Nosaka smēķēšanas aizliegumu līdz 20 gadu vecumam un aizliedz aromatizētājus

No 2025.gada 1.janvāra Latvijā tiek noteikts aizliegums smēķēt, iegādāties tabakas izstrādājumus, kā arī tas pārdot personām, kas ir jaunākas par 20 gadiem. Ierobežojumi attieksies arī uz tabakas aizstājējproduktiem, augu smēķēšanas produktiem, elektroniskās smēķēšanas ierīcēm un uzpildes tvertnēm.

Aromatizētāji tiks aizliegti no 2025.gada 1.janvāra - tas ir, būs aizliegts laist tirgū elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus, izņemot tādus, kas rada tabakas smaržu vai garšu.

Saeima ceturtdien, 11.janvārī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus “Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā”.

Pēdējo gadu laikā ir strauji pieaudzis pieprasījums pēc jauniem nikotīnu un tabaku saturošiem izstrādājumiem. Tirdzniecībā parādās jaunas ierīces un tehnoloģijas, lai patērētājs uzņemtu nikotīnu bez tabakas klātbūtnes vai turpinātu smēķēt bez tabakas degšanas rezultātā radīto kancerogēno vielu ieelpošanas.  Patērētājiem tiek radīts nepareizs priekšstats, ka šie produkti ir “veselīgāka” alternatīva smēķēšanai. Pētījumi par minēto jauno produktu ilgtermiņa ietekmi uz veselību vēl turpinās un šādu produktu lietošana rada risku veselībai un veicina atkarības veidošanos, tāpēc gan Eiropas Savienības līmenī, gan Veselības ministrija īsteno pasākumus, lai atturētu iedzīvotājus no smēķēšanas uzsākšanas, īpaši pasargātu bērnus un jauniešus.

Šodien Saeimas pieņemtais likums paredz, ka par tabakas izstrādājumu, tabakas aizstājējproduktu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču vai to uzpildes tvertņu pārdošanu personām, kuras ir jaunākas par 20 gadiem, piemēros naudas sodu pārdevējam no 280 līdz 700 eiro, bet juridiskajai personai – no 700 līdz 7100 eiro. Līdz šim par šo produktu pārdošanu 18 gadus nesasniegušām personām pārdevējam varēja piemērot sodu no 280 līdz 350 eiro, bet juridiskajai personai – no 700 līdz 1400 eiro.

Savukārt personām, kas jaunākas par 20 gadiem, par smēķēšanu, bezdūmu tabakas izstrādājumu vai tabakas aizstājējproduktu lietošanu varēs piemērot brīdinājumu vai naudas sodu līdz 15 eiro. Tāds pats sods paredzēts arī par šo produktu iegādāšanos vai glabāšanu.

Ar likuma grozījumiem arī aizliegts laist tirgū elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus, izņemot tādus, kas rada tabakas smaržu vai garšu. Šie ierobežojumi stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī. Vienlaikus noteikts ierobežojums ražot un laist tirgū tabakas izstrādājumus un citus smēķēšanas produktus, kas vizuāli atgādina saldumus, uzkodas, kā arī rotaļlietas. Ar grozījumiem likumā nostiprinātas arī prasības, kādām jāatbilst tabakas aizstājējproduktiem, lai tos varētu laist tirgū, tostarp prasības sastāvam, iepakojuma noformējuma nosacījumi un informācija, kas produktiem jāpievieno.

Ar grozījumiem šobrīd tabakas izstrādājumiem, elektroniskām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm likumā noteiktie tirdzniecības un reklamēšanas ierobežojumi, kā arī sponsorēšanas un iepakojuma nosacījumi tiks attiecināti arī uz tabakas aizstājējproduktiem un tabakas karsēšanas ierīcēm. Tas būs spēkā no šī gada 1.augusta. Tāpat grozījumi paredzēs noteikt naudas sodu par tabakas aizstājējproduktu aprites regulējuma pārkāpumiem, piemēram, to iegādāšanos internetā. Līdz šim tabakas karsēšanas ierīces, kā arī tabakas aizstājējprodukti likumā netika regulēti.

 

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē