Sontilen

Šķīdums injekcijām/infūzijām

Sontilen 5 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām/infūzijām

Kartona kastīte, Stikla ampula, N5
Šīm zālēm nav nepieciešama īpaša uzglabāšanas temperatūra. Uzglabāt ampulas ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Sufentanilum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

18-0184-01

Zāļu reģistrācijas numurs

18-0184

Ražotājs

Medochemie Ltd., Cyprus

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

17-DEC-18

Reģ. apliecības derīguma termiņš

16-DEC-23

Zāļu izsniegšanas kārtība

Bez receptes

Zāļu stiprums/koncentrācija

5 µg/ml

Zāļu forma

Šķīdums injekcijām/infūzijām

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Medochemie Ltd., Cyprus

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam

Sontilen 5 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām/infūzijām

Sontilen 50 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām/infūzijām

Sufentanilum

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt:

Kas ir Sontilen un kādam nolūkam to lieto

Kas Jums jāzina pirms Sontilen lietošanas

Kā lietot Sontilen

Iespējamās blakusparādības

Kā uzglabāt Sontilen

Iepakojuma saturs un cita informācija

1. Kas ir Sontilen un kādam nolūkam to lieto

Sontilen pieder zāļu grupai, ko sauc par anestēzijas un analgēzijas līdzekļiem. Tas ir spēcīgs pretsāpju līdzeklis, ko lieto slimnīcās. Sontilen var ievadīt intravenozi (vēnā), lai novērstu sāpes kombinētās anestēzijas izraisīšanas un uzturēšanas laikā, vai arī kā anestēzijas līdzekli anestēzijas izraisīšanai un uzturēšanai plašu ķirurģisko operāciju laikā.

Sontilen var ievadīt arī mugurkaulā (epidurāli), lai atvieglotu sāpes pēc ķirurģiskas operācijas vai novērstu sāpes dzemdību laikā un normālu (vaginālu) dzemdību laikā.

Ārsts izlems, vai šo zāļu lietošana ir Jums piemērota.

Ārsts var ievadīt Sontilen arī citos gadījumos. Vaicājiet ārstam.

Lietošana bērniem

Intravenozi: Sontilen lieto kā pretsāpju līdzekli (analgētisku līdzekli), lai izraisītu un/vai uzturētu vispārējo anestēziju (sabalansētu vispārējo anestēziju) bērniem no 1 mēneša vecuma.

Epidurāli: Sontilen bērniem no 1 gada vecuma lieto sāpju mazināšanai pēc noteikta veida ķirurģiskām operācijām: vēdera dobuma operācijas, krūškurvja (sirds un plaušu) operācijām vai ortopēdiskām (roku, kāju vai muguras) operācijām.

2. Kas Jums jāzina pirms Sontilen lietošanas

Pirms šo zāļu ievadīšanas ārsts veiks nepieciešamos izmeklējumus.

Sontilen neievadīs šādos gadījumos:

ja Jums ir alerģija pret sufentanilu, citiem opioīdiem līdzīgiem līdzekļiem vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;

ja Jums ir apgrūtināta sekrēta atkrēpošana, esoši elpošanas traucējumi, kas saistīti ar citu zāļu lietošanu, vai arī slimība, kuras gadījumā ir svarīgi izvairīties no elpošanas traucējumiem;

ja Jums ir smaga asiņošana vai šoks, asins saindēšanās vai infekcijas injekcijas vietā, nedrīkst veikt epidurālu injekciju. Epidurālu Sontilen injekciju nedrīkst arī veikt, ja Jums ir problēmas ar brūču sadzīšanu, ja Jūs lietojat asinis šķidrinošas zāles (antikoagulantus), ja Jums ir citi medicīniskie stāvokļi vai arī Jūs lietojat citas zāles, kā rezultātā epidurāla terapija nav piemērota;

intravenozas injekcijas veidā dzemdību laikā vai pirms nabas saites nosprostošanas ķeizargrieziena laikā, jo tas var izraisīt elpošanas traucējumus jaundzimušajam.

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Pirms Sontilen lietošanas konsultējieties ar ārstu:

veicot injekciju vēnā, jums paaugstinās spiediens smadzenēs, rodas nekontrolējami vājš metabolisms (hipotireoze), plaušu slimības, samazinās plaušu kapacitāte, Jums ir atkarība no alkohola, Jums ir aknu vai nieru darbības traucējumi, jūs esat gados vecāks cilvēks vai arī jūtaties savārdzis;

ja veicot epidurālo injekciju, Jums rodas elpošanas traucējumi vai samazinās plaušu kapacitāte, ja auglim novērojamas samazināta skābekļa pazīmes (stress auglim);

ja Jums ir myasthenia gravis (hroniska muskuļu slimība);

ja Jūs lietojat MAO inhibitorus (zāles depresijas ārstēšanai, skatīt punktu „Citas zāles un Sontilen”)

ja Jūs lietojat opioīdiem līdzīgas zāles (piemēram, spēcīgus pretsāpju līdzekļus), vai arī Jūs iepriekš esat ļaunprātīgi lietojuši šī veida vielas vai arī Jums ir bijusi atkarība no tām.

Bērni un pusaudži

Ņemot vērā, ka iespējama Sontilen pārdozēšana vai arī pārāk mazas devas ievadīšana, jaundzimušajiem šīs zāles nedrīkst ievadīt vēnā.

Bērniem līdz 1 gada vecumam, nav ieteicama Sontilen ievadīšana epidurālajā telpā.

Citas zāles un Sontilen

Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot.

Pastāstiet ārstam, ja Jūs lietojat kādas no zemāk minētajām zālēm:

hipnotiskos līdzekļus, sedatīvos līdzekļus, zāles psihisku traucējumu ārstēšanai vai vielas, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu (piemēram, alkoholu), jo iespējams pastiprināts elpošanas nomākums. Šajā gadījumā ārsts var pieņemt lēmumu samazināt Sontilen devu;

pretsēnīšu līdzekļus (piemēram, ketokonazolu un itrakonazolu) un pretvīrusu zāles (piemēram, ritonavīru), jo šīs zāles var pavājināt sufentanila cirkulāciju. Ārsts var pieņemt lēmumu samazināt Sontilen devu;

zāles depresijas ārstēšanai (tā sauktos MAO inhibitorus). Šīs zāles nedrīkst lietot 2 nedēļas pirms un Sontilen ievadīšanas laikā;

zāles depresijas ārstēšanai, ko sauc par selektīvajiem serotonīna inhibitoriem (SSAI) un serotonīna noradrenalīna receptoru antagonistiem (SNAI). Šīs zāles nedrīkst lieto vienlaicīgi ar Sontilen;

spēcīgus pretsāpju līdzekļus, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu (CNS inhibitori), alkoholu un noteiktas neatļautas vielas – ja Jūs lietojat spēcīgus pretsāpju līdzekļus vai zāles, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu (piemēram, miegu izraisošas zāles, trankvilizatorus, zāles psihisku traucējumu ārstēšanai, alkoholu vai noteiktas neatļautas/nelegālas vielas, pastāstiet par to ārstam, jo var būt nepieciešams samazināt Sontilen devu. Ja pēc Sontilen saņemšanas ķirurģisku operāciju laikā Jūs lietojat spēcīgus pretsāpju līdzekļus vai citas vielas, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu, Jums varbūt nepieciešams arī samazināt spēcīgu pretsāpju līdzekļu vai vielu, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu, devu, lai izvairītos no iespējami smagām blakusparādībām, piemēram, apgrūtinātas elpošanas ar lēnu vai vāju elpošanu, izteiktas miegainības un apziņas traucējumiem, komas un nāves.

Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte

Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai arī Jūs plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Sontilen grūtniecības laikā drīkst lietot tikai gadījumos, kad ieguvums pārsniedz iespējamo risku.

Dzemdību laikā Sontilen var ievadīt epidurāli.

Sufentanils izdalās ar mātes pienu. Ārsts izvērtēs, vai Jums būtu jābaro bērns ar krūti.

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana

Sufentanils var izraisīt blakusparādības, kas var būtiski ietekmēt drošību un spējas droši piedalīties satiksmē.

Sontilen var ietekmēt Jūsu spējas vadīt transportlīdzekli un apkalpot mehānismus. Jūs nedrīkstat vadīt transportlīdzekli vai apkalpot mehānismus, līdz nav pagājis pietiekami ilgs laiks pēc Sontilen lietošanas. Dodoties mājās, Jūs jāpavada atbildīgajam pieaugušajam, un Jums jāizvairās no alkohola lietošanas.

Sontilen satur nātriju

Šīs zāles satur 9 mg nātrija katrā ml injekciju šķīduma. Tas ir līdzvērtīgi 0,45 % ieteicamās maksimālās nātrija dienas devas pieaugušajiem.

3. Kā lietot Sontilen

Ārsts var pastāstīt Jums, kāda deva tiks ievadīta un cik bieži tā Jums jāievada. Šaubu gadījumā vaicājiet ārstam. Devu drīkst mainīt tikai ārsts.

Deva tiek pielāgota, ņemot vērā Jūsu vecumu, ķermeņa masu, vispārējo veselības stāvokli, slimību, citu zāļu lietošanu, manipulācijas veidu un nepieciešamo atsāpināšanu.

Sontilen var ievadīt intravenozi (vēnā), lai atvieglotu sāpes visā ķermenī (vai arī kā anestēzijas līdzekli) ķirurģisku operāciju laikā.

Sontilen var ievadīt epidurāli (mugurkaula apvidū), lai atvieglotu sāpes ķermeņa daļā, piemēram, dzemdību laikā vai pēc ķirurģiskas operācijas.

Injekciju parasti veiks ārsts vai medmāsa.

Sīkāku informāciju par Sontilen ievadīšanu (tajā skaitā ievadīšanu bērniem), lūdzu, skatīt šīs lietošanas instrukcijas beigās punktā „Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem.”.

Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā aprakstīts šajā instrukcijā vai kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

Ja Jums šķiet, ka Jums ievadīts pārāk daudz Sontilen

Ja Jums šķiet, ka Jums ievadīts pārāk daudz Sontilen un jūs nejūtaties labi, sazinieties ar ārstu.

Ja Jums ievadīts pārāk daudz Sontilen, būs novērojama pastiprināta iedarbība, it īpaši tā izpaužas kā elpošanas traucējumi. Šādā gadījumā ārsts veiks noteiktus nepieciešamos pasākumus, piemēram, pievadīs skābekli un veiks elpošanas atbalstu, kā arī rūpīgi kontrolēs Jūsu ķermeņa temperatūru un to, cik daudz šķidruma Jūs uzņemat.

Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.

4. Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.

Ārsts veiks nepieciešamo aprūpi attiecībā uz jebkādām blakusparādībām, it īpaši tām, kas rodas operācijas laikā. Neskatoties uz to, dažas blakusparādībās ar rasties drīz pēc tam, tāpēc kādu laiku pēc operācijas beigām Jūs novēros.

Nekavējoties sazinieties ar ārstu vai dodieties uz neatliekamās palīdzības nodaļu, ja rodas kāda no sekojošām nopietnajām blakusparādībām.

Retākas blakusparādības (var ietekmēt mazāk nekā 1 cilvēku no 100);

ļoti lēna sirdsdarbība, nosliece uz ģībšanu;

elpas trūkums/apgrūtināta elpošana/astmai līdzīgas lēkmes (bronhospazmas)/ elpas trūkums (aizdusa);

pazemināta ķermeņa temperatūra;

nekontrolētas ķermeņa kustības, kas neizzūd pēc terapijas pārtraukšanas.

Blakusparādības, kuru sastopamības biežums nav zināms (sastopamības biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem):

pēkšņi izsitumi uz ādas, elpošanas nomākums un ģībonis (dažu minūšu vai stundu laikā), ko izraisa paaugstināta jutība (anafilaktisks šoks/reakcija);

dziļa bezsamaņa (koma);

sirds apstāšanās;

pavājināta elpošana vai elpošanas apstāšanās, zilgana lūpu un nagu nokrāsa;

krampji;

šoks (akūtas, smagas slimības gadījumā);

elpas trūkums, paātrināta elpošana, sēkšana, sāpes vai diskomforta sajūta krūškurvī, kā arī klepus ar putojošām vai asiņainām krēpām, kam pamatā ir ūdens uzkrāšanās plaušās;

rīkles krampji, kas izraisa apgrūtinātu elpošanu.

Citas blakusparādības

Ļoti bieži (var ietekmēt vairāk nekā 1 cilvēku no 10);

miegainība;

nieze.

Biežas blakusparādības (var ietekmēt mazāk nekā 1 cilvēku no 10);

apgrūtināta urinēšana vai nespēja urinēt;

paātrināta sirdsdarbība;

reibonis un galvassāpes;

paaugstināts asinsspiediens;

pazemināta asinsspiediena izraisīts reibonis, asiņošana;

vemšana un slikta dūša;

ādas krāsas pārmaiņas;

muskuļu trīce;

nekontrolējama urinēšana;

drudzis.

Retākas blakusparādības (var ietekmēt mazāk nekā 1 cilvēku no 100);

lēns vai neregulārs pulss;

iesnas;

paaugstināta jutība;

vienaldzība, nervozitāte;

nedrošas kustības, stipri refleksi, pastiprināta muskuļu spriedze, miegainība;

redzes traucējumi;

zilgana lūpu, ādas, gļotādu vai nagu nokrāsa;

patoloģiskas novirzes sirds elektriskās aktivitātes pierakstā (EKG);

pavājināta elpošana (hipoventilācija), runas traucējumi, klepus, žagas, elpošanas traucējumi;

alerģiska ekzēma, stipra svīšana, izsitumi, sausa āda;

muguras sāpes, muskuļu spazmas;

paaugstināta ķermeņa temperatūra, drebuļi, reakcija injekcijas vietā, sāpes injekcijas vietā, sāpes.

Sastopamības biežums nav zināms (sastopamības biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem):

nekontrolējami muskuļu krampji;

sašaurinātas acu zīlītes;

ādas apsārtums;

muskuļu spazmas.

Papildu blakusparādības bērniem un pusaudžiem

Blakusparādību sastopamības biežums, izpausmes un smaguma pakāpe bērniem ir līdzīga kā pieaugušajiem.

Jaundzimušajiem iespējamas sekojošas papildus blakusparādības:

Biežas blakusparādības (var ietekmēt mazāk nekā 1 cilvēku no 10);

trīce;

zilgana lūpu, ādas, gļotādu vai nagu nokrāsa (jaundzimušo cianoze).

Retākas blakusparādības (var ietekmēt mazāk nekā 1 cilvēku no 100);

nekontrolējamas ķermeņa kustības;

lēnas kustības;

izsitumi;

muskuļu vājums.

Ziņošana par blakusparādībām

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "https://www.zva.gov.lv/../" www.zva.gov.lv.

Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt Sontilen

Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz etiķetes un kartona kastītes pēc „EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.

Šīm zālēm nav nepieciešama īpaša uzglabāšanas temperatūra.

Uzglabāt ampulas ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.

Pēc atvēršanas šīs zāles jālieto nekavējoties. Informāciju par uzglabāšanas laiku pēc atšķaidīšanas skatīt zemāk sadaļā, kas paredzēta veselības aprūpes speciālistiem.

Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Sontilen satur

Aktīvā viela ir sufentanils (citrāta veidā).

Sontilen 5 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām/infūzijām: katrs ml šķīduma satur 5 mikrogramus sufentanila (sufentanila citrāta veidā).

Sontilen 50 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām/infūzijām: katrs ml šķīduma satur 50 mikrogramus sufentanila (sufentanila citrāta veidā).

Citas sastāvdaļas ir nātrija hlorīds, nātrija hidroksīds (pH pielāgošanai), sālsskābe (pH pielāgošanai) un ūdens injekcijām.

Sontilen ārējais izskats un iepakojums

Šķīdums ir dzidrs un bezkrāsains, tas nesatur redzamas daļiņas. Šķīduma pH ir 4,0 – 6,0 un osmolalitāte ir 250 – 310 mOsmol/kg.

Bezkrāsainas I klases stikla ampulas, kuru nominālais tilpums ir attiecīgi 10 ml un 5 ml. Uz ampulām ir pašlīmējošā etiķete un tās ir iepakotas PVH ietvaros (katrā ietvarā ir 5 ampulas), kas pārklāti ar PE foliju. Noplēšamā PVH ietvaru membrāna tiek izmantota tikai ampulu iepakojumiem ar 5 ml nominālo tilpumu.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs

Medochemie Ltd., 1-10 Constantinoupoleos street, 3011 Limassol, Kipra

Šīs zāles Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstīs ir reģistrētas ar šādiem nosaukumiem:

Dānija

SOFENTIL 5 mcg/ml solution for injection/infusion

SOFENTIL 50 mcg/ml solution for injection/infusion

Horvātija

SOFENTIL 5 mikrograma/ml otopina za injekciju/infuziju

SOFENTIL 50 mikrograma/ml otopina za injekciju/infuziju

Kipra

SOFENTIL 5 mcg/ml solution for injection/infusion

SOFENTIL 50 mcg/ml solution for injection/infusion

Čehija

SONTILEN

Latvija

SONTILEN 5 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām/infūzijām

SONTILEN 50 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām/infūzijām

Lietuva

SONTILEN 5 mikrogramai/ ml injekcinis ar infuzinis tirpalas

SONTILEN 50 mikrogramai/ ml injekcinis ar infuzinis tirpalas

Malta

SOFENTIL 5 mcg/ml solution for injection/infusion

SOFENTIL 50 mcg/ml solution for injection/infusion

Portugāle

SOFENTIL 5 mcg/ml solução injetável/para perfusão

SOFENTIL 50 mcg/ml solução injetável/para perfusão

Rumānija

SOFENTIL 5 mcg/ml soluţie injectabilă/perfuzabilă

SOFENTIL 50 mcg/ml soluţie injectabilă/perfuzabilă

Slovākija

SOFENTIL 5 mikrogramov/ml

SOFENTIL 50 mikrogramov/ml

Spānija

SAFENTIL 5 mcg/ml solución inyectable/para perfusión

SAFENTIL 50 mcg/ml solución inyectable/para perfusión

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 2018.gada decembrī.

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem.

Devas un lietošanas veids

Pieaugušie

Kombinēta anestēzija un analgēzija

Analgēzija: 0,5 – 5 mikrogrami/kg, intravenozi.

Anestēzija: 25 - 50 mikrogrami/kg, intravenozi.

Epidurālā analgēzija, ārstējot pēcoperāciju sāpes: 25 - 50 mikrogrami.

Papildinošā analgēzija dzemdību laikā: 5 – 20 mikrogrami, epidurāli.

Intravenoza ievadīšana

Lai izvairītos no bradikardijas, tieši pirms indukcijas ieteicams intravenozi ievadīt mazu devu antiholīnerģiskā līdzekļa.

Epidurāla ievadīšana

Pirms Sontilen injekcijas jāpārliecinās, ka adata vai katetrs ir pareizi ievietots epidurālajā telpā.

Pediatriskā populācija

Intravenoza ievadīšana

Bērni līdz (≤) 1 mēneša vecumam (jaundzimušie)

Ņemot vērā lielo farmakokinētisko rādītāju dažādību jaundzimušajiem, nav iespējams sniegt drošas devu rekomendācijas.

Bērni no (>) 1 mēneša vecuma

Ievadot jebkādu devu, lai izvairītos no bradikardijas, ieteicams veikt premedikāciju ar antiholīnerģisku līdzekli (piemēram, atropīnu), ja vien tas nav kontrindicēts.

Anestēzijas indukcija

Sontilen jāievada lēnas bolus injekcijas veidā – 0,2 – 0,5 mikrogrami/kg 30 sekunžu laikā vai ilgāk kombinācijā ar anestēzijas indukcijas līdzekli. Plašu ķirurģisko operāciju gadījumā (piemēram, sirds operācija), var ievadīt līdz pat 1 mikrograms/kg devas.

Anestēzijas uzturēšana ventilētiem pacientiem

Sontilen var ievadīt kombinētas anestēzijas ietvaros. Deva ir atkarīga no vienlaicīgi lietotajiem anestēzijas līdzekļiem, to veida un ķirurģiskās operācijas ilguma. Sākuma devu ievada lēnas bolus injekcijas veidā – 0,3 – 2 mikrogrami/kg vismaz 30 sekunžu laikā, kam seko papildus bolus injekcijas pa 0,1 – 1 mikrogrami/kg pēc nepieciešamības līdz pat maksimālajai kopējai devai 5 mikrogrami/kg sirds operācijas gadījumā.

Epidurāla ievadīšana

Bērniem Sontilen epidurāli drīkst ievadīt tikai anesteziologs, kurš ir īpaši apmācīts epidurālas anestēzijas veikšanai pediatriskiem pacientiem un opioīdu izraisīta elpošanas nomākuma ārstēšanā. Jānodrošina tūlītēja pieeja atdzīvināšanas iekārtām un opioīdu antagonistiem.

Pēc epidurālas Sontilen ievadīšanas pediatriskie pacienti jānovēro vismaz 2 stundas attiecībā uz elpošanas nomākuma pazīmēm. Epidurālā anestēzija ar sufentanilu pediatriskiem pacientiem ir dokumentēta tikai ļoti retos gadījumos.

Bērni līdz (<) 1 gada vecumam

Sufentanila drošums un efektivitāte bērniem līdz viena gada vecumam vēl nav pierādīta.

Nav datu par jaundzimušajiem un zīdaiņiem līdz 3 mēnešu vecumam.

Bērni no (>) 1 gada vecuma

Operācijas laikā ievadīta viena sufentanila bolus deva 0,25 – 0,75 mikrogrami/kg ķermeņa masas nodrošina sāpju atvieglojumu uz 1 līdz 12 stundām. Efektīvās analgēzijas ilgumu ietekmē ķirurģiskās procedūras veids un vienlaicīgi epidurāli ievadītie amīda tipa lokālie anestēzijas līdzekļi

Gados vecāki (65 gadus un vecāki) pacienti un novājināti pacienti

Līdzīgi citiem opioīdiem, gados vecākiem pacientiem un novājinātiem pacientiem būs nepieciešamas mazākas devas.

Paredzētā kopējā deva rūpīgi jāpielāgo pacientiem ar jebkuru no sekojošiem traucējumiem:

nekompensēta hipotireoze;

plaušu darbības traucējumi, it īpaši, ja ir samazināta dzīvībai nepieciešamā kapacitāte;

alkoholisms vai aknu un nieru mazspēja.

Šos pacientus pēc ķirurģiskās operācijas ieteicams arī ilgstoši novērot.

Pacientiem, kuri ilgstoši lieto opioīdus, vai pacientiem, kuri iepriekš ļaunprātīgi lietojuši opiātus, var būt nepieciešamas lielākas devas.

Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos

Drīkst sajaukt ar izotonisku nātrija hlorīda šķīdumu infūzijām, 5 % glikozes šķīdumu infūzijām vai Ringera laktāta šķīdumu infūzijām.

Atverot ampulu, jāizmanto cimdi. Nejauši nokļūstot uz ādas, skartais apvidus jānoskalo ar ūdeni. Jāizvairās lietot ziepes, etilspirtu vai citus tīrīšanas līdzekļus, kas var izraisīt ķīmiskus vai fizikālus ādas bojājumus.

Uzglabāšanas laiks pēc pirmās atvēršanas

Pēc pirmās atvēršanas šīs zāles jālieto nekavējoties.

Uzglabāšanas laiks pēc atšķaidīšanas

Ķīmiskā un fizikālā stabilitāte lietošanas laikā pierādīta 24 stundas, uzglabājot 25°C temperatūrā un 2 - 8ºC temperatūrā.

No mikrobioloģijas viedokļa atšķaidītās zāles jāizlieto nekavējoties. Ja tās nelieto nekavējoties, par uzglabāšanas laiku un apstākļiem līdz lietošanai ir atbildīgs lietotājs, un tas parasti nedrīkst pārsniegt 24 stundas, uzglabājot 2 - 8ºC temperatūrā, ja vien atšķaidīšana veikta kontrolētos un validētos aseptiskos apstākļos.

SASKAŅOTS ZVA 13-12-2018

EQ PAGE 1

EQ PAGE 1

Lejupielādēt zāļu aprakstu

ZĀĻU APRAKSTS

1. ZĀĻU NOSAUKUMS

Sontilen 5 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām/infūzijām

Sontilen 50 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām/infūzijām

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

Sontilen 5 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām/infūzijām

Katrs ml šķīduma satur 5 mikrogramus sufentanila (Sufentanilum) (sufentanila citrāta veidā).

Sontilen 50 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām/infūzijām

Katrs ml šķīduma satur 50 mikrogramus sufentanila (Sufentanilum) (sufentanila citrāta veidā).

Palīgvielas ar zināmu iedarbību: nātrija hidroksīds un nātrija hlorīds.

Katrs ml šķīduma injekcijām satur 0,39 mmol (9 mg) nātrija.

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA

Šķīdums injekcijām/infūzijām.

Šķīdums ir dzidrs un bezkrāsains, tas nesatur redzamas daļiņas. Šķīduma pH ir 4,0 – 6,0 un osmolalitāte ir 250 – 310 mOsmol/kg.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1. Terapeitiskās indikācijas

Pieaugušie

Kombinēta anestēzija un analgēzija.

Epidurālā analgēzija, ārstējot pēcoperāciju sāpes.

Papildinošs analgēzijas līdzeklis epidurāli ievadītam bupivakaīnam, kupējot sāpes dzemdību laikā un vaginālu dzemdību laikā.

Pediatriskā populācija

Intravenozi: Sontilen lieto kā analgētisku līdzekli, lai izraisītu un/vai uzturētu sabalansētu vispārējo anestēziju bērniem no 1 mēneša vecuma.

Epidurāli: Sontilen bērniem no 1 gada vecuma lieto sāpju mazināšanai pēc vispārīgām ķirurģiskām operācijām, krūškurvja vai ortopēdiskām procedūrām.

4.2. Devas un lietošanas veids

Pieaugušie

Kombinēta anestēzija un analgēzija

Analgēzija: 0,5 – 5 mikrogrami/kg, intravenozi.

Anestēzija: 25 - 50 mikrogrami/kg, intravenozi.

Epidurālā analgēzija, ārstējot pēcoperāciju sāpes: 25 - 50 mikrogrami.

Papildinošā analgēzija dzemdību laikā: 5 – 20 mikrogrami, epidurāli.

Intravenoza ievadīšana

Lai izvairītos no bradikardijas, tieši pirms indukcijas ieteicams intravenozi ievadīt mazu devu antiholīnerģiskā līdzekļa (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Epidurāla ievadīšana

Pirms Sontilen injekcijas jāpārliecinās, ka adata vai katetrs ir pareizi ievietots epidurālajā telpā.

Pediatriskā populācija

Intravenoza ievadīšana

Bērni līdz (≤) 1 mēneša vecumam (jaundzimušie)

Ņemot vērā lielo farmakokinētisko rādītāju dažādību jaundzimušajiem, nav iespējams sniegt drošas devu rekomendācijas. Skatīt arī 4.4. un 5.2. apakšpunktu.

Bērni no (>) 1 mēneša vecuma

Ievadot jebkādu devu, lai izvairītos no bradikardijas, ieteicams veikt premedikāciju ar antiholīnerģisku līdzekli (piemēram, atropīnu), ja vien tas nav kontrindicēts.

Anestēzijas indukcija

Sontilen jāievada lēnas bolus injekcijas veidā – 0,2 – 0,5 mikrogrami/kg 30 sekunžu laikā vai ilgāk kombinācijā ar anestēzijas indukcijas līdzekli. Plašu ķirurģisko operāciju gadījumā (piemēram, sirds operācija), var ievadīt līdz pat 1 mikrograms/kg devas.

Anestēzijas uzturēšana ventilētiem pacientiem

Sontilen var ievadīt kombinētas anestēzijas ietvaros. Deva ir atkarīga no vienlaicīgi lietotajiem anestēzijas līdzekļiem, to veida un ķirurģiskās operācijas ilguma. Sākuma devu ievada lēnas bolus injekcijas veidā – 0,3 – 2 mikrogrami/kg vismaz 30 sekunžu laikā, kam seko papildus bolus injekcijas pa 0,1 – 1 mikrogrami/kg pēc nepieciešamības līdz pat maksimālajai kopējai devai 5 mikrogrami/kg sirds operācijas gadījumā.

Epidurāla ievadīšana

Bērniem Sontilen epidurāli drīkst ievadīt tikai anesteziologs, kurš ir īpaši apmācīts epidurālas anestēzijas veikšanai pediatriskiem pacientiem un opioīdu izraisīta elpošanas nomākuma ārstēšanā. Jānodrošina tūlītēja pieeja atdzīvināšanas iekārtām un opioīdu antagonistiem.

Pēc epidurālas Sontilen ievadīšanas pediatriskie pacienti jānovēro vismaz 2 stundas attiecībā uz elpošanas nomākuma pazīmēm. Epidurālā anestēzija ar sufentanilu pediatriskiem pacientiem ir dokumentēta tikai ļoti retos gadījumos.

Bērni līdz (<) 1 gada vecumam

Sufentanila drošums un efektivitāte bērniem līdz viena gada vecumam vēl nav pieradīta (skatīt arī 4.4. un 5.1. apakšpunktu).

Pašlaik pieejami dati par bērniem no 3 mēnešu vecuma ir aprakstīti 5.1. apakšpunktā, bet nav iespējams sniegt ieteikumus par devām.

Nav datu par jaundzimušajiem un zīdaiņiem līdz 3 mēnešu vecumam.

Bērni no (>) 1 gada vecuma

Operācijas laikā ievadīta viena sufentanila bolus deva 0,25 – 0,75 mikrogrami/kg ķermeņa masas nodrošina sāpju atvieglojumu uz 1 līdz 12 stundām. Efektīvās analgēzijas ilgumu ietekmē ķirurģiskās procedūras veids un vienlaicīgi epidurāli ievadītie amīda tipa lokālie anestēzijas līdzekļi

Gados vecāki (65 gadus un vecāki) pacienti un novājināti pacienti

Līdzīgi citiem opioīdiem, gados vecākiem pacientiem un novājinātiem pacientiem būs nepieciešamas mazākas devas.

Paredzētā kopējā deva rūpīgi jāpielāgo pacientiem ar jebkuru no sekojošiem traucējumiem:

nekompensēta hipotireoze;

plaušu darbības traucējumi, it īpaši, ja ir samazināta dzīvībai nepieciešamā kapacitāte;

alkoholisms vai aknu un nieru mazspēja (skatīt arī 4.4. apakšpunktu).

Šos pacientus pēc ķirurģiskās operācijas ieteicams arī ilgstoši novērot.

Pacientiem, kuri ilgstoši lieto opioīdus, vai pacientiem, kuri iepriekš ļaunprātīgi lietojuši opiātus, var būt nepieciešamas lielākas devas.

4.3. Kontrindikācijas

Paaugstināta jutība pret sufentanilu, citiem opioīdiem vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.

Nav ieteicama intravenoza ievadīšana dzemdību laikā vai pirms nabas saites nosprostošanas ķeizargrieziena laikā, jo tas var izraisīt elpošanas nomākumu jaundzimušajam. Tas nav attiecināms uz epidurālu ievadīšu dzemdību laikā, jo šajā gadījumā sufentanils devās līdz pat 30 mikrogramiem neietekmē mātes un jaundzimušā stāvokli. Skatīt 4.4. un 4.6. apakšpunktu.

Pārmērīga sekrēta izdalīšanās no bronhiem.

Citu zāļu lietošanas izraisīts elpošanas nomākums.

Traucējumi, kuru gadījumā jāizvairās no elpošanas centra nomākuma.

Līdzīgi citiem epidurāli ievadāmiem opioīdiem, sufentanilu nedrīkst ievadīt šādos gadījumos:

smaga asiņošana vai šoks;

septicēmija;

infekcija injekcijas vietā

hemostāzes traucējumi, piemēram, trombocitopēnija un koagulopātija;

terapija ar antikoagulantiem vai vienlaicīga lietošana ar jebkādām citām zālēm vai medicīniski stāvokļi, kuru gadījumā epidurāla ievadīšana varētu būt kontrindicēta.

4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Intravenozu sufentanila ievadīšanu drīkst veikt tikai pieredzējis anesteziologs slimnīcās vai citās iestādēs ar pieejamu aprīkojumu entodraheālai intubācijai un mehāniskai ventilēšanai.

Nepārtraukti jānovēro pacienta dzīvībai svarīgās funkcijas. Tas attiecas arī uz pēcoperācijas periodu.

Līdzīgi visiem spēcīgiem opioīdiem

Elpošanas nomākums ir atkarīgs no devas, un to var novērst, ievadot specifisku opioīdu antagonistu. Tā kā elpošanas nomākums var būt ilgāks nekā opioīdu antagonista iedarbība, pacients jānovēro un var būt nepieciešams ievadīt papildus specifiskā opioīdu antagonista devas.

Dziļu anestēziju pavada izteikts elpošanas nomākums un apziņas zudums, kas var saglabāties vai atgriezties pēcoperācijas periodā.

Hiperventilācija anestēzijas laikā var ietekmēt pacienta atbildes reakciju pret CO2, kā rezultātā samazinās skābekļa piegāde pēcanestēzijas periodā.

Vienmēr jāņem vērā vēlīnas elpošanas nomākuma risks, un jānodrošina atbilstoša pacienta novērošana. Jānodrošina tūlītēja pieeja atdzīvināšanas iekārtām un opioīdu antagonistiem.

Risks, kas saistīts ar vienlaicīgu sedatīvo līdzekļu, piemēram, benzodiazepīnu vai līdzīgu zāļu. lietošanu

Vienlaicīga sufentanila lietošana ar sedatīviem līdzekļiem, piemēram, benzodiazepīniem vai līdzīgām zālēm, var izraisīt sedāciju, elpošanas nomākumu, komu un nāvi. Šo risku dēļ nozīmēšanu vienlaicīgi ar šiem sedatīvajiem līdzekļiem drīkst apsvērt vienīgi pacientiem, kuriem nepastāv alternatīvas terapijas iespējas. Ja tiek pieņemts lēmums nozīmēt sufentanilu vienlaicīgi ar sedatīvajiem līdzekļiem, jālieto mazākā efektīvā deva un terapijas ilgumam jābūt pēc iespējas īsākam.

Pacienti rūpīgi jānovēro attiecībā uz elpošanas nomākuma un sedācijas simptomiem un pazīmēm. Šajā sakarā, pacienti un viņu aprūpētāji ir obligāti jāinformē, ka viņiem jāuzmana šo simptomu rašanās (skatīt 4.5. apakšpunktu).

Parasti ir ieteicams pārtraukt MAO inhibitoru lietošanu divas nedēļas pirms anestēzijas vai ķirurģiskām procedūrām.

Iespējama muskuļu rigiditāte, un tā var izraisīt elpošanas nomākumu. No tās var izvairīties, veicot premedikāciju, lēnas intravenozas injekcijas veidā (parasti ir pietiekama mazu devu ievadīšana) ievadot benzodiazepīnus un lietojot muskuļu relaksantus.

Myasthenia gravis

Intravenozas ievadīšanas gadījumā sufentanils var izraisīt muskuļu rigiditāti, un šajā gadījumā var būt nepieciešams lietot muskuļu relaksantus. Šī iemesla dēļ sufentanilu nedrīkst ievadīt pacientiem ar myasthenia gravis, jo muskuļu relaksantu lietošana nav piemērota šiem pacientiem.

Iespējamas ne-epileptiskas (mio)kloniskas kustības.

Ja pacients ir saņēmis mazu antiholīnerģiskā līdzekļa devu, vai arī Sontilen tiek lietots vienlaicīgi ar nevagolītiskiem muskuļu relaksantiem, iespējama bradikardija un, iespējams, arī sirds apstāšanās. Bradikardiju var ārstēt ar atropīnu.

Opioīdi var izraisīt hipotensiju, it īpaši hipovolēmiskiem pacientiem un pacientiem ar sirds mazspēju. Jāpielāgo indukcijas devas, un tās jāievada lēnām, lai izvairītos no sirds un asinsvadu sistēmas darbības nomākuma. Jāveic atbilstoši pasākumi, lai nodrošinātu stabilu arteriālo asinsspiedienu.

Piesardzība jāievēro pacientiem ar galvaskausa smadzeņu traumu un paaugstinātu spiedienu galvaskausā. Jāizvairās veikt straujas opioīdu bolus injekcijas pacientiem ar cerebrālās asinsrites traucējumiem vai neatbilstošu spiedienu galvaskausā, jo īslaicīgi pazemināta arteriālā spiediena gadījumā iespējams īslaicīgi pazemināts cerebrālās perfūzijas spiediens.

Pacientiem, kuri ilgstoši lieto opioīdus, vai pacientiem, kuri iepriekš ļaunprātīgi lietojuši opioīdus, var būt nepieciešamas lielākas devas.

Gados vecākiem pacientiem un novājinātiem pacientiem ieteicams samazināt devu. Lai gan gados vecākiem pacientiem nav novērots garāks eliminācijas pusperiods, tomēr šiem pacientiem biežāk novērojami asinsrites traucējumi.

Opioīdu deva rūpīgi jāpielāgo pacientiem ar jebkuru no sekojošiem traucējumiem: nekontrolēta hipotireoze, plaušu slimība, samazinātas elpošanas rezerves, alkoholisms, aknu vai nieru darbības traucējumi. Šos pacientus pēc ķirurģiskās operācijas ieteicams arī ilgstoši novērot.

Epidurālas ievadīšanas gadījumā piesardzība jāievēro pacientiem ar elpošanas nomākumu vai elpceļu traucējumiem, kā arī jāņem vērā ietekme uz augli. Pacienti rūpīgi jānovēro vismaz 1 stundu pēc katras devas ievadīšanas, jo iespējams gan agrīns, gan vēlīns elpošanas nomākums.

Epidurālas ievadīšanas gadījumā var būt novērojamas augļa sirds ritma izmaiņas, tāpēc nepieciešams kontrolēt sirdsdarbības frekvenci, un var būt nepieciešama terapija.

Pediatriskā populācija

Ņemot vērā lielo farmakokinētisko rādītāju dažādību jaundzimušajiem, pastāv pārdozēšanas risks vai arī nepietiekamas intravenozi ievadāmas devas ievadīšanas risks pēc dzimšanas. Skatīt arī 4.2. un 5.2. apakšpunktu.

Sontilen drošums un efektivitāte, ievadot epidurāli, bērniem līdz 1 gada vecumam vēl nav pieradīta (skatīt arī 4.2. un 5.1. apakšpunktu).

Ir sagaidāms, ka jaundzimušie un bērni būs īpaši jutīgi pret sufentanila izraisīto elpošanas nomākumu, jo tas ir attiecināms uz citiem opioīdiem. Tāpēc pirms sufentanila ievadīšanas jaundzimušajiem un bērniem rūpīgi jāizvērtē ieguvuma/riska attiecība.

Šīs zāles satur 9 mg nātrija katrā ml šķīduma injekcijām, kas ir līdzvērtīgi 0,45 % no PVO ieteiktās maksimālās 2 g nātrija devas pieaugušajiem.

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Centrālās nervu sistēmas depresanti (CNS depresanti)

Barbiturāti, benzodiazepīni, antipsihotiskie līdzekļi, vispārējās anestēzijas līdzekļi un citi neselektīvie CNS depresanti (piemēram, alkohols) var pastiprināt opioīdu izraisīto nomācošo ietekmi uz elpošanu.

Ja pacients ir saņēmis šādu CNS depresantu, būs nepieciešama mazāka Sontilen deva. Vienlaicīga Sontilen lietošana pacientiem ar spontānu respirāciju, var palielināt elpošanas nomākuma, dziļas sedācijas, komas un nāves risku.

Sontilen ietekme uz citām zālēm

Pēc Sontilen ievadīšanas jāsamazina CNS depresantu deva. Tas ir īpaši svarīgi pēc ķirurģiskas operācijas, jo dziļu analgēziju pavada izteikts elpošanas nomākums, kas var turpināties vai atjaunoties pēcoperācijas periodā.

CNS depresantu, piemēram benzodiazepīnu, lietošana šajā periodā var neproporcionāli palielināt elpošanas nomākuma risku.

Ievadot lielas sufentanila devas, vienlaicīga slāpekļa oksīda vai pat mazu devu benzodiazepīnu (piemēram, diazepāma vai Midazolāma) lietošana, var pavājināt sirdsdarbību (pazemināts asinsspiediens un samazinās sirds tilpums un sirdsdarbības ātrums).

Sufentanila ievadīšana vienlaicīgi ar suksametoniju var izraisīt bradikardiju, it īpaši gadījumos, kad ir jau lēns pulss (piemēram, pacientiem, kuri saņem kalcija antagonistus vai bēta blokatorus). Šī iemesla dēļ jāveic atbilstoša vienu vai abu zāļu devas samazināšana.

Monoamīnoksidāzes inhibitori (MAOI)

Lietojot MAOI 14 dienas pirms terapijas ar opioīdu petidīnu, tika novērotas dzīvībai bīstamas mijiedarbības (uzbudinājums, muskuļu rigiditāte, stiprs drudzis, krampji), kā arī mijiedarbība attiecība uz elpošanas un asinsrites darbību (pavājināta asinsrite, hipotensija, hemodinamiska nestabilitāte, koma). Šādas mijiedarbības iespēju nevar izslēgt sufentanila lietošanas gadījumā, tāpēc ieteicams pārtraukt MAOI lietošanu (vismaz) 2 nedēļas pirms ķirurģiskas operācijas vai anestēzijas.

Serotonīnerģiskie līdzekļi

Sufentanila lietošana vienlaicīgi ar serotonīnerģiskiem līdzekļiem, piemēram SSAI, SNAI vai MAOI var palielināt serotonīna sindroma (kas ir iespējami dzīvību apdraudošs stāvoklis) attīstības risku.

CYP3A4 inhibitori (citohroms P450 3A4)

Sufentanils galvenokārt tiek metabolizēts ar citohroma P450 3A4 starpniecību, bet nav novērots eritromicīna (zināms kā citohroma P450 3A4 enzīmu inhibitors) nomākums in vivo. Lai arī trūkst klīnisko datu, in vitro dati liecina, ka citi spēcīgi CYP3A4 inhibitori, piemēram, ketokonazols, itrakonazols un ritonavīrs, var nomāt sufentanila metabolismu tādā apmērā, ka rezultātā iespējams palielināts ilgstošas vai aizkavētas elpošanas nomākuma risks. Gadījumos, kad nepieciešama vienlaicīga lietošana, nepieciešama rūpīga pacienta novērošana. Var būt nepieciešams samazināt Sontilen devu.

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Grūtniecība

Pieredze par intravenozu sufentanila ievadīšanu grūtniecēm ir neliela. Pētījumi ar dzīvniekiem neliecina par jebkāda veida teratogēnu iedarbību. Līdzīgi kā lietojot citas zāles, jāizvērtē riska attiecība pret iespējamo ieguvumu pacientam.

Intravenoza ievadīšana dzemdību laikā vai pirms nabas saites nosprostošanas ķeizargrieziena laikā ir kontrindicēta, jo tas var izraisīt elpošanas nomākumu jaundzimušajam.

Sufentanils ātri nokļūst placentā, un tā koncentrācija palielinās lineāri, palielinoties koncentrācijai mātes organismā. Koncentrācijas attiecība nabas saites vēnā un mātes vēnās ir 0,81.

Sufentanilu var ievadīt epidurāli. Kontrolēti klīniskie pētījumi dzemdību laikā liecina, ka sufentanila (kopējā ievadītā deva līdz pat 30 mikrogramiem) pievienošana epidurālai bupivakaīna ievadīšanai neietekmē mātes un jaundzimušā stāvokli. Sufentanils šķērso placentas barjeru. Pēc epidurālas ievadīšanas devās, kas nepārsniedz 30 mikrogramus, nabas saites vēnā noteiktā vidējā koncentrācija plazmā bija 0,016 nanogrami/ml.

Barošana ar krūti

Sufentanils izdalās ar mātes pienu. Ievadot sufentanilu mātēm, kuras baro bērnu ar krūti, jāievēro piesardzība.

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Sufentanils būtiski ietekmē sēju vadīt transportlīdzekļus vai apkalpot mehānismus.

Pacienti drīkst vadīt transportlīdzekli vai apkalpot mehānismus tikai tad, ja ir pagājis pietiekami ilgs laiks pēc Sontilen lietošanas.

Pacientus nedrīkst izrakstīt no slimnīcas, ja netiek nodrošināta pacienta pavadīšana, un pacientiem jāiesaka izvairīties no alkohola lietošanas.

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Sufentanila drošums ir izvērtēts 650 ar sufentanilu ārstētiem indivīdiem, kuri piedalījās 6 klīniskajos pētījumos. No šiem, 78 indivīdi piedalījās 2 pētījumos, kuros sufentanils tika ievadīts intravenozi kā anestēzijas līdzeklis anestēzijas indukcijai un uzturēšanai indivīdiem, kuriem tika veiktas plašas ķirurģiskas procedūras (koronāro artēriju šuntēšana vai atvērtas sirds ķirurģiskās procedūras). Pārējie 572 indivīdi piedalījās 4 pētījumos, kuros sufentanils tika ievadīts epidurāli kā analgētisks līdzeklis pēc operācijas, vai arī kā papildinošs analgētisks līdzeklis epidurālai bupivakaīna ievadīšanai dzemdību laikā vai vaginālu dzemdību laikā. Šie indivīdi saņēma vismaz 1 sufentanila devu un tika iesniegti drošuma dati.

Pamatojoties uz apkopotajiem datiem, kas iegūti šajos pētījumos, nevēlamās blakusparādības, par kurām ziņots visbiežāk (kuru sastopamības biežums ir ≥ 5 %), bija: sedācija (19,5 %), nieze (15,2 %), slikta dūša (9,8 %) un vemšana (5,7 %).

Pediatriskā populācija

Blakusparādību sastopamības biežums, izpausmes un smaguma pakāpe bērniem ir līdzīga kā pieaugušajiem.

Tabulā zemāk ir uzskaitītas blakusparādības, kas saistītas ar sufentanila lietošanu, par kurām ziņots klīniskajos pētījumos, tajā skaitā iepriekš minētās, vai arī tās blakusparādības, par kurām ziņots pēcreģistrācijas novērošanas periodā.

Ir izmantota šāda sastopamības biežuma klasifikācija: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1 000 līdz <1/100), reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000), ļoti reti (<1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

1. tabula: Blakusparādības.

Nevēlamās blakusparādības

Orgānu sistēma

Ļoti bieži (1/10)

Bieži (1/100 līdz <1/10)

Retāk (1/1 000 līdz <1/100)

Reti (1/10 000 līdz <1/1 000)

Nav zināmi

Infekcijas un infestācijas

Rinīts

Imūnās sistēmas traucējumi

Paaugstināta jutība

Anafilaktisks šoks

Anafilaktiska reakcija

Anafilaktoīda reakcija

Psihiskie traucējumi

Apātija

Nervozitāte

Nervu sistēmas traucējumi

Sedācija

Jaundzimušo trīce

Reibonis

Galvassāpes

Ataksija

Jaundzimušo diskinēzija

Distonija

Hiperrefleksija

Hipertonija

Jaundzimušo hipokinēzijas

Miegainība

Koma

Krampji

Nekontrolējamas muskuļu kontrakcijas

Acu bojājumi

Redzes traucējumi

Mioze

Sirds funkcijas traucējumi

Tahikardija

Atrioventrikulāra blokāde

Cianoze

Bradikardija

Aritmija

Patoloģiski rādītāji elektrokardiogrammā

Sirds apstāšanās

Asinsvadu sistēmas traucējumi

Hipotensija

Hipertensija

Bālums

Šoks

Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības

Jaundzimušo cianoze

Bronhospazmas

Hipoventilācija

Disfonija

Klepus

Žagas

Elpošanas traucējumi

Elpošanas apstāšanās

Apnoja

Elpošanas nomākums

Plaušu tūska

Laringospazmas

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Vemšana

Slikta dūša

Ādas un zemādas audu bojājumi

Nieze

Ādas krāsas pārmaiņas

Alerģisks dermatīts

Pastiprināta svīšana

Izsitumi

Izsitumi jaundzimušajam

Sausa āda

Eritēma

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

Muskuļu trīce

Muguras sāpes

Jaundzimušo hipotonija

Muskuļu rigiditāte

Muskuļu spazmas

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi

Urīna aizture

Urīna nesaturēšana

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Drudzis

Hipotermija

Pazemināta ķermeņa temperatūra

Paaugstināta ķermeņa temperatūra

Drebuļi

Reakcija injekcijas vietā

Sāpes injekcijas vietā

Sāpes

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas iela 15, Rīga, LV 1003. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "https://www.zva.gov.lv/../" www.zva.gov.lv

4.9. Pārdozēšana

Pazīmes un simptomi

Pārdozēšana izpaužas kā pārmērīga farmakoloģiskā iedarbība. Atkarībā no individuālās jutības, visbūtiskākā pārdozēšanas iedarbība ir elpošanas nomākums, kas var izpausties visās smaguma pakāpēs, sākot ar hipoventilāciju un beidzot ar elpošanas apstāšanos.

Terapija

Hipoventilācijas un elpošanas apstāšanās gadījumā jāpievada skābeklis un jāveic mākslīga vai kontrolēta elpināšana, atbilstoši situācijai. Elpošanas nomākuma gadījumā var lietot specifisku opioīdu antagonistu. Nekavējoties vienlaicīgi jāveic arī simptomātiski pretpasākumi. Ņemot vērā, ka sufentanila izraisītais elpošanas nomākuma ilgums var būt ilgāks nekā antagonista iedarbība, var būt nepieciešams atkārtoti lietot antagonista devas.

Ja elpošanas nomākums ir saistīts ar muskuļu stīvumu, var būt nepieciešams ievadīt neiromuskulāro blokatoru, lai veicinātu mākslīgo vai kontrolēto elpināšanu.

Pacients rūpīgi jānovēro, un jāuztur ķermeņa temperatūra, un jānodrošina šķidruma uzņemšana. Hipovolēmija jāuzskata par iespējamu smagas vai ilgstošas hipertensijas cēloni. Šādā gadījumā tā jākontrolē ar atbilstošu parenterālu šķīduma ievadīšanu.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: opioīdu anestēzijas līdzekļi.

ATĶ kods: N01AH03

Sufentanils ir sintētisks spēcīgas iedarbības opioīds ar μ-agonista farmakoloģisko iedarbību. Sufentanils ir ļoti spēcīgs opioīds (cilvēkiem tas ir 7 – 10 reizes spēcīgāks nekā fentanils) ar plašu drošuma diapazonu (LD50/ED50 zemākajam analgēzijas līmenim) žurkām; pie 25, 211, indekss ir lielāks nekā fentanilam (277) vai morfīnam (69,5). Ievadot sufentanilu intravenozi, novērojama ātra iedarbība. Ierobežota uzkrāšanās un ātra izvadīšana no uzkrāšanās nodalījumiem, nodrošina ātru atpakaļatgūšanu. Analgēzijas dziļums ir atkarīgs no devas un to pēc nepieciešamības var pielāgot atbilstoši sāpēm ķirurģisku operāciju laikā.

Līdzīgi citiem opioīdiem sufentanils (atkarībā no ievadītās devas un ievadīšanas ātruma) var izraisīt muskuļu rigiditāti, kā arī eiforiju, miozi un bradikardiju.

Histamīna noteikšanas analīzes liecina par histamīna atbrīvošanās potenciālu pacientiem, kuri saņem sufentanilu.

Sufentanila iedarbību var nekavējoties un pilnīgi novērst, ievadot specifisku opiātu antagonistu.

Ievadot epidurāli, sufentanils nodrošina spinālo anelgēziju ar ātru iedarbības sākumu (5- 10 minūtes) un vidēju ilgu iedarbību (parasti 4 – 6 stundas).

Pediatriskā populācija

Epidurāla ievadīšana

Vidējā analgēzijas iestāšanās un ilgums bija attiecīgi 3,0 ± 0,3 un 198 ± 19 minūtes pēc 0,75 mikrogrami sufentanila/kg epidurālas ievadīšanas 15 bērniem vecumā no 4 līdz 12 gadiem.

Epidurāli, pēcoperācijas sāpju kupēšanai vienreizējas bolus 0,25 – 0,75 mikrogrami/kg devas veidā sufentanils ir ievadīts tikai ierobežotam skaitam bērnu vecumā no 3 mēnešiem līdz 1 gadam.

Bērniem, kuri vecāki par 3 gadiem, epidurāli ievadītas 0,1 mikrogrami sufentanila/kg bolus devas, kam sekoja 0,03 – 0,3 mikrogrami/kg/stundā epidurāla infūzija kombinācijā ar amīda tipa lokālo anestēzijas līdzekli, pacientiem pēc subumbilikālās operācijas nodrošināja efektīvu pēcoperācijas analgēziju līdz pat 72 stundām.

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Uzsūkšanās

Ievadot epidurāli, maksimālā koncentrācija plazmā tiek sasniegta 10 minūšu laikā un tā ir 4 – 6 reizes zemāka nekā koncentrācija plazmā intravenozas ievadīšanas gadījumā. Vienlaicīga efedrīna (50 – 75 mikrogrami) ievadīšana par 25 – 50 % vairāk samazina sākotnēji ātro uzsūkšanos.

Izkliede

Pētījumos, kuros ilgstoši tika ievadītas 250 – 1500 mikrogrami lielas sufentanila devas intravenozi, pusperiodi izkliedes fāzē bija 2,3 – 4,5 minūtes un 35 – 73 minūtes, izkliedes tilpums centrālajā nodalījumā bija 14,2 litri un izkliedes tilpums līdzsvara stāvoklī bija 344 litri.

Pusperiods izkliedes fāzē, nevis eliminācijas pusperiods (robežās no 4,1 stundas pēc 250 mikrogramu ievadīšanas līdz 10 – 16 stundām pēc 500 – 1500 mikrogramu ievadīšanas) ir noteicošais faktors koncentrācijas samazināšanai plazmā ātrumam no terapeitiskā līmeņa līdz subterapeitskam līmenim. Pētīto devu robežās sufentanilam piemīt lineāra farmakokinētika.

92,5 % sufentanila saistās ar plazmas olbaltumvielām.

Biotransformācija

Vielas biotransformācija galvenokārt notiek aknās un tievajās zarnās. Sufentanils tiek metabolizēts galvenokārt ar cilvēka citohroma P450 3A4 enzīma starpniecību.

Eliminācija

Vidējais (robežās no-līdz) terminālais eliminācijas pusperiods bija 784 (656 – 938) minūtes. Ņemot vērā metodikas noteikšanas limitu, eliminācijas pusperiods pēc 250 mikrogrami lielas devas ievadīšanas bija būtiski īsāks (240 minūtes) nekā pēc 1500 mikrogrami devas ievadīšanas. Klīrensa ātrums bija 917 ml/minūtē. Gandrīz 80 % ievadītas devas tiek izvadīta 24 stundu laikā un tikai 2 % tiek izvadīti neizmainītas vielas veidā.

Īpašas pacientu grupas

Aknu darbības traucējumi

Pacientiem ar cirozi, salīdzinājumā ar kontroles grupas pacientiem, ir nedaudz palielināts izkliedes tilpums un samazināts kopējais klīrenss. Tā rezultātā būtiski pagarinās eliminācijas pusperiods par apmēram 30 %, un tāpēc nepieciešams ilgāks novērošanas periods pēc operācijas (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Nieru darbības traucējumi

Dialīzes pacientiem vai pacientiem, kuriem tiek veikta nieru transplantācija, izkliedes tilpums līdzsvara stāvoklī, kopējais klīrenss un terminālais eliminācijas pusperiods neatšķiras no kontroles grupas pacientiem. Sufentantila brīvās frakcija šiem pacientiem ir tāda pati kā veseliem pacientiem.

Pediatriskā populācija

Informācija par farmakokinētiku bērniem ir ierobežota.

Intravenoza ievadīšana

Bērniem, salīdzinājumā ar pieaugušajiem, ir sliktāka saistīšanās ar olbaltumvielām, un tā palielinās līdz ar vecumu. Jaundzimušajiem apmēram 80,5 % sufentanila saistās ar plazmas olbaltumvielām salīdzinājumā ar 88,5 % zīdaiņiem, 91,9 % bērniem un 92,5 % pieaugušajiem.

Pēc intravenozas sufentanila bolus devas 10 – 15 mikrogrami/kg ievadīšanas pediatriskiem pacientiem, kuriem tiek veikta ķirurģiska sirds operācija, sufentanila farmakokinētiku var raksturot ar trieksponentiālu līkni pieaugušajiem. Ir pierādīts, ka ķermeņa masai normalizēts klīrenss zīdaiņiem un bērniem ir lielāks nekā pusaudžiem, kuriem ir pieaugušajiem līdzīgs klīrenss. Jaundzimušajiem klīrenss bija būtiski zemāks, un tam piemita lielas svārstības (robežās no 1,2 līdz 8,8 ml/min./kg un viens rādītājs ārpus šīm robežām – 21,4 ml/min./kg. Jaundzimušajiem ir lielāks izkliedes tilpums līdzsvara stāvoklī un ilgāks eliminācijas pusperiods. Ja tiek ņemta vērā nesaistīta frakcija, var būt iespējamas lielākas farmakodinamiskās atšķirības, kam pamatā ir farmakokinētisko raksturlielumu atšķirības.

2. tabula: Vidējie sufentanila farmakokinētiskie rādītāji bērniem pēc vienas sufentanila devas 10 – 15 mikrogrami/kg ievadīšanas intravenozi bolus veidā (N=28).

Vecuma grupa

N

Vdss (l/kg)

Vidēji (± SN)

T1/2β (min)

Vidēji (± SD)

Klīrenss (ml/kg/min)

Vidēji (± SN)

Jaundzimušie (0 līdz 30 dienas)

9

4,15 (1,01)

737 (346)

6,7 (6,1)

Mazi bērni (1 līdz 23 mēneši)

7

3,09 (0,95)

214 (41)

18,1 (2,8)

Bērni (3 līdz 11 gadi)

7

2,73 (0,50)

140 (30)

16,9 (3,2)

Pusaudži (13 līdz 18 gadi)

5

2,75 (0,53)

209 (23)

13,1 (3,6)

Cl=klīrenss, kas pielāgots ķermeņa masai; N=analīzē iekļauto pacientu skaits; SN=standarta novirze; T1/2β=eliminācijas pusperiods; Vdss=izkliedes tilpums līdzsvara stāvoklī. Norādītās vecuma grupas ir atbilstoši pētījumā iekļauto bērnu vecumam.

Epidurāla ievadīšana

Pēc epidurālas sufentanila ievadīšanas devā 0,75 mikrogrami/kg 15 bērniem vecumā no 4 līdz 12 gadiem, plazmas koncentrācija paraugos, kas ņemti 30, 60, 120 un 240 minūtes pēc injekcijas veikšanas bija robežās no 0,08 ± 0,01 līdz 0,10 ± 0,01 nanogrami/ml.

6 bērniem vecumā no 5 līdz 12 gadiem, kuri saņēma sufentanila bolus injekciju 0,6 mikrogrami/kg, kam sekoja 48 stundu ilga epidurāla infūzija, kas sastāvēja no 0,08 mikrogrami sufentanila/kg/stundā un 0,2 mg bupivakaīna/kg/stundā, maksimālā koncentrācija tika sasniegta apmēram 20 minūšu laikā pēc bolus injekcijas un tā bija robežās no zemākas par kvalifikācijas slieksni (< 0,02 nanogrami/ml) līdz 0,074 nanogrami/ml.

5.3. Preklīniskie dati par drošumu

Nav.

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA

6.1. Palīgvielu saraksts

Nātrija hlorīds

Nātrija hidroksīds (pH pielāgošanai)

Sālsskābe (pH pielāgošanai)

Ūdens injekcijām

6.2. Nesaderība

Šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm (izņemot 6.6. apakšpunktā minētās).

6.3. Uzglabāšanas laiks

Uzglabāšanas laiks pirms pirmās atvēršanas

30 mēneši.

Uzglabāšanas laiks pēc pirmās atvēršanas

Pēc pirmās atvēršanas šīs zāles jālieto nekavējoties.

Uzglabāšanas laiks pēc atšķaidīšanas

Ķīmiskā un fizikālā stabilitāte lietošanas laikā pierādīta 24 stundas, uzglabājot 25°C temperatūrā un 2 - 8ºC temperatūrā.

No mikrobioloģijas viedokļa atšķaidītās zāles jāizlieto nekavējoties. Ja tās nelieto nekavējoties, par uzglabāšanas laiku un apstākļiem līdz lietošanai ir atbildīgs lietotājs, un tas parasti nedrīkst pārsniegt 24 stundas, uzglabājot 2 - 8ºC temperatūrā, ja vien atšķaidīšana veikta kontrolētos un validētos aseptiskos apstākļos.

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi

Šīm zālēm nav nepieciešama īpaša uzglabāšanas temperatūra.

Uzglabāt ampulas ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.

Uzglabāšanas nosacījumus pēc zāļu atšķaidīšanas skatīt 6.3. apakšpunktā.

6.5. Iepakojuma veids un saturs

Bezkrāsainas I klases stikla ampulas, kuru nominālais tilpums ir attiecīgi 10 ml un 5 ml.

Uz ampulām ir pašlīmējošā etiķete un tās ir iepakotas PVH ietvaros (katrā ietvarā ir 5 ampulas), kas pārklāti ar PE foliju.

Noplēšamā PVH ietvaru membrāna tiek izmantota tikai ampulu iepakojumiem ar 5 ml nominālo tilpumu.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos

Drīkst sajaukt ar izotonisku nātrija hlorīda šķīdumu infūzijām, 5 % glikozes šķīdumu infūzijām vai Ringera laktāta šķīdumu infūzijām.

Atverot ampulu, jāizmanto cimdi. Nejauši nokļūstot uz ādas, skartais apvidus jānoskalo ar ūdeni. Jāizvairās lietot ziepes, etilspirtu vai citus tīrīšanas līdzekļus, kas var izraisīt ķīmiskus vai fizikālus ādas bojājumus.

7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

Medochemie Ltd., 1-10 Constantinoupoleos street, 3011 Limassol, Kipra

8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURI

9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

Reģistrācijas datums:

10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS

2018.gada decembris.

SASKAŅOTS ZVA 13-12-2018

EQ PAGE 2

EQ PAGE 1