Veselības ministrs tiekas ar jauno PVO pārstāvniecības Latvijā vadītāju Karīnu Zālīti

Veselības ministrs Hosams Abu Meri šodien, 6. februārī, iepazīšanās vizītē tikās ar jauno Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģionālā biroja pārstāvniecības Latvijā vadītāju Karīnu Zālīti, kura amatā stājās šā gada sākumā. Tikšanās laikā tika pārrunātas PVO un Veselības ministrijas sadarbības stratēģijas plānotās aktivitātes, kā arī pārrunātas jomas, kurās Latvija vēl varētu padziļināti sadarboties ar PVO un piesaistīt starptautisku ekspertīzi.


Veselības ministrs Hosams Abu Meri apsveica Karīnu Zālīti ar stāšanos amatā. Pārstāvniecības vadītāja iepriekš ir strādājusi arī Veselības ministrijā, tajā skaitā laika posmā no 2013. gada līdz pat 2021. gadam viņa ieņēma Veselības ministrijas veselības padomnieces amatu Latvijas Pastāvīgajā pārstāvniecībā Eiropas Savienībā Briselē. Jaunās PVO pārstāvniecības Latvijā vadītājas Karīnas Zālītes līdzšinējā darbavieta bija Eiropas Komisijas Veselības un pārtikas drošības ģenerāldirektorāts Digitālās veselības nodaļa. 

“Latvijas un PVO Sadarbības Stratēģija 2024.-2025. gadam ietver plašu Latvijas un PVO sadarbības aktivitāšu loku tādās jomās kā veselības digitālā transformācija, profilakse un veselībpratība un veselības aprūpes sistēmas finansēšanas pasaules pieredzes analīze. Augstu novērtējam PVO ekspertu nodrošināto ekspertīzi, un ceru uz vēl ciešāku sadarbību, veidojot  veselības aprūpes sistēmu padarīt efektīvāku un pieejamāku mūsu iedzīvotājiem. Būtiski, ka esam vienisprātis ka viens no lielākajiem izaicinājumiem un stratēģiski svarīgiem jautājumiem ir efektīva veselības veicināšanas stratēģija, ceram uz PVO ekspertu atbalstu labo prakšu pasaulē izzināšanā un konsultācijām efektīvu  rīcības plānu īstenošana Latvijā veselības veicināšanas jomā”, uzsvēra veselības ministrs Hosams Abu Meri. 

Šobrīd uzsākta arī sadarbība par ārstniecības kvalitāti un pacientu pieredzi, kā arī medikamentu pieejamību, kas notiek sadarbībā ar Igaunijas ekspertiem, kā arī atjaunot iniciatīvu ikgadējai Baltijas veselības ministru un ekspertu pieredzes un zināšanu apmaiņas platformai.  Tāpat turpinās darbs pie 2023. gadā aizsāktā Latvijas rehabilitācijas sistēmas izvērtējuma, savukārt jau īstenots sadarbības projekts ar PVO psihiskās veselības ekspertiem, veicot padziļinātu Latvijas psihiatriskās aprūpes sistēmas izvērtējumu.

Martā Rīgā notiks Baltijas politikas dialogs, kurā piedalās trīs Baltijas valstu veselības ministri, veselības politikas veidotāji, kā arī starptautiskie eksperti. To rīko Baltijas valstu Veselības ministrijas, PVO Eiropas Reģionālais birojs un Eiropas Veselības sistēmu un politikas observatorijas centrs. Galvenais temats pasākumam šogad būs - Towards digitally enabled integrated primary care. Savukārt PVO Mazo valstu iniciatīvas formāta ietvaros šogad diskusiju centrālā tēma būs tēma par vēža apkarošanu. 

Latvijai sadarbība ar PVO ir būtiska, jo organizācija nodrošina plaša spektra augstākās kvalitātes ekspertīzi, ko veselības politikas veidotāji un veselības aprūpes darbinieki izmanto savā ikdienā. PVO atbalsta, tajā skaitā finansiāli, pasākumu organizēšanu un Latvijas pārstāvju dalību starptautiskos notikumos. Latvija veic ikgadēju obligāto iemaksu PVO centrālajā budžetā, kas pērn sasniedza ap 200 000 eiro. Papildus Latvija veiks brīvprātīgu iemaksu 50 000 eiro apmērā, lai palīdzētu nodrošināt PVO Eiropas Neinfekcijas slimību profilakses un kontroles biroja (NCD Birojs) darbību Kopenhāgenā, tas tur tika pārcelts no Maskavas pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā. 
 

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē