Veselības ministrs Saeimas frakciju deputātiem uzsver iedzīvotāju veselību kā valsts labklājības un drošības pamatu

Veselības ministrs Hosams Abu Meri šodien, 18. oktobrī, tikās ar divām Saeimas frakcijām un stāstīja par savām prioritātēm amatā. Uz tikšanos par veselības nozarē aktuālajiem jautājumiem un 2024. gada plānoto valsts finansējuma apjomu nozarei ministru bija aicinājuši “Progresīvie” un Nacionālā apvienība.

Veselības ministra prioritārās jomas ir veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība iedzīvotājiem, digitalizācija nozarē, kompensējamo medikamentu sistēmas pilnveide, cilvēkresursi, primārās veselības aprūpes attīstība, veselīgs dzīvesveids un profilakse. Lai panāktu pozitīvas izmaiņas prioritārajos virzienos, uzsākts darbs un notiek diskusijas un sarunas ar iesaistītajām pusēm.

Ministrs informēja par šodienas aktualitāti, ka panākta vienošanās ar Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrību (LVSADA) par plānoto ārstniecības personu darba samaksas palielinājumu no 2024.gada 1.janvāra, kādēļ mediķi nestreikos. Viņš atzina, ka atalgojumu šobrīd nevar palielināt tādā apmērā, kas pilnībā apmierinātu nozari, tomēr plānotais nākamgad dos ārstniecības personālam stabilitāti. Algu palielināšanai mediķiem un medicīnas izglītībai papildus plānoti 76 miljoni eiro.

Valdība valsts budžeta projektu 2024. gadam Saeimā plāno iesniegt novembra sākumā, kurā veselība ir viena no prioritātēm. Nākamgad nozarei papildus tiek plānoti 275 miljoni eiro. 2023. gada bāzes finansējums veselībai bija 1,6 miljardi eiro, bet gada laikā veselībai nācās piešķirt papildu naudu, lai segtu steidzamas un neatliekamas vajadzības un iedzīvotāji turpinātu saņemt  valsts apmaksātus pakalpojumus. Nākamgad veselībai valsts budžetā plānoti 1,9 miljardi eiro.

“Pēc Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām, veselībai no valsts budžeta izdevumiem būtu jāatvēl vismaz 12%. Es pat vēlētos izvirzīt ambīciju 13-14%. Šogad šos 12% sasniegsim, bet diskusija par to, kā turpmāk nodrošināt ilgtspējīgu veselības aprūpes finansēšanu, vēl noteikti būs.  Tomēr ceru, ka nākamajos trīs gados līdz Saeimas vēlēšanām veselība būs ne tikai mana prioritāte un spēsim palielināt finansējumu, kas nodrošinās mūsu valsts iedzīvotājiem nepieciešamo un savlaicīgu veselības aprūpes saņemšanu,” pauž Hosams Abu Meri.

Ministrs apliecināja, ka jau no pirmās dienas amatā aktualizējis jautājumu par nepieciešamību mazināt medikamentu cenas iedzīvotājiem. Ir uzsākts darbs pie kompensējamo zāļu saraksta pārskatīšanas un notiek sarunas ar farmācijas nozari par zāļu cenām, kas Latvijā ir augstākas nekā Igaunijā un Lietuvā. Ir svarīgi, lai iedzīvotāji var nopirkt zāles, un ceru, ka līdz gada beigām mūsu darbam būs rezultāti un būs pozitīvas ziņas iedzīvotājiem, pauda Hosams Abu Meri. Ministrs arī informēja deputātus par situāciju slimnīcās ārpus Rīgas, kas saskaras ar finanšu nepietiekamību.

Veselības ministrijas īstenoto sabiedrības veselības politiku nosaka Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.- 2027. gadam, kas turpina iepriekšējos gados īstenoto, nodrošina ES fondu apguves pēctecību, kā arī aktualizē jaunus jautājumus veselības aprūpes nodrošināšanā, atbilstoši vajadzībām. Pasākumi vērsti uz Latvijas iedzīvotāju veselības uzlabošanu, pagarinot labā veselībā nodzīvoto mūžu, novēršot priekšlaicīgu mirstību un mazinot nevienlīdzību veselības aprūpes pieejamībā.

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē