Veselības ministre ar Igaunijas vēstnieku pārrunā aktualitātes un abu valstu sadarbības jautājumus

Šodien, 5.jūlijā, veselības ministre Līga Meņģelsone tikās ar Igaunijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijā Ēriku Marmei, lai pārrunātu aktualitātes un abu valstu sadarbības jautājumus veselības aprūpes jomā.

“Latvijas un Igaunijas veselība aprūpes sistēmu sadarbība ir ļoti būtiska un aktuāla. Ciešāka abu valstu sadarbība var veicināt gan veselības aprūpes pakalpojumu, gan arī zāļu pieejamību Latvijas iedzīvotājiem. Tādēļ ir ļoti svarīgi stiprināt valstu sadarbību, uzklausīt mūsu kaimiņvalsts labo praksi, ko atbilstoši pielāgojot, varētu ieviest Latvijā,” uzsver Līga Menģelsone.

Tikšanās laikā veselības ministre Līga Meņģelsone uzsvēra līdzšinējo labo valstu sadarbību. Latvija un Igaunija ir noslēgusi līgumu par savstarpēju palīdzību neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanā Latvijas – Igaunijas pierobežas teritorijā. Tāpat Latvijas un Igaunija ir īstenojusi kopīgus iepirkumus Vakcinācijas kalendārā iekļauto vakcīnu sagādei. Igaunija ir ierosinājusi noslēgt arī līgumu par savstarpēju palīdzību un sadarbību ārkārtējo situāciju novēršanā, gatavībā un reaģēšanā veselības jomā.

Pārrunājot aktualitātes, veselības ministre Līga Meņģelsone informēja par Latvijas slimnīcu tīkla stiprināšanas plānu un darbu pie veselības aprūpes finansēšanas modeļa pārskatīšanas, kā ietvaros Igaunijas veselības apdrošināšanas sistēma tiek vērtēta kā viena no iespējamajiem ieviešamajiem risinājumiem arī Latvijā. Tāpat ministre informēja arī par veselības aprūpes problēmu risināšanai nepietiekamo šā gada nozares finansējumu un valdības rasto risinājumu, veselības nozarei līdz 2023.gada beigām novirzot papildus līdz 140 miljoniem eiro.

Igaunijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Ēriks Marmei atzina, ka Igaunijas veselības aprūpes sistēma funkcionē labi, vienlaikus kā jebkura sistēma, tā arī saskaras ar izaicinājumiem – gan demogrāfiskiem, gan Covid-19 pandēmijas laika atstāto iespaidu uz pieprasījumu pēc veselības aprūpes pakalpojumiem. Vēstnieks aicināja arī uz plašāku sadarbību digitalizācijas jomā, piemēram, pielāgojot Latvijas un Igaunijas veselības aprūpes sistēmas e-recepšu apkalpošanai, kā arī kopīgi veidojot akcīzes preču politiku.

Rudenī ir plānota Baltijas veselības ministru tikšanās Tallinā, lai pārrunātu Igaunijas priekšlikumu noslēgt līgumu par savstarpēju palīdzību un sadarbību ārkārtējo situāciju novēršanā, gatavībā un reaģēšanā veselības jomā, kā arī apspriestu citus Baltijas valstu sadarbības jautājumus.

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē