Aizvien vairāk iedzīvotāju krāna ūdeni lieto bez papildus apstrādes

Centralizētās ūdensapgādes sistēmas jeb tā saukto krāna ūdeni dzeršanai lieto 77% Latvijas iedzīvotāji. 49% no tiem dzeršanai izmanto tikai centralizēto ūdeni, kamēr 28% izvēlas lietot gan krāna ūdeni, gan fasēto ūdeni, bet tikai fasētu ikdienā lieto 12% iedzīvotāju.

Turpat puse no tiem iedzīvotājiem, kuri ikdienā dzeršanai izmanto krāna ūdeni, to dzer bez papildus apstrādes (45%) un tas ir par 14% vairāk nekā iepriekš (31%). Tā liecina Veselības inspekcijas (VI) veiktās aptaujas dati par dzeramā ūdens kvalitāti. 21% krāna ūdeni pirms dzeršanas filtrē.  Būtiski, vairāk nekā par pusi samazinājies paradums ūdeni pirms dzeršanas vārīt, un patlaban to dara 19% respondentu. Tomēr aptauja vēsta, ka 15% aptaujāto centralizēto ūdeni dzeršanai neizmanto vispār.

Kaut arī par 14% palielinājies to iedzīvotāju skaits, kuri uzskata, ka ir informēti par centralizētā ūdens kvalitāti mājoklī, joprojām lielākā daļa (65%) aptaujāto uzskata, ka tie nav informēti. Vienlaikus turpat puse no tiem (47%) dzeršanai izmanto neapstrādātu krāna ūdeni, un turpat katrs respondents (81%) pauž viedokli, ka dzeramā ūdens kvalitāte ir pilnīgi vai daļēji apmierinoša.

Aptauju, lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju dzeramā ūdens lietošanas paradumus un viedokli kā par dzeramā ūdens kvalitāti tā uzraudzībā iesaistīto institūciju darbības efektivitāti,  inspekcija veica šogad pavasarī. Aptaujā piedalījās vairāk nekā 1000 respondenti, kuri atbildēja uz 10 jautājumiem par dzeramo ūdeni. Līdzīga aptauja tika veikta 2011.gadā.

 Detalizēta informācija par dzeramā ūdens uzraudzību pieejama publicētajā pārskatā par dzeramā ūdens kvalitāti un uzraudzību 2021. gadā šeit.

Lasīt vairāk Veselības inspekcijas vietnē