Veselības ministrs Hosams Abu Meri apmeklē slimnīcas Daugavpilī un Jēkabpilī

Uzsākot reģionālās vizītes, veselības ministrs Hosams Abu Meri šodien, 16.oktobrī, viesojas Latgalē. Ministrs apmeklēja Daugavpils Reģionālo slimnīcu un Daugavpils Psihoneiroloģisko slimnīcu, kā arī Jēkabpils Reģionālo slimnīcu.

Daugavpils Reģionālajā slimnīcā ministrs tikās ar Daugavpils valstspilsētas pārstāvjiem, visiem četriem slimnīcas padomes locekļiem un vienīgo slimnīcas operatīvās darbības vadītāju - valdes locekli Grigoriju Semjonovu.

Tikšanās laikā tika pārrunāts aktuālais slimnīcas kritiskā finanšu stāvokļa jautājums un reģionālo slimnīcu pārvaldības problemātika kvalitatīvu veselības pakalpojumu nodrošināšanai Latvijas iedzīvotājiem.

Daugavpils slimnīcas pārstāvji – gan valdes priekšsēdētājs, gan padomes locekļi, gan pašvaldība vēlreiz iezīmēja kritisko situāciju slimnīcas finanšu veselības jomā, piedāvājot valstij pārņemt Daugavpils Reģionālo slimnīcu valsts pārvaldībā.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri atzīst, ka situācija ir ļoti nopietna. “Daugavpils Reģionālā slimnīca ir daudzprofilu slimnīca un sniedz plašu veselības pakalpojumu klāstu Latgales reģiona iedzīvotājiem. Tai ir milzīga nozīme ne tikai veselības pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā reģionos, bet tas ir arī valsts drošības jautājums. Tomēr, uzklausot slimnīcas vadības pārstāvjus, pilnībā nevaru piekrist, ka visas problēmas tiek paskaidrotas ar valsts finansējuma nepietiekamību, reģionālās slimnīcas Latvijā šobrīd uzrāda ļoti dažādu kvalitātes un finanšu veselības rādītājus, tādēļ šobrīd te, Daugavpilī,  saskatu kvalitatīvas pārvaldības prakses trūkumu – ilgstoša nepietiekama menedžmenta kapacitātes, risku identificēšanas un vadības trūkumu. Nav saprotama slimnīcas padomes un pašvaldības kā lielākā kapitāla daļu turētāja kavēšanās ar vispusīgu audita veikšanu, izvērtējot slimnīcas pārvaldības efektivitāti.

Apzinos, ka ministrijai būs jārīkojas – lai nodrošinātu pakalpojumu pieejamību un, lai būtu pārliecināti, ka kritiskā situācija spējam sniegt Latvijas iedzīvotājiem nepieciešamo palīdzību un drošības sajūtu. 

Attiecībā uz Daugavpils Reģionālo slimnīcas pārvaldības jautājumu es lūgšu ministrijā atbildīgos par kapitālsabiedrību pārvaldību, ļoti izvērtēt iespējas pārņemt slimnīcu valsts pārvaldībā un jau tuvākajā laikā rast konkrētu risinājumu”.

Daugavpilī veselības ministrs iepazinās arī ar Daugavpils Psihoneiroloģiskās slimnīcas (DPNS) darbu. DPNS pēdējo gadu laikā aktīvi darbojusies, lai nodrošinātu mūsdienīgu ārstniecību - slimnīcā visos palīdzības līmeņos ir pieejami multiprofesionālās komandas pakalpojumi. Neskatoties uz cilvēkresursu izaicinājumiem, DPNS ir spējusi uzrādīt pozitīvu tendenci profesionāla personāla piesaistīšanā. Slimnīcas vadība ir atvērta un aktīva attīstības projektu īstenošanai un inovatīvu pieeju pielietošanai ārstniecībā. Veselības ministrs Hosams Abu Meri atzinīgi novērtēja slimnīcas iesaistīšanos nozares ilgtspējas un kvalitātes pilnveidošanā - sadarbojoties ar Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra nodibināto metodiskās vadības centru - tieši psihiskās veselības sfēra pirmā ir sākusi definēt metodiskos standartus un kvalitātes kritērijus ārstēšanai.

Pirmās reģionālās vizītes noslēgumā ministrs iepazinās ar Jēkabpils Reģionālās slimnīcas renovēto Uzņemšanas nodaļu un dienas stacionāru, nesen izveidoto insulta vienību, kā arī apskatīja operāciju bloku. 

Pēc slimnīcas telpu apskates ar Jēkabpils Reģionālās slimnīca vadību un darbiniekiem Hosams Abu Meri diskutēja par aktualitātēm veselības aprūpes nozarē - mediķu tālākizglītību un personāla izaicinājumiem, īpaši reģionos, medikamentu pieejamību un efektivitāti, kā arī onkoloģijas digitalizācijas nozīmīgumu. 

Jau ziņots, ka veselības ministrs Hosams Abu  Meri uzsācis klātienes vizītes slimnīcās, lai iepazīties ar to darbību, investīcijām infrastruktūra un pakalpojumu kvalitātes pilnveidošanā visā Latvijā. Piektdien, 20.oktobrī, paredzēts apmeklēt slimnīcas Balvos, Gulbenē un Alūksnē.

Vēl pēc nedēļas 27.oktobrī veselības ministrs Hosams Abu Meri reģionālajā vizītē apmeklēs Ventspils, Talsu un Kuldīgas slimnīcas.

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē