Atbilstoši aktuālākajiem ieteikumiem precizē uztura normas izglītojamiem

Šodien, 27.septembrī, Ministru kabineta sēdē atbilstoši aktuālākajiem veselības uztura ieteikumiem precizēti noteikumi par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamajiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem*. Iestādēs jāpiedāvā pilnvērtīgs, enerģijas un uzturvielu normām atbilstošs ēdiens.

Saskaņā ar veselīga uztura ieteikumiem veiktas izmaiņas skolu un pirmsskolu pārtikas produktu - gaļas, piena un piena produktu, augļu un dārzeņu - minimālajā daudzumā nedēļas ēdienkartē. Atsevišķās vecuma grupās samazināts dažu produktu daudzums, piemēram, gaļas un piena produktu daudzums pirmsskolas izglītības iestāžu nedēļas ēdienkartēs. Savukārt citu produktu minimālais daudzums nedēļas ēdienkartē palielināts, piemēram, gaļas, piena un piena produktu daudzums skolu pusdienām. Lai ierobežotu ar uzturu uzņemtā cukura daudzumu, samazināts pieļaujamais pievienotā cukura daudzums ēdienos un noteikts pieļaujamais cukura daudzums uz vietas pagatavotajos dzērienos.

Atbilstoši pašvaldību un ēdinātāju priekšlikumiem noteikumu prasības vienkāršotas, padarītas saprotamākas un vieglāk izpildāmas. Tāpat noteikts, ka pārtikas produkti jāiepērk saskaņā ar aktuālākajām Ministru kabineta noteikumu prasībām par zaļo publisko iepirkumu.

No 2022. gada 1. septembra līdz 2,15 eiro** ir paaugstināts valsts un pašvaldību finansējums par viena izglītojamā 1.-4.klasē ēdināšanu. 2023. gadā šīs izmaksas plānots palielināt līdz 3,09 eiro atbilstoši Zemkopības ministrijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sadarbībā ar izglītības iestāžu ēdinātājiem veiktajiem aprēķiniem. Vajadzīgo finansējumu nākamā gada budžetā ir pieprasījusi Izglītības un zinātnes ministrija.

*Grozījumi Ministru kabineta 2012. gada 13. marta noteikumos Nr. 172 "Noteikumi par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem".

** Grozījums Ministru kabineta 2019. gada 10. decembra noteikumos Nr. 614 "Kārtība, kādā aprēķina, piešķir un izlieto valsts budžetā paredzētos līdzekļus izglītojamo ēdināšanai".

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē