Dysport

Pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai

Dysport 500 V pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai

Kartona kastīte, Stikla flakons, N1
Uzglabāt temperatūrā 2°C-8°C.
Toxinum A Clostridii botulini haemagglutininum multiplex

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Maks. cenu diapazons

€ ar PVN

376.31 €

Zāļu produkta identifikators

00-0352-01

Zāļu reģistrācijas numurs

00-0352

Ražotājs

IPSEN Manufacturing Ireland Limited, Ireland; Ipsen Biopharm Ltd., United Kingdom

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

01-FEB-11

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

500 V

Zāļu forma

Pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Ipsen Pharma, France

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

LIETOŠANAS INSTRUKCIJA: INFORMĀCIJA LIETOTĀJAM

Dysport 500 V pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai

Toxinum A Clostridii botulini haemagglutininum multiplex

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

- Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

- Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.

- Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt:

1. Kas ir Dysport un kādam nolūkam to lieto

2. Kas Jums jāzina pirms Dysport lietošanas

3. Kā lietot Dysport

4. Iespējamās blakusparādības

5 Kā uzglabāt Dysport

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

1. KAS IR DYSPORT UN KĀDAM NOLŪKAM TO LIETO

Dysport ir toksīns, ko ražo Clostridium botulinum baktērijas. Toksīns darbojas uz nervu un muskuļu sinapsēm, novēršot ķīmiska mediatora, ko sauc par acetilholīnu, atbrīvošanos no nervgaļiem. Acetilholīns parasti izraisa muskuļa saraušanos. Novēršot mediatora izdalīšanos, muskulis kļūst vājāks un mazinās patoloģiskas muskuļa kontrakcijas. Dysport flakonā ir 500 vienības toksīna kompleksa. Šīs vienības attiecas tikai uz Dysport un nav tādas pašas kā citām zālēm, kas satur botulīna toksīnu.

Dysport lieto rokas fokālas spasticitātes simptomu ārstēšanai pieaugušajiem, kombinējot ar fizioterapiju, potītes locītavas spasticitātes (nejaušas kāju muskuļu spazmas, kas var izraisīt kājas funkcijas traucējumus) simptomu ārstēšanai pieaugušajiem pēc insulta vai pēc traumatiska galvas smadzeņu bojājuma, kāju spasticitātes ārstēšanai bērniem no 2 gadu vecuma un vecākiem, spastiska greizā kakla, blefarospazmu, hemifaciālu spazmu un paduses hiperhidrozes ārstēšanai, kā arī īslaicīgai vidēji izteiktu vai izteiktu grumbu virsdegunē (vertikālu grumbu starp uzacīm), kas redzamas, saraucot pieri, un acu ārējo kaktiņu grumbu (“vārnu kājiņu” grumbu), kas redzamas, maksimāli plati uzsmaidot, izlīdzināšanai pieaugušiem pacientiem līdz 65 gadu vecumam, ja grumbai ir nozīmīga psiholoģiska ietekme uz pacientu. Rokas spasticitāte ir rokas muskuļu paaugstināts stīvums, kas var ierobežot rokas kustības. Bērnu cerebrālās triekas izraisīta spasticitāte ir traucējums, kura gadījumā daži muskuļi kļūst stīvi, un kustības ir apgrūtinātas. Spastisks greizais kakls ir kakla kustību traucējumi, kas izraisa neparastu galvas un plecu stāvokli. Blefarospazmas ir slimība, kas skar acs plakstiņa muskuļus, izraisot nekontrolējamu plakstiņu mirkšķināšanos un slēgšanos. Hemifaciālas spazmas ir slimība, kuras gadījumā nekontrolēti saraujas vienas sejas puses muskuļi.

2. KAS JUMS JĀZINA PIRMS DYSPORT LIETOŠANAS

Nelietojiet Dysport šādos gadījumos:

- ja Jums ir alerģija pret aktīvo vielu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu,

- ja Jums ir vispārēji muskuļu aktivitātes traucējumi (myasthenia gravis),

- ja Jums ir infekcija injekcijas vietā.

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Ja Jums ir rīšanas problēmas, runas vai elpošanas traucējumi, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu vai neatliekamās palīdzības nodaļu.

Informējiet ārstu, ja simptomi mainās vai pasliktinās. Ārstam jābūt informētam, ja pacientam ir alerģija pret kādu Dysport sastāvdaļu. Pastāstiet ārstam, ja Jums agrāk pret toksīna injekciju bijušas neparastas reakcijas, piemēram, izsitumi uz ādas vai gripai līdzīgi simptomi. Pastāstiet ārstam, ja agrāk esat slimojis ar bronhītu, pneimoniju un Jums bijuši elpošanas traucējumi, vai agrāk bijušas ilgstošas muskuļu vājuma epizodes, jo šādos gadījumos ir palielināts toksīna injicēšanas risks greizā kakla ārstēšanai.

Bērnu cerebrālās triekas ārstēšanā Dysport var tikt izmantots tikai bērniem no divu gadu vecuma.

Kā jebkura intramuskulāra injekcija, Dysport var tikt izmantots tikai galējas nepieciešamības gadījumā tiem pacientiem, kuriem ir pagarināts asiņošanas laiks, infekcija vai iekaisums nepieciešamajā injekcijas vietā.

Īpaša piesardzība jāievēro, ja Jums ārstē kājas muskuļu spazmas (potītes locītavas spasticitāti). Pieaugušajiem un jo īpaši gados vecākiem cilvēkiem var būt lielāks risks nokrist.

Pirms Dysport ievadīšanas virsdegunes grumbu korekcijai, Jūsu ārsts novērtēs, vai Jums ir sejas asimetrija, ptoze, pārmērīga dermatohalāzija, rētaudi un anatomiskās novirzes iepriekš veiktu ķirurģisku manipulāciju dēļ. Pastāstiet savam ārstam, ja Jums ir bijusi sejas operācija.

Citas zāles un Dysport

Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot.

Zāles, kas tieši vai netieši ietekmējot neiromuskulāro funkciju, pastiprina botulīna toksīna iedarbību. Tās jālieto ar piesardzību pacientiem, kuri saņem botulīna toksīnu.

Grūtniecība un barošana ar krūti

Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.

Dysport nerekomendē lietot grūtniecības laikā, ja vien tas nav skaidri nepieciešams.

Dysport nerekomendē lietot barošanas ar krūti laikā.

Lietošana bērniem

Kāju spasticitātes ārstēšanai bērniem. Dysport drīkst lietot bērniem no 2 gadu vecuma un vecākiem.

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana

Ir iespējams, ka pēc Dysport ievadīšanas, Jums būs pārejošs muskuļu vājums vai redzes traucējumi. Ja to izjūtat, esiet piesardzīgi, vadot transportlīdzekļus vai apkalpojot mehānismus.

Dysport satur cilvēka albumīnu

Dysport nelielā daudzumā satur albumīnu, kas iegūts no cilvēka asinīm. Lietojot cilvēka asinis vai preparātus, kas gatavoti no cilvēka asinīm, pilnīgi nevar noliegt vīrusu infekcijas risku.

3. KĀ LIETOT DYSPORT

Viens Dysport flakons var tikt lietots tikai Jums viena ārstēšanas seansa laikā.

Ārsts pagatavos un veiks injekciju.

Ārsts izlems, kur izdarīt injekciju un cik ilga ārstēšana nepieciešama.

Paduses hiperhidrozes gadījumā ieteicamā sākumdeva ir 100 vienības katrā padusē. Ja vēlamais rezultāts netiek sasniegts, nākamajās injekcijās var tikt ievadīts līdz 200 vienībām katrā padusē. Injekcijas vietu noteiks ārsts, izmantojot joda-cietes testu. Abas paduses ir jānotīra un jādezinficē. Tad tiek ievadītas intradermālas injekcijas 10 vietās, pa 10 vienībām katrā vietā, kopā 100 vienības katrai padusei. Nākamo injekciju laiks jānosaka individuāli, bet ne biežāk kā reizi 12 nedēļās.

Bērniem. Dysport drošums un efektivitāte paduses hiperhidrozes ārstēšanai bērniem nav pierādīta. Maksimālā deva nedrīkst pārsniegt 200 vienības katrā padusē.

Ārstējot rokas spasticitāti

Ārsts izvēlēsies Dysport devu un tā parasti būs no 500 līdz 1000 vienībām, tomēr, ja Jums tiks veiktas injekcijas arī plecu muskuļos, deva var tikt palielināta līdz 1500 V. Ārsts ievadīs devu, sadalot vienības starp skartajiem rokas un pleca muskuļiem. Muskuļu spasticitātei vajadzētu uzlaboties 1 nedēļas laikā un dažiem pacientiem efekts saglabājas līdz pat 20 nedēļām. Atkārtotas injekcijas tiks veiktas ik pēc aptuveni 16 nedēļām, bet ne biežāk kā pēc 12 nedēļām.

Bērniem. Dysport drošums un efektivitāte rokas spasticitātes ārstēšanai bērniem nav pierādīta.

Kājas spasticitāte pieaugušajiem

Dysport deva parasti būs 1500 vienības, un to nedrīkst pārsniegt. Ārsts var sadalīt vienības starp skartajiem kāju muskuļiem.

Injekcijas parasti tiks veiktas ik pēc 12 līdz 16 nedēļām.

Roku un kāju spasticitāte pieaugušajiem

Ja vienā un tajā pašā terapijas ciklā Jums jāsaņem injekcijas gan rokā, gan kājā, ārsts var sadalīt devu starp rokas un kājas muskuļiem, bet kopējā deva nedrīkst pārsniegt 1500 vienības.

Kāju spasticitātes ārstēšana bērniem

Bērniem no 2 gadu vecuma: ārsts izlems par devu. Dysport tiek ievadīts skartajos kāju muskuļos. Deva nedrīkst pārsniegt 1000 vienības vai 30 vienības/kg vienā injekciju ciklā. Ārsts atkārtos injekcijas aptuveni ik pēc 16-22 nedēļām vai pēc vajadzības, bet ne biežāk kā ik pēc 12 nedēļām.

Spastiska greizā kakla gadījumā Dysport injekcijas izdarīs slimnīcā, kas specializējas šādu slimību ārstēšanā. Ārsts injicēs zāles, un viņš/viņa būs īpaši apmācīts un pieredzējis Dysport injekciju veikšanā. Dysport pirmā kopējā deva būs 500 vienības. Ārsts šo zāļu daudzumu ievadīs dalītā veidā vairākās kakla vietās, iespējams, 2 vai 3 kakla muskuļos, kurus visvairāk skārusi slimība. Ārsts izlems, cik daudz zāles jālieto un kuros muskuļos tās jāievada. Injekcijas izdarīs aptuveni ik pēc 16 nedēļām, ņemot vērā, cik ilgā laikā muskuļus atslābinošā darbība izzūd. Ārsts izlems, kad nepieciešama nākamā injekcija un cik daudz zāļu jāievada. Maksimālā deva nedrīkst pārsniegt 1000 vienības.

Bērniem. Dysport drošums un efektivitāte spastiska greizā kakla ārstēšanai bērniem nav pierādīta.

Abu acu blefarospazmu gadījumā pirmā injekcija būs aptuveni 40 vienības katrai acij. Zāles injicēs tieši zem ādas noteiktās vietās ap aci. Šīs vietas un precīzu nepieciešamo zāļu daudzumu noteiks ārsts. Injekcijas veiks aptuveni ik pēc 12 nedēļām, kad muskuļus atslābinošā iedarbība izzūd. Turpmākās vizītēs ievadīto Dysport daudzumu var palielināt līdz 60, 80 vai 120 vienībām katrai acij. Ārsts nolems, kādu devu lietot. Ja blefarospazmas skar tikai vienu aci, ārsts Dysport injicēs tikai ap šo aci.

Ārstējot hemifaciālas spazmas, ārsts injekcijas veiks kā blefarospazmu gadījumā, bet tikai slimā pusē.

Bērniem. Dysport drošums un efektivitāte blefarospazmu un hemifaciālu spazmu ārstēšanā bērniem nav pierādīta.

Vidēji izteiktu vai izteiktu virsdegunes grumbu gadījumā ieteicamā deva ir 50 vienības (0,25 ml), sadalītas pa 10 vienībām (0,05 ml) un ievadītas intramuskulāri katrā no piecām vietām: 2 injekcijas katrā no corrugator muskuļiem un vienu procerus muskulī pie nazofrontālā leņķa. Terapijas starplaiki atkarīgi no Jūsu atbildes reakcijas, kas tiks novērtēta izmeklējumā. Terapijas starplaiks nedrīkst būt mazāks par trim mēnešiem.

Acu ārējo kaktiņu grumbu gadījumā ieteicamā deva ir 60 vienības, ievadītas pa 10 vienībām katrā no sešām vietām, abos ‘vārnu kājiņu’ apvidos.

Bērniem. Šīs zāles nav ieteicams lietot īslaicīgai vidēji izteiktu vai izteiktu virsdegunes un acu ārējo kaktiņu grumbu izlīdzināšanai pacientiem jaunākiem par 18 gadiem.

Ja esat lietojis Dysport vairāk nekā noteikts

Ja Jums ir injicēts vairāk Dysport, nekā Jums ir nepieciešams, arī citos muskuļos, kuros netika veikta injekcija, Jūs varat sākt just vājumu. Tas var nenotikt uzreiz. Ja tas notiek, nekavējoties pastāstiet par to savam ārstam. Meklējiet neatliekamo medicīnisko palīdzību, ja Jums ir grūti elpot, norīt vai runāt.

Ja esat aizmirsis lietot Dysport

Nekas nenotiks, ja esat izlaidis kādu injekciju, vienīgi var atkārtoties spazmas. Konsultējieties ar ārstu, un viņš nolems, kad nepieciešama nākamā injekcija.

Ja Jūs pārtraucat lietot Dysport

Atslābinošā ietekme pakāpeniski izzudīs un atjaunosies muskuļu kustības, kādas tās bija iepriekš.

4. IESPĒJAMĀS BLAKUSPARĀDĪBAS

Tāpat kā visas zāles, Dysport var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.

Pastāstiet savam ārstam nekavējoties, ja:

  • Jums ir kādas problēmas ar rīšanu, elpošanu vai ar savu runu,

  • Jums ir grūti elpot neatkarīgi no tā, vai Jums ir sejas, lūpu, mēles un/vai rīkles tūska vai tās nav, rodas ādas apsārtums vai niezoši izsitumi (nātrene). Tas var nozīmēt, ka Jums ir alerģiska reakcija pret Dysport.

Dažas blakusparādības var rasties jebkuram pacientam, kas saņem Dysport, kamēr citu blakusparādību rašanās ir atkarīga no ārstētās indikācijas. Pārliecinieties, ka izlasat visus punktus, kas attiecas uz Jums.

Jebkuras indikācijas ārstēšana (visi pacienti)

Reizēm ir ziņots par paaugstinātu jutību.

Griezieties pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības, ja Jums parādās apgrūtināta elpošana ar vai bez sejas, lūpu, mēles un/vai rīkles pietūkumu, ādas apsārtumu vai niezošiem izsitumiem (nātrene). Tas var nozīmēt, ka Jums ir alerģiska reakcija pret Dysport.

Ļoti reti ziņots par blakusparādībām, kas radušās toksīna izplatīšanas rezultātā uz vietām, kas atrodas tālu no injekcijas vietas (pastiprināts muskuļu vājums, rīšanas traucējumi, pneimonija, ko izraisījusi svešas vielas nokļūšana elpceļos (aspirācijas pneimonija), kas var būt letāla).

Blakusparādības, kas ir radušās:

bieži (rodas mazāk kā 1 no 10 cilvēkiem):

  • zilums, sāpes apkārt injekcijas vietai,

  • vispārējs vājums,

  • nogurums,

  • gripai līdzīgi simptomi;

retāk (rodas mazāk kā 1 no 100 cilvēkiem):

  • nieze;

reti (rodas mazāk kā 1 no 1000 cilvēkiem):

  • izsitumi uz ādas,

  • muskuļu vājums.

Tiek ziņots arī par citām blakusparādībām, kas saistītas ar Dysport izplatīšanos apkārt injekcijas vietai (pastiprināts muskuļu vājums, apgrūtināta rīšana vai elpošana, kas ļoti retos gadījumos ir bijuši ar letālu iznākumu).

Rokas spasticitāte pieaugušajiem

Blakusparādības, kas ir radušās:

bieži (rodas mazāk kā 1 no 10 cilvēkiem):

  • reakcijas injekcijas vietā (piemēram, sāpes, apsārtums, tūska u.c.),

  • nespēks,

  • nogurums,

  • gripai līdzīga slimība,

  • muskuļu vājums,

  • skeleta-muskuļu sāpes;

  • sāpes ekstremitātē.

retāk (rodas mazāk kā 1 no 100 cilvēkiem):

  • disfāgija (rīšanas traucējumi).

Kājas spasticitāte pieaugušajiem

Bieži: kritiens, kājas muskuļu vājums, muskuļu sāpes, apgrūtināta rīšana, vājums, nespēks, gripai līdzīga slimība, reakcijas injekcijas vietā (sāpes, zilumi, izsitumi, nieze).

Acs vai sejas muskuļu spazmu ārstēšana

Iespējamās blakusparādības:

ļoti bieži (rodas vairāk kā 1 no 10 cilvēkiem):

  • noslīdējis plakstiņš;

bieži (rodas mazāk kā 1 no 10 cilvēkiem):

  • sausa acs,

  • redzes dubultošanās,

  • pastiprināta asarošana,

  • plakstiņu tūska,

  • sejas parēze;

retāk (rodas mazāk kā 1 no 100 cilvēkiem):

  • VII nerva paralīze;

reti (rodas mazāk kā 1 no 1000 cilvēkiem):

  • apgrūtinātas acs kustības,

  • uz iekšu iegriezies plakstiņš,

  • acs muskuļu paralīze.

Kakla un plecu muskuļu spazmu ārstēšana

Iespējamās blakusparādības:

ļoti bieži (rodas vairāk kā 1 no 10 cilvēkiem):

  • apgrūtināta rīšana,

  • sausuma sajūta mutē,

  • kakla muskuļu vājums;

bieži (rodas mazāk kā 1 no 10 cilvēkiem):

  • galvassāpes,

  • reibonis,

  • sejas parēze,

  • izmaiņas balss tonī,

  • neskaidra redze,

  • samazināts redzes asums,

  • apgrūtināta elpošana,

  • kakla sāpes,

  • skeleta muskuļu sāpes,

  • mialģija,

  • sāpes ekstremitātēs,

  • skeleta muskuļu stīvums;

retāk (rodas mazāk kā 1 no 100 cilvēkiem):

  • slikta dūša,

  • noslīdējis plakstiņš,

  • redzes dubultošanās,

  • muskuļu atrofija,

  • rīšanas traucējumi;

reti (rodas mazāk kā 1 no 1000 cilvēkiem):

  • aspirācija.

Kāju spasticitātes ārstēšana bērniem

Blakusparādības, kas ir radušās:

bieži (rodas mazāk kā 1 no 10 cilvēkiem):

  • muskuļu sāpes,

  • muskuļu vājums,

  • urīna nesaturēšana,

  • gripai līdzīga slimība,

  • sāpes, apsārtums, asinsizplūdums injekcijas vietā,

  • gaitas traucējumi,

  • nogurums,

  • kritiens.

retāk (rodas mazāk kā 1 no 100 cilvēkiem):

  • spēka zudums un vājums.

Paduses hiperhidrozes ārstēšana

Iespējamās blakusparādības:

bieži (rodas mazāk kā 1 no 10 cilvēkiem):

  • apgrūtināta elpošana,

  • sāpes plecā, augšdelmā un kaklā,

  • pleca un augšdelma mialģija,

  • kompensatorā svīšana;

retāk (rodas mazāk kā 1 no 100 cilvēkiem):

  • reibonis,

  • galvassāpes,

  • parestēzija,

  • nekontrolēta plakstiņu raustīšanās,

  • pietvīkums,

  • deguna asiņošana.

Vidēji izteiktu vai izteiktu grumbu virsdegunē ārstēšana

Iespējamās blakusparādības:

ļoti bieži (rodas vairāk kā 1 no 10 cilvēkiem):

  • reakcijas injekcijas vietā (arī sāpes, zilumu veidošanās, nieze, parestēzija, eritēma, izsitumi),

  • galvassāpes;

bieži (rodas mazāk kā 1 no 10 cilvēkiem):

  • astenopija,

  • plakstiņa ptoze,

  • plakstiņa tūska,

  • pastiprināta asarošana,

  • sausas acis,

  • muskuļa raustīšanās,

  • injekcijas vietai blakus esošā(-o) muskuļa(-u) vājums,

  • sejas parēze;

retāk (rodas mazāk kā 1 no 100 cilvēkiem):

  • redzes miglošanās,

  • diplopija,

  • redzes traucējumi,

  • paaugstināta jutība,

  • ādas izsitumi,

  • nieze.

reti (rodas mazāk kā 1 no 1000 cilvēkiem):

  • acs kustības traucējumi.

Īslaicīga acu ārējo kaktiņu grumbu izlīdzināšana

Iespējamās blakusparādības:

bieži (rodas mazāk kā 1 no 10 cilvēkiem):

  • galvassāpes,

  • zilumi, nieze un tūska ap acīm,

  • plakstiņa tūska,

  • augšējā plakstiņa noslīdēšana,

  • īslaicīga sejas parēze;

retāk (rodas mazāk kā 1 no 100 cilvēkiem):

  • sausas acis.

Ārstējot virsdegunes vai acu ārējo kaktiņu grumbas, šīs blakusparādības parasti parādījās pirmajā nedēļā pēc injekcijām un nebija ilgstošas. Tās parasti bija vieglas vai vidēji smagas.

Ziņošana par blakusparādībām

Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: . Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. KĀ UZGLABĀT DYSPORT

Dysport tiks glabāts ledusskapī (2°C - 8°C temperatūrā) slimnīcā, kurā veiks injekcijas. Šīs zāles nedrīkst dot pacientam glabāšanai.

No mikrobioloģiskā viedokļa zāles jāizlieto nekavējoties. Pēc zāļu atšķaidīšanas kontrolētos un aseptiskos apstākļos tās var uzglabāt 24 stundas 2 - 8 °C temperatūrā.

Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes pēc „EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.

Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. IEPAKOJUMA SATURS UN CITA INFORMĀCIJA

Ko Dysport satur

- Aktīvā viela ir Clostridium botulinum A tipa toksīna-hemaglutinīna komplekss. Katrs flakons satur 500 V Clostridium botulinum A tipa toksīna-hemaglutinīna kompleksa.

- Citas sastāvdaļas: cilvēka albumīns, laktoze

Dysport ārējais izskats un iepakojums

Balts liofilizēts pulveris.

Flakons ar pulveri injekciju šķīduma pagatavošanai.

Iepakojumā ir 1 vai 2 flakoni.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

IPSEN PHARMA

65, quai Georges Gorse, 92100 Boulogne Billancourt, Francija

Ražotājs

Ipsen Biopharm Ltd

Ash Road, Wrexham Industrial Estate, Wrexham LL13 9UF, Lielbritānija

Ipsen Manufacturing Ireland Limited

Blanchardstown Industrial Park, Blanchardstown, Dublin 15, Īrija

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību: Ipsen Pharma pārstāvniecība Latvijā, Kalnciema ielā 33, Rīga, LV-1046, Latvija, Tālr.: +371 67 622233, Fakss: +371 67 622191.

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta: 2019. gada aprīlis.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai medicīnas vai veselības aprūpes profesionāļiem:

Dysport 500 vienības (V) sagatavošana lietošanai jāveic saskaņā ar ieteikumiem zemāk:

Deva

vienības/ml

Šķīdinātājs*

500 V flakonam

500 V

1 ml

2,5 ml

5 ml

200 V
100 V
*0,9% Nātrija hlorīda šķīdums

Ar šiem tilpumiem iegūst koncentrācijas lietošanai pie dažādām indikācijām. Bērnu cerebrālās triekas pacientiem, kuriem deva tiek aprēķināta, izmantojot vienību skaitu uz kg ķermeņa masas, var būt nepieciešama papildus atšķaidīšana, lai iegūtu galīgo tilpumu injekcijai.

Gumijas aizbāžņa centrālā daļa jānotīra ar spirtu tieši pirms membrānas pārduršanas. Jālieto sterila 23 vai 25 izmēra adata, estētisko indikāciju gadījumā jālieto sterila 29.–30. izmēra adata.

Neatvērti flakoni jāuzglabā 2°C - 8°C temperatūrā. Dysport jāuzglabā ledusskapī slimnīcā, kurā tiks veiktas injekcijas, preparātu nedrīkst dot pacientam uzglabāšanai.

Pirms lietošanas sagatavotu Dysport var uzglabāt ledusskapī (2°C - 8°C temperatūrā) 24 stundas. Dysport nedrīkst sasaldēt.

Tūlīt pēc zāļu ievadīšanas Dysport daļa, kas palikusi flakonā vai šļircē, jāinaktivē ar atšķaidītu nātrija hipohlorīta šķīdumu (1% hlora). Pēc tam visi priekšmeti jāiznīcina saskaņā ar slimnīcās ierasto kārtību. Izšļakstījies Dysport jāuzslauka ar atšķaidītā nātrija hipohlorīta šķīdumā samitrinātu absorbējošu audumu.

Lejupielādēt zāļu aprakstu

ZĀĻU APRAKSTS

1. ZĀĻU NOSAUKUMS

Dysport 500 V pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai

Toxinum A Clostridii botulini haemagglutininum multiplex

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

Katrs flakons satur 500 Ipsen vienības* Clostridium botulinum A tipa toksīna – hemagluatinīna kompleksa

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA

Pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai.

Balts liofilizēts pulveris.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1. Terapeitiskās indikācijas

Dysport ir indicēts šādu traucējumu ārstēšanai:

  • Rokas fokālas spasticitātes simptomi pieaugušajiem, kombinējot ar fizioterapiju.

  • Simptomātiska potītes locītavas fokālas spasticitātes ārstēšana pieaugušajiem pēc insulta vai traumatiska smadzeņu bojājuma.

  • Dinamiska pes equinus deformācija spasticitātes dēļ 2 gadus veciem vai vecākiem bērnu cerebrālās triekas pacientiem.

  • Spastisks greizais kakls pieaugušajiem.

  • Bleferospazmas pieaugušajiem.

  • Hemifaciālas spazmas pieaugušajiem.

  • Paduses hiperhidroze.

  • Īslaicīgai vidēji izteiktu vai izteiktu

    • grumbu virsdegunē (vertikālu grumbu starp uzacīm), kas redzamas, saraucot pieri, un/vai

    • acu ārējo kaktiņu grumbu (“vārnu kājiņu” grumbu), kas redzamas, maksimāli plati uzsmaidot,

izlīdzināšanai pieaugušiem pacientiem līdz 65 gadu vecumam, ja grumbām ir nozīmīga psiholoģiska ietekme uz pacientu.

Piezīme:

Pirms ārstēšanas ar Dysport uzsākšanas pacientam jābūt informētam, ka pastāv arī citas ārstēšanas iespējas (medicīniskas, ķirurģiskas) un ka ne visi pacienti reaģē uz ārstēšanu ar Dysport. Dažiem pacientiem var būt daļēja simptomu samazināšanās.

4.2. Devas un lietošanas veids

Dysport vienības ir specifiskas šīm zālēm un neatbilst citu botulīna toksīnu saturošo zāļu vienībām.

Apmācība: Dysport injekcijas drīkst veikt tikai atbilstoši apmācīti ārsti.

Gumijas aizbāžņa centrālā daļa jānotīra ar spirtu tieši pirms membrānas pārduršanas. Jālieto sterila 23 vai 25 izmēra adata vai 29-30 izmēra adata virsdegunes un/vai acu ārējo kaktiņu grumbu gadījumā.

Sagatavošanas instrukcija flakonam, kas satur 300 V, atšķiras no sagatavošanas instrukcijas flakonam, kas satur 500 V. Ar zemāk norādītajiem tilpumiem iegūst koncentrācijas lietošanai pie dažādām indikācijām:

Deva

Vienības/ml

Šķīdinātājs*

500 V flakonam

500 V

1 ml

2,5 ml

5 ml

200 V
100 V
*0,9% Nātrija hlorīda šķīdums

Bērnu cerebrālās triekas pacientiem, kuriem deva tiek aprēķināta, izmantojot vienību skaitu uz kg ķermeņa masas, var būt nepieciešama papildus atšķaidīšana, lai iegūtu galīgo tilpumu injekcijai.

Fokālas spasticitātes simptomu ārstēšana pieaugušajiem

Roka

Devas

Sākuma deva un devas nākošajos injekciju ciklos ir jāpielāgo individuāli, ņemot vērā iesaistīto muskuļu lielumu, skaitu un atrašanās vietu, spasticitātes smaguma pakāpi, lokāla muskuļu vājuma esamību, pacienta atbildes reakciju uz iepriekšējo terapiju un/vai Dysport izraisītas blakusparādības anamnēzē. Galvenajā pētījumā (skatīt 5.1. apakšpunktu) 500 V un 1000 V lielas devas tika sadalītas starp izvēlētajiem muskuļiem kā parādīts zemāk.

Vienā injekcijas vietā parasti ievada ne vairāk kā 1 ml.

Injicējamie muskuļi Ieteicamā Dysport deva (V)
Flexor carpi radialis (FCR) 100-200 V
Flexor carpi ulnaris (FCU) 100-200 V
Flexor digitorum profundus (FDP) 100-200 V
Flexor digitorum superficialis (FDS) 100-200 V
Flexor Pollicis Longus 100-200 V
Adductor Pollicis 25-50 V
Brachialis 200-400 V
Brachioradialis 100-200 V
Biceps Brachii (BB) 200-400 V
Pronator Teres 100-200 V
Triceps Brachii (long head) 150-300 V

Pectoralis Major

Subscapularis

150-300 V

150-300 V

Latissimus Dorsi 150-300 V

Tālāk veiktā atklātā pētījuma pagarinājumā (skatīt 5.1. apakšpunktu) 500 V, 1000 V un 1500 V lielas devas tika sadalītas starp izvēlētajiem muskuļiem. Deva 1500 V tika izmantota rokas fokālas spasticitātes simptomu ārstēšanai pieaugušajiem tikai gadījumā, ja nepieciešama ārstēšana arī plecu muskuļos. Šajā gadījumā 500 V tika injicētas plecu muskuļos. Dysport devas lielākas par 1500 V netika pētītas rokas spasticitātes ārstēšanā pieaugušajiem.

Lai gan precīzu injekcijas vietu var noteikt palpatori, ieteicams izmantot palīgmetodes, piemēram, elektromiogrāfiju, elektrisku stimulāciju vai ultraskaņu, lai noteiktu injekciju vietas.

Atkārtotu Dysport injekciju var veikt aptuveni pēc 16 nedēļām vai kad iepriekšējās injekcijas efekts ir mazinājies, bet ne ātrāk kā 12 nedēļas pēc iepriekšējās injekcijas. Veicot atkārtotu injekciju, muskuļu spasticitātes smaguma pakāpes un veida dēļ var būt nepieciešamība mainīt Dysport devu un injicējamos muskuļus. Klīniskā uzlabošanās parādās 1 nedēļu pēc Dysport injekcijas un dažiem pacientiem saglabājās līdz pat 20 nedēļām.

Kāja

Devas

Vienā injekcijas ciklā var intramuskulāri ievadīt devu līdz 1500 V. Sākuma deva un devas nākošajos injekciju ciklos ir jāpielāgo individuāli, ņemot vērā iesaistīto muskuļu lielumu, skaitu un atrašanās vietu, spasticitātes smaguma pakāpi, kā arī ņemot vērā lokāla muskuļu vājuma esamību un pacienta atbildes reakciju uz iepriekšējo terapiju. Tomēr kopējā deva nedrīkst pārsniegt 1500 V. Vienā injekcijas vietā parasti ievada ne vairāk kā 1 ml.

Muskulis Ieteicamā Dysport deva (V) Injekcijas vietu skaits/muskulis
Distāli
Soleus muskulis 300 – 550 V 2 - 4
Gastrocnemius
Medial Head 100 – 450 V 1 - 3
Lateral Head 100 – 450 V 1 - 3
Tibialis posterior 100 – 250 V 1 - 3
Flexor digitorum longus 50 – 200 V 1 - 2
Flexor digitorum brevis 50 – 200 V 1 - 2
Flexor hallucis longus 50 – 200 V 1 - 2
Flexor hallucis brevis 50 – 100 V 1 - 2

Atkārtotas injekcijas laikā muskuļu spasticitātes smaguma pakāpes un veida dēļ var būt nepieciešams pielāgot Dysport devu un muskuļus, kuros jāveic injekcijas.

Lai gan precīzu injekcijas vietu var noteikt palpatori, ieteicams izmantot palīgmetodes, piemēram, elektromiogrāfiju, elektrisku stimulāciju vai ultraskaņu, lai noteiktu precīzas injekciju vietas.

Atkārtotu Dysport injekciju var veikt ik pēc 12 līdz 16 nedēļām, vai pēc vajadzības ilgāk, pamatojoties uz klīnisko simptomu parādīšanos, bet ne ātrāk kā 12 nedēļas pēc iepriekšējās injekcijas.

Rokas un kājas

Ja vienā un tajā pašā terapijas ciklā nepieciešamas injekcijas gan rokā, gan kājā, Dysport devu, ko injicē katrā ekstremitātē, vajadzētu pielāgot individuāli, nepārsniedzot kopējo 1500 V devu.

Bērniem: Dysport drošums un efektivitāte rokas spasticitātes ārstēšanai bērniem nav pierādīta.

Gados vecāki pacienti (≥ 65 gadi): klīniskajā pieredzē nav konstatētas atšķirības atbildes reakcijā uz terapiju starp gados vecākiem un jaunākiem pacientiem. Kopumā, gados vecāki pacienti būtu jānovēro, lai novērtētu Dysport panesamību biežāk esošo blakus slimību un citu zāļu lietošanas dēļ.

Lietošanas veids

Ārstējot rokas un kājas fokālu spasticitāti pieaugušajiem, Dysport jāšķīdina nātrija hlorīda injekciju šķīdumā B.P. (0,9%), lai iegūtu šķīdumu, kas satur vai nu 100 vienības/ml, vai 200 vienības/ml, vai 500 vienības Dysport/ml. Rokas spasticitātes ārstēšanai Dysport jāievada intramuskulāri.

Dinamiska pes equinus deformācija spasticitātes dēļ 2 gadus veciem vai vecākiem bērnu cerebrālās triekas pacientiem

Devas

Sākuma deva un devas nākošajos injekciju ciklos ir jāpielāgo individuāli, ņemot vērā iesaistīto muskuļu lielumu, skaitu un atrašanās vietu, spasticitātes smaguma pakāpi, lokāla muskuļu vājuma esamību, pacienta atbildes reakciju uz iepriekšējo terapiju un/vai botulīna toksīnu izraisītas blakusparādības anamnēzē.

Dysport maksimālā kopējā deva viena ārstniecības seansa laikā nedrīkst pārsniegt 15 vienības / kg vienpusējām injekcijām apakšējā ekstremitātē vai 30 vienības / kg divpusējām injekcijām. Turklāt Dysport kopējā deva viena ārstniecības seansa laikā nedrīkst pārsniegt 1000 vienības vai 30 vienības / kg, mazākā no abām. Kopējā injicējamā deva jāsadala starp iesaistītajiem spastiskajiem apakšējās (-o) ekstremitātes (-šu) muskuļiem. Ja iespējams, deva ir jāsadala starp vairākām viena muskuļa injekciju vietām. Vienā injekcijas vietā jāievada ne vairāk kā 0,5 ml Dysport. Ieteicamās devas skatīt zemāk tabulā.

Muskuļi Ieteicamais devas intervāls/muskulis/kāja (V/kg ķermeņa masas) Injekcijas vietu skaits/muskulis
Distālie
Gastrocnemius 5 līdz 15 V/kg līdz 4
Soleus 4 līdz 6 V/kg līdz 2
Tibialis posterior 3 līdz 5 V/kg līdz 2
Kopējā deva Līdz 15 V/kg/kāja

Lai gan precīzu injekcijas vietu var noteikt palpatori, ieteicams izmantot palīgmetodes, piemēram, elektromiogrāfiju, elektrisku stimulāciju vai ultraskaņu, lai noteiktu injekciju vietas.

Atkārtotu Dysport injekciju var veikt, kad iepriekšējās injekcijas efekts ir mazinājies, bet ne ātrāk kā 12 nedēļas pēc iepriekšējās injekcijas. Vairumam pacientu klīniskos pētījumos atkārtota injekcija tika veikta pēc 16 – 22 nedēļām; tomēr dažiem pacientiem atbildes reakcijas ilgums bija garāks, t.i. 28 nedēļas. Veicot atkārtotu injekciju, muskuļu spasticitātes smaguma pakāpes un veida dēļ var būt nepieciešamība mainīt Dysport devu un injicējamos muskuļus.

Lietošanas veids

Ārstējot pacientus ar bērnu cerebrālo trieku, Dysport jāatšķaida ar nātrija hlorīda injekciju šķīdumu B.P. (0,9%) un jāievada intramuskulāras injekcijas veidā, kā aprakstīts iepriekš.

Spastisks greizais kakls

Devas

Greizā kakla ārstēšanai ieteiktās devas lietojamas jebkura vecuma pieaugušajiem ar normālu ķermeņa masu, ja viņiem nav maza kakla muskuļu masa. Mazāka deva var būt nepieciešama, ja pacientam ir ļoti maza ķermeņa masa vai gados vecākiem cilvēkiem, kuriem var būt samazināta muskuļu masa. Spastiska greizā kakla ārstēšanai ieteicamā sākumdeva ir 500 vienības pacientam, ievadot dalītu devu veidā divos vai trijos aktīvākos kakla muskuļos.

Turpmākās lietošanas reizēs devu var pielāgot, ņemot vērā klīnisko atbildes reakciju un novērotās blakusparādības. Ieteicams lietot 250 – 1000 vienības, kaut gan lielāku devu lietošana var būt saistīta ar blakusparādību, īpaši disfāgijas, sastopamības palielināšanos. Maksimālā lietotā deva nedrīkst pārsniegt 1000 vienības. Injekcijas var izdarīt atkārtoti aptuveni ik pēc 16 nedēļām vai tik bieži, cik nepieciešams atbildes reakcijas uzturēšanai, bet ne biežāk kā ik pēc 12 nedēļām.

Rotācijas greizā kakla gadījumā kopumā jāievada 500 vienības – 350 vienības m. splenius capitis zoda/galvas rotācijas virziena pusē un 150 vienības m. sternocleidomastoideus rotācijai pretējā pusē.

Uz sāniem vērsta greizā kakla gadījumā kopumā jāievada 500 vienības – 350 vienības tās pašas puses m. splenius capitis un 150 vienības tās pašas puses m.sternocleidomastoideus.

Gadījumos, kad pacelti pleci, var būt jāārstē arī tās pašas puses m. trapecoideus vai m. levator scapulae, ņemot vērā redzamo muskuļa hipertrofiju vai elektromiogrāfijas (EMG) datus. Ja nepieciešama injekcija 3 muskuļos, kopumā jāievada 500 vienības – 300 vienības m. splenius capitis, 100 vienības m. sternocleidomastoideus un 100 vienības trešajā muskulī.

Atmuguriski vērsta greizā kakla gadījumā kopumā jāievada 500 vienības – 250 vienības katrā m. splenius capitis. Abpusējas injekcijas m. splenius var palielināt kakla muskuļu vājuma risku.

Visu citu greizā kakla formu ārstēšanā liela nozīme ir speciālista zināšanām un EMG datiem, lai konstatētu un ārstētu aktīvākos muskuļus. EMG jālieto diagnostiskā nolūkā visām greizā kakla kompleksām formām, atkārtotai izmeklēšanai pēc neveiksmīgām injekcijām nesarežģītos gadījumos un lai vērstu injekcijas dziļos muskuļos, kā arī tukliem pacientiem ar slikti palpējamiem kakla muskuļiem.

Bērniem: Dysport drošums un efektivitāte spastiska greizā kakla ārstēšanai bērniem nav pierādīta.

Lietošanas veids

Spastiska greizā kakla ārstēšanai Dysport jāšķīdina ar 1 ml nātrija hlorīda injekciju šķīduma B.P. (0,9%), lai iegūtu šķīdumu, kas satur 500 vienības Dysport/ml. Dysport ievada intramuskulāras injekcijas veidā kā iepriekš norādīts spastiska greizā kakla ārstēšanai.

Blefarospazmas un hemifaciālas spazmas

Devas

Devas noteikšanas klīniskajā pētījumā par Dysport lietošanu labdabīgu esenciālu blefarospazmu ārstēšanai 40 vienību deva katrai acij izrādījās ievērojami efektīva. 80 vienību deva katrai acij dod ilgāku iedarbību. Tomēr, lokālu blakusparādību, īpaši ptozes, biežums bija atkarīgs no devas. Ārstējot blefarospazmu un hemifaciālo spazmu, maksimālā vienai acij lietotā deva nedrīkst pārsniegt 120 vienības.

10 vienības (0,05 ml) jāinjicē mediāli un 10 vienības (0,05 ml) jāievada laterāli savienojuma vietā starp augšējā (3. un 4.) un apakšējā ( 5. un 6.) m. orbicularis oculi preseptālo un orbitālo daļu katrai acij. Lai samazinātu ptozes risku, vajadzētu izvairīties no injekcijām m. palpebrae superioris tuvumā.

Izdarot injekciju augšējā plakstiņā, adata jāvērš virzienā prom no centra, lai izvairītos no zāļu injicēšanas m. levator. Lai atvieglotu injicēšanu, attēlā norādītas injekciju veikšanas vietas.

Injekcijas jāveic atkārtoti aptuveni ik pēc 12 nedēļām vai tik bieži, cik nepieciešams, lai novērstu simptomu atkārtošanos, bet ne biežāk kā reizi 12 nedēļās. Turpmākās lietošanas reizēs, ja atbildreakcija uz iepriekšējo ārstēšanu ir nepietiekama, devu var būt jāpalielina līdz 60 vienībām katrai acij: 10 vienības (0,05 ml) jāievada mediāli un 20 vienības (0,1 ml) laterāli, 80 vienībām: 20 vienības (0,1 ml) mediāli un 20 vienības (0,1 ml) laterāli, vai līdz 120 vienībām: 20 vienības (0,1 ml) mediāli un 40 vienības (0,2 ml) laterāli virs un zems acs ābola iepriekš aprakstītā veidā abām acīm. Var tikt injicēts arī papildus vietās frontālajā muskulī virs uzacs (1 un 2), ja spazmas šeit traucē redzi.

Vienpusēju blefarospazmu gadījumā injekcijas jāveic tikai slimajai acij. Pacienti ar hemifaciālām spazmām jāārstē tāpat kā pacienti ar vienpusējām blefarospazmām. Ieteiktās devas lietojamas jebkura vecuma pieaugušajiem, to vidū arī gados vecākiem cilvēkiem.

Blefarospazu un hemifaciālo spazmu ārstēšanai maksimālā deva nedrīkst pārsniegt kopējo devu, kas ir 120 vienības katrai acij.

Bērniem: Dysport drošums un efektivitāte blefarospazmu un hemifaciālu spazmu ārstēšanā bērniem nav pierādīta.

Lietošanas veids

Ārstējot blefarospazmas un hemifaciālas spazmas, Dysport jāšķīdina 2,5 ml nātrija hlorīda injekciju šķīduma B.P. (0,9%), lai iegūtu šķīdumu, kas satur 200 vienības Dysport/ml. Dysport ievada zemādas injekcijas veidā mediāli un laterāli no savienojuma vietas starp augšējā un apakšējā m. orbicularis oculi preseptālo un orbitālo daļu.

Paduses hiperhidroze

Devas

Ieteicamā sākumdeva ir 100 vienības katrā padusē. Ja vēlamais rezultāts netiek sasniegts, nākamajās injekcijās var tikt ievadīts līdz 200 vienībām katrā padusē. Injekcijas vietu jānosaka, pirms tam izmantojot joda-cietes testu. Abas paduses ir jānotīra un jādezinficē. Tad tiek ievadītas intradermālas injekcijas 10 vietās, pa 10 vienībām katrā vietā, kopā 100 vienības katrai padusei. Nākamo injekciju laiks jānosaka individuāli, kad pacienta sviedru sekrēcija ir normalizējusies, bet ne biežāk kā reizi 12 nedēļās. Ir daži pierādījumi par atkārtoto devu kumulatīvu efektu, tā, ka katra pacienta ārstēšanas biežums jānosaka individuāli. Maksimālā lietotā deva nedrīkst pārsniegt 200 vienības katrā padusē.

Bērniem: Dysport drošums un efektivitāte paduses hiperhidrozes ārstēšanai bērniem nav pierādīta.

Lietošanas veids

Ārstējot paduses hiperhidrozi, Dysport jāšķīdina ar 2,5 ml nātrija hlorīda injekciju šķīduma B.P. (0,9%), lai iegūtu šķīdumu, kas satur 200 vienības Dysport/ml. Paduses hiperhidrozes ārstēšanai Dysport jāievada intradermālas injekcijas veidā desmit vietās.

Vidēji izteiktas vai izteiktas virsdegunes un/vai acu ārējo kaktiņu grumbas

Devas

Ārstēšanas starplaiku ilgums ir atkarīgs no pacienta individuālās atbildes reakcijas novērtēšanas rezultātiem. Ārstēšanas starplaiks nedrīkst būt mazāks par trim mēnešiem. Jānoņem visa dekoratīvā kosmētika un āda jādezinficē ar lokāli lietojamu antiseptisku līdzekli. Intramuskulārās injekcijas ir jāveic ar sterilu 29.–30. izmēra adatu.

Ieteicamie injekciju punkti virsdegunes un acu ārējo kaktiņu grumbu ārstēšanai ir aprakstīti tālāk:

Virsdegunes grumbas

Ieteicamā deva ir pa 50 vienībām (0,25 ml), sadalot piecās injekcijas vietās pa 10 vienībām (0,05 ml) un ievadot intramuskulāri katrā no piecām vietām: 2 injekcijas katrā no corrugator muskuļiem un vienu procerus muskulī pie nazofrontālā leņķa, kā parādīts attēlā iepriekš.

Anatomiskos orientierus vieglāk noteikt, ja apskata un palpē, kad piere maksimāli saraukta. Pirms injekcijas stingri novietojiet īkšķi vai rādītājpirkstu zem acs dobuma loka, lai nepieļautu ekstravazāciju zem acs dobuma loka. Injekcijas laikā adata jāvirza uz augšu un mediāli. Lai mazinātu ptozes risku, izvairieties no injicēšanas blakus levator palpebrae superioris muskulim, īpaši pacientiem ar lielākiem uzacu depressor kompleksiem (depressor supercilii). Injekcijas corrugator muskulī veicamas muskuļa centrālajā daļā, vismaz 1 cm virs acs dobuma loka. Dysport var tikt lietots tikai vienam pacientam viena ārstēšanas seansa laikā.

Terapijas starplaiki atkarīgi no konkrētā pacienta atbildes reakcijas, kas novērtēta izmeklējumā. Klīniskajos pētījumos optimāla iedarbība uz virsdegunes grumbām pierādīta līdz 4 mēnešiem pēc injekcijas. Dažiem pacientiem iedarbība bija vērojama vēl pēc 5 mēnešiem (skatīt 5.1. apakšpunktu).

Acu ārējo kaktiņu grumbas

Katrai pusei ieteicamā deva ir 30 vienību Dysport (60 vienību jeb 0,30 ml pagatavotā šķīduma abām pusēm), kas jāsadala starp 3 injekciju vietām; katrā injekciju punktā intramuskulāri jāievada pa 10 vienībām (0,05 ml pagatavotā šķīduma).

Injekcijai attiecībā pret ādu jābūt laterālai (20–30° leņķī) un ļoti virspusējai. Visiem injekciju punktiem jābūt orbicularis oculi muskuļa ārējā daļā un pietiekami tālu (aptuveni 1–2 cm) no orbītas, kā parādīts iepriekš.

Anatomiskās atzīmes ir vieglāk identificējamas, ja tiek vērotas un palpētas, pacientei maksimāli plati uzsmaidot. Jāuzmanās, lai neinjicētu zygomaticus major/minor muskuļos, lai izvairītos no mutes kaktiņa noslīdēšanas un asimetriska smaida.

Bērniem: šīs zāles nav ieteicams lietot īslaicīgai vidēji izteiktu vai izteiktu virsdegunes un acu ārējo kaktiņu grumbu izlīdzināšanai par 18 gadiem jaunākiem pacientiem.

Lietošanas veids

Ārstējot vidēji izteiktas vai izteiktas virsdegunes un acu ārējo kaktiņu grumbas, Dysport 500 V flakona saturu izšķīdina 2,5 ml nātrija hlorīda šķīduma B.P. (0,9%), iegūstot šķīdumu ar 200 vienībām Dysport mililitrā.

Dysport ievada intramuskulārā injekcijā, kā aprakstīts iepriekš.

4.3. Kontrindikācijas

Dysport ir kontrindicēts, ja ir paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.

Vispārēji muskuļu aktivitātes traucējumi (piemēram, myasthenia gravis) un infekcija injekcijas vietā.

4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Ir ticis ziņots par blakusparādībām, ko izraisa toksīna iedarbības izplatīšanās uz vietām, kas atrodas tālāk no ievadīšanas vietas (skatīt 4.8. apakšpunktu). Pacientiem, kuri ārstēti ar terapeitiskajām devām, var rasties muskuļu vājums. Šo nevēlamo blakusparādību rašanās risku var mazināt, lietojot mazāko efektīvo devu un nepārsniedzot rekomendēto.

Ir ziņots par ļoti retiem nāves gadījumiem pēc ārstēšanas ar botulīna toksīnu A vai B pacientiem ar disfāgiju, pneimopātiju (ieskaitot aizdusu, elpošanas mazspēju, elpošanas apstāšanos, bet ne tikai) un/vai pacientiem ar izteiktu astēniju. Pacientiem, kuriem traucētas neiromuskulārās pārvades dēļ ir apgrūtināta rīšana vai elpošana, augstākminētās blakusparādības ir vairāk iespējamas. Šiem pacientiem ārstēšana jāveic speciālistu uzraudzībā un tikai tad, ja ārstēšanas ieguvums pārsniedz risku.

Dysport ir jāievada, ievērojot piesardzību, pacientiem ar rīšanas un elpošanas problēmām, tā kā šie traucējumi var pasliktināties pēc toksīna iedarbības izplatīšanās saistītajos muskuļos. Aspirācija novērota retos gadījumos un ir risks, ārstējot pacientus, kuriem ir hroniski elpošanas traucējumi.

Dysport rekomendētās devas un lietošanas biežums nedrīkst tikt pārsniegts.

Pacientiem un to aprūpētājiem ir jābūt brīdinātiem par neatliekamās medicīniskās palīdzības nepieciešamību rīšanas problēmu, runas vai elpošanas traucējumu gadījumā.

Jāievēro piesardzība, ārstējot pieaugušos, jo īpaši gados vecākus cilvēkus ar kājas fokālu spasticitāti, kuriem var būt paaugstināts risks nokrist.

Placebo kontrolētos klīniskos pētījumos, kuros pacientiem tika ārstēta kājas spasticitāte, 9,4% (Dysport 1000V), 6,3% (Dysport 1500 V) un 3,7% (placebo) pacientu piedzīvoja kritienu.

Kā jebkura intramuskulāra injekcija, Dysport var tikt izmantots tikai galējas nepieciešamības gadījumā tiem pacientiem, kuriem ir pagarināts asiņošanas laiks, infekcija vai iekaisums nepieciešamajā injekcijas vietā.

Pirms Dysport ievadīšanas virsdegunes rievu korekcijai ir ļoti svarīgi noskaidrot pacienta sejas anatomiju. Jāņem vērā sejas asimetrija, ptoze, pārmērīga dermatohalāzija, rētaudi un visas anatomiskās novirzes iepriekš veiktu ķirurģisku manipulāciju dēļ.

Dysport var tikt lietots tikai vienam pacientam viena ārstēšanas seansa laikā. Jebkāds daudzums neizlietoto zāļu ir jālikvidē saskaņā ar 6.6. apakšpunktu “Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos). Īpaša piesardzība jāievēro, sagatavojot un ievadot zāles; kā arī inaktivējot un likvidējot neizlietoto pagatavoto šķīdumu (skatīt 6.6. apakšpunktu).

Šīs zāles nelielā daudzumā satur cilvēka albumīnu. Lietojot cilvēka asinis vai asins preparātus, nevar pilnīgi droši noliegt vīrusinfekcijas pārnešanas risku.

Antivielu veidošanās pret botulīna toksīnu novērota nelielam skaitam pacientu, kuri saņēma ārstēšanu ar Dysport. Klīniski neitralizējošas antivielas konstatētas kā ievērojama atbildes reakcijas pasliktināšanās pret terapiju vai nepieciešamību pastāvīgi lietot palielinātu devu.

Lietošana pediatriskajā populācijā

Spasticitātes ārstēšanai Dysport var tikt izmantots tikai divus gadus veciem vai vecākiem bērnu cerebrālās triekas pacientiem. Ir saņemti ļoti reti pēcreģistrācijas ziņojumi par iespējamu toksīna distālu izplatīšanos pediatriskiem pacientiem ar blakusslimībām, galvenokārt cerebrālo trieku. Parasti šajos gadījumos izmantotā deva pārsniedza ieteikto (skatīt 4.8. apakšpunktu).

Saņemti reti spontāni ziņojumi par bērnu ar smagu cerebrālo trieku nāves gadījumiem, dažreiz saistītiem ar aspirācijas pneimoniju, pēc botulīna toksīna ievades, starp tiem bijis arī indikācijās neparedzēts lietojums (piemēram, kakla zonā). Īpaši piesardzīgi jārīkojas, ārstējot pediatrijas pacientus ar būtisku neiroloģisku vājumu, disfāgiju vai nesenu aspirācijas pneimoniju vai plaušu slimību anamnēzē. Zāles pacientiem ar sliktu veselības stāvokli jāievada tikai tad, ja tiek uzskatīts, ka potenciālais ieguvums konkrētajam pacientam pārsniedz riskus.

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Botulīna toksīna iedarbību var pastiprināt zāles, kas tieši vai netieši ietekmē neiromuskulāro pārvadi un, lietojot šīs zāles pacientiem, kuri tiek ārstēti ar botulīna toksīnu, jāievēro piesardzība.

4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Ir ierobežots skaits datu par Clostridium botulinum toksīna lietošanu grūtniecēm. Pētījumi ar dzīvniekiem tiešu vai netiešu kaitīgu ietekmi uz grūtniecību, embrionālo/augļa attīstību, dzemdībām vai pēcdzemdību attīstību neuzrāda, izņemot toksicitāti mātei, lietojot lielas devas (skatīt 5.3. apakšpunktu).

Dysport drīkst lietot grūtniecības laikā tikai, kad ieguvums ir lielāks par potenciālo risku auglim.

Jāievēro piesardzība, nozīmējot zāles grūtniecēm.

Nav zināms vai A tipa Clostridium botulinum toksīns – hemaglutinīna komplekss izdalās mātes pienā. Clostridium botulinum toksīna – hemaglutinīna kompleksa izdalīšanās mātes pienā nav pētīta dzīvniekiem. Clostridium botulinum toksīna – hemaglutinīna kompleksa lietošana barošanas ar krūti laikā netiek rekomendēta.

4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Iespējamais muskuļu vājuma vai redzes traucējumu risks var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.

4.8. Nevēlamās blakusparādības

Nevēlamo blakusparādību sastopamības biežums ir norādīts sekojoši:

ļoti bieži (>1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1 000 līdz <1/100), reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000), ļoti reti (<1/10 000)

Galvenais

Aptuveni 25% pacientu, kuri tika ārstēti ar Dysport klīnisko pētījumu programmas ietvaros, tika konstatētas blakusparādības.

Sekojošās blakusparādības izpaudās pacientiem ar dažādām indikācijām, ieskaitot blefarospazmu, hemifaciālu spazmu, spastisku greizo kaklu, spasticitāti, ko izraisījusi cerebrālā trieka vai insults, un paduses hiperhidrozi, virsdegunes grumbas un acu ārējo kaktiņu grumbas:

Ir bijuši sporādiski ziņojumi par paaugstinātu jutību.

Ļoti reti ziņots par blakusparādībām, kas radušās toksīna izplatīšanas rezultātā uz vietām, kas atrodas tālu no injekcijas vietas (pastiprināts muskuļu vājums, disfāgija, aspirācijas pneimonija, kas var būt letāla).

Nervu sistēmas traucējumi

Reti: neiralģiska amiotropija

Ādas un zemādas audu bojājumi

Retāk: nieze

Reti: izsitumi

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Bieži: astēnija, nogurums, gripai līdzīga slimība, sāpes/zilums injekcijas vietā.

Turklāt, ir ticis ziņots par sekojošām nevēlamām blakusparādībām, kas raksturīgas tikai šīm indikācijām:

Fokāla spasticitāte pieaugušajiem

Roka

Tika novērotas sekojošas blakusparādības pieaugušajiem pacientiem, kuri tika ārstēti ar Dysport rokas fokālas spasticitātes gadījumā:

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Bieži: reakcijas injekcijas vietā (piemēram, sāpes, eritēma, tūska u.c.).

Bieži: nespēks

Bieži: nogurums

Bieži: gripai līdzīga slimība

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

Bieži: muskuļu vājums

Bieži: skeleta-muskuļu sāpes

Bieži: sāpes ekstremitātē

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Retāk: disfāgija*

*Disfāgijas biežums tika iegūts, apkopojot datus no atklātiem pētījumiem. Disfāgija netika novērota dubultmaskētos pētījumos pie indikācijas – rokas spasticitāte pieaugušajiem.

Kāja

Tika novērotas sekojošas blakusparādības pieaugušajiem pacientiem, kuri tika ārstēti ar Dysport kājas fokālas spasticitātes gadījumā.

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Bieži: astēnija, nogurums, gripai līdzīga slimība, reakcijas injekcijas vietā (sāpes, zilumi, izsitumi, nieze)

Traumas, saindēšanās un ar manipulācijām saistītas komplikācijas

Bieži: kritiens

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

Bieži: muskuļu vājums, mialģija

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Bieži: disfāgija

Ārstējot vienlaikus gan roku, gan kāju ar kopējo Dysport devu līdz 1500 V, nav novērotas blakusparādības papildus tām, kas sagaidāmas, ārstējot roku vai kāju, katru atsevišķi.

Dinamiska pes equinus deformācija spasticitātes dēļ 2 gadus veciem vai vecākiem bērnu cerebrālās triekas pacientiem

Tika novērotas sekojošas blakusparādības pacientiem, kuri tika ārstēti ar Dysport bērnu cerebrālās triekas izraisītas kājas muskuļu spasticitātes gadījumā.

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

Bieži: mialģija, muskuļu vājums

Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi

Bieži: urīna nesaturēšana

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Bieži: gripai līdzīga slimība, reakcijas injekcijas vietā (piemēram, sāpes, eritēma, zilumi u.c.), gaitas traucējumi, nogurums

Retāk: astēnija

Traumas, saindēšanās un ar manipulācijām saistītas komplikācijas

Bieži: kritiens

Spastisks greizais kakls

Tika ziņots par sekojošām blakusparādībām pacientiem, kuri tika ārstēti ar Dysport spastiska greizā kakla gadījumā:

Nervu sistēmas traucējumi

Bieži: galvassāpes, reibonis, sejas parēze

Acu bojājumi

Bieži: neskaidra redze, samazināts redzes asums

Retāk: diplopija, ptoze

Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības

Bieži: disfonija, dispnoja

Reti: aspirācija

Kuņģa-zarnu trakta traucējumi

Ļoti bieži: disfāgija, sausuma sajūta mutē

Retāk: slikta dūša

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

Ļoti bieži: kakla muskuļu vājums

Bieži: kakla sāpes, skeleta-muskuļu sāpes, mialģija, sāpes ekstremitātē, skeleta-muskuļu stīvums

Retāk: muskuļa atrofija, rīšanas traucējumi

Disfāgija ir atkarīga no devas un biežāk attīstās pēc injekcijas m. sternocleidomastoideus. Uzturā nepieciešams lietot mīkstus produktus, līdz simptomi izzūd.

Blefarospazmas un hemifaciālas spazmas

Tika ziņots par sekojošām blakusparādībām pacientiem, kuri tika ārstēti ar Dysport blefarospazmu un hemifaciālo spazmu gadījumā:

Nervu sistēmas traucējumi

Bieži: sejas parēze

Retāk: VII nerva paralīze

Acu bojājumi

Ļoti bieži: ptoze

Bieži: diplopija, sausa acs, pastiprināta asarošana

Reti: oftalmoplēģija

Ādas un zemādas audu bojājumi

Bieži: plakstiņu tūska

Reti: entropijs

Blakusparādības var izraisīt dziļa vai nepareizā vietā veikta Dysport injekcija, kas īslaicīgi paralizē citas tuvumā esošās muskuļu grupas.

Paduses hiperhidroze

Tika ziņots par sekojošām blakusparādībām pacientiem, kuri tika ārstēti ar Dysport hiperhidrozes gadījumā:

Nervu sistēmas traucējumi

Retāk: reibonis, galvassāpes, parestēzija, nekontrolēta plakstiņu raustīšanās

Asinsvadu sistēmas traucējumi

Retāk: pietvīkums

Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības

Bieži: dispnoja

Retāk: deguna asiņošana

Ādas un zemādas audu bojājumi

Bieži: kompensatorā svīšana

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

Bieži: sāpes plecā, augšdelmā un kaklā, pleca un augšdelma mialģija

Vidēji izteiktas vai izteiktas rievas virsdegunē

Tālāk minētās blakusparādības novērotas pacientiem, kuriem Dysport ievadīts īslaicīgai vidēji izteiktu vai izteiktu rievu izlīdzināšanai virsdegunē.

Acu bojājumi

Bieži: astenopija, plakstiņa ptoze, plakstiņa tūska, pastiprināta asarošana, sausas acis, muskuļa raustīšanās.

Retāk: redzes miglošanās, diplopija, redzes traucējumi.

Reti: acs kustības traucējumi.

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Ļoti bieži: reakcijas injekcijas vietā (arī sāpes, zilumu veidošanās, nieze, parestēzija, eritēma, izsitumi).

Imūnās sistēmas traucējumi

Retāk: paaugstināta jutība.

Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi

Bieži: injekcijas vietai blakus esošā(-o) muskuļa(-u) vājums.

Nervu sistēmas traucējumi

Ļoti bieži: galvassāpes

Bieži: sejas parēze

Ādas un zemādas audu bojājumi

Retāk: ādas izsitumi, nieze

Vidēji izteiktas vai izteiktas acu ārējo kaktiņu grumbas

Nervu sistēmas traucējumi

Bieži: galvassāpes, pārejoša sejas parēze (pārejoša sejas muskuļu parēze proksimāli attiecībā pret injekciju vietām).

Acu bojājumi

Bieži: plakstiņu tūska, plakstiņu ptoze.

Retāk: acu sausums.

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā

Bieži: reakcijas injekcijas vietā (piemēram, hematomas, nieze un tūska).

Pēcreģistrācijas uzraudzības pieredze

No pēcreģistrācijas uzraudzības kompānijai ziņoto blakusparādību profils atspoguļo zāļu farmakoloģiju un tās blakusparādības, kas konstatētas klīnisko pētījumu laikā.

Ir bijuši sporādiski ziņojumi par paaugstinātu jutību.

Ļoti reti ziņots par blakusparādībām (pārmērīgs muskuļu vājums, disfāgija, aspirācijas pneimonija, kas var būt ar letālu iznākumu), kas attīstās sakarā ar toksīna izplatīšanos no injekcijas vietas.

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām 
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: .

4.9. Pārdozēšana

Ļoti lielas devas var izraisīt distālu un dziļu neiromuskulāru paralīzi. Pārdozēšana var radīt paaugstinātu risku neirotoksīna iekļūšanai asinsplūsmā un var izraisīt blakusparādības, saistītas ar orālo botulīna saindēšanos (piemēram, disfāgija un disfoniju). Ja, lietojot pārāk lielas devas, attīstījusies elpošanas muskuļu paralīze, var būt nepieciešama elpināšana. Specifiska antidota nav; antitoksīns nav noderīgs, ieteicams veikt vispārēju uzturošu ārstēšanu. Pārdozēšanas gadījumā medicīnas speciālistiem jānovēro, vai pacientam neparādās muskuļu vājuma vai muskuļu paralīzes pazīmes un/vai simptomi. Ja nepieciešams, var tikt veikta simptomātiska ārstēšana.

Pārdozēšanas simptomi var neparādīties uzreiz pēc injekcijas. Nejaušas injekcijas vai norīšanas gadījumā pacients līdz vairākām nedēļām ir medicīniski jānovēro, vai neparādās sistēmiska vājuma vai muskuļu paralīzes pazīmes un/vai simptomi.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: perifēriskas darbības miorelaksanti, citi perifēriskas darbības miorelaksanti ATĶ kods: M03AX01

Clostridium botulinum A tipa toksīna-hemagluatinīna komplekss bloķē perifērisko holīnerģisko pārvadi neiromuskulārā sinapsē, darbojoties presinaptiski proksimāli no acetilholīna atbrīvošanās vietas. Toksīns darbojas nervgalī pretēji Ca2+ izraisītām reakcijām, kas nodrošina mediatora atbrīvošanos. Tas neietekmē postganglionāro holīnerģisko pārvadi vai postganglionāro simpātisko pārvadi.

Sākotnēji toksīns ātri un izteikti saistās ar presinaptisko nerva membrānu. Pēc tam ir iekļūšanas posms, kad toksīns šķērso presinaptisko membrānu, neizraisot paralīzi. Tad toksīns inhibē acetilholīna atbrīvošanos, izjaucot Ca2+ mediēto acetilholīna atbrīvošanās mehānismu un tādējādi mazinot beigu potenciālu un izraisot paralīzi.

Impulsa vadīšana atjaunojas pakāpeniski, attīstoties jauniem nervgaļiem un tiem kontaktējot ar postsinaptiskām motoriskām membrānām. Eksperimentāliem dzīvniekiem tas notiek 6 - 8 nedēļu laikā.

Klīniskie dati

Vidēji izteiktu vai izteiktu virsdegunes un acu ārējo kaktiņu grumbu indikācijas klīniskās izstrādes laikā dažādos klīniskos pētījumos bija iekļauts vairāk nekā 4500 pacientu un apmēram 3800 saņēma Dysport.

Vidēji izteiktas vai izteiktas grumbas virsdegunē

Klīniskajos pētījumos 2032 pacienti ar vidēji izteiktām vai izteiktām rievām virsdegunē ārstēti ar ieteikto devu – 50 vienībām. No tiem 305 tika ārstēti ar 50 V divos galvenajos III fāzes, dubultmaskētos, placebo kontrolētos pētījumos un 1200 tika ārstēti ar 50 V ilgstošā, atklātā, atkārtotu devu III fāzes pētījumā. Pārējie pacienti tika ārstēti papildu un devas noskaidrošanas pētījumos.

Vidējais laiks līdz atbildes reakcijai bija 2 – 3 dienas pēc terapijas, maksimālo iedarbību novērojot trīsdesmitajā dienā. Abos galvenajos, placebo kontrolētajos, III fāzes pētījumos Dysport injekcijas nozīmīgi mazināja virsdegunes rievu izteiktību līdz pat 4 mēnešiem. Vienā no diviem galvenajiem pētījumiem iedarbība vēl aizvien bija nozīmīga pēc 5 mēnešiem.

Trīsdesmit dienu pēc injekcijas pētnieku vērtējumā 90% (273/305) pacientu ārstēšana bija iedarbīga (maksimāli saraucot pieri, rievu virsdegunē nebija vai tās bija viegli izteiktas), salīdzinot ar 3% (4/153) ar placebo ārstēto pacientu. Piecus mēnešus pēc injekcijas 17% (32/190) pacientu, kas tika ārstēti ar Dysport, šajā pētījumā vēl bija vērojama terapijas iedarbība, salīdzinot ar 1% (1/92) ar placebo ārstēto pacientu. Saskaņā ar pašu pacientu vērtējumu, maksimāli saraucot pieri, pēc trīsdesmit dienām iedarbība bija vērojama 82% (251/305) to, kuri bija ārstēti ar Dysport, un 6% (9/153) to, kuri bija ārstēti ar placebo. Vienā galvenajā, III fāzes pētījumā, kurā tas tika vērtēts, pacientu daļa, kuriem bija uzlabošanās par divām pakāpēm pēc pētnieku vērtējuma, maksimāli saraucot pieri, bija 77% (79/103).

177 pacientu apakšgrupai pirms ārstēšanas bija vidēji izteiktas vai izteiktas rievas virsdegunē miera stāvoklī. Pētniekiem novērtējot šo grupu trīsdesmit dienas pēc ārstēšanas, 71% (125/177) ar Dysport ārstēto pacientu tika konstatēta iedarbība, salīdzinot ar 10% (8/78) ar placebo ārstēto pacientu.

Ilgstošā, atkārtotu devu, atklātā pētījumā konstatēts, ka vidējais laiks līdz atbildes reakcijai – 3 dienas – atkārtotu devu ciklā saglabājās. Pacientu, kuriem bija iedarbība, daļa, maksimāli saraucot pieri, atbilstoši pētnieku vērtējumam pēc 30 dienām, saglabājās atkārtotajos ciklos (variējot no 80% līdz 91% 5 ciklu laikā). Pacientu, kuriem bija iedarbība, daļa, miera stāvoklī atkārtotu devu ciklu laikā arī atbilda rezultātiem vienas devas pētījumos – no 56% līdz 74% ar Dysport ārstēto pacientu pētnieki uzskatīja par tādiem, kuriem trīsdesmitajā dienā pēc ārstēšanas bija atbildes reakcija.

Acu ārējo kaktiņu grumbas

Dubultmaskētos klīniskos pētījumos ar ieteicamajām devām – pa 30 vienībām katrā pusē, ir ārstēti 308 pacienti ar vidēji izteiktām vai izteiktām acu ārējo kaktiņu grumbām, kuras redzamas, maksimāli plati uzsmaidot. No šiem pacientiem 252 pacienti tika ārstēti 3. fāzes dubultmaskētā ar placebo kontrolētā pētījumā, un 56 pacienti tika ārstēti dubultmaskētā 2. fāzes pētījumā par devu diapazona noteikšanu.

3. fāzes pētījuma laikā Dysport injekcijas salīdzinājumā ar placebo 4., 8. un 12. nedēļā bija būtiski samazinājušas acu ārējo kaktiņu grumbas (p ≤ 0,001; pētnieki grumbas vērtēja, pacientiem maksimāli plati uzsmaidot). 4., 8., 12. un 16. nedēļā, vērtējot pētījuma dalībnieku apmierinātību ar acu ārējo kaktiņu grumbu izskatu, bija statistiski nozīmīga atšķirība starp Dysport un placebo, par labu Dysport (p ≤ 0,010).

Primārais efektivitāti raksturojošais mērķa kritērijs tika noteikts 4 nedēļas pēc injekcijas: pētnieku novērtējums parādīja, ka 47,2% pacientu (119/252) ir bijusi atbildes reakcija uz ārstēšanu (reakcija izpaudās kā acu ārējo kaktiņu grumbu izzušana vai vāji izteiktu grumbiņu saglabāšanās, maksimāli plati uzsmaidot), salīdzinot ar placebo ārstētiem pacientiem - tikai 7,2% (6/83).

Post hoc analīzē tajā pašā laika punktā, 4 nedēļas pēc injekcijas, 75% (189/252) ar Dysport ārstētiem pacientiem, maksimāli plati uzsmaidot, izskats bija uzlabojies par vismaz vienu pakāpi, salīdzinot ar placebo ārstētiem pacientiem - tikai 19% (16/83).

Pavisam 315 dalībnieki tika iekļauti nemaskētā 3. fāzes pētījuma pagarinājuma fāzē, kurā vienlaikus tika ārstētas acu ārējā kaktiņa un virsdegunes grumbas.

Pacienti, kuri 3. fāzes pētījuma dubultmaskētajā un nemaskētajā fāzē tika ārstēti ar Dysport, acu ārējo kaktiņu grumbu ārstēšanai vidēji saņēma 3 ārstēšanas kursus. Acu ārējo kaktiņu grumbu ārstēšanai vidējais laika intervāls starp injekcijām bija 85–108 dienas, ko būtiski ietekmēja protokola dizains. Rezultāti liecināja, ka atkārtotas ārstēšanas efektivitāte saglabājas vairāk kā gadu.

Pacientu apmierinātības līmenis 4., 16. un 52. nedēļā rāda, ka pēc pirmā Dysport ārstēšanas kursa 165/252 dalībnieki (65,5 %) bija ļoti apmierināti vai apmierināti ar acu ārējo kaktiņu grumbu izskatu.

16. nedēļā, četras nedēļas pēc otrās Dysport ievadīšanas dalībniekiem, kuri A daļā bija randomizēti Dysport saņemšanai, vai pirmās Dysport ievadīšanas pacientiem, kuri bija randomizēti placebo saņemšanai, ļoti apmierināti vai apmierināti bija 233/262 (89,0 %). 52. nedēļā, kad dalībnieki varēja būt saņēmuši pat piecus Dysport ārstēšanas kursus, no kuriem pēdējais notika 48. nedēļā, ļoti apmierināti vai apmierināti bija 255/288 (84,7 %) pacienti.

Pēc atkārtotas ārstēšanas ar Dysport viena gada garumā neviens pacients neuzrādīja pozitīvu reakciju uz toksīnu neitralizējošām antivielām.

Fokālas spasticitātes ārstēšana pieaugušajiem

Roka

Dysport efektivitāte un drošums rokas spasticitātes ārstēšanā tika novērtēta randomizētā, daudzcentru, dubultmaskētā, placebo kontrolētā pētījumā, kurā tika iekļauti 238 pacienti ar rokas spasticitāti (159 Dysport grupā un 79 placebo grupā) vismaz 6 mēnešus pēc insulta vai pēc galvas smadzeņu traumas.

Primārais efektivitātes mērķa kritērijs bija primārās mērķa muskuļu grupas (PMMG) tonuss pēc 4 nedēļām, nosakot to ar Modificēto Ašvorta Skalu (MAS), un pirmais no sekundārajiem mērķa kritērijiem bija Ārsta Vispārējais novērtējums (ĀVN) par atbildi uz terapiju. Galvenie rezultāti, kas tika iegūti pēc 4 un 12 nedēļām, ir parādīti zemāk:

4. nedēļa 12. nedēļa

Placebo

(N=79)

Dysport

(500 vienības)

(N=80)

Dysport

(1000 vienības)

(N=79)

Placebo

(N=79)

Dysport

(500 vienības)

(N=80)

Dysport

(1000 vienības)

(N=79)

LS vidējās izmaiņas no sākotnējā stāvokļa PMMG muskuļu tonusā pēc MAS -0.3 -1.2** -1.4**

-0.1

n=75

-0.7**

n=76

-0.8**

n=76

LS vidējais ĀVN par atbildi uz terapiju 0.7 1.4* 1.8**

0.4

n=75

0.5

n=76

1.0*

n=76

LS vidējās izmaiņas no sākotnējā stāvokļa plaukstas saliecējmuskuļu tonusā pēc MAS

-0.3

n=54

-1.4**

n=57

-1.6**

n=58

-0.3

n=52

-0.7*

n=54

-0.9*

n=56

LS vidējās izmaiņas no sākotnējā stāvokļa pirkstu saliecējmuskuļu tonusā pēc MAS

-0.3

n=70

-0.9*

n=66

-1.2**

n=73

-0.1

n=67

-0.4*

n=62

-0.6*

n=70

LS vidējās izmaiņas no sākotnējā stāvokļa elkoņa saliecējmuskuļu tonusā pēc MAS

-0.3

n=56

-1.0*

n=61

-1.2**

n=48

-0.3

n=53

-0.7*

n=58

-0.8*

n=46

Vidējās izmaiņas no sākotnējā stāvokļa pleca atliecējmuskuļu tonusā pēc MAS (1) -0.4
n=12

-0.6

n=7

-0.7

n=6

0.0

n=12

-0.9

n=7

0.0

n=6

*p<0.05; ** p<0.0001;
LS = Least Square
(1) Nav veiktas statistiskas pārbaudes sakarā ar retu sastopamību terapijas un placebo grupās.

Lai izpētītu terapijas ietekmi uz funkcionāliem traucējumiem, tie tika novērtēti pēc Invaliditātes Novērtējuma skalas (DAS). DAS skalas novērtējums (ITT populācija) ir parādīts zemāk:

Terapijas grupa 4. nedēļa % pacienti ar atbildes reakciju

12. nedēļa

% pacienti ar atbildes reakciju

Dysport 500V

50.0
n=80

p = 0.13

41.3
n=76

p = 0.11

Dysport 1000V

62.0
n=78

p = 0.0018

55.7
n=76

p = 0.0004

Placebo 39.2
n=79
32.9
n=75
*Jomas, kas iekļautas DAS ir higiēna, rokas pozīcija, apģērbšanās un sāpes.


Gan 500 V, gan 1000 V uzrādīja statistiski nozīmīgu spasticitātes leņķa un spasticitātes pakāpes uzlabošanos, ko novērtēja, izmantojot Tardieu skalu, pēc 4 nedēļām visās muskuļu grupās (pirkstu, plaukstas vai elkoņa saliecējmuskuļos), salīdzinot ar placebo. Pēc 12 nedēļām spasticitātes pakāpes nozīmīga uzlabošanās bija visās muskuļu grupās arī 1000 V devai, salīdzinot ar placebo.

Dysport 1000 V statistiski uzlaboja aktīvo kustību amplitūdu (AROM) ar klīniski nozīmīgu rezultātu elkonim (+18,3 grādi), plaukstai (+35,2 grādi) un pirkstu muskuļiem (+11,8 grādi) pēc 4 nedēļām, salīdzinot ar placebo grupu, kur nebija uzlabošanās. Dysport 500 V uzrādīja līdzīgu rezultātu pirkstu muskuļiem (AROM).

Pacientiem šinas vieglas lietošanas uzlabošanās bija statistiski nozīmīgi lielāka Dysport 1000 V un 500 V grupās nekā placebo grupā pēc 4 un 12 nedēļām.

Tālāk veiktajā atklātā pētījuma pagarinājumā, ņemot vērā klīnisko vajadzību, tika noteikts, ka atkārtotas injekcijas drīkst izdarīt ne biežāk kā ik pēc 12 nedēļām. Ja tika veiktas injekcijas arī plecu muskuļos, tika atļauta kopējā deva līdz 1500 V, no kurām 500 V no kopējās devas tika ievadītas plecu muskuļos. Pacienti, kuriem vienlaikus bija kājas spasticitāte, papildus 1000 V rokas muskuļos, saņēma Dysport 500 V injekcijas kājas muskuļos, sasniedzot maksimālo kopējo devu 1500 V. Pēc atkārtotas injekcijas rokas muskuļos Dysport efektivitāte saglabājās līdz 1 gadam, kā to novērtēja ar MAS (par ko liecināja respondentu rādītāji, kas atklātā pētījumā svārstījās no 75% līdz 82%, salīdzinot ar 75% placebo kontrolētā pētījumā) un PGA. Dysport saglabāja vai pat uzlaboja pasīvo funkciju (invaliditātes novērtējuma skala (Disability Assessment Scale), spasticitāti (Tardieu skala), AROM un vieglu šinas lietošanu.

Kāja

Dysport efektivitāte un drošums kājas spasticitātes ārstēšanā tika novērtēti pivotālā, randomizētā, daudzcentru, dubultmaskētā, placebo kontrolētā pētījumā, kurā tika iekļauti 385 pacienti ar kājas spasticitāti (255 Dysport grupā un 130 placebo grupā) pēc insulta un pēc galvas smadzeņu traumas. Primārais efektivitātes mērķa kritērijs bija Modificētās Ašvorta Skalas (MAS) novērtējums potītes locītavai.

Kopējais 7,5 ml tilpums ar vai nu Dysport 1000V (N=127), Dysport 1500V (N=128) vai Placebo (N=128) tika sadalīts starp gastrocnemius un soleus muskuļiem un vismaz vienu citu kājas muskuli atbilstoši klīniskajai atrašanās vietai.

Novērtējot MAS potītes apvidū piestiprinātajiem ceļa locītavas atliecējmuskuļiem (ieskaitot visus plantāros fleksorus), statistiski nozīmīga uzlabošanās tika novērota ar 1500V. Novērtējot MAS potītes apvidū piestiprinātajiem ceļa locītavas saliecējmuskuļiem (ieskaitot visus plantāros fleksorus, izņemot gastrocnemius), statistiski nozīmīga uzlabošanās tika novērota gan ar 1000V, gan 1500V.

Spasticitātes uzlabošanās potītes locītavā tika arī pierādīta, izmantojot Tardieu skalu (TS) ar statistiski nozīmīgu spasticitātes smaguma pakāpes uzlabošanos, kas novērota gan ar 1000V, gan 1500V devām. Dysport terapija bija saistīta arī ar statistiski nozīmīgu klīnisku uzlabošanos ar abām devām, ko noteica pēc Ārsta vispārējā vērtējuma (Physicians Global Assessment; PGA) skalas.

Pabeidzot šo pētījumu, 345 pacienti iesaistījās atklātā pētījuma pagarinājumā, kurā tika veiktas atkārtotas Dysport injekcijas ar 1000V vai 1500V, ņemot vērā klīnisko vajadzību. Pacienti, kuriem vienlaikus bija kājas spasticitāte, papildus 500V rokas muskuļos, saņēma Dysport 1000V injekcijas kājas muskuļos, sasniedzot maksimālo kopējo devu 1500V. Efektivitātes parametru (MAS, PGA un TS) uzlabošanās, kas tika novērota pēc 4 nedēļu ilgas kājas spasticitātes dubultmaskētas terapijas ar Dysport, pēc atkārtotas ārstēšanas turpināja uzlaboties. Iešanas ātruma uzlabošanās netika novērota pēc vienreizējas terapijas dubultmaskētā pētījumā, bet to novēroja pēc atkārtotas terapijas.

Dinamiska pes equinus deformācija spasticitātes dēļ 2 gadus veciem vai vecākiem bērnu cerebrālās triekas pacientiem

Bērniem ar cerebrālo trieku un spasticitātes izraisītu dinamisku zirga pēdas (equinus) deformāciju tika veikts dubultmaskēts, placebo kontrolēts, daudzcentru pētījums (pētījums Y-55-52120-141). Tika iekļauti kopumā 235 botulīna toksīnu iepriekš nesaņēmuši vai saņēmuši pacienti ar 2. vai augstākas pakāpes traucējumiem atbilstoši modificētajai Ašvorta (Ashworth) skalai (MAS), lai saņemtu DYSPORT 10 vienību/kg/kājā, DYSPORT 15 vienību/kg/kājā vai placebo. Četrdesmit viens procents pacientu tikai ārstēti bilaterāli, kopējai DYSPORT devai sasniedzot vai nu 20 vienību/kg, vai 30 vienību/kg. Primārais efektivitātes raksturlielums bija vidējā MAS pārmaiņa, salīdzinot ar sākumstāvokli, potītes apvidū piestiprinātajiem pēdas saliecējmuskuļiem 4. nedēļā. Sekundārie efektivitātes raksturlielumi bija vidējais Ārsta vispārējā vērtējuma (Physicians Global Assessment; PGA) punktu skaits un Vidējais Mērķa sasniegšanas skalas (Goal Attainment Scaling; GAS) punktu skaits 4. nedēļā. Pacientus novēroja vismaz 12 nedēļas pēc ārstēšanas, bet ne ilgāk par 28 nedēļām. Pabeidzot šo pētījumu, pacientiem piedāvāja piedalīties nemaskētā pētījuma pagarinājumā (pētījums Y-55-52120-147).

MAS pārmaiņa, salīdzinot ar sākumstāvokli, 4. nedēļā un 12. nedēļā, PGA un GAS 4. nedēļā un 12. nedēļā (ITT populācija)

Parametrs

Placebo

(N=77)

DYSPORT

10 V/kg/kāja

(N=79)

15 V/kg/kāja

(N=79)

Potītes apvidus MAS punktu skaita vidējā LS pārmaiņa, salīdzinot ar sākumstāvokli
4. nedēļa -0,5 -0,9 ** -1,0 ***
12. nedēļa -0,5 -0,8 * -1,0 ***
PGA atbildes reakcijas pret ārstēšanu LS vidējais punktu skaits [b]
4. nedēļa 0,7 1,5 *** 1,5 ***
12. nedēļa 0,4 0,8 * 1,0 **
LS vidējais GAS punktu skaits [a]
4. nedēļa 46,2 51,5 *** 50,9 **
12. nedēļa 45,9 52,5 *** 50,5 *

* p≤ 0,05; **p≤ 0,003; *** p≤ 0,0006, salīdzinot ar placebo; LS=mazākais kvadrants

[a] GAS punktu skaits nosaka progresēšanu mērķa virzienā, kas izvēlēts sākotnēji no 12 kategoriju saraksta. Pieci biežāk izvēlētie mērķi bija iešanas uzlabošanās (70,2%), līdzsvara uzlabošanās (32,3%), retāki kritieni (31,1%), retāka paklupšana (19,6%) un lielāka izturība (17,0%)

Novēroja potītes apvidū piestiprināto pēdas saliecējmuskuļu spasticitātes mazināšanos, vērtējot pēc Tardieu skalas. Spasticitātes pakāpe (Y) 4. nedēļā un 12. nedēļā mazinājās statistiski ticami, salīdzinot ar placebo, gan 10 V/kg/kājā, gan 15 V/kg/kājā DYSPORT terapijas grupā, un atdures leņķis (angle of catch; Xv3) 10 V/kg/kājā DYSPORT grupā 12. nedēļā un 15 V/kg/kājā DYSPORT grupā gan 4. nedēļā, gan 12. nedēļā bija nozīmīgs.

Abās DYSPORT terapijas grupās – 10 V/kg/kājā un 15 V/kg/kājā – 4. nedēļā salīdzinājumā ar placebo novēroja nozīmīgu Novērojumu gaitas skalas (Observational Gait Scale; OGS) kopējā punktu skaita uzlabošanos, salīdzinot ar sākumstāvokli. Statistiski ticami lielākai pacientu daļai 4. un 12. nedēļā terapija bija iedarbīga, OGS vērtējot sākotnējo pēdas kontaktu.

Vecāki aizpildīja slimībai specifisku cerebrālās triekas moduli Pediatriskās Dzīves kvalitātes aptaujā. Konstatēja statistiski ticamu nespēka mazināšanos, salīdzinot ar sākumstāvokli, 12. nedēļā DYSPORT 10 V/kg/kājā un 15 V/kg/kājā terapijas grupās, salīdzinot ar placebo. Citās apakšskalās nenovēroja nekādu citu statistiski ticamu uzlabošanos.

Pabeidzot šo pētījumu, 216 pacienti iesaistījās nemaskētā pagarinājuma pētījumā (Y 55 52120-147), kurā viņi varēja saņemt atkārtotu ārstēšanu atkarībā no klīniskās nepieciešamības. Injekcijas varēja veikt distālajos (gastrocnemius, soleus un tibialis posterior) un proksimālajos (paceles un gūžas pievilcēju) muskuļos, varēja veikt arī vairāku līmeņu injekcijas. Efektivitāti novēroja atkārtotajos ārstēšanas ciklos līdz 1 gadam, vērtējot pēc MAS, PGA un GAS.

5.2. Farmakokinētiskās īpašības

Farmakokinētikas pētījumi ar botulīna toksīnu dzīvniekiem rada problēmas tā stiprās darbības, mazās izmantojamās devas, savienojuma lielās molekulārās masas dēļ un tādēļ, ka grūti iezīmēt toksīnu, kas izraisa pietiekami specifisku darbību. Pētījumos ar I125 iezīmētu toksīnu pieradīts, ka saistīšanās ar receptoriem ir specifiska un piesātināma, un liels toksīna receptoru blīvums veicina spēcīgu iedarbību. Deva un atbildreakcijas laiks pērtiķiem liecina, ka, lietojot mazas devas, iedarbības laiks kavējas par 2 - 3 dienām un maksimālā iedarbība ir 5 - 6 dienas pēc injekcijas. Darbības ilgums, novērtējot acu simptomu un muskuļu paralīzes pārmaiņas, bija 2 nedēļas – 8 mēneši. Līdzīgs rezultāts novērots arī cilvēkam un skaidrojams ar toksīna saistīšanos, iekļūšanu sinapsē un neiromuskulārās sinapses pārmaiņām.

5.3. Preklīniskie dati par drošumu

Hroniskas toksicitātes pētījumā, kas tika veikts ar žurkām, lietojot 12 vienības uz dzīvnieku, nebija nekādu sistēmiskas toksicitātes pazīmju. Reproduktīvās toksicitātes pētījumi ar žurkām un trušiem grūtniecības stāvoklī, kuriem ikdienā veiktas A tipa Clostridium botulinum toksīna – hemaglutinīna kompleksa intramuskulāras injekcijas, lietojot devas 79 vienības/kg žurkām un 42 vienības/kg trušiem, neuzrādīja embrionālo/augļa toksicitāti. Smaga mātes toksicitāte, kas saistīta ar implantācijas zaudēšanu, tika novērota, lietojot lielas devas abām sugām. A tipa Clostridium botulinum toksīns – hemaglutinīna komplekss neuzrādīja teratogēnisku aktivitāti ne žurkām ne trušiem, un nekādā iedarbība netika novērota pirms un pēcdzemdību pētījumā ar F1 paaudzi žurkām. Tēviņu un mātīšu auglība samazinājās, sakarā ar samazinātu pārošanos, kas sekoja muskuļu paralīzei, lietojot lielas devas.

Juvenīlās toksitātes pētījumā ar žurkām, kuras tika ārstētas katru nedēļu, no to atšķiršanas no mātes brīža 21. pēcdzemdību dienā līdz 13 nedēļu vecumam, salīdzinot ar 2 gadus veciem bērniem līdz jauniešu vecumam (11 injekcijas vairāk kā 10 nedēļu laikā, līdz kopējai devai aptuveni 33V/kg), neuzrādīja nelabvēlīgu ietekmi uz postnatālo attīstību (tostarp skeleta novērtēšanu), reproduktīvo, neiroloģisko un neirobiheivoriālo attīstību.

Iedarbība vairošanās, juvenīlās un hroniskas toksicitātes neklīniskajos pētījumos ir ierobežota injicēto muskuļu maiņā, kas saistīta ar A tipa Clostridium botulinum toksīna – hemaglutinīna kompleksa darbības mehānismu.

Nav tikuši novēroti acu kairinājuma gadījumi pēc A tipa Clostridium botulinum toksīna – hemaglutinīna kompleksa injicēšanas acī trušiem.

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA

6.1. Palīgvielu saraksts

Cilvēka albumīns

Laktoze

6.2. Nesaderība

Šīs zāles nedrīkst atšķaidīt ar citām zālēm, izņemot tās, kas minētas 4.2. apakšpunktā. Nav veikti nesaderības pētījumi ar citām zālēm, izņemot tām, kas minētas 4.2. apakšpunktā.

6.3. Uzglabāšanas laiks

2 gadi

Pēc zāļu atšķaidīšanas kontrolētos un aseptiskos apstākļos tās var uzglabāt 24 stundas 2 - 8 °C

temperatūrā.

No mikrobioloģiskā viedokļa zāles jāizlieto nekavējoties. Ja tās netiek izlietotas nekavējoties, par uzglabāšanas laiku un apstākļiem pirms lietošanas ir atbildīgs lietotājs.

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi

Neatvērti flakoni jāuzglabā 2 - 8 °C temperatūrā. Dysport jāuzglabā ledusskapī slimnīcā, kurā tiks veiktas injekcijas, zāles nedrīkst dot pacientam uzglabāšanai.

Pirms lietošanas atšķaidītu Dysport var uzglabāt ledusskapī (2 - 8°C temperatūrā) 24 stundas, ja atšķaidīšana veikta kontrolētos un aseptiskos apstākļos. Dysport nedrīkst sasaldēt.

6.5. Iepakojuma veids un saturs

3 ml 1. klases stikla flakoni. 13 mm hlorbutila liofilizēti aizbāžņi, kas pārklāti ar 13 mm gofrētu alumīnija vāciņu, kam centrā ir atvere. 1 vai 2 flakonu iepakojumi. Visi iepakojuma lielumi var nebūt pieejami tirgū.

6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos

Tūlīt pēc ievadīšanas pacientam Dysport daļa, kas palikusi flakonā vai šļircē, jāinaktivē ar atšķaidītu hipohlorīta šķīdumu (1% hlora). Pēc tam visi priekšmeti jāiznīcina saskaņā ar slimnīcās ierasto kārtību.

Izšļakstījies Dysport jāuzslauka ar atšķaidītā hipohlorīta šķīdumā samitrinātu absorbējošu audumu.

7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

IPSEN PHARMA

65, quai Georges Gorse

92100 Boulogne Billancourt, Francija

8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(I)

00-0352

9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS / PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

Reģistrācijas datums: 2000. gada 12. aprīlis

Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2011. gada 1. februāris

10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS

02/2019