Avonex

Pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai

Avonex

Kartona kastīte, Flakons, pilnšļirce un Bio-Set ierīce, N4
Interferonum beta-1a

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

EU/1/97/033/002

Zāļu reģistrācijas numurs

EU/1/97/033/002

Ražotājs

Biogen Manufacturing ApS, Denmark

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

22-JAN-01

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

30 µg (6 miljoni SV)

Zāļu forma

Pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Biogen Netherlands B.V., Netherlands

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS
AVONEX 30 mikrogrami /0,5 ml šķīdums injekcijām.
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra 0,5 ml pilnšļirce satur 30 mikrogramus (6 miljonus SV) bēta 1a interferona (interferonum beta1a).
Koncentrācija ir 30 mikrogrami / 0,5 ml.
Pēc Pasaules Veselības Organizācijas (PVO) standarta 30 mikrogrami AVONEX satur 6 miljonus SV pretvīrusu aktivitātes. Aktivitāte salīdzinājumā ar citiem standartiem nav zināma.
Palīgviela(-s) ar zināmu iedarbību Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Šķīdums injekcijām.
Dzidrs un bezkrāsains šķīdums.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Avonex ir paredzēts šādu pacientu ārstēšanai.
• Pacienti, kam diagnosticēta recidivējoša multipla skleroze (MS). Klīniskajos pētījumos to raksturo divi vai vairāki paasinājumi pēdējo trīs gadu laikā bez pastāvīgas progresēšanas pazīmēm starp recidīviem. AVONEX palēnina invaliditātes progresēšanu un mazina recidīvu biežumu.
• Pacientiem ar atsevišķu demielinizācijas gadījumu un akūtu iekaisuma procesu, ja tas ir tik smags, ka nepieciešama terapija ar intravenozo kortikosteroīdu, ja alternatīvas diagnozes ir izslēgtas un ja šiem pacientiem ir augsts risks klīniski noteiktas multiplās sklerozes attīstībai (skatīt 5.1. apakšpunktā).
AVONEX lietošana jāpārtrauc pacientiem, kam attīstās progresējoša MS.
4.2. Devas un lietošanas veids
Ārstēšana jāsāk ārsta, kam ir pieredze šīs slimības ārstēšanā, uzraudzībā.
Devas
Pieaugušajiem: Ieteicamā deva recidivējošas MS ārstēšanai ir 30 mikrogrami (0,5 ml šķīduma), ko ievada intramuskulāras (i.m.) injekcijas veidā vienu reizi nedēļā (skatīt 6.6. apakšpunktu). Nav novērots papildus ieguvums, lietojot lielāku devu (60 mikrogramus) vienu reizi nedēļā.
Titrēšana: Lai palīdzētu pacientiem mazināt gripai līdzīgu simptomu biežumu un intensitāti (skatīt 4.8. apakšpunktu), ārstēšanas sākumā var veikt titrēšanu. Titrēšanu, izmantojot pilnšļirci, var panākt,
2

uzsākot terapiju ar ¼ devas. Pēc tam devu var palielināt par ¼ nedēļā, sasniedzot pilnu devu (30 mikrogrami nedēļā) ceturtajā nedēļā.
Ir iespējams alternatīvs titrēšanas grafiks, uzsākot terapiju ar apmēram ½ AVONEX devas reizi nedēļā, pirms palielināšanas līdz pilnai devai. Lai sasniegtu pietiekamu efektu, sākotnējā titrēšanas periodā ir jāsasniedz un pēc tam jāuztur 30 mikrogramu deva vienu reizi nedēļā.
AVOSTARTCLIP titrēšanas komplekts ir paredzēts izmantošanai tikai kopā ar pilnšļirci. To var lietot, lai palielinātu devu par ¼ vai ½. Katrs AVOSTARTCLIP ir jāizmanto vienu reizi un pēc tam jāizmet kopā ar šļircē atlikušo AVONEX.
Pirms injekcijas un vēl 24 stundas pēc katras injekcijas ieteicams lietot līdzekli ar pretsāpju un pretdrudža iedarbību, lai mazinātu ar AVONEX lietošanu saistītos gripai līdzīgos simptomus. Šie simptomi parasti vērojami dažus pirmos ārstēšanas mēnešus.
Pediatriskā populācija: AVONEX drošums un efektivitāte, lietojot pusaudžiem vecumā no 12 līdz 16 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Pašlaik pieejamie dati aprakstīti 4.8. un 5.1. apakšpunktā, taču ieteikumus par devām nevar sniegt.
AVONEX drošums un efektivitāte, lietojot bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Gados vecākiem pacientiem: AVONEX klīniskajos pētījumos netika iekļauts pietiekams skaits pacientu 65 gadu vecumā un vecāki, lai noteiktu, vai viņi reaģē savādāk nekā jauni pacienti. Tomēr, pamatojoties uz aktīvās substances izvadīšanu no organisma, nav teorētisku iemeslu pielāgot devu gados vecākiem pacientiem.
Lietošanas veids
Intramuskulārās injekcijas vieta jāmaina katru nedēļu (skatīt 5.3. apakšpunktu).
Ārsts var nozīmēt 25 mm, 25. izmēra adatu pacientiem, kuriem šādas adatas izmantošana ir piemērota intramuskulārās injekcijas veikšanai.
Pašlaik nav zināms, cik ilgi pacienti ir jāārstē. Pacienta veselības stāvoklis klīniski jānovērtē pēc diviem ārstēšanas gadiem. Par ilgstošāku ārstēšanu ārstējošajam ārstam jālemj katrā gadījumā individuāli. Ārstēšana jāpārtrauc, ja pacientam attīstās hroniska progresējoša MS.
4.3. Kontrindikācijas
- Ārstēšanas uzsākšanai grūtniecības periodā (skatīt 4.6. apakšpunktu). - Pacientiem ar zināmu paaugstinātu jūtību pret dabisko vai rekombinanto interferonu-ß vai
jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām. - Pacientiem, kuriem pašlaik novēro smagu depresiju un/vai pašnāvības noslieces (skatīt 4.4. un
4.8. apakšpunktu).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
AVONEX jālieto piesardzīgi pacientiem ar iepriekšēju vai pašreizēju depresīvu saslimšanu, īpaši pacientiem ar iepriekšējām nosliecēm uz pašnāvību (skatīt 4.3. apakšpunktu). Ir zināms, ka depresija un nosliece uz pašnāvību ir biežāk sastopama multiplās sklerozes slimniekiem, kā arī saistībā ar interferona lietošanu. Pacienti jābrīdina, ka gadījumā, ja vērojami depresijas simptomi un/vai domas par pašnāvību, par to nekavējoties jāinformē ārstējošais ārsts.
Pacienti ar depresiju terapijas laikā ir uzmanīgi jānovēro un atbilstoši jāārstē. Jāapsver ārstēšanas ar AVONEX pārtraukšana (skatīt arī 4.3. un 4.8. apakšpunktu).
3

AVONEX jālieto piesardzīgi pacientiem, kuriem novērotas lēkmes, kuri saņem ārstēšanu ar pretepilepsijas medikamentiem, īpaši ja epilepsija nav adekvāti kontrolējama ar pretepilepsijas zālēm (skatīt 4.5. un 4.8. apakšpunktā).
Jāievēro piesardzība un jāapsver rūpīga novērošana, lietojot AVONEX pacientiem ar izteiktu nieru un aknu mazspēju, kā arī pacientiem ar smagu mielosupresiju.
Trombotiska mikroangiopātija (TMA): Saistībā ar bēta interferonu saturošo preparātu lietošanu ir saņemti ziņojumi par trombotiskās mikroangiopātijas gadījumiem, tostarp ar letālu iznākumu, kas izpaudušies kā trombotiska trombocitopēniska purpura (TTP) vai hemolītiski urēmiskais sindroms (HUS). Par šīm blakusparādībām tika ziņots dažādos ārstēšanas laika posmos, un tās var rasties vairākas nedēļas vai pat tikai vairākus gadus pēc bēta interferona terapijas uzsākšanas. Agrīnas klīniskās izpausmes ir, piemēram, trombocitopēnija, pirmo reizi konstatēta hipertensija, drudzis, centrālās nervu sistēmas simptomi (piemēram, apjukums un parēze) un traucēta nieru funkcija. Laboratorisko izmeklējumu rezultāti, kas norāda uz TMA, ir arī samazināts trombocītu skaits, hemolīzes izraisīts paaugstināts laktātdehidrogenāzes (LDH) līmenis serumā un šistocīti (eritrocītu fragmenti) asins uztriepē. Tāpēc, ja tiek novērotas klīniskās TMA pazīmes, ir ieteicams veikt papildu analīzes trombocītu līmeņa, LDH līmeņa serumā, asins uztriepju un nieru darbības noteikšanai. Ja tiek diagnosticēta TMA, nekavējoties jāuzsāk terapija (apsverot plazmaferēzes izmantošanu) un ir ieteicams nekavējoties pārtraukt Avonex lietošanu.
Nefrotiskais sindroms: ārstējot ar bēta interferonu saturošām zālēm, tika ziņots par nefrotiskā sindroma gadījumiem ar dažādām nefropātijām, tostarp ar kolapsējošu fokālu segmentālu glomerulosklerozi (FSGS), minimālu pārmaiņu slimību (MPS), membranoproliferatīvu glomerulonefrītu (MPGN) un mebranozo glomerulopātiju (MGP). Par šīm blakusparādībām tika ziņots dažādos ārstēšanas laika posmos, un tās var rasties vairākus gadus pēc bēta interferona lietošanas. Ieteicams periodiski uzraudzīt agrīnās pazīmes vai simptomus, piemēram, tūsku, proteinūriju un nieru darbības traucējumus, it īpaši pacientiem ar paaugstinātu nieru slimību rašanās risku. Nefrotiskais sindroms ir steidzami jāārstē, un ir jāapsver iespēja pārtraukt ārstēšanu ar Avonex.
Bēta interferona pēcreģistrācijas periodā (skatīt 4.8. apakšpunktā) ziņots par aknu bojājumu, arī paaugstinātu aknu enzīmu līmeni serumā, hepatītu, autoimūnu hepatītu un aknu mazspēju. Dažos gadījumos šīs blakusreakcijas radās, lietojot citas zāles, kas izraisa aknu bojājumu. Nav noteikts vairāku zāļu vai citu hepatotoksisku līdzekļu (piemēram, alkohola) papildinošās ietekmes lielums. Pacienti jānovēro, lai noteiktu aknu darbības traucējumu pazīmes, un jāievēro piesardzība, lietojot interferonus vienlaikus ar citām zālēm, kas izraisa aknu bojājumu.
Rūpīgi jānovēro, vai pacientiem ar sirds slimību, piemēram, stenokardiju, sastrēguma sirds mazspēju vai aritmiju, ārstēšanas laikā ar AVONEX nepasliktinās klīniskais stāvoklis. Ar AVONEX terapiju saistītie gripai līdzīgie simptomi pacientiem ar sirds blakusslimību var būt apgrūtinoši.
Interferonu lietošanas laikā novērotas laboratorisko rezultātu novirzes. Tādēļ, lietojot AVONEX, papildus parastiem laboratoriskiem izmeklējumiem, ko veic MS pacientiem, nepieciešams noteikt pilnu asinsainu un leikocītu formulu, trombocītu skaitu, asins bioķīmisko analīzi un aknu funkcionālos testus. Pacientiem ar mielosupresiju būtu nepieciešams biežāk veikt pilnu asinsainu ar leikocitāro formulu un trombocītu skaitu.
Pacientiem var izveidoties antivielas pret AVONEX. Dažiem pacientiem antivielas mazina bēta 1a interferona aktivitāti in vitro (neitralizējošās antivielas). Neitralizējošās antivielas izraisa AVONEX bioloģiskās iedarbības mazināšanos in vivo un, iespējams, ir saistītas ar klīniskās efektivitātes mazināšanos. Noskaidrots, ka neitralizējošo antivielu rašanās biežuma plato tiek sasniegts pēc 12 ārstēšanas mēnešiem. Nesen veiktos klīniskos pētījumos pacientiem, kas ar AVONEX tika ārstēti līdz trim gadiem, atklāts, ka neitralizējošās antivielas veidojas aptuveni 5 – 8 % pacientu.
Dažādu testu lietošana antivielu pret interferoniem noteikšanai ierobežo iespēju salīdzināt dažādu preparātu antigēnās īpašības.
4

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Formāli mijiedarbības pētījumi cilvēkiem nav veikti.
AVONEX mijiedarbība ar kortikosteroīdiem vai adrenokortikotropo hormonu (AKTH) nav sistemātiski pētīta. Klīniskie pētījumi liecina, ka pacienti ar MS recidīvu laikā var lietot AVONEX un kortikosteroīdus vai AKTH.
Ziņots, ka interferoni samazina aknu citohroma P450 atkarīgo fermentu aktivitāti gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Pētījumos ar mērkaķiem tika izvērtēta AVONEX augstu devu iedarbība uz P450 atkarīgo metabolismu, to rezultātā netika novērotas izmaiņas aknu metabolisma spējās. Jāievēro piesardzība, lietojot AVONEX, kopā ar medikamentiem, kuriem ir šaurs terapeitiskais indekss un kuru klīrenss stipri atkarīgs no aknu citohroma P450 sistēmas, piem., dažu grupu pretepilepsijas līdzekļi un antidepresanti.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Informācija par AVONEX lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežota. Pieejamie dati norāda, ka varētu būt palielināts spontāno abortu risks. Ārstēšanas ar AVONEX uzsākšana grūtniecības laikā ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Sievietēm reproduktīvā vecumā jālieto piemērota kontracepcijas metode. Ja pacientei iestājas grūtniecība vai arī grūtniecība tiek plānota ārstēšanas laikā ar AVONEX, nepieciešama pacientes informēšana par iespējamajiem riskiem, kā arī apsverams jautājums par ārstēšanas pārtraukšanu (skatīt 5.3. apakšpunktu). Pacientiem ar biežiem recidīviem pēc ārstēšanas ar AVONEX pārtraukšanas grūtniecības dēļ pirms ārstēšanas atsākšanas jāsalīdzina smaga recidīva risks ar iespējamo palielināto spontāna aborta risku.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai AVONEX izdalās cilvēka pienā. Tā kā pastāv nopietnu blakusparādību risks zīdaiņiem, kurus baro ar krūti, jāizlemj, vai pārtraukt zīdīšanu vai AVONEX terapiju.
Fertilitāte
Fertilitātes un attīstības pētījumi rēzus mērkaķiem veikti ar radniecīgu bēta 1a interferona formu. Lietojot ļoti lielu devu, novērota anovulatoriska un abortu izraisoša iedarbība (skatīt 5.3. apakšpunktu). Nav pieejama informācija par bēta 1a interferona iedarbību uz vīriešu fertilitāti.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Netika veikti pētījumi par AVONEX ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Centrālo nervu sistēmu ietekmējošas blakusparādības var maz ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus jutīgiem pacientiem (skatīt 4.8. apakšpunktu).
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Biežāk novērotās blakusparādības AVONEX terapijas laikā ir saistītas ar gripai līdzīgiem simptomiem. Biežāk novērotie gripai līdzīgie simptomi ir mialģija, drudzis, drebuļi, svīšana, astēnija, galvassāpes un slikta dūša. AVONEX titrēšanas izmantošana, uzsākot terapiju, samazina gripai līdzīgo simptomu intensitāti un biežumu. Gripai līdzīgie simptomi parasti ir vairāk izteikti terapijas sākumā un to rašanās biežums samazinās, terapiju turpinot.
5

Pēc injekcijām var rasties pārejoši neiroloģiski simptomi, kas var atgādināt MS paasinājumu. Jebkurā terapijas laikā var rasties pārejošas hipertonusa un/vai smaga muskuļu vājuma epizodes, kas traucē veikt kustības. Šīs parādības ir ar ierobežotu ilgumu, īslaicīgi saistītas ar injekcijām un var atkārtoties pēc turpmākām injekcijām. Dažos gadījumos šie simptomi saistīti ar gripai līdzīgiem simptomiem.

Blakusparādību rašanās biežums izteikts pacientgados, kas atbilst turpmāk norādītām kategorijām:

Ļoti bieži (≥1/10 pacientgadiem); Bieži (≥1/100 līdz <1/10 pacientgadiem); Retāk (≥1/1000 līdz <1/100 pacientgadiem); Reti (≥1/10 000 līdz <1/1000 pacientgadiem); Ļoti reti (<1/10 000 pacientgadiem); Nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

Pacientlaiks ir individuālu laikposmu, kad pacienti pētījumā lietojuši AVONEX pirms blakusparādības rašanās, summa. Piemēram, 100 persongadi būtu novēroti 100 pacientiem, kas tika ārstēti vienu gadu, vai 200 pacientiem, kas tika ārstēti pusgadu.

Turpmākajā tabulā apkopotas pētījumos konstatētās blakusparādības (apkopotas divus līdz sešus gadus ilgu klīnisko un novērošanas pētījumu periodā) un citas spontānās, pēcreģistrācijas periodā ziņotās blakusparādības, kuru biežums nav zināms.

Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.

Izmeklējumi

bieži

limfocītu skaita samazināšanās, balto asins

šūnu skaita samazināšanās, neitrofilo leikocītu

skaita samazināšanās, hematokrīta

samazināšanās, kālija koncentrācijas

palielināšanās asinīs, asins urīnvielas slāpekļa

daudzuma palielināšanās

retāk

trombocītu skaita samazināšanās

nav zināmi

ķermeņa masas samazināšanās, ķermeņa masas palielināšanās, izmainīti aknu funkciju testu rezultāti

Sirds funkcijas traucējumi

nav zināmi

kardiomiopātija, sastrēguma sirds mazspēja (skatīt 4.4. apakšpunktu), sirdsklauves, aritmija, tahikardija

Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi

nav zināmi

pancitopēnija, trombocitopēnija

reti

trombotiskā mikroangiopātija, tostarp

trombotiska trombocitopēniska

purpura/hemolītiski urēmiskais sindroms*

6

Nervu sistēmas traucējumi ļoti bieži bieži nav zināmi
Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības bieži reti nav zināms Kuņģa-zarnu trakta traucējumi bieži Ādas un zemādas audu bojājumi bieži retāk nav zināmi
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi bieži
nav zināmi
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi reti
Endokrīnās sistēmas traucējumi nav zināmi

galvassāpes2 muskuļu spasticitāte, hipoestēzija neiroloģiski simptomi, apziņas atslēgšanās3, hipertonija, reibonis, parestēzija, lēkmes, migrēna
rinoreja aizdusa plaušu arteriālā hipertensija┼
vemšana, caureja, slikta dūša2
izsitumi, pastiprināta svīšana, kontūzija alopēcija angioneirotiskā tūska, nieze, pūslīšveida (vezikulāri) izsitumi, nātrene, psoriāzes saasināšanās
muskuļu krampji, kakla sāpes, mialģija2, locītavu sāpes, ekstremitāšu sāpes, muguras sāpes, muskuļu stīvums, muskuļu-skeleta stīvums sistēmas sarkanā vilkēde, muskuļu vājums, artrīts
nefrotiskais sindroms, glomeruloskleroze (skatīt 4.4. apakšpunktu “Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā”)
hipotireoze, hipertireoze

7

Vielmaiņas un uztures traucējumi

bieži

anoreksija

Infekcijas un infestācijas nav zināmi

abscess injekcijas vietā1

Asinsvadu sistēmas traucējumi

bieži

karstuma viļņi

nav zināmi

asinsvadu paplašināšanās

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
ļoti bieži

gripai līdzīgi simptomi, drudzis2, aukstuma sajūta2, svīšana2

bieži

injekcijas vietas sāpes, injekcijas vietas

eritēma, zilums injekcijas vietā, astēnija2,

sāpes, nogurums2, distrofija, nakts svīšana

retāk

dedzinoša sajūta injekcijas vietā

nav zināmi

injekcijas vietas reakcija, iekaisums injekcijas vietā, injekcijas vietas celulīts1, injekcijas
vietas nekroze, asiņošana injekcijas vietā, sāpes
krūtīs

Imūnās sistēmas traucējumi

nav zināmi

anafilaktiskas reakcijas, anafilaktiskais šoks, paaugstinātas jutības reakcijas (asinsvadu tūska, aizdusa, nātrene, izsitumi, niezoši izsitumi)

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi
nav zināmi

aknu bojājumi (skatīt 4.4. apakšpunktu), hepatīts, autoimūnais hepatīts

Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības
retāk Psihiskie traucējumi

metrorāģija, menorāģija

bieži

depresija (skatīt 4.4. apakšpunktu), bezmiegs

nav zināmi

pašnāvība, psihoze, nemiers, apjukums, emocionālā nestabilitāte

* Bēta interferonu grupas zālēm raksturīga blakusparādība (skatīt 4.4. apakšpunktu).

8

┼ Visām interferonu grupas zālēm raksturīga blakusparādība, skatīt turpmāk “Plaušu arteriālā hipertensija”.
1Ziņots par reakcijām injekcijas vietā, t.sk. sāpēm, iekaisumu un ļoti retos gadījumos abscesu vai celulītu, kam var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.
2Ārstēšanas sākumā šī parādība tiek novērota biežāk.
3Pēc AVONEX injekcijas iespējama apziņas zuduma epizode, normāli tā ir viena epizode, parasti tā rodas vienu reizi terapijas sākumā un neatkārtojas pēc nākamām injekcijām.
Plaušu arteriālā hipertensija
Lietojot bēta interferonu saturošas zāles, ziņots par plaušu arteriālās hipertensijas (PAH) gadījumiem. Par notikumiem ziņoja dažādos laika punktos, arī vairākus gadus pēc tam, kad sākta ārstēšana ar bēta interferonu.
Pediatriskā populācija
Ierobežoti publicētie dati liecina, ka drošuma rādītāji pusaudžiem vecumā no 12 līdz 16 gadiem, kas saņem AVONEX 30 mikrogramus i.m. vienu reizi nedēļā, ir līdzīgi tiem, kas novēroti pieaugušajiem.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Nav ziņots par pārdozēšanas gadījumiem. Tomēr pārdozējot pacients jāhospitalizē novērošanai un jāveic atbilstoša uzturoša ārstēšana.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: interferoni, ATĶ kods: L03 AB07.
Interferoni ir dabisku olbaltumu grupa, ko izstrādā eikariotiskas šūnas, reaģējot pret vīrusinfekciju un citiem bioloģiskiem izraisītājiem. Interferoni ir citokīni, kas piedalās pretvīrusu, antiproliferatīvās un imūnmodulējošās reakcijās. Atklāti trīs galvenie interferonu veidi: alfa, bēta un gamma. Alfa un bēta interferoni ir 1. tipa interferoni, un gamma interferons – 2. tipa interferons. Šiem interferoniem ir daļēji līdzīga, taču skaidri nošķirta bioloģiska darbība. Tie var atšķirties arī ar celulārās sintēzes vietu.
Bēta interferonu producē dažāda veida šūnas, ieskaitot fibroblastus un makrofāgus. Dabiskais bēta interferons un AVONEX (bēta 1a interferons) ir glikozilēti un tiem ir viena, pie N saistīta kompleksa ogļhidrātu daļa. Zināms, ka citu olbaltumu glikozilēšana ietekmē to stabilitāti, aktivitāti, bioloģisko izkliedi un pusperiodu asinīs. Tomēr bēta interferona iedarbība, ko nosaka glikozilēšana, nav pilnībā noskaidrota.
9

Darbības mehānisms
AVONEX bioloģiskā iedarbība saistīta ar tā spēju piesaistīties specifiskiem cilvēka šūnu virsmas receptoriem. Šī saikne ar receptoriem aizsāk kompleksu intracelulāru procesu virkni, kas izraisa daudzu interferona inducētu gēnu produktu un marķieru ekspresiju. Tie ir MHC 1. grupa, Mx olbaltums, 2’ / 5’-oligoadenilāta sintetāze, β2 mikroglobulīns un neopterīns. Daži no šiem produktiem noteikti ar AVONEX ārstēto pacientu asins serumā un asins šūnu frakcijās. Pēc vienas intramuskulāras AVONEX devas ievadīšanas šo produktu līmenis serumā saglabājas paaugstināts vismaz četras dienas un līdz pat vienai nedēļai.
Tas, vai AVONEX darbības mehānisms MS gadījumā ir līdzīgs augstāk aprakstītajiem bioloģiskajiem efektiem, nav zināms, jo MS patofizioloģija nav pietiekami noskaidrota.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Liofilizēta AVONEX darbība MS ārstēšanā pierādīta placebo kontrolētā klīniskajā pētījumā, kurā piedalījās 301 pacients ar recidivējošu MS (AVONEX n = 158; placebo n = 143), kam iepriekšējo triju gadu laikā bijuši vismaz divi paasinājumi vai arī viens paasinājums gadā, ja saslimšana ilgusi ne mazāk kā 3 gadus. Pacienti, kam EDSS bija 1,0 līdz 3,5, tika iekļauti klīniskajā pētījumā. Pateicoties šā pētījuma plānojumam, pacientu novērošanas laiks bija atšķirīgs. 150 ar AVONEX ārstēti pacienti pētījumā piedalījās vienu gadu un 85 pacienti – divus gadus. Pētījuma otrā gada beigās kumulatīvie procentuālie rādītāji attiecībā uz invaliditātes progresēšanu (pēc Kaplana-Meiera dzīves tabulas analīzes) ar placebo ārstētiem pacientiem bija 35 % un ar AVONEX ārstētiem pacientiem – 22 %. Invaliditātes progresēšanu izteica kā palielināšanos pēc Paplašinātās invaliditātes statusa skalas (Expanded Disability Status Scale, EDSS) par 1,0 punktu, kas saglabājās vismaz sešus mēnešus. Konstatēja arī ikgadējo recidīvu biežuma samazināšanos par vienu trešdaļu. Šo pēdējo klīnisko iedarbību novēroja pēc vairāk nekā gadu ilgas ārstēšanas.
Dubultmaskētā, randomizētā devu salīdzinošā pētījumā, kurā piedalījās 802 pacienti ar recidivējošo MS (AVONEX 30 mikrogrami n = 402 un AVONEX 60 mikrogrami n = 400) netika pierādītas statistiski ticamas atšķirības vai to noslieces starp AVONEX 30 mikrogramu un 60 mikrogramu devām, izvērtējot klīniskos un vispārējos MRI raksturlielumus.
AVONEX efektivitāte MS ārstēšanā tika pierādīta arī randomizētā, dubultmaskētā pētījumā, kurā piedalījās 383 pacienti (AVONEX n = 193, placebo n = 190), ar vienu demielinizējoša bojājuma gadījumu, kas saistīts ar vismaz diviem atbilstošiem smadzeņu bojājumiem, ko noteica ar MRI (magnētiskās rezonanses izmeklējumu). AVONEX terapijas grupā novēroja otra nākošā gadījuma riska samazināšanos. Konstatēta arī ietekme uz MRI raksturlielumiem. Nākošā (otrā) bojājuma gadījuma aprēķinātais risks placebo grupā bija 50 % pēc 3 gadiem un 39 % pēc diviem gadiem un AVONEX grupā tas bija 35 % (pēc trim gadiem) un 21 % (pēc diviem gadiem). Post-hoc analīzē pacientiem, kam sākotnēji MRI bija vismaz 1 Gd veicinošs bojājums un 9 T2 bojājumi, otrā bojājuma rašanās divu gadu laikā risks placebo grupā bija 56 % un AVONEX terapijas grupā – 21 %. Tomēr agrīnas ārstēšanas ar AVONEX ietekme nav zināma pat šajā liela riska apakšgrupā, jo pētījums bija plānots, lai galvenokārt vērtētu laiku līdz otram bojājumam, nevis veiktu ilgstošu slimības novērošanu. Bez tam patreiz nav skaidras definīcijas par augsta riska pacientiem, lai gan konservatīvāka pieeja ir akceptēt vismaz deviņusT2 hiperintensīvus bojājumus sākotnējos attēlos un vismaz vienu jaunu T2 vai vienu jaunu Gd veicinošu bojājumu attēlos, kas izdarīti vismaz trīs mēnešus pēc sākotnējiem. Jebkurā gadījumā ārstēšana jāapsver tikai tiem pacientiem, kas iedalīti augsta riska grupā.
Pediatriskā populācija
Ierobežoti dati par AVONEX 15 mikrogramu i.m. lietošanas reizi nedēļā efektivitāti/drošumu (n=8), salīdzinot ar neārstēšanu (n=8) un sekojot tam 4 gadus, parādīja līdzīgus rezultātus, kas novēroti pieaugušajiem, tomēr EDSS rādītāji palielinājās ārstējamo grupā 4 gadu laikā, tādējādi norādot uz
10

slimības progresu. Nav pieejams tiešs salīdzinājums ar devu, kas pašreiz tiek rekomendēta pieaugušajiem.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
AVONEX farmakokinētiskās īpašības pētītas netieši ar raudzi, kas nosaka interferona pretvīrusu aktivitāti. Šīs raudzes iespējas ir ierobežotas, jo tā ir jutīga tikai pret interferonu, bet ne specifiski pret bēta interferonu. Alternatīvas izmeklēšanas metodes nav pietiekami jutīgas.
Pēc AVONEX intramuskulāras ievadīšanas maksimālā pretvīrusu aktivitāte serumā tiek sasniegta piecas – piecpadsmit stundas pēc devas ievadīšanas un samazinās ar eliminācijas pusperiodu aptuveni 10 stundas. Atbilstoši pielāgojot pēc uzsūkšanās ātruma no injekcijas vietas, aprēķinātā bioloģiskā pieejamība ir aptuveni 40 %. Aprēķinātā bioloģiskā pieejamība bez šādas pielāgošanas ir lielāka. Tādēļ intramuskulāru. ievadīšanu nevar aizstāt ar zemādas injekciju.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Kancerogenitāte: nav pieejami dati par bēta 1a interferona kancerogenitāti dzīvniekiem vai cilvēkam.
Hroniskā toksicitāte: 26 nedēļu atkārtotu devu toksicitātes pētījumā rēzus mērkaķiem, ievadot intramuskulāri, reizi nedēļā un lietojot kombinācijā ar citu imūnmodulējošu līdzekli, monoklonālu antivielu pret CD40 ligandu, netika konstatēta imūna atbildes reakcija uz bēta 1a interferonu, kā arī toksicitātes pazīmes.
Vietējā panesamība: intramuskulārs kairinājums dzīvniekiem pēc atkārtotas ievadīšanas tajā pašā injekcijas vietā nav vērtēts.
Mutagenitāte: veikti nedaudz, taču atbilstoši mutagenitātes testi. To rezultāti bija negatīvi.
Fertilitātes traucējumi: fertilitātes un attīstības pētījumi rēzus mērkaķiem veikti ar radniecīgu bēta 1a interferona formu. Lietojot ļoti lielu devu, novērota anovulatoriska un abortu izraisoša iedarbība. Līdzīga no devas atkarīga ietekme uz vairošanos novērota arī citiem alfa un bēta interferonu veidiem. Nav konstatēta nekāda teratogēniska iedarbība vai ietekme uz augļa attīstību, taču ir pieejams maz informācijas par bēta 1a interferona ietekmi peri- un postnatālā periodā.
Nav informācijas par bēta 1a interferona ietekmi uz tēviņu fertilitāti.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Nātrija acetāta trihidrāts Ledus etiķskābe Arginīna hidrohlorīds Polisorbāts 20 Ūdens injekcijām
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi.
11

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C).
NESASALDĒT.
AVONEX var uzglabāt istabas temperatūrā (starp 15°C un 30°C) līdz vienai nedēļai.
Uzglabāt oriģinālā iepakojumā (aizvākotā plastmasas paplātē), lai pasargātu no gaismas (skatīt 6.5. apakšpunktu).
6.5. Iepakojuma veids un saturs
1 ml pilnšļirce no stikla (1. klases) ar vāciņu, kas nodrošina aizsardzību pret atvēršanu, un virzuļa brombutila aizbāzni (kas satur 0,5 ml šķīduma).
Iepakojuma lielums: kārbiņa ar četrām vai divpadsmit pilnšļircēm pa 0,5 ml. Katra šļirce iepakota aizvākotā plastmasas paplātē, kurā ir arī viena injekciju adata intramuskulārai lietošanai.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
AVONEX injekciju šķīdums pilnšļircē ir gatavs lietošanai.
Pēc izņemšanas no ledusskapja AVONEX pilnšļircē jāļauj sasilt līdz istabas temperatūrai (15°C – 30°C) aptuveni 30 minūtes.
AVONEX 30 mikrogramu injekciju šķīduma sasildīšanai neizmantojiet ārējus karstuma avotus, piemēram, karstu ūdeni.
Ja injekciju šķīdums satur sīkas daļiņas vai tā krāsa atšķiras no dzidri bezkrāsainas, pilnšļirci nedrīkst lietot. Iepakojumā ir injekciju adata intramuskulārai injekcijai. Zāļu forma nesatur konservantus. Katrā AVONEX pilnšļircē ir tikai viena deva. Iznīciniet neizlietoto satura daļu.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Biogen Netherlands B.V. Prins Mauritslaan 13 1171 LP Badhoevedorp Nīderlande
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURI
EU/1/97/033/003 EU/1/97/033/004
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 1997. gada 13. marts Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2007. gada 13. marts
12

10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
13

1. ZĀĻU NOSAUKUMS
AVONEX 30 mikrogramu/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā.
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katrā vienreiz lietojamā pildspalvveida injektorā ir 30 mikrogrami (6 miljoni SV) bēta-1a interferona (interferonum beta-1a) 0,5 ml šķīdumā.
Koncentrācija ir 30 mikrogrami / 0,5 ml.
Pēc Pasaules Veselības Organizācijas (PVO) standarta 30 mikrogrami AVONEX satur 6 miljonus SV pretvīrusu aktivitātes. Aktivitāte salīdzinājumā ar citiem standartiem nav zināma.
Palīgviela(-s) ar zināmu iedarbību Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā.
Dzidrs un bezkrāsains šķīdums.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Avonex ir paredzēts šādu pacientu ārstēšanai
• Pacienti, kam diagnosticēta recidivējoša multipla skleroze (MS). Klīniskajos pētījumos to raksturo divi vai vairāki paasinājumi pēdējo trīs gadu laikā bez pastāvīgas progresēšanas pazīmēm starp recidīviem. AVONEX palēnina invaliditātes progresēšanu un mazina recidīvu biežumu.
• Pacientiem ar atsevišķu demielinizācijas gadījumu un akūtu iekaisuma procesu, ja tas ir tik smags, ka nepieciešama terapija ar intravenozo kortikosteroīdu, ja alternatīvas diagnozes ir izslēgtas un ja šiem pacientiem ir augsts risks klīniski noteiktas multiplās sklerozes attīstībai (skatīt 5.1. apakšpunktu).
AVONEX lietošana jāpārtrauc pacientiem, kam attīstās progresējoša MS.
4.2. Devas un lietošanas veids
Ārstēšana jāsāk ārsta, kam ir pieredze šīs slimības ārstēšanā, uzraudzībā.
Devas
Pieaugušajiem: Ieteicamā deva recidivējošas MS ārstēšanai ir 30 mikrogrami (0,5 ml šķīduma), ko ievada intramuskulāras (i.m.) injekcijas veidā vienu reizi nedēļā (skatīt 6.6. apakšpunktu). Nav novērots papildus ieguvums, lietojot lielāku devu (60 mikrogramus) vienu reizi nedēļā.
Titrēšana: Lai palīdzētu pacientiem mazināt gripai līdzīgu simptomu biežumu un intensitāti (skatīt 4.8. apakšpunktu), ārstēšanas sākumā var veikt titrēšanu. Titrēšanu, izmantojot pilnšļirci, var panākt,
14

uzsākot terapiju ar ¼ devas. Pēc tam devu var palielināt par ¼ nedēļā, sasniedzot pilnu devu (30 mikrogrami nedēļā) ceturtajā nedēļā.
Ir iespējams alternatīvs titrēšanas grafiks, uzsākot terapiju ar apmēram ½ AVONEX devas reizi nedēļā, pirms palielināšanas līdz pilnai devai. Lai sasniegtu pietiekamu efektu, sākotnējā titrēšanas periodā ir jāsasniedz un pēc tam jāuztur 30 mikrogramu deva vienu reizi nedēļā. Kad sasniegta pilna deva, pacientiem jāsāk lietot AVONEX PEN.
Pirms injekcijas un vēl 24 stundas pēc katras injekcijas ieteicams lietot līdzekli ar pretsāpju un pretdrudža iedarbību, lai mazinātu ar AVONEX lietošanu saistītos gripai līdzīgos simptomus. Šie simptomi parasti vērojami dažus pirmos ārstēšanas mēnešus.
Pediatriskā populācija: AVONEX drošums un efektivitāte, lietojot pusaudžiem vecumā no 12 līdz 16 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Pašlaik pieejamie dati aprakstīti 4.8. un 5.1. apakšpunktā, taču ieteikumus par devām nevar sniegt.
AVONEX drošums un efektivitāte, lietojot bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Gados vecākiem pacientiem: AVONEX klīniskajos pētījumos netika iekļauts pietiekams skaits pacientu 65 gadu vecumā un vecāki, lai noteiktu, vai viņi reaģē savādāk nekā jauni pacienti. Tomēr, pamatojoties uz aktīvās substances izvadīšanu no organisma, nav teorētisku iemeslu pielāgot devu gados vecākiem pacientiem.
Lietošanas veids
Pašlaik nav zināms, cik ilgi pacienti ir jāārstē. Pacienta veselības stāvoklis klīniski jānovērtē pēc diviem ārstēšanas gadiem. Par ilgstošāku ārstēšanu ārstējošajam ārstam jālemj katrā gadījumā individuāli. Ārstēšana jāpārtrauc, ja pacientam attīstās hroniska progresējoša MS.
AVONEX PEN ir vienreiz lietojams pildspalvveida injektors, kuru drīkst izmantot tikai izejot atbilstošu apmācību.
Ieteicamā intramuskulārās injekcijas vieta, izmantojot AVONEX PEN, ir augšstilba muskuļa augšējā ārējā daļa. Injekcijas vietai katru nedēļu jābūt citai.
Lai AVONEX injicētu ar AVONEX PEN, jāievēro lietošanas instrukcijā sniegtie norādījumi.
4.3. Kontrindikācijas
- Ārstēšanas uzsākšanai grūtniecības periodā (skatīt 4.6. apakšpunktu). - Pacientiem ar zināmu paaugstinātu jūtību pret dabisko vai rekombinanto interferonu-ß vai
jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām. - Pacientiem, kuriem pašlaik novēro smagu depresiju un/vai pašnāvības noslieces (skatīt 4.4. un
4.8. apakšpunktu).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
AVONEX, jālieto piesardzīgi pacientiem ar iepriekšēju vai pašreizēju depresīvu saslimšanu, īpaši pacientiem ar iepriekšējām nosliecēm uz pašnāvību (skatīt 4.3. apakšpunktu). Ir zināms, ka depresija un nosliece uz pašnāvību ir biežāk sastopama multiplās sklerozes slimniekiem, kā arī saistībā ar interferona lietošanu. Pacienti jābrīdina, ka gadījumā, ja vērojami depresijas simptomi un/vai domas par pašnāvību, par to nekavējoties jāinformē ārstējošais ārsts.
Pacienti ar depresiju terapijas laikā ir uzmanīgi jānovēro un atbilstoši jāārstē. Jāapsver ārstēšanas ar AVONEX pārtraukšana (skatīt arī 4.3. un 4.8. apakšpunktu).
15

AVONEX jālieto piesardzīgi pacientiem, kuriem novērotas lēkmes, kuri saņem ārstēšanu ar pretepilepsijas medikamentiem, īpaši ja epilepsija nav adekvāti kontrolējama ar pretepilepsijas zālēm (skatīt 4.5. un 4.8. apakšpunktu).
Jāievēro piesardzība un jāapsver rūpīga novērošana, lietojot AVONEX pacientiem ar izteiktu nieru un aknu mazspēju, kā arī pacientiem ar smagu mielosupresiju.
Trombotiska mikroangiopātija (TMA): Saistībā ar bēta interferonu saturošo preparātu lietošanu ir saņemti ziņojumi par trombotiskās mikroangiopātijas gadījumiem, tostarp ar letālu iznākumu, kas izpaudušies kā trombotiska trombocitopēniska purpura (TTP) vai hemolītiski urēmiskais sindroms (HUS). Par šīm blakusparādībām tika ziņots dažādos ārstēšanas laika posmos, un tās var rasties vairākas nedēļas vai pat tikai vairākus gadus pēc bēta interferona terapijas uzsākšanas. Agrīnas klīniskās izpausmes ir, piemēram, trombocitopēnija, pirmo reizi konstatēta hipertensija, drudzis, centrālās nervu sistēmas simptomi (piemēram, apjukums un parēze) un traucēta nieru funkcija. Laboratorisko izmeklējumu rezultāti, kas norāda uz TMA, ir arī samazināts trombocītu skaits, hemolīzes izraisīts paaugstināts laktātdehidrogenāzes (LDH) līmenis serumā un šistocīti (eritrocītu fragmenti) asins uztriepē. Tāpēc, ja tiek novērotas klīniskās TMA pazīmes, ir ieteicams veikt papildu analīzes trombocītu līmeņa, LDH līmeņa serumā, asins uztriepju un nieru darbības noteikšanai. Ja tiek diagnosticēta TMA, nekavējoties jāuzsāk terapija (apsverot plazmaferēzes izmantošanu) un ir ieteicams nekavējoties pārtraukt Avonex lietošanu.
Nefrotiskais sindroms: ārstējot ar bēta interferonu saturošām zālēm, tika ziņots par nefrotiskā sindroma gadījumiem ar dažādām nefropātijām, tostarp ar kolapsējošu fokālu segmentālu glomerulosklerozi (FSGS), minimālu pārmaiņu slimību (MPS), membranoproliferatīvu glomerulonefrītu (MPGN) un mebranozo glomerulopātiju (MGP). Par šīm blakusparādībām tika ziņots dažādos ārstēšanas laika posmos, un tās var rasties vairākus gadus pēc bēta interferona lietošanas. Ieteicams periodiski uzraudzīt agrīnās pazīmes vai simptomus, piemēram, tūsku, proteinūriju un nieru darbības traucējumus, it īpaši pacientiem ar paaugstinātu nieru slimību rašanās risku. Nefrotiskais sindroms ir steidzami jāārstē, un ir jāapsver iespēja pārtraukt ārstēšanu ar Avonex.
Bēta interferona pēcreģistrācijas periodā (skatīt 4.8. apakšpunktu) ziņots par aknu bojājumu, arī paaugstinātu aknu enzīmu līmeni serumā, hepatītu, autoimūnu hepatītu un aknu mazspēju. Dažos gadījumos šīs blakusreakcijas radās, lietojot citas zāles, kas izraisa aknu bojājumu. Nav noteikts vairāku zāļu vai citu hepatotoksisku līdzekļu (piemēram, alkohola) papildinošās ietekmes lielums. Pacienti jānovēro, lai noteiktu aknu darbības traucējumu pazīmes, un jāievēro piesardzība, lietojot interferonus vienlaikus ar citām zālēm, kas izraisa aknu bojājumu.
Rūpīgi jānovēro, vai pacientiem ar sirds slimību, piemēram, stenokardiju, sastrēguma sirds mazspēju vai aritmiju, ārstēšanas laikā ar AVONEX nepasliktinās klīniskais stāvoklis. Ar AVONEX terapiju saistītie gripai līdzīgie simptomi pacientiem ar sirds blakusslimību var būt apgrūtinoši.
Interferonu lietošanas laikā novērotas laboratorisko rezultātu novirzes. Tādēļ, lietojot AVONEX, papildus parastiem laboratoriskiem izmeklējumiem, ko veic MS pacientiem, nepieciešams noteikt pilnu asinsainu un leikocītu formulu, trombocītu skaitu, asins bioķīmisko analīzi un aknu funkcionālos testus. Pacientiem ar mielosupresiju būtu nepieciešams biežāk veikt pilnu asinsainu ar leikocitāro formulu un trombocītu skaitu.
Pacientiem var izveidoties antivielas pret AVONEX. Dažiem pacientiem antivielas mazina bēta 1a interferona aktivitāti in vitro (neitralizējošās antivielas). Neitralizējošās antivielas izraisa AVONEX bioloģiskās iedarbības mazināšanos in vivo un, iespējams, ir saistītas ar klīniskās efektivitātes mazināšanos. Noskaidrots, ka neitralizējošo antivielu rašanās biežuma plato tiek sasniegts pēc 12 ārstēšanas mēnešiem. Nesen veiktos klīniskos pētījumos pacientiem, kas ar AVONEX tika ārstēti līdz trim gadiem, atklāts, ka neitralizējošās antivielas veidojas aptuveni 5 – 8 % pacientu.
Dažādu testu lietošana antivielu pret interferoniem noteikšanai ierobežo iespēju salīdzināt dažādu preparātu antigēnās īpašības.
16

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Formāli mijiedarbības pētījumi cilvēkiem nav veikti.
AVONEX mijiedarbība ar kortikosteroīdiem vai adrenokortikotropo hormonu (AKTH) nav sistemātiski pētīta. Klīniskie pētījumi liecina, ka pacienti ar MS recidīvu laikā var lietot AVONEX un kortikosteroīdus vai AKTH.
Ziņots, ka interferoni samazina aknu citohroma P450 atkarīgo fermentu aktivitāti gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Pētījumos ar mērkaķiem tika izvērtēta AVONEX augstu devu iedarbība uz P450 atkarīgo metabolismu, to rezultātā netika novērotas izmaiņas aknu metabolisma spējās. Jāievēro piesardzība, lietojot AVONEX, kopā ar medikamentiem, kuriem ir šaurs terapeitiskais indekss un kuru klīrenss stipri atkarīgs no aknu citohroma P450 sistēmas, piem., dažu grupu pretepilepsijas līdzekļi un antidepresanti.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Informācija par AVONEX lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežota. Pieejamie dati norāda, ka varētu būt palielināts spontāno abortu risks. Ārstēšanas ar AVONEX uzsākšana grūtniecības laikā ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktā).
Sievietēm reproduktīvā vecumā jālieto piemērota kontracepcijas metode. Ja pacientei iestājas grūtniecība vai arī grūtniecība tiek plānota ārstēšanas laikā ar AVONEX, nepieciešama pacientes informēšana par iespējamajiem riskiem, kā arī apsverams jautājums par ārstēšanas pārtraukšanu (skatīt 5.3. apakšpunktu). Pacientiem ar biežiem recidīviem pēc ārstēšanas ar AVONEX pārtraukšanas grūtniecības dēļ pirms ārstēšanas atsākšanas jāsalīdzina smaga recidīva risks ar iespējamo palielināto spontāna aborta risku.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai AVONEX izdalās cilvēka pienā. Tā kā pastāv nopietnu blakusparādību risks zīdaiņiem, kurus baro ar krūti, jāizlemj, vai pārtraukt zīdīšanu vai AVONEX terapiju.
Fertilitāte
Fertilitātes un attīstības pētījumi rēzus mērkaķiem veikti ar radniecīgu bēta 1a interferona formu. Lietojot ļoti lielu devu, novērota anovulatoriska un abortu izraisoša iedarbība (skatīt 5.3. apakšpunktu). Nav pieejama informācija par bēta 1a interferona iedarbību uz vīriešu fertilitāti.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Netika veikti pētījumi par AVONEX ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Centrālo nervu sistēmu ietekmējošas blakusparādības var maz ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus jutīgiem pacientiem (skatīt 4.8. apakšpunktu).
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Biežāk novērotās blakusparādības AVONEX terapijas laikā ir saistītas ar gripai līdzīgiem simptomiem. Biežāk novērotie gripai līdzīgie simptomi ir mialģija, drudzis, drebuļi, svīšana, astēnija, galvassāpes un slikta dūša. AVONEX titrēšanas izmantošana, uzsākot terapiju, samazina gripai līdzīgo simptomu intensitāti un biežumu. Gripai līdzīgie simptomi parasti ir vairāk izteikti terapijas sākumā un to rašanās biežums samazinās, terapiju turpinot.
17

Pēc injekcijām var rasties pārejoši neiroloģiski simptomi, kas var atgādināt MS paasinājumu. Jebkurā terapijas laikā var rasties pārejošas hipertonusa un/vai smaga muskuļu vājuma epizodes, kas traucē veikt kustības. Šīs parādības ir ar ierobežotu ilgumu, īslaicīgi saistītas ar injekcijām un var atkārtoties pēc turpmākām injekcijām. Dažos gadījumos šie simptomi saistīti ar gripai līdzīgiem simptomiem.

Blakusparādību rašanās biežums izteikts pacientgados, kas atbilst turpmāk norādītām kategorijām:

Ļoti bieži (≥1/10 pacientgadiem); Bieži (≥1/100 līdz <1/10 pacientgadiem); Retāk (≥1/1000 līdz <1/100 pacientgadiem); Reti (≥1/10 000 līdz <1/1000 pacientgadiem); Ļoti reti (<1/10 000 pacientgadiem); Nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

Pacientlaiks ir individuālu laikposmu, kad pacienti pētījumā lietojuši AVONEX pirms blakusparādības rašanās, summa. Piemēram, 100 persongadi būtu novēroti 100 pacientiem, kas tika ārstēti vienu gadu, vai 200 pacientiem, kas tika ārstēti pusgadu.

Turpmākajā tabulā apkopotas pētījumos konstatētās blakusparādības (apkopotas divus – sešus gadus ilgu klīnisko un novērošanas pētījumu periodā) un citas spontānās, pēcreģistrācijas periodā ziņotās blakusparādības, kuru biežums nav zināms.

Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.

Izmeklējumi

bieži

limfocītu skaita samazināšanās, balto asins

šūnu skaita samazināšanās, neitrofilo leikocītu

skaita samazināšanās, hematokrīta

samazināšanās, kālija koncentrācijas

palielināšanās asinīs, urīnvielas slāpekļa

daudzuma palielināšanās asinīs

retāk

trombocītu skaita samazināšanās

nav zināmi

ķermeņa masas samazināšanās, ķermeņa masas palielināšanās, izmainīti aknu funkciju testu rezultāti

Sirds funkcijas traucējumi

nav zināmi

kardiomiopātija, sastrēguma sirds mazspēja (skatīt 4.4. apakšpunktu), sirdsklauves, aritmija, tahikardija

Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi

nav zināmi

pancitopēnija, trombocitopēnija

reti

trombotiskā mikroangiopātija, tostarp

trombotiska trombocitopēniska

purpura/hemolītiski urēmiskais sindroms*

18

Nervu sistēmas traucējumi ļoti bieži bieži nav zināmi
Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības bieži reti nav zināms Kuņģa-zarnu trakta traucējumi bieži Ādas un zemādas audu bojājumi bieži retāk nav zināmi
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi bieži
nav zināmi
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi reti
Endokrīnās sistēmas traucējumi nav zināmi

galvassāpes2 muskuļu spasticitāte, hipoestēzija neiroloģiski simptomi, apziņas atslēgšanās3, hipertonija, reibonis, parestēzija, krampji, migrēna
rinoreja aizdusa plaušu arteriālā hipertensija┼
vemšana, diareja, nelaba dūša2
izsitumi, pastiprināta svīšana, kontūzija alopēcija angioneirotiskā tūska, nieze, pūslīšveida (vezikulāri) izsitumi, nātrene, psoriāzes saasināšanās
muskuļu krampji, kakla sāpes, mialģija2, locītavu sāpes, ekstremitāšu sāpes, muguras sāpes, muskuļu stīvums, muskuļu-skeleta stīvums sistēmas sarkanā vilkēde, muskuļu vājums, artrīts
nefrotiskais sindroms, glomeruloskleroze (skatīt 4.4. apakšpunktu “Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā”)
hipotireoze, hipertireoze

19

Vielmaiņas un uztures traucējumi

bieži

anoreksija

Infekcijas un infestācijas nav zināmi

abscess injekcijas vietā1

Asinsvadu sistēmas traucējumi

bieži

karstuma viļņi

nav zināmi

asinsvadu paplašināšanās

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
ļoti bieži

gripai līdzīgi simptomi, drudzis2, aukstuma sajūta2, svīšana2

bieži

injekcijas vietas sāpes, injekcijas vietas

eritēma, zilums injekcijas vietā, astēnija2,

sāpes, nogurums2, distrofija, nakts svīšana

retāk

dedzinoša sajūta injekcijas vietā

nav zināmi

injekcijas vietas reakcija, iekaisums injekcijas vietā, injekcijas vietas celulīts1, injekcijas
vietas nekroze, asiņošana injekcijas vietā, sāpes
krūtīs

Imūnās sistēmas traucējumi

nav zināmi

anafilaktiskas reakcijas, anafilaktiskais šoks, paaugstinātas jutības reakcijas (asinsvadu tūska, aizdusa, nātrene, izsitumi, niezoši izsitumi)

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi
nav zināmi

aknu bojājumi (skatīt 4.4. apakšpunktu), hepatīts, autoimūnais hepatīts

Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības
retāk Psihiskie traucējumi

metrorāģija, menorāģija

bieži

depresija (skatīt 4.4. apakšpunktu), bezmiegs

nav zināmi

pašnāvība, psihoze, nemiers, apjukums, emocionālā nestabilitāte

* Bēta interferonu grupas zālēm raksturīga blakusparādība (skatīt 4.4. apakšpunktu).

20

┼ Visām interferonu grupas zālēm raksturīga blakusparādība, skatīt turpmāk “Plaušu arteriālā hipertensija”.
1Ziņots par reakcijām injekcijas vietā, t.sk. sāpēm, iekaisumu un ļoti retos gadījumos abscesu vai celulītu, kam var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.
2Ārstēšanas sākumā šī parādība tiek novērota biežāk.
3Pēc AVONEX injekcijas iespējama apziņas zuduma epizode, normāli tā ir viena epizode, parasti tā rodas vienu reizi terapijas sākumā un neatkārtojas pēc nākamām injekcijām.
Plaušu arteriālā hipertensija
Lietojot bēta interferonu saturošas zāles, ziņots par plaušu arteriālās hipertensijas (PAH) gadījumiem. Par notikumiem ziņoja dažādos laika punktos, arī vairākus gadus pēc tam, kad sākta ārstēšana ar bēta interferonu.
Pediatriskā populācija
Ierobežoti publicētie dati liecina, ka drošuma rādītāji pusaudžiem vecumā no 12 līdz 16 gadiem, kas saņem AVONEX 30 mikrogramus i.m. vienu reizi nedēļā, ir līdzīgi tiem, kas novēroti pieaugušajiem.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Nav ziņots par pārdozēšanas gadījumiem. Tomēr pārdozējot pacients jāhospitalizē novērošanai un jāveic atbilstoša uzturoša ārstēšana.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: interferoni, ATĶ kods: L03 AB07.
Interferoni ir dabisku olbaltumu grupa, ko izstrādā eikariotiskas šūnas, reaģējot pret vīrusinfekciju un citiem bioloģiskiem izraisītājiem. Interferoni ir citokīni, kas piedalās pretvīrusu, antiproliferatīvās un imūnmodulējošās reakcijās. Atklāti trīs galvenie interferonu veidi: alfa, bēta un gamma. Alfa un bēta interferoni ir 1. tipa interferoni, un gamma interferons – 2. tipa interferons. Šiem interferoniem ir daļēji līdzīga, taču skaidri nošķirta bioloģiska darbība. Tie var atšķirties arī ar celulārās sintēzes vietu.
Bēta interferonu producē dažāda veida šūnas, ieskaitot fibroblastus un makrofāgus. Dabiskais bēta interferons un AVONEX (bēta 1a interferons) ir glikozilēti un tiem ir viena, pie N saistīta kompleksa ogļhidrātu daļa. Zināms, ka citu olbaltumu glikozilēšana ietekmē to stabilitāti, aktivitāti, bioloģisko izkliedi un pusperiodu asinīs. Tomēr bēta interferona iedarbība, ko nosaka glikozilēšana, nav pilnībā noskaidrota.
21

Darbības mehānisms
AVONEX bioloģiskā iedarbība saistīta ar tā spēju piesaistīties specifiskiem cilvēka šūnu virsmas receptoriem. Šī saikne ar receptoriem aizsāk kompleksu intracelulāru procesu virkni, kas izraisa daudzu interferona inducētu gēnu produktu un marķieru ekspresiju. Tie ir MHC 1. grupa, Mx olbaltums, 2’ / 5’-oligoadenilāta sintetāze, β2 mikroglobulīns un neopterīns. Daži no šiem produktiem noteikti ar AVONEX ārstēto pacientu asins serumā un asins šūnu frakcijās. Pēc vienas intramuskulāras AVONEX devas ievadīšanas šo produktu līmenis serumā saglabājas paaugstināts vismaz četras dienas un līdz pat vienai nedēļai.
Tas, vai AVONEX darbības mehānisms MS gadījumā ir līdzīgs augstāk aprakstītajiem bioloģiskajiem efektiem, nav zināms, jo MS patofizioloģija nav pietiekami noskaidrota.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Liofilizēta AVONEX darbība MS ārstēšanā pierādīta placebo kontrolētā klīniskajā pētījumā, kurā piedalījās 301 pacients ar recidivējošu MS (AVONEX n = 158; placebo n = 143), kam iepriekšējo triju gadu laikā bijuši vismaz divi paasinājumi vai arī viens paasinājums gadā, ja saslimšana ilgusi ne mazāk kā 3 gadus. Pacienti, kam EDSS bija 1,0 līdz 3,5, tika iekļauti klīniskajā pētījumā. Pateicoties šā pētījuma plānojumam, pacientu novērošanas laiks bija atšķirīgs. 150 ar AVONEX ārstēti pacienti pētījumā piedalījās vienu gadu un 85 pacienti – divus gadus. Pētījuma otrā gada beigās kumulatīvie procentuālie rādītāji attiecībā uz invaliditātes progresēšanu (pēc Kaplana-Meiera dzīves tabulas analīzes) ar placebo ārstētiem pacientiem bija 35 % un ar AVONEX ārstētiem pacientiem – 22 %. Invaliditātes progresēšanu izteica kā palielināšanos pēc Paplašinātās invaliditātes statusa skalas (Expanded Disability Status Scale, EDSS) par 1,0 punktu, kas saglabājās vismaz sešus mēnešus. Konstatēja arī ikgadējo recidīvu biežuma samazināšanos par vienu trešdaļu. Šo pēdējo klīnisko iedarbību novēroja pēc vairāk nekā gadu ilgas ārstēšanas.
Dubultmaskētā, randomizētā devu salīdzinošā pētījumā, kurā piedalījās 802 pacienti ar recidivējošo MS (AVONEX 30 mikrogrami n = 402 un AVONEX 60 mikrogrami n = 400) netika pierādītas statistiski ticamas atšķirības vai to noslieces starp AVONEX 30 mikrogramu un 60 mikrogramu devām, izvērtējot klīniskos un vispārējos MRI raksturlielumus.
AVONEX efektivitāte MS ārstēšanā tika pierādīta arī randomizētā, dubultmaskētā pētījumā, kurā piedalījās 383 pacienti (AVONEX n = 193, placebo n = 190), ar vienu demielinizējoša bojājuma gadījumu, kas saistīts ar vismaz diviem atbilstošiem smadzeņu bojājumiem, ko noteica ar MRI (magnētiskās rezonanses izmeklējumu). AVONEX terapijas grupā novēroja otra nākošā gadījuma riska samazināšanos. Konstatēta arī ietekme uz MRI raksturlielumiem. Nākošā (otrā) bojājuma gadījuma aprēķinātais risks placebo grupā bija 50 % pēc 3 gadiem un 39 % pēc diviem gadiem un AVONEX grupā tas bija 35 % (pēc trim gadiem) un 21 % (pēc diviem gadiem). Post-hoc analīzē pacientiem, kam sākotnēji MRI bija vismaz 1 Gd veicinošs bojājums un 9 T2 bojājumi, otrā bojājuma rašanās divu gadu laikā risks placebo grupā bija 56 % un AVONEX terapijas grupā – 21 %. Tomēr agrīnas ārstēšanas ar AVONEX ietekme nav zināma pat šajā liela riska apakšgrupā, jo pētījums bija plānots, lai galvenokārt vērtētu laiku līdz otram bojājumam, nevis veiktu ilgstošu slimības novērošanu. Bez tam patreiz nav skaidras definīcijas par augsta riska pacientiem, lai gan konservatīvāka pieeja ir akceptēt vismaz deviņusT2 hiperintensīvus bojājumus sākotnējos attēlos un vismaz vienu jaunu T2 vai vienu jaunu Gd veicinošu bojājumu attēlos, kas izdarīti vismaz trīs mēnešus pēc sākotnējiem. Jebkurā gadījumā ārstēšana jāapsver tikai tiem pacientiem, kas iedalīti augsta riska grupā.
Pediatriskā populācija
Ierobežoti dati par AVONEX 15 mikrogramu i.m. lietošanas reizi nedēļā efektivitāti/drošumu (n=8), salīdzinot ar neārstēšanu (n=8) un sekojot tam 4 gadus, parādīja līdzīgus rezultātus, kas novēroti pieaugušajiem, tomēr EDSS rādītāji palielinājās ārstējamo grupā 4 gadu laikā, tādējādi norādot uz
22

slimības progresu. Nav pieejams tiešs salīdzinājums ar devu, kas pašreiz tiek rekomendēta pieaugušajiem.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
AVONEX farmakokinētiskās īpašības pētītas netieši ar raudzi, kas nosaka interferona pretvīrusu aktivitāti. Šīs raudzes iespējas ir ierobežotas, jo tā ir jutīga tikai pret interferonu, bet ne specifiski pret bēta interferonu. Alternatīvas izmeklēšanas metodes nav pietiekami jutīgas.
Pēc AVONEX intramuskulāras ievadīšanas maksimālā pretvīrusu aktivitāte serumā tiek sasniegta piecas – piecpadsmit stundas pēc devas ievadīšanas un samazinās ar eliminācijas pusperiodu aptuveni 10 stundas. Atbilstoši pielāgojot pēc uzsūkšanās ātruma no injekcijas vietas, aprēķinātā bioloģiskā pieejamība ir aptuveni 40 %. Aprēķinātā bioloģiskā pieejamība bez šādas pielāgošanas ir lielāka. Tādēļ intramuskulāru. ievadīšanu nevar aizstāt ar zemādas injekciju.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Kancerogenitāte: nav pieejami dati par bēta 1a interferona kancerogenitāti dzīvniekiem vai cilvēkam.
Hroniskā toksicitāte: 26 nedēļu atkārtotu devu toksicitātes pētījumā rēzus mērkaķiem, ievadot intramuskulāri, reizi nedēļā un lietojot kombinācijā ar citu imūnmodulējošu līdzekli, monoklonālu antivielu pret CD40 ligandu, netika konstatēta imūna atbildes reakcija uz bēta 1a interferonu, kā arī toksicitātes pazīmes.
Vietējā panesamība: intramuskulārs kairinājums dzīvniekiem pēc atkārtotas ievadīšanas tajā pašā injekcijas vietā nav vērtēts.
Mutagenitāte: veikti nedaudz, taču atbilstoši mutagenitātes testi. To rezultāti bija negatīvi.
Fertilitātes traucējumi: fertilitātes un attīstības pētījumi rēzus mērkaķiem veikti ar radniecīgu bēta 1a interferona formu. Lietojot ļoti lielu devu, novērota anovulatoriska un abortu izraisoša iedarbība. Līdzīga no devas atkarīga ietekme uz vairošanos novērota arī citiem alfa un bēta interferonu veidiem. Nav konstatēta nekāda teratogēniska iedarbība vai ietekme uz augļa attīstību, taču ir pieejams maz informācijas par bēta 1a interferona ietekmi peri- un postnatālā periodā.
Nav informācijas par bēta 1a interferona ietekmi uz tēviņu fertilitāti.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Nātrija acetāta trihidrāts Ledus etiķskābe Arginīna hidrohlorīds Polisorbāts 20 Ūdens injekcijām
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi.
23

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C).
NESASALDĒT.
AVONEX PEN satur pildspalvveida pilnšļirci ar AVONEX, un tā jāuzglabā ledusskapī.
Ja AVONEX PEN nav iespējams turēt ledusskapī, to var uzglabāt istabas temperatūrā (no 15°C līdz 30°C) ne ilgāk kā vienu nedēļu.
AVONEX PEN uzglabāt iekšējā kartona kastītē, lai pasargātu no gaismas (skatīt 6.5. apakšpunktu).
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Pildspalvveida pilnšļirce ar AVONEX atrodas vienreiz lietojamā pildspalvveida injektorā, ko sauc par AVONEX PEN. Injektorā ir no stikla (I tipa) izgatavota 1 ml pildspalvveida pilnšļirce ar aizzīmogotu vāciņu un virzuļa aizbāzni (no bromobutila), kurā ir 0,5 ml šķīduma.
Iepakojuma izmērs: katrs vienreiz lietojamais AVONEX PEN ir iepakots atsevišķā kartona kastītē kopā ar vienu injekciju adatu un injektora vāciņu. Ir pieejami iepakojumi ar četriem vai divpadsmit AVONEX PEN.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Tikai vienai lietošanas reizei: injekciju šķīdums pildspalvveida pilnšļircē, kas ievietota AVONEX PEN.
Izņemot no ledusskapja, AVONEX PEN jāļauj sasilt istabas temperatūrā (no 15°C līdz 30°C) apmēram 30 minūtes.
AVONEX 30 mikrogramu injekciju šķīduma sasildīšanai neizmantojiet ārējus karstuma avotus, piemēram, karstu ūdeni.
Katrā vienreiz lietojamā pildspalvveida injektorā ir viena AVONEX deva. Šķīdumu injekcijām var redzēt caur ovālu medikamenta aplūkošanas lodziņu uz AVONEX PEN. Ja šķīdums injekcijām satur daļiņas vai arī tā krāsa ir nevis pilnīgi bezkrāsaina, bet iekrāsota, injektoru nedrīkst lietot. Ir pievienota injekciju adata. Medikaments nesatur konservantu.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Biogen Netherlands B.V. Prins Mauritslaan 13 1171 LP Badhoevedorp Nīderlande
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURI
EU/1/97/033/005 EU/1/97/033/006
24

9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 1997. gada 13. marts Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2007. gada 13. marts 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
25

II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS VIELAS RAŽOTĀJS UN
RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
26

A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS VIELAS RAŽOTĀJS UN RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās vielas ražotāju nosaukums un adrese Biogen Inc., 250 Binney Street, Cambridge, Massachusetts 02142, ASV. Biogen Inc., 5000 Davis Drive, POB 14627, Research Triangle Park, North Carolina, 27709, ASV. Ražotāju, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese Biogen (Denmark) Manufacturing ApS, Biogen Allé 1, DK-3400 Hillerød, Dānija Drukātajā lietošanas instrukcijā jānorāda ražotāja, kas atbild par attiecīgās sērijas izlaidi, nosaukums un adrese. B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts). C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē. D. NOSACĪJUMIVAIIEROBEŽOJUMIATTIECĪBĀUZDROŠUUNEFEKTĪVUZĀĻULIETOŠANU Nav piemērojams.
27

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
28

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
29

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA
1. ZĀĻU NOSAUKUMS AVONEX 30 mikrogrami /0,5 ml šķīdums injekcijām Interferonum beta-1a 2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) 1 pilnšļirce (0,5 ml) satur 30 mikrogramus (6 miljonus SV) bēta 1a interferona. 3. PALĪGVIELU SARAKSTS Nātrija acetāta trihidrāts, ledus etiķskābe, arginīna hidrohlorīds, polisorbāts 20, ūdens injekcijām. 4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Šķīdums injekcijām. Kārbiņa ar četrām pilnšļircēm pa 0,5 ml šķīduma. Kārbiņa ar divpadsmit pilnšļircēm pa 0,5 ml šķīduma. Katra šļirce iepakota aizvākotā plastmasas paplātē, kurā ir arī viena injekciju adata intramuskulārai lietošanai. 5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Intramuskulārai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
30

6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. AVONEX var uzglabāt istabas temperatūrā (starp 15°C un 30°C) līdz vienai nedēļai. NESASALDĒT. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā (aizvākotā plastmasas paplātē), lai pasargātu no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Biogen Netherlands B.V. Prins Mauritslaan 13 1171 LP Badhoevedorp Nīderlande
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/97/033/003 kārbiņa ar 4 pilnšļircēm EU/1/97/033/004 kārbiņa ar 12 pilnšļircēm
31

13. SĒRIJAS NUMURS Sēr. 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU 16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ avonex 17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
32

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES 1. ZĀĻU NOSAUKUMS AVONEX 30 mikrogrami /0,5 ml šķīdums injekcijām Interferonum beta-1a 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Biogen Netherlands B.V. 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA Intramuskulārai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Uzglabāt ledusskapī. AVONEX var uzglabāt istabas temperatūrā (starp 15°C un 30°C) līdz vienai nedēļai. NESASALDĒT. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā (aizvākotā plastmasas paplātē), lai pasargātu no gaismas.
33

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) AVONEX 30 mikrogrami /0,5 ml šķīdums injekcijām Interferonum beta-1a i.m. 2. LIETOŠANAS VEIDS Skatīt lietošanas instrukciju. 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 0,5 ml 6. CITA
34

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA OUTER
1. ZĀĻU NOSAUKUMS AVONEX 30 mikrogramu/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā Interferonum beta-1a
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā vienreiz lietojamā pildspalvveida injektorā ir 30 mikrogrami (6 miljoni SV) bēta-1a interferona 0,5 ml šķīdumā.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Nātrija acetāta trihidrāts, ledus etiķskābe, arginīna hidrohlorīds, polisorbāts 20, ūdens injekcijām.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā. 4 pildspalvveida injektori. Katrā iepakojumā ir 1 Avonex pen, injekciju adata un injektora vāciņš. 12 pildspalvveida injektori. Katrā iepakojumā ir 1 Avonex pen, injekciju adata un injektora vāciņš.
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Intramuskulārai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Tikai vienreizējai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz
35

9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Avonex pen var uzglabāt istabas temperatūrā (no 15°C līdz 30°C) ne ilgāk kā vienu nedēļu. Jutība pret gaismu. Avonex pen uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Biogen Netherlands B.V. Prins Mauritslaan 13 1171 LP Badhoevedorp Nīderlande
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/97/033/005 kārbiņa ar 4 pilnšļircēm EU/1/97/033/006 kārbiņa ar 12 pilnšļircēm
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ avonex pen
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
36

18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
37

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA
1. ZĀĻU NOSAUKUMS AVONEX 30 mikrogramu/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā Interferonum beta-1a
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā vienreiz lietojamā pildspalvveida injektorā ir 30 mikrogrami (6 miljoni SV) bēta-1a interferona 0,5 ml šķīdumā.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Nātrija acetāta trihidrāts, ledus etiķskābe, arginīna hidrohlorīds, polisorbāts 20, ūdens injekcijām.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Multi-iepakojuma sastāvdaļa. Nav paredzēts pārdod atsevišķi. Šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā. Avonex pen, injekciju adata un injektora vāciņš.
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Intramuskulārai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Tikai vienreizējai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz
38

9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Avonex pen var uzglabāt istabas temperatūrā (no 15°C līdz 30°C) ne ilgāk kā vienu nedēļu. Jutība pret gaismu. Avonex pen uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Biogen Netherlands B.V. Prins Mauritslaan 13 1171 LP Badhoevedorp Nīderlande
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ avonex pen
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
39

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA Injektors 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) AVONEX 30 mikrogramu/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā Interferonum beta-1a i.m. 2. LIETOŠANAS VEIDS Skatīt lietošanas instrukciju. 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 0,5 ml 6. CITA
40

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
41

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
AVONEX 30 mikrogrami/0,5 ml injekciju šķīdums (Interferonum beta-1a) Pilnšļirce
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. Pat ja Jūs esat agrāk lietojis (-usi) Avonex, kāda daļa informācijas var būt mainīta. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī
uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
(Informācija ievērībai)
Šī lietošanas instrukcija laiku pa laikam tiek mainīta. Lūdzu, vienmēr, iegādājoties parakstīto zāļu kārtējo devu, pārbaudiet, vai lietošanas instrukcija nav precizēta.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir AVONEX un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms AVONEX lietošanas 3. Kā lietot AVONEX 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt AVONEX 6. Iepakojuma saturs un cita informācija 7. Kā injicēt AVONEX
1. Kas ir AVONEX un kādam nolūkam to lieto
Kas ir AVONEX
Avonex aktīvā viela ir olbaltumviela, kas saucas interferons bēta-1a. Interferoni ir vielas, kas dabiski veidojas Jūsu organismā, lai palīdzētu Jūs aizsargāt no infekcijām un slimībām. Avonex olbaltumviela ir veidota tieši no tām pašām vielām kā cilvēka organisma interferons bēta.
Kādam nolūkam AVONEX lieto
Avonex tiek lietots multiplās sklerozes (MS) ārstēšanai. Ārstēšana ar Avonex var palīdzēt novērst slimības pasliktināšanos, lai gan tas neārstē MS.
MS simptomi katram izpaužas savādāk. Šie simptomi var būt: - līdzsvara sajūtas zudums vai galvas reiboņi un vispārējs vājums, staigāšanas problēmas,
muskuļu spazmas vai stīvums, nogurums, sejas, roku vai kāju nejutīgums; - akūtas vai hroniskas sāpes, urīnpūšļa un zarnu problēmas, seksuālas problēmas, kā arī grūtības
saskatīt priekšmetus; - apgrūtināta domāšana un spēja koncentrēties, depresija. MS ir tendence laiku pa laikam uzliesmot: to sauc par recidīvu.
42

(Informācija ievērībai)
Avonex vislabāk darbojas, to regulāri lietojot vienā un tajā pašā laikā, reizi nedēļā. Nepārtrauciet ārstēšanu ar Avonex, neaprunājoties ar savu neirologu.
Avonex var palīdzēt samazināt recidīvu skaitu un palēnināt MS izraisītas invaliditātes iestāšanos. Jūsu ārsts Jūs informēs par to, cik ilgi Jūs varat lietot Avonex, vai arī kad pārtraukt ārstēšanu.
Kā AVONEX darbojas
Multiplā skleroze ir saistīta ar nervu (galvas vai muguras smadzeņu) bojājumiem. MS gadījumā Jūsu organisma aizsargsistēma reaģē pret paša organisma mielīnu – t.s. „izolāciju”, kas aptver nervu šķiedras. Kad mielīns ir bojāts, tiek traucēti sakari starp smadzenēm un citām ķermeņa daļām. Tas izraisa MS simptomus. Avonex iedarbības pamatā ir organisma aizsargsistēmas uzbrukumu pārtraukšana mielīnam.
2. Kas Jums jāzina pirms AVONEX lietošanas
Nelietojiet AVONEX šādos gadījumos
- Ja Jums ir alerģija pret bēta interferonu, cilvēka seruma albumīnu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
- Neuzsāciet Avonex lietošanu, ja esat grūtniece. - Ja Jums ir smaga depresija vai domas par pašnāvības izdarīšanu.
Nekavējoties izstāstiet ārstam, ja kāds no iepriekš minētajiem punktiem attiecas uz Jums.
(Informācija ievērībai)
Avonex un alerģiskās reakcijas. Tā kā Avonex galvenā sastāvdaļa ir olbaltumviela, pastāv neliela alerģiskas reakcijas iespēja.
Vairāk par depresiju. Ja Jums ir smaga depresija vai domas par pašnāvību, Jūs nedrīkstat lietot Avonex. Ja Jums ir depresija, ārsts vēl arvien var Jums parakstīt Avonex, bet ir svarīgi informēt Jūsu ārstu, ja Jums ir depresija vai jebkādas līdzīgas problēmas, kuras ietekmē Jūsu garastāvokli.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Avonex lietošanas konsultējieties ar ārstu, ja Jums pagātnē ir bijušas: - Depresija vai problēmas, kas ietekmē Jūsu garastāvokli. - Domas par pašnāvības izdarīšanu. Ja Jums ir garastāvokļa maiņas, domas par pašnāvību, Jūs jūtaties neparasti skumjš, noraizējies vai mazvērtīgs, nepieciešams nekavējoties par to ziņot ārstam. - Epilepsija vai epileptiskie krampji, kurus nav iespējams kontrolēt ar medikamentu palīdzību. - Nopietnas nieru vai aknu problēmas. - Samazināts balto asinsķermenīšu vai trombocītu skaits, kas var palielināt infekcijas,
asiņošanas vai anēmijas risku. - Problēmas ar sirdi, kas var izraisīt tādus simptomus, kā sāpes krūtīs (stenokardija), īpaši pēc
aktivitātēm; pietūkušas potītes, aizdusa (sastrēguma sirds mazspēja); vai neregulāra sirdsdarbība (aritmija).
43

Aprunājieties ar savu ārstu, ja Jums jebkad ir bijusi kāda no šīm saslimšanām, vai arī kāds no šiem stāvokļiem pasliktinās, lietojot Avonex.
Terapijas laikā mazajos asinsvados var veidoties asins recekļi. Šie asins recekļi var ietekmēt nieru darbību. Tas var notikt laika posmā no vairākām nedēļām līdz pat vairākiem gadiem pēc Avonex lietošanas uzsākšanas.
Jūsu ārsts var uzraudzīt Jūsu asinsspiedienu, asinsainu (trombocītu skaitu) un nieru funkcijas rādītājus.
Pastāstiet savam ārstam, ka, lietojot Avonex: - ja Jūs veicat asins analīzes, Avonex var ietekmēt šo analīžu rezultātus.
(Informācija ievērībai)
Dažreiz Jums varbūt nepieciešams atgādināt medicīnas darbiniekiem, ka Jūs esat ārstēts ar Avonex. Piemēram, ja Jums tiek parakstīti citi medikamenti, vai arī tiek veiktas asins analīzes, Avonex var ietekmēt citu medikamentu iedarbību vai analīžu rezultātus.
Citas zāles un AVONEX
Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot, īpaši epilepsijas vai depresijas ārstēšanai, Avonex var ietekmēt citu medikamentu darbību, vai arī citi medikamenti var ietekmēt Avonex iedarbību. Tas attiecas arī uz bezrecepšu medikamentiem.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Nesāciet Avonex lietošanu, ja esat grūtniece. - Ja Jums varētu iestāties grūtniecība, tad Avonex lietošanas laikā nepieciešams izmantot
kontracepciju. - Ja Jūs plānojat mazuli vai Avonex lietošanas laikā Jums ir iestājusies grūtniecība, pastāstiet
par to savam ārstam. Jūs varēsiet apspriest ar savu ārstu, vai Jums nepieciešams turpināt ārstēšanu. - Ja Jūs jau esat grūtniece vai domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, konsultējieties ar ārstu, cik vien drīz Jūs to varat. - Ja Jūs vēlaties barot mazuli ar krūti, vispirms pastāstiet par to savam ārstam.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Nevadiet automašīnu, ja jūtat reiboni. Avonex dažiem cilvēkiem var izraisīt reiboni. Ja tā notiek ar Jums, vai arī ievērojat kādas citas blakusparādības un Jūs jūtat, ka Jūsu spējas var būt traucētas, Jums jāizvairās no transportlīdzekļu vadīšanas un mehānismu apkalpošanas.
Svarīga informācija par dažām AVONEX sastāvdaļām
Šīs zāles būtībā ir nātriju nesaturošas. Tās satur mazāk par 23 mg (1 mmol) nātrija katrā iknedēļas devā.
44

3. Kā lietot AVONEX
Ieteicamā deva
Viena Avonex injekcija, vienreiz nedēļā. Mēģiniet lietot Avonex katru nedēļu vienā un tai pašā laikā un nedēļas dienā.
Nav paredzēts lietošanai bērniem Avonex nav paredzēts lietošanai bērniem, jaunākiem par 12 gadiem.
Ja esat nolēmuši sākt ārstēšanos ar Avonex, Jūsu ārsts var izsniegt Jums Avostartclip titrēšanas komplektu. Avostartclip ir pievienojams šļircei un, uzsākot ārstēšanu, ļauj Jums pakāpeniski palielināt Avonex devu. Tas tiek darīts, lai mazinātu gripai līdzīgos simptomus, ar ko daži cilvēki saskaras, uzsākot Avonex lietošanu. Jūsu ārsts vai medmāsa palīdzēs Jums lietot Avostartclip titrēšanas komplektu.
(Informācija ievērībai)
Sākot lietot Avonex Ja lietojat Avonex pirmoreiz, Jūsu ārsts var ieteikt Jums palielināt savu devu pakāpeniski, lai Jūs varētu pierast pie Avonex efektiem, pirms lietojat pilnu devu. Jums tiks izsniegts Avostartclip titrēšanas komplekts. Avostartclip var pievienot šļircei un ārstēšanas sākumā injicēt mazāku Avonex devu. Katrs Avostartclip ir jāizmanto vienreiz un pēc tam jāizmet kopā ar šļircē atlikušo Avonex. Lai uzzinātu vairāk par tā lietošanu, konsultējieties ar savu ārstu.
Patstāvīga injicēšana
Jūs varat injicēt Avonex pats, bez ārsta palīdzības, ja esat apmācīts injekcijas veikšanā. Norādījumus par to, kā patstāvīgi veikt injekciju, Jūs atradīsiet šīs lietošanas instrukcijas beigās (skatīt 7. punktā “Kā injicēt AVONEX”).
Ja Jums ir grūtības darboties ar pilnšļirci, vaicājiet savam ārstam. Ārsts varēs Jums palīdzēt.
(Informācija ievērībai)
Sīkāka informācija par Avonex injicēšanu atrodama šīs lietošanas instrukcijas beigās.
Adatas izvēlēšanās: Jūsu Avonex komplekts jau satur injekciju adatu. Jūsu ārsts var Jums parakstīt īsāku vai smalkāku adatu, atkarībā no Jūsu ķermeņa tipa. Aprunājieties ar savu ārstu, lai noskaidrotu, vai šāds risinājums Jums ir piemērots.
Ja Jums ir grūti darboties ar pilnšļirci, aprunājieties ar savu ārstu par pilnšļirces roktura lietošanu. Tas ir īpaši izstrādāts turētājs Avonex injekcijas atvieglošanai.
Cik ilgi lietot AVONEX
Jūsu ārsts Jums pastāstīs, cik ilgi nepieciešams turpināt Avonex lietošanu. Svarīgi ir lietot Avonex regulāri. Nemainiet nozīmēto lietošanas kārtību, izņemot gadījumus, kad to ir ieteicis ārsts.
45

Ja esat injicējis vairāk nekā noteikts
Jums nepieciešama tikai viena Avonex injekcija, vienreiz nedēļā. Ja esat injicējis vairāk kā vienu Avonex injekciju triju dienu laikā, nekavējoties lūdziet padomu savam ārstam vai farmaceitam.
Ja esat izlaidis injekciju
Ja esat izlaidis parasto nedēļas devu, tad veiciet injekciju, tiklīdz Jūs par to atceraties. Tad ievērojiet nedēļu ilgu pārtraukumu pirms atkārtotas Avonex lietošanas. Ja Jums ir kāda īpaši ērta diena Avonex lietošanai, aprunājieties ar ārstu par devas pielāgošanu, lai atgrieztos pie zāļu lietošanas Jums īpaši ērtā dienā. Nelietojiet dubultu injekciju aizmirstās injekcijas aizstāšanai.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
(Informācija ievērībai)
Lai gan iespējamo blakusparādību saraksts var izskatīties satraucošs, iespējams, ka Jums var neizpausties neviena no šīm parādībām.
Nopietnas blakusparādības: meklējiet medicīnisku palīdzību
Nopietnas alerģiskas reakcijas Ja Jums ir kāda no turpmāk minētajām: - Sejas, lūpu vai mēles sapampums - Apgrūtināta elpošana - Izsitumi. Nekavējoties sazinieties ar ārstu. Neturpiniet lietot Avonex, līdz Jūs neesat aprunājies ar ārstu.
Depresija Ja Jums ir jebkāds no depresijas simptomiem: - Jūtaties neparasti bēdīgs, noraizējies vai mazvērtīgs. Nekavējoties sazinieties ar ārstu.
Aknu problēmas Ja Jums ir kāds no šiem simptomiem: - Ādas vai acu baltumu dzelte (ikteruss) - Vispārēja nieze - Nelabuma sajūta, nelabums (slikta dūša un vemšana) - Ātra zilumu veidošanās ādā. Nekavējoties sazinieties ar ārstu, jo šīs pazīmes var norādīt uz iespējamu aknu problēmu.
Klīniskajos pētījumos konstatētās blakusparādības
(Informācija ievērībai)
Klīniskajos pētījumos konstatētās blakusparādības. Šīs ir blakusparādības, par kurām cilvēki ziņoja tad, kad Avonex tika pārbaudīts. To biežuma apraksts pamatojas uz to, cik daudzi cilvēki apgalvoja, ka viņiem ir šāda blakusparādība. Tas var palīdzēt Jums saprast, cik liela ir iespēja, ka Jums varētu būt līdzīgas blakusparādības.
46

Ļoti bieži sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem) - Gripai līdzīgi simptomi - galvassāpes, sāpes muskuļos, drebuļi vai drudzis: skatīt turpmāk
aprakstītos gripai līdzīgos simptomus - Galvassāpes.
Bieži sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas līdz 1 no 10 cilvēkiem) - Ēstgribas zudums - Nespēka un noguruma sajūta - Miega traucējumi - Depresija - Karstuma viļņi - Iesnas - Caureja (šķidri izkārnījumi) - Nelabums vai nelabuma sajūta (slikta dūša vai vemšana) - Nejutīgums vai ādas tirpšana - Izsitumi, zilumu veidošanās ādā - Pastiprināta svīšana, nakts svīšana - Sāpes muskuļos, locītavās, rokās, kājās vai kaklā - Muskuļu krampji, locītavu un muskulatūras stīvums - Sāpes, zilumu veidošanās un apsārtums injekcijas vietā - Asins analīžu rezultātu izmaiņas. Jūs varat ievērot tādus simptomus kā nogurumu, atkārtotas
infekcijas, neizskaidrojamu zilumu veidošanos vai asiņošanu.
Retāk sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas līdz 1 no 100 cilvēkiem) - Matu izkrišana - Mēnešreižu cikla izmaiņas - Dedzinoša sajūta injekcijas vietā.
Reti sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas līdz 1 no 1000 cilvēkiem) - Apgrūtināta elpošana - Nieru problēmas, tostarp rētu veidošanās, kas var traucēt nieru darbību
Ja Jums ir daži vai visi no šiem simptomiem: - Putas urīnā - Nogurums - Pietūkums (pārsvarā potīšu vai plakstiņu), ķermeņa masas pieaugums Konsultējieties ar ārstu, jo šīs pazīmes var norādīt uz iespējamu nieru problēmu. - Asins recekļi mazajos asinsvados, kas var ietekmēt nieru darbību (trombotiska trombocitopēniska purpura vai hemolītiski urēmiskais sindroms). Simptomi var būt, piemēram, pastiprināta zilumu veidošanās, asiņošana, drudzis, ārkārtējs nespēks, galvassāpes, nelabums vai viegls apjukums. Ārsts var noteikt asinsainas un nieru funkcijas izmaiņas. Jūsu ārsts var konstatēt izmaiņas asinsainā un nieru funkcijas rādītājos.
Ja jebkura no šīm blakusparādībām Jūs traucē, pastāstiet par to savam ārstam.
Citas blakusparādības
(Informācija ievērībai)
Šīs blakusparādības tika novērotas cilvēkiem, kuri lietoja Avonex, bet mēs nezinām, cik bieži tās ir novērojamas.
47

- Pazemināta vai palielināta vairogdziedzera aktivitāte - Nervozitāte vai nemiers, emocionālā nestabilitāte, iracionālas domas vai halucinācijas (redz vai
dzird to, kas patiesībā nav), apjukums vai pašnāvība - Nejutīgums, reibonis, lēkmes vai krampji un migrēna - Apzināšanās, kā pukst jūsu sirds (sirdsklauves), paātrināta vai neregulāra sirdsdarbība, vai arī
sirds problēmas ar šādiem simptomiem: samazinātu spēju vingrot, nespēju izstiepties gultā, aizdusu vai pietūkušas potītes - Iepriekš aprakstītās aknu problēmas - Nātrenei vai tulznām līdzīgi izsitumi, nieze vai psoriāzes (ja tāda Jums ir) pasliktināšanās - Injekcijas vietas apsārtums vai asiņošana, vai arī sāpes krūtīs pēc injekcijas - Svara pieaugums vai svara zudums - Analīžu rezultātu izmaiņas, t.sk. aknu funkciju testu rezultātu izmaiņas - Plaušu arteriālā hipertensija: slimība, kad rodas izteikta plaušu asinsvadu sašaurināšanās, kā rezultātā asinsvados, kas pārvada asinis no sirds uz plaušām, rodas augsts asinsspiediens. Plaušu arteriālā hipertensija ārstēšanas laikā ir novērota dažādos laika punktos, arī vairākus gadus pēc tam, kad sākta ārstēšana ar bēta interferonu grupas zālēm. Ja Jūs apgrūtina kāds no šiem simptomiem, aprunājieties par to ar savu ārstu.
Injekcijas ietekme - Stāvoklis, kas atgādina samaņas zudumu. Pirmo Avonex injekciju varētu veikt Jūsu ārsts. Tā
var likt Jums justies līdzīgi, kā samaņas zuduma gadījumā. Jūs tiešām varat zaudēt samaņu. Parasti tas nemēdz atkārtoties. - Uzreiz pēc injekcijas, jums var būt saspringuma vai ievērojama vājuma sajūta muskuļos – it kā Jums būtu recidīvs. Tā ir reta parādība. Tā notiek tikai injekcijas laikā, un šis efekts ātri pāriet. Tas var notikt jebkurā laikā pēc ārstēšanas ar Avonex uzsākšanas. - Aprunājieties ar savu ārstu, ja Jūs ievērojat kairinājumu vai ādas problēmas pēc injekcijas.
Gripai līdzīgi simptomi
(Informācija ievērībai)
Ir trīs vienkārši veidi, kā mazināt gripai līdzīgo simptomu iedarbību: 1. Injicēt Avonex pirms gulētiešanas. Tas Jums ļaus gulēt Avonex iedarbības laikā. 2. Pusstundu pirms Avonex injekcijas, kā arī nākamajā dienā iedzert paracetamolu vai
ibuprofēnu. Aprunājieties ar savu ārstu par Jums piemērotu devu. 3. Ja Jums ir drudzis, dzeriet lielu daudzumu ūdens, lai nodrošinātu organismā pietiekamu
šķidruma daudzumu.
Daži cilvēki pēc Avonex injekcijas uzskata, ka viņiem ir gripa. Pazīmes ir šādas: - Galvassāpes - Sāpes muskuļos - Drudzis vai drebuļi
Šie simptomi nav saistīti ar gripu. Šie simptomi nepāriet no cilvēka uz cilvēku. Tie ir biežāk sastopami ārstēšanas ar Avonex uzsākšanas laikā. Jūsu ārsts var Jums izsniegt Avostartclip titrēšanas komplektu, kas ārstēšanas sākumā ļauj Jums paaugstināt devu pakāpeniski, lai mazinātu gripai līdzīgos simptomus. Turpinot Avonex injekcijas, gripai līdzīgie simptomi pakāpeniski samazinās.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām
48

arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt AVONEX
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz marķējuma.
Uzglabāt oriģinālā iepakojumā (aizzīmogotā plastmasas paplātē), lai pasargātu no gaismas. Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C). Nesasaldēt. AVONEX var arī uzglabāt istabas temperatūrā (starp 15°C -30°C) līdz vienai nedēļai.
NELIETOJIET Avonex, ja pamanāt, ka: - pilnšļirce ir bojāta; - aizzīmogota plastmasas paplāte ir bojāta vai atvērta; - pēc šķīdināšanas iegūtais šķīdums flakonā nav bezkrāsains vai tajā redzamas sīkas daļiņas. - bojāts ir vāciņš ar aizsardzību pret atvēršanu.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko AVONEX satur
Aktīvā viela ir: interferons bēta-1a 30 mikrogrami/0,5 ml Citas sastāvdaļas ir: nātrija acetāta trihidrāts, ledus etiķskābe, arginīna hidrohlorīds, polisorbāts 20 un injekciju ūdens.
AVONEX ārējais izskats un iepakojums
Avonex injekciju šķīduma forma ir gatava injicēšanai. Avonex kastītē ir četras vai divpadsmit lietošanai gatavas pilnšļirces, un katra satur 0,5 ml dzidru, bezkrāsainu šķidrumu. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami. Katra šļirce ir iepakota noslēgtā plastmasas paplātē. Paplātē arī atrodama arī atsevišķa injekciju adata.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
Reģistrācijas apliecības īpašnieks ir:
Biogen Netherlands B.V. Prins Mauritslaan 13 1171 LP Badhoevedorp Nīderlande
Avonex ražotājs ir:
Biogen (Denmark) Manufacturing ApS, Biogen Allé 1, DK-3400 Hillerød, Dānija
49

Jūs varat saņemt lielāka apjoma, printētu versiju, sazinoties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.

België/Belgique/Belgien
Biogen Belgium NV/SA  +32 2 2191218

Lietuva
UAB "JOHNSON & JOHNSON"  +370 5 278 68 88

България
ТП ЕВОФАРМА  +359 2 962 12 00

Luxembourg/Luxemburg
Biogen Belgium NV/SA  +32 2 2191218

Česká republika
Biogen (Czech Republic) s.r.o.  +420 255 706 200

Magyarország
Biogen Hungary Kft.  +36 1 899 9883

Danmark
Biogen Denmark A/S  +45 77 41 57 57

Malta
Pharma. MT Ltd..  +356 21337008

Deutschland
Biogen GmbH  +49 (0) 89 99 6170

Nederland
Biogen Netherlands B.V.  +31 20 542 2000

Eesti
UAB "JOHNSON & JOHNSON" Eesti filiaal  +372 617 7410

Norge
Biogen Norway AS  +47 23 40 01 00

Ελλάδα
Genesis Pharma SA  +30 210 8771500

Österreich
Biogen Austria GmbH  +43 1 484 46 13

España
Biogen Spain S.L.  +34 91 310 7110

Polska
Biogen Poland Sp. z o.o.  +48 22 351 51 00

France
Biogen France SAS  +33 (0)1 41 37 9595

Portugal Biogen Portugal Sociedade Farmacêutica, Unipessoal Lda.  +351 21 318 8450

Hrvatska
Medis Adria d.o.o.  +385 1 230 34 46

România
Johnson & Johnson Romania S.R.L.  +40 21 207 18 00

Ireland
Biogen Idec (Ireland) Ltd.  +353 (0)1 463 7799

Slovenija
Biogen Pharma d.o.o.  +386 1 511 02 90

Ísland
Icepharma hf  +354 540 8000

Slovenská republika
Biogen Slovakia s.r.o.  +421 2 323 34008

50

Italia Biogen Italia s.r.l.  +39 02 584 9901
Κύπρος Genesis Pharma Cyprus Ltd  +3572 2 769946
Latvija UAB "JOHNSON & JOHNSON" filiāle Latvijā  +371 678 93561

Suomi/Finland Biogen Finland Oy  +358 207 401 200
Sverige Biogen Sweden AB  +46 8 594 113 60
United Kingdom Biogen Idec Limited  +44 (0) 1628 50 1000

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
Šī lietošanas instrukcija ir pieejama visās ES/EEZ valodās Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.

7. Kā injicēt AVONEX
Jums jābūt apmācītam Avonex injekcijas veikšanai. Šie norādījumi ir atgādinājums. Ja šeit ir kaut kas, ko Jūs nesaprotat, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Kur injicēt
• Avonex jāinjicē muskulī, piemēram, augšstilba muskulī. Nav ieteicama Avonex injicēšana sēžamvietā.
• Katru nedēļu lietojiet citu injekciju adatu. Tas mazinās ādas un muskulatūras kairinājuma risku.
• Neinjicējiet ādas daļā, ja tur ir zilums, sāpīgums, infekcija vai atvērta brūce.

A. Sagatavošanās 1. Plastmasas paplātes izņemšana no ledusskapja.
- Pārbaudiet uz paplātes pārsega atrodamo derīguma termiņu. Nelietojiet, ja šis derīguma termiņš ir beidzies.
51

- Noņemiet papīra pārsegu. Pārliecinieties, vai aizvākotajā plastmasas paplātē ir pilnšļirce un viena injekcijas adata (skatīt attēlu „Plastmasas paplātes saturs”).

2. Ļaujiet pilnšļircei uzsilt. - Pirms injicēšanas paturiet pilnšļirci istabas temperatūrā (15 °C – 30 °C) aptuveni 30 minūtes. Tas padarīs injekciju patīkamāku nekā injicējot uzreiz pēc izņemšanas no ledusskapja. Padoms: Injekciju šķīduma sasildīšanai neizmantojiet ārējus siltuma avotus, piemēram, karstu ūdeni.

3. Rūpīgi nomazgājiet rokas ar ūdeni un ziepēm un ļaujiet tām nožūt.

4. Sagatavojiet spirta tamponus un plāksterus (nav iepakojumā), ja Jums tas ir nepieciešams.

Atrodiet tīru cietu virsmu, kur nolikt injekcijai nepieciešamos priekšmetus. Nolieciet tur paplāti.

B. Sagatavošanās injekcijai

1

Pārbaudiet pilnšļirces šķīdumu.

Tam jābūt dzidram un bezkrāsainam. Ja šķīdums ir duļķains, nav

bezkrāsains vai satur sīkas daļiņas, nelietojiet šādu pilnšļirci.

2 3
C. Injekcija 1

Šļirces vāciņa noņemšana Šļirce ir aprīkota ar vāciņu, kas ir aizsargāts pret atvēršanu. Pārliecinieties, ka vāciņš ir nebojāts, un nav ticis atvērts. Ja izskatās, ka tas tomēr ir ticis atvērts, tad šādu šļirci nelietojiet. Turiet šļirci tādā veidā, lai vāciņš būtu vērsts uz augšu. Lieciet vāciņu pareizā leņķī, līdz tas nolūzt. Nepieskarieties savienojuma vietai. Nespiediet uz šļirces virzuli.
Injekcijas adatas pievienošana Atklājiet adatas pievienošanas vietu. Saglabājiet adatas uzgali. Piespiežot, pievienojiet injekcijas adatu šļircei. Pagrieziet adatu pulksteņrādītāja virzienā, līdz tā pieguļ šļircei.
Padoms: pārliecinieties, ka injekciju adata ir stingri pievienota šļircei. Savādāk var rasties noplūdes. Ja Jums ir norādīts pakāpeniski paaugstināt savu Avonex devu, Jums var būt nepieciešams Avostartclip titrēšanas komplekts, ko izsniegs Jūsu ārsts. Lai iegūtu papildu informāciju, konsultējieties ar savu ārstu.
Tagad noņemiet adatas plastmasas uzgali. Negrieziet to ap savu asi. Padoms: griežot adatas plastmasas uzgali ap savu asi, Jūs varat nejauši noņemt
arī adatu.
Ādas notīrīšana un nostiepšana injekcijas vietā. Ja nepieciešams, izmantojiet spirta tamponu jūsu izvēlētās injekcijas vietas notīrīšanai. Ļaujiet ādai nožūt. Ar vienu roku, nostiepiet ādu ap injekcijas vietu. Atbrīvojiet muskuli.

52

2

Injekcijas izdarīšana

Ar asu kustību, taisnā leņķī pret ādu, ieduriet injekcijas adatu muskulī.

Adatu nepieciešams iedurt visā tās garumā.

Lēni spiediet virzuli, līdz pilnšļirce ir tukša.

Ja Jūs lietojat šļirci, kurai pievienots Avostartclip, Jūs saņemsit mazāku

Avonex devu.

Šļirce neiztukšosies.

3

Adatas izņemšana

Turiet ādu nostieptu vai uzspiediet uz injekcijas vietas, un izvelciet adatu.

Ja Jūs lietojat spirta tamponu, turiet to injekcijas vietā.

Nepieciešamības gadījumā uzlīmējiet injekcijas vietai plāksteri.

Pareiza atkritumu likvidēšana
Kad jūs pabeidzat injekcijas ievadīšanu, ielieciet adatas, šļirci un flakonu piemērotā konteinerā, kas paredzēts adatu drošai glabāšanai (asiem priekšmetiem paredzētā konteinerā). Pēc tam, kad esat lietojuši Avostartclip, šļirce (un Avostartclip) ir jāizmet. Neizlietoto Avonex daļu nedrīkst lietot citā reizē. Izlietoto papīru un salvetes var izmest parastā atkritumu tvertnē.

53

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
AVONEX 30 mikrogramu/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā (Interferonum beta-1a)
Pildspalvveida injektors
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. Pat ja Jūs esat agrāk lietojis (-usi) Avonex, kāda daļa informācijas var būt mainīta. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī
uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
(Informācija ievērībai)
Šī lietošanas instrukcija laiku pa laikam tiek mainīta. Lūdzu, vienmēr, iegādājoties parakstīto zāļu kārtējo devu, pārbaudiet, vai lietošanas instrukcija nav precizēta.
(Informācija ievērībai)
Ja šaubāties par kaut ko, jautājiet savam ārstam vai farmaceitam.
Šajā lietošanas instrukcijā. Lapas labajā pusē ir informācija, kas nepieciešama pareizai Avonex Pen lietošanai. Katrā lapā kreisajā pusē Jūs atradīsiet noderīgus padomus un paskaidrojumus, kā gūt maksimālu labumu no Jūsu zālēm. Aizmugurējā vāka iekšpusē ir izvelkama karte ar pilnu informāciju par injekciju veikšanu ar Avonex Pen
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir AVONEX un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms AVONEX lietošanas 3. Kā lietot AVONEX PEN 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt AVONEX PEN 6. Iepakojuma saturs un cita informācija 7. Kā injicēt ar AVONEX PEN
1. Kas ir AVONEX un kādam nolūkam to lieto
(Informācija ievērībai) Avonex darbojas vislabāk, lietojot to: - vienā un tajā pašā laikā - vienreiz nedēļā - regulāri Nepārtrauciet Avonex lietošanu, neparunājot ar savu neirologu.
54

Kas ir AVONEX
Avonex Pen izmanto Avonex injicēšanai. Avonex aktīvā viela ir olbaltumviela, kas saucas interferons bēta-1a. Interferoni ir vielas, kas dabiski veidojas Jūsu organismā, lai palīdzētu Jūs aizsargāt no infekcijām un slimībām. Avonex olbaltumviela ir veidota tieši no tām pašām vielām kā cilvēka organisma interferons bēta.
Kādam nolūkam AVONEX lieto
Avonex tiek lietots multiplās sklerozes (MS) ārstēšanai. Ārstēšana ar Avonex var palīdzēt novērst slimības pasliktināšanos, lai gan tas neārstē MS.
MS simptomi katram izpaužas savādāk. Šie simptomi var būt: - līdzsvara sajūtas zudums vai galvas reiboņi un vispārējs vājums, staigāšanas problēmas,
muskuļu spazmas vai stīvums, nogurums, sejas, roku vai kāju nejutīgums; - akūtas vai hroniskas sāpes, urīnpūšļa un zarnu problēmas, seksuālas problēmas, kā arī grūtības
saskatīt priekšmetus; - apgrūtināta domāšana un spēja koncentrēties, depresija. MS ir tendence laiku pa laikam uzliesmot: to sauc par recidīvu.
Avonex var palīdzēt samazināt recidīvu skaitu un palēnināt MS izraisītas invaliditātes iestāšanos. Jūsu ārsts Jūs informēs par to, cik ilgi Jūs varat lietot Avonex, vai arī kad pārtraukt ārstēšanu.
Kā AVONEX darbojas
Multiplā skleroze ir saistīta ar nervu (galvas vai muguras smadzeņu) bojājumiem. MS gadījumā Jūsu organisma aizsargsistēma reaģē pret paša organisma mielīnu – t.s. „izolāciju”, kas aptver nervu šķiedras. Kad mielīns ir bojāts, tiek traucēti sakari starp smadzenēm un citām ķermeņa daļām. Tas izraisa MS simptomus. Avonex iedarbības pamatā ir organisma aizsargsistēmas uzbrukumu pārtraukšana mielīnam.
2. Kas Jums jāzina pirms AVONEX lietošanas
(Informācija ievērībai) Avonex un alerģiskas reakcijas Tā kā Avonex pamatā ir olbaltumviela, pastāv neliels alerģiskas reakcijas risks.
Vairāk par depresiju. Ja Jums ir smaga depresija vai domas par pašnāvību, Jūs nedrīkstat lietot Avonex. Ja Jums ir depresija, ārsts tomēr var izrakstīt Avonex, bet ir svarīgi pateikt ārstam, ja Jums ir depresija vai līdzīgas problēmas, kas ietekmē Jūsu garastāvokli..
Nelietojiet AVONEX šādos gadījumos
- Ja Jums ir alerģija pret bēta interferonu, cilvēka seruma albumīnu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
- Neuzsāciet Avonex lietošanu, ja esat grūtniece. - Ja Jums ir smaga depresija vai domas par pašnāvības izdarīšanu.
Nekavējoties izstāstiet ārstam, ja kāds no iepriekš minētajiem punktiem attiecas uz Jums.
55

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Avonex lietošanas konsultējieties ar ārstu, ja Jums pagātnē ir bijušas: - Depresija vai problēmas, kas ietekmē Jūsu garastāvokli. - Domas par pašnāvības izdarīšanu. Ja Jums ir garastāvokļa maiņas, domas par pašnāvību, Jūs jūtaties neparasti skumjš, noraizējies vai mazvērtīgs, nepieciešams nekavējoties par to ziņot ārstam. - Epilepsija vai epileptiskie krampji, kurus nav iespējams kontrolēt ar medikamentu palīdzību. - Nopietnas nieru vai aknu problēmas. - Samazināts balto asinsķermenīšu vai trombocītu skaits, kas var palielināt infekcijas,
asiņošanas vai anēmijas risku. - Problēmas ar sirdi, kas var izraisīt tādus simptomus, kā sāpes krūtīs (stenokardija), īpaši pēc
aktivitātēm; pietūkušas potītes, aizdusa (sastrēguma sirds mazspēja); vai neregulāra sirdsdarbība (aritmija). Aprunājieties ar savu ārstu, ja Jums jebkad ir bijusi kāda no šīm saslimšanām, vai arī kāds no šiem stāvokļiem pasliktinās, lietojot Avonex.
Terapijas laikā mazajos asinsvados var veidoties asins recekļi. Šie asins recekļi var ietekmēt nieru darbību. Tas var notikt laika posmā no vairākām nedēļām līdz pat vairākiem gadiem pēc Avonex lietošanas uzsākšanas.
Jūsu ārsts var uzraudzīt Jūsu asinsspiedienu, asinsainu (trombocītu skaitu) un nieru funkcijas rādītājus.
Pastāstiet savam ārstam, ka, lietojot Avonex: - ja Jūs veicat asins analīzes, Avonex var ietekmēt šo analīžu rezultātus.
(Informācija ievērībai)
Dažreiz Jums varbūt nepieciešams atgādināt medicīnas darbiniekiem, ka Jūs esat ārstēts ar Avonex. Piemēram, ja Jums tiek parakstīti citi medikamenti, vai arī tiek veiktas asins analīzes, Avonex var ietekmēt citu medikamentu iedarbību vai analīžu rezultātus.
Citas zāles un AVONEX
Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot, īpaši epilepsijas vai depresijas ārstēšanai. Avonex var ietekmēt citu medikamentu darbību, vai arī citi medikamenti var ietekmēt Avonex iedarbību. Tas attiecas uz visiem bezrecepšu medikamentiem.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Nesāciet Avonex lietošanu, ja esat grūtniece. - Ja Jums varētu iestāties grūtniecība, tad Avonex lietošanas laikā nepieciešams izmantot
kontracepciju. - Ja Jūs plānojat mazuli vai Avonex lietošanas laikā Jums ir iestājusies grūtniecība, pastāstiet
par to savam ārstam. Jūs varēsiet apspriest ar savu ārstu, vai Jums nepieciešams turpināt ārstēšanu. - Ja Jūs jau esat grūtniece vai domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, konsultējieties ar ārstu, cik vien drīz Jūs to varat. - Ja jūs vēlaties barot mazuli ar krūti, vispirms pastāstiet par to savam ārstam.
56

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nevadiet automašīnu, ja jūtat reiboni. Avonex dažiem cilvēkiem var izraisīt reiboni. Ja tā notiek ar Jums, vai arī ievērojat kādas citas blakusparādības un jūs jūtat, ka jūsu spējas var būt traucētas, jums jāizvairās no transportlīdzekļu vadīšanas un mehānismu apkalpošanas. Svarīga informācija par dažām Avonex sastāvdaļām: Šīs zāles būtībā ir nātriju nesaturošas. Tās satur mazāk par 23 mg (1 mmol) nātrija katrā iknedēļas devā.
3. Kā lietot AVONEX PEN (Informācija ievērībai) Šeit ir vairāk informācijas par injicēšanu ar Avonex Pen: izvelkamajā daļā lietošanas instrukcijas aizmugurē.
Ieteicamā nedēļas deva Viena injekcija, izmantojot Avonex Pen, vienu reizi nedēļā. Mēģiniet lietot Avonex katru nedēļu vienā un tai pašā laikā un nedēļas dienā. Nav paredzēts lietošanai bērniem Avonex nav paredzēts lietošanai bērniem, jaunākiem par 12 gadiem. Patstāvīga injicēšana Lietojot Avonex Pen, Jūs varat injicēt Avonex bez ārsta palīdzības, ja Jums tas ir iemācīts. Norādījumi par to, kā injicēt pašam sev, ir šīs lietošanas instrukcijas beigās (skatīt 7. punktā “Kā injicēt Avonex Pen”). Ja Jums ir problēmas ar Avonex Pen lietošanu, ārsts Jums varēs palīdzēt. Cik ilgi lietot Avonex Jūsu ārsts Jums pastāstīs, cik ilgi nepieciešams turpināt Avonex lietošanu. Svarīgi ir lietot Avonex regulāri. Nemainiet nozīmēto lietošanas kārtību, izņemot gadījumus, kad to ir ieteicis ārsts. Ja esat injicējis vairāk nekā noteikts Jums jāinjicē ar Avonex Pen vienu reizi nedēļā. Ja trīs dienu laikā esat lietojis vairāk kā vienu Avonex Pen, nekavējoties jautājiet padomu savam ārstam vai farmaceitam. Ja esat izlaidis injekciju Ja esat izlaidis parasto nedēļas devu, tad veiciet injekciju, tiklīdz Jūs par to atceraties. Pēc tam izlaidiet vienu nedēļu, pirms atkal lietojat Avonex Pen. Ja Jums ir kāda īpaši ērta diena Avonex lietošanai, aprunājieties ar ārstu par devas pielāgošanu, lai atgrieztos pie zāļu lietošanas Jums īpaši ērtā dienā. Nelietojiet dubultu injekciju aizmirstās injekcijas aizstāšanai.
57

4. Iespējamās blakusparādības
(Informācija ievērībai)
Lai gan iespējamo blakusparādību saraksts var izskatīties satraucošs, iespējams, ka Jums var neizpausties neviena no šīm parādībām.
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nopietnas blakusparādības: meklējiet medicīnisku palīdzību
Nopietnas alerģiskas reakcijas Ja Jums ir kāda no turpmāk minētajām: - Sejas, lūpu vai mēles sapampums - Apgrūtināta elpošana - Izsitumi. Nekavējoties sazinieties ar ārstu. Neturpiniet lietot Avonex, līdz Jūs neesat aprunājies ar ārstu.
Depresija Ja Jums ir jebkāds no depresijas simptomiem: - Jūtaties neparasti bēdīgs, noraizējies vai mazvērtīgs. Nekavējoties sazinieties ar ārstu.
Aknu problēmas Ja Jums ir kāds no šiem simptomiem: - Ādas vai acu baltumu dzelte (ikteruss) - Vispārēja nieze - Nelabuma sajūta, nelabums (slikta dūša un vemšana) - Ātra zilumu veidošanās ādā. Nekavējoties sazinieties ar ārstu, jo šīs pazīmes var norādīt uz iespējamu aknu problēmu.
Klīniskajos pētījumos konstatētās blakusparādības
(Informācija ievērībai)
Klīniskajos pētījumos konstatētās blakusparādības. Šīs ir blakusparādības, par kurām cilvēki ziņoja tad, kad Avonex tika pārbaudīts. To biežuma apraksts pamatojas uz to, cik daudzi cilvēki apgalvoja, ka viņiem ir šāda blakusparādība. Tas var palīdzēt Jums saprast, cik liela ir iespēja, ka Jums varētu būt līdzīgas blakusparādības.
Ļoti bieži sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem) - Gripai līdzīgi simptomi - galvassāpes, sāpes muskuļos, drebuļi vai drudzis: skatīt turpmāk
aprakstītos gripai līdzīgos simptomus - Galvassāpes.
Bieži sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas līdz 1 no 10 cilvēkiem) - Ēstgribas zudums - Nespēka un noguruma sajūta - Miega traucējumi - Depresija - Karstuma viļņi - Iesnas - Caureja (šķidri izkārnījumi)
58

- Nelabums vai nelabuma sajūta (slikta dūša vai vemšana) - Nejutīgums vai ādas tirpšana - Izsitumi, zilumu veidošanās ādā - Pastiprināta svīšana, nakts svīšana - Sāpes muskuļos, locītavās, rokās, kājās vai kaklā - Muskuļu krampji, locītavu un muskulatūras stīvums - Sāpes, zilumu veidošanās un apsārtums injekcijas vietā - Asins analīžu rezultātu izmaiņas. Jūs varat ievērot tādus simptomus kā nogurumu, atkārtotas
infekcijas, neizskaidrojamu zilumu veidošanos vai asiņošanu.
Retāk sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas līdz 1 no 100 cilvēkiem) - Matu izkrišana - Mēnešreižu cikla izmaiņas - Dedzinoša sajūta injekcijas vietā.
Reti sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas līdz 1 no 1000 cilvēkiem) - Apgrūtināta elpošana - Nieru problēmas, tostarp rētu veidošanās, kas var traucēt nieru darbību
Ja Jums ir daži vai visi no šiem simptomiem: - Putas urīnā - Nogurums - Pietūkums (pārsvarā potīšu vai plakstiņu), ķermeņa masas pieaugums Konsultējieties ar ārstu, jo šīs pazīmes var norādīt uz iespējamu nieru problēmu. - Asins recekļi mazajos asinsvados, kas var ietekmēt nieru darbību (trombotiska trombocitopēniska purpura vai hemolītiski urēmiskais sindroms). Simptomi var būt, piemēram, pastiprināta zilumu veidošanās, asiņošana, drudzis, ārkārtējs nespēks, galvassāpes, nelabums vai viegls apjukums. Ārsts var noteikt asinsainas un nieru funkcijas izmaiņas. Jūsu ārsts var konstatēt izmaiņas asinsainā un nieru funkcijas rādītājos.
Ja jebkura no šīm blakusparādībām Jūs traucē, pastāstiet par to savam ārstam.
Citas blakusparādības
(Informācija ievērībai)
Šīs blakusparādības tika novērotas cilvēkiem, kuri lietoja Avonex, bet mēs nezinām, cik bieži tās ir novērojamas.
Ja jūtat reiboni, nevadiet transportlīdzekļus.
- Pazemināta vai palielināta vairogdziedzera aktivitāte - Nervozitāte vai nemiers, emocionālā nestabilitāte, iracionālas domas vai halucinācijas (redz vai
dzird to, kas patiesībā nav), apjukums vai pašnāvība - Nejutīgums, reibonis, lēkmes vai krampji un migrēna - Apzināšanās, kā pukst jūsu sirds (sirdsklauves), paātrināta vai neregulāra sirdsdarbība, vai arī
sirds problēmas ar šādiem simptomiem: samazinātu spēju vingrot, nespēju izstiepties gultā, aizdusu vai pietūkušas potītes - Iepriekš aprakstītās aknu problēmas - Nātrenei vai tulznām līdzīgi izsitumi, nieze vai psoriāzes (ja tāda Jums ir) pasliktināšanās - Injekcijas vietas apsārtums vai asiņošana, vai arī sāpes krūtīs pēc injekcijas - Svara pieaugums vai svara zudums - Analīžu rezultātu izmaiņas, t.sk. aknu funkciju testu rezultātu izmaiņas - Plaušu arteriālā hipertensija: slimība, kad rodas izteikta plaušu asinsvadu sašaurināšanās, kā rezultātā asinsvados, kas pārvada asinis no sirds uz plaušām, rodas augsts asinsspiediens. Plaušu
59

arteriālā hipertensija ārstēšanas laikā ir novērota dažādos laika punktos, arī vairākus gadus pēc tam, kad sākta ārstēšana ar bēta interferonu grupas zālēm.
Ja Jūs apgrūtina kāds no šiem simptomiem, aprunājieties par to ar savu ārstu.
Injekcijas ietekme - Stāvoklis, kas atgādina samaņas zudumu. Pirmo Avonex injekciju varētu veikt Jūsu ārsts. Tā
var likt Jums justies līdzīgi, kā samaņas zuduma gadījumā. Jūs tiešām varat zaudēt samaņu. Parasti tas nemēdz atkārtoties. - Uzreiz pēc injekcijas, jums var būt saspringuma vai ievērojama vājuma sajūta muskuļos – it kā Jums būtu recidīvs. Tā ir reta parādība. Tā notiek tikai injekcijas laikā, un šis efekts ātri pāriet. Tas var notikt jebkurā laikā pēc ārstēšanas ar Avonex uzsākšanas. - Aprunājieties ar savu ārstu, ja Jūs ievērojat kairinājumu vai ādas problēmas pēc injekcijas.
Gripai līdzīgi simptomi
(Informācija ievērībai)
Ir trīs vienkārši veidi, kā mazināt gripai līdzīgo simptomu iedarbību: 1. Avonex Pen lietojiet tieši pirms gulētiešanas. Tas var palīdzēt blakusparādības pārciest miegā. 2. Pirms injekcijas ar Avonex Pen lietojiet paracetamolu vai ibuprofēnu un turpiniet to lietot
vismaz vienu dienu. Parunājiet ar savu ārstu vai farmaceitu par piemērotu devu. 3. Ja Jums ir drudzis, dzeriet lielu daudzumu ūdens, lai nodrošinātu organismā pietiekamu
šķidruma daudzumu.
Dažiem cilvēkiem pēc Avonex Pen lietošanas var rasties sajūta, ka viņiem ir gripa. Pazīmes ir šādas: - Galvassāpes - Sāpes muskuļos - Drudzis vai drebuļi
Šie simptomi nav saistīti ar gripu. Šie simptomi nepāriet no cilvēka uz cilvēku. Tie ir biežāk sastopami ārstēšanas ar Avonex uzsākšanas laikā. Turpinot Avonex injekcijas, gripai līdzīgie simptomi pakāpeniski samazinās.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt AVONEX PEN
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz marķējuma.
Avonex Pen satur pildspalvveida pilnšļirci ar Avonex. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C). Nesasaldēt.
Avonex Pen var uzglabāt istabas temperatūrā (no 15°C līdz 30°C) ne ilgāk kā vienu nedēļu.
60

Nelietojiet Avonex pen, ja pamanāt, ka: - injektors ir salauzts; - šķīdums ir iekrāsojies vai redzat, ka tajā peld kādas daļiņas; - aizzīmogotais vāciņš ir salauzts.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko AVONEX PEN satur

Aktīvā viela ir: interferons bēta-1a 30 mikrogrami/0,5 ml Citas sastāvdaļas ir: nātrija acetāta trihidrāts, ledus etiķskābe, arginīna hidrohlorīds, polisorbāts 20 un injekciju ūdens.

AVONEX PEN ārējais izskats un iepakojums

Katrā atsevišķā iepakojumā ir viens Avonex Pen, viena adata un viens injektora vāciņš. Avonex Pen ir pildspalvveida pilnšļirce ar Avonex, kuru drīkst lietot tikai izejot atbilstošu apmācību. Avonex Pen ir pieejami iepakojumos pa četriem vai divpadsmit, lai to pietiktu injekcijām vienam vai trijiem mēnešiem.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs

Reģistrācijas apliecības īpašnieks ir:

Biogen Netherlands B.V. Prins Mauritslaan 13 1171 LP Badhoevedorp Nīderlande

Avonex ražotājs ir:

Biogen (Denmark) Manufacturing ApS, Biogen Allé 1, DK-3400 Hillerød, Dānija

Jūs varat saņemt lielāka apjoma, printētu versiju, sazinoties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.

België/Belgique/Belgien
Biogen Belgium NV/SA  +32 2 2191218

Lietuva
UAB "JOHNSON & JOHNSON"  +370 5 278 68 88

България
ТП ЕВОФАРМА  +359 2 962 12 00

Luxembourg/Luxemburg
Biogen Belgium NV/SA  +32 2 2191218

61

Česká republika Biogen (Czech Republic) s.r.o.  +420 255 706 200
Danmark Biogen Denmark A/S  +45 77 41 57 57
Deutschland Biogen GmbH  +49 (0) 89 99 6170
Eesti UAB "JOHNSON & JOHNSON" Eesti filiaal  +372 617 7410
Ελλάδα Genesis Pharma SA  +30 210 8771500
España Biogen Spain S.L.  +34 91 310 7110
France Biogen France SAS  +33 (0)1 41 37 9595
Hrvatska Medis Adria d.o.o.  +385 1 230 34 46
Ireland Biogen Idec (Ireland) Ltd.  +353 (0)1 463 7799
Ísland Icepharma hf  +354 540 8000
Italia Biogen Italia s.r.l.  +39 02 584 9901
Κύπρος Genesis Pharma Cyprus Ltd  +3572 2 769946
Latvija UAB "JOHNSON & JOHNSON" filiāle Latvijā  +371 678 93561

Magyarország Biogen Hungary Kft.  +36 1 899 9883
Malta Pharma. MT Ltd..  +356 21337008
Nederland Biogen Netherlands B.V.  +31 20 542 2000
Norge Biogen Norway AS  +47 23 40 01 00
Österreich Biogen Austria GmbH  +43 1 484 46 13
Polska Biogen Poland Sp. z o.o.  +48 22 351 51 00
Portugal Biogen Portugal Sociedade Farmacêutica, Unipessoal Lda.  +351 21 318 8450
România Johnson & Johnson Romania S.R.L.  +40 21 207 18 00
Slovenija Biogen Pharma d.o.o.  +386 1 511 02 90
Slovenská republika Biogen Slovakia s.r.o.  +421 2 323 34008
Suomi/Finland Biogen Finland Oy  +358 207 401 200
Sverige Biogen Sweden AB  +46 8 594 113 60
United Kingdom Biogen Idec Limited  +44 (0) 1628 50 1000

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
62

Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu. Šī lietošanas instrukcija ir pieejama visās ES/EEZ valodās Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
7. Kā injicēt ar AVONEX PEN AVONEX PEN (vienreizējai lietošanai) Iepakojuma saturs - Avonex Pen adata un Avonex Pen vāciņš

Avonex Pen - sagatavots injekcijai

Avonex Pen - pēc injekcijas (sagatavots iznīcināšanai)

Jums jābūt apmācītiem, kā lietot Avonex Pen. Šīs piezīmes ir atgādinājums. Ja Jūs par kaut ko šaubāties vai Jums rodas problēmas, aprunājieties ar savu ārstu vai farmaceitu. Kur injicēt (Informācija ievērībai) Katru nedēļu injekciju veiciet dažādās vietās Labākā vieta ir augšstilba muskuļa augšējā ārējā daļa. Injicējiet pārmaiņus kreisajā un labajā augšstilbā. Atzīmējiet, kur Jūs katru nedēļu injicējāt.
63

• Avonex injicē muskulī; labākā injekcijas vieta ir augšstilba muskuļa augšējā ārējā daļa kā parādīts pretējā diagrammā. Injekciju nav ieteicams veikt sēžamvietā.
• Katru nedēļu injekciju veiciet dažādās vietās. Tādējādi samazināsies Jūsu ādas un muskuļa iekaisuma rašanās risks.
• Neizmantojiet ādas rajonu, kas ir bojāts vai inficēts, vai kur ir zilums vai vaļēja brūce. (Informācija ievērībai) Atlokiet
A. Sagatavojieties 1. Izņemiet vienu Avonex Pen no ledusskapja
Pārbaudiet, vai iepakojumā ir viens Avonex Pen, viena adata un viens injektora vāciņš. Nekratiet Avonex Pen. Pārbaudiet derīguma termiņu uz Avonex Pen marķējuma. Nelietojiet, ja beidzies derīguma termiņš. 2. Ļaujiet Avonex Pen sasilt. Uz pusstundu atstājiet to istabas temperatūrā. Tad injekcija būs patīkamāka, nekā lietojot uzreiz no ledusskapja izņemtu injektoru. Padoms: nelietojiet ārējus siltuma avotus, piemēram, karstu ūdeni, lai sasildītu Avonex Pen. 3. Rūpīgi nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni un noslaukiet tās. 4. Ja nepieciešams, sagatavojiet ar spirtu piesūcinātas salvetes un plāksterus (nav pievienoti). 5. Atrodiet tīru, cietu virsmu, uz kuras novietot injekcijai nepieciešamos priekšmetus. (Informācija ievērībai) Atlokiet
64

B. Avonex Pen sagatavošana

1

1 Noņemiet aizzīmogoto vāciņu.

Pārliecinieties, ka vāciņš ir vesels un nav bijis atvērts. Ja

izskatās, ka tas bijis atvērts, nelietojiet Avonex Pen.

• Turiet Avonex Pen tā, lai vāciņš būtu vērsts uz augšu.

• Nolieciet vāciņu taisnā leņķī, līdz tas nolūzt.

• Nepieskarieties redzamajam stikla uzgalim.

Padoms: pirms sākat darbību Nr.2, injektoru nolieciet uz

galda.

2

2 Uzlieciet adatu.

• Avonex Pen paredzēts lietot tikai kopā ar pievienoto

adatu.

• No adatas apvalka noņemiet foliju.

• Pievienojiet adatu, uzspiežot to injektora stikla uzgalim.

Injektoru turiet stāvus.

• Nenoņemiet adatas apvalku.

• Adatu uzmanīgi grieziet pulksteņa rādītāja virzienā, līdz

tā ir stingri nostiprināta, citādi no adatas var izplūst

šķīdums. Ja tā notiks, Jūs varat neievadīt pilnu devu.

Padoms: adatas apvalks trešās, tālāk aprakstītās darbības laikā

nokritīs automātiski.

3

3 Novelciet pildspalvveida injektora apvalku.

• Injektora korpusu stingri turiet ar vienu roku. Adatas

apvalku vērsiet prom no sevis un citiem cilvēkiem.

• Ar otru roku un vienu ātru kustību adatai uzvelciet

injektora aizsargu (rievaino laukumu), lai adata būtu

pilnībā nosegta.

• Adatas plastmasas apvalks „izleks”.

Padoms: vienlaicīgi nespiediet zilo aktivizēšanas pogu.

4

4 Pārbaudiet, vai injektora aizsargs ir pareizi atvilkts.

• Pārbaudiet, vai injektora aizsargs ir pilnībā atvilkts. Aiz

ovālā aplūkošanas lodziņa būs redzams mazs

taisnstūrveida laukums. Tas ir drošinātājs.

65

5

5 Pārbaudiet šķidrumu

• Skatieties caur ovālo aplūkošanas lodziņu. Šķidrumam

jābūt dzidram un bezkrāsainam.

Ja šķīdums ir duļķains, iekrāsots vai tajā peld daļiņas,

nelietojiet šo pildspalvveida injektoru. Normāli tajā var būt

gaisa burbulis(-ļi).

C. Avonex Pen lietošana. 1

1 Notīriet injekcijas vietu Ja nepieciešams, izmantojiet ar alkoholu piesūcinātas salvetes, lai notīrītu ādu izvēlētajā injekcijas vietā. Ļaujiet ādai nožūt. Padoms: labākā vieta ir augšstilba augšējā ārējā daļa.

2

2 Novietojiet Avonex Pen uz ādas.

• Ar vienu roku turiet injektora korpusu taisnā leņķī pret

injekcijas vietu. Pārliecinieties, vai ir redzams injektora

lodziņš.

Padoms: nepiespiediet zilo aktivizēšanas pogu par ātru.

• Stingri spiediet injektora korpusu pie ādas, lai atbrīvotu

drošinātāju.

• Pārbaudiet, vai ir atbrīvojies drošinātājs. Izzudīs mazais

taisnstūrveida laukums. Avonex Pen ir gatavs injekcijai.

Padoms: injektoru turpiniet turēt stingri piespiestu pie ādas.

3

3 Injicējiet

• Ar īkšķi nospiediet zilo aktivizēšanas pogu, lai sāktu

injekciju.

Jūs dzirdēsit „klikšķi”, kas norādīs, ka injekcijas process ir

sācies. Injektoru no ādas nenoņemiet.

• Injektoru turpiniet turēt piespiestu ādai un lēni skaitiet līdz

pilnām 10 sekundēm.

• Pēc 10 sekundēm injektoru pavelciet taisni uz augšu, lai

izvilktu adatu no injekcijas vietas.

• Dažas sekundes piespiediet injekcijas vietu. Ja injekcijas vietā

ir asinis, noslaukiet tās.

4

4 Apstipriniet injicēšanu

• Pārbaudiet cirkulāro aplūkošanas lodziņu. Ja ir ievadīta

pilna deva, lodziņš būs dzeltens.

• Nelietojiet Avonex Pen atkārtoti. Tas ir paredzēts tikai vienai

lietošanas reizei.

66

5

5 Iznīcināšana

• Injektora vāciņu novietojiet uz plakanas, cietas virsmas.

Padoms: neturiet injektora vāciņu. Jūs varat savainoties ar

adatu.

• Adatu ievietojiet tieši injektora vāciņā.

• Stingri uzspiediet, līdz izdzirdat „klikšķi”, lai saslēgtu adatu.

Iespējams, būs jāizmanto abas rokas. Ja injektors ir

saslēdzies, Jūs nevarat savainoties.

• Atkritumus iznīciniet pareizi.

• Ārstam, medmāsai vai farmaceitam jāsniedz Jums norādījumi,

kā iznīcināt izlietoto Avonex Pen, piemēram, jāizmet asiem

priekšmetiem paredzētā atkritumu tvertnē.

67

Lejupielādēt zāļu aprakstu

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS
AVONEX 30 mikrogrami /0,5 ml šķīdums injekcijām.
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra 0,5 ml pilnšļirce satur 30 mikrogramus (6 miljonus SV) bēta 1a interferona (interferonum beta1a).
Koncentrācija ir 30 mikrogrami / 0,5 ml.
Pēc Pasaules Veselības Organizācijas (PVO) standarta 30 mikrogrami AVONEX satur 6 miljonus SV pretvīrusu aktivitātes. Aktivitāte salīdzinājumā ar citiem standartiem nav zināma.
Palīgviela(-s) ar zināmu iedarbību Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Šķīdums injekcijām.
Dzidrs un bezkrāsains šķīdums.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Avonex ir paredzēts šādu pacientu ārstēšanai.
• Pacienti, kam diagnosticēta recidivējoša multipla skleroze (MS). Klīniskajos pētījumos to raksturo divi vai vairāki paasinājumi pēdējo trīs gadu laikā bez pastāvīgas progresēšanas pazīmēm starp recidīviem. AVONEX palēnina invaliditātes progresēšanu un mazina recidīvu biežumu.
• Pacientiem ar atsevišķu demielinizācijas gadījumu un akūtu iekaisuma procesu, ja tas ir tik smags, ka nepieciešama terapija ar intravenozo kortikosteroīdu, ja alternatīvas diagnozes ir izslēgtas un ja šiem pacientiem ir augsts risks klīniski noteiktas multiplās sklerozes attīstībai (skatīt 5.1. apakšpunktā).
AVONEX lietošana jāpārtrauc pacientiem, kam attīstās progresējoša MS.
4.2. Devas un lietošanas veids
Ārstēšana jāsāk ārsta, kam ir pieredze šīs slimības ārstēšanā, uzraudzībā.
Devas
Pieaugušajiem: Ieteicamā deva recidivējošas MS ārstēšanai ir 30 mikrogrami (0,5 ml šķīduma), ko ievada intramuskulāras (i.m.) injekcijas veidā vienu reizi nedēļā (skatīt 6.6. apakšpunktu). Nav novērots papildus ieguvums, lietojot lielāku devu (60 mikrogramus) vienu reizi nedēļā.
Titrēšana: Lai palīdzētu pacientiem mazināt gripai līdzīgu simptomu biežumu un intensitāti (skatīt 4.8. apakšpunktu), ārstēšanas sākumā var veikt titrēšanu. Titrēšanu, izmantojot pilnšļirci, var panākt,
2

uzsākot terapiju ar ¼ devas. Pēc tam devu var palielināt par ¼ nedēļā, sasniedzot pilnu devu (30 mikrogrami nedēļā) ceturtajā nedēļā.
Ir iespējams alternatīvs titrēšanas grafiks, uzsākot terapiju ar apmēram ½ AVONEX devas reizi nedēļā, pirms palielināšanas līdz pilnai devai. Lai sasniegtu pietiekamu efektu, sākotnējā titrēšanas periodā ir jāsasniedz un pēc tam jāuztur 30 mikrogramu deva vienu reizi nedēļā.
AVOSTARTCLIP titrēšanas komplekts ir paredzēts izmantošanai tikai kopā ar pilnšļirci. To var lietot, lai palielinātu devu par ¼ vai ½. Katrs AVOSTARTCLIP ir jāizmanto vienu reizi un pēc tam jāizmet kopā ar šļircē atlikušo AVONEX.
Pirms injekcijas un vēl 24 stundas pēc katras injekcijas ieteicams lietot līdzekli ar pretsāpju un pretdrudža iedarbību, lai mazinātu ar AVONEX lietošanu saistītos gripai līdzīgos simptomus. Šie simptomi parasti vērojami dažus pirmos ārstēšanas mēnešus.
Pediatriskā populācija: AVONEX drošums un efektivitāte, lietojot pusaudžiem vecumā no 12 līdz 16 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Pašlaik pieejamie dati aprakstīti 4.8. un 5.1. apakšpunktā, taču ieteikumus par devām nevar sniegt.
AVONEX drošums un efektivitāte, lietojot bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Gados vecākiem pacientiem: AVONEX klīniskajos pētījumos netika iekļauts pietiekams skaits pacientu 65 gadu vecumā un vecāki, lai noteiktu, vai viņi reaģē savādāk nekā jauni pacienti. Tomēr, pamatojoties uz aktīvās substances izvadīšanu no organisma, nav teorētisku iemeslu pielāgot devu gados vecākiem pacientiem.
Lietošanas veids
Intramuskulārās injekcijas vieta jāmaina katru nedēļu (skatīt 5.3. apakšpunktu).
Ārsts var nozīmēt 25 mm, 25. izmēra adatu pacientiem, kuriem šādas adatas izmantošana ir piemērota intramuskulārās injekcijas veikšanai.
Pašlaik nav zināms, cik ilgi pacienti ir jāārstē. Pacienta veselības stāvoklis klīniski jānovērtē pēc diviem ārstēšanas gadiem. Par ilgstošāku ārstēšanu ārstējošajam ārstam jālemj katrā gadījumā individuāli. Ārstēšana jāpārtrauc, ja pacientam attīstās hroniska progresējoša MS.
4.3. Kontrindikācijas
- Ārstēšanas uzsākšanai grūtniecības periodā (skatīt 4.6. apakšpunktu). - Pacientiem ar zināmu paaugstinātu jūtību pret dabisko vai rekombinanto interferonu-ß vai
jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām. - Pacientiem, kuriem pašlaik novēro smagu depresiju un/vai pašnāvības noslieces (skatīt 4.4. un
4.8. apakšpunktu).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
AVONEX jālieto piesardzīgi pacientiem ar iepriekšēju vai pašreizēju depresīvu saslimšanu, īpaši pacientiem ar iepriekšējām nosliecēm uz pašnāvību (skatīt 4.3. apakšpunktu). Ir zināms, ka depresija un nosliece uz pašnāvību ir biežāk sastopama multiplās sklerozes slimniekiem, kā arī saistībā ar interferona lietošanu. Pacienti jābrīdina, ka gadījumā, ja vērojami depresijas simptomi un/vai domas par pašnāvību, par to nekavējoties jāinformē ārstējošais ārsts.
Pacienti ar depresiju terapijas laikā ir uzmanīgi jānovēro un atbilstoši jāārstē. Jāapsver ārstēšanas ar AVONEX pārtraukšana (skatīt arī 4.3. un 4.8. apakšpunktu).
3

AVONEX jālieto piesardzīgi pacientiem, kuriem novērotas lēkmes, kuri saņem ārstēšanu ar pretepilepsijas medikamentiem, īpaši ja epilepsija nav adekvāti kontrolējama ar pretepilepsijas zālēm (skatīt 4.5. un 4.8. apakšpunktā).
Jāievēro piesardzība un jāapsver rūpīga novērošana, lietojot AVONEX pacientiem ar izteiktu nieru un aknu mazspēju, kā arī pacientiem ar smagu mielosupresiju.
Trombotiska mikroangiopātija (TMA): Saistībā ar bēta interferonu saturošo preparātu lietošanu ir saņemti ziņojumi par trombotiskās mikroangiopātijas gadījumiem, tostarp ar letālu iznākumu, kas izpaudušies kā trombotiska trombocitopēniska purpura (TTP) vai hemolītiski urēmiskais sindroms (HUS). Par šīm blakusparādībām tika ziņots dažādos ārstēšanas laika posmos, un tās var rasties vairākas nedēļas vai pat tikai vairākus gadus pēc bēta interferona terapijas uzsākšanas. Agrīnas klīniskās izpausmes ir, piemēram, trombocitopēnija, pirmo reizi konstatēta hipertensija, drudzis, centrālās nervu sistēmas simptomi (piemēram, apjukums un parēze) un traucēta nieru funkcija. Laboratorisko izmeklējumu rezultāti, kas norāda uz TMA, ir arī samazināts trombocītu skaits, hemolīzes izraisīts paaugstināts laktātdehidrogenāzes (LDH) līmenis serumā un šistocīti (eritrocītu fragmenti) asins uztriepē. Tāpēc, ja tiek novērotas klīniskās TMA pazīmes, ir ieteicams veikt papildu analīzes trombocītu līmeņa, LDH līmeņa serumā, asins uztriepju un nieru darbības noteikšanai. Ja tiek diagnosticēta TMA, nekavējoties jāuzsāk terapija (apsverot plazmaferēzes izmantošanu) un ir ieteicams nekavējoties pārtraukt Avonex lietošanu.
Nefrotiskais sindroms: ārstējot ar bēta interferonu saturošām zālēm, tika ziņots par nefrotiskā sindroma gadījumiem ar dažādām nefropātijām, tostarp ar kolapsējošu fokālu segmentālu glomerulosklerozi (FSGS), minimālu pārmaiņu slimību (MPS), membranoproliferatīvu glomerulonefrītu (MPGN) un mebranozo glomerulopātiju (MGP). Par šīm blakusparādībām tika ziņots dažādos ārstēšanas laika posmos, un tās var rasties vairākus gadus pēc bēta interferona lietošanas. Ieteicams periodiski uzraudzīt agrīnās pazīmes vai simptomus, piemēram, tūsku, proteinūriju un nieru darbības traucējumus, it īpaši pacientiem ar paaugstinātu nieru slimību rašanās risku. Nefrotiskais sindroms ir steidzami jāārstē, un ir jāapsver iespēja pārtraukt ārstēšanu ar Avonex.
Bēta interferona pēcreģistrācijas periodā (skatīt 4.8. apakšpunktā) ziņots par aknu bojājumu, arī paaugstinātu aknu enzīmu līmeni serumā, hepatītu, autoimūnu hepatītu un aknu mazspēju. Dažos gadījumos šīs blakusreakcijas radās, lietojot citas zāles, kas izraisa aknu bojājumu. Nav noteikts vairāku zāļu vai citu hepatotoksisku līdzekļu (piemēram, alkohola) papildinošās ietekmes lielums. Pacienti jānovēro, lai noteiktu aknu darbības traucējumu pazīmes, un jāievēro piesardzība, lietojot interferonus vienlaikus ar citām zālēm, kas izraisa aknu bojājumu.
Rūpīgi jānovēro, vai pacientiem ar sirds slimību, piemēram, stenokardiju, sastrēguma sirds mazspēju vai aritmiju, ārstēšanas laikā ar AVONEX nepasliktinās klīniskais stāvoklis. Ar AVONEX terapiju saistītie gripai līdzīgie simptomi pacientiem ar sirds blakusslimību var būt apgrūtinoši.
Interferonu lietošanas laikā novērotas laboratorisko rezultātu novirzes. Tādēļ, lietojot AVONEX, papildus parastiem laboratoriskiem izmeklējumiem, ko veic MS pacientiem, nepieciešams noteikt pilnu asinsainu un leikocītu formulu, trombocītu skaitu, asins bioķīmisko analīzi un aknu funkcionālos testus. Pacientiem ar mielosupresiju būtu nepieciešams biežāk veikt pilnu asinsainu ar leikocitāro formulu un trombocītu skaitu.
Pacientiem var izveidoties antivielas pret AVONEX. Dažiem pacientiem antivielas mazina bēta 1a interferona aktivitāti in vitro (neitralizējošās antivielas). Neitralizējošās antivielas izraisa AVONEX bioloģiskās iedarbības mazināšanos in vivo un, iespējams, ir saistītas ar klīniskās efektivitātes mazināšanos. Noskaidrots, ka neitralizējošo antivielu rašanās biežuma plato tiek sasniegts pēc 12 ārstēšanas mēnešiem. Nesen veiktos klīniskos pētījumos pacientiem, kas ar AVONEX tika ārstēti līdz trim gadiem, atklāts, ka neitralizējošās antivielas veidojas aptuveni 5 – 8 % pacientu.
Dažādu testu lietošana antivielu pret interferoniem noteikšanai ierobežo iespēju salīdzināt dažādu preparātu antigēnās īpašības.
4

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Formāli mijiedarbības pētījumi cilvēkiem nav veikti.
AVONEX mijiedarbība ar kortikosteroīdiem vai adrenokortikotropo hormonu (AKTH) nav sistemātiski pētīta. Klīniskie pētījumi liecina, ka pacienti ar MS recidīvu laikā var lietot AVONEX un kortikosteroīdus vai AKTH.
Ziņots, ka interferoni samazina aknu citohroma P450 atkarīgo fermentu aktivitāti gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Pētījumos ar mērkaķiem tika izvērtēta AVONEX augstu devu iedarbība uz P450 atkarīgo metabolismu, to rezultātā netika novērotas izmaiņas aknu metabolisma spējās. Jāievēro piesardzība, lietojot AVONEX, kopā ar medikamentiem, kuriem ir šaurs terapeitiskais indekss un kuru klīrenss stipri atkarīgs no aknu citohroma P450 sistēmas, piem., dažu grupu pretepilepsijas līdzekļi un antidepresanti.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Informācija par AVONEX lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežota. Pieejamie dati norāda, ka varētu būt palielināts spontāno abortu risks. Ārstēšanas ar AVONEX uzsākšana grūtniecības laikā ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Sievietēm reproduktīvā vecumā jālieto piemērota kontracepcijas metode. Ja pacientei iestājas grūtniecība vai arī grūtniecība tiek plānota ārstēšanas laikā ar AVONEX, nepieciešama pacientes informēšana par iespējamajiem riskiem, kā arī apsverams jautājums par ārstēšanas pārtraukšanu (skatīt 5.3. apakšpunktu). Pacientiem ar biežiem recidīviem pēc ārstēšanas ar AVONEX pārtraukšanas grūtniecības dēļ pirms ārstēšanas atsākšanas jāsalīdzina smaga recidīva risks ar iespējamo palielināto spontāna aborta risku.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai AVONEX izdalās cilvēka pienā. Tā kā pastāv nopietnu blakusparādību risks zīdaiņiem, kurus baro ar krūti, jāizlemj, vai pārtraukt zīdīšanu vai AVONEX terapiju.
Fertilitāte
Fertilitātes un attīstības pētījumi rēzus mērkaķiem veikti ar radniecīgu bēta 1a interferona formu. Lietojot ļoti lielu devu, novērota anovulatoriska un abortu izraisoša iedarbība (skatīt 5.3. apakšpunktu). Nav pieejama informācija par bēta 1a interferona iedarbību uz vīriešu fertilitāti.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Netika veikti pētījumi par AVONEX ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Centrālo nervu sistēmu ietekmējošas blakusparādības var maz ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus jutīgiem pacientiem (skatīt 4.8. apakšpunktu).
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Biežāk novērotās blakusparādības AVONEX terapijas laikā ir saistītas ar gripai līdzīgiem simptomiem. Biežāk novērotie gripai līdzīgie simptomi ir mialģija, drudzis, drebuļi, svīšana, astēnija, galvassāpes un slikta dūša. AVONEX titrēšanas izmantošana, uzsākot terapiju, samazina gripai līdzīgo simptomu intensitāti un biežumu. Gripai līdzīgie simptomi parasti ir vairāk izteikti terapijas sākumā un to rašanās biežums samazinās, terapiju turpinot.
5

Pēc injekcijām var rasties pārejoši neiroloģiski simptomi, kas var atgādināt MS paasinājumu. Jebkurā terapijas laikā var rasties pārejošas hipertonusa un/vai smaga muskuļu vājuma epizodes, kas traucē veikt kustības. Šīs parādības ir ar ierobežotu ilgumu, īslaicīgi saistītas ar injekcijām un var atkārtoties pēc turpmākām injekcijām. Dažos gadījumos šie simptomi saistīti ar gripai līdzīgiem simptomiem.

Blakusparādību rašanās biežums izteikts pacientgados, kas atbilst turpmāk norādītām kategorijām:

Ļoti bieži (≥1/10 pacientgadiem); Bieži (≥1/100 līdz <1/10 pacientgadiem); Retāk (≥1/1000 līdz <1/100 pacientgadiem); Reti (≥1/10 000 līdz <1/1000 pacientgadiem); Ļoti reti (<1/10 000 pacientgadiem); Nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

Pacientlaiks ir individuālu laikposmu, kad pacienti pētījumā lietojuši AVONEX pirms blakusparādības rašanās, summa. Piemēram, 100 persongadi būtu novēroti 100 pacientiem, kas tika ārstēti vienu gadu, vai 200 pacientiem, kas tika ārstēti pusgadu.

Turpmākajā tabulā apkopotas pētījumos konstatētās blakusparādības (apkopotas divus līdz sešus gadus ilgu klīnisko un novērošanas pētījumu periodā) un citas spontānās, pēcreģistrācijas periodā ziņotās blakusparādības, kuru biežums nav zināms.

Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.

Izmeklējumi

bieži

limfocītu skaita samazināšanās, balto asins

šūnu skaita samazināšanās, neitrofilo leikocītu

skaita samazināšanās, hematokrīta

samazināšanās, kālija koncentrācijas

palielināšanās asinīs, asins urīnvielas slāpekļa

daudzuma palielināšanās

retāk

trombocītu skaita samazināšanās

nav zināmi

ķermeņa masas samazināšanās, ķermeņa masas palielināšanās, izmainīti aknu funkciju testu rezultāti

Sirds funkcijas traucējumi

nav zināmi

kardiomiopātija, sastrēguma sirds mazspēja (skatīt 4.4. apakšpunktu), sirdsklauves, aritmija, tahikardija

Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi

nav zināmi

pancitopēnija, trombocitopēnija

reti

trombotiskā mikroangiopātija, tostarp

trombotiska trombocitopēniska

purpura/hemolītiski urēmiskais sindroms*

6

Nervu sistēmas traucējumi ļoti bieži bieži nav zināmi
Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības bieži reti nav zināms Kuņģa-zarnu trakta traucējumi bieži Ādas un zemādas audu bojājumi bieži retāk nav zināmi
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi bieži
nav zināmi
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi reti
Endokrīnās sistēmas traucējumi nav zināmi

galvassāpes2 muskuļu spasticitāte, hipoestēzija neiroloģiski simptomi, apziņas atslēgšanās3, hipertonija, reibonis, parestēzija, lēkmes, migrēna
rinoreja aizdusa plaušu arteriālā hipertensija┼
vemšana, caureja, slikta dūša2
izsitumi, pastiprināta svīšana, kontūzija alopēcija angioneirotiskā tūska, nieze, pūslīšveida (vezikulāri) izsitumi, nātrene, psoriāzes saasināšanās
muskuļu krampji, kakla sāpes, mialģija2, locītavu sāpes, ekstremitāšu sāpes, muguras sāpes, muskuļu stīvums, muskuļu-skeleta stīvums sistēmas sarkanā vilkēde, muskuļu vājums, artrīts
nefrotiskais sindroms, glomeruloskleroze (skatīt 4.4. apakšpunktu “Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā”)
hipotireoze, hipertireoze

7

Vielmaiņas un uztures traucējumi

bieži

anoreksija

Infekcijas un infestācijas nav zināmi

abscess injekcijas vietā1

Asinsvadu sistēmas traucējumi

bieži

karstuma viļņi

nav zināmi

asinsvadu paplašināšanās

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
ļoti bieži

gripai līdzīgi simptomi, drudzis2, aukstuma sajūta2, svīšana2

bieži

injekcijas vietas sāpes, injekcijas vietas

eritēma, zilums injekcijas vietā, astēnija2,

sāpes, nogurums2, distrofija, nakts svīšana

retāk

dedzinoša sajūta injekcijas vietā

nav zināmi

injekcijas vietas reakcija, iekaisums injekcijas vietā, injekcijas vietas celulīts1, injekcijas
vietas nekroze, asiņošana injekcijas vietā, sāpes
krūtīs

Imūnās sistēmas traucējumi

nav zināmi

anafilaktiskas reakcijas, anafilaktiskais šoks, paaugstinātas jutības reakcijas (asinsvadu tūska, aizdusa, nātrene, izsitumi, niezoši izsitumi)

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi
nav zināmi

aknu bojājumi (skatīt 4.4. apakšpunktu), hepatīts, autoimūnais hepatīts

Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības
retāk Psihiskie traucējumi

metrorāģija, menorāģija

bieži

depresija (skatīt 4.4. apakšpunktu), bezmiegs

nav zināmi

pašnāvība, psihoze, nemiers, apjukums, emocionālā nestabilitāte

* Bēta interferonu grupas zālēm raksturīga blakusparādība (skatīt 4.4. apakšpunktu).

8

┼ Visām interferonu grupas zālēm raksturīga blakusparādība, skatīt turpmāk “Plaušu arteriālā hipertensija”.
1Ziņots par reakcijām injekcijas vietā, t.sk. sāpēm, iekaisumu un ļoti retos gadījumos abscesu vai celulītu, kam var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.
2Ārstēšanas sākumā šī parādība tiek novērota biežāk.
3Pēc AVONEX injekcijas iespējama apziņas zuduma epizode, normāli tā ir viena epizode, parasti tā rodas vienu reizi terapijas sākumā un neatkārtojas pēc nākamām injekcijām.
Plaušu arteriālā hipertensija
Lietojot bēta interferonu saturošas zāles, ziņots par plaušu arteriālās hipertensijas (PAH) gadījumiem. Par notikumiem ziņoja dažādos laika punktos, arī vairākus gadus pēc tam, kad sākta ārstēšana ar bēta interferonu.
Pediatriskā populācija
Ierobežoti publicētie dati liecina, ka drošuma rādītāji pusaudžiem vecumā no 12 līdz 16 gadiem, kas saņem AVONEX 30 mikrogramus i.m. vienu reizi nedēļā, ir līdzīgi tiem, kas novēroti pieaugušajiem.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Nav ziņots par pārdozēšanas gadījumiem. Tomēr pārdozējot pacients jāhospitalizē novērošanai un jāveic atbilstoša uzturoša ārstēšana.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: interferoni, ATĶ kods: L03 AB07.
Interferoni ir dabisku olbaltumu grupa, ko izstrādā eikariotiskas šūnas, reaģējot pret vīrusinfekciju un citiem bioloģiskiem izraisītājiem. Interferoni ir citokīni, kas piedalās pretvīrusu, antiproliferatīvās un imūnmodulējošās reakcijās. Atklāti trīs galvenie interferonu veidi: alfa, bēta un gamma. Alfa un bēta interferoni ir 1. tipa interferoni, un gamma interferons – 2. tipa interferons. Šiem interferoniem ir daļēji līdzīga, taču skaidri nošķirta bioloģiska darbība. Tie var atšķirties arī ar celulārās sintēzes vietu.
Bēta interferonu producē dažāda veida šūnas, ieskaitot fibroblastus un makrofāgus. Dabiskais bēta interferons un AVONEX (bēta 1a interferons) ir glikozilēti un tiem ir viena, pie N saistīta kompleksa ogļhidrātu daļa. Zināms, ka citu olbaltumu glikozilēšana ietekmē to stabilitāti, aktivitāti, bioloģisko izkliedi un pusperiodu asinīs. Tomēr bēta interferona iedarbība, ko nosaka glikozilēšana, nav pilnībā noskaidrota.
9

Darbības mehānisms
AVONEX bioloģiskā iedarbība saistīta ar tā spēju piesaistīties specifiskiem cilvēka šūnu virsmas receptoriem. Šī saikne ar receptoriem aizsāk kompleksu intracelulāru procesu virkni, kas izraisa daudzu interferona inducētu gēnu produktu un marķieru ekspresiju. Tie ir MHC 1. grupa, Mx olbaltums, 2’ / 5’-oligoadenilāta sintetāze, β2 mikroglobulīns un neopterīns. Daži no šiem produktiem noteikti ar AVONEX ārstēto pacientu asins serumā un asins šūnu frakcijās. Pēc vienas intramuskulāras AVONEX devas ievadīšanas šo produktu līmenis serumā saglabājas paaugstināts vismaz četras dienas un līdz pat vienai nedēļai.
Tas, vai AVONEX darbības mehānisms MS gadījumā ir līdzīgs augstāk aprakstītajiem bioloģiskajiem efektiem, nav zināms, jo MS patofizioloģija nav pietiekami noskaidrota.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Liofilizēta AVONEX darbība MS ārstēšanā pierādīta placebo kontrolētā klīniskajā pētījumā, kurā piedalījās 301 pacients ar recidivējošu MS (AVONEX n = 158; placebo n = 143), kam iepriekšējo triju gadu laikā bijuši vismaz divi paasinājumi vai arī viens paasinājums gadā, ja saslimšana ilgusi ne mazāk kā 3 gadus. Pacienti, kam EDSS bija 1,0 līdz 3,5, tika iekļauti klīniskajā pētījumā. Pateicoties šā pētījuma plānojumam, pacientu novērošanas laiks bija atšķirīgs. 150 ar AVONEX ārstēti pacienti pētījumā piedalījās vienu gadu un 85 pacienti – divus gadus. Pētījuma otrā gada beigās kumulatīvie procentuālie rādītāji attiecībā uz invaliditātes progresēšanu (pēc Kaplana-Meiera dzīves tabulas analīzes) ar placebo ārstētiem pacientiem bija 35 % un ar AVONEX ārstētiem pacientiem – 22 %. Invaliditātes progresēšanu izteica kā palielināšanos pēc Paplašinātās invaliditātes statusa skalas (Expanded Disability Status Scale, EDSS) par 1,0 punktu, kas saglabājās vismaz sešus mēnešus. Konstatēja arī ikgadējo recidīvu biežuma samazināšanos par vienu trešdaļu. Šo pēdējo klīnisko iedarbību novēroja pēc vairāk nekā gadu ilgas ārstēšanas.
Dubultmaskētā, randomizētā devu salīdzinošā pētījumā, kurā piedalījās 802 pacienti ar recidivējošo MS (AVONEX 30 mikrogrami n = 402 un AVONEX 60 mikrogrami n = 400) netika pierādītas statistiski ticamas atšķirības vai to noslieces starp AVONEX 30 mikrogramu un 60 mikrogramu devām, izvērtējot klīniskos un vispārējos MRI raksturlielumus.
AVONEX efektivitāte MS ārstēšanā tika pierādīta arī randomizētā, dubultmaskētā pētījumā, kurā piedalījās 383 pacienti (AVONEX n = 193, placebo n = 190), ar vienu demielinizējoša bojājuma gadījumu, kas saistīts ar vismaz diviem atbilstošiem smadzeņu bojājumiem, ko noteica ar MRI (magnētiskās rezonanses izmeklējumu). AVONEX terapijas grupā novēroja otra nākošā gadījuma riska samazināšanos. Konstatēta arī ietekme uz MRI raksturlielumiem. Nākošā (otrā) bojājuma gadījuma aprēķinātais risks placebo grupā bija 50 % pēc 3 gadiem un 39 % pēc diviem gadiem un AVONEX grupā tas bija 35 % (pēc trim gadiem) un 21 % (pēc diviem gadiem). Post-hoc analīzē pacientiem, kam sākotnēji MRI bija vismaz 1 Gd veicinošs bojājums un 9 T2 bojājumi, otrā bojājuma rašanās divu gadu laikā risks placebo grupā bija 56 % un AVONEX terapijas grupā – 21 %. Tomēr agrīnas ārstēšanas ar AVONEX ietekme nav zināma pat šajā liela riska apakšgrupā, jo pētījums bija plānots, lai galvenokārt vērtētu laiku līdz otram bojājumam, nevis veiktu ilgstošu slimības novērošanu. Bez tam patreiz nav skaidras definīcijas par augsta riska pacientiem, lai gan konservatīvāka pieeja ir akceptēt vismaz deviņusT2 hiperintensīvus bojājumus sākotnējos attēlos un vismaz vienu jaunu T2 vai vienu jaunu Gd veicinošu bojājumu attēlos, kas izdarīti vismaz trīs mēnešus pēc sākotnējiem. Jebkurā gadījumā ārstēšana jāapsver tikai tiem pacientiem, kas iedalīti augsta riska grupā.
Pediatriskā populācija
Ierobežoti dati par AVONEX 15 mikrogramu i.m. lietošanas reizi nedēļā efektivitāti/drošumu (n=8), salīdzinot ar neārstēšanu (n=8) un sekojot tam 4 gadus, parādīja līdzīgus rezultātus, kas novēroti pieaugušajiem, tomēr EDSS rādītāji palielinājās ārstējamo grupā 4 gadu laikā, tādējādi norādot uz
10

slimības progresu. Nav pieejams tiešs salīdzinājums ar devu, kas pašreiz tiek rekomendēta pieaugušajiem.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
AVONEX farmakokinētiskās īpašības pētītas netieši ar raudzi, kas nosaka interferona pretvīrusu aktivitāti. Šīs raudzes iespējas ir ierobežotas, jo tā ir jutīga tikai pret interferonu, bet ne specifiski pret bēta interferonu. Alternatīvas izmeklēšanas metodes nav pietiekami jutīgas.
Pēc AVONEX intramuskulāras ievadīšanas maksimālā pretvīrusu aktivitāte serumā tiek sasniegta piecas – piecpadsmit stundas pēc devas ievadīšanas un samazinās ar eliminācijas pusperiodu aptuveni 10 stundas. Atbilstoši pielāgojot pēc uzsūkšanās ātruma no injekcijas vietas, aprēķinātā bioloģiskā pieejamība ir aptuveni 40 %. Aprēķinātā bioloģiskā pieejamība bez šādas pielāgošanas ir lielāka. Tādēļ intramuskulāru. ievadīšanu nevar aizstāt ar zemādas injekciju.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Kancerogenitāte: nav pieejami dati par bēta 1a interferona kancerogenitāti dzīvniekiem vai cilvēkam.
Hroniskā toksicitāte: 26 nedēļu atkārtotu devu toksicitātes pētījumā rēzus mērkaķiem, ievadot intramuskulāri, reizi nedēļā un lietojot kombinācijā ar citu imūnmodulējošu līdzekli, monoklonālu antivielu pret CD40 ligandu, netika konstatēta imūna atbildes reakcija uz bēta 1a interferonu, kā arī toksicitātes pazīmes.
Vietējā panesamība: intramuskulārs kairinājums dzīvniekiem pēc atkārtotas ievadīšanas tajā pašā injekcijas vietā nav vērtēts.
Mutagenitāte: veikti nedaudz, taču atbilstoši mutagenitātes testi. To rezultāti bija negatīvi.
Fertilitātes traucējumi: fertilitātes un attīstības pētījumi rēzus mērkaķiem veikti ar radniecīgu bēta 1a interferona formu. Lietojot ļoti lielu devu, novērota anovulatoriska un abortu izraisoša iedarbība. Līdzīga no devas atkarīga ietekme uz vairošanos novērota arī citiem alfa un bēta interferonu veidiem. Nav konstatēta nekāda teratogēniska iedarbība vai ietekme uz augļa attīstību, taču ir pieejams maz informācijas par bēta 1a interferona ietekmi peri- un postnatālā periodā.
Nav informācijas par bēta 1a interferona ietekmi uz tēviņu fertilitāti.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Nātrija acetāta trihidrāts Ledus etiķskābe Arginīna hidrohlorīds Polisorbāts 20 Ūdens injekcijām
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi.
11

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C).
NESASALDĒT.
AVONEX var uzglabāt istabas temperatūrā (starp 15°C un 30°C) līdz vienai nedēļai.
Uzglabāt oriģinālā iepakojumā (aizvākotā plastmasas paplātē), lai pasargātu no gaismas (skatīt 6.5. apakšpunktu).
6.5. Iepakojuma veids un saturs
1 ml pilnšļirce no stikla (1. klases) ar vāciņu, kas nodrošina aizsardzību pret atvēršanu, un virzuļa brombutila aizbāzni (kas satur 0,5 ml šķīduma).
Iepakojuma lielums: kārbiņa ar četrām vai divpadsmit pilnšļircēm pa 0,5 ml. Katra šļirce iepakota aizvākotā plastmasas paplātē, kurā ir arī viena injekciju adata intramuskulārai lietošanai.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
AVONEX injekciju šķīdums pilnšļircē ir gatavs lietošanai.
Pēc izņemšanas no ledusskapja AVONEX pilnšļircē jāļauj sasilt līdz istabas temperatūrai (15°C – 30°C) aptuveni 30 minūtes.
AVONEX 30 mikrogramu injekciju šķīduma sasildīšanai neizmantojiet ārējus karstuma avotus, piemēram, karstu ūdeni.
Ja injekciju šķīdums satur sīkas daļiņas vai tā krāsa atšķiras no dzidri bezkrāsainas, pilnšļirci nedrīkst lietot. Iepakojumā ir injekciju adata intramuskulārai injekcijai. Zāļu forma nesatur konservantus. Katrā AVONEX pilnšļircē ir tikai viena deva. Iznīciniet neizlietoto satura daļu.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Biogen Netherlands B.V. Prins Mauritslaan 13 1171 LP Badhoevedorp Nīderlande
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURI
EU/1/97/033/003 EU/1/97/033/004
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 1997. gada 13. marts Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2007. gada 13. marts
12

10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
13

1. ZĀĻU NOSAUKUMS
AVONEX 30 mikrogramu/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā.
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katrā vienreiz lietojamā pildspalvveida injektorā ir 30 mikrogrami (6 miljoni SV) bēta-1a interferona (interferonum beta-1a) 0,5 ml šķīdumā.
Koncentrācija ir 30 mikrogrami / 0,5 ml.
Pēc Pasaules Veselības Organizācijas (PVO) standarta 30 mikrogrami AVONEX satur 6 miljonus SV pretvīrusu aktivitātes. Aktivitāte salīdzinājumā ar citiem standartiem nav zināma.
Palīgviela(-s) ar zināmu iedarbību Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā.
Dzidrs un bezkrāsains šķīdums.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Avonex ir paredzēts šādu pacientu ārstēšanai
• Pacienti, kam diagnosticēta recidivējoša multipla skleroze (MS). Klīniskajos pētījumos to raksturo divi vai vairāki paasinājumi pēdējo trīs gadu laikā bez pastāvīgas progresēšanas pazīmēm starp recidīviem. AVONEX palēnina invaliditātes progresēšanu un mazina recidīvu biežumu.
• Pacientiem ar atsevišķu demielinizācijas gadījumu un akūtu iekaisuma procesu, ja tas ir tik smags, ka nepieciešama terapija ar intravenozo kortikosteroīdu, ja alternatīvas diagnozes ir izslēgtas un ja šiem pacientiem ir augsts risks klīniski noteiktas multiplās sklerozes attīstībai (skatīt 5.1. apakšpunktu).
AVONEX lietošana jāpārtrauc pacientiem, kam attīstās progresējoša MS.
4.2. Devas un lietošanas veids
Ārstēšana jāsāk ārsta, kam ir pieredze šīs slimības ārstēšanā, uzraudzībā.
Devas
Pieaugušajiem: Ieteicamā deva recidivējošas MS ārstēšanai ir 30 mikrogrami (0,5 ml šķīduma), ko ievada intramuskulāras (i.m.) injekcijas veidā vienu reizi nedēļā (skatīt 6.6. apakšpunktu). Nav novērots papildus ieguvums, lietojot lielāku devu (60 mikrogramus) vienu reizi nedēļā.
Titrēšana: Lai palīdzētu pacientiem mazināt gripai līdzīgu simptomu biežumu un intensitāti (skatīt 4.8. apakšpunktu), ārstēšanas sākumā var veikt titrēšanu. Titrēšanu, izmantojot pilnšļirci, var panākt,
14

uzsākot terapiju ar ¼ devas. Pēc tam devu var palielināt par ¼ nedēļā, sasniedzot pilnu devu (30 mikrogrami nedēļā) ceturtajā nedēļā.
Ir iespējams alternatīvs titrēšanas grafiks, uzsākot terapiju ar apmēram ½ AVONEX devas reizi nedēļā, pirms palielināšanas līdz pilnai devai. Lai sasniegtu pietiekamu efektu, sākotnējā titrēšanas periodā ir jāsasniedz un pēc tam jāuztur 30 mikrogramu deva vienu reizi nedēļā. Kad sasniegta pilna deva, pacientiem jāsāk lietot AVONEX PEN.
Pirms injekcijas un vēl 24 stundas pēc katras injekcijas ieteicams lietot līdzekli ar pretsāpju un pretdrudža iedarbību, lai mazinātu ar AVONEX lietošanu saistītos gripai līdzīgos simptomus. Šie simptomi parasti vērojami dažus pirmos ārstēšanas mēnešus.
Pediatriskā populācija: AVONEX drošums un efektivitāte, lietojot pusaudžiem vecumā no 12 līdz 16 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Pašlaik pieejamie dati aprakstīti 4.8. un 5.1. apakšpunktā, taču ieteikumus par devām nevar sniegt.
AVONEX drošums un efektivitāte, lietojot bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Gados vecākiem pacientiem: AVONEX klīniskajos pētījumos netika iekļauts pietiekams skaits pacientu 65 gadu vecumā un vecāki, lai noteiktu, vai viņi reaģē savādāk nekā jauni pacienti. Tomēr, pamatojoties uz aktīvās substances izvadīšanu no organisma, nav teorētisku iemeslu pielāgot devu gados vecākiem pacientiem.
Lietošanas veids
Pašlaik nav zināms, cik ilgi pacienti ir jāārstē. Pacienta veselības stāvoklis klīniski jānovērtē pēc diviem ārstēšanas gadiem. Par ilgstošāku ārstēšanu ārstējošajam ārstam jālemj katrā gadījumā individuāli. Ārstēšana jāpārtrauc, ja pacientam attīstās hroniska progresējoša MS.
AVONEX PEN ir vienreiz lietojams pildspalvveida injektors, kuru drīkst izmantot tikai izejot atbilstošu apmācību.
Ieteicamā intramuskulārās injekcijas vieta, izmantojot AVONEX PEN, ir augšstilba muskuļa augšējā ārējā daļa. Injekcijas vietai katru nedēļu jābūt citai.
Lai AVONEX injicētu ar AVONEX PEN, jāievēro lietošanas instrukcijā sniegtie norādījumi.
4.3. Kontrindikācijas
- Ārstēšanas uzsākšanai grūtniecības periodā (skatīt 4.6. apakšpunktu). - Pacientiem ar zināmu paaugstinātu jūtību pret dabisko vai rekombinanto interferonu-ß vai
jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām. - Pacientiem, kuriem pašlaik novēro smagu depresiju un/vai pašnāvības noslieces (skatīt 4.4. un
4.8. apakšpunktu).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
AVONEX, jālieto piesardzīgi pacientiem ar iepriekšēju vai pašreizēju depresīvu saslimšanu, īpaši pacientiem ar iepriekšējām nosliecēm uz pašnāvību (skatīt 4.3. apakšpunktu). Ir zināms, ka depresija un nosliece uz pašnāvību ir biežāk sastopama multiplās sklerozes slimniekiem, kā arī saistībā ar interferona lietošanu. Pacienti jābrīdina, ka gadījumā, ja vērojami depresijas simptomi un/vai domas par pašnāvību, par to nekavējoties jāinformē ārstējošais ārsts.
Pacienti ar depresiju terapijas laikā ir uzmanīgi jānovēro un atbilstoši jāārstē. Jāapsver ārstēšanas ar AVONEX pārtraukšana (skatīt arī 4.3. un 4.8. apakšpunktu).
15

AVONEX jālieto piesardzīgi pacientiem, kuriem novērotas lēkmes, kuri saņem ārstēšanu ar pretepilepsijas medikamentiem, īpaši ja epilepsija nav adekvāti kontrolējama ar pretepilepsijas zālēm (skatīt 4.5. un 4.8. apakšpunktu).
Jāievēro piesardzība un jāapsver rūpīga novērošana, lietojot AVONEX pacientiem ar izteiktu nieru un aknu mazspēju, kā arī pacientiem ar smagu mielosupresiju.
Trombotiska mikroangiopātija (TMA): Saistībā ar bēta interferonu saturošo preparātu lietošanu ir saņemti ziņojumi par trombotiskās mikroangiopātijas gadījumiem, tostarp ar letālu iznākumu, kas izpaudušies kā trombotiska trombocitopēniska purpura (TTP) vai hemolītiski urēmiskais sindroms (HUS). Par šīm blakusparādībām tika ziņots dažādos ārstēšanas laika posmos, un tās var rasties vairākas nedēļas vai pat tikai vairākus gadus pēc bēta interferona terapijas uzsākšanas. Agrīnas klīniskās izpausmes ir, piemēram, trombocitopēnija, pirmo reizi konstatēta hipertensija, drudzis, centrālās nervu sistēmas simptomi (piemēram, apjukums un parēze) un traucēta nieru funkcija. Laboratorisko izmeklējumu rezultāti, kas norāda uz TMA, ir arī samazināts trombocītu skaits, hemolīzes izraisīts paaugstināts laktātdehidrogenāzes (LDH) līmenis serumā un šistocīti (eritrocītu fragmenti) asins uztriepē. Tāpēc, ja tiek novērotas klīniskās TMA pazīmes, ir ieteicams veikt papildu analīzes trombocītu līmeņa, LDH līmeņa serumā, asins uztriepju un nieru darbības noteikšanai. Ja tiek diagnosticēta TMA, nekavējoties jāuzsāk terapija (apsverot plazmaferēzes izmantošanu) un ir ieteicams nekavējoties pārtraukt Avonex lietošanu.
Nefrotiskais sindroms: ārstējot ar bēta interferonu saturošām zālēm, tika ziņots par nefrotiskā sindroma gadījumiem ar dažādām nefropātijām, tostarp ar kolapsējošu fokālu segmentālu glomerulosklerozi (FSGS), minimālu pārmaiņu slimību (MPS), membranoproliferatīvu glomerulonefrītu (MPGN) un mebranozo glomerulopātiju (MGP). Par šīm blakusparādībām tika ziņots dažādos ārstēšanas laika posmos, un tās var rasties vairākus gadus pēc bēta interferona lietošanas. Ieteicams periodiski uzraudzīt agrīnās pazīmes vai simptomus, piemēram, tūsku, proteinūriju un nieru darbības traucējumus, it īpaši pacientiem ar paaugstinātu nieru slimību rašanās risku. Nefrotiskais sindroms ir steidzami jāārstē, un ir jāapsver iespēja pārtraukt ārstēšanu ar Avonex.
Bēta interferona pēcreģistrācijas periodā (skatīt 4.8. apakšpunktu) ziņots par aknu bojājumu, arī paaugstinātu aknu enzīmu līmeni serumā, hepatītu, autoimūnu hepatītu un aknu mazspēju. Dažos gadījumos šīs blakusreakcijas radās, lietojot citas zāles, kas izraisa aknu bojājumu. Nav noteikts vairāku zāļu vai citu hepatotoksisku līdzekļu (piemēram, alkohola) papildinošās ietekmes lielums. Pacienti jānovēro, lai noteiktu aknu darbības traucējumu pazīmes, un jāievēro piesardzība, lietojot interferonus vienlaikus ar citām zālēm, kas izraisa aknu bojājumu.
Rūpīgi jānovēro, vai pacientiem ar sirds slimību, piemēram, stenokardiju, sastrēguma sirds mazspēju vai aritmiju, ārstēšanas laikā ar AVONEX nepasliktinās klīniskais stāvoklis. Ar AVONEX terapiju saistītie gripai līdzīgie simptomi pacientiem ar sirds blakusslimību var būt apgrūtinoši.
Interferonu lietošanas laikā novērotas laboratorisko rezultātu novirzes. Tādēļ, lietojot AVONEX, papildus parastiem laboratoriskiem izmeklējumiem, ko veic MS pacientiem, nepieciešams noteikt pilnu asinsainu un leikocītu formulu, trombocītu skaitu, asins bioķīmisko analīzi un aknu funkcionālos testus. Pacientiem ar mielosupresiju būtu nepieciešams biežāk veikt pilnu asinsainu ar leikocitāro formulu un trombocītu skaitu.
Pacientiem var izveidoties antivielas pret AVONEX. Dažiem pacientiem antivielas mazina bēta 1a interferona aktivitāti in vitro (neitralizējošās antivielas). Neitralizējošās antivielas izraisa AVONEX bioloģiskās iedarbības mazināšanos in vivo un, iespējams, ir saistītas ar klīniskās efektivitātes mazināšanos. Noskaidrots, ka neitralizējošo antivielu rašanās biežuma plato tiek sasniegts pēc 12 ārstēšanas mēnešiem. Nesen veiktos klīniskos pētījumos pacientiem, kas ar AVONEX tika ārstēti līdz trim gadiem, atklāts, ka neitralizējošās antivielas veidojas aptuveni 5 – 8 % pacientu.
Dažādu testu lietošana antivielu pret interferoniem noteikšanai ierobežo iespēju salīdzināt dažādu preparātu antigēnās īpašības.
16

4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Formāli mijiedarbības pētījumi cilvēkiem nav veikti.
AVONEX mijiedarbība ar kortikosteroīdiem vai adrenokortikotropo hormonu (AKTH) nav sistemātiski pētīta. Klīniskie pētījumi liecina, ka pacienti ar MS recidīvu laikā var lietot AVONEX un kortikosteroīdus vai AKTH.
Ziņots, ka interferoni samazina aknu citohroma P450 atkarīgo fermentu aktivitāti gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Pētījumos ar mērkaķiem tika izvērtēta AVONEX augstu devu iedarbība uz P450 atkarīgo metabolismu, to rezultātā netika novērotas izmaiņas aknu metabolisma spējās. Jāievēro piesardzība, lietojot AVONEX, kopā ar medikamentiem, kuriem ir šaurs terapeitiskais indekss un kuru klīrenss stipri atkarīgs no aknu citohroma P450 sistēmas, piem., dažu grupu pretepilepsijas līdzekļi un antidepresanti.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Informācija par AVONEX lietošanu grūtniecības laikā ir ierobežota. Pieejamie dati norāda, ka varētu būt palielināts spontāno abortu risks. Ārstēšanas ar AVONEX uzsākšana grūtniecības laikā ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktā).
Sievietēm reproduktīvā vecumā jālieto piemērota kontracepcijas metode. Ja pacientei iestājas grūtniecība vai arī grūtniecība tiek plānota ārstēšanas laikā ar AVONEX, nepieciešama pacientes informēšana par iespējamajiem riskiem, kā arī apsverams jautājums par ārstēšanas pārtraukšanu (skatīt 5.3. apakšpunktu). Pacientiem ar biežiem recidīviem pēc ārstēšanas ar AVONEX pārtraukšanas grūtniecības dēļ pirms ārstēšanas atsākšanas jāsalīdzina smaga recidīva risks ar iespējamo palielināto spontāna aborta risku.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai AVONEX izdalās cilvēka pienā. Tā kā pastāv nopietnu blakusparādību risks zīdaiņiem, kurus baro ar krūti, jāizlemj, vai pārtraukt zīdīšanu vai AVONEX terapiju.
Fertilitāte
Fertilitātes un attīstības pētījumi rēzus mērkaķiem veikti ar radniecīgu bēta 1a interferona formu. Lietojot ļoti lielu devu, novērota anovulatoriska un abortu izraisoša iedarbība (skatīt 5.3. apakšpunktu). Nav pieejama informācija par bēta 1a interferona iedarbību uz vīriešu fertilitāti.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Netika veikti pētījumi par AVONEX ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Centrālo nervu sistēmu ietekmējošas blakusparādības var maz ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus jutīgiem pacientiem (skatīt 4.8. apakšpunktu).
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Biežāk novērotās blakusparādības AVONEX terapijas laikā ir saistītas ar gripai līdzīgiem simptomiem. Biežāk novērotie gripai līdzīgie simptomi ir mialģija, drudzis, drebuļi, svīšana, astēnija, galvassāpes un slikta dūša. AVONEX titrēšanas izmantošana, uzsākot terapiju, samazina gripai līdzīgo simptomu intensitāti un biežumu. Gripai līdzīgie simptomi parasti ir vairāk izteikti terapijas sākumā un to rašanās biežums samazinās, terapiju turpinot.
17

Pēc injekcijām var rasties pārejoši neiroloģiski simptomi, kas var atgādināt MS paasinājumu. Jebkurā terapijas laikā var rasties pārejošas hipertonusa un/vai smaga muskuļu vājuma epizodes, kas traucē veikt kustības. Šīs parādības ir ar ierobežotu ilgumu, īslaicīgi saistītas ar injekcijām un var atkārtoties pēc turpmākām injekcijām. Dažos gadījumos šie simptomi saistīti ar gripai līdzīgiem simptomiem.

Blakusparādību rašanās biežums izteikts pacientgados, kas atbilst turpmāk norādītām kategorijām:

Ļoti bieži (≥1/10 pacientgadiem); Bieži (≥1/100 līdz <1/10 pacientgadiem); Retāk (≥1/1000 līdz <1/100 pacientgadiem); Reti (≥1/10 000 līdz <1/1000 pacientgadiem); Ļoti reti (<1/10 000 pacientgadiem); Nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

Pacientlaiks ir individuālu laikposmu, kad pacienti pētījumā lietojuši AVONEX pirms blakusparādības rašanās, summa. Piemēram, 100 persongadi būtu novēroti 100 pacientiem, kas tika ārstēti vienu gadu, vai 200 pacientiem, kas tika ārstēti pusgadu.

Turpmākajā tabulā apkopotas pētījumos konstatētās blakusparādības (apkopotas divus – sešus gadus ilgu klīnisko un novērošanas pētījumu periodā) un citas spontānās, pēcreģistrācijas periodā ziņotās blakusparādības, kuru biežums nav zināms.

Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.

Izmeklējumi

bieži

limfocītu skaita samazināšanās, balto asins

šūnu skaita samazināšanās, neitrofilo leikocītu

skaita samazināšanās, hematokrīta

samazināšanās, kālija koncentrācijas

palielināšanās asinīs, urīnvielas slāpekļa

daudzuma palielināšanās asinīs

retāk

trombocītu skaita samazināšanās

nav zināmi

ķermeņa masas samazināšanās, ķermeņa masas palielināšanās, izmainīti aknu funkciju testu rezultāti

Sirds funkcijas traucējumi

nav zināmi

kardiomiopātija, sastrēguma sirds mazspēja (skatīt 4.4. apakšpunktu), sirdsklauves, aritmija, tahikardija

Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi

nav zināmi

pancitopēnija, trombocitopēnija

reti

trombotiskā mikroangiopātija, tostarp

trombotiska trombocitopēniska

purpura/hemolītiski urēmiskais sindroms*

18

Nervu sistēmas traucējumi ļoti bieži bieži nav zināmi
Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības bieži reti nav zināms Kuņģa-zarnu trakta traucējumi bieži Ādas un zemādas audu bojājumi bieži retāk nav zināmi
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi bieži
nav zināmi
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi reti
Endokrīnās sistēmas traucējumi nav zināmi

galvassāpes2 muskuļu spasticitāte, hipoestēzija neiroloģiski simptomi, apziņas atslēgšanās3, hipertonija, reibonis, parestēzija, krampji, migrēna
rinoreja aizdusa plaušu arteriālā hipertensija┼
vemšana, diareja, nelaba dūša2
izsitumi, pastiprināta svīšana, kontūzija alopēcija angioneirotiskā tūska, nieze, pūslīšveida (vezikulāri) izsitumi, nātrene, psoriāzes saasināšanās
muskuļu krampji, kakla sāpes, mialģija2, locītavu sāpes, ekstremitāšu sāpes, muguras sāpes, muskuļu stīvums, muskuļu-skeleta stīvums sistēmas sarkanā vilkēde, muskuļu vājums, artrīts
nefrotiskais sindroms, glomeruloskleroze (skatīt 4.4. apakšpunktu “Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā”)
hipotireoze, hipertireoze

19

Vielmaiņas un uztures traucējumi

bieži

anoreksija

Infekcijas un infestācijas nav zināmi

abscess injekcijas vietā1

Asinsvadu sistēmas traucējumi

bieži

karstuma viļņi

nav zināmi

asinsvadu paplašināšanās

Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
ļoti bieži

gripai līdzīgi simptomi, drudzis2, aukstuma sajūta2, svīšana2

bieži

injekcijas vietas sāpes, injekcijas vietas

eritēma, zilums injekcijas vietā, astēnija2,

sāpes, nogurums2, distrofija, nakts svīšana

retāk

dedzinoša sajūta injekcijas vietā

nav zināmi

injekcijas vietas reakcija, iekaisums injekcijas vietā, injekcijas vietas celulīts1, injekcijas
vietas nekroze, asiņošana injekcijas vietā, sāpes
krūtīs

Imūnās sistēmas traucējumi

nav zināmi

anafilaktiskas reakcijas, anafilaktiskais šoks, paaugstinātas jutības reakcijas (asinsvadu tūska, aizdusa, nātrene, izsitumi, niezoši izsitumi)

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi
nav zināmi

aknu bojājumi (skatīt 4.4. apakšpunktu), hepatīts, autoimūnais hepatīts

Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības
retāk Psihiskie traucējumi

metrorāģija, menorāģija

bieži

depresija (skatīt 4.4. apakšpunktu), bezmiegs

nav zināmi

pašnāvība, psihoze, nemiers, apjukums, emocionālā nestabilitāte

* Bēta interferonu grupas zālēm raksturīga blakusparādība (skatīt 4.4. apakšpunktu).

20

┼ Visām interferonu grupas zālēm raksturīga blakusparādība, skatīt turpmāk “Plaušu arteriālā hipertensija”.
1Ziņots par reakcijām injekcijas vietā, t.sk. sāpēm, iekaisumu un ļoti retos gadījumos abscesu vai celulītu, kam var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.
2Ārstēšanas sākumā šī parādība tiek novērota biežāk.
3Pēc AVONEX injekcijas iespējama apziņas zuduma epizode, normāli tā ir viena epizode, parasti tā rodas vienu reizi terapijas sākumā un neatkārtojas pēc nākamām injekcijām.
Plaušu arteriālā hipertensija
Lietojot bēta interferonu saturošas zāles, ziņots par plaušu arteriālās hipertensijas (PAH) gadījumiem. Par notikumiem ziņoja dažādos laika punktos, arī vairākus gadus pēc tam, kad sākta ārstēšana ar bēta interferonu.
Pediatriskā populācija
Ierobežoti publicētie dati liecina, ka drošuma rādītāji pusaudžiem vecumā no 12 līdz 16 gadiem, kas saņem AVONEX 30 mikrogramus i.m. vienu reizi nedēļā, ir līdzīgi tiem, kas novēroti pieaugušajiem.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Nav ziņots par pārdozēšanas gadījumiem. Tomēr pārdozējot pacients jāhospitalizē novērošanai un jāveic atbilstoša uzturoša ārstēšana.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: interferoni, ATĶ kods: L03 AB07.
Interferoni ir dabisku olbaltumu grupa, ko izstrādā eikariotiskas šūnas, reaģējot pret vīrusinfekciju un citiem bioloģiskiem izraisītājiem. Interferoni ir citokīni, kas piedalās pretvīrusu, antiproliferatīvās un imūnmodulējošās reakcijās. Atklāti trīs galvenie interferonu veidi: alfa, bēta un gamma. Alfa un bēta interferoni ir 1. tipa interferoni, un gamma interferons – 2. tipa interferons. Šiem interferoniem ir daļēji līdzīga, taču skaidri nošķirta bioloģiska darbība. Tie var atšķirties arī ar celulārās sintēzes vietu.
Bēta interferonu producē dažāda veida šūnas, ieskaitot fibroblastus un makrofāgus. Dabiskais bēta interferons un AVONEX (bēta 1a interferons) ir glikozilēti un tiem ir viena, pie N saistīta kompleksa ogļhidrātu daļa. Zināms, ka citu olbaltumu glikozilēšana ietekmē to stabilitāti, aktivitāti, bioloģisko izkliedi un pusperiodu asinīs. Tomēr bēta interferona iedarbība, ko nosaka glikozilēšana, nav pilnībā noskaidrota.
21

Darbības mehānisms
AVONEX bioloģiskā iedarbība saistīta ar tā spēju piesaistīties specifiskiem cilvēka šūnu virsmas receptoriem. Šī saikne ar receptoriem aizsāk kompleksu intracelulāru procesu virkni, kas izraisa daudzu interferona inducētu gēnu produktu un marķieru ekspresiju. Tie ir MHC 1. grupa, Mx olbaltums, 2’ / 5’-oligoadenilāta sintetāze, β2 mikroglobulīns un neopterīns. Daži no šiem produktiem noteikti ar AVONEX ārstēto pacientu asins serumā un asins šūnu frakcijās. Pēc vienas intramuskulāras AVONEX devas ievadīšanas šo produktu līmenis serumā saglabājas paaugstināts vismaz četras dienas un līdz pat vienai nedēļai.
Tas, vai AVONEX darbības mehānisms MS gadījumā ir līdzīgs augstāk aprakstītajiem bioloģiskajiem efektiem, nav zināms, jo MS patofizioloģija nav pietiekami noskaidrota.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Liofilizēta AVONEX darbība MS ārstēšanā pierādīta placebo kontrolētā klīniskajā pētījumā, kurā piedalījās 301 pacients ar recidivējošu MS (AVONEX n = 158; placebo n = 143), kam iepriekšējo triju gadu laikā bijuši vismaz divi paasinājumi vai arī viens paasinājums gadā, ja saslimšana ilgusi ne mazāk kā 3 gadus. Pacienti, kam EDSS bija 1,0 līdz 3,5, tika iekļauti klīniskajā pētījumā. Pateicoties šā pētījuma plānojumam, pacientu novērošanas laiks bija atšķirīgs. 150 ar AVONEX ārstēti pacienti pētījumā piedalījās vienu gadu un 85 pacienti – divus gadus. Pētījuma otrā gada beigās kumulatīvie procentuālie rādītāji attiecībā uz invaliditātes progresēšanu (pēc Kaplana-Meiera dzīves tabulas analīzes) ar placebo ārstētiem pacientiem bija 35 % un ar AVONEX ārstētiem pacientiem – 22 %. Invaliditātes progresēšanu izteica kā palielināšanos pēc Paplašinātās invaliditātes statusa skalas (Expanded Disability Status Scale, EDSS) par 1,0 punktu, kas saglabājās vismaz sešus mēnešus. Konstatēja arī ikgadējo recidīvu biežuma samazināšanos par vienu trešdaļu. Šo pēdējo klīnisko iedarbību novēroja pēc vairāk nekā gadu ilgas ārstēšanas.
Dubultmaskētā, randomizētā devu salīdzinošā pētījumā, kurā piedalījās 802 pacienti ar recidivējošo MS (AVONEX 30 mikrogrami n = 402 un AVONEX 60 mikrogrami n = 400) netika pierādītas statistiski ticamas atšķirības vai to noslieces starp AVONEX 30 mikrogramu un 60 mikrogramu devām, izvērtējot klīniskos un vispārējos MRI raksturlielumus.
AVONEX efektivitāte MS ārstēšanā tika pierādīta arī randomizētā, dubultmaskētā pētījumā, kurā piedalījās 383 pacienti (AVONEX n = 193, placebo n = 190), ar vienu demielinizējoša bojājuma gadījumu, kas saistīts ar vismaz diviem atbilstošiem smadzeņu bojājumiem, ko noteica ar MRI (magnētiskās rezonanses izmeklējumu). AVONEX terapijas grupā novēroja otra nākošā gadījuma riska samazināšanos. Konstatēta arī ietekme uz MRI raksturlielumiem. Nākošā (otrā) bojājuma gadījuma aprēķinātais risks placebo grupā bija 50 % pēc 3 gadiem un 39 % pēc diviem gadiem un AVONEX grupā tas bija 35 % (pēc trim gadiem) un 21 % (pēc diviem gadiem). Post-hoc analīzē pacientiem, kam sākotnēji MRI bija vismaz 1 Gd veicinošs bojājums un 9 T2 bojājumi, otrā bojājuma rašanās divu gadu laikā risks placebo grupā bija 56 % un AVONEX terapijas grupā – 21 %. Tomēr agrīnas ārstēšanas ar AVONEX ietekme nav zināma pat šajā liela riska apakšgrupā, jo pētījums bija plānots, lai galvenokārt vērtētu laiku līdz otram bojājumam, nevis veiktu ilgstošu slimības novērošanu. Bez tam patreiz nav skaidras definīcijas par augsta riska pacientiem, lai gan konservatīvāka pieeja ir akceptēt vismaz deviņusT2 hiperintensīvus bojājumus sākotnējos attēlos un vismaz vienu jaunu T2 vai vienu jaunu Gd veicinošu bojājumu attēlos, kas izdarīti vismaz trīs mēnešus pēc sākotnējiem. Jebkurā gadījumā ārstēšana jāapsver tikai tiem pacientiem, kas iedalīti augsta riska grupā.
Pediatriskā populācija
Ierobežoti dati par AVONEX 15 mikrogramu i.m. lietošanas reizi nedēļā efektivitāti/drošumu (n=8), salīdzinot ar neārstēšanu (n=8) un sekojot tam 4 gadus, parādīja līdzīgus rezultātus, kas novēroti pieaugušajiem, tomēr EDSS rādītāji palielinājās ārstējamo grupā 4 gadu laikā, tādējādi norādot uz
22

slimības progresu. Nav pieejams tiešs salīdzinājums ar devu, kas pašreiz tiek rekomendēta pieaugušajiem.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
AVONEX farmakokinētiskās īpašības pētītas netieši ar raudzi, kas nosaka interferona pretvīrusu aktivitāti. Šīs raudzes iespējas ir ierobežotas, jo tā ir jutīga tikai pret interferonu, bet ne specifiski pret bēta interferonu. Alternatīvas izmeklēšanas metodes nav pietiekami jutīgas.
Pēc AVONEX intramuskulāras ievadīšanas maksimālā pretvīrusu aktivitāte serumā tiek sasniegta piecas – piecpadsmit stundas pēc devas ievadīšanas un samazinās ar eliminācijas pusperiodu aptuveni 10 stundas. Atbilstoši pielāgojot pēc uzsūkšanās ātruma no injekcijas vietas, aprēķinātā bioloģiskā pieejamība ir aptuveni 40 %. Aprēķinātā bioloģiskā pieejamība bez šādas pielāgošanas ir lielāka. Tādēļ intramuskulāru. ievadīšanu nevar aizstāt ar zemādas injekciju.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Kancerogenitāte: nav pieejami dati par bēta 1a interferona kancerogenitāti dzīvniekiem vai cilvēkam.
Hroniskā toksicitāte: 26 nedēļu atkārtotu devu toksicitātes pētījumā rēzus mērkaķiem, ievadot intramuskulāri, reizi nedēļā un lietojot kombinācijā ar citu imūnmodulējošu līdzekli, monoklonālu antivielu pret CD40 ligandu, netika konstatēta imūna atbildes reakcija uz bēta 1a interferonu, kā arī toksicitātes pazīmes.
Vietējā panesamība: intramuskulārs kairinājums dzīvniekiem pēc atkārtotas ievadīšanas tajā pašā injekcijas vietā nav vērtēts.
Mutagenitāte: veikti nedaudz, taču atbilstoši mutagenitātes testi. To rezultāti bija negatīvi.
Fertilitātes traucējumi: fertilitātes un attīstības pētījumi rēzus mērkaķiem veikti ar radniecīgu bēta 1a interferona formu. Lietojot ļoti lielu devu, novērota anovulatoriska un abortu izraisoša iedarbība. Līdzīga no devas atkarīga ietekme uz vairošanos novērota arī citiem alfa un bēta interferonu veidiem. Nav konstatēta nekāda teratogēniska iedarbība vai ietekme uz augļa attīstību, taču ir pieejams maz informācijas par bēta 1a interferona ietekmi peri- un postnatālā periodā.
Nav informācijas par bēta 1a interferona ietekmi uz tēviņu fertilitāti.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Nātrija acetāta trihidrāts Ledus etiķskābe Arginīna hidrohlorīds Polisorbāts 20 Ūdens injekcijām
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi.
23

6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C).
NESASALDĒT.
AVONEX PEN satur pildspalvveida pilnšļirci ar AVONEX, un tā jāuzglabā ledusskapī.
Ja AVONEX PEN nav iespējams turēt ledusskapī, to var uzglabāt istabas temperatūrā (no 15°C līdz 30°C) ne ilgāk kā vienu nedēļu.
AVONEX PEN uzglabāt iekšējā kartona kastītē, lai pasargātu no gaismas (skatīt 6.5. apakšpunktu).
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Pildspalvveida pilnšļirce ar AVONEX atrodas vienreiz lietojamā pildspalvveida injektorā, ko sauc par AVONEX PEN. Injektorā ir no stikla (I tipa) izgatavota 1 ml pildspalvveida pilnšļirce ar aizzīmogotu vāciņu un virzuļa aizbāzni (no bromobutila), kurā ir 0,5 ml šķīduma.
Iepakojuma izmērs: katrs vienreiz lietojamais AVONEX PEN ir iepakots atsevišķā kartona kastītē kopā ar vienu injekciju adatu un injektora vāciņu. Ir pieejami iepakojumi ar četriem vai divpadsmit AVONEX PEN.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Tikai vienai lietošanas reizei: injekciju šķīdums pildspalvveida pilnšļircē, kas ievietota AVONEX PEN.
Izņemot no ledusskapja, AVONEX PEN jāļauj sasilt istabas temperatūrā (no 15°C līdz 30°C) apmēram 30 minūtes.
AVONEX 30 mikrogramu injekciju šķīduma sasildīšanai neizmantojiet ārējus karstuma avotus, piemēram, karstu ūdeni.
Katrā vienreiz lietojamā pildspalvveida injektorā ir viena AVONEX deva. Šķīdumu injekcijām var redzēt caur ovālu medikamenta aplūkošanas lodziņu uz AVONEX PEN. Ja šķīdums injekcijām satur daļiņas vai arī tā krāsa ir nevis pilnīgi bezkrāsaina, bet iekrāsota, injektoru nedrīkst lietot. Ir pievienota injekciju adata. Medikaments nesatur konservantu.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Biogen Netherlands B.V. Prins Mauritslaan 13 1171 LP Badhoevedorp Nīderlande
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURI
EU/1/97/033/005 EU/1/97/033/006
24

9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 1997. gada 13. marts Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2007. gada 13. marts 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
25

II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS VIELAS RAŽOTĀJS UN
RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
26

A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS VIELAS RAŽOTĀJS UN RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās vielas ražotāju nosaukums un adrese Biogen Inc., 250 Binney Street, Cambridge, Massachusetts 02142, ASV. Biogen Inc., 5000 Davis Drive, POB 14627, Research Triangle Park, North Carolina, 27709, ASV. Ražotāju, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese Biogen (Denmark) Manufacturing ApS, Biogen Allé 1, DK-3400 Hillerød, Dānija Drukātajā lietošanas instrukcijā jānorāda ražotāja, kas atbild par attiecīgās sērijas izlaidi, nosaukums un adrese. B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts). C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē. D. NOSACĪJUMIVAIIEROBEŽOJUMIATTIECĪBĀUZDROŠUUNEFEKTĪVUZĀĻULIETOŠANU Nav piemērojams.
27

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
28

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
29

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA
1. ZĀĻU NOSAUKUMS AVONEX 30 mikrogrami /0,5 ml šķīdums injekcijām Interferonum beta-1a 2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) 1 pilnšļirce (0,5 ml) satur 30 mikrogramus (6 miljonus SV) bēta 1a interferona. 3. PALĪGVIELU SARAKSTS Nātrija acetāta trihidrāts, ledus etiķskābe, arginīna hidrohlorīds, polisorbāts 20, ūdens injekcijām. 4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Šķīdums injekcijām. Kārbiņa ar četrām pilnšļircēm pa 0,5 ml šķīduma. Kārbiņa ar divpadsmit pilnšļircēm pa 0,5 ml šķīduma. Katra šļirce iepakota aizvākotā plastmasas paplātē, kurā ir arī viena injekciju adata intramuskulārai lietošanai. 5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Intramuskulārai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
30

6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. AVONEX var uzglabāt istabas temperatūrā (starp 15°C un 30°C) līdz vienai nedēļai. NESASALDĒT. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā (aizvākotā plastmasas paplātē), lai pasargātu no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Biogen Netherlands B.V. Prins Mauritslaan 13 1171 LP Badhoevedorp Nīderlande
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/97/033/003 kārbiņa ar 4 pilnšļircēm EU/1/97/033/004 kārbiņa ar 12 pilnšļircēm
31

13. SĒRIJAS NUMURS Sēr. 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU 16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ avonex 17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
32

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES 1. ZĀĻU NOSAUKUMS AVONEX 30 mikrogrami /0,5 ml šķīdums injekcijām Interferonum beta-1a 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Biogen Netherlands B.V. 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA Intramuskulārai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Uzglabāt ledusskapī. AVONEX var uzglabāt istabas temperatūrā (starp 15°C un 30°C) līdz vienai nedēļai. NESASALDĒT. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā (aizvākotā plastmasas paplātē), lai pasargātu no gaismas.
33

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) AVONEX 30 mikrogrami /0,5 ml šķīdums injekcijām Interferonum beta-1a i.m. 2. LIETOŠANAS VEIDS Skatīt lietošanas instrukciju. 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 0,5 ml 6. CITA
34

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA OUTER
1. ZĀĻU NOSAUKUMS AVONEX 30 mikrogramu/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā Interferonum beta-1a
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā vienreiz lietojamā pildspalvveida injektorā ir 30 mikrogrami (6 miljoni SV) bēta-1a interferona 0,5 ml šķīdumā.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Nātrija acetāta trihidrāts, ledus etiķskābe, arginīna hidrohlorīds, polisorbāts 20, ūdens injekcijām.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā. 4 pildspalvveida injektori. Katrā iepakojumā ir 1 Avonex pen, injekciju adata un injektora vāciņš. 12 pildspalvveida injektori. Katrā iepakojumā ir 1 Avonex pen, injekciju adata un injektora vāciņš.
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Intramuskulārai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Tikai vienreizējai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz
35

9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Avonex pen var uzglabāt istabas temperatūrā (no 15°C līdz 30°C) ne ilgāk kā vienu nedēļu. Jutība pret gaismu. Avonex pen uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Biogen Netherlands B.V. Prins Mauritslaan 13 1171 LP Badhoevedorp Nīderlande
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/97/033/005 kārbiņa ar 4 pilnšļircēm EU/1/97/033/006 kārbiņa ar 12 pilnšļircēm
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ avonex pen
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
36

18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
37

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA
1. ZĀĻU NOSAUKUMS AVONEX 30 mikrogramu/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā Interferonum beta-1a
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Katrā vienreiz lietojamā pildspalvveida injektorā ir 30 mikrogrami (6 miljoni SV) bēta-1a interferona 0,5 ml šķīdumā.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Nātrija acetāta trihidrāts, ledus etiķskābe, arginīna hidrohlorīds, polisorbāts 20, ūdens injekcijām.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Multi-iepakojuma sastāvdaļa. Nav paredzēts pārdod atsevišķi. Šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā. Avonex pen, injekciju adata un injektora vāciņš.
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Intramuskulārai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Tikai vienreizējai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz
38

9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Avonex pen var uzglabāt istabas temperatūrā (no 15°C līdz 30°C) ne ilgāk kā vienu nedēļu. Jutība pret gaismu. Avonex pen uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Biogen Netherlands B.V. Prins Mauritslaan 13 1171 LP Badhoevedorp Nīderlande
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I)
13. SĒRIJAS NUMURS Sēr.
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ avonex pen
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
39

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA Injektors 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) AVONEX 30 mikrogramu/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā Interferonum beta-1a i.m. 2. LIETOŠANAS VEIDS Skatīt lietošanas instrukciju. 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 0,5 ml 6. CITA
40

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
41

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
AVONEX 30 mikrogrami/0,5 ml injekciju šķīdums (Interferonum beta-1a) Pilnšļirce
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. Pat ja Jūs esat agrāk lietojis (-usi) Avonex, kāda daļa informācijas var būt mainīta. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī
uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
(Informācija ievērībai)
Šī lietošanas instrukcija laiku pa laikam tiek mainīta. Lūdzu, vienmēr, iegādājoties parakstīto zāļu kārtējo devu, pārbaudiet, vai lietošanas instrukcija nav precizēta.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir AVONEX un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms AVONEX lietošanas 3. Kā lietot AVONEX 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt AVONEX 6. Iepakojuma saturs un cita informācija 7. Kā injicēt AVONEX
1. Kas ir AVONEX un kādam nolūkam to lieto
Kas ir AVONEX
Avonex aktīvā viela ir olbaltumviela, kas saucas interferons bēta-1a. Interferoni ir vielas, kas dabiski veidojas Jūsu organismā, lai palīdzētu Jūs aizsargāt no infekcijām un slimībām. Avonex olbaltumviela ir veidota tieši no tām pašām vielām kā cilvēka organisma interferons bēta.
Kādam nolūkam AVONEX lieto
Avonex tiek lietots multiplās sklerozes (MS) ārstēšanai. Ārstēšana ar Avonex var palīdzēt novērst slimības pasliktināšanos, lai gan tas neārstē MS.
MS simptomi katram izpaužas savādāk. Šie simptomi var būt: - līdzsvara sajūtas zudums vai galvas reiboņi un vispārējs vājums, staigāšanas problēmas,
muskuļu spazmas vai stīvums, nogurums, sejas, roku vai kāju nejutīgums; - akūtas vai hroniskas sāpes, urīnpūšļa un zarnu problēmas, seksuālas problēmas, kā arī grūtības
saskatīt priekšmetus; - apgrūtināta domāšana un spēja koncentrēties, depresija. MS ir tendence laiku pa laikam uzliesmot: to sauc par recidīvu.
42

(Informācija ievērībai)
Avonex vislabāk darbojas, to regulāri lietojot vienā un tajā pašā laikā, reizi nedēļā. Nepārtrauciet ārstēšanu ar Avonex, neaprunājoties ar savu neirologu.
Avonex var palīdzēt samazināt recidīvu skaitu un palēnināt MS izraisītas invaliditātes iestāšanos. Jūsu ārsts Jūs informēs par to, cik ilgi Jūs varat lietot Avonex, vai arī kad pārtraukt ārstēšanu.
Kā AVONEX darbojas
Multiplā skleroze ir saistīta ar nervu (galvas vai muguras smadzeņu) bojājumiem. MS gadījumā Jūsu organisma aizsargsistēma reaģē pret paša organisma mielīnu – t.s. „izolāciju”, kas aptver nervu šķiedras. Kad mielīns ir bojāts, tiek traucēti sakari starp smadzenēm un citām ķermeņa daļām. Tas izraisa MS simptomus. Avonex iedarbības pamatā ir organisma aizsargsistēmas uzbrukumu pārtraukšana mielīnam.
2. Kas Jums jāzina pirms AVONEX lietošanas
Nelietojiet AVONEX šādos gadījumos
- Ja Jums ir alerģija pret bēta interferonu, cilvēka seruma albumīnu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
- Neuzsāciet Avonex lietošanu, ja esat grūtniece. - Ja Jums ir smaga depresija vai domas par pašnāvības izdarīšanu.
Nekavējoties izstāstiet ārstam, ja kāds no iepriekš minētajiem punktiem attiecas uz Jums.
(Informācija ievērībai)
Avonex un alerģiskās reakcijas. Tā kā Avonex galvenā sastāvdaļa ir olbaltumviela, pastāv neliela alerģiskas reakcijas iespēja.
Vairāk par depresiju. Ja Jums ir smaga depresija vai domas par pašnāvību, Jūs nedrīkstat lietot Avonex. Ja Jums ir depresija, ārsts vēl arvien var Jums parakstīt Avonex, bet ir svarīgi informēt Jūsu ārstu, ja Jums ir depresija vai jebkādas līdzīgas problēmas, kuras ietekmē Jūsu garastāvokli.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Avonex lietošanas konsultējieties ar ārstu, ja Jums pagātnē ir bijušas: - Depresija vai problēmas, kas ietekmē Jūsu garastāvokli. - Domas par pašnāvības izdarīšanu. Ja Jums ir garastāvokļa maiņas, domas par pašnāvību, Jūs jūtaties neparasti skumjš, noraizējies vai mazvērtīgs, nepieciešams nekavējoties par to ziņot ārstam. - Epilepsija vai epileptiskie krampji, kurus nav iespējams kontrolēt ar medikamentu palīdzību. - Nopietnas nieru vai aknu problēmas. - Samazināts balto asinsķermenīšu vai trombocītu skaits, kas var palielināt infekcijas,
asiņošanas vai anēmijas risku. - Problēmas ar sirdi, kas var izraisīt tādus simptomus, kā sāpes krūtīs (stenokardija), īpaši pēc
aktivitātēm; pietūkušas potītes, aizdusa (sastrēguma sirds mazspēja); vai neregulāra sirdsdarbība (aritmija).
43

Aprunājieties ar savu ārstu, ja Jums jebkad ir bijusi kāda no šīm saslimšanām, vai arī kāds no šiem stāvokļiem pasliktinās, lietojot Avonex.
Terapijas laikā mazajos asinsvados var veidoties asins recekļi. Šie asins recekļi var ietekmēt nieru darbību. Tas var notikt laika posmā no vairākām nedēļām līdz pat vairākiem gadiem pēc Avonex lietošanas uzsākšanas.
Jūsu ārsts var uzraudzīt Jūsu asinsspiedienu, asinsainu (trombocītu skaitu) un nieru funkcijas rādītājus.
Pastāstiet savam ārstam, ka, lietojot Avonex: - ja Jūs veicat asins analīzes, Avonex var ietekmēt šo analīžu rezultātus.
(Informācija ievērībai)
Dažreiz Jums varbūt nepieciešams atgādināt medicīnas darbiniekiem, ka Jūs esat ārstēts ar Avonex. Piemēram, ja Jums tiek parakstīti citi medikamenti, vai arī tiek veiktas asins analīzes, Avonex var ietekmēt citu medikamentu iedarbību vai analīžu rezultātus.
Citas zāles un AVONEX
Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot, īpaši epilepsijas vai depresijas ārstēšanai, Avonex var ietekmēt citu medikamentu darbību, vai arī citi medikamenti var ietekmēt Avonex iedarbību. Tas attiecas arī uz bezrecepšu medikamentiem.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Nesāciet Avonex lietošanu, ja esat grūtniece. - Ja Jums varētu iestāties grūtniecība, tad Avonex lietošanas laikā nepieciešams izmantot
kontracepciju. - Ja Jūs plānojat mazuli vai Avonex lietošanas laikā Jums ir iestājusies grūtniecība, pastāstiet
par to savam ārstam. Jūs varēsiet apspriest ar savu ārstu, vai Jums nepieciešams turpināt ārstēšanu. - Ja Jūs jau esat grūtniece vai domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, konsultējieties ar ārstu, cik vien drīz Jūs to varat. - Ja Jūs vēlaties barot mazuli ar krūti, vispirms pastāstiet par to savam ārstam.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Nevadiet automašīnu, ja jūtat reiboni. Avonex dažiem cilvēkiem var izraisīt reiboni. Ja tā notiek ar Jums, vai arī ievērojat kādas citas blakusparādības un Jūs jūtat, ka Jūsu spējas var būt traucētas, Jums jāizvairās no transportlīdzekļu vadīšanas un mehānismu apkalpošanas.
Svarīga informācija par dažām AVONEX sastāvdaļām
Šīs zāles būtībā ir nātriju nesaturošas. Tās satur mazāk par 23 mg (1 mmol) nātrija katrā iknedēļas devā.
44

3. Kā lietot AVONEX
Ieteicamā deva
Viena Avonex injekcija, vienreiz nedēļā. Mēģiniet lietot Avonex katru nedēļu vienā un tai pašā laikā un nedēļas dienā.
Nav paredzēts lietošanai bērniem Avonex nav paredzēts lietošanai bērniem, jaunākiem par 12 gadiem.
Ja esat nolēmuši sākt ārstēšanos ar Avonex, Jūsu ārsts var izsniegt Jums Avostartclip titrēšanas komplektu. Avostartclip ir pievienojams šļircei un, uzsākot ārstēšanu, ļauj Jums pakāpeniski palielināt Avonex devu. Tas tiek darīts, lai mazinātu gripai līdzīgos simptomus, ar ko daži cilvēki saskaras, uzsākot Avonex lietošanu. Jūsu ārsts vai medmāsa palīdzēs Jums lietot Avostartclip titrēšanas komplektu.
(Informācija ievērībai)
Sākot lietot Avonex Ja lietojat Avonex pirmoreiz, Jūsu ārsts var ieteikt Jums palielināt savu devu pakāpeniski, lai Jūs varētu pierast pie Avonex efektiem, pirms lietojat pilnu devu. Jums tiks izsniegts Avostartclip titrēšanas komplekts. Avostartclip var pievienot šļircei un ārstēšanas sākumā injicēt mazāku Avonex devu. Katrs Avostartclip ir jāizmanto vienreiz un pēc tam jāizmet kopā ar šļircē atlikušo Avonex. Lai uzzinātu vairāk par tā lietošanu, konsultējieties ar savu ārstu.
Patstāvīga injicēšana
Jūs varat injicēt Avonex pats, bez ārsta palīdzības, ja esat apmācīts injekcijas veikšanā. Norādījumus par to, kā patstāvīgi veikt injekciju, Jūs atradīsiet šīs lietošanas instrukcijas beigās (skatīt 7. punktā “Kā injicēt AVONEX”).
Ja Jums ir grūtības darboties ar pilnšļirci, vaicājiet savam ārstam. Ārsts varēs Jums palīdzēt.
(Informācija ievērībai)
Sīkāka informācija par Avonex injicēšanu atrodama šīs lietošanas instrukcijas beigās.
Adatas izvēlēšanās: Jūsu Avonex komplekts jau satur injekciju adatu. Jūsu ārsts var Jums parakstīt īsāku vai smalkāku adatu, atkarībā no Jūsu ķermeņa tipa. Aprunājieties ar savu ārstu, lai noskaidrotu, vai šāds risinājums Jums ir piemērots.
Ja Jums ir grūti darboties ar pilnšļirci, aprunājieties ar savu ārstu par pilnšļirces roktura lietošanu. Tas ir īpaši izstrādāts turētājs Avonex injekcijas atvieglošanai.
Cik ilgi lietot AVONEX
Jūsu ārsts Jums pastāstīs, cik ilgi nepieciešams turpināt Avonex lietošanu. Svarīgi ir lietot Avonex regulāri. Nemainiet nozīmēto lietošanas kārtību, izņemot gadījumus, kad to ir ieteicis ārsts.
45

Ja esat injicējis vairāk nekā noteikts
Jums nepieciešama tikai viena Avonex injekcija, vienreiz nedēļā. Ja esat injicējis vairāk kā vienu Avonex injekciju triju dienu laikā, nekavējoties lūdziet padomu savam ārstam vai farmaceitam.
Ja esat izlaidis injekciju
Ja esat izlaidis parasto nedēļas devu, tad veiciet injekciju, tiklīdz Jūs par to atceraties. Tad ievērojiet nedēļu ilgu pārtraukumu pirms atkārtotas Avonex lietošanas. Ja Jums ir kāda īpaši ērta diena Avonex lietošanai, aprunājieties ar ārstu par devas pielāgošanu, lai atgrieztos pie zāļu lietošanas Jums īpaši ērtā dienā. Nelietojiet dubultu injekciju aizmirstās injekcijas aizstāšanai.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
(Informācija ievērībai)
Lai gan iespējamo blakusparādību saraksts var izskatīties satraucošs, iespējams, ka Jums var neizpausties neviena no šīm parādībām.
Nopietnas blakusparādības: meklējiet medicīnisku palīdzību
Nopietnas alerģiskas reakcijas Ja Jums ir kāda no turpmāk minētajām: - Sejas, lūpu vai mēles sapampums - Apgrūtināta elpošana - Izsitumi. Nekavējoties sazinieties ar ārstu. Neturpiniet lietot Avonex, līdz Jūs neesat aprunājies ar ārstu.
Depresija Ja Jums ir jebkāds no depresijas simptomiem: - Jūtaties neparasti bēdīgs, noraizējies vai mazvērtīgs. Nekavējoties sazinieties ar ārstu.
Aknu problēmas Ja Jums ir kāds no šiem simptomiem: - Ādas vai acu baltumu dzelte (ikteruss) - Vispārēja nieze - Nelabuma sajūta, nelabums (slikta dūša un vemšana) - Ātra zilumu veidošanās ādā. Nekavējoties sazinieties ar ārstu, jo šīs pazīmes var norādīt uz iespējamu aknu problēmu.
Klīniskajos pētījumos konstatētās blakusparādības
(Informācija ievērībai)
Klīniskajos pētījumos konstatētās blakusparādības. Šīs ir blakusparādības, par kurām cilvēki ziņoja tad, kad Avonex tika pārbaudīts. To biežuma apraksts pamatojas uz to, cik daudzi cilvēki apgalvoja, ka viņiem ir šāda blakusparādība. Tas var palīdzēt Jums saprast, cik liela ir iespēja, ka Jums varētu būt līdzīgas blakusparādības.
46

Ļoti bieži sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem) - Gripai līdzīgi simptomi - galvassāpes, sāpes muskuļos, drebuļi vai drudzis: skatīt turpmāk
aprakstītos gripai līdzīgos simptomus - Galvassāpes.
Bieži sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas līdz 1 no 10 cilvēkiem) - Ēstgribas zudums - Nespēka un noguruma sajūta - Miega traucējumi - Depresija - Karstuma viļņi - Iesnas - Caureja (šķidri izkārnījumi) - Nelabums vai nelabuma sajūta (slikta dūša vai vemšana) - Nejutīgums vai ādas tirpšana - Izsitumi, zilumu veidošanās ādā - Pastiprināta svīšana, nakts svīšana - Sāpes muskuļos, locītavās, rokās, kājās vai kaklā - Muskuļu krampji, locītavu un muskulatūras stīvums - Sāpes, zilumu veidošanās un apsārtums injekcijas vietā - Asins analīžu rezultātu izmaiņas. Jūs varat ievērot tādus simptomus kā nogurumu, atkārtotas
infekcijas, neizskaidrojamu zilumu veidošanos vai asiņošanu.
Retāk sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas līdz 1 no 100 cilvēkiem) - Matu izkrišana - Mēnešreižu cikla izmaiņas - Dedzinoša sajūta injekcijas vietā.
Reti sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas līdz 1 no 1000 cilvēkiem) - Apgrūtināta elpošana - Nieru problēmas, tostarp rētu veidošanās, kas var traucēt nieru darbību
Ja Jums ir daži vai visi no šiem simptomiem: - Putas urīnā - Nogurums - Pietūkums (pārsvarā potīšu vai plakstiņu), ķermeņa masas pieaugums Konsultējieties ar ārstu, jo šīs pazīmes var norādīt uz iespējamu nieru problēmu. - Asins recekļi mazajos asinsvados, kas var ietekmēt nieru darbību (trombotiska trombocitopēniska purpura vai hemolītiski urēmiskais sindroms). Simptomi var būt, piemēram, pastiprināta zilumu veidošanās, asiņošana, drudzis, ārkārtējs nespēks, galvassāpes, nelabums vai viegls apjukums. Ārsts var noteikt asinsainas un nieru funkcijas izmaiņas. Jūsu ārsts var konstatēt izmaiņas asinsainā un nieru funkcijas rādītājos.
Ja jebkura no šīm blakusparādībām Jūs traucē, pastāstiet par to savam ārstam.
Citas blakusparādības
(Informācija ievērībai)
Šīs blakusparādības tika novērotas cilvēkiem, kuri lietoja Avonex, bet mēs nezinām, cik bieži tās ir novērojamas.
47

- Pazemināta vai palielināta vairogdziedzera aktivitāte - Nervozitāte vai nemiers, emocionālā nestabilitāte, iracionālas domas vai halucinācijas (redz vai
dzird to, kas patiesībā nav), apjukums vai pašnāvība - Nejutīgums, reibonis, lēkmes vai krampji un migrēna - Apzināšanās, kā pukst jūsu sirds (sirdsklauves), paātrināta vai neregulāra sirdsdarbība, vai arī
sirds problēmas ar šādiem simptomiem: samazinātu spēju vingrot, nespēju izstiepties gultā, aizdusu vai pietūkušas potītes - Iepriekš aprakstītās aknu problēmas - Nātrenei vai tulznām līdzīgi izsitumi, nieze vai psoriāzes (ja tāda Jums ir) pasliktināšanās - Injekcijas vietas apsārtums vai asiņošana, vai arī sāpes krūtīs pēc injekcijas - Svara pieaugums vai svara zudums - Analīžu rezultātu izmaiņas, t.sk. aknu funkciju testu rezultātu izmaiņas - Plaušu arteriālā hipertensija: slimība, kad rodas izteikta plaušu asinsvadu sašaurināšanās, kā rezultātā asinsvados, kas pārvada asinis no sirds uz plaušām, rodas augsts asinsspiediens. Plaušu arteriālā hipertensija ārstēšanas laikā ir novērota dažādos laika punktos, arī vairākus gadus pēc tam, kad sākta ārstēšana ar bēta interferonu grupas zālēm. Ja Jūs apgrūtina kāds no šiem simptomiem, aprunājieties par to ar savu ārstu.
Injekcijas ietekme - Stāvoklis, kas atgādina samaņas zudumu. Pirmo Avonex injekciju varētu veikt Jūsu ārsts. Tā
var likt Jums justies līdzīgi, kā samaņas zuduma gadījumā. Jūs tiešām varat zaudēt samaņu. Parasti tas nemēdz atkārtoties. - Uzreiz pēc injekcijas, jums var būt saspringuma vai ievērojama vājuma sajūta muskuļos – it kā Jums būtu recidīvs. Tā ir reta parādība. Tā notiek tikai injekcijas laikā, un šis efekts ātri pāriet. Tas var notikt jebkurā laikā pēc ārstēšanas ar Avonex uzsākšanas. - Aprunājieties ar savu ārstu, ja Jūs ievērojat kairinājumu vai ādas problēmas pēc injekcijas.
Gripai līdzīgi simptomi
(Informācija ievērībai)
Ir trīs vienkārši veidi, kā mazināt gripai līdzīgo simptomu iedarbību: 1. Injicēt Avonex pirms gulētiešanas. Tas Jums ļaus gulēt Avonex iedarbības laikā. 2. Pusstundu pirms Avonex injekcijas, kā arī nākamajā dienā iedzert paracetamolu vai
ibuprofēnu. Aprunājieties ar savu ārstu par Jums piemērotu devu. 3. Ja Jums ir drudzis, dzeriet lielu daudzumu ūdens, lai nodrošinātu organismā pietiekamu
šķidruma daudzumu.
Daži cilvēki pēc Avonex injekcijas uzskata, ka viņiem ir gripa. Pazīmes ir šādas: - Galvassāpes - Sāpes muskuļos - Drudzis vai drebuļi
Šie simptomi nav saistīti ar gripu. Šie simptomi nepāriet no cilvēka uz cilvēku. Tie ir biežāk sastopami ārstēšanas ar Avonex uzsākšanas laikā. Jūsu ārsts var Jums izsniegt Avostartclip titrēšanas komplektu, kas ārstēšanas sākumā ļauj Jums paaugstināt devu pakāpeniski, lai mazinātu gripai līdzīgos simptomus. Turpinot Avonex injekcijas, gripai līdzīgie simptomi pakāpeniski samazinās.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām
48

arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt AVONEX
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz marķējuma.
Uzglabāt oriģinālā iepakojumā (aizzīmogotā plastmasas paplātē), lai pasargātu no gaismas. Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C). Nesasaldēt. AVONEX var arī uzglabāt istabas temperatūrā (starp 15°C -30°C) līdz vienai nedēļai.
NELIETOJIET Avonex, ja pamanāt, ka: - pilnšļirce ir bojāta; - aizzīmogota plastmasas paplāte ir bojāta vai atvērta; - pēc šķīdināšanas iegūtais šķīdums flakonā nav bezkrāsains vai tajā redzamas sīkas daļiņas. - bojāts ir vāciņš ar aizsardzību pret atvēršanu.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko AVONEX satur
Aktīvā viela ir: interferons bēta-1a 30 mikrogrami/0,5 ml Citas sastāvdaļas ir: nātrija acetāta trihidrāts, ledus etiķskābe, arginīna hidrohlorīds, polisorbāts 20 un injekciju ūdens.
AVONEX ārējais izskats un iepakojums
Avonex injekciju šķīduma forma ir gatava injicēšanai. Avonex kastītē ir četras vai divpadsmit lietošanai gatavas pilnšļirces, un katra satur 0,5 ml dzidru, bezkrāsainu šķidrumu. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami. Katra šļirce ir iepakota noslēgtā plastmasas paplātē. Paplātē arī atrodama arī atsevišķa injekciju adata.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
Reģistrācijas apliecības īpašnieks ir:
Biogen Netherlands B.V. Prins Mauritslaan 13 1171 LP Badhoevedorp Nīderlande
Avonex ražotājs ir:
Biogen (Denmark) Manufacturing ApS, Biogen Allé 1, DK-3400 Hillerød, Dānija
49

Jūs varat saņemt lielāka apjoma, printētu versiju, sazinoties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.

België/Belgique/Belgien
Biogen Belgium NV/SA  +32 2 2191218

Lietuva
UAB "JOHNSON & JOHNSON"  +370 5 278 68 88

България
ТП ЕВОФАРМА  +359 2 962 12 00

Luxembourg/Luxemburg
Biogen Belgium NV/SA  +32 2 2191218

Česká republika
Biogen (Czech Republic) s.r.o.  +420 255 706 200

Magyarország
Biogen Hungary Kft.  +36 1 899 9883

Danmark
Biogen Denmark A/S  +45 77 41 57 57

Malta
Pharma. MT Ltd..  +356 21337008

Deutschland
Biogen GmbH  +49 (0) 89 99 6170

Nederland
Biogen Netherlands B.V.  +31 20 542 2000

Eesti
UAB "JOHNSON & JOHNSON" Eesti filiaal  +372 617 7410

Norge
Biogen Norway AS  +47 23 40 01 00

Ελλάδα
Genesis Pharma SA  +30 210 8771500

Österreich
Biogen Austria GmbH  +43 1 484 46 13

España
Biogen Spain S.L.  +34 91 310 7110

Polska
Biogen Poland Sp. z o.o.  +48 22 351 51 00

France
Biogen France SAS  +33 (0)1 41 37 9595

Portugal Biogen Portugal Sociedade Farmacêutica, Unipessoal Lda.  +351 21 318 8450

Hrvatska
Medis Adria d.o.o.  +385 1 230 34 46

România
Johnson & Johnson Romania S.R.L.  +40 21 207 18 00

Ireland
Biogen Idec (Ireland) Ltd.  +353 (0)1 463 7799

Slovenija
Biogen Pharma d.o.o.  +386 1 511 02 90

Ísland
Icepharma hf  +354 540 8000

Slovenská republika
Biogen Slovakia s.r.o.  +421 2 323 34008

50

Italia Biogen Italia s.r.l.  +39 02 584 9901
Κύπρος Genesis Pharma Cyprus Ltd  +3572 2 769946
Latvija UAB "JOHNSON & JOHNSON" filiāle Latvijā  +371 678 93561

Suomi/Finland Biogen Finland Oy  +358 207 401 200
Sverige Biogen Sweden AB  +46 8 594 113 60
United Kingdom Biogen Idec Limited  +44 (0) 1628 50 1000

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
Šī lietošanas instrukcija ir pieejama visās ES/EEZ valodās Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.

7. Kā injicēt AVONEX
Jums jābūt apmācītam Avonex injekcijas veikšanai. Šie norādījumi ir atgādinājums. Ja šeit ir kaut kas, ko Jūs nesaprotat, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Kur injicēt
• Avonex jāinjicē muskulī, piemēram, augšstilba muskulī. Nav ieteicama Avonex injicēšana sēžamvietā.
• Katru nedēļu lietojiet citu injekciju adatu. Tas mazinās ādas un muskulatūras kairinājuma risku.
• Neinjicējiet ādas daļā, ja tur ir zilums, sāpīgums, infekcija vai atvērta brūce.

A. Sagatavošanās 1. Plastmasas paplātes izņemšana no ledusskapja.
- Pārbaudiet uz paplātes pārsega atrodamo derīguma termiņu. Nelietojiet, ja šis derīguma termiņš ir beidzies.
51

- Noņemiet papīra pārsegu. Pārliecinieties, vai aizvākotajā plastmasas paplātē ir pilnšļirce un viena injekcijas adata (skatīt attēlu „Plastmasas paplātes saturs”).

2. Ļaujiet pilnšļircei uzsilt. - Pirms injicēšanas paturiet pilnšļirci istabas temperatūrā (15 °C – 30 °C) aptuveni 30 minūtes. Tas padarīs injekciju patīkamāku nekā injicējot uzreiz pēc izņemšanas no ledusskapja. Padoms: Injekciju šķīduma sasildīšanai neizmantojiet ārējus siltuma avotus, piemēram, karstu ūdeni.

3. Rūpīgi nomazgājiet rokas ar ūdeni un ziepēm un ļaujiet tām nožūt.

4. Sagatavojiet spirta tamponus un plāksterus (nav iepakojumā), ja Jums tas ir nepieciešams.

Atrodiet tīru cietu virsmu, kur nolikt injekcijai nepieciešamos priekšmetus. Nolieciet tur paplāti.

B. Sagatavošanās injekcijai

1

Pārbaudiet pilnšļirces šķīdumu.

Tam jābūt dzidram un bezkrāsainam. Ja šķīdums ir duļķains, nav

bezkrāsains vai satur sīkas daļiņas, nelietojiet šādu pilnšļirci.

2 3
C. Injekcija 1

Šļirces vāciņa noņemšana Šļirce ir aprīkota ar vāciņu, kas ir aizsargāts pret atvēršanu. Pārliecinieties, ka vāciņš ir nebojāts, un nav ticis atvērts. Ja izskatās, ka tas tomēr ir ticis atvērts, tad šādu šļirci nelietojiet. Turiet šļirci tādā veidā, lai vāciņš būtu vērsts uz augšu. Lieciet vāciņu pareizā leņķī, līdz tas nolūzt. Nepieskarieties savienojuma vietai. Nespiediet uz šļirces virzuli.
Injekcijas adatas pievienošana Atklājiet adatas pievienošanas vietu. Saglabājiet adatas uzgali. Piespiežot, pievienojiet injekcijas adatu šļircei. Pagrieziet adatu pulksteņrādītāja virzienā, līdz tā pieguļ šļircei.
Padoms: pārliecinieties, ka injekciju adata ir stingri pievienota šļircei. Savādāk var rasties noplūdes. Ja Jums ir norādīts pakāpeniski paaugstināt savu Avonex devu, Jums var būt nepieciešams Avostartclip titrēšanas komplekts, ko izsniegs Jūsu ārsts. Lai iegūtu papildu informāciju, konsultējieties ar savu ārstu.
Tagad noņemiet adatas plastmasas uzgali. Negrieziet to ap savu asi. Padoms: griežot adatas plastmasas uzgali ap savu asi, Jūs varat nejauši noņemt
arī adatu.
Ādas notīrīšana un nostiepšana injekcijas vietā. Ja nepieciešams, izmantojiet spirta tamponu jūsu izvēlētās injekcijas vietas notīrīšanai. Ļaujiet ādai nožūt. Ar vienu roku, nostiepiet ādu ap injekcijas vietu. Atbrīvojiet muskuli.

52

2

Injekcijas izdarīšana

Ar asu kustību, taisnā leņķī pret ādu, ieduriet injekcijas adatu muskulī.

Adatu nepieciešams iedurt visā tās garumā.

Lēni spiediet virzuli, līdz pilnšļirce ir tukša.

Ja Jūs lietojat šļirci, kurai pievienots Avostartclip, Jūs saņemsit mazāku

Avonex devu.

Šļirce neiztukšosies.

3

Adatas izņemšana

Turiet ādu nostieptu vai uzspiediet uz injekcijas vietas, un izvelciet adatu.

Ja Jūs lietojat spirta tamponu, turiet to injekcijas vietā.

Nepieciešamības gadījumā uzlīmējiet injekcijas vietai plāksteri.

Pareiza atkritumu likvidēšana
Kad jūs pabeidzat injekcijas ievadīšanu, ielieciet adatas, šļirci un flakonu piemērotā konteinerā, kas paredzēts adatu drošai glabāšanai (asiem priekšmetiem paredzētā konteinerā). Pēc tam, kad esat lietojuši Avostartclip, šļirce (un Avostartclip) ir jāizmet. Neizlietoto Avonex daļu nedrīkst lietot citā reizē. Izlietoto papīru un salvetes var izmest parastā atkritumu tvertnē.

53

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
AVONEX 30 mikrogramu/0,5 ml šķīdums injekcijām pildspalvveida injektorā (Interferonum beta-1a)
Pildspalvveida injektors
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. Pat ja Jūs esat agrāk lietojis (-usi) Avonex, kāda daļa informācijas var būt mainīta. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī
uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
(Informācija ievērībai)
Šī lietošanas instrukcija laiku pa laikam tiek mainīta. Lūdzu, vienmēr, iegādājoties parakstīto zāļu kārtējo devu, pārbaudiet, vai lietošanas instrukcija nav precizēta.
(Informācija ievērībai)
Ja šaubāties par kaut ko, jautājiet savam ārstam vai farmaceitam.
Šajā lietošanas instrukcijā. Lapas labajā pusē ir informācija, kas nepieciešama pareizai Avonex Pen lietošanai. Katrā lapā kreisajā pusē Jūs atradīsiet noderīgus padomus un paskaidrojumus, kā gūt maksimālu labumu no Jūsu zālēm. Aizmugurējā vāka iekšpusē ir izvelkama karte ar pilnu informāciju par injekciju veikšanu ar Avonex Pen
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir AVONEX un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms AVONEX lietošanas 3. Kā lietot AVONEX PEN 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt AVONEX PEN 6. Iepakojuma saturs un cita informācija 7. Kā injicēt ar AVONEX PEN
1. Kas ir AVONEX un kādam nolūkam to lieto
(Informācija ievērībai) Avonex darbojas vislabāk, lietojot to: - vienā un tajā pašā laikā - vienreiz nedēļā - regulāri Nepārtrauciet Avonex lietošanu, neparunājot ar savu neirologu.
54

Kas ir AVONEX
Avonex Pen izmanto Avonex injicēšanai. Avonex aktīvā viela ir olbaltumviela, kas saucas interferons bēta-1a. Interferoni ir vielas, kas dabiski veidojas Jūsu organismā, lai palīdzētu Jūs aizsargāt no infekcijām un slimībām. Avonex olbaltumviela ir veidota tieši no tām pašām vielām kā cilvēka organisma interferons bēta.
Kādam nolūkam AVONEX lieto
Avonex tiek lietots multiplās sklerozes (MS) ārstēšanai. Ārstēšana ar Avonex var palīdzēt novērst slimības pasliktināšanos, lai gan tas neārstē MS.
MS simptomi katram izpaužas savādāk. Šie simptomi var būt: - līdzsvara sajūtas zudums vai galvas reiboņi un vispārējs vājums, staigāšanas problēmas,
muskuļu spazmas vai stīvums, nogurums, sejas, roku vai kāju nejutīgums; - akūtas vai hroniskas sāpes, urīnpūšļa un zarnu problēmas, seksuālas problēmas, kā arī grūtības
saskatīt priekšmetus; - apgrūtināta domāšana un spēja koncentrēties, depresija. MS ir tendence laiku pa laikam uzliesmot: to sauc par recidīvu.
Avonex var palīdzēt samazināt recidīvu skaitu un palēnināt MS izraisītas invaliditātes iestāšanos. Jūsu ārsts Jūs informēs par to, cik ilgi Jūs varat lietot Avonex, vai arī kad pārtraukt ārstēšanu.
Kā AVONEX darbojas
Multiplā skleroze ir saistīta ar nervu (galvas vai muguras smadzeņu) bojājumiem. MS gadījumā Jūsu organisma aizsargsistēma reaģē pret paša organisma mielīnu – t.s. „izolāciju”, kas aptver nervu šķiedras. Kad mielīns ir bojāts, tiek traucēti sakari starp smadzenēm un citām ķermeņa daļām. Tas izraisa MS simptomus. Avonex iedarbības pamatā ir organisma aizsargsistēmas uzbrukumu pārtraukšana mielīnam.
2. Kas Jums jāzina pirms AVONEX lietošanas
(Informācija ievērībai) Avonex un alerģiskas reakcijas Tā kā Avonex pamatā ir olbaltumviela, pastāv neliels alerģiskas reakcijas risks.
Vairāk par depresiju. Ja Jums ir smaga depresija vai domas par pašnāvību, Jūs nedrīkstat lietot Avonex. Ja Jums ir depresija, ārsts tomēr var izrakstīt Avonex, bet ir svarīgi pateikt ārstam, ja Jums ir depresija vai līdzīgas problēmas, kas ietekmē Jūsu garastāvokli..
Nelietojiet AVONEX šādos gadījumos
- Ja Jums ir alerģija pret bēta interferonu, cilvēka seruma albumīnu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
- Neuzsāciet Avonex lietošanu, ja esat grūtniece. - Ja Jums ir smaga depresija vai domas par pašnāvības izdarīšanu.
Nekavējoties izstāstiet ārstam, ja kāds no iepriekš minētajiem punktiem attiecas uz Jums.
55

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Avonex lietošanas konsultējieties ar ārstu, ja Jums pagātnē ir bijušas: - Depresija vai problēmas, kas ietekmē Jūsu garastāvokli. - Domas par pašnāvības izdarīšanu. Ja Jums ir garastāvokļa maiņas, domas par pašnāvību, Jūs jūtaties neparasti skumjš, noraizējies vai mazvērtīgs, nepieciešams nekavējoties par to ziņot ārstam. - Epilepsija vai epileptiskie krampji, kurus nav iespējams kontrolēt ar medikamentu palīdzību. - Nopietnas nieru vai aknu problēmas. - Samazināts balto asinsķermenīšu vai trombocītu skaits, kas var palielināt infekcijas,
asiņošanas vai anēmijas risku. - Problēmas ar sirdi, kas var izraisīt tādus simptomus, kā sāpes krūtīs (stenokardija), īpaši pēc
aktivitātēm; pietūkušas potītes, aizdusa (sastrēguma sirds mazspēja); vai neregulāra sirdsdarbība (aritmija). Aprunājieties ar savu ārstu, ja Jums jebkad ir bijusi kāda no šīm saslimšanām, vai arī kāds no šiem stāvokļiem pasliktinās, lietojot Avonex.
Terapijas laikā mazajos asinsvados var veidoties asins recekļi. Šie asins recekļi var ietekmēt nieru darbību. Tas var notikt laika posmā no vairākām nedēļām līdz pat vairākiem gadiem pēc Avonex lietošanas uzsākšanas.
Jūsu ārsts var uzraudzīt Jūsu asinsspiedienu, asinsainu (trombocītu skaitu) un nieru funkcijas rādītājus.
Pastāstiet savam ārstam, ka, lietojot Avonex: - ja Jūs veicat asins analīzes, Avonex var ietekmēt šo analīžu rezultātus.
(Informācija ievērībai)
Dažreiz Jums varbūt nepieciešams atgādināt medicīnas darbiniekiem, ka Jūs esat ārstēts ar Avonex. Piemēram, ja Jums tiek parakstīti citi medikamenti, vai arī tiek veiktas asins analīzes, Avonex var ietekmēt citu medikamentu iedarbību vai analīžu rezultātus.
Citas zāles un AVONEX
Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot, īpaši epilepsijas vai depresijas ārstēšanai. Avonex var ietekmēt citu medikamentu darbību, vai arī citi medikamenti var ietekmēt Avonex iedarbību. Tas attiecas uz visiem bezrecepšu medikamentiem.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Nesāciet Avonex lietošanu, ja esat grūtniece. - Ja Jums varētu iestāties grūtniecība, tad Avonex lietošanas laikā nepieciešams izmantot
kontracepciju. - Ja Jūs plānojat mazuli vai Avonex lietošanas laikā Jums ir iestājusies grūtniecība, pastāstiet
par to savam ārstam. Jūs varēsiet apspriest ar savu ārstu, vai Jums nepieciešams turpināt ārstēšanu. - Ja Jūs jau esat grūtniece vai domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, konsultējieties ar ārstu, cik vien drīz Jūs to varat. - Ja jūs vēlaties barot mazuli ar krūti, vispirms pastāstiet par to savam ārstam.
56

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nevadiet automašīnu, ja jūtat reiboni. Avonex dažiem cilvēkiem var izraisīt reiboni. Ja tā notiek ar Jums, vai arī ievērojat kādas citas blakusparādības un jūs jūtat, ka jūsu spējas var būt traucētas, jums jāizvairās no transportlīdzekļu vadīšanas un mehānismu apkalpošanas. Svarīga informācija par dažām Avonex sastāvdaļām: Šīs zāles būtībā ir nātriju nesaturošas. Tās satur mazāk par 23 mg (1 mmol) nātrija katrā iknedēļas devā.
3. Kā lietot AVONEX PEN (Informācija ievērībai) Šeit ir vairāk informācijas par injicēšanu ar Avonex Pen: izvelkamajā daļā lietošanas instrukcijas aizmugurē.
Ieteicamā nedēļas deva Viena injekcija, izmantojot Avonex Pen, vienu reizi nedēļā. Mēģiniet lietot Avonex katru nedēļu vienā un tai pašā laikā un nedēļas dienā. Nav paredzēts lietošanai bērniem Avonex nav paredzēts lietošanai bērniem, jaunākiem par 12 gadiem. Patstāvīga injicēšana Lietojot Avonex Pen, Jūs varat injicēt Avonex bez ārsta palīdzības, ja Jums tas ir iemācīts. Norādījumi par to, kā injicēt pašam sev, ir šīs lietošanas instrukcijas beigās (skatīt 7. punktā “Kā injicēt Avonex Pen”). Ja Jums ir problēmas ar Avonex Pen lietošanu, ārsts Jums varēs palīdzēt. Cik ilgi lietot Avonex Jūsu ārsts Jums pastāstīs, cik ilgi nepieciešams turpināt Avonex lietošanu. Svarīgi ir lietot Avonex regulāri. Nemainiet nozīmēto lietošanas kārtību, izņemot gadījumus, kad to ir ieteicis ārsts. Ja esat injicējis vairāk nekā noteikts Jums jāinjicē ar Avonex Pen vienu reizi nedēļā. Ja trīs dienu laikā esat lietojis vairāk kā vienu Avonex Pen, nekavējoties jautājiet padomu savam ārstam vai farmaceitam. Ja esat izlaidis injekciju Ja esat izlaidis parasto nedēļas devu, tad veiciet injekciju, tiklīdz Jūs par to atceraties. Pēc tam izlaidiet vienu nedēļu, pirms atkal lietojat Avonex Pen. Ja Jums ir kāda īpaši ērta diena Avonex lietošanai, aprunājieties ar ārstu par devas pielāgošanu, lai atgrieztos pie zāļu lietošanas Jums īpaši ērtā dienā. Nelietojiet dubultu injekciju aizmirstās injekcijas aizstāšanai.
57

4. Iespējamās blakusparādības
(Informācija ievērībai)
Lai gan iespējamo blakusparādību saraksts var izskatīties satraucošs, iespējams, ka Jums var neizpausties neviena no šīm parādībām.
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nopietnas blakusparādības: meklējiet medicīnisku palīdzību
Nopietnas alerģiskas reakcijas Ja Jums ir kāda no turpmāk minētajām: - Sejas, lūpu vai mēles sapampums - Apgrūtināta elpošana - Izsitumi. Nekavējoties sazinieties ar ārstu. Neturpiniet lietot Avonex, līdz Jūs neesat aprunājies ar ārstu.
Depresija Ja Jums ir jebkāds no depresijas simptomiem: - Jūtaties neparasti bēdīgs, noraizējies vai mazvērtīgs. Nekavējoties sazinieties ar ārstu.
Aknu problēmas Ja Jums ir kāds no šiem simptomiem: - Ādas vai acu baltumu dzelte (ikteruss) - Vispārēja nieze - Nelabuma sajūta, nelabums (slikta dūša un vemšana) - Ātra zilumu veidošanās ādā. Nekavējoties sazinieties ar ārstu, jo šīs pazīmes var norādīt uz iespējamu aknu problēmu.
Klīniskajos pētījumos konstatētās blakusparādības
(Informācija ievērībai)
Klīniskajos pētījumos konstatētās blakusparādības. Šīs ir blakusparādības, par kurām cilvēki ziņoja tad, kad Avonex tika pārbaudīts. To biežuma apraksts pamatojas uz to, cik daudzi cilvēki apgalvoja, ka viņiem ir šāda blakusparādība. Tas var palīdzēt Jums saprast, cik liela ir iespēja, ka Jums varētu būt līdzīgas blakusparādības.
Ļoti bieži sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem) - Gripai līdzīgi simptomi - galvassāpes, sāpes muskuļos, drebuļi vai drudzis: skatīt turpmāk
aprakstītos gripai līdzīgos simptomus - Galvassāpes.
Bieži sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas līdz 1 no 10 cilvēkiem) - Ēstgribas zudums - Nespēka un noguruma sajūta - Miega traucējumi - Depresija - Karstuma viļņi - Iesnas - Caureja (šķidri izkārnījumi)
58

- Nelabums vai nelabuma sajūta (slikta dūša vai vemšana) - Nejutīgums vai ādas tirpšana - Izsitumi, zilumu veidošanās ādā - Pastiprināta svīšana, nakts svīšana - Sāpes muskuļos, locītavās, rokās, kājās vai kaklā - Muskuļu krampji, locītavu un muskulatūras stīvums - Sāpes, zilumu veidošanās un apsārtums injekcijas vietā - Asins analīžu rezultātu izmaiņas. Jūs varat ievērot tādus simptomus kā nogurumu, atkārtotas
infekcijas, neizskaidrojamu zilumu veidošanos vai asiņošanu.
Retāk sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas līdz 1 no 100 cilvēkiem) - Matu izkrišana - Mēnešreižu cikla izmaiņas - Dedzinoša sajūta injekcijas vietā.
Reti sastopamas blakusparādības (var būt sastopamas līdz 1 no 1000 cilvēkiem) - Apgrūtināta elpošana - Nieru problēmas, tostarp rētu veidošanās, kas var traucēt nieru darbību
Ja Jums ir daži vai visi no šiem simptomiem: - Putas urīnā - Nogurums - Pietūkums (pārsvarā potīšu vai plakstiņu), ķermeņa masas pieaugums Konsultējieties ar ārstu, jo šīs pazīmes var norādīt uz iespējamu nieru problēmu. - Asins recekļi mazajos asinsvados, kas var ietekmēt nieru darbību (trombotiska trombocitopēniska purpura vai hemolītiski urēmiskais sindroms). Simptomi var būt, piemēram, pastiprināta zilumu veidošanās, asiņošana, drudzis, ārkārtējs nespēks, galvassāpes, nelabums vai viegls apjukums. Ārsts var noteikt asinsainas un nieru funkcijas izmaiņas. Jūsu ārsts var konstatēt izmaiņas asinsainā un nieru funkcijas rādītājos.
Ja jebkura no šīm blakusparādībām Jūs traucē, pastāstiet par to savam ārstam.
Citas blakusparādības
(Informācija ievērībai)
Šīs blakusparādības tika novērotas cilvēkiem, kuri lietoja Avonex, bet mēs nezinām, cik bieži tās ir novērojamas.
Ja jūtat reiboni, nevadiet transportlīdzekļus.
- Pazemināta vai palielināta vairogdziedzera aktivitāte - Nervozitāte vai nemiers, emocionālā nestabilitāte, iracionālas domas vai halucinācijas (redz vai
dzird to, kas patiesībā nav), apjukums vai pašnāvība - Nejutīgums, reibonis, lēkmes vai krampji un migrēna - Apzināšanās, kā pukst jūsu sirds (sirdsklauves), paātrināta vai neregulāra sirdsdarbība, vai arī
sirds problēmas ar šādiem simptomiem: samazinātu spēju vingrot, nespēju izstiepties gultā, aizdusu vai pietūkušas potītes - Iepriekš aprakstītās aknu problēmas - Nātrenei vai tulznām līdzīgi izsitumi, nieze vai psoriāzes (ja tāda Jums ir) pasliktināšanās - Injekcijas vietas apsārtums vai asiņošana, vai arī sāpes krūtīs pēc injekcijas - Svara pieaugums vai svara zudums - Analīžu rezultātu izmaiņas, t.sk. aknu funkciju testu rezultātu izmaiņas - Plaušu arteriālā hipertensija: slimība, kad rodas izteikta plaušu asinsvadu sašaurināšanās, kā rezultātā asinsvados, kas pārvada asinis no sirds uz plaušām, rodas augsts asinsspiediens. Plaušu
59

arteriālā hipertensija ārstēšanas laikā ir novērota dažādos laika punktos, arī vairākus gadus pēc tam, kad sākta ārstēšana ar bēta interferonu grupas zālēm.
Ja Jūs apgrūtina kāds no šiem simptomiem, aprunājieties par to ar savu ārstu.
Injekcijas ietekme - Stāvoklis, kas atgādina samaņas zudumu. Pirmo Avonex injekciju varētu veikt Jūsu ārsts. Tā
var likt Jums justies līdzīgi, kā samaņas zuduma gadījumā. Jūs tiešām varat zaudēt samaņu. Parasti tas nemēdz atkārtoties. - Uzreiz pēc injekcijas, jums var būt saspringuma vai ievērojama vājuma sajūta muskuļos – it kā Jums būtu recidīvs. Tā ir reta parādība. Tā notiek tikai injekcijas laikā, un šis efekts ātri pāriet. Tas var notikt jebkurā laikā pēc ārstēšanas ar Avonex uzsākšanas. - Aprunājieties ar savu ārstu, ja Jūs ievērojat kairinājumu vai ādas problēmas pēc injekcijas.
Gripai līdzīgi simptomi
(Informācija ievērībai)
Ir trīs vienkārši veidi, kā mazināt gripai līdzīgo simptomu iedarbību: 1. Avonex Pen lietojiet tieši pirms gulētiešanas. Tas var palīdzēt blakusparādības pārciest miegā. 2. Pirms injekcijas ar Avonex Pen lietojiet paracetamolu vai ibuprofēnu un turpiniet to lietot
vismaz vienu dienu. Parunājiet ar savu ārstu vai farmaceitu par piemērotu devu. 3. Ja Jums ir drudzis, dzeriet lielu daudzumu ūdens, lai nodrošinātu organismā pietiekamu
šķidruma daudzumu.
Dažiem cilvēkiem pēc Avonex Pen lietošanas var rasties sajūta, ka viņiem ir gripa. Pazīmes ir šādas: - Galvassāpes - Sāpes muskuļos - Drudzis vai drebuļi
Šie simptomi nav saistīti ar gripu. Šie simptomi nepāriet no cilvēka uz cilvēku. Tie ir biežāk sastopami ārstēšanas ar Avonex uzsākšanas laikā. Turpinot Avonex injekcijas, gripai līdzīgie simptomi pakāpeniski samazinās.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt AVONEX PEN
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz marķējuma.
Avonex Pen satur pildspalvveida pilnšļirci ar Avonex. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C). Nesasaldēt.
Avonex Pen var uzglabāt istabas temperatūrā (no 15°C līdz 30°C) ne ilgāk kā vienu nedēļu.
60

Nelietojiet Avonex pen, ja pamanāt, ka: - injektors ir salauzts; - šķīdums ir iekrāsojies vai redzat, ka tajā peld kādas daļiņas; - aizzīmogotais vāciņš ir salauzts.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko AVONEX PEN satur

Aktīvā viela ir: interferons bēta-1a 30 mikrogrami/0,5 ml Citas sastāvdaļas ir: nātrija acetāta trihidrāts, ledus etiķskābe, arginīna hidrohlorīds, polisorbāts 20 un injekciju ūdens.

AVONEX PEN ārējais izskats un iepakojums

Katrā atsevišķā iepakojumā ir viens Avonex Pen, viena adata un viens injektora vāciņš. Avonex Pen ir pildspalvveida pilnšļirce ar Avonex, kuru drīkst lietot tikai izejot atbilstošu apmācību. Avonex Pen ir pieejami iepakojumos pa četriem vai divpadsmit, lai to pietiktu injekcijām vienam vai trijiem mēnešiem.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs

Reģistrācijas apliecības īpašnieks ir:

Biogen Netherlands B.V. Prins Mauritslaan 13 1171 LP Badhoevedorp Nīderlande

Avonex ražotājs ir:

Biogen (Denmark) Manufacturing ApS, Biogen Allé 1, DK-3400 Hillerød, Dānija

Jūs varat saņemt lielāka apjoma, printētu versiju, sazinoties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.

Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.

België/Belgique/Belgien
Biogen Belgium NV/SA  +32 2 2191218

Lietuva
UAB "JOHNSON & JOHNSON"  +370 5 278 68 88

България
ТП ЕВОФАРМА  +359 2 962 12 00

Luxembourg/Luxemburg
Biogen Belgium NV/SA  +32 2 2191218

61

Česká republika Biogen (Czech Republic) s.r.o.  +420 255 706 200
Danmark Biogen Denmark A/S  +45 77 41 57 57
Deutschland Biogen GmbH  +49 (0) 89 99 6170
Eesti UAB "JOHNSON & JOHNSON" Eesti filiaal  +372 617 7410
Ελλάδα Genesis Pharma SA  +30 210 8771500
España Biogen Spain S.L.  +34 91 310 7110
France Biogen France SAS  +33 (0)1 41 37 9595
Hrvatska Medis Adria d.o.o.  +385 1 230 34 46
Ireland Biogen Idec (Ireland) Ltd.  +353 (0)1 463 7799
Ísland Icepharma hf  +354 540 8000
Italia Biogen Italia s.r.l.  +39 02 584 9901
Κύπρος Genesis Pharma Cyprus Ltd  +3572 2 769946
Latvija UAB "JOHNSON & JOHNSON" filiāle Latvijā  +371 678 93561

Magyarország Biogen Hungary Kft.  +36 1 899 9883
Malta Pharma. MT Ltd..  +356 21337008
Nederland Biogen Netherlands B.V.  +31 20 542 2000
Norge Biogen Norway AS  +47 23 40 01 00
Österreich Biogen Austria GmbH  +43 1 484 46 13
Polska Biogen Poland Sp. z o.o.  +48 22 351 51 00
Portugal Biogen Portugal Sociedade Farmacêutica, Unipessoal Lda.  +351 21 318 8450
România Johnson & Johnson Romania S.R.L.  +40 21 207 18 00
Slovenija Biogen Pharma d.o.o.  +386 1 511 02 90
Slovenská republika Biogen Slovakia s.r.o.  +421 2 323 34008
Suomi/Finland Biogen Finland Oy  +358 207 401 200
Sverige Biogen Sweden AB  +46 8 594 113 60
United Kingdom Biogen Idec Limited  +44 (0) 1628 50 1000

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
62

Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu. Šī lietošanas instrukcija ir pieejama visās ES/EEZ valodās Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
7. Kā injicēt ar AVONEX PEN AVONEX PEN (vienreizējai lietošanai) Iepakojuma saturs - Avonex Pen adata un Avonex Pen vāciņš

Avonex Pen - sagatavots injekcijai

Avonex Pen - pēc injekcijas (sagatavots iznīcināšanai)

Jums jābūt apmācītiem, kā lietot Avonex Pen. Šīs piezīmes ir atgādinājums. Ja Jūs par kaut ko šaubāties vai Jums rodas problēmas, aprunājieties ar savu ārstu vai farmaceitu. Kur injicēt (Informācija ievērībai) Katru nedēļu injekciju veiciet dažādās vietās Labākā vieta ir augšstilba muskuļa augšējā ārējā daļa. Injicējiet pārmaiņus kreisajā un labajā augšstilbā. Atzīmējiet, kur Jūs katru nedēļu injicējāt.
63

• Avonex injicē muskulī; labākā injekcijas vieta ir augšstilba muskuļa augšējā ārējā daļa kā parādīts pretējā diagrammā. Injekciju nav ieteicams veikt sēžamvietā.
• Katru nedēļu injekciju veiciet dažādās vietās. Tādējādi samazināsies Jūsu ādas un muskuļa iekaisuma rašanās risks.
• Neizmantojiet ādas rajonu, kas ir bojāts vai inficēts, vai kur ir zilums vai vaļēja brūce. (Informācija ievērībai) Atlokiet
A. Sagatavojieties 1. Izņemiet vienu Avonex Pen no ledusskapja
Pārbaudiet, vai iepakojumā ir viens Avonex Pen, viena adata un viens injektora vāciņš. Nekratiet Avonex Pen. Pārbaudiet derīguma termiņu uz Avonex Pen marķējuma. Nelietojiet, ja beidzies derīguma termiņš. 2. Ļaujiet Avonex Pen sasilt. Uz pusstundu atstājiet to istabas temperatūrā. Tad injekcija būs patīkamāka, nekā lietojot uzreiz no ledusskapja izņemtu injektoru. Padoms: nelietojiet ārējus siltuma avotus, piemēram, karstu ūdeni, lai sasildītu Avonex Pen. 3. Rūpīgi nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni un noslaukiet tās. 4. Ja nepieciešams, sagatavojiet ar spirtu piesūcinātas salvetes un plāksterus (nav pievienoti). 5. Atrodiet tīru, cietu virsmu, uz kuras novietot injekcijai nepieciešamos priekšmetus. (Informācija ievērībai) Atlokiet
64

B. Avonex Pen sagatavošana

1

1 Noņemiet aizzīmogoto vāciņu.

Pārliecinieties, ka vāciņš ir vesels un nav bijis atvērts. Ja

izskatās, ka tas bijis atvērts, nelietojiet Avonex Pen.

• Turiet Avonex Pen tā, lai vāciņš būtu vērsts uz augšu.

• Nolieciet vāciņu taisnā leņķī, līdz tas nolūzt.

• Nepieskarieties redzamajam stikla uzgalim.

Padoms: pirms sākat darbību Nr.2, injektoru nolieciet uz

galda.

2

2 Uzlieciet adatu.

• Avonex Pen paredzēts lietot tikai kopā ar pievienoto

adatu.

• No adatas apvalka noņemiet foliju.

• Pievienojiet adatu, uzspiežot to injektora stikla uzgalim.

Injektoru turiet stāvus.

• Nenoņemiet adatas apvalku.

• Adatu uzmanīgi grieziet pulksteņa rādītāja virzienā, līdz

tā ir stingri nostiprināta, citādi no adatas var izplūst

šķīdums. Ja tā notiks, Jūs varat neievadīt pilnu devu.

Padoms: adatas apvalks trešās, tālāk aprakstītās darbības laikā

nokritīs automātiski.

3

3 Novelciet pildspalvveida injektora apvalku.

• Injektora korpusu stingri turiet ar vienu roku. Adatas

apvalku vērsiet prom no sevis un citiem cilvēkiem.

• Ar otru roku un vienu ātru kustību adatai uzvelciet

injektora aizsargu (rievaino laukumu), lai adata būtu

pilnībā nosegta.

• Adatas plastmasas apvalks „izleks”.

Padoms: vienlaicīgi nespiediet zilo aktivizēšanas pogu.

4

4 Pārbaudiet, vai injektora aizsargs ir pareizi atvilkts.

• Pārbaudiet, vai injektora aizsargs ir pilnībā atvilkts. Aiz

ovālā aplūkošanas lodziņa būs redzams mazs

taisnstūrveida laukums. Tas ir drošinātājs.

65

5

5 Pārbaudiet šķidrumu

• Skatieties caur ovālo aplūkošanas lodziņu. Šķidrumam

jābūt dzidram un bezkrāsainam.

Ja šķīdums ir duļķains, iekrāsots vai tajā peld daļiņas,

nelietojiet šo pildspalvveida injektoru. Normāli tajā var būt

gaisa burbulis(-ļi).

C. Avonex Pen lietošana. 1

1 Notīriet injekcijas vietu Ja nepieciešams, izmantojiet ar alkoholu piesūcinātas salvetes, lai notīrītu ādu izvēlētajā injekcijas vietā. Ļaujiet ādai nožūt. Padoms: labākā vieta ir augšstilba augšējā ārējā daļa.

2

2 Novietojiet Avonex Pen uz ādas.

• Ar vienu roku turiet injektora korpusu taisnā leņķī pret

injekcijas vietu. Pārliecinieties, vai ir redzams injektora

lodziņš.

Padoms: nepiespiediet zilo aktivizēšanas pogu par ātru.

• Stingri spiediet injektora korpusu pie ādas, lai atbrīvotu

drošinātāju.

• Pārbaudiet, vai ir atbrīvojies drošinātājs. Izzudīs mazais

taisnstūrveida laukums. Avonex Pen ir gatavs injekcijai.

Padoms: injektoru turpiniet turēt stingri piespiestu pie ādas.

3

3 Injicējiet

• Ar īkšķi nospiediet zilo aktivizēšanas pogu, lai sāktu

injekciju.

Jūs dzirdēsit „klikšķi”, kas norādīs, ka injekcijas process ir

sācies. Injektoru no ādas nenoņemiet.

• Injektoru turpiniet turēt piespiestu ādai un lēni skaitiet līdz

pilnām 10 sekundēm.

• Pēc 10 sekundēm injektoru pavelciet taisni uz augšu, lai

izvilktu adatu no injekcijas vietas.

• Dažas sekundes piespiediet injekcijas vietu. Ja injekcijas vietā

ir asinis, noslaukiet tās.

4

4 Apstipriniet injicēšanu

• Pārbaudiet cirkulāro aplūkošanas lodziņu. Ja ir ievadīta

pilna deva, lodziņš būs dzeltens.

• Nelietojiet Avonex Pen atkārtoti. Tas ir paredzēts tikai vienai

lietošanas reizei.

66

5

5 Iznīcināšana

• Injektora vāciņu novietojiet uz plakanas, cietas virsmas.

Padoms: neturiet injektora vāciņu. Jūs varat savainoties ar

adatu.

• Adatu ievietojiet tieši injektora vāciņā.

• Stingri uzspiediet, līdz izdzirdat „klikšķi”, lai saslēgtu adatu.

Iespējams, būs jāizmanto abas rokas. Ja injektors ir

saslēdzies, Jūs nevarat savainoties.

• Atkritumus iznīciniet pareizi.

• Ārstam, medmāsai vai farmaceitam jāsniedz Jums norādījumi,

kā iznīcināt izlietoto Avonex Pen, piemēram, jāizmet asiem

priekšmetiem paredzētā atkritumu tvertnē.

67