HIV profilakses punktos sākas Eiropas testēšanas nedēļa

No 21. līdz 28. novembrim HIV profilakses punkti visā Latvijā iesaistīsies Eiropas testēšanas nedēļas aktivitātēs, lai veicinātu Latvijas iedzīvotāju izpratni par HIV un hepatītu testu veikšanas nepieciešamību un savlaicīgas infekcijas atklāšanas nozīmi.

Kopš 2013. gada novembra pēdējā nedēļā visā Eiropā tiek atzīmēta Eiropas testēšanas nedēļa. Apvienojoties nevalstiskajām organizācijām, valsts institūcijām un idejiskajiem līderiem visā Eiropā, Testēšanas nedēļā piedalās arī Latvijas HIV profilakses punkti, kas speciāli šim notikumam paplašinājuši savu ikdienas darbību, pagarinot darba laikus un organizējot izbraukuma testēšanas aktivitātes. Eksprestestu veikšana punktos ir bezmaksas, anonīma un konfidenciāla, turklāt apmeklētājs pirms un pēc testa veikšanas saņem speciālista konsultāciju. Testa rezultātu iespējams uzzināt jau pēc 20 minūtēm. Par to, kā notiek eksprestestēšana, noskaties šeit: https://www.youtube.com/watch?v=rkpBeoPLa0c

Testēšanas nedēļas mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni par HIV, B un C hepatītu testēšanas nepieciešamību, testu veikšanu un savlaicīgas infekcijas atklāšanas nozīmi.

Latvijā ik gadu HIV infekcija tiek atklāta ap 300 cilvēkiem, ierindojot Latviju otrajā vietā Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstu vidū jauno gadījumu skaita ziņā uz 100 000 iedzīvotāju. Turklāt starptautiskā projekta "HERMETIC" pētījums liecina, ka patiesais inficēto skaits Latvijā ir par vienu trešdaļu lielāks. Tie ir cilvēki, kuri nezina savu HIV statusu. C un B hepatīts visbiežāk tiek atklāts hroniskā stadijā. Ir svarīgi šos infekciju gadījumus atklāt agrīni un savlaicīgi uzsākt ārstēšanu, kas ne vien ievērojami uzlabo pacienta dzīvildzi un dzīves kvalitāti, bet arī novērš infekcijas tālāku izplatīšanos. HIV, B un C hepatītu specifiskā terapija tiek nodrošināta par valsts līdzekļiem.

Plašāka informācija par testu veikšanas punktiem un to darba laikiem visā Latvijā atrodama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/atrodi-sev-tuvako-hiv-profilakses-punktu

Lasīt vairāk Slimību profilakses un kontroles centra vietnē