ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
EU/1/17/1181/001
EU/1/17/1181/001
CO.DON AG, Germany
10-JUL-17
Uz neierobežotu laiku
Bez receptes
10-70 sferoīdu/cm²
Implantējamā suspensija
Ir apstiprināta
CO.DON AG, Germany
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām. Skatīt 4.8. apakšpunktu par to, kā ziņot par nevēlamām blakusparādībām.
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Spherox 10-70 sferoīdu/cm2 implantējamā suspensija
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS 2.1 Vispārējs apraksts Cilvēka autologu, ar matricu saistītu hondrocītu sferoīdi implantācijai, kas suspendēti izotoniskā nātrija hlorīda šķīdumā. 2.2 Kvalitatīvais un kvantitatīvais sastāvs Sferoīdi ir ex vivo pavairotu cilvēka autologu hondrocītu un pašsintezētas ekstracelulāras matricas sfēriski agregāti. Katra pilnšļirce vai aplikators satur noteiktu skaitu sferoīdu atbilstoši ārstējamā defekta lielumam (10-70 sferoīdu/cm2). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA Implantējamā suspensija. Balti līdz dzeltenīgi ar matricu saistītu autologu hondrocītu sferoīdi dzidrā bezkrāsas šķīdumā.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1 Terapeitiskās indikācijas Simptomātisku augšstilba kaula locītavas paugura un ceļa kaula (III vai IV pakāpes pēc Starptautiskās skrimšļa labošanas biedrības [ICRS; International Cartilage Repair Society] klasifikācijas) locītavas skrimšļa defektu labošana pieaugušajiem, ja defekta lielums nepārsniedz 10 cm2. 4.2 Devas un lietošanas veids Spherox ir paredzēts vienīgi autologai lietošanai. Tas jāievada specializētam ortopēdam un medicīnas iestādē. Devas Lieto 10-70 sferoīdu uz defekta kvadrātcentimetru. Pediatriskā populācija Spherox drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā no 15 līdz 18 gadiem, līdz šim nav pierādīta.
2
Spherox drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā līdz 15 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Gados vecāki cilvēki Spherox drošums un efektivitāte, lietojot par 50 gadiem vecākiem pacientiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Lietošanas veids
Intraartikulārai lietošanai.
Spherox pacientiem ievada intraartikulāras implantācijas veidā.
Implantācija jāveic ķirurģiskas procedūras (vēlams artroskopijas vai miniartrotomijas) laikā. Jāveic defekta apvidus attīrīšana. Subhondrālā plātnīte nedrīkst būt bojāta. Sferoīdi ir pieejami pilnšļircē vai aplikatorā (roktura garums 150 mm (co.fix 150)). Sferoīdi vienmērīgi jāuzklāj uz defekta pamatnes un, ja nepieciešams, ar ķirurģisku instrumentu palīdzību jāizkliedē pa visu defekta laukumu. Sferoīdi paši pielīp defekta pamatnei 20 minūšu laikā. Pēc tam ķirurģisko brūci var slēgt, ārstēto apvidu papildus nepārklājot (piemēram, ar periostālu lēveri). Arī sferoīdu fiksācija ar fibrīna līmi nav nepieciešama. Līdz 10 cm2 lielu defektu ārstēšana ir piemērota, ja ir viens vai vairāki blakus esoši defekti (kombinēts laukums).
Ar Spherox ārstētiem pacientiem nepieciešama īpaša rehabilitācijas programma (skatīt 4.4. apakšpunktu). Programma var ilgt līdz vienam gadam atkarībā no ārsta ieteikuma.
Informāciju par Spherox sagatavošanu un lietošanu skatīt 6.6. apakšpunktā.
4.3 Kontrindikācijas
• Pacienti, kuriem epifizeālā augšanas plātnīte skartajā locītavā nav pilnībā slēgusies. • Primārs (ģeneralizēts) osteoartrīts. • Skartās locītavas progresējošs osteoartrīts (smagāks par 2. pakāpi pēc Kellgren un Lawrence
klasifikācijas). • B hepatīta vīrusa (BHV), C hepatīta vīrusa (CHV) vai HIV I/II vīrusu infekcija.
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Vispārēji
Spherox ir autologas zāles un tās nedrīkst lietot nevienam citam pacientam kā vien donoram.
Pirms lietošanas jāpārliecinās, vai pacienta vārds atbilst transportēšanas dokumentos un zāļu marķējumā sniegtajai informācijai par pacientu/donoru. Tāpat jāpārbauda, vai uz primārā iepakojuma ir norādīts pareizs pasūtījuma (sērijas) numurs. Ja primārais vai sekundārais iepakojums ir bojāts un līdz ar to nesterils, Spherox nedrīkst lietot.
Spherox lietošana pacientiem, kuriem ir skrimšļa defekti ārpus ceļa locītavas, nav ieteicama. Spherox drošums un efektivitāte pacientiem, kuriem skrimšļa defekti ir ārpus augšstilba kaula locītavas paugura un ceļa kaula, nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Piesardzības pasākumi
Preparāta lietošana pacientiem, kuriem ir vietējs iekaisums vai akūtas, kā arī nesen bijušas kaulu vai locītavu infekcijas, uz laiku jāatliek, līdz tiek dokumentēta atveseļošanās no infekcijas.
Ja pacientiem bija hronisku iekaisuma slimību pazīmes, viņus no Spherox pivotāliem pētījumiem izslēdza.
3
Iespējami komplikācijas izraisoši faktori ir vienlaicīgas ar locītavām saistītas problēmas, piemēram, agrīns osteoartrīts, subhondrālā skrimšļa defekti, locītavas nestabilitāte, saišu vai menisku bojājumi, patoloģisks svara sadalījums locītavā, varus vai valgus deformācija, ceļa kaula nepareizs novietojums un skartās locītavas vielmaiņas, iekaisuma, imunoloģiskas vai neoplastiskas slimības. Neārstēta kaula tūska, kas atbilst ārstējamam skrimšļa defektam, var nelabvēlīgi ietekmēt procedūras veiksmīgu iznākumu. Ja iespējams, pirms Spherox implantācijas vai vēlākais tās laikā jānovērš vienlaicīgi esošās locītavu problēmas.
Lemjot par pretnostatītu bojājumu ("skūpstā sakļautu bojājumu", kas lielāki par II pakāpi atbilstoši ICRS klasifikācijai) ārstēšanu, jāņem vērā defektu pārklāšanās pakāpe un atrašanās vieta locītavā.
Pēcoperācijas hemartroze rodas galvenokārt tiem pacientiem, kuriem ir nosliece uz asiņošanu vai slikta asiņošanas kontrole operācijas laikā. Pacienta hemostatisko funkciju sijājošā izmeklēšana jāveic pirms operācijas. Jāveic trombu profilakse atbilstoši vietējām vadlīnijām.
Spherox nav ieteicams lietot tukliem pacientiem.
Rehabilitācija
Pēc implantācijas pacientam jāveic atbilstoša rehabilitācija. Fiziskās aktivitātes drīkst atsākt atbilstoši ārsta ieteikumam. Pārāk agri uzsākta un enerģiska aktivitāte var ietekmēt implanta iedzīvošanos un Spherox klīniskā ieguvuma saglabāšanās ilgumu.
Jānodrošina līdzestība atbilstošai rehabilitācijas programmai pēc implantācijas (jo īpaši pacientiem, kuriem ir garīgi traucējumi vai atkarība).
Gadījumi, kad Spherox piegāde nav iespējama
Ja sferoīdu ražošana ir bijusi neveiksmīga vai ja nav izpildīti izlaides kritēriji, piemēram, nepietiekamas biopsijas kvalitātes dēļ, zāļu piegāde nav iespējama. Ārsts tiks nekavējoties informēts.
4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Mijiedarbības pētījumi nav veikti. Vietēji lietotām antibiotikām vai dezinfekcijas līdzekļiem var būt toksiska ietekme uz locītavas skrimsli, un Spherox tieša saskare ar šīm vielām nav ieteicama. Ja pacientiem tika veikta medikamentoza ārstēšana ar kortikosteroīdiem, viņus no Spherox pivotāliem pētījumiem izslēdza.
4.6 Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība un barošana ar krūti
Klīnisko datu par autologo hondrocītu vai no autologiem hondrocītiem gatavotu sferoīdu lietošanu grūtniecēm nav. Tā kā Spherox lieto locītavas skrimšļa defektu labošanai un to implantē ķirurģiskas procedūras laikā, to nav ieteicams lietot grūtniecēm un sievietēm krūts barošanas laikā.
Fertilitāte
Dati par Spherox terapijas iespējamo iedarbību uz fertilitāti nav pieejami.
4
4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Ķirurģiskā procedūra būtiski ietekmēs spēju vadīt transportlīdzekli un apkalpot mehānismus. Turklāt rehabilitācijas periodā spēja vadīt transportlīdzekli un apkalpot mehānismus varētu būt ierobežota samazināta kustīguma dēļ, tādēļ pacientiem jākonsultējas ar ārstējošo ārstu un stingri jāievēro sniegtie ieteikumi.
4.8 Nevēlamās blakusparādības
Drošuma profila kopsavilkums
Spherox terapijas laikā var rasties ar ķirurģisko procedūru (implantāciju) vai Spherox saistītas nevēlamas blakusparādības.
Ar Spherox saistītās nevēlamās blakusparādības • Transplantāta delaminācija • Hipertrofija
Ar locītavas operāciju saistītās nevēlamās blakusparādības • Izsvīdums locītavā • Artralģija
Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulas veidā
Pieejama informācija par nevēlamām blakusparādībām 177 pacientiem no pivotāliem klīniskiem pētījumiem.
Nevēlamās blakusparādības turpmāk 1. tabulā ir norādītas atbilstoši orgānu sistēmu grupai un biežumam: ļoti bieži (≥ 1/10); bieži (≥ 1/100 līdz < 1/10); retāk (≥ 1/1000 līdz < 1/100); reti (≥ 1/10 000 līdz < 1/1000); ļoti reti (< 1/10 000) un nav zināms (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem). Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.
1. tabula. Nevēlamās blakusparādības
Orgānu sistēmas klasifikācija
Imūnās sistēmas traucējumi
Retāk
Asinsvadu sistēmas traucējumi Retāk
Biežums
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi
Ļoti bieži Bieži
Retāk
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
Bieži
Nevēlamā blakusparādība
Paaugstināta jutība Hematoma
Virspusējs tromboflebīts Dziļo vēnu tromboze Limfātiska tūska Izsvīdums locītavā Artralģija Locītavas pietūkums Locītavas krepitācija Tendinīts Muskuļu vājums Locītavas blokāde Patelofemorālo sāpju sindroms Sinoviāla cista Hipertrofija Hondromalācija Osteohondroze
Osteonekroze
Heterotopiskā pārkaulošanās Sāpes Gaitas traucējumi
5
Orgānu sistēmas klasifikācija
Traumas, saindēšanās un ar manipulācijām saistītas komplikācijas
Retāk Bieži Retāk
Biežums
Nevēlamā blakusparādība Diskomforts
Saites sastiepums
Ar šuvēm saistītas komplikācijas Brūces atvēršanās Transplantāta delaminācija
Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts
Transplantāta delaminācija Transplantāta delaminācija nozīmē daļēju vai pilnīgu izveidoto audu atdalīšanos no subhondrālā kaula un apkārt esošā skrimšļa. Pilnīga transplantāta delaminācija ir nopietna komplikācija, ko var pavadīt sāpes. Īpaši riska faktori ir blakusslimību, piemēram, subhondrālas kaula tūskas, neārstēšana.
Transplantāta hipertrofija Ārstēšanas ar Spherox laikā var rasties transplantāta simptomātiska hipertrofija, kas izraisa sāpes.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9 Pārdozēšana
Gadījumos, kad ieteiktā deva ir bijusi būtiski pārsniegta (līdz 170 sferoīdiem/cm² pētnieka ierosinātā pētījumā ar 12 mēnešu novērošanas periodu), negatīvu ietekmi nenovēroja.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1 Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: citas zāles muskuļu un skeleta sistēmas slimību ārstēšanai, ATĶ kods: M09AX02
Darbības mehānisms
Autologu hondrocītu implantācijas (AHI) pamatā ir paša pacienta hondrocītu paņemšana no vesela skrimšļa, to pavairošana in vitro un pēc tam implantācija skrimšļa defekta vietā. Spherox pavairo un implantē trīsdimensiju sferoīdu veidā.
Klīniskā efektivitāte
Kopš 2004. gada Spherox ir pieejams konkrētiem pacientiem 3. vai 4. pakāpes (pēc Outerbridge klasifikācijas) un III vai IV pakāpes (pēc ICRS klasifikācijas) skrimšļa defektu ārstēšanai (Outerbridge 1961, ICRS Cartilage Injury Evaluation Package 2000). Galvenokārt tika ārstēti pacienti, kuriem ir ceļa locītavas skrimšļa defekti.
Spherox ir analizētas prospektīvā, nejaušinātā, nekontrolētā, atklātā, daudzcentru 2. fāzes klīniskā pētījumā, ietverot 75 pacientus ar lokāliem skrimšļa defektiem (III vai IV pakāpe pēc ICRS klasifikācijas) ceļa locītavā un defekta lielumu 4-10 cm2. Divdesmit piecus pacientus ārstēja, lietojot 10-30 sferoīdus/cm² defekta, 25 ar 40–70 sferoīdiem/cm² defekta un 25 ar 3-7 sferoīdiem/cm² defekta. Ārstēt paredzēto pacientu (ITT; intention to treat) populācija sastāvēja no 73 pacientiem. Pacientu vidējais vecums bija 34 gadi (no 19 līdz 48 gadiem), vidējais ķermeņa masas indekss (ĶMI)
6
bija 25,2. Visās 3 devu grupās var novērot nozīmīgu KOOS (Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score) vērtējumpunktu skaita uzlabošanos (α < 0,05) pēc 12, 24, 36 un 48 mēnešiem, salīdzinot ar vērtējumu pirms ārstēšanas. Visām devu grupām vidējais kopējais KOOS vērtējumpunktu skaits pirmajā gadā pēc ārstēšanas palielinājās no 57,0 ± 15,2 līdz 73,4 ± 17,3 skalā no 0 (sliktākais vērtējums) līdz 100 (labākais vērtējums) un turpināja nedaudz palielināties, sasniedzot 74,6 ± 17,6 pēc 18 mēnešiem, 73,8 ± 18,4 pēc diviem gadiem, 77,0 ± 17,8 pēc trim gadiem un 77,1 ± 18,6 pēc četriem gadiem. Pārmaiņas katras devas grupā bija līdzīga apjoma un trīs starpgrupu (pāru) analīzes neliecināja par statistiski ticamām atšķirībām starp grupām. Citi pacientu vērtējumi, piemēram, pēc Starptautiskās ceļa locītavas dokumentācijas komitejas (IKDC (Internatioanla Knee Document Committee; subjektīva ceļa locītavas novērtējuma) un Lysholm skalas, pēc 12, 24, 36 un 48 mēnešiem arī būtiski uzlabojās salīdzinājumā ar vērtību pirms ārstēšanas. Magnētiskās rezonanses izmeklēšanas (MRI) rezultāti atbilstoši Skrimšļa labošanas audu magnētiskās rezonanses novērtēšanas (MOCART; Magnetic Resonance Observation of Cartilage Repair Tissue) sistēmai (0 = sliktākais rezultāts; 100 = labākais rezultāts) liecināja par uzlabošanos pirmo 48 mēnešu laikā no 59,8 punktiem otrajā vizītē (3 mēnešus pēc ārstēšanas) līdz 73,9 punktiem pacientu grupā, kurā ārstēšanu veica ar 3-7 sferoīdiem/cm² defekta, no 64,5 punktiem otrajā vizītē līdz 78,0 punktiem grupā, kurā deva bija 10-30 sferoīdu/cm² defekta, un no 64,7 punktiem otrajā vizītē līdz 74,3 punktam grupā, kurā deva bija 40-70 sferoīdu/cm² defekta.
Turklāt pašlaik notiek daudzcentru, prospektīvs, nejaušināts, kontrolēts 3. fāzes klīnisks pētījums. Pētījuma mērķis ir salīdzināt ceļa locītavas augšstilba kaula locītavas paugura skrimšļa defektu (no 1 līdz 4 cm2) ārstēšanas ar Spherox un mikrolūzumu terapijas efektivitāti un drošumu 5 gadu laikā. Pivotālie efektivitātes dati pamatojās uz starpanalīzi 12 mēnešus pēc ārstēšanas. Papildu statistiskā novērtēšana tiks veikta 24 mēnešus pēc ārstēšanas.
Ārstēšanas grupas bija līdzsvarotas attiecībā uz lielumu, demogrāfiskajām pazīmēm un slimības fonu. Analizētajā populācijā bija iekļauti 102 vidēji 37 gadu veci (diapazons no 18 līdz 49 gadiem) pacienti (41 sieviete, 61 vīrietis) ar vidējo ķermeņa masas indeksu (ĶMI) 25,8. Defekta izmērs bija no 0,5 līdz 4 cm2. Visbiežākais vērtējums bija IV A pakāpe pēc ICRS klasifikācijas, kā arī IIIB un IIIA pakāpe (attiecīgi 56, 23 un 10 pacientiem). Nevienam pacientam bojājums iepriekš nebija ārstēts ar mikrolūzumu metodi mazāk nekā gadu pirms skrīningu. Kopējā KOOS vērtējumpunktu skaita novērtējums ārstēt paredzēto pacientu ITT populācijā liecināja, ka abi ārstēšanas veidi nodrošina statistiski ticamu uzlabošanos salīdzinājumā ar sākotnējo stāvokli (dienu pirms artroskopijas). -Ar Spherox ārstētajiem pacientiem vidējais kopējais KOOS vērtējumpunktu skaits (skalā no 0 līdz 100 ± SN) palielinājās no 56,6 ± 15,4 terapijas sākumā līdz 78,7 ± 18,6 novērošanas vizītē 12 mēnešus pēc ārstēšanas un uzlabojās līdz 24. mēneša vizītei, sasniedzot 81,5 ± 17,3. Ar mikrolūzumu metodi ārstētiem pacientiem vidējais kopējais KOOS vērtējumpunktu skaits palielinājās no 51,7 ± 16,5 līdz 68,1 ± 18,6 pēc 12 mēnešiem un 72,6 ± 19,5 pēc 24 mēnešiem (p < 0,0001 abos gadījumos). Attiecībā uz starpgrupu analīzi ārstēšana ar Spherox izturēja līdzvērtīguma pārbaudi salīdzinājumā ar mikrolūzumu metodi (attiecīgi, Δ 5,7, TI apakšējā robeža atbilda –1,0 12. mēneša novērtējumā un Δ 6,1, TI apakšējā robeža atbilda –0,4 24. mēneša novērtējumā). Kopējais MOCART vērtējumpunktu skaits 3, 12, 18 un 24 mēnešus pēc ārstēšanas būtiski neatšķīrās starp abām terapijas grupām. IKDC apakšskalas punktu skaits, kā arī ar IKDC pašreizējās veselības novērtējuma formu un modificēto Lysholm skalu iegūtais punktu skaits arī liecināja par vispārēju uzlabošanos salīdzinājumā ar sākotnējo stāvokli abās terapijas grupās, ar skaitliski nedaudz labākiem rezultātiem Spherox grupā, bet bez statistiski ticamas atšķirības.
Lai iegūtu ilgtermiņa efektivitātes datus par ārstēšanu ar Spherox, tiks veikti papildu novērtējumi vēl aptuveni 5 gadus.
5.2 Farmakokinētiskās īpašības
Ņemot vērā Spherox īpašības un paredzēto klīnisko izmantojumu, tradicionālie farmakokinētikas, uzsūkšanās, izkliedes, metabolisma un eliminācijas pētījumi nav piemērojami.
7
5.3 Preklīniskie dati par drošumu
Ex vivo izveidotus sferoīdus implantēja pelēm (skrimšļa eksplantu ar cilvēka sferoīdiem subkutāna implantācija) vai minicūciņām (autologu sferoīdu implantācija skrimšļa defektos). Iekaisuma, sinovīta, infekciju, atgrūšanas, hipertrofijas vai imūnas toksicitātes, tumorogenitātes vai bioizkliedes pazīmes nenovēroja. GLP atbilstoša bioizkliedes un tumorogenitātes izmeklēšana NSG pelēm neliecināja par bioizkliedi un/vai migrāciju no implantētiem cilvēka sferoīdiem. Aizdomas par iespējamu tumoroģenēzi vai palielinātu audzēju izplatību implantēto sferoīdu dēļ neradās. Pētījumā ar aitām pēc sferoīdu injicēšanas ceļa locītavā bioizkliedi nenovēroja. Tas liecina, ka sferoīdu lietošana nerada cilvēkam risku.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1 Palīgvielu saraksts
Nātrija hlorīds
6.2 Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm.
6.3 Uzglabāšanas laiks
72 stundas
6.4 Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt 1 °–10 °C temperatūrā. Nesasaldēt. Neapstarot. Neatvērt ārējo iepakojumu pirms lietošanas, lai nepieļautu mikrobiālu piesārņojumu.
6.5 Iepakojuma veids un saturs un īpašs aprīkojums lietošanai, ievadīšanai vai implantēšanai
Sferoīdu primārais iepakojums ir aplikators vai pilnšļirce.
Aplikators (roktura garums 150 mm (co.fix 150)) ir iepakots sterilā stobriņā un papildu maisā. Stobriņā var būt ne vairāk kā divi co.fix 150 aplikatori. Aplikatora katetrs ir gatavots no termoplastiska poliuretāna, vienā pusē ir akrilnitrilbutadiēnstirola noslēdzošs aizbāznis, otrā pusē ir silikona aizbāznis. Aplikators tiek piegādāts kopā ar aplikācijas ierīci (sterilu injekciju šļirci).
Pilnšļircei ir luerveida savienojums, noslēdzošs gredzens un pārsedzošs uzgalis. Pilnšļirce ir iepakota sterilā stobriņā ar skrūvējamu vāciņu un papildus ievietota vēl vienā maisā. Visas pilnšļirces detaļas ir gatavotas no polipropilēna, noslēdzošais gredzens ir gatavots no izoprēna. Silikoneļļu lieto kā slīdvielu. Pilnšļirce tiek piegādāta kopā ar aplikācijas ierīci (pastāvīgo kanili vai ar filtru aprīkotu stieni).
Iepakojuma lielumi
Piegādāto primārā iepakojuma vienību skaits ir atkarīgs no primārā iepakojuma vienību veida un specifiskajam defekta izmēram nepieciešamā sferoīdu skaita (10-70 sferoīdi/cm²).
Viena aplikatora maksimālā kapacitāte ir 60 sferoīdu līdz 200 mikrolitriem lielā izotoniskā nātrija hlorīda šķīduma tilpumā.
8
Vienas pilnšļirces maksimālā kapacitāte ir 100 sferoīdu līdz 1000 mikrolitriem lielā izotoniskā nātrija hlorīda šķīduma tilpumā. 6.6 Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos Ja primārais vai sekundārais iepakojums ir bojāts un līdz ar to nesterils, Spherox nedrīkst lietot. Atlikušos sferoīdus nedrīkst uzglabāt turpmākai lietošanai. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām. 7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS CO.DON AG Warthestraße 21 14513 Teltow Vācija 8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/17/1181/001 EU/1/17/1181/002 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 2017. gada 10. jūlijs 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS 06/2018 Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu
9
II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS VIELAS RAŽOTĀJS UN RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR
SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI
IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU
ZĀĻU LIETOŠANU
10
A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS VIELAS RAŽOTĀJS UN RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās vielas ražotāja nosaukums un adrese CO.DON AG Warthestr. 21 14513 Teltow VĀCIJA Ražotāja, kurš atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese CO.DON AG Warthestr. 21 14513 Teltow VĀCIJA
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
• Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums
Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē. Reģistrācijas apliecības īpašniekam ir jāiesniedz šo zāļu pirmais periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums 6 mēnešu laikā pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP)
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas apliecības 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP.
Atjaunināts RPP jāiesniedz: • pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
• Papildu riska mazināšanas pasākumi
Pirms Spherox laišanas apgrozībā katras dalībvalsts tirgū reģistrācijas apliecības īpašniekam (RAĪ) ar valsts kompetento iestādi ir jāvienojas par apmācības programmas saturu un formātu, kā arī par kontrolētās izplatīšanas programmu, tostarp par komunikācijas līdzekļiem, informācijas izplatīšanas veidiem un citiem programmas aspektiem.
11
Galvenie izglītojošās programmas mērķi ir nodrošināt apmācību ķirurgiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem attiecībā uz pareizu Spherox iepirkumu, uzglabāšanu, rīkošanos ar tām un ievadīšanu. RAĪ ir jānodrošina, ka katrā dalībvalstī, kur Spherox tiek tirgotas, visiem ķirurgiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem, kuri varētu parakstīt un ievadīt zāles, ir pieejami izglītojošie materiāli, tai skaitā:
• zāļu apraksts; • apmācības materiāli ķirurgiem un apmācības materiāli citiem veselības aprūpes speciālistiem; • kontrolpunktu saraksts ārstam, kurš izraksta zāles; • dokumentācijas veidlapas.
• Ķirurgiem un ķirurģiskajam personālam paredzētajos apmācības materiālos ir jāiekļauj šāda galvenā informācija: o informācija par Spherox, ietverot norādi uz pašreiz apstiprināto un juridisko pamatojumu; o biopsijas materiāla iegūšanas procedūras un ievadīšanas procedūras, implantācijas, veicot ceļa locītavas artrotomiju, un turpmākās aprūpes protokola detalizēts apraksts; o pacienta sagatavošana procedūrai un turpmākā uzraudzība; o nepieciešamība oficiāli apstiprināt, ka pirms biopsijas veikšanas ir notikusi apmācība; o kontrolsaraksta aizpildīšanas nozīme; o rehabilitācijas ieteikumi pēc biopsijas un transplantācijas veikšanas.
• Citiem veselības aprūpes speciālistiem paredzētajos apmācības materiālos ir jāiekļauj šāda galvenā informācija: o informācija par Spherox, ietverot norādi uz pašreiz apstiprināto un juridisko pamatojumu; o nepieciešamība pārbaudīt, vai donori neslimo ar B hepatītu, C hepatītu, HIV un sifilisu; o biopsijas materiāla un rīkošanās ar zālēm, implantācijas sagatavošanās procesa, pacienta turpmākās aprūpes grafika un ieteicamo fizioterapijas procedūru detalizēts apraksts; o nepieciešamība oficiāli apstiprināt, ka pirms biopsijas veikšanas ir notikusi apmācība.
• Zāles izrakstošajam ārstam paredzētajā kontrolpunktu sarakstā ir jāietver šāda galvenā informācija: o apstiprinājums, ka pacients, kurš saņem zāles, ir pareizais pacients, kurš saņem attiecīgās zāles; o apstiprinājums, ka implantācijas vieta ir pareiza; o atsauce uz faktu, ka pacients ir informēts un saprot zāļu un saistīto procedūru ieguvumus un riskus.
12
RAĪ ir jānodrošina, ka katrā dalībvalstī, kurā Spherox tiek tirgotas, pastāv sistēma ar mērķi kontrolēt piekļuvi zālēm papildus kontroles līmenim, ko nodrošina parastie riska mazināšanas pasākumi. Pirms zāļu izrakstīšanas un izsniegšanas ir jāizpilda šādas prasības:
• pacienta īpaša izmeklēšana un pārbaude, lai nodrošinātu atbilstību stingri noteiktajiem klīniskiem kritērijiem;
• pacientam ir jādokumentē zāļu saņemšana un izpratne par zāļu informāciju;
• zāles ir pieejamas tikai ķirurgiem, kuri ir sertificēti izrakstīt un ievadīt Spherox.
• jāievieš pasākumi, lai nodrošinātu produkta izsekojamību un garantētu šādu elementu identifikāciju: pacientu dati; diagnoze, kuras dēļ tiek piemērota ārstēšana; informācija par biopsiju, ieskaitot operācijas datumu, procedūras laikā konstatētās blakusparādības un biopsijas kvalitāte; informācija par implantu, ieskaitot kontroli visu procesu laikā un gala iznākuma kontroli.
• Saistības veikt pēcreģistrācijas pasākumus
Reģistrācijas apliecības īpašniekam noteiktā laika periodā jāveic turpmāk norādītie pasākumi.
Apraksts
Pēcreģistrācijas efektivitātes pētījums (PAES): 60 mēnešu turpmākās aprūpes dati par pētījumu 16 HS 13.
Izpildes termiņš Starpposma ziņojumi:
jāiesniedz katru gadu
Lai izvērtētu Spherox ilgtermiņa efektivitāti un drošumu mikrolūzumu pacientiem ar ceļa skrimšļa bojājumu, ja bojājuma izmērs ir starp 1 un < 4 cm2, RAĪ ir jāveic kārtējs prospektīvs, randomizēts, atklāts, daudzcentru pētījums un jāiesniedz tā rezultāti.
Pētījuma nobeiguma ziņojums: 2021. gada 1. marts
Veikt prospektīvo procesa validācijas pētījumu pēcreģistrācijas stadijā, izmantojot sērijas, kas ražotas labi kontrolētā procesā, un apkopot kvalitatīvus datus no pietiekama sēriju skaita, lai pierādītu šūnu atbilstību, kvalitāti un ģenētisko stabilitāti gatavajā produktā. Pamatojoties uz procesa validācijas pētījumu, ir jāpārskata kontrole procesa laikā un jāpadara stingrāki pieņemšanas kritēriji atbilstoši P0 kultūras laika ražošanas procesam, kopējam monoslāņa kultūras laikam, sferoīdu kultūras laikam un sinoviālo piemaisījumu daudzumam.
2019. gada aprīlis
13
III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
14
A. MARĶĒJUMA TEKSTS
15
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Maisiņš
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Spherox 10-70 sferoīdu/cm2 implantējamā suspensija Cilvēka autologu, ar matricu saistītu hondrocītu sferoīdi
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Šīs zāles satur noteiktu skaitu cilvēka autologo, ar matricu saistīto hondrocītu sferoīdu atbilstoši defekta lielumam (10-70 sferoīdu/cm2).
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Palīgviela: nātrija hlorīds.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Implantējamā suspensija. Ja primārais iepakojums ir aplikācijas sistēma co.fix 150 mm: {1 vai 2} aplikācijas sistēma{-as} co.fix 150 mm, kas satur {sferoīdu skaits} sferoīdu sterilā stobriņā Ja primārais iepakojums ir šļirce: 1 šļirce, kas satur {sferoīdu skaits} sferoīdu sterilā stobriņā
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Intraartikulārai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet iepakojumam pievienoto lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS Tikai autologai lietošanai.
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz {GGGG. DD. mēnesis} plkst. {laiks} pēc CET
16
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt 1 –10 °C temperatūrā, nesasaldēt, neapstarot, neatvērt ārējo iepakojumu pirms lietošanas, lai nepieļautu mikrobiālu piesārņošanos.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
Iznīcināt saskaņā ar vietējām prasībām.
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE CO.DON AG, Warthestraße 21, 14513 Teltow, Vācija Tālr.: +49 (0)3328 43 46 0, fakss: +49 (0)3328 43 46 43, e-pasts: info@codon.de
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) Ja primārais iepakojums ir aplikācijas sistēma co.fix 150 mm: EU/1/17/1181/001 Ja primārais iepakojums ir šļirce: EU/1/17/1181/002
13. SĒRIJAS NUMURS, DĀVINĀJUMA UN ZĀĻU KODS Pacienta vārds, uzvārds, pacienta ID dati: {Pacienta vārds, uzvārds}, {Pacienta ID dati} Sērija {sērijas numurs}
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Pamatojums Braila raksta nepiemērošanai ir apstiprināts.
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS Nav piemērojams.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA Nav piemērojams.
17
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ SEKUNDĀRĀ IEPAKOJUMA Stobriņš Aplikācijas sistēma co.fix 150 mm vai Šļirce 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Spherox 10–70 sferoīdu/cm2 implantējamā suspensija 2. LIETOŠANAS VEIDS Intraartikulārai lietošanai 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz {GGGG. DD. mēnesis} plkst. {laiks} pēc CET
4. SĒRIJAS NUMURS, DĀVINĀJUMA UN ZĀĻU KODS {Pacienta ID dati (tai skaitā sērijas numurs)} 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS Ja primārais iepakojums ir aplikācijas sistēma co.fix 150 mm: {1 vai 2}aplikācijas sistēma{as}co.fix 150 mm sterilā stobriņā Ja primārais iepakojums ir šļirce: 1 šļirce sterilā stobriņā 6. CITA Tikai autologai lietošanai.
18
MINIMĀLAĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA Aplikācijas sistēma co.fix 150 mm vai Šļirce
1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I)
Aplikācijas sistēma co.fix 150 mm Spherox 10–70 sferoīdu/cm2 implantējamā suspensija Šļirce: Spherox 10–70 sferoīdu/cm2 implantējamā suspensija
2. LIETOŠANAS VEIDS Intraartikulārai lietošanai
3. DERĪGUMA TERMIŅŠ
Aplikācijas sistēma co.fix 150 mm Derīgs līdz {GGGG. DD. mēnesis} plkst. {laiks} pēc CET Šļirce: Derīgs līdz {GGGG. DD. mēnesis} plkst. {laiks} pēc CET
4. SĒRIJAS NUMURS, DĀVINĀJUMA UN ZĀĻU KODS {Sērijas numurs}
5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS {Sferoīdu skaits} sph
6. CITA Tikai autologai lietošanai.
19
B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
20
Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Spherox 10-70 sferoīdu/cm2 implantējamā suspensija Cilvēka autologu, ar matricu saistītu hondrocītu sferoīdi
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu implantācijas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. • Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. • Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam. • Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai fizioterapeitu. Tas attiecas
arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt
1. Kas ir Spherox un kādam nolūkam tās lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Spherox lietošanas 3. Kā lietot Spherox 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Spherox 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Spherox un kādam nolūkam tās lieto
Spherox satur tā dēvētos sferoīdus. Sferoīds izskatās kā sīka pērlīte, kas pagatavota no paša pacienta ķermeņa iegūtām skrimšļa šūnām un skrimšļa materiāla. Skrimšļaudi ir katrā locītavā, tie veido cietu gludu slāni uz kaulu galu virsmas. Tie pasargā kaulus un ļauj locītavām netraucēti darboties. Lai izgatavotu sferoīdus, nelielas operācijas laikā no vienas jūsu locītavas daļas paņem nelielu skrimšļa paraugu, pēc tam to laboratorijā audzē, lai iegūtu zāles. Veicot operāciju, sferoīdus implantē bojātajā skrimšļa vietā, un tie pielīp bojājuma vietai. Paredzams, ka vēlāk tie laika gaitā piepildīs defektu ar veselu un funkcionālu skrimsli.
Spherox lieto ceļa locītavas skrimšļa defektu labošanai pieaugušajiem. Šie defekti var būt radušies akūtas traumas, piemēram, kritiena, rezultātā. Tos var būt izraisījusi arī atkārtota trauma, piemēram, ilgstoši nepareizs slodzes sadalījums locītavā. Spherox lieto, lai ārstētu līdz 10 cm² lielus defektus.
2. Kas Jums jāzina pirms Spherox lietošanas
Nelietojiet Spherox šādos gadījumos:
• ja locītavu veidojošo kaulu augšana nav beigusies; • ja Jums ir progresējošs locītavu un kaulu iekaisums ar skartās locītavas deģenerāciju
(osteoartrīts); • ja Jums ir HIV (AIDS izraisošā vīrusa), B hepatīta vīrusa vai C hepatīta vīrusa infekcija.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Spherox lietošanas konsultējieties ar ārstu, ja Jums ir kādas citas locītavu problēmas vai liekais svars, jo tas var mazināt procedūras veiksmīga iznākuma iespējamību.
21
Spherox vēlams implantēt citādi veselā locītavā. Citas ar locītavām saistītās problēmas jānovērš pirms Spherox implantācijas vai tās laikā.
Rehabilitācijas programma
Pēc implantācijas stingri ievērojiet rehabilitācijas programmas ieteikumus. Fiziskas aktivitātes atsāciet vienīgi pēc ārsta ieteikuma. Atsākot enerģiskas aktivitātes pārāk agri, var mazināties Spherox sniegtais ieguvums un ietekmes ilgums.
Citi gadījumi, kad Spherox piegāde nav iespējama
Pat ja skrimšļa paraugs jau ir paņemts, var būt tā, ka Jūs nav iespējams ārstēt ar Spherox. Paņemtais paraugs var nebūt pietiekami kvalitatīvs, lai no tā ražotu zāles. Ārstam var būt jāizvēlas cits ārstēšanas līdzeklis.
Bērni un pusaudži
Spherox nav ieteicams lietot bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam.
Citas zāles un Spherox
Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Spherox nav ieteicams grūtniecēm un sievietēm krūts barošanas laikā, jo to ievada operācijas laikā. Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Ķirurģiskā procedūra būtiski ietekmēs spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Spēja vadīt transportlīdzekli un apkalpot mehānismus rehabilitācijas periodā var būt ierobežota. Stingri ievērojiet ārsta vai fizioterapeita ieteikumus.
3. Kā lietot Spherox
Spherox var implantēt vienīgi ārsts speciālists medicīnas iestādē, un to drīkst lietot vienīgi pacientam, kuram tas ir pagatavots.
Pieaugušo ārstēšana ar Spherox ir divposmu procedūra.
1. vizīte. Skrimšļa defekta novērtēšana, parauga un asiņu ņemšana
Pirmajā vizītē, veicot diagnostisku operāciju, ārsts novērtēs Jūsu skrimšļa defektu. Parasti veic laparoskopisku operāciju caur ļoti nelielām incīzijām (griezumiem), izmantojot īpašu instrumentu, ar ko aplūkot ceļa locītavas iekšpusi (veikt artroskopiju). Ja Spherox ir Jums piemērots, ārsts no locītavas paņem nelielu skrimšļa paraugu. Laboratorijā no šā parauga iegūst Jūsu skrimšļa šūnas un audzē tās, lai pagatavotu Spherox veidojošos sferoīdus. Process ilgst aptuveni 6–8 nedēļas.
22
2. vizīte. Spherox implantācija
Spherox locītavas skrimšļa defektā implantē nākamās operācijas laikā. Arī tā var būt laparoskopiska operācija.
Rehabilitācija
Lai locītava varētu labi atveseļoties, Jums būs jāīsteno individuāla rehabilitācijas programma. Tā var būt līdz vienam gadam ilga. Jūs konsultēs ārsts vai fizioterapeits.
Ļoti svarīgi! Rūpīgi ievērojiet ārsta un fizioterapeita sniegtos ieteikumus. Neievērojot rehabilitācijas ieteikumus, var palielināties terapijas neveiksmes risks. Saliecot un slogojot ārstēto locītavu, esiet ļoti uzmanīgs. Rehabilitācijas periodā pakāpeniski palielināsies locītavas noslodze. Cik ātri tas notiks, ir atkarīgs, piemēram, no Jūsu ķermeņa masas un skrimšļa defekta lieluma. Atkarībā no tā, kura locītava tiek ārstēta, Jums var būt jāvalkā fiksācijas ierīce.
Ja Jums ir vēl kādi jautājumi par ārstēšanu ar Spherox, jautājiet ārstam vai fizioterapeitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Blakusparādības, kas rodas pēc Spherox implantācijas, lielākoties ir saistītas ar operāciju. Kopumā šīs blakusparādības ir diezgan vieglas un izzūd dažu nedēļu laikā pēc operācijas.
Ja Jums rodas kāda no šīm nopietnajām blakusparādībām, Jums nekavējoties jāsazinās ar ārstu:
• paaugstināta jutība (alerģija) (simptomi: piemēram, ādas reakcijas, zems asinsspiediens, elpceļu sašaurināšanās, mēles vai rīkles pietūkums, vājš un ātrs pulss, slikta dūša, vemšana, caureja, reibonis, ģībonis, drudzis);
• trombs dziļajā vēnā (simptomi: piemēram, pietūkums, sāpes, karstāks skartais apvidus).
Citas blakusparādības
Blakusparādībām var būt šāds biežums: Ļoti bieži: var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem • Šķidruma uzkrāšanās locītavā; • sāpes locītavā; • locītavas pietūkums.
Bieži: var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem • Locītavas krakšķēšana; • saišu bojājums; • sāpes; • cīpslas iekaisums; • muskuļu vājums; • locītavas blokāde; • staigāšanas traucējumi; • sāpes ceļa locītavas priekšpusē vai ceļa kauliņā; • audu sacietējums locītavā.
23
Retāk: var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem • Skrimšļa šūnu izmēra palielināšanās, skrimšļa atmiekšķēšanās, kaulu veidošanās traucējumi,
kaulaudu atmiršana, kaulu veidošanās ārpus skeleta ietvariem. Šādā gadījumā Jums var rasties tādi simptomi, kā piemēram, sāpes vai pietūkums ap locītavu. • diskomforts; • ar brūci saistīta komplikācija; • slēgtas brūces atvēršanās; • daļēja vai pilnīga zem kaula esošo audu un aptverošā skrimšļa atdalīšanās; • iekšēja asiņošana; • vēnu iekaisums apvienojumā ar trombu veidošanos netālu no ādas virsmas (simptomi ir, piemēram, ādas apsārtums un/vai siltuma sajūta pa vēnas gaitu, jutīgums, sāpes); • pietūkums nosprostotas audu šķidruma plūsmas pa limfvadiem dēļ.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai fizioterapeitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Spherox
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz marķējuma pēc “Derīgs līdz”. Uzglabāt un transportēt atdzesētu (1 –10 °C). Nesasaldēt. Neapstarot. Neatvērt ārējo iepakojumu pirms lietošanas, lai nepieļautu mikrobiālu piesārņošanos.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Spherox satur
• Spherox aktīvā viela ir sferoīdi, kas sastāv no skrimšļa šūnām un no Jūsu paša ķermeņa iegūta skrimšļa materiāla. Spherox satur 10-70 sferoīdu uz skrimšļa defekta cm².
• Cita sastāvdaļa ir nātrija hlorīds, ko izmanto kā transportēšanas šķīdumu.
Spherox ārējais izskats un iepakojums
Implantējamā suspensija.
Spherox satur tā dēvētos sferoīdus, kas sastāv no dzīvām skrimšļa šūnām un necelulāras daļas skrimšļa defektu labošanai. Sferoīdi izskatās kā mazas baltas līdz dzeltenīgas pērlītes. Tos transportē dzidrā bezkrāsainā šķīdumā. Spherox piegādā ārstam aplikācijai sagatavotā iepakojumā. Iepakojums var būt šļirce vai īpaša aplikācijas sistēma, ko sauc par co.fix, kas ir katetrs ar 150 mm garu rokturi. Aplikators co.fix 150 ir iepakots sterilā stobriņā un papildu maisā. Pilnšļirce ir iepakota sterilā stobriņā un papildu maisā.
24
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs CO.DON AG Warthestraße 21 14513 Teltow, Vācija Tālr.: +49 3328 43460 Fakss: +49 3328 434643 E-pasts: info@codon.de Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 06/2018. Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu.
25
I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām. Skatīt 4.8. apakšpunktu par to, kā ziņot par nevēlamām blakusparādībām.
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Spherox 10-70 sferoīdu/cm2 implantējamā suspensija
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS 2.1 Vispārējs apraksts Cilvēka autologu, ar matricu saistītu hondrocītu sferoīdi implantācijai, kas suspendēti izotoniskā nātrija hlorīda šķīdumā. 2.2 Kvalitatīvais un kvantitatīvais sastāvs Sferoīdi ir ex vivo pavairotu cilvēka autologu hondrocītu un pašsintezētas ekstracelulāras matricas sfēriski agregāti. Katra pilnšļirce vai aplikators satur noteiktu skaitu sferoīdu atbilstoši ārstējamā defekta lielumam (10-70 sferoīdu/cm2). Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA Implantējamā suspensija. Balti līdz dzeltenīgi ar matricu saistītu autologu hondrocītu sferoīdi dzidrā bezkrāsas šķīdumā.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1 Terapeitiskās indikācijas Simptomātisku augšstilba kaula locītavas paugura un ceļa kaula (III vai IV pakāpes pēc Starptautiskās skrimšļa labošanas biedrības [ICRS; International Cartilage Repair Society] klasifikācijas) locītavas skrimšļa defektu labošana pieaugušajiem, ja defekta lielums nepārsniedz 10 cm2. 4.2 Devas un lietošanas veids Spherox ir paredzēts vienīgi autologai lietošanai. Tas jāievada specializētam ortopēdam un medicīnas iestādē. Devas Lieto 10-70 sferoīdu uz defekta kvadrātcentimetru. Pediatriskā populācija Spherox drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā no 15 līdz 18 gadiem, līdz šim nav pierādīta.
2
Spherox drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā līdz 15 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Gados vecāki cilvēki Spherox drošums un efektivitāte, lietojot par 50 gadiem vecākiem pacientiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Lietošanas veids
Intraartikulārai lietošanai.
Spherox pacientiem ievada intraartikulāras implantācijas veidā.
Implantācija jāveic ķirurģiskas procedūras (vēlams artroskopijas vai miniartrotomijas) laikā. Jāveic defekta apvidus attīrīšana. Subhondrālā plātnīte nedrīkst būt bojāta. Sferoīdi ir pieejami pilnšļircē vai aplikatorā (roktura garums 150 mm (co.fix 150)). Sferoīdi vienmērīgi jāuzklāj uz defekta pamatnes un, ja nepieciešams, ar ķirurģisku instrumentu palīdzību jāizkliedē pa visu defekta laukumu. Sferoīdi paši pielīp defekta pamatnei 20 minūšu laikā. Pēc tam ķirurģisko brūci var slēgt, ārstēto apvidu papildus nepārklājot (piemēram, ar periostālu lēveri). Arī sferoīdu fiksācija ar fibrīna līmi nav nepieciešama. Līdz 10 cm2 lielu defektu ārstēšana ir piemērota, ja ir viens vai vairāki blakus esoši defekti (kombinēts laukums).
Ar Spherox ārstētiem pacientiem nepieciešama īpaša rehabilitācijas programma (skatīt 4.4. apakšpunktu). Programma var ilgt līdz vienam gadam atkarībā no ārsta ieteikuma.
Informāciju par Spherox sagatavošanu un lietošanu skatīt 6.6. apakšpunktā.
4.3 Kontrindikācijas
• Pacienti, kuriem epifizeālā augšanas plātnīte skartajā locītavā nav pilnībā slēgusies. • Primārs (ģeneralizēts) osteoartrīts. • Skartās locītavas progresējošs osteoartrīts (smagāks par 2. pakāpi pēc Kellgren un Lawrence
klasifikācijas). • B hepatīta vīrusa (BHV), C hepatīta vīrusa (CHV) vai HIV I/II vīrusu infekcija.
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Vispārēji
Spherox ir autologas zāles un tās nedrīkst lietot nevienam citam pacientam kā vien donoram.
Pirms lietošanas jāpārliecinās, vai pacienta vārds atbilst transportēšanas dokumentos un zāļu marķējumā sniegtajai informācijai par pacientu/donoru. Tāpat jāpārbauda, vai uz primārā iepakojuma ir norādīts pareizs pasūtījuma (sērijas) numurs. Ja primārais vai sekundārais iepakojums ir bojāts un līdz ar to nesterils, Spherox nedrīkst lietot.
Spherox lietošana pacientiem, kuriem ir skrimšļa defekti ārpus ceļa locītavas, nav ieteicama. Spherox drošums un efektivitāte pacientiem, kuriem skrimšļa defekti ir ārpus augšstilba kaula locītavas paugura un ceļa kaula, nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Piesardzības pasākumi
Preparāta lietošana pacientiem, kuriem ir vietējs iekaisums vai akūtas, kā arī nesen bijušas kaulu vai locītavu infekcijas, uz laiku jāatliek, līdz tiek dokumentēta atveseļošanās no infekcijas.
Ja pacientiem bija hronisku iekaisuma slimību pazīmes, viņus no Spherox pivotāliem pētījumiem izslēdza.
3
Iespējami komplikācijas izraisoši faktori ir vienlaicīgas ar locītavām saistītas problēmas, piemēram, agrīns osteoartrīts, subhondrālā skrimšļa defekti, locītavas nestabilitāte, saišu vai menisku bojājumi, patoloģisks svara sadalījums locītavā, varus vai valgus deformācija, ceļa kaula nepareizs novietojums un skartās locītavas vielmaiņas, iekaisuma, imunoloģiskas vai neoplastiskas slimības. Neārstēta kaula tūska, kas atbilst ārstējamam skrimšļa defektam, var nelabvēlīgi ietekmēt procedūras veiksmīgu iznākumu. Ja iespējams, pirms Spherox implantācijas vai vēlākais tās laikā jānovērš vienlaicīgi esošās locītavu problēmas.
Lemjot par pretnostatītu bojājumu ("skūpstā sakļautu bojājumu", kas lielāki par II pakāpi atbilstoši ICRS klasifikācijai) ārstēšanu, jāņem vērā defektu pārklāšanās pakāpe un atrašanās vieta locītavā.
Pēcoperācijas hemartroze rodas galvenokārt tiem pacientiem, kuriem ir nosliece uz asiņošanu vai slikta asiņošanas kontrole operācijas laikā. Pacienta hemostatisko funkciju sijājošā izmeklēšana jāveic pirms operācijas. Jāveic trombu profilakse atbilstoši vietējām vadlīnijām.
Spherox nav ieteicams lietot tukliem pacientiem.
Rehabilitācija
Pēc implantācijas pacientam jāveic atbilstoša rehabilitācija. Fiziskās aktivitātes drīkst atsākt atbilstoši ārsta ieteikumam. Pārāk agri uzsākta un enerģiska aktivitāte var ietekmēt implanta iedzīvošanos un Spherox klīniskā ieguvuma saglabāšanās ilgumu.
Jānodrošina līdzestība atbilstošai rehabilitācijas programmai pēc implantācijas (jo īpaši pacientiem, kuriem ir garīgi traucējumi vai atkarība).
Gadījumi, kad Spherox piegāde nav iespējama
Ja sferoīdu ražošana ir bijusi neveiksmīga vai ja nav izpildīti izlaides kritēriji, piemēram, nepietiekamas biopsijas kvalitātes dēļ, zāļu piegāde nav iespējama. Ārsts tiks nekavējoties informēts.
4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Mijiedarbības pētījumi nav veikti. Vietēji lietotām antibiotikām vai dezinfekcijas līdzekļiem var būt toksiska ietekme uz locītavas skrimsli, un Spherox tieša saskare ar šīm vielām nav ieteicama. Ja pacientiem tika veikta medikamentoza ārstēšana ar kortikosteroīdiem, viņus no Spherox pivotāliem pētījumiem izslēdza.
4.6 Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība un barošana ar krūti
Klīnisko datu par autologo hondrocītu vai no autologiem hondrocītiem gatavotu sferoīdu lietošanu grūtniecēm nav. Tā kā Spherox lieto locītavas skrimšļa defektu labošanai un to implantē ķirurģiskas procedūras laikā, to nav ieteicams lietot grūtniecēm un sievietēm krūts barošanas laikā.
Fertilitāte
Dati par Spherox terapijas iespējamo iedarbību uz fertilitāti nav pieejami.
4
4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Ķirurģiskā procedūra būtiski ietekmēs spēju vadīt transportlīdzekli un apkalpot mehānismus. Turklāt rehabilitācijas periodā spēja vadīt transportlīdzekli un apkalpot mehānismus varētu būt ierobežota samazināta kustīguma dēļ, tādēļ pacientiem jākonsultējas ar ārstējošo ārstu un stingri jāievēro sniegtie ieteikumi.
4.8 Nevēlamās blakusparādības
Drošuma profila kopsavilkums
Spherox terapijas laikā var rasties ar ķirurģisko procedūru (implantāciju) vai Spherox saistītas nevēlamas blakusparādības.
Ar Spherox saistītās nevēlamās blakusparādības • Transplantāta delaminācija • Hipertrofija
Ar locītavas operāciju saistītās nevēlamās blakusparādības • Izsvīdums locītavā • Artralģija
Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulas veidā
Pieejama informācija par nevēlamām blakusparādībām 177 pacientiem no pivotāliem klīniskiem pētījumiem.
Nevēlamās blakusparādības turpmāk 1. tabulā ir norādītas atbilstoši orgānu sistēmu grupai un biežumam: ļoti bieži (≥ 1/10); bieži (≥ 1/100 līdz < 1/10); retāk (≥ 1/1000 līdz < 1/100); reti (≥ 1/10 000 līdz < 1/1000); ļoti reti (< 1/10 000) un nav zināms (biežumu nevar noteikt pēc pieejamiem datiem). Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.
1. tabula. Nevēlamās blakusparādības
Orgānu sistēmas klasifikācija
Imūnās sistēmas traucējumi
Retāk
Asinsvadu sistēmas traucējumi Retāk
Biežums
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi
Ļoti bieži Bieži
Retāk
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
Bieži
Nevēlamā blakusparādība
Paaugstināta jutība Hematoma
Virspusējs tromboflebīts Dziļo vēnu tromboze Limfātiska tūska Izsvīdums locītavā Artralģija Locītavas pietūkums Locītavas krepitācija Tendinīts Muskuļu vājums Locītavas blokāde Patelofemorālo sāpju sindroms Sinoviāla cista Hipertrofija Hondromalācija Osteohondroze
Osteonekroze
Heterotopiskā pārkaulošanās Sāpes Gaitas traucējumi
5
Orgānu sistēmas klasifikācija
Traumas, saindēšanās un ar manipulācijām saistītas komplikācijas
Retāk Bieži Retāk
Biežums
Nevēlamā blakusparādība Diskomforts
Saites sastiepums
Ar šuvēm saistītas komplikācijas Brūces atvēršanās Transplantāta delaminācija
Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts
Transplantāta delaminācija Transplantāta delaminācija nozīmē daļēju vai pilnīgu izveidoto audu atdalīšanos no subhondrālā kaula un apkārt esošā skrimšļa. Pilnīga transplantāta delaminācija ir nopietna komplikācija, ko var pavadīt sāpes. Īpaši riska faktori ir blakusslimību, piemēram, subhondrālas kaula tūskas, neārstēšana.
Transplantāta hipertrofija Ārstēšanas ar Spherox laikā var rasties transplantāta simptomātiska hipertrofija, kas izraisa sāpes.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9 Pārdozēšana
Gadījumos, kad ieteiktā deva ir bijusi būtiski pārsniegta (līdz 170 sferoīdiem/cm² pētnieka ierosinātā pētījumā ar 12 mēnešu novērošanas periodu), negatīvu ietekmi nenovēroja.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1 Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: citas zāles muskuļu un skeleta sistēmas slimību ārstēšanai, ATĶ kods: M09AX02
Darbības mehānisms
Autologu hondrocītu implantācijas (AHI) pamatā ir paša pacienta hondrocītu paņemšana no vesela skrimšļa, to pavairošana in vitro un pēc tam implantācija skrimšļa defekta vietā. Spherox pavairo un implantē trīsdimensiju sferoīdu veidā.
Klīniskā efektivitāte
Kopš 2004. gada Spherox ir pieejams konkrētiem pacientiem 3. vai 4. pakāpes (pēc Outerbridge klasifikācijas) un III vai IV pakāpes (pēc ICRS klasifikācijas) skrimšļa defektu ārstēšanai (Outerbridge 1961, ICRS Cartilage Injury Evaluation Package 2000). Galvenokārt tika ārstēti pacienti, kuriem ir ceļa locītavas skrimšļa defekti.
Spherox ir analizētas prospektīvā, nejaušinātā, nekontrolētā, atklātā, daudzcentru 2. fāzes klīniskā pētījumā, ietverot 75 pacientus ar lokāliem skrimšļa defektiem (III vai IV pakāpe pēc ICRS klasifikācijas) ceļa locītavā un defekta lielumu 4-10 cm2. Divdesmit piecus pacientus ārstēja, lietojot 10-30 sferoīdus/cm² defekta, 25 ar 40–70 sferoīdiem/cm² defekta un 25 ar 3-7 sferoīdiem/cm² defekta. Ārstēt paredzēto pacientu (ITT; intention to treat) populācija sastāvēja no 73 pacientiem. Pacientu vidējais vecums bija 34 gadi (no 19 līdz 48 gadiem), vidējais ķermeņa masas indekss (ĶMI)
6
bija 25,2. Visās 3 devu grupās var novērot nozīmīgu KOOS (Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score) vērtējumpunktu skaita uzlabošanos (α < 0,05) pēc 12, 24, 36 un 48 mēnešiem, salīdzinot ar vērtējumu pirms ārstēšanas. Visām devu grupām vidējais kopējais KOOS vērtējumpunktu skaits pirmajā gadā pēc ārstēšanas palielinājās no 57,0 ± 15,2 līdz 73,4 ± 17,3 skalā no 0 (sliktākais vērtējums) līdz 100 (labākais vērtējums) un turpināja nedaudz palielināties, sasniedzot 74,6 ± 17,6 pēc 18 mēnešiem, 73,8 ± 18,4 pēc diviem gadiem, 77,0 ± 17,8 pēc trim gadiem un 77,1 ± 18,6 pēc četriem gadiem. Pārmaiņas katras devas grupā bija līdzīga apjoma un trīs starpgrupu (pāru) analīzes neliecināja par statistiski ticamām atšķirībām starp grupām. Citi pacientu vērtējumi, piemēram, pēc Starptautiskās ceļa locītavas dokumentācijas komitejas (IKDC (Internatioanla Knee Document Committee; subjektīva ceļa locītavas novērtējuma) un Lysholm skalas, pēc 12, 24, 36 un 48 mēnešiem arī būtiski uzlabojās salīdzinājumā ar vērtību pirms ārstēšanas. Magnētiskās rezonanses izmeklēšanas (MRI) rezultāti atbilstoši Skrimšļa labošanas audu magnētiskās rezonanses novērtēšanas (MOCART; Magnetic Resonance Observation of Cartilage Repair Tissue) sistēmai (0 = sliktākais rezultāts; 100 = labākais rezultāts) liecināja par uzlabošanos pirmo 48 mēnešu laikā no 59,8 punktiem otrajā vizītē (3 mēnešus pēc ārstēšanas) līdz 73,9 punktiem pacientu grupā, kurā ārstēšanu veica ar 3-7 sferoīdiem/cm² defekta, no 64,5 punktiem otrajā vizītē līdz 78,0 punktiem grupā, kurā deva bija 10-30 sferoīdu/cm² defekta, un no 64,7 punktiem otrajā vizītē līdz 74,3 punktam grupā, kurā deva bija 40-70 sferoīdu/cm² defekta.
Turklāt pašlaik notiek daudzcentru, prospektīvs, nejaušināts, kontrolēts 3. fāzes klīnisks pētījums. Pētījuma mērķis ir salīdzināt ceļa locītavas augšstilba kaula locītavas paugura skrimšļa defektu (no 1 līdz 4 cm2) ārstēšanas ar Spherox un mikrolūzumu terapijas efektivitāti un drošumu 5 gadu laikā. Pivotālie efektivitātes dati pamatojās uz starpanalīzi 12 mēnešus pēc ārstēšanas. Papildu statistiskā novērtēšana tiks veikta 24 mēnešus pēc ārstēšanas.
Ārstēšanas grupas bija līdzsvarotas attiecībā uz lielumu, demogrāfiskajām pazīmēm un slimības fonu. Analizētajā populācijā bija iekļauti 102 vidēji 37 gadu veci (diapazons no 18 līdz 49 gadiem) pacienti (41 sieviete, 61 vīrietis) ar vidējo ķermeņa masas indeksu (ĶMI) 25,8. Defekta izmērs bija no 0,5 līdz 4 cm2. Visbiežākais vērtējums bija IV A pakāpe pēc ICRS klasifikācijas, kā arī IIIB un IIIA pakāpe (attiecīgi 56, 23 un 10 pacientiem). Nevienam pacientam bojājums iepriekš nebija ārstēts ar mikrolūzumu metodi mazāk nekā gadu pirms skrīningu. Kopējā KOOS vērtējumpunktu skaita novērtējums ārstēt paredzēto pacientu ITT populācijā liecināja, ka abi ārstēšanas veidi nodrošina statistiski ticamu uzlabošanos salīdzinājumā ar sākotnējo stāvokli (dienu pirms artroskopijas). -Ar Spherox ārstētajiem pacientiem vidējais kopējais KOOS vērtējumpunktu skaits (skalā no 0 līdz 100 ± SN) palielinājās no 56,6 ± 15,4 terapijas sākumā līdz 78,7 ± 18,6 novērošanas vizītē 12 mēnešus pēc ārstēšanas un uzlabojās līdz 24. mēneša vizītei, sasniedzot 81,5 ± 17,3. Ar mikrolūzumu metodi ārstētiem pacientiem vidējais kopējais KOOS vērtējumpunktu skaits palielinājās no 51,7 ± 16,5 līdz 68,1 ± 18,6 pēc 12 mēnešiem un 72,6 ± 19,5 pēc 24 mēnešiem (p < 0,0001 abos gadījumos). Attiecībā uz starpgrupu analīzi ārstēšana ar Spherox izturēja līdzvērtīguma pārbaudi salīdzinājumā ar mikrolūzumu metodi (attiecīgi, Δ 5,7, TI apakšējā robeža atbilda –1,0 12. mēneša novērtējumā un Δ 6,1, TI apakšējā robeža atbilda –0,4 24. mēneša novērtējumā). Kopējais MOCART vērtējumpunktu skaits 3, 12, 18 un 24 mēnešus pēc ārstēšanas būtiski neatšķīrās starp abām terapijas grupām. IKDC apakšskalas punktu skaits, kā arī ar IKDC pašreizējās veselības novērtējuma formu un modificēto Lysholm skalu iegūtais punktu skaits arī liecināja par vispārēju uzlabošanos salīdzinājumā ar sākotnējo stāvokli abās terapijas grupās, ar skaitliski nedaudz labākiem rezultātiem Spherox grupā, bet bez statistiski ticamas atšķirības.
Lai iegūtu ilgtermiņa efektivitātes datus par ārstēšanu ar Spherox, tiks veikti papildu novērtējumi vēl aptuveni 5 gadus.
5.2 Farmakokinētiskās īpašības
Ņemot vērā Spherox īpašības un paredzēto klīnisko izmantojumu, tradicionālie farmakokinētikas, uzsūkšanās, izkliedes, metabolisma un eliminācijas pētījumi nav piemērojami.
7
5.3 Preklīniskie dati par drošumu
Ex vivo izveidotus sferoīdus implantēja pelēm (skrimšļa eksplantu ar cilvēka sferoīdiem subkutāna implantācija) vai minicūciņām (autologu sferoīdu implantācija skrimšļa defektos). Iekaisuma, sinovīta, infekciju, atgrūšanas, hipertrofijas vai imūnas toksicitātes, tumorogenitātes vai bioizkliedes pazīmes nenovēroja. GLP atbilstoša bioizkliedes un tumorogenitātes izmeklēšana NSG pelēm neliecināja par bioizkliedi un/vai migrāciju no implantētiem cilvēka sferoīdiem. Aizdomas par iespējamu tumoroģenēzi vai palielinātu audzēju izplatību implantēto sferoīdu dēļ neradās. Pētījumā ar aitām pēc sferoīdu injicēšanas ceļa locītavā bioizkliedi nenovēroja. Tas liecina, ka sferoīdu lietošana nerada cilvēkam risku.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1 Palīgvielu saraksts
Nātrija hlorīds
6.2 Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm.
6.3 Uzglabāšanas laiks
72 stundas
6.4 Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt 1 °–10 °C temperatūrā. Nesasaldēt. Neapstarot. Neatvērt ārējo iepakojumu pirms lietošanas, lai nepieļautu mikrobiālu piesārņojumu.
6.5 Iepakojuma veids un saturs un īpašs aprīkojums lietošanai, ievadīšanai vai implantēšanai
Sferoīdu primārais iepakojums ir aplikators vai pilnšļirce.
Aplikators (roktura garums 150 mm (co.fix 150)) ir iepakots sterilā stobriņā un papildu maisā. Stobriņā var būt ne vairāk kā divi co.fix 150 aplikatori. Aplikatora katetrs ir gatavots no termoplastiska poliuretāna, vienā pusē ir akrilnitrilbutadiēnstirola noslēdzošs aizbāznis, otrā pusē ir silikona aizbāznis. Aplikators tiek piegādāts kopā ar aplikācijas ierīci (sterilu injekciju šļirci).
Pilnšļircei ir luerveida savienojums, noslēdzošs gredzens un pārsedzošs uzgalis. Pilnšļirce ir iepakota sterilā stobriņā ar skrūvējamu vāciņu un papildus ievietota vēl vienā maisā. Visas pilnšļirces detaļas ir gatavotas no polipropilēna, noslēdzošais gredzens ir gatavots no izoprēna. Silikoneļļu lieto kā slīdvielu. Pilnšļirce tiek piegādāta kopā ar aplikācijas ierīci (pastāvīgo kanili vai ar filtru aprīkotu stieni).
Iepakojuma lielumi
Piegādāto primārā iepakojuma vienību skaits ir atkarīgs no primārā iepakojuma vienību veida un specifiskajam defekta izmēram nepieciešamā sferoīdu skaita (10-70 sferoīdi/cm²).
Viena aplikatora maksimālā kapacitāte ir 60 sferoīdu līdz 200 mikrolitriem lielā izotoniskā nātrija hlorīda šķīduma tilpumā.
8
Vienas pilnšļirces maksimālā kapacitāte ir 100 sferoīdu līdz 1000 mikrolitriem lielā izotoniskā nātrija hlorīda šķīduma tilpumā. 6.6 Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos Ja primārais vai sekundārais iepakojums ir bojāts un līdz ar to nesterils, Spherox nedrīkst lietot. Atlikušos sferoīdus nedrīkst uzglabāt turpmākai lietošanai. Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām. 7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS CO.DON AG Warthestraße 21 14513 Teltow Vācija 8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/17/1181/001 EU/1/17/1181/002 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 2017. gada 10. jūlijs 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS 06/2018 Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu
9
II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS VIELAS RAŽOTĀJS UN RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR
SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI
IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU
ZĀĻU LIETOŠANU
10
A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS VIELAS RAŽOTĀJS UN RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās vielas ražotāja nosaukums un adrese CO.DON AG Warthestr. 21 14513 Teltow VĀCIJA Ražotāja, kurš atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese CO.DON AG Warthestr. 21 14513 Teltow VĀCIJA
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
• Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums
Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē. Reģistrācijas apliecības īpašniekam ir jāiesniedz šo zāļu pirmais periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums 6 mēnešu laikā pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP)
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas apliecības 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP.
Atjaunināts RPP jāiesniedz: • pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
• Papildu riska mazināšanas pasākumi
Pirms Spherox laišanas apgrozībā katras dalībvalsts tirgū reģistrācijas apliecības īpašniekam (RAĪ) ar valsts kompetento iestādi ir jāvienojas par apmācības programmas saturu un formātu, kā arī par kontrolētās izplatīšanas programmu, tostarp par komunikācijas līdzekļiem, informācijas izplatīšanas veidiem un citiem programmas aspektiem.
11
Galvenie izglītojošās programmas mērķi ir nodrošināt apmācību ķirurgiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem attiecībā uz pareizu Spherox iepirkumu, uzglabāšanu, rīkošanos ar tām un ievadīšanu. RAĪ ir jānodrošina, ka katrā dalībvalstī, kur Spherox tiek tirgotas, visiem ķirurgiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem, kuri varētu parakstīt un ievadīt zāles, ir pieejami izglītojošie materiāli, tai skaitā:
• zāļu apraksts; • apmācības materiāli ķirurgiem un apmācības materiāli citiem veselības aprūpes speciālistiem; • kontrolpunktu saraksts ārstam, kurš izraksta zāles; • dokumentācijas veidlapas.
• Ķirurgiem un ķirurģiskajam personālam paredzētajos apmācības materiālos ir jāiekļauj šāda galvenā informācija: o informācija par Spherox, ietverot norādi uz pašreiz apstiprināto un juridisko pamatojumu; o biopsijas materiāla iegūšanas procedūras un ievadīšanas procedūras, implantācijas, veicot ceļa locītavas artrotomiju, un turpmākās aprūpes protokola detalizēts apraksts; o pacienta sagatavošana procedūrai un turpmākā uzraudzība; o nepieciešamība oficiāli apstiprināt, ka pirms biopsijas veikšanas ir notikusi apmācība; o kontrolsaraksta aizpildīšanas nozīme; o rehabilitācijas ieteikumi pēc biopsijas un transplantācijas veikšanas.
• Citiem veselības aprūpes speciālistiem paredzētajos apmācības materiālos ir jāiekļauj šāda galvenā informācija: o informācija par Spherox, ietverot norādi uz pašreiz apstiprināto un juridisko pamatojumu; o nepieciešamība pārbaudīt, vai donori neslimo ar B hepatītu, C hepatītu, HIV un sifilisu; o biopsijas materiāla un rīkošanās ar zālēm, implantācijas sagatavošanās procesa, pacienta turpmākās aprūpes grafika un ieteicamo fizioterapijas procedūru detalizēts apraksts; o nepieciešamība oficiāli apstiprināt, ka pirms biopsijas veikšanas ir notikusi apmācība.
• Zāles izrakstošajam ārstam paredzētajā kontrolpunktu sarakstā ir jāietver šāda galvenā informācija: o apstiprinājums, ka pacients, kurš saņem zāles, ir pareizais pacients, kurš saņem attiecīgās zāles; o apstiprinājums, ka implantācijas vieta ir pareiza; o atsauce uz faktu, ka pacients ir informēts un saprot zāļu un saistīto procedūru ieguvumus un riskus.
12
RAĪ ir jānodrošina, ka katrā dalībvalstī, kurā Spherox tiek tirgotas, pastāv sistēma ar mērķi kontrolēt piekļuvi zālēm papildus kontroles līmenim, ko nodrošina parastie riska mazināšanas pasākumi. Pirms zāļu izrakstīšanas un izsniegšanas ir jāizpilda šādas prasības:
• pacienta īpaša izmeklēšana un pārbaude, lai nodrošinātu atbilstību stingri noteiktajiem klīniskiem kritērijiem;
• pacientam ir jādokumentē zāļu saņemšana un izpratne par zāļu informāciju;
• zāles ir pieejamas tikai ķirurgiem, kuri ir sertificēti izrakstīt un ievadīt Spherox.
• jāievieš pasākumi, lai nodrošinātu produkta izsekojamību un garantētu šādu elementu identifikāciju: pacientu dati; diagnoze, kuras dēļ tiek piemērota ārstēšana; informācija par biopsiju, ieskaitot operācijas datumu, procedūras laikā konstatētās blakusparādības un biopsijas kvalitāte; informācija par implantu, ieskaitot kontroli visu procesu laikā un gala iznākuma kontroli.
• Saistības veikt pēcreģistrācijas pasākumus
Reģistrācijas apliecības īpašniekam noteiktā laika periodā jāveic turpmāk norādītie pasākumi.
Apraksts
Pēcreģistrācijas efektivitātes pētījums (PAES): 60 mēnešu turpmākās aprūpes dati par pētījumu 16 HS 13.
Izpildes termiņš Starpposma ziņojumi:
jāiesniedz katru gadu
Lai izvērtētu Spherox ilgtermiņa efektivitāti un drošumu mikrolūzumu pacientiem ar ceļa skrimšļa bojājumu, ja bojājuma izmērs ir starp 1 un < 4 cm2, RAĪ ir jāveic kārtējs prospektīvs, randomizēts, atklāts, daudzcentru pētījums un jāiesniedz tā rezultāti.
Pētījuma nobeiguma ziņojums: 2021. gada 1. marts
Veikt prospektīvo procesa validācijas pētījumu pēcreģistrācijas stadijā, izmantojot sērijas, kas ražotas labi kontrolētā procesā, un apkopot kvalitatīvus datus no pietiekama sēriju skaita, lai pierādītu šūnu atbilstību, kvalitāti un ģenētisko stabilitāti gatavajā produktā. Pamatojoties uz procesa validācijas pētījumu, ir jāpārskata kontrole procesa laikā un jāpadara stingrāki pieņemšanas kritēriji atbilstoši P0 kultūras laika ražošanas procesam, kopējam monoslāņa kultūras laikam, sferoīdu kultūras laikam un sinoviālo piemaisījumu daudzumam.
2019. gada aprīlis
13
III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
14
A. MARĶĒJUMA TEKSTS
15
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA Maisiņš
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Spherox 10-70 sferoīdu/cm2 implantējamā suspensija Cilvēka autologu, ar matricu saistītu hondrocītu sferoīdi
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Šīs zāles satur noteiktu skaitu cilvēka autologo, ar matricu saistīto hondrocītu sferoīdu atbilstoši defekta lielumam (10-70 sferoīdu/cm2).
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Palīgviela: nātrija hlorīds.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Implantējamā suspensija. Ja primārais iepakojums ir aplikācijas sistēma co.fix 150 mm: {1 vai 2} aplikācijas sistēma{-as} co.fix 150 mm, kas satur {sferoīdu skaits} sferoīdu sterilā stobriņā Ja primārais iepakojums ir šļirce: 1 šļirce, kas satur {sferoīdu skaits} sferoīdu sterilā stobriņā
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Intraartikulārai lietošanai. Pirms lietošanas izlasiet iepakojumam pievienoto lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS Tikai autologai lietošanai.
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz {GGGG. DD. mēnesis} plkst. {laiks} pēc CET
16
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt 1 –10 °C temperatūrā, nesasaldēt, neapstarot, neatvērt ārējo iepakojumu pirms lietošanas, lai nepieļautu mikrobiālu piesārņošanos.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
Iznīcināt saskaņā ar vietējām prasībām.
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE CO.DON AG, Warthestraße 21, 14513 Teltow, Vācija Tālr.: +49 (0)3328 43 46 0, fakss: +49 (0)3328 43 46 43, e-pasts: info@codon.de
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) Ja primārais iepakojums ir aplikācijas sistēma co.fix 150 mm: EU/1/17/1181/001 Ja primārais iepakojums ir šļirce: EU/1/17/1181/002
13. SĒRIJAS NUMURS, DĀVINĀJUMA UN ZĀĻU KODS Pacienta vārds, uzvārds, pacienta ID dati: {Pacienta vārds, uzvārds}, {Pacienta ID dati} Sērija {sērijas numurs}
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Pamatojums Braila raksta nepiemērošanai ir apstiprināts.
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS Nav piemērojams.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA Nav piemērojams.
17
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ SEKUNDĀRĀ IEPAKOJUMA Stobriņš Aplikācijas sistēma co.fix 150 mm vai Šļirce 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Spherox 10–70 sferoīdu/cm2 implantējamā suspensija 2. LIETOŠANAS VEIDS Intraartikulārai lietošanai 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz {GGGG. DD. mēnesis} plkst. {laiks} pēc CET
4. SĒRIJAS NUMURS, DĀVINĀJUMA UN ZĀĻU KODS {Pacienta ID dati (tai skaitā sērijas numurs)} 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS Ja primārais iepakojums ir aplikācijas sistēma co.fix 150 mm: {1 vai 2}aplikācijas sistēma{as}co.fix 150 mm sterilā stobriņā Ja primārais iepakojums ir šļirce: 1 šļirce sterilā stobriņā 6. CITA Tikai autologai lietošanai.
18
MINIMĀLAĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA Aplikācijas sistēma co.fix 150 mm vai Šļirce
1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I)
Aplikācijas sistēma co.fix 150 mm Spherox 10–70 sferoīdu/cm2 implantējamā suspensija Šļirce: Spherox 10–70 sferoīdu/cm2 implantējamā suspensija
2. LIETOŠANAS VEIDS Intraartikulārai lietošanai
3. DERĪGUMA TERMIŅŠ
Aplikācijas sistēma co.fix 150 mm Derīgs līdz {GGGG. DD. mēnesis} plkst. {laiks} pēc CET Šļirce: Derīgs līdz {GGGG. DD. mēnesis} plkst. {laiks} pēc CET
4. SĒRIJAS NUMURS, DĀVINĀJUMA UN ZĀĻU KODS {Sērijas numurs}
5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS {Sferoīdu skaits} sph
6. CITA Tikai autologai lietošanai.
19
B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
20
Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Spherox 10-70 sferoīdu/cm2 implantējamā suspensija Cilvēka autologu, ar matricu saistītu hondrocītu sferoīdi
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu implantācijas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. • Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. • Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam. • Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai fizioterapeitu. Tas attiecas
arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt
1. Kas ir Spherox un kādam nolūkam tās lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Spherox lietošanas 3. Kā lietot Spherox 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Spherox 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Spherox un kādam nolūkam tās lieto
Spherox satur tā dēvētos sferoīdus. Sferoīds izskatās kā sīka pērlīte, kas pagatavota no paša pacienta ķermeņa iegūtām skrimšļa šūnām un skrimšļa materiāla. Skrimšļaudi ir katrā locītavā, tie veido cietu gludu slāni uz kaulu galu virsmas. Tie pasargā kaulus un ļauj locītavām netraucēti darboties. Lai izgatavotu sferoīdus, nelielas operācijas laikā no vienas jūsu locītavas daļas paņem nelielu skrimšļa paraugu, pēc tam to laboratorijā audzē, lai iegūtu zāles. Veicot operāciju, sferoīdus implantē bojātajā skrimšļa vietā, un tie pielīp bojājuma vietai. Paredzams, ka vēlāk tie laika gaitā piepildīs defektu ar veselu un funkcionālu skrimsli.
Spherox lieto ceļa locītavas skrimšļa defektu labošanai pieaugušajiem. Šie defekti var būt radušies akūtas traumas, piemēram, kritiena, rezultātā. Tos var būt izraisījusi arī atkārtota trauma, piemēram, ilgstoši nepareizs slodzes sadalījums locītavā. Spherox lieto, lai ārstētu līdz 10 cm² lielus defektus.
2. Kas Jums jāzina pirms Spherox lietošanas
Nelietojiet Spherox šādos gadījumos:
• ja locītavu veidojošo kaulu augšana nav beigusies; • ja Jums ir progresējošs locītavu un kaulu iekaisums ar skartās locītavas deģenerāciju
(osteoartrīts); • ja Jums ir HIV (AIDS izraisošā vīrusa), B hepatīta vīrusa vai C hepatīta vīrusa infekcija.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Spherox lietošanas konsultējieties ar ārstu, ja Jums ir kādas citas locītavu problēmas vai liekais svars, jo tas var mazināt procedūras veiksmīga iznākuma iespējamību.
21
Spherox vēlams implantēt citādi veselā locītavā. Citas ar locītavām saistītās problēmas jānovērš pirms Spherox implantācijas vai tās laikā.
Rehabilitācijas programma
Pēc implantācijas stingri ievērojiet rehabilitācijas programmas ieteikumus. Fiziskas aktivitātes atsāciet vienīgi pēc ārsta ieteikuma. Atsākot enerģiskas aktivitātes pārāk agri, var mazināties Spherox sniegtais ieguvums un ietekmes ilgums.
Citi gadījumi, kad Spherox piegāde nav iespējama
Pat ja skrimšļa paraugs jau ir paņemts, var būt tā, ka Jūs nav iespējams ārstēt ar Spherox. Paņemtais paraugs var nebūt pietiekami kvalitatīvs, lai no tā ražotu zāles. Ārstam var būt jāizvēlas cits ārstēšanas līdzeklis.
Bērni un pusaudži
Spherox nav ieteicams lietot bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam.
Citas zāles un Spherox
Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Spherox nav ieteicams grūtniecēm un sievietēm krūts barošanas laikā, jo to ievada operācijas laikā. Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Ķirurģiskā procedūra būtiski ietekmēs spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Spēja vadīt transportlīdzekli un apkalpot mehānismus rehabilitācijas periodā var būt ierobežota. Stingri ievērojiet ārsta vai fizioterapeita ieteikumus.
3. Kā lietot Spherox
Spherox var implantēt vienīgi ārsts speciālists medicīnas iestādē, un to drīkst lietot vienīgi pacientam, kuram tas ir pagatavots.
Pieaugušo ārstēšana ar Spherox ir divposmu procedūra.
1. vizīte. Skrimšļa defekta novērtēšana, parauga un asiņu ņemšana
Pirmajā vizītē, veicot diagnostisku operāciju, ārsts novērtēs Jūsu skrimšļa defektu. Parasti veic laparoskopisku operāciju caur ļoti nelielām incīzijām (griezumiem), izmantojot īpašu instrumentu, ar ko aplūkot ceļa locītavas iekšpusi (veikt artroskopiju). Ja Spherox ir Jums piemērots, ārsts no locītavas paņem nelielu skrimšļa paraugu. Laboratorijā no šā parauga iegūst Jūsu skrimšļa šūnas un audzē tās, lai pagatavotu Spherox veidojošos sferoīdus. Process ilgst aptuveni 6–8 nedēļas.
22
2. vizīte. Spherox implantācija
Spherox locītavas skrimšļa defektā implantē nākamās operācijas laikā. Arī tā var būt laparoskopiska operācija.
Rehabilitācija
Lai locītava varētu labi atveseļoties, Jums būs jāīsteno individuāla rehabilitācijas programma. Tā var būt līdz vienam gadam ilga. Jūs konsultēs ārsts vai fizioterapeits.
Ļoti svarīgi! Rūpīgi ievērojiet ārsta un fizioterapeita sniegtos ieteikumus. Neievērojot rehabilitācijas ieteikumus, var palielināties terapijas neveiksmes risks. Saliecot un slogojot ārstēto locītavu, esiet ļoti uzmanīgs. Rehabilitācijas periodā pakāpeniski palielināsies locītavas noslodze. Cik ātri tas notiks, ir atkarīgs, piemēram, no Jūsu ķermeņa masas un skrimšļa defekta lieluma. Atkarībā no tā, kura locītava tiek ārstēta, Jums var būt jāvalkā fiksācijas ierīce.
Ja Jums ir vēl kādi jautājumi par ārstēšanu ar Spherox, jautājiet ārstam vai fizioterapeitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Blakusparādības, kas rodas pēc Spherox implantācijas, lielākoties ir saistītas ar operāciju. Kopumā šīs blakusparādības ir diezgan vieglas un izzūd dažu nedēļu laikā pēc operācijas.
Ja Jums rodas kāda no šīm nopietnajām blakusparādībām, Jums nekavējoties jāsazinās ar ārstu:
• paaugstināta jutība (alerģija) (simptomi: piemēram, ādas reakcijas, zems asinsspiediens, elpceļu sašaurināšanās, mēles vai rīkles pietūkums, vājš un ātrs pulss, slikta dūša, vemšana, caureja, reibonis, ģībonis, drudzis);
• trombs dziļajā vēnā (simptomi: piemēram, pietūkums, sāpes, karstāks skartais apvidus).
Citas blakusparādības
Blakusparādībām var būt šāds biežums: Ļoti bieži: var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem • Šķidruma uzkrāšanās locītavā; • sāpes locītavā; • locītavas pietūkums.
Bieži: var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem • Locītavas krakšķēšana; • saišu bojājums; • sāpes; • cīpslas iekaisums; • muskuļu vājums; • locītavas blokāde; • staigāšanas traucējumi; • sāpes ceļa locītavas priekšpusē vai ceļa kauliņā; • audu sacietējums locītavā.
23
Retāk: var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem • Skrimšļa šūnu izmēra palielināšanās, skrimšļa atmiekšķēšanās, kaulu veidošanās traucējumi,
kaulaudu atmiršana, kaulu veidošanās ārpus skeleta ietvariem. Šādā gadījumā Jums var rasties tādi simptomi, kā piemēram, sāpes vai pietūkums ap locītavu. • diskomforts; • ar brūci saistīta komplikācija; • slēgtas brūces atvēršanās; • daļēja vai pilnīga zem kaula esošo audu un aptverošā skrimšļa atdalīšanās; • iekšēja asiņošana; • vēnu iekaisums apvienojumā ar trombu veidošanos netālu no ādas virsmas (simptomi ir, piemēram, ādas apsārtums un/vai siltuma sajūta pa vēnas gaitu, jutīgums, sāpes); • pietūkums nosprostotas audu šķidruma plūsmas pa limfvadiem dēļ.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai fizioterapeitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Spherox
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz marķējuma pēc “Derīgs līdz”. Uzglabāt un transportēt atdzesētu (1 –10 °C). Nesasaldēt. Neapstarot. Neatvērt ārējo iepakojumu pirms lietošanas, lai nepieļautu mikrobiālu piesārņošanos.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Spherox satur
• Spherox aktīvā viela ir sferoīdi, kas sastāv no skrimšļa šūnām un no Jūsu paša ķermeņa iegūta skrimšļa materiāla. Spherox satur 10-70 sferoīdu uz skrimšļa defekta cm².
• Cita sastāvdaļa ir nātrija hlorīds, ko izmanto kā transportēšanas šķīdumu.
Spherox ārējais izskats un iepakojums
Implantējamā suspensija.
Spherox satur tā dēvētos sferoīdus, kas sastāv no dzīvām skrimšļa šūnām un necelulāras daļas skrimšļa defektu labošanai. Sferoīdi izskatās kā mazas baltas līdz dzeltenīgas pērlītes. Tos transportē dzidrā bezkrāsainā šķīdumā. Spherox piegādā ārstam aplikācijai sagatavotā iepakojumā. Iepakojums var būt šļirce vai īpaša aplikācijas sistēma, ko sauc par co.fix, kas ir katetrs ar 150 mm garu rokturi. Aplikators co.fix 150 ir iepakots sterilā stobriņā un papildu maisā. Pilnšļirce ir iepakota sterilā stobriņā un papildu maisā.
24
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs CO.DON AG Warthestraße 21 14513 Teltow, Vācija Tālr.: +49 3328 43460 Fakss: +49 3328 434643 E-pasts: info@codon.de Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 06/2018. Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu.
25