Ja tev par kaut ko deg acis un sirds, viss ir iespējams! Ar savu Dziesmu svētku stāstu dalās NMPD mediķe Maija Zute

Par Maiju var teikt – dejošana ir viņas dzīvesveids jau kopš skolas laikiem, ko viņa ir mantojusi no savas ģimenes un nodevusi tālāk saviem bērniem. Ikdienā Maija Zute strādā kā neatliekamās medicīnas ārsta palīgs dienesta brigādē Rīgā jau teju 40 gadus un ir kaislīga latviešu tautu deju dejotāja un koriste.  Tā īsti vairs pat nevar saskaitīt, kuri pēc kārtas Maijai būs šie svētki, jo piedalījusies gan skolēnu, gan pieaugušo, gan studentu Gaudeamus svētkos Igaunijā, Lietuvā un Latvijā, bet jebkurā gadījumā – sajūtu ziņā, viņa teic, ka – katri svētki ir kā pirmie. Tās sajūtas kā dalībniekam svētku laikā ir patriotiskas, saliedējošas un prieka pilnas! Un šo baudījumu piedzīvot un izdzīvot Maija novēl ikvienam – vismaz vienu reizi mūžā.

Maijas pirmie Dziesmu svētki bija tālajā 1977.gadā kā skolēnam no tautas deju ansambļa “Dzintariņš”, pēcāk kā studente tajā laikā iestājusies toreizējā Medicīnas Institūta deju kolektīvā “Ačkups”, kur vēl šodien danco senioru grupā. Deja, viņasprāt, ir brīdis, kurā aizmirst par jebkādām ikdienas rūpēm un darbiem. “Tu ieslīgsti transam līdzīgā stāvoklī, kas paceļ tevi pāris centimetru virs zemes. Enerģiskais dejas ritms sniedz adrenalīnu un deju partneri liek sirdij gavilēt, “ smej Maija.

Līdzīgi kā ar deju, arī dziesmai ir savs spēks! Kā pati Maija saka – visas Raimonda Paula dziesmas varu dziedāt ar aizvērtām acīm! Tās visas zina no galvas, un vajag tikai iedot meldiņu, lai dziesmas pašas no sevis sāktu skanēt! Šogad Maija Dziesmu un deju svētkos kā koriste piedalīsies ar St.Pēterburgas latviešu biedrības korī “Pēterpils”, kurā iesaistās arī Maijas māsa! Šis būs atkal kas cits – latviešu diasporas kopīgs spēkbrīdis!

Svētku gājiens Maijai katru reizi ir kas īpašs, pat nevar tā līdz galam vārdos ietērpt šo mirkli, jo emocijas ir tik ļoti sakāpinātas, ka asaras kā vieglas lāsītes katru reizi birst pār vaigu. Tā pozitīvā enerģija un vienotība, tā kopā sanākšana, tas ilgi gaidītais mirklis pēc vairāku gadu gatavošanās – viss kopā veido piepildītu svētku buķeti! Gājiens viennozīmīgi  ir svētki pašiem dalībniekiem! Savukārt koncerti – tie jau lielākoties priecē svētku apmeklētājus. Bet jebkurā gadījumā – mēs izbaudām katru mīļu brīdi gan mēģinājumos, gan uz skatuves.

Jautāta, kā šo kaisli pret deju un dziesmām var savienot ar tik intensīvo darbu NMPD, Maija pārliecinoši saka: “Ja tev par kaut ko deg acis un sirds, viss ir iespējams! Arī par darbu! Man kā mediķei cilvēku dzīvību glābšana ir misija, un šī misijas apziņa neļauj atslābt. Tāpat ir ar dejošanu vai dziedāšanu – tā ir mana otra misija – pabarot un piepildīt miesu un garu ar kaut ko tik baudāmu, lai iegūtu lielāku jaudu un enerģiju visam pārējam.” Kas vēl interesanti – laikā, kad viņas bērni paši piedalījušies Skolēnu dziesmu un deju svētkos, Maija vienmēr ieplānojusi savas dežūras tā, lai no darba posteņa svētku teritorijā varētu just līdzi gan bērniem, gan svētkiem. Tik ļoti šīs abas lietas – darbs un svētki – Maijai iet pie sirds!

Un kas vēl svarīgi – Maija kā mediķe uzsver, ka svētki būs baudāmi tikai tad, ja miesa būs vesela un prāts skaidrs! Pilnvērtīga svētku baudīšanai nemaz nav iedomājami, ja veselība sāk niķoties, tāpēc rūpes par to jāliek pirmajā vietā, turklāt jau laicīgi! Kvalitatīvs miegs un laiks atpūtai starp mēģinājumiem un koncertiem, kārtīgas maltītes enerģijas iegūšanai, gana daudz ūdens, piemērots apģērbts pie jebkuriem laikapstākļiem. Maija kā ilggadēja svētku dalībniece zina, ka visi grib visu un visur paspēt, neko nenokavēt, ķert mirkli ik sekundi, bet tajā pašā laikā neieklausāmies savā ķermenī, ja tas signalizē “STOP, vajag pauzi”. Tāpēc Maija visiem silti iesaka svētkus tomēr baudīt ar mēru!

“Novēlu visiem dalībniekiem, organizatoriem un pasākumu apmeklētājiem ļauties svētku lidojumam, sajūtot vienotību un lepnumu par Latviju. Mēs esam vienīgie tādi visā plašajā pasaulē  - mūsu zeme dejo un dzied! Par satikšanos un savienošanos, lai mūsu balsis tālu skan un zeme rīb!”.

#NMPDdzied

Lasīt vairāk Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vietnē