Glurenorm

Tablete

Glurenorm 30 mg tabletes

Kastīte, PVH blisteris, N60
Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas nosacījumi.
Gliquidonum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Maks. cenu diapazons

€ ar PVN

10.33 €

Zāļu produkta identifikators

96-0072-01

Zāļu reģistrācijas numurs

96-0072

Ražotājs

Boehringer Ingelheim Ellas A.E., Greece

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

20-NOV-06

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

30 mg

Zāļu forma

Tablete

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Boehringer Ingelheim International GmbH, Germany

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam

Glurenorm 30 mg tabletes

Gliquidonum

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

- Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

- Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.

- Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas šajā instrukcijā nav minētas. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt:

1. Kas ir GLURENORM un kādam nolūkam to lieto

2. Kas Jums jāzina pirms GLURENORM lietošanas

3. Kā lietot GLURENORM

4. Iespējamās blakusparādības

5. Kā uzglabāt GLURENORM

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

1. Kas ir GLURENORM un kādam nolūkam to lieto

GLURENORM ir sulfonilurīnvielas grupas līdzeklis, kas samazina cukura līmeni asinīs.

GLURENORM lieto 2. tipa cukura diabēta (diabetes mellitus) ārstēšanai pusmūža un gados vecākiem pacientiem, ja ogļhidrātu metabolismu vairs nevar kontrolēt tikai ar diētu.

2. Kas Jums jāzina pirms GLURENORM lietošanas

Nelietojiet GLURENORM šādos gadījumos:

- ja Jums ir alerģija pret glihidonu, sulfonilurīnvielas atvasinājumiem vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;

- ja Jums ir insulīnatkarīgs (1.tipa) cukura diabēts;

- ja Jūsu 2. tipa diabētam ir komplikācijas (paaugstināts skābuma līmenis asinīs vai paaugstināts ketonvielu līmenis asinīs)

- ja Jums ir diabētiskā koma (dzīvībai bīstama diabēta komplikācija, kas var radīt samaņas zudumu) vai stāvoklis pirms komas (samaņas traucējumi, kas ir komas priekšvēstneši);

- ja Jums ir smaga infekcija;

- ja Jums ir akūta intermitējoša porfīrija (iedzimta saslimšana, kas izsauc sāpes vēderā un neiroloģiskus simptomus);

- ja Jums ir izoperēts aizkuņģa dziedzeris;

- ja Jums paredzama operācija;

- ja Jums ir aknu darbības traucējumi;

- ja Jums ir jebkādi iedzimti traucējumi, kas nav savietojami ar vienu no zāļu palīgvielām (skatīt arī „Svarīga informācija par kādu no GLURENORM sastāvdaļām”.

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Pirms GLURENORM lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu

  • ja Jums ir smagi nieru darbības traucējumi, ārsts veiks Jums rūpīgu uzraudzību

  • ja Jums ir liela fiziska slodze, cukura līmeņa asinīs pazeminošais efekts var pastiprināties

  • ja Jums ir stress, tas var paaugstināt vai pazemināt glikozes līmeņa asinīs pazeminošo efektu

  • ja Jums ir glikozes-6-fosfāt-dehidrogenāzes deficīts (iedzimta saslimšana, kas rada patoloģisku sarkano asins šūnu sabrukšanu), ārstēšana ar cukura līmeņa asinīs pazeminošām zālēm no sulfonilurīnvielas zāļu grupas var izsaukt hemolītisko anēmiju (hemoglobīna līmeņa pazemināšanās un sarkano asins šūnu sabrukšana). Jāpiemeklē alternatīva terapija.

  • ja lietojat jebkuras citas zāles, jo daudzas zāles var ietekmēt GLURENORM cukura līmeņa pazeminošo efektu asinīs (skatīt arī ”citas zāles un Glurenorm”).

Ja parādās hipoglikēmijas klīniskās pazīmes, tādas kā samaņas zudums, ātra sirdsdarbība, mitra āda, nemierīgums, paaugstināti refleksi (piem. raustīšanās) vai gremošanas traucējumi, Jums nekavējoties jālieto cukuru saturošs ēdiens. Ja hipoglikēmiskais stāvoklis saglabājas, Jums nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība vai jādodas uz slimnīcu, jo var būt nepieciešama pastiprināta ārstēšana un uzraudzība.

Ja parādās drudzis, izsitumi uz ādas vai slikta dūša, Jums nekavējoties jāmeklē ārsta konsultācija.

Ja iestājas grūtniecība, Jums jāmeklē ārsta konsultācija nekavējoties, jo būs nepieciešama terapijas maiņa (skatīt arī „Grūtniecība un barošana ar krūti”).

Diabēta ārstēšanas laikā nepieciešama regulāra medicīniska kontrole.

Apmeklējiet ārstu regulāri, īpaši jau devas pielāgošanas laikā vai pārejot no citām zālēm uz GLURENORM (skatīt „Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus).

Citas zāles un GLURENORM

Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.

Ir zināma daudzu medikamentu ietekme uz glikozes metabolismu, tāpēc ārstam precīzi jāzin, kādas zāles Jūs lietojat, lai varētu ņemt vērā to iespējamo mijiedarbību.

GLURENORM hipoglikemizējošo darbību var pastiprināt šādas vienlaicīgi lietotas zāles:

AKE inhibitori (zāles paaugstināta asinsspiediena ārstēšanai), allopurinols (zāles paaugstināta urīnskābes līmeņa asinīs ārstēšanai, ieskaitot podagru), pretsāpju un nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (reimatisku slimību ārstēšanai un sāpju mazināšanai), presēnīšu zāles, hloramfenikols, klaritromicīna fluorhinolons, sulfonamīdi un tetraciklīni (visi antibiotiķi infekciju ārstēšanai), klofibrāts (augsta holesterīna līmeņa ārstēšanai), kumarīna atvasinājuma antikoagulanti, heparīns un sulfīnpirazons (asinis šķidrinošas zāles), MAO inhibitori un tricikliskie antidepresanti (depresiju ārstēšani), ciklofosfamīds un tā atvasinājumi (vēža ārstēšanai), insulīns un citas perorālās cukura līmeni pazeminošās zāles.

GLURENORM hipoglikemizējošo darbību, iespējams, var pastiprināt šādas zāles:

bēta-receptoru blokatori, klonidīns, rezerpīns, guanetidīns. Šīs zāles var arī maskēt hipoglikēmijas simptomus.

GLURENORM hipoglikemizējošo darbību var mazināt šādas vienlaicīgi lietotas zāles:

aminoglutetimīds (zāles vēža ārstēšanai), glikokortikoīdi (iekaisuma ārstēšanai), diazoksīds, tiazīds un cilpas diurētiskie līdzekļi (zāles paaugstināta asinsspiediena ārstēšanai), perorālie kontraceptīvie līdzekļi (lai izsargātos no grūtniecības), simpatomimētiskie līdzekļi (kā bronhodilatatori astmas ārstēšanai), refamicīns un rifampicīns (tuberkulozes ārstēšanai), vairogdziedzera hormoni, glikagons (aizkuņģa dziedzera hormons), fenotiazīns (psihiatrisku stāvokļu ārstēšanai), nikotīnskābe (kā vitamīnu piedeva vai augsta holesterīna un citu tauku līmeņa mazināšanai), barbiturāti (nomierinošas zāles) un fenitoīns (epilepsijas ārstēšanai).

Ir aprakstīti GLURENORM hipoglikēmiskā efekta mazināšanās vai pastiprināšanās ar H2 receptoru antagonistiem (cimetidīns, ranitidīns, kas samazina skābes līmeni kuņģī) un alkoholu.

GLURENORM kopā ar uzturu, dzērienu un alkoholu

Pārliecinieties, ka Jūs rūpīgi ievērojat ārsta norādījumus par GLURENORM lietošanu un diētu. Nekad neizlaidiet vai neatlieciet ēdienreizi pēc Glurenorm iedzeršanas, jo tas var nozīmīgi pazemināt cukura līmeni asinīs un, iespējams, pat novest līdz samaņas zudumam (piemēram, ja tablete ir iedzerta pirms ēdienreizes nevis ēšanas laikā).

Jums jāievēro nozīmētā diēta, jo tā ir paredzēta diabēta pacienta primārai svara kontrolei, bet diēta ir neatkarīga no terapijas, ko ārsts Jums nozīmējis.

Alkohols var pastiprināt vai samazināt GLURENORM glikozes pazeminošo efektu asinīs.

Grūtniecība un barošana ar krūti

Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Diabēta slimniecēm grūtniecības laikā ir nepieciešama īpaši rūpīga un intensīva plazmas glikozes līmeņa kontrole. To nav iespējams panākt ar perorālām cukura līmeņa pazeminošām zālēm. Tādēļ GLURENORM nevajadzēt lietot sievietēm grūtniecības vai barošanas ar krūti laikā.

Ja Jums ir iestājusies grūtniecība vai plānojat grūtniecību ārstēšanās laikā, Jums jākonsultējas ar ārstu. Jums tiks nozīmēts insulīns un GLURENORM terapija pārtraukta.

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana

Nav veikti pētījumi, lai novērtētu ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.

Tomēr, ja Jums GLURENORM lietošanas laikā rodas miegainība, reibonis un redzes traucējumi vai citi hipoglikēmijas klīniskie simptomi, Jums jāizvairās no iespējami bīstamu uzdevumu veikšanas, piemēram, transportlīdzekļu vadīšanas vai mehānismu apkalpošanas.

GLURENORM satur laktozi

Pirms šo zāļu lietošanas lūdzu izstāstiet ārstam, ja Jums ir jebkādu cukuru nepanesība.

Viena 30 mg tablete satur 134,6 mg laktozes, kas sastāda 538,4 mg laktozes ieteicamajā dienas devā. Šīs zāles nevajadzētu lietot pacientiem ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību t.s galaktozēmiju, Lapp laktāzes deficītu vai glikozes- galaktozes malabsorbciju.

3. Kā lietot GLURENORM

Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

Ieteicamā deva ir:

Sākotnējā terapija

Ārstēšanu ar GLURENORM parasti sāk ar ½ tableti (15 mg) brokastu laikā. GLURENORM tabletes ieteicams lietot uzsākot brokastis. Pēc GLURENORM tablešu lietošanas nekad nedrīkst izlaist ēdienreizi.

Ja rezultāts ar 15 mg devu nav apmierinošs, sekojot ārsta norādījumiem, deva pakāpeniski soli pa solim jāpaaugstina. Ja nozīmētā deva nepārsniedz 2 tabletes (60 mg), to var lietot kā vienreizēju devu brokastīs. Ja nepieciešamas augstākas devas, labāku kontroli tomēr var panākt, sadalot dienas devu divās-trijās reizes devās. Tādā gadījumā, augstākā deva jālieto brokastu laikā.

Maksimālā ieteicamā dienas deva ir 4 tabletes (120 mg).

Ja esat lietojis GLURENORM vairāk nekā noteikts

Ja esat lietojis GLURENORM vairāk nekā noteikts, jautājiet padomu savam ārstam vai farmaceitam.

Pārdozēšanas gadījumā var rasties pazemināts cukura līmenis asinīs (arī ieildzis) un sekojoši simptomi: bezsamaņa, ātra sirdsdarbība, mitra āda, nemiers, paaugstināti refleksi (raustīšanās) vai kuņģa darbības traucējumi.

Ja esat aizmirsis lietot GLURENORM

Ja esat aizmirsis lietot devu, iedzeriet vienu devu tiklīdz atceraties, bet nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Atceraties, ka GLURENORM vienmēr jālieto uzsākot ēdienreizi. Nākošās devas lietojiet kā ierasts.

Ja Jūs pārtraucat lietot GLURENORM

Pirms Jūs pārtraucat lietot GLURENORM, Jums jākonsultējas ar ārstu.

Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet savam ārstam vai farmaceitam.

4. Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.

Bieži (var skart līdz 1 no 10 cilvēkiem)

  • zems cukura līmenis asinīs

Retāk (var skart līdz 1 no 100 cilvēkiem)

  • izsitumi

  • nieze

  • akomodācijas traucējumi

  • miegainība

  • reibonis

  • galvas sāpes

  • caureja

  • vemšana

  • diskomforta sajūta vēderā

  • slikta dūša

  • aizcietējumi

  • sausuma sajūta mutē

Reti (var skart līdz 1 no 1000 cilvēkiem)

  • Stīvensa-Džonsona sindroms (nopietns stāvoklis, kad ādas virskārta atmirst un atdalās)

  • balto asins šūnu skaita samazināšanās (agranulocitoze)

  • balto asins šūnu samazinājums (leikopēnija)

  • trombocītu skaita samazināšanās (trombocitopēnija)

  • kardiovaskulāra mazspēja (sirds un asiņu cirkulācijas problēma)

  • zems asinsspiediens

  • sāpes krūtīs (stenokardija)

  • ekstrasistoles (neregulāra sirdsdarbība)

  • pasliktināta apetīte

  • durstīšanas sajūta

  • žults plūsmas traucējumi

  • fotosensivitātes reakcijas

  • nātrene

  • sāpes krūškurvī

  • nogurums

    Ziņošana par blakusparādībām

    Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

    5. Kā uzglabāt GLURENORM

    Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

    Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.

    Nelietot GLURENORM pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma pēc “EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.

    Neizmetiet zāles kanalizācijā. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

    6. Iepakojuma saturs un cita informācija

    Ko GLURENORM satur

  • Aktīvā viela ir glihidons. 1 tablete satur 30 mg glihidona.

  • Citas sastāvdaļas ir laktoze, bezūdens kukurūzas ciete, šķīstošā kukurūzas ciete, magnija stearāts.

GLURENORM ārējais izskats un iepakojums

Glurenorm 30 mg ir baltas, apaļas, divslāņainas tabletes ar slīpām malām un dalījuma līniju. Tām vienā pusē ir iespiedumi "57C/57C", bet otrā pusē - Boehringer Ingelheim logotips.

60 tabletes iepakojumā, 6 PVH blisteri pa 10 tabletēm katrā.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

Boehringer Ingelheim International GmbH

Binger strasse 173

D-55216 Ingelheim am Rhein,

Vācija

Ražotājs

Boehringer Ingelheim Ellas A.E.

5th km Paiania – Markopoulo

Koropi, Attiki, 194 00

Grieķija

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:

Boehringer Ingelheim RCV GmbH & Co KG

Latvijas filiāle

Telef: 00371 67240011

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 06/2016

Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē http://zva.gov.lv

Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem

Sulfonilurīnvielas zāļu pārdozēšana var izsaukt hipoglikēmiju.

Simptomi

Var parādīties šādas hipoglikēmiskas reakcijas (arī ilgstošas): bezsamaņa, tahikardija, mitra āda, nemierīgas kustības un paaugstināti refleksi, kuņģa darbības traucējumi.

Ārstēšana

Steidzama p/o vai i/v glikozes ievadīšana.

Var būt nepieciešama turpmāka glikozes ordinēšana un plazmas glikozes līmeņa kontrole.

Lejupielādēt zāļu aprakstu

1. ZĀĻU NOSAUKUMS

Glurenorm 30 mg tabletes

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

Katra tablete satur 30 mg glihidona (Gliquidonum).

Palīgvielas ar zināmu iedarbību: katra tablete satur 134,6 mg laktozes.

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA

Tablete.

Balta, apaļa, divslāņaina tablete ar slīpām malām un dalījuma līniju. Vienā pusē ir iespiedumi "57C/57C", bet otrā pusē - Boehringer Ingelheim logotips.

Tableti var sadalīt vienādās devās.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1. Terapeitiskās indikācijas

Glurenorm lieto 2. tipa cukura diabēta (diabetes mellitus) terapijai pusmūža un gados veciem pacientiem, ja ogļhidrātu metabolismu vairs nevar kontrolēt tikai ar diētu.

4.2. Devas un lietošana

Stingri jāievēro ārsta instrukcijas par devām un diētu.

Bez konsultēšanās ar ārstu pacients nedrīkst pārtraukt terapiju.

Sākotnējā terapija

Ārstēšanu ar Glurenorm parasti sāk ar ½ tableti (15 mg) brokastu laikā. Glurenorm tabletes ieteicams lietot, uzsākot ēdienreizi. Pēc Glurenorm tablešu lietošanas nedrīkst izlaist ēdienreizi.

Ja lietojot ½ tableti rezultāts nav apmierinošs, deva pakāpeniski soli pa solim (15 mg) jāpaaugstina ārsta uzraudzībā. Ja nozīmētā deva nepārsniedz 2 tabletes (60 mg), to var lietot kā vienreizēju devu brokastīs.

Ja nepieciešamas augstākas devas, labāku kontroli tomēr var panākt, sadalot dienas devu divās-trijās reizes devās. Tādā gadījumā, augstākā deva jālieto brokastu laikā. Dienas deva, kas lielāka par 4 tabletēm (120 mg), parasti nedod glikēmijas kontroles uzlabošanos. Tādēļ, maksimālā dienas deva ir

4 tabletes (120 mg).

Īpašas populācijas

Devas pacientiem ar nieru darbības traucējumiem

Pamatojoties uz farmakokinētiskajiem datiem, tikai apmēram 5 % Glurenorm metabolītu izdalās caur nierēm. Klīniskajos pētījumos salīdzinot diabēta slimniekus ar 1- 4 pakāpes nieru darbības traucējumiem un pacientus bez nieru darbības traucējumiem, Glurenorm dienas deva 40-50 mg ļoti līdzīgi ietekmēja cukura līmeni asinīs, ne uzkrāšanās, ne hipoglikēmiski efekti netika novēroti. Tādēļ nieru nepietiekamības pacientiem nav nepieciešama devas pielāgošana.

Devas pacientiem ar aknu darbības traucējumiem

Lietojot dienas devu, kas augstāka par 75 mg, nepieciešama rūpīga medicīniska uzraudzība. Tā kā 95% Glurenorm metabolizējas aknās un izdalās ar žulti, Glurenorm nedrīkst nozīmēt pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem (skatīt 4.3. apakšpunktu „Kontrindikācijas”).

Divos klīniskajos pētījumos diabēta slimniekiem ar dažādu pakāpju aknu darbības traucējumiem (ieskaitot aktīvu aknu cirozi ar portālu hipertensiju), Glurenorm neizsauca tālāku aknu funkciju pasliktināšanos, bija mazs blakusparādību skaits un netika novērotas nozīmīgas hipoglikēmiskas reakcijas.

Pediatriskā populācija un pusaudži

Glurenorm nav ieteicams lietošanai bērniem un pusaudžiem, jo nav pietiekami dati par drošību un efektivitāti.

Pāreja (no citām iekšķīgi lietojamām pretdiabēta zālēm ar līdzīgu darbības mehānismu)

Atkarībā no pacienta pašreizējā diabēta kontroles stāvokļa jāizvēlas sākumdeva.

Mainot no citiem pretdiabēta līdzekļiem uz Glurenorm, jāievēro, ka 1 Glurenorm tabletes

(30 mg) efekts ir ekvivalents apmēram 1000 mg tolbutamīda.

Kombinēta terapija
Ja ar Glurenorm monoterapiju nav iespējams panākt apmierinošu diabēta kontroli, tikai metformīna papildus pievienošana ir rekomendējama.
4.3. Kontrindikācijas

Glurenorm nedrīkst lietot 1. tipa diabēta ārstēšanai, diabētiskās komas un pre- komas, diabēta komplikāciju- ketozes un acidozes gadījumos, aizkuņģa dziedzera rezekcijas, smagu infekciju gadījumos, pirms operācijām, smagu aknu darbības traucējumu, akūtas aknu porfīrijas, alerģijas pret sulfonamīdiem gadījumos.

Šo zāļu lietošana ir kontrindicēta retu iedzimtu traucējumu, kas nav savietojami ar kādu no zāļu palīgvielām (skatīt 4.4. apakšpunktu "Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā"), gadījumā.

4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Diabēta ārstēšanas laikā nepieciešama regulāra medicīniska kontrole. Piesardzība jāievēro īpaši devas pielāgošanas fāzē vai arī, nomainot citas zāles (skatīt 4.7. apakšpunktu “Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus”).

Lai gan tikai apmēram 5% Glurenorm tiek izvadīts caur nierēm un pacientiem ar nieru darbības traucējumiem ir laba tā panesamība, smagu nieru slimību gadījumā nepieciešama īpaši rūpīga medicīniska uzraudzība. Ja terapijas laikā parādās hipoglikēmijas pazīmes, drudzis, ādas izsitumi vai slikta dūša, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu. Ja ārstēšanas laikā iestājas grūtniecība, Glurenorm lietošana jāpārtrauc un nekavējoties jākonsultējas ar ārstu.

Ar perorālo pretdiabētisko terapiju nedrīkst aizvietot diētu, jo diēta ir paredzēta primārai pacienta svara kontrolei, un tā ir neatkarīga no terapijas ar jebkurām zālēm, ko ārsts var ordinēt. Tāpat kā visu perorālo zāļu formu, ko lieto cukura diabēta gadījumā, ēdienreižu izlaišana vai ārsta rekomendēto devu neievērošana var ievērojami pazemināt cukura līmeni asinīs un, iespējams, izraisīt samaņas zudumu, ja, piemēram, tablete tiek iedzerta pirms ēšanas, nevis uzsākot ēšanu, tad cukura līmeņa pazemināšanās asinīs (hipoglikēmijas risks) notiek daudz straujāk.

Ja parādās hipoglikēmiska reakcija, nekavējoties jālieto cukuru saturoša barība. Ja hipoglikēmiskais stāvoklis saglabājas, nekavējoties jāmeklē medicīniska palīdzība un uzraudzība.

Fiziska piepūle var pastiprināt hipoglikēmisko efektu.

Alkohols un stress var pastiprināt vai samazināt sulfonilurīnvielas atvasinājumu glikozes pazeminošo efektu asinīs.

Pacientiem, kuriem ir glikozes-6-fosfāt-dehidrogenāzes deficīts, ārstēšana ar sulfonilurīnvielas atvasinājumiem var izraisīt hemolītisku anēmiju. Tā kā Glurenorm pieder sulfonilurīnvielas grupai, tas jālieto piesardzīgi pacientiem, kuriem ir glikozes-6-fosfāt-dehidrogenāzes deficīts un jāapsver alternatīvas terapijas iespēja.

Īpaša piesardzība jāievēro, lietojot Glurenorm vienlaicīgi ar daudzām citām zālēm, īpaši tādām, kas pastiprina Glurenorm cukura līmeņa asinīs pazeminošo efektu (skatīt 4.5. apakšpunktu “Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi”).

Viena 30 mg tablete satur 134,6 mg laktozes, kas sastāda 538,4 mg laktozes maksimāli ieteicamajā dienas devā. Šīs zāles nevajadzētu lietot pacientiem ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību t.s galaktozēmiju, Lapp laktāzes deficītu vai glikozes- galaktozes malabsorbciju.

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Ir zināma daudzu zāļu ietekme uz glikozes metabolismu, tāpēc ārstam būtu jāņem vērā to iespējamā mijiedarbība.

Farmakokinētiskā un farmakodinamiskā zāļu savstarpējā mijiedarbība ar Glurenorm var ietekmēt glikozes līmeņa pazeminošo efektu asinīs. Sulfonilurīnvielas atvasinājumi cieši saistās ar plazmas proteīniem un tādēļ var tikt aizstāti ar vienlaicīgi lietotām citām zālēm, kuras arī izrāda ciešu piesaisti proteīniem.

Sekojošas vienlaicīgi lietotas zāles var pastiprināt Glurenorm hipoglikemizējošo efektu:

AKE inhibitori, allopurinols, analgētiķi un nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, pretsēnīšu zāles, hloramfenikols, klaritromicīns, klofibrāts, kumarīna atvasinājumi, fluorhinolons, heparīns, MAO inhibitori, sulfīnpirazons, sulfonamīdi, tetraciklīns un tricikliskie antidepresanti, ciklofosfamīds un tā derivāti, insulīns un citas pretdiabēta zāles ar vai bez iekšējās hipoglikēmijas risku.

Bēta-receptoru blokatori, citi simpatolītiķi (ieskaitot klonidīnu), rezerpīns un guanetidīns, iespējams, var pastiprināt Glurenorm hipoglikemizējošo efektu un maskēt hipoglikēmijas simptomus.

Sekojošas vienlaicīgi lietotas zāles var samazināt Glurenorm hipoglikemizējošo efektu:

Aminoglutetimīds, kortikosteroīdi, diazoksīds, perorālie kontraceptīvie līdzekļi, simpatomimētiskie līdzekļi, rifampicīns, tiazīdu tipa un cilpas diurētiķi, vairogdziedzera hormoni, glikagons, fenotiazīns, nikotīnskābe.

Barbiturāti, rifampicīns, fenitoīns, iespējams, var samazināt Glurenorm hipoglikemizējošo efektu, aktivizējot aknu enzīmus.

Ir aprakstīti Glurenorm hipoglikemizējošā efekta mazināšanās vai pastiprināšanās ar H2 receptoru antagonistiem (cimetidīns, ranitidīns) un alkoholu.

4.6. Grūtniecība un barošana ar krūti

Dati par glihidona lietošanu sievietēm grūtniecības un barošanas ar krūti laikā nav pieejami.

Pētījumos ar dzīvniekiem glihidons nav teratogēnisks. Tomēr, embriotoksiski efekti tika novēroti trušiem pie augstām devām, kas izpaudās kā ilgstoša hipoglikēmija (skatīt 5.3. apakšpunktu „Preklīniskie dati par drošumu”). Nav zināms, vai glihidons, vai tā atvasinājumi izdalās mātes pienā cilvēkiem.

Diabēta slimniecēm grūtniecības laikā nepieciešama īpaši rūpīga un intensīva plazmas glikozes koncentrācijas kontrole. Sievietēm grūtniecības laikā nav iespējama apmierinoša ogļhidrātu metabolisma kontrole ar iekšķīgi lietojamām pretdiabēta zālēm.

Šī iemesla dēļ Glurenorm nevajadzētu lietot sievietēm grūtniecības vai barošanas ar krūti laikā. Ja pacientei ārstēšanās laikā iestājas grūtniecība vai tiek plānota grūtniecības iestāšanās, Glurenorm lietošana ir jāpārtrauc un jāpāriet uz insulīna terapiju.

Klīniskie un pre-klīniskie pētījumi par Glurenorm ietekmi uz auglību nav pieejami.

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Nav veikti pētījumi, lai novērtētu ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr pacientiem jānorāda, ka viņiem Glurenorm lietošanas laikā var rasties miegainība, reibonis un redzes traucējumi vai citi hipoglikēmijai raksturīgi klīniski simptomi. Tādēļ, vadot transportlīdzekli vai apkalpojot mehānismus, ieteicams ievērot piesardzību. Ja pacientiem rodas hipoglikēmijas pazīmes, viņiem jāizvairās no iespējami bīstamu uzdevumu izpildes, piemēram, transportlīdzekļu vadīšanas un mehānismu apkalpošanas.

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Pamatojoties uz klīnisku pētījumu datiem ar 3920 pacientiem, kuri ārstēti ar Glurenorm un pēcreģistrācijas pieredzi, sekojošas blakusparādības var rasties Glurenorm lietotājiem. Kā visbiežākā blakusparādība ir minēta hipoglikēmija.

MedDRA biežuma iedalījums:

Ļoti bieži ≥ 1/10;

Bieži ≥ 1/100, < 1/10;

Retāk ≥ 1/1000, < 1/100;

Reti ≥ 1/10000, < 1/1000;

Ļoti reti <1/10000;

Nav zināmi nevar noteikt pēc pieejamiem datiem

Asinis un limfātiskās sistēmas traucējumi

Reti: agranulocitoze, leikopēnija, trombocitopēnija

Vielmaiņas un uztures traucējumi

Bieži: hipoglikēmija

Reti: pasliktināta apetīte

Nervu sistēmas traucējumi

Retāk: miegainība, reibonis, galvas sāpes

Reti: parestēzija

Acu bojājumi

Retāk: akomodācijas traucējumi

Sirds funkcijas traucējumi

Reti: stenokardija, ekstrasistoles

Asinsvadu sistēmas traucējumi

Reti: kardiovaskulāra mazspēja, hipotensija

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Retāk: caureja, vemšana, diskomforta sajūta vēderā, slikta dūša, aizcietējums, sausuma sajūta mutē

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Reti: holestāze

Ādas un zemādas audu bojājumi

Retāk: izsitumi, nieze

Reti: Stīvensa-Džonsona sindroms, fotosensivitātes reakcijas, nātrene

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Reti: sāpes krūškurvī, nogurums

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīga, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv

4.9. Pārdozēšana

Sulfonilurīnvielas zāļu pārdozēšana var izsaukt hipoglikēmiju.

Simptomi

Var parādīties šādas hipoglikēmiskas reakcijas (arī ilgstošas): bezsamaņa, tahikardija, mitra āda, nemierīgas kustības un paaugstināti refleksi, kuņģa darbības traucējumi.

Ārstēšana

Steidzama p/o vai i/v glikozes ievadīšana.

Var būt nepieciešama turpmāka glikozes ordinēšana un plazmas glikozes līmeņa kontrole.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: sulfonilamīdi, perorāli hipoglikēmiskie līdzekļi urīnvielas atvasinājumi;

ATĶ kods: A10BB08.

Glurenorm ir otrās paaudzes glikozes līmeni pazeminošs sulfonilurīnvielas atvasinājums. Tas darbojas gan aizkuņģa dziedzerī, gan ārpus tā.

Darbības mehānisms

Aizkuņģa dziedzerī glihidons stimulē beta šūnas endogēnā insulīna producēšanai.

Pētījumos ar dzīvniekiem, tas samazināja insulīna rezistenci aknās un taukaudos, palielinot insulīnreceptoru skaitu un stimulējot insulīna post-receptoru mehānismus.

Farmakodinamiskie efekti

Glikozes līmeni asinīs pazeminošais efekts sākas 60 līdz 90 minūtes pēc zāļu iekšķīgas lietošanas un sasniedz maksimumu 2 līdz 3 stundu laikā pēc iedzeršanas un darbojas aptuveni 8 līdz 10 stundas. Tādēļ glihidons ir uzskatāms par īslaicīgas darbības glikozes līmeni pazeminošu preparātu 2. tipa diabēta slimniekiem ar paaugstinātu hipoglikēmijas risku, t.i. gados veciem pacientiem, kā arī nieru darbības traucējumu gadījumos.

Sakarā ar glihidona nebūtisko ekskrēciju caur nierēm Glurenorm ir izvēles preparāts nieru darbības traucējumu un diabēta nefropātijas gadījumos.

Glurenorm ir pierādījis savu efektivitāti un drošību arī ārstējot nelielu skaitu cukura diabēta slimniekus ar aknu darbības traucējumiem, kam piemērota sulfonilurīnvielas terapija. Tikai metabolisma procesa neaktīvie metabolīti izdalījās novēloti. Tomēr smagi aknu darbības traucējumi ir uzskatāmi par kontrindikāciju (skatīt 4.3. apakšpunktu „Kontrindikācijas”).

18 līdz 30 mēnešu ilgu Glurenorm klīnisko pētījumu laikā netika novērots ķermeņa svara pieaugums (vidēji), drīzāk samazinājums par 1-2 kg. Salīdzinošā dažādu sulfonilurīnvielas atvasinājumu pētījumā, Glurenorm terapijas grupā 1 gada laikā netika novērotas nozīmīgas ķermeņa svara izmaiņas.

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Uzsūkšanās

Iekšķīgi lietojot vienreizējas 15 mg un 30 mg devas, glihidons tiek ātri un gandrīz pilnībā absorbēts (80-95%) kuņģa- zarnu traktā, uzrādot vidējo maksimālo plazmas koncentrāciju 0,65 µg/ml (intervāls: 0,12-2,14 µg/ml). Vidējais laiks maksimālās plazmas koncentrācijas sasniegšanai bija 2,25 stundas (intervāls: 1,25-4,75 stundas).

Pēc divdaļīga modeļa datiem, glihidona galīgais vidējais laukums zem koncentrācijas- laika līknes no nulles līdz bezgalībai (AUC0-∞ ) bija 5,1 µg/ml (intervāls: 1,5-10,1 µg/ml). Netika konstatētas plazmas līmeņu atšķirības diabētiķu un veselu cilvēku starpā.

Izkliede

Glihidons cieši saistās ar plazmas proteīniem (>99%). Nav pieejami klīniskie dati par glihidona vai tā metabolītu spēju šķērsot hematoencefālisko barjeru vai placentu. Nav klīnisko datu, kas apliecinātu, ka glihidons un tā metabolīti nešķērso šis barjeras. Nav datu par glihidona klātbūtni mātes pienā cilvēkiem.

Biotransformācija

Glurenorm pilnībā tiek metabolizēts hidroksilācijas un demetilācijas ceļā aknu enzīmu darbības rezultātā. Glihidona metabolītiem asinīs nav vispār vai ir ļoti zema farmakoloģiska aktivitāte, salīdzinot ar pamatsavienojumu.

Eliminācija

Lielākā daļa metabolītu tiek izvadīta caur biliāro sistēmu ar fekālijām. Pētījumi ar 15 mg radioiezīmētām zālēm (14C) uzrāda, ka aptuveni 86% no kopējās radioaktivitātes iezīmējas fekālijās pēc iekšķīgas lietošanas. Neatkarīgi no ievadīšanas veida un devas, tikai neliela daļa no glihidona devas parādās kā zāļu metabolīts urīnā (aptuveni 5%). Tikai neliela metabolītu porcija tiek izvadīta caur nierēm. Pat pēc atkārtotas Glurenorm devas lietošanas nieru ekskrēcija saglabājas minimāla.

Pēc divdaļīga modeļa datiem, glihidona vidējais dominantais eliminācijas pusperiods (t 1/2α) ir 1,2 stundas (intervāls: 0,4-3,0 stundas), kamēr tā vidējais terminālais eliminācijas pusperiods

(t 1/2β) ir aptuveni 8 stundas (intervāls 5,7-9,4 stundas).

Farmakokinētika īpašās populācijas grupās

Vecāka gadagājuma cilvēki

Farmakokinētiskais raksturojums būtībā ir vienāds vecāka gadagājuma un vidēja vecuma pacientiem.

Nieru un aknu darbības traucējumi

Ir pētījumi, ka glihidona metabolisms pacientiem ar aknu mazspēju ir saglabāts. Tādēļ, glihidonu var droši nozīmēt pacientiem ar aknu slimībām. No otras puses, ņemot vērā to, ka lielākā daļa metabolītu tiek izvadīta caur biliāro sistēmu ar fekālijām, zāles neuzkrājas pacientiem ar nieru darbības traucējumiem. Tātad, tās var droši nozīmēt pacientiem ar hronisku nefropātiju.

5.3. Preklīniskie dati par drošumu

Vienreizējas un atkārtotu devu toksicitātes pētījumi uzrādīja zemu glihidona toksicitātes līmeni.

P/o LD50 bija > 10 g/kg pelēm, žurkām, trušiem un suņiem. I/v ievadot, LD50 sasniedza

144-180 mg/ kg žurkām.

Atkārtotu p/o devu toksicitātes pētījumos ar žurkām līdz pat 200 mg/kg/dienā (barības piedevā, 18 mēnešus) un 1000 mg/kg/dienā (caur zondi, 6 mēnešus) nenovēroja nekādas nozīmīgas blakusparādības. Arī suņiem, dodot p/o līdz pat 20 mg/kg dienā 18 mēnešu laikā nenovēroja nekādas nozīmīgas blakusparādības.

In vitro un in vivo genotoksicitātes pētījumos (Ames testā, žurku kaulu smadzeņu mikronukleāros testos, Ķīnas kāmju kaulu smadzeņu un spermatoģenēzes testā), netika uzrādīts nekāds glihidona mutagēnisks vai klastogēnisks efekts. Glihidons bija negatīvs arī kancerogenitātes pētījumos pelēm un žurkām.

Pētījumos ar žurkām un trušiem glihidons neuzrādīja teratogēnus efektus. Pie devas ≥ 50 mg/kg/dienā, trušiem novēroja resorbcijas pieaugumu, kas attiecināms uz ilgstošu hipoglikēmiju grūsnām mātītēm.

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA

6.1. Palīgvielu saraksts

Laktoze, bezūdens kukurūzas ciete, šķīstošā kukurūzas ciete, magnija stearāts.

6.2. Nesaderība

Nav piemērojama.

6.3. Uzglabāšanas laiks

3 gadi.

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi

Šīm zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.

6.5. Iepakojuma veids un saturs

PVH blisteri.

60 tabletes iepakojumā, 6 PVH blisteri pa 10 tabletēm katrā.

6.6. Īpaši norādījumu atkritumu likvidēšanai

Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.

7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

Boehringer Ingelheim International GmbH

Binger Strase 173

D- 55216 Ingelheim am Rhein

Vācija

8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS

96-0072

9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

Reģistrācijas datums: 1996. gada 21. marts

Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2006. gada 20. novembris

10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS

04/2019

Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama ZVA tīmekļa vietnē http:// www.zva.gov.lv