Grāmatiņa “Kā nosargāt savu bērnu?”. Obligātā lasāmviela katram, kurš audzina mazu bērnu!

Tikko iznākušo grāmatiņu, veidojusi vecāku organizācija Mammamuntetiem.lv, lai sniegtu vecākiem padomus, kā rīkoties dažādas situācijās, kas saistītas ar bērnu saslimšanu, drošību vecuma posmā no piedzimšanas līdz 6 gadiem. Arī Neatliekamies medicīnas palīdzības dienests (NMPD) aktīvi piedalījās šīs grāmatas satura veidošanā, jo īpaši akcentējot pirmās palīdzības sniegšanas iespējas.

Mūsu kolēģis, ārsta palīgs un Pirmās palīdzības apmācības sistēmas organizēšanas nodaļas galvenais speciālists Miķelis Puķītis grāmatas atvēršanas svētkos uzsvēra, cik ļoti svarīgi ir vecākiem saņemt savlaicīgu informāciju par bērnu saslimšanas, traumu riskiem, lai vajadzības gadījumā varētu rīkoties nekavējoties.

“Salīdzinot ar 2021. gadu, pērn ir pat par trešdaļu pieaudzis NMPD izsaukumu skaits pie bērniem līdz 7 gadu vecumam! Ja runājam skaitļos, tad 2022. gadā tie ir 25 700 izsaukumi uz visdažādākajām situācijām, savukārt 2021. gadā – 18 700. Tātad tie ir vidēji 70 izsaukumi diennaktī pie pašiem mazākajiem, kuriem nepieciešama NMPD mediķu palīdzība nopietnas saslimšanas vai gūtas traumas dēļ!”

Biežāk sastopamās traumas tieši bērniem: lūzumi, apdegumi, traumas, kas gūtas ceļu satiksmes negadījumos, karstuma dūrieni, kritieni no augstuma, slīkšana, suņu kodumi.

  • Aicinām ikvienu atsvaidzināt atmiņu par pirmās palīdzības sniegšanu, jo atkārtošana ir zināšanu pamatā. Tu nekad nezini, kad nelaime tevi piemeklēs, kad tā skars tavu tuvinieku vai bērnu. To ir svarīgi darīt nevis ķeksīša pēc, bet jau ar apziņu, ka kādreiz var noderēt.
  • Pat ja neesi pārliecināts par savām prasmēm sniegt palīdzību, jebkurā situācijā ir jābūt drosmīgam rīkoties, pat ja neesi pārliecināts par to, vai visu izdarīsi pareizi. Atceries - mūsu dispečeri būs blakus un teiks priekšā pa telefonu, kas jādara, kamēr brigāde ir ceļā.

Grāmata digitālā veidā pieejama: https://www.mammamuntetiem.lv/zurnali/gramatas/02-2023

Lasīt vairāk Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vietnē