ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
EU/1/97/044/008
EU/1/97/044/008
ICN Polfa Rzeszow S.A., Poland
27-AUG-97
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
100 mg
Apvalkotā tablete
Ir apstiprināta
Meda AB, Sweden
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
PIELIKUMS I ZĀĻU APRAKSTS
1
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Tasmar 100 mg apvalkotās tabletes
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra apvalkotā tablete satur 100 mg tolkapona (tolcapone). Palīgvielas ar zināmu iedarbību : katra tablete satur 7,5 mg laktozes. Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1 apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Apvalkotā tablete. Bālgana līdz gaiši dzeltena, sešstūraina, abpusēji izliekta apvalkotā tablete. Vienā pusē ir iespiesti uzraksti “TASMAR” un “100”.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Tasmar ir indicēts lietošanai kombinācijā ar levodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu pacientiem ar idiopātisko Parkinsona slimību un kustību traucējumiem, kam ir atbildes reakcija uz levodopas terapiju un kam nav atbildes reakcijas vai kas nepanes citu katehol-Ometiltransferāzes (KOMT) inhibitoru terapiju (skatīt 5.1. apakšpunktu). Potenciāli letāla akūta aknu bojājuma riska dēļ Tasmar nedrīkst uzskatīt par pirmās rindas papildterapiju levodopas/benserazīda vai levodopas/karbidopas terapijai (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu).
Tā kā Tasmar jālieto tikai kombinācijā ar levodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu, levodopas zāļu aprakstā iekļautā informācija ir derīga arī tad, ja šīs zāles tiek lietotas vienlaikus ar Tasmar.
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas Pediatriskā populācija Tasmar nav piemērots lietošanai bērniem līdz 18 gadu vecumam, jo nav pietiekamu datu par drošumu un iedarbību. Nav atbilstošas indikācijas lietošanai bērniem un pusaudžiem.
Gados vecākiem pacientiem Nav nepieciešama Tasmar devas pielāgošana gados vecākiem pacientiem.
Pacientiem ar aknu darbības traucējumiem (skatīt 4.3. apakšpunktu) Tasmar ir kontrindicēts pacientiem ar aknu saslimšanām vai paaugstinātu aknu enzīmu līmeni.
Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem (skatīt 5.2. apakšpunktu) Nav nepieciešama Tasmar devas pielāgošana pacientiem ar viegliem vai vidējiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss no 30 ml/ min vai lielāks). Pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss <30 ml/min) ārstējoties jāievēro piesardzība. Nav pieejama informācija par tolkapona toleranci šai populācijai (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Lietošanas veids
2
Tasmar drīkst nozīmēt un lietošanu kontrolēt ārsts, kuram ir pieredze progresējošas Parkinsona slimības ārstēšanā.
Tasmar lieto iekšķīgi trīs reizes dienā. Tasmar var lietot kopā ar ēdienu vai bez tā (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Tasmar tabletes ir apvalkotas, un tās ir jānorij veselas, jo tolkaponam ir rūgta garša.
Tasmar var lietot kombinācijā ar visām levodopas / benserazīda un levodopas / karbidopas zāļu formām (skatīt arī 4.5. apakšpunktu).
Tasmar pirmā reizes deva jālieto vienlaikus ar levodopas pirmo reizes devu, un nākamās devas jālieto aptuveni pēc 6 un 12 stundām. Tasmar var lietot ēšanas laikā vai arī neatkarīgi no tās (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Tasmar ieteicamā deva ir 100 mg trīs reizes dienā vienmēr papildus levodopas/benserazīda vai levodopas/karbidopas terapijai. Tikai izņēmuma gadījumos, kad paredzamais klīniskās uzlabošanās pieaugums attaisno aknu reakciju palielināto risku, deva jāpalielina līdz 200 mg trīs reizes dienā (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu). Ja terapijas pirmo triju nedēļu laikā nav novērota būtiska klīniska uzlabošanās (neatkarīgi no lietotās devas), tad Tasmar lietošana jāpārtrauc. Nedrīkst pārsniegt maksimālo terapeitisko devu (200 mg trīs reizes dienā), jo nav pierādījumu par preparāta papildu efektivitāti, lietojot lielākas devas.
Aknu funkcijas jāpārbauda pirms Tasmar terapijas uzsākšanas un jākontrolē ik pa divām nedēļām pirmā terapijas gada laikā, kā arī nākamo 6 mēnešu laikā ik pa 4 nedēļām un pēc tam ik pa 8 nedēļām. Ja deva tiek palielināta līdz 200 mg trīs reizes dienā, tad pirms devas palielināšanas jāveic aknu enzīmu pārbaude un pēc tam aknu enzīmu kontrole jāturpina iepriekš minētajā secībā (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu).
Tasmar terapija jāpārtrauc arī tad, ja ALAT (alanīnaminotransferāzes) un/vai ASAT (aspartātaminotransferāzes) līmenis pārsniedz augšējo normas robežu vai rodas simptomi vai pazīmes, kas liecina par aknu mazspēju (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Levodopas pielāgošana Tasmar terapijas laikā Tā kā Tasmar samazina levodopas noārdīšanos organismā, tad Tasmar terapijas sākumposmā levodopas koncentrācijas palielināšanās var izraisīt blakusparādības. Klīniskie pētījumi rāda, ka vairāk nekā 70% pacientu bija nepieciešams samazināt levodopas dienas devu, ja tā bija lielāka nekā 600 mg vai arī ja pacientiem pirms terapijas bija mērena vai smaga diskinēzija.
Levodopas dienas devu samazināja apmēram par vidēji 30% tiem pacientiem, kuriem tas bija nepieciešams. Sākot Tasmar terapiju, visi pacienti jāinformē par simptomiem, kas norāda uz pārāk lielu levodopas devu, un jānorāda, ko darīt šādā situācijā.
Levodopas pielāgošana, pārtraucot lietot Tasmar Turpmāk minētie ieteikumi balstās uz farmakoloģiskiem apsvērumiem un nav novērtēti klīniskos pētījumos. Tasmar terapijas pārtraukšanas gadījumā levodopas deva nav jāsamazina blakņu dēļ, kas saistītas ar pārāk lielu levodopas devu. Tomēr, pārtraucot Tasmar terapiju citu iemeslu dēļ, levodopas devu varētu palielināt līdz līmenim, kas ir vienāds vai lielāks kā levodopas deva pirms Tasmar terapijas sākuma, it īpaši, ja levodopas deva ir tikusi ievērojami samazināta Tasmar terapijas sākumposmā. Jebkurā gadījumā pacients ir jāinformē par simptomiem, kas norāda par pārāk mazu levodopas devu un jānorāda, ko darīt šādā gadījumā. Ļoti iespējams, ka levodopas devas pielāgošana ir nepieciešama pirmajās 1-2 dienās pēc Tasmar terapijas pārtraukšanas.
3
4.3. Kontrindikācijas
• Paaugstināta jutība pret tolkaponu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
• Aknu slimība vai paaugstināts aknu enzīmu līmenis. • Smaga diskinēzija. • Neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma (NLS) simptomu komplekss un/vai netraumatiska
rabdomiolīze vai hipertermija anamnēzē. • Feohromocitoma. • Neselektīvu monoaminooksidāzes (MAO) inhibitoru terapija.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Tasmar terapiju drīkst sākt tikai ārsts, kam ir pieredze progresējošas Parkinsona slimības ārstēšanā, lai nodrošinātu pilnīgu riska un ieguvumu novērtēšanu. Tasmar nedrīkst ordinēt, kamēr pacients nav pilnīgi informēts un ar viņu nav apspriests iespējamais risks.
Tasmar terapija jāpārtrauc, ja terapijas pirmo triju nedēļu laikā nav novērota būtiska klīniska uzlabošanās neatkarīgi no devas.
Aknu bojājums Reta, bet potenciāli letāla akūta aknu bojājuma riska dēļ Tasmar ir indicēts tikai pacientiem ar levodopas jutīgu idiopātisku Parkinsona slimību un motoriem kustību traucējumiem, kuriem ir nepietiekama atbildes reakcija vai kuri ir nejutīgi pret citiem KOMT inhibitoriem. Periodiskas aknu enzīmu pārbaudes nedos iespēju iepriekš paredzēt zibensveida hepatīta rašanās iespēju. Tomēr parasti tiek uzskatīts, ka medikamentu izraisīta aknu bojājuma agrīna atklāšana un aizdomīgā medikamenta lietošanas nekavējoša pārtraukšana palielina izveseļošanās varbūtību. Visbiežāk aknu bojājums rodas vienu līdz sešus mēnešus pēc Tasmar terapijas uzsākšanas. Turklāt retos gadījumos ziņots par vēlīnu hepatītu aptuveni 18 mēnešus pēc ārstēšanas. Jāatzīmē, ka sievietēm aknu bojājuma risks var būt lielāks (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Pirms terapijas uzsākšanas: ja aknu funkciju pārbaudes rezultāti liecina par patoloģiskām pārmaiņām vai ir aknu funkciju traucējumu pazīmes, tad nedrīkst ordinēt Tasmar. Ja tomēr Tasmar tiek izrakstīts, tad pacients jāinformē par pazīmēm un simptomiem, kas liecina par aknu bojājumu, un par nepieciešamību nekavējoties sazināties ar ārstu.
Terapijas laikā: terapijas pirmā gada laikā ik pa 2 nedēļām jākontrolē aknu funkcijas, kā arī nākamo 6 mēnešu laikā ik pa 4 nedēļām un pēc tam ik pa 8 nedēļām. Ja deva tiek palielināta līdz 200 mg trīs reizes dienā, pirms devas palielināšanas jāveic aknu enzīmu pārbaude un pēc tam aknu enzīmu kontrole jāturpina iepriekš minētajā secībā. Nekavējoties jāpārtrauc terapija, ja ALAT un/vai ASAT līmenis pārsniedz augšējo normas robežu vai ja simptomi vai pazīmes liecina par aknu mazspējas rašanos (pastāvīga slikta dūša, nogurums, miegainība, anoreksija, dzelte, tumšs urīns, nieze un jutīgums labā augšējā kvadrantā).
Ja terapija tiek pārtraukta: pacientiem, kam ir vērojams akūts aknu bojājums Tasmar lietošanas laikā un kas pārtrauc zāļu lietošanu, var būt palielināts aknu bojājuma risks, ja Tasmar terapija tiek atsākta. Tādēļ šādiem pacientiem parasti nav ieteicams atsākt Tasmar terapiju.
Neiroleptiskais ļaundabīgais sindroms (NLS) Parkinsona slimības gadījumā NLS pārsvarā rodas, pārtraucot dopamīnerģisku līdzekļu lietošanu. Tādēļ, ja simptomi parādās, pārtraucot Tasmar lietošanu, tad ārstam jāapsver levodopas devas palielināšanas iespējas (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Atsevišķos gadījumos Tasmar terapija ir tikusi saistīta ar NLS rašanos. Simptomi parasti ir radušies Tasmar terapijas laikā vai īsi pēc Tasmar lietošanas pārtraukšanas. NLS raksturo motoriski simptomi
4
(rigiditāte, mioklonuss un trīce), psihiskā stāvokļa pārmaiņas (uzbudinājums, apjukums, stupors un koma), paaugstināta ķermeņa temperatūra, autonomā disfunkcija (mainīgs asinsspiediens, tahikardija) un paaugstināts kreatīnfosfokināzes (KFK) līmenis serumā, kas var būt miolīzes sekas. NLS diagnoze jāapsver pat tad, ja netiek konstatēti visi iepriekš minētie simptomi. Šādas diagnozes gadījumā Tasmar lietošana nekavējoties jāpārtrauc un pacients rūpīgi jānovēro.
Pirms terapijas uzsākšanas: lai mazinātu NLS risku, pacientiem, kuriem ir smaga diskinēzija vai anamnēzē ir NLS, tostarp rabdomiolīze vai hipertermija, Tasmar nedrīkst ordinēt (skatīt 4.3. apakšpunktu). Pacientiem, kuri lieto vairākas zāles, kas iedarbojas uz dažādiem centrālās nervu sistēmas (CNS) traktiem (piemēram, antidepresanti, neiroleptiski līdzekļi, antiholīnerģiski līdzekļi), ir lielāks NLS rašanās risks.
Impulsu kontroles traucējumi: Pacientiem regulāri jāuzrauga impulsu kontroles traucējumu attistība. Pacienti un aprūpētāji jāinformē, ka pacientiem, kuri tiek ārstēti ar dopamīna agonistiem un/ vai citiem dopamīnerģiskiem līdzekļiem, tādiem kā Tasmar kombinācijā ar levodopu,var attīstīties impulsu kontroles traucējumu uzvedības simptomi, ieskaitot patoloģisku tieksmi uz azartspēlēm, paaugtinātu libido, hiperseksualitāti, kompulsīvu naudas tērēšanu vai iepirkšanos, pārēšanos un kompulsīvu ēšanu.
Diskinēzija, slikta dūša un citas ar levodopas lietošanu saistītas blaknes: pacientiem var palielināties ar levodopas lietošanu saistītās blaknes. Samazinot levodopas devu (skatīt 4.2. apakšpunktu), bieži vien mazinās arī blaknes.
Caureja: klīniskos pētījumos caureja attīstījās 16% un 18% pacientu, kuri lietoja attiecīgi 100 mg un 200 mg Tasmar trīs reizes dienā, salīdzinot ar 8% pacientu, kuri lietoja placebo. Caureja, kas bija saistīta ar Tasmar lietošanu, parasti sākās 2-4 mēnešus pēc terapijas sākuma. Caurejas dēļ 5% un 6% pacientu, kuri lietoja attiecīgi 100 mg un 200 mg Tasmar trīs reizes dienā, pārtrauca terapiju, salīdzinot ar 1% pacientu, kuri lietoja placebo.
Benserazīda mijiedarbība: lielu devu benserazīda un tolkapona mijiedarbības dēļ, kas izraisīja benserazīda līmeņa paaugstināšanos, ārstam jāpievērš uzmanība blakusparādībām, kuru rašanās ir saistīta ar devas lielumu, kamēr nav iegūta lielāka pieredze (skatīt 4.5. apakšpunktu).
MAO inhibitori: Tasmar nedrīkst lietot vienlaikus ar neselektīvajiem monoamīnoksidāzes (MAO) inhibitoriem (piemēram, fenelzīnu un tranilcipromīnu). MAO-A un MAO-B inhibitoru kombinācija ir ekvivalenta neselektīvai MAO inhibīcijai, tādēļ šīs abas zāles nedrīkst lietot vienlaikus ar Tasmar un levodopas preparātiem (skatīt arī 4.5. apakšpunktu). Nedrīkst pārsniegt selektīvo MAO-B inhibitoru ieteicamo devu (piemēram, 10 mg selegilīna dienā), ja tie tiek lietoti vienlaikus ar Tasmar.
Varfarīns: tā kā klīniskā informācija par varfarīna un tolkapona kombināciju ir ierobežota, tad šo zāļu vienlaicīgas lietošanas gadījumā nepieciešams kontrolēt koagulācijas rādītājus.
Īpašas pacientu grupas: pacientus ar smagiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss ≤ 30 ml/min.) jāārstē piesardzīgi. Nav informācijas par tolkapona panesamību šādos gadījumos (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Laktozes nepanesība: Tasmar satur laktozi. Pacienti ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību, Lapp laktāzes deficītu vai glikozes-galaktozes malabsorbciju, nedrīkst lietot šīs zāles.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Tasmar, būdams KOMT inhibitors, palielina vienlaikus lietotas levodopas bioloģisko pieejamību. Dopamīnerģiskās stimulācijas konsekventa palielināšanās var izraisīt
5
dopamīnerģiskas blakusparādības, kas novērotas pēc KOMT inhibitoru terapijas. Visbiežākās no tām ir diskinēzijas pastiprināšanās, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, ģībonis, ortostatiski traucējumi, aizcietējums, miega traucējumi, miegainība, halucinācijas.
Levodopas lietošana ir saistīta ar miegainību un pēkšņa miega epizodēm. Ļoti reti ir ziņots par pēkšņa miega rašanos ikdienas aktivitāšu laikā, dažos gadījumos neapzinātu vai bez brīdinošiem simptomiem. Pacienti jāinformē par to, un jāiesaka ievērot piesardzību, vadot transportlīdzekli vai apkalpojot mehānismus levodopas terapijas laikā. Pacientiem, kuriem bijusi miegainība un/vai pēkšņa miega rašanās, jāatturas no transportlīdzekļa vadīšanas vai mehānismu apkalpošanas (skatīt 4.7. apakšpunktu). Turklāt jāapsver levodopas devas samazināšana vai terapijas pārtraukšana.
Kateholi un citas zāles, ko metabolizē katehol-O-metiltransferāze (KOMT): tolkapons var ietekmēt zāļu, ko metabolizē KOMT, farmakokinētiku. Netika novērota ietekme uz KOMT substrāta karbidopas farmakokinētiku. Tika novērota mijiedarbība ar benserazīdu, kas var paaugstināt benserazīda un tā aktīvo metabolītu līmeni. Šīs ietekmes apmērs bija atkarīgs no benserazīda devas. Pēc tolkapona un 25 mg benserazīda/levodopas vienlaikus lietošanas benserazīda līmenis plazmā iekļāvās tādās pat robežās, kā lietojot levodopu/benserazīdu vienu pašu. Taču pēc tolkapona un 50 mg benserazīda/levodopas lietošanas benserazīda koncentrācija plazmā var paaugstināties, salīdzinot ar līmeni, kāds parasti novērots, lietojot levodopu/benserazīdu vienu pašu. Tolkapona iedarbība uz citu zāļu, ko metabolizē KOMT, piemēram, α-metildopas, dobutamīna, apomorfīna, adrenalīna un izoprenalīna, farmakokinētiku nav novērtēta. Ārstam jāvēro blakusparādības, kuras izraisa šo zāļu šķietami paaugstinātais līmenis plazmā, ja tās tiek lietotas vienlaikus ar Tasmar.
Tolkapona ietekme uz citu zāļu metabolismu: tā kā in vitro tolkapons saistās ar citohromu CYP2C9, tas var kavēt to zāļu iedarbību, kuru klīrensu nosaka šis metabolisma veids, piemēram, tolbutamīda un varfarīna. Mijiedarbības pētījumā tolkapons nemainīja tolbutamīda farmakokinētiku. Tādēļ klīniski būtiska mijiedarbība, kurā būtu iesaistīts citohroms CYP2C9, nav ticama.
Tā kā ir maz klīniskās informācijas par varfarīna un tolkapona kombinēšanu, tad šo zāļu vienlaikus lietošanas gadījumā jākontrolē koagulācijas rādītāji.
Zāles, kas paaugstina kateholamīnu līmeni: tā kā tolkapons kavē kateholamīnu metabolismu, tad teorētiski ir iespējama mijiedarbība ar citām zālēm, kas ietekmē kateholamīnu līmeni.
Lietojot Tasmar vienlaikus ar levodopu/karbidopu un dezipramīnu, netika novērotas būtiskas asinsspiediena, pulsa un dezipramīna koncentrācijas plazmā pārmaiņas. Kopumā blakusparādību biežums nedaudz palielinājās. Šīs blakusparādības bija prognozējamas, balstoties uz jau zināmajām blakusparādībām, ko var izraisīt katra no šīm trim zālēm. Tādēļ jāievēro piesardzība, ja Parkinsona slimības gadījumā Tasmar un levodopas terapijas laikā lieto spēcīgus noradrenalīna uzņemšanas inhibitorus kā dezipramīnu, maprotilīnu vai venlafaksīnu.
Klīniskie pētījumi rāda, ka, lietojot Tasmar/levodopas preparātus, ir novērots līdzīgs blakusparādību profils neatkarīgi no tā, vai tos lieto vai nelieto vienlaikus ar selegilīnu (MAO-B inhibitoru).
4.6 Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība Nav pietiekamu datu par tolkapona lietošanu grūtniecēm. Tādēļ grūtniecības laikā Tasmar drīkst lietot tikai tad, ja iespējamais guvums attaisno iespējamo risku auglim.
6
Barošana ar krūti Pētījumos ar dzīvniekiem tolkapons nokļuva mātes pienā.
Tolkapona lietošanas drošība zīdaiņiem nav zināma, tādēļ Tasmar terapijas laikā barošana ar krūti jāpārtrauc.
Fertilitāte Žurkām un trušiem pēc tolkapona lietošanas tika novērota embriofetāla toksicitāte (skatīt 5.3. apakšpunktu). Potenciālais risks cilvēkiem nav zināms.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Nav veikti pētījumi, lai novērtētu Tasmar ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
Klīniski pētījumi neliecina, ka Tasmar nelabvēlīgi ietekmē pacienta spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr pacientus jābrīdina, ka spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus varētu mazināt Parkinsona slimības simptomi.
Tasmar, būdams KOMT inhibitors, palielina vienlaikus lietotas levodopas bioloģisko pieejamību. Dopamīnerģiskās stimulācijas konsekventa palielināšanās var izraisīt dopamīnerģiskas blaknes, kas novērotas pēc KOMT inhibitoru terapijas. Pacientiem, kas tiek ārstēti ar levodopu un kam ir miegainība un/vai pēkšņa miega epizodes, jāzina, ka viņiem jāatturas no transportlīdzekļa vadīšanas vai iesaistīšanās aktivitātēs, kur pavājināta modrība var radīt nopietna ievainojuma vai nāves risku viņiem pašiem vai citiem (piemēram, apkalpojot mehānismus), kamēr šādas atkārtotas epizodes vai miegainība nav izzudušas (skatīt 4.4. apakšpunktu).
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Visbiežāk novērotās blakusparādības, kas saistītas ar Tasmar lietošanu un rodas biežāk nekā ar placebo ārstētiem pacientiem, ir minētas turpmākajā tabulā. Tomēr ir zināms, ka Tasmar, būdams KOMT inhibitors, palielina vienlaikus lietotas levodopas bioloģisko pieejamību. Sekojoša dopamīnerģiskās stimulācijas pastiprināšanās var izraisīt dopamīnerģiskas blakusparādības, kas novērotas pēc KOMT inhibitoru terapijas. Visbiežākās no tām ir diskinēzijas pastiprināšanās, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, ģībonis, ortostatiski traucējumi, aizcietējums, miega traucējumi, miegainība, halucinācijas.
Klīnisko pētījumu dati liecina, ka caureja bija vienīgā blakusparādība, kas lika pārtraukt Tasmar terapiju (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Ļoti bieži (1/10) Bieži (1/100 līdz <1/10) Retāk (1/1 000 līdz <1/100) Reti (1/10 000 līdz <1/1 000) Ļoti reti (<1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)
Paralēlos placebo kontrolētos nejaušinātos pētījumos iegūtā pieredze par Tasmar lietošanu Parkinsona slimības gadījumā ir parādīta turpmākajā tabulā, kurā ir iekļautas blaknes, kam ir iespējama saistība ar Tasmar lietošanu.
Ar Tasmar lietošanu iespējami saistīto blakņu kopsavilkums, minot to biežumu III fāzes placebo kontrolētos pētījumos:
7
Orgānu sistēmas klase
Infekcijas un infestācijas Psihiskie traucējumi
Sastopamības biežums* Bieži Ļoti bieži
Reti
Nervu sistēmas traucējumi
Ļoti bieži
Reti Bieži
Nelabvēlīgās parādības
Augšējo elpošanas ceļu infekcija Miega traucējumi Intensīvi sapņi Miegainība Apjukums Halucinācijas Impulsu kontroles traucējumi* (paaugstināts libido, hiperseksualitāte, patoloģiska tieksme uz azartspēlēm, nepārvarama iepirkšanās, pārēšanās, kompulsīva ēšana (skatīt 4.4. apakšpunktu) Diskinēzija Distonija Galvassāpes Reibonis Miegainība Ortostatiskas sūdzības Neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma simptomu komplekss (skatīt 4.4. apakšpunktu) Hipokinēzija
Ģībonis
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Ļoti bieži
Slikta dūša
Bieži
Vielmaiņas un uztures traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
Ļoti bieži Bieži Bieži Bieži
Aknu un/ vai žults izvades sistēmas traucējumi Izmeklējumi
Retāk Bieži
Caureja Vemšana Aizcietējums Sausums mutē Sāpes vēderā Dispepsija Anoreksija
Pastiprināta svīšana
Urīna krāsas pārmaiņas
Sāpes krūtīs
Gripai līdzīgi simptomi Aknu bojājumi, retos gadījumos ar letālu iznākumu* (skatīt 4.4. apakšpunktu) Paaugstināts alanīna aminotransferāzes līmenis (ALAT)
*: Blakusparādības, kuru biežumu nevar noteikt pēc klīniskajiem pētījumiem (t.i., kad specifiska blakusparādība netika novērota klīniskā pētījuma laikā, bet par to tika ziņots tikai
8
pēcreģistrācijas ziņojumā) ir apzīmētas ar zvaigznīti (*), un biežuma kategorija tika aprēķināta vadoties pēc ES vadlīnijām.
Paaugstināts alanīna aminotransferāzes līmenis Alanīnaminotransferāzes (ALAT) līmenis, kas vairāk nekā trīs reizes pārsniedza augšējo normas robežu (ANR), tika konstatēts 1% pacientu, kuri lietoja 100 mg Tasmar trīs reizes dienā, kā arī 3% pacientu, kuri lietoja 200 mg trīs reizes dienā. Sievietēm šīs paaugstināšanās iespējamība bija divreiz lielāka. Parasti paaugstināšanās radās 6-12 nedēļu laikā pēc terapijas sākuma, un netika novērotas nekādas klīniskas pazīmes vai simptomi. Apmēram pusē gadījumu transamināzes līmenis spontāni pazeminājās līdz sākotnējiem rādītājiem, lai gan pacienti turpināja Tasmar terapiju. Ja terapija tika pārtraukta, transamināzes līmenis pazeminājās, sasniedzot līmeni pirms terapijas.
Aknu bojājumi Pēc zāļu reģistrācijas tika ziņots par retiem, smagiem aknu šūnu bojājumiem ar letālu iznākumu (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma simptomu komplekss Atsevišķos gadījumos ziņots par pacientiem ar neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma simptomu kompleksu (skatīt 4.4. apakšpunktu) pēc Tasmar devas samazināšanas vai tā lietošanas pārtraukšanas un pēc Tasmar terapijas uzsākšanas, ja tā bija saistīta ar citu vienlaikus lietotu dopamīnerģisku līdzekļu devas būtisku samazināšanu. Turklāt pēc NLS vai smagas diskinēzijas tika novērota rabdomiolīze.
Urīna krāsas pārmaiņas: tolkapons un tā metabolīti ir dzelteni, un tie var izraisīt pacienta urīna krāsas nekaitīgu pastiprināšanos.
Impulsu kontroles traucējumi: Pacientiem, kuri tiek ārstēti ar dopamīna agonistiem un/ vai citiem dopamīnerģiskiem līdzekļiem, tādiem kā Tasmar kombinācijā ar levodopu, var attīstīties patoloģiska tieksme uz azartspēlēm, paaugstināts libido, hiperseksualitāte, kompulsīva naudas tērēšana vai iepirkšanās, pārēšanās un kompulsīva ēšana (skatīt 4.4. apakšpunktu Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā).
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā15, Rīgā, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv
4.9. Pārdozēšana
Ir ziņots par atsevišķiem nejaušas vai tīšas pārdozēšanas gadījumiem, lietojot tolkapona tabletes. Tomēr šo gadījumu klīniskie apstākļi bija tik atšķirīgi, ka izdarīt vispārējus secinājumus no šiem gadījumiem nav iespējams.
Vislielākā cilvēkiem lietotā tolkapona deva bija 800 mg trīs reizes dienā, lietojot gan vienlaikus ar levodopu, gan bez tās gados veciem brīvprātīgajiem vienu nedēļu ilgā pētījumā. Lietojot šādu devu, tolkapona maksimālā koncentrācija plazmā bija vidēji 30 µg/ml (salīdzinot ar 3 un 6 µg/ml, lietojot attiecīgi 100 mg un 200 mg tolkapona trīs reizes dienā). Tika novērota slikta dūša, vemšana un reibonis, it īpaši lietojot vienlaikus ar levodopu.
Pārdozēšanas terapija: ieteicama hospitalizācija. Indicēta vispārēja palīdzība. Ņemot vērā savienojuma fizikālās un ķīmiskās īpašības, ir maz ticams, ka būs efektīva hemodialīze.
9
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: pretparkinsonisma līdzekli, citi dopamīnerģiski līdzekļi, ATĶ kods: NO4BX01.
Darbības mehānisms Tolkapons ir iekšķīgi lietojams aktīvs, selektīvs un atgriezenisks katehol-O-metiltransferāzes (KOMT) inhibitors. Lietojot to vienlaikus ar levodopu un aromātisko aminoskābju dekarboksilāzes inhibitoru (AADC-I), tas nodrošina stabilāku levodopas līmeni plazmā, samazinot levodopas metabolizāciju līdz 3-metoksi-4-hidroksi-L-fenilalanīnam (3-OMD).
Pacientiem, kam ir Parkinsona slimība, augsts 3-OMD līmenis plazmā ir saistīts ar vāju atbildes reakciju uz levodopu. Tolkapons ievērojami samazina 3-OMD veidošanos.
Farmakodinamiskā iedarbība Veseliem brīvprātīgajiem veiktie pētījumi ir pierādījuši, ka tolkapons atgriezeniski kavē cilvēka eritrocītu KOMT aktivitāti pēc zāļu iekšķīgas lietošanas. Šī kavēšana ir cieši saistīta ar tolkapona koncentrāciju plazmā. Lietojot 200 mg tolkapona, maksimālā eritrocītu KOMT aktivitātes kavēšana vidēji pārsniedz 80%. Lietojot 200 mg Tasmar trīs reizes dienā, minimālā eritrocītu KOMT kavēšana ir 30-45%, neattīstoties tolerancei.
Pēc tolkapona lietošanas pārtraukšanas tika novērota eritrocītu KOMT aktivitātes pārejoša paaugstināšanās virs pirmsterapijas līmeņa. Tomēr Parkinsona slimības pacientu pētījums apliecināja, ka pēc terapijas pārtraukšanas nebija būtisku levodopas farmakokinētikas vai pacienta reakcijas uz levodopu pārmaiņu, salīdzinot ar pirmsterapijas līmeni.
Lietojot Tasmar vienlaikus ar levodopu, aptuveni divas reizes palielinās levodopas relatīvā bioloģiskā pieejamība (AUC). Tas ir levodopas klīrensa samazināšanās dēļ, kas izraisa levodopas terminālā eliminācijas pusperioda (t1/2) pagarināšanos. Levodopas vidējā maksimālā koncentrācija plazmā (Cmax) un tās rašanās laiks (tmax) netika ietekmēti. Iedarbība sākas pēc pirmās lietošanas reizes. Veselu brīvprātīgo un Parkinsona slimnieku pētījumi ir pierādījuši, ka maksimālu iedarbību var sasniegt, lietojot 100-200 mg tolkapona. 3-OMD līmenis plazmā samazinājās ievērojami un atbilstoši devai, lietojot tolkaponu vienlaikus ar levodopu/AADC-I (aromātisko aminoskābju dekarboksilāzes inhibitoru) (benserazīdu vai karbidopu).
Tolkapona ietekme uz levodopas farmakokinētiku ir līdzīga visām levodopas/ benserazīda un levodopas/ karbidopas zāļu formām; tā nav atkarīga no levodopas devas, levodopas/AADC-I (benserazīda vai karbidopas) proporcijas un ilgstošas darbības zāļu formu lietošanas.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Dubultakli, placebo kontrolē veikti klīniskie pētījumi ir uzrādījuši būtisku „atslēgšanās” (OFF) laika samazināšanos par aptuveni 20-30% un līdzīgu „ieslēgšanās” (ON) laika palielināšanos, vienlaikus ar kustību traucējumu simptomu smaguma pakāpes samazināšanos pacientiem, kas lieto Tasmar. Pētnieku vispārējais efektivitātes novērtējums arī liecināja par ievērojamu uzlabošanos.
Dubultakls pētījums salīdzināja Tasmar ar entakaponu Parkinsona slimības pacientiem, kuriembija vismaz trīs stundu ilgs „atslēgšanās” (OFF) laiks dienā, lai gan viņi saņēma
10
optimizētu levodopas terapiju. Primārais rezultāts bija pacientu proporcija, kam „ieslēgšanās” (ON) laiks palielinājās par 1 vai vairākām stundām (skatīt 1. tabulu).
1. tab. Dubultaklā pētījuma primārie un sekundārie rezultāti
Primārie rezultāti Pacientu skaits (proporcija), kam ON laiks (atbildes reakcija) bija 1 stunda Sekundārie rezultāti Pacientu skaits (proporcija) ar mērenu vai ievērojamu uzlabošanos
Entakapons N=75 32 (43%)
19 (25%)
Tolkapons e N=75
40 (53%)
p vērtība p=0,191
29 (39%)
p=0,080
95% TI -5,2; 26 -1,4; 28,1
Pacientu skaits (proporcija), kam
bija primāro un sekundāro rezultātu 13 (17%)
24 (32%)
NP
NP
uzlabošanās
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Terapeitiskās devās tolkapona farmakokinētika ir lineāra un nav atkarīga no levodopas/AADC-I (benserazīda vai karbidopas) vienlaikus lietošanas.
Uzsūkšanās: tolkapons ātri uzsūcas; tmax ir aptuveni divas stundas. Lietojot iekšķīgi, absolūtā bioloģiskā pieejamība ir apmēram 65%. Tolkapons neuzkrājas organismā, ja to lieto pa 100 vai 200 mg trīs reizes dienā. Šādās devās Cmax attiecīgi ir aptuveni 3 un 6 µg/ml. Uzturvielas aizkavē un samazina tolkapona absorbciju, bet, lietojot tolkaponu ēšanas laikā, relatīvā bioloģiskā pieejamība tomēr ir 80-90%.
Izkliede: tolkapona izkliedes tilpums (Vss) ir mazs (9 l). Tolkapons plaši neizplatās audos, jo tas izteikti saistās ar plazmas proteīniem (>99,9%). In vitro eksperimenti ir pierādījuši, ka tolkapons galvenokārt saistās ar seruma albumīnu.
Biotransformācija/eliminācija: tolkapons tiek gandrīz pilnīgi metabolizēts pirms izdalīšanās; urīnā konstatē tikai ļoti niecīgu nemainītas vielas daudzumu (0,5% no devas). Tolkapona galvenais metabolisma ceļš ir savienošanās ar tā pasīvo glikuronīdu. Turklāt KOMT metilē savienojumu līdz 3-O-metiltolkaponam un citohromi P450 3A4 un P450 2A6 metabolizē to līdz sākotnējam spirtam (metilgrupas hidroksilēšana), kas pēc tam tiek oksidēts līdz karboksilskābei. Samazināšanās līdz iedomātajam amīnam, tāpat kā sekojošā N-acetilēšana notiek mazākā mērā. Pēc iekšķīgas lietošanas 60% no zāļu sastāvdaļām izdalās urīnā un 40% - ar izkārnījumiem.
Tolkapons ir zema ekstrakcijas līmeņa zāles (ekstrakcijas proporcija = 0,15) ar mērenu sistēmisko klīrensu apmēram 7 l/h. Tolkapona t1/2 ir aptuveni 2 stundas.
Aknu darbības traucējumi: pēc reģistrācijas lietošanas laikā novērotā aknu bojājuma riska dēļ Tasmar ir kontrindicēts pacientiem ar aknu slimību vai aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanos. Pētījums, kurā tika iekļauti pacienti ar pavājinātu aknu darbību, pierādīja, ka vidēji smaga necirotiska aknu slimība neietekmē tolkapona farmakokinētiku. Tomēr vidēji smagas aknu cirozes slimniekiem nesaistītā tolkapona klīrenss samazinājās gandrīz par 50%. Šāda samazināšanās var divkārt palielināt nesaistītu zāļu vidējo koncentrāciju.
11
Nieru darbības traucējumi: pacientiem ar nieru darbības traucējumiem tolkapona farmakokinētika nav pētīta. Tomēr nieru darbības un tolkapona farmakokinētikas saistība ir pētīta, lietojot populācijas farmakokinētiku klīniskajos pētījumos. Vairāk nekā 400 pacientu dati ir apstiprinājuši, ka kreatinīna klīrensa rādītāju lielā diapazonā (30-130 ml/min.) nieru funkcijas neietekmē tolkapona farmakokinētiku. To var izskaidrot tādējādi, ka tikai niecīgs nemainīta tolkapona daudzums izdalījās ar urīnu un galvenais metabolīts - tolkapona glikuronīds - izdalījās gan ar urīnu, gan žulti (izkārnījumiem).
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Preklīniskajos pētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti, genotoksicitāti, iespējamu kancerogenitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam.
Kancerogenitāte, mutagenitāte: 24 mēnešus ilgie kancerogenitātes pētījumi apliecināja, ka 3% un 5% žurku attiecīgi vidēju un lielu devu grupās radās nieru epiteliālie audzēji (adenoma vai vēzis). Tomēr mazu devu grupā netika novērota toksiska ietekme uz nierēm. Kancerogenitātes pētījumā tika novērots palielināts dzemdes adenokarcinomas biežums žurkām, kas saņēma lielu devu. Līdzīgas ar ietekmi uz nierēm saistītas atrades netika konstatētas ne kancerogenitātes pētījumos pelēm, ne suņiem.
Mutagenitāte: vairākos mutagenitātes pētījumos iegūtie dati liecina, ka tolkapons nav genotoksisks.
Toksiskā ietekme uz reproduktivitāti: ir pierādīts, ka, lietojot tolkaponu monoterapijā, tas nav teratogēnisks un neietekmē auglību.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Tabletes kodols: Kalcija hidrogēnfosfāts Mikrokristāliskā celuloze Povidons K30 Nātrija cietes glikolāts Laktoze Talks Magnija stearāts
Apvalks: Hidroksipropilmetilceluloze Talks Dzeltenais dzelzs oksīds (E172) Etilceluloze Titāna dioksīds (E171) Triacetīns Nātrija laurilsulfāts
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
12
5 gadi 6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi. 6.5. Iepakojuma veids un saturs Tasmar ir pieejams PVH/PE/PVDH blisterplāksnītēs (iepakojumi: 30 un 60 apvalkotās tabletes) un dzintara krāsas stikla pudelītēs bez desikanta (iepakojumi:30, 60, 100 un 200 apvalkotās tabletes). Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami. 6.6. Norādījumi par sagatavošanu lietošanai un iznīcināšanu. Nav īpašu atkritumu likvidēšanas prasību.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/044/001-3, 7, 8, 10
9. REĢISTRĀCIJAS /PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 1997. gada 27. augusts Pārreģistrācijas datums: 2004. gada 31. augusts Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2014. gada 21. jūlijs
10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu Aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu/.
13
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Tasmar 200 mg apvalkotās tabletes
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra apvalkotā tablete satur 200 mg tolkapona (tolcapone). Palīgvielas ar zināmu iedarbību: katra tablete satur 15 mg laktozes. Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1 apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Apvalkotā tablete. Apelsīnu dzeltena līdz dzelteni brūna, sešstūraina, abpusēji izliekta apvalkotā tablete. Vienā pusē ir iespiesti uzraksti “TASMAR” un “200”.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Tasmar ir indicēts lietošanai kombinācijā ar levodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu pacientiem ar idiopātisko Parkinsona slimību un kustību traucējumiem, kam ir atbildes reakcija uz levodopas terapiju un kam nav atbildes reakcijas vai kas nepanes citu katehol-Ometiltransferāzes (KOMT) inhibitoru terapiju (skatīt 5.1. apakšpunktu). Potenciāli letāla akūta aknu bojājuma riska dēļ Tasmar nedrīkst uzskatīt par pirmās rindas papildterapiju levodopas/benserazīda vai levodopas/karbidopas terapijai (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu). Tā kā Tasmar jālieto tikai kombinācijā ar levodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu, levodopas zāļu aprakstā iekļautā informācija ir derīga arī tad, ja šīs zāles tiek lietotas vienlaikus ar Tasmar.
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas Pediatriskā populācija Tasmar nav piemērots lietošanai bērniem līdz 18 gadu vecumam, jo nav pietiekamu datu par drošumu un iedarbību. Nav atbilstošas indikācijas lietošanai bērniem un pusaudžiem.
Gados vecākiem pacientiem Nav nepieciešama Tasmar devas pielāgošana gados vecākiem pacientiem.
Pacientiem ar aknu darbības traucējumiem (skatīt 4.3. apakšpunktu) Tasmar ir kontrindicēts pacientiem ar aknu saslimšanām vai paaugstinātu aknu enzīmu līmeni.
Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem (skatīt 5.2. apakšpunktu) Nav nepieciešama Tasmar devas pielāgošana pacientiem ar viegliem vai vidējiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss no 30 ml/ min vai lielāks). Pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss <30 ml/min) ārstējoties jāievēro piesardzība. Nav pieejama informācija par tolcapona toleranci šai populācijai (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Lietošanas veids
14
Tasmar lietošanu nosaka un uzrauga ārsts, kuram ir pieredze progresējošas Parkinsona slimības ārstēšanā.
Tasmar lieto iekšķīgi trīs reizes dienā. Tasmar var lietot kopā ar ēdienu vai bez tā (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Tasmar tabletes ir apvalkotas, un tās ir jānorij veselas, jo tolkaponam ir rūgta garša.
Tasmar var lietot kombinācijā ar visām levodopas / benserazīda un levodopas / karbidopas zāļu formām (skatīt arī 4.5. apakšpunktu).
Tasmar pirmā reizes deva jālieto vienlaikus ar levodopas pirmo reizes devu, un nākamās devas jālieto aptuveni pēc 6 un 12 stundām. Tasmar var lietot ēšanas laikā vai arī neatkarīgi no tās (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Tasmar ieteicamā deva ir 100 mg trīs reizes dienā vienmēr papildus levodopas/benserazīda vai levodopas/karbidopas terapijai. Tikai izņēmuma gadījumos, kad paredzamais klīniskās uzlabošanās pieaugums attaisno aknu reakciju palielināto risku, deva jāpalielina līdz 200 mg trīs reizes dienā (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu). Ja terapijas pirmo triju nedēļu laikā nav novērota būtiska klīniska uzlabošanās (neatkarīgi no lietotās devas), tad Tasmar lietošana jāpārtrauc. Nedrīkst pārsniegt maksimālo terapeitisko devu (200 mg trīs reizes dienā), jo nav pierādījumu par preparāta papildu efektivitāti, lietojot lielākas devas.
Aknu funkcijas jāpārbauda pirms Tasmar terapijas uzsākšanas un jākontrolē ik pa divām nedēļām pirmā terapijas gada laikā, kā arī nākamo 6 mēnešu laikā ik pa 4 nedēļām un pēc tam ik pa 8 nedēļām. Ja deva tiek palielināta līdz 200 mg trīs reizes dienā, tad pirms devas palielināšanas jāveic aknu enzīmu pārbaude un pēc tam aknu enzīmu kontrole jāturpina iepriekš minētajā secībā (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu).
Tasmar terapija jāpārtrauc arī tad, ja ALAT (alanīnaminotransferāzes) un/vai ASAT (aspartātaminotransferāzes) līmenis pārsniedz augšējo normas robežu vai rodas simptomi vai pazīmes, kas liecina par aknu mazspēju (skatīt 4.4 apakšpunktā).
Levodopas pielāgošana Tasmar terapijas laikā Tā kā Tasmar samazina levodopas noārdīšanos organismā, tad Tasmar terapijas sākumposmā levodopas koncentrācijas palielināšanās var izraisīt blakusparādības. Klīniskie pētījumi rāda, ka vairāk nekā 70% pacientu bija nepieciešams samazināt levodopas dienas devu, ja tā bija lielāka nekā 600 mg vai arī ja pacientiem pirms terapijas bija mērena vai smaga diskinēzija.
Levodopas dienas devu samazināja apmēram par vidēji 30% tiem pacientiem, kuriem tas bija nepieciešams. Sākot Tasmar terapiju, visi pacienti jāinformē par simptomiem, kas norāda uz pārāk lielu levodopas devu un jānorāda, ko darīt šādā situācijā.
Levodopas pielāgošana, pārtraucot lietot Tasmar Turpmāk minētie ieteikumi balstās uz farmakoloģiskiem apsvērumiem un nav novērtēti klīniskos pētījumos. Tasmar terapijas pārtraukšanas gadījumā levodopas deva nav jāsamazina blakņu dēļ, kas saistītas ar pārāk lielu levodopas devu. Tomēr, pārtraucot Tasmar terapiju citu iemeslu dēļ, levodopas devu varētu palielināt līdz līmenim, kas ir vienāds vai lielāks kā levodopas deva pirms Tasmar terapijas sākuma, it īpaši, ja levodopas deva ir tikusi ievērojami samazināta Tasmar terapijas sākumposmā. Jebkurā gadījumā pacients ir jāinformē par simptomiem, kas norāda par pārāk mazu levodopas devu un jānorāda, ko darīt šādā gadījumā. Ļoti iespējams, ka levodopas devas pielāgošana ir nepieciešama pirmajās 1-2 dienās pēc Tasmar terapijas pārtraukšanas.
15
4.3. Kontrindikācijas
• Paaugstināta jutība pret tolkaponu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
• Aknu slimība vai paaugstināts aknu enzīmu līmenis. • Smaga diskinēzija. • Neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma (NLS) simptomu komplekss un/vai netraumatiska
rabdomiolīze vai hipertermija anamnēzē. • Feohromocitoma. • Neselektīvu monoaminooksidāzes (MAO) inhibitoru terapija.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Tasmar terapiju drīkst sākt tikai ārsts, kam ir pieredze progresējošas Parkinsona slimības ārstēšanā, lai nodrošinātu pilnīgu riska un ieguvumu novērtēšanu. Tasmar nedrīkst ordinēt, kamēr pacients nav pilnīgi informēts un ar viņu nav apspriests iespējamais risks.
Tasmar terapija jāpārtrauc, ja terapijas pirmo triju nedēļu laikā nav novērota būtiska klīniska uzlabošanās neatkarīgi no devas.
Aknu bojājums Reta, bet potenciāli letāla akūta aknu bojājuma riska dēļ, Tasmar ir indicēts tikai pacientiem ar levodopas jutīgu idiopātisku Parkinsona slimību un motoriem kustību traucējumiem, kuriem ir nepietiekama atbildes reakcija vai kuri ir nejutīgi pret citiem KOMT inhibitoriem. Periodiskas aknu enzīmu pārbaudes nedos iespēju iepriekš paredzēt zibensveida hepatīta rašanās iespēju. Tomēr parasti tiek uzskatīts, ka medikamentu izraisīta aknu bojājuma agrīna atklāšana un aizdomīgā medikamenta lietošanas nekavējoša pārtraukšana palielina izveseļošanās varbūtību. Visbiežāk aknu bojājums rodas vienu līdz sešus mēnešus pēc Tasmar terapijas uzsākšanas. Turklāt retos gadījumos ziņots par vēlīnu hepatītu aptuveni 18 mēnešus pēc ārstēšanas. Jāatzīmē, ka sievietēm aknu bojājuma risks var būt lielāks (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Pirms terapijas uzsākšanas: ja aknu funkciju pārbaudes rezultāti liecina par patoloģiskām pārmaiņām vai ir aknu funkciju traucējumu pazīmes, tad nedrīkst ordinēt Tasmar. Ja tomēr Tasmar tiek izrakstīts, tad pacients jāinformē par pazīmēm un simptomiem, kas liecina par aknu bojājumu, un par nepieciešamību nekavējoties sazināties ar ārstu.
Terapijas laikā: terapijas pirmā gada laikā ik pa 2 nedēļām jākontrolē aknu funkcijas, kā arī nākamo 6 mēnešu laikā ik pa 4 nedēļām un pēc tam ik pa 8 nedēļām. Ja deva tiek palielināta līdz 200 mg trīs reizes dienā, pirms devas palielināšanas jāveic aknu enzīmu pārbaude un pēc tam aknu enzīmu kontrole jāturpina iepriekš minētajā secībā. Nekavējoties jāpārtrauc terapija, ja ALAT un/vai ASAT līmenis pārsniedz augšējo normas robežu vai ja simptomi vai pazīmes liecina par aknu mazspējas rašanos (pastāvīga slikta dūša, nogurums, miegainība, anoreksija, dzelte, tumšs urīns, nieze un jutīgums labā augšējā kvadrantā).
Ja terapija tiek pārtraukta: pacientiem, kam ir vērojams akūts aknu bojājums Tasmar lietošanas laikā un kas pārtrauc zāļu lietošanu, var būt palielināts aknu bojājuma risks, ja Tasmar terapija tiek atsākta. Tādēļ šādiem pacientiem parasti nav ieteicams atsākt Tasmar terapiju.
Neiroleptiskais ļaundabīgais sindroms (NLS) Parkinsona slimības gadījumā NLS pārsvarā rodas, pārtraucot dopamīnerģisku līdzekļu lietošanu. Tādēļ, ja simptomi parādās, pārtraucot Tasmar lietošanu, tad ārstam jāapsver levodopas devas palielināšanas iespējas (skatīt 4.2 apakšpunktu ).
Atsevišķos gadījumos Tasmar terapija ir tikusi saistīta ar NLS rašanos. Simptomi parasti ir radušies Tasmar terapijas laikā vai īsi pēc Tasmar lietošanas pārtraukšanas. NLS raksturo motoriski simptomi
16
(rigiditāte, mioklonuss un trīce), psihiskā stāvokļa pārmaiņas (uzbudinājums, apjukums, stupors un koma), paaugstināta ķermeņa temperatūra, autonomā disfunkcija (mainīgs asinsspiediens, tahikardija) un paaugstināts kreatīnfosfokināzes (KFK) līmenis serumā, kas var būt miolīzes sekas. NLS diagnoze jāapsver pat tad, ja netiek konstatēti visi iepriekš minētie simptomi. Šādas diagnozes gadījumā Tasmar lietošana nekavējoties jāpārtrauc un pacients rūpīgi jānovēro.
Pirms terapijas uzsākšanas: lai mazinātu NLS risku, pacientiem, kuriem ir smaga diskinēzija vai anamnēzē ir NLS, tostarp rabdomiolīze vai hipertermija, Tasmar nedrīkst ordinēt (skatīt 4.3. apakšpunktu). Pacientiem, kuri lieto vairākas zāles, kas iedarbojas uz dažādiem centrālās nervu sistēmas (CNS) traktiem (piemēram, antidepresanti, neiroleptiski līdzekļi, antiholīnerģiski līdzekļi), ir lielāks NLS rašanās risks.
Impulsu kontroles traucējumi: Pacientiem regulāri jāuzrauga impulsu kontroles traucējumu attīstība. Pacienti un aprūpētāji jāinformē,ka pacientiem, kuri tiek ārstēti ar dopamīna agonistiem un/ vai citiem dopamīnerģiskiem līdzekļiem, tādiem kā Tasmar kombinācijā ar levodopu,var attīstīties impulsu kontroles traucējumu uzvedības simptomi, ieskaitot patoloģisku tieksmi uz azartspēlēm, paaugtinātu libido, hiperseksualitāti, kompulsīvu naudas tērēšanu vai iepirkšanos, pārēšanos un kompulsīvu ēšanu.
Diskinēzija, slikta dūša un citas ar levodopas lietošanu saistītas blaknes: pacientiem var palielināties ar levodopas lietošanu saistītās blaknes. Samazinot levodopas devu (skatīt 4.2. apakšpunktu), bieži vien mazinās arī blaknes.
Caureja: klīniskos pētījumos caureja attīstījās 16% un 18% pacientu, kuri lietoja attiecīgi 100 mg un 200 mg Tasmar trīs reizes dienā, salīdzinot ar 8% pacientu, kuri lietoja placebo. Caureja, kas bija saistīta ar Tasmar lietošanu, parasti sākās 2-4 mēnešus pēc terapijas sākuma. Caurejas dēļ 5% un 6% pacientu, kuri lietoja attiecīgi 100 mg un 200 mg Tasmar trīs reizes dienā, pārtrauca terapiju, salīdzinot ar 1% pacientu, kuri lietoja placebo.
Benserazīda mijiedarbība: lielu devu benserazīda un tolkapona mijiedarbības dēļ, kas izraisīja benserazīda līmeņa paaugstināšanos, ārstam jāpievērš uzmanība blakusparādībām, kuru rašanās ir saistīta ar devas lielumu, kamēr nav iegūta lielāka pieredze (skatīt4.5. apakšpunktu).
MAO inhibitori: Tasmar nedrīkst lietot vienlaikus ar neselektīvajiem monoamīnoksidāzes (MAO) inhibitoriem (piemēram, fenelzīnu un tranilcipromīnu). MAO-A un MAO-B inhibitoru kombinācija ir ekvivalenta neselektīvai MAO inhibīcijai, tādēļ šīs abas zāles nedrīkst lietot vienlaikus ar Tasmar un levodopas preparātiem (skatīt arī 4.5. apakšpunktu). Nedrīkst pārsniegt selektīvo MAO-B inhibitoru ieteicamo devu (piemēram, 10 mg selegilīna dienā), ja tie tiek lietoti vienlaikus ar Tasmar.
Varfarīns: tā kā klīniskā informācija par varfarīna un tolkapona kombināciju ir ierobežota, tad šo zāļu vienlaicīgas lietošanas gadījumā nepieciešams kontrolēt koagulācijas rādītājus.
Īpašas pacientu grupas: pacientus ar smagiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss ≤ 30 ml/min.) jāārstē piesardzīgi. Nav informācijas par tolkapona panesamību šādos gadījumos (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Laktozes nepanesība: Tasmar satur laktozi. Pacienti ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību, Lapp laktāzes deficītu vai glikozes-galaktozes malabsorbciju, nedrīkst lietot šīs zāles .
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Tasmar, būdams KOMT inhibitors, palielina vienlaikus lietotas levodopas bioloģisko pieejamību. Dopamīnerģiskās stimulācijas konsekventa palielināšanās var izraisīt
17
dopamīnerģiskas blakusparādības, kas novērotas pēc KOMT inhibitoru terapijas. Visbiežākās no tām ir diskinēzijas pastiprināšanās, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, ģībonis, ortostatiski traucējumi, aizcietējums, miega traucējumi, miegainība, halucinācijas.
Levodopas lietošana ir saistīta ar miegainību un pēkšņa miega epizodēm. Ļoti reti ir ziņots par pēkšņa miega rašanos ikdienas aktivitāšu laikā, dažos gadījumos neapzinātu vai bez brīdinošiem simptomiem. Pacienti jāinformē par to, un jāiesaka ievērot piesardzību, vadot transportlīdzekli vai apkalpojot mehānismus levodopas terapijas laikā. Pacientiem, kuriem bijusi miegainība un/vai pēkšņa miega rašanās, jāatturas no transportlīdzekļa vadīšanas vai mehānismu apkalpošanas (skatīt 4.7. apakšpunktu). Turklāt jāapsver levodopas devas samazināšana vai terapijas pārtraukšana.
Kateholi un citas zāles, ko metabolizē katehol-O-metiltransferāze (KOMT): tolkapons var ietekmēt zāļu, ko metabolizē KOMT, farmakokinētiku. Netika novērota ietekme uz KOMT substrāta karbidopas farmakokinētiku. Tika novērota mijiedarbība ar benserazīdu, kas var paaugstināt benserazīda un tā aktīvo metabolītu līmeni. Šīs ietekmes apmērs bija atkarīgs no benserazīda devas. Pēc tolkapona un 25 mg benserazīda/levodopas vienlaikus lietošanas benserazīda līmenis plazmā iekļāvās tādās pat robežās, kā lietojot levodopu/benserazīdu vienu pašu. Taču pēc tolkapona un 50 mg benserazīda/levodopas lietošanas benserazīda koncentrācija plazmā var paaugstināties, salīdzinot ar līmeni, kāds parasti novērots, lietojot levodopu/benserazīdu vienu pašu. Tolkapona iedarbība uz citu zāļu, ko metabolizē KOMT, piemēram, α-metildopas, dobutamīna, apomorfīna, adrenalīna un izoprenalīna, farmakokinētiku nav novērtēta. Ārstam jāvēro blakusparādības, kuras izraisa šo zāļu šķietami paaugstinātais līmenis plazmā, ja tās tiek lietotas vienlaikus ar Tasmar.
Tolkapona ietekme uz citu zāļu metabolismu: tā kā in vitro tolkapons saistās ar citohromu CYP2C9, tas var kavēt to zāļu iedarbību, kuru klīrensu nosaka šis metabolisma veids, piemēram, tolbutamīda un varfarīna. Mijiedarbības pētījumā tolkapons nemainīja tolbutamīda farmakokinētiku. Tādēļ klīniski būtiska mijiedarbība, kurā būtu iesaistīts citohroms CYP2C9, nav ticama.
Tā kā ir maz klīniskās informācijas par varfarīna un tolkapona kombinēšanu, tad šo zāļu vienlaikus lietošanas gadījumā jākontrolē koagulācijas rādītāji.
Zāles, kas paaugstina kateholamīnu līmeni: tā kā tolkapons kavē kateholamīnu metabolismu, tad teorētiski ir iespējama mijiedarbība ar citām zālēm, kas ietekmē kateholamīnu līmeni.
Lietojot Tasmar vienlaikus ar levodopu/karbidopu un dezipramīnu, netika novērotas būtiskas asinsspiediena, pulsa un dezipramīna koncentrācijas plazmā pārmaiņas. Kopumā blakusparādību biežums nedaudz palielinājās. Šīs blakusparādības bija prognozējamas, balstoties uz jau zināmajām blakusparādībām, ko var izraisīt katra no šīm trim zālēm. Tādēļ jāievēro piesardzība, ja Parkinsona slimības gadījumā Tasmar un levodopas terapijas laikā lieto spēcīgus noradrenalīna uzņemšanas inhibitorus kā dezipramīnu, maprotilīnu vai venlafaksīnu.
Klīniskie pētījumi rāda, ka, lietojot Tasmar/levodopas preparātus, ir novērots līdzīgs blakusparādību profils neatkarīgi no tā, vai tos lieto vai nelieto vienlaikus ar selegilīnu (MAO-B inhibitoru).
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība Nav pietiekamu datu par tolkapona lietošanu grūtniecēm. Tādēļ grūtniecības laikā Tasmar drīkst lietot tikai tad, ja iespējamais guvums attaisno iespējamo risku auglim.
18
Barošana ar krūti Pētījumos ar dzīvniekiem tolkapons nokļuva mātes pienā.
Tolkapona lietošanas drošība zīdaiņiem nav zināma, tādēļ Tasmar terapijas laikā barošana ar krūti jāpārtrauc.
Fertilitāte Žurkām un trušiem pēc tolkapona lietošanas tika novērota embriofetāla toksicitāte (skatīt 5.3. apakšpunktu). Potenciālais risks cilvēkiem nav zināms.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Nav veikti pētījumi, lai novērtētu Tasmar ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
Klīniski pētījumi neliecina, ka Tasmar nelabvēlīgi ietekmē pacienta spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr pacientus jābrīdina, ka spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus varētu mazināt Parkinsona slimības simptomi.
Tasmar, būdams KOMT inhibitors, palielina vienlaikus lietotas levodopas bioloģisko pieejamību. Dopamīnerģiskās stimulācijas konsekventa palielināšanās var izraisīt dopamīnerģiskas blaknes, kas novērotas pēc KOMT inhibitoru terapijas. Pacientiem, kas tiek ārstēti ar levodopu un kam ir miegainība un/vai pēkšņa miega epizodes, jāzina, ka viņiem jāatturas no transportlīdzekļa vadīšanas vai iesaistīšanās aktivitātēs, kur pavājināta modrība var radīt nopietna ievainojuma vai nāves risku viņiem pašiem vai citiem (piemēram, apkalpojot mehānismus), kamēr šādas atkārtotas epizodes vai miegainība nav izzudušas (skatīt 4.4. apakšpunktu).
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Visbiežāk novērotās blakusparādības, kas saistītas ar Tasmar lietošanu un rodas biežāk nekā ar placebo ārstētiem pacientiem, ir minētas turpmākajā tabulā. Tomēr ir zināms, ka Tasmar, būdams KOMT inhibitors, palielina vienlaikus lietotas levodopas bioloģisko pieejamību. Sekojoša dopamīnerģiskās stimulācijas pastiprināšanās var izraisīt dopamīnerģiskas blakusparādības, kas novērotas pēc KOMT inhibitoru terapijas. Visbiežākās no tām ir diskinēzijas pastiprināšanās, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, ģībonis, ortostatiski traucējumi, aizcietējums, miega traucējumi, miegainība, halucinācijas.
Klīnisko pētījumu dati liecina, ka caureja bija vienīgā blakusparādība, kas lika pārtraukt Tasmar terapiju (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Ļoti bieži (1/10) Bieži (1/100 līdz <1/10) Retāk (1/1 000 līdz <1/100) Reti (1/10 000 līdz <1/1 000) Ļoti reti (<1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)
Paralēlos placebo kontrolētos nejaušinātos pētījumos iegūtā pieredze par Tasmar lietošanu Parkinsona slimības gadījumā ir parādīta turpmākajā tabulā, kurā ir iekļautas blaknes, kam ir iespējama saistība ar Tasmar lietošanu.
Ar Tasmar lietošanu iespējami saistīto blakņu kopsavilkums, minot to biežumu III fāzes placebo kontrolētos pētījumos:
19
Orgānu sistēmas klase Infekcijas un infestācijas Psihiskie traucējumi
Sastopamības biežums* Bieži Ļoti bieži
Nelabvēlīgās parādības Augšējo elpošanas ceļu infekcija Miega traucējumi Intensīvi sapņi
Reti
Nervu sistēmas traucējumi
Ļoti bieži
Reti Bieži
Apjukums Halucinācijas Impulsu kontroles traucējumi* (paaugstināts libido, hiperseksualitāte, patoloģiska tieksme uz azartspēlēm, nepārvarama iepirkšanās, pārmērīga pārēšanās, kompulsīva ēšana (skatīt 4.4. apakšpunktu) Diskinēzija Distonija Galvassāpes Reibonis Miegainība Ortostatiskas sūdzības Neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma simptomu komplekss (skatīt 4.4. apakšpunktu) Hipokinēzija
Ģībonis
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Ļoti bieži
Slikta dūša
Bieži
Vielmaiņas un uztures traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
Ļoti bieži
Bieži Bieži
Bieži
Aknu un/ vai žults izvades sistēmas traucējumi
Retāk
Izmeklējumi
Bieži
Caureja Vemšana Aizcietējums Sausums mutē Sāpes vēderā Dispepsija Anoreksija
Pastiprināta svīšana Urīna krāsas pārmaiņas
Sāpes krūtīs
Gripai līdzīgi simptomi Aknu bojājumi, retos gadījumos ar fatālu iznākumu* (skatīt 4.4. apakšpunktu) Paaugstināts alanīna aminotransferāzes līmenis (ALAT)
*: Blakusparādības, kuru biežumu nevar noteikt pēc klīniskajiem pētījumiem (t.i., kad specifiska blakusparādība netika novērota klīniskā pētījuma laikā, bet par to tika ziņots tikai
20
pēcreģistrācijas ziņojumā) ir apzīmētas ar zvaigznīti (*), un biežuma kategorija tika aprēķināta vadoties pēc ES vadlīnijām.
Paaugstināts alanīna aminotransferāzes līmenis Alanīnaminotransferāzes (ALAT) līmenis, kas vairāk nekā trīs reizes pārsniedza augšējo normas robežu (ANR), tika konstatēts 1% pacientu, kuri lietoja 100 mg Tasmar trīs reizes dienā, kā arī 3% pacientu, kuri lietoja 200 mg trīs reizes dienā. Sievietēm šīs paaugstināšanās iespējamība bija divreiz lielāka. Parasti paaugstināšanās radās 6-12 nedēļu laikā pēc terapijas sākuma, un netika novērotas nekādas klīniskas pazīmes vai simptomi. Apmēram pusē gadījumu transamināzes līmenis spontāni pazeminājās līdz sākotnējiem rādītājiem, lai gan pacienti turpināja Tasmar terapiju. Ja terapija tika pārtraukta, transamināzes līmenis pazeminājās, sasniedzot līmeni pirms terapijas.
Aknu bojājumi Pēc zāļu reģistrācijas tika ziņots par retiem, smagiem aknu šūnu bojājumiem ar letālu iznākumu (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma simptomu komplekss Atsevišķos gadījumos ziņots par pacientiem ar neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma simptomu kompleksu (skatīt 4.4. apakšpunktu) pēc Tasmar devas samazināšanas vai tā lietošanas pārtraukšanas un pēc Tasmar terapijas uzsākšanas, ja tā bija saistīta ar citu vienlaikus lietotu dopamīnerģisku līdzekļu devas būtisku samazināšanu. Turklāt pēc NLS vai smagas diskinēzijas tika novērota rabdomiolīze.
Urīna krāsas pārmaiņas: tolkapons un tā metabolīti ir dzelteni, un tie var izraisīt pacienta urīna krāsas nekaitīgu pastiprināšanos.
Impulsu kontroles traucējumi: Pacientiem, kuri tiek ārstēti ar dopamīna agonistiem un/ vai citiem dopamīnerģiskiem līdzekļiem, tādiem kā Tasmar kombinācijā ar levodopu, var attīstīties patoloģiska tieksme uz azartspēlēm, paaugstināts libido, hiperseksualitāte, kompulsīva naudas tērēšana vai iepirkšanās, pārēšanās un kompulsīva ēšana (skatīt 4.4. apakšpunktu Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā).
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv
4.9. Pārdozēšana
Ir ziņots par atsevišķiem nejaušas vai tīšas pārdozēšanas gadījumiem, lietojot tolkapona tabletes. Tomēr šo gadījumu klīniskie apstākļi bija tik atšķirīgi, ka izdarīt vispārējus secinājumus no šiem gadījumiem nav iespējams.
Vislielākā cilvēkiem lietotā tolkapona deva bija 800 mg trīs reizes dienā, lietojot gan vienlaikus ar levodopu, gan bez tās gados veciem brīvprātīgajiem vienu nedēļu ilgā pētījumā. Lietojot šādu devu, tolkapona maksimālā koncentrācija plazmā bija vidēji 30 µg/ml (salīdzinot ar 3 un 6 µg/ml, lietojot attiecīgi 100 mg un 200 mg tolkapona trīs reizes dienā). Tika novērota slikta dūša, vemšana un reibonis, it īpaši lietojot vienlaikus ar levodopu.
21
Pārdozēšanas terapija: ieteicama hospitalizācija. Indicēta vispārēja palīdzība. Ņemot vērā savienojuma fizikālās un ķīmiskās īpašības, ir maz ticams, ka būs efektīva hemodialīze.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: pretparkinsonisma līdzekli, citi dopamīnerģiski līdzekļi, ATĶ kods: NO4BX01.
Darbības mehānisms Tolkapons ir iekšķīgi lietojams aktīvs, selektīvs un atgriezenisks katehol-O-metiltransferāzes (KOMT) inhibitors. Lietojot to vienlaikus ar levodopu un aromātisko aminoskābju dekarboksilāzes inhibitoru (AADC-I), tas nodrošina stabilāku levodopas līmeni plazmā, samazinot levodopas metabolizāciju līdz 3-metoksi-4-hidroksi-L-fenilalanīnam (3-OMD).
Pacientiem, kam ir Parkinsona slimība, augsts 3-OMD līmenis plazmā ir saistīts ar vāju atbildes reakciju uz levodopu. Tolkapons ievērojami samazina 3-OMD veidošanos.
Farmakodinamiskā iedarbība Veseliem brīvprātīgajiem veiktie pētījumi ir pierādījuši, ka tolkapons atgriezeniski kavē cilvēka eritrocītu KOMT aktivitāti pēc zāļu iekšķīgas lietošanas. Šī kavēšana ir cieši saistīta ar tolkapona koncentrāciju plazmā. Lietojot 200 mg tolkapona, maksimālā eritrocītu KOMT aktivitātes kavēšana vidēji pārsniedz 80%. Lietojot 200 mg Tasmar trīs reizes dienā, minimālā eritrocītu KOMT kavēšana ir 30-45%, neattīstoties tolerancei.
Pēc tolkapona lietošanas pārtraukšanas tika novērota eritrocītu KOMT aktivitātes pārejoša paaugstināšanās virs pirmsterapijas līmeņa. Tomēr Parkinsona slimības pacientu pētījums apliecināja, ka pēc terapijas pārtraukšanas nebija būtisku levodopas farmakokinētikas vai pacienta reakcijas uz levodopu pārmaiņu, salīdzinot ar pirmsterapijas līmeni.
Lietojot Tasmar vienlaikus ar levodopu, aptuveni divas reizes palielinās levodopas relatīvā bioloģiskā pieejamība (AUC). Tas ir levodopas klīrensa samazināšanās dēļ, kas izraisa levodopas terminālā eliminācijas pusperioda (t1/2) pagarināšanos. Levodopas vidējā maksimālā koncentrācija plazmā (Cmax) un tās rašanās laiks (tmax) netika ietekmēti. Iedarbība sākas pēc pirmās lietošanas reizes. Veselu brīvprātīgo un Parkinsona slimnieku pētījumi ir pierādījuši, ka maksimālu iedarbību var sasniegt, lietojot 100-200 mg tolkapona. 3-OMD līmenis plazmā samazinājās ievērojami un atbilstoši devai, lietojot tolkaponu vienlaikus ar levodopu/AADC-I (aromātisko aminoskābju dekarboksilāzes inhibitoru) (benserazīdu vai karbidopu).
Tolkapona ietekme uz levodopas farmakokinētiku ir līdzīga visām levodopas/ benserazīda un levodopas/ karbidopas zāļu formām; tā nav atkarīga no levodopas devas, levodopas/AADC-I (benserazīda vai karbidopas) proporcijas un ilgstošas darbības zāļu formu lietošanas.
Klīniskā efektivitāte un drošums Dubultakli, placebo kontrolē veikti klīniskie pētījumi ir uzrādījuši būtisku „atslēgšanās” (OFF) laika samazināšanos par aptuveni 20-30% un līdzīgu „ieslēgšanās” (ON) laika palielināšanos, vienlaikus ar kustību traucējumu simptomu smaguma pakāpes samazināšanos pacientiem, kas lieto Tasmar. Pētnieku vispārējais efektivitātes novērtējums arī liecināja par ievērojamu uzlabošanos.
Dubultakls pētījums salīdzināja Tasmar ar entakaponu Parkinsona slimības pacientiem, kuriem bija vismaz trīs stundu ilgs „atslēgšanās” (OFF) laiks dienā, lai gan viņi saņēma
22
optimizētu levodopas terapiju. Primārais rezultāts bija pacientu proporcija, kam „ieslēgšanās” (ON) laiks palielinājās par 1 vai vairākām stundām (skatīt 1. tabulu).
1. tab. Dubultaklā pētījuma primārie un sekundārie rezultāti
Primārie rezultāti Pacientu skaits (proporcija), kam ON laiks (atbildes reakcija) bija 1 stunda Sekundārie rezultāti Pacientu skaits (proporcija) ar mērenu vai ievērojamu uzlabošanos Pacientu skaits (proporcija), kam bija primāro un sekundāro rezultātu uzlabošanās
Entakapons N=75 32 (43%)
19 (25%)
13 (17%)
Tolkapons e N=75
40 (53%)
p vērtība p=0,191
29 (39%)
p=0,080
24 (32%)
NP
95% TI -5,2; 26
-1,4; 28,1 NP
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Terapeitiskās devās tolkapona farmakokinētika ir lineāra un nav atkarīga no levodopas/AADC-I (benserazīda vai karbidopas) vienlaikus lietošanas.
Uzsūkšanās: tolkapons ātri uzsūcas; tmax ir aptuveni divas stundas. Lietojot iekšķīgi, absolūtā bioloģiskā pieejamība ir apmēram 65%. Tolkapons neuzkrājas organismā, ja to lieto pa 100 vai 200 mg trīs reizes dienā. Šādās devās Cmax attiecīgi ir aptuveni 3 un 6 µg/ml. Uzturvielas aizkavē un samazina tolkapona absorbciju, bet, lietojot tolkaponu ēšanas laikā, relatīvā bioloģiskā pieejamība tomēr ir 80-90%.
Izkliede: tolkapona izkliedes tilpums (Vss) ir mazs (9 l). Tolkapons plaši neizplatās audos, jo tas izteikti saistās ar plazmas proteīniem (>99,9%). In vitro eksperimenti ir pierādījuši, ka tolkapons galvenokārt saistās ar seruma albumīnu.
Biotransformācija/ eliminācija: tolkapons tiek gandrīz pilnīgi metabolizēts pirms izdalīšanās; urīnā konstatē tikai ļoti niecīgu nemainītas vielas daudzumu (0,5% no devas). Tolkapona galvenais metabolisma ceļš ir savienošanās ar tā pasīvo glikuronīdu. Turklāt KOMT metilē savienojumu līdz 3-O-metiltolkaponam un citohromi P450 3A4 un P450 2A6 metabolizē to līdz sākotnējam spirtam (metilgrupas hidroksilēšana), kas pēc tam tiek oksidēts līdz karboksilskābei. Samazināšanās līdz iedomātajam amīnam, tāpat kā sekojošā N-acetilēšana notiek mazākā mērā. Pēc iekšķīgas lietošanas 60% no zāļu sastāvdaļām izdalās urīnā un 40% - ar izkārnījumiem.
Tolkapons ir zema ekstrakcijas līmeņa zāles (ekstrakcijas proporcija = 0,15) ar mērenu sistēmisko klīrensu apmēram 7 l/h. Tolkapona t1/2 ir aptuveni 2 stundas.
Aknu darbības traucējumi: pēcreģistrācijas lietošanas laikā novērotā aknu bojājuma riska dēļ Tasmar ir kontrindicēts pacientiem ar aknu slimību vai aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanos. Pētījums, kurā tika iekļauti pacienti ar pavājinātu aknu darbību, pierādīja, ka vidēji smaga necirotiska aknu slimība neietekmē tolkapona farmakokinētiku. Tomēr vidēji smagas aknu cirozes slimniekiem nesaistītā tolkapona klīrenss samazinājās gandrīz par 50%. Šāda samazināšanās var divkārt palielināt nesaistītu zāļu vidējo koncentrāciju.
23
Nieru darbības traucējumi: pacientiem ar nieru darbības traucējumiem tolkapona farmakokinētika nav pētīta. Tomēr nieru darbības un tolkapona farmakokinētikas saistība ir pētīta, lietojot populācijas farmakokinētiku klīniskajos pētījumos. Vairāk nekā 400 pacientu dati ir apstiprinājuši, ka kreatinīna klīrensa rādītāju lielā diapazonā (30-130 ml/min.) nieru funkcijas neietekmē tolkapona farmakokinētiku. To var izskaidrot tādējādi, ka tikai niecīgs nemainīta tolkapona daudzums izdalījās ar urīnu un galvenais metabolīts - tolkapona glikuronīds - izdalījās gan ar urīnu, gan žulti (izkārnījumiem).
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Preklīniskajos pētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti, genotoksicitāti, iespējamu kancerogenitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam.
Kancerogenitāte, mutagenitāte: 24 mēnešus ilgie kancerogenitātes pētījumi apliecināja, ka 3% un 5% žurku attiecīgi vidēju un lielu devu grupās radās nieru epiteliālie audzēji (adenoma vai vēzis). Tomēr mazu devu grupā netika novērota toksiska ietekme uz nierēm. Kancerogenitātes pētījumā tika novērots palielināts dzemdes adenokarcinomas biežums žurkām, kas saņēma lielu devu. Līdzīgas ar ietekmi uz nierēm saistītas atrades netika konstatētas ne kancerogenitātes pētījumos pelēm, ne suņiem.
Mutagenitāte: vairākos mutagenitātes pētījumos iegūtie dati liecina, ka tolkapons nav genotoksisks.
Toksiskā ietekme uz reproduktivitāti: ir pierādīts, ka, lietojot tolkaponu monoterapijā, tas nav teratogēnisks un neietekmē auglību.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Tabletes kodols: Kalcija hidrogēnfosfāts Mikrokristāliskā celuloze Povidons K30 Nātrija cietes glikolāts Laktoze Talks Magnija stearāts
Apvalks: Hidroksipropilmetilceluloze Talks Dzeltenais dzelzs oksīds (E172) Etilceluloze Titāna dioksīds (E171) Triacetīns Nātrija laurilsulfāts
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
24
5 gadi 6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi. 6.5. Iepakojuma veids un saturs Tasmar ir pieejams PVH/PE/PVDH blisterplāksnītēs (iepakojumi: 30 un 60 apvalkotās tabletes) un dzintara krāsas stikla pudelītēs bez desikanta (iepakojumi:100 apvalkotās tabletes). Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami. 6.6. Norādījumi par sagatavošanu lietošanai un iznīcināšanu. Nav īpašu atkritumu likvidēšanas prasību.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/044/004-6
9. REĢISTRĀCIJAS /PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 1997. gada 27. augusts Pārreģistrācijas datums: 2004. gada 31. augusts Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2014. gada 21. jūlijs
10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu Aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu/.
25
PIELIKUMS II A. RAŽOTĀJS(-I), KURŠ(-I) ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN
EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU.
26
A. RAŽOTĀJS(-I), KURŠ(-I) ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese ICN Polfa Rzeszów S.A. ul. Przemysłowa 2 35-959 Rzeszów Polija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (Skatīt Pielikumu I: Zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
• Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu periodiski atjaunojamie drošuma ziņojumi atbilstoši Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstam (EURD sarakstam), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c 7. punktu un publicēts Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
NOSACĪJUMI UN IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ŠO ZĀĻU LIETOŠANU
Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.1 modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP.
Papildināts RMP jāiesniedz: pēc Eiropas Zāļu aģentūras pierprasījuma ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad seņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
• NOSACĪJUMI UN IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ŠO ZĀĻU LIETOŠANU
Nav piemērojama.
27
PIELIKUMS III MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
28
A. MARĶĒJUMA TEKSTS
29
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA Ārējais iepakojums un pudelītes etiķete, 30, 60, 100, 200 apvalkotās tabletes 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tasmar 100 mg apvalkotās tabletes Tolcapone
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra apvalkotā tablete satur 100 mg tolkapona.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur arī laktozi. Sīkākai informācijai skatīt lietošanas instrukciju.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 30 apvalkotās tabletes 60 apvalkotās tabletes 100 apvalkotās tabletes 200 apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai Tabletes jānorij veselas. Nelauziet un nesasmalciniet tabletes. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
30
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/044/007 30 tabletes EU/1/97/044/008 60 tabletes EU/1/97/044/003 100 tabletes EU/1/97/044/0010 200 tabletes
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Tasmar 100 mg (tikai pudelītes ārējam iepakojumam)
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
31
32
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Blistera ārējais iepakojums, 30 un 60 apvalkotās tabletes 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tasmar 100 mg apvalkotās tabletes Tolcapone
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra apvalkotā tablete satur 100 mg tolkapona.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur arī laktozi. Sīkākai informācijai skatīt lietošanas instrukciju.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 30 apvalkotās tabletes 60 apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEID(I) Iekšķīgai lietošanai Tabletes jānorij veselas. Nelauziet un nesasmalciniet tabletes. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
33
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/044/001 30 tabletes EU/1/97/044/002 60 tabletes
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Tasmar 100 mg (tikai ārējam iepakojumam)
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
34
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA , KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tasmar 100 mg apvalkotās tabletes Tolcapone 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Meda AB 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
35
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Ārējais iepakojums un pudelītes etiķete, 100 apvalkotās tabletes 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tasmar 200 mg apvalkotās tabletes Tolcapone
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra apvalkotā tablete satur 200 mg tolkapona.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur arī laktozi. Sīkākai informācijai skatīt lietošanas instrukciju.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 100 apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Iekšķīgai lietošanai Tabletes jānorij veselas. Nelauziet un nesasmalciniet tabletes. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
36
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/044/006 100 tabletes
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Tasmar 200 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
37
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA Ārējais iepakojums un blistera iepakojums, 30 un 60 apvalkotās tabletes 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tasmar 200 mg apvalkotās tabletes Tolcapone
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra apvalkotā tablete satur 200 mg tolkapona.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur arī laktozi. Sīkākai informācijai skatīt lietošanas instrukciju.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 30 apvalkotās tabletes 60 apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai Tabletes jānorij veselas. Nelauziet un nesasmalciniet tabletes. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEPIEEJAMĀ UN NEREDZAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
38
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/044/004 30 tabletes EU/1/97/044/005 60 tabletes
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Tasmar 200 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
39
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tasmar 200 mg apvalkotās tabletes Tolcapone 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Meda AB 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
40
B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
41
Lietošanas instrukcija: informācija zāļu lietotājam
Tasmar 100 mg apvalkotās tabletes Tolcapone
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas vēl jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tieši Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad,
ja šiem cilvēkiem ir līdzīgi simptomi. - Ja Jūs novērojat jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas
attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas šajā instrukcijā nav minētas. Skatīt 4. punktu
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Tasmar un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Tasmar lietošanas 3. Kā lietot Tasmar 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Tasmar 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Tasmar un kādam nolūkam to lieto
Lai ārstētu Parkinsona slimību, Tasmar lieto kopā ar zālēm levodopu ( kā evodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu). Tasmar lieto, kad pārējie alternatīvie preparāti nevar stabilizēt Jūsu veselības stāvokli Parkinsona slimības gadījumā.
Lai ārstētu Jūsu Parkinsona slimību, Jūs jau lietojat levodopu. Jūsu organisma dabiskais proteīns (enzīms) katehol-O-metiltransferāze (KOMT) noārda levodopas preparātu. Tasmar bloķē šo enzīmu un palēnina levodopas noārdīšanos. Tātad, lietojot Tasmar vienlaikus ar levodopu (kā levodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu), Jums mazināsies Parkinsona slimības simptomi.
2. Kas Jums jāzina pirms Tasmar lietošanas
Nelietojiet Tasmar šādos gadījumos: - ja Jums ir aknu slimība vai paaugstināts aknu enzīmu līmenis; - ja Jums ir smagas patvaļīgas kustības (diskinēzija); - ja Jums iepriekš ir bijuši smagi simptomi, kas saistīti ar muskuļu stīvumu, drudzis vai
apjukums (neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma (NLS) simptomu komplekss) un/vai Jums ir bijuši skeleta muskuļu audu bojājumi (netraumatiska rabdomiolīze) vai drudzis ( hipertermija); - ja Jums ir paaugstināta jutība (alerģija) pret aktīvo vielu tolkaponu vai jebkuru citu Tasmar sastāvdaļu; - ja Jums ir specifisks audzēja veids virsnieru serdē (feohromocitoma); - ja Jūs lietojat noteiktas zāles depresijas un trauksmes ārstēšanai, tā saucamos neselektīvus monoaminooksidāzes (MAO) inhibitorus.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā:
42
Pirms Tasmar lietošanas konsultējaties ar ārstu vai farmaceitu Nesāciet Tasmar terapiju, kamēr Jūsu ārsts
- nav izskaidrojis šīs terapijas iespējamo risku, - nav izskaidrojis pasākumus šī riska mazināšanai, - nav atbildējis uz visiem Jūsu jautājumiem. - ja esat grūtniece vai plānojat grūtniecību. Ārsts ar Jums apspriedīs Tasmar lietošanas
risku un ieguvumu grūtniecības laikā. Nav paredzama ietekme uz zīdaini. Ārstēšanās laikā bērnu nedrīkst barot ar krūti.
Pastāstiet savam ārstam, ja Jūs vai Jūsu ģimene/ aprūpētāji ievērojuši, ka Jums parādās neparastas vēlēšanās vai tieksme uzvesties sev neierastā veidā vai nespēja pretoties pēkšņiem impulsiem, stimulam vai kārdinājumam veikt noteiktas darbības, kas varētu kaitēt Jums vai apkārtējiem. Šādu uzvedību sauc par impulsu kontroles traucējumiem un var izpausties kā atkarība no azartspēlēm, pārmērīga ēšana vai naudas tērēšana, anormāli augsta dzimumtieksme vai palielināts seksuālo domu vai jūtu daudzums. Jūsu ārsts varētu pārskatīt Jūsu ārstēšanu.
Tasmar vajadzētu lietot tikai tad, ja Jūsu Parkinsona slimību nav iespējams pietiekami labi ārstēt, lietojot citu terapiju. Turklāt Jūsu ārsts liks pārtraukt Tasmar terapiju, ja pēc trim nedēļām Jūsu veselības stāvoklis neuzlabosies, lai attaisnotu iespējamo risku terapijas turpināšanas gadījumā.
Aknu bojājums Tasmar var izraisīt retu, bet potenciāli nāvējošu aknu bojājumu. Aknu bojājums galvenokārt rodas pēc 1 mēneša un līdz 6 mēnešiem. Jāatzīmē, ka sievietēm aknu bojājuma risks ir lielāks. Tādēļ šādi preventīvie pasākumi ir jāņem vērā.
Pirms terapijas uzsākšanas Lai mazinātu aknu bojājuma risku, Jūs nedrīkstat lietot Tasmar, ja: - Jums ir aknu slimība, - paaugstināti pirms terapijas uzsākšanas veiktu aknu funkcionālo asins analīžu (ALAT
(alanīnaminotransferāzes) un ASAT (aspartātaminotransferāzes)) rezultāti.
Terapijas laikā Terapijas laikā asins analīzes tiks veiktas šādos laika intervālos: - ik pēc 2 nedēļām pirmā terapijas gada laikā, - ik pēc 4 nedēļām nākamo 6 mēnešu laikā, - ik pēc 8 nedēļām turpmākās terapijas laikā. Terapija tiks pārtraukta, ja analīzēs konstatēs patoloģiskas pārmaiņas.
Tasmar terapija dažreiz var traucēt aknu darbību. Tādēļ, Jums nekavējoties jāsazinās ar savu ārstu, ja Jums rodas tādi simptomi, kā slikta dūša, vemšana, sāpes kuņģī (galvenokārt virs aknām augšējā labajā pusē), ēstgribas zudums, nespēks, drudzis, tumšs urīns, dzeltenā kaite (dzeltenas acis vai āda) vai ja Jūs viegli nogurstat. Ja Jūs jau esat lietojis Tasmar un jums ir radies akūts aknu bojājums terapijas laikā, tad nevajadzētu atsākt Tasmar lietošanu.
NLS (neiroleptiskais ļaundabīgais sindroms) Tasmar terapijas laikā var rasties Neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma (NLS) simptomi. NLS raksturīgi daži vai visi turpmāk minētie simptomi: - izteikts muskuļu stīvums, roku vai kāju muskuļu krampjveida kustības un sāpes
muskuļos. Muskuļu bojājuma dēļ dažreiz urīnam var būt tumša nokrāsa. - citi svarīgi simptomi ir stiprs drudzis un psihisks apjukums.
43
Retos gadījumos pēc pēkšņas Tasmar vai citu pretparkinsonisma līdzekļu devu samazināšanas vai lietošanas pārtraukšanas Jums var rasties tādi smagi simptomi, kā muskuļu stīvums, drudzis vai psihisks apjukums. Tādā gadījumā nekavējoties jāvēršas pie sava ārsta.
Šādi preventīvie pasākumi ir jāņem vērā.
Pirms terapijas uzsākšanas Lai mazinātu NLS risku, Jūs nedrīkstat lietot Tasmar, ja ārsts apgalvo, ka jums ir smagas patvaļīgas kustības (diskinēzija) vai arī ja Jums iepriekš ir bijusi slimība, kas varētu būt NLS. Informējiet ārstu par visām recepšu un bezrecepšu zālēm, ko Jūs lietojat, jo NLS risks var palielināties, ja Jūs lietojat kādas specifiskas zāles.
Terapijas laikā Ja Jums rodas iepriekš minētie simptomi un šķiet, ka tas varētu būt NLS, tad nekavējoties par to jāziņo ārstam. Nepārtrauciet Tasmar vai jebkura cita pretparkinsonisma līdzekļa lietošanu, nebrīdinot par to savu ārstu, jo tādējādi palielinās NLS risks.
Informējiet savu ārstu arī tad: - ja Jums ir vēl kāda cita slimība, izņemot Parkinsona slimību; - ja Jums ir alerģija pret citiem medikamentiem, uzturvielām un krāsvielām; - ja drīz pēc Tasmar terapijas uzsākšanas un tās laikā Jums ir simptomi, kas var būt
saistīti ar levodopu, piemēram, patvaļīgas kustības (diskinēzija) un slikta dūša.
Ja Jūs jūtaties slikti, konsultējieties ar savu ārstu, jo iespējams Jums ir jāmazina levodopas deva.
Bērni un pusaudži Tasmar nerekomendē bērniem un pusaudžiem jaunākiem par 18 gadiem, jo nav pietiekamu datu par tā drošumu un efektivitāti,
Citas zāles un Tasmar Pastāstiet savam ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes (bezrecepšu zāles un augu preparāti).
Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, it īpaši par: - antidepresantiem, - alfa metildopu (paaugstināta spiediena ārstēšanai), - apomorfīnu (Parkinsona slimības ārstēšanai), - dobutamīnu (hroniskas sirds slimības ārstēšanai), - adrenalīnu un izoprenalīnu (abus sirdslēkmju ārstēšanai), - varfarīna tipa antikoagulantiem (kas novērš asins sarecēšanu). Šajā gadījumā Jūsu ārsts,
iespējams, liks regulāri veikt asins analīzes, lai pārbaudītu asins recēšanu.
Ja Jūs nokļūstat slimnīcā vai ja Jums izraksta jaunas zāles, tad Jums ir jāinformē ārsts, ka lietojat Tasmar.
Tasmar lietošana kopā ar uzturu un dzērienu, un alkoholu Tasmar var lietot ēšanas laikā vai arī neatkarīgi no tās. Tasmar jālieto kopā ar vienu glāzi ūdens.
Grūtniecība un barošana ar krūti, un fertilitāte Jums jāpasaka ārstam, ja esat grūtniece vai plānojat grūtniecību. Ārsts ar Jums apspriedīs Tasmar lietošanas risku un ieguvumu grūtniecības laikā.
44
Tasmar ietekme uz zīdaini nav pētīta. Nav ieteicams barot bērnu ar krūti Tasmar terapijas laikā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Tā kā Parkinsona slimība var ietekmēt Jūsu spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus, Jums tas jāapspriež ar savu ārstu.
Tasmar ietekmē Parkinsona slimības simptomus. Lietojot Tasmar vienlaikus ar citiem Parkinsona slimības ārstēšanai paredzētiem medikamentiem, tas var izraisīt pārmērīgu miegainību un pēkšņa miega epizodes (Jūs varat negaidīti iemigt). Tādēļ Jums jāatturas no transportlīdzekļa vadīšanas vai mehānismu apkalpošanas, kamēr šādas atkārtotas epizodes un miegainība nav izzudušas.
Tasmar satur laktozi Ja ārsts ir teicis, ja Jums ir dažu cukuru nepanesība, sazinieties ar ārstu pirms šī medikamenta lietošanas.
3. Kā lietot Tasmar
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Devas un lietošanas biežums
Jūsu ārstam vienmēr jāsāk terapija ar standarta devu 3 reizes dienā pa 1 tabletei (100 mg (1 tablete)). Ja efekta nav 3 nedēļu laikā, Tasmar terapija ir jāpārtrauc. Lai uzlabotu efektivitāti, Jūsu ārsts var palielināt devu tikai līdz 3 reizēm dienā pa 2 tabletēm (200 mg trīs reizes dienā), ja palielinātā Parkinsona slimības simptomu kontrole pārspēj blakusparādību paredzamo pieaugumu. Lietojot lielāko devu, blaknes bieži vien var būt smagas un ietekmēt Jūsu aknu darbību. Ja 3 nedēļu laikā, lietojot lielāko devu, Jums nepaliek labāk, tad Jūsu ārstam jāpārtrauc Tasmar terapija.
Tasmar terapijas sākumā un tās laikā, iespējams, būs jāmaina levodopas deva. Ārsts Jums ieteiks, ko darīt.
Kā zāles lietot Norijiet Tasmar, uzdzerot vienu glāzi ūdens. Nelauziet vai nesasmalciniet tabletes. Tasmar pirmā tablete jālieto no rīta vienlaikus ar citām Jūsu parkinsonisma zālēm „levodopa”. Nākamās Tasmar devas jālieto pēc 6 un 12 stundām.
Dienas daļa Rīts
Pusdienlaiks Vakars
Deva 1 Tasmar apvalkotā tablete
1Tasmar apvalkotā tablete 1Tasmar apvalkotā tablete
Piezīme Vienlaikus ar levodopas pirmo reizes devu
Ja esat lietojis Tasmar vairāk nekā noteikts Nekavējoties vērsieties pie sava ārsta, farmaceita vai dodieties uz slimnīcu, jo Jums varētu būt nepieciešama neatliekama medicīniska palīdzība. Ja cita persona nejauši ir lietojusi Jūsu
45
zāles, tad nekavējoties sazinieties ar ārstu vai slimnīcu, jo viņam/viņai varētu būt nepieciešama neatliekama medicīniskā palīdzība.
Pārdozēšanas simptomi var būt slikta dūša, vemšana, reibonis un apgrūtināta elpošana.
Ja esat aizmirsis lietot Tasmar Lietojiet zāles, tiklīdz atceraties, un pēc tam turpiniet tās lietot noteiktajos laikos. Tomēr deva jāturpina lietot kā iepriekš, nekompensējot aizmirsto devu. Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Ja esat aizmirsis vairākas devas, lūdzu informējiet savu ārstu un sekojiet dotajām norādēm.
Ja Jūs pārtraucat lietot Tasmar Nesamaziniet zāļu devu un nepārtrauciet lietošanu, kamēr Jums to nav teicis ārsts. Vienmēr ievērojiet Jūsu ārsta norādījumus par Tasmar terapijas ilgumu.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā citas zāles, Tasmar var izraisīt blakusparādības kaut arī ne visiem tās izpaužas. Iespējamo blakusparādību sastopamības biežums ir definēts, izmantojot šādus apzīmējumus:
Ļoti bieži: Bieži: Retāk: Reti: Ļoti reti: Nav zināms:
rodas vairāk nekā 1 lietotājam no 10 rodas 1 līdz 10 lietotājiem no 100 rodas 1 līdz 10 lietotājiem no 1000 rodas 1 līdz 10 lietotājiem no 10000 rodas mazāk nekā1 lietotājam no 10000 biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem
Informējiet savu ārstu vai farmaceitu pēc iespējas ātrāk: - ja Tasmar terapijas laikā Jūs jūtaties slikti, - ja Jūs novērojat tādus simptomus kā slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, ēstgribas
zudums, nespēks, drudzis, tumša urīna krāsa vai dzelte, jo retos gadījumos var būt traucēta aknu darbība, dažreiz novērots pat smags hepatīts, - ja ievērojat, ka urīns palicis tumšs, jo tas var liecināt par muskuļu vai aknu bojājumu. Jebkura cita urīna dzeltenā krāsa parasti ir nekaitīga. - ja Jums parādās pastāvīga vai smaga caureja.
Tasmar terapijas sākumā un tās laikā levodopa var izraisīt patvaļīgas kustības un sliktu dūšu. Tādēļ, ja Jūs jūtaties slikti, ziņojiet par to savam ārstam, jo, iespējams, Jums ir jāmaina levodopas deva.
Citas iespējamās blakusparādības Ļoti bieži: - patvaļīgas kustības (diskinēzija), - slikta dūša, ēstgribas trūkums, caureja, - galvassāpes, reibonis - miega traucējumi, miegainība, - reibonis, pieceļoties stāvus (ortostatiskas sūdzības), - apjukums un halucinācijas, - kustību traucējumi ar patvaļīgām muskuļu spazmām vai neapzinātas kustības (distonija), - pārmērīga sapņošana.
Bieži: - sāpes krūtīs,
46
- aizcietējums, dispepsija, sāpes kuņģī, vemšana, sausa mute, - ģībonis, - pastiprināta svīšana, - gripai līdzīgi simptomi, - samazinātas brīvās un patvaļīgās kustības (hipokinēzija), - augšējo elpceļu infekcija, - specifisku aknu enzīmu rādītāju palielināšanās, - urīna krāsas zudums.
Retāk: - aknu bojājums, retos gadījumos ar letālu iznākumu.
Reti: - smagi simptomi, kā muskuļu stīvums, drudzis vai psihisks apjukums (neiroleptiskais
ļaundabīgais sindroms), ja tiek pēkšņi samazinātas pretparkinsonisma līdzekļu devas vai pārtraukta terapija, - impulsu kontroles traucējumi (nespēja pretoties impulsīvai rīcībai, kas varētu būt kaitējoša). Tas var ietvert:
o Spēcīgu tieksmi pārmērīgi nodoties azartspēlēm, neskatoties uz nopietnām sekām personīgi vai ģimenei.
o Pastiprināta vai paaugstināta seksuāla interese un uzvedība, kas sagādā nopietnas bažas jums vai citiem, piemēram, paaugstināta seksuālā dziņa.
o Nekontrolējama pārmērīga iepirkšanās vai naudas tērēšana. o Pārēšanās (liela ēdiena daudzuma apēšana īsā laika periodā) vai kompulsīva
ēšana (ēst vairāk ēdiena nekā normāli un vairāk nekā nepieciešams izsalkuma apmierināšanai).
Pastāstiet ārstam, ja Jums rodas kādi no uzvedības traucējumiem, ārsts izlems, kā kontrolēt un mazināt simptomus.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Tasmar
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā. Nelietot Tasmar pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma.
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Nelietot Tasmar, ja ievērojat, ka tabletes ir bojātas.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
47
Ko Tasmar satur
- Aktīvā viela ir tolkapons (katra apvalkotā tablete satur 100 mg tolkapona). - Citas sastāvdaļas ir:
Tabletes kodols: kalcija hidrogēnfosfāts, mikrokristāliskā celuloze, povidons K30, nātrija cietes glikolāts, laktoze, talks, magnija stearāts. Apvalks: hidroksipropilmetilceluloze, talks, dzeltenais dzelzs oksīds (E172), etilceluloze, titāna dioksīds (E171), triacetīns, nātrija laurilsulfāts.
Tasmar ārējais izskats un iepakojums
Tasmar ir bālgana līdz gaiši dzeltena, ovāla apvalkota tablete. Vienā pusē ir iespiesti uzraksti “TASMAR” un “100”. Tasmar tiek piegādāts kā apvalkotās tabletes, kas satur 100 mg tolkapona. Tās ir pieejamas blisteros pa 30 un 60 tabletēm un stikla pudelītēs pa 30, 60, 100 un 200 apvalkotās tabletes.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
Reģistrācijas apliecības īpašnieks:
Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
Ražotājs:
ICN Polfa Rzeszów S.A. ul. Przemysłowa 2 35-959 Rzeszów Polija
Lai iegūtu papildus informāciju par šīm zālēm, lūdzam kontaktēties ar Reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.
België/Belgique/Belgien MEDA Pharma S.A./N.V. Chaussée de la Hulpe 166/ Terhulpsesteenweg 166 B-1170 Brussels Tél/Tel: +32 2 5 04 08 11
Luxembourg/Luxemburg MEDA Pharma S.A./N.V. Chaussée de la Hulpe 166/ Terhulpsesteenweg 166 B-1170 Brussels Belgique/Belgien Tél/Tel: +32 2 5 04 08 11
България Майлан ЕООД бул. Ситняково 48, ет. 7 Офис сграда „Сердика Офиси“ 1505 София Тел: +359 2 44 55400
Magyarország Mylan EPD Kft. H-1138 Budapest, Váci út 150. Tel.: +36 1 465 2100
48
Česká republika MEDA Pharma s.r.o. Evropská 2590/33C Prague 6 160 00 Czech Republic Tel: +420 234 064 203
Danmark Meda A/S Solvang 8 DK-3450 Allerød Tlf: +45 44 52 88 88
Deutschland MEDA Pharma GmbH & Co. KG Benzstraße 1 D-61352 Bad Homburg v.d.H. Tel: + 49 6172 888 01
Eesti Meda Pharma SIA Liivalaia 13/14 11018 Tallinn Tel: +372 62 61 025
Ελλάδα MEDA Pharmaceuticals A.E. Αγίου Δημητρίου 63 17456 Άλιμος Τηλ: +30 210 6 77 5690
España Mylan Pharmaceuticals S.L. C/Plom, 2-4, 5ª planta 08038 - Barcelona Tel: +34 900 102 712
France Mylan Medical SAS 40-44 rue Washington 75008 Paris Tél: +33 (0)1 56 64 10 70
Hrvatska Mylan Hrvatska d.o.o. Koranska 2 10 000 Zagreb Tel: +385 1 235 059 90
Malta Alfred Gera & Sons Ltd. 10, Triq il-Masġar Qormi QRM 3217 Tel:+356 21 446 205
Nederland Mylan Healthcare B.V. Krijgsman 20 NL-1186 DM Amstelveen Tel: +31 20 751 65 00
Norge Meda A/S Askerveien 61 N-1384 Asker Tlf: +47 66 75 33 00
Österreich MEDA Pharma GmbH Guglgasse 15 A-1110 Wien Tel: + 43 1 86 390 0
Polska Mylan Healthcare ul. Sp.z o.o. Postepu 21 B 02-676 Warszawa Tel: +48 22 5466400
Portugal BGP Products, Unipessoal, Lda. Av. D. João II, Edifício Atlantis, nº 44C – 7.3 e 7 1990-095 Lisboa Tel: +351 214 127 200
România BGP PRODUCTS SRL Reprezentanța Romania Calea Floreasca nr. 169A Floreasca Business Park 014459 București Tel.: +40372 579 000
Slovenija GSP Proizvodi d.o.o. Dolenjska cesta 242c 1000 Ljubljana Tel: +386 1 23 63 180
49
Ireland Meda Health Sales Ireland Ltd. Unit 34/35, Block A Dunboyne Business Park Dunboyne IRL - Co Meath Tel: +353 1 802 66 24
Ísland Meda AB Box 906 S-170 09 Solna Svíþjóð. Sími: +46 8 630 1900
Italia Meda Pharma S.p.A. Via Felice Casati, 20 20124 Milano Tel: +39 039 73901
Κύπρος Χρ.Γ. Παπαλοΐζου Λτδ Λεωφ. Κιλκίς 35 2234 Λατσιά Τηλ. +357 22 49 03 05
Latvija Meda Pharma SIA 101 Mūkusalas str. Rīga LV‐1004 Tālr: +371 67616137
Lietuva Meda Pharma SIA Žalgirio str. 92, #2 Vilnius LT-09303 Tel. + 370 52059367
Slovenská republika MEDA Pharma spol. s. r.o. Trnavská cesta 50 821 02 Bratislava Tel: +421 2 32 199 100
Suomi/Finland Meda Oy Vaisalantie 4 FI-02130 Espoo Puh/Tel: +358 20 720 9550
Sverige Meda AB Box 906 S-170 09 Solna Tel: +46 8 630 1900
United Kingdom Mylan Products Ltd., Station Close, Potters Bar, Hertfordshire, EN6 1TL, UK +44 (0) 1707 853000
Šī lietošanas instrukcija akceptēta:
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu.
50
Lietošanas instrukcija: informācija zāļu lietotājam
Tasmar 200 mg apvalkotās tabletes Tolcapone
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas vēl jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tieši Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad,
ja šiem cilvēkiem ir līdzīgi simptomi. - Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas
arī uz iespējamām blakusparādībām, kas šajā instrukcijā nav minētas. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Tasmar un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Tasmar lietošanas 3. Kā lietot Tasmar 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Tasmar 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Tasmar un kādam nolūkam to lieto
Lai ārstētu Parkinsona slimību, Tasmar lieto kopā ar zālēm levodopu (kā levodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu). Tasmar lieto, kad pārējie alternatīvie preparāti nevar stabilizēt Jūsu veselības stāvokli Parkinsona slimības gadījumā.
Lai ārstētu Jūsu Parkinsona slimību, Jūs jau lietojat levodopu. Jūsu organisma dabiskais proteīns (enzīms) katehol-O-metiltransferāze (KOMT) noārda levodopas preparātu. Tasmar bloķē šo enzīmu un palēnina levodopas noārdīšanos. Tātad, lietojot Tasmar vienlaikus ar levodopu (kā levodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu), Jums mazināsies Parkinsona slimības simptomi.
2. Kas Jums jāzina pirms Tasmar lietošanas
Nelietojiet Tasmar šādos gadījumos: - ja Jums ir aknu slimība vai paaugstināts aknu enzīmu līmenis; - ja Jums ir smagas patvaļīgas kustības (diskinēzija); - ja Jums iepriekš ir bijuši smagi simptomi, kas saistīti ar muskuļu stīvumu, drudzis vai
apjukums (neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma (NLS) simptomu komplekss) un/vai Jums ir bijuši skeleta muskuļu audu bojājumi (netraumatiska rabdomiolīze) vai drudzis (hipertermija); - ja Jums ir paaugstināta jutība (alerģija) pret aktīvo vielu tolkaponu vai jebkuru citu Tasmar sastāvdaļu; - ja Jums ir specifisks audzēja veids virsnieru serdē (feohromocitoma); - ja Jūs lietojat noteiktas zāles depresijas un trauksmes ārstēšanai, tā saucamos neselektīvus monoaminooksidāzes (MAO) inhibitorus. - ja esat grūtniece vai plānojat grūtniecību. Ārsts ar Jums apspriedīs Tasmar lietošanas risku un ieguvumu grūtniecības laikā. Nav paredzama ietekme uz zīdaini. Ārstēšanās laikā bērnu nedrīkst barot ar krūti.
51
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā:
Pirms Tasmar lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu: - Nesāciet Tasmar terapiju, kamēr Jūsu ārsts
- nav izskaidrojis šīs terapijas iespējamo risku, - nav izskaidrojis pasākumus šī riska mazināšanai, - nav atbildējis uz visiem Jūsu jautājumiem.
Pastāstiet savam ārstam, ja Jūs vai Jūsu ģimene/ aprūpētāji ievērojuši, ka Jums parādās neparastas vēlēšanās vai tieksme uzvesties sev neierastā veidā vai nespēja pretoties pēkšņiem impulsiem, stimulam vai kārdinājumam veikt noteiktas darbības, kas varētu kaitēt Jums vai apkārtējiem. Šādu uzvedību sauc par impulsu kontroles traucējumiem un var izpausties kā atkarība no azartspēlēm, pārmērīga ēšana vai naudas tērēšana, anormāli augsta dzimumtieksme vai palielināts seksuālo domu vai jūtu daudzums, Jūsu ārsts varētu pārskatīt Jūsu ārstēšanu.
Tasmar vajadzētu lietot tikai tad, ja Jūsu Parkinsona slimību nav iespējams pietiekami labi ārstēt, lietojot citu terapiju. Turklāt Jūsu ārsts liks pārtraukt Tasmar terapiju, ja pēc trim nedēļām Jūsu veselības stāvoklis neuzlabosies, lai attaisnotu iespējamo risku terapijas turpināšanas gadījumā.
Aknu bojājums Tasmar var izraisīt retu, bet potenciāli nāvējošu aknu bojājumu. Aknu bojājums galvenokārt rodas pēc 1 mēneša un līdz 6 mēnešiem. Jāatzīmē, ka sievietēm aknu bojājuma risks ir lielāks. Tādēļ šādi preventīvie pasākumi ir jāņem vērā.
Pirms terapijas uzsākšanas: Lai mazinātu aknu bojājuma risku, Jūs nedrīkstat lietot Tasmar, ja: - Jums ir aknu slimība, - paaugstināti pirms terapijas uzsākšanas veiktu aknu funkcionālo asins analīžu (ALAT
(alanīnaminotransferāzes) un ASAT (aspartātaminotransferāzes)) rezultāti.
Terapijas laikā Terapijas laikā asins analīzes tiks veiktas šādos laika intervālos: - ik pēc 2 nedēļām pirmā terapijas gada laikā, - ik pēc 4 nedēļām nākamo 6 mēnešu laikā, - ik pēc 8 nedēļām turpmākās terapijas laikā. Terapija tiks pārtraukta, ja analīzēs konstatēs patoloģiskas pārmaiņas.
Tasmar terapija dažreiz var traucēt aknu darbību. Tādēļ, Jums nekavējoties jāsazinās ar savu ārstu, ja Jums rodas tādi simptomi, kā slikta dūša, vemšana, sāpes kuņģī (galvenokārt virs aknām augšējā labajā pusē), ēstgribas zudums, nespēks, drudzis, tumšs urīns, dzeltenā kaite (dzeltenas acis vai āda) vai ja Jūs viegli nogurstat.
Ja Jūs jau esat lietojis Tasmar un jums ir radies akūts aknu bojājums terapijas laikā, tad nevajadzētu atsākt šī preparāta lietošanu.
- NLS (neiroleptiskais ļaundabīgais sindroms): Tasmar terapijas laikā var rasties neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma (NLS) simptomi. NLS raksturīgi daži vai visi turpmāk minētie simptomi: - izteikts muskuļu stīvums, roku vai kāju muskuļu krampjveida kustības un sāpes
muskuļos. Muskuļu bojājuma dēļ dažreiz urīnam var būt tumša nokrāsa. - citi svarīgi simptomi ir stiprs drudzis un psihisks apjukums.
52
Retos gadījumos pēc pēkšņas Tasmar vai citu pretparkinsonisma līdzekļu devu samazināšanas vai lietošanas pārtraukšanas Jums var rasties tādi smagi simptomi, kā muskuļu stīvums, drudzis vai psihisks apjukums. Tādā gadījumā nekavējoties jāvēršas pie sava ārsta.
Šādus preventīvos pasākumus ir jāņem vērā.
Pirms terapijas uzsākšanas: Lai mazinātu NLS risku, Jūs nedrīkstat lietot Tasmar, ja ārsts apgalvo, ka jums ir smagas patvaļīgas kustības (diskinēzija) vai arī ja Jums iepriekš ir bijusi slimība, kas varētu būt NLS. Informējiet ārstu par visām recepšu un bezrecepšu zālēm, ko Jūs lietojat, jo NLS risks var palielināties, ja Jūs lietojat kādas specifiskas zāles.
Terapijas laikā Ja Jums rodas iepriekš minētie simptomi un šķiet, ka tas varētu būt NLS, tad nekavējoties par to jāziņo ārstam. Nepārtrauciet Tasmar vai jebkura cita pretparkinsonisma līdzekļa lietošanu, nebrīdinot par to savu ārstu, jo tādējādi palielinās NLS risks.
Informējiet savu ārstu arī tad: - ja Jums ir vēl kāda cita slimība, izņemot Parkinsona slimību. - ja Jums ir alerģija pret citiem medikamentiem, uzturvielām un krāsvielām. - ja drīz pēc Tasmar terapijas uzsākšanas un tās laikā Jums ir simptomi, kas var būt
saistīti ar levodopu, piemēram, patvaļīgas kustības (diskinēzija) un slikta dūša.
Ja Jūs jūtaties slikti, konsultējieties ar savu ārstu, jo iespējams Jums ir jāmazina levodopas deva.
Bērni un pusaudži: Tasmar nerekomendē bērniem un pusaudžiem jaunākiem par 18 gadiem, jo nav pietiekamu datu par tā drošumu un efektivitāti,
Citas zāles un Tasmar
Pastāstiet savam ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes (bezrecepšu zāles un augu preparāti).
Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, it īpaši par - antidepresantiem, - alfa metildopu (paaugstināta spiediena ārstēšanai), - apomorfīnu (Parkinsona slimības ārstēšanai), - dobutamīnu (hroniskas sirds slimības ārstēšanai), - adrenalīnu un izoprenalīnu (abus sirdslēkmju ārstēšanai), - varfarīna tipa antikoagulantiem (kas novērš asins sarecēšanu). Šajā gadījumā Jūsu ārsts,
iespējams, liks regulāri veikt asins analīzes, lai pārbaudītu asins recēšanu.
Ja Jūs nokļūstat slimnīcā vai ja Jums izraksta jaunas zāles, tad Jums ir jāinformē ārsts, ka lietojat Tasmar.
Tasmar lietošana kopā ar uzturu un dzērienu, un alkoholu Tasmar var lietot ēšanas laikā vai arī neatkarīgi no tās. Tasmar jālieto kopā ar vienu glāzi ūdens.
Grūtniecība un barošana ar krūti un fertilitāte
53
Jums jāpasaka ārstam, ja esat grūtniece vai plānojat grūtniecību. Ārsts ar Jums apspriedīs Tasmar lietošanas risku un ieguvumu grūtniecības laikā.
Tasmar ietekme uz zīdaini nav pētīta. Nav ieteicams barot bērnu ar krūti Tasmar terapijas laikā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Tā kā Parkinsona slimība var ietekmēt Jūsu spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus, Jums tas jāapspriež ar savu ārstu.
Tasmar ietekmē Parkinsona slimības simptomus. Lietojot Tasmar vienlaikus ar citiem Parkinsona slimības ārstēšanai paredzētiem medikamentiem, tas var izraisīt pārmērīgu miegainību un pēkšņa miega epizodes (Jūs varat negaidīti iemigt). Tādēļ Jums jāatturas no transportlīdzekļa vadīšanas vai mehānisku apkalpošanas, kamēr šādas atkārtotas epizodes un miegainība nav izzudušas.
Tasmar satur laktozi Ja ārsts ir teicis, ja Jums ir dažu cukuru nepanesība, sazinieties ar ārstu pirms šī medikamenta lietošanas.
3. Kā lietot Tasmar
Vienmēr lietojiet Tasmar tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam..
Devas un lietošanas biežums
Jūsu ārstam vienmēr jāsāk terapija ar standarta devu 3 reizes dienā pa 1 tabletei (100 mg (1 tablete)). Ja efekta nav 3 nedēļu laikā, Tasmar terapija ir jāpārtrauc. Lai uzlabotu efektivitāti, Jūsu ārsts var tikai palielināt devu līdz lielākai devai (200 mg trīs reizes dienā), ja palielinātā Parkinsona slimības simptomu kontrole pārspēj blakusparādību paredzamo pieaugumu. Lietojot lielāko devu, blaknes bieži vien var būt smagas un ietekmēt Jūsu aknu darbību. Ja 3 nedēļu laikā, lietojot lielāko devu, Jums nepaliek labāk, tad Jūsu ārstam jāpārtrauc Tasmar terapija.
Tasmar terapijas sākumā un tās laikā, iespējams, būs jāmaina levodopas deva. Ārsts Jums ieteiks, ko darīt.
Kā zāles lietot: Norijiet Tasmar, uzdzerot vienu glāzi ūdens. Nelauziet vai nesasmalciniet tabletes. Tasmar pirmā tablete jālieto no rīta vienlaikus ar citām Jūsu parkinsonisma zālēm „levodopa”. Nākamās Tasmar devas jālieto pēc 6 un 12 stundām.
Dienas daļa Rīts
Pusdienlaiks Vakars
Deva 1 Tasmar apvalkotā tablete
1Tasmar apvalkotā tablete 1Tasmar apvalkotā tablete
Piezīme Vienlaikus ar levodopas pirmo reizes devu
Ja esat lietojis Tasmar vairāk nekā noteikts
54
Nekavējoties vērsieties pie sava ārsta, farmaceita vai dodieties uz slimnīcu, jo Jums varētu būt nepieciešama neatliekama medicīniska palīdzība. Ja cita persona nejauši ir lietojusi Jūsu zāles, tad nekavējoties sazinieties ar ārstu vai slimnīcu, jo viņam/viņai varētu būt nepieciešama neatliekama medicīniskā palīdzība.
Pārdozēšanas simptomi var būt slikta dūša, vemšana, reibonis un apgrūtināta elpošana.
Ja esat aizmirsis lietot Tasmar Lietojiet zāles, tiklīdz atceraties, un pēc tam turpiniet tās lietot noteiktajos laikos. Tomēr devu jāturpina lietot kā iepriekš, nekompensējot aizmirsto devu. Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Ja esat aizmirsis vairākas devas, lūdzu informējiet savu ārstu un sekojiet dotajām norādēm.
Ja Jūs pārtraucat lietot Tasmar Nesamaziniet zāļu devu un nepārtrauciet lietošanu, kamēr Jums to nav teicis ārsts. Vienmēr ievērojiet Jūsu ārsta norādījumus par Tasmar terapijas ilgumu.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā citas zāles, Tasmar var izraisīt blakusparādības kaut arī ne visiem tās izpaužas. Iespējamo blakusparādību sastopamības biežums ir definēts, izmantojot šādus apzīmējumus:
Ļoti bieži: Bieži: Retāk: Reti: Ļoti reti: Nav zināms:
rodas vairāk nekā 1 lietotājam no 10 rodas 1 līdz 10 lietotājiem no 100 rodas 1 līdz 10 lietotājiem no 1000 rodas 1 līdz 10 lietotājiem no 10000 rodas mazāk nekā1 lietotājam no 10000 biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem
Informējiet savu ārstu vai farmaceitu pēc iespējas ātrāk: - ja Tasmar terapijas laikā Jūs jūtaties slikti, - ja Jūs novērojat tādus simptomus kā slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, ēstgribas
zudums, nespēks, drudzis, tumša urīna krāsa vai dzelte, jo retos gadījumos var būt traucēta aknu darbība, dažreiz novērots pat smags hepatīts, - ja ievērojat, ka urīns palicis tumšs, jo tas var liecināt par muskuļu vai aknu bojājumu. Jebkura cita urīna dzeltenā krāsa parasti ir nekaitīga. - ja Jums parādās pastāvīga vai smaga caureja.
Tasmar terapijas sākumā un tās laikā levodopa var izraisīt patvaļīgas kustības un sliktu dūšu. Tādēļ, ja Jūs jūtaties slikti, ziņojiet par to savam ārstam, jo, iespējams, Jums ir jāmaina levodopas deva.
Citas iespējamās blakusparādības: Ļoti bieži: - patvaļīgas kustības (diskinēzija), - slikta dūša, ēstgribas trūkums, caureja, - galvassāpes, reibonis, - miega traucējumi, miegainība, - reibonis, pieceļoties stāvus (ortostatiskas sūdzības), - apjukums un halucinācijas, - traucējumi ar patvaļīgām muskuļu spazmām vai neapzinātas kustības (distonija), - pārmērīga sapņošana.
55
Bieži: - sāpes krūtīs, - aizcietējums, dispepsija, sāpes kuņģī, vemšana, sausa mute, - ģībonis, - pastiprināta svīšana, - gripai līdzīgi simptomi, - samazinātas brīvās un patvaļīgās kustības (hipokinēzija), - augšējo elpceļu infekcija, - specifisku aknu enzīmu rādītāju palielināšanās, - urīna krāsas zudums.
Reti: - Aknu bojājums, retos gadījumos ar letālu iznākumu.
Reti: - Smagi simptomi, kā muskuļu stīvums, drudzis vai psihisks apjukums (neiroleptiskais
ļaundabīgais sindroms), ja tiek pēkšņi samazinātas pretparkinsonisma līdzekļu devas vai pārtraukta terapija. - Impulsu kontroles traucējumi (nespēja pretoties impulsīvai rīcībai, kas varētu būt kaitējoša). Tas var ietvert:
o Spēcīgu tieksmi pārmērīgi nodoties azartspēlēm, neskatoties uz nopietnām sekām personīgi vai ģimenei.
o Pastiprināta vai paaugstināta seksuāla interese un uzvedība, kas sagādā nopietnas bažas jums vai citiem, piemēram, paaugstināta seksuālā dziņa.
o Nekontrolējama pārmērīga iepirkšanās vai naudas tērēšana. o Pārēšanās (liela ēdiena daudzuma apēšana īsā laika periodā) vai kompulsīva
ēšana (ēst vairāk ēdiena nekā normāli un vairāk nekā nepieciešams izsalkuma apmierināšanai).
Pastāstiet ārstam, ja Jums rodas kādi no uzvedības traucējumiem, ārsts izlems, kā kontrolēt un mazināt simptomus.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā15, Rīgā, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Tasmar
Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.
Nelietot Tasmar pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma.
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Nelietot Tasmar, ja ievērojat, ka tabletes ir bojātas.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
56
Ko Tasmar satur
- Aktīvā viela ir tolkapons (katra apvalkotā tablete satur 200 mg tolkapona). - Citas sastāvdaļas ir:
Tabletes kodols: kalcija hidrogēnfosfāts, mikrokristāliskā celuloze, povidons K30, nātrija cietes glikolāts, laktoze, talks, magnija stearāts. Apvalks: hidroksipropilmetilceluloze, talks, dzeltenais dzelzs oksīds (E172), etilceluloze, titāna dioksīds (E171), triacetīns, nātrija laurilsulfāts.
Tasmar ārējais izskats un iepakojums
Tasmar ir apelsīnu dzeltena līdz dzelteni brūna, ovāla apvalkota tablete. Vienā pusē ir iespiesti uzraksti “TASMAR” un “200”. Tasmar tiek piegādāts kā apvalkotās tabletes, kas satur 200 mg tolkapona. Tās ir pieejamas blisteros pa 30 un 60 tabletēm un stikla pudelītēs pa 100 tabletēm.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
Reģistrācijas apliecības īpašnieks:
Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
Ražotājs:
ICN Polfa Rzeszów S.A. ul. Przemysłowa 2 35-959 Rzeszów Polija
Lai iegūtu papildus informāciju par šīm zālēm, lūdzam kontaktēties ar Reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.
België/Belgique/Belgien MEDA Pharma S.A./N.V. Chaussée de la Hulpe 166/ Terhulpsesteenweg 166 B-1170 Brussels Tél/Tel: +32 2 5 04 08 11
Luxembourg/Luxemburg MEDA Pharma S.A./N.V. Chaussée de la Hulpe 166/ Terhulpsesteenweg 166 B-1170 Brussels Belgique/Belgien Tél/Tel: +32 2 5 04 08 11
България Майлан ЕООД бул. Ситняково 48, ет. 7 Офис сграда „Сердика Офиси“ 1505 София Тел: +359 2 44 55400
Magyarország Mylan EPD Kft. H-1138 Budapest, Váci út 150. Tel.: +36 1 465 2100
57
Česká republika MEDA Pharma s.r.o. Evropská 2590/33C Prague 6 160 00 Czech Republic Tel: +420 234 064 203
Danmark Meda A/S Solvang 8 DK-3450 Allerød Tlf: +45 44 52 88 88
Deutschland MEDA Pharma GmbH & Co. KG Benzstraße 1 D-61352 Bad Homburg v.d.H. Tel: + 49 6172 888 01
Eesti Meda Pharma SIA Liivalaia 13/14 11018 Tallinn Tel: +372 62 61 025
Ελλάδα MEDA Pharmaceuticals A.E. Αγίου Δημητρίου 63 17456 Άλιμος Τηλ: +30 210 6 77 5690
España Mylan Pharmaceuticals S.L. C/Plom, 2-4, 5ª planta 08038 - Barcelona Tel: +34 900 102 712
France Mylan Medical SAS 40-44 rue Washington 75008 Paris Tél: +33 (0)1 56 64 10 70
Hrvatska Mylan Hrvatska d.o.o. Koranska 2 10 000 Zagreb Tel: +385 1 235 059 90
Malta Alfred Gera & Sons Ltd. 10, Triq il-Masġar Qormi QRM 3217 Tel:+356 21 446 205
Nederland Mylan Healthcare B.V Krijgsman 20 NL-1186 DM Amstelveen Tel: +31 20 751 65 00
Norge Meda A/S Askerveien 61 N-1384 Asker Tlf: +47 66 75 33 00
Österreich MEDA Pharma GmbH Guglgasse 15 A-1110 Wien Tel: + 43 1 86 390 0
Polska Mylan Healthcare ul.Sp.z o.o. Postepu 21 B 02-672 Warszawa Tel: +48 22 5466400
Portugal BGP Products, Unipessoal, Lda. Av. D. João II, Edifício Atlantis, nº 44C – 7.3 e 7 1990-095 Lisboa Tel:+351 214 127 200
România BGP PRODUCTS SRL Reprezentanța Romania Calea Floreasca nr. 169A Floreasca Business Park 014459 București Tel.: +40372 579 000
58
Ireland Meda Health Sales Ireland Ltd. Unit 34/35, Block A Dunboyne Business Park Dunboyne IRL - Co Meath Tel: +353 1 802 66 24
Ísland Meda AB Box 906 S-170 09 Solna Svíþjóð. Sími: +46 8 630 1900
Italia Meda Pharma S.p.A. Via Felice Casati, 20 20124 Milano Tel: +39 039 73901
Κύπρος Χρ.Γ. Παπαλοΐζου Λτδ Λεωφ. Κιλκίς 35 2234 Λατσιά Τηλ. +357 22 49 03 05
Latvija Meda Pharma SIA 101 Mūkusalas str. Rīga LV‐1004 Tālr: +371 67616137
Lietuva Meda Pharma SIA Žalgirio str. 92, #2 Vilnius LT-09303 Tel. + 370 52059367
Slovenija GSP Proizvodi d.o.o. Dolenjska cesta 242c 1000 Ljubljana Tel: +386 1 23 63 180
Slovenská republika MEDA Pharma spol. s. r.o. Trnavská cesta 50 821 02 Bratislava Tel: +421 2 32 199 100
Suomi/Finland Meda Oy Vaisalantie 4 FI-02130 Espoo Puh/Tel: +358 20 720 9550
Sverige Meda AB Box 906 S-170 09 Solna Tel: +46 8 630 1900
United Kingdom Mylan Products Ltd., Station Close, Potters Bar, Hertfordshire, EN6 1TL, UK +44 (0) 1707 853000
Šī lietošanas instrukcija akceptēta:
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu.
59
PIELIKUMS I ZĀĻU APRAKSTS
1
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Tasmar 100 mg apvalkotās tabletes
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra apvalkotā tablete satur 100 mg tolkapona (tolcapone). Palīgvielas ar zināmu iedarbību : katra tablete satur 7,5 mg laktozes. Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1 apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Apvalkotā tablete. Bālgana līdz gaiši dzeltena, sešstūraina, abpusēji izliekta apvalkotā tablete. Vienā pusē ir iespiesti uzraksti “TASMAR” un “100”.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Tasmar ir indicēts lietošanai kombinācijā ar levodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu pacientiem ar idiopātisko Parkinsona slimību un kustību traucējumiem, kam ir atbildes reakcija uz levodopas terapiju un kam nav atbildes reakcijas vai kas nepanes citu katehol-Ometiltransferāzes (KOMT) inhibitoru terapiju (skatīt 5.1. apakšpunktu). Potenciāli letāla akūta aknu bojājuma riska dēļ Tasmar nedrīkst uzskatīt par pirmās rindas papildterapiju levodopas/benserazīda vai levodopas/karbidopas terapijai (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu).
Tā kā Tasmar jālieto tikai kombinācijā ar levodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu, levodopas zāļu aprakstā iekļautā informācija ir derīga arī tad, ja šīs zāles tiek lietotas vienlaikus ar Tasmar.
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas Pediatriskā populācija Tasmar nav piemērots lietošanai bērniem līdz 18 gadu vecumam, jo nav pietiekamu datu par drošumu un iedarbību. Nav atbilstošas indikācijas lietošanai bērniem un pusaudžiem.
Gados vecākiem pacientiem Nav nepieciešama Tasmar devas pielāgošana gados vecākiem pacientiem.
Pacientiem ar aknu darbības traucējumiem (skatīt 4.3. apakšpunktu) Tasmar ir kontrindicēts pacientiem ar aknu saslimšanām vai paaugstinātu aknu enzīmu līmeni.
Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem (skatīt 5.2. apakšpunktu) Nav nepieciešama Tasmar devas pielāgošana pacientiem ar viegliem vai vidējiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss no 30 ml/ min vai lielāks). Pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss <30 ml/min) ārstējoties jāievēro piesardzība. Nav pieejama informācija par tolkapona toleranci šai populācijai (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Lietošanas veids
2
Tasmar drīkst nozīmēt un lietošanu kontrolēt ārsts, kuram ir pieredze progresējošas Parkinsona slimības ārstēšanā.
Tasmar lieto iekšķīgi trīs reizes dienā. Tasmar var lietot kopā ar ēdienu vai bez tā (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Tasmar tabletes ir apvalkotas, un tās ir jānorij veselas, jo tolkaponam ir rūgta garša.
Tasmar var lietot kombinācijā ar visām levodopas / benserazīda un levodopas / karbidopas zāļu formām (skatīt arī 4.5. apakšpunktu).
Tasmar pirmā reizes deva jālieto vienlaikus ar levodopas pirmo reizes devu, un nākamās devas jālieto aptuveni pēc 6 un 12 stundām. Tasmar var lietot ēšanas laikā vai arī neatkarīgi no tās (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Tasmar ieteicamā deva ir 100 mg trīs reizes dienā vienmēr papildus levodopas/benserazīda vai levodopas/karbidopas terapijai. Tikai izņēmuma gadījumos, kad paredzamais klīniskās uzlabošanās pieaugums attaisno aknu reakciju palielināto risku, deva jāpalielina līdz 200 mg trīs reizes dienā (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu). Ja terapijas pirmo triju nedēļu laikā nav novērota būtiska klīniska uzlabošanās (neatkarīgi no lietotās devas), tad Tasmar lietošana jāpārtrauc. Nedrīkst pārsniegt maksimālo terapeitisko devu (200 mg trīs reizes dienā), jo nav pierādījumu par preparāta papildu efektivitāti, lietojot lielākas devas.
Aknu funkcijas jāpārbauda pirms Tasmar terapijas uzsākšanas un jākontrolē ik pa divām nedēļām pirmā terapijas gada laikā, kā arī nākamo 6 mēnešu laikā ik pa 4 nedēļām un pēc tam ik pa 8 nedēļām. Ja deva tiek palielināta līdz 200 mg trīs reizes dienā, tad pirms devas palielināšanas jāveic aknu enzīmu pārbaude un pēc tam aknu enzīmu kontrole jāturpina iepriekš minētajā secībā (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu).
Tasmar terapija jāpārtrauc arī tad, ja ALAT (alanīnaminotransferāzes) un/vai ASAT (aspartātaminotransferāzes) līmenis pārsniedz augšējo normas robežu vai rodas simptomi vai pazīmes, kas liecina par aknu mazspēju (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Levodopas pielāgošana Tasmar terapijas laikā Tā kā Tasmar samazina levodopas noārdīšanos organismā, tad Tasmar terapijas sākumposmā levodopas koncentrācijas palielināšanās var izraisīt blakusparādības. Klīniskie pētījumi rāda, ka vairāk nekā 70% pacientu bija nepieciešams samazināt levodopas dienas devu, ja tā bija lielāka nekā 600 mg vai arī ja pacientiem pirms terapijas bija mērena vai smaga diskinēzija.
Levodopas dienas devu samazināja apmēram par vidēji 30% tiem pacientiem, kuriem tas bija nepieciešams. Sākot Tasmar terapiju, visi pacienti jāinformē par simptomiem, kas norāda uz pārāk lielu levodopas devu, un jānorāda, ko darīt šādā situācijā.
Levodopas pielāgošana, pārtraucot lietot Tasmar Turpmāk minētie ieteikumi balstās uz farmakoloģiskiem apsvērumiem un nav novērtēti klīniskos pētījumos. Tasmar terapijas pārtraukšanas gadījumā levodopas deva nav jāsamazina blakņu dēļ, kas saistītas ar pārāk lielu levodopas devu. Tomēr, pārtraucot Tasmar terapiju citu iemeslu dēļ, levodopas devu varētu palielināt līdz līmenim, kas ir vienāds vai lielāks kā levodopas deva pirms Tasmar terapijas sākuma, it īpaši, ja levodopas deva ir tikusi ievērojami samazināta Tasmar terapijas sākumposmā. Jebkurā gadījumā pacients ir jāinformē par simptomiem, kas norāda par pārāk mazu levodopas devu un jānorāda, ko darīt šādā gadījumā. Ļoti iespējams, ka levodopas devas pielāgošana ir nepieciešama pirmajās 1-2 dienās pēc Tasmar terapijas pārtraukšanas.
3
4.3. Kontrindikācijas
• Paaugstināta jutība pret tolkaponu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
• Aknu slimība vai paaugstināts aknu enzīmu līmenis. • Smaga diskinēzija. • Neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma (NLS) simptomu komplekss un/vai netraumatiska
rabdomiolīze vai hipertermija anamnēzē. • Feohromocitoma. • Neselektīvu monoaminooksidāzes (MAO) inhibitoru terapija.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Tasmar terapiju drīkst sākt tikai ārsts, kam ir pieredze progresējošas Parkinsona slimības ārstēšanā, lai nodrošinātu pilnīgu riska un ieguvumu novērtēšanu. Tasmar nedrīkst ordinēt, kamēr pacients nav pilnīgi informēts un ar viņu nav apspriests iespējamais risks.
Tasmar terapija jāpārtrauc, ja terapijas pirmo triju nedēļu laikā nav novērota būtiska klīniska uzlabošanās neatkarīgi no devas.
Aknu bojājums Reta, bet potenciāli letāla akūta aknu bojājuma riska dēļ Tasmar ir indicēts tikai pacientiem ar levodopas jutīgu idiopātisku Parkinsona slimību un motoriem kustību traucējumiem, kuriem ir nepietiekama atbildes reakcija vai kuri ir nejutīgi pret citiem KOMT inhibitoriem. Periodiskas aknu enzīmu pārbaudes nedos iespēju iepriekš paredzēt zibensveida hepatīta rašanās iespēju. Tomēr parasti tiek uzskatīts, ka medikamentu izraisīta aknu bojājuma agrīna atklāšana un aizdomīgā medikamenta lietošanas nekavējoša pārtraukšana palielina izveseļošanās varbūtību. Visbiežāk aknu bojājums rodas vienu līdz sešus mēnešus pēc Tasmar terapijas uzsākšanas. Turklāt retos gadījumos ziņots par vēlīnu hepatītu aptuveni 18 mēnešus pēc ārstēšanas. Jāatzīmē, ka sievietēm aknu bojājuma risks var būt lielāks (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Pirms terapijas uzsākšanas: ja aknu funkciju pārbaudes rezultāti liecina par patoloģiskām pārmaiņām vai ir aknu funkciju traucējumu pazīmes, tad nedrīkst ordinēt Tasmar. Ja tomēr Tasmar tiek izrakstīts, tad pacients jāinformē par pazīmēm un simptomiem, kas liecina par aknu bojājumu, un par nepieciešamību nekavējoties sazināties ar ārstu.
Terapijas laikā: terapijas pirmā gada laikā ik pa 2 nedēļām jākontrolē aknu funkcijas, kā arī nākamo 6 mēnešu laikā ik pa 4 nedēļām un pēc tam ik pa 8 nedēļām. Ja deva tiek palielināta līdz 200 mg trīs reizes dienā, pirms devas palielināšanas jāveic aknu enzīmu pārbaude un pēc tam aknu enzīmu kontrole jāturpina iepriekš minētajā secībā. Nekavējoties jāpārtrauc terapija, ja ALAT un/vai ASAT līmenis pārsniedz augšējo normas robežu vai ja simptomi vai pazīmes liecina par aknu mazspējas rašanos (pastāvīga slikta dūša, nogurums, miegainība, anoreksija, dzelte, tumšs urīns, nieze un jutīgums labā augšējā kvadrantā).
Ja terapija tiek pārtraukta: pacientiem, kam ir vērojams akūts aknu bojājums Tasmar lietošanas laikā un kas pārtrauc zāļu lietošanu, var būt palielināts aknu bojājuma risks, ja Tasmar terapija tiek atsākta. Tādēļ šādiem pacientiem parasti nav ieteicams atsākt Tasmar terapiju.
Neiroleptiskais ļaundabīgais sindroms (NLS) Parkinsona slimības gadījumā NLS pārsvarā rodas, pārtraucot dopamīnerģisku līdzekļu lietošanu. Tādēļ, ja simptomi parādās, pārtraucot Tasmar lietošanu, tad ārstam jāapsver levodopas devas palielināšanas iespējas (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Atsevišķos gadījumos Tasmar terapija ir tikusi saistīta ar NLS rašanos. Simptomi parasti ir radušies Tasmar terapijas laikā vai īsi pēc Tasmar lietošanas pārtraukšanas. NLS raksturo motoriski simptomi
4
(rigiditāte, mioklonuss un trīce), psihiskā stāvokļa pārmaiņas (uzbudinājums, apjukums, stupors un koma), paaugstināta ķermeņa temperatūra, autonomā disfunkcija (mainīgs asinsspiediens, tahikardija) un paaugstināts kreatīnfosfokināzes (KFK) līmenis serumā, kas var būt miolīzes sekas. NLS diagnoze jāapsver pat tad, ja netiek konstatēti visi iepriekš minētie simptomi. Šādas diagnozes gadījumā Tasmar lietošana nekavējoties jāpārtrauc un pacients rūpīgi jānovēro.
Pirms terapijas uzsākšanas: lai mazinātu NLS risku, pacientiem, kuriem ir smaga diskinēzija vai anamnēzē ir NLS, tostarp rabdomiolīze vai hipertermija, Tasmar nedrīkst ordinēt (skatīt 4.3. apakšpunktu). Pacientiem, kuri lieto vairākas zāles, kas iedarbojas uz dažādiem centrālās nervu sistēmas (CNS) traktiem (piemēram, antidepresanti, neiroleptiski līdzekļi, antiholīnerģiski līdzekļi), ir lielāks NLS rašanās risks.
Impulsu kontroles traucējumi: Pacientiem regulāri jāuzrauga impulsu kontroles traucējumu attistība. Pacienti un aprūpētāji jāinformē, ka pacientiem, kuri tiek ārstēti ar dopamīna agonistiem un/ vai citiem dopamīnerģiskiem līdzekļiem, tādiem kā Tasmar kombinācijā ar levodopu,var attīstīties impulsu kontroles traucējumu uzvedības simptomi, ieskaitot patoloģisku tieksmi uz azartspēlēm, paaugtinātu libido, hiperseksualitāti, kompulsīvu naudas tērēšanu vai iepirkšanos, pārēšanos un kompulsīvu ēšanu.
Diskinēzija, slikta dūša un citas ar levodopas lietošanu saistītas blaknes: pacientiem var palielināties ar levodopas lietošanu saistītās blaknes. Samazinot levodopas devu (skatīt 4.2. apakšpunktu), bieži vien mazinās arī blaknes.
Caureja: klīniskos pētījumos caureja attīstījās 16% un 18% pacientu, kuri lietoja attiecīgi 100 mg un 200 mg Tasmar trīs reizes dienā, salīdzinot ar 8% pacientu, kuri lietoja placebo. Caureja, kas bija saistīta ar Tasmar lietošanu, parasti sākās 2-4 mēnešus pēc terapijas sākuma. Caurejas dēļ 5% un 6% pacientu, kuri lietoja attiecīgi 100 mg un 200 mg Tasmar trīs reizes dienā, pārtrauca terapiju, salīdzinot ar 1% pacientu, kuri lietoja placebo.
Benserazīda mijiedarbība: lielu devu benserazīda un tolkapona mijiedarbības dēļ, kas izraisīja benserazīda līmeņa paaugstināšanos, ārstam jāpievērš uzmanība blakusparādībām, kuru rašanās ir saistīta ar devas lielumu, kamēr nav iegūta lielāka pieredze (skatīt 4.5. apakšpunktu).
MAO inhibitori: Tasmar nedrīkst lietot vienlaikus ar neselektīvajiem monoamīnoksidāzes (MAO) inhibitoriem (piemēram, fenelzīnu un tranilcipromīnu). MAO-A un MAO-B inhibitoru kombinācija ir ekvivalenta neselektīvai MAO inhibīcijai, tādēļ šīs abas zāles nedrīkst lietot vienlaikus ar Tasmar un levodopas preparātiem (skatīt arī 4.5. apakšpunktu). Nedrīkst pārsniegt selektīvo MAO-B inhibitoru ieteicamo devu (piemēram, 10 mg selegilīna dienā), ja tie tiek lietoti vienlaikus ar Tasmar.
Varfarīns: tā kā klīniskā informācija par varfarīna un tolkapona kombināciju ir ierobežota, tad šo zāļu vienlaicīgas lietošanas gadījumā nepieciešams kontrolēt koagulācijas rādītājus.
Īpašas pacientu grupas: pacientus ar smagiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss ≤ 30 ml/min.) jāārstē piesardzīgi. Nav informācijas par tolkapona panesamību šādos gadījumos (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Laktozes nepanesība: Tasmar satur laktozi. Pacienti ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību, Lapp laktāzes deficītu vai glikozes-galaktozes malabsorbciju, nedrīkst lietot šīs zāles.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Tasmar, būdams KOMT inhibitors, palielina vienlaikus lietotas levodopas bioloģisko pieejamību. Dopamīnerģiskās stimulācijas konsekventa palielināšanās var izraisīt
5
dopamīnerģiskas blakusparādības, kas novērotas pēc KOMT inhibitoru terapijas. Visbiežākās no tām ir diskinēzijas pastiprināšanās, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, ģībonis, ortostatiski traucējumi, aizcietējums, miega traucējumi, miegainība, halucinācijas.
Levodopas lietošana ir saistīta ar miegainību un pēkšņa miega epizodēm. Ļoti reti ir ziņots par pēkšņa miega rašanos ikdienas aktivitāšu laikā, dažos gadījumos neapzinātu vai bez brīdinošiem simptomiem. Pacienti jāinformē par to, un jāiesaka ievērot piesardzību, vadot transportlīdzekli vai apkalpojot mehānismus levodopas terapijas laikā. Pacientiem, kuriem bijusi miegainība un/vai pēkšņa miega rašanās, jāatturas no transportlīdzekļa vadīšanas vai mehānismu apkalpošanas (skatīt 4.7. apakšpunktu). Turklāt jāapsver levodopas devas samazināšana vai terapijas pārtraukšana.
Kateholi un citas zāles, ko metabolizē katehol-O-metiltransferāze (KOMT): tolkapons var ietekmēt zāļu, ko metabolizē KOMT, farmakokinētiku. Netika novērota ietekme uz KOMT substrāta karbidopas farmakokinētiku. Tika novērota mijiedarbība ar benserazīdu, kas var paaugstināt benserazīda un tā aktīvo metabolītu līmeni. Šīs ietekmes apmērs bija atkarīgs no benserazīda devas. Pēc tolkapona un 25 mg benserazīda/levodopas vienlaikus lietošanas benserazīda līmenis plazmā iekļāvās tādās pat robežās, kā lietojot levodopu/benserazīdu vienu pašu. Taču pēc tolkapona un 50 mg benserazīda/levodopas lietošanas benserazīda koncentrācija plazmā var paaugstināties, salīdzinot ar līmeni, kāds parasti novērots, lietojot levodopu/benserazīdu vienu pašu. Tolkapona iedarbība uz citu zāļu, ko metabolizē KOMT, piemēram, α-metildopas, dobutamīna, apomorfīna, adrenalīna un izoprenalīna, farmakokinētiku nav novērtēta. Ārstam jāvēro blakusparādības, kuras izraisa šo zāļu šķietami paaugstinātais līmenis plazmā, ja tās tiek lietotas vienlaikus ar Tasmar.
Tolkapona ietekme uz citu zāļu metabolismu: tā kā in vitro tolkapons saistās ar citohromu CYP2C9, tas var kavēt to zāļu iedarbību, kuru klīrensu nosaka šis metabolisma veids, piemēram, tolbutamīda un varfarīna. Mijiedarbības pētījumā tolkapons nemainīja tolbutamīda farmakokinētiku. Tādēļ klīniski būtiska mijiedarbība, kurā būtu iesaistīts citohroms CYP2C9, nav ticama.
Tā kā ir maz klīniskās informācijas par varfarīna un tolkapona kombinēšanu, tad šo zāļu vienlaikus lietošanas gadījumā jākontrolē koagulācijas rādītāji.
Zāles, kas paaugstina kateholamīnu līmeni: tā kā tolkapons kavē kateholamīnu metabolismu, tad teorētiski ir iespējama mijiedarbība ar citām zālēm, kas ietekmē kateholamīnu līmeni.
Lietojot Tasmar vienlaikus ar levodopu/karbidopu un dezipramīnu, netika novērotas būtiskas asinsspiediena, pulsa un dezipramīna koncentrācijas plazmā pārmaiņas. Kopumā blakusparādību biežums nedaudz palielinājās. Šīs blakusparādības bija prognozējamas, balstoties uz jau zināmajām blakusparādībām, ko var izraisīt katra no šīm trim zālēm. Tādēļ jāievēro piesardzība, ja Parkinsona slimības gadījumā Tasmar un levodopas terapijas laikā lieto spēcīgus noradrenalīna uzņemšanas inhibitorus kā dezipramīnu, maprotilīnu vai venlafaksīnu.
Klīniskie pētījumi rāda, ka, lietojot Tasmar/levodopas preparātus, ir novērots līdzīgs blakusparādību profils neatkarīgi no tā, vai tos lieto vai nelieto vienlaikus ar selegilīnu (MAO-B inhibitoru).
4.6 Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība Nav pietiekamu datu par tolkapona lietošanu grūtniecēm. Tādēļ grūtniecības laikā Tasmar drīkst lietot tikai tad, ja iespējamais guvums attaisno iespējamo risku auglim.
6
Barošana ar krūti Pētījumos ar dzīvniekiem tolkapons nokļuva mātes pienā.
Tolkapona lietošanas drošība zīdaiņiem nav zināma, tādēļ Tasmar terapijas laikā barošana ar krūti jāpārtrauc.
Fertilitāte Žurkām un trušiem pēc tolkapona lietošanas tika novērota embriofetāla toksicitāte (skatīt 5.3. apakšpunktu). Potenciālais risks cilvēkiem nav zināms.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Nav veikti pētījumi, lai novērtētu Tasmar ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
Klīniski pētījumi neliecina, ka Tasmar nelabvēlīgi ietekmē pacienta spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr pacientus jābrīdina, ka spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus varētu mazināt Parkinsona slimības simptomi.
Tasmar, būdams KOMT inhibitors, palielina vienlaikus lietotas levodopas bioloģisko pieejamību. Dopamīnerģiskās stimulācijas konsekventa palielināšanās var izraisīt dopamīnerģiskas blaknes, kas novērotas pēc KOMT inhibitoru terapijas. Pacientiem, kas tiek ārstēti ar levodopu un kam ir miegainība un/vai pēkšņa miega epizodes, jāzina, ka viņiem jāatturas no transportlīdzekļa vadīšanas vai iesaistīšanās aktivitātēs, kur pavājināta modrība var radīt nopietna ievainojuma vai nāves risku viņiem pašiem vai citiem (piemēram, apkalpojot mehānismus), kamēr šādas atkārtotas epizodes vai miegainība nav izzudušas (skatīt 4.4. apakšpunktu).
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Visbiežāk novērotās blakusparādības, kas saistītas ar Tasmar lietošanu un rodas biežāk nekā ar placebo ārstētiem pacientiem, ir minētas turpmākajā tabulā. Tomēr ir zināms, ka Tasmar, būdams KOMT inhibitors, palielina vienlaikus lietotas levodopas bioloģisko pieejamību. Sekojoša dopamīnerģiskās stimulācijas pastiprināšanās var izraisīt dopamīnerģiskas blakusparādības, kas novērotas pēc KOMT inhibitoru terapijas. Visbiežākās no tām ir diskinēzijas pastiprināšanās, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, ģībonis, ortostatiski traucējumi, aizcietējums, miega traucējumi, miegainība, halucinācijas.
Klīnisko pētījumu dati liecina, ka caureja bija vienīgā blakusparādība, kas lika pārtraukt Tasmar terapiju (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Ļoti bieži (1/10) Bieži (1/100 līdz <1/10) Retāk (1/1 000 līdz <1/100) Reti (1/10 000 līdz <1/1 000) Ļoti reti (<1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)
Paralēlos placebo kontrolētos nejaušinātos pētījumos iegūtā pieredze par Tasmar lietošanu Parkinsona slimības gadījumā ir parādīta turpmākajā tabulā, kurā ir iekļautas blaknes, kam ir iespējama saistība ar Tasmar lietošanu.
Ar Tasmar lietošanu iespējami saistīto blakņu kopsavilkums, minot to biežumu III fāzes placebo kontrolētos pētījumos:
7
Orgānu sistēmas klase
Infekcijas un infestācijas Psihiskie traucējumi
Sastopamības biežums* Bieži Ļoti bieži
Reti
Nervu sistēmas traucējumi
Ļoti bieži
Reti Bieži
Nelabvēlīgās parādības
Augšējo elpošanas ceļu infekcija Miega traucējumi Intensīvi sapņi Miegainība Apjukums Halucinācijas Impulsu kontroles traucējumi* (paaugstināts libido, hiperseksualitāte, patoloģiska tieksme uz azartspēlēm, nepārvarama iepirkšanās, pārēšanās, kompulsīva ēšana (skatīt 4.4. apakšpunktu) Diskinēzija Distonija Galvassāpes Reibonis Miegainība Ortostatiskas sūdzības Neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma simptomu komplekss (skatīt 4.4. apakšpunktu) Hipokinēzija
Ģībonis
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Ļoti bieži
Slikta dūša
Bieži
Vielmaiņas un uztures traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
Ļoti bieži Bieži Bieži Bieži
Aknu un/ vai žults izvades sistēmas traucējumi Izmeklējumi
Retāk Bieži
Caureja Vemšana Aizcietējums Sausums mutē Sāpes vēderā Dispepsija Anoreksija
Pastiprināta svīšana
Urīna krāsas pārmaiņas
Sāpes krūtīs
Gripai līdzīgi simptomi Aknu bojājumi, retos gadījumos ar letālu iznākumu* (skatīt 4.4. apakšpunktu) Paaugstināts alanīna aminotransferāzes līmenis (ALAT)
*: Blakusparādības, kuru biežumu nevar noteikt pēc klīniskajiem pētījumiem (t.i., kad specifiska blakusparādība netika novērota klīniskā pētījuma laikā, bet par to tika ziņots tikai
8
pēcreģistrācijas ziņojumā) ir apzīmētas ar zvaigznīti (*), un biežuma kategorija tika aprēķināta vadoties pēc ES vadlīnijām.
Paaugstināts alanīna aminotransferāzes līmenis Alanīnaminotransferāzes (ALAT) līmenis, kas vairāk nekā trīs reizes pārsniedza augšējo normas robežu (ANR), tika konstatēts 1% pacientu, kuri lietoja 100 mg Tasmar trīs reizes dienā, kā arī 3% pacientu, kuri lietoja 200 mg trīs reizes dienā. Sievietēm šīs paaugstināšanās iespējamība bija divreiz lielāka. Parasti paaugstināšanās radās 6-12 nedēļu laikā pēc terapijas sākuma, un netika novērotas nekādas klīniskas pazīmes vai simptomi. Apmēram pusē gadījumu transamināzes līmenis spontāni pazeminājās līdz sākotnējiem rādītājiem, lai gan pacienti turpināja Tasmar terapiju. Ja terapija tika pārtraukta, transamināzes līmenis pazeminājās, sasniedzot līmeni pirms terapijas.
Aknu bojājumi Pēc zāļu reģistrācijas tika ziņots par retiem, smagiem aknu šūnu bojājumiem ar letālu iznākumu (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma simptomu komplekss Atsevišķos gadījumos ziņots par pacientiem ar neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma simptomu kompleksu (skatīt 4.4. apakšpunktu) pēc Tasmar devas samazināšanas vai tā lietošanas pārtraukšanas un pēc Tasmar terapijas uzsākšanas, ja tā bija saistīta ar citu vienlaikus lietotu dopamīnerģisku līdzekļu devas būtisku samazināšanu. Turklāt pēc NLS vai smagas diskinēzijas tika novērota rabdomiolīze.
Urīna krāsas pārmaiņas: tolkapons un tā metabolīti ir dzelteni, un tie var izraisīt pacienta urīna krāsas nekaitīgu pastiprināšanos.
Impulsu kontroles traucējumi: Pacientiem, kuri tiek ārstēti ar dopamīna agonistiem un/ vai citiem dopamīnerģiskiem līdzekļiem, tādiem kā Tasmar kombinācijā ar levodopu, var attīstīties patoloģiska tieksme uz azartspēlēm, paaugstināts libido, hiperseksualitāte, kompulsīva naudas tērēšana vai iepirkšanās, pārēšanās un kompulsīva ēšana (skatīt 4.4. apakšpunktu Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā).
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā15, Rīgā, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv
4.9. Pārdozēšana
Ir ziņots par atsevišķiem nejaušas vai tīšas pārdozēšanas gadījumiem, lietojot tolkapona tabletes. Tomēr šo gadījumu klīniskie apstākļi bija tik atšķirīgi, ka izdarīt vispārējus secinājumus no šiem gadījumiem nav iespējams.
Vislielākā cilvēkiem lietotā tolkapona deva bija 800 mg trīs reizes dienā, lietojot gan vienlaikus ar levodopu, gan bez tās gados veciem brīvprātīgajiem vienu nedēļu ilgā pētījumā. Lietojot šādu devu, tolkapona maksimālā koncentrācija plazmā bija vidēji 30 µg/ml (salīdzinot ar 3 un 6 µg/ml, lietojot attiecīgi 100 mg un 200 mg tolkapona trīs reizes dienā). Tika novērota slikta dūša, vemšana un reibonis, it īpaši lietojot vienlaikus ar levodopu.
Pārdozēšanas terapija: ieteicama hospitalizācija. Indicēta vispārēja palīdzība. Ņemot vērā savienojuma fizikālās un ķīmiskās īpašības, ir maz ticams, ka būs efektīva hemodialīze.
9
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: pretparkinsonisma līdzekli, citi dopamīnerģiski līdzekļi, ATĶ kods: NO4BX01.
Darbības mehānisms Tolkapons ir iekšķīgi lietojams aktīvs, selektīvs un atgriezenisks katehol-O-metiltransferāzes (KOMT) inhibitors. Lietojot to vienlaikus ar levodopu un aromātisko aminoskābju dekarboksilāzes inhibitoru (AADC-I), tas nodrošina stabilāku levodopas līmeni plazmā, samazinot levodopas metabolizāciju līdz 3-metoksi-4-hidroksi-L-fenilalanīnam (3-OMD).
Pacientiem, kam ir Parkinsona slimība, augsts 3-OMD līmenis plazmā ir saistīts ar vāju atbildes reakciju uz levodopu. Tolkapons ievērojami samazina 3-OMD veidošanos.
Farmakodinamiskā iedarbība Veseliem brīvprātīgajiem veiktie pētījumi ir pierādījuši, ka tolkapons atgriezeniski kavē cilvēka eritrocītu KOMT aktivitāti pēc zāļu iekšķīgas lietošanas. Šī kavēšana ir cieši saistīta ar tolkapona koncentrāciju plazmā. Lietojot 200 mg tolkapona, maksimālā eritrocītu KOMT aktivitātes kavēšana vidēji pārsniedz 80%. Lietojot 200 mg Tasmar trīs reizes dienā, minimālā eritrocītu KOMT kavēšana ir 30-45%, neattīstoties tolerancei.
Pēc tolkapona lietošanas pārtraukšanas tika novērota eritrocītu KOMT aktivitātes pārejoša paaugstināšanās virs pirmsterapijas līmeņa. Tomēr Parkinsona slimības pacientu pētījums apliecināja, ka pēc terapijas pārtraukšanas nebija būtisku levodopas farmakokinētikas vai pacienta reakcijas uz levodopu pārmaiņu, salīdzinot ar pirmsterapijas līmeni.
Lietojot Tasmar vienlaikus ar levodopu, aptuveni divas reizes palielinās levodopas relatīvā bioloģiskā pieejamība (AUC). Tas ir levodopas klīrensa samazināšanās dēļ, kas izraisa levodopas terminālā eliminācijas pusperioda (t1/2) pagarināšanos. Levodopas vidējā maksimālā koncentrācija plazmā (Cmax) un tās rašanās laiks (tmax) netika ietekmēti. Iedarbība sākas pēc pirmās lietošanas reizes. Veselu brīvprātīgo un Parkinsona slimnieku pētījumi ir pierādījuši, ka maksimālu iedarbību var sasniegt, lietojot 100-200 mg tolkapona. 3-OMD līmenis plazmā samazinājās ievērojami un atbilstoši devai, lietojot tolkaponu vienlaikus ar levodopu/AADC-I (aromātisko aminoskābju dekarboksilāzes inhibitoru) (benserazīdu vai karbidopu).
Tolkapona ietekme uz levodopas farmakokinētiku ir līdzīga visām levodopas/ benserazīda un levodopas/ karbidopas zāļu formām; tā nav atkarīga no levodopas devas, levodopas/AADC-I (benserazīda vai karbidopas) proporcijas un ilgstošas darbības zāļu formu lietošanas.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Dubultakli, placebo kontrolē veikti klīniskie pētījumi ir uzrādījuši būtisku „atslēgšanās” (OFF) laika samazināšanos par aptuveni 20-30% un līdzīgu „ieslēgšanās” (ON) laika palielināšanos, vienlaikus ar kustību traucējumu simptomu smaguma pakāpes samazināšanos pacientiem, kas lieto Tasmar. Pētnieku vispārējais efektivitātes novērtējums arī liecināja par ievērojamu uzlabošanos.
Dubultakls pētījums salīdzināja Tasmar ar entakaponu Parkinsona slimības pacientiem, kuriembija vismaz trīs stundu ilgs „atslēgšanās” (OFF) laiks dienā, lai gan viņi saņēma
10
optimizētu levodopas terapiju. Primārais rezultāts bija pacientu proporcija, kam „ieslēgšanās” (ON) laiks palielinājās par 1 vai vairākām stundām (skatīt 1. tabulu).
1. tab. Dubultaklā pētījuma primārie un sekundārie rezultāti
Primārie rezultāti Pacientu skaits (proporcija), kam ON laiks (atbildes reakcija) bija 1 stunda Sekundārie rezultāti Pacientu skaits (proporcija) ar mērenu vai ievērojamu uzlabošanos
Entakapons N=75 32 (43%)
19 (25%)
Tolkapons e N=75
40 (53%)
p vērtība p=0,191
29 (39%)
p=0,080
95% TI -5,2; 26 -1,4; 28,1
Pacientu skaits (proporcija), kam
bija primāro un sekundāro rezultātu 13 (17%)
24 (32%)
NP
NP
uzlabošanās
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Terapeitiskās devās tolkapona farmakokinētika ir lineāra un nav atkarīga no levodopas/AADC-I (benserazīda vai karbidopas) vienlaikus lietošanas.
Uzsūkšanās: tolkapons ātri uzsūcas; tmax ir aptuveni divas stundas. Lietojot iekšķīgi, absolūtā bioloģiskā pieejamība ir apmēram 65%. Tolkapons neuzkrājas organismā, ja to lieto pa 100 vai 200 mg trīs reizes dienā. Šādās devās Cmax attiecīgi ir aptuveni 3 un 6 µg/ml. Uzturvielas aizkavē un samazina tolkapona absorbciju, bet, lietojot tolkaponu ēšanas laikā, relatīvā bioloģiskā pieejamība tomēr ir 80-90%.
Izkliede: tolkapona izkliedes tilpums (Vss) ir mazs (9 l). Tolkapons plaši neizplatās audos, jo tas izteikti saistās ar plazmas proteīniem (>99,9%). In vitro eksperimenti ir pierādījuši, ka tolkapons galvenokārt saistās ar seruma albumīnu.
Biotransformācija/eliminācija: tolkapons tiek gandrīz pilnīgi metabolizēts pirms izdalīšanās; urīnā konstatē tikai ļoti niecīgu nemainītas vielas daudzumu (0,5% no devas). Tolkapona galvenais metabolisma ceļš ir savienošanās ar tā pasīvo glikuronīdu. Turklāt KOMT metilē savienojumu līdz 3-O-metiltolkaponam un citohromi P450 3A4 un P450 2A6 metabolizē to līdz sākotnējam spirtam (metilgrupas hidroksilēšana), kas pēc tam tiek oksidēts līdz karboksilskābei. Samazināšanās līdz iedomātajam amīnam, tāpat kā sekojošā N-acetilēšana notiek mazākā mērā. Pēc iekšķīgas lietošanas 60% no zāļu sastāvdaļām izdalās urīnā un 40% - ar izkārnījumiem.
Tolkapons ir zema ekstrakcijas līmeņa zāles (ekstrakcijas proporcija = 0,15) ar mērenu sistēmisko klīrensu apmēram 7 l/h. Tolkapona t1/2 ir aptuveni 2 stundas.
Aknu darbības traucējumi: pēc reģistrācijas lietošanas laikā novērotā aknu bojājuma riska dēļ Tasmar ir kontrindicēts pacientiem ar aknu slimību vai aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanos. Pētījums, kurā tika iekļauti pacienti ar pavājinātu aknu darbību, pierādīja, ka vidēji smaga necirotiska aknu slimība neietekmē tolkapona farmakokinētiku. Tomēr vidēji smagas aknu cirozes slimniekiem nesaistītā tolkapona klīrenss samazinājās gandrīz par 50%. Šāda samazināšanās var divkārt palielināt nesaistītu zāļu vidējo koncentrāciju.
11
Nieru darbības traucējumi: pacientiem ar nieru darbības traucējumiem tolkapona farmakokinētika nav pētīta. Tomēr nieru darbības un tolkapona farmakokinētikas saistība ir pētīta, lietojot populācijas farmakokinētiku klīniskajos pētījumos. Vairāk nekā 400 pacientu dati ir apstiprinājuši, ka kreatinīna klīrensa rādītāju lielā diapazonā (30-130 ml/min.) nieru funkcijas neietekmē tolkapona farmakokinētiku. To var izskaidrot tādējādi, ka tikai niecīgs nemainīta tolkapona daudzums izdalījās ar urīnu un galvenais metabolīts - tolkapona glikuronīds - izdalījās gan ar urīnu, gan žulti (izkārnījumiem).
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Preklīniskajos pētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti, genotoksicitāti, iespējamu kancerogenitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam.
Kancerogenitāte, mutagenitāte: 24 mēnešus ilgie kancerogenitātes pētījumi apliecināja, ka 3% un 5% žurku attiecīgi vidēju un lielu devu grupās radās nieru epiteliālie audzēji (adenoma vai vēzis). Tomēr mazu devu grupā netika novērota toksiska ietekme uz nierēm. Kancerogenitātes pētījumā tika novērots palielināts dzemdes adenokarcinomas biežums žurkām, kas saņēma lielu devu. Līdzīgas ar ietekmi uz nierēm saistītas atrades netika konstatētas ne kancerogenitātes pētījumos pelēm, ne suņiem.
Mutagenitāte: vairākos mutagenitātes pētījumos iegūtie dati liecina, ka tolkapons nav genotoksisks.
Toksiskā ietekme uz reproduktivitāti: ir pierādīts, ka, lietojot tolkaponu monoterapijā, tas nav teratogēnisks un neietekmē auglību.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Tabletes kodols: Kalcija hidrogēnfosfāts Mikrokristāliskā celuloze Povidons K30 Nātrija cietes glikolāts Laktoze Talks Magnija stearāts
Apvalks: Hidroksipropilmetilceluloze Talks Dzeltenais dzelzs oksīds (E172) Etilceluloze Titāna dioksīds (E171) Triacetīns Nātrija laurilsulfāts
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
12
5 gadi 6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi. 6.5. Iepakojuma veids un saturs Tasmar ir pieejams PVH/PE/PVDH blisterplāksnītēs (iepakojumi: 30 un 60 apvalkotās tabletes) un dzintara krāsas stikla pudelītēs bez desikanta (iepakojumi:30, 60, 100 un 200 apvalkotās tabletes). Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami. 6.6. Norādījumi par sagatavošanu lietošanai un iznīcināšanu. Nav īpašu atkritumu likvidēšanas prasību.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/044/001-3, 7, 8, 10
9. REĢISTRĀCIJAS /PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 1997. gada 27. augusts Pārreģistrācijas datums: 2004. gada 31. augusts Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2014. gada 21. jūlijs
10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu Aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu/.
13
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Tasmar 200 mg apvalkotās tabletes
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra apvalkotā tablete satur 200 mg tolkapona (tolcapone). Palīgvielas ar zināmu iedarbību: katra tablete satur 15 mg laktozes. Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1 apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Apvalkotā tablete. Apelsīnu dzeltena līdz dzelteni brūna, sešstūraina, abpusēji izliekta apvalkotā tablete. Vienā pusē ir iespiesti uzraksti “TASMAR” un “200”.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
Tasmar ir indicēts lietošanai kombinācijā ar levodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu pacientiem ar idiopātisko Parkinsona slimību un kustību traucējumiem, kam ir atbildes reakcija uz levodopas terapiju un kam nav atbildes reakcijas vai kas nepanes citu katehol-Ometiltransferāzes (KOMT) inhibitoru terapiju (skatīt 5.1. apakšpunktu). Potenciāli letāla akūta aknu bojājuma riska dēļ Tasmar nedrīkst uzskatīt par pirmās rindas papildterapiju levodopas/benserazīda vai levodopas/karbidopas terapijai (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu). Tā kā Tasmar jālieto tikai kombinācijā ar levodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu, levodopas zāļu aprakstā iekļautā informācija ir derīga arī tad, ja šīs zāles tiek lietotas vienlaikus ar Tasmar.
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas Pediatriskā populācija Tasmar nav piemērots lietošanai bērniem līdz 18 gadu vecumam, jo nav pietiekamu datu par drošumu un iedarbību. Nav atbilstošas indikācijas lietošanai bērniem un pusaudžiem.
Gados vecākiem pacientiem Nav nepieciešama Tasmar devas pielāgošana gados vecākiem pacientiem.
Pacientiem ar aknu darbības traucējumiem (skatīt 4.3. apakšpunktu) Tasmar ir kontrindicēts pacientiem ar aknu saslimšanām vai paaugstinātu aknu enzīmu līmeni.
Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem (skatīt 5.2. apakšpunktu) Nav nepieciešama Tasmar devas pielāgošana pacientiem ar viegliem vai vidējiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss no 30 ml/ min vai lielāks). Pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss <30 ml/min) ārstējoties jāievēro piesardzība. Nav pieejama informācija par tolcapona toleranci šai populācijai (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Lietošanas veids
14
Tasmar lietošanu nosaka un uzrauga ārsts, kuram ir pieredze progresējošas Parkinsona slimības ārstēšanā.
Tasmar lieto iekšķīgi trīs reizes dienā. Tasmar var lietot kopā ar ēdienu vai bez tā (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Tasmar tabletes ir apvalkotas, un tās ir jānorij veselas, jo tolkaponam ir rūgta garša.
Tasmar var lietot kombinācijā ar visām levodopas / benserazīda un levodopas / karbidopas zāļu formām (skatīt arī 4.5. apakšpunktu).
Tasmar pirmā reizes deva jālieto vienlaikus ar levodopas pirmo reizes devu, un nākamās devas jālieto aptuveni pēc 6 un 12 stundām. Tasmar var lietot ēšanas laikā vai arī neatkarīgi no tās (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Tasmar ieteicamā deva ir 100 mg trīs reizes dienā vienmēr papildus levodopas/benserazīda vai levodopas/karbidopas terapijai. Tikai izņēmuma gadījumos, kad paredzamais klīniskās uzlabošanās pieaugums attaisno aknu reakciju palielināto risku, deva jāpalielina līdz 200 mg trīs reizes dienā (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu). Ja terapijas pirmo triju nedēļu laikā nav novērota būtiska klīniska uzlabošanās (neatkarīgi no lietotās devas), tad Tasmar lietošana jāpārtrauc. Nedrīkst pārsniegt maksimālo terapeitisko devu (200 mg trīs reizes dienā), jo nav pierādījumu par preparāta papildu efektivitāti, lietojot lielākas devas.
Aknu funkcijas jāpārbauda pirms Tasmar terapijas uzsākšanas un jākontrolē ik pa divām nedēļām pirmā terapijas gada laikā, kā arī nākamo 6 mēnešu laikā ik pa 4 nedēļām un pēc tam ik pa 8 nedēļām. Ja deva tiek palielināta līdz 200 mg trīs reizes dienā, tad pirms devas palielināšanas jāveic aknu enzīmu pārbaude un pēc tam aknu enzīmu kontrole jāturpina iepriekš minētajā secībā (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu).
Tasmar terapija jāpārtrauc arī tad, ja ALAT (alanīnaminotransferāzes) un/vai ASAT (aspartātaminotransferāzes) līmenis pārsniedz augšējo normas robežu vai rodas simptomi vai pazīmes, kas liecina par aknu mazspēju (skatīt 4.4 apakšpunktā).
Levodopas pielāgošana Tasmar terapijas laikā Tā kā Tasmar samazina levodopas noārdīšanos organismā, tad Tasmar terapijas sākumposmā levodopas koncentrācijas palielināšanās var izraisīt blakusparādības. Klīniskie pētījumi rāda, ka vairāk nekā 70% pacientu bija nepieciešams samazināt levodopas dienas devu, ja tā bija lielāka nekā 600 mg vai arī ja pacientiem pirms terapijas bija mērena vai smaga diskinēzija.
Levodopas dienas devu samazināja apmēram par vidēji 30% tiem pacientiem, kuriem tas bija nepieciešams. Sākot Tasmar terapiju, visi pacienti jāinformē par simptomiem, kas norāda uz pārāk lielu levodopas devu un jānorāda, ko darīt šādā situācijā.
Levodopas pielāgošana, pārtraucot lietot Tasmar Turpmāk minētie ieteikumi balstās uz farmakoloģiskiem apsvērumiem un nav novērtēti klīniskos pētījumos. Tasmar terapijas pārtraukšanas gadījumā levodopas deva nav jāsamazina blakņu dēļ, kas saistītas ar pārāk lielu levodopas devu. Tomēr, pārtraucot Tasmar terapiju citu iemeslu dēļ, levodopas devu varētu palielināt līdz līmenim, kas ir vienāds vai lielāks kā levodopas deva pirms Tasmar terapijas sākuma, it īpaši, ja levodopas deva ir tikusi ievērojami samazināta Tasmar terapijas sākumposmā. Jebkurā gadījumā pacients ir jāinformē par simptomiem, kas norāda par pārāk mazu levodopas devu un jānorāda, ko darīt šādā gadījumā. Ļoti iespējams, ka levodopas devas pielāgošana ir nepieciešama pirmajās 1-2 dienās pēc Tasmar terapijas pārtraukšanas.
15
4.3. Kontrindikācijas
• Paaugstināta jutība pret tolkaponu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
• Aknu slimība vai paaugstināts aknu enzīmu līmenis. • Smaga diskinēzija. • Neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma (NLS) simptomu komplekss un/vai netraumatiska
rabdomiolīze vai hipertermija anamnēzē. • Feohromocitoma. • Neselektīvu monoaminooksidāzes (MAO) inhibitoru terapija.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Tasmar terapiju drīkst sākt tikai ārsts, kam ir pieredze progresējošas Parkinsona slimības ārstēšanā, lai nodrošinātu pilnīgu riska un ieguvumu novērtēšanu. Tasmar nedrīkst ordinēt, kamēr pacients nav pilnīgi informēts un ar viņu nav apspriests iespējamais risks.
Tasmar terapija jāpārtrauc, ja terapijas pirmo triju nedēļu laikā nav novērota būtiska klīniska uzlabošanās neatkarīgi no devas.
Aknu bojājums Reta, bet potenciāli letāla akūta aknu bojājuma riska dēļ, Tasmar ir indicēts tikai pacientiem ar levodopas jutīgu idiopātisku Parkinsona slimību un motoriem kustību traucējumiem, kuriem ir nepietiekama atbildes reakcija vai kuri ir nejutīgi pret citiem KOMT inhibitoriem. Periodiskas aknu enzīmu pārbaudes nedos iespēju iepriekš paredzēt zibensveida hepatīta rašanās iespēju. Tomēr parasti tiek uzskatīts, ka medikamentu izraisīta aknu bojājuma agrīna atklāšana un aizdomīgā medikamenta lietošanas nekavējoša pārtraukšana palielina izveseļošanās varbūtību. Visbiežāk aknu bojājums rodas vienu līdz sešus mēnešus pēc Tasmar terapijas uzsākšanas. Turklāt retos gadījumos ziņots par vēlīnu hepatītu aptuveni 18 mēnešus pēc ārstēšanas. Jāatzīmē, ka sievietēm aknu bojājuma risks var būt lielāks (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Pirms terapijas uzsākšanas: ja aknu funkciju pārbaudes rezultāti liecina par patoloģiskām pārmaiņām vai ir aknu funkciju traucējumu pazīmes, tad nedrīkst ordinēt Tasmar. Ja tomēr Tasmar tiek izrakstīts, tad pacients jāinformē par pazīmēm un simptomiem, kas liecina par aknu bojājumu, un par nepieciešamību nekavējoties sazināties ar ārstu.
Terapijas laikā: terapijas pirmā gada laikā ik pa 2 nedēļām jākontrolē aknu funkcijas, kā arī nākamo 6 mēnešu laikā ik pa 4 nedēļām un pēc tam ik pa 8 nedēļām. Ja deva tiek palielināta līdz 200 mg trīs reizes dienā, pirms devas palielināšanas jāveic aknu enzīmu pārbaude un pēc tam aknu enzīmu kontrole jāturpina iepriekš minētajā secībā. Nekavējoties jāpārtrauc terapija, ja ALAT un/vai ASAT līmenis pārsniedz augšējo normas robežu vai ja simptomi vai pazīmes liecina par aknu mazspējas rašanos (pastāvīga slikta dūša, nogurums, miegainība, anoreksija, dzelte, tumšs urīns, nieze un jutīgums labā augšējā kvadrantā).
Ja terapija tiek pārtraukta: pacientiem, kam ir vērojams akūts aknu bojājums Tasmar lietošanas laikā un kas pārtrauc zāļu lietošanu, var būt palielināts aknu bojājuma risks, ja Tasmar terapija tiek atsākta. Tādēļ šādiem pacientiem parasti nav ieteicams atsākt Tasmar terapiju.
Neiroleptiskais ļaundabīgais sindroms (NLS) Parkinsona slimības gadījumā NLS pārsvarā rodas, pārtraucot dopamīnerģisku līdzekļu lietošanu. Tādēļ, ja simptomi parādās, pārtraucot Tasmar lietošanu, tad ārstam jāapsver levodopas devas palielināšanas iespējas (skatīt 4.2 apakšpunktu ).
Atsevišķos gadījumos Tasmar terapija ir tikusi saistīta ar NLS rašanos. Simptomi parasti ir radušies Tasmar terapijas laikā vai īsi pēc Tasmar lietošanas pārtraukšanas. NLS raksturo motoriski simptomi
16
(rigiditāte, mioklonuss un trīce), psihiskā stāvokļa pārmaiņas (uzbudinājums, apjukums, stupors un koma), paaugstināta ķermeņa temperatūra, autonomā disfunkcija (mainīgs asinsspiediens, tahikardija) un paaugstināts kreatīnfosfokināzes (KFK) līmenis serumā, kas var būt miolīzes sekas. NLS diagnoze jāapsver pat tad, ja netiek konstatēti visi iepriekš minētie simptomi. Šādas diagnozes gadījumā Tasmar lietošana nekavējoties jāpārtrauc un pacients rūpīgi jānovēro.
Pirms terapijas uzsākšanas: lai mazinātu NLS risku, pacientiem, kuriem ir smaga diskinēzija vai anamnēzē ir NLS, tostarp rabdomiolīze vai hipertermija, Tasmar nedrīkst ordinēt (skatīt 4.3. apakšpunktu). Pacientiem, kuri lieto vairākas zāles, kas iedarbojas uz dažādiem centrālās nervu sistēmas (CNS) traktiem (piemēram, antidepresanti, neiroleptiski līdzekļi, antiholīnerģiski līdzekļi), ir lielāks NLS rašanās risks.
Impulsu kontroles traucējumi: Pacientiem regulāri jāuzrauga impulsu kontroles traucējumu attīstība. Pacienti un aprūpētāji jāinformē,ka pacientiem, kuri tiek ārstēti ar dopamīna agonistiem un/ vai citiem dopamīnerģiskiem līdzekļiem, tādiem kā Tasmar kombinācijā ar levodopu,var attīstīties impulsu kontroles traucējumu uzvedības simptomi, ieskaitot patoloģisku tieksmi uz azartspēlēm, paaugtinātu libido, hiperseksualitāti, kompulsīvu naudas tērēšanu vai iepirkšanos, pārēšanos un kompulsīvu ēšanu.
Diskinēzija, slikta dūša un citas ar levodopas lietošanu saistītas blaknes: pacientiem var palielināties ar levodopas lietošanu saistītās blaknes. Samazinot levodopas devu (skatīt 4.2. apakšpunktu), bieži vien mazinās arī blaknes.
Caureja: klīniskos pētījumos caureja attīstījās 16% un 18% pacientu, kuri lietoja attiecīgi 100 mg un 200 mg Tasmar trīs reizes dienā, salīdzinot ar 8% pacientu, kuri lietoja placebo. Caureja, kas bija saistīta ar Tasmar lietošanu, parasti sākās 2-4 mēnešus pēc terapijas sākuma. Caurejas dēļ 5% un 6% pacientu, kuri lietoja attiecīgi 100 mg un 200 mg Tasmar trīs reizes dienā, pārtrauca terapiju, salīdzinot ar 1% pacientu, kuri lietoja placebo.
Benserazīda mijiedarbība: lielu devu benserazīda un tolkapona mijiedarbības dēļ, kas izraisīja benserazīda līmeņa paaugstināšanos, ārstam jāpievērš uzmanība blakusparādībām, kuru rašanās ir saistīta ar devas lielumu, kamēr nav iegūta lielāka pieredze (skatīt4.5. apakšpunktu).
MAO inhibitori: Tasmar nedrīkst lietot vienlaikus ar neselektīvajiem monoamīnoksidāzes (MAO) inhibitoriem (piemēram, fenelzīnu un tranilcipromīnu). MAO-A un MAO-B inhibitoru kombinācija ir ekvivalenta neselektīvai MAO inhibīcijai, tādēļ šīs abas zāles nedrīkst lietot vienlaikus ar Tasmar un levodopas preparātiem (skatīt arī 4.5. apakšpunktu). Nedrīkst pārsniegt selektīvo MAO-B inhibitoru ieteicamo devu (piemēram, 10 mg selegilīna dienā), ja tie tiek lietoti vienlaikus ar Tasmar.
Varfarīns: tā kā klīniskā informācija par varfarīna un tolkapona kombināciju ir ierobežota, tad šo zāļu vienlaicīgas lietošanas gadījumā nepieciešams kontrolēt koagulācijas rādītājus.
Īpašas pacientu grupas: pacientus ar smagiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss ≤ 30 ml/min.) jāārstē piesardzīgi. Nav informācijas par tolkapona panesamību šādos gadījumos (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Laktozes nepanesība: Tasmar satur laktozi. Pacienti ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību, Lapp laktāzes deficītu vai glikozes-galaktozes malabsorbciju, nedrīkst lietot šīs zāles .
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Tasmar, būdams KOMT inhibitors, palielina vienlaikus lietotas levodopas bioloģisko pieejamību. Dopamīnerģiskās stimulācijas konsekventa palielināšanās var izraisīt
17
dopamīnerģiskas blakusparādības, kas novērotas pēc KOMT inhibitoru terapijas. Visbiežākās no tām ir diskinēzijas pastiprināšanās, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, ģībonis, ortostatiski traucējumi, aizcietējums, miega traucējumi, miegainība, halucinācijas.
Levodopas lietošana ir saistīta ar miegainību un pēkšņa miega epizodēm. Ļoti reti ir ziņots par pēkšņa miega rašanos ikdienas aktivitāšu laikā, dažos gadījumos neapzinātu vai bez brīdinošiem simptomiem. Pacienti jāinformē par to, un jāiesaka ievērot piesardzību, vadot transportlīdzekli vai apkalpojot mehānismus levodopas terapijas laikā. Pacientiem, kuriem bijusi miegainība un/vai pēkšņa miega rašanās, jāatturas no transportlīdzekļa vadīšanas vai mehānismu apkalpošanas (skatīt 4.7. apakšpunktu). Turklāt jāapsver levodopas devas samazināšana vai terapijas pārtraukšana.
Kateholi un citas zāles, ko metabolizē katehol-O-metiltransferāze (KOMT): tolkapons var ietekmēt zāļu, ko metabolizē KOMT, farmakokinētiku. Netika novērota ietekme uz KOMT substrāta karbidopas farmakokinētiku. Tika novērota mijiedarbība ar benserazīdu, kas var paaugstināt benserazīda un tā aktīvo metabolītu līmeni. Šīs ietekmes apmērs bija atkarīgs no benserazīda devas. Pēc tolkapona un 25 mg benserazīda/levodopas vienlaikus lietošanas benserazīda līmenis plazmā iekļāvās tādās pat robežās, kā lietojot levodopu/benserazīdu vienu pašu. Taču pēc tolkapona un 50 mg benserazīda/levodopas lietošanas benserazīda koncentrācija plazmā var paaugstināties, salīdzinot ar līmeni, kāds parasti novērots, lietojot levodopu/benserazīdu vienu pašu. Tolkapona iedarbība uz citu zāļu, ko metabolizē KOMT, piemēram, α-metildopas, dobutamīna, apomorfīna, adrenalīna un izoprenalīna, farmakokinētiku nav novērtēta. Ārstam jāvēro blakusparādības, kuras izraisa šo zāļu šķietami paaugstinātais līmenis plazmā, ja tās tiek lietotas vienlaikus ar Tasmar.
Tolkapona ietekme uz citu zāļu metabolismu: tā kā in vitro tolkapons saistās ar citohromu CYP2C9, tas var kavēt to zāļu iedarbību, kuru klīrensu nosaka šis metabolisma veids, piemēram, tolbutamīda un varfarīna. Mijiedarbības pētījumā tolkapons nemainīja tolbutamīda farmakokinētiku. Tādēļ klīniski būtiska mijiedarbība, kurā būtu iesaistīts citohroms CYP2C9, nav ticama.
Tā kā ir maz klīniskās informācijas par varfarīna un tolkapona kombinēšanu, tad šo zāļu vienlaikus lietošanas gadījumā jākontrolē koagulācijas rādītāji.
Zāles, kas paaugstina kateholamīnu līmeni: tā kā tolkapons kavē kateholamīnu metabolismu, tad teorētiski ir iespējama mijiedarbība ar citām zālēm, kas ietekmē kateholamīnu līmeni.
Lietojot Tasmar vienlaikus ar levodopu/karbidopu un dezipramīnu, netika novērotas būtiskas asinsspiediena, pulsa un dezipramīna koncentrācijas plazmā pārmaiņas. Kopumā blakusparādību biežums nedaudz palielinājās. Šīs blakusparādības bija prognozējamas, balstoties uz jau zināmajām blakusparādībām, ko var izraisīt katra no šīm trim zālēm. Tādēļ jāievēro piesardzība, ja Parkinsona slimības gadījumā Tasmar un levodopas terapijas laikā lieto spēcīgus noradrenalīna uzņemšanas inhibitorus kā dezipramīnu, maprotilīnu vai venlafaksīnu.
Klīniskie pētījumi rāda, ka, lietojot Tasmar/levodopas preparātus, ir novērots līdzīgs blakusparādību profils neatkarīgi no tā, vai tos lieto vai nelieto vienlaikus ar selegilīnu (MAO-B inhibitoru).
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība Nav pietiekamu datu par tolkapona lietošanu grūtniecēm. Tādēļ grūtniecības laikā Tasmar drīkst lietot tikai tad, ja iespējamais guvums attaisno iespējamo risku auglim.
18
Barošana ar krūti Pētījumos ar dzīvniekiem tolkapons nokļuva mātes pienā.
Tolkapona lietošanas drošība zīdaiņiem nav zināma, tādēļ Tasmar terapijas laikā barošana ar krūti jāpārtrauc.
Fertilitāte Žurkām un trušiem pēc tolkapona lietošanas tika novērota embriofetāla toksicitāte (skatīt 5.3. apakšpunktu). Potenciālais risks cilvēkiem nav zināms.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Nav veikti pētījumi, lai novērtētu Tasmar ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
Klīniski pētījumi neliecina, ka Tasmar nelabvēlīgi ietekmē pacienta spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr pacientus jābrīdina, ka spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus varētu mazināt Parkinsona slimības simptomi.
Tasmar, būdams KOMT inhibitors, palielina vienlaikus lietotas levodopas bioloģisko pieejamību. Dopamīnerģiskās stimulācijas konsekventa palielināšanās var izraisīt dopamīnerģiskas blaknes, kas novērotas pēc KOMT inhibitoru terapijas. Pacientiem, kas tiek ārstēti ar levodopu un kam ir miegainība un/vai pēkšņa miega epizodes, jāzina, ka viņiem jāatturas no transportlīdzekļa vadīšanas vai iesaistīšanās aktivitātēs, kur pavājināta modrība var radīt nopietna ievainojuma vai nāves risku viņiem pašiem vai citiem (piemēram, apkalpojot mehānismus), kamēr šādas atkārtotas epizodes vai miegainība nav izzudušas (skatīt 4.4. apakšpunktu).
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Visbiežāk novērotās blakusparādības, kas saistītas ar Tasmar lietošanu un rodas biežāk nekā ar placebo ārstētiem pacientiem, ir minētas turpmākajā tabulā. Tomēr ir zināms, ka Tasmar, būdams KOMT inhibitors, palielina vienlaikus lietotas levodopas bioloģisko pieejamību. Sekojoša dopamīnerģiskās stimulācijas pastiprināšanās var izraisīt dopamīnerģiskas blakusparādības, kas novērotas pēc KOMT inhibitoru terapijas. Visbiežākās no tām ir diskinēzijas pastiprināšanās, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, ģībonis, ortostatiski traucējumi, aizcietējums, miega traucējumi, miegainība, halucinācijas.
Klīnisko pētījumu dati liecina, ka caureja bija vienīgā blakusparādība, kas lika pārtraukt Tasmar terapiju (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Ļoti bieži (1/10) Bieži (1/100 līdz <1/10) Retāk (1/1 000 līdz <1/100) Reti (1/10 000 līdz <1/1 000) Ļoti reti (<1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)
Paralēlos placebo kontrolētos nejaušinātos pētījumos iegūtā pieredze par Tasmar lietošanu Parkinsona slimības gadījumā ir parādīta turpmākajā tabulā, kurā ir iekļautas blaknes, kam ir iespējama saistība ar Tasmar lietošanu.
Ar Tasmar lietošanu iespējami saistīto blakņu kopsavilkums, minot to biežumu III fāzes placebo kontrolētos pētījumos:
19
Orgānu sistēmas klase Infekcijas un infestācijas Psihiskie traucējumi
Sastopamības biežums* Bieži Ļoti bieži
Nelabvēlīgās parādības Augšējo elpošanas ceļu infekcija Miega traucējumi Intensīvi sapņi
Reti
Nervu sistēmas traucējumi
Ļoti bieži
Reti Bieži
Apjukums Halucinācijas Impulsu kontroles traucējumi* (paaugstināts libido, hiperseksualitāte, patoloģiska tieksme uz azartspēlēm, nepārvarama iepirkšanās, pārmērīga pārēšanās, kompulsīva ēšana (skatīt 4.4. apakšpunktu) Diskinēzija Distonija Galvassāpes Reibonis Miegainība Ortostatiskas sūdzības Neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma simptomu komplekss (skatīt 4.4. apakšpunktu) Hipokinēzija
Ģībonis
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Ļoti bieži
Slikta dūša
Bieži
Vielmaiņas un uztures traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
Ļoti bieži
Bieži Bieži
Bieži
Aknu un/ vai žults izvades sistēmas traucējumi
Retāk
Izmeklējumi
Bieži
Caureja Vemšana Aizcietējums Sausums mutē Sāpes vēderā Dispepsija Anoreksija
Pastiprināta svīšana Urīna krāsas pārmaiņas
Sāpes krūtīs
Gripai līdzīgi simptomi Aknu bojājumi, retos gadījumos ar fatālu iznākumu* (skatīt 4.4. apakšpunktu) Paaugstināts alanīna aminotransferāzes līmenis (ALAT)
*: Blakusparādības, kuru biežumu nevar noteikt pēc klīniskajiem pētījumiem (t.i., kad specifiska blakusparādība netika novērota klīniskā pētījuma laikā, bet par to tika ziņots tikai
20
pēcreģistrācijas ziņojumā) ir apzīmētas ar zvaigznīti (*), un biežuma kategorija tika aprēķināta vadoties pēc ES vadlīnijām.
Paaugstināts alanīna aminotransferāzes līmenis Alanīnaminotransferāzes (ALAT) līmenis, kas vairāk nekā trīs reizes pārsniedza augšējo normas robežu (ANR), tika konstatēts 1% pacientu, kuri lietoja 100 mg Tasmar trīs reizes dienā, kā arī 3% pacientu, kuri lietoja 200 mg trīs reizes dienā. Sievietēm šīs paaugstināšanās iespējamība bija divreiz lielāka. Parasti paaugstināšanās radās 6-12 nedēļu laikā pēc terapijas sākuma, un netika novērotas nekādas klīniskas pazīmes vai simptomi. Apmēram pusē gadījumu transamināzes līmenis spontāni pazeminājās līdz sākotnējiem rādītājiem, lai gan pacienti turpināja Tasmar terapiju. Ja terapija tika pārtraukta, transamināzes līmenis pazeminājās, sasniedzot līmeni pirms terapijas.
Aknu bojājumi Pēc zāļu reģistrācijas tika ziņots par retiem, smagiem aknu šūnu bojājumiem ar letālu iznākumu (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma simptomu komplekss Atsevišķos gadījumos ziņots par pacientiem ar neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma simptomu kompleksu (skatīt 4.4. apakšpunktu) pēc Tasmar devas samazināšanas vai tā lietošanas pārtraukšanas un pēc Tasmar terapijas uzsākšanas, ja tā bija saistīta ar citu vienlaikus lietotu dopamīnerģisku līdzekļu devas būtisku samazināšanu. Turklāt pēc NLS vai smagas diskinēzijas tika novērota rabdomiolīze.
Urīna krāsas pārmaiņas: tolkapons un tā metabolīti ir dzelteni, un tie var izraisīt pacienta urīna krāsas nekaitīgu pastiprināšanos.
Impulsu kontroles traucējumi: Pacientiem, kuri tiek ārstēti ar dopamīna agonistiem un/ vai citiem dopamīnerģiskiem līdzekļiem, tādiem kā Tasmar kombinācijā ar levodopu, var attīstīties patoloģiska tieksme uz azartspēlēm, paaugstināts libido, hiperseksualitāte, kompulsīva naudas tērēšana vai iepirkšanās, pārēšanās un kompulsīva ēšana (skatīt 4.4. apakšpunktu Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā).
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv
4.9. Pārdozēšana
Ir ziņots par atsevišķiem nejaušas vai tīšas pārdozēšanas gadījumiem, lietojot tolkapona tabletes. Tomēr šo gadījumu klīniskie apstākļi bija tik atšķirīgi, ka izdarīt vispārējus secinājumus no šiem gadījumiem nav iespējams.
Vislielākā cilvēkiem lietotā tolkapona deva bija 800 mg trīs reizes dienā, lietojot gan vienlaikus ar levodopu, gan bez tās gados veciem brīvprātīgajiem vienu nedēļu ilgā pētījumā. Lietojot šādu devu, tolkapona maksimālā koncentrācija plazmā bija vidēji 30 µg/ml (salīdzinot ar 3 un 6 µg/ml, lietojot attiecīgi 100 mg un 200 mg tolkapona trīs reizes dienā). Tika novērota slikta dūša, vemšana un reibonis, it īpaši lietojot vienlaikus ar levodopu.
21
Pārdozēšanas terapija: ieteicama hospitalizācija. Indicēta vispārēja palīdzība. Ņemot vērā savienojuma fizikālās un ķīmiskās īpašības, ir maz ticams, ka būs efektīva hemodialīze.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: pretparkinsonisma līdzekli, citi dopamīnerģiski līdzekļi, ATĶ kods: NO4BX01.
Darbības mehānisms Tolkapons ir iekšķīgi lietojams aktīvs, selektīvs un atgriezenisks katehol-O-metiltransferāzes (KOMT) inhibitors. Lietojot to vienlaikus ar levodopu un aromātisko aminoskābju dekarboksilāzes inhibitoru (AADC-I), tas nodrošina stabilāku levodopas līmeni plazmā, samazinot levodopas metabolizāciju līdz 3-metoksi-4-hidroksi-L-fenilalanīnam (3-OMD).
Pacientiem, kam ir Parkinsona slimība, augsts 3-OMD līmenis plazmā ir saistīts ar vāju atbildes reakciju uz levodopu. Tolkapons ievērojami samazina 3-OMD veidošanos.
Farmakodinamiskā iedarbība Veseliem brīvprātīgajiem veiktie pētījumi ir pierādījuši, ka tolkapons atgriezeniski kavē cilvēka eritrocītu KOMT aktivitāti pēc zāļu iekšķīgas lietošanas. Šī kavēšana ir cieši saistīta ar tolkapona koncentrāciju plazmā. Lietojot 200 mg tolkapona, maksimālā eritrocītu KOMT aktivitātes kavēšana vidēji pārsniedz 80%. Lietojot 200 mg Tasmar trīs reizes dienā, minimālā eritrocītu KOMT kavēšana ir 30-45%, neattīstoties tolerancei.
Pēc tolkapona lietošanas pārtraukšanas tika novērota eritrocītu KOMT aktivitātes pārejoša paaugstināšanās virs pirmsterapijas līmeņa. Tomēr Parkinsona slimības pacientu pētījums apliecināja, ka pēc terapijas pārtraukšanas nebija būtisku levodopas farmakokinētikas vai pacienta reakcijas uz levodopu pārmaiņu, salīdzinot ar pirmsterapijas līmeni.
Lietojot Tasmar vienlaikus ar levodopu, aptuveni divas reizes palielinās levodopas relatīvā bioloģiskā pieejamība (AUC). Tas ir levodopas klīrensa samazināšanās dēļ, kas izraisa levodopas terminālā eliminācijas pusperioda (t1/2) pagarināšanos. Levodopas vidējā maksimālā koncentrācija plazmā (Cmax) un tās rašanās laiks (tmax) netika ietekmēti. Iedarbība sākas pēc pirmās lietošanas reizes. Veselu brīvprātīgo un Parkinsona slimnieku pētījumi ir pierādījuši, ka maksimālu iedarbību var sasniegt, lietojot 100-200 mg tolkapona. 3-OMD līmenis plazmā samazinājās ievērojami un atbilstoši devai, lietojot tolkaponu vienlaikus ar levodopu/AADC-I (aromātisko aminoskābju dekarboksilāzes inhibitoru) (benserazīdu vai karbidopu).
Tolkapona ietekme uz levodopas farmakokinētiku ir līdzīga visām levodopas/ benserazīda un levodopas/ karbidopas zāļu formām; tā nav atkarīga no levodopas devas, levodopas/AADC-I (benserazīda vai karbidopas) proporcijas un ilgstošas darbības zāļu formu lietošanas.
Klīniskā efektivitāte un drošums Dubultakli, placebo kontrolē veikti klīniskie pētījumi ir uzrādījuši būtisku „atslēgšanās” (OFF) laika samazināšanos par aptuveni 20-30% un līdzīgu „ieslēgšanās” (ON) laika palielināšanos, vienlaikus ar kustību traucējumu simptomu smaguma pakāpes samazināšanos pacientiem, kas lieto Tasmar. Pētnieku vispārējais efektivitātes novērtējums arī liecināja par ievērojamu uzlabošanos.
Dubultakls pētījums salīdzināja Tasmar ar entakaponu Parkinsona slimības pacientiem, kuriem bija vismaz trīs stundu ilgs „atslēgšanās” (OFF) laiks dienā, lai gan viņi saņēma
22
optimizētu levodopas terapiju. Primārais rezultāts bija pacientu proporcija, kam „ieslēgšanās” (ON) laiks palielinājās par 1 vai vairākām stundām (skatīt 1. tabulu).
1. tab. Dubultaklā pētījuma primārie un sekundārie rezultāti
Primārie rezultāti Pacientu skaits (proporcija), kam ON laiks (atbildes reakcija) bija 1 stunda Sekundārie rezultāti Pacientu skaits (proporcija) ar mērenu vai ievērojamu uzlabošanos Pacientu skaits (proporcija), kam bija primāro un sekundāro rezultātu uzlabošanās
Entakapons N=75 32 (43%)
19 (25%)
13 (17%)
Tolkapons e N=75
40 (53%)
p vērtība p=0,191
29 (39%)
p=0,080
24 (32%)
NP
95% TI -5,2; 26
-1,4; 28,1 NP
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Terapeitiskās devās tolkapona farmakokinētika ir lineāra un nav atkarīga no levodopas/AADC-I (benserazīda vai karbidopas) vienlaikus lietošanas.
Uzsūkšanās: tolkapons ātri uzsūcas; tmax ir aptuveni divas stundas. Lietojot iekšķīgi, absolūtā bioloģiskā pieejamība ir apmēram 65%. Tolkapons neuzkrājas organismā, ja to lieto pa 100 vai 200 mg trīs reizes dienā. Šādās devās Cmax attiecīgi ir aptuveni 3 un 6 µg/ml. Uzturvielas aizkavē un samazina tolkapona absorbciju, bet, lietojot tolkaponu ēšanas laikā, relatīvā bioloģiskā pieejamība tomēr ir 80-90%.
Izkliede: tolkapona izkliedes tilpums (Vss) ir mazs (9 l). Tolkapons plaši neizplatās audos, jo tas izteikti saistās ar plazmas proteīniem (>99,9%). In vitro eksperimenti ir pierādījuši, ka tolkapons galvenokārt saistās ar seruma albumīnu.
Biotransformācija/ eliminācija: tolkapons tiek gandrīz pilnīgi metabolizēts pirms izdalīšanās; urīnā konstatē tikai ļoti niecīgu nemainītas vielas daudzumu (0,5% no devas). Tolkapona galvenais metabolisma ceļš ir savienošanās ar tā pasīvo glikuronīdu. Turklāt KOMT metilē savienojumu līdz 3-O-metiltolkaponam un citohromi P450 3A4 un P450 2A6 metabolizē to līdz sākotnējam spirtam (metilgrupas hidroksilēšana), kas pēc tam tiek oksidēts līdz karboksilskābei. Samazināšanās līdz iedomātajam amīnam, tāpat kā sekojošā N-acetilēšana notiek mazākā mērā. Pēc iekšķīgas lietošanas 60% no zāļu sastāvdaļām izdalās urīnā un 40% - ar izkārnījumiem.
Tolkapons ir zema ekstrakcijas līmeņa zāles (ekstrakcijas proporcija = 0,15) ar mērenu sistēmisko klīrensu apmēram 7 l/h. Tolkapona t1/2 ir aptuveni 2 stundas.
Aknu darbības traucējumi: pēcreģistrācijas lietošanas laikā novērotā aknu bojājuma riska dēļ Tasmar ir kontrindicēts pacientiem ar aknu slimību vai aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanos. Pētījums, kurā tika iekļauti pacienti ar pavājinātu aknu darbību, pierādīja, ka vidēji smaga necirotiska aknu slimība neietekmē tolkapona farmakokinētiku. Tomēr vidēji smagas aknu cirozes slimniekiem nesaistītā tolkapona klīrenss samazinājās gandrīz par 50%. Šāda samazināšanās var divkārt palielināt nesaistītu zāļu vidējo koncentrāciju.
23
Nieru darbības traucējumi: pacientiem ar nieru darbības traucējumiem tolkapona farmakokinētika nav pētīta. Tomēr nieru darbības un tolkapona farmakokinētikas saistība ir pētīta, lietojot populācijas farmakokinētiku klīniskajos pētījumos. Vairāk nekā 400 pacientu dati ir apstiprinājuši, ka kreatinīna klīrensa rādītāju lielā diapazonā (30-130 ml/min.) nieru funkcijas neietekmē tolkapona farmakokinētiku. To var izskaidrot tādējādi, ka tikai niecīgs nemainīta tolkapona daudzums izdalījās ar urīnu un galvenais metabolīts - tolkapona glikuronīds - izdalījās gan ar urīnu, gan žulti (izkārnījumiem).
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Preklīniskajos pētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti, genotoksicitāti, iespējamu kancerogenitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam.
Kancerogenitāte, mutagenitāte: 24 mēnešus ilgie kancerogenitātes pētījumi apliecināja, ka 3% un 5% žurku attiecīgi vidēju un lielu devu grupās radās nieru epiteliālie audzēji (adenoma vai vēzis). Tomēr mazu devu grupā netika novērota toksiska ietekme uz nierēm. Kancerogenitātes pētījumā tika novērots palielināts dzemdes adenokarcinomas biežums žurkām, kas saņēma lielu devu. Līdzīgas ar ietekmi uz nierēm saistītas atrades netika konstatētas ne kancerogenitātes pētījumos pelēm, ne suņiem.
Mutagenitāte: vairākos mutagenitātes pētījumos iegūtie dati liecina, ka tolkapons nav genotoksisks.
Toksiskā ietekme uz reproduktivitāti: ir pierādīts, ka, lietojot tolkaponu monoterapijā, tas nav teratogēnisks un neietekmē auglību.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Tabletes kodols: Kalcija hidrogēnfosfāts Mikrokristāliskā celuloze Povidons K30 Nātrija cietes glikolāts Laktoze Talks Magnija stearāts
Apvalks: Hidroksipropilmetilceluloze Talks Dzeltenais dzelzs oksīds (E172) Etilceluloze Titāna dioksīds (E171) Triacetīns Nātrija laurilsulfāts
6.2. Nesaderība
Nav piemērojama.
6.3. Uzglabāšanas laiks
24
5 gadi 6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi. 6.5. Iepakojuma veids un saturs Tasmar ir pieejams PVH/PE/PVDH blisterplāksnītēs (iepakojumi: 30 un 60 apvalkotās tabletes) un dzintara krāsas stikla pudelītēs bez desikanta (iepakojumi:100 apvalkotās tabletes). Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami. 6.6. Norādījumi par sagatavošanu lietošanai un iznīcināšanu. Nav īpašu atkritumu likvidēšanas prasību.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/044/004-6
9. REĢISTRĀCIJAS /PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 1997. gada 27. augusts Pārreģistrācijas datums: 2004. gada 31. augusts Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2014. gada 21. jūlijs
10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu Aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu/.
25
PIELIKUMS II A. RAŽOTĀJS(-I), KURŠ(-I) ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN
EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU.
26
A. RAŽOTĀJS(-I), KURŠ(-I) ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese ICN Polfa Rzeszów S.A. ul. Przemysłowa 2 35-959 Rzeszów Polija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (Skatīt Pielikumu I: Zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
• Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu periodiski atjaunojamie drošuma ziņojumi atbilstoši Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstam (EURD sarakstam), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c 7. punktu un publicēts Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
NOSACĪJUMI UN IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ŠO ZĀĻU LIETOŠANU
Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.1 modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP.
Papildināts RMP jāiesniedz: pēc Eiropas Zāļu aģentūras pierprasījuma ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad seņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
• NOSACĪJUMI UN IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ŠO ZĀĻU LIETOŠANU
Nav piemērojama.
27
PIELIKUMS III MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
28
A. MARĶĒJUMA TEKSTS
29
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA Ārējais iepakojums un pudelītes etiķete, 30, 60, 100, 200 apvalkotās tabletes 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tasmar 100 mg apvalkotās tabletes Tolcapone
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra apvalkotā tablete satur 100 mg tolkapona.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur arī laktozi. Sīkākai informācijai skatīt lietošanas instrukciju.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 30 apvalkotās tabletes 60 apvalkotās tabletes 100 apvalkotās tabletes 200 apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai Tabletes jānorij veselas. Nelauziet un nesasmalciniet tabletes. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
30
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/044/007 30 tabletes EU/1/97/044/008 60 tabletes EU/1/97/044/003 100 tabletes EU/1/97/044/0010 200 tabletes
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Tasmar 100 mg (tikai pudelītes ārējam iepakojumam)
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
31
32
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Blistera ārējais iepakojums, 30 un 60 apvalkotās tabletes 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tasmar 100 mg apvalkotās tabletes Tolcapone
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra apvalkotā tablete satur 100 mg tolkapona.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur arī laktozi. Sīkākai informācijai skatīt lietošanas instrukciju.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 30 apvalkotās tabletes 60 apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEID(I) Iekšķīgai lietošanai Tabletes jānorij veselas. Nelauziet un nesasmalciniet tabletes. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
33
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/044/001 30 tabletes EU/1/97/044/002 60 tabletes
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Tasmar 100 mg (tikai ārējam iepakojumam)
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
34
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA , KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tasmar 100 mg apvalkotās tabletes Tolcapone 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Meda AB 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
35
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Ārējais iepakojums un pudelītes etiķete, 100 apvalkotās tabletes 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tasmar 200 mg apvalkotās tabletes Tolcapone
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra apvalkotā tablete satur 200 mg tolkapona.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur arī laktozi. Sīkākai informācijai skatīt lietošanas instrukciju.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 100 apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Iekšķīgai lietošanai Tabletes jānorij veselas. Nelauziet un nesasmalciniet tabletes. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
36
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/044/006 100 tabletes
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Tasmar 200 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
37
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA Ārējais iepakojums un blistera iepakojums, 30 un 60 apvalkotās tabletes 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tasmar 200 mg apvalkotās tabletes Tolcapone
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Katra apvalkotā tablete satur 200 mg tolkapona.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur arī laktozi. Sīkākai informācijai skatīt lietošanas instrukciju.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 30 apvalkotās tabletes 60 apvalkotās tabletes
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Iekšķīgai lietošanai Tabletes jānorij veselas. Nelauziet un nesasmalciniet tabletes. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEPIEEJAMĀ UN NEREDZAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
38
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/97/044/004 30 tabletes EU/1/97/044/005 60 tabletes
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles.
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Tasmar 200 mg
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators. 18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
39
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Tasmar 200 mg apvalkotās tabletes Tolcapone 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS Meda AB 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA
40
B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
41
Lietošanas instrukcija: informācija zāļu lietotājam
Tasmar 100 mg apvalkotās tabletes Tolcapone
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas vēl jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tieši Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad,
ja šiem cilvēkiem ir līdzīgi simptomi. - Ja Jūs novērojat jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas
attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas šajā instrukcijā nav minētas. Skatīt 4. punktu
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Tasmar un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Tasmar lietošanas 3. Kā lietot Tasmar 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Tasmar 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Tasmar un kādam nolūkam to lieto
Lai ārstētu Parkinsona slimību, Tasmar lieto kopā ar zālēm levodopu ( kā evodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu). Tasmar lieto, kad pārējie alternatīvie preparāti nevar stabilizēt Jūsu veselības stāvokli Parkinsona slimības gadījumā.
Lai ārstētu Jūsu Parkinsona slimību, Jūs jau lietojat levodopu. Jūsu organisma dabiskais proteīns (enzīms) katehol-O-metiltransferāze (KOMT) noārda levodopas preparātu. Tasmar bloķē šo enzīmu un palēnina levodopas noārdīšanos. Tātad, lietojot Tasmar vienlaikus ar levodopu (kā levodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu), Jums mazināsies Parkinsona slimības simptomi.
2. Kas Jums jāzina pirms Tasmar lietošanas
Nelietojiet Tasmar šādos gadījumos: - ja Jums ir aknu slimība vai paaugstināts aknu enzīmu līmenis; - ja Jums ir smagas patvaļīgas kustības (diskinēzija); - ja Jums iepriekš ir bijuši smagi simptomi, kas saistīti ar muskuļu stīvumu, drudzis vai
apjukums (neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma (NLS) simptomu komplekss) un/vai Jums ir bijuši skeleta muskuļu audu bojājumi (netraumatiska rabdomiolīze) vai drudzis ( hipertermija); - ja Jums ir paaugstināta jutība (alerģija) pret aktīvo vielu tolkaponu vai jebkuru citu Tasmar sastāvdaļu; - ja Jums ir specifisks audzēja veids virsnieru serdē (feohromocitoma); - ja Jūs lietojat noteiktas zāles depresijas un trauksmes ārstēšanai, tā saucamos neselektīvus monoaminooksidāzes (MAO) inhibitorus.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā:
42
Pirms Tasmar lietošanas konsultējaties ar ārstu vai farmaceitu Nesāciet Tasmar terapiju, kamēr Jūsu ārsts
- nav izskaidrojis šīs terapijas iespējamo risku, - nav izskaidrojis pasākumus šī riska mazināšanai, - nav atbildējis uz visiem Jūsu jautājumiem. - ja esat grūtniece vai plānojat grūtniecību. Ārsts ar Jums apspriedīs Tasmar lietošanas
risku un ieguvumu grūtniecības laikā. Nav paredzama ietekme uz zīdaini. Ārstēšanās laikā bērnu nedrīkst barot ar krūti.
Pastāstiet savam ārstam, ja Jūs vai Jūsu ģimene/ aprūpētāji ievērojuši, ka Jums parādās neparastas vēlēšanās vai tieksme uzvesties sev neierastā veidā vai nespēja pretoties pēkšņiem impulsiem, stimulam vai kārdinājumam veikt noteiktas darbības, kas varētu kaitēt Jums vai apkārtējiem. Šādu uzvedību sauc par impulsu kontroles traucējumiem un var izpausties kā atkarība no azartspēlēm, pārmērīga ēšana vai naudas tērēšana, anormāli augsta dzimumtieksme vai palielināts seksuālo domu vai jūtu daudzums. Jūsu ārsts varētu pārskatīt Jūsu ārstēšanu.
Tasmar vajadzētu lietot tikai tad, ja Jūsu Parkinsona slimību nav iespējams pietiekami labi ārstēt, lietojot citu terapiju. Turklāt Jūsu ārsts liks pārtraukt Tasmar terapiju, ja pēc trim nedēļām Jūsu veselības stāvoklis neuzlabosies, lai attaisnotu iespējamo risku terapijas turpināšanas gadījumā.
Aknu bojājums Tasmar var izraisīt retu, bet potenciāli nāvējošu aknu bojājumu. Aknu bojājums galvenokārt rodas pēc 1 mēneša un līdz 6 mēnešiem. Jāatzīmē, ka sievietēm aknu bojājuma risks ir lielāks. Tādēļ šādi preventīvie pasākumi ir jāņem vērā.
Pirms terapijas uzsākšanas Lai mazinātu aknu bojājuma risku, Jūs nedrīkstat lietot Tasmar, ja: - Jums ir aknu slimība, - paaugstināti pirms terapijas uzsākšanas veiktu aknu funkcionālo asins analīžu (ALAT
(alanīnaminotransferāzes) un ASAT (aspartātaminotransferāzes)) rezultāti.
Terapijas laikā Terapijas laikā asins analīzes tiks veiktas šādos laika intervālos: - ik pēc 2 nedēļām pirmā terapijas gada laikā, - ik pēc 4 nedēļām nākamo 6 mēnešu laikā, - ik pēc 8 nedēļām turpmākās terapijas laikā. Terapija tiks pārtraukta, ja analīzēs konstatēs patoloģiskas pārmaiņas.
Tasmar terapija dažreiz var traucēt aknu darbību. Tādēļ, Jums nekavējoties jāsazinās ar savu ārstu, ja Jums rodas tādi simptomi, kā slikta dūša, vemšana, sāpes kuņģī (galvenokārt virs aknām augšējā labajā pusē), ēstgribas zudums, nespēks, drudzis, tumšs urīns, dzeltenā kaite (dzeltenas acis vai āda) vai ja Jūs viegli nogurstat. Ja Jūs jau esat lietojis Tasmar un jums ir radies akūts aknu bojājums terapijas laikā, tad nevajadzētu atsākt Tasmar lietošanu.
NLS (neiroleptiskais ļaundabīgais sindroms) Tasmar terapijas laikā var rasties Neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma (NLS) simptomi. NLS raksturīgi daži vai visi turpmāk minētie simptomi: - izteikts muskuļu stīvums, roku vai kāju muskuļu krampjveida kustības un sāpes
muskuļos. Muskuļu bojājuma dēļ dažreiz urīnam var būt tumša nokrāsa. - citi svarīgi simptomi ir stiprs drudzis un psihisks apjukums.
43
Retos gadījumos pēc pēkšņas Tasmar vai citu pretparkinsonisma līdzekļu devu samazināšanas vai lietošanas pārtraukšanas Jums var rasties tādi smagi simptomi, kā muskuļu stīvums, drudzis vai psihisks apjukums. Tādā gadījumā nekavējoties jāvēršas pie sava ārsta.
Šādi preventīvie pasākumi ir jāņem vērā.
Pirms terapijas uzsākšanas Lai mazinātu NLS risku, Jūs nedrīkstat lietot Tasmar, ja ārsts apgalvo, ka jums ir smagas patvaļīgas kustības (diskinēzija) vai arī ja Jums iepriekš ir bijusi slimība, kas varētu būt NLS. Informējiet ārstu par visām recepšu un bezrecepšu zālēm, ko Jūs lietojat, jo NLS risks var palielināties, ja Jūs lietojat kādas specifiskas zāles.
Terapijas laikā Ja Jums rodas iepriekš minētie simptomi un šķiet, ka tas varētu būt NLS, tad nekavējoties par to jāziņo ārstam. Nepārtrauciet Tasmar vai jebkura cita pretparkinsonisma līdzekļa lietošanu, nebrīdinot par to savu ārstu, jo tādējādi palielinās NLS risks.
Informējiet savu ārstu arī tad: - ja Jums ir vēl kāda cita slimība, izņemot Parkinsona slimību; - ja Jums ir alerģija pret citiem medikamentiem, uzturvielām un krāsvielām; - ja drīz pēc Tasmar terapijas uzsākšanas un tās laikā Jums ir simptomi, kas var būt
saistīti ar levodopu, piemēram, patvaļīgas kustības (diskinēzija) un slikta dūša.
Ja Jūs jūtaties slikti, konsultējieties ar savu ārstu, jo iespējams Jums ir jāmazina levodopas deva.
Bērni un pusaudži Tasmar nerekomendē bērniem un pusaudžiem jaunākiem par 18 gadiem, jo nav pietiekamu datu par tā drošumu un efektivitāti,
Citas zāles un Tasmar Pastāstiet savam ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes (bezrecepšu zāles un augu preparāti).
Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, it īpaši par: - antidepresantiem, - alfa metildopu (paaugstināta spiediena ārstēšanai), - apomorfīnu (Parkinsona slimības ārstēšanai), - dobutamīnu (hroniskas sirds slimības ārstēšanai), - adrenalīnu un izoprenalīnu (abus sirdslēkmju ārstēšanai), - varfarīna tipa antikoagulantiem (kas novērš asins sarecēšanu). Šajā gadījumā Jūsu ārsts,
iespējams, liks regulāri veikt asins analīzes, lai pārbaudītu asins recēšanu.
Ja Jūs nokļūstat slimnīcā vai ja Jums izraksta jaunas zāles, tad Jums ir jāinformē ārsts, ka lietojat Tasmar.
Tasmar lietošana kopā ar uzturu un dzērienu, un alkoholu Tasmar var lietot ēšanas laikā vai arī neatkarīgi no tās. Tasmar jālieto kopā ar vienu glāzi ūdens.
Grūtniecība un barošana ar krūti, un fertilitāte Jums jāpasaka ārstam, ja esat grūtniece vai plānojat grūtniecību. Ārsts ar Jums apspriedīs Tasmar lietošanas risku un ieguvumu grūtniecības laikā.
44
Tasmar ietekme uz zīdaini nav pētīta. Nav ieteicams barot bērnu ar krūti Tasmar terapijas laikā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Tā kā Parkinsona slimība var ietekmēt Jūsu spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus, Jums tas jāapspriež ar savu ārstu.
Tasmar ietekmē Parkinsona slimības simptomus. Lietojot Tasmar vienlaikus ar citiem Parkinsona slimības ārstēšanai paredzētiem medikamentiem, tas var izraisīt pārmērīgu miegainību un pēkšņa miega epizodes (Jūs varat negaidīti iemigt). Tādēļ Jums jāatturas no transportlīdzekļa vadīšanas vai mehānismu apkalpošanas, kamēr šādas atkārtotas epizodes un miegainība nav izzudušas.
Tasmar satur laktozi Ja ārsts ir teicis, ja Jums ir dažu cukuru nepanesība, sazinieties ar ārstu pirms šī medikamenta lietošanas.
3. Kā lietot Tasmar
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Devas un lietošanas biežums
Jūsu ārstam vienmēr jāsāk terapija ar standarta devu 3 reizes dienā pa 1 tabletei (100 mg (1 tablete)). Ja efekta nav 3 nedēļu laikā, Tasmar terapija ir jāpārtrauc. Lai uzlabotu efektivitāti, Jūsu ārsts var palielināt devu tikai līdz 3 reizēm dienā pa 2 tabletēm (200 mg trīs reizes dienā), ja palielinātā Parkinsona slimības simptomu kontrole pārspēj blakusparādību paredzamo pieaugumu. Lietojot lielāko devu, blaknes bieži vien var būt smagas un ietekmēt Jūsu aknu darbību. Ja 3 nedēļu laikā, lietojot lielāko devu, Jums nepaliek labāk, tad Jūsu ārstam jāpārtrauc Tasmar terapija.
Tasmar terapijas sākumā un tās laikā, iespējams, būs jāmaina levodopas deva. Ārsts Jums ieteiks, ko darīt.
Kā zāles lietot Norijiet Tasmar, uzdzerot vienu glāzi ūdens. Nelauziet vai nesasmalciniet tabletes. Tasmar pirmā tablete jālieto no rīta vienlaikus ar citām Jūsu parkinsonisma zālēm „levodopa”. Nākamās Tasmar devas jālieto pēc 6 un 12 stundām.
Dienas daļa Rīts
Pusdienlaiks Vakars
Deva 1 Tasmar apvalkotā tablete
1Tasmar apvalkotā tablete 1Tasmar apvalkotā tablete
Piezīme Vienlaikus ar levodopas pirmo reizes devu
Ja esat lietojis Tasmar vairāk nekā noteikts Nekavējoties vērsieties pie sava ārsta, farmaceita vai dodieties uz slimnīcu, jo Jums varētu būt nepieciešama neatliekama medicīniska palīdzība. Ja cita persona nejauši ir lietojusi Jūsu
45
zāles, tad nekavējoties sazinieties ar ārstu vai slimnīcu, jo viņam/viņai varētu būt nepieciešama neatliekama medicīniskā palīdzība.
Pārdozēšanas simptomi var būt slikta dūša, vemšana, reibonis un apgrūtināta elpošana.
Ja esat aizmirsis lietot Tasmar Lietojiet zāles, tiklīdz atceraties, un pēc tam turpiniet tās lietot noteiktajos laikos. Tomēr deva jāturpina lietot kā iepriekš, nekompensējot aizmirsto devu. Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Ja esat aizmirsis vairākas devas, lūdzu informējiet savu ārstu un sekojiet dotajām norādēm.
Ja Jūs pārtraucat lietot Tasmar Nesamaziniet zāļu devu un nepārtrauciet lietošanu, kamēr Jums to nav teicis ārsts. Vienmēr ievērojiet Jūsu ārsta norādījumus par Tasmar terapijas ilgumu.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā citas zāles, Tasmar var izraisīt blakusparādības kaut arī ne visiem tās izpaužas. Iespējamo blakusparādību sastopamības biežums ir definēts, izmantojot šādus apzīmējumus:
Ļoti bieži: Bieži: Retāk: Reti: Ļoti reti: Nav zināms:
rodas vairāk nekā 1 lietotājam no 10 rodas 1 līdz 10 lietotājiem no 100 rodas 1 līdz 10 lietotājiem no 1000 rodas 1 līdz 10 lietotājiem no 10000 rodas mazāk nekā1 lietotājam no 10000 biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem
Informējiet savu ārstu vai farmaceitu pēc iespējas ātrāk: - ja Tasmar terapijas laikā Jūs jūtaties slikti, - ja Jūs novērojat tādus simptomus kā slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, ēstgribas
zudums, nespēks, drudzis, tumša urīna krāsa vai dzelte, jo retos gadījumos var būt traucēta aknu darbība, dažreiz novērots pat smags hepatīts, - ja ievērojat, ka urīns palicis tumšs, jo tas var liecināt par muskuļu vai aknu bojājumu. Jebkura cita urīna dzeltenā krāsa parasti ir nekaitīga. - ja Jums parādās pastāvīga vai smaga caureja.
Tasmar terapijas sākumā un tās laikā levodopa var izraisīt patvaļīgas kustības un sliktu dūšu. Tādēļ, ja Jūs jūtaties slikti, ziņojiet par to savam ārstam, jo, iespējams, Jums ir jāmaina levodopas deva.
Citas iespējamās blakusparādības Ļoti bieži: - patvaļīgas kustības (diskinēzija), - slikta dūša, ēstgribas trūkums, caureja, - galvassāpes, reibonis - miega traucējumi, miegainība, - reibonis, pieceļoties stāvus (ortostatiskas sūdzības), - apjukums un halucinācijas, - kustību traucējumi ar patvaļīgām muskuļu spazmām vai neapzinātas kustības (distonija), - pārmērīga sapņošana.
Bieži: - sāpes krūtīs,
46
- aizcietējums, dispepsija, sāpes kuņģī, vemšana, sausa mute, - ģībonis, - pastiprināta svīšana, - gripai līdzīgi simptomi, - samazinātas brīvās un patvaļīgās kustības (hipokinēzija), - augšējo elpceļu infekcija, - specifisku aknu enzīmu rādītāju palielināšanās, - urīna krāsas zudums.
Retāk: - aknu bojājums, retos gadījumos ar letālu iznākumu.
Reti: - smagi simptomi, kā muskuļu stīvums, drudzis vai psihisks apjukums (neiroleptiskais
ļaundabīgais sindroms), ja tiek pēkšņi samazinātas pretparkinsonisma līdzekļu devas vai pārtraukta terapija, - impulsu kontroles traucējumi (nespēja pretoties impulsīvai rīcībai, kas varētu būt kaitējoša). Tas var ietvert:
o Spēcīgu tieksmi pārmērīgi nodoties azartspēlēm, neskatoties uz nopietnām sekām personīgi vai ģimenei.
o Pastiprināta vai paaugstināta seksuāla interese un uzvedība, kas sagādā nopietnas bažas jums vai citiem, piemēram, paaugstināta seksuālā dziņa.
o Nekontrolējama pārmērīga iepirkšanās vai naudas tērēšana. o Pārēšanās (liela ēdiena daudzuma apēšana īsā laika periodā) vai kompulsīva
ēšana (ēst vairāk ēdiena nekā normāli un vairāk nekā nepieciešams izsalkuma apmierināšanai).
Pastāstiet ārstam, ja Jums rodas kādi no uzvedības traucējumiem, ārsts izlems, kā kontrolēt un mazināt simptomus.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Tasmar
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā. Nelietot Tasmar pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma.
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Nelietot Tasmar, ja ievērojat, ka tabletes ir bojātas.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
47
Ko Tasmar satur
- Aktīvā viela ir tolkapons (katra apvalkotā tablete satur 100 mg tolkapona). - Citas sastāvdaļas ir:
Tabletes kodols: kalcija hidrogēnfosfāts, mikrokristāliskā celuloze, povidons K30, nātrija cietes glikolāts, laktoze, talks, magnija stearāts. Apvalks: hidroksipropilmetilceluloze, talks, dzeltenais dzelzs oksīds (E172), etilceluloze, titāna dioksīds (E171), triacetīns, nātrija laurilsulfāts.
Tasmar ārējais izskats un iepakojums
Tasmar ir bālgana līdz gaiši dzeltena, ovāla apvalkota tablete. Vienā pusē ir iespiesti uzraksti “TASMAR” un “100”. Tasmar tiek piegādāts kā apvalkotās tabletes, kas satur 100 mg tolkapona. Tās ir pieejamas blisteros pa 30 un 60 tabletēm un stikla pudelītēs pa 30, 60, 100 un 200 apvalkotās tabletes.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
Reģistrācijas apliecības īpašnieks:
Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
Ražotājs:
ICN Polfa Rzeszów S.A. ul. Przemysłowa 2 35-959 Rzeszów Polija
Lai iegūtu papildus informāciju par šīm zālēm, lūdzam kontaktēties ar Reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.
België/Belgique/Belgien MEDA Pharma S.A./N.V. Chaussée de la Hulpe 166/ Terhulpsesteenweg 166 B-1170 Brussels Tél/Tel: +32 2 5 04 08 11
Luxembourg/Luxemburg MEDA Pharma S.A./N.V. Chaussée de la Hulpe 166/ Terhulpsesteenweg 166 B-1170 Brussels Belgique/Belgien Tél/Tel: +32 2 5 04 08 11
България Майлан ЕООД бул. Ситняково 48, ет. 7 Офис сграда „Сердика Офиси“ 1505 София Тел: +359 2 44 55400
Magyarország Mylan EPD Kft. H-1138 Budapest, Váci út 150. Tel.: +36 1 465 2100
48
Česká republika MEDA Pharma s.r.o. Evropská 2590/33C Prague 6 160 00 Czech Republic Tel: +420 234 064 203
Danmark Meda A/S Solvang 8 DK-3450 Allerød Tlf: +45 44 52 88 88
Deutschland MEDA Pharma GmbH & Co. KG Benzstraße 1 D-61352 Bad Homburg v.d.H. Tel: + 49 6172 888 01
Eesti Meda Pharma SIA Liivalaia 13/14 11018 Tallinn Tel: +372 62 61 025
Ελλάδα MEDA Pharmaceuticals A.E. Αγίου Δημητρίου 63 17456 Άλιμος Τηλ: +30 210 6 77 5690
España Mylan Pharmaceuticals S.L. C/Plom, 2-4, 5ª planta 08038 - Barcelona Tel: +34 900 102 712
France Mylan Medical SAS 40-44 rue Washington 75008 Paris Tél: +33 (0)1 56 64 10 70
Hrvatska Mylan Hrvatska d.o.o. Koranska 2 10 000 Zagreb Tel: +385 1 235 059 90
Malta Alfred Gera & Sons Ltd. 10, Triq il-Masġar Qormi QRM 3217 Tel:+356 21 446 205
Nederland Mylan Healthcare B.V. Krijgsman 20 NL-1186 DM Amstelveen Tel: +31 20 751 65 00
Norge Meda A/S Askerveien 61 N-1384 Asker Tlf: +47 66 75 33 00
Österreich MEDA Pharma GmbH Guglgasse 15 A-1110 Wien Tel: + 43 1 86 390 0
Polska Mylan Healthcare ul. Sp.z o.o. Postepu 21 B 02-676 Warszawa Tel: +48 22 5466400
Portugal BGP Products, Unipessoal, Lda. Av. D. João II, Edifício Atlantis, nº 44C – 7.3 e 7 1990-095 Lisboa Tel: +351 214 127 200
România BGP PRODUCTS SRL Reprezentanța Romania Calea Floreasca nr. 169A Floreasca Business Park 014459 București Tel.: +40372 579 000
Slovenija GSP Proizvodi d.o.o. Dolenjska cesta 242c 1000 Ljubljana Tel: +386 1 23 63 180
49
Ireland Meda Health Sales Ireland Ltd. Unit 34/35, Block A Dunboyne Business Park Dunboyne IRL - Co Meath Tel: +353 1 802 66 24
Ísland Meda AB Box 906 S-170 09 Solna Svíþjóð. Sími: +46 8 630 1900
Italia Meda Pharma S.p.A. Via Felice Casati, 20 20124 Milano Tel: +39 039 73901
Κύπρος Χρ.Γ. Παπαλοΐζου Λτδ Λεωφ. Κιλκίς 35 2234 Λατσιά Τηλ. +357 22 49 03 05
Latvija Meda Pharma SIA 101 Mūkusalas str. Rīga LV‐1004 Tālr: +371 67616137
Lietuva Meda Pharma SIA Žalgirio str. 92, #2 Vilnius LT-09303 Tel. + 370 52059367
Slovenská republika MEDA Pharma spol. s. r.o. Trnavská cesta 50 821 02 Bratislava Tel: +421 2 32 199 100
Suomi/Finland Meda Oy Vaisalantie 4 FI-02130 Espoo Puh/Tel: +358 20 720 9550
Sverige Meda AB Box 906 S-170 09 Solna Tel: +46 8 630 1900
United Kingdom Mylan Products Ltd., Station Close, Potters Bar, Hertfordshire, EN6 1TL, UK +44 (0) 1707 853000
Šī lietošanas instrukcija akceptēta:
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu.
50
Lietošanas instrukcija: informācija zāļu lietotājam
Tasmar 200 mg apvalkotās tabletes Tolcapone
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas vēl jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas tieši Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad,
ja šiem cilvēkiem ir līdzīgi simptomi. - Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas
arī uz iespējamām blakusparādībām, kas šajā instrukcijā nav minētas. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Tasmar un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Tasmar lietošanas 3. Kā lietot Tasmar 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Tasmar 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Tasmar un kādam nolūkam to lieto
Lai ārstētu Parkinsona slimību, Tasmar lieto kopā ar zālēm levodopu (kā levodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu). Tasmar lieto, kad pārējie alternatīvie preparāti nevar stabilizēt Jūsu veselības stāvokli Parkinsona slimības gadījumā.
Lai ārstētu Jūsu Parkinsona slimību, Jūs jau lietojat levodopu. Jūsu organisma dabiskais proteīns (enzīms) katehol-O-metiltransferāze (KOMT) noārda levodopas preparātu. Tasmar bloķē šo enzīmu un palēnina levodopas noārdīšanos. Tātad, lietojot Tasmar vienlaikus ar levodopu (kā levodopu/benserazīdu vai levodopu/karbidopu), Jums mazināsies Parkinsona slimības simptomi.
2. Kas Jums jāzina pirms Tasmar lietošanas
Nelietojiet Tasmar šādos gadījumos: - ja Jums ir aknu slimība vai paaugstināts aknu enzīmu līmenis; - ja Jums ir smagas patvaļīgas kustības (diskinēzija); - ja Jums iepriekš ir bijuši smagi simptomi, kas saistīti ar muskuļu stīvumu, drudzis vai
apjukums (neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma (NLS) simptomu komplekss) un/vai Jums ir bijuši skeleta muskuļu audu bojājumi (netraumatiska rabdomiolīze) vai drudzis (hipertermija); - ja Jums ir paaugstināta jutība (alerģija) pret aktīvo vielu tolkaponu vai jebkuru citu Tasmar sastāvdaļu; - ja Jums ir specifisks audzēja veids virsnieru serdē (feohromocitoma); - ja Jūs lietojat noteiktas zāles depresijas un trauksmes ārstēšanai, tā saucamos neselektīvus monoaminooksidāzes (MAO) inhibitorus. - ja esat grūtniece vai plānojat grūtniecību. Ārsts ar Jums apspriedīs Tasmar lietošanas risku un ieguvumu grūtniecības laikā. Nav paredzama ietekme uz zīdaini. Ārstēšanās laikā bērnu nedrīkst barot ar krūti.
51
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā:
Pirms Tasmar lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu: - Nesāciet Tasmar terapiju, kamēr Jūsu ārsts
- nav izskaidrojis šīs terapijas iespējamo risku, - nav izskaidrojis pasākumus šī riska mazināšanai, - nav atbildējis uz visiem Jūsu jautājumiem.
Pastāstiet savam ārstam, ja Jūs vai Jūsu ģimene/ aprūpētāji ievērojuši, ka Jums parādās neparastas vēlēšanās vai tieksme uzvesties sev neierastā veidā vai nespēja pretoties pēkšņiem impulsiem, stimulam vai kārdinājumam veikt noteiktas darbības, kas varētu kaitēt Jums vai apkārtējiem. Šādu uzvedību sauc par impulsu kontroles traucējumiem un var izpausties kā atkarība no azartspēlēm, pārmērīga ēšana vai naudas tērēšana, anormāli augsta dzimumtieksme vai palielināts seksuālo domu vai jūtu daudzums, Jūsu ārsts varētu pārskatīt Jūsu ārstēšanu.
Tasmar vajadzētu lietot tikai tad, ja Jūsu Parkinsona slimību nav iespējams pietiekami labi ārstēt, lietojot citu terapiju. Turklāt Jūsu ārsts liks pārtraukt Tasmar terapiju, ja pēc trim nedēļām Jūsu veselības stāvoklis neuzlabosies, lai attaisnotu iespējamo risku terapijas turpināšanas gadījumā.
Aknu bojājums Tasmar var izraisīt retu, bet potenciāli nāvējošu aknu bojājumu. Aknu bojājums galvenokārt rodas pēc 1 mēneša un līdz 6 mēnešiem. Jāatzīmē, ka sievietēm aknu bojājuma risks ir lielāks. Tādēļ šādi preventīvie pasākumi ir jāņem vērā.
Pirms terapijas uzsākšanas: Lai mazinātu aknu bojājuma risku, Jūs nedrīkstat lietot Tasmar, ja: - Jums ir aknu slimība, - paaugstināti pirms terapijas uzsākšanas veiktu aknu funkcionālo asins analīžu (ALAT
(alanīnaminotransferāzes) un ASAT (aspartātaminotransferāzes)) rezultāti.
Terapijas laikā Terapijas laikā asins analīzes tiks veiktas šādos laika intervālos: - ik pēc 2 nedēļām pirmā terapijas gada laikā, - ik pēc 4 nedēļām nākamo 6 mēnešu laikā, - ik pēc 8 nedēļām turpmākās terapijas laikā. Terapija tiks pārtraukta, ja analīzēs konstatēs patoloģiskas pārmaiņas.
Tasmar terapija dažreiz var traucēt aknu darbību. Tādēļ, Jums nekavējoties jāsazinās ar savu ārstu, ja Jums rodas tādi simptomi, kā slikta dūša, vemšana, sāpes kuņģī (galvenokārt virs aknām augšējā labajā pusē), ēstgribas zudums, nespēks, drudzis, tumšs urīns, dzeltenā kaite (dzeltenas acis vai āda) vai ja Jūs viegli nogurstat.
Ja Jūs jau esat lietojis Tasmar un jums ir radies akūts aknu bojājums terapijas laikā, tad nevajadzētu atsākt šī preparāta lietošanu.
- NLS (neiroleptiskais ļaundabīgais sindroms): Tasmar terapijas laikā var rasties neiroleptiskā ļaundabīgā sindroma (NLS) simptomi. NLS raksturīgi daži vai visi turpmāk minētie simptomi: - izteikts muskuļu stīvums, roku vai kāju muskuļu krampjveida kustības un sāpes
muskuļos. Muskuļu bojājuma dēļ dažreiz urīnam var būt tumša nokrāsa. - citi svarīgi simptomi ir stiprs drudzis un psihisks apjukums.
52
Retos gadījumos pēc pēkšņas Tasmar vai citu pretparkinsonisma līdzekļu devu samazināšanas vai lietošanas pārtraukšanas Jums var rasties tādi smagi simptomi, kā muskuļu stīvums, drudzis vai psihisks apjukums. Tādā gadījumā nekavējoties jāvēršas pie sava ārsta.
Šādus preventīvos pasākumus ir jāņem vērā.
Pirms terapijas uzsākšanas: Lai mazinātu NLS risku, Jūs nedrīkstat lietot Tasmar, ja ārsts apgalvo, ka jums ir smagas patvaļīgas kustības (diskinēzija) vai arī ja Jums iepriekš ir bijusi slimība, kas varētu būt NLS. Informējiet ārstu par visām recepšu un bezrecepšu zālēm, ko Jūs lietojat, jo NLS risks var palielināties, ja Jūs lietojat kādas specifiskas zāles.
Terapijas laikā Ja Jums rodas iepriekš minētie simptomi un šķiet, ka tas varētu būt NLS, tad nekavējoties par to jāziņo ārstam. Nepārtrauciet Tasmar vai jebkura cita pretparkinsonisma līdzekļa lietošanu, nebrīdinot par to savu ārstu, jo tādējādi palielinās NLS risks.
Informējiet savu ārstu arī tad: - ja Jums ir vēl kāda cita slimība, izņemot Parkinsona slimību. - ja Jums ir alerģija pret citiem medikamentiem, uzturvielām un krāsvielām. - ja drīz pēc Tasmar terapijas uzsākšanas un tās laikā Jums ir simptomi, kas var būt
saistīti ar levodopu, piemēram, patvaļīgas kustības (diskinēzija) un slikta dūša.
Ja Jūs jūtaties slikti, konsultējieties ar savu ārstu, jo iespējams Jums ir jāmazina levodopas deva.
Bērni un pusaudži: Tasmar nerekomendē bērniem un pusaudžiem jaunākiem par 18 gadiem, jo nav pietiekamu datu par tā drošumu un efektivitāti,
Citas zāles un Tasmar
Pastāstiet savam ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes (bezrecepšu zāles un augu preparāti).
Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, it īpaši par - antidepresantiem, - alfa metildopu (paaugstināta spiediena ārstēšanai), - apomorfīnu (Parkinsona slimības ārstēšanai), - dobutamīnu (hroniskas sirds slimības ārstēšanai), - adrenalīnu un izoprenalīnu (abus sirdslēkmju ārstēšanai), - varfarīna tipa antikoagulantiem (kas novērš asins sarecēšanu). Šajā gadījumā Jūsu ārsts,
iespējams, liks regulāri veikt asins analīzes, lai pārbaudītu asins recēšanu.
Ja Jūs nokļūstat slimnīcā vai ja Jums izraksta jaunas zāles, tad Jums ir jāinformē ārsts, ka lietojat Tasmar.
Tasmar lietošana kopā ar uzturu un dzērienu, un alkoholu Tasmar var lietot ēšanas laikā vai arī neatkarīgi no tās. Tasmar jālieto kopā ar vienu glāzi ūdens.
Grūtniecība un barošana ar krūti un fertilitāte
53
Jums jāpasaka ārstam, ja esat grūtniece vai plānojat grūtniecību. Ārsts ar Jums apspriedīs Tasmar lietošanas risku un ieguvumu grūtniecības laikā.
Tasmar ietekme uz zīdaini nav pētīta. Nav ieteicams barot bērnu ar krūti Tasmar terapijas laikā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Tā kā Parkinsona slimība var ietekmēt Jūsu spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus, Jums tas jāapspriež ar savu ārstu.
Tasmar ietekmē Parkinsona slimības simptomus. Lietojot Tasmar vienlaikus ar citiem Parkinsona slimības ārstēšanai paredzētiem medikamentiem, tas var izraisīt pārmērīgu miegainību un pēkšņa miega epizodes (Jūs varat negaidīti iemigt). Tādēļ Jums jāatturas no transportlīdzekļa vadīšanas vai mehānisku apkalpošanas, kamēr šādas atkārtotas epizodes un miegainība nav izzudušas.
Tasmar satur laktozi Ja ārsts ir teicis, ja Jums ir dažu cukuru nepanesība, sazinieties ar ārstu pirms šī medikamenta lietošanas.
3. Kā lietot Tasmar
Vienmēr lietojiet Tasmar tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam..
Devas un lietošanas biežums
Jūsu ārstam vienmēr jāsāk terapija ar standarta devu 3 reizes dienā pa 1 tabletei (100 mg (1 tablete)). Ja efekta nav 3 nedēļu laikā, Tasmar terapija ir jāpārtrauc. Lai uzlabotu efektivitāti, Jūsu ārsts var tikai palielināt devu līdz lielākai devai (200 mg trīs reizes dienā), ja palielinātā Parkinsona slimības simptomu kontrole pārspēj blakusparādību paredzamo pieaugumu. Lietojot lielāko devu, blaknes bieži vien var būt smagas un ietekmēt Jūsu aknu darbību. Ja 3 nedēļu laikā, lietojot lielāko devu, Jums nepaliek labāk, tad Jūsu ārstam jāpārtrauc Tasmar terapija.
Tasmar terapijas sākumā un tās laikā, iespējams, būs jāmaina levodopas deva. Ārsts Jums ieteiks, ko darīt.
Kā zāles lietot: Norijiet Tasmar, uzdzerot vienu glāzi ūdens. Nelauziet vai nesasmalciniet tabletes. Tasmar pirmā tablete jālieto no rīta vienlaikus ar citām Jūsu parkinsonisma zālēm „levodopa”. Nākamās Tasmar devas jālieto pēc 6 un 12 stundām.
Dienas daļa Rīts
Pusdienlaiks Vakars
Deva 1 Tasmar apvalkotā tablete
1Tasmar apvalkotā tablete 1Tasmar apvalkotā tablete
Piezīme Vienlaikus ar levodopas pirmo reizes devu
Ja esat lietojis Tasmar vairāk nekā noteikts
54
Nekavējoties vērsieties pie sava ārsta, farmaceita vai dodieties uz slimnīcu, jo Jums varētu būt nepieciešama neatliekama medicīniska palīdzība. Ja cita persona nejauši ir lietojusi Jūsu zāles, tad nekavējoties sazinieties ar ārstu vai slimnīcu, jo viņam/viņai varētu būt nepieciešama neatliekama medicīniskā palīdzība.
Pārdozēšanas simptomi var būt slikta dūša, vemšana, reibonis un apgrūtināta elpošana.
Ja esat aizmirsis lietot Tasmar Lietojiet zāles, tiklīdz atceraties, un pēc tam turpiniet tās lietot noteiktajos laikos. Tomēr devu jāturpina lietot kā iepriekš, nekompensējot aizmirsto devu. Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Ja esat aizmirsis vairākas devas, lūdzu informējiet savu ārstu un sekojiet dotajām norādēm.
Ja Jūs pārtraucat lietot Tasmar Nesamaziniet zāļu devu un nepārtrauciet lietošanu, kamēr Jums to nav teicis ārsts. Vienmēr ievērojiet Jūsu ārsta norādījumus par Tasmar terapijas ilgumu.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā citas zāles, Tasmar var izraisīt blakusparādības kaut arī ne visiem tās izpaužas. Iespējamo blakusparādību sastopamības biežums ir definēts, izmantojot šādus apzīmējumus:
Ļoti bieži: Bieži: Retāk: Reti: Ļoti reti: Nav zināms:
rodas vairāk nekā 1 lietotājam no 10 rodas 1 līdz 10 lietotājiem no 100 rodas 1 līdz 10 lietotājiem no 1000 rodas 1 līdz 10 lietotājiem no 10000 rodas mazāk nekā1 lietotājam no 10000 biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem
Informējiet savu ārstu vai farmaceitu pēc iespējas ātrāk: - ja Tasmar terapijas laikā Jūs jūtaties slikti, - ja Jūs novērojat tādus simptomus kā slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, ēstgribas
zudums, nespēks, drudzis, tumša urīna krāsa vai dzelte, jo retos gadījumos var būt traucēta aknu darbība, dažreiz novērots pat smags hepatīts, - ja ievērojat, ka urīns palicis tumšs, jo tas var liecināt par muskuļu vai aknu bojājumu. Jebkura cita urīna dzeltenā krāsa parasti ir nekaitīga. - ja Jums parādās pastāvīga vai smaga caureja.
Tasmar terapijas sākumā un tās laikā levodopa var izraisīt patvaļīgas kustības un sliktu dūšu. Tādēļ, ja Jūs jūtaties slikti, ziņojiet par to savam ārstam, jo, iespējams, Jums ir jāmaina levodopas deva.
Citas iespējamās blakusparādības: Ļoti bieži: - patvaļīgas kustības (diskinēzija), - slikta dūša, ēstgribas trūkums, caureja, - galvassāpes, reibonis, - miega traucējumi, miegainība, - reibonis, pieceļoties stāvus (ortostatiskas sūdzības), - apjukums un halucinācijas, - traucējumi ar patvaļīgām muskuļu spazmām vai neapzinātas kustības (distonija), - pārmērīga sapņošana.
55
Bieži: - sāpes krūtīs, - aizcietējums, dispepsija, sāpes kuņģī, vemšana, sausa mute, - ģībonis, - pastiprināta svīšana, - gripai līdzīgi simptomi, - samazinātas brīvās un patvaļīgās kustības (hipokinēzija), - augšējo elpceļu infekcija, - specifisku aknu enzīmu rādītāju palielināšanās, - urīna krāsas zudums.
Reti: - Aknu bojājums, retos gadījumos ar letālu iznākumu.
Reti: - Smagi simptomi, kā muskuļu stīvums, drudzis vai psihisks apjukums (neiroleptiskais
ļaundabīgais sindroms), ja tiek pēkšņi samazinātas pretparkinsonisma līdzekļu devas vai pārtraukta terapija. - Impulsu kontroles traucējumi (nespēja pretoties impulsīvai rīcībai, kas varētu būt kaitējoša). Tas var ietvert:
o Spēcīgu tieksmi pārmērīgi nodoties azartspēlēm, neskatoties uz nopietnām sekām personīgi vai ģimenei.
o Pastiprināta vai paaugstināta seksuāla interese un uzvedība, kas sagādā nopietnas bažas jums vai citiem, piemēram, paaugstināta seksuālā dziņa.
o Nekontrolējama pārmērīga iepirkšanās vai naudas tērēšana. o Pārēšanās (liela ēdiena daudzuma apēšana īsā laika periodā) vai kompulsīva
ēšana (ēst vairāk ēdiena nekā normāli un vairāk nekā nepieciešams izsalkuma apmierināšanai).
Pastāstiet ārstam, ja Jums rodas kādi no uzvedības traucējumiem, ārsts izlems, kā kontrolēt un mazināt simptomus.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā15, Rīgā, LV 1003. Tālr.: +371 67078400; Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Tasmar
Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.
Nelietot Tasmar pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma.
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Nelietot Tasmar, ja ievērojat, ka tabletes ir bojātas.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
56
Ko Tasmar satur
- Aktīvā viela ir tolkapons (katra apvalkotā tablete satur 200 mg tolkapona). - Citas sastāvdaļas ir:
Tabletes kodols: kalcija hidrogēnfosfāts, mikrokristāliskā celuloze, povidons K30, nātrija cietes glikolāts, laktoze, talks, magnija stearāts. Apvalks: hidroksipropilmetilceluloze, talks, dzeltenais dzelzs oksīds (E172), etilceluloze, titāna dioksīds (E171), triacetīns, nātrija laurilsulfāts.
Tasmar ārējais izskats un iepakojums
Tasmar ir apelsīnu dzeltena līdz dzelteni brūna, ovāla apvalkota tablete. Vienā pusē ir iespiesti uzraksti “TASMAR” un “200”. Tasmar tiek piegādāts kā apvalkotās tabletes, kas satur 200 mg tolkapona. Tās ir pieejamas blisteros pa 30 un 60 tabletēm un stikla pudelītēs pa 100 tabletēm.
Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
Reģistrācijas apliecības īpašnieks:
Meda AB Pipers väg 2A S-170 09 Solna Zviedrija
Ražotājs:
ICN Polfa Rzeszów S.A. ul. Przemysłowa 2 35-959 Rzeszów Polija
Lai iegūtu papildus informāciju par šīm zālēm, lūdzam kontaktēties ar Reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.
België/Belgique/Belgien MEDA Pharma S.A./N.V. Chaussée de la Hulpe 166/ Terhulpsesteenweg 166 B-1170 Brussels Tél/Tel: +32 2 5 04 08 11
Luxembourg/Luxemburg MEDA Pharma S.A./N.V. Chaussée de la Hulpe 166/ Terhulpsesteenweg 166 B-1170 Brussels Belgique/Belgien Tél/Tel: +32 2 5 04 08 11
България Майлан ЕООД бул. Ситняково 48, ет. 7 Офис сграда „Сердика Офиси“ 1505 София Тел: +359 2 44 55400
Magyarország Mylan EPD Kft. H-1138 Budapest, Váci út 150. Tel.: +36 1 465 2100
57
Česká republika MEDA Pharma s.r.o. Evropská 2590/33C Prague 6 160 00 Czech Republic Tel: +420 234 064 203
Danmark Meda A/S Solvang 8 DK-3450 Allerød Tlf: +45 44 52 88 88
Deutschland MEDA Pharma GmbH & Co. KG Benzstraße 1 D-61352 Bad Homburg v.d.H. Tel: + 49 6172 888 01
Eesti Meda Pharma SIA Liivalaia 13/14 11018 Tallinn Tel: +372 62 61 025
Ελλάδα MEDA Pharmaceuticals A.E. Αγίου Δημητρίου 63 17456 Άλιμος Τηλ: +30 210 6 77 5690
España Mylan Pharmaceuticals S.L. C/Plom, 2-4, 5ª planta 08038 - Barcelona Tel: +34 900 102 712
France Mylan Medical SAS 40-44 rue Washington 75008 Paris Tél: +33 (0)1 56 64 10 70
Hrvatska Mylan Hrvatska d.o.o. Koranska 2 10 000 Zagreb Tel: +385 1 235 059 90
Malta Alfred Gera & Sons Ltd. 10, Triq il-Masġar Qormi QRM 3217 Tel:+356 21 446 205
Nederland Mylan Healthcare B.V Krijgsman 20 NL-1186 DM Amstelveen Tel: +31 20 751 65 00
Norge Meda A/S Askerveien 61 N-1384 Asker Tlf: +47 66 75 33 00
Österreich MEDA Pharma GmbH Guglgasse 15 A-1110 Wien Tel: + 43 1 86 390 0
Polska Mylan Healthcare ul.Sp.z o.o. Postepu 21 B 02-672 Warszawa Tel: +48 22 5466400
Portugal BGP Products, Unipessoal, Lda. Av. D. João II, Edifício Atlantis, nº 44C – 7.3 e 7 1990-095 Lisboa Tel:+351 214 127 200
România BGP PRODUCTS SRL Reprezentanța Romania Calea Floreasca nr. 169A Floreasca Business Park 014459 București Tel.: +40372 579 000
58
Ireland Meda Health Sales Ireland Ltd. Unit 34/35, Block A Dunboyne Business Park Dunboyne IRL - Co Meath Tel: +353 1 802 66 24
Ísland Meda AB Box 906 S-170 09 Solna Svíþjóð. Sími: +46 8 630 1900
Italia Meda Pharma S.p.A. Via Felice Casati, 20 20124 Milano Tel: +39 039 73901
Κύπρος Χρ.Γ. Παπαλοΐζου Λτδ Λεωφ. Κιλκίς 35 2234 Λατσιά Τηλ. +357 22 49 03 05
Latvija Meda Pharma SIA 101 Mūkusalas str. Rīga LV‐1004 Tālr: +371 67616137
Lietuva Meda Pharma SIA Žalgirio str. 92, #2 Vilnius LT-09303 Tel. + 370 52059367
Slovenija GSP Proizvodi d.o.o. Dolenjska cesta 242c 1000 Ljubljana Tel: +386 1 23 63 180
Slovenská republika MEDA Pharma spol. s. r.o. Trnavská cesta 50 821 02 Bratislava Tel: +421 2 32 199 100
Suomi/Finland Meda Oy Vaisalantie 4 FI-02130 Espoo Puh/Tel: +358 20 720 9550
Sverige Meda AB Box 906 S-170 09 Solna Tel: +46 8 630 1900
United Kingdom Mylan Products Ltd., Station Close, Potters Bar, Hertfordshire, EN6 1TL, UK +44 (0) 1707 853000
Šī lietošanas instrukcija akceptēta:
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu.
59