Berotec N 100 mikrogrami/devā aerosols inhalācijām, zem spiediena, šķīdums
Uzglabāt temperatūrā līdz 25°C. Aizsargāt no tiešas saules gaismas, karstuma un sala.
Fenoteroli hydrobromidum
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Maks. cenu diapazons
€ ar PVN
4.88 €
00-0611-01
00-0611
Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG, Germany
24-MAY-11
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
100 mikrogrami/devā
Aerosols inhalācijām, zem spiediena, šķīdums
Ir apstiprināta
Boehringer Ingelheim International GmbH, Germany
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
LIETOŠANAS INSTRUKCIJA: INFORMĀCIJA LIETOTĀJAM
BEROTEC N 100 mikrogrami/devā aerosols inhalācijām, zem spiediena, šķīdums
Fenoteroli hydrobromidum
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.
- Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
- Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.
- Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir BEROTEC un kādam nolūkam to lieto
2. Kas Jums jāzina pirms BEROTEC lietošanas
3. Kā lietot BEROTEC
4. Iespējamās blakusparādības
5. Kā uzglabāt BEROTEC
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir BEROTEC un kādam nolūkam to lieto
BEROTEC aktīvā viela fenoterols pieder zāļu grupai, ko sauc par “selektīviem bēta-2-adrenoreceptoru agonistiem”. Fenoterols paplašina Jūsu elpceļus, tāpēc ir lietojams astmas lēkmju laikā un citos gadījumos, kad atgriezeniski sašaurināti elpceļi. BEROTEC pēc inhalācijas sāk darboties ātri, tādēļ ir efektīvs arī akūtu astmas lēkmju gadījumos.
BEROTEC lieto bronhu paplašinošai ārstēšanai akūtu astmas lēkmju un citu stāvokļu ar atgriezenisku elpceļu sašaurināšanos, īpaši hroniska obstruktīva bronhīta gadījumā, un fiziskas slodzes inducētas astmas profilaksei. Ja Jums ir astma vai elpceļu slimība, kas reaģē uz steroīdiem, Jūsu ārsts var Jums papildus nozīmēt arī pretiekaisuma terapiju.
2. Kas Jums jāzina pirms BEROTEC lietošanas
Nelietojiet BEROTEC šādos gadījumos:
- ja Jums ir alerģija (paaugstināta jutība) pret aktīvo vielu fenoterolu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;
- ja Jums ir paātrināta sirdsdarbība;
- ja Jums ir sirds slimība, ko sauc par hipertrofisku obstruktīvu kardiomiopātiju.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms BEROTEC lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu
- ja nesen pārciests miokarda infarkts (sirds lēkme);
ja Jums ir cukura diabēts;
- ja Jums ir sirds vai asinsvadu slimība;
- ja Jums ir smaga sirds slimība: ja parādās sāpes krūtīs vai citi simptomi, kas liecina par sirds slimības pasliktināšanos: nekavējoties jākonsultējas ar ārstu;
- ja Jums ir feohromocitoma (labdabīgs virsnieru audzējs);
ja Jums ir hipertireoze (pastiprināta vairogdziedzera darbība);
ja Jūs lietojat citus selektīvus bēta-2-adrenoreceptoru agonistus: to var darīt tikai rūpīgas medicīniskas uzraudzības apstākļos. Elpceļus paplašinošas zāles, kas pieder zāļu grupai, ko sauc par„antiholīnerģiskiem līdzekļiem” (piem. Tiotropijs, Ipratropijs), var inhalēt vienlaicīgi.
Konsultējieties ar ārstu, ja Jums:
- pēc inhalācijas rodas pēkšņs elpas trūkums: BEROTEC lietošana nekavējoties jāpārtrauc un jākonsultējas ar ārstu, jo tas var būt dzīvībai bīstami. Ārsts Jums nozīmēs alternatīvu terapiju;
- parādās tādi simptomu kā elpas trūkums un sāpes krūtīs: jo šie simptomi var būt gan sirds, gan plaušu izraisīti un ārstam tie ir jāizvērtē;
- rodas apetītes trūkums, aizcietējumi, šķidruma uzkrāšanās vai tūskas kājās, neregulārs pulss vai muskuļu vājums: tas var liecināt par kālija trūkumu, īpaši, ja Jūs lietojat BEROTEC vienlaicīgi ar teofilīnu, kortikosteroīdiem vai diurētiķiem (urīndzenošām zālēm). Samazināts kālija līmenis izraisa neregulāru sirdsdarbību, īpaši, ja lietojat digoksīnu vai Jums ir pazemināts skābekļa līmenis asinīs. Var būt nepieciešams veikt speciālus piesardzības pasākumus (piem., asins analīzes);
- ir akūti un strauji pieaugoši elpošanas traucējumi (elpot kļūst aizvien grūtāk);
- elpošanas traucējumi turpinās vai pat pastiprinās: ir jāpārskata Jūsu ārstēšana. Var būt nepieciešama citu zāļu pievienošana Jūsu terapijai. Nekad nepalieliniet ieteikto devu, jo tas var radīt smagas blakusparādības.
Ja BEROTEC jālieto ilgstoši, ārsts var parakstīt Jums BEROTEC tikai akūtu simptomu novēršanai, nevis regulārai ārstēšanai. Ārsts var papildus nozīmēt pretiekaisuma līdzekļus vai palielināt to devu.
BEROTEC lietošana var dod pozitīvus fenoterola testa rezultātus neklīniskas ļaunprātīgas lietošanas gadījumos, kas attiecināmi uz sportisko rezultātu stimulēšanu (dopingu).
Citas zāles un BEROTEC
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Citas elpceļu paplašinošas zāles var pastiprināt BEROTEC efektu. Bēta-2-adrenoreceptoru agonistu, iekšķīgi lietojamo antiholīnerģisko zāļu un ksantīna atvasinājumu (piemēram, teofilīna) vienlaicīga lietošana arī var pastiprināt blakusparādības.
Kālija līmenis var vairāk pazemināties, ja Jūs lietojat BEROTEC vienlaicīgi ar teofilīnu, kortikosteroīdiem vai diurētiķiem (urīndzenošām zālēm), skatīt “Brīdinājumi un piesardzība lietošanā”.
Dažas paaugstināta asinsspiediena ārstēšanai domātas zāles („Bēta blokatori”) neitralizē BEROTEC darbību.
Ir svarīgi informēt ārstu, ja lietojat zāles depresijas ārstēšanai (monoamīnu oksidāzes inhibitorus vai tricikliskos antidepresantus). Bēta-2 adrenoreceptoru agonistu šādos gadījumos jālieto piesardzīgi, jo tā darbība var pastiprināties.
Halogenizētu ogļūdeņražu anestēzijas līdzekļu inhalācijas – tādu kā halotāna, trihloretilēna un enflurāna ieelpošana var pastiprināt bēta-2 adrenoreceptoru agonistu iedarbību uz sirdi - izraisīt neregulāru sirdsdarbību.
Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Lai arī ne-klīniskie pētījumi ar dzīvniekiem un pieredze cilvēkiem neuzrāda kaitīgu fenoterola hidrobromīda farmakoloģisko ietekmi uz augli, tomēr Jūs drīkstat lietot BEROTEC grūtniecības laikā tikai tad, ja ārsts to uzskata par nepieciešamu. Tas īpaši attiecas uz pirmo trimestri un pirmsdzemdību periodu (BEROTEC var kavēt dzemdes kontrakcijas).
Ne-klīniskajos pētījumos ar dzīvniekiem pierādīts, ka fenoterola hidrobromīds izdalās mātes pienā. Tādēļ Jūs drīkstat lietot BEROTEC barošanas ar krūti laikā tikai tad, ja ārsts to uzskata par nepieciešamu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Nav veikti pētījumi, lai novērtētu ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.Tomēr BEROTEC lietošanas laikā Jums var rasties tādi nelabvēlīgi efekti kā reibonis.
3. Kā lietot BEROTEC
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums stāstījis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Ārsts pielāgos tieši Jūsu vajadzībām nepieciešamo devu. Ja nav norādīts citādi, pieaugušiem un bērniem no 6 gadu vecuma ieteicamas šādas devas:
Akūtām astmas lēkmēm un citiem stāvokļiem ar atgriezenisku elpceļu sašaurināšanos
Lietojiet 1 inhalāciju. Vairumā gadījumos tas ir pietiekami, lai strauji samazinātu simptomu intensitāti. Smagākos gadījumos, ja elpošana nav ievērojami uzlabojusies pēc 5 minūtēm, var ieelpot vēl otru inhalāciju, maksimāli pieļaujamas 8 inhalācijas dienā.
Ja lēkme nav norimusi pēc 2 inhalācijām, Jums nekavējoties jāsazinās ar savu ārstu vai jādodas uz tuvāko slimnīcu.
Fiziskas slodzes izraisītas astmas profilaksei
1 – 2 inhalācijas pirms fiziskas slodzes, maksimāli pieļaujamas 8 inhalācijas dienā.
Lietošana bērniem un pusaudžiem
Bērni BEROTEC drīkst lietot tikai saskaņā ar ārsta norādījumiem un pieaugušo uzraudzībā.
Lietošanas pamācība
Berotec N 100 mikrogrami/devā aerosola inhalācijām, zem spiediena, šķīduma pareiza lietošana ir ļoti būtiska sekmīgai terapijai.
Uzsākot lietot jaunu aerosola pudelīti, pirms pirmās lietošanas divreiz nospiediet ventili.
Katru lietošanas reizi stingri jāievēro šāda darbību secība:
Noņemiet aizsargvāciņu.
Veiciet pilnu izelpu.
Turiet inhalatoru tā, kā parādīts 1. attēlā un sakļaujiet lūpas ap iemutni.
Bultai un aerosola baloniņa pamatnei jābūt pavērstām uz augšu.
EMBED MSDraw \* MERGEFORMAT(1. attēls)
Vienlaicīgi ieelpojot, cik dziļi vien iespējams, nospiediet aerosola baloniņa pamatni; tādējādi Jūs no baloniņa saņemiet vienu zāļu devu. Dažas sekundes aizturiet elpu, tad izņemiet iemutni no mutes un izelpojiet. Ja nepieciešama otra deva, atkārtojiet darbības 2.-4.
Pēc lietošanas uzlieciet aizsargvāciņu.
Ja inhalators nav ticis lietots trīs dienas, tad pirms lietošanas vienreiz jānospiež ventilis.
Aerosola baloniņš nav caurspīdīgs, tādēļ nav iespējams redzēt, kad tas ir tukšs. Inhalators satur 200 devas. Pēc tam, kad šīs devas ir izlietotas, joprojām var likties, ka baloniņā ir neliels daudzums šķidruma. Tomēr inhalators ir jānomaina pret jaunu, jo, turpinot to lietot, Jūs varat nesaņemt pareizo zāļu daudzumu.
Zāļu daudzumu savā inhalatorā Jūs varat pārbaudīt šādā veidā:
Izņemiet baloniņu no plastmasas iemutņa un ielieciet to ūdens trauciņā. Zāļu daudzumu baloniņā var novērtēt pēc tā stāvokļa ūdenī (skatīt 2. attēlu).
(2. attēls)
(empty- tukšs; ¼ full- ¼ pilns; ½ full- ½ pilns; ¾ full or more- ¾ vai vairāk pilns)
Iemutnis vienmēr jāuztur tīrs, to drīkst mazgāt ar siltu ūdeni. Ja mazgā ar ziepēm vai citu deterģentu, tad iemutnis pēc tam rūpīgi jānoskalo ar tīru ūdeni.
Tīriet savu inhalatoru vismaz vienreiz nedēļā. Ir svarīgi iemutni vienmēr uzturēt tīru, lai tajā neuzkrājas zāļu pārpalikumi un nenobloķē iemutņa izeju.
Uzsākot tīrīšanu, vispirms noņemiet vāciņu un izņemiet flakonu no inhalatora. Skalojiet siltu ūdeni cauri inhalatoram, kamēr zāļu pārpalikumi vai netīrumi ir izskaloti.
3. zīmējums
Pēc tīrīšanas izkratiet inhalatoru un žāvējiet to istabas temperatūrā, nelietojiet sildierīces. Kad iemutnis ir sauss, ievietojiet atpakaļ flakonu un uzlieciet vāciņu.
4. zīmējums
BRĪDINĀJUMS
Plastmasas iemutnis ir konstruēts īpaši BEROTEC N 100 mikrogrami/devā aerosola inhalācijām, zem spiediena, šķīduma lietošanai, lai nodrošinātu pareizu zāļu devu katrā lietošanas reizē. Šo iemutni nedrīkst lietot, lai inhalētu jebkuru citu dozētu aerosolu. Tāpat kā, nav pieļaujama jebkāda cita kā vienīgi BEROTEC N 100 mikrogrami/devā aerosola inhalācijām, zem spiediena, šķīduma iepakojumam pievienotā iemutņa lietošana šī aerosola inhalēšanai.
Aerosola baloniņā ir augsts spiediens, tādēļ to nedrīkst mēģināt atvērt vai arī pieļaut tā sasilšanu virs 500C.
Ja esat lietojis BEROTEC vairāk nekā noteikts
Ja esat lietojis BEROTEC vairāk nekā noteikts, jautājiet padomu savam ārstam vai farmaceitam. Pārdozēšanas gadījumā var sagaidīt tos simptomus, kurus nosaka pārmērīga zāļu lietošana. Sagaidāmie simptomi ir uzskaitīti blakusparādību sadaļā. No tiem visizteiktākie ir paātrināta sirdsdarbība, sirdsklauves, trīce, asinsspiediena izmaiņas, pulsa spiediena pieaugums, sāpes krūšu kurvī, neregulāra sirdsdarbība un piesarkums. Gadījumos, kad pārsniegtas BEROTEC apstiprināto indikāciju ieteicamās devas, novērota arī metaboliska acidoze un samazināts kālija līmenis asinīs.
Ja esat aizmirsis lietot BEROTEC
Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu.
Ja pārtraucat lietot BEROTEC
Ja Jūs pārtrauksiet lietot BEROTEC, slimības simptomi var atjaunoties vai pat pasliktināties. Tādēļ Jums jālieto BEROTEC tik ilgi, cik ārsts norādījis. Vienmēr runājiet ar ārstu pirms pārtraucat lietot BEROTEC.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet savam ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Bieži (skar 1 līdz 10 lietotājus no 100)
trīce
klepus
Retāk (skar 1 līdz 10 lietotājus no 1000)
inhalācijas radīts elpceļu sašaurinājums
samazināts kālija līmenis asinīs, ieskaitot nopietnus gadījumus
satraukums
neregulāra sirdsdarbība
slikta dūša
vemšana
nieze
Nav zināmi: nevar noteikt pēc pieejamiem datiem
paaugstināta jutība (alerģiska tipa reakcijas)
nervozitāte
galvassāpes
reibonis
paātrināta sirdsdarbība
sirdsklauves
nepietiekama asins piegāde sirdij
rīkles kairinājums
svīšana
ādas reakcijas: izsitumi, nātrene
muskuļu sāpes
muskuļu krampji
muskuļu vājums
sistoliskā asinsspiediena paaugstināšanās un diastoliskā asinsspiediena samazināšanās
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv" www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt BEROTEC
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Uzglabāt temperatūrā līdz 250C.
Sargāt no tiešas saules gaismas, karstuma un sala.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes pēc “EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko BEROTEC satur
Aktīvā viela ir fenoterola hidrobromīds (Fenoteroli hydrobromidum). 1 deva satur 100 mikrogramus fenoterola hidrobromīda.
Citas sastāvdaļas ir nesējgāze 1.1.1.2 – tetrafluoretāns (HFA 134a),
citas palīgvielas: bezūdens citronskābe, attīrīts ūdens, bezūdens etilspirts.
BEROTEC ārējais izskats un iepakojums
Metālisks flakons ar dozējošu vārstuli, 10 ml/200 devas.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
Boehringer Ingelheim International GmbH
Binger Str. 173
D-55216 Ingelheim am Rhein
Vācija
Ražotājs
Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co.KG
Binger street 173
D- 55216 Ingelheim am Rhein
Vācija
Lai saņemtu papildus informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:
Boehringer Ingelheim RCV GmbH & Co KG
Latvijas filiāle
Tel: +371 67240011
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 05/2018
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv" http://www.zva.gov.lv
------------------------------------------------------------------------------------------
Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem:
Pārdozēšana
Simptomi
Pārdozēšanas gadījumā var sagaidīt to simptomu parādīšanos, kurus nosaka pārmērīga bēta-adrenerģiskā stimulācija, ieskaitot zināmo farmakoloģisko efektu – t.i. jebkura no tiem simptomiem, kas atrodami blakusparādību sarakstā pastiprināšanos. No tiem visizteiktākie ir tahikardija, sirdsklauves, trīce, hipertensija, hipotensija, pulsa spiediena pieaugums, angināla rakstura sāpes, aritmijas un piesarkums. Gadījumos, kad pārsniegtas Berotec apstiprināto indikāciju ieteicamās devas, novērota arī metaboliskā acidoze.
Terapija
BEROTEC lietošana jāpārtrauc. Jāapsver metaboliskās acidozes un elektrolītu monitorēšana.
Sedatīvu līdzekļu lietošana un, smagos gadījumos, intensīvā terapija var būt nepieciešama.
Bēta receptorus bloķējošas vielas, vēlams - β1 selektīvas, ir piemērotas kā specifiskie antidoti; tomēr jāpatur prātā bronhu obstrukcijas pastiprināšanās iespēja, un tādēļ to devas īpaši piesardzīgi jāregulē bronhiālās astmas pacientiem.
SASKAŅOTS ZVA 31-05-2018
PAGE
PAGE 1
CCDS 0237-04
ZĀĻU APRAKSTS
ZĀĻU NOSAUKUMS
BEROTEC N 100 mikrogrami/devā aerosols inhalācijām, zem spiediena, šķīdums
KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
1 ieelpojamā deva (viena inhalācija) satur 100 mikrogramus
fenoterola hidrobromīdu (Fenoteroli hydrobromidum)
Palīgviela ar zināmu iedarbību: etilspirts.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt apakšpunktā 6.1.
ZĀĻU FORMA
Aerosols inhalācijām, zem spiediena, šķīdums.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Akūtu astmas lēkmju un citu stāvokļu ar atgriezenisku elpceļu sašaurināšanos – piemēram hroniska obstruktīva bronhīta simptomātiska ārstēšana. Pacientiem ar astmas lēkmēm, vai uz steroīdiem reaģējošu hronisku obstruktīvu plaušu saslimšanu (HOPS), ir jāapsver vienlaicīgas pretiekaisuma terapijas nepieciešamība.
Fiziskas slodzes inducētas astmas profilakse.
4.2. Devas un lietošanas veids
Akūtām astmas lēkmēm un citu stāvokļu ar atgriezenisku elpceļu sašaurināšanos gadījumos
Vairumā gadījumos 1 inhalācija ir pietiekama, lai strauji samazinātu simptomu intensitāti; ja elpošana nav ievērojami uzlabojusies 5 minūšu laikā, var ieelpot vēl otru inhalāciju, nepārsniedzot kopējo dienas devu- 8 devas. Ja lēkme nav norimusi pēc 2 devām, var būt nepieciešamība ieelpot turpmākas zāļu devas. Šādos gadījumos pacientam jāiesaka sazināties ar savu ārstu vai arī apmeklēt tuvāko slimnīcu nekavējoties (skatīt apakšpunktu „Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā”).
Fiziskas slodzes inducētas astmas profilaksei
1 – 2 inhalācijas pirms fiziskas slodzes, līdz maksimālajam dienas kopējam daudzumam 8 inhalācijām.
Pediatriskā populācija
Bērni BEROTEC 100 mkg aerosolu inhalācijām drīkst lietot tikai saskaņā ar ārsta norādījumiem, un pieaugušo uzraudzībā.
Lietošanas veids
Veiksmīgai terapijai ļoti svarīga ir aerosola inhalācijām, zem spiediena, šķīduma pareiza lietošana.
Uzsākot lietot jaunu inhalatoru pirms pirmās lietošanas divreiz nospiediet ventili.
Pirms katras lietošanas reizes stingri jāievēro šāda darbību secība:
Noņemiet aizsargvāciņu.
Veiciet pilnu izelpu.
1.zīmējums
Turiet inhalatoru tā kā parādīts 1. zīmējumā un sakļaujiet lūpas ap iemutni.
Bultai un aerosola baloniņa pamatnei jābūt pavērstām uz augšu.
Atbrīvojiet vienu aerosola devu nospiežot aerosola baloniņa pamatni, un vienlaicīgi ieelpojiet cik dziļi vien iespējams. Dažas sekundes aizturiet elpu, tad izņemiet iemutni no mutes un izelpojiet.
Ja otra deva ir nepieciešama, atkārtojiet darbības 2.- 4.
Pēc lietošanas uzlieciet aizsargvāciņu.
Ja aerosols inhalācijām nav ticis lietots trīs dienas, tad pirms lietošanas vienreiz ir jānospiež ventilis.
Aerosola baloniņš nav caurspīdīgs, un tādēļ nav iespējams redzēt kad tas ir tukšs. Inhalators satur 200 devas. Pēc tam, kad šīs devas ir izlietotas, joprojām var likties, ka inhalatorā ir neliels daudzums šķidruma. Tomēr aerosols ir jānomaina pret jaunu, jo, turpinot to lietot, Jūs variet nesaņemt pareizo zāļu daudzumu.
Zāļu daudzumu inhalatorā Jūs variet pārbaudīt šādā veidā:
Noņemiet plastmasas iemutni no inhalatora un ielieciet to ūdens trauciņā. Zāļu daudzumu inhalatorā var novērtēt atkarībā no tā stāvokļa ūdenī (skat 2. zīmējumu).
2.zīmējums
(empty- tukšs; ¼ full- ¼ pilns; ½ full- ½ pilns; ¾ full or more- ¾ vai vairāk pilns)
Tīriet savu inhalatoru vismaz vienreiz nedēļā. Ir svarīgi iemutni vienmēr uzturēt tīru un nodrošināt, ka zāļu pārpalikumi nav sastājušies un nebloķē iemutņa izeju.
Uzsākot tīrīšanu, vispirms noņemiet vāciņu un izņemiet flakonu no inhalatora. Skalojiet siltu ūdeni cauri inhalatoram, kamēr zāļu pārpalikumi vai netīrumi ir izskaloti.
3. zīmējums
Pēc tīrīšanas izkratiet inhalatoru un žāvējiet to istabas temperatūrā, nelietojiet sildierīces. Kad iemutnis ir sauss, ievietojiet atpakaļ flakonu un uzlieciet vāciņu.
4. zīmējums
BRĪDINĀJUMS
Plastmasas iemutnis ir konstruēts īpaši BEROTEC N 100 mkg aerosola inhalācijām, zem spiediena, šķīduma lietošanai, lai nodrošinātu pareizu zāļu devu katrā lietošanas reizē. Šo iemutni nedrīkst lietot, lai inhalētu jebkuru citu dozētu aerosolu. Tāpat nav pieļaujama jebkāda cita kā vienīgi BEROTEC N 100 mkg aerosola inhalācijām, zem spiediena, šķīduma iesaiņojumā atrodamā iemutņa lietošana, lai veiktu šī aerosola inhalācijas.
Aerosola baloniņā ir augsts spiediens, un tādēļ to nedrīkst mēģināt atvērt, vai arī pieļaut tā sasilšanu virs 500C.
4.3. Kontrindikācijas
BEROTEC ir kontrindicēts pacientiem ar:
hipertrofisku obstruktīvu kardiomiopātiju
tahiaritmiju
paaugstinātu jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Šādās situācijās BEROTEC N 100 mkg drīkst lietot tikai pēc rūpīgas riska/pozitīvā efekta novērtējuma, īpaši gadījumos, kad jālieto devas, kas augstākas par ieteicamajām:
neadekvāti kontrolēts cukura diabēts
nesens miokarda infarkts
smagas organiskas sirds vai asinsvadu slimības
hipertireoze
feohromocitoma
Paradoksālas bronhospazmas
BEROTEC, tāpat kā citu inhalējamo zāļu lietošanas laikā var rasties dzīvībai bīstama paradoksāla bronhospazma. Ja paradoksāla bronhospazma rodas, BEROTEC lietošana nekavējoties jāpārtrauc un jāuzsāk alternatīva terapija.
Kardiovaskulāri efekti
Simpatomimētiskas zāles, tostarp BEROTEC, var iedarboties uz sirds un asinsvadu sistēmu. Pēcreģistrācijas un publicētās literatūras dati sniedz pierādījumus miokarda išēmijas saistībai ar bēta agonistu lietošanu. Pacienti ar smagu sirds slimību (piemēram, sirds išēmisko slimību, aritmiju vai smagu sirds mazspēju), kuri lieto BEROTEC, jābrīdina vērsties pēc medicīniskas palīdzības, ja viņiem ir sāpes krūtīs vai citi sirds slimības pasliktināšanās simptomi. Jāvērš uzmanība tādu simptomu vērtēšanai kā aizdusa un sāpes krūtīs, jo tiem var būt gan respiratoriska gan kardiāla izcelsme.
Hipokaliēmija
β2 agonistu terapija var radīt potenciāli smagu hipokaliēmiju. Īpaša piesardzība jāievēro smagas astmas gadījumā, jo šo efektu var pastiprināt vienlaicīga terapija ar ksantīnu derivātiem, glikokortikoīdiem un diurētiķiem. Bez tam hipoksija var pastiprināt hipokaliēmijas efektu uz sirds ritmu. Hipokaliēmija var radīt paaugstinātu aritmiju noslieci digoksīnu lietojošiem pacientiem. Šādās situācijās ieteicams monitorēt plazmas kālija līmeni.
Strauji pieaugošs elpas trūkums
Jāvērš pacientu uzmanība uz to, ka akūtu un strauji pieaugošu elpošanas traucējumu gadījumā ir nepieciešama tūlītēja ārsta konsultācija.
Īpaši brīdinājumi regulāras lietošanas gadījumos:
Regulāras zāļu lietošanas vietā ieteicamāka ir simptomātiska terapija.
Pacientiem ir jāapsver vienlaicīgas pretiekaisuma terapijas pievienošanas, vai pastiprināšanas nepieciešamība, lai kontrolētu elpceļu iekaisumu un novērstu ilgākā laikposmā iespējamā plaušu bojājuma rašanos.
Ja bronhu obstrukcija pastiprinās, tad β2 agonistu zāļu tādu kā BEROTEC devu vienkārša palielināšana pāri ieteikto dienas devu apjomam uz ilgākiem laikposmiem nav pareiza, un var izrādīties bīstama. BEROTEC un citu β2 agonistus saturošu zāļu lietošana aizvien pieaugošās devās, lai kontrolētu bronhu obstrukcijas simptomus, var liecināt par slimības gaitas kontroles pasliktināšanos. Šādā situācijā, lai novērstu potenciāli dzīvību apdraudošu kontroles zudumu pār slimības gaitu, ir jāpārskata pacienta terapijas plāns, īpašu vērību veltot pretiekaisuma terapijas ar inhalējamiem kortikosteroīdiem adekvātumam.
Vienlaicīga lietošana ar simpatomimētiskiem un antiholīnerģiskiem bronhodilatatoriem
Citus simpatomimētiskus bronhodilatatorus drīkst lietot kopā ar BEROTEC tikai medicīniskas uzraudzības apstākļos (skatīt 4.5. apakšpunktu). Taču antiholīnerģiskus bronhodilatatorus drīkst lietot vienlaicīgi.
Laboratorijas testu vai citu diagnostisku izmeklējumu novirzes
BEROTEC lietošana var dod pozitīvus fenoterola testa rezultātus neklīniskas ļaunprātīgas lietošanas gadījumos, kas attiecināmi uz sportisko rezultātu stimulēšanu (dopingu).
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Citi bēta-adrenerģiskie, antiholīnerģiskie un ksantīnu derivātu (tādi kā teofilīns) medikamenti var pastiprināt fenoterola efektu. Citu bēta-mimētiķu, antiholīnerģisko vielu ar sistēmisku efektu un ksantīna derivātu (piem. teofilīna) vienlaicīga lietošana var pastiprināt nelabvēlīgas blakusparādības.
Bēta-agonistu inducētu hipokaliēmiju var pastiprināt vienlaicīga ksantīna derivātu, kortikosteroīdu un diurētisko līdzekļu lietošana. Tam jāpievērš īpaša uzmanība, ārstējot pacientus ar smagu elpceļu nosprostojumu (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Vienlaicīgi lietojot bēta-blokatorus var notikt potenciāli nopietna bronhodilatācijas samazināšanās.
Bēta adrenerģiskos agonistus pacientiem, kuri tiek ārstēti ar monoamīnu oksidāzes inhibitoriem, vai tricikliskajiem antidepresantiem, var nozīmēt tikai ļoti piesardzīgi, jo šādā situācijā bēta-agonistu darbība var pastiprināties.
Halogenizētu ogļūdeņražu anestēzijas līdzekļu – tādu kā halotāna, trihloretilēna un enflurāna ieelpošana var pastiprināt bēta-agonistu kardiovaskulāros efektus.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Neklīnisko un pieejamo klīnisko novērojumu rezultātā nav konstatēta BEROTEC kaitīga iedarbība uz grūtniecību. Tomēr, vēlams ievērot parastos piesardzības pasākumus, kas nepieciešami, parakstot zāles grūtniecības laikā, jo īpaši pirmā trimestra laikā.
Jāņem vērā fenoterola inhibējošais iespaids uz dzemdes muskulatūras kontrakcijām.
Barošana ar krūti
Neklīniskie pētījumi rāda, ka fenoterols tiek ekskretēts krūts pienā. Zāļu drošums barošanas ar krūti laikā nav noteikts. Jāievēro piesardzība, nozīmējot BEROTEC sievietei, kura baro bērnu ar krūti.
Fertilitāte
Nav pieejami klīniskie dati par fenoterola ietekmi uz fertilitāti. Neklīniskajos pētījumos fenoterols neuzrāda nevēlamus efektus uz fertilitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu).
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Nav veikti pētījumi, lai novērtētu ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
Tomēr, pacienti jāinformē, ka klīniskajos pētījumos ziņots par reiboni BEROTEC lietošanas laikā. Tādēļ jābūt piesardzīgiem vadot transportlīdzekli vai apkalpojot mehānismus.
4.8. Nevēlamas blakusparādības
Līdzīgi kā visi inhalatori, BEROTEC var radīt lokālu kairinājumu.
Nevēlamo blakusparādību biežuma iedalījums (MedDRA) ir šāds:
ļoti bieži (≥1/10);
bieži (≥1/100 līdz <1/10);
retāk (≥1/1000 līdz <1/100);
reti (≥1/10000 līdz <1/1000);
ļoti reti (<1/10000);
nav zināms (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
Imūnās sistēmas traucējumi
Nav zināms: paaugstinātas jutības reakcijas
Vielmaiņas un uztures traucējumi
Retāk: hipokaliēmija, ieskaitot smagu hipokaliēmiju
Psihiskie traucējumi
Retāk: satraukums
Nav zināms: nervozitāte
Nervu sistēmas traucējumi
Bieži: trīce
Nav zināms: galvassāpes, reibonis
Sirds funkcijas traucējumi
Retāk: aritmija
Nav zināms: miokarda išēmija, tahikardija, sirdsklauves
Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības
Bieži: klepus
Retāk: paradoksālas bronhospazmas
Nav zināms: rīkles kairinājums
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi
Retāk: slikta dūša, vemšana
Ādas un zemādas audu bojājumi
Retāk: nieze
Nav zināms: pastiprināta svīšana, ādas reakcijas kā izsitumi, nātrene
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi
Nav zināms: muskuļu krampji, mialģija, muskuļu vājums
Izmeklējumi
Nav zināms: sistoliskā asinsspiediena paaugstināšanās un diastoliskā asinsspiediena samazināšanās
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/risku attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīga, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv" www.zva.gov.lv
4.9. Pārdozēšana
Simptomi
Pārdozēšanas gadījumā var sagaidīt to simptomu parādīšanos, kurus nosaka pārmērīga bēta-adrenerģiskā stimulācija, ieskaitot zināmo farmakoloģisko efektu – t.i. jebkura no tiem simptomiem, kas atrodami blakusparādību sarakstā pastiprināšanos. No tiem visizteiktākie ir tahikardija, sirdsklauves, trīce, hipertensija, hipotensija, pulsa spiediena pieaugums, angināla rakstura sāpes, aritmijas un piesarkums.
Gadījumos, kad pārsniegtas BEROTEC apstiprināto indikāciju ieteicamās devas, novērota arī metaboliska acidoze un hipokaliēmija.
Terapija
BEROTEC lietošana jāpārtrauc. Jāapsver skābju – sārmu līdzsvara un elektrolītu monitorings.
Sedatīvu līdzekļu lietošana, un smagos gadījumos var būt nepieciešama intensīvā terapija.
Bēta receptorus bloķējošas vielas, vēlams - β1 selektīvas, ir piemērotas kā specifiskie antidoti; tomēr jāpatur prātā bronhu obstrukcijas pastiprināšanās iespēja, un tādēļ to devas īpaši piesardzīgi jāregulē bronhiālās astmas pacientiem.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: adrenerģiski līdzekļi obstruktīvu elpceļu slimību ārtēšanai. Selektīvi bēta adrenoreceptoru agonisti.
ATĶ kods: R03AC04
BEROTEC ir efektīvs bronhodilatators akūtas astmas un citu stāvokļu ar atgriezenisku elpceļu sašaurināšanos – piemēram hroniska obstruktīva bronhīta ar vai bez emfizēmas gadījumos. Pēc BEROTEC iekšķīgas lietošanas bronhodilatācija sākas dažu minūšu laikā un saglabājas līdz pat 8 stundām. Pie obstruktīvām plaušu slimībām bronhodilatācija notiek dažu minūšu laikā pēc fenoterola hidrobromīda inhalācijas un efekts turpinās 3 – 5 stundas.
Darbības mehānisms
Fenoterola hidrobromīds ir tiešas darbības simpatomimētisks aģents, kas savas terapeitiskās devas robežās selektīvi stimulē β2 receptorus. Pie augstākas devas sākas arī β1 receptoru stimulācija (piem. tokolīzes gadījumā). Zāļu piesaistīšanās pie β2 receptoriem caur Gs-proteīniem aktivizē adenilātciklāzi. Cikliskā adenozīnmonofosfāta (AMP) koncentrācijas pieaugums aktivizē proteīnkināzi A, kura fosforilē savus mērķa proteīnus gludās muskulatūras šūnās. Tas savukārt noved pie miozīna vieglo ķēžu kināzes fosforilēšanas, fosfoinositīda hidrolīzes inhibīcijas, un pie kalcija aktivizēto lielas vadītspējas kālija jonu kanālu atvēršanās. Ir daži pierādījumi, kas liecina par to, ka “maxi-K kanālus” var tiešā ceļā aktivizēt caur Gs proteīniem.
Farmakodinamiskā iedarbība
Fenoterols atslābina bronhu un asinsvadu gludo muskulatūru un aizsargā pret bronhus sašaurinošu stimulāciju, kā piemēram, pret histamīna, metaholīna, auksta gaisa un alergēnu (agrīnā fāze) stimulāciju. Tūlīt pēc inhalācijas tiek kavēta bronhus sašaurinošu un iekaisumu veicinošu mediatoru atbrīvošana no tuklajām šūnām. Pēc lielāku fenoterola devu lietošanas (0,6 mg) ir konstatēts mukociliārā klīrensa pieaugums.
Augstākas fenoterola koncentrācijas plazmā, kas biežāk pavada iekšķīgu vai intravenozu zāļu lietošanu, inhibē dzemdes kontraktilitāti. Pie augstākām devām konstatē arī metaboliskos efektus: paaugstinātā kālija ieplūšana, galvenokārt skeleta muskuļu šūnās, rada lipolīzi, glikogenolīzi, hiperglikēmiju un hipokaliēmiju. Bēta adrenerģiskie efekti uz sirdsdarbību, piemēram, kontraktilitātes un sirdsdarbības ātruma pieaugums, rodas pārsvarā fenoterola vaskulāro efektu dēļ, sirds β2 receptoru stimulācijas un supraterapeitiskās devās arī β1 receptoru stimulācijas rezultātā. Tāpat kā citu bēta-adrenerģisku līdzekļu lietošanas gadījumā, novērota QT intervāla pagarināšanās. Fenoterola aerosola inhalācijām, zem spiediena, šķīduma lietošanas gadījumos tie bija atsevišķi ziņojumi un novēroti tikai pie devām, kas pārsniedz rekomendētās. Tomēr, smidzinātāju (UDV, inhalācijas šķīdumu) lietošanas gadījumos sistēmiskā iedarbība varētu būt lielāka nekā lietojot aerosola inhalācijām, zem spiediena, šķīduma rekomendētās devās (attiecas uz devu un lietošanu). Klīniskais nozīmīgums vēl nav noskaidrots. Trīce ir visbiežāk novērotā bēta-agonistu blakusparādība.
Klīniskajos pētījumos konstatēts, ka fenoterols ir ļoti efektīvs izteikta bronhospazma gadījumā. Tas novērš bronhokonstrikciju kā atbildes reakciju uz dažādiem stimuliem – tādiem kā fiziska slodze, auksts gaiss un ātrā reakcija uz inhalētiem aeroalergēniem.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Fenoterola farmakokinētika tika pētīta zāles ievadot intravenozi, inhalējot un iekšķīgi lietojot. BEROTEC terapeitisko efektu panāk zāļu lokāla iedarbība uz elpceļiem. Tādējādi, zāļu koncentrācijai plazmā nav obligāti jākorelē ar bronhodilatējošo efektu.
Uzsūkšanās
Pēc inhalācijas, atkarībā no pielietotās inhalācijas metodes un sistēmas, apmēram 10 – 30% no aktīvās sastāvdaļas, kas atbrīvojas no aerosola, sasniedz apakšējos elpceļus. Atlikums paliek augšējos elpceļos un mutē, un pēc tam tiek norīts.
BEROTEC aerosola inhalācijām, zem spiediena, šķīduma inhalācijas gadījumā fenoterola absolūtā biopieejamība ir 18,7%. Turpmākā absorbcija no plaušām noris divfāziski. 30% no fenoterola hidrobromīda devas absorbējas strauji, un tā eliminācijas pusperiods ir 11 minūtes, 70% absorbcija noris lēni, un eliminācijas pusperiods ir 120 minūtes.
Maksimālā (ģeometriski vidējā) plazmas koncentrācija, lietojot vienreizēju 200 mkg fenoterola devu ar aerosolu inhalācijām, zem spiediena, šķīdumu (HFA-MDI), bija: Cmax 66,9 pg/ml, ar tmax 15 minūtes).
Pēc iekšķīgas ievades absorbējas apmēram 60% no fenoterola hidrobromīda devas. Absorbētā daļa ir pakļauta ekstensīvam pirmās pakāpes metabolismam, kā rezultātā zāļu biopieejamība pēc iekšķīgas lietošanas krītas līdz 1,5%. Tādējādi, pēc inhalācijas norītās aktīvā ingredienta daļas ietekme uz zāļu plazmas koncentrāciju ir niecīga.
Izkliede
Fenoterols plaši izplatās pa visu organismu. Pēc intravenozas ievades pie stabila stāvokļa (Vss) izkliedes tilpums ir 1,9-2,7 l/kg. Sistēmiski (i/v) ievadītais fenoterola hidrobromīds izvietojas plazmā saskaņā ar 3-nodalījumu farmakokinētiskā modeļa shēmu. Eliminācijas pusperiodi attiecīgi tα = 0,42 minūtes, tβ = 14,3 minūtes un tγ =3,2 stundas. Saistīšanās ar plazmas proteīniem ir 40 līdz 55%.
Biotransformācija
Fenoterols cilvēka organismā iziet ekstensīvu metabolismu konjugējoties par glukuronīdiem un sulfātiem.
Iekšķīgi lietota, fenoterola hidrobromīda metaboliskā transformācija noris gandrīz vienīgi sulfatācijas ceļā. Šī pamatsavienojuma metabolā inaktivācija sākas jau zarnu sieniņas šūnās.
Eliminācija
Biotransformācija, ieskaitot žults ekskrēcijas ceļu, sastāda lielāko (aptuveni 85%) klīrensa daļu
(1,1-1,8 l/min) pēc zāļu intravenozas ievadīšanas. Fenoterola renālais klīrenss (0,27 l/min) atbilst 15 % kopējā klīrensa no sistēmiski pieejamās devas. Ņemot vērā plazmas proteīniem piesaistīto devu, renālā klīrensa apmērs norāda, ka glomerulārai filtrācijai pievienojas arī fenoterola tubulārā filtrācija.
Kopējā urīnā izdalītā radioaktivitātes daļa pēc iekšķīgas un intravenozas ievadīšanas ir attiecīgi 39% un 65% no devas, kopējā fēcēs izdalīta radioaktivitātes daļa ir attiecīgi 40,2% un 14,8% no devas 48 stundu laikā. Pēc iekšķīgas ievadīšanas 0,38% no devas tiek izvadīti kā pamatsavienojums ar urīnu, kamēr 15% izdalās neizmainītā veidā pēc intravenozas ievadīšanas. 2% no devas izdalās neizmainītā veidā caur nierēm 24 stundu laikā, ja ievadīti inhalācijas ceļā ar aerosolu inhalācijām.
Fenoterola nemetabolizētā forma var šķērsot placentāro barjeru un iekļūt mātes pienā.
Nav pietiekamu datu, lai novērtētu fenoterola hidrobromīda efektus uz diabētisko metabolisma stāvokli.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Iekšķīgā LD50 vērtība pieaugušām pelēm, žurkām un trušiem atradās robežās starp 1600 un 7400 mg/kg ķermeņa masas, suņiem – starp 150 un 433 mg/kg. Intravenozā LD50 vērtība pelēm, žurkām, trušiem un suņiem bija 30 - 81 mg/kg ķermeņa masas. Zāles ievadot inhalācijas ceļā novērotā akūtā toksicitāte bija ļoti zema žurkām, suņiem un pērtiķiem. Lietojot inhalāciju devas 0,58- 670 mg/kg ķermeņa masas, atkarībā no eksperimenta shēmas, mirstība netika novērota vispār.
Atkārtotu devu toksicitātes pētījumi bija veikti ar pelēm, žurkām un suņiem laikposmos ar ilgumu līdz pat 78 nedēļām ar dažādiem ievadīšanas veidiem (iekšķīga lietošana; subkutāni; intravenozi, intraperitoneāli, inhalācija). Apkopojot rezultātus toksiskie efekti bija tipiski attiecīgās sugas β simpatomimētiķu lietošanai (piem. aknu glikogēna izsīkums, samazināts seruma kālija līmenis, tahikardija). Miokarda hipertrofiju un/vai bojājumus novēroja pelēm, žurkām un trušiem, kuri saņēma zāles jebkādā ievades ceļā devās > 1 mg/kg/dienā. Suņiem – sugai ar vislielāko jutību pret bēta-adrenerģisko stimulāciju – šādi bojājumi tika konstatēti inhalācijas devās > 0,019 mg/kg/dienā. Subakūtos inhalācijas pētījumos ar pērtiķiem netika konstatēti tieši vielas atkarīgi toksiski efekti.
Inhalāciju reproduktīvās toksicitātes pētījumos ar žurkām un trušiem netika konstatētas nekādas teratogēnas vai embriotoksiskas izmaiņas, kā arī netika ietekmēta auglība un iznēsāšana, lietojot zāļu inhalācijas ievades ceļā. Iekšķīgas zāļu devas līdz pat 40 mg/kg ķermeņa masas/dienā neradīja kaitīgu iespaidu uz auglību ne žurku tēviņiem, ne mātītēm. Iekšķīgas zāļu devas līdz 25 mg/kg/dienā trušiem, un līdz 38,5 mg/kg/dienā pelēm neradīja ne embriotoksiskus, ne teratogēniskus efektus. Žurkām tika novēroti tokolītiski efekti pie iekšķīgi lietotām devām 3,5 mg/kg/dienā, kā arī nedaudz palielināta fetālā un/vai neonatālā mirstība pie devām 25 mg/kg/dienā. Ļoti augstas iekšķīgi lietotas zāļu devas 300 mg/kg/dienā, un intravenozi 20 mg/kg/dienā, radīja palielinātu malformāciju veidošanās risku.
Pārbaudot fenoterola hidrobromīdu in vitro un in vivo apstākļos mutagēniskā aktivitāte netika novērota.
Kancerogenitātes pētījumi veikti iekšķīgai ievadei (ar pelēm 18 mēnešus un žurkām 24 mēnešus) un inhalācijas ievadei (ar žurkām 24 mēnešus). Pie iekšķīgām devām 25 mg/kg/dienā pelēm tika novērota paaugstināta incidence dzemdes leiomiomai ar variablu mitotisko aktivitāti, un žurkām – paaugstināta mezovariālas leiomiomas incidence.
Šis fenomens pieder pie pazīstamiem bēta-adrenerģisko zāļu lokālās darbības efektiem uz peļu un žurku dzemdes gludās muskulatūras šūnām. Šie rezultāti, visticamāk, nav attiecināmi uz cilvēku. Visas citas atrastās neoplāzijas piederēja pie pētījumos lietoto dzīvnieku līniju raksturīgiem, spontāni notiekošu neoplāziju tipiem, kuru incidenci neietekmēja fenoterola lietošana.
Lokālās tolerances pētījumos, lietojot dažādus ievades ceļus (i.v., i.a., dermāla, okulāra), tika konstatēta laba fenoterola hidrobromīda panesamība.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Propelents:1.1.1.2 – tetrafluoretāns (HFA 134a)
Citas palīgvielas: bezūdens etilspirts, attīrīts ūdens, bezūdens citronskābe
6.2. Nesaderība
Nav konstatēta.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 250C.
Sargāt no tiešas saules gaismas, karstuma un sala.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Metālisks flakons ar dozējošu vārstuli. 10 ml, satur 200 devas.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai
Nav īpašu prasību.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Boehringer Ingelheim International GmbH
Binger street 173
D- 55216 Ingelheim am Rhein
Vācija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS
00-0611
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 1996. gada 22. februāris
Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2011. gada 24. maijs
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
11/2015
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Zāļu Valsts aģentūras mājas lapā: HYPERLINK "http://www.zva.gov.lv" www.zva.gov.lv
PAGE
SASKAŅOTS ZVA 12-11-2015
PAGE
PAGE 1
CCDS 0237-04