Eifilīns

Tablete

Eifilīns 150 mg tabletes

PVH/Al blisteris, N30
Uzglabāt temperatūrā līdz 25° C. Sargāt no gaismas un mitruma.
Aminophyllinum

Zāļu Eifilīns 150 mg tabletes aktīvā viela ir aminofilīns (teofilīna un etilēndiamīna maisījums). Gremošanas traktā no aminofilīna atbrīvojas teofilīns, tāpēc aminofilīna iedarbība ir tāda pati kā teofilīnam. Etilēndiamīns palielina teofilīna šķīdību ūdenī. Teofilīns ir bronhus paplašinošs līdzeklis, kas atslābina elpceļu gludo muskulatūru, palielinot gaisa plūsmu caur bronhiem, tādējādi atvieglojot elpošanu un atkrēpošanu. Teofilīns mēreni paplašina plaušu, nieru un koronāros asinsvadus, stimulē sirdsdarbību, elpošanas centru, veicina kuņģa skābes sekrēciju, uzlabo nieru asinsriti. Pētījumi rāda, ka teofilīnam piemīt pretiekaisuma un imūnmodulatora aktivitāte. Eifilīnu lieto obstruktīvu (nosprostojumu veidojošu) plaušu slimību (bronhiālā astma, hronisks bronhīts, plaušu emfizēma), sašaurinātu elpceļu izraisīta elpas trūkuma ārstēšanai un profilaksei.

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Maks. cenu diapazons

€ ar PVN

5.67 €

Zāļu produkta identifikators

98-0353-03

Zāļu reģistrācijas numurs

98-0353

Ražotājs

Olainfarm, AS, Latvija

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

24-OCT-08

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

150 mg

Zāļu forma

Tablete

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Olainfarm, AS, Latvija

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam

Eifilīns 150 mg tabletes

Aminophyllinum

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt:

1. Kas ir Eifilīns un kādam nolūkam to lieto

2. Kas Jums jāzina pirms Eifilīna lietošanas

3. Kā lietot Eifilīnu

4. Iespējamās blakusparādības

5. Kā uzglabāt Eifilīnu

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

1. Kas ir Eifilīns un kādam nolūkam to lieto

Zāļu Eifilīns 150 mg tabletes aktīvā viela ir aminofilīns (teofilīna un etilēndiamīna maisījums). Gremošanas traktā no aminofilīna atbrīvojas teofilīns, tāpēc aminofilīna iedarbība ir tāda pati kā teofilīnam. Etilēndiamīns palielina teofilīna šķīdību ūdenī.

Teofilīns ir bronhus paplašinošs līdzeklis, kas atslābina elpceļu gludo muskulatūru, palielinot gaisa plūsmu caur bronhiem, tādējādi atvieglojot elpošanu un atkrēpošanu. Teofilīns mēreni paplašina plaušu, nieru un koronāros asinsvadus, stimulē sirdsdarbību, elpošanas centru, veicina kuņģa skābes sekrēciju, uzlabo nieru asinsriti. Pētījumi rāda, ka teofilīnam piemīt pretiekaisuma un imūnmodulatora aktivitāte.

Eifilīnu lieto obstruktīvu (nosprostojumu veidojošu) plaušu slimību (bronhiālā astma, hronisks bronhīts, plaušu emfizēma), sašaurinātu elpceļu izraisīta elpas trūkuma ārstēšanai un profilaksei.

2. Kas Jums jāzina pirms Eifilīna lietošanas

Nelietojiet Eifilīnu šādos gadījumos:

ja Jums ir alerģija pret teofilīnu, citiem ksantīna atvasinājumiem (kofeīns, teobromīns, pentoksifilīns), etilēndiamīnu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;

ja nesen esat pārcietis sirdslēkmi (miokarda infarktu);

ja Jums ir porfīrija (iedzimta slimība, kurai raksturīgi sarkano asins šūnu veidošanās traucējumi);

ja esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti.

Eifilīns 150 mg tabletes nedrīkst lietot vienlaikus ar citiem ksantīna atvasinājumiem, fluvoksamīnu un asinszāles preparātiem.

Bērniem nedrīkst vienlaikus lietot Eifilīns 150 mg tabletes un efedrīnu saturošas zāles.

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Pirms Eifilīna lietošanas konsultējieties ar ārstu:

ja Jums ir sirds mazspēja, pastiprināta vairogdziedzera darbība, ilgstoši paaugstināta temperatūra, vīrusu infekcija, aknu darbības traucējumi, smaga hipoksēmija (skābekļa trūkums asinīs). Šo slimību gadījumā deva ir jāmazina, jo palielinās teofilīna toksicitātes risks;

ja Jums ir sirdsdarbības ritma traucējumi (izņemot palēninātu sirdsdarbību) vai cita sirds slimība (cor pulmonale), paaugstināts asinsspiediens, kuņģa čūla, epilepsija. Šo slimību gadījumā Eifilīna lietošana var izraisīt slimības paasinājumu;

ja ārstēšanas laikā pārtraucat smēķēšanu. Tabakas smēķētājiem parasti ir nepieciešama augstāka zāļu deva. Smēķēšanas pārtraukšanas gadījumā zāļu deva ir jāmazina;

ja lietojat arī citas zāles, iespējama zāļu mijiedarbība (skatīt sadaļu “Citas zāles un Eifilīns”).

Lai sasniegtu maksimālu efektu bez liela riska, ārsts Jums var nozīmēt veikt teofilīna koncentrācijas asins plazmā noteikšanu, īpaši, ja zāļu iedarbība ir nepietiekama vai tiek novērotas nevēlamas blakusparādības.

Ksantīni, t. sk. teofilīns, ja tos lieto vienlaikus ar bronhospazmu atvieglojošiem inhalējamiem preparātiem, acetazolamīdu, kortikosteroīdiem vai diurētiskiem līdzekļiem, palielina hipokaliēmijas risku, tāpēc ārsts Jums var nozīmēt veikt kālija koncentrācijas kontroli asins plazmā.

Vecāka gadagājuma pacientiem zāļu deva ir jāmazina.

Bērni

Eifilīns 150 mg tabletes dozējuma dēļ nav piemērotas bērniem līdz 4 gadu vecumam. Norādījumus par lietošanu citām vecuma grupām lūdzam skatīt 3. punktā.

Citas zāles un Eifilīns

Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.

Eifilīns 150 mg tabletes nedrīkst lietot vienlaikus:

ar citiem ksantīna atvasinājumiem, fluvoksamīnu un asinszāles preparātiem;

bērniem – vienlaikus ar efedrīnu saturošām zālēm.

Teofilīns palielina hipokaliēmijas risku, ja to lieto vienlaikus ar bronhospazmu atvieglojošiem inhalējamiem preparātiem, acetazolamīdu, kortikosteroīdiem vai diurētiskiem līdzekļiem.

Teofilīna toksicitāti palielina (paaugstinot teofilīna koncentrāciju asins plazmā) kalcija kanālu blokatori (dihidropiridīna kalcija kanālu blokatori, t. sk. amlodipīns, felodipīns, isradipīns, lacidipīns, lercanidipīns, nikardipīns, nifedipīns, nimodipīns un nisoldipīns), cimetidīns, ciprofloksacīns, klaritromicīns, eritromicīns (mijiedarbība neattiecas uz ārīgi lietojamām mazām eritromicīna devām), flukonazols (mijiedarbība attiecas uz ārstēšanu ar atkārtotām flukonazola devām), ketokonazols, norfloksacīns, kā arī allopurinols, azitromicīns, diltiazems,

disulfirāms, gripas vakcīna, interferons alfa, izoniazīds, metotreksāts, meksiletīns, pentoksifilīns, propafenons, verapamils, zafirlukasts.

Teofilīna iedarbību pavājina ritonavīrs, barbiturāti, karbamazepīns, primidons, rifampicīns, sulfīnpirazons, kā arī tabakas smēķēšana.

Teofilīns antagonizē (pavājina) adenozīna antiaritmisko efektu.

Lietojot vienlaikus teofilīnu un halotānu, paaugstinās aritmijas risks.

Lietojot vienlaikus teofilīnu un doksapramu, pastiprinās centrālās nervu sistēmas stimulācija (bezmiegs, halucinācijas, trīce, krampji).

Lietojot vienlaikus teofilīnu un hinolonus, var palielināties krampju risks, arī ar ketamīnu palielinās krampju risks.

Lietojot vienlaikus teofilīnu un fenitoīnu, samazinās abu zāļu iedarbība.

Teofilīns var mazināt benzodiazepīnu efektus.

Teofilīns paātrina litija preparātu ekskrēciju (mazina litija iedarbību).

Sukralfāts var mazināt teofilīna uzsūkšanos (zāles jālieto ar 2 stundu intervālu).

Estrogēni paaugstina teofilīna koncentrāciju plazmā. Kombinēto orālo kontraceptīvo līdzekļu mijiedarbība var attiekties arī uz kombinētiem kontraceptīviem transdermāliem plāksteriem; maz ticams, ka hormonaizstājterapijā zemas hormonu devas var ierosināt mijiedarbību.

Ārstēšanas laikā jāierobežo metilksantīnus saturošu pārtikas produktu un dzērienu lietošana (kafija, tēja, šokolāde, kakao, kolas dzēriens, tonizējošie dzērieni).

Eifilīns kopā ar alkoholu

Ārstēšanas laikā jāizvairās no alkohola lietošanas.

Grūtniecība un barošana ar krūti

Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.

Lietošana pieļaujama tikai gadījumā, ja gaidāmais ieguvums pārsniedz iespējamo risku.

Teofilīns izdalās mātes pienā. Zīdainim var būt paaugstināta uzbudināmība, nemiers, bezmiegs, paātrināta sirdsdarbība, trīce, tāpēc medikamentu nedrīkst lietot krūts barošanas periodā.

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana

Nav zināms, ka teofilīns būtiski ietekmētu spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Jāievēro piesardzība, ja ir reibonis vai galvassāpes, kas var mazināt reakcijas spējas.

3. Kā lietot Eifilīnu

Vienmēr lietojiet zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam. Devu pielāgo individuāli līdz stabila terapeitiskā efekta sasniegšanai.

Tabletes lieto pēc ēšanas, uzdzerot ūdeni.

Ārstēšanu uzsāk ar mazāko terapeitisko devu. Optimālā atbildes reakcija uz ārstēšanu tiek sasniegta, ja teofilīna koncentrācija asins plazmā ir 10‑20 mg/l. Teofilīna koncentrāciju asins plazmā nosaka 4‑6 stundas pēc pēdējās zāļu devas lietošanas un ne ātrāk kā 5 dienas no ārstēšanas uzsākšanas.

Pieaugušajiem deva ir 150‑300 mg 3‑4 reizes dienā.

Parasti sākuma deva ir 150 mg 3 reizes dienā; pēc nedēļas, ja ir nepieciešamība un zāļu panesība ir laba, devu var palielināt līdz 600‑900 mg dienā, sadalot dienas devu 3‑4 reizes devās.

Maksimālā reizes deva ir 500 mg, maksimālā dienas deva – 1500 mg.

Robeža starp terapeitisko un toksisko devu ir šaura.

Zāļu lietošanas ilgums var būt no dažām dienām līdz vairākiem mēnešiem.

Gados vecākiem pacientiem devu mazina. Ilgstošas terapijas laikā periodiski nepieciešams noteikt teofilīna koncentrāciju asins plazmā.

Aknu mazspējas gadījumā devu mazina. Pacientiem ar aknu mazspēju ieteicama rūpīga teofilīna koncentrācijas kontrole asins plazmā.

Nieru mazspējas gadījumā deva nav jāpielāgo.

Lietošana bērniem

Bērniem līdz 4 g. v. Eifilīns 150 mg tabletes nav piemērotas dozējuma dēļ.

Bērniem no 4 g. v. pirmā ārstēšanas nedēļā – 6 mg/kg ķermeņa masas dienā, otrā nedēļā devu paaugstina līdz 12-24 mg/kg/dienā, sadalot dienas devu vairākās reizes devās. Lai izvairītos no toksiskām parādībām, svarīgi noteikt teofilīna koncentrāciju asins plazmā.

Ja Jums liekas, ka zāļu iedarbība ir pārāk stipra vai pārāk vāja, konsultējieties ar ārstu.

Ja esat lietojis Eifilīnu vairāk nekā noteikts

Ja ir aizdomas par pārdozēšanu, nekavējoties jāizsauc ārsts.

Iespējama akūta vai hroniska zāļu pārdozēšana.

Akūtas pārdozēšanas (pēc lielas devas ieņemšanas) simptomi: ilgstoša vemšana (var būt ar asiņu piejaukumu), slikta dūša, sāpes vēderā, uzbudinājums, reibonis, nemiers, bezmiegs, galvassāpes, paātrināta sirdsdarbība, smagākie simptomi – krampji un arteriālā asinsspiediena

pazemināšanās.

Hroniskas pārdozēšanas simptomi var parādīties negaidīti. Tās simptomi ir vidējas pakāpes kuņģa-zarnu trakta darbības traucējumi, var būt krampji un/vai sirds ritma traucējumi.

Lielākajā daļā gadījumu pietiek ar zāļu devas mazināšanu vai lietošanas pārtraukšanu uz laiku.

Ja esat aizmirsis lietot Eifilīnu

Ja esat aizmirsis lietot kārtējo devu, un laiks līdz nākamajai devai ir pietiekami ilgs, nekavējoties lietojiet devu. Ja tuvojas nākamā zāļu lietošanas reize, lietojiet zāles kā ieteikts, ievērojot parasto intervālu starp zāļu lietošanas reizēm.

Nekad nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu!

Ja pārtraucat lietot Eifilīnu

Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam.

4. Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.

Blakusparādību biežuma iedalījums:

ļoti bieži − 1 vai vairāk nekā 1 no 10 pacientiem;

bieži – mazāk nekā 1 no 10, bet vairāk nekā 1 no 100 pacientiem;

retāk − mazāk nekā 1 no 100, bet vairāk nekā 1 no 1 000 pacientiem;

reti – mazāk nekā 1 no 1 000, bet vairāk nekā 1 no 10 000 pacientiem;

ļoti reti − mazāk nekā 1 no 10 000 pacientiem;

nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

Sirds funkcijas traucējumi: reti – tahikardija, sirdsklauves, aritmija, ekstrasistoles.

Nervu sistēmas traucējumi: bieži – galvassāpes, reibonis, bezmiegs, trīce, aizkaitināmība, nemiers.

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi: bieži – slikta dūša, ēstgribas zudums, sāpes vēderā, vemšana, caureja.

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi: bieži – pastiprināta urīna izdalīšanās.

Ādas un zemādas audu bojājumi: reti – nātrene, eritēma, eksfoliatīvs dermatīts.

Ja teofilīna koncentrācija plazmā lielāka par 20 mg/l, blakusparādības ir izteiktākas, palielinās to biežums un smaguma pakāpe. Biežāk blakusparādības iespējamas vecāka gadagājuma pacientiem, pacientiem ar sirds mazspēju, noslieci uz tahikardiju, aknu mazspēju.

Ziņošana par blakusparādībām

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv

Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt Eifilīnu

Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C.

Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.

Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma pēc “EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.

Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Eifilīns satur

Aktīvā viela ir aminofilīns.

Katra tablete satur aminofilīnu 150 mg (bezūdens teofilīns 125 mg un etilēndiamīns 25 mg).

Citas sastāvdaļas ir kartupeļu ciete, kalcija stearāts.

Eifilīna ārējais izskats un iepakojums

Apaļas, plakanas, baltas līdz viegli dzeltenīgas krāsas tabletes ar noslīpinātām malām.

Pa 10 tabletēm blisterī.

Pa 3 blisteriem (30 tabletes) kopā ar lietošanas instrukciju kartona kastītē.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs

AS “Olainfarm”.

Rūpnīcu iela 5, Olaine, LV‑2114, Latvija

Tālr.: +371 67013705

Fakss: +371 67013777

e‑pasts: HYPERLINK "mailto:olainfarm@olainfarm.lv"olainfarm@olainfarm.com

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 12/2018

SASKAŅOTS ZVA 21-02-2019

PAGE \* MERGEFORMAT 1

Lejupielādēt zāļu aprakstu

EMBED Word.Picture.8

ZĀĻU APRAKSTS

1. ZĀĻU NOSAUKUMS

Eifilīns 150 mg tabletes

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

Aktīvā viela: aminofilīns (Aminophyllinum).

Katra tablete satur 150 mg aminofilīna (125 mg bezūdens teofilīna un 25 mg etilēndiamīna).

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA

Tablete.

Apaļas, plakanas, baltas līdz viegli dzeltenīgas krāsas tabletes ar noslīpinātām malām.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1. Terapeitiskās indikācijas

Obstruktīvu plaušu slimību (bronhiālā astma, hronisks bronhīts, plaušu emfizēma), sašaurinātu elpceļu izraisīta elpas trūkuma ārstēšanai un profilaksei.

4.2. Devas un lietošanas veids

Devas

Devu pielāgo individuāli līdz stabila terapeitiskā efekta sasniegšanai.

Ārstēšanu uzsāk ar mazāko terapeitisko devu. Optimālā atbildes reakcija uz ārstēšanu tiek sasniegta, ja teofilīna koncentrācija asins plazmā ir 10‑20 mg/l. Teofilīna koncentrāciju asins plazmā nosaka 4‑6 stundas pēc pēdējās perorālās zāļu devas lietošanas un ne ātrāk kā 5 dienas pēc ārstēšanas uzsākšanas.

Pieaugušie

Deva ir 150‑300 mg 3‑4 reizes dienā. Parasti sākuma deva ir 150 mg 3 reizes dienā; pēc nedēļas, ja ir nepieciešamība un zāļu panesamība ir laba, devu var palielināt līdz 600‑900 mg dienā, sadalot dienas devu 3‑4 reizes devās.

Maksimālā reizes deva ir 500 mg, maksimālā dienas deva – 1500 mg.

Robeža starp terapeitisko un toksisko devu ir šaura.

Zāļu lietošanas ilgums var būt no dažām dienām līdz vairākiem mēnešiem.

Gados vecākiem pacientiem devu samazina. Šiem pacientiem ir ievērojami pagarināts teofilīna eliminācijas pusperiods un samazināts klīrenss. Ja terapija ir ilgstoša, periodiski nepieciešams noteikt teofilīna koncentrāciju asins plazmā.

Aknu mazspējas gadījumā devu samazina. Pacientiem ar aknu mazspēju ieteicama rūpīga teofilīna koncentrācijas kontrole asins plazmā.

Nieru mazspējas gadījumā deva nav jāpielāgo.

Pediatriskā populācija

Bērniem no 4 gadu vecuma: pirmajā ārstēšanas nedēļā lieto devu 6 mg/kg ķermeņa masas dienā, otrajā nedēļā devu paaugstina līdz 12-24 mg/kg/dienā, sadalot dienas devu vairākās reizes devās. Lai izvairītos no toksiskām blakusparādībām, svarīgi noteikt teofilīna koncentrāciju asins plazmā.

Eifilīns 150 mg tabletes dozējuma dēļ nav piemērotas bērniem līdz 4 gadu vecumam.

Lietošanas veids

Tabletes lieto iekšķīgi pēc ēšanas, uzdzerot pietiekamu daudzumu ūdens.

4.3. Kontrindikācijas

Paaugstināta jutība pret teofilīnu, citiem ksantīna atvasinājumiem (kofeīnu, teobromīnu, pentoksifilīnu), etilēndiamīnu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.

Nesen pārciests miokarda infarkts.

Porfīrija.

Grūtniecība un barošana ar krūti.

Eifilīns 150 mg tabletes nedrīkst nozīmēt vienlaikus ar citiem ksantīna atvasinājumiem, fluvoksamīnu, kā arī asinszāles preparātiem.

Bērniem nedrīkst vienlaikus nozīmēt Eifilīns 150 mg tabletes un efedrīnu saturošas zāles.

4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Lai sasniegtu maksimālu efektu bez liela riska, periodiski nepieciešams kontrolēt teofilīna koncentrāciju asins plazmā, īpaši, ja terapeitiskā darbība ir nepietiekama vai tiek novērotas nevēlamas blakusparādības.

Piesardzīgi zāles nozīmē pacientiem, kuriem ir:

– sirds mazspēja, jo pazeminās teofilīna klīrenss, pieaug smagas un potenciāli bīstamas teofilīna toksicitātes risks;

– aritmija (tahikardija, ekstrasistolija, izņemot bradiaritmijas), jo iespējams esošā klīniskā stāvokļa paasinājums;

– hipertensija, jo teofilīns var izraisīt slimības paasinājumu;

– hipertireoze, jo pazeminās teofilīna klīrenss, pieaug smagas un potenciāli bīstamas teofilīna toksicitātes risks;

– kuņģa čūla, jo iespējams esošā klīniskā stāvokļa paasinājums;

– epilepsija, jo iespējams esošā klīniskā stāvokļa paasinājums;

– drudzis, ilgstoši paaugstināta temperatūra, vīrusu infekcija, jo pazeminās teofilīna klīrenss, pieaug smagas un potenciāli bīstamas teofilīna toksicitātes risks;

– aknu mazspēja, aknu ciroze, akūts hepatīts, jo pazeminās teofilīna klīrenss, pieaug smagas un potenciāli bīstamas teofilīna toksicitātes risks;

– akūta plaušu tūska vai cor pulmonale, jo pazeminās teofilīna klīrenss, pieaug smagas un potenciāli bīstamas teofilīna toksicitātes risks;

– smaga hipoksēmija, jo pazeminās teofilīna klīrenss, pieaug smagas un potenciāli bīstamas teofilīna toksicitātes risks;

– smēķēšanas pārtraukšana pazemina teofilīna klīrensu, pieaug smagas un potenciāli bīstamas teofilīna toksicitātes risks; tabakas smēķētājiem ir mazāks eliminācijas pusperiods, kas jāņem vērā, palielinot devu.

Piesardzīgi zāles nozīmē vecāka gadagājuma pacientiem, jo šai pacientu grupai ir pazemināts teofilīna klīrenss, palielināts smagas un potenciāli bīstamas teofilīna toksicitātes risks.

Piesardzīgi teofilīns jānozīmē vienlaikus ar citām zālēm iespējamās mijiedarbības dēļ (skatīt 4.5. apakšpunktu).

Ksantīni, t. sk. teofilīns, ja tos lieto vienlaikus ar bēta‑2 simpatomimētiskiem līdzekļiem (bēta‑2 receptoru agonistiem), acetazolamīdu, kortikosteroīdiem vai diurētiskiem līdzekļiem, palielina hipokaliēmijas risku, tāpēc ieteicams kontrolēt kālija līmeni serumā (skatīt 4.5. apakšpunktu).

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Nav specifiskas informācijas par aminofilīna mijiedarbību.

Aminofilīns satur teofilīnu un ir zināmas sekojošas teofilīna mijiedarbības.

Teofilīns un

acetazolamīds: lietojot vienlaikus, palielinās hipokaliēmijas risks;

adenozīns: teofilīns antagonizē adenozīna antiaritmisko efektu;

allopurinols: allopurinols var paaugstināt teofilīna koncentrāciju plazmā;

asinszāle: asinszāle mazina teofilīna koncentrāciju plazmā (nedrīkst lietot vienlaikus);

azitromicīns: azitromicīns var paaugstināt teofilīna koncentrāciju plazmā;

barbiturāti: barbiturāti paātrina teofilīna metabolismu (mazina teofilīna efektu);

benzodiazepīni: teofilīns var mazināt benzodiazepīnu efektus;

bēta‑2 simpatomimētiskie līdzekļi: palielinās hipokaliēmijas risks, lietojot vienlaikus teofilīnu un lielas bēta‑2 simpatomimētisko līdzekļu (salbutamols, terbutalīns, formoterols, salmeterols, bambuterols un fenoterols) devas;

cimetidīns: cimetidīns kavē teofilīna metabolismu (palielina tā koncentrāciju plazmā);

ciprofloksacīns: ciprofloksacīns palielina teofilīna koncentrāciju plazmā;

diltiazems: diltiazems paaugstina teofilīna koncentrāciju plazmā;

disulfirāms: disulfirāms kavē teofilīna metabolismu (palielina toksicitātes risku);

diurētiskie līdzekļi: palielinās hipokaliēmijas risks, lietojot vienlaikus teofilīnu ar cilpas diurētiskiem līdzekļiem, “tiazīdiem” un citiem diurētiskiem līdzekļiem;

doksaprams: lietojot vienlaikus, pastiprinās centrālās nervu sistēmas (CNS) stimulācija;

efedrīns: nedrīkst lietot vienlaikus teofilīnu un efedrīnu bērniem (skatīt 4.3. apakšpunktu);

eritromicīns: eritromicīns kavē teofilīna metabolismu (palielina teofilīna koncentrāciju plazmā). Ja eritromicīnu lieto perorāli, mazinās arī eritromicīna koncentrācija plazmā (mijiedarbība neattiecas uz lokāli lietojamām mazām eritromicīna devām);

estrogēni: estrogēni samazina teofilīna ekskrēciju (paaugstina koncentrāciju plazmā). Kombinēto orālo kontraceptīvo līdzekļu mijiedarbība var attiekties arī uz kombinētiem kontraceptīviem transdermāliem plāksteriem; maz ticams, ka hormonaizstājterapijā zemas hormonu devas var ierosināt mijiedarbību;

fenitoīns: lietojot vienlaikus, samazinās abu medikamentu koncentrācija plazmā;

flukonazols: flukonazols var paaugstināt teofilīna koncentrāciju plazmā (parasti mijiedarbība attiecas uz ārstēšanu ar atkārtotām flukonazola devām);

fluvoksamīns: fluvoksamīns palielina teofilīna koncentrāciju plazmā (parasti vienlaikus lietošana kontrindicēta. Taču, ja tā ir nepieciešama, samazina teofilīna devu uz pusi un kontrolē teofilīna koncentrāciju plazmā);

gripas vakcīna: gripas vakcīna var paaugstināt teofilīna koncentrāciju plazmā;

halotāns: lietojot vienlaikus, paaugstinās aritmijas risks;

hinoloni: lietojot vienlaikus teofilīnu un hinolonus, var palielināties krampju risks;

interferons alfa: alfa interferons kavē teofilīna metabolismu (paaugstina teofilīna koncentrāciju plazmā);

izoniazīds: izoniazīds var paaugstināt teofilīna koncentrāciju plazmā;

kalcija kanālu blokatori: kalcija kanālu blokatori (dihidropiridīna kalcija kanālu blokatori, t. sk. amlodipīns, felodipīns, isradipīns, lacidipīns, lerkanidipīns, nikardipīns, nifedipīns, nimodipīns un nisoldipīns) var paaugstināt teofilīna koncentrāciju plazmā (pastiprina efektu);

karbamazepīns: karbamazepīns paātrina teofilīna metabolismu (mazina teofilīna efektu);

ketamīns: lietojot vienlaikus, palielinās krampju risks;

ketokonazols: ketokonazols var paaugstināt teofilīna koncentrāciju plazmā;

klaritromicīns: klaritromicīns kavē teofilīna metabolismu (palielina koncentrāciju plazmā);

kortikosteroīdi: lietojot vienlaikus, palielinās hipokaliēmijas risks (mijiedarbība parasti neattiecas uz lokāli lietojamiem un inhalējamiem kortikosteroīdiem);

litija preparāti: teofilīns paātrina litija preparātu ekskrēciju (mazina litija preparātu koncentrāciju plazmā);

meksiletīns: meksiletīns paaugstina teofilīna koncentrāciju plazmā;

metotreksāts: metotreksāts var paaugstināt teofilīna koncentrāciju plazmā;

norfloksacīns: norfloksacīns paaugstina teofilīna koncentrāciju plazmā;

pentoksifilīns (okspentifilīns): pentoksifilīns paaugstina teofilīna koncentrāciju plazmā;

primidons: primidons paātrina teofilīna metabolismu (mazina teofilīna efektu);

propafenons: propafenons paaugstina teofilīna koncentrāciju plazmā;

rifampicīns: rifampicīns paātrina teofilīna metabolismu (mazina tā koncentrāciju plazmā);

ritonavīrs: ritonavīrs paātrina teofilīna metabolismu (mazina koncentrāciju plazmā);

sukralfāts: sukralfāts var samazināt teofilīna absorbciju (zāles jālieto ar 2 stundu intervālu);

sulfīnpirazons: sulfīnpirazons samazina teofilīna koncentrāciju plazmā;

tabaka: tabakas smēķēšana paātrina teofilīna metabolismu (samazina teofilīna koncentrāciju asins plazmā);

verapamils: verapamils paaugstina teofilīna koncentrāciju asins plazmā (pastiprina teofilīna darbību);

zafirlukasts: zafirlukasts var paaugstināt teofilīna koncentrāciju plazmā; arī zafirlukasta koncentrācija asins plazmā samazinās.

Ārstēšanas laikā jāatturas no alkohola lietošanas.

Ietekme uz diagnostiskiem testiem. Izmantojot spektrofotometrisko metodi teofilīna koncentrācijas noteikšanai plazmā, rezultāti var būt paaugstināti, ja pacients lietojis kafiju, tēju, kolas dzērienu, šokolādi vai paracetamolu.

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Grūtniecība

Teofilīns šķērso placentāro barjeru, un iespējama bīstama tā koncentrācija augļa asinīs, kas var izraisīt jaundzimušā paaugstinātu uzbudināmību un apnoju. Lietošana pieļaujama tikai gadījumā, ja paredzamais ieguvums pārsniedz iespējamo risku auglim.

Barošana ar krūti

Teofilīns izdalās mātes pienā, tāpēc zīdainim var būt paaugstināta uzbudināmība un citi nevēlami efekti: nemiers, bezmiegs, tahikardija, tremors. Teofilīna koncentrācija pienā ir 70 % no koncentrācijas mātes asins plazmā. Dienā zīdainis var saņemt apmēram 10 % no mātes teofilīna dienas devas. Tāpēc mātēm, kuras baro bērnu ar krūti, nav ieteicams nozīmēt Eifilīns 150 mg tabletes. Bīstamība pastiprinās, ja māte uzturā lieto metilksantīnu saturošus produktus: kafiju, šokolādi, kakao, kolas dzērienu vai stipru tēju.

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Nav zināms, ka teofilīns būtiski ietekmētu spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Jāievēro piesardzība, ja ir reibonis vai galvassāpes, kas var mazināt reakcijas spējas. Lielu zāļu devu izraisīti CNS traucējumi var iestāties bez iepriekšējiem simptomiem.

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Blakusparādības norādītas atbilstoši MedDRA orgānu sistēmu klasifikācijas datubāzei un biežuma iedalījumam: ļoti bieži (≥ 1/10), bieži (≥ 1/100 līdz < 1/10), retāk (≥ 1/1 000 līdz < 1/100), reti (≥ 1/10 000 līdz < 1/1 000), ļoti reti (< 1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

Nervu sistēmas traucējumi

Bieži: galvassāpes, reibonis, bezmiegs, trīce, aizkaitināmība, nemiers.

Sirds funkcijas traucējumi

Reti: tahikardija, sirdsklauves, aritmija, ekstrasistoles.

Kuņģa‑zarnu trakta traucējumi

Bieži: slikta dūša, ēstgribas zudums, sāpes vēderā, vemšana, caureja.

Ādas un zemādas audu bojājumi

Reti: etilēndiamīns var izraisīt alerģiskas reakcijas ‒ nātreni, eritēmu, eksfoliatīvo dermatītu.

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi

Bieži: diurēze.

Ja teofilīna koncentrācija asins plazmā ir lielāka par 20 mg/l, blakusparādības ir izteiktākas, palielinās to biežums un smaguma pakāpe. Biežāk blakusparādības iespējamas vecāka gadagājuma pacientiem, pacientiem ar sirds mazspēju, noslieci uz tahikardiju, aknu mazspēju (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003.

Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv

4.9. Pārdozēšana

Teofilīnam ir šaurs terapeitiskās darbības indekss, tāpēc iespējama zāļu akūta pārdozēšana vai hroniska pārdozēšana. Ja parādās pārdozēšanas simptomi, pacients jānogādā stacionārā, jo simptomi var ātri attīstīties un būt bīstami dzīvībai. Simptomu smaguma pakāpe ir atkarīga no teofilīna koncentrācijas asins plazmā. Pārdozēšanas simptomi sagaidāmi, ja teofilīna koncentrācija asins plazmā ir 20‑30 mg/l, un vienmēr, ja tā ir virs 30 mg/l.

Simptomi

Akūtas pārdozēšanas simptomi: ilgstoša vemšana (var būt ar asiņu piejaukumu), slikta dūša, sāpes vēderā, uzbudinājums, reibonis, nemiers, bezmiegs, galvassāpes, metaboliskā acidoze, hiperglikēmija, hipokaliēmija, tahikardija. Smagākie simptomi – krampji un arteriālā hipotensija.

Hroniskas pārdozēšanas simptomi var parādīties negaidīti ar vidējas pakāpes gastrointestinālu simptomātiku, bet metabolisko acidozi, hiperglikēmiju, hipokaliēmiju parasti nekonstatē, var būt sirds ritma traucējumi.

Pasākumi

Akūtas pārdozēšanas gadījumā zāļu uzsūkšanās aizkavēšanai veic kuņģa skalošanu (pirmo 2 stundu laikā). Teofilīna eliminācijas paātrināšanai ordinē aktivētās ogles atkārtotas devas. Parasti teofilīns metabolizējas pietiekoši ātri, un nav nepieciešama dialīze. Krampjus novērš, ievadot intravenozi diazepāmu. Hipokaliēmiju var novērst, ievadot intravenozi kālija hlorīda šķīdumu.

Lai kupētu arteriālo hipotensiju, tahikardiju, ventrikulārās aritmijas lieto intravenozi propranololu vai esmololu. Kontrolē dzīvībai svarīgos rādītājus, uztur asinsspiedienu un nodrošina adekvātu hidratāciju. Gadījumos, ja teofilīna koncentrācija asins plazmā pārsniedz 50 mg/l, lieto hemodialīzi.

Lielākajā daļā hroniskas pārdozēšanas gadījumu pietiek ar zāļu devas samazināšanu vai lietošanas pārtraukšanu uz laiku.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

Farmakoterapeitiskā grupa: citi sistēmiskie līdzekļi obstruktīvu elpceļu slimību ārstēšanai, ksantīni, ATĶ kods: R03DA05

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Aminofilīns ir teofilīna un etilēndiamīna maisījums. Gremošanas traktā no aminofilīna atbrīvojas teofilīns, tāpēc aminofilīna iedarbība un indikācijas ir tādas pašas kā teofilīnam, bet aminofilīns ir labāk šķīstošs ūdenī. Teofilīns, ksantīna atvasinājums, ir bronhus paplašinošs līdzeklis, kas atslābina ne tikai elpceļu gludo muskulatūru, bet arī plaušu asinsvadus. Etilēndiamīnam arī piemīt vāji izteiktas spazmolītiskas īpašības, tas palielina teofilīna šķīdību.

Zāļu darbības mehānisms ir komplicēts un nav pilnībā izpētīts. Teofilīna darbības pamatā ir enzīma fosfodiesterāzes aktivitātes selektīva kavēšana, tāpēc paaugstinās intracelulārā 3’,5’‑adenozīnmonofosfāta (cAMF) koncentrācija. Teofilīns palielina endogēno kateholamīnu izdali, kavē kalcija jonu iekļūšanu šūnās, kavē dažu prostaglandīnu sintēzi, iekaisuma mediatoru atbrīvošanu no tuklajām šūnām. Teofilīns konkurējoši saistās ar adenozīna receptoriem sirdī, bronhos un citos orgānos, CNS, kavējot adenozīna darbību un efektus.

Tādējādi zāles vispusīgi ietekmē dažādas organisma funkcijas: uzlabo ventilāciju alveolās, mēreni paplašina plaušu, nieru un koronāros asinsvadus, stimulē miokarda kontraktilitāti, palielina sirds sistoles un minūtes tilpumu, mēreni stimulē CNS, tai skaitā elpošanas centru, veicina kuņģa skābes sekrēciju, uzlabo nieru asinsriti un filtrāciju kamoliņos, tādēļ pastiprinās diurēze. Pētījumi rāda, ka teofilīnam piemīt pretiekaisuma un imūnmodulatora aktivitāte. Teofilīns palielina skābekļa patēriņu miokardā.

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Uzsūkšanās un izkliede

Aminofilīns labi uzsūcas no gremošanas trakta. Biopieejamība ir apmēram 90 %. Vienlaicīga uztura uzņemšana pagarina zāļu uzsūkšanos. Stabils terapeitiskais efekts tiek sasniegts, ja teofilīna koncentrācija asins plazmā ir 10‑20 mg/l (55‑110 μM/l). 40‑50 % teofilīna saistās ar plazmas proteīniem. Teofilīnam ir šaurs terapeitiskās darbības indekss. Ja teofilīna koncentrācija plazmā ir augstāka par 20 mg/l, palielinās blakusparādību rašanās un toksicitātes risks. Teofilīns šķērso placentāro barjeru, izdalās ar mātes pienu.

Biotransformācija un eliminācija

90 % teofilīna metabolizējas aknās. Biotransformācijā galvenā nozīme ir citohroma P450 izoenzīmiem, īpaši CYP1A2. Metabolisma procesā veidojas 1,3‑dimetilurīnskābe, 1‑metilurīnskābe un metilksantīns. Metabolīti tiek izvadīti ar urīnu.

Pieaugušajiem 10 % teofilīna tiek izvadīts nepārmainītā veidā. Aknu klīrensu ietekmē tādi faktori kā vecums, smēķēšana, uzturs, citu zāļu lietošana. Klīrenss samazinās sirds mazspējas, aknu funkciju traucējumu, hroniska alkoholisma, plaušu tūskas gadījumā. Teofilīna eliminācijas pusperiods nesmēķētājiem ar bronhiālo astmu praktiski bez patoloģiskām pārmaiņām citos orgānos un sistēmās ir 6‑12 stundas, smēķētājiem 4‑5 stundas, jaundzimušajiem un neiznēsātiem bērniem 10‑45 stundas. Bērniem un smēķētājiem eliminācijas pusperiods ir mazāks, salīdzinot ar nesmēķējošiem pieaugušajiem, tāpēc viņiem nepieciešamas relatīvi lielākas devas, rēķinot uz ķermeņa masu.

Etilēndiamīns neietekmē teofilīna farmakokinētiku.

5.3. Preklīniskie dati par drošumu

Pētījumos ar dzīvniekiem ir konstatēta korelācija starp teofilīna koncentrāciju asins plazmā un toksicitātes smagumu.

Teratogenitāte. Pētījumā ar žurkām, pelēm un trušiem, kas organoģenēzes periodā saņēma teofilīnu, ir novēroti teofilīna izraisīti teratogēni efekti.

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA

6.1. Palīgvielu saraksts

Kartupeļu ciete

Kalcija stearāts

6.2. Nesaderība

Nav piemērojama.

6.3. Uzglabāšanas laiks

3 gadi.

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi

Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C.

Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.

6.5. Iepakojuma veids un saturs

Pa 10 tabletēm necaurspīdīgas polivinilhlorīda plēves un alumīnija folijas blisterī.

Pa 3 blisteriem (30 tabletes) kopā ar lietošanas instrukciju kartona kastītē.

6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos

Nav īpašu prasību.

7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

AS “Olainfarm”.

Rūpnīcu iela 5, Olaine, LV‑2114, Latvija

Tālr.: +371 67013705

Fakss: +371 67013777

e‑pasts: HYPERLINK "mailto:olainfarm@olainfarm.com" olainfarm@olainfarm.com

8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)

98‑0353

9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

Reģistrācijas datums: 1998. gada 21. jūlijs

Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2008. gada 24. oktobris

10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS

12/2018

SASKAŅOTS ZVA 21-02-2019

SASKAŅOTS ZVA 21-02-2019

PAGE \* MERGEFORMAT 1