Simvastatin Accord 10 mg apvalkotās tabletes
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Simvastatinum
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
08-0367-18
08-0367
Accord Healthcare Limited, United Kingdom
24-SEP-12
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
10 mg
Apvalkotā tablete
Ir apstiprināta
Accord Healthcare B.V., Netherlands
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Simvastatin Accord 10 mg apvalkotās tabletes
Simvastatin Accord 20 mg apvalkotās tabletes
Simvastatin Accord 40 mg apvalkotās tabletes
Simvastatinum
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.
Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Simvastatin Accord un kādam nolūkam tās lieto
2. Kas jāzina pirms Simvastatin Accord lietošanas
3. Kā lietot Simvastatin Accord
4. Iespējamās blakusparādības
5. Kā uzglabāt Simvastatin Accord
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Simvastatin Accord un kādam nolūkam tās lieto
Simvastatin Accord satur aktīvo vielu simvastatīnu. Simvastatin Accord ir zāles, ko lieto kopējā holesterīna, “sliktā” holesterīna (ZBL holesterīna) un taukvielu, ko sauc par triglicerīdiem, līmeņa samazināšanai asinīs. Papildus Simvastatin Accord paaugstina “labā” holesterīna (ABL holesterīna) līmeni. Simvastatīns pieder zāļu grupai, ko sauc par statīniem.
Holesterīns ir viena no vairākām asinīs esošajām taukvielām. Kopējo holesterīnu veido galvenokārt ZBL un ABL holesterīns.
ZBL holesterīnu bieži dēvē par “slikto” holesterīnu, jo tas var uzkrāties uz artēriju sieniņām un veidot aplikumu. Laika gaitā šī aplikuma uzkrāšanās var izraisīt artēriju aizsprostošanos. Šī aizsprostošanās var palēnināt vai bloķēt asins plūsmu uz dzīvībai svarīgiem orgāniem, tādiem kā sirds un smadzenes. Asins plūsmas bloķēšana var izraisīt sirdstrieku vai insultu.
ABL holesterīnu bieži dēvē par “labo” holesterīnu, jo tas palīdz neļaut “sliktajam” holesterīnam uzkrāties artērijās un aizsargā no sirds slimībām.
Triglicerīdi ir vēl viena asinīs esoša taukviela, kas var paaugstināt sirds slimību risku.
Lietojot šīs zāles, Jums ir jāievēro holesterīna līmeni pazeminoša diēta.
Simvastatin Accord tiek lietots papildus Jūsu holesterīna līmeni pazeminošai diētai, ja Jums ir:
paaugstināts holesterīna līmenis asinīs (primārā hiperholesterinēmija) vai paaugstināts tauku līmenis asinīs (jauktā hiperlipidēmija);
iedzimta slimība (homozigoti pārmantota hiperholesterinēmija), kas izraisa holesterīna līmeņa paaugstināšanos asinīs. Jūs varat saņemt arī citus ārstēšanas veidus;
koronārā sirds slimība (KSS) vai augsts KSS risks (ja Jums ir diabēts, bijis insults vai citas asinsvadu slimības). Simvastatin Accord var pagarināt Jūsu dzīves ilgumu, samazinot sirds slimību risku, neatkarīgi no holesterīna līmeņa Jūsu asinīs.
Lielākai daļai cilvēku nav tiešu augsta holesterīna līmeņa simptomu. Ārsts var noteikt Jūsu holesterīna līmeni ar vienkāršu asins analīzi. Apmeklējiet ārstu regulāri, kontrolējiet savu holesterīna līmeni un apspriediet savus mērķus ar ārstu.
Kas jāzina pirms Simvastatin Accord lietošanas
Nelietojiet Simvastatin Accord šādos gadījumos
Ja Jums ir alerģija (paaugstināta jutība) pret simvastatīnu vai kādu citu (6. punktā „Iepakojuma saturs un cita informācija” minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Ja Jums pašlaik ir aknu darbības traucējumi.
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti.
Ja Jūs lietojat zāles kopā ar vienu vai vairāk nekā vienu no sekojošām aktīvajām vielām:
itrakonazolu, ketokonazolu, posakonazolu vai vorikonazolu (lieto, lai ārstētu sēnīšu infekcijas);
eritromicīnu, klaritromicīnu vai telitromicīnu (lieto, lai ārstētu infekcijas);
HIV proteāzes inhibitorus, piemēram, indinavīru, nelfinavīru, ritonavīru un sahinavīru (HIV proteāzes inhibitorus lieto HIV infekcijas ārstēšanai);
boceprevīru vai telaprevīru (lieto, lai ārstētu C hepatīta vīrusa infekciju);
nefazodonu (lieto, lai ārstētu depresiju);
kopbicistatu;
gemfibrozilu (lieto, lai pazeminātu holesterīnu);
ciklosporīnu (lieto orgānu transplantācijas pacientiem);
danazolu (mākslīgi radīts hormons, ko lieto, lai ārstētu endometriozi; stāvoklis, kad dzemdes gļotāda aug ārpus dzemdes).
Ja Jūs lietojat, pēdējo 7 dienu laikā esat lietojis zāles, ko sauc par fuzidīnskābi (zāles bakteriālu infekciju ārstēšanai) iekšķīgi vai injekcijas veidā. Fuzidīnskābes un simvastatīna kombinēta lietošana var radīt nopietnas muskuļu problēmas (rabdomiolīzi).
Nelietojiet vairāk par 40 mg simvastatīna, ja lietojat lomitapīdu (lieto nopietnu un retu ģenētisku holesterīna slimību ārstēšanai).
Konsultējieties ar ārstu, ja neesat pārliecināts, vai Jūsu zāles minētas iepriekš.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pastāstiet ārstam:
par visiem veselības traucējumiem, ieskaitot alerģijas;
ja lietojat lielu daudzumu alkohola;
ja Jums ir kādreiz bijusi aknu slimība. Simvastatīns var nebūt Jums piemērots;
ja Jums ir paredzēta operācija. Jums var būt nepieciešams uz laiku pārtraukt Simvastatin Accord tablešu lietošanu;
ja esat aziātu izcelsmes, jo Jums varētu būt piemērota cita deva;
pirms simvastatīna lietošanas, un ja simvastatīna lietošanas laikā Jums ir kādi aknu darbības traucējumu simptomi, ārstam vajadzētu pārbaudīt asins analīzes. Tas nepieciešams, lai zinātu, cik labi darbojas Jūsu aknas;
ārsts var arī vēlēties veikt asins analīzes, lai pārbaudītu Jūsu aknu darbību pēc ārstēšanas sākuma ar simvastatīnu;
ja Jums ir diabēts vai diabēta attīstības risks, ārsts Jūs rūpīgi novēros laikā, kamēr Jūs lietojat šīs zāles. Ja Jums ir augsts cukura un tauku līmenis asinīs, liekais svars un augsts asinsspiediens, Jums varētu būt risks saslimt ar diabētu;
pastāstiet ārstam, ja Jums ir smaga plaušu slimība;
Sazinieties ar ārstu nekavējoties, ja Jums ir neizskaidrojamas muskuļu sāpes, jutīgums vai vājums. Tas ir tāpēc, ka retos gadījumos muskuļu problēmas var būt nopietnas, tostarp muskuļu sabrukums, kā rezultātā rodas nieru bojājums; ļoti reti cilvēki ir gājuši bojā.
Muskuļu sabrukuma risks ir lielāks, lietojot lielākas simvastatīna devas, īpaši 80 mg devas. Muskuļu sabrukuma risks arī ir lielāks noteiktiem pacientiem. Konsultējieties ar ārstu, ja kaut kas no turpmāk minētā attiecas uz Jums:
Jūs lietojat vai esat lietojis lielu daudzumu alkohola;
Jums ir nieru darbības traucējumi;
Jums ir vairogdziedzera darbības traucējumi;
Jūs esat vecāks par 65 gadiem;
Jūs esat sieviete;
Jums ir bijušas muskuļu problēmas, ārstējoties ar holesterīna līmeni pazeminošām zālēm, ko sauc par “statīniem” vai fibrātiem;
Jums vai kādam tuvam ģimenes loceklim ir iedzimti muskuļu bojājumi.
Pastāstiet arī ārstam vai farmaceitam, ja Jums ir nepārtraukts muskuļu vājums. Lai diagnosticētu un ārstētu to var būt nepieciešamas papildu pārbaudes un zāles.
Bērni un pusaudži
Simvastatīna drošums un efektivitāte ir pētīta 10-17 gadu veciem zēniem un meitenēm, kurām vismaz pirms viena gada sākušās menstruācijas (mēnešreizes) (skatīt 3. punktu “Kā lietot Simvastatin Accord”). Simvastatīna lietošana nav pētīta bērniem, kuri jaunāki par 10 gadiem. Lai iegūtu papildus informāciju, konsultējieties ar ārstu.
Citas zāles un Simvastatin Accord
Pastāstiet ārstam par visām citām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot, kurām ir minētās aktīvās vielas. Lietojot simvastatīnu kopā ar kādu no šīm zālēm, palielinās muskuļu bojājumu risks (dažas no tām jau minētas apakšpunktā “Nelietojiet Simvastatin Accord”):
ja Jums ir iekšķīgi jālieto fuzidīnskābe, lai ārstētu bakteriālu infekciju, Jums būs nepieciešams īslaicīgi pārtraukt lietot šīs zāles. Jūsu ārsts Jums pateiks, kad būs droši atsākt simvastatīna lietošanu. Simvastatīna ar fuzidīnskābes vienlaicīga lietošana retos gadījumos var izraisīt muskuļu vājumu, jutīgumu vai sāpes (rabdomiolīze). Plašāku informāciju par rabdomiolīzi skatīt 4. punktā.
ciklosporīns (bieži lieto pacienti ar transplantētiem orgāniem);
danazols (mākslīgi radīts hormons, ko lieto endometriozes ārstēšanai, stāvoklis, kad dzemdes gļotāda aug ārpus dzemdes);
zāles ar tādu aktīvo vielu kā, piemēram, itrakonazols, ketokonazols, flukonazols, posakonazols vai vorikonazols (lieto, lai ārstētu sēnīšu infekcijas);
fibrāti ar tādu aktīvo vielu kā, piemēram, gemfibrozils un bezafibrāts (lieto, lai pazeminātu holesterīna līmeni);
eritromicīns, klaritromicīns vai telitromicīns (lieto, lai ārstētu bakteriālas infekcijas);
HIV proteāzes inhibitori, piemēram, indinavīrs, nelfinavīrs, ritonavīrs un sahinavīrs (lieto, lai ārstētu AIDS);
C hepatīta pretvīrusu līdzekļi, piem., boceprevīrs, telaprevīrs, elbasvīrs vai grazoprevīrs (lieto, lai ārstētu C hepatīta vīrusa infekciju);
nefazodons (lieto, lai ārstētu depresiju);
zāles ar aktīvo vielu kobicistu;
amiodarons (lieto, lai ārstētu neregulāru sirds ritmu);
verapamils, diltiazems vai amlodipīns (lieto, lai ārstētu augstu asinsspiedienu, sāpes krūtīs, kas saistītas ar sirds slimību vai citiem sirdsdarbības traucējumiem);
lomitapīds (lieto, lai ārstētu nopietnas un retas ģenētiskas holesterīna slimības)
kolhicīns (lieto, lai ārstētu podagru).
Tāpat kā par iepriekš minētajām zālēm, pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes. Īpaši pastāstiet ārstam, ja lietojat zāles kopā ar kādu no turpmāk minētajām aktīvajām vielām:
zāles ar aktīvo vielu, kas novērš trombu veidošanos asinīs, piemēram, varfarīns, fenprokumons vai acenokumarols (antikoagulanti);
fenofibrāts (arī lieto, lai pazeminātu holesterīna līmeni);
niacīns (arī lieto, lai pazeminātu holesterīna līmeni);
rifampicīns (lieto, lai ārstētu tuberkulozi);
Tāpat pastāstiet ārstam, kurš Jums nozīmē jaunas zāles, ka Jūs lietojat simvastatīnu.
Simvastatin Accord kopā ar uzturu un dzērienu
Greipfrūtu sula satur vienu vai vairākas sastāvdaļas, kas izmaina organisma reakciju uz dažām zālēm, arī Simvastatin Accord. Tāpēc jāizvairās no greipfrūtu sulas lietošanas.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Nelietojiet Simvastatin Accord grūtniecības laikā, plānojot grūtniecību vai arī, ja Jums ir aizdomas par iespējamu grūtniecību. Ja Simvastatin Accord lietošanas laikā iestājas grūtniecība, tad nekavējoties pārtrauciet šo zāļu lietošanu un sazinieties ar ārstu.
Nelietojiet Simvastatin Accord, ja barojat bērnu ar krūti, jo nav zināms, vai zāles izdalās mātes pienā.
Pirms jebkuru zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Nav paredzams, ka Simvastatin Accord ietekmēs Jūsu spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr jāņem vērā, ka dažiem pacietiem pēc simvastatīna lietošanas ir reibonis.
Simvastatin Accord satur laktozi
Simvastatin Accord tabletes satur cukuru, ko sauc par laktozi. Ja ārsts Jums ir teicis, ka Jums ir dažu cukuru nepanesība, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
3. Kā lietot Simvastatin Accord
Jūsu ārsts noteiks piemēroto tabletes stiprumu atkarībā no Jūsu stāvokļa, pašreizējās ārstēšanas un individuālā riska lieluma.
Vienmēr lietojiet šīs zāles saskaņā ar ārsta norādījumiem. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Ārstēšanās laikā ar Simvastatin Accord Jums ir jāievēro holesterīnu samazinoša diēta.
Devas:
Ieteicamā deva ir simvastatīna 5 mg, 10 mg, 20 mg, 40 mg vai 80 mg tablete, ko lieto iekšķīgi vienu reizi dienā.
Pieaugušie:
Parastā sākuma deva ir 10 mg, 20 mg vai, dažos gadījumos, 40 mg dienā. Ārsts var pielāgot Jūsu devu pēc ne mazāk kā 4 nedēļām līdz maksimāli 80 mg dienā. Nelietojiet vairāk par 80 mg dienā.
Ārsts var nozīmēt mazāku devu, īpaši, ja Jūs lietojat noteiktas zāles, kas minētas iepriekš, vai Jums ir noteikts nieru stāvoklis.
80 mg deva ieteicama tikai pieaugušiem pacientiem ar ļoti augstu holesterīna līmeni un augstu sirds slimību risku, kas nav sasnieguši savu holesterīna mērķi ar mazākām devām.
Lietošana bērniem un pusaudžiem:
Bērniem (10-17 gadus veciem) ieteicamā parastā sākuma deva ir 10 mg dienā vakarā. Maksimālā ieteicamā deva ir 40 mg dienā.
Lietošanas veids:
Lietojiet simvastatīnu vakarā. Jūs varat to lietot ar vai bez pārtikas. Turpiniet lietot Simvastatin Accord, ja vien ārsts Jums nav licis pārtraukt tā lietošanu.
Ja ārsts ir parakstījis Simvastatin Accord kopā ar kādām citām zālēm holesterīna līmeņa pazemināšanai, kas satur žultsskābes saistītāju, Jums Simvastatin Accord jālieto vismaz 2 stundas pirms vai 4 stundas pēc žultsskābes saistītāja lietošanas.
Ja esat lietojis Simvastatin Accord vairāk nekā noteikts
Lūdzu, sazinieties ar ārstu vai farmaceitu.
Ja esat aizmirsis lietot Simvastatin Accord
Nelietojiet papildu dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto tableti, vienkārši nākamajā dienā lietojiet parasto Simvastatin Accord devu ierastajā laikā.
Ja pārtraucat lietot Simvastatin Accord
Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, jo Jūsu holesterīna līmenis atkal var paaugstināties.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Lai aprakstītu to, cik bieži blakusparādības tika konstatētas tiek lietoti šādi termini:
Reti (var rasties līdz 1 no 1 000 cilvēkiem).
Ļoti reti (var rasties līdz 1 no 10 000 cilvēkiem).
Nav zināms (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
Tika ziņots par šādām retām smagām blakusparādībām.
Ja tiek konstatēta kāda no šīm smagajām blakusparādībām, pārtrauciet zāļu lietošanu un nekavējoties informējiet ārstu, vai dodoties uz neatliekamās palīdzības nodaļu tuvākajā slimnīcā.
Muskuļu sāpes, jutīgums, vājums vai krampji. Retos gadījumos šie muskuļu bojājumi var būt nopietni, ieskaitot muskuļu sabrukumu, kas izraisa nieru bojājumus; un ļoti retos gadījumos novēroti arī nāves gadījumi.
Paaugstinātas jutības (alerģiskas) reakcijas, ieskaitot:
sejas, mēles un kakla pietūkumu, kas var apgrūtināt elpošanu (angioedēma);
smagas muskuļu sāpes parasti plecos vai gurnos;
izsitumus ar vājumu locekļos un kakla muskuļos;
locītavu sāpes vai iekaisumu (reimatiska polimialģija);
asinsvadu iekaisumu (vaskulīts);
netipiskus zilumus, ādas lobīšanos un pietūkumu (dermatomiozīts), nātreni, ādas paaugstinātu jutību pret sauli, drudzi, pietvīkumu;
elpas trūkumu (aizdusa) un sliktu pašsajūtu;
vilkēdei līdzīgus simptomus (ieskaitot izsitumus, locītavu bojājumus un ietekmi uz asins šūnām).
Aknu iekaisums ar sekojošiem simptomiem: dzeltena ādas un acu krāsa, nieze, tumšas krāsas urīns un gaišas krāsas izkārnījumi, noguruma un vājuma sajūta, apetītes zudums, aknu mazspēja (ļoti reti).
Aizkuņģa dziedzera iekaisums bieži ar spēcīgām vēdera sāpēm.
Tika ziņots par šādu ļoti retu nopietnu blakusparādību:
• nopietna alerģiska reakcija, kas izraisa apgrūtinātu elpošanu vai reiboni (anafilakse).
Reti tiek ziņots par šādām blakusparādībām:
mazs sarkano asins šūnu skaits (anēmija);
roku vai kāju nejutīgums vai notirpums;
galvassāpes, džinkstēšana, reibonis;
gremošanas traucējumi (sāpes vēderā, aizcietējumi, gāzu uzkrāšanās, gremošanas traucējumi, caureja, slikta dūša, vemšana);
izsitumi, nieze, matu izkrišana;
nespēks;
miega traucējumi (ļoti reti);
vāja atmiņa (ļoti reti), atmiņas zudums, apjukums.
Ziņots arī par sekojošām blakusparādībām, bet to sastopamības biežumu nav iespējams noteikt pēc pieejamiem datiem (biežums nav zināms):
erektīla disfunkcija;
depresija;
problēmas ar cīpslām, dažkārt komplicēti ar cīpslas plīsumu;
plaušu iekaisums, kas izraisa elpošanas traucējumus, tajā skaitā pastāvīgu klepu un/vai elpas trūkumu vai drudzi.
Papildus iespējamas blakusparādības dažiem statīniem:
miega traucējumi, ieskaitot nakts murgus;
dzimumfunkcijas traucējumi;
diabēts. Ja Jums ir augsts cukura un tauku līmenis asinīs, liekais svars un augsts asinsspiediens, Jums varētu būt lielāks risks. Jūsu ārsts Jūs rūpīgi uzraudzīs laikā, kamēr Jūs lietojat šīs zāles;
muskuļu sāpes, jutīgums vai vājums, kas nemainās un pēc simvastatīna lietošanas pārtraukšanas var neizzust (biežums nav zināms).
Laboratorisko izmeklējumu rādītāji
Ir novērota dažu aknu funkcijas un muskuļu enzīmu (kreatīnkināzes) laboratorisko asins analīžu rādītāju paaugstināšanās.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīga, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv.
Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Simvastatin Accord
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz blistera un kastītes pēc “Derīgs līdz:/ EXP:”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Simvastatin Accord tabletes satur
Aktīvā viela ir simvastatīns (10 mg, 20 mg, 40 mg).
Katra apvalkotā tablete satur 10 mg simvastatīna.
Katra apvalkotā tablete satur 20 mg simvastatīna.
Katra apvalkotā tablete satur 40 mg simvastatīna.
- Citas sastāvdaļas ir:
Tabletes kodols
Butilēts hidroksianizols (E320)
Askorbīnskābe (E300)
Citronskābes monohidrāts (E330)
Mikrokristāliska celuloze (E460a)
Preželatinizēta kukurūzas ciete
Laktozes monohidrāts
Magnija stearāts (E470B)
Apvalks
Hipromeloze (E464)
Hidroksipropilceluloze (E463)
Titāna dioksīds (E171)
Talks (E553b)
Dzeltenais dzelzs oksīds (E172) – 10 un 20 mg
Sarkanais dzelzs oksīds (E172) – 10, 20 un 40 mg
Simvastatin Accord ārējais izskats un iepakojums
Apvalkotās tabletes
Simvastatin Accord 10 mg apvalkotās tabletes
Gaiši rozā, apaļas formas, abpusēji izliektas apvalkotās tabletes, ar uzrakstu "CS" vienā pusē un gludas no otras puses.
Simvastatin Accord 20 mg apvalkotās tabletes
Gaiši rozā, apaļas formas, abpusēji izliektas apvalkotās tabletes, ar uzrakstu "CT" vienā pusē un gludas no otras puses.
Simvastatin Accord 40 mg apvalkotās tabletes
Rozā, apaļas formas, abpusēji izliektas apvalkotās tabletes, ar uzrakstu "CU" vienā pusē un gludas no otras puses.
Simvastatin Accord 10, 20, 40 mg apvalkotās tabletes ir pieejamas blisteru iepakojumos, kuri satur 10, 14, 28, 30, 50, 56, 84, 90, 98 un 100 tabletes.
Simvastatin Accord 10, 20 un 40 mg apvalkotās tabletes ir pieejamas arī ABPE pudeļu iepakojumos, kas satur 250, 500 un 1000 tabletes (tikai lietošanai slimnīcā vai atsevišķu devu nozīmēšanai).
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
Accord Healthcare B.V.
Winthontlaan 200
3526 KV Utrecht
Nīderlande
Ražotājs
Accord Healthcare Limited
Sage House, 319 Pinner Road,
North Harrow, Middlesex,
HA1 4HF, Lielbritānija
Šīs zāles Eiropas ekonomiskās zonas (EEZ) dalībvalstīs ir reģistrētas ar šādiem nosaukumiem:
Bulgārijā: Симвастатин Акорд 10 / 20 / 40 mg филмирани таблетки
Igaunijā: Simvastatin Accord 10 / 20 / 40 mg õhukese polümeerikattega tabletid
Francijā: Simvastatin Accord Healthcare 10 / 20 / 40 mg comprimé pelliculé
Latvijā: Simvastatin Accord 10 / 20 / 40 mg apvalkotās tabletes
Lietuvā: Simvastatin Accord 10 / 20 / 40 mg plėvele dengtos tabletės
Polijā: Simvastatinum Accord
Nīderlandē: Simvastatine Accord 10 / 20 / 40 / 80 mg Filmomhulde tabletten
Lielbritānijā: Simvastatin 10 / 20 / 40 / 80 mg film-coated tablets
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 12/2018.
ZĀĻU APRAKSTS
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Simvastatin Accord 10 mg apvalkotās tabletes
Simvastatin Accord 20 mg apvalkotās tabletes
Simvastatin Accord 40 mg apvalkotās tabletes
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra apvalkotā tablete satur 10 mg simvastatīna (simvastatinum).
Katra apvalkotā tablete satur 20 mg simvastatīna (simvastatinum).
Katra apvalkotā tablete satur 40 mg simvastatīna (simvastatinum).
Palīgviela(s) ar zināmu iedarbību:
Katra Simvastatin Accord 10 mg apvalkotā tablete satur 70 mg laktozes monohidrāta.
Katra Simvastatin Accord 20 mg apvalkotā tablete satur 140 mg laktozes monohidrāta.
Katra Simvastatin Accord 40 mg apvalkotā tablete satur 280 mg laktozes monohidrāta.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Apvalkotā tablete.
Simvastatin Accord 10 mg apvalkotās tabletes
Gaiši rozā, apaļas formas, abpusēji izliektas apvalkotās tabletes, ar uzrakstu "CS" vienā pusē un gludas otrā pusē.
Simvastatin Accord 20 mg apvalkotās tabletes
Gaiši rozā, apaļas formas, abpusēji izliektas apvalkotās tabletes, ar uzrakstu "CT" vienā pusē un gludas otrā pusē.
Simvastatin Accord 40 mg apvalkotās tabletes
Rozā, apaļas formas, abpusēji izliektas apvalkotās tabletes, ar uzrakstu "CU" vienā pusē un gludas otrā pusē.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Hiperholesterinēmija
Primārās hiperholesterinēmijas vai jauktās dislipidēmijas ārstēšanai kā papildinājums diētai, ja nav adekvātas atbildes reakcijas diētas un citu nefarmakoloģisko pasākumu gadījumā (piem., fiziski vingrinājumi, svara samazināšana).
Homozigoti pārmantotās hiperholesterinēmijas (homozygous familial hypercholesterolaemia, HoFH) ārstēšanai kā papildinājums diētai un citiem lipīdus samazinošiem ārstēšanas veidiem (piemēram, ZBL-aferēze), vai gadījumos, ja šādi ārstēšanas veidi nav piemēroti.
Sirds un asinsvadu slimību profilakse
Mirstības un saslimstības samazināšana no sirds un asinsvadu slimībām pacientiem ar izteiktu aterosklerotisko sirds un asinsvadu slimību vai cukura diabētu, ar normālu vai paaugstinātu holesterīna līmeni, kā papildinājums citu riska faktoru korekcijai un cita veida kardioprotektīvai terapijai (skatīt 5.1. apakšpunktu).
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas
Simvastatīna deva ir robežās no 5 mg līdz 80 mg/dienā lietojot perorāli kā vienu devu vakarā. Ja nepieciešama devas pielāgošana, tā jāveic ar vismaz 4 nedēļu starplaiku, līdz sasniegta maksimālā deva 80 mg/dienā, ko lieto vienu reizi vakarā. 80 mg devu iesaka tikai pacientiem ar smagu hiperholesterinēmiju un augstu sirds asinsvadu komplikāciju risku, kas nav sasnieguši ārstēšanas mērķi ar mazākām devām, un paredzamais ieguvums pārsniedz iespējamo risku (skatīt 4.4. un 5.1. apakšpunktu).
Hiperholesterinēmija
Pacientam ir jānozīmē standarta holesterīnu samazinoša diēta, un šī diēta jāturpina visu ārstēšanas laiku ar Simvastatin Accord. Parastā standarta deva ir 10-20 mg/dienā, ko paraksta kā vienu devu vakarā. Pacientiem, kuriem nepieciešama nozīmīga ZBL-H līmeņa samazināšana (vairāk nekā 45%), sākuma deva ir 20-40 mg/dienā, ko paraksta kā vienu devu vakarā. Ja nepieciešama devas pielāgošana, tā ir jāveic kā aprakstīts iepriekš.
Homozigoti pārmantotā hiperholesterinēmija
Pamatojoties uz kontrolēta klīniskā pētījuma rezultātiem, ieteicamā sākuma deva ir 40 mg/dienā vakarā. Simvastatin Accord šiem pacientiem jālieto kā papildinājumu citiem lipīdus samazinošiem ārstēšanas veidiem (piemēram, ZBL-aferēze), vai gadījumā, ja šādi ārstēšanas veidi nav pieejami.
Pacientiem, kuri vienlaicīgi ar lomitapīdu lieto simvastatīnu, simvastatīna deva nedrīkst pārsniegt 40 mg/dienā (skatīt 4.3., 4.4. un 4.5. apakšpunktu).
Sirds un asinsvadu slimību profilakse
Pacientiem ar augstu sirds asinsvadu saslimšanu risku (koronārā sirds slimība ar vai bez hiperlipidēmijas) parastā Simvastatin Accord deva ir no 20 līdz 40 mg/dienā, ko nozīmē kā vienu devu vakarā. Zāļu lietošana jāsāk vienlaikus ar diētu un fiziskiem vingrinājumiem. Ja nepieciešams, devas pielāgošana jāveic iepriekš minētajā veidā.
Vienlaicīga terapija
Simvastatin Accord ir efektīvs viens pats vai savienojumā ar žultsskābju sekvestrantiem. Deva ir jālieto > 2 stundas pirms vai > 4 stundas pēc žultsskābju sekvestrantu lietošanas.
Pacientiem, kuri simvastatīnu lieto vienlaikus ar fibrātiem, izņemot gemfibrozilu (skatīt 4.3. apakšpunktu) vai fenofibrātu, simvastatīna deva nedrīkst pārsniegt 10 mg/dienā. Pacientiem, kuri vienlaicīgi ar simvastatīnu lieto amiodaronu, amlodipīnu, verapamilu, diltiazemu vai zālēm, kas satur elbasvīru vai grazoprevīru, simvastatīna deva nedrīkst pārsniegt 20 mg/dienā (skatīt 4.4. un 4.5. apakšpunktus).
Nieru darbības traucējumi
Pacientiem ar mēreniem nieru darbības traucējumiem devas pielāgošana nav nepieciešama.
Pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss < 30 ml/min), rūpīgi jāapsver devas, kas pārsniedz 10 mg/dienā un, ja tiek uzskatīts par nepieciešamu, tās jālieto piesardzīgi.
Gados vecāki cilvēki
Devu pielāgošana nav nepieciešama.
Pediatriskā populācija
Bērniem un pusaudžiem (zēniem, kas atbilst Tanner skalas II posmam un vairāk un meitenēm vismaz vienu gadu pēc pirmā menstruāciju cikla, 10-17 gadu vecumā) ar heterozigoti pārmantotu hiperholesterinēmiju ieteicamā parastā sākuma deva ir 10 mg vienu reizi dienā vakarā. Pirms simvastatīna terapijas uzsākšanas bērniem un pusaudžiem jāievēro standarta holesterīna līmeni pazeminoša diēta; šī diēta jāturpina ārstēšanas ar simvastatīnu laikā.
Ieteicamais devu intervāls ir 10-40 mg/dienā; maksimālā ieteicamā deva ir 40 mg/dienā. Devas jāpiemēro individuāli saskaņā ar terapijas ieteikto mērķi, kā to iesaka pediatriskās ārstēšanas rekomendācijas (skatīt 4.4. un 5.1. apakšpunktu). Pielāgošana jāveic ar 4 nedēļu vai lielāku intervālu.
Lietošanas veids
Simvastatīns ir paredzēts iekšķīgai lietošanai. Simvastatīnu var lietot kā vienreizēju devu vakaros.
Pieredze simvastatīna lietošanā bērniem pirmspubertātes vecumā ir ierobežota.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Aktīva aknu saslimšana vai neizskaidrots pastāvīgi paaugstināts seruma transamināžu līmenis.
Grūtniecība un zīdīšanas periods (skatīt 4.6. apakšpunktu).
Vienlaicīga spēcīgu CYP3A4 inhibitoru lietošana (līdzekļi, kas palielina AUC aptuveni 5 vai vairāk reizes) (piemēram, itrakonazols, ketokonazols, posakonazols, vorikonazols, HIV proteāzes inhibitori (piemēram, nelfinavīrs), boceprevīrs, telaprevīrs, eritromicīns, klaritromicīns, telitromicīns, nefazodons un zāles, kas satur kobicistatu) (skatīt 4.4. un 4.5. apakšpunktu).
Vienlaicīga lietošana ar gemfibrozilu, ciklosporīnu vai danazolu (skatīt 4.4. un 4.5. apakšpunktu).
Pacientiem ar HoFH, vienlaicīga lomitapīda lietošana ar >40 mg simvastatīna devām (skatīt 4.2, 4.4 un 4.5. apakšpunktu)
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Miopātija/rabdomiolīze
Simvastatīns, līdzīgi kā citi HMG-CoA reduktāzes inhibitori, dažkārt izraisa miopātiju, kas izpaužas kā muskuļu sāpes, jutīgums vai vājums ar kreatīnkināzes (KK) paaugstināšanos desmit reizes virs normas augšējās robežas (ANR). Miopātija dažkārt izpaužas kā rabdomiolīze ar vai bez akūtas nieru mazspējas, kas seko mioglobinūrijai, un ļoti reti novēroti fatāli gadījumi. Miopātijas risku palielina augsta HMG-CoA reduktāzes inhibējošā aktivitāte plazmā (t.i., paaugstināts simvastatīna un simvastatīna skābes līmenis plazmā), kas daļēji var būt saistīts ar zāļu mijiedarbību, kas traucē simvastatīna metabolismam un/vai transportēšanas ceļiem (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Tāpat kā citu HMG-CoA reduktāzes inhibitoru lietošanas gadījumā, miopātijas/rabdomiolīzes risks ir saistīts ar devu. Klīnisko pētījumu datu bāzē, kurā 41 413 pacienti tika ārstēti ar simvastatīnu, no kuriem 24 747 (aptuveni 60%) tika iekļauti vidēji vismaz 4 gadus ilgā kontroles pētījumā, miopātijas sastopamība bija aptuveni 0,03%, 0,08% un 0,61%, lietojot attiecīgi 20, 40 un 80 mg dienas devas. Šajos pētījumos pacienti tika rūpīgi uzraudzīti un dažas savstarpēji mijiedarbojošas zāles izslēgtas.
Klīniskajā pētījumā, kurā pacienti, kuriem anamnēzē ir miokarda infarkts, tika ārstēti ar simvastatīnu 80 mg/dienā (vidējais kontroles ilgums 6,7 gadi), miopātijas biežums bija apmēram 1,0% salīdzinājumā ar 0,02% pacientiem, kuri lietoja 20 mg/dienā. Aptuveni puse no šiem miopātijas gadījumiem radās pirmajā ārstēšanas gadā. Miopātijas biežums katrā nākamajā terapijas gadā bija aptuveni 0,1%. (Skatīt 4.8. un 5.1. apakšpunktu).
Lielāks miopātijas risks, salīdzinot ar citām statīnus saturošām terapijām ar līdzīgu ZBL-H līmeni pazeminošu efektivitāti, ir pacientiem, kuri lieto 80 mg simvastatīna devu. Tādēļ 80 mg simvastatīna devu drīkst lietot tikai pacientiem ar smagu hiperholesterinēmiju un augstu kardiovaskulāro komplikāciju risku, kuriem lietojot mazākas devas nav sasniegti vēlamie ārstēšanas rezultāti, un ja sagaidāmais ieguvums atsver iespējamo risku. Pacientiem, kuri lieto simvastatīna 80 mg devu un kuriem nepieciešama papildu terapija, jālieto mazāka simvastatīna deva vai alternatīva statīnu saturoša terapija ar mazāku zāļu savstarpējās mijiedarbības potenciālu (skatīt zemāk Pasākumi, lai samazinātu zāļu mijiedarbības izraisītu miopātijas risku un 4.2.; 4.3. un 4.5. apakšpunktu).
Klīniskajā pētījumā, kurā pacienti ar augstu sirds un asinsvadu slimību risku tika ārstēti ar simvastatīnu 40 mg/dienā (vidējais kontroles ilgums 3,9 gadi), novērotais miopātijas biežums pacientiem, kuri nebija ķīniešu izcelsmes (n = 7367), bija apmēram 0,05% salīdzinājumā ar 0,24% ķīniešu izcelsmes pacientiem (n = 5468). Lai gan vienīgie aziātu izcelsmes pacienti, kuri tika novērtēti šajā klīniskajā pētījumā, bija ķīnieši, parakstot simvastatīnu aziātu izcelsmes pacientiem, jāievēro piesardzība un jālieto mazākā nepieciešamā deva.
Transportproteīnu funkcijas pasliktināšanās
Aknu OATP transportproteīnu funkcijas pasliktināšanās dēļ var pastiprināties simvastatīna skābes sistēmiskā iedarbība un palielināties miopātijas un rabdomiolīzes risks. Funkcijas pasliktināšanās ir iespējama mijiedarboties spējīgu zāļu (piemēram, ciklosporīna) izraisītas inhibīcijas dēļ, kā arī pacientiem ar SLCO1B1 c.521T>C genotipu.
Pacientiem ar SLCO1B1 gēna (c.521T>C) alēli, kas kodē mazāk aktīvo OATP1B1 proteīnu, pastiprinās simvastatīna skābes sistēmiskā iedarbība un ir lielāks miopātijas risks. Ja netiek veiktas ģenētiskas pārbaudes, kopējais lielu simvastatīna devu (80 mg) izraisītas miopātijas risks ir 1%. Ņemot vērā pētījumā SEARCH iegūtos rezultātus, pacientiem ar homozigotiskām C alēlēm (sauktas arī par CC), kuri tiek ārstēti ar 80 mg lielām devām, viena gada laikā miopātijas risks ir 15%, bet pacientiem ar heterozigotām C alēlēm (sauktas arī par CT) šis risks ir 1,5%. Pacientiem ar visbiežāk sastopamo genotipu (TT) attiecīgais risks ir 0,3% (skatīt 5.2. apakšpunktu). Kad tas ir iespējams, atsevišķiem pacientiem ieguvuma un riska attiecības vērtēšanas ietvaros pirms 80 mg devu ordinēšanas ieteicams apsvērt nepieciešamību pārbaudīt genotipu attiecībā uz C alēles klātbūtni, un ir jāizvairās lietot lielas devas pacientiem ar CC genotipu. Tomēr šī gēna trūkums, nosakot genotipu, neizslēdz miopātijas iespējamību.
Kreatīnkināzes mērījums
Kreatīnkināzi (KK) nedrīkst noteikt pēc enerģiskiem fiziskiem vingrinājumiem vai jebkādiem iespējamiem alternatīviem KK līmeni paaugstinošiem faktoriem, jo tas sarežģī vērtību interpretāciju. Ja KK līmenis sākotnēji ir ievērojami paaugstināts (> 5 x ANR), tas ir jānosaka atkārtoti pēc 5 līdz 7 dienām, lai apstiprinātu rezultātus.
Pirms ārstēšanas
Visi pacienti, kuri uzsāk ārstēšanu ar simvastatīnu, vai kuru simvastatīna deva tiek palielināta, jāinformē par miopātijas risku un jālūdz nekavējoties informēt par neizskaidrojamām muskuļu sāpēm, jutīgumu vai vājumu.
Piesardzība ir jāievēro pacientiem ar iepriekš izteiktiem rabdomiolīzes faktoriem. Lai noteiktu sākotnējo atsauces rādītāju, KK līmenis pirms ārstēšanas jānosaka šādos gadījumos:
gados vecāki pacienti (≥ 65 gadu vecumā);
sieviešu dzimums;
nieru darbības traucējumi;
nekontrolēta hipotireoze;
iedzimtas muskuļu slimības individuālajā vai ģimenes anamnēzē;
statīnu vai fibrātu izraisīta muskuļu toksicitāte anamnēzē;
alkoholisms.
Šādos gadījumos jāapsver terapijas riska un iespējamā ieguvuma attiecība un ieteicama klīniskā novērošana. Ja pacientam ir iepriekš bijuši muskuļu bojājumi, lietojot fibrātus vai statīnu, ārstēšana ar citiem tās pašas grupas līdzekļiem jāuzsāk ievērojot piesardzību. Ja KK līmenis sākumā ir ievērojami paaugstināts (> 5 x ANR), ārstēšanu nedrīkst uzsākt.
Ārstēšanas laikā
Ja muskuļu sāpes, vājums vai krampji rodas laikā, kamēr pacienti tiek ārstēti ar statīnu, ir jānosaka to KK līmenis. Ja šādu izteikti paaugstinātu līmeni (> 5 x ANR) konstatē bez smagas fiziskas slodzes, ārstēšana ir jāpārtrauc. Ja muskuļu simptomi ir izteikti un izraisa diskomfortu ikdienā, pat, ja KK līmenis ir < 5 x ANR, tad ir jāapsver terapijas pārtraukšana. Ja ir aizdomas par miopātiju jebkāda cita iemesla dēļ, tad ārstēšana ir jāpārtrauc.
Ja simptomi izzūd un KK atgriežas normas robežās, var apsvērt atkārtotu statīna lietošanu vai cita statīna lietošanu mazākā devā nodrošinot rūpīgu uzraudzību.
Atsevišķu statīnu terapijas laikā vai pēc tās ir bijuši ļoti reti ziņojumi par imūnmediētu nekrotizējošu miopātiju (IMNM). IMNM klīniski raksturīgs ir pastāvīgs proksimālo muskuļu vājums un kreatīnkināzes līmeņa paaugstināšanās serumā, kas saglabājas arī pēc statīnu terapijas pārtraukšanas (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Lielāku miopātijas biežumu novēroja pacientiem, titrējot devu līdz 80 mg (skatīt 5.1. apakšpunktu). Ieteicami periodiski KK mērījumi, jo tie var noderēt miopātijas subklīnisku gadījumu noteikšanai. Tomēr nav garantijas, ka šāda uzraudzība novērsīs miopātiju.
Terapija ar simvastatīnu ir uz laiku jāpārtrauc dažas dienas pirms lielām plānveida operācijām un nozīmīgu medicīnisku vai ķirurģisku stāvokļu gadījumā.
Pasākumi, lai samazinātu zāļu mijiedarbības izraisīto miopātijas risku (skatīt arī 4.5. apakšpunktu)
Miopātijas vai rabdomiolīzes risks ievērojami palielinās, lietojot simvastatīnu vienlaicīgi ar spēcīgiem CYP3A4 inhibitoriem (piemēram, itrakonazolu, ketokonazolu, posakonazolu, vorikonazolu, eritromicīnu, klaritromicīnu, telitromicīnu, HIV proteāzes inhibitoriem (piemēram, nelfinavīru), boceprevīru, telaprevīru, nefazodonu, zāles, kas satur kobicistatu) kā arī ar gemfibrozilu, ciklosporīnu un danazolu. Šo zāļu lietošana ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Miopātijas un rabdomiolīzes risks palielinās arī vienlaicīgi lietojot amiodaronu, amlodipīnu, verapamilu vai diltiazemu un noteiktas simvastatīna devas (skatīt 4.2. un 4.5. apakšpunktu).
Miopātijas, tostarp rabdomiolīzes risks var palielināties, vienlaicīgi lietojot fuzidīnskābi un statīnus (skatīt 4.5. apakšpunktu). Pacientiem ar HoFH šis risks var paaugstināties, vienlaicīgi ar simvastatīnu lietojot lomitapīdu.
Tādējādi, attiecībā uz CYP3A4 inhibitoriem, simvastatīna lietošana vienlaicīgi ar itrakonazolu, ketokonazolu, posakonazolu, vorikonazolu, HIV proteāzes inhibitoriem (piemēram, nelfinavīru), boceprevīru, telaprevīru, eritromicīnu, klaritromicīnu, telitromicīnu, nefazodonu un zālēm, kas satur kobicistatu, ir kontrindicēta (skatīt 4.3. un 4.5. apakšpunktu).
Ja no ārstēšanas ar spēcīgiem CYP3A4 inhibitoriem (līdzekļi, kas AUC palielina aptuveni 5 vai vairāk reizes) nav iespējams izvairīties, simvastatīna terapija ārstēšanās laikā ir jāpārtrauc (un jāapsver alternatīvu statīnu lietošana). Turklāt ir jāievēro piesardzība, kombinējot simvastatīnu ar citiem mazāk iedarbīgiem CYP3A4 inhibitoriem: flukonazolu, verapamilu, diltiazemu (skatīt 4.2. un 4.5. apakšpunktu).
Jāizvairās no vienlaicīgas greipfrūtu sulas un simvastatīna lietošanas.
Simvastatīna lietošana ar gemfibrozilu ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu). Paaugstinātā miopātijas un rabdomiolīzes riska dēļ pacientiem, kuri lieto simvastatīnu un citus fibrātus, izņemot fenofibrātu, simvastatīna deva nedrīkst pārsniegt 10 mg/dienā (skatīt 4.2 un 4.5 apakšpunktus). Jāievēro piesardzība, nozīmējot fenofibrātu kopā ar simvastatīnu, jo jebkura no šīm vielām var izraisīt miopātiju, ja tā tiek lietota viena pati.
Simvastatīnu nedrīkst lietot kopā ar sistēmiskiem fuzidīnskābes preparātiem vai 7 dienu laikā pēc fuzidīnskābes terapijas pārtraukšanas. Pacientiem, kuriem sistēmiskas fuzidīnskābes lietošana tiek uzskatīta par nepieciešamu, uz visu fuzidīnskābes terapijas laiku ir jāpārtrauc statīnu terapija. Ir ziņots par rabdomiolīzes gadījumiem (tai skaitā dažiem nāves gadījumiem) pacientiem, kuri saņem fuzidīnskābes un statīnu kombināciju (skatīt 4.5. apakšpunktu). Pacientam ir jāiesaka nekavējoties meklēt medicīnisko palīdzību, ja viņam rodas jebkādi muskuļu vājuma, sāpju vai jutīguma simptomi. Statīnu terapiju var atsākt septiņas dienas pēc fuzidīnskābes pēdējās devas lietošanas. Izņēmuma gadījumos, kad ir nepieciešama ilgstoša sistēmiskās fuzidīnskābes terapija, piemēram, smagu infekciju ārstēšanai, simvastatīna un fuzidīnskābes vienlaicīgas lietošanas nepieciešamība ir jāizskata katrā gadījumā atsevišķi un tikai stingrā medicīniskā uzraudzībā. Ir ziņots par rabdomiolīzes gadījumiem (tostarp dažiem nāves gadījumiem) pacientiem, kuri saņem šādu kombināciju (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Jāizvairās no simvastatīna lietošanas lielākā devā par 20 mg dienā kombinācijā ar amiodaronu, amlodipīnu, verapamilu vai diltiazemu Pacientiem ar HoFH ir jāizvairās no simvastatīna lietošanas lielākā devā nekā 40 mg dienā kombinācijā ar lomitapīdu (skatīt 4.2., 4.3. un 4.5. apakšpunktu).
Pacientiem, kuri kopā ar simvastatīnu lieto zāles ar zināmu mērenu inhibīcijas efektu uz CYP3A4, īpaši kopā ar lielākām simvastatīna devām, varētu būt augstāks miopātijas risks. Vienlaicīgi nozīmējot simvastatīnu un mērenu CYP3A4 inhibitoru (līdzekļi, kas AUC palielina aptuveni 2-5 reizes), var būt nepieciešama simvastatīna devas pielāgošana. Noteiktiem mēreniem CYP3A4 inhibitoriem, piemēram, diltiazemam, ieteicamā maksimālā simvastatīna deva ir 20 mg (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Simvastatīns ir krūts vēža rezistences proteīna (breast cancer resistance protein, BCRP) transportsistēmas substrāts. Vienlaicīga zāļu, kas ir BCRP inhibitori (piem., elbasvīra un grazoprevīra), lietošana var palielināt simvastatīna koncentrāciju plazmā un paaugstināt miopātijas risku; tāpēc jāapsver simvastatīna devas pielāgošana atkarībā no izrakstītās devas. Elbasvīra un grazoprevīra vienlaicīga lietošana ar simvastatīnu nav pētīta; tomēr simvastatīna deva nedrīkst pārsniegt 20 mg dienā pacientiem, kuri vienlaicīgi lieto zāles, kas satur elbasvīru un grazoprevīru (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Reti miopātijas/rabdomiolīzes gadījumi ir bijuši saistīti ar vienlaicīgu HMG-CoA reduktāzes inhibitoru un lipīdus modificējošu niacīna (nikotīnskābes) devu (≥ 1 g/dienā) lietošanu, jo katrs no tiem, ja to lieto vienu pašu, var izraisīt miopātiju.
Klīniskā pētījumā (novērošanas ilguma mediāna bija 3,9 gadi) ar pacientiem, kuriem bija augsts sirds-asinsvadu slimību risks un labi kontrolēts ZBLH līmenis, lietojot simvastatīna devu 40 mg/dienā kopā ar 10 mg ezetimiba devām vai bez tām, pēc terapijas shēmas papildināšanas ar lipīdu līmeni ietekmējošām niacīna (nikotīnskābes) devām (≥1 g/dienā) ar sirds-asinsvadu iznākumiem saistīts papildu ieguvums netika novērots. Tādēļ ārstiem, kuri apsver kombinētās simvastatīna terapijas lietošanu ar lipīdus modificējošām niacīna (nikotīnskābes) devām (≥ 1 g/dienā) vai zālēm, kas satur niacīnu, rūpīgi jāizvērtē iespējamie ieguvumi un riski un pacientiem, īpaši pirmajos terapijas mēnešos un pie jebkuru šo zāļu devas palielināšanas, rūpīgi jākontrolē jebkādas muskuļu sāpju, jutīguma vai vājuma pazīmes.
Turklāt šajā pētījumā ķīniešu izcelsmes pacientiem, kuri lietoja 40 mg simvastatīna vai 10/40 mg ezetimiba/simvastatīna, miopatiju novēroja apmēram 0,24% salīdzinājumā ar 1,24% ķīniešu izcelsmes pacientiem, kuri lietoja 40 mg simvastatīna vai 10/40 mg ezetimiba/simvastatīna kombinācijā ar ilgstošas darbības 2000 mg/40 mg nikotīnskābes/laropipranta. Lai gan vienīgie aziātu populācijas pacienti, kuri tika novērtēti šajā klīniskajā pētījumā, bija ķīnieši, jo miopātijas sastopamība ķīniešu izcelsmes pacientiem ir biežāk sastopama nekā pacientiem, kuri nav ķīniešu izcelsmes, simvastatīna vienlaicīga lietošana ar lipīdus modificējošām niacīna (nikotīnskābes) (≥1 g/dienā) devām aziātu izcelsmes pacientiem nav ieteicama.
Acipimokss ir strukturāli līdzīgs niacīnam. Lai gan acipimokss netika pētīts, ar muskuļiem saistītā toksiskā iedarbība var būt līdzīga niacīnam.
Ietekme uz aknām
Klīniskajos pētījumos dažiem pieaugušajiem pacientiem, kuri lietoja simvastatīnu, parādījās pastāvīgi paaugstināts transamināžu līmenis serumā (līdz > 3 x ANR). Kad šie pacienti pārtrauca vai pabeidza simvastatīna lietošanu, transamināžu līmenis parasti pazeminājās līdz pirmsārstēšanas līmenim.
Pirms ārstēšanas sākuma un pēc tam, ja tas ir klīniski nepieciešams, ieteicams veikt aknu funkciju pārbaudes. Pacientiem, kuriem titrēta 80 mg deva, pirmajā ārstēšanās gadā jāveic papildus pārbaude pirms titrēšanas, 3 mēnešus pēc 80 mg devas titrēšanas un periodiski pēc tam (piemēram, divreiz gadā). Īpaša uzmanība ir jāpievērš pacientiem, kuriem paaugstinās transamināžu līmenis serumā, un šādiem pacientiem mērījumi jāatkārto nekavējoties un pēc tam jāveic biežāk. Ja transamināžu līmenim ir tendence paaugstināties, īpaši, ja tas paaugstinās līdz 3 x ANR un ir tik augsts pastāvīgi, simvastatīna lietošana ir jāpārtrauc. Jāievēro, ka AlAT var izdalīties no muskuļiem, tādēļ AlAT un KK paaugstināšanās var liecināt par miopātiju (skatīt iepriekš Miopātija/rabdomiolīze).
Pēcreģistrācijas periodā ir bijuši reti ziņojumi par letālu un neletālu aknu mazspēju pacientiem, kuri lieto statīnus, tajā skaitā simvastatīnu. Ja simvastatīna terapijas laikā rodas nopietni aknu bojājumi ar klīniskajiem simptomiem un/vai hiperbilirubinēmija vai dzelte, terapija nekavējoties jāpārtrauc. Ja netiek atrasta alternatīva etioloģija, simvastatīna lietošanu neatsākt.
Zāles ir jālieto piesardzīgi pacientiem, kuri pārmērīgi lieto alkoholu.
Līdzīgi kā citām lipīdus samazinošām vielām, pēc simvastatīna terapijas ir ziņots par mērenu (< 3 x ANR) transamināžu līmeņa paaugstināšanos. Šīs izmaiņas parādījās drīz pēc simvastatīna terapijas uzsākšanas, bieži bija īslaicīgas, nebija saistītas ne ar kādiem simptomiem, tāpēc ārstēšanas pārtraukšana nebija nepieciešama.
Cukura diabēts
Daži pierādījumi liecina, ka statīni kā klase paaugstina glikozes līmeni asinīs un dažiem pacientiem ar augstu diabēta nākotnē risku var radīt hiperglikēmijas līmeni, kam atbilstoša formāla diabēta aprūpe. Tomēr šo risku atsver statīnu samazinātais asinsvadu risks, tāpēc tas nedrīkst būt par iemeslu pārtraukt statīnu terapiju. Riska grupas pacienti (glikoze tukšā dūšā 5,6-6,9 mmol/l, ĶMI > 30 kg/m2, paaugstināts triglicerīdu līmenis, hipertensija) būtu jākontrolē gan klīniski, gan bioķīmiski atbilstoši nacionālajām vadlīnijām.
Intersticiāla plaušu slimība
Ir ziņots par intersticiālas plaušu slimības gadījumiem, lietojot dažus statīnus, tajā skaitā simvastatīnu, īpaši ilgtermiņa terapijā (skatīt 4.8. apakšpunktu). Izpausmes var būt aizdusa, neproduktīvs klepus un vispārējā veselības stāvokļa pasliktināšanās (nespēks, svara zudums un drudzis). Ja ir aizdomas, ka pacientam attīstās intersticiāla plaušu slimība, statīnu terapija ir jāpārtrauc.
Pediatriskā populācija
Simvastatīna drošumsun efektivitāte pacientiem 10-17 gadu vecumā ar heterozigoti pārmantotu hiperholesterinēmiju tika vērtēta kontrolētā klīniskā pētījumā pusaudžu zēniem, kas atbilda Tanner skalas II posmam un vairāk un meitenēm vismaz vienu gadu pēc pirmā menstruālā cikla. Pacientiem, kurus ārstēja ar simvastatīnu, nevēlamo blakusparādību profils kopumā bija līdzīgs kā pacientiem, kurus ārstēja ar placebo. Devas, kas lielākas par 40 mg, šai populācijai nav pētītas. Šajā ierobežotajā kontrolētajā pētījumā nebija nosakāmas ietekmes uz pusaudžu zēnu un meiteņu augšanu vai seksuālo nobriešanu vai kādas ietekmes uz meiteņu menstruālā cikla ilgumu. (Skatīt 4.2., 4.8. un 5.1. apakšpunktu). Pusaudžu vecuma meitenēm jākonsultējas par piemērotu kontracepcijas metodi simvastatīna terapijas laikā (skatīt 4.3. un 4.6. apakšpunktu). Pacientiem < 18 gadu vecumā efektivitāte un drošums nav pētīts > 48 nedēļas ilgā ārstēšanas laikā, un nav zināma ilgtermiņa ietekme uz fizisko, intelektuālo un seksuālo nobriešanu. Simvastatīna lietošana nav pētīta pacientiem, kuri jaunāki par 10 gadiem, ne arī pirmspubertātes vecuma bērniem un meitenēm pirms menstruāciju sākuma.
Palīgviela
Šīs zāles satur laktozi. Pacienti ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību, Lapp laktāzes deficītu vai glikozes-galaktozes malabsorbciju šīs zāles nedrīkst lietot.
Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Vairāki mehānismi var veicināt iespējamo mijiedarbību ar HMG Co-A reduktāzes inhibitoriem. Zāles vai augu izcelsmes produkti, kas inhibē noteiktus enzīmus (piemēram, CYP3A4) un / vai transportētāju (piemēram, OATP1B) ceļus, var palielināt simvastatīna un simvastatīna skābes koncentrāciju plazmā un tas var paaugstināt miopātijas/rabdomiolīzes risku.
Iepazīstieties ar visu vienlaikus lietoto zāļu aprakstiem, lai iegūtu papildu informāciju par to iespējamo mijiedarbību ar simvastatīnu un/vai enzīmu vai transportētāju izmaiņu iespējamību un iespējamām devām un shēmām.
Mijiedarbības pētījumi ir veikti tikai pieaugušajiem.
Farmakodinamiskā mijiedarbība
Mijiedarbība ar lipīdu līmeni pazeminošām zālēm, kas, lietojot atsevišķi, var izraisīt miopātiju
Miopātijas risks, ieskaitot rabdomiolīzi, palielinās lietojot kopā ar fibrātiem. Bez tam pastāv farmakokinētiskā mijiedarbība ar gemfibrozilu, kas izraisa simvastatīna līmeņa paaugstināšanos (skatīt zemāk Farmakokinētiskā mijiedarbība un 4.3. un 4.4. apakšpunktu). Nav pierādījumu par to, ka, lietojot vienlaikus simvastatīnu un fenofibrātus, miopātijas risks pārsniedz katras vielas individuālo risku summu. Par citiem fibrātiem nav pieejami atbilstoši farmakovigilances un farmakokinētiskie dati.
Reti miopātijas/rabdomiolīzes gadījumi ir bijuši saistīti ar simvastatīna vienlaicīgu lietošanu kopā ar lipīdu modificējošām niacīna devām (≥ 1 g/dienā) (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Farmakokinētiskā mijiedarbība
Ieteikumi zāļu, ar kurām novēro mijiedarbību, parakstīšanai apkopoti zemāk redzamajā tabulā (papildus informācija ir sniegta tekstā, skatīt arī 4.2., 4.3. un 4.4. apakšpunktu).
Zāļu mijiedarbība, kas saistīta ar palielinātu miopātijas/rabdomiolīzes risku | |
Zāles, ar ko novēro mijiedarbību mijiedarbojošās vielas | Ieteikumi zāļu izrakstīšanai |
Spēcīgi CYP3A4 inhibitori, piemēram: Itrakonazols Ketokonazols Posakonazols Vorikonazols Eritromicīns Klaritromicīns Telitromicīns HIV proteāzes inhibitori (piemēram, nelfinavīrs) Nefazodons Kobicistats Boceprevīrs Telaprevīrs Ciklosporīns Danazols Gemfibrozils |
Kontrindicēti ar simvastatīnu |
Citi fibrāti (izņemot fenofibrātu) | Nepārsniegt 10 mg simvastatīna dienā |
Fuzidīnskābe | Nav ieteicams lietot kopā ar simvastatīnu |
Niacīns (nikotīnskābe) (≥ 1 g/dienā) | Āziātu izcelsmes pacientiem lietošana ar simvastatīnu nav ieteicama |
Amiodarons Verapamils Diltiazems Amlodipīns Elbasvīrs Grazoprevīrs |
Nepārsniegt 20 mg simvastatīna dienā |
Lomitapīds | Pacientiem ar HoFH nepārsniegt 40 mg simvastatīna dienā. |
Greipfrūtu sula | Lietojot simvastatīnu, jāizvairās no greipfrūta sulas lietošanas |
Citu zāļu ietekme uz simvastatīnu
Mijiedarbība ar CYP3A4 inhibitoriem
Simvastatīns ir citohroma P450 3A4 substrāts. Spēcīgi citohroma inhibitori P450 3A4 palielina miopātijas un rabdomiolīzes risku, palielinot HMG-CoA reduktāzes inhibitora aktivitāti plazmā simvastatīna terapijas laikā. Šādi inhibitori ir itrakonazols, ketokonazols, posakonazols, vorikonazols, eritromicīns, klaritromicīns, telitromicīns, HIV-proteāzes inhibitori (piemēram, nelfinavīrs) boceprevīrs, telaprevīrs, nefazodons un zāles, kas satur kobicistatu. Lietošana vienlaicīgi ar itrakonazolu izraisa vairāk nekā 10-kārtīgu simvastatīna skābes aktivitātes palielināšanos (aktīvais bēta hidroksiskābes metabolīts). Telitromicīns izraisa 11-kārtīgu simvastatīna skābes aktivitātes palielināšanos.
Ir kontrindicēta vienlaicīga itrakonazola, ketokonazola, posakonazola, vorikonazola, HIV-proteāzes inhibitoru (piemēram, nelfinavīra), boceprevīra, telaprevīra, eritromicīna, klaritromicīna, telitromicīna, nefazodona un zāļu, kas satur kobicistatu, kā arī gemfibrozila, ciklosporīna un danazola lietošana (skatīt 4.3. apakšpunktu. Ja no ārstēšanas ar spēcīgiem CYP3A4 inhibitoriem (līdzekļi, kas palielina AUC aptuveni 5 vai vairāk reizes) nav iespējams izvairīties, tad ārstēšanas laikā uz laiku jāpārtrauc simvastatīna lietošana (un jāapsver alternatīva statīna lietošana). Jāievēro piesardzība, lietojot simvastatīnu kombinācijā ar dažiem mazāk spēcīgiem CYP3A4 inhibitoriem: flukonazolu, verapamilu vai diltiazemu (skatīt 4.2. un 4.4. apakšpunktu).
Flukonazols
Ziņots par retiem rabdomiolīzes gadījumiem, kas saistīti ar vienlaicīgu simvastatīna un flukonazola lietošanu (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Ciklosporīns
Miopātijas/rabdomiolīzes risks palielinās, ja ciklosporīnu lieto vienlaicīgi ar simvastatīnu; tādēļ lietošana kopā ar ciklosporīnu ir kontrindicēta (skatīt 4.3. un 4.4. apakšpunktu). Lai gan mehānisms nav pilnībā noskaidrots, konstatēta ciklosporīna spēja palielināt HMG-CoA reduktāzes inhibitoru. Simvastatīna skābes AUC palielināšanās, iespējams, ir daļēji saistīta ar CYP3A4 un/vai OATP1B1 inhibīciju.
Danazols
Miopātijas un rabdomiolīzes risks ir paaugstināts, vienlaicīgi lietojot danazolu ar simvastatīnu; tādēļ lietošana kopā ar danazolu ir kontrindicēta (skatīt 4.3. un 4.4. apakšpunktu).
Gemfibrozils
Gemfibrozils 1,9 reizes palielina simvastatīna skābes AUC, iespējams sakarā ar glikuronidācijas ceļa un/vai OATP1B1 inhibēšanu (skatīt 4.3. un 4.4. apakšpunktu). Vienlaicīga nozīmēšana kopā ar gemfibrozilu ir kontrindicēta.
Fuzidīnskābe
Vienlaicīga sistēmiskās fuzidīnskābes un statīnu lietošana var palielināt miopātijas un tostarp rabdomiolīzes risku. Šīs mijiedarbības mehānisms (vai tas ir farmakodinamisks vai farmakokinētisks, vai abi) pagaidām nav zināms. Ir ziņots par rabdomiolīzes gadījumiem (tostarp dažiem nāves gadījumiem) pacientiem, kuri saņem šo vielu kombināciju.
Šīs kombinācijas vienlaicīga lietošana var paaugstināt abu zāļu koncentrāciju plazmā. Ja fuzidīnskābes terapija ir nepieciešama, uz visu fuzidīnskābes terapijas laiku ir jāpārtrauc simvastatīna terapija. Skatīt arī 4.4. apakšpunktu).
Amiodarons
Miopātijas un rabdomiolīzes risks palielinās, vienlaicīgi lietojot amiodaronu ar simvastatīnu (skatīt 4.4. apakšpunktu). Klīniskajā pētījumā par miopātiju ziņots 6% pacientu, kuri lietoja 80 mg simvastatīna un amiodaronu. Tādēļ simvastatīna dienas deva nedrīkst pārsniegt 20 mg dienā pacientiem, kuri vienlaicīgi lieto amiodaronu.
Kalcija kanālu blokatori
Verapamils
Miopātijas un rabdomiolīzes risks palielinās, vienlaicīgi lietojot verapamilu ar 40 mg vai 80 mg simvastatīna devām (skatīt 4.4. apakšpunktu). Farmakokinētiskajā pētījumā vienlaicīga lietošana ar verapamilu izraisīja 2,3-kārtīgu simvastatīna skābes iedarbības palielināšanos, iespējams, daļēji saistībā ar CYP3A4 inhibīciju. Tādēļ simvastatīna dienas deva nedrīkst pārsniegt 20 mg dienā pacientiem, kuri vienlaicīgi lieto verapamilu.Diltiazems
Miopātijas un rabdomiolīzes risks palielinās, vienlaicīgi lietojot diltiazemu ar 80 mg simvastatīna devām (skatīt 4.4. apakšpunktu). Farmakokinētikas pētījumā vienlaicīga diltiazema lietošana izraisīja 2,7-kārtīgu simvastatīna skābes iedarbības palielināšanos, iespējams saistībā ar CYP3A4 inhibīciju. Tādēļ simvastatīna dienas deva nedrīkst pārsniegt 20 mg pacientiem, kuri vienlaicīgi lieto diltiazemu.Amlodipīns
Pacientiem, kuri vienlaicīgi tiek ārstēti ar amlodipīnu un simvastatīnu, ir palielināts miopātijas risks. Farmakokinētikas pētījumā vienlaicīga amlodipīna lietošana izraisīja 1,6 reizes palielinātu simvastatīna skābes iedarbību. Tāpēc simvastatīna deva nedrīkst pārsniegt 20 mg dienā pacientiem, kuri vienlaicīgi lieto amlodipīnu.Lomitapīds
Miopātijas un rabdomiolīzes risks palielinās, vienlaicīgi lietojot lomitapīdu ar simvastatīnu (skatīt 4.3 . un 4.4. apakšpunktu). Tādēļ pacientiem ar HoFH, kuri vienlaicīgi lieto lomitapīdu, simvastatīna dienas deva nedrīkst pārsniegt 40 mg dienā.
Mēreni CYP3A4 inhibitori
Pacientiem, kuri kopā ar simvastatīnu lieto zāles ar zināmu mērenu inhibējošu efektu uz CYP3A4, īpaši kopā ar lielākām simvastatīna devām, varētu būt augstāks miopātijas risks (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Transporta proteīnu OATP1B1 inhibitori
Simvastatīnskābe ir transporta proteīna OATP1B1 substrāts. Vienlaicīgi lietojot zāles, kas ir OATP1B1 transporta proteīna inhibitori, var palielināties simvastatīnskābes koncentrācija plazmā un paaugstināties miopātijas risks (skatīt 4.3. un 4.4. apakšpunktu).
Krūts vēža rezistences proteīns (Breast Cancer Resistant Protein, BCRP)
Vienlaicīgi lietojot zāles, kas ir BCRP inhibitori, tai skaitā zāles, kas satur elbasvīru vai grazoprevīru, var palielināties simvastatīnskābes koncentrācija plazmā un paaugstināties miopātijas risks (skatīt 4.2. un 4.4. apakšpunktu).
Niacīns (nikotīnskābe)
Reti miopātijas/rabdomiolīzes gadījumi ir bijuši saistīti ar simvastatīna vienlaicīgu lietošanu kopā ar lipīdus modificējošām niacīna (nikotīnskābes) devām (≥1 g/dienā). Farmakokinētikas pētījumā vienlaicīga vienreizējas 2 g ilgstošās darbības devas nikotīnskābes lietošana ar 20 mg simvastatīna izraisīja nelielu simvastatīna un simvastatīna skābes AUC pieaugumu un simvastatīna skābes Cmax palielināšanos plazmā.
Greipfrūta sula
Greipfrūta sula nomāc citohromu P450 3A4. Vienlaikus lietojot lielu daudzumu (vairāk nekā 1 litrs dienā) greipfrūtu sulas un simvastatīnu, 7 reizes palielinās simvastatīna skābes iedarbība. 240 ml greipfrūta sulas lietošana no rīta un simvastatīna lietošana vakarā arī izraisīja 1,9-kārtīgu iedarbības palielināšanos. Tādēļ ārstēšanas laikā ar simvastatīnu ir jāizvairās no greipfrūta sulas lietošanas.
Kolhicīns
Ir bijuši ziņojumi par miopātiju un rabdomiolīzi vienlaicīgi lietojot kolhicīnu ar simvastatīnu pacientiem ar nieru darbības traucējumiem. Ieteicama rūpīga klīniska uzraudzība pacientiem, kuri lieto šo kombināciju.
Rifampicīns
Tā kā rifampicīns ir spēcīgs CYP3A4 induktors, pacientiem, kuriem ilgstoši tiek veikta terapija ar rifampicīnu (piemēram, tuberkulozes ārstēšana) var būt novērojama simvastatīna iedarbības samazināšanās. Farmakokinētikas pētījumā veseliem brīvprātīgajiem, vienlaicīgi lietojot rifampicīnu, laukums zem koncentrācijas līknes plazmā (AUC) simvastatīna skābei samazinājās par 93%.
Simvastatīna ietekme uz citu zāļu farmakokinētiku
Simvastatīnam nav inhibējošas ietekmes uz citohromu P450 3A4. Tāpēc, lietojot simvastatīnu, nav paredzama ietekme uz vielām, kas metabolizējas ar citohroma P450 3A4 piedalīšanos, koncentrāciju plazmā.
Perorālie antikoagulanti
Divos klīniskajos pētījumos, no kuriem vienā piedalījās veseli brīvprātīgie, bet otrā hiperholesterolēmijas pacienti, 20-40 mg simvastatīna dienā mēreni pastiprināja kumarīna antikoagulantu ietekmi: pētījumos, kuros piedalījās brīvprātīgie, pacientu protrombīna laiks, izteikts kā starptautiskais standartizētais koeficients (INR), no sākotnējā rādītāja palielinājās attiecīgi no 1,7 līdz 1,8 un no 2,6 līdz 3,4. Ļoti retos gadījumos ir ziņots par paaugstinātu INR. Pacientiem, kuri lieto kumarīna antikoagulantus, protrombīna laiks ir jānosaka pirms simvastatīna lietošanas uzsākšanas un pietiekami bieži agrīnās terapijas laikā, lai pārliecinātos, ka protrombīna laiks būtiski nemainās. Kolīdz konstatēts stabils protrombīna laiks, protrombīna laiku turpmāk var kontrolēt intervālos, kādus parasti iesaka pacientiem, kuri lieto kumarīna antikoagulantus. Mainot simvastatīna devu vai pārtraucot to lietot, jāatkārto tā pati procedūra. Pacientiem, kuri nelietoja antikoagulantus, simvastatīna terapija nav saistīta ar asiņošanu vai izmaiņām protrombīna laikā.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Simvastatin Accord grūtniecības laikā ir kontrindicēts (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Drošums grūtniecēm nav noteikts. Kontrolēti klīniskie pētījumi par simvastatīna lietošanu grūtniecēm nav veikti. Ir saņemti daži ziņojumi par iedzimtām anomālijām pēc intrauterīnas HMG-CoA reduktāzes inhibitoru iedarbības. Tomēr, analizējot aptuveni 200 grūtniecības, kuru pirmajā trimestrī auglis tika pakļauts simvastatīna vai cita ļoti līdzīga HMG-CoA reduktāzes inhibitora ietekmei, iedzimto anomāliju biežums bija salīdzināms ar to, kas ir novērojams populācijā kopumā. Šāds grūtniecību skaits bija statistiski pietiekams, lai izslēgtu 2,5-kārtīgu vai lielāku iedzimto anomāliju skaita palielināšanos nekā populācijā kopumā.
Lai gan nav pierādījumi, ka iedzimto anomāliju biežums to pacienšu bērniem, kuras lietoja simvastatīnu vai citu ļoti līdzīgu HMG-CoA reduktāzes inhibitoru, atšķiras no vispārējā populācijā novērotā, mātes ārstēšana ar simvastatīnu var samazināt augļa mevalonāta, kas ir holesterīna biosintēzes prekursors, līmeni.
Ateroskleroze ir hronisks process, un lipīdu līmeni pazeminošu zāļu lietošanas pārtraukšana grūtniecības laikā maz ietekmē ar primāro hiperholesterinēmiju saistīto ilgtermiņa risku. Šo iemeslu dēļ simvastatīnu nedrīkst lietot grūtnieces, sievietes, kuras plāno grūtniecību, vai kurām ir aizdomas par grūtniecību. Ārstēšana ar simvastatīnu grūtniecības laikā jāatliek vai arī, kamēr tiek noskaidrots, vai sievietei nav iestājusies grūtniecība (skatīt 4.3. un 5.3. apakšpunktu).
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai simvastatīns un tā metabolīti izdalās mātes pienā. Tā kā daudzas zāles izdalās mātes pienā un pastāv nopietnu nevēlamu blakusparādību iespējamība, mātes, kuras lieto simvastatīnu nedrīkst barot bērnu ar krūti (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Fertilitāte
Dati par simvastatīna ietekmi uz cilvēku fertilitāti nav pieejami. Simvastatīns neietekmēja žurku tēviņu vai mātīšu fertilitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu).
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Simvastatin Accord neietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus vai apkalpot mehānismus vai arī ietekme ir niecīga. Tomēr vadot transportlīdzekļus vai apkalpojot mehānismus, jāņem vērā, ka pēcreģistrācijas laikā dažkārt ir ziņots par reiboņa gadījumiem.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Tālāk minēto blakusparādību, par kurām ziņots klīnisko pētījumu un/vai pēcreģistrācijas laikā, biežums tiek sadalīts kategorijās pamatojoties uz to biežuma novērtējumu lielos, ilgtermiņa, placebo kontrolētos klīniskajos pētījumos, ieskaitot SAP (Sirds Aizsardzības Pētījums) un 4S (Skandināvijas Simvastatīna Izdzīvošanas Pētījums) ar attiecīgi 20 536 un 4 444 pacientiem (skatīt 5.1. apakšpunktu). HPS pētījuma laikā tika ziņots tikai par smagām blakusparādībām, kā arī muskuļu sāpēm, transamināžu un CK līmeņa paaugstināšanos. 4S tika atzīmēti visi turpinājumā minētie blakus efekti. Ja biežuma rādītāji simvastatīnam bija mazāki vai līdzīgi ar placebo šajos pētījumos, un bija līdzīgi saprātīgi saistīti spontānu ziņojumu notikumu, šīs blakusparādības tika kategorizētas kā “retas”.
HPS (skatīt 5.1. apakšpunktu), iesaistot 20 536 pacientus, kuri lietoja 40 mg/dienā simvastatīnu (n=10 269) vai placebo (n=10 267), drošuma apraksti bija salīdzināmi starp pacientiem, kuri tika ārstēti ar simvastatīnu 40 mg un pacientiem, kuri tika ārstēti ar placebo vidēji 5 pētījuma gadus. Pārtraukšanas rādītāji saistībā ar blakusparādībām bija salīdzināmi (4,8% pacientiem, kuri tika ārstēti ar simvastatīnu 40 mg salīdzinājumā ar 5,1% pacientiem, kuri tika ārstēti ar placebo). Miopātijas biežums bija < 0,1 % pacientiem, kuri tika ārstēti ar simvastatīnu 40 mg. Paaugstināts transamināžu līmenis (> 3 x ULN apstiprināja atkārtotas pārbaudes) parādījās 0,21% (n=21) pacientu, kurus ārstēja ar simvastatīnu 40 mg salīdzinājumā ar 0,09% (n=9) pacientiem, kurus ārstēja ar placebo.
Nevēlamo blakusparādību biežums klasificēts šādi:
ļoti bieži (≥ 1/10); bieži (≥ 1/100 līdz < 1/10); retāk (≥ 1/1 000 līdz < 1/100); reti (≥ 1/10 000 līdz < 1/1 000); ļoti reti (< 1/10 000); nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi
Reti: anēmija.
Imūnās sistēmas traucējumi
Ļoti reti: anafilakse
Psihiskie traucējumi
Ļoti reti: bezmiegs.
Nav zināmi: depresija.
Nervu sistēmas traucējumi
Reti: galvassāpes, parestēzija, reiboņi, perifēriskā neiropātija.
Ļoti reti: atmiņas traucējumi.
Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības
Nav zināmi: intersticiāla plaušu slimība (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi
Reti: aizcietējums, sāpes vēderā, gāzu uzkrāšanās, dispepsija, caureja, slikta dūša, vemšana, pankreatīts.
Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi
Reti: hepatīts/dzelte.
Ļoti reti: letāla un neletāla aknu mazspēja.
Ādas un zemādas audu bojājumi
Reti: izsitumi, nieze, alopēcija.
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi
Reti: miopātija* (tostarp miozīts), rabdomiolīze ar vai bez akūtas nieru mazspējas (skatīt 4.4. apakšpunktu), mialģija, muskuļu krampji.
* Klīniskā pētījumā miopātiju bieži novēroja pacientiem, kurus ārstēja ar Simvastatin Accord 80 mg/dienā, salīdzinot ar pacientiem, kuri tika ārstēti ar 20 mg/dienā (attiecīgi 1,0% un 0,02%) (skatīt 4.4. un 4.5. apakšpunktu).
Nav zināmi: tendinopātija, dažkārt komplicēti ar plīsumu; imūnmediēta nekrotizējoša miopātija (immune-mediated necrotizing myopathy, IMNM) (skatīt 4.4. apakšpunktu)
** Atsevišķu statīnu terapijas laikā vai pēc tās ir bijuši ļoti reti ziņojumi par imūnmediētu nekrotizējošu miopātiju (IMNM), autoimūnu miopātiju. IMNM klīniski raksturīgs ir: pastāvīgs proksimālo muskuļu vājums un kreatīnkināzes līmeņa paaugstināšanās serumā, kas saglabājas arī pēc statīnu terapijas pārtraukšanas; muskuļu biopsija, kas atklāj nekrotizējošu miopātiju bez ievērojama iekaisuma pazīmēm; uzlabojums ar imūnsupresīviem līdzekļiem (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības
Nav zināmi: erektīlā disfunkcija.
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
Reti: astēnija.
Reti ziņots par paaugstinātas jutības sindromu, kas ietver dažas no šādām iezīmēm: angioedēmu, vilkēdes sindromu, reimatisku polimialģiju, dermatomiozītu, vaskulītu, trombocitopēniju, eozinofiliju, palielinātu EGĀ, artrītu un artralģiju, nātreni, fotosensitivitāti, drudzi, piesarkumu, aizdusu un savārgumu.
Izmeklējumi
Reti: seruma transamināžu (alanīna-aminotransferāzes, aspartāta aminotransferāzes, gamma‑glutamil transpeptidāzes) paaugstināšanās (skatīt 4.4. apakšpunktu Ietekme uz aknām), palielināts sārmainās fosfatāzes daudzums, paaugstināts seruma kreatīnkināzes līmenis (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Tika ziņots par saistību starp statīniem, tostarp simvastatīnu, un HbA1c un seruma glikozes līmeņa paaugstināšanos tukšā dušā.
Pēcreģistrācijas periodā ir bijuši reti ziņojumi par kognitīviem traucējumiem (piemēram, atmiņas zudumu, aizmāršību, amnēziju, atmiņas traucējumiem, apjukumu), kas saistīti ar statīnu, tajā skaitā simvastatīna lietošanu. Gadījumi, par kuriem ir ziņots, parasti nav nopietni un ir atgriezeniski pēc statīna lietošanas pārtraukšanas, kā arī raksturojas ar mainīgu simptomu rašanās laiku (no vienas dienas līdz gadam) un simptomu izzušanu (vidēji 3 nedēļu laikā).
Par dažiem statīniem papildus ziņots par šādām nevēlamām blakusparādībām:
miega traucējumi, tajā skaitā, nakts murgi;-
dzimumfunkcijas traucējumi;
cukura diabēts: biežums atkarīgs no riska faktoru esamības (glikoze tukšā dūšā ≥ 5,6 mmol/l, ĶMI > 30 kg/m2, paaugstināts triglicerīdu līmenis, hipertensija anamnēzē).
Pediatriskā populācija
48 nedēļu pētījumā ar bērniem un pusaudžiem (zēniem, kas atbilst Tanner skalas II posmam un vairāk un meitenēm vismaz vienu gadu pēc menstruālo ciklu sākuma) 10-17 gadu vecumā ar heterozigoti pārmantotu hiperholesterinēmiju (n=175) drošuma un panesamības profils grupā, kas tika ārstēta ar simvastatīnu, visumā bija līdzīgs grupai, kas tika ārstēta ar placebo. Ilgtermiņa ietekme uz fizisko, intelektuālo un seksuālo nobriešanu nav zināma. Pašreiz nav pieejami pietiekami dati par stāvokli pēc vienu gadu ilgas ārstēšanas. (Skatīt 4.2., 4.4. un 5.1. apakšpunktu).
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīga, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv.
4.9. Pārdozēšana
Pašlaik ir novēroti daži pārdozēšanas gadījumi; maksimālā lietotā deva bija 3,6 g. Visi pacienti atveseļojās bez sekām. Nepastāv specifiska ārstēšana pārdozēšanas laikā. Šajā gadījumā ir jāveic simptomātiskie un atbalstošie pasākumi.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: HMG-CoA reduktāzes inhibitors
ATĶ kods: C10A A01
Darbības mehānisms
Pēc perorālas lietošanas simvastatīns, kas ir neaktīvs laktons tiek hidrolizēts aknās līdz attiecīgajai aktīvajai bēta hidroksiskābes formai, kam ir spēcīga iedarbība HMG-CoA reduktāzes nomākšanā (3-hidroksi – 3 metil-glutaril-CoA-reduktāze). Šis enzīms katalīzē HMG-CoA pārveidošanu par mevalonātu, agrīnu un normu samazinošu soli holesterīna bioloģiskajā sintēzē.
Ir pierādīts, ka simvastatīns samazina gan normālo, gan paaugstināto ZBL holesterīna koncentrāciju. No ĻZBL veidojas zema blīvuma lipoproteīni (ZBL), kas tiek katabolizēti galvenokārt ar receptoru starpniecību, kuriem piemīt augsta afinitāte pret ZBL (ZBL receptori). Simvastatīnam piemītošais ZBL samazinošās iedarbības mehānisms var ietvert gan ĻZBL holesterīna (ĻZBL-H) koncentrācijas samazināšanos un ZBL receptora ievadīšanu, izraisot samazinātu ražošanu un palielinot ZBL holesterīna katabolismu. Apolipoproteīns B arī ārstēšanas laikā ar simvastatīnu būtiski samazinās. Papildus simvastatīns vidēji palielina ABL-H un samazina plazmas TG. Šo izmaiņu rezultātā samazinās kopējais ABL-H un ZBL līdz ABL-H daudzums.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Augsts koronārās sirds slimības risks vai pastāvoša koronārā sirds slimība
Sirds aizsardzības pētījumā Sirds Aizsardzība Pētījums (SAP) terapijas ietekme ar simvastatīnu tika novērtēta 20 536 pacientiem (vecumā no 40-80 gadiem), ar vai bez hiperlipidēmijas un koronārajām sirds slimībām, citām nosprostojošās arteriālām slimībām vai diabētiskas cukurslimības. Šajā pētījumā 10 269 pacienti tika ārstēti ar simvastatīnu 40 mg/dienā un 10 267 pacienti tika ārstēti ar placebo ar vidējo ilgumu 5 gadus. Bāzes līnijā 6793 pacientiem (33%) bija ZBL-H līmeņi zem 116 mg/dL; 5063 pacientiem (25%) bija līmeņi zem 116 mg/dL un 135 mg/dL; un 8680 pacientiem (42%) bija līmeņi, kas ir augstāki par 135 mg/dL.
Ārstēšana ar simvastatīnu 40 mg/dienā salīdzinājumā ar placebo ievērojami samazināja visu mirstības cēloņu riskus (1328 [12,9%] ar simvastatīnu ārstētiem pacientiem pret 1507 [14,7%] pacientiem, kam tika dots placebo; p=0,0003), saistībā ar 18% samazinājumu koronāro slimību izraisītos nāves gadījumos (587 [5,7%] pret 707 [6,9%]; p=0,0005; absolūts riska samazinājums 1,2%). Ar asinsvadiem nesaistīto nāves gadījumu skaits nesasniedza statistisku nozīmību. Simvastatīns arī samazināja galveno koronāro notikumu risku (ar nefatālu miokarda infarktu vai fatālu sirds koronāro slimību) par 27% (p<0,0001). Simvastatīns samazināja vajadzību iziet koronārās revaskularizācijas procedūras (ieskaitot koronāro artēriju šuntēšanu vai perkutāno transluminālo koronāro angioplastiju) un perifērās un citas nekoronārās revaskularizācijas procedūras attiecīgi par 30% (p<0,0001) un 16% (p=0,006). Simvastatīns samazināja insulta risku par 25% (p<0,0001), attiecināms uz 30% samazinājumu išēmiskajam insultam (p<0,0001). Papildus diabēta pacientu apakšgrupā, simvastatīns samazināja atklāto makrovaskulāro komplikāciju risku, ieskaitot perifēras revaskularizācijas procedūras (operācijai vai angioplastijai), apakšējo ekstremitāšu amputācijas vai kāju čūlas par 21% (p=0,0293). Proporcionālais samazinājums notikumu koeficientā bija līdzīgs katrā pārbaudīto pacientu apakšgrupā, ieskaitot pacientus bez koronārās slimības, bet kuriem bija cerebrovaskulārā vai perifēro artēriju slimība, vīriešus un sievietes, vecumā zem vai virs 70 gadiem pētījuma uzsākšanas laikā, hipertensijas esamību vai neesamību un sevišķi tos, kuru ZBL holesterīna līmenis bija zem 3,0 mmol/l iekļaušanas laikā.
Skandināvijas Simvastatīna izdzīvošanas pētījumā (4S -Scandinavian Simvastatin Survival Study) terapijas ietekme ar simvastatīnu uz kopējiem nāves gadījumiem tika novērtēta no 4444 pacientiem ar koronāro sirds slimību un bāzes līnijas kopējo holesterīnu 212-309 mg/dL (5,5-8,0 mmol/L). Šajā daudzcentru, randomizētā, dubultmaskētā, placebo-kontrolētajā pētījumā pacienti ar stenokardiju vai iepriekšējiem miokarda infarkts (MI) tika ārstēti ar diētu, standarta aprūpi un simvastatīnu 20-40 mg/dienā (n=2221) vai placebo (n=2223) vidējā laika periodā 5,4 gadi. Simvastatīns samazināja nāves notikumu risku par 30% (absolūtais risku samazinājums 3,3%). Nāves notikumu risks no koronārās sirds slimības samazinājās par 42% (absolūtais risku samazinājums 3,5%). Simvastatīns arī samazināja būtiskāko koronāro gadījumu risku (nāve no koronārās sirds slimības plus pārbaudīts slimnīcā un klusais nefatālais MI) par 34%. Papildus simvastatīns ievērojami samazināja fatālo un nefatālo cerebrovaskulāro notikumu risku (insulta un īslaicīgas išēmiskās lēkmes) par 28%. Ar asinsvadu slimībām nesaistītu nāves gadījumu skaits starp grupām nebija statistiski nozīmīgs.
Holesterīna un homocisteīna papildu samazinājuma efektivitātes pētījums (SEARCH) izvērtēja terapijas ar 80 mg simvastatīna ietekmi salīdzinājumā ar 20 mg (vidējais kontroles laiks 6,7 gadi) attiecībā uz galvenajiem vaskulārajiem notikumiem (MVE - major vascular events, definēti kā letāla koronārā sirds slimība (CHD – coronary heart disease), kas nav letāls miokarda infarkts (MI), koronārā revaskularizācijas procedūra, ne-letāls vai letāls insults vai perifēriska revaskularizācijas procedūra) 12064 pacientiem, kam anamnēzē bija miokarda infarkts. Nebija nozīmīgas atšķirības MVE sastopamības biežumu starp abām grupām; 20 mg simvastatīna (n=1553; 25,7%), salīdzinot ar 80 mg simvastatīna (n=1477; 24,5%); RR 0,94, 95% TI: 0,88-1,01. Absolūtā ZBL-H starpība starp divām grupām pētījuma gaitā bija 0,35 ± 0,01 mmol/l. Drošuma profils abām terapijas grupām bija līdzīgs, izņemot to, ka miopātijas sastopamības biežums bija apmēram 1,0% pacientiem, kuri lietoja 80 mg simvastatīna, salīdzinot ar 0,02% pacientiem, kuri lietoja 20 mg simvastatīna. Apmēram puse no šiem miopātijas gadījumiem radās pirmajā ārstēšanas gadā. Miopātijas sastopamības biežums katrā nākamajā terapijas gadā bija apmēram 0,1%.
Primārā hiperholesterinēmija un kombinētā hiperlipidēmija
Pacientiem ar hiperholesterinēmiju, veicot salīdzinošos efektivitātes un drošuma pētījumus ar simvastatīnu 10, 20, 40 un 80 mg dienā, vidējais ZBL-H samazinājums bija attiecīgi 30, 38, 41 un 47%. Pētījumos pacientiem ar kombinēto (jaukto) hiperlipidēmiju, ordinējot 40 mg un 80 mg simvastatīna, vidējais triglicerīdu samazinājums bija attiecīgi 28 un 33% (placebo: 2%) un vidējais ABL-H palielinājums attiecīgi 13 un 16% (placebo: 3%).
Pediatriskā populācija
Dubultaklā placebo kontrolētā pētījumā 175 pacienti (99 zēni, kas atbilst Tanner skalas II posmam un vairāk, un 76 meitenes vismaz vienu gadu pēc menstruālā cikla sākuma) 10-17 gadu vecumā (vidējais vecums 14,1 gadi) ar heterozigoti pārmantotu hiperholesterinēmiju tika randomizēti 24 nedēļu ilgai simvastatīna vai placebo lietošanai (pamatpētījums). Iekļaušanai pētījumā bija nepieciešams sākotnējais ZBL-H līmenis starp 160 un 400 mg/dl un vismaz viens no vecākiem ar ZBL-H līmeni >189 mg/dl. Simvastatīna deva (vienu reizi dienā vakarā) bija 10 mg pirmās 8 nedēļas, 20 mg otras 8 nedēļas, un 40 mg pēc tam. 24 nedēļu pagarinājuma laikā tika izvēlēti 144 pacienti, kas turpināja terapiju, lietojot 40 mg simvastatīna vai placebo.
Simvastatīns būtiski samazinājās ZBL-H, TG un Apo B līmeni plazmā. Rezultāti pagarinājumam līdz 48 nedēļām bija salīdzināmi ar tiem, kādi bija pamatpētījumā. Pēc 24 ārstēšanas nedēļām vidējā sasniegtā ZBL-H vērtība bija 124,9 mg/dl (robežās no 64,0 -289,0 mg/dl) 40 mg simvastatīna grupā, salīdzinot ar 207,8 mg/dl (robežās no 128,0-334,0 mg/dl) placebo grupā.
Pēc 24 nedēļu ilgas ārstēšanas ar simvastatīnu (ar devas palielināšanu no 10, 20 līdz 40 mg dienā ar 8 nedēļu intervāliem), simvastatīns samazināja vidējo ZBL-H par 36,8% (placebo: 1,1% pieaugums, salīdzinot ar sākotnējo līmeni), Apo B 32,4% (placebo: 0,5%), un vidējo TG līmeni par 7,9% (placebo: 3,2%) un palielināja vidējo ABL-H līmeni par 8,3% (placebo: 3,6%). Ilgtermiņa ieguvumi no simvastatīna lietošanas attiecībā uz kardiovaskulāriem notikumiem bērniem ar heterozigoti pārmantotu hiperholesterinēmiju nav zināmi. Drošuma un efektivitāte devām, kas lielākas par 40 mg dienā, bērniem ar heterozigoti pārmantotu hiperholesterinēmiju nav pētīta. Simvastatīna terapijas ilgtermiņa efektivitāte bērnībā, lai samazinātu saslimstību un mirstību pieaugušo vecumā nav noteikta.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Simvastatīns ir neaktīvs laktons, kas in vivo viegli hidrolizējas par attiecīgo bēta hidroksiskābi, spēcīgu HMG-CoA reduktāzes inhibitoru. Hidrolīze notiek galvenokārt aknās; hidrolīzes ātrums cilvēka plazmā ir ļoti lēns. Farmakokinētiskās īpašības ir novērtētas pieaugušajiem. Farmakokinētiskie dati par bērniem un pusaudžiem nav pieejami.
Uzsūkšanās
Cilvēkiem simvastatīns labi absorbējas un tiek pakļauts plašam pirmā aknu loka metabolismam. Metabolisms aknās ir atkarīgs no asins plūsmas aknās. Aknas ir primārā aktīvās formas iedarbības vieta. Bēta-hidroksiskābes pieejamība sistēmiskajā cirkulācija ir atkarīga no simvastatīna perorālās devas un ir mazāk par 5% no devas. Aktīvo inhibitoru maksimālā plazmas koncentrācija tiek sasniegta apmēram pēc 1-2 stundām pēc simvastatīna lietošanas. Vienlaicīga pārtikas produktu lietošana simvastatīna absorbciju neietekmē.
Reizes devu un vairākkārtēju simvastatīna devu farmakokinētika liecināja, ka pēc vairākkārtējām devām zāles neakumulējas.
Izkliede
Simvastatīna un tā aktīvā metabolīta saistība ar plazmas olbaltumvielām ir > 95%.
Eliminācija
Simvastatīns ir CYP3A4 substrāts (skatīt 4.3. un 4.5. apakšpunktu). Galvenais metabolīts cilvēka plazmā ir bēta hidroksiskābe un četri papildus aktīvie metabolīti. Sekojot radioaktīvai simvastatīna perorālai devai cilvēkā, 13% no radioaktivitātes izdalījās ar urīnu un 60% ar fēcēm 96 stundu laikā. Fēcēs atklātais apjoms parāda uzsūkto zāļu ekvivalentus, kas ir izdalīti, kā arī neuzsūktās zāles. Sekojot intravenozai injekcijai ar bēta hidroksiskābes metabolītu, tā pusperiods sastādīja 1,9 stundas. Vidēji tikai 0,3% no intravenozās devas tika izdalīti urīnā kā inhibitori.
Simvastatīnskābe tiek aktīvi uzņemts hepatocītos ar OATP1B1 transportiera palīdzību.
Simvastatīns ir BCRP transportsistēmas substrāts.
Īpašas populācijas
SLCO1B1 polimorfisms
SLCO1B1 gēna c.521T>C alēles nēsātājiem ir zemāka OATP1B1 aktivitāte. Galvenā aktīvā metabolīta, simvastatīna skābes, vidējā iedarbība (AUC) ir 120% C alēles heterozigotu nēsātājiem (CT), un 221% homozigotu (CC) nēsātājiem, salīdzinot ar pacientiem, kuriem ir visbiežāk sastopamais genotips (TT). C alēle satopama 18% Eiropas iedzīvotāju. SLCO1B1 polimorfisma pacientiem pastāv paaugstināts simvastatīnskābes iedarbības risks, kas var izraisīt paaugstinātu rabdomiolīzes risku (skatīt 4.4. apakšpunktu).
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Preklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti, genotoksicitāti un kancerogenitāti neliecina par cita veida īpašu risku pacientam kā varētu sagaidīt, novērtējot farmakoloģiskās darbības mehānismu. Lietojot maksimāli pieļaujamās devas žurkām un trušiem, simvastatīns neizraisīja augļa kroplības, neietekmēja fertilitāti, reproduktīvo funkciju vai jaundzimušo attīstību.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Tabletes kodols
Butilēts hidroksianizols (E320)
Askorbīnskābe (E300)
Citronskābes monohidrāts (E330)
Mikrokristāliska celuloze (E460a)
Preželatinizēta kukurūzas ciete
Laktozes monohidrāts
Magnija stearāts (E470B)
Apvalks
Hipromeloze (E464)
Hidroksipropilceluloze (E463)
Titāna dioksīds (E171)
Talks (E553b).
Dzeltenais dzelzs oksīds (E172) – 10 un 20 mg
Sarkanais dzelzs oksīds (E172) –10, 20 un 40 mg
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
Blistera iepakojums: 3 gadi.
Pudeles: 2 gadi.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Tabletes ir iepakotas PVH/PE/PVdH/alumīnija vai PVH/PVdH/Alumīnija blisteros pa 10, 14, 28, 30, 50, 56, 84, 90, 98 un 100 tabletēm.
Simvastatin Accord 10, 20 un 40 mg apvalkotās tabletes ir pieejamas arī ABPE pudeļu iepakojumos, kas satur 250, 500 un 1000 tabletes (tikai lietošanai slimnīcā vai atsevišķu devu nozīmēšanai).
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJA APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Accord Healthcare B.V.
Winthontlaan 200
3526 KV Utrecht
Nīderlande
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
Simvastatin Accord 10 mg apvalkotās tabletes: 08-0367
Simvastatin Accord 20 mg apvalkotās tabletes: 08-0368
Simvastatin Accord 40 mg apvalkotās tabletes: 08-0369
9. REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 2008. gada 22. decembris
Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2012. gada 24. septembris
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
12/2018