Ultravist 769 mg/ml šķīdums injekcijām un infūzijām
Uzglabāt temperatūrā līdz 30°C. Sargāt no gaismas un jonizējošā starojuma.
Iopromidum
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Maks. cenu diapazons
€ ar PVN
361.73 €
96-0120-01
96-0120
Bayer AG, Germany
03-MAY-11
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
769 mg/ml
Šķīdums injekcijām/infūzijām
Ir apstiprināta
Bayer AG, Germany
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Ultravist 623 mg/ml šķīdums injekcijām un infūzijām
Ultravist 769 mg/ml šķīdums injekcijām un infūzijām
Iopromidum
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.
Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam (radiologam), kas Jums ievada Ultravist vai radioloģiskās izmeklēšanas centra personālam.
Šīs zāles ir parakstītas Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
Kas ir Ultravist un kādam nolūkam to lieto
Kas Jums jāzina pirms Ultravist lietošanas
Kā lietot Ultravist
Iespējamās blakusparādības
Kā uzglabāt Ultravist
Iepakojuma saturs un cita informācija
Kas ir Ultravist un kādam nolūkam to lieto
Zāles lieto tikai diagnostikas vajadzībām.
Ultravist ir kontrastviela, kas tiek injicēta pacientam pirms dažāda veida rentgenoloģiskas izmeklēšanas: datortomogrāfijas, angiogrāfijas (asinsvadu izmeklēšanas), urogrāfijas (urīnceļu izmeklēšanas) un ķermeņa dobumu (piemēram, locītavu) izmeklēšanas.
Ultravist, tāpat kā citas injicējamās rentgena kontrastvielas, satur jodu. Tā kā jods absorbē rentgena starus, kontrastviela pastiprina staru absorbciju. Ķermeņa daļas, kuras akumulē Ultravist, kļūst gaišākas rentgenizmeklējuma laikā.
Atkarībā no šo zāļu lietošanas veida un koncentrācijas Ultravist nodrošina vēnu un artēriju vizualizāciju, urīnceļu, nieru, smadzeņu, sirds un ķermeņa dobumu patoloģiju atklāšanu.
Kas Jums jāzina pirms Ultravist lietošanas
Pirms Ultravist ievadīšanas izstāstiet ārstam, ja Jums ir trauksme, jo izteikts uzbudinājuma stāvoklis, trauksme vai sāpes var palielināt blakusparādību risku vai pastiprināt ar kontrastvielu saistītas reakcijas (skatīt 4. punktu).
Ja Jums ir multiplā mieloma (kaula smadzeņu plazmas šūnu vēzis), diabēts, poliūrija (palielināts urīna daudzums) vai oligūrija (samazināts urīna daudzums), hiperurikēmija/podagra (augsts urīnskābes līmenis asinīs), ja esat vecāka gadagājuma, jaundzimušais, zīdainis vai mazs bērns, Jums var būt paaugstināts kontrastvielas izraisītas nefrotoksicitātes (Ultravist izraisīta nieru bojājuma) risks. Lai no tā izvairītos, ārsts pārliecināsies, ka pirms izmeklējuma esat uzņēmis pietiekami daudz šķidruma.
Nelietojiet Ultravist šādos gadījumos:
Ultravist lietošanai nav absolūtu kontrindikāciju.
Īpaša piesardzība, lietojot Ultravist, nepieciešama šādos gadījumos:
ja Jums ir paaugstināta jutība (alerģija) pret Ultravist vai kādu no tā palīgvielām, ja Jums jebkad iepriekš bijusi paaugstinātas jutības reakcija pret kādu citu kontrastvielu, ja Jums ir vai iepriekš bijusi bronhiālā astma vai citas alerģijas,
ja Jūs lietojat bēta blokatorus (zāles paaugstināta asinsspiediena ārstēšanai),
ja Jums ir sirds un asinsrites slimība,
ja Jums ir nieru funkcijas traucējumi,
ja Jums ir hipertireoze (pastiprināta vairogdziedzera darbība) vai kākslis (palielināts vairogdziedzeris),
ja Jums ir CNS (centrālās nervu sistēmas) slimība, piemēram, krampju lēkmes,
ja Jums ir cukura diabēts,
ja Jums ir multiplā mieloma (kaulu smadzeņu plazmas šūnu vēzis) vai paraproteinēmija (palielināts paraproteīna daudzums asinīs),
ja Jums ir feohromocitoma (virsnieru dziedzera slimība),
ja Jums ir myasthenia gravis (hroniska muskuļu slimība).
Ja Jums ir kāda no zemāk minētajām slimībām, izstāstiet to ārstam. Ārsts pieņems lēmumu, vai plānotā izmeklēšana Jums ir iespējama.
Pēc rtg-kontrastvielu, tai skaitā Ultravist, lietošanas var novērot alerģiskas reakcijas. (skatīt 4. punktu). Iespējamas arī vēlīnās reakcijas (vairākas stundas vai dienas vēlāk).
Smagu reakciju pirmās pazīmes var būt šādas: viegla sejas, lūpu, mēles vai rīkles tūska, acu konjunktīvas iekaisums (konjunktivīts), klepus, nieze, iesnas, šķaudīšana, nātrene, kas var parādīties neatkarīgi no kontrastvielas devas. Šādos gadījumos kontrastvielas ievadīšana nekavējoties jāpārtrauc, ja nepieciešams, intravenozi jāuzsāk specifiska medikamentozā terapija.
Citas zāles un Ultravist
Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot.
Dažas zāles var ietekmēt Ultravist iedarbību Jūsu organismā. Tās ir:
biguanīdi (metformīns) (dažas zāles, ko lieto diabēta ārstēšanā),
interleikīns (zāles, ko lieto vēža ārstēšanas laikā),
radioaktīvas substances, ko lieto vairogdziedzera slimību ārstēšanai.
Ārsts Jums paskaidros, kā lietot šīs zāles pirms izmeklēšanas.
Ultravist kopā ar uzturu, dzērienu un alkoholu
Pirms un pēc Ultravist ievadīšanas Jums jāuzņem pietiekams šķidruma daudzums. Turpmākos norādījumus, kā sagatavoties izmeklēšanai, Jums sniegs Jūsu ārsts.
Grūtniecība
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu. Nav veikti klīniski pētījumi par Ultravist lietošanu grūtniecēm.
Pētījumi ar dzīvniekiem nenorāda uz kaitīgu ietekmi uz grūtniecību, embrionālo/augļa attīstību, dzemdībām vai pēcdzemdību attīstību pēc Ultravist lietošanas.
Barošana ar krūti
Ultravist lietošanas drošums barošanas ar krūti periodā nav pētīts. Tā kā tikai neliels daudzums aktīvās vielas – jopromīda – izdalās ar mātes pienu, maz ticams, ka tas varētu radīt kaitīgu ietekmi uz zīdaiņiem, kas tiek baroti ar krūti.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Nav zināms vai Ultravist ietekmē transportlīdzekļu vadīšanu un mehānismu apkalpošanu.
3. Kā lietot Ultravist
Ultravist Jums ievadīs speciāli apmācīts veselības aprūpes speciālists.
Ultravist tiks ievadīts ar tievu adatu asinsvadā, parasti plaukstas virspusē vai apakšdelma iekšpusē. Ultravist var tikt ievadīts arī ķermeņa dobumā. To darīs tieši pirms rentgenoloģiskās izmeklēšanas.
Jums nepieciešamo Ultravist devu aprēķinās ārsts, tā būs atkarīga no Jūsu vecuma, svara un plānotās rtg-izmeklēšanas veida. Ultravist injekcijas ātrums un laiks līdz rtg-izmeklēšanai arī ir atkarīgs no plānotās rtg-izmeklēšanas veida. Lielākajai daļai rtg-izmeklēšanas veidu nepieciešama tikai viena Ultravist deva.
Pēc Ultravist ievadīšanas Jūs novēros, jo iespējamas smagas blakusparādības.
Devas intravaskulārai ievadīšanai (Jūsu asinsvadu izmeklēšanai)
Parasti devām, kas nepārsniedz 1,5 g joda uz vienu kg ķermeņa svara, ir laba panesība. Tas atbilst 5 ml Ultravist 623 mg/ml uz kg ķermeņa svara vai 4,05 ml Ultravist 769 mg/ml uz kg ķermeņa svara.
Devas lietošanai ķermeņa dobumos
Artrogrāfijai: 5 – 15 ml
Endoskopiskai retrogrādai holangiopankreatogrāfijai (ERHP): deva atkarīga no klīniskā jautājuma un vizualizējamās struktūras apjoma.
Pacienti ar nieru darbības traucējumiem
Ja Jums ir nieru darbības traucējumi, Jums tiks ievadīta mazākā iespējamā deva, lai samazinātu kontrastvielas izraisīta nieru bojājuma risku.
Ja Ultravist ir lietots vairāk nekā noteikts
Pārdozēšana ir maz ticama. Ja tas tomēr notiks, ārsts veiks simptomātisku ārstēšanu. Jūsu ārsts var izlemt izvadīt Ultravist no Jūsu organisma ar dialīzes palīdzību.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Visbiežāk ziņotās blakusparādības ir galvassāpes, slikta dūša un asinsvadu paplašināšanās.
Blakusparādības, kas saistītas ar jodu saturošas kontrastvielas intravaskulāru lietošanu, parasti ir vieglas līdz vidēji smagas un parasti pārejošas. Tomēr ir ziņojumi arī par smagām un dzīvībai bīstamām blakusparādībām un nāves gadījumiem.
Iespējamās blakusparādības uzskaitītas zemāk pēc to sastopamības biežuma
Bieži (novēro 1 līdz 10 no katriem 100 pacientiem)
Reibonis, galvassāpes, garšas sajūtas traucējumi, neskaidra vai traucēta redze, sāpes vai diskomforts krūškurvī, paaugstināts asinsspiediens, asinsvadu paplašināšanās, vemšana, slikta dūša,
sāpes, reakcijas injekcijas vietā, iekaisums un mīksto audu bojājums gadījumā, ja Ultravist izkļūst ārpus injekcijas vietas, karstuma sajūta.
Retāk (novēro 1 līdz 10 no katriem 1000 pacientiem)
Paaugstinātas jutības/anafilaktiskas (alerģijai līdzīgas reakcijas (anafilaktiskais šoks, elpošanas apstāšanās, bronhospazms, balsenes, rīkles, sejas tūska, mēles tūska, balsenes vai rīkles spazms, astma, konjunktivīts, acu asarošana, šķavas, klepus, gļotādas tūska, iesnas, aizsmakums, rīkles kairinājums, nātrene, nieze, angioneirotiskā tūska,
vazovagālas reakcijas (apziņas zudums, ģībonis), apjukums, nemiers, parestēzija (neparastas sajūtas ādā, piemēram, dedzināšana, durstīšana, nieze vai tirpoņa), hipoestēzija (taustes vai jušanas pavājināšanās), miegainība,
aritmija (sirdsdarbības vai sirds ritma traucējumi),
pazemināts asinsspiediens,
apgrūtināta elpošana
sāpes vēderā,
tūska.
Reti (novēro 1 līdz 10 no katriem 10 000 pacientiem)
Trauksme,
sirds apstāšanās, miokarda išēmija (sāpes sirds muskulī, ko izraisa sirds asinsapgādes pārtraukums), palpitācijas (sirds neregulāra, paātrināta vai pulsējoša darbība).
Nav zināmi (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)
Tireotoksiskā krīze (vairogdziedzera pastiprinātas darbības smaga komplikācija), vairogdziedzera funkcijas izmaiņas,
koma, smadzeņu išēmija/infarkts (smadzeņu asinsapgādes samazināšanās), insults, smadzeņu tūska, krampji, pārejošs kortikāls aklums (redzes problēmas), samaņas zudums, uzbudinājums, atmiņas zudums, trīce, runas traucējumi, parēze/paralīze (daļējs vai pilnīgs kustību zudums),
dzirdes traucējumi,
miokarda infarkts (sirdslēkme), sirds mazspēja, bradikardija (palēnināta sirdsdarbība), tahikardija (paātrināta sirdsdarbība), cianoze (zilganas nokrāsas āda un gļotādas skābekļa trūkuma dēļ),
šoks, trombembolija (asins recekļu veidošanās asinsvados, kas izraisa insultu), asinsvadu spazmas,
plaušu tūska, elpošanas mazspēja, aspirācija (svešķermeņa ieelpošana plaušās),
disfāgija (apgrūtināta rīšana), siekalu dziedzeru pietūkums, caureja,
bullozi stāvokļi (piemēram, Stīvensa-Džonsona sindroms vai Laiela sindroms) (smagu iekaisuma čūlu veidošanās uz ādas un gļotādām), izsitumi, eritēma (ādas apsārtums), hiperhidroze (pastiprināta svīšana),
kompresijas sindroms ekstravazācijas gadījumā (spiediens uz muskuli, kas izraisa muskuļu un nervu bojājumu un apgrūtina asins plūsmu),
nieru bojājums, akūta nieru mazspēja,
nogurums, drebuļi, bālums,
ķermeņa temperatūras svārstības.
Papildus iepriekš minētajām blakusparādībām ar nezināmu biežumu tika novērotas šādas blakusparādības, kas saistītas ar ERHP: paaugstināts aizkuņģa dziedzera fermentu līmenis un pankreatīts.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīga, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv" www.zva.gov.lv
Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Ultravist
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Sargāt no gaismas un jonizējošā starojuma. Uzglabāt temperatūrā līdz 30oC.
Nelietot zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz ārējā iepakojuma pēc Derīgs līdz. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Ultravist satur
- Aktīvā viela ir jopromīds.
1 ml Ultravist satur 623 mg jopromīda (Iopromidum), kas atbilst 300 mg joda ūdens šķīdumā.
1 ml Ultravist satur 769 mg jopromīda (Iopromidum), kas atbilst 370 mg joda ūdens šķīdumā.
- Pārējās sastāvdaļas: kalcija dinātrija edetāts, trometamols, sālsskābe, ūdens injekcijām
Ultravist ārējais izskats un iepakojums
Ultravist ir dzidrs, bezkrāsains līdz gaiši dzeltens šķīdums bez redzamām daļiņām.
Iepakojums
Ampula/flakons: bezkrāsains, I tipa stikls;
Pudelīte: bezkrāsains, II tipa stikls;
Korķis: hloro- butila elastomērs;
Vāciņš: alumīnijs, pārklāts ar laku no iekšpuses un ārpuses, krāsains polipropilēna disks.
Ultravist 623 mg/ml
5 ml ampulas. Katrs iepakojums satur 1 ampulu.
50 ml, 75 ml, 100 ml, 125 ml, 150 ml, 200 ml pudelītes. Katrs iepakojums satur 10 pudelītes.
500 ml pudelītes. Katrs iepakojums satur 8 pudelītes.
Ultravist 769 mg/ml
50 ml, 75 ml, 100 ml, 125 ml, 150 ml, 200 ml pudelītes. Katrs iepakojums satur 10 pudelītes.
500 ml pudelītes. Katrs iepakojums satur 8 pudelītes.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks:
Bayer AG
Kaiser-Wilhelm-Allee 1
51373 Leverkusen
Vācija
Ražotājs:
Bayer AG
Müllerstraße 178
13353, Berlin
Vācija
Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:
SIA Bayer
Tālrunis: 67845563
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 10/2017
___________________________________________________________________________
Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem.
Pirms lietošanas Ultravist jāsasilda līdz ķermeņa temperatūrai.
Ultravist ir dzidrs, bezkrāsains šķidrums bez redzamām daļiņām.
Pirms lietošanas kontrastviela vizuāli jāpārbauda; to nedrīkst lietot, ja izmainīta tās krāsa, ja tā satur piemaisījumus (tai skaitā kristālus), kā arī gadījumā, ja bojāts konteineris. Tā kā Ultravist ir augstas koncentrācijas šķīdums, ļoti reti var novērot kristalizāciju (novēro duļķainu pienveida šķīdumu vai nogulsnes uz sānu malām vai peldošus kristālus).
Ampulas/pudelītes
Kontrastvielas šķīdums jāievelk šļircē vai infūzijas pudelē, kas pievienota sistēmai, tieši pirms izmeklēšanas uzsākšanas.
Gumijas korķi nekad nevajadzētu pārdurt vairāk kā vienu reizi, lai izvairītos no lielāka korķa mikrodaļiņu daudzuma nokļūšanas šķīdumā. Korķa pārduršanai un kontrastvielas atsūkšanai ieteicama garu adatu izmantošana ar maksimālo diametru 18G (atsūkšanai domātas adatas ar sānu atvērumu, piemēram, Nocore-Admix adatas ir īpaši piemērotas).
Jebkura kontrastviela, kas netiek izmantota izmeklēšanai, jāiznīcina.
Lielas devas iepakojumi (tikai intravaskulārai ievadīšanai)
Lai vairākkārt atsūktu kontrastvielu no 200 ml vai lielāka konteinera, jāievēro šādi norādījumi:
Vairākkārtēja kontrastvielas atsūkšana pieļaujama tikai no tiem konteineriem, kas domāti vairākkārtējai lietošanai.
Pudeles gumijas korķi nekad nevajadzētu pārdurt vairāk kā vienu reizi, lai izvairītos no lielāka korķa mikrodaļiņu daudzuma nokļūšanas šķīdumā.
Kontrastviela jāievada izmantojot automātisko injektoru vai citu ierīci, kas nodrošina tās sterilitāti.
Lai izvairītos no krustotas inficēšanās, pēc katra pacienta jānomaina savienotājcaurulīte no pacienta uz injektoru (pacienta caurulīte).
Kad infūzijas pudele ir tukša vai 10 stundas pēc pirmās konteinera atvēršanas, savienotājcaurulītes, kā arī visas nomaināmās injektora daļas ir jāizmet.
Pudelē pāri palikusī kontrastviela, savienotājcaurulītes un visas nomaināmās perfuzora daļas jāizmet 10 stundas pēc pirmās konteinera atvēršanas.
Jāievēro arī tie papildu norādījumi, ko sniedz attiecīgās iekārtas ražotājs.
SASKAŅOTS ZVA 16-11-2017
PAGE
PAGE 1
ZĀĻU APRAKSTS
ZĀĻU NOSAUKUMS
Ultravist 623 mg/ml šķīdums injekcijām un infūzijām
Ultravist 769 mg/ml šķīdums injekcijām un infūzijām
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
1 ml Ultravist satur 623 mg jopromīda (Iopromidum), kas atbilst 300 mg joda.
1 ml Ultravist satur 769 mg jopromīda (Iopromidum), kas atbilst 370 mg joda.
Palīgviela ar zināmu iedarbību
Katrs ml satur 0,000534 mmol (atbilst 0,0123mg) nātrija.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Šķīdums injekcijām un infūzijām.
Dzidrs, bezkrāsains līdz gaiši dzeltens šķīdums bez redzamām daļiņām.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Šīs zāles paredzētas tikai diagnostiskai lietošanai.
Ultravist 623 mg/ml šķīdums injekcijām un infūzijām
Intravaskulārai lietošanai un ķermeņa dobumu vizualizēšanai. Nav paredzēts intratekālai lietošanai.
Datortomogrāfijas (DT) kontrasta pastiprināšana, arteriogrāfija un venogrāfija, tai skaitā intravenoza/intraarteriāla digitāla subtrakcijas angiogrāfija (DSA); intravenozā urogrāfija, ķermeņa dobumu vizualizēšana (piemēram, artrogrāfija), izņemot subarahnoidālās telpas izmeklēšanu.
Ultravist 769 mg/ml šķīdums injekcijām un infūzijām
Intravaskulārai lietošanai un ķermeņa dobumu vizualizēšanai. Nav paredzēts intratekālai lietošanai.
Datortomogrāfijas (DT) kontrasta pastiprināšana, arteriogrāfija un venogrāfija, tai skaitā intravenoza digitāla subtrakcijas angiogrāfija (DSA), īpaši angiokardiogrāfija; intravenozā urogrāfija, ķermeņa dobumu vizualizēšana (piemēram, artrogrāfija), izņemot subarahnoidālās telpas izmeklēšanu.
4.2. Devas un lietošanas veids
4.2.1. Vispārēja informācija
Sasildīšana pirms lietošanas
Kontrastvielai, kas pirms ievadīšanas sasildīta līdz ķermeņa temperatūrai, ir labāka panesība, turklāt, samazinātās viskozitātes, dēļ to ir vieglāk ievadīt. Papildus norādījumus par lietošanu skatīt 6.6. apakšpunktā.
4.2.2. Devas
4.2.2.1. Devas intravaskulārai lietošanai
Deva jāpiemēro, ņemot vērā pacienta vecumu, svaru, klīnisko stāvokli un izmeklēšanas tehniku.
Zemāk norādītās devas ir tikai rekomendācijas, tās atspoguļo parastās devas normālam caurmēra pieaugušajam ar svaru 70 kg. Devas norādītas atsevišķām injekcijām vai uz kilogramu (kg) ķermeņa svara (ĶS).
Parasti devām, kas nepārsniedz 1,5 g joda uz vienu kg ķermeņa svara, ir laba panesība.
Ieteicamās devas atsevišķām injekcijām:
Konvencionālā angiogrāfija
Aortas loka angiogrāfija 50-80 ml Ultravist 623 mg/ml
Selektīva angiogrāfija 6-15 ml Ultravist 623 mg/ml
Torakāla aortogrāfija 50-80 ml Ultravist 623/769 mg/ml
Abdomināla aortogrāfija 40-60 ml Ultravist 623 mg/ml
Arteriogrāfija:
Augšējās ekstremitātes 8-12 ml Ultravist 623 mg/ml
Apakšējās ekstremitātes 20-30 ml Ultravist 623 mg/ml
Angiokardiogrāfija:
Sirds kambari 40-60 ml Ultravist 769 mg/ml
Intrakoronāri 5- 8 ml Ultravist 769 mg/ml
Venogrāfija:
Augšējās ekstremitātes 15-30 ml Ultravist 623 mg/ml
Apakšējās ekstremitātes 30-60 ml Ultravist 623 mg/ml
Intravenozā DSA
Intravenoza 30-60 ml Ultravist 623/769 mg/ml injekcija bolus veidā (injekcijas ātrums 8-12 ml/sek. elkoņa vēnā; 10-20 ml/sek. – dobajā vēnā) ieteicama tikai stumbra lielo asinsvadu kontrasta demonstrācijai. Kontrastvielas daudzumu, kas paliek vēnās, var samazināt un diagnostiski izmantot tūlīt pēc injekcijas bolus veidā, izskalojot ar fizioloģisko šķīdumu.
Pieaugušie
30-60 ml Ultravist 623/769 mg/ml.
Intraarteriālā DSA
Intraarteriālai DSA lietotā deva un koncentrācija var būt mazāka kā konvenciālā angiogrāfijā lietotā.
Datortomogrāfija (DT)
Cik vien iespējams, Ultravist jāievada intravenozi bolus veidā, ieteicams izmantot injektoru. Tikai, izmantojot lēnu skeneri, lai nodrošinātu relatīvi stabilu, bet ne maksimālu, līmeni asinīs, bolus veidā jāievada apmēram puse no kopējās devas un atlikušais daudzums 2-6 minūšu laikā.
Spirāles DT ,it īpaši daudzplakņu tehnikā, dod iespēju ātri iegūt lielu datu apjomu vienas elpas aiztures laikā. Lai optimizētu intravenozi ievadītas bolus injekcijas (80-150 ml Ultravist 623 mg/ml) efektu interesējošā apvidū (pastiprinājuma maksimumu, laiku un ilgumu), ļoti ieteicams izmantot automātisko injektoru.
Visa ķermeņa DT
Datortomogrāfijā nepieciešamā kontrastvielas deva un ievadīšanas ātrums atkarīgi no izmeklējamā orgāna, diagnostikas problēmas un galvenokārt no izmantotā skenera atšķirīgā attēla un vizualizācijas rekonstrukcijas laika.
Kraniālā DT
Pieaugušie:
Ultravist 623 mg/ml : 1,0-2,0 ml/kg ķermeņa svara.
Ultravist 769 mg/ml: 1,0-1,5 ml/kg ķermeņa svara.
Intravenozā urogrāfija
Bērna nieru nenobriedušiem nefroniem raksturīga fizioloģiski vāja koncentrēšanas spēja, tāpēc nepieciešama relatīvi liela kontrastvielas deva.
Ieteicamas šādas devas:
Jaundzimušie 1,2 g I/kg ĶS = 4,0 ml/kg ĶS Ultravist 623 mg/ml
(<1 mēnesis)
= 3,2 ml/kg ĶS Ultravist 769 mg/ml
Zīdaiņi un mazbērni 1,0 g I/kg ĶS = 3,0 ml/kg ĶS Ultravist 623 mg/ml
(1 mēnesis-2 gadi)
= 2,7 ml/kg ĶS Ultravist 769 mg/ml
Bērni 0,5 g I/kg ĶS = 1,5 ml/kg ĶS Ultravist 623 mg/ml
(2-11 gadi)
= 1,4 ml/kg ĶS Ultravist 769 mg/ml
Jaunieši un pieaugušie 0,3 g I/kg ĶS = 1,0 ml/kg ĶS Ultravist 623 mg/ml
= 0,8 ml/kg ĶS Ultravist 769 mg/ml
Īpašu indikāciju gadījumā, ja uzskata par nepieciešamu, pieaugušiem var paaugstināt devu.
Rtg-uzņēmumu veikšanas laiks
Ja tiek ievērotas augstāk minētās dozēšanas vadlīnijas un Ultravist 623/769 mg/ml tiek ievadīts ilgāk kā 1-2 minūtes, nieru parenhīma labi vizualizējas 3-5 minūtes, nieru bļodiņa un urīnceļi 8-15 minūtes pēc ievadīšanas sākuma. Mazākais laiks attiecas uz jauniem, lielākais – uz vecākiem pacientiem.
Parasti ieteicams pirmo rtg-uzņēmumu izdarīt tikai 2-3 minūtes pēc kontrastvielas ievadīšanas. Jaundzimušiem, bērniem un pacientiem ar traucētu nieru funkciju vēlāk izdarīti rtg-uzņēmumi uzlabo urīnceļu vizualizāciju.
4.2.2.2. Devas ievadīšanai citos ķermeņa dobumos
Artrogrāfijas, histerosalpingogrāfijas un ERHP (endoskopiskas retrogrādas holangiopankreatogrāfijas) laikā kontrastvielas injekcija jākontrolē fluoroskopiski.
Ieteicamās devas vienreizējai izmeklēšanai:
devu var mainīt atkarībā no pacienta vecuma, svara un vispārējā stāvokļa. Tā ir atkarīga arī no klīniskās problēmas, izmeklēšanas tehnikas un izmeklējamā apvidus. Zemāk norādītās devas ir tikai rekomendācijas un atspoguļo tikai vidējās devas vidusmēra pieaugušam pacientam.
Artrogrāfija: 5-15 ml Ultravist 623/769 mg/ml.
ERHP: Deva galvenokārt atkarīga no klīniskā jautājuma un vizualizējamās struktūras apjoma.
Citi: Deva galvenokārt atkarīga no klīniskā jautājuma un vizualizējamās struktūras apjoma.
4.2.3. Papildus informācija par īpašām pacientu grupām
4.2.3.1. Jaundzimušie (< 1 mēnesi) un zīdaiņi (1 mēnesis – 2 gadi)
Zīdaiņi (līdz 1 gada vecumam) un īpaši jaundzimušie ir jutīgi pret elektrolītu līdzsvara traucējumiem un hemodinamiskām izmaiņām. Jāievēro piesardzība attiecībā uz ievadāmās kontrastvielas devu, radioloģiskās izmeklēšanas tehnisko izpildījumu un pacienta stāvokli.
4.2.3.2. Vecāka gadagājuma pacienti (65 gadi un vecāki)
Klīniskajos pētījumos jopromīda farmakokinētikā netika novērotas būtiskas atšķirības starp vecāka gadagājuma (65 gadi un vecāki) un jauniem pacientiem. Tāpēc nav īpašu ieteikumu devas pielāgošanā vecāka gadagājuma pacientiem izņemot tos, kas minēti 4.2.2. apakšpunktā.
4.2.3.3. Pacienti ar aknu darbības traucējumiem
Traucēta aknu darbība neietekmē jopromīda izvadīšanu, jo tikai 2% no devas tiek izvadīti ar fēcēm un jopromīds netiek metabolizēts. Pacientiem ar aknu darbības traucējumiem devas pielāgošana nav nepieciešama.
4.2.3.4. Pacienti ar nieru darbības traucējumiem
Tā kā jopromīds izdalās neizmainītā veidā galvenokārt caur nierēm, jopromīda izvadīšana pacientiem ar nieru darbības traucējumiem ir kavēta. Lai izvairītos no kontrastvielas izraisīta papildus nieru bojājuma, pacientiem ar esošiem nieru darbības traucējumiem jālieto minimālā iespējamā deva (skatīt arī 4.4. apakšpunktu).
4.3. Kontrindikācijas
Ultravist lietošanai nav absolūtu kontrindikāciju.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
4.4.1. Visām indikācijām
Paaugstinātas jutības reakcijas
Ultravist var izraisīt anafilaktiskas/paaugstinātas jutības reakcijas vai citas idiosinkrāzijas reakcijas, kam raksturīga kardiovaskulāra, respiratora vai ādas izpausme.
Alerģijai līdzīgo reakciju smaguma pakāpe var variēt no vieglas līdz smagai, tajā skaitā iespējams arī šoks (skatīt 4.8. apakšpunktu). Galvenokārt šīs reakcijas parādās 30 minūšu laikā pēc zāļu ievadīšanas. Tomēr var novērot arī vēlīna tipa reakcijas (dažas stundas līdz dažas dienas vēlāk).
Paaugstinātas jutības reakciju risks ir lielāks:
gadījumā, ja iepriekš novērotas reakcijas pret kontrastvielām,
pacientiem, kuriem anamnēzē bijusi bronhiālā astma vai citas alerģiskas slimības.
Pacientiem ar zināmu paaugstinātu jutību pret Ultravist vai kādu no palīgvielām, vai iepriekšēju paaugstinātas jutības reakciju pret kādu citu jodu saturošu kontrastvielu nepieciešams īpaši rūpīgs riska/ieguvuma izvērtējums, jo pastāv paaugstināts šādu reakciju (tai skaitā smagu reakciju) risks.
Taču šādas reakcijas ir neregulāras un iepriekš neparedzamas.
Pacientiem, kuriem bēta-blokatoru lietošanas laikā ir novērotas šādas reakcijas, var būt rezistence pret terapiju ar bēta-agonistiem (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Pacientiem ar kardiovaskulārām slimībām smagu vai pat fatālu paaugstinātas jutības reakciju risks ir lielāks.
Tā kā pēc zāļu lietošanas iespējama paaugstinātu jutības reakciju attīstība, ieteicams pēc procedūras pacientus novērot.
Visiem pacientiem jābūt pieejamai neatliekamajai palīdzībai.
Pacientiem ar paaugstinātu akūtu alerģijai līdzīgu reakciju risku, pacientiem ar agrāk novērotu vidēju vai smagu akūtu reakciju, astmu vai alerģiju, kam nepieciešama terapija, var apsvērt premedikāciju ar kortikosteroīdiem.
4.4.1.2. Vairogdziedzera funkcijas traucējumi
Īpaši rūpīga ieguvuma/riska novērtēšana jāveic pacientiem ar zināmu hipertireozi vai strumu, vai aizdomām par to, jo šādiem pacientiem jodu saturošas kontrastvielas var izraisīt hipertireozi vai tireotoksisko krīzi. Pacientiem ar zināmu hipertireozi vai aizdomām par to, pirms Ultravist lietošanas un/vai profilaktiskas tireostatiskās terapijas jāpārbauda vairogdziedzera funkcija.
Jaundzimušajiem, īpaši priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem, kuri saņēmuši Ultravist vai nu caur māti grūtniecības laikā, vai jaundzimušā periodā, ieteicams novērot vairogdziedzera funkciju, jo lielu joda devu iedarbība var izraisīt hipotireozi, kurai, iespējams, vajadzīga terapija.
4.4.1.3. CNS traucējumi
Pacientiem ar CNS traucējumiem var būt paaugstināts neiroloģisku komplikāciju risks saistībā ar Ultravist lietošanu. Neiroloģiskas komplikācijas biežāk novēro pēc smadzeņu angiogrāfijas un ar to saistītām manipulācijām.
Jāievēro piesardzība situācijās, kad iespējams pazemināts krampju rašanās slieksnis, piemēram, ar krampjiem anamnēzē un vienlaicīgi lietojot atsevišķas zāles.
Faktori, kas palielina hematoencefālās barjeras caurlaidību var veicināt kontrastvielas nokļūšanu smadzeņu audos, kas var izsaukt CNS reakcijas.
4.4.1.4. Hidratācija
Pirms un pēc intravaskulāras Ultravist ievadīšanas jānodrošina adekvāta hidratācija, lai samazinātu kontrastvielas izraisītas nefrotoksicitātes risku (skatīt arī 4.4.2.1. apakšpunktu). Tas īpaši attiecas uz pacientiem ar multiplo mielomu, cukura diabētu, poliūriju, oligūriju, hiperurikēmiju, kā arī jaundzimušiem, zīdaiņiem, maziem bērniem un gados vecākiem pacientiem
4.4.1.5. Trauksme
Izteikts uzbudinājums, trauksme un sāpes var paaugstināt blakusparādību risku vai pastiprināt ar kontrastvielas lietošanu saistītās reakcijas. Šādiem pacientiem jāveic atbilstoša terapija, lai mazinātu trauksmes stāvokli.
4.4.1.6. Testēšana
Paaugstinātas jutības pārbaude, lietojot nelielu kontrastvielas testa devu, nav ieteicama, jo tai nav prognostiskas vērtības. Turklāt pati paaugstinātas jutības pārbaude var izraisīt smagas un pat letālas paaugstinātas jutības reakcijas.
4.4.2. Intravaskulāra ievadīšana
4.4.2.1. Nieru bojājums
Pēc Ultravist intravaskulāras lietošanas iespējama kontrastvielas izraisīta nefrotoksicitāte, kas klīniski izpaužas kā pārejoši nieru funkcijas traucējumi. Dažos gadījumos var attīstīties akūta nieru mazspēja.
Riska faktori ir, piemēram:
nieru mazspēja anamnēzē,
dehidratācija,
cukura diabēts,
multiplā mieloma/paraproteinēmija,
pacienti, kuri saņem atkārtotas vai lielas Ultravist devas.
Visiem pacientiem, kuri saņem Ultravist, jānodrošina adekvāta hidratācija.
Dialīzes pacientiem ar izsīkušu nieru funkciju Ultravist drīkst lietot radioloģiskām procedūrām, jo jodētā kontrastviela tiek izvadīta ar dialīzes palīdzību.
Sirds un asinsvadu slimības
Pacientiem ar smagu sirds slimību vai smagu koronāro artēriju slimību ir paaugstināts klīniski nozīmīgu hemodinamisku traucējumu un aritmijas risks.
Intravaskulāra kontrastvielas ievadīšana var paātrināt plaušu tūskas rašanos pacientiem ar sirds mazspēju.
Feohromocitoma
Pacientiem ar feohromocitomu var būt paaugstināts hipertensīvās krīzes risks.
Myasthenia gravis
Jodu saturošu kontrastvielu lietošana var pastiprināt Myasthenia gravis simptomus.
Trombembolijas gadījumi
Nejonu kontrastvielas maz ietekmē normālas fizioloģiskas funkcijas. No tā izriet, ka nejonu kontrastvielām in vitro ir mazāka antikoagulanta aktivitāte kā jonu kontrastvielām. Papildus kontrastvielai, vairāki faktori var veicināt trombembolijas attīstību, tai skaitā ievadīšanas ilgums, injekciju skaits, katetra un šļirces materiāls, pamatslimība un citas vienlaikus lietotas zāles. Tas jāapzinās, veicot asinsvadu kateterizāciju, tāpēc pedantiski jāievēro angiogrāfijas tehnika un katetrs bieži jāskalo ar fizioloģisko šķīdumu (ja iespējams, ar pievienotu heparīnu), kā arī jāsamazina ievadīšanas ilgums, tādējādi samazinot no procedūras atkarīgu trombozes un embolijas risku.
Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Biguanīdi (metformīns): pacientiem ar akūtu nieru mazspēju vai smagu hronisku nieru slimību biguanīda eliminācija var būt samazināta, kas var izraisīt biguanīdu akumulāciju un laktacidozi. Tā kā Ultravist ievadīšana var izraisīt nieru funkcijas traucējumus vai jau esošu nieru funkcijas traucējumu pasliktināšanos, pacientiem, kas lieto metformīnu var būt paaugstināts laktacidozes rašanās risks, īpaši tiem pacientiem, kam jau iepriekš bijis nieru bojājums (skatīt 4.4.2.1. apakšpunktu). Ņemot vērā nieru funkcijas rādītājus, jāapsver vai ir nepieciešama metformīna lietošanas pārtraukšana.
Interleikīns 2: vēlīna tipa reakciju biežums pēc Ultravist ievadīšanas ir lielāks pacientiem, kuri iepriekš saņēmuši interleikīnu 2 (līdz dažām nedēļām).
Radioizotopi: vairogdziedzera slimību diagnostika un ārstēšana ar tireotropiem radioizotopiem var būt traucēta pat vairākas nedēļas pēc Ultravist lietošanas, jo radioizotopu uzņemšana būs samazināta.
Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Nav veikti pietiekami un labi kontrolēti pētījumi grūtniecēm. Nav pietiekamu pierādījumu jonu kontrastvielas drošai lietošanai grūtniecības laikā. Tā kā grūtniecības laikā, cik vien iespējams, jāizvairās no radiācijas ietekmes, ieguvums no rtg izmeklēšanas ar vai bez kontrastvielas rūpīgi jāizvērtē pret potenciālo risku.
Pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda kaitīgu ietekmi uz grūtniecību, embrionālo/augļa attīstību, dzemdībām vai pēcdzemdību attīstību.
Barošana ar krūti
Nav veikti Ultravist drošības pētījumi bērniem, kuri tiek baroti ar krūti. Kontrastviela mātes pienā nonāk ļoti niecīgā daudzumā. Maz ticams, ka tā varētu izraisīt kaitējumu bērnam, kuru baro ar krūti (skatīt 4.4.1.2. apakšpunktu).
Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Nav zināma.
Nevēlamās blakusparādības
4.8.1. Drošības profila kopsavilkums
Kopējā Ultravist drošuma analīze ir balstīta uz datiem no pirmsreģistrācijas pētījumiem ar vairāk kā 3900 pacientiem un pēcreģistrācijas uzraudzības perioda pētījumiem, kuros iesaistīti vairāk kā 74 000 pacientu, kā arī datiem no blakusparādību ziņojumiem un literatūras.
Visbiežāk novērotās nevēlamās blakusparādības (≥ 4%) pacientiem, kas saņēma Ultravist ir: galvassāpes, slikta dūša un vazodilatācija.
Visnopietnākās blakusparādības pacientiem, kas saņēma Ultravist, ir anafilaktiskais šoks, elpošanas apstāšanās, bronhospazms, balsenes tūska, rīkles tūska, astma, koma, smadzeņu infarkts, insults, smadzeņu tūska, krampji, aritmija, sirds apstāšanās, miokarda išēmija, miokarda infarkts, sirds mazspēja, bradikardija, cianoze, hipotensija, šoks, elpošanas traucējumi, plaušu tūska, elpošanas mazspēja un aspirācija.
4.8.2. Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulā
Zemāk esošajā tabulā minētas nevēlamās blakusparādības, kas novērotas pēc Ultravist lietošanas. Tās klasificētas atbilstoši Orgānu sistēmu klasifikācijai (MedDRA versija 13.0 ). Lai aprakstītu noteiktas reakcijas, to sinonīmus un ar tām saistītos stāvokļus, ir izmantots vispiemērotākais MedDRA termins.
Klīniskajos pētījumos novērotās blakusparādības klasificētas atbilstoši to biežumam. Biežums ir definēts šādi:
bieži (≥1/100 līdz <1/10),
retāk (≥1/1000 līdz <1/100),
reti (≥1/10 000 līdz <1/1000).
Blakusparādības, kas novērotas tikai pēcreģistrācijas uzraudzības periodā un kurām nav iespējams noteikt biežumu, ir uzskaitītas zem „Nav zināmi”.
1. tabula. Klīniskajos pētījumos vai pēcreģistrācijas uzraudzības periodā ziņotās blakusparādības pacientiem, kuriem lietots Ultravist
Orgānu sistēmu klasifikācija
Bieži
Retāk
Reti
Nav zināmi
Imūnās sistēmas traucējumi
Paaugstinātas jutības/anafilaktiskas reakcijas
(anafilaktiskais šoks§)*), elpošanas apstāšanās§)*), bronhospazms*), balsenes*)/rīkles*)/sejas tūska,
mēles tūska§), balsenes/rīkles spazms§), astma§)*), konjunktivīts§),
acu asarošana§),
šķavas, klepus,
gļotādas tūska, rinīts§), aizsmakums§),
rīkles kairinājums§), nātrene, nieze, angioneirotiskā tūska)
Endokrīnās sistēmas traucējumi
Tireotoksiskā krīze
Vairogdziedzera funkcijas izmaiņas
Psihiskie traucējumi
Trauksme
Nervu sistēmas traucējumi
Reibonis
Galvassāpes
Garšas sajūtas traucējumi
Vazovagālas reakcijas
Apjukums
Nemiers
Parestēzija/hipoestēzija
Miegainība
Koma*)
Smadzeņu išēmija/infarkts*)
Insults*)
Smadzeņu tūskaa)*)
Krampji*)
Pārejošs kortikāls aklums a)
Samaņas zudums
Uzbudinājums
Amnēzija
Tremors
Runas traucējumi
Parēze/paralīze
Acu bojājumi
Neskaidra/
traucēta redze
Ausu un labirinta bojājumi
Dzirdes traucējumi
Sirds funkcijas traucējumi
Sāpes/
diskomforts krūškurvī
Aritmija*)
Sirds apstāšanās*) Miokarda išēmija*) Palpitācijas
Miokarda infarkts*)
Sirds mazspēja*)
Bradikardija*)
Tahikardija
Cianoze*)
Asinsvadu sistēmas traucējumi
Hipertensija Vazodilatācija
Hipotensija*)
Šoks*)
Trombembolija a) Asinsvadu spazmas a)
Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības
Apgrūtināta elpošana*)
Plaušu tūska*)
Elpošanas mazspēja*)
Aspirācija*)
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi
Slikta dūša
Vemšana
Sāpes vēderā
Disfāgija
Siekalu dziedzeru pietūkums
Caureja
Ādas un zemādas audu bojājumi
Bullozi stāvokļi (piemēram, Stīvensa-Džonsona vai Laiela sindroms)
Izsitumi
Eritēma
Hiperhidroze
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi
Kompresijas sindroms ekstravazācijas gadījumā a)
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi
Nieru bojājums a) Akūta nieru mazspējaa)
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
Sāpes
Reakcijas injekcijas vietā (dažāda veida, piemēram, sāpes,siltuma sajūta§), tūska§), iekaisums§) un mīksto audu bojājums§) ekstravazācijas gadījumā),
karstuma sajūta
Tūska
Nogurums
Drebuļi
Bālums
Izmeklējumi
Ķermeņa temperatūras svārstības
*) ziņots par dzīvībai bīstamiem un/vai letāliem gadījumiem
a) tikai intravaskulāras lietošanas agadījumā.
§) novēroti tikai pēc-reģistrācijas uzraudzības periodā (biežums nav zināms).
Papildus iepriekš norādītajām blakusparādībām, ERHP gadījumā iespējama sekojošu blakusparādību attīstība: aizkuņģa dziedzera enzīmu līmeņa paaugstināšanās un pankreatīts ar nezināmu biežumu.
Pēc zāļu ievadīšanas ķermeņa dobumos lielākā daļa blakusparādību parādās dažas stundas pēc to lietošanas.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīga, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv" www.zva.gov.lv.
Pārdozēšana
Akūtas toksicitātes pētījumu rezultāti dzīvniekiem nenorāda uz akūtas intoksikācijas risku pēc Ultravist lietošanas.
Intravaskulāra pārdozēšana
Raksturīgie simptomi ir šķidrumu un elektrolītu līdzsvara traucējumi, nieru mazspēja, kardiovaskulāras un elpošanas sistēmas komplikācijas.
Netīšas intravaskulāras pārdozēšanas gadījumā jākontrolē šķidruma un elektrolītu līdzsvars, un nieru funkcija. Pārdozēšanas terapijai jābūt balstītai uz dzīvībai svarīgu funkciju nodrošināšanu.
Ultravist var izvadīt ar dialīzes palīdzību.
FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa – Diagnostisks līdzeklis. Ūdenī šķīstošas, nefrotropiskas, zemosmolāras kontrastvielas.
ATĶ kods – V08AB05.
Ultravist kontrastu nodrošinošā substance ir jopromīds – nejonu, ūdenī šķīstošs trijodētas izoftalskābes atvasinājums ar molekulmasu 791,12, kas cieši saistīts ar rtg-starus absorbējošo jodu.
Jopromīda injekcija aizēno tos asinsvadus vai ķermeņa dobumus, kas atrodas kontrastvielas plūsmas ceļā, ļaujot radiografiski vizualizēt iekšējās struktūras līdz notiek būtiska kontrastvielas atšķaidīšanās.
Ultravist injekciju šķīduma koncentrāciju fizikāli-ķīmiskais raksturojums atspoguļots tabulā:
Joda koncentrācija (mg/ml)
623 mg/ml
769 mg/m
Osmolalitāte (osm/kg H20) temperatūrā 37oC
0,59
0,77
Viskozitāte (mPa.s)
temperatūrā 20oC
temperatūrā 37oC
8,9
4,7
22,0
10,0
Blīvums (g/ml)
temperatūrā 20oC
temperatūrā 37oC
1,328
1,322
1,409
1,399
pH
6,5-8,0
6,5-8,0
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
5.2.1. Vispārēja informācija
Jopromīds organismā darbojas līdzīgi citiem augsti hidrofīliem bioloģiski neaktīviem, renāli izvadāmiem savienojumiem (piemēram, mannītam vai inulīnam).
5.2.2. Uzsūkšanās un sadale
Pēc intravenozas ievadīšanas jopromīda plazmas koncentrācija strauji samazinās, sadaloties ekstracelulārajā telpā un pēc tam eliminējoties. Kopējais sadales tilpums līdzsvara stāvoklī ir aptuveni 16 l, kas aptuveni atbilst ekstracelulārās telpas tilpumam.
Saistīšanās ar proteīniem ir niecīga (apmēram 1%). Nav norāžu, ka jopromīds šķērsotu intaktu hematoencefālo barjeru. Dzīvnieku pētījumos konstatēts, ka neliels daudzums šķērso placentāro barjeru (≤0,3 % devas konstatēti trušu embrijos). Pēc intratekālas ievadīšanas maksimālo joda koncentrāciju, 4,5% no ievadītās devas kopējā plazmas tilpumā, novēroja pēc 3,8 stundām.
Pēc ievadīšanas žults un/vai aizkuņģa dziedzera vados endoskopiskas retrogrādas holangiopankreatogrāfijas laikā (ERHP) jodētās kontrastvielas sistēmiski uzsūcas un sasniedz maksimālo plazmas koncentrāciju starp 1 un 4 h pēc ievadīšanas. Maksimālais joda līmenis serumā pēc vidējas devas, apmēram 7,3 g joda, ievadīšanas bija aptuveni 40 reižu zemāks nekā maksimālā koncentrācija serumā pēc identiskas devas ievadīšanas intravenozi.
5.2.3. Metabolisms
Jopromīds netiek metabolizēts.
5.2.4. Eliminācija
Terminālais eliminācijas pusperiods, neatkarīgi no devas, ir apmēram 2 stundas.
Virknē pārbaudīto devu vidējais kopējais jopromīda klīrenss bija 106 ± 12 ml/min un bija līdzīgs renālajam klīrensam 102 ± 15 ml/min. Tādejādi jopromīds tiek eliminēts galvenokārt renāli. Tikai aptuveni 2% no ievadītās devas tika izvadīti ar fēcēm 3 dienu laikā.
Aptuveni 60% devas 3 stundu laikā pēc intravenozas ievadīšanas tiek izdalīti ar urīnu. Vidēji ≥93% devas tika izvadīti 12 stundu laikā. Izvadīšana kopumā tiek pabeigta 24 stundu laikā.
Pēc ievadīšanas žults un/vai aizkuņģa dziedzera vados ERHP veikšanai joda koncentrācija urīnā atgriežas pirms devas līmenī 7 dienu laikā.
5.2.5. Linearitāte/nelinearitāte
Jopromīda farmakokinētiskie rādītāji cilvēkiem mainās proporcionāli devai (piemēram, Cmax, AUC) vai ir devas atkarīgi (piemēram, Vss, t1/2).
5.2.6. Raksturojums īpašās pacientu populācijās
5.2.6.1. Vecāka gadagājuma populācija (65 gadus veci un vecāki)
Vidēja vecuma pacientiem (49 – 64 gadus veci) un vecāka gadagājuma pacientiem (65 – 70 gadus veci) bez ievērojami traucētas nieru funkcijas kopējais plazmas klīrenss bija no 74 līdz 114 ml/min (vidēja vecuma grupā vidēji 102 ml/min) un no 72 līdz 110 ml/min (vecāka gadagājuma grupā vidēji 89 ml/min), kas ir tikai nedaudz zemāks kā jauniem veseliem subjektiem (88 līdz 138 ml/min, vidēji 106 ml/min). Individuālie eliminācijas pusperiodi bija attiecīgi 1,9 – 2,9 stundas un 1,5 – 2,7 stundas. Salīdzinot ar jaunu, veselu brīvprātīgo rādītājiem no 1,4 līdz 2,1 h, terminālais eliminācijas pusperiods bija līdzīgs. Nelielās atšķirības skaidrojamas ar fizioloģiski samazinātu glomerulāro filtrāciju novecojot.
5.2.6.2. Pediatriskā populācija
Pediatriskiem pacientiem jopromīda farmakokinētika nav pētīta (skatīt 4.2. apakšpunktu).
5.2.6.3. Pacienti ar nieru funkcijas traucējumiem
Samazinātā glomerulārās filtrācijas ātruma dēļ pacientiem ar traucētu nieru funkciju plazmas eliminācijas pusperiods ir pagarināts.
Plazmas klīrens pacientiem ar vieglu līdz vidēji smagu nieru bojājumu (80>CLCR>30 ml/min/1,73m2) bija samazināts līdz 49,4 ml/min/1,73m2 (CV = 53%) un no dialīzes neatkarīgiem pacientiem ar smagu nieru bojājumu (CLCR=30 - 10 ml/min/1,73m2) līdz 18,1 ml/min/1,73m2 (CV = 30%).
Vidējais terminālais eliminācijas pusperiods pacientiem ar vieglu līdz vidēji smagu nieru bojājumu (80>CLCR>30 ml/min/1,73m2) bija 6,1 stunda (CV = 43%) un no dialīzes neatkarīgiem pacientiem ar smagu nieru bojājumu (CLCR=30 - 10 ml/min/1,73m2) - 11,6 stundas (CV = 49%).
Urīnā konstatētais daudzums 6 h pēc devas pacientiem ar vieglu līdz vidēji smagu nieru bojājumu bija 38% un pacientiem ar smagu nieru bojājumu - 26%, salīdzinot ar vairāk kā 83% veseliem brīvprātīgajiem. 24 h laikā eliminācija pacientiem ar vieglu līdz vidēju nieru bojājumu bija 60% un pacientiem ar smagu nieru bojājumu - 51%, salīdzinot ar vairāk kā 95% veseliem brīvprātīgajiem.
Jopromīdu var izvadīt ar dialīzes palīdzību. Aptuveni 60% jopromīda devas tiek izvadīti 3 stundu ilgā dialīzē.
5.2.6.4. Pacienti ar aknu funkcijas traucējumiem
Elimināciju neietekmē aknu funkcijas traucējumi, jo jopromīds netiek metabolizēts un tikai aptuveni 2% no devas tiek izdalīti ar fēcēm.
5.3. Preklīniskie dati par drošību
Preklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošību, atkārtotu devu toksicitāti, genotoksicitāti un reproduktīvo toksicitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam.
5.3.1. Sistēmiskā toksicitāte
Eksperimentālos sistēmiskās tolerances pētījumos ar atkārtotu intravenozu ik dienas un atkārtotu ik nedēļas intratekālu ievadīšanu nekonstatēja jebkādu atradi, kas būtu pretrunā ar diagnostisku Ultravist lietošanu cilvēkiem.
5.3.2. Genotoksicitāte, kancerogenitāte
Genotoksiskās iedarbības pētījumos (gēnu hromosomu un genoma mutāciju testi) in vitro un in vivo Ultravist nekonstatēja mutagēnu potenciālu.
Tā kā genotoksisku iedarbību nenovēro un ņemot vērā metabolo stabilitāti, farmakokinētiku un toksiska efekta pazīmju trūkumu uz ātri augošiem audiem, kā arī faktu, ka Ultravist tiek ievadīts tikai vienu reizi, kancerogēnas iedarbības risks uz cilvēku nav pierādīts.
5.3.3. Lokālā tolerance un kontakta-sensitizējošais potenciāls
Lokālas tolerances pētījumos pēc vienreizējas vai atkārtotas intravenozas ievadīšanas, kā arī pēc vienreizējas intraarteriālas, intramuskulāras un paravenozas, intraperitoneālas, intratekālas un konjuktivālas ievadīšanas nekonstatēja lokālas blakusparādības vai arī konstatēja vieglu lokālu iedarbību uz asinsvadiem, paravenozajiem audiem, subarahnoidālo telpu vai cilvēka gļotādu.
Pētījumos par kontakta-sensitizējošu iedarbību netika iegūti pierādījumi par sensitizējošu ietekmi.
FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Kalcija dinātrija edetāts
Sālsskābe (pH korekcijai)
Trometamols
Ūdens injekcijām
6.2. Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ zāles nedrīkst jaukt ar citiem produktiem.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi
10 stundas pēc pirmās konteinera (ampulas, flakona, pudelītes) atvēršanas.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Sargāt no gaismas un jonizējošā starojuma. Uzglabāt temperatūrā līdz 30oC.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Ampula/flakons: bezkrāsains, I tipa stikls
Pudelīte: bezkrāsains, II tipa stikls
Korķis: hloro- butila elastomērs
Vāciņš: alumīnijs, pārklāts ar laku no iekšpuses un ārpuses, krāsains polipropilēna disks
Ultravist 623 mg/ml
5 ml ampulas. Katrs iepakojums satur 1 ampulu.
50 ml, 75 ml, 100 ml, 125 ml, 150 ml, 200 ml pudelītes. Katrs iepakojums satur 10 pudelītes.
500 ml pudelītes. Katrs iepakojums satur 8 pudelītes.
Ultravist 769 mg/ml
50 ml, 75 ml, 100 ml, 125 ml, 150 ml, 200 ml pudelītes. Katrs iepakojums satur 10 pudelītes.
500 ml pudelītes. Katrs iepakojums satur 8 pudelītes.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un norādījumi par sagatavošanu lietošanai
Pirms lietošanas Ultravist jāsasilda līdz ķermeņa temperatūrai.
6.6.1. Vizuāla apskate
Pirms lietošanas kontrastviela vizuāli jāpārbauda; to nedrīkst lietot, ja izmainīta tā krāsa, ja tas satur piemaisījumus (tai skaitā kristālus), kā arī gadījumā, ja bojāts konteineris. Tā kā Ultravist ir augstas koncentrācijas šķīdums, ļoti reti var novērot kristalizāciju (novēro duļķainu pienveida šķīdumu vai nogulsnes uz sānu malām vai peldošus kristālus).
6.6.2. Ampulas/pudelītes
Kontrastvielas šķīdums jāievelk šļircē vai infūzijas pudelē, kas pievienota sistēmai, tieši pirms izmeklēšanas uzsākšanas.
Gumijas korķi nekad nevajadzētu pārdurt vairāk kā vienu reizi, lai izvairītos no lielāka korķa mikrodaļiņu daudzuma nokļūšanas šķīdumā. Korķa pārduršanai un kontrastvielas atsūkšanai ieteicama garu adatu izmantošana ar maksimālo diametru 18G (atsūkšanai domātas adatas ar sānu atvērumu, piemēram, Nocore-Admix adatas ir īpaši piemērotas).
Jebkura kontrastviela, kas netiek izmantota izmeklēšanai, jāiznīcina.
6.6.3. Lielas devas iepakojumi
Lai vairākkārt atsūktu kontrastvielu no 200 ml vai lielāka konteinera, jāievēro šādi norādījumi:
Vairākkārtēja kontrastvielas atsūkšana pieļaujama tikai no tiem konteineriem, kas domāti vairākkārtējai lietošanai.
Pudeles gumijas korķi nekad nevajadzētu pārdurt vairāk kā vienu reizi, lai izvairītos no lielāka korķa mikrodaļiņu daudzuma nokļūšanas šķīdumā.
Kontrastviela jāievada izmantojot automātisko injektoru vai citu ierīci, kas nodrošina šķīduma sterilitāti.
Lai izvairītos no krustotas inficēšanās, pēc katra pacienta jānomaina savienotājcaurulīte no pacienta uz injektoru (pacienta caurulīte).
Kad infūzijas pudele ir tukša vai 10 stundas pēc pirmās konteinera atvēršanas, savienotājcaurulītes, kā arī visas nomaināmās injektora daļas ir jāizmet.
Pudelē pāri palikusī kontrastviela, savienotājcaurulītes un visas nomaināmās perfuzora daļas jāizmet 10 stundas pēc pirmās konteinera atvēršanas.
Jāievēro arī tie papildus norādījumi, ko sniedz attiecīgās iekārtas ražotājs.
REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Bayer AG
Kaiser-Wilhelm-Allee 1
51373 Leverkusen
Vācija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-)
Ultravist 623 mg/ml: 96 -0119
Ultravist 769 mg/ml: 96-0120
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Pirmās reģistrācijas datums: 1996.gada 04.aprīlis
Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2011.gada 03.maijs
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
02/2017
SASKAŅOTS ZVA 27-07-2017
PAGE
PAGE 1