Terizidon Fatol 250 mg cietās kapsulas
Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
Terizidonum
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
05-0378-02
05-0378
SW Pharma GmbH, Germany
02-FEB-12
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
250 mg
Kapsula, cietā
Ir apstiprināta
Riemser Pharma GmbH, Germany
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
LIETOŠANAS INSTRUKCIJA: INFORMĀCIJA LIETOTĀJAM
TERIZIDON Fatol 250 mg cietās kapsulas
Terizidonum
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.
Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam vai medmāsai.
Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad,ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.>
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
Kas ir TERIZIDON Fatol un kādam nolūkam to lieto
Kas Jums Jāzina pirms TERIZIDON Fatol lietošanas
Kā lietot TERIZIDON Fatol
Iespējamās blakusparādības
Kā uzglabāt TERIZIDON Fatol
Iepakojuma saturs un cita informācija
KAS IR TERIZIDON FATOL UN KĀDAM NOLŪKAM TO LIETO
TERIZIDON Fatol lieto Mycobacterium tuberculosis izraisītas tuberkulozes ārstēšanai
pieaugušiem un bērniem no 6 gadu vecuma.
TERIZIDON Fatol vienmēr lieto kombinācijā ar citām zālēm tuberkulozes ārstēšanai, ja pierādītas rezistences vai nepanesamības dēļ nav lietojamas vai nav pieejamas citas kombinācijā iekļaujamās zāles.
PIRMS TERIZIDON FATOL LIETOŠANAS
Nelietojiet TERIZIDON Fatol šādos gadījumos :
ja esat pārmērīgi jutīgs (alerģisks) pret terizidonu un/vai cikloserīnu, vai kādu no TERIZIDON Fatol palīgvielām;
smagas nieru mazspējas gadījumā (nieru funkcijas traucējumi, seruma kreatinīns virs 2 mg/dl [laboratorijas rādītājs nieru funkcijas noteikšanai];
smagas cerebrālas sklerozes gadījumā (smaga apkaļķošanās ar asinsrites traucējumiem smadzenēs);
alkoholisms;
psihisku traucējumu gadījumā (piemēram, depresija, smaga baiļu sajūta, psihozes);
epilepsija;
Mycocacterium bovis BCG infekciju gadījumā (specifisks tuberkulozes izraisītāja celms)
Īpaša piesardzība, lietojot TERIZIDON Fatol nepieciešama šādos gadījumos:
Ar psihiskiem traucējumiem un nervu sistēmas traucējumiem saistītu blakusparādību iespējamības dēļ (skatīt 4. punktu "Iespējamās blakusparādības") Jūs, ārstējoties stacionārā un ambulatoriski, jākontrolē. Pāriet uz ambulatoru ārstēšanu drīkst tikai tad, ja stacionārās ārstēšanas fāzē Jums nav novērotas blakusparādības.
Jābūt pārliecinošam iemeslam, lai ārsts Jums izrakstītu TERIZIDON Fatol pat psihožu, psihisku traucējumu, krampju, smagas cerebrālas sklerozes (smaga pārkaļķošanās ar smadzeņu asinsrites traucējumiem), alkoholisma, smagu nieru funkcijas traucējumu (skatīt 2. punktu "Nelietojiet TERIZIDON Fatol" ) gadījumā, kā arī priekšlaicīgi dzimušiem bērniem un jaundzimušajiem.
Ja Jūs lietojat terizidonu, lai izvairītos no ar nervu sistēmas traucējumiem saistītām blakusparādībām, Jums jālieto piridoksīns (B6 vitamīns). Rekomendējamā deva ir 50 mg B6 vitamīna/250 mg terizidona.
Bērni
TERIZIDON Fatol tiek galvenokārt rekomendēts pieaugušiem un bērniem no 6 gadu vecuma. Jāievēro specifiskas dozēšanas rekomendācijas bērniem (skatīt 3. punktu "Kā lietot TERIZIDON Fatol").
TERIZIDON Fatol lietošana kopā ar citām zālēm
Lūdzu, pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis, arī par tādām, ko izsniedz bez receptes.
Lietojot vienlaicīgi ar terizidonu alkoholu, izoniazīdu (zāles pret tuberkulozi), tioamīdus (piemēram, protionamīdu un etioniamīdu, kas ir zāles pret tuberkulozi, bet iespējams, arī citas zāles no šīs vielu grupas) vai fenitoīnu (zāles pret epilepsiju un krampjiem), palielinās ar nervu sistēmu saistītu blakusparādību risks.
Alkohols: vienlaicīga alkohola un terizidona lietošana paaugstina epileptoīdu krampju risku.
Izoniazīds: ja vienlaicīgi lieto terizidonu un izoniazīdu (zāles pret tuberkulozi), paaugstinās ar centrālo nervu sistēmu saistītu blakusparādību risks (piemēram, galvas reibonis un miegainība), un biežāk iespējami krampji.
Protionamīds un etioniamīds: šīs prettuberkulozes zāles var pastiprināt terizidona ar centrālo nervu sistēmu saistītās blakusparādības.
Fenitoīns: ja vienlaicīgi lieto terizidonu un fenitoīnu (zāles pret epilepsiju un krampjiem), paaugstinās saindēšanās ar fenitoīnu risks.
Suksametonijs: terizidons paildzina suksametonija (muskuļu relaksants) darbību.
Kofeīns: lietojot kofeīnu saturošu barību un dzērienus, kā arī lietojot zāles, kas satur kofeīnu, ārstēšanas laikā ar TERIZIDON Fatol, jāievēro piesardzība (skatīt 2. punktu "TERIZIDON Fatol lietošana kopā ar ēdieniem un dzērieniem").
Perorālie antikoagulanti: cikloserīns (kas tiek veidots no aktīvās vielas terizidona) var pastiprināt perorālo antikoagulantu (zāles, kas kavē asins sarecēšanu) darbību.
TERIZIDON Fatol lietošana kopā ar ēdieniem un dzērieniem:
Ārstēšanas ar TERIZIDON Fatol laikā Jums jāizvairās no alkohola lietošanas. Vienlaicīga alkohola un terizidona lietošana paaugstina epileptoīdu krampju risku (skatīt 2. punktu "TERIZIDON Fatol lietošana kopā ar citām zālēm").
Ir norādījumi, ka ar nervu sistēmu saistītu blakusparādību risks var būt paaugstināts, ja vienlaicīgi ar terizidonu lieto kofeīnu. Tā kā pašlaik trūkst pieredzes, vienlaicīgi lietojot kofeīnu saturošus dzērienus vai ēdienus, jāievēro piesardzība. Jāizvairās no liela daudzuma kofeīna lietošanas, ko satur daži dzērieni vai stimulējošas vielas („stimulanti”)
Grūtniecība un barošana ar krūti
Pirms jebkuru zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Konstatēts, ka cikloserīns (kas tiek veidots no aktīvās vielas terizidona) nokļūst embrija asinsritē un izdalās mātes pienā.
Jūs drīkstat TERIZIDON Fatol grūtniecības laikā lietot tikai pēc rūpīgas gaidāmā labvēlīgā efekta un riska attiecību izvērtēšanas kopā ar savu ārstu.
Bērniem, ko baro ar mātes pienu, iespējama sensitizācija, caureja, kā arī nevar izslēgt rauga sēnītes savairošanos uz gļotādām.
Jūsu ārstam jāizlemj, vai jāpārtrauc bērna barošanu ar krūti, vai arī jāatceļ TERIZIDON Fatol,
izvērtējot krūtsbarošanas labvēlīgo efektu bērnam attiecībā pret gaidāmo labvēlīgo iedarbību mātei.
Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Nevadiet auto vai citus satiksmes līdzekļus. Nestrādājiet ar elektriskām iekārtām vai
mehānismiem. Nestrādājiet bez drošības pasākumu ievērošanas.
Ir bieži ziņojumi par blakusparādībām, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu. Tāpēc
TERIZIDON Fatol, pat lietots, kā paredzēts, var izmainīt reakciju līdz tādam apjomam, ka var tikt ietekmēta spēja vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus vai veikt darbu pastiprinātas uzmanības apstākļos. Tas izpaužas stiprāk, ja vienlaicīgi tiek lietots alkohols. Tādā gadījumā Jūs vairs nevariet ātri reaģēt, un ir iespējami negaidīti un pēkšņi negadījumi.
Svarīga informācija par TERIZIDON Fatol palīgvielām
Šīs zāles satur laktozi. Tāpēc, ja Jūs zināt, ka Jums ir dažu cukuru nepanesamība, lūdzu, lietojiet
TERIZIDON Fatol tikai pēc konsultēšanās ar ārstu.
KĀ LIETOT TERIZIDON FATOL
Vienmēr lietojiet TERIZIDON Fatol, kā norādījis ārsts. Ja neesat pārliecināts, lūdzu, vaicājiet savam ārstam vai farmaceitam.
Devas
Devas pieaugušiem un pusaudžiem no 14 gadu vecuma:
Pieaugušiem un pusaudžiem no 14 gadu vecuma parasti ordinē 3 vai 4 cietās TERIZIDON Fatol kapsulas dienā (atbilst 750-1000 mg terizidona). Šo devu jāsadala 3 vai 4 reizes devās (vienu TERIZIDON Fatol cieto kapsulu ik pēc 6 vai 8 stundām). Terizidona maksimālā dienas deva ir 1000 mg, kas atbilst 4 cietajām kapsulām.
Devas bērniem vecumā no 6 līdz 14 gadiem:
Bērniem vecumā no 6 līdz 14 gadiem ordinē 10-(15)-20 mg terizidona/kg ķermeņa masas dienā, šo devu sadalot 2-3 reizes devās (ar vienu devu 250 mg terizidona katrā reizē, kas atbilst 1 kapsulai) TERIZIDON Fatol.
Terizidona maksimālā dienas deva ir 1000 mg, kas atbilst 4 cietajām kapsulām.
Devas nieru mazspējas gadījumā:
Rekomendācijas par terizidona lietošanu nieru mazspējas gadījumā nav pieejamas. Tā kā terizidons ir aktīvās vielas cikloserīna pirmszāles, kā pamatu var izmantot rekomendācijas, kas attiecas uz cikloserīna lietošanu.
Pacientiem ar kreatinīna klīrensu (laboratorijas rādītājs nieru funkcijas noteikšanai) zem 30 ml/min ordinē 250 mg terizidona (atbilst 1 cietajai kapsulai) dienā vai 500 mg terizidona (atbilst 2 cietajām kapsulām) 3 dienas nedēļā, piemēram, pirmdienā, trešdienā, piektdienā.
Lūdzu, ievērojiet faktu, ka terizidonu var dializēt. Tāpēc pacientiem, kam nepieciešama dialīze, TERIZIDON Fatol jālieto pietiekoši ilgu laiku pirms dialīzes uzsākšanas.
Gadījumos, kad seruma kreatinīns smagas nieru mazspējas rezultātā ir 2 mg/dl TERIZIDON Fatol ir kontrindicēts (skatīt 2. punktu „Pirms TERIZIDON Fatol lietošanas”).
Lietošanas veids
Cietās kapsulas jānorij.
Cietās kapsulas jālieto nesakošļātas ar lielu šķidruma daudzumu (piemēram, glāzi ūdens), dienas laikā ievērojot regulārus intervālus (vienu cieto kapsulu ik pēc 6 vai 8 stundām) ēšanas laikā.
Lai izvairītos no panesamības traucējumiem, Jūsu ārsts devu var pakāpeniski palielināt, līdz tiek sasniegta optimālā deva.
Lietošanas ilgums
Kā likums, ārstēšanas kurss ilgst 18-24 mēnešus no laika, pēc kura netiek konstatēts slimības izraisītājs krēpās (pēc atveseļošanās).
Terizidona lietošanas ilgums kombinētā terapijā ar citiem antimikobakteriāliem līdzekļiem atkarīgs no pacienta klīniskā stāvokļa, īpaši no slimības gaitas un smaguma, kā arī no ārstēšanas shēmas, kura tiek piemērota, pamatojoties uz rezistences pārbaudi.
Lūdzu konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu, ja jums šķiet, ka TERIZIDON Fatol iedarbība ir par stipru vai par vāju.
Ja esat lietojis TERIZIDON FATOL vairāk nekā noteikts:
Ja Jūs nejauši esat lietojis vairāk TERIZIDON Fatol nekā noteikts, var parādīties 4. punktā "Iespējamās blakusparādības" minētie simptomi pastiprinātā veidā, īpaši tie, kuri skar centrālo nervu sistēmu. Var parādīties galvassāpes, apjukums, miegainība, uzbudināmība, parestēzija, (jušanas traucējumi, piemēram, tirpas, durstīšanas sajūta), dizartrija (runas traucējumi), psihozes, parēze, drebuļi, krampji un koma.
Ja Jums ir aizdomas par pārdozēšanu, nekavējoties kontaktējieties ar ārstu, jo viņš izlems, kādi pasākumi atkarībā no pārdozēšanas smaguma jāveic.
Ja Jūs esat aizmirsis lietot TERIZIDON Fatol
Nelietojiet nākošajā reizē dubultu devu, bet turpiniet lietot zāles, tādā daudzumā, kā izrakstīts.
Ja Jūs pārtraucat lietot TERIZIDON Fatol
Ja Jūs šīs zāles lietosiet neregulāri un/vai priekšlaicīgi pārtrauksiet ārstēšanos, tuberkulozes izraisītājs var kļūt rezistents pret zālēm. Tādā veidā Jūs apdraudiet izveseļošanās izredzes un samaziniet vēlākas izārstēšanās iespējas.
Ja Jums ir vēl kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, lūdzu, vaicājiet savam ārstam vai
farmaceitam.
IESPĒJAMĀS BLAKUSPARĀDĪBAS
Tāpat kā citas zāles, arī TERIZIDON Fatol var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne
visiem tās izpaužas.
Izvērtējot blakusparādības, izmanto sekojošus biežuma kritērijus:
Ļoti bieži | Skar mazāk kā 1 no 10 ārstēto pacientu |
---|---|
Bieži | Skar mazāk kā 1 no 10, bet vairāk kā 1 no 100 ārstēto pacientu |
Retāk | Skar mazāk kā 1 no 100, bet vairāk kā 1 no 1000 ārstēto pacientu |
Reti | Skar mazāk kā 1 no 1000, bet vairāk kā 1 no 10000 ārstēto pacientu |
Ļoti reti | Skar mazāk kā 1 no 10 000 ārstēto pacientu, ieskaitot individuālus gadījumus |
Biežums nav zināms | Biežumu nevar noteikt no pieejamiem datiem |
Nervu sistēmas traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi novēroti bieži, un tie var izpausties paši par sevi, tie var būt galvassāpes, galvas reibonis, uzbudināmība, trīsas, bezmiegs, apreibums.
Reti vai retāk var novērot epileptoīdus krampjus un depresīva un maniakāla tipa garīgus traucējumus, kā arī baiļu sajūtu.
Kuņģa un zarnu trakta traucējumi
Reti un retāk var parādīties slikta dūša, vēdera sāpes, meteorisms, gremošanas traucējumi, caureja vai aizcietējums.
Cikloserīna (kurš veidojas no aktīvās vielas terizidona) lietošanas gadījumā novērotas sekojošas blakusparādības:
Sastrēguma sirds mazspēja (sirds slimība), Stīvensa Džonsona sindroms (alerģiska ādas slimība), izsitumi uz ādas, megaloblastiskā anēmija (asinrades traucējumi), hepatotoksicitāte (cikloserīna izraisīts aknu bojājums), paaugstinātas jutības reakcijas, centrālās nervu sistēmas traucējumi (miegainība, koma, galvassāpes, drebuļi, dizartrija (runas traucējumi), galvas reibonis, apjukums un dezorientācija ar atmiņas zudumu, nervozitāte, uzbudināmība, psihozes (dažos apstākļos ar tieksmi uz pašnāvību), paranoja (halucinācijas), katatonija (ķermeņa krampji), krampji, hiperrefleksija (palielināta refleksu iespējamība), parēze , epileptoīdi krampji un epileptoīdi apziņas zudumi, kā arī encefalopātija (patoloģiskas smadzeņu izmaiņas).
Lietojot terizidonu, nevar izslēgt minētās blakusparādības.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā15, Rīgā, LV 1003.
Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv
Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
KĀ UZGLABĀT TERIZIDON FATOL
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt temperatūrā līdz 25°C.
Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
Zāles jāizlieto 2 mēnešu laikā pēc pirmās atvēršanas.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko TERIZIDON Fatol satur
Aktīvā viela ir terizidons.
1 cietā kapsula satur 250 mg terizidona.
Citas sastāvdaļas ir:
Laktozes monohidrāts, želatīns, talks, attīrīts ūdens, magnija stearāts, kopovidons, titāna dioksīds (E 171), dzeltenais dzelzs oksīds (E 172), indigokarmīns (E 132).
TERIZIDON Fatol ārējais izskats un iepakojums
TERIZIDON Fatol ir zaļas necaurredzamas (necaurspīdīgas) cietās kapsulas.
TERIZIDON Fatol pieejamo iepakojumā ar 50 cietās kapsulas un iepakojums stacionāram ar 500 cietajām kapsulām.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
RIEMSER Pharma GmbH
An der Wiek 7
D-17493 Greifswald – Insel Riems
Vācija
Tālrunis: + 49(0) 30 338427-0
Fakss: + 49(0) 38351 308
E-pasts: info@RIEMSER.com
Ražotājs
SW Pharma GmbH
Robert-Koch-Straße 1
D-66578 Schiffweiler
Vācija
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
11/2015
ZĀĻU NOSAUKUMS
TERIZIDON Fatol 250 mg cietās kapsulas.
KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katrā TERIZIDON Fatol cietā kapsula satur 250 mg terizidona (terizidonum).
Palīgviela ar zināmu iedarbību: katra TERIZIDON Fatol cietā kapsula satur 100 mg laktozes monohidrāta.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
ZĀĻU FORMA
Cietā kapsula.
TERIZIDON Fatol ir zaļas, necaurredzamas kapsulas.
KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
TERIZIDON Fatol ordinē Mycobacterium tuberculosis izraisītas tuberkulozes ārstēšanai pieaugušiem un bērniem no 6 gadu vecuma.
TERIZIDON Fatol vienmēr jālieto kombinācijā ar citām tuberkulozes ārstēšanā izmantojamām zālēm, ja iepriekš kombinācijā iekļautās zāles nav pietiekoši efektīvas pierādītas rezistences vai nepanesamības dēļ.
Jāievēro antibiotiku pareizas lietošanas rekomendācijas.
Devas un lietošanas veids
Devas pieaugušiem un pusaudžiem no 14 gadu vecuma:
Pieaugušiem un pusaudžiem no 14 gadu vecuma parasti ordinē 750-1000 mg terizidona dienā, šo devu sadalot 3 vai 4 reizes devās, kas atbilst 3 vai 4 TERIZIDON Fatol cietajām kapsulām. Terizidona maksimālā dienas deva ir 1000 mg.
Devas bērniem vecumā no 6 līdz 14 gadiem:
Bērniem vecumā no 6 līdz 14 gadiem ordinē 10-(15)-20 mg terizidona/kg ķermeņa masas dienā, šo devu sadalot 2-3 reizes devās (ar vienu devu 250 mg terizidona katrā reizē)
Terizidona maksimālā dienas deva ir 1000 mg.
Devas nieru mazspējas gadījumā:
Rekomendācijas par terizidona lietošanu nieru mazspējas gadījumā nav pieejamas. Tā kā terizidons ir aktīvās vielas cikloserīna pirmszāles, kā pamatu var izmantot rekomendācijas, kas attiecas uz cikloserīna lietošanu.
Pacientiem ar kreatinīna klīrensu zem 30 ml/min ordinē 250 mg terizidona (1 cieto kapsulu) dienā vai pa 500 mg terizidona (atbilst 2 TERIZIDON Fatol cietām kapsulām) intermitējoši 3 dienas nedēļā, piemēram, pirmdienā, trešdienā, piektdienā.
Lūdzu, ievērojiet faktu, ka terizidonu var dializēt (peritoneāli un hemodialīzes veidā). Tāpēc pacientiem, kam nepieciešama dialīze, TERIZIDON Fatol jālieto pietiekoši ilgu laiku pirms dialīzes uzsākšanas.
Gadījumos, kad seruma kreatinīns smagas nieru mazspējas rezultātā ir 2 mg/dl TERIZIDON Fatol ir kontrindicēts, (skatīt 4.3. apakšpunktā).
Lietošanas veids
Cietās kapsulas jālieto nesakošļātas ar lielu šķidruma daudzumu (piemēram, glāzi ūdens), dienas laikā, ievērojot regulārus intervālus (vienu cieto kapsulu ik pēc 6 vai 8 stundām), ēšanas laikā. Lai izvairītos no panesamības traucējumiem, devu var pakāpeniski palielināt, līdz tiek sasniegta optimālā deva.
Lietošanas ilgums
Terizidona lietošanas ilgums kombinētā terapijā ar citiem antimikobakteriāliem līdzekļiem atkarīgs no pacienta klīniskā stāvokļa, īpaši no slimības gaitas un smaguma, kā arī no ārstēšanas shēmas, kura tiek piemērota, pamatojoties uz rezistences pārbaudi. Kā likums, ārstēšanas kurss pēc atlabšanas ilgst 18-24 mēnešus.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret terizidonu un/vai cikloserīnu vai kādu no TERIZIDON Fatol palīgvielām.
Smaga nieru mazspēja (seruma kreatinīns virs 2 mg/dl).
Smaga cerebrāla skleroze.
Alkoholisms.
Psihiski traucējumi (depresija, smagas baiļu lēkmes, psihozes).
Epilepsija.
Mycobacterium bovis BCG infekcija.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Ar psihiskiem traucējumiem un nervu sistēmas traucējumiem saistītu blakusparādību iespējamības dēļ (skatīt 4.8. apakšpunktā) pacients, ārstējot stacionārā un ambulatoriski, jākontrolē. Pāriet uz ambulatoru ārstēšanu drīkst tikai tad, ja stacionārās ārstēšanas fāzē nav novērotas blakusparādības.
Pacientiem ar psihozēm, psihiskiem traucējumiem vai krampjiem, cerebrālu sklerozi, alkoholismu anamnēzē, kā arī priekšlaicīgi dzimušiem bērniem un jaundzimušajiem un pacientiem ar traucētu nieru funkciju TERIZIDON Fatol rūpīgi jādozē un pacients regulāri jākontrolē.
Lai izvairītos no ar nervu sistēmas traucējumiem saistītām blakusparādībām, pacientiem, kas saņem terizidonu, jāordinē arī piridoksīns (B6 vitamīns). Rekomendējamā deva ir 50 mg B6 vitamīna/250 mg terizidona.
Ir norādījumi, ka ar nervu sistēmu saistītu blakusparādību risks var būt paaugstināts, ja vienlaicīgi ar terizidonu lieto kofeīnu. Tā kā pašlaik trūkst pieredzes, vienlaicīgi lietojot kofeīnu saturošus dzērienus vai ēdienus, jāievēro piesardzība. Pacients jābrīdina, ka jāizvairās no liela daudzuma kofeīna lietošanas, ko satur daži dzērieni vai stimulējošas vielas („stimulanti”)
Pacientiem ar reti sastopamu iedzimtu galaktozes nepanesamību, laktāzes deficītu vai glikozes-galaktozes malabsorbciju TERIZIDON Fatol nevajadzētu lietot.
4.5. Mjiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Vienlaicīgi lietojot terizidonu ar alkoholu, izoniazīdu, tioamīdiem vai fenitoīnu, paaugstinās
nervu sistēmas traucējumu risks.
Atsevišķi ziņojumi liecina par iespējamu mijiedarbību starp terizidonu un kofeīnu, kas izraisa ar nervu sistēmu saistītu blakusparādību riska paaugstināšanos, lai gan pašlaik tas nav detalizēti aprakstīts (skatīt 4.4. apakšpunktā).
Vienlaicīga alkohola un terizidona lietošana paaugstina epileptisku krampju risku.
Ja vienlaicīgi lieto terizidonu un izoniazīdu, var paaugstināties ar centrālo nervu sistēmu saistīto blakusparādību, piemēram, galvas reiboņa, miegainības, kā arī pastiprinātas noslieces uz krampjiem, risks.
Etionamīds pastiprina terizidona neirotoksiskās blakusparādības.
Protionamīds var pastiprināt terizidona ar centrālo nervu sistēmu saistītās blakusparādības.
Ja vienlaicīgi lieto terizidonu un fenitoīnu, paaugstinās fenitoīna intoksikācijas risks.
Vienlaicīgi lietojot ar terizidonu, pagarinās suksametonija darbības ilgums.
Cikloserīns var pastiprināt perorāli lietojamo antikoagulantu iedarbību. Tā kā terizidons ir aktīvās vielas cikloserīna pirmszāles, var secināt, ka, lietojot terizidonu, var parādīties šī mijiedarbība.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Nav zināms, vai terizidons šķērso placentas barjeru. Tā kā terizidons tiek hidrolizēts par D-cikloserīnu (priekšzāles), var secināt, ka, lietojot Terizidon Fatol, būtisks cikloserīna daudzums šķērso placentu un nokļūst embrija asins cirkulācijā (skatīt 5.2. apakšpunktā).
Pētījumos ar dzīvniekiem noskaidrots, ka terizidons nav ne teratogēns, ne embriotoksisks.
Ir pieejams ļoti nedaudz datu par cikloserīna un terizidona lietošanu grūtniecēm. Lai gan pieejamie dati neliecina par teratogenitāti vai embriotoksicitāti, droši apgalvojumi par teratogenitāti un embriotoksicitāti nav iespējami. Grūtnieču iespējamās psiholoģiskās nestabilitātes dēļ terizidona lietošanu grūtniecības laikā, rēķinoties ar centrālās nervu sistēmas blakusparādībām, nerekomendē.
Tā kā nav klīniskas pieredzes, TERIZIDON Fatol grūtniecības laikā drīkst lietot tikai pēc rūpīgas riska/gaidāmā labvēlīgā efekta attiecību analīzes.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai terizidons izdalās mātes pienā. Tā kā terizidons tiek hidrolizēts par D-cikloserīnu (pirmszāles), var secināt, ka, lietojot Terizidon Fatol, būtisks cikloserīna daudzums izdalās mātes pienā (skatīt 5.2. apakšpunktā).
Nevar izslēgt, ka bērniem, ko baro ar mātes pienu, iespējama sensitizācija un caureja, kā arī rauga sēnīte uz gļotādu membrānām.
Jāizlemj, vai pārtraukt bērna barošanu ar krūti vai atcelt ārstēšanu ar Terizidon Fatol, izvērtējot krūtsbarošanas labvēlīgo ietekmi bērnam attiecībā pret gaidāmo labvēlīgo efektu mātei.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Izraisot ar centrālo nervu sistēmu saistītas blakusparādības, Terizidon-Fatol, pat lietots kā paredzēts, var izmainīt reakciju līdz tādam apjomam, ka var tikt ietekmēta spēja vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus vai veikt darbu pastiprinātas uzmanības apstākļos. Tas izpaužas stiprāk, ja vienlaicīgi tiek lietots alkohols.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Izvērtējot nevēlamās blakusparādības, izmantoti sekojoši sastopamības kritēriji:
- Ļoti bieži (≥ 1/10)
- Bieži (≥ 1/100, <1/10)
- Retāk (≥ 1/1000, <1/100)
- Reti ((≥ 1/10000, <1/1000)
- Ļoti reti (< 1/10000)
- Nav zināms (nevar noteikt no pieejamiem datiem)
Nervu sistēmas traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi novēroti bieži, piemēram, galvassāpes, galvas reibonis, uzbudināmība, nestabilitāte, bezmiegs, apreibums.
Reti vai retāk var novērot epileptoīdus krampjus un depresīva un maniakāla tipa garīgus traucējumus, kā arī baiļu sajūtu.
Kuņģa un zarnu trakta traucējumi
Reti un retāk var parādīties slikta dūša, vēdera sāpes, meteorisms, gremošanas traucējumi, caureja vai aizcietējums.
Cikloserīna (kurš veidojas no aktīvās vielas terizidona) lietošanas gadījumā novērotas sekojošas blakusparādības:
sastrēguma sirds mazspēja, Stīvensa Džonsona sindroms, izsitumi uz ādas, megaloblastiskā anēmija, hepatotoksicitāte, paaugstinātas jutības reakcijas, centrālās nervu sistēmas traucējumi (miegainība, koma, galvassāpes, drebuļi, dizartrija, galvas reibonis, apjukums un dezorientācija ar atmiņas zudumu, nervozitāte, uzbudināmība, psihozes (dažos apstākļos ar tieksmi uz pašnāvību), paranoja, katatonija, krampji, hiperrefleksija, parēze, epileptoīdi krampji un epileptoīdi apziņas zudumi), kā arī encefalopātija.
Tā kā terizidons tiek hidrolizēts par cikloserīnu, terizidona lietošanas laikā nevar izslēgt šīs blakusparādības.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15,
Rīgā, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv
4.9. Pārdozēšana
Informācija par terizidona pārdozēšanu nav pieejama.
Pārdozēšanas rezultātā var parādīties 4.8. apakšpunktā aprakstītās blakusparādības pastiprinātā veidā, īpaši, tās, kuras skar centrālo nervu sistēmu. Var parādīties galvassāpes, apjukums, miegainība, uzbudināmība, parestēzija, dizartrija, psihozes, parēze, drebuļi, krampji un koma.
Papildus preparāta lietošanas pārtraukšanai, var būt nepieciešami pasākumi, lai novērstu resorbciju un paātrinātu elimināciju. Terizidonu var dializēt gan ar hemodialīzi, gan ar peritoneālo dialīzi.
Pašnāvības mēģinājums ar 3 g cikloserīna tika sekmīgi ārstēts ar peritoneālo dialīzi.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: Citi zāļu preparāti tuberkulozes ārstēšanai.
ATĶ kods: J04AK03
Darbības mehānisms:
Nav pieejamu datu par terizidona darbības mehānismu. Terizidons ir Šifa bāze, kas sastāv no 2 D-cikloserīna molekulām un 1 tereftālaldehīda molekulas. Terizidons in vivo tiek hidrolizēts, un tiek atbrīvots D-cikloserīns.
Cikloserīna darbības mehānisms pamatojas uz baktēriju šūnas apvalka sintēzes traucēšanu, inhibējot alanīnracemāzi un D-alanīnsintetāzi.
TERIZIDON Fatol ir ķīmijterapeitisks līdzeklis ar bakteriostatisku darbību perorālai lietošanai. Kā likums, terizidons ir efektīvs pret Mycobacterium tuberculosis. Lai gan daži in vitro pētījumi liecina par citu baktēriju sugu jutību pret terizidonu, klīniski apstiprināti dati un pieredze par terizidona efektivitāti šo infekciju ārstēšanā nav pieejami. Tāpēc terizidona lietošana ir ierobežota ar Mycobacterium tuberculosis izraisītas plaušu un ekstrapulmonāras tuberkulozes ārstēšanu.
Rezistences mehānisms:
Nav informācijas par terizidona darbības mehānismu. Strukturālās līdzības dēļ (terizidons ir aktīvās vielas cikloserīna pirmszāles) var secināt, ka cikloserīna rezistences mehānisms attiecas arī uz terizidonu.
Attiecībā uz rezistences mehānismu pret D-cikloserīnu ir aprakstīta samazināta šūnas caurlaidība un gēnu, kas kodē D-alanīnracemāzi un D-alanil-D-alanīnsintetāzi, mutācijas.
Šeit ir pilnīga paralēla rezistence pret cikloserīnu. Nav kopējas rezistences starp terizidonu un citiem prettuberkulozes līdzekļiem.
Rezistences stāvoklis:
Individuālu sugu iegūtās rezistences izplatība var atšķirties lokāli un laika gaitā. Šī iemesla dēļ – īpaši smagu infekciju atbilstošai ārstēšanai – nepieciešama informācija par lokālo rezistences situāciju.
Tuberkulozes kombinētā ārstēšanā iekļaujamo zāļu atlasi jācenšas pamatot uz jutības testa rezultātiem. Terizidonu drīkst lietot tikai tad, ja ir noteikta slimības ierosinātāja jutība. Tas pats attiecas uz katrā gadījumā lietoto kombinācijas partneri. Ja ārstēšana ar terizidonu ir neatliekama, un ir uzsākta empīriska terapija, paralēli jāuzsāk jutības tests. Ja jutības pārbaude nav iespējama (piemēram, nav izolēts slimības izraisītājs), un terizidona efektivitāte ir apšaubāma lokālās rezistences situācijas dēļ, jākonsultējas ar ekspertiem.
Jutīgās sugas Aerobie grampozitīvie mikroorganismi |
---|
Mycobacterium tuberculosis |
Dabīgi rezistentās sugas |
Mycobacterium bovis ssp. Bacillus Calmette-Guerin (BCG)٭ |
٭Rezistences pārbaude pret cikloserīnu
Nav nacionālas uzraudzības programmas par Mycobacterium tuberculosis rezistenci pret cikloserīnu vai terizidonu. Taču, salīdzinoši dati liecina par labvēlīgu rezistences situāciju Vācijā.
In vitro pētījumos ar Mycobacterium tuberculosis izolātiem, kas izdalīti no Vācijas pacientiem ar dažādu rezistenci (3 celmi ar izoniazīda monorezistenci, 1 celms ar rifampicīna monorezistenci, 31 celms ar izoniazīda un rifampicīna rezistenci [multirezistence, 2 no Beijing un 5 no Latīņamerikas genotipa]), konstatēts, ka visi pārbaudītie celmi bija jutīgi pret terizidonu. Minimālā inhibīcijas koncentrācija Löwenstein-Jensen vidē bija < 20μg/ml.
Pārbaudot 261 izolātu 2002. gadā, konstatēts, ka rezistences proporcija pret cikloserīnu ir 0,8%.
Pētījumi ar 212 Mycobacterium tuberculosis celmiem ar MDR rezistenci (2003. – 2005. gada maijs) liecina, ka Vācijā rezistences proporcija pret cikloserīnu bija 0,8%.
Vēlākā pētījumā attiecībā uz rezistenci tika pārbaudīti 184 MDR celmi, kas izolēti Vācijā starp 2004. un 2006. gadu. No šiem izolātiem 9 (=5%) bija rezistenti pret cikloserīnu.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Šifa bāzes terizidons ir priekšzāles, kas pēc perorālas lietošanas hidrolizējas par cikloserīnu.
Absorbcija:
Pēc perorālas lietošanas terizidons no gremošanas trakta tiek ātri un praktiski pilnībā resorbēts. Pēc TERIZIDON Fatol vienreizējas devas perorālas lietošanas veseliem brīvprātīgiem maksimālais līmenis serumā 1,78 - 6,44 μg cikloserīna/ml tika sasniegts 0,5 – 5 st (vidēji 1,5 st). Pēc atkārtotas 250 mg TERIZIDON Fatol lietošanas 3 reizes dienā maksimālā koncentrācija dienas laikā svārstījās starp 12,7 un 6,2 μg cikloserīna/ml (vidējā seruma koncentrācija 9 μg cikloserīna/ml).
Nav informācijas par barības un dzērienu ietekmi uz terizidona absorbciju. Cikloserīna farmakokinētiku minimāli ietekmē apelsīnu sula un antacīdi, kamēr ļoti trekna barība absorbciju palēnina.
Izkliede:
Pēc 500 mg terizidona vienreizējas lietošanas izkliedes tilpums bija 112,6 litri. Nav zināms, vai terizidons šķērso placentas barjeru un izdalās mātes pienā.
Ir konstatēts, ka cikloserīns tiek plaši izkliedēts audos un šķidrumos, ieskaitot cerebrospinālo šķidrumu un mātes pienu. Cikloserīns šķērso placentas barjeru, koncentrācija augļa asinīs sasniedz koncentrāciju mātes asinīs. Tā kā terizidons tiek hidrolizēts, veidojoties D-cikloserīnam (priekšzāles), var secināt, ka, lietojot Terizidon Fatol, būtiski cikloserīna daudzumi arī šķērso placentas barjeru un ir atrodami mātes pienā. Ir noteikts, ka cikloserīna koncentrācija mātes pienā ir 6 – 19 μg/ml. Koncentrāciju attiecība starp mātes pienu un plazmu ir 0,65 – 0,67.
Nav pieejamu datu par saistību ar plazmas proteīniem. Ir norādījumi, ka saistībai ar proteīniem attiecībā uz terizidonu ir tikai ierobežota nozīme. Cikloserīns nav saistīts ar seruma proteīniem.
Biotransformācija:
Par terizidona metabolismu specifisku pētījumu nav. Iespējams, ka terizidons hidrolizējas jau kuņģa un zarnu traktā, kā arī organismā, un veidojas D-cikloserīns un tereftālaldehīds. Tereftālaldehīdam in vivo nav pierādīta antibakteriāla aktivitāte. Apmēram 35% cikloserīna tiek pārvērsti metabolītos, kuri nav līdz šim noteikti.
Eliminācija:
Terizidona eliminācija ir pirmā loka metabolisma process. Pēc TERIZIDON Fatol atkārtotu 250 mg devu trīs reizes dienā lietošanas veseliem brīvprātīgiem cikloserīna eliminācijas pusperiods bija 16 stundas. Apmēram 30% no terizidona dienas devas izdalās urīnā cikloserīna veidā. Nieru klīrenss ir apmēram 20 ml/min. Ir zināms, ka cikloserīns galvenokārt tiek eliminēts caur nierēm ar glomerulāro filtrāciju. Neliels daudzums cikloserīna tiek eliminēts ar fekālijām.
Farmakokinētika specifiskām pacientu grupām:
Gados vecāki pacienti:
Terizidons tiek izvadīts lēnāk nekā jaunākiem pacientiem.
Pacienti ar ierobežotu nieru funkciju:
Terizidona eliminācijas pusperiods ir pagarināts.
Dialīzes ietekme:
Terizidonu var izvadīt ar peritoneālo un hemodialīzi.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Akūtā toksicitāte:
Pētījumos ar dzīvniekiem konstatēta tikai niecīga akūtā toksicitāte. Pēc perorālas ievadīšanas konstatētās LD50 vērtības bija 8100 mg/kg (pelēm), 7000 mg/kg (žurkām) un 2400 mg (trušiem).
Subhroniskā/hroniskā toksicitāte:
Ilgtermiņa pētījumos ar žurkām, ievadot devas līdz 1000 mg/kg/dienā 26 nedēļas, tika novērota spalvu izkrišana, sarains apspalvojums, samazināta barošanās, aizkavēta augšana (tēviņiem) un aizkavēta diurēze. Nebija ietekmes uz hematoloģiju, asins ķīmisko sastāvu vai orgānu histopataloģiju.
Ilgtermiņa pētījumos ar suņiem, ievadot līdz 750 mg terizidona/kg/dienā, novēroja vemšanu, samazinātu barošanos un samazinātu ķermeņa masas pieaugumu.
Kancerogenitāte un mutagenitāte:
Kas attiecas uz genotoksicitāti, veicot baktēriju testus un in vitro hromosomu aberācijas testus, terizidons bija negatīvs
Reprodukcijas toksicitāte
Pētījumos ar dzīvniekiem netika pierādīta terizidona teratogēna vai embriotoksiska iedarbība.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1 Palīgvielu saraksts
Laktozes monohidrāts, želatīns, talks, attīrīts ūdens, magnija stearāts, kopovidons, titāna dioksīds (E 171), dzeltenais dzelzs oksīds (E 172), indigokarmīns (E 132).
6.2 Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3 Uzglabāšanas laiks
3 gadi.
Uzglabāšanas laiks pēc pirmās iepakojuma atvēršanas:
Zāles jāizlieto 2 mēnešu laikā pēc pirmās atvēršanas.
6.4 Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 25° C.
Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
6.5 Iepakojuma veids un saturs
Cietās kapsulas polipropilēna trauciņos ar ABPE vāciņu.
Iepakojumā 50 cietās kapsulas
Iepakojums stacionāram ar 500 cietajām kapsulām.
6.6 Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Neizlietotās zāles vai izlietotos materiālus jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
RIEMSER Pharma GmbH
An der Wiek 7
D-17493 Greifswald – Insel Riems
Vācija
Tālrunis: + 49(0) 30 338427-0
Fakss: + 49(0) 38351 308
E-pasts: info@RIEMSER.com
8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS
05-0378
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 2005.gada 19.oktobris
Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2012. gada 2. februāris
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
11/2015