Spiriva Respimat

Inhalācijas šķīdums

Spiriva Respimat 2,5 mikrogrami inhalācijas šķīdums

Kartona kastīte, Kārtridžs un inhalators, N1
Nesasaldēt.
Tiotropium

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Maks. cenu diapazons

€ ar PVN

41.65 €

Zāļu produkta identifikators

07-0241-01

Zāļu reģistrācijas numurs

07-0241

Ražotājs

Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG, Germany

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

28-APR-17

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

2,5 µg

Zāļu forma

Inhalācijas šķīdums

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Boehringer Ingelheim International GmbH, Germany

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam

Spiriva Respimat 2,5 mikrogrami inhalācijas šķīdums

tiotropium

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.

- Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

- Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.

- Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.

Šajā instrukcijā varat uzzināt

1. Kas ir Spiriva Respimat un kādam nolūkam to lieto

2. Kas Jums jāzina pirms Spiriva Respimat lietošanas

3. Kā lietot Spiriva Respimat

4. Iespējamās blakusparādības

5. Kā uzglabāt Spiriva Respimat

6. Iepakojuma saturs un cita informācija

1. Kas ir Spiriva Respimat un kādam nolūkam to lieto

Spiriva Respimat palīdz vieglāk elpot cilvēkiem ar hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS) vai astmu. HOPS ir ilgstoša plaušu slimība, kas izraisa elpas trūkumu un klepu. Termins HOPS saistīts ar hronisku bronhītu un emfizēmu. Astma ir ilgstoša slimība, kas raksturojas ar iekaisumu elpceļos un elpceļu sašaurināšanos.

Tā kā HOPS un astma ir hroniskas slimības, Spiriva Respimat jālieto katru dienu, ne tikai elpošanas traucējumu vai citu HOPS un astmas simptomu gadījumā. Lietojot Spiriva Respimat astmas ārstēšanai, Jums tas jālieto papildus tā saucamajiem inhalējamiem kortikosteroīdiem un ilgstošas darbības ß2 agonistiem.

Spiriva Respimat ir ilgstošas iedarbības bronhodilatators, kas palīdz atvērt elpceļus un atvieglo ieelpu un izelpu. Regulāra Spiriva Respimat lietošana var palīdzēt ar Jūsu slimību saistīta elpas trūkuma gadījumā, kā arī maksimāli samazināt slimības ietekmi uz Jūsu ikdienas dzīvi. Spiriva Respimat lietošana katru dienu palīdzēs novērst jebkuru pēkšņu īslaicīgu HOPS simptomu pasliktināšanos, kas var turpināties vairākas dienas.

Informāciju par pareizu Spiriva Respimat dozēšanu skatīt 3. punktā “Kā lietot Spiriva Respimat” un lietošanas instrukcijas turpinājumā.

2. Kas Jums jāzina pirms Spiriva Respimat lietošanas

Nelietojiet Spiriva Respimat šādos gadījumos

  • ja Jums ir alerģija (paaugstināta jutība) pret tiotropiju vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;

  • ja Jums ir alerģija (paaugstināta jutība) pret atropīnu vai tam līdzīgām vielām, piemēram, ipratropiju vai oksitropiju.

    Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu pirms Spiriva Respimat lietošanas.

Konsultējieties ar ārstu, ja Jums ir slēgtā kakta glaukoma, prostatas slimība vai apgrūtināta urinācija.

Ja Jums ir nieru darbības traucējumi, lūdzu, konsultējieties ar ārstu.

Lietojot Spiriva Respimat, uzmanieties, lai aerosola daļiņas nenokļūst Jums acīs. Iekļūstot acīs, aerosols var izraisīt sāpes acīs vai diskomfortu, neskaidru redzi, vizuālus oreolus ap gaismu vai krāsainas vīzijas, kas kombinējas ar acs ābola apsārtumu (slēgtā kakta glaukoma). Acu simptomi var kombinēties ar galvassāpēm, sliktu dūšu vai vemšanu. Izskalojiet acis siltā ūdenī, pārtrauciet lietot tiotropija bromīdu un nekavējoties griezieties pēc padoma pie ārsta.

Ja uzreiz pēc aerosola lietošanas Jums pasliktinās elpošana, parādās izsitumi, pietūkums vai nieze, pārtrauciet to lietot un nekavējoties griezieties pie ārsta.

Sausa mute, ko novēro antiholīnerģiskas ārstēšanas gadījumos, ilgstošā periodā var būt saistīta ar zobu kariesa attīstību. Tādēļ, lūdzu, pievērsiet uzmanību mutes dobuma higiēnai.

Spiriva Respimat ir paredzēts hroniskas obstruktīvas plaušu slimības vai astmas uzturošai ārstēšanai. Nelietojiet šīs zāles akūtu elpas trūkuma lēkmju vai svilpjošu trokšņu krūškurvī ārstēšanai. Šādiem gadījumiem ārsts Jums ir parakstījis citu inhalatoru („glābējzāles”). Lūdzu ievērojiet ārsta norādījumus.

Ja Jums ir parakstīts Spiriva Respimat astmas ārstēšanai, Jums tas jālieto papildus ārstēšanai, ko saņemat, tai skaitā inhalējamam kortikosteroīdam un ilgstošas darbības ß2 agonistiem. Turpiniet lietot inhalējamo kortikosteroīdu, kā Jums ārsts nozīmējis, pat, ja Jūs jūtaties labāk.

Ja Jums ir bijis miokarda infarkts pēdējo 6 mēnešu laikā vai jebkādas nestabilas, vai dzīvībai bīstamas sirds aritmijas pēdējā gada laikā, lūdzu, informējiet savu ārstu. Tas ir svarīgi, lai izlemtu, vai Spiriva ir Jums pareizās zāles.

Nelietojiet Spiriva Respimat biežāk kā vienu reizi dienā.

Jums jāgriežas pie ārsta arī tad, ja elpošana pasliktinās.

Ja Jums ir cistiskā fibroze, informējiet savu ārstu, jo Spiriva Respimat var pasliktināt Jūsu cistiskās fibrozes simptomus.

Bērni un pusaudži

Spiriva Respimat nav ieteicams lietošanai bērniem līdz 6 gadu vecumam.

Citas zāles un Spiriva Respimat

Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes.

Jo īpaši pastāstiet savam ārstam vai farmaceitam, ja lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis antiholīnerģiskos līdzekļus, piemēram, ipratropiju vai oksitropiju.

Lietojot Spiriva Respimat vienlaikus ar citiem līdzekļiem HOPS terapijai, piemēram, glābšanas inhalatoriem (piem., salbutamolu), metilksantīniem (piem., teofilīnu), antihistamīniem, mukolītiskām zālēm (piem., ambroksolu), leikotriēnu modifikatoriem (piem., montelukastu), kromoniem, anti-IgE terapiju (piem., omalizumabu) un/vai inhalējamiem vai perorāli lietojamiem steroīdiem (piem., prednizolonu, budenosīdu), mijiedarbības izraisītas blakusparādības nekonstatēja.


Grūtniecība un barošana ar krūti

Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.

Nelietojiet šīs zāles, ja vien ārsts nav to ieteicis darīt.

Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana

Nav veikti pētījumi, lai novērtētu ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekli un apkalpot mehānismus. Reibonis vai neskaidra redze var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekli un apkalpot mehānismus.

Spiriva Respimat satur benzalkonija hlorīdu

Šīs zāles satur 0,0011 mg benzalkonija hlorīda katrā inhalācijā.

Benzalkonija hlorīds var izraisīt svilpjošus trokšņus krūškurvī un apgrūtinātu elpošanu (bronhu spazmas), it īpaši ja Jums ir astma.

3. Kā lietot Spiriva Respimat

Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā noteicis ārsts vai farmaceits. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.

Spiriva Respimat paredzēts lietošanai tikai inhalāciju veidā.

Ieteicamā deva pacientiem no 6 gadu vecuma ir:

Spiriva Respimat iedarbība ilgst 24 stundas, tāpēc šīs zāles jālieto tikai vienreiz dienā. Katrā reizē jāieelpo divas inhalācijas.

HOPS un astma ir hroniskas slimības, tāpēc Spiriva Respimat jālieto katru dienu, ne tikai tad, kad Jums ir elpošanas traucējumi. Nelietojiet vairāk par nozīmēto devu.

Spiriva Respimat nav ieteicams lietot bērniem līdz 6 gadu vecumam, jo nav informācijas par drošumu un efektivitāti.

Pārliecinieties, vai zināt, kā pareizi jālieto Jūsu Spiriva Respimat inhalators. Spiriva Respimat lietošanas norādījumus skatīt šīs lietošanas instrukcijas turpinājumā.

Ja esat lietojis Spiriva Respimat vairāk nekā noteikts

Ja dienas laikā esat lietojis vairāk nekā divas inhalācijas Spiriva Respimat, nekavējoties griezieties pie ārsta. Jums var būt lielāks blakusparādību, tādu kā - sausa mute, aizcietējums, urinēšanas grūtības, paātrināta sirdsdarbība vai neskaidra redze, rašanās risks.

Ja esat aizmirsis lietot Spiriva Respimat

Ja aizmirsāt lietot devu (DIVAS INHALĀCIJAS VIENREIZ DIENĀ), lietojiet kārtējo devu tajā pašā dienā, tiklīdz atceraties, taču nelietojiet dubultdevu vai divas devas vienā dienā. Nākamo devu lietojiet kā parasti.

Ja pārtraucat lietot Spiriva Respimat

Pirms pārtraukt lietot Spiriva Respimat, izstāstiet to savam ārstam vai farmaceitam. Ja pārtraucat lietot Spiriva Respimat, HOPS un astmas pazīmes un simptomi var pasliktināties.

Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet savam ārstam vai farmaceitam.


4. Iespējamās blakusparādības

Tāpat kā citas zāles, arī šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.

Blakusparādību novērtēšana balstās uz šādu biežumu:

bieži: var skart līdz 1 no 10 pacientiem

retāk: var skart līdz 1 no 100 pacientiem

reti: var skart līdz 1 no 1000 pacientiem

nav zināmi: nevar noteikt pēc pieejamiem datiem

Zemāk minētās blakusparādības ir novērojuši pacienti, kuri lietojuši šīs zāles, un tās ir sagrupētas pēc biežuma iedalījuma - bieži, retāk, reti vai biežums nezināms.

Blakusparādība

Biežums

HOPS

Biežums

Astma

Sausuma sajūta mutē Bieži Retāk
Aizsmakums (disfonija) Retāk Retāk
Klepus Retāk Retāk
Galvassāpes Retāk Retāk
Rīkles iekaisums (faringīts) Retāk Retāk
Sāpīga urinācija (dizūrija) Retāk Nav zināmi
Reibonis Retāk Retāk
Mutes dobuma un rīkles sēnīšu infekcija (orofaringeāla kandidoze) Retāk Retāk
Apgrūtināta urinēšana(urīna aizture) Retāk Nav zināmi
Aizcietējums Retāk Reti
Izsitumi Retāk Retāk
Nieze Retāk Reti
Paaugstināts acu spiediens Reti Nav zināmi
Smaga alerģiska reakcija, kas rada mutes un sejas pietūkumu (angioneirotiskā tūska) Reti Reti
Miega traucējumi (bezmiegs) Reti Retāk
Neregulāra sirdsdarbība (priekškambaru fibrillācija, supraventrikulāra tahikardija) Reti Nav zināmi
Sirdsklauves Reti Retāk
Deguna asiņošana Reti Reti
Mēles iekaisums (glosīts) Reti Nav zināmi
Paātrināta sirdsdarbība (tahikardija) Reti Nav zināmi
Spiedoša sajūta krūtīs, klepus, svilpjoši trokšņi krūškurvī vai elpas trūkums uzreiz pēc inhalācijas (bronhospazmas) Reti Retāk
Rīšanas grūtības (disfāgija) Reti Nav zināmi
Vizuāli oreoli ap gaismu vai krāsainas vīzijas, kas kombinējas ar acs ābola apsārtumu (glaukoma) Reti Nav zināmi
Neskaidra redze Reti Nav zināmi
Balsenes iekaisums (laringīts) Reti Nav zināmi
Zobu kariess Reti Nav zināmi
Smaganu iekaisums (gingivīts) Reti Reti
Nātrene (urtikārija) Reti Reti
Ādas infekcijas vai čūlas Reti Nav zināmi
Sausa āda Reti Nav zināmi
Urīnceļu infekcija Reti Reti
Grēmas (gastroezofageāla refluksa slimība) Reti Nav zināmi
Paaugstināta jutība, ieskaitot tūlītējas reakcijas Nav zināmi Reti
Mutes gļotādas iekaisums (stomatīts) Nav zināmi Reti
Ķermeņa šķidruma zudums (dehidratācija) Nav zināmi Nav zināmi
Blakusdobumu iekaisums (sinusīts) Nav zināmi Nav zināmi
Zarnu nosprostojums vai zarnu kustību zudums (intestināla obstrukcija, tai skaitā paralītisks ileus) Nav zināmi Nav zināmi
Slikta dūša Nav zināmi Nav zināmi
Smaga alerģiska reakcija (anafilaktiska reakcija) Nav zināmi Nav zināmi
Locītavu pietūkums Nav zināmi Nav zināmi

Spiriva Respimat lietošanas laikā var parādīties pēkšņas alerģiskas reakcijas, kā izsitumi, nātrene (urtikārija), mutes un sejas pietūkums vai pēkšņas elpošanas grūtības (angioedēma), vai citas paaugstinātas jutības reakcijas (tādas kā strauja asinsspiediena pazemināšanās vai reibonis) var rasties neatkarīgi vai kā smagas alerģiskas reakcijas (anafilaktiska reakcija) sastāvdaļa.

Bez tam, tāpat kā citu inhalējamo zāļu lietošanas laikā, dažiem pacientiem uzreiz pēc Spiriva Respimat inhalācijas negaidot var parādīties spiedoša sajūta krūtīs, klepus, svilpjoši trokšņi krūškurvī un elpas trūkums (brohnospazmas).

Ja tā notiek, lūdzu, nekavējoties konsultējieties ar ārstu.

Ziņošana par blakusparādībām

Ja Jums ir jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.

5. Kā uzglabāt Spiriva Respimat

Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.

Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes pēc “EXP” un inhalatora etiķetes. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.

Nesasaldēt.

Derīguma termiņš lietošanas laikā

Kārtridžu nomainiet ne vēlāk kā trīs mēnešus pēc ievietošanas.

Nelietojiet Respimat atkārtoti lietojamu inhalatoru ilgāk par vienu gadu.

Ieteicamā lietošana: 6 kārtridži vienam inhalatoram.

Piezīme: Testos ir pierādīta RESPIMAT atkārtoti lietojama inhalatora darbība par 540 iedarbināšanas reizēm (atbilst 9 kārtridžiem).

Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.


6. Iepakojuma saturs un cita informācija

Ko Spiriva Respimat satur

Aktīvā viela ir tiotropijs. Saņemtā deva ir 2,5 mikrogrami tiotropija vienā inhalācijā (2 inhalācijas veido vienu zāļu devu), un tas ir ekvivalents 3,124 mikrogramiem tiotropija bromīda monohidrāta. Saņemtā deva ir tā zāļu deva, kuru pacients saņem ieelpojot caur iemutni.

Citas sastāvdaļas ir benzalkonija hlorīds, dinātrija edetāts, attīrīts ūdens, 3,6% sālsskābe pH pielāgošanai.

Spiriva Respimat ārējais izskats un iepakojums

Spiriva Respimat 2,5 mikrogrami sastāv no viena inhalāciju šķīduma kārtridža un viena Respimat inhalatora. Pirms lietošanas uzsākšanas kārtridžs ir jāievieto inhalatorā.

Standarta iepakojums: 1 Respimat atkārtoti lietojams inhalators un 1 kārtridžs, kas satur 60 inhalācijas (30 zāļu devas).

Trīskāršais iepakojums: 1 Respimat atkārtoti lietojams inhalators un 3 kārtridži, no kuriem katrs satur 60 inhalācijas (30 zāļu devas)

Iepakojums vienai atkārtotai uzpildīšanai: 1 kārtridžs, kas satur 60 inhalācijas (30 zāļu devas).

Iepakojums trim atkārtotām uzpildīšanām: 3 kārtridži, kas satur 60 inhalācijas (30 zāļu devas).

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

Spiriva Respimat reģistrācijas apliecības īpašnieks ir:

Boehringer Ingelheim International GmbH

Binger Strasse 173

D-55216 Ingelheim am Rhein

Vācija

Spiriva Respimat ražotājs ir:

Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG

Binger Strasse 173

D-55216 Ingelheim am Rhein

Vācija

Šīs zāles Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstīs ir reģistrētas ar šādiem nosaukumiem:

Austrija, Lihtenšteina: Spiriva Respimat 2,5 Mikrogramm - Lösung zur Inhalation

Beļģija, Luksemburga: Spiriva Respimat 2,5 microgrammes, solution à inhaler

Bulgārija: Спирива Респимат 2,5 микрограма, разтвор за инхалация

Kipra, Grieķija: Spiriva Respimat 2.5 μικρογραμμάρια, εισπνεόμενο διάλυμα

Čehija: Spiriva Respimat 2,5 mikrogramu, roztok k inhalaci

Dānija: Spiriva Respimat Inhalationsvæske, opløsning 2,5 microgram

Igaunija: SPIRIVA RESPIMAT inhalatsioonilahus 2,5µg/annuses

Somija: SPIRIVA RESPIMAT 2.5 mikrog inhalaationeste, liuos

Francija: Spiriva Respimat 2,5 microgrammes/dose, solution pour inhalation

Vācija: Spiriva Respimat 2,5 Mikrogramm Lösung zur Inhalation

Ungārija: Spiriva Respimat 2,5 mikrogramm inhalációs oldat

Islande: Spiriva Respimat 2.5 mikróg/skammt

Īrija, Malta, Lielbritānija: Spiriva Respimat 2.5 microgram, inhalation solution

Itālija: Spiriva Respimat 2.5 mcg soluzione per inalazione

Latvija: Spiriva Respimat 2,5 mikrogrami inhalācijas šķīdums

Lietuva: Spiriva Respimat 2,5 mikrogramo/išpurškime įkvepiamasis tirpalas

Nīderlande: Spiriva Respimat 2,5 microgram, inhalatieoplossing

Norvēģija: Spiriva Respimat 2,5 mikrogram inhalasjonsvæske, oppløsning

Polija: Spiriva Respimat 2,5 mikrograma/dawkę odmierzoną, roztwór do inhalacji

Portugāle: Spiriva Respimat 2.5 mg/dose, Solução para inhalção por nebulizaão

Rumānija: SPIRIVA RESPIMAT 2,5 micrograme soluţie de inhalat

Slovākija: Spiriva Respimat sol ihl 2,5 µg/1 dávka

Slovēnija: Spiriva Respimat 2,5 mikrogramov raztopina za inhaliranje

Spānija: Spiriva Respimat 2,5 microgramos, solución para inhalación

Zviedrija: Spiriva Respimat 2,5 mikrogram, inhalationsvätska, lösning

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 10/2018.


Lietošanas norādījumi

SPIRIVA RESPIMAT

Ievads

Izlasiet šos norādījumus pirms atkārtoti lietojama Spiriva Respimat lietošanas.

Bērniem Spiriva Respimat jālieto ar pieaugušo palīdzību.

Šis inhalators jālieto tikai VIENREIZ DIENĀ. Katrā reizē jāieelpo DIVAS INHALĀCIJAS.

  • Ja nav lietots ilgāk par 7 dienām, izsmidziniet vienu inhalāciju pret grīdu.

  • Ja nav lietots ilgāk par 21 dienu, atkārtojiet sadaļā "Sagatavošana lietošanai" 4. līdz 6. punktā norādītās darbības, kamēr kļūst redzams zāļu mākonis. Tad atkārtojiet 4. līdz 6. darbību vēl trīs reizes.

Kā kopt atkārtoti lietojamu Spiriva Respimat

Vismaz vienu reizi nedēļā notīriet iemutni un tā metālisko iekšpusi ar mitru lupatiņu vai salveti.

Neliela iemutņa krāsas maiņa neietekmē atkārtoti lietojama Spiriva Respimat inhalatora darbību.

Ja nepieciešams, notīriet atkārtoti lietojama Spiriva Respimat inhalatora ārpusi ar mitru lupatiņu.

Kad jānomaina inhalators

Kad izlietojāt inhalatoru ar 6 kārtridžiem, ņemiet jaunu atkārtoti lietojamu Spiriva Respimat iepakojumu ar inhalatoru.

Sagatavošana lietošanai

  1. 1. Noņemiet caurspīdīgo pamatni

  • Turiet vāciņu aizvērtu.

  • Nospiediet drošības vārstu, kamēr ar otru roku atdalāt caurspīdīgo pamatni.

  1. Ievietojiet kārtridžu

  • Ievietojiet kārtridžu inhalatorā.

  • Novietojiet inhalatoru uz stingras virsmas un stingri nospiediet uz leju, kamēr kārtridžs ar klikšķi ieņem savu vietu.

  1. Sekojiet kārtridžu skaitam

  • Iezīmējiet atzīmju rūtiņu uz inhalatora etiķetes, lai sekotu kārtridžu skaitam.

  • Bīdiet atpakaļ vietā caurspīdīgo pamatni, līdz tā noklikšķ.

  1. Pagrieziet

  • Turiet vāciņu aizvērtu.

  • Pagrieziet caurspīdīgo pamatni uz etiķetes norādītās bultas virzienā (pusi pagrieziena), kamēr atskan klikšķis.

  1. Atveriet

  • Atveriet vāciņu, kamēr tas ir pilnīgi vaļā.

  1. Nospiediet

  • Pavērsiet inhalatoru pret grīdu.

  • Nospiediet devas atbrīvošanas taustiņu.

  • Aizveriet vāciņu.

  • Atkārtojiet 4.-6. punktu, kamēr kļūst redzams zāļu mākonis.

  • Kad kļuvis redzams zāļu mākonis, atkārtojiet 4.-6. punktu vairākas reizes.

Tagad Jūsu inhalators ir sagatavots lietošanai un Jūs varēsit saņemt 60 inhalācijas (30 devas).

Ikdienas lietošana

PAGRIEZIET

  • Turiet vāciņu aizvērtu.

  • PAGRIEZIET caurspīdīgo pamatni uz etiķetes norādītās bultas virzienā (pusi pagrieziena), kamēr atskan klikšķis.

ATVERIET

  • ATVERIET vāciņu, kamēr tas pilnībā ir vaļā.

NOSPIEDIET

  • Lēnām izelpojiet pilnu izelpu.

  • Aptveriet ar lūpām iemutņa galu, nenoslēdzot gaisa atveri. Inhalatoram jābūt vērstam uz rīkles aizmuguri.

  • Veicot lēnu dziļu ieelpu caur muti, NOSPIEDIET taustiņu devas atbrīvošanai un turpiniet lēni ieelpot, kamēr vien tas Jums nesagādā neērtības.

  • Aizturiet elpu 10 sekundes vai tik ilgi, kamēr tas Jums nesagādā neērtības.

  • Atkārtojiet vēlreiz sadaļas "PAGRIEZT, ATVĒRT, NOSPIEST", lai kopējā deva būtu 2 inhalācijas.

  • Aizveriet vāciņu līdz nākošai inhalatora lietošanas reizei.

Kad jānomaina Spiriva Respimat kārtridžs

Devas indikators rāda, cik inhalācijām zāļu ir palicis kārtridžā.

Atlikušas 60 inhalācijas.

Atlicis mazāk par 10 inhalācijām. Parūpējieties par jaunu kārtridžu.

Jūsu kārtridžs ir izlietots. Pagrieziet caurspīdīgo pamatni, lai to atbrīvotu. Jūsu inhalators tagad ir fiksēts. Noņemiet kārtridžu no inhalatora. Ievietojiet jaunu kārtridžu (turpiniet ar 2. punktu).


Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem

Ir grūti kārtridžu ievietot pietiekami dziļi.

Vai pirms kārtridža ievietošanas nejauši neesat pagriezis caurspīdīgo pamatni? Atveriet vāciņu, nospiediet taustiņu devas atbrīvošanai, tad ievietojiet kārtridžu.

Vai Jūs nomaināt kārtridžu? Jaunais kārtridžs sliesies augstāk, nekā pats pirmais kārtridžs. Ievietojiet, līdz atskan klikšķis, tad novietojiet atpakaļ caurspīdīgo pamatni.

Es nevaru nospiest taustiņu devas atbrīvošanai.

Vai pagriezāt caurspīdīgo pamatni? Ja nē, grieziet caurspīdīgo pamatni, kamēr atskan klikšķis (pusi pagrieziena).
Vai devu indikatorā uz Jūsu kārtridža ir redzama balta bulta uz sarkana fona? Jūsu kārtridžs ir izlietots. Ievietojiet jaunu kārtridžu.

Ir grūti izņemt kārtridžu pēc tam, kad tas ir izlietots.

Pavelciet un vienlaicīgi pagrieziet kārtridžu.

Es nevaru pagriezt vai uzlikt atpakaļ caurspīdīgo pamatni.

Vai jau pagriezāt caurspīdīgo pamatni?
Ja caurspīdīgā pamatne jau ir pagriezta, lai varētu lietot zāles, izpildiet darbības, kas aprakstītas punktos “ATVERIET” un “NOSPIEDIET” sadaļā "Ikdienas lietošana".

Vai caurspīdīgā pamatne ir vaļīga un devu indikatorā uz Jūsu kārtridža ir redzama balta bulta uz sarkana fona? Jūsu kārtridžs ir izlietots. Ievietojiet jaunu kārtridžu.

Mans atkārtoti lietojamais Respimat inhalators ir izlietots pārāk ātri.

Vai lietojāt atkārtoti lietojamo Respimat kā norādīts (divas ieelpas vienreiz dienā)? Respimat būs izmantojams 30 dienas, ja lietosiet pa divām inhalācijām vienreiz dienā.

Vai bieži izsmidzinājāt gaisā, lai pārbaudītu, vai atkārtoti lietojamo Respimat darbojas? Ja esat vienreiz sagatavojis atkārtoti lietojamo Respimat, lietojot to ikdienā, nav nepieciešama pārbaudes izsmidzināšana.


Mans atkārtoti lietojamais Respimat neizsmidzina.

Vai ievietojāt kārtridžu? Kad atkārtoti lietojamais Respimat inhalators ir salikts, neņemiet nost caurspīdīgo pamatni vai kārtridžu, līdz kārtridžs ir izlietots.
Vai pēc kārtridža ievietošanas atkārtojāt "Pagrieziet, Atveriet, Nospiediet" mazāk kā trīs reizes? Pēc kārtridža ievietošanas atkārtojiet "PAGRIEZIET, ATVERIET, NOSPIEDIET" trīs reizes, kā parādīts 4.-6. punktā sadaļā “Sagatavošana lietošanai”.

Vai devu indikatorā uz Jūsu kārtridža ir redzama balta bulta uz sarkana fona? Jūsu kārtridžs ir izlietots. Ievietojiet jaunu kārtridžu.

Mans atkārtoti lietojamais Respimat automātiski izsmidzinās.

Vai vāciņš bija atvērts, kad pagriezāt caurspīdīgo pamatni? Aizveriet vāciņu, tad pagrieziet caurspīdīgo pamatni.

Vai nospiedāt taustiņu devas atbrīvošanai, kad pagriezāt caurspīdīgo pamatni? Aizveriet vāciņu tā, lai taustiņš devas atbrīvošanai ir pārklāts, tad pagrieziet caurspīdīgo pamatni.

Vai beidzāt griezt caurspīdīgo pamatni, pirms vēl atskanēja klikšķis? Pagrieziet caurspīdīgo pamatni ar nepārtrauktu kustību, līdz atskan klikšķis (pusi pagrieziena).

Vai vāciņš bija vaļā, kad nomainījāt kārtridžu? Aizveriet vāciņu, tad nomainiet kārtridžu.

Sīkāka informācija

Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG

D-55216 Ingelheim

Vācija

CE 0123

Lejupielādēt zāļu aprakstu

ZĀĻU APRAKSTS

1. ZĀĻU NOSAUKUMS

Spiriva Respimat 2,5 mikrogrami inhalācijas šķīdums

  1. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

Saņemtā deva ir 2,5 mikrogrami tiotropija (tiotropium) vienā inhalācijā (2 inhalācijas veido vienu zāļu devu) un ir ekvivalenta 3,124 mikrogramiem tiotropija bromīda monohidrāta.

Saņemtā deva ir tā zāļu deva, kuru pacients saņem ieelpojot caur iemutni.

Palīgviela ar zināmu iedarbību: šīs zāles satur 0,0011 mg benzalkonija hlorīda katrā inhalācijā.

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.

3. ZĀĻU FORMA

Inhalācijas šķīdums.

Dzidrs, bezkrāsains inhalācijas šķīdums.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1. Terapeitiskās indikācijas

HOPS

Tiotropijs ir indicēts bronhus dilatējošai balstterapijai, lai atvieglotu simptomus pacientiem ar hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS).

Astma

Spiriva Respimat ir indicēts papildus bronhus dilatējošai balstterapijai smagas astmas pacientiem no 6 gadu vecuma un vecākiem, kuriem bijis viens vai vairāki smagi astmas paasinājumi iepriekšējā gada laikā (skatīt 4.2 un 5.1. apakšpunktu).

  1. Devas un lietošanas veids

Devas

Šīs zāles ir paredzētas tikai inhalācijām. Kārtridžu var ievietot un lietot tikai Respimat inhalatorā (skatīt 4.2. apakšpunktu).

Vienu medicīnisko devu veido divas inhalācijas no Respimat inhalatora.

Ieteicamā deva pieaugušiem ir 5 mikrogrami tiotropija, ko var uzņemt ar divām inhalācijām no Respimat inhalatora vienreiz dienā, vienā un tai pašā diennakts laikā.

Nedrīkst pārsniegt ieteicamo devu.

Ārstējot astmu, efekts pilnībā būs jūtams tikai pēc vairākām zāļu devām. Pieaugušajiem smagas astmas pacientiem tiotropijs jālieto papildus inhalējamiem kortikosteroīdiem (≥ 800 µg budezonīda/dienā vai līdzvērtīgas citu zāļu devas) un vismaz vienām glābējzālēm.

Speciālas populācijas

Gados vecāki cilvēki var lietot tiotropija bromīdu ieteicamās devās.

Pacienti ar nieru darbības traucējumiem var lietot tiotropija bromīdu ieteicamās devās. Informāciju par pacientiem ar vidēji smagiem un smagiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss ≤ 50 ml/min.) skatīt 4.4. un 5.2. apakšpunktā.

Pacienti ar aknu darbības traucējumiem var lietot tiotropija bromīdu ieteicamās devās (skatīt 5.2. apakšpunktu).

Pediatriskā populācija

Astma

Ieteicamā deva pacientiem no 6 līdz 17 gadu vecumam ir 5 mikrogrami tiotropija, ko var uzņemt ar divām inhalācijām no Respimat inhalatora vienreiz dienā, vienā un tai pašā diennakts laikā.

12-17 gadus veciem pusaudžiem ar smagu astmu, tiotropijs jālieto papildus inhalējamiem kortikosteroīdiem (> 800-1600 µg budezonīda/dienā vai līdzvērtīgas citu zāļu devas) un vienām glābējzālēm vai papildus inhalējamiem kortikosteroīdiem (400 - 800 µg budezonīda/dienā vai līdzvērtīgas citu zāļu devas ) un divām glābējzālēm.

6-11 gadus veciem bērniem ar smagu astmu, tiotropijs jālieto papildus inhalējamiem kortikosteroīdiem (> 400 µg budezonīda/dienā vai līdzvērtīgas citu zāļu devas) un vienām glābējzālēm vai papildus inhalējamiem kortikosteroīdiem (200 - 400 µg budezonīda/dienā vai līdzvērtīgas citu zāļu devas) un divām glābējzālēm.

Spiriva Respimat efektivitāte un drošums 6 līdz 17 gadu veciem bērniem ar vidēji smagu astmu nav pierādīts. Spiriva Respimat efektivitāte un drošums bērniem līdz 6 gadu vecumam nav pierādīts. Pašreiz pieejamie klīniskie dati ir norādīti 5.1. un 5.2. apakšpunktā, bet ieteikumi par devām nevar tikt doti.

HOPS

Spiriva Respimat lietošana nav attiecināma uz bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam.

Cistiskā fibroze

Spiriva Respimat efektivitāte un drošums nav pierādīts (skatīt 4.4. un 5.1. apakšpunktu).

Lietošanas veids

Lai nodrošinātu šo zāļu pareizu lietošanu, ārstam vai citam veselības aprūpes speciālistam ir jāapmāca pacients, kā lietot inhalatoru.

SPIRIVA RESPIMAT

Lietošanas norādījumi

Ievads

Pacientam jāizlasa šie lietošanas norādījumi pirms atkārtoti lietojama Spiriva Respimat lietošanas. Bērniem Spiriva Respimat jālieto ar pieaugušo palīdzību.

Šis inhalators jālieto tikai VIENREIZ DIENĀ. Katrā reizē jāieelpo DIVAS INHALĀCIJAS.

  • Ja nav lietots ilgāk par 7 dienām, izsmidzināt vienu inhalāciju pret grīdu.

  • Ja nav lietots ilgāk par 21 dienu, atkārtot sadaļā "Sagatavošana lietošanai" 4. līdz 6. punktā norādītās darbības, kamēr kļūst redzams zāļu mākonis. Tad atkārtot 4. līdz 6. punktā norādītās darbības vēl trīs reizes.

Kā kopt atkārtoti lietojamu Spiriva Respimat

Vismaz vienu reizi nedēļā notīrīt iemutni un tā metālisko iekšpusi ar mitru lupatiņu vai salveti.

Neliela iemutņa krāsas maiņa neietekmē atkārtoti lietojama Spiriva Respimat inhalatora darbību.

Ja nepieciešams, notīrīt atkārtoti lietojama Spiriva Respimat inhalatora ārpusi ar mitru lupatiņu.

Kad jānomaina inhalators

Kad pacients ir izlietojis inhalatoru ar 6 kārtridžiem, ir jāņem jauns atkārtoti lietojama Spiriva Respimat iepakojums ar inhalatoru.


Sagatavošana lietošanai

  1. Noņemt caurspīdīgo pamatni

  • Turēt vāciņu aizvērtu.

  • Nospiest drošības vārstu, kamēr ar otru roku atdala caurspīdīgo pamatni.

  1. Ievietot kārtridžu

  • Ievietot kārtridžu inhalatorā.

  • Novietot inhalatoru uz stingras virsmas un stingri nospiest uz leju, kamēr kārtridžs ar klikšķi ieņem savu vietu.

  1. Sekot izlietoto kārtridžu skaitam

  • Atzīmēt lodziņu uz inhalatora etiķetes, lai sekotu izlietoto kārtridžu skaitam.

  • Bīdīt atpakaļ vietā caurspīdīgo pamatni, līdz tā noklikšķ.

  1. Pagriezt

  • Turēt vāciņu aizvērtu.

  • Pagriezt caurspīdīgo pamatni uz etiķetes norādītās bultas virzienā (pusi pagrieziena), kamēr atskan klikšķis.

  1. Atvērt

  • Atvērt vāciņu, kamēr tas ir pilnīgi vaļā.

  1. Nospiest

  • Pavērt inhalatoru pret grīdu.

  • Nospiest devas atbrīvošanas taustiņu.

  • Aizvērt vāciņu.

  • Atkārtot 4.-6. punktu, kamēr kļūst redzams zāļu mākonis.

  • Kad kļuvis redzams zāļu mākonis, atkārtot 4.-6. punktu darbības vairākas reizes.

Tagad pacienta inhalators ir sagatavots lietošanai un var saņemt 60 inhalācijas (30 devas).

Ikdienas lietošana

PAGRIEZT

  • Turēt vāciņu aizvērtu.

  • PAGRIEZT caurspīdīgo pamatni uz etiķetes norādītās bultas virzienā (pusi pagrieziena), kamēr atskan klikšķis.

ATVĒRT

  • ATVĒRT vāciņu, kamēr tas pilnībā ir vaļā.

NOSPIEST

  • Lēnām izelpot pilnu izelpu.

  • Aptvert ar lūpām iemutņa galu, nenoslēdzot gaisa atveri. Inhalatoram jābūt vērstam uz rīkles aizmuguri.

  • Veikt lēnu, dziļu ieelpu caur muti, NOSPIEST taustiņu devas atbrīvošanai un turpināt lēni ieelpot, kamēr vien tas nesagādā neērtības.

  • Aizturēt elpu 10 sekundes vai tik ilgi, kamēr tas pacientam nesagādā neērtības.

  • Atkārtot vēlreiz sadaļas "PAGRIEZT, ATVĒRT, NOSPIEST", lai kopējā deva būtu 2 inhalācijas.

  • Aizvērt vāciņu līdz nākošai inhalatora lietošanas reizei.

Kad jānomaina Spiriva Respimat kārtridžs

Devu indikators rāda, cik iedarbināšanas reizēm (inhalācijām) zāļu ir palicis inhalatorā.

Zāļu atlicis 60 inhalācijām.

Zaļu atlicis mazāk kā 10 inhalācijām. Jāparūpējass par jaunu kārtridžu.

Kārtridžs ir izlietots. Pagriezt caurspīdīgo pamatni, lai to atbrīvotu. Inhalators tagad ir fiksētā pozīcijā. Noņemt kārtridžu no inhalatora. Ievietot jaunu kārtridžu (turpināt ar 2. punktu).

  1. Kontrindikācijas

Paaugstināta jutība pret tiotropija bromīdu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām, vai atropīnu un tā atvasinājumiem, piemēram, ipratropiju vai oksitropiju.

  1. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Palīgvielas

Benzalkonija hlorīds var izraisīt svilpjošus trokšņus krūškurvī un apgrūtinātu elpošanu. Pacientiem ar astmu šo nevēlamo blakusparādību risks ir palielināts.

Tiotropija bromīds paredzēts bronhodilatējošai balstterapijai vienreiz dienā, tāpēc tas nav piemērots neatliekamai akūta bronhospazma terapijai. Akūtas lēkmes gadījumā jālieto ātras darbības bēta-2 agonists.

Spiriva Respimat nedrīkst lietot kā vienīgās zāles astmas ārstēšanā. Astmas pacientiem jāturpina lietot pretiekaisuma terapija, kā piem. inhalējamie kortikosteroīdi, bez izmaiņām arī pēc Spiriva Respimat lietošanas uzsākšanas un pat, ja viņu simptomi uzlabojas.

Tiotropija bromīda inhalācijas šķīdums var izraisīt tūlītējas paaugstinātas jutības reakcijas.

Atbilstoši tā antiholīnerģiskajai aktivitātei, tiotropija bromīds jālieto piesardzīgi pacientiem ar slēgta kakta glaukomu, prostatas hiperplāziju vai urīnpūšļa kakliņa obstrukciju.

Inhalējamās zāles var izraisīt inhalācijas ierosinātu bronhospazmu.

Spiriva Respimat uzmanīgi jālieto slimniekiem ar nesenu miokarda infarktu (< 6 mēneši); jebkādām nestabilām vai dzīvībai bīstamām sirds aritmijām vai sirds aritmijām, kurām bijusi nepieciešama iejaukšanās vai medikamentozās terapijas maiņa pēdējā gada laikā; hospitalizāciju sirds mazspējas dēļ (NYHA III vai IV klase) pēdējā gada laikā. Šādi pacienti netika iekļauti klīniskajos pētījumos, un šos stāvokļus var ietekmēt antiholīnerģisko līdzekļu darbības mehānisms.

Tā kā, pasliktinoties nieru darbībai, pacientiem ar vidēji smagiem un smagiem nieru darbības traucējumiem (kreatinīna klīrenss ≤ 50 ml/min) plazmas koncentrācija paaugstinās, tiotropija bromīdu vajadzētu lietot tikai gadījumos, kad sagaidāms ieguvums pārsniedz iespējamo risku. Nav ilgstošas terapijas pieredzes pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem (skatīt 5.2. apakšpunktu).

Pacienti jābrīdina, ka nedrīkst pieļaut inhalācijas šķīduma iekļūšanu acīs. Tas var izraisīt vai pasliktināt slēgta kakta glaukomu, sāpes un diskomforta sajūtu acīs, īslaicīgus redzes traucējumus, oreolus vai krāsainas vīzijas ar acu apsārtumu, ko izraisa sastrēgums konjunktīvā un radzenes tūska. Ja parādās jebkura šo acu simptomu kombinācija, pacientiem nekavējoties jāpārtrauc lietot tiotropija bromīdu un jāgriežas pie speciālista.

Sausa mute, ko novēro terapijas laikā ar holīnerģiskiem līdzekļiem, ilgstoši lietojot, var veicināt zobu kariesa attīstību.

Tiotropija bromīdu nedrīkst lietot biežāk nekā vienreiz dienā (skatīt 4.9. apakšpunktu).

Spiriva Respimat nav rekomendējama cistiskās fibrozes (CF) gadījumos. Ja to lieto CF pacienti, Spiriva Respimat var pastiprināt CF pazīmes un simptomus (kā piemēram, nopietnas nevēlamas blakusparādības, plaušu paasinājumus, elpošanas ceļu infekcijas).

  1. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Kaut arī regulāri zāļu mijiedarbības pētījumi nav veikti, tiotropija bromīds bez zāļu mijiedarbības klīniskiem pierādījumiem ir lietots vienlaikus ar citām HOPS terapijai izmantotām zālēm, ieskaitot simpatomimētiskos bronhu dilatatorus, metilksantīnu, perorālos un inhalējamos steroīdus, antihistamīnus, mukolītiķus, leikotriēnu modifikatorus, kromonus un anti-IgE terapiju.

IDBA vai IKS lietošana neiespaidoja tiotropija iedarbību.

Tiotropija bromīda lietošana vienlaikus ar citiem antiholīnerģiskiem līdzekļiem nav pētīta un tādēļ nav rekomendējama.

  1. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Grūtniecība

Dati par par tiotropija bromīda lietošanu grūtniecības laikā ir ļoti ierobežoti. Pētījumos ar dzīvniekiem, lietojot klīniski nozīmīgas devas (skatīt 5.3. apakšpunktu), nenovēroja tiešu vai netiešu kaitīgu iedarbību saistībā ar reproduktīvo toksicitāti. Piesardzības nolūkos ieteicams nelietot Spiriva Respimat grūtniecības laikā.

Barošana ar krūti

Nav zināms vai tiotropija bromīds izdalās cilvēka pienā. Lai arī ir pētījumi ar grauzējiem, kas liecina, ka tikai neliels daudzums tiotropija bromīda izdalās cilvēka pienā, Spiriva Respimat lietošana nav ieteicama laikā, kad baro ar krūti. Tiotropija bromīds ir ilgstošas darbības savienojums. Lēmums par Spiriva Respimat turpināšanu/pārtraukšanu vai turpināšanu/pārtraukšanu barot ar krūti jāpieņem, ņemot vērā barošanas ar krūti ieguvumu bērnam un Spiriva Respimat terapijas ieguvumu mātei.

Fertilitāte

Nav pieejami klīniski dati par tiotropija ietekmi uz fertilitāti. Ar tiotropiju veiktais neklīniskais pētījums neuzrādīja nevēlamus efektus uz fertilitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu).

  1. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Nav veikti pētījumi, lai novērtētu ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Reibonis vai neskaidra redze var ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.

  1. Nevēlamās blakusparādības

Drošuma datu apkopojums

Daudzas no minētajām nevēlamajām blakusparādībām var attiecināt uz tiotropija bromīda antiholīnerģiskajām īpašībām.

Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulas veidā

Zemāk redzamā tabulā apkopotais nevēlamo blakusparādību biežums balstīts uz blakusparādību biežuma rādītājiem (t.i. notikumiem, kurus saistīja ar tiotropiju), kas iegūti apvienotā tiotropija lietotāju grupā no 7 placebo kontrolētiem HOPS pētījumiem (3282 pacienti) un no 12 placebo kontrolētiem pieaugušo pacientu un bērnu astmas pētījumiem (1930 pacienti) ar ārstēšanās periodu no 4 nedēļām līdz vienam gadam.

Blakusparādību biežums norādīts izmantojot sekojošu iedalījumu:

ļoti bieži (≥1/10); bieži (≥1/100 līdz <1/10); retāk (≥1/1000 līdz <1/100); reti (≥1/10 000 līdz <1/1000); ļoti reti (<1/10 000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).

MedDRA orgānu sistēmu klasifikācijas datubāze

Biežums

HOPS

Biežums

Astma

Vielmaiņas un uztures traucējumi
Dehidratācija Nav zināmi Nav zināmi
Nervu sistēmas traucējumi
Reibonis Retāk Retāk
Galvassāpes Retāk Retāk
Bezmiegs Reti Retāk
Acu bojājumi
Glaukoma Reti Nav zināmi
Paaugstināts intraokulārais spiediens Reti Nav zināmi
Neskaidra redze Reti Nav zināmi
Sirds funkcijas traucējumi
Priekškambaru fibrillācija Reti Nav zināmi
Sirdsklauves Reti Retāk
Supraventrikulāra tahikardija Reti Nav zināmi
Tahikardija Reti Nav zināmi
Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības
Klepus Retāk Retāk
Faringīts Retāk Retāk
Disfonija Retāk Retāk
Deguna asiņošana Reti Reti
Bronhospazms Reti Retāk
Laringīts Reti Nav zināmi
Sinusīts Nav zināmi Nav zināmi
Kuņģa un zarnu trakta traucējumi
Sausa mute Bieži Retāk
Aizcietējumi Retāk Reti
Orofaringeālā kandidoze Retāk Retāk
Disfāgija Reti Nav zināmi
Gastroezofageāla refluksa slimība Reti Nav zināmi
Zobu kariess Reti Nav zināmi
Gingivīts Reti Reti
Glosīts Reti Nav zināmi
Stomatīts Nav zināmi Reti
Zarnu obstrukcija, ieskaitot paralītisku ileusu Nav zināmi Nav zināmi
Slikta dūša Nav zināmi Nav zināmi
Ādas un zemādas audu bojājumi, imūnās sistēmas traucējumi
Izsitumi Retāk Retāk
Nieze Retāk Reti
Angioneirotiskā tūska Reti Reti
Nātrene Reti Reti
Ādas infekcijas, ādas čūlas Reti Nav zināmi
Sausa āda Reti Nav zināmi
Paaugstinātas jutības reakcijas (ieskaitot nekavējošas reakcijas) Nav zināmi Reti
Anafilaktiska reakcija Nav zināmi Nav zināmi
Skeleta- muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi
Locītavu pietūkums Nav zināmi Nav zināmi
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi
Urīna retence Retāk Nav zināmi
Dizūrija Retāk Nav zināmi
Urīnceļu infekcijas Reti Reti


Atsevišķu blakusparādību apraksts

Kontrolētajos HOPS klīniskajos pētījumos visbiežāk novērotā blakusparādība bija antiholīnerģiskā blakusparādība: sausa mute, kas radās apmēram 2,9 % pacientu. Astmas gadījumos sausas mutes sastopamības biežums bija 0,83%.

7 HOPS klīniskajos pētījumos šīs blakusparādības dēļ pētījumus pārtrauca 3 no 3282 ar tiotropiju ārstētajiem pacientiem (0,1%). 12 astmas klīniskajos pētījumos (1930 pacienti) neviens pacients nepārtrauca pētījumu sausas mutes dēļ.

Būtiskas ar antiholīnerģisko iedarbību saistītas blakusparādības ir glaukoma, aizcietējumi, zarnu obstrukcija (ieskaitot paralītisku ileusu) un urīna retence.

Pediatriskā populācija

Drošuma datubāze ietver datus par 560 pediatriskiem pacientiem (296 pacienti vecumā no 1 līdz 11 un 264 pacienti vecumā no 12 līdz 17 gadiem) no 5 placebo kontrolētajiem klīniskajiem pētījumiem ar ārstēšanas periodu no 12 nedēļām līdz vienam gadam. Blakusparādību biežums, veids un smagums pediatriskajā populācijā ir līdzīgs pieaugušajiem.

Citas īpašas pacientu grupas

Antiholīnerģiskie efekti var pastiprināties, palielinoties vecumam.

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām

Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīga, LV 1003. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv

4.9. Pārdozēšana

Augstas tiotropija bromīda devas var izraisīt antiholīnerģiskas pazīmes un simptomus.

Tomēr veseliem brīvprātīgiem, kuri lietoja līdz pat 340 mikrogramiem vienreizējas inhalētas tiotropija bromīda devas, nenovēroja antiholīnerģiska rakstura sistēmiskas blakusparādības. Papildus tam, pēc 14 dienu ilgas tiotropija inhalāciju šķīduma lietošanas devās līdz 40 mikrogramiem veseliem brīvprātīgajiem būtiskas nevēlamās blakusparādības (bez sausas mutes/rīkles un sausas deguna gļotādas) nenovēroja, izņemot izteiktu siekalu samazināšanos no 7. dienas.

  1. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

    1. Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: citi līdzekļi obstruktīvu elpceļu slimību ārstēšanai inhalācijām, antiholīnerģiskie līdzekļi. ATĶ kods: R03B B04

Darbības mehānisms

Tiotropija bromīds ir ilgstošas iedarbības specifisks muskarīna receptoru antagonists. Tam ir līdzīga afinitāte pret M1 līdz M5 apakštipiem. Elpceļos tiotropija bromīds konkurējoši un atgriezeniski saistās pie bronhu gludās muskulatūras M3-receptoriem, inhibējot acetilholīna holīnerģiskos (bronhu sašaurinošos) efektus, kas gala rezultātā izraisa bronhu gludās muskulatūras relaksāciju. Efekts bija atkarīgs no devas un ilgāks par 24 stundām. Lietots inhalācijas veidā, N-ceturtējais antiholīnerģiskais savienojums tiotropijs ir lokāli (bronho-) selektīvs; tas nodrošina pieņemamu terapeitisko diapazonu pirms var iestāties sistēmiska antiholīnerģiska iedarbība.


Farmakodinamiskā iedarbība

Tiotropija atbrīvošanās, īpaši no M3-receptoriem, ir ļoti lēna, atbrīvošanās pusperiods ir daudz garāks nekā ipratropijam.

Atbrīvošanās no M2-receptoriem ir ātrāka nekā no M3-receptoriem, kas funkcionālos pētījumos in vitro izraisīja (kinētiski kontrolētu) M3-receptoru selektivitāti, salīdzinot arM2-receptoru selektivitāti. Augstā afinitāte, ļoti lēnā atbrīvošanās un inhalāciju vietējās darbības selektivitāte saistīta ar nozīmīgu un ilgstošu HOPS un astmas pacientu bronhodilatāciju.

Klīniskā efektivitāte un drošums HOPS gadījumā

Klīniskajā III fāzes izpētes programmā tika iekļauti divi viena gada un divi 12 nedēļas un divi 4 nedēļas ilgi randomizēti, dubultakli pētījumi ar 2901 HOPS pacientu (1038 saņēma 5 mikrogramu devu tiotropija bromīda). Viengadīgajā programmā tika iekļauti divi placebo kontrolēti pētījumi. Divi 12 nedēļu pētījumi bija kontrolēti gan aktīvi (ar ipratropiju), gan ar placebo. Visi seši pētījumi ietvēra plaušu funkcijas mērījumus. Bez tam, divi 1 gada pētījumi ietvēra tādus parametrus kā elpas trūkums, ar veselību saistītā dzīves kvalitāte un ietekme uz paasinājumiem.

Placebo kontrolēti pētījumi

Plaušu funkcija

Iepriekšminētajos pētījumos tiotropija inhalācijas šķīdums, lietojot vienreiz dienā, ievērojami uzlaboja plaušu funkciju (palielinājās forsētās izelpas pirmās sekundes tilpums, un forsētā vitālā kapacitāte) 30 minūšu laikā pēc pirmās devas, salīdzinot ar placebo (FEV1 30 minūtēs vidēji uzlabojās: 0,113 litri; 95% ticamības intervāls (TI): 0,102 līdz 0,125 litri, p< 0,0001). Plaušu funkcijas uzlabošanās līdzsvara koncentrācijā saglabājās 24 stundas, salīdzinot ar placebo (FEV1 vidējā uzlabošanās: 0,122 litri; 95% TI: 0,106 līdz 0,138, p<0,0001).

Farmakodinamiski līdzsvara koncentrācija tika sasniegta vienas nedēļas laikā.

Atbilstoši pacientu dienasgrāmatām, tiotropija bromīds būtiski uzlaboja rīta un vakara maksimālos izelpas plūsmas rādītājus, salīdzinot ar placebo (maksimālie izelpas plūsmas rādītāju vidējā uzlabošanās: no rīta 22 l/min; 95% TI: 18 līdz 55 l/min , p<0,0001; vakarā 26 l/min; 95% TI: 23 līdz 30 l/min, p<0,0001). Spiriva Respimat lietošana samazināja nepieciešamību pēc akūtas glābējzāļu ar bronhodilatējošu iedarbību lietošanas, salīdzinot ar placebo (vidēji samazināja glābējzāļu ar bronhodilatējošu iedarbību lietošanu par 0,66 gadījumiem dienā, 95% TI: 0,51 līdz 0,81 gadījumiem dienā, p<0,0001).

Spiriva Respimat bronhodilatējošā iedarbība saglabājās 1 gada perioda lietošanas laikā bez tolerances pazīmēm.

Elpas trūkums, ar veselību saistītā dzīves kvalitāte, HOPS paasinājumi 1 gada ilgstošajos pētījumos

Elpas trūkums

Spiriva Respimat būtiski mazināja elpas trūkumu (kā novērtēts pēc Transition dispnojas indeksa), salīdzinot ar placebo (vidējā uzlabošanās 1,05 vienības; 95% TI: 0,73 līdz 1,38 vienības, p<0,0001). Šī uzlabošanās saglabājās visā ārstēšanas periodā.

Ar veselību saistītā dzīves kvalitāte

Vidējā kopējā punktu skaita uzlabošanās pacientu dzīves kvalitātes izvērtējumam (kā novērtēts pēc Sv. Džordža Respiratorās aptaujas anketas) divu viena gada pētījumu beigās Spiriva Respimat, salīdzinot ar placebo, bija 3,5 vienības (95% TI: 2,1 līdz 4,9, p<0,0001). Samazinājums par 4 vienībām tiek uzskatīts par klīniski nozīmīgu.

HOPS paasinājumi

Trijos viena gada randomizētos, dubultaklos, placebo kontrolētos klīniskos pētījumos Spiriva Respimat terapija būtiski samazināja HOPS paasinājumu risku, salīdzinot ar placebo. HOPS paasinājumu definēja šādi: „vismaz divi respiratori notikumi/simptomi, kas ilgst trīs vai vairāk dienas, kuru dēļ bija jāmaina ārstēšana (jālieto antiobiotikas un/vai sistēmiski kortikosteroīdi un/vai nozīmīgi jāmaina parakstīto respiratoro zāļu lietošana)”.

Spiriva Respimat ārstēšanas rezultātā samazinājās hospitalizācijas risks HOPS paasinājumu gadījumos (nozīmīgi lielā atbilstošas jaudas paasinājumu pētījumā).

Apkopotās divu III fāzes pētījumu analīzes un atsevišķas papildus veikta paasinājumu pētījuma analīzes rezultāti ir redzami 1. tabulā. Pētījumu laikā pacienti drīkstēja saņemt visas respiratorās zāles (ātras darbības bēta agonistus, inhalējamos kortikosteroīdus un ksantīnus), izņemot antiholīnerģiskos līdzekļus un ilgstošas darbības bēta agonistus. Paasinājumu pētījumā bija atļauta arī ilgstošas darbības bēta agonistu lietošana.

1. tabula. HOPS paasinājumu un HOPS paasinājumu hospitalizācijas statistiskā analīze vidēji smaga līdz ļoti smaga HOPS pacientiem.

Pētījums
(NSpiriva, Nplacebo)
Mērķa kritērijs Spiriva Respimat Placebo % riska samazinājums
(95% TI)a
p-vērtība
1 gada III fāzes pētījums,
apkopota analīzed

(670, 653)
Dienas līdz pirmajam HOPS paasinājumam 160a 86a 29
(no 16 līdz 40)b
<0,0001b
Vidējais paasinājumu gadījumu skaits/pacientgads 0,78c 1,00c 22
(no 8 līdz 33)c
0,002c
Laiks līdz pirmajai HOPS paasinājuma hospitalizācijai 25
(no -16 līdz 51)b
0,20b
Vidējais paasinājumu hospitalizāciju skaits/pacientgads 0,09 c 0,11 c 20
(no -4 līdz 38) c
0,096 c
1 gada IIIb fāzes paasinājumu pētījums

(1939, 1953)
Dienas līdz pirmajam HOPS paasinājumam 169a 119a 31
(no 23 līdz 37)b
<0,0001b
Vidējais paasinājumu gadījumu skaits/pacientgads 0,69c 0,87c 21
(no 13 līdz 28)c
<0,0001c
Laiks līdz pirmajai HOPS paasinājuma hospitalizācijai 27
(no 10 līdz 41)b
0,003b
Vidējais paasinājumu hospitalizāciju skaits/pacientgads 0,12c 0,15c

19

(no 7 līdz 30)c

0,004c

a Laiks līdz pirmajam notikumam: ārstēšanas dienas, līdz 25% pacientu ir vismaz viens HOPS paasinājums/viena hospitalizācija paasinājuma dēļ. A pētījumā 25% placebo pacientu paasinājums bija 112. dienā, turpretim Spiriva Respimat grupā 25% pacientu paasinājums bija 173. dienā ( p=0,09); B pētījumā  25% placebo pacientu paasinājums bija 74. dienā, turpretim Spiriva Respimat grupā 25% pacientu paasinājums bija 149. dienā (p<0,0001).

b Riska attiecība tika novērtēta pēc Cox proporcionalitātes riska modeļa. Procentuālais riska samazinājums ir
100 (1 – riska attiecība).

c Poisson regresija. Riska samazināšana ir 100 (1 – biežuma attiecība).

d Apkopojuma kritēriji tika izstrādāti jau pētījuma sākumā. Tika novērota nozīmīga paasinājumu rezultātu uzlabošanās, individuāli analizējot divus viena gada pētījumus.

Ilgstošs, aktīvi kontrolēts tiotropija pētījums

Ilgstošā, plašā, randomizētā, dubultaklā, aktīvi kontrolētā pētījumā ar novērojuma laiku līdz pat 3 gadiem, tika salīdzināta Spiriva Respimat un Spiriva HandiHaler efektivitāte un drošums (5711 pacienti lietoja Spiriva Respimat; 5694 pacienti lietoja Spiriva HandiHaler). Primārais mērķa kritērijs bija laiks līdz pirmajam HOPS paasinājumam, laiks līdz visu iemeslu nāvei un apakšpētījumā (906 pacienti) - minimālam FEV1 (pirms devas).

Laiks līdz pirmajam HOPS paasinājumam pētījumā bija skaitliski vienāds Spiriva Respimat un Spiriva HandiHaler (riska attiecība (Spiriva Respimat/Spiriva HandiHaler) 0,98 ar 95% TI no 0,93 līdz 1,03). Vidējais dienu skaits līdz pirmajam HOPS paasinājumam bija 756 dienas Spiriva Respimat un 719 dienas Spiriva HandiHaler.

Spiriva Respimat uzrādīja bronhodilatējošo efektu 120 nedēļu garumā, un tas bija līdzīgs Spiriva HandiHaler. Vidējā minimālā FEV1 atšķirība, lietojot Spiriva Respimat, salīdzinot ar Spiriva HandiHaler, bija – 0,010 l (95% TI no 0,038 līdz 0,018 l).

Pēcreģistrācijas perioda TIOSPIR pētījumā, visu iemeslu mirstība (ar sekojošu dzīvildzes uzskaiti), salīdzinot Spiriva Respimat un Spiriva HandiHaler, bija vienāda ar riska attiecību (Spiriva Respimat/Spiriva HandiHaler) = 0,96 ar 95% TI no 0,84 līdz 1,09). Attiecīgi ārstēšanas ilgums bija 13 135 un 13 050 pacientgadi.

Placebo kontrolētā pētījumā ar sekojošu dzīvotspējas uzskaiti līdz pat plānotā ārstēšanas perioda beigām, Spiriva Respimat uzrādīja visu iemeslu mirstības skaitlisku palielinājumu, salīdzinot ar placebo, biežuma attiecība (95% TI) 1,33 (0,93, 1,92) ar Spiriva Respimat ārstēšanas ilgumu 2574 pacientgadi; augstāka mirstība tika novērota pacientiem ar jau zināmiem sirds ritma traucējumiem.

Spiriva HandiHaler uzrādīja 13% nāves riska samazinājumu (riska attiecība, ieskaitot sekojošu dzīvotspējas uzskaiti (tiotropijs/placebo) = 0,87; 95% TI no 0,76 līdz 0,99)). Ārstēšana ar Spiriva HandiHaler ilga 10 927 pacientgadus. Ne placebo kontrolētā Spiriva HandiHaler pētījumā, ne TIOSPIR Spiriva Respimat un HandiHaler salīdzinošajā pētījumā netika novērots augstāks mirstības risks pacientu apakšgrupās ar zināmiem sirds ritma traucējumiem.

Klīniskā efektivitāte un drošums astmas gadījumā

Klīniskā III fāzes programma pastāvīgai astmai pieaugušajiem ietvēra divus 1 gada randomizētus, dubultaklus, placebo kontrolētus pētījumus 907 astmas pacientiem kopumā (453 lietoja Spiriva Respimat), kuri paralēli saņēma IKS (≥800 µg budezonīda/dienā vai līdzvērtīgas citu zāļu devas) un ilgstošas darbības bēta agonistus (IDBA). Pētījumu primārais mērķa kritērijs bija plaušu funkciju mērījumu rezultāti un smagi paasinājumi.

PrimoTinA-astmas pētījumi

Divos 1 gada pētījumos pacienti, kuriem simptomi saglabājās, balstterapijā vismaz lietojot IKS (≥800 µg budezonīda/dienā vai līdzvērtīgas citu zāļu devas) un IDBA, Spiriva Respimat, lietojot papildus fona terapijai, uzrādīja nozīmīgu plaušu funkcijas uzlabošanos, salīdzinot ar placebo.

24. nedēļā vidējā maksimālās un minimālās FEV1 uzlabošanās bija attiecīgi 0,110 litri (95% TI: 0,063 līdz 0,158 litri, p<0,0001) un 0,093 litri (95% TI: 0,050 līdz 0,137 litri, p<0,0001). Plaušu funkcijas uzlabošanās, salīdzinot ar placebo, saglabājās 24 stundas.

PrimoTinA-astmas pētījumos, simptomātiskus pacientus (N=453) ārstējot ar IKS un IDBA un tiotropiju, smagu astmas paasinājumu risks samazinājās par 21%, salīdzinot ar simptomātisku pacientu (N=454) ārstēšanu ar IKS un IDBA un placebo. Vidējais smagu astmas paasinājumu uz pacientgadu riska samazinājums bija 20%.

To apstiprina astmas pasliktināšanās riska samazinājums par 31% un 24% riska samazinājums vidējam astmas pasliktinājumu skaitam pacientgadā (skatīt 2. tabulu).

2. tabula. Paasinājumi pacientiem, kuriem saglabājas simptomi, lietojot IKS (≥800 µg budezonīda/dienā vai līdzvērtīgas citu zāļu devas) un IDBA (PrimoTinA-astmas pētījumi)

Pētījums Mērķa kritērijs Spiriva Respimat,
papildus vismaz IKSa/IDBA
(N=453)
Placebo,
papildus vismaz IKSa/IDBA
(N=454)
% riska samazinājums
(95% TI)a
p-vērtība
divi 1 gada III fāzes pētījumi,
apkopotu datu analīze
Dienas līdz pirmajam smagajam astmas paasinājumam 282c 226c 21b
(0, 38)
0,0343
Vidējais smagu astmas paasinājumu skaits/pacientgads 0,530 0,663 20d
(0, 36)
0,0458
Dienas līdz pirmajam astmas paasinājumam 315c 181c 31b
(18, 42)
<0,0001
Vidējais astmas paasinājumu skaits/pacientgads 2,145 2,835 24d
(9, 37)
0,0031

a ≥800 µg budezonīda/dienā vai līdzvērtīgas citu zāļu devas

b Riska attiecība, ticamības intervāls un p-vērtība iegūti no Cox proporcionalitātes riska modeļa, ar ārstēšanu kā vienīgo efektu. Procentuālais riska samazinājums ir 100 (1 – riska attiecība).

c Laiks līdz pirmajam notikumam: ārstēšanas ilgums dienās, līdz 25%/50% pacientu ir vismaz viens smags astmas paasinājums/astmas pasliktināšanās

d Biežuma attiecība iegūta pamatojoties uz Poisson regresijas analīzes modeli, atskaites punktam izmantojot vērtības samazinājumu (gados). Procentuālā riska samazināšanās ir 100 (1 - biežuma attiecība).

Pediatriskā populācija

HOPS

Eiropas zāļu aģentūra ir atbrīvojusi no pienākuma iesniegt HOPS pētījumu rezultātus Spiriva Respimat visās pediatriskās populācijas apakšgrupās (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2 apakšpunktā).

Astma

Visi klīniskie 3. fāzes pētījumi 1–17 gadus veciem bērniem ar pastāvīgu astmu bija randomizēti, dubultmaskēti un kontrolēti ar placebo. Visi pacienti saņēma fona terapijas shēmas, kuru sastāvā bija IKS.

Smaga astma

12–17 gadus veci pusaudži

12 nedēļas ilgajā pētījumā PensieTinA-asthma bija iekļauti 392 pacienti (130 no viņiem lietoja Spiriva Respimat), kuriem bija simptomi, vienlaikus lietojot lielas IKS devas un vienas glābējzāles vai vidēji lielas IKS devas un divas glābējzāles.

12–17 gadus veciem pacientiem lielas IKS devas bija definētas kā > 800–1600 µg budezonīda dienā vai tām līdzvērtīgas citu zāļu devas, un vidēji lielas devas bija definētas kā 400–800 µg budezonīda dienā vai tām līdzvērtīgas citu zāļu devas, turklāt 12–14 gadus veci pacienti varēja saņemt > 400 µg IKS budezonīda dienā vai tām līdzvērtīgas citu zāļu devas kopā ar vismaz vienām glābējzālēm vai ≥ 200 µg budezonīda dienā vai tām līdzvērtīgas citu zāļu devas kopā ar vismaz divām glābējzālēm. 

Šajā pētījumā ir novērots, ka salīdzinājumā ar placebo papildus fona terapijai lietots Spiriva Respimat uzlabo plaušu funkciju, tomēr maksimālā un minimālā FEV1 atšķirības nebija statistiski nozīmīgas.

  • 12. nedēļā maksimālais un minimālais FEV1 bija vidēji palielinājies par attiecīgi 0,090 litriem (95 % TI –0,019 līdz 0,198 litriem, p = 0,1039) un 0,054 litriem (95 % TI –0,061 līdz 0,168 litriem, p = 0,3605).

  • 12. nedēļā tika novērots, ka pēc Spiriva Respimat lietošanas bija būtiski uzlabojusies maksimālā izelpas plūsma - MIP (no rīta par 17,4 l/min, 95 % TI –5,1 līdz 29,6 l/min, vakarā par 17,6 l/min, 95 % TI –5,9 līdz 29,6 l/min).

6–11 gadus veci bērni

12 nedēļas ilgajā pētījumā VivaTinA-asthma bija iekļauti 400 pacienti (130 no viņiem lietoja Spiriva Respimat), kuriem bija simptomi, vienlaikus lietojot lielas IKS devas un vienas glābējzāleszāles vai vidēji lielas IKS devas un divas glābējzāles. Lielas IKS devas bija definētas kā > 400 µg budezonīda dienā vai tām līdzvērtīgas citu zāļu devas, un vidēji lielas devas bija definētas kā 200–400 µg budezonīda dienā vai tām līdzvērtīgas citu zāļu devas.

Šajā pētījumā ir novērots, ka salīdzinājumā ar placebo pēc Spiriva Respimat lietošanas papildus fona terapijai būtiski uzlabojas plaušu funkcija.

  • 12. nedēļā maksimālais un minimālais FEV1 vidēji bija palielinājies par attiecīgi 0,139 litriem (95 % TI 0,075–0,203 litriem, p = 0,0001) un 0,087 litriem (95 % TI 0,019 līdz 0,154 litriem, p = 0,0117).

Vidēji smaga astma

12–17 gadus veci pusaudži

Vienu gadu ilgajā pētījumā RubaTinA-asthma, kurā bija iekļauti 397 pacienti (134 no viņiem lietoja Spiriva Respimat), kuriem bija simptomi, lietojot vidēji lielas IKS devas (12–14 gadus vecie pacienti lietoja 200–800 µg budezonīda vai līdzvērtīgas citu zāļu dienas devas, un 15–17 gadus vecie pacienti lietoja 400–800 µg budezonīda vai līdzvērtīgas citu zāļu dienas devas), ir novērots, ka salīdzinājumā ar placebo papildus fona terapijai lietots Spiriva Respimat būtiski uzlaboja plaušu funkciju.

6–11 gadus veci bērni

Vienu gadu ilgajā astmas pētījumā CanoTinA-asthma, kurā bija iekļauts 401 pacients (135 no viņiem lietoja Spiriva Respimat), kuriem bija simptomi, lietojot vidēji lielas IKS devas (200–400 µg budezonīda vai līdzvērtīgas citu zāļu dienas devas), ir novērots, ka salīdzinājumā ar placebo papildus fona terapijai lietots Spiriva Respimat būtiski uzlaboja plaušu funkciju.

1–5 gadus veci bērni

Ir veikts viens 12 nedēļas ilgs randomizēts dubultmaskēts, ar placebo kontrolēts klīnisks astmas 2./3. fāzes pētījums (NinoTinA-asthma) 101 bērnam ar astmu (31 no viņiem lietoja Spiriva Respimat), kuru fona terapijā bija iekļauts IKS. Lai 98 pacientiem ievadītu pētāmās zāles, tika izmantota ierīce Aerochamber Plus Flow-Vu® ar vārstu un krājtelpu.

Pētījuma primārais mērķis bija drošuma vērtēšana; efektivitātes analīze bija pētnieciska.

To pacientu, kuri sūdzējās par nevēlamām blakusparādībām (BP) neatkarīgi no to saistības, skaits un procentuālā daļa ir parādīta 3. tabulā. Salīdzinājumā ar placebo lietošanu pēc Spiriva Respimat lietošanas tika novērots mazāks ar astmu saistīto nevēlamo notikumu skaits. Efektivitātes pētnieciskās vērtēšanas rezultāti nav norādījuši uz Spiriva Respimat un placebo atšķirībām.

3. tabula. Pacientu (1–5 gadus veci bērni) ar blakusparādībām (ziņotas ≥ 5 pacientiem) īpatsvars pētījumā NinoTinA-asthma .

Placebo n (%) Spiriva Respimat n (%)
Pacientu skaits 34 (100,0) 31 (100,0)
Pacienti, kuriem bijušas jebkādas BP 25 (73,5) 18 (58,1)
Nazofaringīts 5 (14,7) 2 (6,5)
Augšējo elpceļu infekcijas 1 (2,9) 5 (16,1)
Astma* 10 (29,4) 2 (6,5)
Drudzis 6 (17,6) 3 (9,7)

* Saistībā ar ieteikto terminu “astma” ir izmantoti tādi MedDRA zema līmeņa termini kā “astmas pastiprināšanās” vai “astmas paasinājums”.

Eiropas Zāļu aģentūra atbrīvojusi no pienākuma iesniegt Spiriva Respimat pētījumu rezultātus pediatriskās populācijas apakšgrupā bērniem līdz vienam gadam (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).

Klīniskā efektivitāte un drošums cistiskās fibrozes (CF) gadījumā

CF klīnisko pētījumu programmā tika iekļauti 3 multicentru pētījumi ar 959 pacientiem vecumā no 5 mēnešiem. Pacienti līdz 5 gadu vecumam izmantoja krājtelpas (AeroChamber Plus®) ar sejas masku un tika iekļauti tikai drošuma izvērtējumam. Divi galvenie pētījumi (devas noteikšanas II fāzes pētījums un apstiprinošais III fāzes pētījums) salīdzināja ietekmi uz plaušu funkciju (procentuāli prognozētais FEV1 AUC 0-4h un zemākais FEV1) Spiriva Respimat (tiotropijs 5 µg: 469 pacienti) salīdzinot ar placebo (315 pacienti) 12 nedēļu periodā (randomizēts, dubultakls); III fāzē iekļāva arī ilgstošus atklātus pētījumus, līdz pat 12 mēnešiem. Šajos pētījumos pacienti drīkstēja saņemt visas respiratorās zāles (piemēram, ilgstošas darbības bēta agonistus, mukolītiskas zāles, antibiotikas), izņemot antiholīnerģiskās.

4. tabulā apkopota informācija par ietekmi uz plaušu funkciju. Netika novērota būtiska simptomu un veselības stāvokļa uzlabošanās (paasinājumi pēc Respiratorās un Sistēmu simptomu aptaujas un Cistiskās fibrozes dzīves kvalitātes aptaujas datiem).

4.tabula. Pielāgotā vidējā atšķirība no placebo absolūtām izmaiņām pēc 12 nedēļām, salīdzinot ar sākuma stāvokli

II fāze III fāze

Visi pacienti

(NSpiriva = 176,

Nplacebo = 168)

Visi pacienti

(NSpiriva = 293,

Nplacebo = 147)

≤11 gadiem ≥12 gadiem
(NSpiriva = 95, Nplacebo = 47) (NSpiriva = 198, Nplacebo = 100)

vidēji

(95% TI)

p-vērtība

vidēji

(95% TI)

p-vērtība

vidēji

(95% TI)

vidēji

(95% TI)

FEV1AUC0-4h (% prognoze) a

absolūtas izmaiņas

3,39

(1,67; 5,12)

<0,001

1,64

(-0,27; 3,55)

0,092

-0,63

(-4,58; 3,32)

2,58

(0,50; 4,65)

FEV1AUC0-4h

(litri)

absolūtas izmaiņas

0,09

(0,05; 0,14)

<0,001

0,07

(0,02; 0,12)

0,010

0,01

(-0,07 ; 0,08)

0,10

(0,03 ; 0,17)

Min. FEV1 (% prognoze) a

absolūtas izmaiņas

2,22

(0,38; 4,06)

0,018

1,40

-0,50; 3,30

0,150

-1,24

(-5,20; - 271)

2,56

(0,49; 4,62)

Min. FEV1
(litri)

absolūtas izmaiņas

0,06

(0,01; 0,11)

0,028

0,07

(0,02; 0,12)

0,012

-0,01

(-0,08; 0,06)

0,10

(0,03; 0,17)

a Papildina primāro mērķa kritēriju

Visas CF pētījumos novērotās nevēlamās blakusparādības ir zināmās tiotropija blakusparādības (skatīt 4.8. apakšpunktu). Visbiežāk novērotās saistītās blakusparādības, ko uzskata par saistītām, 12 nedēļu dubultakla pētījuma laikā bija klepus (4,1%) un sausuma sajūta mutē (2,8%).

Skaitliskais un procentuālais pacientu skaits, kuri ziņoja par blakusparādībām, kas ir īpaši svarīgas cistiskās fibrozes gadījumā, neatkarīgi no saistības, apkopots 5. tabulā. Pazīmes un simptomi, ko atzina par cistiskās fibrozes izpausmēm, lietojot tiotropiju, skaitliski pieauga, taču ne statistiski nozīmīgi, īpaši pacientiem ≤11 gadiem.

5. tabula. Procentuāls pacientu skaits ar blakusparādībām atkarībā no vecuma grupas (speciāla interese par cistisko fibrozi) 12 nedēļu ilgas terapijas laikā, neatkarīgi no saistības (apvienoti II fāzes un III fāzes)

≤11 gadiem ≥12 gadiem
Nplacebo = 96 NSpiriva = 158 Nplacebo = 215 NSpiriva = 307
Vēdera sāpes 7,3 7,0 5,1 6,2
Aizcietējums 1,0 1,9 2,3 2,6
Distāls zarnu obstrukcijas sindroms 0,0 0,0 1,4 1,3
Elpošanas ceļu infekcijas 34,4 36,7 28,4 28,3
Krēpu apjoma pieaugums 1,0 5,1 5,6 6,2
Paasinājumi 10,4 14,6 18,6 17,9

"Distāls zarnu obstrukcijas sindroms" un "Krēpu apjoma pieaugums" ir MedDRA ieteicamie termini. "Elpošanas ceļu infekcijas" ir MedDRA augstāka līmeņa grupas termins. "Vēdera sāpes", "Aizcietējums" un "Paasinājumi" atrodami MedDRA ieteicamajos terminos.

Trīsdesmit četriem (10,9%) pacientiem, kuri tika randomizēti placebo grupā, un 56 (12,0%) pacientiem no Spiriva Respimat grupas radās nopietnas nevēlamas blakusparādības.

Eiropas Zāļu aģentūra ir atbrīvojusi no pienākuma iesniegt Spiriva Respimat pētījumu rezultātus pediatriskās populācijas apakšgrupā – bērniem vecumā līdz 1 gadam.

  1. Farmakokinētiskās īpašības

a) Vispārējs apraksts

Tiotropija bromīds ir nehirāls ceturtējais amonija atvasinājums, kas slikti šķīst ūdenī. Tiotropija bromīds pieejams kā inhalācijas šķīdums, ko ievada ar Respimat inhalatoru. Apmēram 40% no inhalētās devas izgulsnējas plaušās, kas ir mērķa orgāns. Pārējais izgulsnējas kuņģa un zarnu traktā. Vairāki no zemāk aprakstītajiem farmakokinētiskajiem datiem tika iegūti, lietojot augstākas devas nekā ieteicamās terapeitiskās devas.

b) Aktīvās substances vispārējs raksturojums pēc zāļu ievadīšanas

Uzsūkšanās: pēc inhalācijas jauniem veseliem brīvprātīgajiem urīna ekskrēcijas rādītāji liecina, ka apmēram 33% no inhalētās devas sasniedz sistēmisko asinsriti. Tiotropija bromīda perorālo šķīdumu absolūtā biopieejamība ir 2-3%. Nav gaidāms, ka ēdiens ietekmēs šī ceturtējā amonija atvasinājuma absorbciju.Maksimālo tiotropija plazmas koncentrāciju novēroja 5-7 minūtes pēc inhalācijas. Līdzsvara koncentrācijā sasniegtais tiotropija maksimālais līmenis plazmā HOPS pacientiem bija 10,5 pg/ml, un tas strauji samazinājās daudzposmu procesa rezultātā. Zemākā līdzsvara koncentrācija plazmā bija 1,60 pg/ml. Maksimālā plazmas līdzsvara koncentrācija 5,15 pg/ml tika sasniegta 5 minūtes pēc tādas pašas devas lietošanas astmas pacientiem.

Tiotropija sistēmiskā iedarbība bija līdzīga gan inhalējot tiotropiju ar Respimat inhalatoru, gan lietojot Handihaler ierīci.

Izkliede: zāļu saistība ar plazmas olbaltumvielām ir 72%, izkliedes tilpums - 32 l/kg. Lokālā koncentrācija plaušās nav zināma, bet ievadīšanas veids ļauj domāt par būtiski augstāku koncentrāciju plaušās. Pētījumi ar žurkām liecina, ka tiotropijs nozīmīgā daudzumā nešķērso hematoencefālisko barjeru.

Biotransformācija: biotransformācijas apjoms ir neliels, jo pēc intravenozas devas ievadīšanas jauniem veseliem brīvprātīgajiem 74% izdalās urīnā neizmainītā veidā. Tiotropija bromīda esteris tiek neenzimātiski sašķelts līdz spirtam (N-metilskopīns) un skābes savienojumam (ditiēnglikolskābe), kuri nesaistās ar muskarīna receptoriem. Eksperimenti ar cilvēka aknu mikrosomām un cilvēka hepatocītiem in vitro liek domāt, ka atlikušā zāļu daļa (< 20% no devas pēc intravenozas ievadīšanas) metabolizējas ar citohroma P450 (CYP) atkarīgas oksidācijas starpniecību un sekojošu konjugāciju ar glutationu līdz dažādiem II fāzes metabolītiem.

Pētījumi ar aknu mikrosomām in vitro atklāja, ka šo enzimātisko metabolisma ceļu var inhibēt ar CYP 2D6 (un 3A4) inhibitoriem, hinidīnu, ketokonazolu un gestodēnu. Tādā veidā CYP 2D6 un 3A4 iesaistās metabolisma ceļā, kas nodrošina devas mazākās daļas elimināciju. Tiotropija bromīds pat virs terapeitiskās koncentrācijas neinhibē citohromu CYP 1A1, 1A2, 2B6, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 vai 3A cilvēka aknu mikrosomās.

Eliminācija: tiotropija efektīvais eliminācijas pusperiods pēc inhalācijas veseliem brīvprātīgajiem un HOPS pacientiem ir 27 – 45 h. Efektīvais pusperiods astmas pacientiem bija 34 stundas. Kopējais klīrenss pēc intravenozas ievadīšanas jauniem veseliem brīvprātīgajiem bija 880 ml/min. Intravenozi ievadīts tiotropijs izdalās galvenokārt neizmainītā veidā ar urīnu (74%).

Pēc šķīduma inhalācijas HOPS pacientiem līdz līdzsvara koncentrācijas sasniegšanai, urīnā izdalās 18,6 % (0,93 µg) no devas, atlikusī zarnās neabsorbētā daļa tiek izvadīta ar fekālijām. Pēc šķīduma inhalācijas veseliem brīvprātīgajiem urīnā izdalās 20,1-29,4% no devas, atlikusī zarnās neabsorbētā daļa tiek izvadīta ar fekālijām.

Astmas pacientiem 11,9% (0,595 µg) no devas neizmainītā veidā urīnā izdalās pēc 24 stundām, ja deva lietota līdzsvara koncentrācijā. Tiotropija nieru klīrenss pārsniedz kreatinīna klīrensu, kas norāda uz sekrēciju urīnā.

HOPS pacientiem, ilgstoši vienreiz dienā inhalējot, farmakokinētiskā līdzsvara koncentrācija tika sasniegta 7. dienā, bez uzkrāšanās pēc tam.

Linearitāte/nelinearitāte: neatkarīgi no zāļu formas, tiotropijam terapeitiskajā intervālā ir lineāra farmakokinētika.

c) Dažādu pacientu grupu raksturojums

Gados vecāki pacienti: tāpat kā visām citām zālēm, kas pārsvarā izdalās caur nierēm, gados vecākiem pacientiem novēroja samazinātu tiotropija nieru klīrensu (347 ml/min pacientiem ar hronisku obstruktīvu plaušu slimību <65 gadiem, līdz 275 ml/min pacientiem ar hronisku obstruktīvu plaušu slimību ≥65 gadiem). Tas neizraisīja atbilstošu AUC 0-6st vai Cmax,ss palielināšanos. Netika novērota tiotropija iedarbības atšķirība gados vecākiem astmas pacientiem.

Pacienti ar nieru darbības traucējumiem: pēc tiotropija inhalācijas vienu reizi dienā HOPS pacientiem līdz līdzsvara koncentrācijas sasniegšanai nelieli nieru darbības traucējumi (ClCR 58-80 ml/min) izraisīja nelielu AUC0-6st palielināšanos (par 1,8-30%), bet Cmax,ss bija līdzīga, kā pacientiem ar normālu nieru darbību (CLCR >80 ml/min).

Pacientiem ar hronisku obstruktīvu plaušu slimību un ar vidēji smagiem vai smagiem nieru darbības traucējumiem (ClCR <50 ml/min) tiotropija intravenoza vienas devas ievadīšana divreiz palielināja kopējo iedarbību (par 82% AUC 0-4st un par 52% Cmax,), salīdzinot ar HOPS pacientiem ar normālu nieru darbību, ko apstiprināja plazmas koncentrācija pēc sausā pulvera inhalācijas.

Astmas pacientiem ar viegliem nieru darbības traucējumiem (CLCR 50-80 ml/min) tiotropija lietošana inhalāciju veidā neradīja nozīmīgu iedarbības palielināšanos, salīdzinot ar pacientiem ar normālu nieru darbību.

Pacienti ar aknu darbības traucējumiem: domājams, ka aknu darbības traucējumi būtiski neietekmē tiotropija farmakokinētiku. Tiotropija klīrensu nodrošina galvenokārt eliminācija caur nierēm (74% jauniem veseliem brīvprātīgajiem) un vienkārša neenzimātiska estera šķelšana līdz farmakoloģiski neaktīviem produktiem.

Japāņu izcelsmes HOPS pacienti: savstarpējā pētījuma salīdzinājumā vidējā maksimālā tiotropija koncentrācija plazmā 10 minūtes pēc ievades līdzsvara koncentrācijā japāņu izcelsmes pacientu populācijā bija par 20% līdz 70% augstāka, salīdzinot ar baltās rases HOPS pacientiem pēc tiotropija inhalācijas. Tomēr šajā gadījumā japāņu izcelsmes pacientu populācijā nenovēroja lielāka mirstības vai kardiālā riska signālus, salīdzinot ar baltās rases pacientu populāciju. Nav pietiekošu farmakokinētikas datu par citām etniskām kopām vai rasēm.

Pediatriskie pacienti

Astma

Vērtējot pēc AUC un ekskrēcijas ar urīnu, tiotropija maksimālā un kopējā iedarbība 6–11, 12–17 un vismaz 18 gadus vecu astmas slimnieku organismā ir līdzīga. Pamatojoties uz ekskrēciju ar urīnu, tiotropija kopējā iedarbība 1–5 gadus vecu pacientu organismā ir par 52–60 % vājāka nekā vecāku pacientu organismā. Pēc ķermeņa virsmas laukuma koriģētie dati par kopējo iedarbību liecina, ka visās vecuma grupās tā ir līdzīga. 1–5 gadus vecajiem pacientiem Spiriva Respimat ievadīšanai tika izmantota krājtelpa ar sejas masku un vārstu.

COPD

Pediatriskie pacienti netika iekļauti HOPS programmās (skatīt 4.2. apakšpunktu).

Cistiskā fibroze

Lietojot 5 µg tiotropija devu, tiotropija plazmas līmenis CF pacientiem ≥5 gadiem bija 10,1 pg/ml 5 minūtes pēc devas lietošanas līdzsvara koncentrācijā un strauji samazinājās pēc tam. CF pacientiem <5 gadiem, kuri lietoja krājtelpu un masku, pieejamā devas frakcija bija apmēram 3 līdz 4 reizes zemāka, kā novērotā CF piecgadīgiem un vecākiem pacientiem. CF pacientiem, kas jaunāki par pieciem gadiem, tiotropija iedarbība bija saistīta ar ķermeņa masu.

  1. Farmakokinētikas/farmakodinamikas saistība

Nav tiešas farmakokinētikas un farmakodinamikas saistības.


  1. Preklīniskie dati par drošumu

Daudzi efekti, kas tika novēroti standarta farmakoloģiskajos, atkārtotu devu toksicitātes un reproduktīvās toksicitātes pētījumos, ir izskaidrojami ar tiotropija bromīda antiholīnerģiskajām īpašībām. Dzīvniekiem novēroja tipiskus simptomus: pazeminātu barības uzņemšanu, samazinātu ķermeņa masas pieaugumu, sausu muti un degunu, samazinātu asaru un siekalu sekrēciju, midriāzi, paātrinātu sirdsdarbību. Citas nozīmīgas ar zālēm saistītas izmaiņas atkārtotu devu toksicitātes pētījumā bija viegls augšējo elpceļu kairinājums žurkām un pelēm, kas izpaudās kā rinīts un deguna dobuma un balsenes epitēlija izmaiņas, žurkām prostatīts, olbaltumvielu nogulsnes un litiāze urīnpūslī.

Juvenilām žurkām no 7. pēcdzemdību dienas līdz dzimumbriedumam tika novērotas līdzīgas tiešās un netiešās farmakoloģiskās izmaiņas kā atkārtotu devu toksikoloģiskajos pētījumos, kā arī rinīts. Netika novērota sistēmiska toksicitāte, ne arī toksikoloģiski nozīmīgi efekti uz svarīgākajiem attīstības rādītājiem, trahejas vai galveno orgānu attīstību.

Kaitīga iedarbība attiecībā uz grūtniecību, embrija/augļa attīstību, dzemdībām vai postnatālo attīstību pierādīta vienīgi, lietojot mātītēm toksiskas devas. Tiotropija bromīds nebija teratogēnisks žurkām un trušiem. Vispārējos reprodukcijas un fertilitātes pētījumos žurkām, lietojot dažādas devas, ne vecākiem, ne viņu pēcnācējiem netika gūtas norādes par nevēlamu ietekmi uz fertilitāti vai pārošanos.

Respiratorās (kairinājums) un uroģenitālas (prostatīts) izmaiņas un reproduktīva toksicitāte tika novērota lokālas vai sistēmiskas iedarbības, kas 5 reizes pārsniedz terapeitisko iedarbību. Genotoksicitātes un kanceroģenēzes pētījumos īpašu risku cilvēkam nekonstatēja.

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA

  1. Palīgvielu saraksts

Benzalkonija hlorīds

Dinātrija edetāts

Attīrīts ūdens

Sālsskābe 3,6% (pH pielāgošanai)

  1. Nesaderība

Nav piemērojama.

  1. Uzglabāšanas laiks

3 gadi.

Uzglabāšanas laiks pēc kārtridža lietošanas sākšanas: 3 mēneši.

Uzglabāšanas laiks pēc inhalatora lietošanas sākšanas: 1 gads.

Ieteicamā lietošana: 6 kārtridži vienam inhalatoram.

Piezīme: RESPIMAT atkārtotas lietošanas inhalatora darbība ir pierādīta testos par 540 iedarbināšanas reizēm (atbilst 9 kārtridžiem).

  1. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi

Nesasaldēt.

  1. Iepakojuma veids un saturs

Iepakojuma, kas atrodas saskarē ar zālēm, tips un materiāls:

šķīdums pildīts polietilēna/polipropilēna kārtridžā ar polipropilēna vāciņu, kurā integrēts silikona riņķītis. Kārtridžu ietver alumīnija cilindrs.

Iepakojuma lielums un ierīces:

Standarta iepakojums: 1 Respimat atkārtotas lietošanas inhalators un 1 kārtridžs, kas satur 60 inhalācijas (30 zāļu devas).

Trīskāršais iepakojums: 1 Respimat atkārtotas lietošanas inhalators un 3 kārtridži, no kuriem katrs satur 60 inhalācijas (30 zāļu devas).

Iepakojums vienai atkārtotai uzpildīšanai: 1 kārtridžs, kas satur 60 inhalācijas (30 zāļu devas).

Iepakojums trim atkārtotām uzpildīšanām: 3 kārtridži, no kuriem katrā ir 60 inhalācijas (30 zāļu devas).

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

  1. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un norādījumi par sagatavošanu lietošanai

Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.

7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

Boehringer Ingelheim International GmbH

Binger Strasse 173

D-55216 Ingelheim am Rhein

Vācija

8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS

07-0241

9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

Reģistrācijas datums: 2012. gada 09. oktobris

Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2017. gada 28. aprīlis

10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS

10/2018