Apstiprina prasības, kas paredz iespēju veidot jaunu pakalpojumu – ārtelpu bērnudārzu

Šodien, 14.jūlijā, Ministru kabineta sēdē apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos*, apstiprinot prasības jaunam pakalpojumu veidam – ārtelpu bērnudārzam -, ko brīvprātīgi varēs piedāvāt bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzēji un pirmsskolas izglītības iestādes.

Ārtelpu bērnudārza koncepcija paredz, ka āra bērnudārzā bērniem no trīs gadu vecuma būtu iespējams mācīties veselīgā vidē, novērtējot dabu un tās dotās iespējas, iegūstot gan fizisku, gan garīgu norūdīšanos, iespēju piedzīvot pilnu ciklu dabas apritē, nodrošinātu aktīvāku dzīvesveidu u.c. Ārtelpu pakalpojumā bērns lielāko dienas daļu atrastos svaigā gaisā ārtelpā, mācības vai bērnu uzraudzība notiktu ārā vai pārsvarā ārā.

Ārtelpu pakalpojumu sniedzējam pakalpojums būs jāsniedz teritorijās, kuras nerada risku bērnu veselībai no nelabvēlīgiem ķīmiskiem (kā gaisa piesārņojums) un fizikāliem vides faktoriem (kā troksnis, elektromagnētiskie lauki, vibrācija), kā arī jānodrošina tās piemērotība bērnu aktivitātēm un atbilstība bērnu drošībai. Teritorijā jāierīko rotaļu un sporta zona, kā arī saimniecības zona. Pakalpojuma sniedzējam pirms pakalpojuma sniegšanas būs jāsaņem Veselības inspekcijas novērtējums par higiēnas prasību ievērošanu.

Pakalpojumu sniedzējam būs jānodrošina piemērotas telpas (guļamtelpa, ēdināšanas bloks, telpa, kur patverties nepiemērotos laika apstākļos, sanitārais mezgls, kur iespējams nomazgāt rokas ar tekošu, siltu ūdeni, vieta, kur sasildīties aukstā laikā utml.), kā arī nepieciešams izstrādāt iekšējās kārtības noteikumus - rīcības plānu pakalpojuma sniegšanai meteoroloģiski nepiemērotos laika apstākļos, bērnu aizsardzībai no saules ietekmes, ilgstoši uzturoties āra apstākļos, aizsardzībai no odiem un citiem insektiem, kā arī aizsardzībai no ērču pārnēsātām infekcijām. Noteiktas arī ugunsdrošības prasības, prasības bērnu guldināšanai u.c.

Līdzīgi ārtelpu bērnudārza pakalpojumi tiek nodrošināti arī citās Eiropas Savienības valstīs, piemēram, Lietuvā, Čehijā, Vācijā u.c.

*Ministru kabineta 2013. gada 17. septembra noteikumi Nr. 890 "Higiēnas prasības bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem un izglītības iestādēm, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmu"

Lasīt vairāk Latvijas Republikas Veselības ministrijas vietnē