,61

(0,49; 0,76)

p vērtībac

0,00001

Kopējā dzīvildze*

Gadījumi (nāve), n (%)

176 (51,2)

211 (62,4)

Mediānaa (95 % TI)

56,4 mēneši

(52,8; 60,9)

43,1 mēneši

(35,3; 48,3)

Riska attiecībab

(95 % TI)

0,695

(0,567; 0,852)

p vērtībac

0,00043

Atbildes reakcijas rādītājs

Populācijae, n=668

n=337

n=331

CRf, n (%)

102 (30)

12 (4)

PRf, n (%)

136 (40)

103 (31)

nCR, n (%)

5 (1)

0

CR+PRf, n (%)

238 (71)

115 (35)

p vērtībad

10-10

Seruma M-proteīna daudzuma samazināšanās

populācijag, n=667

n=336

n=331

>=90 %, n (%)

151 (45)

34 (10)

Laiks līdz pirmajai atbildes reakcijai CR + PR

Mediāna

1,4 mēneši

4,2 mēneši

Vidējaisa atbildes reakcijas ilgums

CRf

24,0 mēneši

12,8 mēneši

CR+PRf

19,9 mēneši

13,1 mēneši

Laiks līdz nākamai terapijai

Gadījumi, n (%)

224 (65,1)

260 (76,9)

Mediānaa (95 % TI)

27,0 mēneši

(24,7; 31,1)

19,2 mēneši

(17,0; 21,0)

Riska attiecībab

(95 % TI)

0,557

(0,462; 0,671)

p vērtībac

0,000001

a Kaplana-Meiera vērtējums.

b Riska attiecības vērtējums pamatojas uz Cox proporcionālā riska modeli, kas pielāgots stratifikācijas faktoriem: β2-mikroglobulīnam, albumīnam un reģionam. Riska attiecība, kas mazāka par 1, liecina par Btz+M+P priekšrocību.

c Nominālā p vērtība pamatojas uz stratificētu log-rank testu, kas pielāgots stratifikācijas faktoriem: β2-mikroglobulīnam, albumīnam un reģionam.

d p vērtība atbildes reakcijas rādītājam (CR + PR) no Cochran-Mantel-Haenszel hī kvadrāta testa, kas pielāgots stratifikācijas faktoriem.

e Atbildes reakcijas populācijā ir pacienti, kuriem sākotnēji bija novērtējama slimība.

f CR = pilnīga atbildes reakcija, PR = daļēja atbildes reakcija. EBMT kritērijs.

g Visi randomizētie pacienti ar sekretoru slimību.

* Jaunākie dati par dzīvildzi, pamatojoties uz vidēji 60,1 mēnesi ilgu novērošanu.

TI = ticamības intervāls.

Asinsrades cilmes šūnu transplantācijai piemēroti pacienti

Divi randomizēti, atklāti, daudzcentru 3. fāzes pētījumi (IFM-2005-01, MMY-3010) veikti, lai pierādītu bortezomiba lietošanas drošumu un efektivitāti dubultās un trīskāršās kombinācijās ar citiem ķīmijterapijas līdzekļiem indukcijas terapijas veidā pirms cilmes šūnu transplantācijas pacientiem, kuriem iepriekš multiplā mieloma nav ārstēta.

Pētījumā IFM-2005-01 bortezomibs kombinācijā ar deksametazonu [BtzDx, n=240] salīdzināja ar vinkristīnu-doksorubicīnu-deksametazonu [VDDx, n=242]. Pacienti BtzDx grupā saņēma četrus 21 dienas ciklus, kas katrs sastāvēja no bortezomiba (1,3 mg/m2, kas ievadīta intravenozi divas reizes nedēļā 1., 4., 8. un 11. dienā) un perorāla deksametazona (40 mg dienā no 1. līdz 4. dienai un no 9. līdz 12. dienai 1. un 2. ciklā, un no 1. līdz 4. dienai 3. un 4. ciklā).

Autologu cilmes šūnu transplantus saņēma 198 (82 %) un 208 (87 %) attiecīgi VDDx un BtzDx grupas pacienti. Vairumam pacientu bija veikta viena transplantācijas procedūra. Pacientu demogrāfiskie un sākotnējie slimības raksturlielumi abās ārstēšanas grupās bija līdzīgi. Mediānais pacientu vecums pētījumā bija 57 gadi, 55 % bija vīrieši, un 48 % pacientu bija liela riska citoģenētika. Mediānais ārstēšanas ilgums bija 13 nedēļas VDDx grupā un 11 nedēļas BtzDx grupā. Mediānais ciklu skaits, ko saņēma abas grupas, bija 4 cikli. Primārais efektivitātes mērķa kritērijs bija atbildes reakcijas rādītājs pēc indukcijas (CR+nCR). Statistiski nozīmīga CR+nCR atšķirība tika novērota par labu bortezomiba kombinācijai ar deksametazonu. Sekundārais efektivitātes mērķa kritērijs bija atbildes reakcijas rādītāji pēc transplantācijas (CR+nCR, CR+nCR+VGPR+PR), dzīvildze bez slimības progresēšanas un kopējā dzīvildze. Galvenie efektivitātes rezultāti parādīti 12. tabulā.

12. tabula. Efektivitātes rezultāti IFM-2005-01 pētījumā

Mērķa kritēriji

BtzDx

VDDx

IA; 95 % TI;

p-vērtībaa

IFM-2005-01

N=240 (ITT populācijā)

N=242 (ITT populācijā)

RR (pēc indukcijas)

*CR+nCR

CR+nCR+VGPR+PR % (95 % TI)

14,6 (10,4; 19,7)

77,1 (71,2; 82,2)

6,2 (3,5; 10,0)

60,7 (54,3; 66,9)

2,58 (1,37; 4,85); 0,003

2,18 (1,46; 3,24); 0,001

RR (pēc transplantācijas)b

CR+nCR

CR+nCR+VGPR+PR % (95 % TI)

37,5 (31,4; 44,0)

79,6 (73,9; 84,5)

23,1 (18,0; 29,0)

74,4 (68,4; 79,8)

1,98 (1,33; 2,95); 0,001

1,34 (0,87; 2,05); 0,179

TI = ticamības intervāls; CR = pilnīga atbildes reakcija; nCR = gandrīz pilnīga atbildes reakcija; ITT = (intent to treat) populācija, kurai paredzēta ārstēšana; RR = atbildes reakcijas rādītājs.

Btz = bortezomibs; BtzDx = bortezomibs, deksametazons; VDDx = vinkristīns, doksorubicīns, deksametazons.

VGPR = ļoti laba daļēja atbildes reakcija; PR = daļēja atbildes reakcija; IA = izredžu attiecība.

* Primārais mērķa kritērijs.

a Ar atbildes reakciju saistīto IA pamato Mantel-Haenszel parastās riska attiecības aprēķins pēc stratificētajām tabulām. P vērtības noteiktas ar Cochran-Mantel-Haenszel testu.

b Attiecas uz atbildes reakciju pēc otrās transplantācijas indivīdiem, kuri saņēmuši otru transplantu (42/240 [18 %] BtzDx grupā un 52/242 [21 %] VDDx grupā).

Piezīme: IA 1 liecina par Btz saturošas indukcijas terapijas priekšrocību.

Pētījumā MMY-3010 indukcijas terapiju ar bortezomibu kombinācijā ar talidomīdu un deksametazonu [BtzTDx, n=130] salīdzināja ar talidomīdu-deksametazonu [TDx, n=127]. Pacienti BtzTDx grupā saņēma sešus 4 nedēļu ciklus, kas katrs sastāvēja no bortezomiba (1,3 mg/m2, kas ievadīts divas reizes nedēļā 1., 4., 8. un 11. dienā, pēc tam ievērojot 17 dienu atpūtas periodu no 12. līdz 28. dienai), deksametazona (40 mg iekšķīgi no 1. līdz 4. dienai un no 8. līdz 11. dienai) un talidomīda (iekšķīgi pa 50 mg dienā 1. - 14. dienā, devu palielinot līdz 100 mg 15. - 28. dienā un pēc tam līdz 200 mg dienā).

Vienu autologu cilmes šūnu transplantu bija saņēmuši attiecīgi 105 (81 %) un 78 (61 %) BtzTDx un TDx grupas pacienti. Pacientu demogrāfiskie un sākotnējie slimības raksturlielumi abās ārstēšanas grupās bija līdzīgi. Pacientiem BtzTDx un TDx grupā mediānais vecums bija attiecīgi 57 un 56 gadi, 99 % un 98 % pacientu bija baltās rases pārstāvji un 58 % un 54 % bija vīrieši. BtzTDx grupā 12 % pacientu citoģenētiski tika klasificēti kā pacienti ar augstu risku, salīdzinot ar 16 % pacientu TDx grupā. Terapijas mediānais ilgums bija 24,0 nedēļas, un mediānais terapijas ciklu skaits bija 6,0, turklāt visās terapijas grupās tas bija vienāds.

Pētījuma primārie efektivitātes mērķa kritēriji bija pēcindukcijas un pēctransplantācijas atbildes reakcijas rādītāji (CR+nCR). Statistiski nozīmīgu CR+nCR atšķirību novēroja par labu grupai, kurā bortezomibs bija kombinēts ar deksametazonu un talidomīdu. Sekundārais efektivitātes mērķa kritērijs bija dzīvildze bez slimības progresēšanas un kopējā dzīvildze. Galvenie efektivitāti raksturojošie rezultāti parādīti 13. tabulā.

13. tabula. Efektivitātes rezultāti MMY-3010 pētījumā

Mērķa kritēriji

BtzTDx

TDx

IA; 95 % TI; p-vērtībaa

MMY-3010

N=130

(ITT populācija)

N=127

(ITT populācija)

*RR (pēc indukcijas)

CR+nCR

CR+nCR+PR

% (95 % TI)

49,2 (40,4; 58,1)

84,6 (77,2; 90,3)

17,3 (11,2; 25,0)

61,4 (52,4; 69,9)

4,63 (2,61; 8,22); 0,001a

3,46 (1,90; 6,27); 0,001a

*RR (pēc transplantācijas)b

CR+nCR

CR+nCR+PR % (95 % TI)

55,4 (46,4; 64,1)

77,7 (69,6; 84,5)

34,6 (26,4; 43,6)

56,7 (47,6; 65,5)

2,34 (1,42; 3,87); 0,001a

2,66 (1,55; 4,57); 0,001a

TI = ticamības intervāls; CR = pilnīga atbildes reakcija; nCR = gandrīz pilnīga atbildes reakcija; ITT = (intent to treat) populācija, kurai paredzēta ārstēšana; RR = atbildes reakcijas rādītājs.

Btz = bortezomibs; BtzTDx = bortezomibs, talidomīds, deksametazons; TDx = talidomīds, deksametazons.

PR = daļēja atbildes reakcija; IA = izredžu attiecība.

* Primārais mērķa kritērijs.

a Ar atbildes reakciju saistīto IA pamato Mantel-Haenszel parastās riska attiecības aprēķins pēc stratificētajām tabulām. P vērtības noteiktas ar Cochran-Mantel-Haenszel testu.

Piebilde: IA 1 liecina par Btz saturošas indukcijas terapijas priekšrocību.

Klīniskā efektivitāte recidivējošas vai refraktāras multiplās mielomas gadījumā

Bortezomiba (intravenozi injicēta) ieteicamās devās 1,3 mg/m2 drošumu un efektivitāti izvērtēja 2 pētījumos: III fāzes randomizētā, salīdzinošā pētījumā (APEX) ar deksametazonu (Dex) 669 pacientiem ar recidivējošu vai refraktāru multiplo mielomu, kuri iepriekš saņēma 1‑3 terapijas kursus, un II fāzes pētījumā ar vienu pacientu grupu, kurā tika iekļauti 202 pacienti ar recidivējošu un refraktāru multiplo mielomu, kuri iepriekš saņēma vismaz 2 terapijas kursus un kuriem pēdējā terapijas kursa laikā slimība progresēja.

III fāzes pētījumā terapija ar bortezomibu, salīdzinot ar deksametazonu, nodrošināja būtiski ilgāku remisijas laiku, būtiski garāku dzīvildzi un būtiski augstākus atbildes reakcijas rādītājus (skatīt 14. tabulu) visiem pacientiem, kā arī pacientiem, kuri iepriekš saņēma 1 terapijas kursu. Iepriekš plānotās starpposma analīzes rezultātā ārstēšana deksametazona grupā pēc datu uzraudzības komitejas ieteikumiem tika apturēta, un visiem pacientiem, kurus randomizēja terapijai ar deksametazonu, piedāvāja terapiju ar bortezomibu, neatkarīgi no slimības stāvokļa. Agrīnas terapijas nomaiņas rezultātā izdzīvojošo pacientu mediānais novērošanas laiks bija 8,3 mēneši. Gan pacientiem, kuri bija refraktāri pret pēdējo iepriekšējās terapijas kursu, gan pacientiem, kuriem refraktaritāti nenovēroja, kopējā dzīvildze bija būtiski garāka un atbildes reakcijas rādītājs būtiski augstāks bortezomiba grupā.

No 669 pacientiem, kuri tika iekļauti pētījumā, 245 (37%) bija 65 gadus veci vai vecāki. Atbildes reakcijas rādītāji, kā arī laiks līdz slimības progresēšanai (TTP) neatkarīgi no vecuma bija būtiski labāki bortezomiba grupā. Neatkarīgi no sākotnējā β2-mikroglobulīnu līmeņa visi efektivitātes rādītāji (laiks līdz slimības progresēšanai, kopējā dzīvildze, kā arī atbildes reakcijas rādītāji) bortezomiba grupā būtiski uzlabojās.

II fāzes pētījuma refraktārajā populācijā atbildes reakciju noteica neatkarīga pārskata komiteja atbilstoši Eiropas Kaulu smadzeņu transplantācijas grupas (European Bone Marrow Transplant Group) atbildes reakcijas kritērijiem. Visu pētījumā iekļauto pacientu mediānā dzīvildze bija 17 mēneši (robežās no 1 līdz 36 un vairāk mēnešiem). Šī dzīvildze bija lielāka par vidējo 6‑9 mēnešu dzīvildzi, ko prognozēja klīniskie pētnieki līdzīgā pacientu populācijā. Daudzfaktoru analīzē atbildes reakcija nebija atkarīga no mielomas tipa, funkcionālā stāvokļa, 13. hromosomas delēcijas stāvokļa, iepriekšējo terapijas kursu veida un skaita. Pacientiem, kuri iepriekš saņēma 2‑3 terapijas kursus, atbildes reakcijas rādītājs bija 32% (10/32) un pacientiem, kuri iepriekš saņēma vairāk par 7 terapijas kursiem, atbildes reakcijas rādītājs bija 31% (21/67).

14. tabula. Slimības rezultātu apkopojums III fāzes (APEX) un II fāzes pētījumos

III fāze

III fāze

III fāze

II fāze

Visi pacienti

1 iepriekšējas terapijas kurss

1 iepriekšējas terapijas kurss

≥ 2 iepriekšēji kursi

Laika atkarīgi notikumi

Btz

n=333a

Dex

n=336a

Btz

n=132a

Dex

n=119a

Btz

n=200a

Dex

n=217a

Btz

n=202a

TTP, dienas

[95% TI]

189b

[148, 211]

106b

[86, 128]

212d

[188, 267]

169d

[105, 191]

148b

[129, 192]

87b

[84, 107]

210

[154, 281]

1 gada dzīvildze,

%

[95% TI]

80d

[74,85]

66d

[59,72]

89d

[82,95]

72d

[62,83]

73

[64,82]

62

[53,71]

60

Vislabākā atbildes reakcija

(%)

Btz

n=315c

Dex

n=312c

Btz

n=128

Dex

n=110

Btz

n=187

Dex

n=202

Btz

n=193

CR

20 (6)b

2 (1)b

8 (6)

2 (2)

12 (6)

0 (0)

(4)**

CR+nCR

41 (13)b

5 (2)b

16 (13)

4 (4)

25 (13)

1 (1)

(10)**

CR+nCR+PR

121 (38)b

56 (18)b

57 (45)d

29 (26)d

64 (34)b

27 (13)b

(27)**

CR+nCR+PR+MR

146 (46)

108 (35)

66 (52)

45 (41)

80 (43)

63 (31)

(35)**

Mediānais ilgums

Dienas (mēneši)

242 (8,0)

169 (5,6)

246 (8,1)

189 (6,2)

238 (7,8)

126 (4,1)

385*

Laiks līdz atbildes reakcijai

CR+PR (dienas)

43

43

44

46

41

27

38*

a ITT (intent to treat) populācija, kurai paredzēta ārstēšana.

b p vērtība stratificētā log rank testā; analīze pēc terapijas kursa izslēdz stratifikāciju pēc terapijas vēstures; p<0,0001.

c Atbildes populācija ietver pacientus ar sākotnēji novērtējamu slimību, kuri saņēmuši vismaz 1 pētāmo zāļu devu.

d p vērtības Cochran-Mantel-Haenszel hī kvadrāta testā, kas koriģēts attiecībā uz stratifikācijas faktoriem; analīze pēc terapijas kursa izslēdz stratifikāciju pēc terapijas vēstures.

* CR+PR+MR

**CR=CR, (IF-); nCR=CR (IF+).

NA = neattiecas, NN = nav noteikts.

TTP = laiks līdz slimības progresēšanai.

TI = ticamības intervāls.

Btz = bortezomibs; Dex = deksametazons.

CR = pilnīga atbildes reakcija, nCR = gandrīz pilnīga atbildes reakcija.

PR = daļēja atbildes reakcija; MR = minimāla atbildes reakcija.

II fāzes pētījumā pacienti, kuri, lietojot bortezomiba monoterapiju, nesasniedza optimālu atbildes reakciju, varēja saņemt lielu deksametazona devu kopā ar bortezomibu. Atbilstoši protokolam pacienti varēja saņemt deksametazonu, ja nebija optimālas atbildes reakcijas uz bortezomiba monoterapiju. Kopumā 74 pacientiem tika nozīmēts deksametazons kombinācijā ar bortezomibu. 18% pacientu kombinētā terapija deva atbildes reakciju vai to uzlaboja [MR (11%) vai PR (7%)].

Subkutāni lietota bortezomiba klīniskā efektivitāte pacientiem ar recidivējošu/refraktāru multiplo mielomu

Atklātā, randomizētā, III fāzes līdzvērtības pētījumā salīdzināja subkutāni un intravenozi ievadīta bortezomiba efektivitāti un drošumu. Šajā pētījumā tika iekļauti 222 pacienti ar recidivējošu/refraktāru multiplo mielomu, kuri tika randomizēti attiecībā 2:1, lai 8 ciklus saņemtu 1,3 mg/m2 bortezomiba subkutāni vai intravenozi. Pacientiem, kuriem nebija optimāla atbildes reakcija (mazāka nekā pilnīga atbildes reakcija [CR]) uz bortezomiba monoterapiju, pēc 4 cikliem bija atļauts lietot deksametazonu 20 mg dienā bortezomiba lietošanas dienā un nākamajā dienā. Pacienti ar sākotnēju ≥ 2. pakāpes perifērisku neiropātiju vai trombocītu skaitu < 50 000/μl tika izslēgti no pētījuma. Kopumā atbildes reakciju bija iespējams izvērtēt 218 pacientiem.

Šajā pētījumā tika sasniegts līdzvērtības primārais mērķis, vērtējot atbildes reakcijas rādītāju (CR + PR) pēc 4 cikliem, kuru laikā monoterapijas veidā subkutāni vai intravenozi ievadīja bortezomibu, šis rādītājs abās grupās bija 42%. Līdzīgus rezultātus grupās, kurās zāles lietoja subkutāni un intravenozi, novēroja, arī vērtējot sekundāros efektivitātes kritērijus, kas bija saistīti ar atbildes reakciju un laiku līdz notikumam (15. tabula).

15. tabula: Efektivitātes analīzes kopsavilkums, salīdzinot subkutānu un intravenozu bortezomiba ievadīšanu

Bortezomiba intravenozas ievadīšanas grupa

Bortezomiba subkutānas ievadīšanas grupa

Populācija, kurā bija iespējams novērtēt atbildes reakciju

n=73

n=145

Atbildes reakcijas rādītājs pēc 4 cikliem, n (%)

ORR (CR+PR)

31 (42)

61 (42)

p vērtībaa

0,00201

CR, n (%)

6 (8)

9 (6)

PR, n (%)

25 (34)

52 (36)

nCR, n (%)

4 (5)

9 (6)

Atbildes reakcijas rādītājs pēc 8 cikliem, n (%)b

ORR (CR+PR)

38 (52)

76 (52)

p vērtībaa

0,0001

CR n (%)

9 (12)

15 (10)

PR n (%)

29 (40)

61 (42)

nCR n (%)

7 (10)

14 (10)

Populācija, kurai paredzēta ārstēšanab

n=74

n=148

TTP, mēneši

9,4

10,4

(95% TI)

(7,6; 10,6)

(8,5; 11,7)

Riska attiecība (9,5% TI)c

0,839

(0,564; 249)

p vērtībad

0,38657

Dzīvildze bez slimības progresēšanas, mēneši

8,0

10,2

(95% TI)

(6,7; 9,8)

(8,1; 10,8)

Riska attiecība (9,5% TI)c

0,824 (0,574; 1,183)

p vērtībad

0,295

1 gada kopējā dzīvildze (%)e

76,7

72,6

(95% TI)

(64,1; 85,4)

(63,1; 80,0)

a p vērtība attiecas uz līdzvērtīgas iedarbības hipotēzi par to, ka s.c. ievadīšanas grupā saglabājas vismaz 60 % no atbildes reakcijas rādītāja salīdzinājumā ar i.v. ievadīšanas grupu.

b 222 pacienti tika iekļauti pētījumā; 221 pacienti tika ārstēti ar bortezomibu.

c Riska attiecības aprēķins pamatojas uz Cox modeli, kas pielāgots stratifikācijas faktoriem: ISS stadija un iepriekšējo terapiju skaits.

d Log rank tests pielāgots stratifikācijas faktoriem: ISS stadija un iepriekšējo terapiju skaits.

e Novērošanas ilguma mediāna bija 11,8 mēneši.

Bortezomiba kombinētā terapija ar pegilētu liposomālo doksorubicīnu (pētījums DOXIL-MMY-3001)

III fāzes, randomizēts, paralēlu grupu, atklāts, daudzcentru pētījums veikts, iesaistot 646 pacientus, lai salīdzinātu bortezomiba un pegilēta liposomālā doksorubicīna drošumu un efektivitāti ar bortezomiba monoterapiju pacientiem ar multiplo mielomu, kuri saņēmuši vismaz 1 iepriekšēju terapiju un kuriem slimība neprogresēja, lietojot antraciklīnu saturošu terapiju. Primārais efektivitātes mērķa kritērijs bija TTP, bet sekundārie efektivitātes mērķa kritēriji bija OS un ORR (CR+PR), izmantojot Eiropas Asins un kaulu smadzeņu transplantācijas grupas (European Group for Blood and Marrow Transplantation, EBMT) kritērijus.

Protokolā definēta starpposma analīze (pamatojoties uz 249 TTP gadījumiem) bija iemesls efektivitātes pētījuma priekšlaicīgai pārtraukšanai. Šajā starpposma analīzē konstatēja TTP riska samazināšanos par 45 % (95 % TI; 29-57 %, p 0,0001) pacientiem, kuri tika ārstēti ar kombinētu bortezomiba un pegilēta liposomālā doksorubicīna terapiju. Pacientiem, kuri saņēma bortezomiba monoterapiju, TTP mediāna bija 6,5 mēneši, bet pacientiem, kuri saņēma bortezomibu un pegilētu liposomālo doksorubicīnu, tā bija 9,3 mēneši. Lai gan šie nebija galīgie rezultāti, tie veidoja protokolā noteikto galīgo analīzi.

Galīgā OS analīze, kas veikta pēc mediānā novērošanas laika 8,6 gadi, neuzrādīja nozīmīgu OS atšķirību starp abām terapijas grupām. OS mediāna bija 30,8 mēneši (95% TI; 25,2 -36,5 mēneši) pacientiem, kuri saņēma bortezomibu monoterapijā un 33,0 mēneši (95% TI; 28,9 -37,1 mēneši) pacientiem, kuri saņēma bortezomibu kopā ar pegilētu liposomu doksorubicīna terapiju.

Bortezomiba kombinētā terapija ar deksametazonu

Tā kā bortezomibs un bortezomibs kombinācijā ar deksametazonu nav tieši salīdzināts pacientiem ar progresējošu multiplo mielomu, tika veikta statistiski saskaņotu pāru analīze, lai salīdzinātu rezultātus nerandomizētajā grupā, kurā bortezomibu lietoja kombinācijā ar deksametazonu (II fāzes, atklāts pētījums MMY-2045), ar rezultātiem bortezomiba monoterapijas grupās dažādos III fāzes, randomizētos pētījumos (M34101-039 [APEX] un DOXIL MMY-3001) tādas pašas indikācijas gadījumā.

Saskaņotu pāru analīze ir statistikas metode, ar kuras palīdzību pacientus ārstēšanas grupā (piem., bortezomibs kombinācijā ar deksametazonu) un pacientus salīdzinājuma grupā (piem., bortezomibs) padara salīdzināmus attiecībā uz jaucējfaktoriem, veidojot individuālus pētāmo personu pārus. Tas samazina novēroto jaucējfaktoru ietekmi, nosakot ārstēšanas ietekmi un izmantojot nerandomizētus datus.

Tika identificēti 127 saskaņoti pacientu pāri. Šajā analīzē konstatēja ORR uzlabošanos (CR+PR) (izredžu attiecība 3,769; 95 % TI 2,045–6,947; p 0,001), PFS (riska attiecība 0,511; 95 % TI 0,309–0,845; p=0,008), TTP (riska attiecība 0,385; 95 % TI 0,212–0,698; p=0,001), lietojot bortezomibu kombinācijā ar deksametazonu, salīdzinājumā ar bortezomiba monoterapiju.

Pieejamā informācija par atkārtotu ārstēšanu ar bortezomibu multiplās mielomas recidīvu gadījumos ir ierobežota.

II fāzes pētījums MMY-2036 (RETRIEVE) bija vienas grupas, atklāts pētījums, kas tika veikts, lai noteiktu efektivitāti un drošumu, ārstējot ar bortezomibu atkārtoti. Viens simts trīsdesmit pacienti (≥ 18 gadu veci) ar multiplo mielomu, kuriem iepriekš bijusi vismaz daļēja atbildes reakcija uz bortezomibu saturošu shēmu, tika ārstēti līdz slimības progresēšanai. Vismaz 6 mēnešus pēc iepriekšējā terapijas kursa tika sākta bortezomiba lietošana pēdējā panesamā devā (1,3 mg/m2 (n = 93) vai ≤ 1,0 mg/m2 (n = 37)). To ievadīja ik pēc 3 nedēļām 1., 4., 8. un 11. dienā, ne vairāk kā 8 ciklos vai nu monoterapijas veidā vai kombinācijā ar deksametazonu atbilstoši standartterapijas prasībām. Pirmajā ciklā deksametazonu kombinācijā ar bortezomibu lietoja 83 pacienti, un vēl 11 pacienti deksametazonu saņēma atkārtota bortezomiba kursa laikā. Primārais mērķa kritērijs bija vislabākā apstiprinātā atbildes reakcija uz atkārtotu ārstēšanu, vērtējot pēc EBMT kritērijiem. Kopējais atkārtotas ārstēšanas izraisītās vislabākās atbildes reakcijas (CR + PR) rādītājs 130 pacientiem bija 38,5 % (95 % TI 30,1–47,4).

Klīniskā efektivitāte iepriekš neārstētas mantijas šūnu limfomas (MŠL) gadījumā

LYM-3002 pētījums bija 3. fāzes, randomizēts, atklāts pētījums, kurā salīdzināja bortezomiba, rituksimaba, ciklofosfamīda, doksorubicīna un prednizona kombinācijas (BtzR-CAP; n=243) efektivitāti un drošumu ar rituksimaba, ciklofosfamīda, doksorubicīna, vinkristīna un prednizona kombinācijas (R-CHOP; n=244) efektivitāti un drošumu pieaugušiem pacientiem ar iepriekš neārstētu (II, III vai IV stadijas) MŠL. Pacienti BtzR-CAP terapijas grupā saņēma bortezomibu (1,3 mg/m2; 1., 4., 8., 11. dienā, zāļu nelietošanas periods – no 12. līdz 21. dienai), rituksimabu 375 mg/m2 i.v. 1. dienā, ciklofosfamīdu 750 mg/m2 i.v. 1. dienā, doksorubicīnu 50 mg/m2 i.v. 1. dienā un prednizonu 100 mg/m2 iekšķīgi bortezomiba terapijas 21 dienas cikla 1.–5. dienā. Pacientiem, kuriem atbildes reakcija uz terapiju pirmo reizi tika dokumentēta 6. ciklā, tika nozīmēti vēl divi papildu terapijas cikli.

Primārais efektivitātes mērķa kritērijs bija dzīvildze bez slimības progresēšanas (PFS), pamatojoties uz neatkarīgas pārskata komitejas (IRC) novērtējumu. Sekundārie mērķa kritēriji bija laiks līdz slimības progresēšanai (TTP), laiks līdz nākamajai limfomas terapijai (TNT), starplaika bez terapijas ilgums (TFI), kopējais atbildes reakcijas rādītājs (ORR) un pilnīgas atbildes reakcijas (CR/CRu) rādītājs, kopējā dzīvildze (OS) un atbildes reakcijas ilgums.

Demogrāfiskie un sākotnējie slimības raksturlielumi abās terapijas grupās bija sadalīti vienmērīgi: pacientu vecuma mediāna bija 66 gadi, 74 % pacientu bija vīrieši, 66 % pacientu bija baltās rases pārstāvji un 32 % pacientu – aziāti, 69 % pacientu bija pozitīvs rezultāts, nosakot MŠL kaulu smadzeņu aspirātā, un/vai pozitīvs rezultāts, nosakot MŠL kaulu smadzeņu biopsijā, 54 % pacientu Starptautiskā Prognozes indeksa (IPI) rādītājs bija ≥ 3 un 76 % pacientu slimība bija IV stadijā. Terapijas ilgums (mediāna=17 nedēļas) un novērošanas ilgums (mediāna=40 mēneši) abās terapijas grupās bija līdzīgs. Abās terapijas grupās pacienti saņēma vidēji 6 terapijas ciklus, un 14 % pacientu BtzR-CAP grupā un 17 % pacientu R-CHOP grupā saņēma 2 papildu terapijas ciklus. Lielākā daļa pacientu abās grupās pabeidza terapiju – 80 % pacientu BtzR-CAP grupā un 82 % pacientu R-CHOP grupā. Efektivitātes rezultāti parādīti 16. tabulā.

16. tabula. LYM-3002 pētījuma efektivitātes rezultāti

Efektivitātes mērķa kritēriji

BtzR-CAP

R-CHOP

n: ITT pacienti

243

244

Dzīvildze bez slimības progresēšanas (IRC)a

Gadījumu skaits, n (%)

133 (54,7%)

165 (67,6%)

RAb (95% TI)=0,63 (0,50; 0,79)

p-vērtībad 0,001

Mediānac (95% TI) (mēneši)

24,7 (19,8; 31,8)

14,4 (12; 16,9)

Atbildes reakcijas rādītājs

n: pacienti, kuriem atbildes reakcija bija novērtējama

229

228

Kopēja pilnīga atbildes reakcija (CR+CRu)f n(%)

122 (53,3%)

95 (41,7%)

IAe (95% TI)=1,688 (1,148; 2,481)

p-vērtībag=0,007

Kopēja radioloģiska atbildes reakcija (CR+CRu+PR)h n(%)

211 (92,1%)

204 (89,5%)

IAe (95% TI)=1,428 (0,749; 2,722)

p-vērtībag=0,275

a Pamatojoties uz neatkarīgas komitejas (IRC) novērtējumu (tikai radioloģiskie dati).

b Riska attiecības aprēķins pamatojas uz Cox modeli, stratificējot pēc IPI riska un slimības stadijas. Riska attiecība 1 liecina par BtzR-CAP priekšrocību.

c Pamatojoties uz Kaplan-Maier metodes aprēķinu.

d Pamatojoties uz log rank testu, stratificējot pēc IPI riska un slimības stadijas.

e Izmantots parasto izredžu attiecību aprēķins stratificētām tabulām pēc Mantel-Haenszel, un izmantotie stratifikācijas faktori ir IPI risks un slimības stadija. Izredžu attiecība (IA) 1 liecina par BtzR-CAP priekšrocību.

f Ietvertas visas CR + CRu pēc IRC novērtējuma, kaulu smadzeņu un LDH izmeklējuma.

g p vērtība no Cochran Mantel-Haenszel hī kvadrāta testa ar IPI un slimības stadiju kā stratifikācijas faktoriem.

h Ietvertas visas radioloģiskās CR+CRu+PR pēc IRC novērtējuma neatkarīgi no apstiprinājuma ar kaulu smadzeņu un LDH izmeklējumiem.

CR = pilnīga atbildes reakcija; CRu = nepastiprināta pilnīga atbildes reakcija; PR = daļēja atbildes reakcija; TI = ticamības intervāls, RA = riska attiecība; IA = izredžu attiecība; ITT = populācija, kurai paredzēta ārstēšana.

PFS mediāna pēc pētnieka vērtējuma bija 30,7 mēneši BtzR-CAP terapijas grupā un 16,1 mēnesis R-CHOP grupā (riska attiecība [RA]=0,51; p 0,001). Statistiski nozīmīgs ieguvums (p 0,001) par labu BtzR-CAP terapijas grupai, salīdzinot ar R-CHOP grupu, tika novērots, vērtējot pēc TTP (mediāna 30,5, salīdzinot ar 16,1 mēnesi), TNT (mediāna 44,5, salīdzinot ar 24,8 mēnešiem) un TFI (mediāna 40,6, salīdzinot ar 20,5 mēnešiem). Pilnīgas atbildes reakcijas ilguma mediāna BtzR-CAP grupā bija 42,1 mēnesis, salīdzinot ar 18 mēnešiem R-CHOP grupā. Kopējās atbildes reakcijas ilgums BtzR-CAP grupā bija par 21,4 mēnešiem lielāks (mediāna 36,5 mēneši, salīdzinot ar 15,1 mēnesi R-CHOP grupā). Novērošanas periodā, kura ilguma mediāna bija līdz 40 mēnešiem, OS mediāna (56,3 mēneši R-CHOP grupā un netika sasniegta BtzR-CAP grupā) bija par labu BtzR-CAP grupai (aprēķinātā RA=0,80; p=0,173). BtzR-CAP grupā novēroja kopējās dzīvildzes pagarināšanās tendenci; aprēķinātais 4 gadu dzīvildzes rādītājs bija 53,9 % R-CHOP grupā un 64,6 % BtzR-CAP grupā.

Pacienti, kuriem iepriekš ārstēta vieglo ķēžu (AL) amiloidoze

Atklāts, nerandomizēts I/II fāzes pētījums tika veikts, lai noteiktu bortezomiba drošumu un efektivitāti pacientiem, kuriem iepriekš ārstēta vieglo ķēžu (AL) amiloidoze. Pētījuma laikā netika novērotas nekādas jaunas ar drošumu saistītas problēmas; konkrētāk, bortezomibs nepastiprināja mērķa orgānu (sirds, nieru un aknu) bojājumus. Pēc efektivitātes analīzes veikšanas ziņots, ka atbildes reakcijas rādītājs, ko noteica pēc hematoloģiskās atbildes reakcijas (M proteīna), 49 novērtējamiem pacientiem, kuri tika ārstēti ar maksimālo pieļaujamo devu 1,6 mg/m2 nedēļā un 1,3 mg/m2 divreiz nedēļā, bija 67,3% (ieskaitot CR rādītāju 28,6%). Šo devu kohortās kombinētais 1 gada dzīvildzes rādītājs bija 88,1%.

Pediatriskā populācija

Eiropas Zāļu aģentūra atbrīvojusi no pienākuma iesniegt pētījumu rezultātus bortezomibam visās pediatriskās populācijas apakšgrupās ar multiplo mielomu un mantijas šūnu limfomu (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).

Bērnu onkoloģijas grupas veiktā II fāzes vienas grupas aktivitātes, drošuma un farmakokinētikas pētījumā tika vērtēta bortezomiba pievienošanas aktivitāte atkārtotai indukcijas ķīmijterapijas daudzkomponentu shēmai, kas tiek izmantota pediatriskiem un gados jauniem pieaugušiem pacientiem ar limfoīdām malignitātēm (B šūnu priekšteču akūta limfoblastiska leikoze [ALL], T šūnu ALL un T šūnu limfoblastiska limfoma [LL]). Efektīva atkārtotas indukcijas ķīmijterapijas daudzkomponentu shēma tika ievadīta trīs blokos. Bortezomibs tika ievadīts tikai 1. un 2. blokā, lai nepieļautu iespējamu 3. blokā vienlaicīgi lietoto zāļu toksicitātes izpausmju pārklāšanos.

Pirmā bloka beigās tika vērtēta pilnīga atbildreakcija (complete response, CR). Pacientiem ar B-ALL, kuriem recidīvs bija 18 mēnešu laikā pēc diagnozes noteikšanas (n = 27), CR rādītājs bija 67% (95% TI: 46, 84); 4 mēnešu dzīvildze bez slimības pazīmēm bija 44% (95% TI: 26, 62). Pacientiem ar B-ALL, kuriem recidīvs bija 18–36 mēnešus pēc diagnozes noteikšanas (n = 33), CR rādītājs bija 79% (95% TI: 61, 91) un 4 mēnešu dzīvildze bez slimības pazīmēm bija 73% (95% TI: 54, 85). CR rādītājs pacientiem, kuriem bija pirmais akūtas limfoblastiskas T šūnu leikozes recidīvs [n = 22], bija 68% (95% TI 45, 86), un 4 mēnešu dzīvildze bez slimības pazīmēm bija 67% (95% TI 42, 83). Ziņotie efektivitātes dati tiek uzskatīti par nepārliecinošiem (skatīt 4.2. apakšpunktu).

Drošuma vērtēšanai tika iekļauti 140 pacienti, kuriem bija akūta limfoblastiska leikoze vai limfoblastiska limfoma. Viņu vecuma mediāna bija 10 gadi (1–26). Pievienojot bortezomibu standarta pediatriskajai ķīmijterapijas pamatshēmai B šūnu priekšteču ALL gadījumā, jaunas ar drošumu saistītas problēmas netika atklātas. Lietojot bortezomibu saturošu shēmu, salīdzinot ar vēsturisku kontroles pētījumu, kurā lietoja tikai pamatshēmu, šādu nevēlamo blakusparādību ( ≥ 3. pakāpe) sastopamība bija biežāka: 1.blokā perifēra sensora neiropātija (3% , salīdzinot ar 0%), ileuss (2,1%, salīdzinot ar 0%) un hipoksija (8%, salīdzinot ar 2%). Šajā pētījumā netika iegūta informācija par perifērās neiropātijas iespējamajām sekām vai izzušanas sastopamību. Infekcijas kopā ar ≥ 3. pakāpes neitropēniju (24%, salīdzinot ar 19% 1. blokā un 22%, salīdzinot ar 11% 2. blokā), AlAT līmeņa paaugstināšanās (17%, salīdzinot ar 8% 2. blokā), hipokaliēmija (18%, salīdzinot ar 6% 1. blokā un 21%, salīdzinot ar 12% 2. blokā) un hiponatriēmija (12%, salīdzinot ar 5% 1. blokā un 4%, salīdzinot ar 0% 2. blokā) sastopamība arī bija lielāka.

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Uzsūkšanās

Pēc 1,0 mg/m2 un 1,3 mg/m2 zāļu intravenozas bolus injekcijas 11 pacientiem ar multiplo mielomu un kreatinīna klīrensu virs 50 ml/min bortezomiba pirmās devas vidējā maksimālā koncentrācija plazmā bija attiecīgi 57 un 112 ng/ml. Nākamajām devām vidējā novērotā maksimālā koncentrācija plazmā bija robežās no 67 līdz 106 ng/ml 1,0 mg/m2 devai un no 89 līdz 120 ng/ml 1,3 mg/m2 devai.

Pēc 1,3 mg/m2 devas intravenozas bolus injekcijas vai subkutānas injekcijas pacientiem ar multiplo mielomu (n = 14 intravenozas lietošanas grupā, n = 17 subkutānas lietošanas grupā) kopējā sistēmiskā iedarbība pēc atkārtotas devas ievadīšanas (AUClast) bija līdzvērtīga subkutānai un intravenozai lietošanai. Cmax pēc subkutānas ievadīšanas (20,4 ng/ml) bija zemāka nekā pēc intravenozas (223 ng/ml) ievadīšanas. AUClast ģeometriskā vidējā attiecība bija 0,99 un 90%, ticamības intervāls bija 80,18% -122,80%.

Izkliede

Vidējais bortezomiba izkliedes tilpums (Vd) pēc 1,0 mg/m2 vai 1,3 mg/m2 vienreizējas vai atkārtotas devas intravenozas ievadīšanas pacientiem ar multiplo mielomu bija robežās no 1659 litriem līdz 3294 litriem. Tas liecina, ka bortezomibs plaši izplatās perifērajos audos. In vitro bortezomiba saistīšanās ar olbaltumvielām cilvēka plazmā koncentrācijas robežās no 0,01 līdz 1,0 μg/ml bija vidēji 82,9%. Bortezomiba saistīšanās ar plazmas olbaltumvielām nebija atkarīga no koncentrācijas.

Biotransformācija

In vitro pētījumi ar cilvēka aknu mikrosomām un cilvēka cDNS izdalītajiem citohroma P450 izozīmiem liecina, ka bortezomibs galvenokārt tiek metabolizēts, oksidējoties ar citohroma P450 enzīmu 3A4, 2C19 un 1A2 starpniecību. Galvenais metabolisma ceļš ir deboronācija divos deboronētos metabolītos, kas pēc tam tiek pakļauti hidroksilācijai, veidojot dažādus metabolītus. Deboronētie bortezomiba metabolīti nav aktīvi 26S proteasomu inhibitori.

Eliminācija

Bortezomiba vidējais eliminācijas pusperiods (t½) pēc vairākām devām bija robežās no 40 līdz 193 stundām. Bortezomibs izdalās daudz ātrāk pēc pirmās devas nekā pēc nākamajām devām. Devām 1,0 mg/m2 un 1,3 mg/m2 vidējais kopējais organisma klīrenss pēc pirmās devas bija 102 un 112 l/stundā, un pēc nākamajām devām bija robežās no 15 līdz 32 l/stundā un no 18 līdz 32 l/stundā attiecīgi 1,0 mg/m2 un 1,3 mg/m2 devām.

Īpašas pacientu grupas

Aknu darbības traucējumi

Aknu darbības traucējumu ietekmi uz bortezomiba farmakokinētiku vērtēja I fāzes pētījumā pirmā ārstēšanas cikla laikā, iekļaujot 61 pacientu galvenokārt ar norobežotiem audzējiem un dažādas pakāpes aknu darbības traucējumiem un lietojot bortezomiba devas robežās no 0,5 līdz 1,3 mg/m2.

Salīdzinot ar pacientiem ar normālu aknu darbību, viegli aknu darbības traucējumi neietekmēja atbilstoši devai standartizēto bortezomiba AUC. Tomēr atbilstoši devai standartizētās vidējās AUC vērtības pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem aknu darbības traucējumiem bija palielinātas par aptuveni 60%. Pacientiem ar vidēji smagiem vai smagiem aknu darbības traucējumiem ieteicams lietot mazāku sākuma devu, un šie pacienti rūpīgi jākontrolē (skatīt 4.2. apakšpunktu, 6. tabulu).

Nieru darbības traucējumi

Farmakokinētikas pētījums tika veikts pacientiem ar dažādas pakāpes nieru darbības traucējumiem, kas tika iedalīti atbilstoši kreatinīna klīrensam (KrKl) šādās grupās:

normāls (KrKl ≥ 60 ml/min/1,73 m2, n = 12), nedaudz izmainīts (KrKl = 40‑59 ml/min/1,73 m2, n = 10), vidēji smagi izmainīts (KrKl = 20‑39 ml/min/1,73 m2, n = 9) un smagi traucējumi (KrKl 20 ml/min/1,73 m2, n = 3). Pētījumā tika iekļauta arī pacientu grupa, kuriem veica dialīzi un kuri pēc dialīzes saņēma zāļu devu (n = 8). Pacientiem tika intravenozi ievadīts 0,7‑1,3 mg/m2 bortezomiba divas reizes nedēļā. Bortezomiba iedarbība (atbilstoši devai standartizēta AUC un Cmax) bija līdzīga visās grupās (skatīt 4.2. apakšpunktu).

Vecums

Bortezomiba farmakokinētika tika vērtēta pēc divas reizes dienā intravenozu bolus injekciju veidā ievadītu 1,3 mg/m2 devu lietošanas 104 bērniem (2–16 gadus veciem) ar akūtu limfoblastisku leikozi (ALL) vai akūtu mieloīdu leikozi (AML). Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzes rezultātiem, bortezomiba klīrenss paātrinājās, palielinoties ķermeņa virsmas laukumam (ĶVL). Ģeometriski vidējais (%CV) klīrenss bija 7,79 (25%) l/h/m2, izkliedes tilpums līdzsvara koncentrācijā bija 834 (39%) l/m2 un eliminācijas pusperiods bija 100 (44%) stundas. Pēc ĶVL ietekmes korekcijas citiem demogrāfiskajiem parametriem, piemēram, vecums, ķermeņa masa un dzimums, nebija raksturīga klīniski nozīmīga ietekme uz bortezomiba klīrensu. Pēc ĶVL normalizētais bortezomiba klīrenss bērniem bija līdzīgs pieaugušajiem novērotajam klīrensam.

5.3. Preklīniskie dati par drošumu

Hromosomu aberāciju analīzē in vitro, izmantojot Ķīnas kāmju olnīcu (CHO) šūnas, koncentrācijā 3,125 μg/ml, kas bija mazākā izvērtētā koncentrācija, bortezomibam novēroja pozitīvu klastogēno aktivitāti (strukturālas hromosomu aberācijas). Mutagenitātes testos in vitro (Eimsa tests) un mikrokodoliņu testā pelēm in vivo bortezomibam nebija genotoksiskas iedarbības.

Attīstības toksicitātes pētījumos žurkām un trušiem, lietojot mātītei toksiskas devas, novēroja embriofetālu letalitāti, bet, lietojot devas, kas bija mazākas par mātītei toksisko devu, tiešu embriofetālo toksicitāti nekonstatēja. Fertilitātes pētījumi netika veikti, bet vispārējās toksicitātes pētījumu ietvaros izvērtēja reproduktīvos audus. Sešu mēnešu ilgā pētījumā ar žurkām novēroja ģeneratīvu iedarbību uz sēkliniekiem un olnīcām. Tādēļ iespējams, ka bortezomibs potenciāli ietekmē vīriešu un sieviešu auglību. Perinatālas un postnatālas attīstības pētījumi netika veikti.

Multicikliskos vispārējās toksicitātes pētījumos ar žurkām un pērtiķiem svarīgākie mērķa orgāni bija kuņģa-zarnu trakts, kur novēroja vemšanu un/vai caureju; asinsrades un limfātiskā sistēma, kur novēroja citopēniju perifērajās asinīs, limfoīdo audu atrofiju, kaulu smadzeņu asinsrades šūnu samazināšanos; perifēriskā neiropātija (novēroja pērtiķiem, pelēm un suņiem), ieskaitot sensoro nervu aksonu bojājumus; un nelielas izmaiņas nierēs. Pārtraucot terapiju, izmaiņas visos minētajos mērķa orgānos izzuda daļēji vai pilnībā.

Pamatojoties uz pētījumiem ar dzīvniekiem, bortezomiba izkļūšana cauri hematoencefāliskajai barjerai ir ierobežota, ja vispār iespējama. Šo datu nozīmība attiecībā uz cilvēku nav zināma.

Kardiovaskulārās sistēmas drošuma farmakoloģiskajos pētījumos ar pērtiķiem un suņiem konstatēja, ka intravenozas, aptuveni 2-3 reizes lielākas devas ievadīšana nekā klīniski ieteicamā deva uz mg/m2 bija saistīta ar sirds ritma paātrināšanos, kontraktilitātes samazināšanos, hipotensiju un nāvi. Suņiem sirds kontraktilitātes samazināšanos un hipotensiju varēja novērst ar akūtu pozitīvo inotropisko vai presoro līdzekļu ievadīšanu. Turklāt pētījumos ar suņiem novēroja nelielu koriģētā QT intervāla pagarināšanos.

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA

6.1. Palīgvielu saraksts

Mannīts (E421)

6.2. Nesaderība

Šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm (izņemot 6.6. apakšpunktā minētās).

6.3. Uzglabāšanas laiks

Neatvērts flakons

3 gadi

Sagatavots šķīdums

Ir pierādīta sagatavotā šķīduma ķīmiskā un fizikālā stabilitāte 24 stundas 25 °C temperatūrā (uzglabājot to oriģinālā flakonā un/vai šļircē), ja šķīdums sagatavots, kā norādīts 6.6. apakšpunktā.

No mikrobioloģiskā viedokļa, ja vien atvēršanas/atšķaidīšanas metode izslēdz mikrobioloģiskā piesārņojuma risku, zāles jāizlieto nekavējoties.

Ja to neizlieto nekavējoties, par uzglabāšanas laiku un apstākļiem ir atbildīgs lietotājs.

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi

Šīm zālēm nav nepieciešama īpaša uzglabāšanas temperatūra.

Uzglabāt flakonu ārējā kastītē, lai pasargātu no gaismas.

Uzglabāšanas nosacījumus pēc zāļu sagatavošanas skatīt 6.3. apakšpunktā.

6.5. Iepakojuma veids un saturs

1. klases 10 ml tilpuma stikla flakons, kas noslēgts ar pelēku brombutilgumijas aizbāzni un pelēku alumīnija vāciņu ar sarkanu noņemamu disku, satur 3,5 mg bortezomiba.

Flakons ir iepakots (caurspīdīgā aizsargmateriālā) un ievietots kastītē. Katrā iepakojumā ir viens flakons vienreizējai lietošanai.

6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos

Vispārīgi piesardzības pasākumi

Bortezomibs ir citotoksisks līdzeklis. Tāpēc, rīkojoties ar to un sagatavojot Bortezomib Teva šķīdumu, jāievēro piesardzība. Lai pasargātu ādu un aizsargātu personālu no saskares ar zālēm, ieteicams lietot cimdus un aizsargtērpu.

Rīkojoties ar Bortezomib Teva, stingri jāievēro aseptikas principi, jo šīs zāles nesatur konservantu.

Ir bijuši gadījumi, kad bortezomiba nejauša intratekāla lietošana ir beigusies ar letālu iznākumu. Bortezomib Teva 1 mg pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai ir paredzēts tikai intravenozai lietošanai, bet Bortezomib Teva 3,5 mg pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai ir paredzēts intravenozai vai subkutānai lietošanai. Bortezomib Teva nedrīkst lietot intratekāli.

Norādījumi par šķīduma sagatavošanu

Bortezomib Teva jāsagatavo veselības aprūpes speciālistam.

Intravenoza injekcija

Katrs 10 ml Bortezomib Teva flakons, izmantojot atbilstoša lieluma šļirci un nenoņemot flakona aizbāzni, uzmanīgi jāatšķaida ar 3,5 ml 9 mg/ml (0,9%) nātrija hlorīda šķīduma injekcijām. Liofilizētais pulveris pilnībā izšķīst ātrāk nekā 2 minūtēs.

Pēc izšķīdināšanas katrs ml injekciju šķīduma satur 1 mg bortezomiba. Sagatavotais šķīdums ir dzidrs un bezkrāsains ar galīgo pH no 4 līdz 7.

Pirms ievadīšanas sagatavotais šķīdums vizuāli jāpārbauda, vai nav piemaisījumu un krāsas izmaiņu. Ja konstatē jebkādas krāsas izmaiņas vai piemaisījumus, sagatavotais šķīdums jāiznīcina.

Subkutāna injekcija

Katrs 10 ml Bortezomib Teva flakons, izmantojot atbilstoša lieluma šļirci un nenoņemot flakona aizbāzni, uzmanīgi jāatšķaida ar 1,4 ml 9 mg/ml (0,9%) nātrija hlorīda šķīduma injekcijām. Liofilizētais pulveris pilnībā izšķīst ātrāk nekā 2 minūtēs.

Pēc izšķīdināšanas katrs ml injekciju šķīduma satur 2,5 mg bortezomiba. Sagatavotais šķīdums ir dzidrs un bezkrāsains ar galīgo pH no 4 līdz 7.

Pirms ievadīšanas sagatavotais šķīdums vizuāli jāpārbauda, vai nav piemaisījumu un krāsas izmaiņu. Ja konstatē jebkādas krāsas izmaiņas vai piemaisījumus, sagatavotais šķīdums jāiznīcina.

Iznīcināšana

Bortezomib Teva paredzēts tikai vienreizējai lietošanai. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.

7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

Teva B.V.

Swensweg 5

2031 GA Haarlem

Nīderlande

8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS

15-0253

9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

Reģistrācijas datums: 2015. gada 5. oktobris

10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS

03/2019

SASKAŅOTS ZVA 13-06-2019

EQ PAGE 1

EQ PAGE 1