Fosrenol 1000 mg pulveris iekšķīgai lietošanai
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Lanthanum
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
12-0286-01
12-0286
Catalent Germany Schorndorf GmbH, Germany; Shire Pharmaceuticals Ltd., United Kingdom
06-FEB-15
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
1000 mg
Pulveris iekšķīgai lietošanai
Ir apstiprināta
Shire Pharmaceuticals Ireland Limited, Ireland
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
FOSRENOL 750 mg pulveris iekšķīgai lietošanai
FOSRENOL 1000 mg pulveris iekšķīgai lietošanai
Lanthanum
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.
Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Fosrenol un kādam nolūkam tās/to lieto
2. Kas Jums jāzina pirms Fosrenol lietošanas
3. Kā lietot Fosrenol
4. Iespējamās blakusparādības
5. Kā uzglabāt Fosrenol
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Fosrenol un kādam nolūkam tās/to lieto
Fosrenol lieto, lai pazeminātu fosfātu līmeni asinīs pieaugušiem pacientiem ar hronisku nieru slimību.
Pacientiem ar nepietiekamu nieru darbību novēro nespēju kontrolēt fosfātu līmeni asinīs. Tad fosfātu līmenis asinīs paaugstinās (Jūsu ārsts to var dēvēt par hiperfosfatēmiju).
Fosrenol ir zāles, kas mazina fosfātu uzsūkšanos organismā no uztura, piesaistot tos Jūsu gremošanas traktā. Ar Fosrenol saistīti fosfāti nevar uzsūkties caur zarnu sieniņu.
2. Kas Jums jāzina pirms Fosrenol lietošanas
Nelietojiet Fosrenol šādos gadījumos
ja Jums ir alerģija pret lantāna karbonāta hidrātu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;
ja Jums asinīs ir pārāk zems fosfātu līmenis (hipofosfatēmija).
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Fosrenol lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, ja Jūs zināt, ka Jums ir vai ir bijis kaut kas no šeit nosauktā:
kuņģa vai zarnu vēzis;
iekaisīga zarnu slimība, piemēram, čūlainais kolīts vai Krona slimība;
operācija vēdera dobumā vai infekcija, vai iekaisums vēdera dobumā/zarnās (peritonīts);
kuņģa vai zarnu čūlas;
nosprostojums zarnu traktā vai lēna zarnu motilitāte (kustība) (piemēram, aizcietējums vai kuņģa darbības traucējumi, kas saistīti ar cukura diabētu);
pavājināta aknu vai nieru darbība.
Ja Jums ir pavājināta nieru darbība, ārsts var nolemt Jums laiku pa laikam pārbaudīt kalcija līmeni asinīs. Ja Jūsu kalcija līmenis būs pārāk zems, Jums var nozīmēt papildus kalcija lietošanu.
Ja Jums jāveic rentgenoloģiska izmeklēšana, lūdzu, pastāstiet savam ārstam, ka Jūs lietojat Fosrenol, jo tas var ietekmēt šīs izmeklēšanas rezultātus.
Citas zāles un Fosrenol
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot.
Fosrenol var ietekmēt dažu zāļu uzsūkšanos no gremošanas trakta. Ja Jūs lietojot hlorohīnu (reimatisma un malārijas ārstēšanai), ketokonazolu (sēnīšu infekciju ārstēšanai), tetraciklīna vai doksiciklīna grupas antibiotikas, tās nedrīkst lietot 2 stundas pirms vai pēc Fosrenol lietošanas.
Nav ieteicams lietot iekšķīgi floksacīna antibiotikas (arī ciprofloksacīnu) 2 stundas pirms vai 4 stundas pēc Fosrenol lietošanas.
Ja Jūs lietojat levotiroksīnu (pavājinātas vairogdziedzera darbības gadījumā), to nedrīkst lietot 2 stundas pirms vai pēc Fosrenol lietošanas. Iespējams, Jūsu ārsts vēlēsies rūpīgāk kontrolēt tireoīdstimulējošā hormona (TSH) līmeni asinīs.
Fosrenol kopā ar uzturu un dzērienu
Fosrenol jālieto ēšanas laikā vai tūlīt pēc ēšanas. Lai iegūtu norādījumus par Fosrenol lietošanu, skatīt 3. punktu.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Fosrenol nedrīkst lietot grūtniecības laikā. Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Ņemot vērā, ka nav zināms, vai zāles ar mātes pienu var nokļūt bērna organismā, Jūs nedrīkstat barot bērnu ar krūti Fosrenol lietošanas laikā. Ja barojat bērnu ar krūti, pirms jebkuru zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Retākas blakusparādības, par kurām ziņo Fosrenol lietotāji, ir reibonis un vertigo (reibšanas vai „griešanās” sajūta). Ja Jums rodas šīs blakusparādības, tās var ietekmēt Jūsu spēju vadīt transportlīdzekli vai apkalpot mehānismus.
Fosrenol satur glikozi
Ja ārsts ir teicis, ka Jums ir kāda cukura nepanesība, pirms lietojat šīs zāles, konsultējieties ar ārstu.
3. Kā lietot Fosrenol
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Jums Fosrenol jālieto ēšanas laikā vai tūlīt pēc ēšanas. Ja Jūs lietosiet Fosrenol pirms maltītes, ir lielāka varbūtība rasties tādām blakusparādībām kā slikta dūša vai vemšana.
Fosrenol pulveri iekšķīgai lietošanai ir paredzēts sajaukt ar mīkstu ēdienu (piemēram, ābolu biezeni vai citu līdzīgu produktu) un pēc tam norīt. Papildu šķidrums nav nepieciešams.
Neatveriet paciņu, ja neesat gatavs lietot zāles. Samaisiet visu paciņas saturu ar 1–2 karotēm mīksta ēdiena, raugoties, lai visa deva būtu sajaukta ar ēdienu. Iekšķīgi lietojamā pulvera/ēdiena maisījumu apēdiet nekavējoties (15 minūšu laikā). Nekādā gadījumā neatstājiet iekšķīgi lietojamā pulvera/ēdiena maisījumu vēlākai lietošanai.
Jūsu ārsts Jums izstāstīs, cik paciņu iekšķīgi lietojamā pulvera Jums jālieto katrā maltītē (Jūsu dienas deva būs sadalīta starp maltītēm). Jūsu lietoto paciņu skaits būs atkarīgs no šādiem faktoriem:
Jūsu uztura (fosfātu daudzuma Jūsu lietojamajā ēdienā);
fosfātu līmeņa Jūsu asinīs.
Pirms sākat lietot Fosrenol iekšķīgi lietojamo pulveri, Jūsu ārsts var būt izmantojis Fosrenol košļājamās tabletes pareizās devas noskaidrošanai. Fosrenol košļājamās tabletes ir pieejamas vairākos stiprumos, kas ļauj devu palielināt pakāpeniski. Košļājamo tablešu sākumdeva parasti ir 250 mg trīs reizes dienā ēšanas laikā. Jūsu iekšķīgi lietojamā pulvera deva varētu būt 750 mg vai 1000 mg trīsreiz dienā ēšanas laikā. Ik pēc 2–3 nedēļām Jūsu ārsts pārbaudīs fosfātu līmeni Jūsu asinīs un var palielināt Jums lietojamo devu, līdz fosfātu līmenis asinīs ir pieņemams, un regulāri pēc tam.
Fosrenol darbojas, piesaistot ar ēdienu uzņemtos fosfātus zarnu traktā. Ir ļoti svarīgi lietot Fosrenol katrā ēdienreizē. Ja Jūs maināt savu diētu, sazinieties ar ārstu, jo iespējams, ka Jums jālieto papildus Fosrenol. Par to, kā rīkoties šādā gadījumā, Jums pastāstīs Jūsu ārsts.
Ja esat lietojis Fosrenol vairāk nekā noteikts
Ja esat lietojis pārāk daudz Fosrenol, sazinieties ar savu ārstu, lai novērtētu risku un saņemtu padomu. Pārdozēšanas simptomi var būt slikta dūša un galvassāpes.
Ja esat aizmirsis lietot Fosrenol
Ir svarīgi lietot Fosrenol katrā ēdienreizē.
Ja esat aizmirsis lietot Fosrenol, lietojiet nākamo devu nākamās ēdienreizes laikā. Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Dažas blakusparādības var būt nopietnas. Ja rodas kāda no šādām blakusparādībām, nekavējoties meklējiet medicīnisku palīdzību:
zarnu sieniņas plīsums (pazīmes: stipras sāpes kuņģī, drebuļi, drudzis, slikta dūša, vemšana vai jutīgs vēders). Šī ir reta blakusparādība (var rasties līdz 1 no 1000 cilvēkiem).
nosprostojums zarnās (pazīmes: smaga uzpūšanās; sāpes vēderā, uztūkums vai krampji; smags aizcietējums). Šī ir retāka blakusparādība (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem).
Sazinieties ar ārstu, ja Jums rodas aizcietējums vai tas ir smags, tā var būt zarnu nosprostošanās agrīna pazīme. Aizcietējums ir bieža blakusparādība (var rasties 1 no 10 cilvēkiem).
Citas mazāk nopietnas blakusparādības var būt šādas.
Ļoti biežas blakusparādības (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem):
slikta dūša, vemšana, caureja, sāpes vēderā, galvassāpes, nieze, izsitumi.
Biežas blakusparādības (var rasties mazāk nekā 1 no 10 cilvēkiem):
• grēmas, flatulence.
• hipokalcēmija (pārāk zems kalcija līmenis asinīs) arī ir bieži sastopama blakusparādība, tās simptomi var būt plaukstu un pēdu tirpšana, muskuļu krampji un vēdergraizes vai sejas un pēdu muskuļu spazmas.
Retāk novērotās blakusparādības (var rasties mazāk nekā 1 no 100 cilvēkiem):
• nogurums; diskomforta sajūta; sāpes krūtīs; vājums; plaukstu un pēdu tūska; ķermeņa sāpes; reibonis; vertigo; atraugas; kuņģa un zarnu iekaisums (gastroenterīts); gremošanas traucējumi; kairinātu zarnu sindroms; sausa mute; zobu bojājumi; barības vada vai mutes dobuma iekaisums; šķidra vēdera izeja; dažu aknu enzīmu, epitēlijķermenīšu hormona, alumīnija, kalcija un glikozes līmeņa paaugstināšanās asinīs, palielināts vai samazināts fosfātu līmenis asinīs; slāpes; ķermeņa masas samazināšanās; locītavu sāpes; muskuļu sāpes; vājums un kaulu trauslums (osteoporoze); ēstgribas trūkums un pastiprināta ēstgriba; balsenes iekaisums; matu izkrišana; pastiprināta svīšana; garšas sajūtas traucējumi un palielināts balto asins šūnu skaits.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā.
Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv" www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs palīdzat nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Fosrenol
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes un paciņas pēc „Der. līdz”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Zāles nedrīkst izmest kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Fosrenol satur
- Vienā paciņā ir 750 mg lantāna (lantāna karbonāta hidrāta veidā).
- Vienā paciņā ir 1 000 mg lantāna (lantāna karbonāta hidrāta veidā).
- Citas sastāvdaļas ir dekstrāti (hidratēti), koloidāls bezūdens silīcija dioksīds un magnija stearāts.
Fosrenol ārējais izskats un iepakojums
Šīs zāles ir pieejamas kā balts līdz pelēkbalts pulveris iekšķīgai lietošanai paciņā.
Paciņas ir iepakotas kastītē pa 90. (Ārējā kastītē ir 9 kastītes pa 10 paciņām katrā).
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
Reģistrācijas apliecības īpašnieks:
Shire Pharmaceuticals Ireland Limited, Block 2 & 3 Miesian Plaza, 50 – 58 Baggot Street Lower,
Dublin 2, Īrija
Tel: +44(0)1256 894 959
E-mail: medinfoEMEA@shire.com
Ražotājs:
Catalent Germany Schorndorf GmbH, Steinbeisstr. 1 und 2, Schorndorf, Baden-Wuerttemberg, 73614, Vācija.
Lai iegūtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.
Šīs zāles Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstīs ir reģistrētas ar šādiem nosaukumiem:
Austrija, Beļģija, Bulgārija, Čehijas Republika, Dānija, Francija, Grieķija, Igaunija, Kipra, Islande, Latvija, Lielbritānija, Luksemburga, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākijas Republika, Slovēnija, Somija, Spānija, Ungārija, Vācija, Zviedrija
Fosrenol
Īrija, Itālija, Malta
Foznol
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta: 04/2019.
SASKAŅOTS ZVA 02-05-2019
PAGE
PAGE 1
EQ
EQ PAGE 1
ZĀĻU APRAKSTS
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Fosrenol 1000 mg pulveris iekšķīgai lietošanai.
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Vienā paciņā ir 1000 mg lantāna (lanthanum) (lantāna karbonāta hidrāta veidā).
Palīgviela(-s) ar zināmu iedarbību
Vienā paciņā ir arī 855,6 mg dekstrātu, kas satur glikozi.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Pulveris iekšķīgai lietošanai.
Balts līdz pelēkbalts pulveris.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Fosrenol ir paredzēts kā fosfātus saistošs līdzeklis, ko lieto hiperfosfatēmijas kontrolei hroniskas nieru mazspējas pieaugušiem pacientiem hemodialīzes vai pastāvīgas ambulatoras peritoneālās dialīzes (PAPD) gadījumā. Fosrenol paredzēts arī pieaugušiem pacientiem ar hronisku nieru slimību, kuriem netiek veikta dialīze un kuru fosfātu līmenis serumā ir ≥ 1,78 mmol/l, un kuriem diēta ar mazu fosfātu saturu nav pietiekama, lai kontrolētu fosfātu līmeni serumā.
4.2. Devas un lietošanas veids
Fosrenol ir paredzēts iekšķīgai lietošanai.
Fosrenol pulveri iekšķīgai lietošanai ir paredzēts sajaukt ar nelielu daudzumu mīksta ēdiena (piemēram, ar ābolu biezeni vai kādu citu līdzīgu pārtikas produktu) un lietot nekavējoties (15 minūšu laikā). Paciņu drīkst atvērt tikai tieši pirms lietošanas. Pēc sajaukšanas ar ēdienu Fosrenol pulveri iekšķīgai lietošanai nedrīkst uzglabāt turpmākai lietošanai. Fosrenol pulveris iekšķīgai lietošanai ir nešķīstošs un pirms lietošanas tas nav jāizšķīdina šķidrumā.
Pieaugušie, arī gados vecāki cilvēki (> 65 gadi)
Fosrenol jālieto ēšanas laikā vai tūlīt pēc ēšanas, dienas devu sadalot starp ēdienreizēm. Pacientiem jāievēro ieteiktā diēta, lai kontrolētu fosfātu un šķidruma uzņemšanu. Fosrenol ir pieejams kā pulveris iekšķīgai lietošanai, kas jāsajauc ar mīkstu ēdienu, tādēļ nav jālieto papildu šķidrums. Jākontrolē fosfātu līmenis serumā, un Fosrenol deva jātitrē ik pēc 2–3 nedēļām, līdz sasniegts pieņemams fosfātu līmenis serumā, pēc tam regulāri veicot tā kontroli. Devas titrēšanu vai veikt ar košļājamo tablešu zāļu formu, jo tās ir pieejamas dažādos stiprumos, kas ļauj devu palielināt pakāpeniski.
Pierādīts, ka fosfātu līmenis serumā tiek kontrolēts, lietojot 750 mg dienā un lielākas devas. Maksimālā klīniskajos pētījumos ierobežotam skaitam pacientu pētītā deva ir 3750 mg. Pacienti, kuri reaģē uz lantāna terapiju, parasti pieņemamu fosfātu līmeni serumā sasniedz, lietojot 1500–3000 mg lantāna dienā.
Pediatriskā populācija
Fosrenol drošums un efektivitāte, lietojot bērniem un pusaudžiem vecumā līdz 18 gadiem, nav pierādīta (skatīt 4.4. un 5.1. apakšpunktu).
Aknu darbības traucējumi
Aknu darbības traucējumu ietekme uz Fosrenol farmakokinētiku nav novērtēta. Darbības mehānisma dēļ un tādēļ, ka nenotiek metabolisms aknās, deva aknu darbības traucējumu gadījumā nav jāpielāgo, bet pacienti ir rūpīgi jāuzrauga (skatīt 4.4. un 5.2. apakšpunktu).
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Hipofosfatēmija.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Ar dzīvniekiem veiktos Fosrenol pētījumos pierādīta lantāna nogulsnēšanās audos. 105 kaulu biopsijās, kas ņemtas ar Fosrenol ārstētiem pacientiem, daži ārstēti pat līdz 4,5 gadiem, konstatēja lantāna līmeņa paaugstināšanos laika gaitā (skatīt 5.1. apakšpunktu). Ir ziņots par lantāna nogulsnēšanos kuņģa-zarnu trakta gļotādā, galvenokārt pēc ilgstošas lietošanas. Šīs atrades klīniskā nozīmība vēl nav zināma.
Fosrenol lietošana klīniskajos pētījumos ilgāk par 2 gadiem pašlaik ir ierobežota. Tomēr pacientu ārstēšana ar Fosrenol pat līdz 6 gadiem nav izraisījusi ieguvuma/riska attiecības izmaiņas.
Saistībā ar lantāna lietošanu ir ziņots par kuņģa-zarnu trakta nosprostošanās, ileusa, subileusa un kuņģa-zarnu trakta perforācijas gadījumiem; dažkārt pacienti bija jāoperē vai jāhospitalizē (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Piesardzība jāievēro visiem pacientiem, kuriem ir nosliece uz kuņģa-zarnu trakta nosprostošanos, ileusu, subileusu un perforāciju; piemēram, tiem, kuriem ir izmainīta kuņģa-zarnu trakta anatomiskā struktūra (piem., divertikuloze, peritonīts, kuņģa-zarnu trakta operācija anamnēzē, vēzis un čūlas kuņģa-zarnu traktā), hipomotilitātes traucējumi (piem., aizcietējums, diabētiskā gastroparēze), kā arī lietojot kopā ar zālēm, par kurām zināms, ka tās pastiprina šādu iedarbību.
Ārstēšanas ar lantāna karbonātu laikā ārstiem un pacientiem jāsaglabā modrība, lai pamanītu kuņģa-zarnu trakta traucējumu pazīmes un simptomus, īpaši aizcietējumu un sāpes vēderā/vēdera uzpūšanos, kas var liecināt par zarnu nosprostošanos, ileusu vai subileusu.
Ārstēšana ar lantāna karbonātu atkārtoti jāizvērtē pacientiem, kuriem attīstās smags aizcietējums vai citas smagas kuņģa-zarnu trakta traucējumu pazīmes un simptomi.
Pacienti ar akūtu peptisku čūlu, čūlaino kolītu, Krona slimību vai zarnu nosprostojumu netika iekļauti Fosrenol klīniskos pētījumos.
Pacientiem, kuriem ir nieru mazspēja, var rasties hipokalcēmija. Fosrenol nesatur kalciju. Tādēļ šajā pacientu grupā ar regulāriem laika intervāliem jākontrolē kalcija līmenis serumā un atbilstoši jālieto uztura bagātinātāji.
Lantāns netiek metabolizēts ar aknu enzīmiem, bet tas ar vislielāko varbūtību tiek izvadīts ar žulti. Stāvokļi, kas izraisa nozīmīgu žults plūsmas samazināšanos, var būt saistīti ar pieaugoši lēnāku lantāna elimināciju, kā rezultātā var palielināties tā līmenis plazmā un uzkrāšanās audos (skatīt 5.2. un 5.3. apakšpunktu). Tā kā aknas ir galvenais absorbētā lantāna eliminācijas orgāns, ieteicams kontrolēt aknu funkcionālo testu rezultātus.
Pediatriskā populācija
Fosrenol drošums un efektivitāte bērniem un pusaudžiem nav pierādīta, lietošana bērniem un pusaudžiem nav ieteicama (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Ja rodas hipofosfatēmija, Fosrenol lietošana jāpārtrauc.
Veicot vēdera dobuma rentgenizmeklēšanu pacientiem, kuri lieto lantāna karbonātu, var tikt novērotas rentgenstaru necaurlaidīgas zonas līdzīgi kā pēc kontrastvielas ievadīšanas.
Šīs zāles nevajadzētu lietot pacientiem ar retu iedzimtu glikozes-galaktozes malabsorbciju.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Lantāna karbonāta hidrāts var palielināt kuņģa pH. Savienojumus, par kuriem zināms, ka tie mijiedarbojas ar antacīdiem (piemēram, hlorohīnu, hidroksihlorohīnu un ketokonazolu) nav ieteicams lietot 2 stundu laikā pirms vai pēc Fosrenol lietošanas.
Veseliem cilvēkiem citrāta vienlaicīga lietošana lantāna uzsūkšanos un farmakokinētiku neietekmēja.
Klīniskos pētījumos Fosrenol lietošana neietekmēja taukos šķīstošo A, D, E un K vitamīnu līmeni serumā.
Pētījumos ar brīvprātīgiem cilvēkiem pierādīts, ka Fosrenol lietošana vienlaicīgi ar digoksīnu, varfarīnu vai metoprololu nerada klīniski nozīmīgas šo zāļu farmakokinētisko īpašību pārmaiņas.
Simulētā kuņģa sulā lantāna karbonāta hidrāts neveidoja nešķīstošus kompleksus ar varfarīnu, digoksīnu, furosemīdu, fenitoīnu, metoprololu vai enalaprilu, kas liecina par potenciāli zemu spēju ietekmēt šo zāļu uzsūkšanos.
Tomēr mijiedarbība ar tādām zālēm kā tetraciklīns un doksiciklīns ir teorētiski iespējama un, ja šie savienojumi ir jālieto vienlaicīgi, tos nav ieteicams lietot 2 stundu laikā pirms vai pēc Fosrenol lietošanas.
Vienreizējas devas pētījumā veseliem brīvprātīgajiem, iekšķīgi lietotā ciprofloksacīna biopieejamība samazinājās par aptuveni 50%, lietojot kopā ar Fosrenol. Iekšķīgi lietojamās floksacīna zāļu formas ieteicams lietot vismaz 2 stundas pirms vai 4 stundas pēc Fosrenol lietošanas.
Pierādīts, ka fosfātus saistošās vielas (arī Fosrenol) mazina levotiroksīna uzsūkšanos. Līdz ar to vairogdziedzera hormona aizstājterapiju nedrīkst lietot 2 stundu laikā pirms vai pēc Fosrenol lietošanas, un pacientiem, kuri lieto abu veidu zāles, ieteicams rūpīgāk kontrolēt TSH līmeni.
Lantāna karbonāta hidrāts nav citohroma P450 substrāts, un tas nozīmīgi nenomāc galveno cilvēka citohroma P450 izoenzīmu – CYP1A2, CYP2D6, CYP3A4, CYP2C9 vai CYP2C19 – darbību in vitro.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Dati par Fosrenol lietošanu sievietēm grūtniecības laikā nav pietiekami.
Vienā pētījumā ar žurkām, lietojot lielas devas, konstatēja reproduktīvo fetotoksicitāti (aizkavēta acu atvēršanās un dzimumnobriešana) un samazinātu mazuļu ķermeņa masu (skatīt 5.3. apakšpunktu). Iespējamais risks cilvēkam nav zināms. Fosrenol grūtniecības laikā lietot nav ieteicams.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai lantāns izdalās cilvēka pienā. Lantāna izdalīšanās pienā dzīvniekiem nav pētīta. Pieņemot lēmumu par to, vai turpināt/pārtraukt barošanu ar krūti vai turpināt/pārtraukt terapiju ar Fosrenol, jāievēro piesardzība un jāizvērtē iespējamais ieguvums bērnam no barošanas ar krūti un iespējamais ieguvums no Fosrenol terapijas sievietei, kura baro bērnu ar krūti.
Fertilitāte
Dati par lantāna karbonāta ietekmi uz cilvēku fertilitāti nav pieejami. Toksikoloģijas pētījumos ar žurkām netika konstatēta lantāna karbonāta nelabvēlīga ietekme uz fertilitāti.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Fosrenol var izraisīt reiboni un vertigo, kas var pavājināt spēju vadīt transportlīdzekli un apkalpot mehānismus.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Lantāna karbonāta lietošanas drošums pacientiem ir pētīts vairākos klīniskos pētījumos. Biežāk novērotās zāļu blakusparādības, izņemot galvassāpes un alerģiskas ādas reakcijas, ir kuņģa-zarnu trakta traucējumi, tās var samazināt, lietojot Fosrenol kopā ar uzturu, un tās parasti mazinās, turpinot zāļu lietošanu (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Zāļu blakusparādību biežuma novērtēšanai ir izmantota šāda klasifikācija: ļoti bieži (≥ 1/10); bieži (≥ 1/100 līdz < 1/10); retāk (≥ 1/1 000 līdz < 1/100); reti (≥ 1/10 000 līdz < 1/1 000); ļoti reti (< 1/10 000); nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
Infekcijas un infestācijas
Retāk
Gastroenterīts, laringīts
Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi
Retāk
Eozinofīlija
Endokrīnās sistēmas traucējumi
Retāk
Hiperparatireoze
Vielmaiņas un uztures traucējumi
Bieži
Hipokalcēmija
Retāk
Hiperkalcēmija, hiperglikēmija, hiperfosfatēmija, hipofosfatēmija, anoreksija, palielināta ēstgriba
Nervu sistēmas traucējumi
Ļoti bieži
Galvassāpes
Retāk
Reibonis, garšas sajūtas pārmaiņas
Ausu un labirinta bojājumi
Retāk
Vertigo
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi*
Ļoti bieži
Sāpes vēderā, caureja, slikta dūša, vemšana
Bieži
Aizcietējums, dispepsija, flatulence
RetākIleuss, subileuss, zarnu nosprostojums, kairinātu zarnu sindroms, ezofagīts, stomatīts, šķidra vēdera izeja, gremošanas traucējumi, kuņģa-zarnu darbības traucējumi (citādi neklasificēti), sausums mutē, zobu bojājumi, atraugas
Reti
Zarnu perforācija
Ādas un zemādas audu bojājumi
Retāk
Alopēcija, pastiprināta svīšana
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi
Retāk
Artralģija, mialģija, osteoporoze
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
Retāk
Astēnija, sāpes krūtīs, nespēks, vājums, perifēriska tūska, sāpes, slāpes
Izmeklējumi
Retāk
Palielināts alumīnija līmenis asinīs, palielināts GGT līmenis, palielināts aknu transamināžu līmenis, palielināts sārmainās fosfatāzes līmenis, samazināta ķermeņa masa
* Klīniskā pētījumā ar veseliem cilvēkiem kuņģa-zarnu trakta blakusparādību sastopamība pēc Fosrenol iekšķīgi lietojamā pulvera lietošanas bija lielāka (13 cilvēki, 18,3%) nekā pēc košļājamo tablešu lietošanas (4 pacienti, 6,6%).
Pēcreģistrācijas pieredze
Lietojot Fosrenol pēc reģistrācijas, ziņots par alerģisku ādas reakciju gadījumiem (kas ietver izsitumus uz ādas, nātreni un niezi), kas liecina par ciešu saistību laika ziņā ar lantāna karbonāta terapiju. Klīniskajos pētījumos alerģiskas ādas reakcijas gan Fosrenol, gan placebo/aktīva salīdzināšanai izmantotā līdzekļa grupā novēroja ļoti bieži (≥ 1/10).
Lai gan ziņots par vairākām papildu izolētām reakcijām, nevienu no šīm reakcijām neuzskatīja par negaidītu šai pacientu populācijai.
Novēroja pārejošas QT izmaiņas, bet tās nebija saistītas ar sirds blakusparādību biežuma palielināšanos.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv/" www.zva.gov.lv.
4.9. Pārdozēšana
Par pārdozēšanas gadījumiem nav ziņots. Lielākā lantāna dienas deva, kas lietota veseliem brīvprātīgajiem I fāzes pētījumu laikā, bija 4718 mg trīs dienas. Novērotās blakusparādības bija vieglas vai vidēji smagas, un tās bija slikta dūša un galvassāpes.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: zāles hiperkalcēmijas un hiperfosfatēmijas ārstēšanai.
ATĶ kods: V03A E03.
Fosrenol satur lantāna karbonāta hidrātu. Lantāna karbonāta hidrāta kā fosfātu saistvielas aktivitāte ir atkarīga no lielās lantāna jonu afinitātes pret uzturā esošiem fosfātiem. Šie joni izdalās no karbonāta sāls skābā kuņģa vidē. Veidojas nešķīstošs lantāna fosfāts, kas mazina fosfātu uzsūkšanos no kuņģa-zarnu trakta.
Veseliem cilvēkiem, kuri lietoja Fosrenol trīsreiz dienā trīs dienas iekšķīgi lietojama pulvera vai košļājamu tablešu veidā, pamatojoties uz fosfātu ekskrēciju ar urīnu, konstatēja, ka Fosrenol pulveris iekšķīgai lietošanai ir farmakodinamiski līdzvērtīgs Fosrenol košļājamām tabletēm.
Informācija no pētījumiem, kuros izmantotas košļājamās tabletes
Divos II fāzes un divos III fāzes pētījumos pētīja kopumā 1130 pacientus ar hronisku nieru mazspēju, kas ārstēti ar hemodialīzes vai PAPD balstterapiju. Trīs pētījumi bija placebo kontrolēti (viens fiksētu devu un divi titrētu devu plānojumi) un vienā kā aktīvu salīdzinošo līdzekli izmantoja kalcija karbonātu. Šo pētījumu laikā 1016 pacienti saņēma lantāna karbonātu, 267 saņēma kalcija karbonātu un 176 saņēma placebo.
Divi placebo kontrolēti, randomizēti pētījumi iekļāva pacientus ar dialīzi pēc neveiksmes ar iepriekš lietoto fosfātu absorbētāju pilnīgas izvadīšanas no organisma. Pēc lantāna karbonāta devas titrēšanas, lai sasniegtu fosfātu līmeni serumā starp 1,3 un 1,8 mmol/l vienā pētījumā (devas līdz 2250 mg dienā) vai ≤ 1,8 mmol/l otrā pētījumā (devas līdz 3000 mg dienā), pacientus nejaušināja balstterapijai ar lantāna karbonātu vai placebo. Pēc 4 nedēļas ilgas, randomizētas, placebo kontrolētas fāzes fosfātu koncentrācija serumā abos pētījumos placebo grupā palielinājās par 0,5–0,6 mmol/l, salīdzinot ar pacientiem, kuri turpināja lietot lantāna karbonāta terapiju. 61% pacientu, kuri saņēma lantāna karbonātu, atbildes reakcija saglabājās, salīdzinot ar 23%, pacienti placebo grupā.
Aktīvā salīdzinājuma pētījumā tika konstatēts, ka fosfātu līmenis serumā 5 nedēļu titrēšanas perioda beigās bija samazināts līdz mērķa līmenim 1,8 mmol/l 51% lantāna grupas pacientu salīdzinājumā ar 57% kalcija karbonāta grupas pacientu. 25. nedēļā divās terapijas grupās randomizēto pacientu procentuālais daudzums, kam tiek kontrolēts fosfātu līmenis serumā, abās ārstēšanas grupās bija līdzīgs – 29% starp lantāna lietotājiem un 30% starp kalcija karbonāta lietotājiem (izmantojot pieeju „nav datu = neveiksmīga ārstēšana”). Vidējais fosfātu līmenis serumā abās ārstēšanas grupās bija samazināts līdzīgā apjomā.
Turpmākie ilgtermiņa pētījumi uzskatāmi parādīja, ka dažiem pacientiem, turpinot lantāna karbonāta lietošanu vismaz 2 gadus, saglabājas fosfātu samazināšanās.
Salīdzinošos pētījumos par hiperkalcēmiju ziņots 0,4% ar Fosrenol ārstēto pacientu salīdzinājumā ar 20,2% pacientu, kas ārstēti ar saistvielām uz kalcija bāzes. PTH koncentrācija serumā var svārstīties neatkarīgi no kalcija, fosfātu un D vitamīna līmeņa pacienta serumā. Nav pierādīts, ka Fosrenol būtu raksturīga tieša ietekme uz PTH koncentrāciju serumā.
Ilgstošos kaulu pētījumos pēc vidējiem datiem novēroja noslieci uz pieaugošu lantāna koncentrāciju laika gaitā kontroles populācijā, vidējais pieaugums pēc 24 mēnešiem bija trīskāršs, salīdzinot ar sākotnējo līmeni 53 μg/kg. Ar lantāna karbonātu ārstētiem pacientiem lantāna koncentrācija kaulos pirmajos 12 lantāna karbonāta terapijas mēnešos palielinājās vidēji līdz 1328 μg/kg (diapazonā 122–5513 μg/kg). Vidējā koncentrācija un koncentrācijas diapazons pēc 18 un 24 mēnešiem bija līdzīgs kā pēc 12 mēnešiem. Pēc 54 mēnešiem vidējais līmenis bija 4246 μg/kg (diapazonā 1673–9792 μg/kg).
Pāra kaulaudu biopsijas (sākotnēji un pēc viena vai diviem gadiem) pacientiem, kas bija randomizēti ārstēšanai ar Fosrenol vai kalcija karbonātu vienā pētījumā, un pacientiem, kas bija randomizēti ārstēšanai ar Fosrenol vai alternatīvu terapiju otrā pētījumā, nekonstatēja mineralizācijas defektu veidošanās atšķirības starp grupām.
Pediatriskā populācija
Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus Fosrenol vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās hiperfosfatēmijas ārstēšanai. Informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Tā kā saistīšanās starp lantānu un uztura fosforu notiek kuņģa un tievo zarnu augšdaļas lūmenā, Fosrenol terapeitiskā efektivitāte nav atkarīga no lantāna līmeņa plazmā.
Lantāns ir sastopams apkārtējā vidē. Fona līmeņa mērījumi ar lantāna karbonāta hidrātu neārstētiem hroniskas nieru mazspējas pacientiem III fāzes klīniskajos pētījumos liecināja, ka koncentrācija plazmā ir no < 0,05 līdz 0,90 ng/ml, bet kaulu biopsijas paraugos no < 0,006 līdz 1,0 μg/g.
Uzsūkšanās
Veseliem cilvēkiem, lietojot Fosrenol trīsreiz dienā trīs dienas iekšķīgi lietojama pulvera veidā vai kā košļājamās tabletes, lantāna sistēmiskā iedarbība (ņemot vērā AUC0-48 un Cmax) pēc Fosrenol pulvera iekšķīgai lietošanai lietošanas bija par aptuveni 30% lielāka un mainīgāka nekā pēc Fosrenol košļājamo tablešu lietošanas. Salīdzinot ar datiem par košļājamām tabletēm (skatīt tālāk), sistēmiskā iedarbība pēc iekšķīgi lietojamā pulvera lietošanas aizvien atbilst absolūtai biopieejamībai < 0,002%.
Informācija no pētījumiem, kuros izmantotas košļājamās tabletes
Lantāna karbonāta hidrāta šķīdība ūdenī ir neliela (< 0,01 mg/ml pie pH 7,5), un pēc perorālas lietošanas tas uzsūcas minimāli. Aprēķināts, ka cilvēkiem absolūtā perorālā biopieejamība ir < 0,002%.
Veseliem cilvēkiem plazmas AUC un Cmax palielinājās atkarībā no devas, bet mazāk nekā proporcionāli devai pēc vienreizējas perorālas lantāna 250–1000 mg devas, kas atbilst ar šķīšanu ierobežotai absorbcijai. Šķietamais plazmas eliminācijas pusperiods veseliem cilvēkiem bija 36 stundas.
Nieru slimniekiem, kuriem veic dialīzi un kas 10 dienas lietojuši 1000 mg lantāna trīs reizes dienā, vidējā (± sn) maksimālā koncentrācija plazmā bija 1,06 (± 1,04) ng/ml, un vidējais AUClast bija 31,1 (± 40,5) ng.h/ml. Regulāra asins līmeņa kontrole 1707 nieru dialīzes pacientiem, kuri lieto lantāna karbonāta hidrātu līdz 2 gadiem ilgi, neliecināja par lantāna koncentrācijas palielināšanos plazmā šajā laika posmā.
Izkliede
Pēc atkārtotas perorālas lantāna karbonāta hidrāta lietošanas lantāns neuzkrājas plazmā pacientiem vai dzīvniekiem. Neliela daļa no absorbētā iekšķīgi lietotā lantāna plaši saistās ar plazmas olbaltumvielām (> 99,7%) un pētījumos ar dzīvniekiem tā plaši izkliedējās sistēmiskos audos, galvenokārt kaulos, aknās un kuņģa-zarnu traktā, tostarp mezenteriālos limfmezglos. Ilgstošos ar dzīvniekiem veiktos pētījumos lantāna koncentrācija vairākos audos, arī kuņģa-zarnu traktā, kaulos un aknās laika gaitā palielinājās līdz līmenim, kas vairākas reizes pārsniedza līmeni plazmā. Šķietams lantāna līdzsvara līmenis bija sasniegts dažos audos, piemēram, aknās, bet līmenis kuņģa-zarnu traktā palielinājās līdz ar ārstēšanas ilgumu. Lantāna līmeņa pārmaiņas audos pēc ārstēšanas pārtraukšanas dažādos audos bija dažādas. Salīdzinoši liela lantāna daļa audos saglabājās ilgāk nekā 6 mēnešus pēc zāļu lietošanas pārtraukšanas (vidējais procentuālais kaulos saglabātais daudzums bija ≤ 100% (žurkām) un ≤ 87% (suņiem), aknās ≤ 6% (žurkām) un ≤ 82% (suņiem). Lantāna uzkrāšanās audos, kas novērota ilgstošos pētījumos dzīvniekiem ar lielām perorālām lantāna karbonāta devām (skatīt 5.3. apakšpunktu), nelabvēlīgu ietekmi neizraisīja (informāciju par lantāna koncentrācijas pārmaiņām kaulu biopsijas materiālā, kas ņemts nieru slimniekiem, kam veic dialīzi, pēc gadu ilgas ārstēšanas ar lantānu saturošām fosfātus saistošām vielām salīdzinājumā ar kalciju saturošām fosfātus saistošām skatīt 5.1. apakšpunktā).
Metabolisms
Lantāns netiek metabolizēts.
Pētījumi hroniskas nieru mazspējas slimniekiem ar aknu darbības traucējumiem nav veikti. Pacientiem, kam iekļaušanas brīdī III fāzes klīniskos pētījumos vienlaicīgi ir aknu darbības traucējumi, pierādījumus par palielinātu lantāna līmeni plazmā vai aknu darbības pasliktināšanos pēc ārstēšanas ar Fosrenol līdz 2 gadiem ilgi neieguva.
Eliminācija
Lantāns izdalās galvenokārt ar izkārnījumiem, tikai aptuveni 0,000031% iekšķīgi lietotās devas veseliem cilvēkiem izdalās ar urīnu (nieru klīrenss ir aptuveni 1 ml/min, kas veido < 2% no kopējā plazmas klīrensa).
Pēc intravenozas ievadīšanas dzīvniekiem lantāns izdalās galvenokārt ar izkārnījumiem (74% devas), gan ar žulti, gan tieši šķērsojot zarnu sieniņu. Izdalīšanās apjoms caur nierēm bija neliels.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Preklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti, ietekmi uz fertilitāti vai genotoksicitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam.
Lantāna karbonāta hidrāts drošuma farmakoloģijas pētījumā samazināja kuņģa skābumu žurkām.
Žurkām, kurām no 6. grūsnības dienas līdz 20. pēcdzemdību dienai lietoja lielas lantāna karbonāta hidrāta devas, ietekmi uz mātīti nekonstatēja, bet konstatēja samazinātu mazuļu ķermeņa masu un dažu attīstības marķieru (acis un maksts atvere) aizkavētu veidošanos. Trušiem lietojot lielas lantāna karbonāta hidrāta dienas devas grūsnības laikā, novēroja toksisku ietekmi uz mātīti ar samazinātu ēdiena patēriņu un ķermeņa masas pieaugumu mātītei, biežākiem pirms- un pēcimplantācijas zaudējumiem un samazinātu mazuļa ķermeņa masu.
Lantāna karbonāta hidrāts nebija kancerogēns pelēm vai žurkām. Pelēm lielu devu grupā (1500 mg/kg dienā) biežāk konstatēja kuņģa glandulāras adenomas. Uzskata, ka neoplastiskā atbildes reakcija pelēm ir saistīta ar spontānu patoloģisku kuņģa izmaiņu paasinājumu un tai ir neliela klīniskā nozīme.
Pētījumos ar dzīvniekiem pierādīta lantāna uzkrāšanās audos, galvenokārt kuņģa-zarnu traktā, mezenteriālos limfmezglos, aknās un kaulos (skatīt 5.2. apakšpunktu). Tomēr dzīves laikā veikti pētījumi veseliem dzīvniekiem neliecina par kaitējumu cilvēkam, lietojot Fosrenol. Specifiski imūntoksicitātes pētījumi nav veikti.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Dekstrāti (hidratēti)
Koloidāls bezūdens silīcija dioksīds
Magnija stearāts
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
2,8 g pulvera iekšķīgai lietošanai polietilēna tereftalāta/alumīnija/polietilēna lamināta paciņās.
Iepakojuma lielums: 90 paciņas (ārējā kastītē ir 9 kastītes pa 10 paciņām katrā).
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai
Nav īpašu prasību.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Shire Pharmaceuticals Ireland Limited
Block 2 & 3 Miesian Plaza
50 – 58 Baggot Street Lower
Dublin 2
Īrija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
12-0286
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 02-11-2012
Pēdējās pārreģistrācijas datums: 14-03-2014
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
10/2018
SASKAŅOTS ZVA 18-10-2018
PAGE
PAGE 1