Zemplar 1 mikrograma mīkstās kapsulas
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Paricalcitolum
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
07-0350-01
07-0350
AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG, Germany; Aesica Queenborough Ltd, United Kingdom
21-MAY-12
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
1 mikrograms
Kapsula, mīkstā
Ir apstiprināta
AbbVie, SIA, Latvija
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Zemplar 1 mikrograma mīkstās kapsulas
Zemplar 2 mikrogramu mīkstās kapsulas
Paricalcitolum
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.
- Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
- Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.
- Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Zemplar un kādam nolūkam to lieto
2. Kas Jums jāzina pirms Zemplar lietošanas
3. Kā lietot Zemplar
4. Iespējamās blakusparādības
5 Kā uzglabāt Zemplar
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Kas ir Zemplar un kādam nolūkam to lieto
Zemplar satur parikalcitolu, kas ir aktīvā D vitamīna sintētiska forma.
Aktīvais D vitamīns nepieciešams daudzu organisma audu, to vidū epitēlijķermenīšu un kaulu, normālai darbībai. Cilvēkiem ar normālu nieru funkciju aktīvā D vitamīna forma nierēs veidojas dabīgi, bet nieru mazspējas gadījumā aktīvā D vitamīna veidošanās ir ievērojami samazināta. Tādējādi Zemplar nodrošina aktīvā D vitamīna avotu, kad organisms pats nespēj to sintezēt pietiekamā daudzumā, kā arī palīdz novērst zema aktīvā D vitamīna līmeņa sekas ar attiecīgi augstu paratireoīdā hormona līmeni, kas var izraisīt kaulu sistēmas problēmas. Zemplar lieto pieaugušajiem ar 3., 4. vai 5. pakāpes nieru slimību un bērniem vecumā no 10 līdz 16 gadiem ar 3. vai 4. pakāpes nieru slimību.
Kas Jums jāzina pirms Zemplar lietošanas
Nelietojiet Zemplar šādos gadījumos:
ja Jums ir alerģija pret parikalcitolu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;
ja Jums asinīs ir ļoti augsts kalcija vai D vitamīna līmenis.
Ārsts varēs Jums pateikt, ja šie nosacījumi attiecas uz Jums.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Zemplar lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Pirms ārstēšanas sākšanas ir svarīgi ierobežot fosfora daudzumu uzturā.
Fosfora līmeņa kontrolei var būt nepieciešamas fosfātus saistošas zāles. Ja lietojat kalciju saturošus fosfātu saistītājus, ārstam var būt jāpielāgo Jūsu deva.
Ārstam būs jāveic asins analīzes, lai uzraudzītu Jūsu ārstēšanu.
Dažiem pacientiem ar hroniskas nieru slimības 3. un 4. pakāpi novērota vielas, ko sauc par kreatinīnu, līmeņa paaugstināšanās asinīs. Tomēr šī līmeņa celšanās neatspoguļo nieru funkcijas pasliktināšanos.
Citas zāles un Zemplar
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Dažas zāles var ietekmēt šo zāļu darbību vai paaugstināt blakusparādību rašanās iespējamību. Ir īpaši svarīgi pastāstīt savam ārstam, ja Jūs lietojat kādu no šādām zālēm:
lai ārstētu tādu sēnīšu infekciju kā kandidoze vai piena sēnīte (piemēram, ketokonazolu);
lai ārstētu sirds problēmas vai augstu asinsspiedienu (piemēram, digoksīns, diurētiķi jeb urīndzenošie līdzekļi);
kas satur fosfātu (piemēram, zāles, ko lieto, lai samazinātu kalcija daudzumu asinīs);
kas satur kalciju vai D vitamīnu, tai skaitā uztura bagātinātājus un multivitamīnus, ko var iegādāties bez receptes;
kas satur magniju vai alumīniju (piemēram, dažu veidu zāles gremošanas traucējumu ārstēšanai (antacīdi), kā arī fosfātu saistītājus)
lai ārstētu paaugstinātu holesterīna līmeni (piemēram, holestiramīnu).
Zemplar kopā ar uzturu un dzērienu
Zemplar var lietot neatkarīgi no ēdienreizēm.
Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Nav adekvātu datu par parikalcitola lietošanu grūtniecēm. Potenciālais risks cilvēkam nav zināms, tāpēc parikalcitolu nevajadzētu lietot, ja vien nav absolūta nepieciešamība.
Nav zināms, vai parikalcitols izdalās cilvēka pienā. Pirms barot bērnu ar krūti Zemplar lietošanas laikā, pasakiet to savam ārstam.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Zemplar nevajadzētu ietekmēt Jūsu spēju vadīt transportlīdzekļus vai apkalpot mehānismus.
Zemplar satur etilspirtu (alkoholu)
Šīs zāles satur etilspirtu (alkoholu) nelielā daudzumā, kas ir mazāk nekā 100 mg kapsulā, tas var izmainīt vai pastiprināt citu zāļu darbību. Tas var būt kaitīgi pacientiem, kas slimo ar aknu slimību, alkoholismu, epilepsiju vai kam ir smadzeņu trauma, kā arī sievietēm grūtniecības vai zīdīšanas perioda laikā un bērniem.
Kā lietot Zemplar
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
3. un 4. pakāpes hroniska nieru slimība
Pieaugušajiem parastā sākumdeva ir viena kapsula katru dienu vai katru otro dienu, līdz trīs reizēm nedēļā. Jūsu ārsts izmantos Jūsu laboratorijas pārbaužu rezultātus, lai noteiktu Jums pareizo devu. Kad ir sākta Zemplar lietošana, deva var būt jāpielāgo atkarībā no Jūsu reakcijas uz ārstēšanu. Jūsu ārsts palīdzēs noteikt Jums pareizo Zemplar devu.
5. pakāpes hroniska nieru slimība
Pieaugušajiem parastā sākumdeva ir viena kapsula katru otro dienu, līdz trīs reizēm nedēļā. Jūsu ārsts izmantos Jūsu laboratorijas pārbaužu rezultātus, lai noteiktu Jums pareizo devu. Kad ir sākta Zemplar lietošana, deva var būt jāpielāgo atkarībā no Jūsu reakcijas uz ārstēšanu. Jūsu ārsts palīdzēs noteikt Jums pareizo Zemplar devu.
Aknu slimības
Ja Jums ir viegla līdz vidēji smaga aknu slimība, Jūsu deva nav jāpielāgo. Tomēr nav pieredzes lietošanā pacientiem ar smagu aknu slimību.
Nieru transplantācija
Parastā deva ir viena kapsula katru dienu vai katru otro dienu, līdz trīs reizēm nedēļā. Jūsu ārsts izmantos Jūsu laboratorijas pārbaužu rezultātus, lai noteiktu Jums pareizo devu. Kad ir sākta Zemplar lietošana, deva var būt jāpielāgo atkarībā no Jūsu reakcijas uz ārstēšanu. Jūsu ārsts palīdzēs noteikt Jums pareizo Zemplar devu.
Lietošana bērniem un pusaudžiem
Bērniem vecumā no 10 līdz 16 gadiem, kuriem ir 3. vai 4. stadijas hroniska nieru slimība, parastā sākumdeva ir viena kapsula katru otro dienu, līdz trīs reizēm nedēļā. Jūsu ārsts izmantos laboratorisko izmeklējumu rezultātus, lai pieņemtu lēmumu par Jums atbilstošo devu. Pēc Zemplar lietošanas sākšanas devu var būt nepieciešamas pielāgot atkarībā no Jūsu reakcijas uz ārstēšanu. Jums atbilstošo Zemplar devu palīdzēs noteikt ārsts.
Zemplar efektivitāte, lietojot bērniem ar 5. stadijas HNS, nav pierādīta.
Nav informācijas par Zemplar kapsulu lietošanu bērniem līdz 10 gadu vecumam.
Lietošana gados vecākiem pacientiem
Pieredze, lietojot Zemplar 65 gadu veciem vai vecākiem pacientiem, ir ierobežota. Kopumā ņemot, netika novērotas vispārējas efektivitātes vai drošības atšķirības starp 65 gadu veciem vai vecākiem un jaunākiem pacientiem.
Ja esat lietojis Zemplar vairāk nekā noteikts
Pārmērīga Zemplar lietošana var izraisīt pārmērīgi augstu kalcija līmeni asinīs, kas var būt kaitīgi. Simptomi, kas var parādīties drīz pēc Zemplar lietošanas pārāk lielā daudzumā, var ietvert vājuma sajūtu un/vai miegainību, galvassāpes, sliktu dūšu vai vemšanu, sausu muti, aizcietējumus, sāpes muskuļos vai kaulos un metālisku garšu mutē.
Simptomi, kas var attīstīties, lietojot par daudz Zemplar, ilgākā laika periodā ietver apetītes zudumu, miegainību, svara zudumu, iekaisušas acis, iesnas, niezošu sajūtu ādā, drudža vai karstuma sajūtu, seksuālās tieksmes mazināšanos, stipras sāpes vēderā (iekaisuša aizkuņģa dziedzera dēļ) un nierakmeņus. Var tikt ietekmēts Jūsu asinsspiediens un var parādīties neregulārs sirds ritms (sirdsklauves). Asins un urīna analīžu rezultāti var uzrādīt augstu holesterīna, urīnvielas, slāpekļa un aknu enzīmu līmeni. Zemplar reti var izraisīt psihiskas pārmaiņas, ieskaitot apjukumu, miegainību, bezmiegu vai nervozitāti.
Ja esat lietojis par daudz Zemplar vai izjūtat kaut ko no iepriekš minētā, nekavējoties meklējiet ārsta palīdzību.
Ja esat aizmirsis lietot Zemplar
Ja esat aizmirsis lietot devu, izdariet to, līdzko atceraties. Tomēr, ja ir gandrīz pienācis nākamās devas lietošanas laiks, nelietojiet to devu, ko izlaidāt, vienkārši turpiniet lietot Zemplar, kā to iepriekš norādījis (deva un laiks) Jūsu ārsts.
Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu.
Ja pārtraucat lietot Zemplar
Ja vien ārsts Jums nav teicis pārtraukt ārstēšanu, ir svarīgi turpināt Zemplar lietošanu saskaņā ar ārsta norādījumiem.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Svarīgi: ja ievērojat kādu no tālāk minētajām blakusparādībām, nekavējoties izstāstiet to ārstam.
Parikalcitola kapsulu lietošanas laikā pacientiem bieži (var skart līdz 1 no 10 cilvēkiem) novērotās blakusparādības ir tai skaitā palielināts vielas, ko sauc par kalciju, līmenis asinīs, kā arī, pieaugot kalcija daudzumam, palielinās arī citas vielas, ko sauc par fosfātiem, daudzums asinīs (pacientiem ar izteiktu hronisku nieru slimību). Var būt arī palielināts fosfātu līmenis asinīs.
Parikalcitola kapsulu lietošanas laikā pacientiem retāk (var skart līdz 1 no 100 cilvēkiem) novērotās blakusparādības ir alerģiskas reakcijas (piemēram, elpas trūkums, sēkšana, izsitumi, nieze vai sejas un lūpu tūska), paratireoīdā hormona līmeņa samazināšanās, caureja, muskuļu krampji, slikta dūša, reibonis, diskomforta sajūta vai sāpes vēderā, vemšana, vājums, nogurums, izsitumi, pneimonija, samazināta ēstgriba, samazināts kalcija līmenis, neparasta garša mutē, neregulāra sirdsdarbība, aizcietējums, sausa mute, dedzināšana aiz krūšu kaula (refluksa slimība vai gremošanas traucējumi), akne, ādas nieze, nātrene, muskuļu sāpes, pastiprināta krūšu jutība, slikta pašsajūta, kāju tūska, sāpes, palielināts kreatinīna līmenis, izmaiņas aknu funkciju testos un galvassāpes.
Ja Jums rodas alerģiska reakcija, lūdzam nekavējoties sazināties ar ārstu.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā.
Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv" www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Zemplar
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes vai blistera pēc “EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Zemplar satur
Aktīvā viela ir parikalcitols. Katra mīkstā kapsula satur attiecīgi 1 vai 2 mikrogramus parikalcitola.
Citas sastāvdaļas ir: vidēja garuma ķēžu triglicerīdi, etilspirts, butilhidroksitoluols.
Kapsulas apvalks satur: želatīnu, glicerīnu, ūdeni, titāna dioksīdu (E171), melno dzelzs oksīdu (E172) – tikai 1 mikrograma kapsulās, sarkano dzelzs oksīdu (E172) un dzelteno dzelzs oksīdu (E172) – tikai 2 mikrogramu kapsulās.
Apdrukas tinte satur: propilēnglikolu, melno dzelzs oksīdu (E172), polivinilacetāta ftalātu, makrogolu 400, amonija hidroksīdu.
Zemplar ārējais izskats un iepakojums
Zemplar 1 mikrograma kapsula ir ovāla, pelēka, mīkstā kapsula ar apdruku ZA.
Zemplar 2 mikrogramu kapsula ir ovāla, oranži brūna mīkstā kapsula ar apdruku ZF.
Kartona kastīte: katrā kastītē ir 1 vai 4 folijas blisteri. Katrs blisteris satur 7 kapsulas.
Augsta blīvuma polietilēna (ABPE) pudele: katrā pudelē ir 30 kapsulas.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
Reģistrācijas apliecības īpašnieks:
AbbVie SIA
Vaiņodes 1, Rīga, LV 1004
Latvija
Tālr. +371 67605000
Ražotājs:
Aesica Queenborough Limited
Queenborough, Kent ME11 5EL
Lielbritānija
AbbVie Deutschland GmbH&Co.KG,
Knollstrasse, 67061 Ludwigshafen
Vācija
Šīs zāles ir reģistrētas Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīs ar sekojošiem nosaukumiem:
Bulgārija: Земплар 1 микрограм меки капсули
Земплар 2 микрограма меки капсули
Kipra: Zemplar 1 μικρογραμμάριο καψάκια, μαλακά
Zemplar 2 μικρογραμμάρια καψάκια, μαλακά
Čehija: Zemplar
Igaunija: Zemplar, 1 mikrogramm pehmekapslid
Zemplar, 2 mikrogrammi pehmekapslid
Somija: Zemplar 1 mikrogramma, pehmeät kapselīt
Zemplar 2 mikrogrammaa, pehmeät kapselit
Vācija: Zemplar 1 Mikrogramm Weichkapseln
Zemplar 2 Mikrogramm Weichkapseln
Grieķija: Zemplar 1 μικρογραμμάριο καψάκια, μαλακά
Zemplar 2 μικρογραμμάρια καψάκια, μαλακά
Ungārija: Zemplar 1 mikrogramm lágy kapszula
Zemplar 2 mikrogramm lágy kapszula
Īrija: Zemplar 1 microgram capsules, soft
Zemplar 2 micrograms capsules, soft
Itālija: Zemplar 1 microgrammo capsule molli
Zemplar 2 microgrammi capsule molli
Lietuva: Zemplar 1 mikrogramas minkštosios kapsulės
Zemplar 2 mikrogramai minkštosios kapsulės
Nīderlande: Zemplar 1 microgram capsules, zacht
Norvēģija: Zemplar 1 mikrogram kapsler, myke
Zemplar 2 mikrogram kapsler, myke
Portugāle: Zemplar 1 micrograma cápsulas moles
Rumānija: Zemplar 1 microgram, capsule moi
Zemplar 2 micrograme, capsule moi
Slovākija: Zemplar 1 mikrogram mäkké kapsuly
Zemplar 2 mikrogramy mäkké kapsuly
Slovēnija: Zemplar 1 mikrogram mehke kapsule
Zemplar 2 mikrograma mehke kapsule
Spānija: Zemplar 1 microgramo cápsulas blandas
Zemplar 2 microgramos cápsulas blandas
Zviedrija: Zemplar 1 mikrogram kapsel, mjuk
Zemplar 2 mikrogram kapsel, mjuk
Lielbritānija: Zemplar 1 microgram capsules, soft
Zemplar 2 micrograms capsules, soft
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 2019. gada janvārī.
Lai noklausītos šo lietošanas instrukciju vai pieprasītu tās eksemplāru <Braila rakstā>,<palielinātā drukā> vai <audio formātā>, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieku.
SASKAŅOTS ZVA 14-03-2019
PAGE 2
PAGE 1
ES/H/0113/01,02,03,05/IB/091
v14.0
15-Janvāris-2019 EQ
EQ ParikalcitolsKapsulas SmPC PAGE 2
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Zemplar 1 mikrograma mīkstās kapsulas
Zemplar 2 mikrogramu mīkstās kapsulas
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra Zemplar 1 mikrograma mīkstā kapsula satur 1 mikrogramu parikalcitola. Katra Zemplar 2 mikrogramu mīkstā kapsula satur 2 mikrogramus parikalcitola. Palīgvielas ar zināmu iedarbību: Katra Zemplar 1 mikrograma mīkstā kapsula satur 0,71 mg etilspirta. Katra Zemplar 2 mikrogramu mīkstā kapsula satur 1,42 mg etilspirta. |
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Mīkstā kapsula
1 mikrograma kapsula: ovāla, pelēka mīkstā kapsula ar apdruku ZA
2 mikrogramu kapsula: ovāla, oranži brūna mīkstā kapsula ar apdruku ZF
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Zemplar ir indicēts pieaugušiem un pediatriskiem pacientiem no 10 līdz 16 gadu vecumam sekundāras hiperparatireozes, kas saistīta ar hroniskas nieru slimības 3. un 4. stadiju, profilaksei un ārstēšanai.
Zemplar ir indicēts pieaugušiem pacientiem, kuriem tiek veikta hemodialīze vai peritoneālā dialīze, sekundāras hiperparatireozes, kas saistīta ar 5. stadijas hronisku nieru slimību, profilaksei un ārstēšanai.
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas
3. un 4. stadijas hroniska nieru slimība (HNS)
Zemplar būtu jālieto vienu reizi dienā – vai nu katru dienu, vai trīs reizes nedēļā katru otro dienu.
Sākotnējā deva
Sākotnējā deva ir balstīta uz sākotnējo intaktā paratireoīdā hormona (iPTH) līmeni.
1. tabula Sākotnējā deva |
||
Sākotnējais iPTH līmenis | Dienas deva | Trīs reizes nedēļā lietojamā deva* |
≤ 500 pg/ml (56 pmol/l) | 1 mikrograms | 2 mikrogrami |
> 500 pg/ml (56 pmol/l) | 2 mikrogrami | 4 mikrogrami |
* Lietojama ne biežāk kā katru otro dienu |
Devas titrēšana
Deva jāpielāgo individuāli, ņemot vērā iPTH līmeni serumā vai plazmā, kā arī kontrolējot kalcija un fosfora līmeni serumā. 2. tabulā sniegti ieteikumi devas titrēšanai.
2. tabula Devas titrēšana |
||
iPTH līmenis attiecībā pret sākotnējo | Devas pielāgošana ar 2-4 nedēļu starplaiku | |
Dienas deva | Trīs reizes nedēļā lietojamā deva1 | |
Tāds pats vai paaugstināts | Palielināt 1 mikrograms |
Palielināt 2 mikrogrami |
Pazemināts par <30% | ||
Pazemināts par ≥30%, ≤60% | Nemainīt | Nemainīt |
Pazemināts par >60% | Samazināt2 1 mikrograms |
Samazināt2 2 mikrogrami |
iPTH <60 pg/ml (7 pmol/l) | ||
1 Lietojama ne biežāk kā katru otro dienu. 2 Ja pacients lieto mazāko devu katru dienu vai trīs reizes nedēļā, un ir jāsamazina deva, var samazināt devu lietošanas biežumu. |
Pēc ārstēšanas sākšanas un devas titrēšanas periodā rūpīgi jākontrolē kalcija līmenis serumā. Ja tiek atklāta hiperkalciēmija vai pastāvīgi paaugstināts kalcija-fosfāta rādītājs, kas pārsniedz 55 mg2/dl2 (4,4 mmol2 /l2), jāsamazina vai uz laiku jāpārtrauc kalciju saturošo fosfātu saistītāju lietošana. Var arī samazināt Zemplar devu vai uz laiku pārtraukt tā lietošanu. Ja zāļu lietošana tiek pārtraukta, pēc tam tā jāatsāk ar mazāku devu, kad kalcija un kalcija-fosfāta rādītājs serumā ir vēlamajās robežās.
5. stadijas hroniska nieru slimība (HNS)
Zemplar būtu jālieto trīs reizes nedēļā katru otro dienu.
Sākotnējā deva
Zemplar sākotnējā deva mikrogramos ir balstīta uz sākotnējo iPTH līmeni (pg/ml)/60 [(pmol/l)/7] līdz maksimālajai sākotnējai devai, kas ir 32 mikrogrami.
Devas titrēšana
Turpmākā dozēšana jāizvēlas individuāli un ņemot vērā iPTH, kalcija un fosfora līmeni serumā. Ieteicamā parikalcitola kapsulu devas titrēšana pamatojas uz šādu formulu:
Titrācijas deva (mikrogrami) = pēdējais noteiktais iPTH līmenis (pg/ml)
60
VAI
Titrācijas deva (mikrogrami) = pēdējais noteiktais iPTH līmenis (pmol/l)
7
Kalcija un fosfora līmenis serumā rūpīgi jākontrolē pēc uzsākšanas, devas titrēšanas periodā un lietojot vienlaikus ar spēcīgiem P450 3A inhibitoriem. Ja tiek konstatēts paaugstināts kalcija vai Ca x P līmenis serumā, un pacients lieto kalciju saturošu fosfātu saistītāju, tad saistītāja deva var būt jāsamazina vai tā lietošana uz laiku jāpārtrauc, vai arī pacientam jāsāk lietot kalciju nesaturošu fosfātu saistītāju.
Ja kalcija līmenis serumā ir >11,0 mg/dl (2,8 mmol/l) vai Ca x P >70 mg2/dl2 (5,6 mmol2/l2), vai iPTH ≤150 pg/ml, deva jāsamazina par 2-4 mikrogramiem attiecībā pret to, kas aprēķināta pēc pēdējā noteiktā iPTH/60 (pg/ml) [iPTH/7 (pmol/l)]. Ja nepieciešamas turpmākas korekcijas, parikalcitola kapsulu deva jāsamazina vai to lietošana jāpārtrauc, līdz šie rādītāji normalizējas.
Kad iPTH tuvojas vēlamajam līmenim (150-300 pg/ml), var būt nepieciešamas nelielas, individuālas devas korekcijas, lai sasniegtu stabilu iPTH līmeni. Gadījumos, kad iPTH, Ca vai P kontrole tiek veikta retāk nekā reizi nedēļā, var būt nepieciešama mazāka sākotnējā deva un uzmanīga devu titrēšana.
Īpašas pacientu grupas
Pacienti ar aknu darbības traucējumiem
Pacientiem ar viegliem vai vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem deva nav jāpielāgo.
Nav pieredzes lietošanā pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Nieru transplantācija
3. fāzes klīniskajos pētījumos netika pētīti pacienti pēc nieru transplantācijas ar 3. un 4. stadijas HNS un sekundāro hiperparatireozi. Vadoties pēc literatūras datiem, sākotnējā deva un devas titrēšanas algoritms ir vienāds gan pacientiem pēc transplantācijas ar 3. un 4. stadijas HNS un sekundāro hiperparatireozi, gan pacientiem ar iedzimtu 3. un 4. stadijas HNS un sekundāro hiperparatireozi. Kalcija un fosfora līmenis serumā rūpīgi jākontrolē pēc uzsākšanas, devas titrēšanas periodā un lietojot vienlaikus ar spēcīgiem P450 3A inhibitoriem.
Pediatriskā populācija
Zemplar kapsulu drošums un efektivitāte, lietojot bērniem līdz 10 gadu vecumam, līdz šim nav pierādīta.
3. vai 4. stadijas HNS (vecums no 10 līdz 16 gadiem)
Sākumdeva
Parikalcitola kapsulu ieteicamā sākumdeva ir 1 mikrograms trīs reizes nedēļā, ne biežāk kā katru otro dienu.
Devas titrēšana
Turpmākās devas individuāli jāpielāgo, pamatojoties uz iPTH, kalcija un fosfora līmeni serumā, lai iPTH līmenis saglabātos robežās no 35 līdz 69 pg/ml (3. stadija) vai robežās no 70 līdz 110 pg/ml (4. stadija).
Ik pēc 4 nedēļām parikalcitola devu var palielināt par 1 mikrogramu, turpinot zāļu lietošanu trīs reizes nedēļā. Jebkurā laikā devu var samazināt par 1 mikrogramu vai uz laiku apturēt zāļu lietošanu, ja pacients lieto 1 mikrograma devu. Parikalcitola lietošanu var pārtraukt, ja pacientam ir nepieciešama devas samazināšana, lietojot 1 mikrograma devu trīs reiz nedēļā, un vajadzības gadījumā atsākot. Klīniskajā pētījumā lietotā maksimālā deva bija 7 mikrogrami vienā lietošanas reizē.
5. stadijas HNS
Zemplar efektivitāte, lietojot bērniem ar 5. stadijas HNS, nav pierādīta.
Gados vecāki pacienti
Starp vecāka gadagājuma (65-75 gadi) un jaunākiem pacientiem nekādas vispārējas drošuma un efektivitātes atšķirības netika novērotas, taču paaugstināta jutība nevar tikt izslēgta dažiem gados vecākiem indivīdiem.
Lietošanas veids
Zemplar var lietot neatkarīgi no ēdienreizēm.
4.3. Kontrindikācijas
Parikalcitolu nedrīkst ordinēt pacientiem ar pierādītu D vitamīna toksicitāti, hiperkalciēmiju vai paaugstinātu jutību pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pārmērīga paratireoīdā hormona nomākšana var izraisīt paaugstinātu kalcija līmeni serumā un novest līdz osteomalācijai (lēnas kaulu apmaiņas slimībai). Lai sasniegtu atbilstošu fizioloģisko mērķi, nepieciešama pacienta uzraudzība un individuāli pielāgota devas titrēšana.
Ja attīstās klīniski nozīmīga hiperkalciēmija un pacients saņem kalciju saturošu fosfātu saistītāju, tā deva ir jāsamazina vai lietošana uz laiku jāpārtrauc.
Hroniska hiperkalciēmija var būt saistīta ar vispārēju asinsvadu un citu mīksto audu kalcifikāciju.
Ar fosfātu vai D vitamīna vielmaiņu saistītas zāles nevajadzētu lietot vienlaikus ar parikalcitolu, jo ir palielināts hiperkalciēmijas un paaugstināta Ca x P rādītāja risks (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Uzpirkstītes preparātu toksicitāti pastiprina jebkāda cēloņa hiperkalciēmija, tādēļ jāievēro piesardzība, kad uzpirkstītes preparāti tiek izrakstīti vienlaikus ar parikalcitolu (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Parikalcitols, tāpat kā citi D vitamīna receptoru aktivatori, pirms dialīzes pacientiem var paaugstināt kreatinīna līmeni serumā (un tādēļ samazināt aprēķināto GFĀ [eGFĀ]), nemainot patieso glomerulārās filtrācijas ātrumu (GFĀ).
Jāievēro piesardzība, kad parikalcitols tiek lietots vienlaikus ar ketokonazolu (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Brīdinājums par palīgvielām:
Šīs zāles satur etanolu (etilspirtu) nelielā daudzumā, kas ir mazāk nekā 100 mg 1 mikrograma vai 2 mikrogramu kapsulā, tas var būt kaitīgi pacientiem, kas slimo ar alkoholismu (skatīt 2. un 4.2. apakšpunktu). Tas jāņem vērā arī sievietēm grūtniecības vai barošanas ar krūti laikā, bērniem un augsta riska pacientu grupām, piemēram, ar aknu slimību vai epilepsiju.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Ketokonazols: ir zināms, ka tas ir vairāku citohroma P450 enzīmu nespecifisks inhibitors. Pieejamie in vivo un in vitro dati liecina, ka ketokonazols var mijiedarboties ar enzīmiem, kas nosaka parikalcitola un citu D vitamīna analogu metabolismu. Jāievēro piesardzība, dozējot parikalcitolu vienlaikus ar ketokonazolu. Efekts uz parikalcitola kapsulu farmakokinētiku, lietojot vairākas ketokonazola devas pa 200 mg divas reizes dienā 5 dienas, ir pētīts veseliem indivīdiem. Parikalcitola Cmax tika ietekmēta minimāli, bet AUC0-∞ ketokonazola klātbūtnē aptuveni divkāršojās. Vidējais parikalcitola pusperiods ketokonazola klātbūtnē bija 17,0 stundas, salīdzinot ar 9,8 stundām, lietojot tikai parikalcitolu (skatīt 4.4. apakšpunktu). Šī pētījuma rezultāti parāda, ka pēc iekšķīgas vai intravenozas parikalcitola lietošanas tā AUCinf paplašināšanās, kas saistīta ar ketokonazola mijiedarbību, nav paredzama vairāk nekā divas reizes.
Specifiski mijiedarbības pētījumi nav veikti. Uzpirkstītes preparātu toksicitāti pastiprina jebkāda cēloņa hiperkalciēmija, tādēļ jāievēro piesardzība, kad uzpirkstītes preparāti tiek izrakstīti vienlaikus ar parikalcitolu.
Ar fosfātu vai D vitamīna vielmaiņu saistītas zāles nevajadzētu lietot vienlaikus ar parikalcitolu paaugstināta hiperkalciēmijas un Ca x P rādītāja palielināšanās riska dēļ (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Lielas kalciju saturošu preparātu vai tiazīdu grupas diurētiķu devas var palielināt hiperkalciēmijas risku.
Magniju saturošus preparātus (piemēram, antacīdus) nevajadzētu lietot vienlaikus ar D vitamīna preparātiem, jo var attīstīties hipermagniēmija.
Alumīniju saturošus preparātus (piemēram, antacīdus, fosfātus saistošos līdzekļus) nevajadzētu ilgstoši lietot vienlaikus ar D vitamīna preparātiem, jo var attīstīties palielināts alumīnija līmenis asinīs un alumīnija toksiska ietekme uz kauliem.
Tādas zāles, kas samazina taukos šķīstošo vitamīnu uzsūkšanos, piemēram, holestiramīns var mijiedarboties ar Zemplar kapsulu absorbciju.
4.6. Grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Nav adekvātu datu par parikalcitola lietošanu grūtniecēm. Pētījumi ar dzīvniekiem pierāda reproduktīvo toksicitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu). Potenciālais risks cilvēkam nav zināms, tāpēc parikalcitolu nevajadzētu lietot, ja vien nav absolūta nepieciešamība.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai parikalcitols izdalās cilvēka pienā. Pētījumos ar dzīvniekiem ir pierādīts, ka parikalcitols vai tā metabolīti mazos daudzumos izdalās dzīvnieku pienā. Pieņemot lēmumu par to, vai turpināt/ pārtraukt barošanu ar krūti vai Zemplar terapiju, būtu jāņem vērā krūts barošanas svarīgums bērnam un Zemplar terapijas nozīme sievietei.
Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Zemplar nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Drošuma profila kopsavilkums
Parikalcitola kapsulu lietošanas drošums vērtēts trijos 24 nedēļu, dubultmaskētos, placebo kontrolētos, daudzcentru klīniskos pētījumos, kuros piedalījās 220 pieauguši pacienti ar 3. un 4. stadijas HNS un vienā 12 nedēļu, dubultmaskētā, placebo kontrolētā, daudzcentru klīniskā pētījumā, kurā piedalījās 88 pieauguši pacienti ar 5. stadijas HNS. Papildus ir pieejami trīs pēcreģistrācijas pētījumu dati par parikalcitola kapsulu lietošanas drošumu, kā arī divos pētījumos gūta pieredze par šo zāļu lietošanu bērniem. Ar parikalcitolu ārstētajiem pacientiem biežāk novērotā blakusparādība bija hiperkalciēmija un paaugstināts kalcija fosfāta līmenis.
3/4. stadijas un 5. stadijas klīniskajos pētījumos hiperkalciēmijas sastopamība bija (3/167, 2%) Zemplar grupā, salīdzinot ar (0/137, 0%) placebo grupā un paaugstināts kalcija fosfāta līmenis bija (19/167, 11%) Zemplar grupā, salīdzinot ar (8/137, 6%) placebo grupā.
Blakusparādību uzskaitījums tabulas veidā
Visas ar Zemplar kapsulu lietošanu saistītās blakusparādības uzskaitītas 3. tabulā atbilstoši MedDRA orgānu sistēmu klasifikācijai, pieņemtajam terminam un blakusparādību rašanās biežumam. Izmantots šāds sastopamības biežuma iedalījums: ļoti bieži (≥1/10); bieži (≥1/100 līdz <1/10); retāk (≥1/1 000 līdz <1/100); reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000); ļoti reti (<1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
3. tabula. Blakusparādības, par kurām ziņots Zemplar kapsulu klīniskajos pētījumos un pēcreģistrācijas periodā |
||
Orgānu sistēmu klasifikācija | Biežums * | Blakusparādība |
Infekcijas un infestācijas | Retāk | Pneimonija |
Imūnās sistēmas traucējumi | Retāk | Paaugstināta jutība |
Nav zināmi | Angioedēma, balsenes tūska | |
Endokrīnās sistēmas traucējumi | Retāk | Hiperparatireoze |
Vielmaiņas un uztures traucējumi | Bieži | Hiperkalciēmija, hiperfosfatēmija |
Retāk | Samazināta ēstgriba, hipokalciēmija | |
Nervu sistēmas traucējumi | Retāk | Reibonis, garšas sajūtas izmaiņas, galvassāpes |
Sirds funkcijas traucējumi | Retāk | Aritmija |
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi | Retāk | Diskomforta sajūta vēderā, sāpes vēdera augšdaļā, aizcietējums, caureja, sausa mute, gastroezofageālā refluksa slimība, slikta dūša, vemšana |
Ādas un zemādas audu bojājumi | Retāk | Akne, nieze, izsitumi, nātrene |
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi | Retāk | Muskuļu spazmas, mialģija |
Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības | Retāk | Pastiprināta krūšu jutība |
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā | Retāk | Astēnija, savārgums, perifēra tūska, sāpes |
Izmeklējumi | Bieži | Palielināts kalcija un fosfātu jonu koncentrāciju reizinājums |
Retāk | Kreatinīna līmeņa paaugstināšanās asinīs†, izmainīts aknu enzīmu līmenis | |
*Pēcreģistrācijas periodā novēroto blakusparādību biežumu nav iespējams noteikt, tādēļ par tām ziņots biežuma kategorijā ”nav zināmi”. †Šī blakusparādība novērota pētījumos, kas veikti pacientiem pirmsdialīzes periodā (skatīt arī 4.4. apakšpunktā). |
Pediatriskā populācija
Bērniem no 10 gadu vecuma drošuma rādītāji ir līdzīgi kā pieaugušajiem novērotie. Ar parikalcitolu ārstētajiem pacientiem novērotās blakusparādības bija hiperkalciēmija (4/47, 9%), hiperfosfatēmija (2/47, 4%), galvassāpes (1/47, 2%) un slikta dūša (1/47, 2%).
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv.
4.9. Pārdozēšana
Pārmērīga Zemplar kapsulu lietošana var izraisīt hiperkalciēmiju, hiperkalciūriju, hiperfosfatēmiju un pārmērīgu paratireoīdā hormona nomākumu. Pastiprināta kalcija un fosfātu lietošana vienlaikus ar Zemplar kapsulām var izraisīt līdzīgas izmaiņas.
Ārstējot pacientus ar klīniski nozīmīgu hiperkalciēmiju, terapija sastāv no tūlītējas parikalcitola devas samazināšanas vai terapijas pārtraukšanas, zema kalcija satura diētas uzsākšanas, kalciju saturošu uztura bagātinātāju lietošanas pārtraukšanas, pacienta mobilizācijas, uzmanības pievēršanas šķidruma un elektrolītu līdzsvara novirzēm, elektrokardiogrāfisku izmaiņu novērtēšanas (sevišķi svarīgi pacientiem, kuri saņem uzpirkstītes preparātus) un pēc nepieciešamības – hemodialīze vai peritoneālā dialīze ar kalciju nesaturošu dializātu.
D vitamīna intoksikācijas, kas saistīta ar hiperkalciēmiju, pazīmes un simptomi ietver:
Agrīni: vājums, galvassāpes, miegainība, slikta dūša, vemšana, sausa mute, aizcietējumi, muskuļu sāpes, kaulu sāpes un metāliska garša.
Vēlīni: anoreksija, svara zudums, konjunktivīts (saistīts ar pārkaļķošanos), pankreatīts, fotofobija, iesnas, nieze, hipertermija, samazināts libido, paaugstināts urīnvielas slāpekļa līmenis asinīs, hiperholesterinēmija, paaugstināts AsAT un AlAT līmenis, ektopiska pārkaļķošanās, hipertensija, sirds aritmijas, miegainība, nāve un reti atklāta psihoze.
Kalcija līmenis serumā bieži jākontrolē, kamēr iestājas normokalciēmija. Parikalcitols nozīmīgos daudzumos netiek izvadīts dialīzes laikā.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: Antiparatireoīdie līdzekļi – ATĶ kods: H05BX02.
Darbības mehānisms
Parikalcitols ir sintētisks, bioloģiski aktīvs D vitamīna kalcitriola analogs ar mainītu sānu ķēdi (D2) un A (19-nor) gredzenu. Pretēji kalcitriolam, parikalcitols ir selektīvs D vitamīna receptoru (VDR) aktivators. Parikalcitols selektīvi aktivizē VDR epitēlijķermenīšos, nepastiprinot VDR zarnās, un mazāk ietekmē kaulu rezorbciju. Parikalcitols aktivizē arī kalcija jutīgos receptorus epitēlijķermenīšos. Rezultātā parikalcitols samazina paratireoīdā hormona (PTH) līmeni, nomācot epitēlijķermenīšu proliferāciju un samazinot PTH sintēzi un sekrēciju, un minimāli ietekmējot kalcija un fosfora līmeni, kā arī tas var tieši iedarboties uz kaulu šūnām, lai saglabātu kaulu masu un uzlabotu mineralizācijas virsmas. PTH līmeņa noviržu korekcija ar kalcija un fosfora homeostāzes normalizāciju var novērst vai ārstēt ar hronisku nieru slimību saistītu metabolisku kaulu slimību.
Klīniskā efektivitāte
3.-4. stadijas hroniska nieru slimība
Pivotālie pētījumi ar pieaugušajiem
Vismaz divu secīgu primārās efektivitātes mērķa kritēriju samazināšanās par ≥30% salīdzinājumā ar sākotnējo iPTH tika sasniegta 91% ar parikalcitola kapsulām ārstētu pacientu un 13% ar placebo ārstētu pacientu (p<0,001). Kaulu specifiskās sārmainās fosfatāzes un osteokalcīna līmenis serumā nozīmīgi pazeminājās (p<0,001) ar parikalcitola kapsulām ārstētiem pacientiem salīdzinājumā ar placebo, kas ir saistīts ar sekundāras hiperparatireozes izraisītu pastiprināto kaulu maiņu. Ar parikalcitola kapsulām ārstētiem pacientiem nekonstatēja nieru darbības raksturlielumu novirzes pēc glomerulārās filtrācijas ātruma aprēķina (ar MDRD formulu) un seruma kreatinīna salīdzinājumā ar pacientiem, kuri tika ārstēti ar placebo. Ievērojami vairāk ar parikalcitola kapsulām ārstētu pacientu, nosakot ar teststrēmeli, urīnā samazinājās olbaltumvielu daudzums salīdzinājumā ar pacientiem, kuri tika ārstēti ar placebo.
Pediatriskā populācija
Parikalcitola kapsulu drošumu un efektivitāti vērtēja 12 nedēļu ilgā dubultmaskētā, ar placebo kontrolētā, randomizētā daudzcentru pētījumā, kurā piedalījās 10 līdz 16 gadus veci pediatriskie pacienti ar 3. vai 4. stadijas HNS. Kopumā pētījuma maskētajā fāzē 18 pacienti saņēma parikalcitola kapsulas, un 18 pacienti saņēma placebo. Pacientu vidējais vecums bija 13,6 gadi, 69% bija vīriešu dzimuma, 86% piederēja baltajai rasei, bet 8% bija aziāti. 12 nedēļas ilgo tmaskētās ārstēšanas periodu pabeidza septiņdesmit divi procenti (72%) pacientu, kuri saņēma parikalcitolu, un 89% placebo grupas pacientu.
Parikalcitola kapsulu sākumdeva bija 1 mikrograms trīs reizes nedēļā. Reizi 2-4 nedēļās noteica iPTH, kalcija un fosfora koncentrāciju ar mērķi saglabāt to KDOQI mērķa vērtību robežās, kas noteiktas 3. vai 4. stadijas HNS. Sākot ar 4. ārstēšanas nedēļu, devu ik pēc 4 nedēļām var palielināt par 1 mikrogramu, ņemot vērā drošuma rādītājus un asiņu bioķīmisko analīžu rezultātus. Jebkurā laikā devu pēc vajadzības varēja samazināt par 1 mikrogramu vai uz laiku pārtraukt zāļu lietošanu, ja pacients saņēma 1 mikrograma devu. Maksimālā pieļaujamā deva bija 3 mikrogrami trīs reizes nedēļā.
Pēc 12 nedēļas ilga maskētās fāzes 13 parikalcitola grupas pacientiem un 16 placebo grupas pacientiem tika sākta atklāta parikalcitola kapsulu lietošana. Lai gan maksimālā pieļaujamā deva bija 18 mikrogrami trīs reizes nedēļā, lielākā lietotā deva bija 7 mikrogrami trīs reizes nedēļā.
Primārais efektivitātes mērķa kritērijs bija tādu pacientu ar 3. vai 4. stadijas slimību īpatsvars, kuriem divas reizes pēc kārtas bija konstatējams iPTH koncentrācijas samazinājums par ≥ 30% salīdzinājumā ar sākumstāvokli. Tika vērtēta arī galīgās iPTH vērtības iekļaušanās KDOQI mērķa diapazonā. Rezultāti parādīti 4. tabulā.
4. tabula. iPTH izmaiņas salīdzinājumā ar sākumstāvokli pacientiem ar 3. vai 4. stadijas HNS pediatriskajā pētījumā
Fāze/Terapija | iPTH koncentrācijas samazinājums par ≥ 30% salīdzinājumā ar sākumstāvokli divas reizes pēc kārtas | Galīgā iPTH koncentrācija KDOQI mērķa diapazonā* |
---|---|---|
Maskētā fāze | ||
Placebo | 0/18 (0%) | 2/18 (11,1%) |
Parikalcitols | 5/18 (27,8%)** | 6/18 (33,3%)*** |
Atklātā fāze | ||
No placebo uz parikalcitolu | 7/16 (43,8%) | 6/16 (37,5%) |
No parikalcitola uz parikalcitolu | 5/13 (38,5%) | 2/13 (15,4%) |
* 3. stadijas HNS: no 35 līdz 69 pg/ml; 4. stadijas HNS: no 70 līdz 110 pg/ml.** p < 0,05 salīdzinājumā ar placebo*** p = 0,128 salīdzinājumā ar placebo |
Maskētajā fāzē visās vizītēs pēc pētījuma sākuma starp grupām bija vērojamas statistiski nozīmīgas atšķirības, vērtējot vidējās iPTH izmaiņas salīdzinājumā ar sākumstāvokli (p < 0,05). Līdzīgi visās vizītēs pēc pētījuma sākuma starp grupām bija vērojamas statistiski nozīmīgas atšķirības, vērtējot vidējās procentuālās izmaiņas salīdzinājumā ar sākumstāvokli (p < 0,05). Neviena sekundārā efektivitātes mērķa kritērija vērtējumā statistiski nozīmīgas atšķirības starp grupām nekonstatēja.
5. stadijas hroniska nieru slimība (HNS)
Pivotāls pētījums ar pieaugušajiem
Vismaz divu secīgu primārās efektivitātes mērķa kritēriju samazināšanās par ≥30 % salīdzinājumā ar sākotnējo iPTH tika sasniegta 88% ar parikalcitola kapsulām ārstētu pacientu un 13% ar placebo ārstētu pacientu (p<0,001).
Pediatriskie klīniskie dati ar Zemplar injekcijām (i.v.)
Zemplar i.v. drošums un efektivitāte tika pētīta 12 nedēļu randomizētā, dubultmaskētā, placebo kontrolētā pētījumā ar 29 pediatriskajiem pacientiem 5-19 gadu vecumā ar nieru slimības beigu stadiju un hemodialīzi. Seši jaunākie pētījuma pacienti, kuri tika ārstēti ar Zemplar i.v., bija 5-12 gadus veci. Zemplar i.v. sākotnējā deva bija attiecīgi 0,04 μg/kg 3 reizes nedēļā, pamatojoties uz sākotnējo iPTH līmeni mazāk kā 500 pg/ml, vai 0,08 μg/kg 3 reizes nedēļā, pamatojoties uz sākotnējo iPTH līmeni ≥500 pg/ml. Zemplar i.v. deva tika pielāgota ar 0,04 μg/kg palielinājumiem, pamatojoties uz sākotnējo iPTH, kalcija un Ca x P līmeni. 67% ar Zemplar i.v. ārstēto pacientu un 14% placebo ārstēto pacientu pabeidza pētījumu. 60% indivīdu Zemplar i.v. grupā bija 2 secīgas 30% samazināšanās, attiecībā pret sākotnējo iPTH līmeni, salīdzinot ar 21% pacientu placebo grupā. 71% ar placebo ārstēto pacientu pārtrauca terapiju pārmērīga iPTH līmeņa paaugstināšanās dēļ. Nevienam indivīdam ne Zemplar i.v., ne placebo grupā neattīstījās hiperkalciēmija. Nav pieejami dati par pacientiem, kuri ir jaunāki par 5 gadiem.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Uzsūkšanās
Parikalcitols uzsūcas labi. Veseliem indivīdiem pēc perorālas parikalcitola lietošanas pa 0,24 μg/kg vidējā absolūtā bioloģiskā pieejamība bija aptuveni 72%; maksimālā koncentrācija plazmā (Cmax) bija 0,630 ng/ml (1,512 pmol/l) pēc 3 stundām un laukums zem koncentrācijas un laika līknes (AUC0-∞) bija 5,25 ng•h/ml (12,60 pmol•h/ml). Vidējā absolūtā bioloģiskā pieejamība pacientiem, kuriem tiek veikta hemodialīze (HD) un peritoneālā dialīze (PD), bija aptuveni attiecīgi 79% un 86% ar augšējo robežu 95% un ticamības intervālu attiecīgi 93% un 112%. Uztura mijiedarbības pētījums veseliem indivīdiem parādīja, ka Cmax un AUC0-∞ nemainījās, kad parikalcitolu lietoja kopā ar ļoti treknu maltīti, salīdzinot ar lietošanu tukšā dūšā. Tāpēc Zemplar kapsulas var lietot neatkarīgi no ēdienreizēm.
Parikalcitola Cmax un AUC0-∞ veseliem indivīdiem palielinājās proporcionāli devas robežās no 0,06-0,48 μg/kg. Pēc atkārtotu devu lietošanas – vai nu katru dienu, vai trīs reizes nedēļā – veseliem indivīdiem līdzsvara stāvoklis tika sasniegts septiņās dienās.
Izkliede
Parikalcitols plaši saistās ar plazmas olbaltumvielām (>99%). Parikalcitola koncentrācijas asinīs attiecība pret koncentrāciju plazmā vidēji bija 0,54 koncentrāciju robežās no 0,01 līdz 10 ng/ml (0.024-24 pmol/ml), kas liecina par to, ka ļoti maz zāļu saistās ar asins šūnām. Vidējais šķietamais izkliedes tilpums pēc 0,24 μg/kg parikalcitola devas lietošanas veseliem indivīdiem bija 34 litri.
Biotransformācija
Pēc iekšķīgas 0,48 μg/kg 3H-parikalcitola lietošanas sākotnējais savienojums tika plaši metabolizēts, un tikai aptuveni 2% devas tika izvadīti fēcēs neizmainītā veidā, bet urīnā sākotnējais savienojums netika konstatēts. Aptuveni 70% radioaktivitātes tika izvadīti fēcēs un 18% tika konstatēti urīnā. Lielāko sistēmiskās iedarbības daļu nodrošināja sākotnējās zāles. Cilvēka plazmā tika atklāti divi salīdzinājumā ar parikalcitolu maznozīmīgi metabolīti. Viens metabolīts bija 24(R)-hidroksiparikalcitols, bet otrs netika identificēts. 24(R)-hidroksiparikalcitols in vivo žurkas PTH supresijas modelī ir mazāk aktīvs nekā parikalcitols.
In vitro dati liecina, ka parikalcitolu metabolizē daudzi aknu un ne-aknu enzīmi, ieskaitot mitohondriju CYP24, kā arī CYP3A4 un UGT1A4. Identificētie metabolīti ir 24(R)-hidroksilācijas, kā arī 24,26- un 24,28-dihidroksilācijas un tiešas glikuronizācijas produkti.
Eliminācija
Pētīto devu – 0,06-0,48 μg/kg – robežās vidējais parikalcitola eliminācijas pusperiods veseliem indivīdiem ir 5-7 stundas. Uzkrāšanās pakāpe atbilda pusperiodam un dozēšanas biežumam. Hemodialīzes procedūrai būtībā nav ietekmes uz parikalcitola elimināciju.
Īpašas pacientu grupas
Gados vecāki pacienti
Parikalcitola farmakokinētika par 65 gadiem vecākiem pacientiem nav pētīta.
Bērni
Vienreizējas 3 mikrogramu parikalcitola devas farmakokinētika tika noteikta 10 līdz 16 gadus veciem pediatriskajiem pacientiem ar 3. stadijas HNS (n=6) vai 4. stadijas HNS (n=6). Pediatriskajiem pacientiem ar 3. stadijas HNS Cmax bija 0,12 ± 0,06 ng/ml, bet AUC0-∞ bija 2,63 ± 0,76 ng•h/ml. Pediatriskajiem pacientiem ar 4. stadijas HNS Cmax bija 0,14 ± 0,05 ng/ml, bet AUC0-∞ bija 3,12 ± 0,91 ng•h/ml. Parikalcitola t1/2 pacientiem ar 3. vai 4. stadijas HNS bija attiecīgi 13,3 ± 4,3 stundas un 15,2 ± 4,4 stundas.
Parikalcitola Cmax, AUC un t1/2 vērtības 10-16 gadus vecām pediatriskām pētāmām personām ar 3. un 4. stadijas HNS bija līdzīgas.
Dzimums
Parikalcitola farmakokinētika pēc 0,06-0,48 μg/kg reizes devu lietošanas nebija atkarīga no dzimuma.
Aknu darbības traucējumi
Ar intravenozi ievadītu Zemplar veiktā pētījumā parikalcitola (0,24 μg/kg) izplatīšanās tika salīdzināta pacientiem ar viegliem (n = 5) un vidēji smagiem (n = 5) aknu darbības traucējumiem (saskaņā ar Child-Pugh metodi), un indivīdiem ar normālu aknu darbību (n = 10). Nesaistīta parikalcitola farmakokinētika bija vienāda visu šajā pētījumā novērtēto aknu darbības pakāpju gadījumā. Pacientiem ar viegliem līdz vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem deva nav jāpielāgo. Smagu aknu darbības traucējumu ietekme uz parikalcitola farmakokinētiku nav pārbaudīta.
Nieru darbības traucējumi
Parikalcitola farmakokinētika pēc vienas devas lietošanas tika raksturota pacientiem ar 3. stadijas HNS jeb vidēji smagiem nieru darbības traucējumiem (n = 15, GFĀ = 36,9-59,1 ml/min/1,73 m2), 4. stadijas HNS jeb smagiem nieru darbības traucējumiem (n = 14, GFĀ = 13,1-29,4 ml/min/1,73 m2) un 5. stadijas HNS jeb beigu stadijas nieru slimību [n = 14 hemodialīze (HD) un n = 8 peritoneālā dialīze (PD)]. Līdzīgi endogēnajam 1,25(OH)2 D3, parikalcitola farmakokinētiku pēc perorālas lietošanas nozīmīgi ietekmēja nieru darbības traucējumi, kā tas parādīts 5. tabulā. Salīdzinot ar veseliem indivīdiem, pacientiem ar 3., 4. un 5. stadijas HNS konstatēja samazinātu CL/F un palielinātu pusperiodu.
5. tabula. Vidējo ± SN farmakokinētikas raksturlielumu salīdzinājums dažādu nieru darbības traucējumu pakāpju gadījumā attiecībā pret veseliem indivīdiem
Farmakokinētikas raksturlielums | Veseli indivīdi | 3. stadijas HNS | 4. stadijas HNS | 5. stadijas HNS | |
HD | PD | ||||
n | 25 | 15 | 14 | 14 | 8 |
Deva (μg/kg) | 0,240 | 0,047 | 0,036 | 0,240 | 0,240 |
CL/F (l/st) | 3,6 ± 1,0 | 1,8 ± 0,5 | 1,5 ± 0,4 | 1,8 ± 0,8 | 1,8 ± 0,8 |
t½(st) | 5,9 ± 2,8 | 16,8 ± 2,6 | 19,7 ± 7,2 | 13,9 ± 5,1 | 17,7 ± 9,6 |
fu* (%) | 0,06 ± 0,01 | 0,06 ± 0,01 | 0,07 ± 0,02 | 0,09 ± 0,04 | 0,13 ± 0,08 |
* Noteikts, ja parikalcitola koncentrācija ir 15 nM. |
Pēc perorālas parikalcitola kapsulu lietošanas tā farmakokinētikas raksturojums 3. un 5. stadijas HNS gadījumā bija salīdzināms. Tāpēc nekādas īpašas devas korekcijas, izņemot norādītās, nav nepieciešamas (skatīt 4.2. apakšpunktu).
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Nozīmīgākie atklājumi atkārtotu devu toksikoloģijas pētījumos grauzējiem un suņiem kopumā bija attiecināmi uz parikalcitola kalciēmisko darbību. Efekti, kas nebija tieši saistīti ar hiperkalciēmiju, iekļāva arī samazinātu leikocītu skaitu un aizkrūts dziedzera atrofiju suņiem, kā arī izmainītus APTT raksturlielumus (palielināti suņiem, samazināti žurkām). Leikocītu skaita pārmaiņas klīniskajos pētījumos ar parikalcitolu netika novērotas.
Parikalcitols neietekmēja žurku auglību, un nebija teratogēnas ietekmes pazīmju žurkām vai trušiem. Lielas citu D vitamīna preparātu devas, kas lietotas grūsnības laikā dzīvniekiem, izraisīja teratoģenēzi. Novērots, ka parikalcitols ietekmē augļa dzīvotspēju, kā arī veicina nozīmīgu peri-natālās un post-natālās mirstības palielināšanos jaundzimušām žurkām, ja lietots mātītei toksiskās devās.
In-vitro un in-vivo genotoksicitātes testu sērijās parikalcitolam nav konstatēts genotoksisks potenciāls.
Kancerogenitātes pētījumi grauzējiem neliecina par īpašu risku, lietojot cilvēkam.
Lietotās parikalcitola devas un/vai sistēmiskā iedarbība bija nedaudz lielāka nekā terapeitiskās devas/sistēmiskā iedarbība.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Kapsulas saturs:
Vidēja garuma ķēžu triglicerīdi
Etilspirts
Butilhidroksitoluols
Kapsulas apvalks:
1 mikrograms | 2 mikrogrami | |
Želatīns | Želatīns | |
Glicerīns | Glicerīns | |
Ūdens | Ūdens | |
Titāna dioksīds (E171) | Titāna dioksīds (E171) | |
Melnais dzelzs oksīds (E172) | Sarkanais dzelzs oksīds (E172) | |
Dzeltenais dzelzs oksīds (E172) |
Melnā tinte:
Propilēnglikols
Melnais dzelzs oksīds (E172)
Polivinilacetāta ftalāts
Makrogols 400
Amonija hidroksīds
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
2 gadi.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Augsta blīvuma polietilēna (ABPE) pudeles, kas noslēgtas ar bērniem neatveramiem polipropilēna vāciņiem. Katrā pudelē ir 30 kapsulas.
PVH/ fluorpolimēra/ alumīnija blistera plāksnītes, kas satur 7 kapsulas. Katrā kastītē ir 1 vai 4 blistera plāksnītes. Iepakots ārējā kastītē un satur vai nu 7 vai 28 kapsulas.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai
Nav īpašu prasību.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
AbbVie SIA
Vaiņodes 1, Rīga, LV 1004
Latvija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(I)
Zemplar, 1 mikrograms 07-0350
Zemplar, 2 mikrogrami 07-0351
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS / PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 2008. gada 17. janvāris
Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2012. gada 21. maijs
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
05/2018