Veselības ministre Līga Meņģelsone tiekas ar Eiropas Komisijas komisāri veselības un pārtikas drošuma jautājumos Stellu Kirjakidu

Piektdien, 17.martā, veselības ministre Līga Meņģelsone tikās ar Eiropas Komisijas komisāri veselības un pārtikas drošības jautājumos Stellu Kirjakidu (Stellu Kyriakides) un pārrunāja aktuālos jautājumus veselības jomā.

Tikšanās laikā veselības ministre Līga Meņģelsone pauda atzinību Eiropas Komisijas lomai un darbībām dažādu vakcīnu pieejamības nodrošināšanā dalībvalstīs Covid-19 pandēmijas sākumposmā, ieviešot vienotu ES centrālo iepirkumu. Tādējādi tika izglābti tūkstošiem dzīvību, vienlaikus šobrīd būtiski ir risināt jautājumu par iepirkumu līgumu pārskatīšanu, pielāgojot tos šā brīža realitātei un epidemioloģiskajai situācijai.

EK komisāre veselības un pārtikas drošuma jautājumos Stella Kirjakidu akcentēja solidaritātes nozīmi gan 2020.gadā, slēdzot līgumus ar vakcīnu ražotājiem ļoti neskaidros un absolūti neprognozējamos epidemioloģiskajos apstākļos, gan arī šobrīd, kad Komisija veic sarunas ar ražotājiem 27 ES dalībvalstu vārdā. Jau ziņots, ka sarunu rezultātā vakcīnu piegāžu laiks varētu tikt izvērsts ilgākā termiņā. Vienlaikus komisāre uzsvēra, ka epidemioloģiskā situācija, lai arī šobrīd ir stabilizējusies, ir mainīga un arvien veidojas jauni vīrusa paveidi. Nav prognozējams, vai kāds no apakšpaveidiem neradīs smagāku slimības gaitu, tādēļ vakcīnu nodrošinājuma jautājums jebkurā gadījumā nākamajos gados vēl būs aktuāls.

Tāpat tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi par medikamentu nodrošinājumu, jauno ES farmācijas regulējumu un kopējo politiku antimikrobiālās rezistences mazināšanā. Veselības ministre Līga Meņģelsone norādīja, ka būtiski ir radīt daudzveidīgas un drošas medikamentu piegādes ķēdes un ilgtermiņā ļoti svarīga ir kritiski svarīgo zāļu ražošanas pārvietošana Eiropas Savienībā gan attiecībā uz izejvielām, aktīvajām farmaceitiskajām sastāvdaļām un gatavo produkciju, tādējādi mazinot riskus zāļu deficīta apstākļos.

Kā vienu no Eiropas Savienības izaicinājumiem veselības aprūpes jomā veselības ministre Līga Meņģelsone akcentēja arī atbalstu Ukrainai, nodrošinot ārstniecību un rehabilitāciju karā cietušajiem, kā arī sniedzot atbalstu Ukrainas ārstniecības iestādēm medicīniskā aprīkojuma, iekārtu un medikamentu jomā. EK komisāre pateicās Latvijai par aktīvu iesaistīšanos palīdzības sniegšanā un apliecināja ciešu sadarbību ar Ukrainas amatpersonām, kā arī uzsvēra koordinētas palīdzības sniegšanas nozīmi.

Pēc tikšanās Veselības ministrijā veselības ministre Līga Meņģelsone un EK komisāre Stella Kirjakidu apmeklēja Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu, kur apmeklēja dienas stacionāru, rehabilitācijas klīniku, Hematoonkoloģijas nodaļu un Kardioķirurģijas hibrīdoperāciju zāli.

FOTOGALERIJA no tikšanās

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē