Ar dzemdniecības speciālistiem un slimnīcu pārstāvjiem apspriež dzemdību palīdzības pakalpojumu nodrošināšanu un attīstību

Šodien, 7.martā, Veselības ministrijā dzemdību palīdzības speciālisti, vecmātes, slimnīcu un Veselības  ministrijas eksperti diskutēja par dzemdību palīdzības un ginekoloģijas nodrošinājumu un turpmāko attīstību.

Veselības ministrijas speciālisti uzsvēra, ka plānojot dzemdību palīdzības attīstību nākamajos gados, ir jāņem vērā objektīvās demogrāfiskās tendences - pēdējos gados dzemdību skaits samazinās. Pagājušajā gadā piedzima 14121 bērns, kas ir par 11,5% mazāk nekā 2022.gadā.

Šobrīd grūtnieču un dzemdību aprūpi Latvijā nodrošina 17 stacionārajās ārstniecības iestādēs. Atbilstoši Pasaules Bankas un OECD rekomendācijām dzemdību skaits ir nozīmīgs slimnīcu darbības rādītājs, kura apjoms palīdz novērtēt sniegto pakalpojumu kvalitāti. Astoņās ārstniecības iestādēs 2023.gadā dzemdību skaits bija mazāks par 500 dzemdībām. Atbilstoši Pasaules Bankas rekomendācijām[1], lai nodrošinātu izmaksu efektīvu, kvalitatīvu un drošu dzemdību palīdzības pakalpojumu, dzemdību nodaļas būtu saglabājamas slimnīcās, kurās  dzemdību skaits gadā nav mazāks kā 500.

Tikšanās laikā speciālisti arī diskutēja par mātes mirstības negatīvajiem rādītājiem, kas Latvijā ir zem vidējiem Eiropas Savienības valstu rādītājiem un nepieciešamo pasākumu plānu situācijas uzlabošanai.

Sanāksmes laikā vienojās, ka slimnīcas iesniegs savus priekšlikumus un kritērijus ginekoloģijas, grūtniecības un dzemdību profila attīstībai līdz aprīļa sākumam.

 


[1]Pasaules banka 2016.gada ziņojums “Latvijas veselības aprūpes infrastruktūras ģenerālplānu 2016 – 2025.gadam”

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē