ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Maks. cenu diapazons
€ ar PVN
4175.80 €
EU/1/19/1361/001
EU/1/19/1361/001
AbbVie S.r.l., Italy
26-APR-19
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
75 mg
Šķīdums injekcijām
Ir apstiprināta
AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG, Germany
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām. Skatīt 4.8. apakšpunktu par to, kā ziņot par nevēlamām blakusparādībām.
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Skyrizi 75 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS Katra pilnšļirce satur 75 mg risankizumaba 0,83 ml šķīduma. Risankizumabs ir humanizēta imūnglobulīna G1 (IgG1) monoklonāla antiviela, kas ir selektīva pret interleikīna (IL)-23 proteīnu, kas sintezēta Ķīnas kāmju olnīcu šūnās, izmantojot rekombinanto DNS tehnoloģiju. Palīgvielas ar zināmu iedarbību Šīs zāles satur 68,0 mg sorbīta 150 mg devā. Šīs zāles satur mazāk kā 1 mmol nātrija (23 mg) 150 mg devā - būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”. Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA Šķīdums injekcijām (injekcija). Šķīdums ir bezkrāsains līdz gaiši dzeltens un dzidrs līdz viegli opalescējošs.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1. Terapeitiskās indikācijas Skyrizi ir paredzēts vidēji smagas un smagas perēkļveida psoriāzes ārstēšanai pieaugušajiem, kuriem ir piemērota sistēmiska terapija. 4.2. Devas un lietošanas veids Skyrizi ir paredzēts lietošanai psoriāzes diagnostikā un ārstēšanā pieredzējuša ārsta vadībā un uzraudzībā. Devas Ieteicamā deva ir 150 mg (divas 75 mg injekcijas) subkutānas injekcijas veidā, ko ievada 0. un 4. nedēļā, un pēc tam ik pēc 12 nedēļām. Pacientiem, kuriem pēc 16 ārstēšanas nedēļām nav atbildes reakcijas, jāapsver ārstēšanas pārtraukšana. Dažiem pacientiem, kuriem sākotnēji ir daļēja atbildes reakcija, stāvoklis var uzlaboties, turpinot ārstēšanu ilgāk par 16 nedēļām.
2
Izlaista deva
Ja deva ir izlaista, tā jāievada pēc iespējas ātrāk. Pēc tam zāles jālieto saskaņā ar parasto grafiku.
Īpašas pacientu grupas
Gados vecāki cilvēki (no 65 gadu vecuma)
Deva nav jāpielāgo (skatīt 5.2. apakšpunktu). Informācija par 65 gadus veciem un vecākiem pacientiem ir ierobežota.
Nieru vai aknu darbības traucējumi
Pētījumi, lai īpaši izvērtētu aknu vai nieru darbības traucējumu ietekmi uz Skyrizi farmakokinētiku, nav veikti. Kopumā nav gaidāms, ka šiem traucējumiem būs nozīmīga ietekme uz monoklonālo antivielu farmakokinētiku, tāpēc tiek uzskatīts, ka devas pielāgošana nav nepieciešama (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija
Skyrizi drošums un efektivitāte, lietojot bērniem un pusaudžiem vecumā no 6 līdz 18 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Skyrizi nav piemērots lietošanai bērniem vecumā līdz 6 gadiem, lai ārstētu vidēji smagu un smagu perēkļveida psoriāzi.
Pacienti ar lieko svaru
Deva nav jāpielāgo (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Lietošanas veids
Skyrizi ievada subkutānas injekcijas veidā. Katra deva jāinjicē citā anatomiskajā apgabalā (piemēram, augšstilbos vai vēderā), taču ne apgabalos, kur āda ir jutīga, ar asinsizplūdumiem, eritematoziem izsitumiem, sabiezējusi vai kur to ir skārusi psoriāze. Augšdelma ārpusē Skyrizi drīkst injicēt tikai veselības aprūpes speciālists vai aprūpētājs.
Pacienti drīkst injicēt Skyrizi sev paši, ja ir apmācīti veikt subkutānas injekcijas. Lai saņemtu pilnu 150 mg devu, pacientiem sev jāinjicē 2 pilnšļirču saturu un pirms ievadīšanas jāizlasa "Norādījumi par lietošanu", kas ietverti lietošanas instrukcijā.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu un/vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Klīniski nozīmīgas aktīvas infekcijas (piemēram, aktīva tuberkuloze, skatīt 4.4. apakšpunktu).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Izsekojamība
Lai uzlabotu bioloģisko zāļu izsekojamību, skaidri jāreģistrē ievadīto zāļu tirdzniecības nosaukums un sērijas numurs.
Infekcijas
Risankizumabs var paaugstināt infekcijas risku.
3
Pacientiem ar hronisku infekciju, recidivējošu infekciju anamnēzē vai zināmiem infekcijas riska faktoriem, risankizumabs jālieto, ievērojot piesardzību. Pacientiem ar jebkādu klīniski nozīmīgu, aktīvu infekciju ārstēšanu ar risankizumabu nedrīkst uzsākt, līdz infekcija ir novērsta vai atbilstoši ārstēta.
Pacientiem, kurus ārstē ar risankizumabu, ir jādod norādījumi vērsties pēc medicīniskās palīdzības, ja rodas klīniski nozīmīgas, hroniskas vai akūtas infekcijas pazīmes vai simptomi. Ja pacientam rodas šāda infekcija vai nav atbildes reakcijas uz infekcijas standarta ārstēšanu, pacients rūpīgi jākontrolē, un risankizumabu nedrīkst ievadīt, kamēr infekcija nav novērsta.
Tuberkuloze
Pirms ārstēšanas ar risankizumabu uzsākšanas jānovērtē, vai pacientiem nav tuberkulozes (TB). Pacienti, kuri saņem risankizumabu jānovēro, vai nav aktīvas TB pazīmju un simptomu. Pacientiem, kuriem anamnēzē ir latenta vai aktīva TB un nevar apstiprināt atbilstošas terapijas kursu, pirms risankizumaba lietošanas uzsākšanas jāapsver TB ārstēšanas terapijas nepieciešamība.
Imunizācija
Pirms ārstēšanas ar risankizumabu uzsākšanas jāapsver visas atbilstošās imunizācijas pabeigšana atbilstoši pašreizējām imunizācijas vadlīnijām. Ja pacients ir saņēmis dzīvas vakcīnas (vīrusu vai baktēriju), pirms ārstēšanas ar risankizumabu ir ieteicams nogaidīt vismaz 4 nedēļas. Pacienti, kuri tiek ārstēti ar risankizumabu, nedrīkst saņemt dzīvas vakcīnas ārstēšanas laikā ar risankizumabu un vismaz 21 nedēļu pēc ārstēšanas (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Paaugstināta jutība
Ja rodas nopietna paaugstinātas jutības reakcija, ārstēšana ar risankizumabu nekavējoties jāpārtrauc un jāuzsāk atbilstoša terapija.
Palīgvielas ar zināmu iedarbību
Šīs zāles satur 68,0 mg sorbīta 150 mg devā. Jāņem vērā papildu ietekme no vienlaicīgi lietotiem sorbītu (vai fruktozi) saturošiem produktiem un sorbīta (vai fruktozes) uzņemšanas ar uzturu.
Šīs zāles satur mazāk nekā 1 mmol nātrija (23 mg) 150 mg devā, - būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Nav sagaidāms, ka aknu enzīmi metabolizēs risankizumabu vai ka tas tiks izvadīts caur nierēm. Risankizumaba un inhibitoru, inducētāju vai enzīmu, kas metabolizē zāles, mijiedarbība nav sagaidāma, un deva nav jāpielāgo (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Vienlaicīga imūnsupresīva terapija vai fototerapija
Risankizumaba drošums un efektivitāte kombinācijā ar imūnsupresantiem, tajā skaitā bioloģiskiem līdzekļiem vai fototerapiju, nav vērtēta.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Sievietes reproduktīvā vecumā
Sievietēm reproduktīvā vecumā ārstēšanas laikā un vismaz 21 nedēļu pēc ārstēšanas jālieto efektīva kontracepcijas metode.
4
Grūtniecība Dati par risankizumaba lietošanu sievietēm grūtniecības laikā ir ierobežoti (mazāk nekā 300 grūtniecības gadījumu) vai nav pieejami. Pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda tiešu vai netiešu kaitīgu ietekmi saistītu ar reproduktīvo toksicitāti. Piesardzības nolūkos ieteicams izvairīties no risankizumaba lietošanas grūtniecības laikā . Barošana ar krūti Nav zināms, vai risankizumabs izdalās cilvēka pienā. Zināms, ka pirmajās dienās pēc dzemdībām cilvēka IgG izdalās mātes pienā un drīz pēc tam to koncentrācija pazeminās; tādēļ šajā īsajā laika posmā risku ar krūti barotam zīdainim nevar izslēgt. Lēmums pārtraukt bērna barošanu ar krūti vai pārtraukt/atturēties no terapijas ar risankizumabu, jāpieņem izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei. Fertilitāte Risankizumaba ietekme uz cilvēka fertilitāti nav novērtēta. Pētījumi ar dzīvniekiem neliecina par tiešu vai netiešu nelabvēlīgu ietekmi uz fertilitāti. 4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus Risankizumabs neietekmē vai nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. 4.8. Nevēlamās blakusparādības Drošuma profila kopsavilkums Visbiežāk ziņotās nevēlamās blakusparādības bija augšējo elpceļu infekcijas, kas radās 13% pacientu. Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulas veidā Risankizumaba izraisītās nevēlamās blakusparādības klīniskajos pētījumos (1. tabula) ir norādītas atbilstoši MedDRA orgānu sistēmu klasifikācijai un biežuma kategorijām, izmantojot šādu iedalījumu: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1000 līdz <1/100), reti (≥1/10 000 līdz <1/1000) un ļoti reti (<1/10 000).
5
1. tabula. Klīniskajos pētījumos novēroto nevēlamo blakusparādību saraksts
Orgānu sistēmu
Biežums
Nevēlamās
klasifikācija
blakusparādības
Infekcijas un infestācijas
Ļoti bieži Bieži
Augšējo elpceļu infekcijasa Tinea infekcijasb
Nervu sistēmas
Retāk Bieži
Folikulīts Galvassāpesc
traucējumi
Ādas un zemādas audu Bieži
Nieze
bojājumi Vispārēji traucējumi un Bieži
Nogurumsd
reakcijas ievadīšanas
Reakcijas injekcijas
vietā
vietāe
a Ietver elpceļu infekciju (vīrusu, baktēriju vai neprecizētu), sinusītu (tajā skaitā
akūtu), rinītu, nazofaringītu, faringītu (tajā skaitā vīrusu), tonsilītu b Ietver tinea pedis, tinea cruris, tinea corporis, tinea versicolor, tinea manuum,
onihomikozi c Ietver galvassāpes, saspringuma galvassāpes, sinusa galvassāpes d Ietver nogurumu, astēniju e Ietver asins izplūdumu injekcijas vietā, eritēmu, hematomu, asiņošanu, kairinājumu,
sāpes, niezi, reakciju, pietūkumu
Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts
Infekcijas
Visā psoriāzes programmā, ieskaitot ilgstošu risankizumaba iedarbību, infekciju rādītājs bija 75,5 gadījumi 100 pacientgados. Lielākā daļa gadījumu nebija nopietni, tie bija vieglas vai vidēji smagas pakāpes un neizraisīja risankizumaba lietošanas pārtraukšanu. Nopietnu infekciju rādītājs bija 1,7 gadījumi 100 pacientgados (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Imūngenitāte
Tāpat kā lietojot visas terapeitiskās olbaltumvielas, lietojot risankizumabu iespējama imūngenitāte. Antivielu veidošanās atklāšana ir galvenokārt atkarīga no testa jutības un specifiskuma.
Pētāmajām personām, kuras psoriāzes klīniskajos pētījumos ārstētas ar risankizumabu ieteicamajā klīniskajā devā līdz 52 nedēļām, ar ārstēšanu saistītās antivielas pret zālēm, un neitralizējošās antivielas tika atklātas attiecīgi 24% (263/1079) un 14% (150/1079) novērtēto pētāmo personu.
Lielākajai daļai pētāmo personu antivielas pret risankizumabu, tajā skaitā neitralizējošās antivielas, nebija saistītas ar izmaiņām klīniskajā atbildes reakcijā vai drošumā. Dažiem no pacientiem (aptuveni 1% 7/1000 16. nedēļā un 6/598 52. nedēļā) ar augstiem antivielu titriem (>128) klīniskā atbildes reakcija bija pazemināta. Reakcijas injekcijas vietā sastopamība skaitliski bija lielāka pozitīvu antivielu pret zālēm grupā, salīdzinot ar negatīvu antivielu pret zālēm grupu, gan īstermiņa ārstēšanā (16 nedēļas: 2,7%, salīdzinot ar 1,3%), gan ilgtermiņa ārstēšanā (>52 nedēļas: 5,0%, salīdzinot ar 3,3%). Reakcijas injekcijas vietā bija vieglas vai vidēji smagas pakāpes, neviena no tām nebija nopietna un neviena neizraisīja risankizumaba lietošanas pārtraukšanu.
Gados vecāki cilvēki
Drošuma informācija par 65 gadus veciem un vecākiem pacientiem ir ierobežota.
6
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Pārdozēšanas gadījumā ieteicams novērot, vai pacientam nerodas nevēlamu blakusparādību pazīmes vai simptomi un nekavējoties jāveic atbilstoša simptomātiska ārstēšana.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: imūnsupresanti, interleikīnu inhibitori, ATĶ kods: vēl nav piešķirts
Darbības mehānisms
Risankizumabs ir humanizēta imūnglobulīna G1 (IgG1) monoklonāla antiviela, kas selektīvi ar augstu afinitāti saistās ar cilvēka citokīna interleikīna-23 (IL-23) p19 apakšvienību, nesaistoties ar IL-12, un inhibē mijiedarbību ar IL-23 receptoru kompleksu. IL-23 ir iekaisuma un imūnās sistēmas atbildes reakcijās iesaistīts citokīns. Bloķējot IL-23 un tā receptora saistīšanos, risankizumabs inhibē no IL-23 atkarīgos šūnu signālus un iekaisumu veicinošo citokīnu izdalīšanos.
Farmakodinamiskā iedarbība
Pētījumā, kurā piedalījās pētāmās personas ar psoriāzi, ar IL-23/IL-17 asi saistītā gēnu ekspresija ādā samazinājās pēc vienreizējām risankizumaba devām. Psoriāzes bojājumos novēroja arī epidermas biezuma samazināšanos, iekaisuma šūnu infiltrāciju un psoriāzes slimības marķieru ekspresiju.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Risankizumaba efektivitāte un drošums tika novērtēti 2109 pētāmajām personām ar vidēji smagu līdz smagu perēkļveida psoriāzi četros daudzcentru, randomizētos, dubultaklos pētījumos (ULTIMMA-1, ULTIMMA-2, IMMHANCE un IMMVENT). Iesaistītās pētāmās personas bija vismaz 18 gadus vecas, ar perēkļveida psoriāzi, kurām slimība aptvēra ≥10% no ķermeņa virsmas laukuma (ĶVL), statiskā ārsta vispārējā novērtējuma (Physician Global Assessment — sPGA) punktu skaits bija ≥3 vispārējā psoriāzes novērtējumā (perēkļa biezums/sabiezējums, eritēma un ādas lobīšanās), izmantojot smaguma skalu no 0 līdz 4, psoriāzes bojājuma plašuma un smaguma indeksa (Psoriasis Area and Severity Index — PASI) novērtējuma punktu skaits bija ≥12, un kurās kandidē uz sistēmisku terapiju vai fototerapiju.
Kopumā pētāmo personu sākotnējā stāvokļa PASI novērtējuma punktu skaita mediāna bija 17,8, ĶVL mediāna — 20,0% un sākotnējā stāvokļa Dermatoloģiskā dzīves kvalitātes indeksa (Dermatology Life Quality Index - DLQI) novērtējuma punktu skaita mediāna bija 13,0%. Sākotnējā stāvokļa sPGA novērtējuma punktu skaits norādīja uz smagu stāvokli 19,3% pētāmo personu un vidēji smagu 80,7% pētāmo personu. Kopumā 9,8% pētāmo personu, kuras piedalījās pētījumā, anamnēzē bija diagnosticēts psoriātiskais artrīts.
Visos pētījumos 30,9% pētāmo personu iepriekš netika ārstēti ar jebkādu sistēmisku terapiju (tajā skaitā nebioloģisku un bioloģisku), 38,1% iepriekš saņēma fototerapiju vai fotoķīmijterapiju, 48,3% iepriekš saņēma sistēmisku, nebioloģisku terapiju, 42,1% iepriekš saņēma bioloģisku terapiju un 23,7% saņēma vismaz vienu TNF alfa bloķējošu līdzekli psoriāzes ārstēšanai.
7
ULTIMMA-1 un ULTIMMA-2
ULTIMMA-1 un ULTIMMA-2 pētījumos tika iesaistītas 997 pētāmās personas (598 tika randomizētas, lai saņemtu risankizumabu 150 mg, 199 —ustekinumabu 45 mg vai 90 mg [atbilstoši ķermeņa masai sākotnējā stāvoklī], 200 — placebo). Pētāmās personas saņēma devu 0. un 4. nedēļā un pēc tam ik pēc 12 nedēļām. Divi kombinētie primārie mērķa kritēriji ULTIMMA-1 un ULTIMMA-2 pētījumos bija to pētāmo personu īpatsvars, kuri 16. nedēļā sasniedza 1) PASI 90 atbildes reakciju un 2) sPGA vērtējumu “tīrs” vai “gandrīz tīrs” (attiecīgi sPGA 0 vai 1), salīdzinot ar placebo. Kombinēto primāro un citu mērķa kritēriju rezultāti ir apkopoti 2. tabulā un 1. attēlā.
2. tabula. Efektivitātes un dzīves kvalitātes rezultāti pieaugušajiem ar perēkļveida psoriāzi
ULTIMMA-1 un ULTIMMA-2 pētījumā
ULTIMMA-1
ULTIMMA-2
Risankizumabs Ustekinumabs Placebo Risankizumabs Ustekinumabs Placebo
(N=304)
(N=100)
(N=102)
(N=294)
(N=99)
(N=98)
n (%)
n (%)
n (%)
n (%)
n (%)
n (%)
sPGA — “tīrs” (0) vai “gandrīz tīrs” (1)
16. nedēļaa
267 (87,8)
63 (63,0)
8 (7,8)
246 (83,7)
61 (61,6)
5 (5,1)
52. nedēļa
262 (86,2)
54 (54,0)
--
245 (83,3)
54 (54,5)
--
sPGA — “tīrs” (0)
16. nedēļa
112 (36,8)
14 (14,0)
2 (2,0)
150 (51,0)
25 (25,3)
3 (3,1)
52. nedēļa
175 (57,6)
21 (21,0)
--
175 (59,5)
30 (30,3)
--
PASI 75
12. nedēļa
264 (86,8)
70 (70,0)
10 (9,8)
261 (88,8)
69 (69,7)
8 (8,2)
52. nedēļa
279 (91,8)
70 (70,0)
--
269 (91,5)
76 (76,8)
--
PASI 90 16. nedēļaa
229 (75,3)
42 (42,0)
5 (4,9)
220 (74,8)
47 (47,5)
2 (2,0)
52. nedēļa
249 (81,9)
44 (44,0)
--
237 (80,6)
50 (50,5)
--
PASI 100
16. nedēļa
109 (35,9)
12 (12,0)
0 (0,0)
149 (50,7)
24 (24,2)
2 (2,0)
52. nedēļa
171 (56,3)
21 (21,0)
--
175 (59,5)
30 (30,3)
--
DLQI 0 vai 1b
16. nedēļa
200 (65,8)
43 (43,0)
8 (7,8)
196 (66,7)
46 (46,5)
4 (4,1)
52. nedēļa
229 (75,3)
47 (47,0)
--
208 (70,7)
44 (44,4)
--
PSS 0 (bez simptomiem)c
16. nedēļa
89 (29,3)
15 (15,0)
2 (2,0)
92 (31,3)
15 (15,2)
0 (0,0)
52. nedēļa
173 (56,9)
30 (30,0)
--
160 (54,4)
30 (30,3)
--
Visos risankizumaba salīdzinājumos ar ustekinumabu un placebo tika sasniegts p<0,001, izņemot PASI 75
rādītājam 52. nedēļā ULTIMMA-2 pētījumā, kur p=0,001 a Kombinētie primārie mērķa kritēriji salīdzinājumā ar placebo b Nav ietekmes uz ar veselību saistīto dzīves kvalitāti c Pēc psoriāzes simptomu skalas (PSS) 0 nozīmē, ka nav sāpju, niezes, apsārtuma un dedzināšanas sajūtas
pēdējo 24 stundu laikā
8
1. attēls. Vidējās procentuālās izmaiņas laika gaitā no sākotnējā stāvokļa PASI ULTIMMA-1 un ULTIMMA-2
0
-10
PASI procentuālās izmaiņas no sākotnējā stāvokļa
-20
-30
RZB -40
UST -50
-60
PBO
-70
-80
-90
-100
0
4
8
12
16
22
28
34
40
46
52
RZB = risankizumabs UST = ustekinumabs PBO = placebo p<0,001 katrā laika punktā
Nedēļas
Vecuma, dzimuma, rases, ķermeņa masas ≤130 kg, sākotnējā stāvokļa PASI rezultāta, vienlaicīgā psoriātiskā artrīta, iepriekšējas nebioloģiskas sistēmiskas ārstēšanas, iepriekšējas bioloģiskas ārstēšanas un iepriekšējas neveiksmīgas ārstēšanas ar bioloģiskajām zālēm novērtējumā šajās apakšgrupās nebija atšķirību atbildes reakcijā uz risankizumabu.
16. un 52. nedēļā pētāmajam personām, kuras ārstētas ar risankizumabu, novēroja psoriāzes stāvokļa uzlabošanos skalpa, nagu, plaukstu un pēdu zonā.
9
3. tabula. Vidējās izmaiņas no sākotnējā stāvokļa NAPSI, PPASI un PSSI
ULTIMMA-1
ULTIMMA-2
IMMHANCE
Risankizumabs Placebo Risankizumabs Placebo Risankizumabs Placebo
NAPSI: izmaiņas 16. nedēļā (SE)
N=178; -9,0 (1,17)
N=56; 2,1 (1,86)
***
N=177; -7,5 (1,03)
N=49; 3,0 (1,76)
***
N=235; -7,5 (0,89)
N=58; 2,5
(1,70) ***
PPASI:izmaiņas 16. nedēļā (SE)
N=95; -5,93 (0,324)
N=34; -3,17 (0,445)
N=86; -7,24 (0,558)
N=23; -3,74 (1,025)
N=113; -7,39 (0,654)
N=26; -0,27 (1,339)
***
**
***
PSSI:
N=92;
N=83;
N=88;
izmaiņas 16. nedēļā (SE)
N=267; -17,6 (0,47)
-2,9 (0,69)
N=252; -18,4 (0,52)
-4,6 (0,82)
N=357; -20,1 (0,40)
-5,5 (0,77)
***
***
***
NAPSI:
izmaiņas 52. nedēļā (SE)
N=178; -15,7 (0,94)
-
N=183; -16,7 (0,85)
-
-
-
PPASI:
izmaiņas 52. nedēļā (SE)
N=95; -6,16 (0,296)
-
N=89; -8,35 (0,274)
-
-
-
PSSI:
izmaiņas 52. nedēļā (SE)
N=269; -17,9 (0,34)
-
N=259; -18,8 (0,24)
-
-
-
NAPSI - Nagu psoriāzes smaguma pakāpes indekss (Nail Psoriasis Severity Index), PPASI – Palmoplantāras
psoriāzes smaguma pakāpes indekss (Palmoplantar Psoriasis Severity Index), PSSI – Skalpa psoriāzes smaguma
pakāpes indekss (Psoriasis Scalp Severity Index), un SE – standarta kļūda (Standard Error)
** P < 0,01 salīdzinot ar risankizumabu
*** P < 0,001 salīdzinot ar risankizumabu
Trauksmes un depresijas simptomi, nosakot pēc slimnīcas trauksmes un depresijas skalas (Hospital Anxiety and Depression Scale - HADS), risankizumaba grupā uzlabojās 16. nedēļā salīdzinājumā ar pētāmajām personām, kuras saņēma placebo.
Atbildes reakcijas saglabāšanās
Pētāmo personu, kuras saņēma risankizumabu ULTIMMA-1 un ULTIMMA-2 pētījumos un kurām 16. nedēļā bija atbildes reakcija PASI 100, integrētajā analīzē 79,8% (206/258) pētāmo personu, kuras turpināja terapiju ar risankizumabu, 52. nedēļā saglabājās atbildes reakcija. Tiem, kuriem bija atbildes reakcija PASI 90 16. nedēļā 88,4% (398/450) pētāmo personu 52. nedēļā saglabājās atbildes reakcija.
Risankizumaba drošuma profils līdz 77 nedēļu ilgas iedarbības laikā atbilda drošuma profilam, ko novēroja līdz 16 nedēļu ilgas iedarbības laikā.
IMMHANCE
IMMHANCE pētījumā tika iesaistītas 507 pētāmās personas (407 personas tika randomizētas ārstēšanai ar risankizumabu 150 mg un 100 personas — placebo saņemšanai). Pētāmās personas saņēma devu 0. un 4. nedēļā un pēc tam ik pēc 12 nedēļām. Pētāmās personas, kuras sākotnēji saņēma risankizumabu un kuru sPGA atbildes reakcija 28. nedēļā bija “tīrs” vai “gandrīz tīrs”, tika atkārtoti randomizētas risankizumaba saņemšanai reizi 12 nedēļās, vai arī ārstēšana tika pārtraukta.
16. nedēļā risankizumabs bija pārāks par placebo, vērtējot kombinētos primāros mērķa kritērijus — sPGA vērtējumu “tīrs” vai “gandrīz tīrs” (83,5% risankizumaba grupā salīdzinājumā ar 7,0% placebo grupā) un PASI 90 (73,2% risankizumaba grupā salīdzinājumā ar 2,0% placebo grupā).
10
Nevienai no 31 pētāmās personas IMMHANCE pētījumā ar latentu tuberkulozi (TB), kurām pētījuma laikā nesaņēma TB profilaksi, vidēji 55 nedēļu ilgā novērošanas periodā, lietojot risankizumabu, neattīstījās aktīva TB.
No pētāmajām personām, kurām IMMHANCE pētījuma 28. nedēļā sPGA vērtējums bija “tīrs” vai “gandrīz tīrs”, 81,1% (90/111) pētāmo personu, kuras tika atkārtoti randomizētas turpmākai ārstēšanai ar risankizumabu, 52. nedēļā saglabājās šī atbildes reakcija salīdzinājumā ar 7,1% (16/225) pētāmo personu, kuras tika atkārtoti randomizētas, lai pārtrauktu ārstēšanu ar risankizumabu. No šīm pētāmajām personām 63,1% (70/111) pētāmo personu, kuras tika atkārtoti randomizētas turpmākai ārstēšanai ar risankizumabu sasniedza sPGA vērtējumu “tīrs” 104. nedēļā, salīdzinot ar 2,2% (5/225) pētāmo personu, kuras tika atkārtoti randomizētas, lai pārtrauktu ārstēšanu ar risankizumabu.
IMMVENT
IMMVENT pētījumā tika iesaistītas 605 pētāmās personas (301 persona tika randomizēta ārstēšanai ar risankizumabu, un 304 personas — ar adalimumabu). Pētāmās personas, kuras tika randomizētas ārstēšanai ar risankizumabu, saņēma 150 mg šo zāļu 0. un 4. nedēļā un pēc tam ik pēc 12 nedēļām. Pētāmās personas, kuras tika randomizētas ārstēšanai ar adalimumabu, saņēma 80 mg šo zāļu 0. nedēļā, 40 mg — 1. nedēļā un 40 mg — katrā otrajā nedēļā līdz 15. nedēļai. Sākot ar 16. nedēļu, pētāmajām personām, kuras saņēma adalimumabu, terapiju turpināja vai mainīja atkarībā no atbildes reakcijas: • ja PASI <50 — mainīja uz risankizumaba lietošanu; • no PASI 50 līdz PASI <90 — tika atkārtoti randomizēti, lai turpinātu saņemt adalimumabu vai
mainītu uz risankizumabu; • PASI 90 — turpināja adalimumaba lietošanu.
Rezultāti ir apkopoti 4. tabulā.
4. tabula. Efektivitātes uz dzīves kvalitātes rezultāti pieaugušajiem ar perēkļveida psoriāzi
IMMVENT pētījuma 16. nedēļā
Risankizumabs Adalimumabs
(N=301)
(N=304)
sPGA — “tīrs” vai “gandrīz tīrs”a
n (%) 252 (83,7)
n (%) 183 (60,2)
PASI 75 PASI 90a
273 (90,7) 218 (72,4)
218 (71,7) 144 (47,4)
PASI 100 DLQI 0 vai 1b
120 (39,9) 198 (65,8)
70 (23,0) 148 (48,7)
Visos salīdzinājumos tika sasniegts p<0,001 a Kombinētie primārie mērķa kritēriji b Nav ietekmes uz ar veselību saistītu dzīves kvalitāti
Pētāmajām personām adalimumaba grupā, kurām 16. nedēļā rezultāts bija no PASI 50 līdz <PASI 90 un kuras tika atkārtoti randomizētas, PASI 90 atbildes reakcijas rādītāja atšķirības starp pētāmajām personām, kuras sāka lietot risankizumabu, un pētāmajām personām, kuras turpināja lietot adalimumabu, tika novērotas 4 nedēļas pēc atkārtotas randomizācijas (attiecīgi 49,1% un 26,8%).
Efektivitātes rezultāti 28 nedēļas pēc atkārtotas randomizācijas apkopoti 5. tabulā un 2.attēlā.
11
5. tabula. Efektivitātes rezultāti 28 nedēļas pēc atkārtotas randomizācijas IMMVENT pētījumā
Mainīja uz
Turpināja
risankizumabu adalimumabu
(N=53)
(N=56)
n (%)
n (%)
PASI 90
35 (66,0)
12 (21,4)
PASI 100
21 (39,6)
4 (7,1)
Visos salīdzinājumos sasniedza p<0,001
2. attēls. PASI 90 laika gaitā pēc atkārtotas randomizācijas IMMVENT pētījumā
Pētāmo personu procentuālais īpatsvars
Nedēļas pēc atkārtotas randomizācijas
ADA/ADA: pētāmās personas, kuras tika randomizētas adalimumaba saņemšanai un turpināja saņemt adalimumabu. ADA/RZB: pētāmās personas, kuras tika randomizētas adalimumaba saņemšanai un sāka lietot risankizumabu. p<0,05 4. nedēļā un p<0,001 katrā laika punktā, sākot no 8. nedēļas.
270 pacientiem, kuri iepriekš lietoja adalimumabu un sāka lietot risankizumabu bez zāļu izvadīšanas no organisma perioda, risankizumaba drošuma profils bija līdzīgs to pacientu drošuma profilam, kuri sāka risankizumaba lietošanu pēc jebkādas iepriekšējas sistēmiskas terapijas zāļu izvadīšanas no organisma perioda.
Pediatriskā populācija
Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus ar risankizumabu vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās perēkļveida psoriāzes ārstēšanai (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Uzsūkšanās
Atkarībā no devas risankizumabs uzrādīja lineāru farmakokinētiku līdz ar iedarbības palielināšanos devu diapazonos no 18 līdz 300 mg un no 0,25 līdz 1 mg/kg, ievadot subkutāni, kā arī devu diapazonos no 200 līdz 1200 mg un no 0,01 līdz 5 mg/kg, ievadot intravenozi.
12
Pēc subkutānas risankizumaba devas ievadīšanas maksimālā koncentrācija plazmā tika sasniegta 3–14 dienas pēc devas lietošanas, ar aprēķināto absolūto biopieejamību 89%. Ievadot 150 mg devu 0. un 4. nedēļā un pēc tam ik pēc 12 nedēļām, aprēķinātā līdzsvara stāvokļa maksimālā koncentrācija un minimālā koncentrācija plazmā ir attiecīgi 12 un 2 µg/ml.
Izkliede
3. fāzes pētījumos pacientiem ar psoriāzi risankizumaba līdzsvara stāvokļa vidējais (± standarta novirze) izkliedes tilpums (Vss) bija 11,4 l (±2,7), kas norāda, ka risankizumaba izkliede galvenokārt aprobežojas ar asinsvadiem un intersticiālo telpu.
Biotransformācija
Parasti terapeitiskās IgG monoklonālās antivielas katabolisma rezultātā tiek noārdītas mazajos peptīdos un aminoskābēs tādā pašā veidā kā endogēnie IgG. Nav sagaidāms, ka citohroma P450 enzīmi metabolizēs risankizumabu.
Eliminācija
3. fāzes pētījumos pacientiem ar psoriāzi risankizumaba vidējais (± standarta novirze) sistēmiskais klīrenss (CL) bija 0,3 l/dienā (±0,1). 3. fāzes pētījumos pacientiem ar psoriāzi risankizumaba terminālais eliminācijas pusperiods bija 28.–29. dienas.
Tā kā risankizumabs ir IgG1 monoklonālā antiviela, tā filtrācija glomerulārās filtrācijas procesā nierēs vai izdalīšanās urīnā neizmainītas molekulas veidā nav sagaidāma.
Linearitāte/nelinearitāte
Risankizumabam bija lineāra farmakokinētika ar aptuveni devai proporcionālu sistēmiskās iedarbības palielināšanos (Cmax un AUC) izvērtētajā devu diapazonā 18–300 mg vai 0,25–1 mg/kg pēc subkutānas ievadīšanas veselām pētāmajām personām vai pētāmajām personām ar psoriāzi.
Zāļu mijiedarbība
Zāļu mijiedarbības pētījums tika veikts pētāmajām personām ar perēkļveida psoriāzi, lai novērtētu risankizumaba atkārtotas ievadīšanas ietekmi uz farmakokinētiku pret citohromu P450 (CYP) jutīgiem marķiera substrātiem. Kofeīna (CYP1A2 substrāts), varfarīna (CYP2C9 substrāts), omeprazola (CYP2C19 substrāts), metoprolola (CYP2D6 substrāts) un midazolama (CYP3A substrāts) iedarbība pēc risankizumaba terapijas bija salīdzināma ar iedarbību pirms risankizumaba terapijas, kas liecina par klīniski nenozīmīga zāļu mijiedarbība, iesaistoties šiem enzīmiem.
Populāciju farmakokinētikas analīzes liecināja, ka risankizumaba iedarbību neietekmēja vienlaicīgi lietotās zāles (metformīns, atorvastatīns, lizinoprils, amlodipīns, ibuprofēns, acetilsalicilāts un levotiroksīns), kurus dažas pētāmās personas ar perēkļveida psoriāzi lietoja klīnisko pētījumu laikā.
Īpašas pacientu grupas
Pediatriskie pacienti
Risankizumaba farmakokinētika pediatriskajā populācijā nav novērtēta.
Gados vecāki pacienti
No 2234 pētāmajām personām ar perēkļveida psoriāzi, kuras lietoja risankizumabu, 243 pētāmās personas bija 65 gadus vecas vai vecākas un 24 personas, kuras bija 75 gadus vecas vai vecākas.
13
Atšķirības risankizumaba iedarbībā gados vecākām un gados jaunākām pētāmajām personām, kuras saņēma risankizumabu, nenovēroja.
Pacienti ar nieru vai aknu darbības traucējumiem
Speciāli pētījumi, lai noteiktu aknu vai nieru darbības traucējumu ietekmi uz risankizumaba farmakokinētiku, nav veikti. Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, kreatinīna līmenis serumā, kreatinīna klīrenss vai aknu darbības marķieri (ALAT/ASAT/bilirubīns) nozīmīgi neietekmēja risankizumaba klīrensu pētāmajām personām ar psoriāzi.
Risankizumabs kā IgG1 monoklonālā antiviela galvenokārt tiek izvadīts intracelulāra katabolisma ceļā, tādēļ nav sagaidāms, ka to metabolizēs aknu citohroma P450 enzīmi vai tas tiks izvadīts caur nierēm.
Ķermeņa masa
Risankizumaba klīrenss un izkliedes tilpums palielinās līdz ar ķermeņa masas palielināšanos, kas var samazināt efektivitāti pacientiem ar palielinātu ķermeņa masu (>130 kg). Tomēr šis novērojums pamatojas uz ierobežotu skaitu pacientu. Devas pielāgošana atbilstoši ķermeņa masai pašlaik nav ieteicama.
Dzimums vai rase
Dzimumam vai rasei nebija nozīmīgas ietekmes uz risankizumaba klīrensu pieaugušām pētāmām personām ar perēkļveida psoriāzi. Klīniskā farmakokinētikas pētījumā klīniski nozīmīgas risankizumaba iedarbības atšķirības ķīniešu un japāņu tautības un eiropiešu izcelsmes pētāmajām personām nenovēroja.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Neklīniskajos pētījumos iegūtie dati par atkārtotu devu toksicitāti, tajā skaitā farmakoloģiskā drošuma novērtējumu un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti un attīstību garastes makakiem, lietojot devas līdz 50 mg/kg/nedēļā (izraisa iedarbību, kas aptuveni 70 reizes pārsniedz klīnisko iedarbību, lietojot maksimālās ieteicamās devas cilvēkam (maximum recommended human dose [MRHD])) neliecina par īpašu risku cilvēkam.
Risankizumaba kancerogenitās un mutagenitātes pētījumi nav veikti. Hroniskas toksicitātes 26 nedēļu ilgā pētījumā ar garastes makakiem, lietojot devas līdz 50 mg/kg/nedēļā (aptuveni 70 reizes pārsniedz klīnisko iedarbību, lietojot MRHD), nenovēroja preneoplastiskus vai neoplastiskus bojājumus, un nevēlamu imūntoksicitāti vai ietekmi uz sirds un asinsvadu sistēmu neatklāja.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Nātrija sukcināta heksahidrāts Dzintarskābe Sorbīts Polisorbāts 20 Ūdens injekcijām
6.2. Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm.
14
6.3. Uzglabāšanas laiks 2 gadi
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C). Nesasaldēt. Uzglabāt pilnšļirces ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Stikla pilnšļirce ar fiksētu adatu un adatas uzgali automātiskā adatas aizsargā. Katra 0,83 ml pilnšļirce satur 75 mg risankizumaba.
Skyrizi ir pieejams iepakojumā ar 2 pilnšļircēm un 2 spirta salvetēm.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Pirms injicēšanas pacienti var izņemt kartona kastīti no ledusskapja un ļaut tai sasilt līdz istabas temperatūrai (15–30 minūtes), sargājot no tiešas saules gaismas un neizņemot pilnšļirces no kartona kastītes. Pirms lietošanas katru pilnšļirci ieteicams pārbaudīt vizuāli. Šķīdumam jābūt bezkrāsainam līdz gaiši dzeltenam un dzidram līdz viegli opalescējošam. Tas var saturēt dažas nelielas caurspīdīgas vai baltas produkta daļiņas. Skyrizi nedrīkst lietot, ja šķīdums ir duļķains vai mainījis krāsu, vai arī satur lielas daļiņas. Lai saņemtu pilnu 150 mg devu, jāinjicē abas pilnšļirces. Lietošanas instrukcijā ir sniegti izsmeļoši lietošanas norādījumi.
Katra pilnšļirce ir paredzēta tikai vienreizējai lietošanai.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG Knollstrasse 67061 Ludwigshafen Vācija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/19/1361/001
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums:
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
15
16
II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS (-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I)
UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
17
A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS(-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I) UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās(-o) vielas(-u) ražotāja(-u) nosaukums un adrese
Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG Birkendorfer Str. 65 88397 Biberach a.d.R. VĀCIJA
Ražotāju, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese
AbbVie S.r.l. 148, Pontina Km 52 snc 04011 Campoverde di Aprilia (LT) ITĀLIJA
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
• Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums
Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu pirmais periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums 6 mēnešu laikā pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP)
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP.
Papildināts RPP jāiesniedz: • pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
18
III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
19
A. MARĶĒJUMA TEKSTS
20
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJĀ KARTONA KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Skyrizi 75 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē risankizumabum
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Viena pilnšļirce satur 75 mg risankizumaba.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Palīgvielas: nātrija sukcināta heksahidrāts, dzintarskābe, sorbīts, polisorbāts 20 un ūdens injekcijām. Plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS šķīdums injekcijām 2 pilnšļirces 2 spirta salvetes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Subkutānai lietošanai Tikai vienreizējai lietošanai. Atvērt šeit Lai iegūtu plašāku informāciju un palīdzību par “Skyrizi”, apmeklējiet www.skyrizi.eu vai skenējiet šo kodu.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
21
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Uzglabāt pilnšļirces ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG Knollstrasse 67061 Ludwigshafen Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/19/1361/001
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ skyrizi
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC SN NN
22
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES BLISTERIS 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Skyrizi 75 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē risankizumabum 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS AbbVie (logo) 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA Subkutānai lietošanai PC
23
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Skyrizi 75 mg injekcijām risankizumabum s.c. 2. LIETOŠANAS VEIDS 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 6. CITA
24
B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
25
Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Skyrizi 75 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē risankizumabum
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas
attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Skyrizi un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Skyrizi lietošanas 3. Kā lietot Skyrizi 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Skyrizi 6. Iepakojuma saturs un cita informācija 7. Norādījumi par lietošanu
1. Kas ir Skyrizi un kādam nolūkam to lieto
Skyrizi satur aktīvo vielu risankizumabu.
Skyrizi lieto, lai ārstētu pieaugušos, kuriem ir vidēji smaga un smaga perēkļveida psoriāze.
Kā iedarbojas Skyrizi Šīs zāles darbojas, bloķējot organismā olbaltumvielu, ko sauc par IL-23 un kas izraisa iekaisumu. Tās samazina iekaisumu. Tā arī mazina psoriāzes simptomus, piemēram, dedzināšanas sajūtu, niezi, sāpes, apsārtumu un ādas lobīšanos.
2. Kas Jums jāzina pirms Skyrizi lietošanas
Nelietojiet Skyrizi šādos gadījumos: • ja Jums ir alerģija pret risankizumabu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu; • ja Jums ir infekcija, tajā skaitā aktīva tuberkuloze, kas, pēc Jūsu ārsta domām, ir nozīmīga.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Skyrizi lietošanas konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu: • ja Jums pašlaik ir infekcija vai Jums ir infekcija, kas atkārtojas; • ja Jums ir tuberkuloze (TB); • ja Jums nesen veikta vai tiek plānota vakcinācija. Skyrizi lietošanas laikā Jūs nedrīkstat saņemt
noteiktu veidu vakcīnas.
26
Alerģiskas reakcijas Nekavējoties pastāstiet ārstam vai meklējiet medicīnisku palīdzību, ja, lietojot Skyrizi, pamanāt jebkādas alerģiskas reakcijas pazīmes, piemēram: • apgrūtinātu elpošanu vai rīšanu; • sejas, lūpu, mēles vai rīkles pietūkumu; • smagu ādas niezi ar sarkaniem izsitumiem vai piepaceltiem sacietējumiem.
Bērni un pusaudži Skyrizi nav ieteicamas bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam, jo Skyrizi šajā vecuma grupā nav pētītas.
Citas zāles un Skyrizi Pastāstiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai: • ja lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot jebkādas citas zāles; • ja Jums nesen veikta vai tiks veikta vakcinācija. Skyrizi lietošanas laikā Jūs nedrīkstat saņemt
noteiktu veidu vakcīnas.
Neskaidrību gadījumā pirms Skyrizi lietošanas vai Skyrizi lietošanas laikā konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu.
Grūtniecība, kontracepcija un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu. Tas jādara, jo nav zināms, kā šīs zāles ietekmēs bērnu.
Ja Jūs esat sieviete, kas var palikt stāvoklī, Jums šo zāļu lietošanas laikā un vismaz 21 nedēļu pēc pēdējās Skyrizi devas ievadīšanas jālieto kontracepcija.
Ja Jūs barojat bērnu ar krūti vai plānojat barot bērnu ar krūti, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Maz ticams, ka Skyrizi ietekmēs spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
Skyrizi satur sorbītu un nātriju Šīs zāles satur 68 mg sorbīta 150 mg devā.
Šīs zāles satur mazāk nekā 1 mmol nātrija (23 mg) 150 mg devā, – būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.
3. Kā lietot Skyrizi
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Šīs zāles tiek ievadītas kā 2 injekcijas zem ādas (sauc par subkutānām injekcijām).
Cik daudz Skyrizi lietot
Deva ir 150 mg deva, ko ievada divu 75 mg injekciju veidā.
1. deva 2. deva Nākamās devas
Cik daudz? 150 mg (divas 75 mg injekcijas) 150 mg (divas 75 mg injekcijas) 150 mg (divas 75 mg injekcijas)
Kad? Kad Jums pateiks ārsts 4 nedēļas pēc 1. devas Ik pēc 12 nedēļām pēc 2. devas
27
Jūs kopā ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu varat nolemt, ka drīkstat ievadīt šīs zāles pats. Neinjicējiet sev šīs zāles, ja Jūs nav apmācījis ārsts, farmaceits vai medmāsa. Arī aprūpētājs pēc apmācības var veikt Jums injekcijas.
Pirms Skyrizi injicēšanas sev izlasiet 7. punktu “Norādījumi par lietošanu” šīs lietošanas instrukcijas beigās.
Ja esat lietojis Skyrizi vairāk nekā noteikts Ja esat lietojis Skyrizi vairāk nekā vajadzētu vai deva ir ievadīta agrāk nekā parakstīts, konsultējieties ar ārstu.
Ja esat aizmirsis lietot Skyrizi Ja esat aizmirsis lietot Skyrizi, injicējiet devu, tiklīdz atceraties. Ja nezināt, ko darīt, konsultējieties ar ārstu.
Ja pārtraucat lietot Skyrizi Nepārtrauciet Skyrizi lietošanu, nekonsultējoties ar ārstu. Ja Jūs pārtrauksiet ārstēšanos, simptomi var atjaunoties.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nopietnas blakusparādības Nekavējoties konsultējieties ar ārstu vai meklējiet medicīnisku palīdzību, ja Jums ir smagas infekcijas simptomi, piemēram: • drudzis, gripai līdzīgi simptomi, svīšana naktī; • noguruma sajūta vai elpas trūkums, nepārejošs klepus; • silta, apsārtusi un sāpīga āda vai sāpīgi izsitumi ar čūliņām uz ādas.
Ārsts izlems, vai Jūs varat turpināt lietot Skyrizi.
Citas blakusparādības Pastāstiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai, ja Jums rodas jebkura no tālāk norādītajām blakusparādībām.
Ļoti bieži (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem): • augšējo elpceļu infekcijas ar tādiem simptomiem kā sāpes kaklā un aizlikts deguns.
Bieži (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): • noguruma sajūta; • ādas sēnīšu infekcija; • reakcijas injekcijas vietā (tādas kā apsārtums vai sāpes); • nieze; • galvassāpes.
Retāk (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem): • nelieli, sarkani piepacelti sacietējumi uz ādas.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas
28
kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Skyrizi Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz šļirces marķējuma un ārējās kastītes pēc “EXP”.
Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C). Nesasaldēt.
Uzglabāt pilnšļirces oriģinālajā kastītē, lai pasargātu no gaismas.
Nelietojiet šīs zāles, ja šķidrums ir duļķains vai satur plēksnes vai lielas daļiņas.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Skyrizi satur - Aktīvā viela ir risankizumabs. Katra pilnšļirce satur 75 mg risankizumaba 0,83 ml šķīduma. - Citas sastāvdaļas ir nātrija sukcināta heksahidrāts, dzintarskābe, sorbīts, polisorbāts 20 un ūdens
injekcijām.
Skyrizi ārējais izskats un iepakojums Skyrizi ir dzidrs un bezkrāsains līdz gaiši dzeltenas krāsas šķidrums pilnšļircē ar adatas aizsargu. Šķidrums var saturēt sīkas baltas vai caurspīdīgas daļiņas.
Katrs iepakojums satur 2 pilnšļirces un 2 spirta salvetes.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG Knollstrasse 67061 Ludwigshafen Vācija
Ražotājs
AbbVie S.r.l. 04011 Campoverde di Aprilia (Latina) Itālija
Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:
België/Belgique/Belgien AbbVie SA Tél/Tel: +32 10 477811
Lietuva AbbVie UAB Tel: +370 5 205 3023
29
България АбВи ЕООД Тел:+359 2 90 30 430
Česká republika AbbVie s.r.o. Tel: +420 233 098 111
Danmark AbbVie A/S Tlf: +45 72 30-20-28
Deutschland AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG Tel: 00800 222843 33 (gebührenfrei) Tel: +49 (0) 611 / 1720-0
Eesti AbbVie Biopharmaceuticals GmbH Eesti filiaal Tel: +372 623 1011
Ελλάδα AbbVie ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ Α.Ε. Τηλ: +30 214 4165 555
España AbbVie Spain, S.L.U. Tel: +34 91 384 09 10
France AbbVie Tél: +33 (0) 1 45 60 13 00
Hrvatska AbbVie d.o.o. Tel: + 385 (0)1 5625 501
Ireland AbbVie Limited Tel: +353 (0)1 4287900
Ísland Vistor hf. Tel: +354 535 7000
Italia AbbVie S.r.l. Tel: +39 06 928921
Κύπρος Lifepharma (Z.A.M.) Ltd Τηλ: +357 22 34 74 40
Luxembourg/Luxemburg AbbVie SA Belgique/Belgien Tél/Tel: +32 10 477811
Magyarország AbbVie Kft. Tel:+36 1 455 8600
Malta V.J.Salomone Pharma Limited Tel: +356 22983201
Nederland AbbVie B.V. Tel: +31 (0)88 322 2843
Norge AbbVie AS Tlf: +47 67 81 80 00
Österreich AbbVie GmbH Tel: +43 1 20589-0
Polska AbbVie Polska Sp. z o.o. Tel: +48 22 372 78 00
Portugal AbbVie, Lda. Tel: +351 (0)21 1908400
România AbbVie S.R.L. Tel: +40 21 529 30 35
Slovenija AbbVie Biofarmacevtska družba d.o.o. Tel: +386 (1)32 08 060
Slovenská republika AbbVie s.r.o. Tel: +421 2 5050 0777
Suomi/Finland AbbVie Oy Puh/Tel: +358 (0)10 2411 200
Sverige AbbVie AB Tel: +46 (0)8 684 44 600
30
Latvija AbbVie SIA Tel: +371 67605000
United Kingdom AbbVie Ltd Tel: +44 (0)1628 561090
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
Citi informācijas avoti
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
Detalizēta un atjaunināta informācija par šīm zālēm ir pieejama, skenējot ar viedtālruņa palīdzību QR kodu, kas norādīts zemāk vai uz ārējās kastītes. Tāda pati informācija ir pieejama arī tālāk norādītajā tīmekļa adresē: www.skyrizi.eu
Jāiekļauj QR kods
Lai noklausītos vai pieprasītu šīs lietošanas instrukcijas eksemplāru <Braila rakstā>, <palielinātā drukā> vai <audio formātā>, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.
7. Norādījumi par lietošanu
Lūdzu, izlasiet visu 7. punktu pirms Skyrizi lietošanas.
Virzuļa stienis
Pirkstu balsts
Adatas uzgalis
Šļirces korpuss
Svarīga informācija, kas jāzina, pirms injicējat Skyrizi • Pirms injekcijas Jums jāsaņem apmācība par to, kā injicēt Skyrizi. Ja Jums ir nepieciešama
palīdzība, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. • Atzīmējiet datumus kalendārā, lai zinātu, kad injicēt Skyrizi. • Līdz lietošanas laikam uzglabājiet Skyrizi oriģinālajā kastītē, lai pasargātu zāles no gaismas. • Neinjicējiet, ja šķidrums ir duļķains vai satur plēksnes vai lielas daļiņas. Šķidrumam jāizskatās
bezkrāsainam līdz gaiši dzeltenam, un tas var saturēt sīkas baltas vai caurspīdīgas daļiņas. • Noņemiet adatas uzgali tikai tieši pirms injekcijas.
31
Atgrieziet šīs zāles aptiekā: • ja derīguma termiņš (“EXP”) ir beidzies; • ja šķidrums ir bijis sasaldēts (pat tad, ja tas ir atkusis); • ja šļirce ir nomesta vai bojāta; • ja šļirces paplātes papīra pārsegs ir bojāts vai tā nav.
Ērtākai injicēšanai: 15–30 minūtes pirms injicēšanas izņemiet kastīti no ledusskapja un atstājiet to istabas temperatūrā, sargājot no tiešas saules gaismas. • Skyrizi nedrīkst sildīt nekādā citā veidā (piemēram, mikroviļņu krāsnī vai karstā ūdenī). • Atstājiet šļirces kastītē, līdz esat sagatavojies injicēt.
Katru reizi, kad lietojat Skyrizi, izpildiet tālāk aprakstītos norādījumus
1. SOLIS
2. SOLIS Injekcijas vietas
Uz tīras, līdzenas virsmas uzlieciet šādus priekšmetus: • 2 pilnšļirces un 2 spirta salvetes (ietilpst
kastītē); • 2 vates tamponus vai marles salvetes
(neietilpst kastītē); • īpašu atkritumu tvertni (neietilpst kastītē).
Nomazgājiet un nosusiniet rokas.
Pirmo injekciju veiciet ar vienu šļirci.
Lai saņemtu pilnu devu, viena pēc otras jāveic 2 injekcijas.
Injicēšanai izvēlieties vienu no šīm 3 vietām: • kreisā augšstilba priekšpuse; • labā augšstilba priekšpuse; • vēders — vismaz 5 cm attālumā no nabas.
Otru šļirci injicējiet vismaz 3 cm attālumā no pirmās injekcijas vietas. Neinjicējiet tajā pašā vietā.
Pirms katras injekcijas ar riņķveida kustībām noslaukiet injekcijas vietu ar spirta salveti. • Neinjicējiet caur apģērbu. • Neinjicējiet ādā ar nobrāzumiem,
asinsizplūdumiem, sacietējumiem, rētām vai strijām. • Neinjicējiet psoriāzes skartajās vietās.
Injekcijas vietas
32
3. SOLIS
Pārbaudiet šķidrumu 4. SOLIS
5. SOLIS
Turiet šļirci ar nosegto adatu uz leju, kā parādīts attēlā.
Pārbaudiet šķidrumu pilnšļircē.
• Tas ir normāli, ja lodziņā redzat gaisa pūslīšus.
• Šķidrumam jāizskatās bezkrāsainam līdz gaiši dzeltenam, un tas var saturēt sīkas baltas vai caurspīdīgas daļiņas.
• Nelietojiet šķidrumu, ja tas ir duļķains vai satur plēksnes vai lielas daļiņas.
Adatas uzgaļa noņemšana
• Turiet šļirci vienā rokā. • Ar otru roku uzmanīgi taisnā virzienā
noņemiet adatas uzgali. • Adatas galā var būt redzams šķidruma
piliens. Tas ir normāli. • Izmetiet adatas uzgali. • Nepieskarieties adatai ar pirkstiem vai
neļaujiet tai nekam pieskarties.
Vienā rokā, starp īkšķi un rādītājpirkstu turiet šļirces korpusu tieši tāpat, kā Jūs turētu zīmuli.
Ar otru roku uzmanīgi saspiediet notīrīto ādu un stingri turiet to.
Ar ātru, īsu kustību ieduriet adatu ādā līdz galam aptuveni 45 grādu leņķī. Saglabājiet stabilu šļirces stāvokli tādā pašā leņķī.
33
6. SOLIS
Adatas aizsargs 7. SOLIS Nepieciešamas 2 injekcijas 8. SOLIS
Lēni nospiediet virzuli līdz galam, līdz tiek injicēts viss šķidrums.
Izvelciet adatu no ādas, turot šļirci tādā pašā leņķī.
Lēni noņemiet īkšķi no virzuļa. Tad adatas aizsargs nosegs adatu.
• Adatas aizsargs netiks aktivizēts, kamēr nav injicēts viss šķidrums.
• Ja domājat, ka neesat ievadījis pilnu devu, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu.
Injekcijas vietā piespiediet vates tamponu vai marles salveti un turiet 10 sekundes.
Neberzējiet injekcijas vietu. Injekcijas vietā var būt neliela asiņošana. Tas ir normāli. Lai saņemtu pilnu devu, viena pēc otras jāinjicē divas injekcijas.
• Atkārtojiet 2.–6. soli ar otru šļirci. • Injicējiet otru šļirci uzreiz pēc pirmās
injekcijas, bet vismaz 3 cm attālumā no pirmās injekcijas vietas.
Izlietotās šļirces izmetiet īpašā atkritumu tvertnē.
• Neizmetiet izlietotās šļirces sadzīves atkritumos.
• Ārsts, farmaceits vai medmāsa Jums pastāstīs, kādā veidā nodot piepildīto īpašo atkritumu tvertni.
34
I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām. Skatīt 4.8. apakšpunktu par to, kā ziņot par nevēlamām blakusparādībām.
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Skyrizi 75 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS Katra pilnšļirce satur 75 mg risankizumaba 0,83 ml šķīduma. Risankizumabs ir humanizēta imūnglobulīna G1 (IgG1) monoklonāla antiviela, kas ir selektīva pret interleikīna (IL)-23 proteīnu, kas sintezēta Ķīnas kāmju olnīcu šūnās, izmantojot rekombinanto DNS tehnoloģiju. Palīgvielas ar zināmu iedarbību Šīs zāles satur 68,0 mg sorbīta 150 mg devā. Šīs zāles satur mazāk kā 1 mmol nātrija (23 mg) 150 mg devā - būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”. Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA Šķīdums injekcijām (injekcija). Šķīdums ir bezkrāsains līdz gaiši dzeltens un dzidrs līdz viegli opalescējošs.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1. Terapeitiskās indikācijas Skyrizi ir paredzēts vidēji smagas un smagas perēkļveida psoriāzes ārstēšanai pieaugušajiem, kuriem ir piemērota sistēmiska terapija. 4.2. Devas un lietošanas veids Skyrizi ir paredzēts lietošanai psoriāzes diagnostikā un ārstēšanā pieredzējuša ārsta vadībā un uzraudzībā. Devas Ieteicamā deva ir 150 mg (divas 75 mg injekcijas) subkutānas injekcijas veidā, ko ievada 0. un 4. nedēļā, un pēc tam ik pēc 12 nedēļām. Pacientiem, kuriem pēc 16 ārstēšanas nedēļām nav atbildes reakcijas, jāapsver ārstēšanas pārtraukšana. Dažiem pacientiem, kuriem sākotnēji ir daļēja atbildes reakcija, stāvoklis var uzlaboties, turpinot ārstēšanu ilgāk par 16 nedēļām.
2
Izlaista deva
Ja deva ir izlaista, tā jāievada pēc iespējas ātrāk. Pēc tam zāles jālieto saskaņā ar parasto grafiku.
Īpašas pacientu grupas
Gados vecāki cilvēki (no 65 gadu vecuma)
Deva nav jāpielāgo (skatīt 5.2. apakšpunktu). Informācija par 65 gadus veciem un vecākiem pacientiem ir ierobežota.
Nieru vai aknu darbības traucējumi
Pētījumi, lai īpaši izvērtētu aknu vai nieru darbības traucējumu ietekmi uz Skyrizi farmakokinētiku, nav veikti. Kopumā nav gaidāms, ka šiem traucējumiem būs nozīmīga ietekme uz monoklonālo antivielu farmakokinētiku, tāpēc tiek uzskatīts, ka devas pielāgošana nav nepieciešama (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Pediatriskā populācija
Skyrizi drošums un efektivitāte, lietojot bērniem un pusaudžiem vecumā no 6 līdz 18 gadiem, līdz šim nav pierādīta. Dati nav pieejami.
Skyrizi nav piemērots lietošanai bērniem vecumā līdz 6 gadiem, lai ārstētu vidēji smagu un smagu perēkļveida psoriāzi.
Pacienti ar lieko svaru
Deva nav jāpielāgo (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Lietošanas veids
Skyrizi ievada subkutānas injekcijas veidā. Katra deva jāinjicē citā anatomiskajā apgabalā (piemēram, augšstilbos vai vēderā), taču ne apgabalos, kur āda ir jutīga, ar asinsizplūdumiem, eritematoziem izsitumiem, sabiezējusi vai kur to ir skārusi psoriāze. Augšdelma ārpusē Skyrizi drīkst injicēt tikai veselības aprūpes speciālists vai aprūpētājs.
Pacienti drīkst injicēt Skyrizi sev paši, ja ir apmācīti veikt subkutānas injekcijas. Lai saņemtu pilnu 150 mg devu, pacientiem sev jāinjicē 2 pilnšļirču saturu un pirms ievadīšanas jāizlasa "Norādījumi par lietošanu", kas ietverti lietošanas instrukcijā.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu un/vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Klīniski nozīmīgas aktīvas infekcijas (piemēram, aktīva tuberkuloze, skatīt 4.4. apakšpunktu).
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Izsekojamība
Lai uzlabotu bioloģisko zāļu izsekojamību, skaidri jāreģistrē ievadīto zāļu tirdzniecības nosaukums un sērijas numurs.
Infekcijas
Risankizumabs var paaugstināt infekcijas risku.
3
Pacientiem ar hronisku infekciju, recidivējošu infekciju anamnēzē vai zināmiem infekcijas riska faktoriem, risankizumabs jālieto, ievērojot piesardzību. Pacientiem ar jebkādu klīniski nozīmīgu, aktīvu infekciju ārstēšanu ar risankizumabu nedrīkst uzsākt, līdz infekcija ir novērsta vai atbilstoši ārstēta.
Pacientiem, kurus ārstē ar risankizumabu, ir jādod norādījumi vērsties pēc medicīniskās palīdzības, ja rodas klīniski nozīmīgas, hroniskas vai akūtas infekcijas pazīmes vai simptomi. Ja pacientam rodas šāda infekcija vai nav atbildes reakcijas uz infekcijas standarta ārstēšanu, pacients rūpīgi jākontrolē, un risankizumabu nedrīkst ievadīt, kamēr infekcija nav novērsta.
Tuberkuloze
Pirms ārstēšanas ar risankizumabu uzsākšanas jānovērtē, vai pacientiem nav tuberkulozes (TB). Pacienti, kuri saņem risankizumabu jānovēro, vai nav aktīvas TB pazīmju un simptomu. Pacientiem, kuriem anamnēzē ir latenta vai aktīva TB un nevar apstiprināt atbilstošas terapijas kursu, pirms risankizumaba lietošanas uzsākšanas jāapsver TB ārstēšanas terapijas nepieciešamība.
Imunizācija
Pirms ārstēšanas ar risankizumabu uzsākšanas jāapsver visas atbilstošās imunizācijas pabeigšana atbilstoši pašreizējām imunizācijas vadlīnijām. Ja pacients ir saņēmis dzīvas vakcīnas (vīrusu vai baktēriju), pirms ārstēšanas ar risankizumabu ir ieteicams nogaidīt vismaz 4 nedēļas. Pacienti, kuri tiek ārstēti ar risankizumabu, nedrīkst saņemt dzīvas vakcīnas ārstēšanas laikā ar risankizumabu un vismaz 21 nedēļu pēc ārstēšanas (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Paaugstināta jutība
Ja rodas nopietna paaugstinātas jutības reakcija, ārstēšana ar risankizumabu nekavējoties jāpārtrauc un jāuzsāk atbilstoša terapija.
Palīgvielas ar zināmu iedarbību
Šīs zāles satur 68,0 mg sorbīta 150 mg devā. Jāņem vērā papildu ietekme no vienlaicīgi lietotiem sorbītu (vai fruktozi) saturošiem produktiem un sorbīta (vai fruktozes) uzņemšanas ar uzturu.
Šīs zāles satur mazāk nekā 1 mmol nātrija (23 mg) 150 mg devā, - būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Nav sagaidāms, ka aknu enzīmi metabolizēs risankizumabu vai ka tas tiks izvadīts caur nierēm. Risankizumaba un inhibitoru, inducētāju vai enzīmu, kas metabolizē zāles, mijiedarbība nav sagaidāma, un deva nav jāpielāgo (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Vienlaicīga imūnsupresīva terapija vai fototerapija
Risankizumaba drošums un efektivitāte kombinācijā ar imūnsupresantiem, tajā skaitā bioloģiskiem līdzekļiem vai fototerapiju, nav vērtēta.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Sievietes reproduktīvā vecumā
Sievietēm reproduktīvā vecumā ārstēšanas laikā un vismaz 21 nedēļu pēc ārstēšanas jālieto efektīva kontracepcijas metode.
4
Grūtniecība Dati par risankizumaba lietošanu sievietēm grūtniecības laikā ir ierobežoti (mazāk nekā 300 grūtniecības gadījumu) vai nav pieejami. Pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda tiešu vai netiešu kaitīgu ietekmi saistītu ar reproduktīvo toksicitāti. Piesardzības nolūkos ieteicams izvairīties no risankizumaba lietošanas grūtniecības laikā . Barošana ar krūti Nav zināms, vai risankizumabs izdalās cilvēka pienā. Zināms, ka pirmajās dienās pēc dzemdībām cilvēka IgG izdalās mātes pienā un drīz pēc tam to koncentrācija pazeminās; tādēļ šajā īsajā laika posmā risku ar krūti barotam zīdainim nevar izslēgt. Lēmums pārtraukt bērna barošanu ar krūti vai pārtraukt/atturēties no terapijas ar risankizumabu, jāpieņem izvērtējot krūts barošanas ieguvumu bērnam un ieguvumu no terapijas sievietei. Fertilitāte Risankizumaba ietekme uz cilvēka fertilitāti nav novērtēta. Pētījumi ar dzīvniekiem neliecina par tiešu vai netiešu nelabvēlīgu ietekmi uz fertilitāti. 4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus Risankizumabs neietekmē vai nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. 4.8. Nevēlamās blakusparādības Drošuma profila kopsavilkums Visbiežāk ziņotās nevēlamās blakusparādības bija augšējo elpceļu infekcijas, kas radās 13% pacientu. Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulas veidā Risankizumaba izraisītās nevēlamās blakusparādības klīniskajos pētījumos (1. tabula) ir norādītas atbilstoši MedDRA orgānu sistēmu klasifikācijai un biežuma kategorijām, izmantojot šādu iedalījumu: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1000 līdz <1/100), reti (≥1/10 000 līdz <1/1000) un ļoti reti (<1/10 000).
5
1. tabula. Klīniskajos pētījumos novēroto nevēlamo blakusparādību saraksts
Orgānu sistēmu
Biežums
Nevēlamās
klasifikācija
blakusparādības
Infekcijas un infestācijas
Ļoti bieži Bieži
Augšējo elpceļu infekcijasa Tinea infekcijasb
Nervu sistēmas
Retāk Bieži
Folikulīts Galvassāpesc
traucējumi
Ādas un zemādas audu Bieži
Nieze
bojājumi Vispārēji traucējumi un Bieži
Nogurumsd
reakcijas ievadīšanas
Reakcijas injekcijas
vietā
vietāe
a Ietver elpceļu infekciju (vīrusu, baktēriju vai neprecizētu), sinusītu (tajā skaitā
akūtu), rinītu, nazofaringītu, faringītu (tajā skaitā vīrusu), tonsilītu b Ietver tinea pedis, tinea cruris, tinea corporis, tinea versicolor, tinea manuum,
onihomikozi c Ietver galvassāpes, saspringuma galvassāpes, sinusa galvassāpes d Ietver nogurumu, astēniju e Ietver asins izplūdumu injekcijas vietā, eritēmu, hematomu, asiņošanu, kairinājumu,
sāpes, niezi, reakciju, pietūkumu
Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts
Infekcijas
Visā psoriāzes programmā, ieskaitot ilgstošu risankizumaba iedarbību, infekciju rādītājs bija 75,5 gadījumi 100 pacientgados. Lielākā daļa gadījumu nebija nopietni, tie bija vieglas vai vidēji smagas pakāpes un neizraisīja risankizumaba lietošanas pārtraukšanu. Nopietnu infekciju rādītājs bija 1,7 gadījumi 100 pacientgados (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Imūngenitāte
Tāpat kā lietojot visas terapeitiskās olbaltumvielas, lietojot risankizumabu iespējama imūngenitāte. Antivielu veidošanās atklāšana ir galvenokārt atkarīga no testa jutības un specifiskuma.
Pētāmajām personām, kuras psoriāzes klīniskajos pētījumos ārstētas ar risankizumabu ieteicamajā klīniskajā devā līdz 52 nedēļām, ar ārstēšanu saistītās antivielas pret zālēm, un neitralizējošās antivielas tika atklātas attiecīgi 24% (263/1079) un 14% (150/1079) novērtēto pētāmo personu.
Lielākajai daļai pētāmo personu antivielas pret risankizumabu, tajā skaitā neitralizējošās antivielas, nebija saistītas ar izmaiņām klīniskajā atbildes reakcijā vai drošumā. Dažiem no pacientiem (aptuveni 1% 7/1000 16. nedēļā un 6/598 52. nedēļā) ar augstiem antivielu titriem (>128) klīniskā atbildes reakcija bija pazemināta. Reakcijas injekcijas vietā sastopamība skaitliski bija lielāka pozitīvu antivielu pret zālēm grupā, salīdzinot ar negatīvu antivielu pret zālēm grupu, gan īstermiņa ārstēšanā (16 nedēļas: 2,7%, salīdzinot ar 1,3%), gan ilgtermiņa ārstēšanā (>52 nedēļas: 5,0%, salīdzinot ar 3,3%). Reakcijas injekcijas vietā bija vieglas vai vidēji smagas pakāpes, neviena no tām nebija nopietna un neviena neizraisīja risankizumaba lietošanas pārtraukšanu.
Gados vecāki cilvēki
Drošuma informācija par 65 gadus veciem un vecākiem pacientiem ir ierobežota.
6
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Pārdozēšanas gadījumā ieteicams novērot, vai pacientam nerodas nevēlamu blakusparādību pazīmes vai simptomi un nekavējoties jāveic atbilstoša simptomātiska ārstēšana.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: imūnsupresanti, interleikīnu inhibitori, ATĶ kods: vēl nav piešķirts
Darbības mehānisms
Risankizumabs ir humanizēta imūnglobulīna G1 (IgG1) monoklonāla antiviela, kas selektīvi ar augstu afinitāti saistās ar cilvēka citokīna interleikīna-23 (IL-23) p19 apakšvienību, nesaistoties ar IL-12, un inhibē mijiedarbību ar IL-23 receptoru kompleksu. IL-23 ir iekaisuma un imūnās sistēmas atbildes reakcijās iesaistīts citokīns. Bloķējot IL-23 un tā receptora saistīšanos, risankizumabs inhibē no IL-23 atkarīgos šūnu signālus un iekaisumu veicinošo citokīnu izdalīšanos.
Farmakodinamiskā iedarbība
Pētījumā, kurā piedalījās pētāmās personas ar psoriāzi, ar IL-23/IL-17 asi saistītā gēnu ekspresija ādā samazinājās pēc vienreizējām risankizumaba devām. Psoriāzes bojājumos novēroja arī epidermas biezuma samazināšanos, iekaisuma šūnu infiltrāciju un psoriāzes slimības marķieru ekspresiju.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Risankizumaba efektivitāte un drošums tika novērtēti 2109 pētāmajām personām ar vidēji smagu līdz smagu perēkļveida psoriāzi četros daudzcentru, randomizētos, dubultaklos pētījumos (ULTIMMA-1, ULTIMMA-2, IMMHANCE un IMMVENT). Iesaistītās pētāmās personas bija vismaz 18 gadus vecas, ar perēkļveida psoriāzi, kurām slimība aptvēra ≥10% no ķermeņa virsmas laukuma (ĶVL), statiskā ārsta vispārējā novērtējuma (Physician Global Assessment — sPGA) punktu skaits bija ≥3 vispārējā psoriāzes novērtējumā (perēkļa biezums/sabiezējums, eritēma un ādas lobīšanās), izmantojot smaguma skalu no 0 līdz 4, psoriāzes bojājuma plašuma un smaguma indeksa (Psoriasis Area and Severity Index — PASI) novērtējuma punktu skaits bija ≥12, un kurās kandidē uz sistēmisku terapiju vai fototerapiju.
Kopumā pētāmo personu sākotnējā stāvokļa PASI novērtējuma punktu skaita mediāna bija 17,8, ĶVL mediāna — 20,0% un sākotnējā stāvokļa Dermatoloģiskā dzīves kvalitātes indeksa (Dermatology Life Quality Index - DLQI) novērtējuma punktu skaita mediāna bija 13,0%. Sākotnējā stāvokļa sPGA novērtējuma punktu skaits norādīja uz smagu stāvokli 19,3% pētāmo personu un vidēji smagu 80,7% pētāmo personu. Kopumā 9,8% pētāmo personu, kuras piedalījās pētījumā, anamnēzē bija diagnosticēts psoriātiskais artrīts.
Visos pētījumos 30,9% pētāmo personu iepriekš netika ārstēti ar jebkādu sistēmisku terapiju (tajā skaitā nebioloģisku un bioloģisku), 38,1% iepriekš saņēma fototerapiju vai fotoķīmijterapiju, 48,3% iepriekš saņēma sistēmisku, nebioloģisku terapiju, 42,1% iepriekš saņēma bioloģisku terapiju un 23,7% saņēma vismaz vienu TNF alfa bloķējošu līdzekli psoriāzes ārstēšanai.
7
ULTIMMA-1 un ULTIMMA-2
ULTIMMA-1 un ULTIMMA-2 pētījumos tika iesaistītas 997 pētāmās personas (598 tika randomizētas, lai saņemtu risankizumabu 150 mg, 199 —ustekinumabu 45 mg vai 90 mg [atbilstoši ķermeņa masai sākotnējā stāvoklī], 200 — placebo). Pētāmās personas saņēma devu 0. un 4. nedēļā un pēc tam ik pēc 12 nedēļām. Divi kombinētie primārie mērķa kritēriji ULTIMMA-1 un ULTIMMA-2 pētījumos bija to pētāmo personu īpatsvars, kuri 16. nedēļā sasniedza 1) PASI 90 atbildes reakciju un 2) sPGA vērtējumu “tīrs” vai “gandrīz tīrs” (attiecīgi sPGA 0 vai 1), salīdzinot ar placebo. Kombinēto primāro un citu mērķa kritēriju rezultāti ir apkopoti 2. tabulā un 1. attēlā.
2. tabula. Efektivitātes un dzīves kvalitātes rezultāti pieaugušajiem ar perēkļveida psoriāzi
ULTIMMA-1 un ULTIMMA-2 pētījumā
ULTIMMA-1
ULTIMMA-2
Risankizumabs Ustekinumabs Placebo Risankizumabs Ustekinumabs Placebo
(N=304)
(N=100)
(N=102)
(N=294)
(N=99)
(N=98)
n (%)
n (%)
n (%)
n (%)
n (%)
n (%)
sPGA — “tīrs” (0) vai “gandrīz tīrs” (1)
16. nedēļaa
267 (87,8)
63 (63,0)
8 (7,8)
246 (83,7)
61 (61,6)
5 (5,1)
52. nedēļa
262 (86,2)
54 (54,0)
--
245 (83,3)
54 (54,5)
--
sPGA — “tīrs” (0)
16. nedēļa
112 (36,8)
14 (14,0)
2 (2,0)
150 (51,0)
25 (25,3)
3 (3,1)
52. nedēļa
175 (57,6)
21 (21,0)
--
175 (59,5)
30 (30,3)
--
PASI 75
12. nedēļa
264 (86,8)
70 (70,0)
10 (9,8)
261 (88,8)
69 (69,7)
8 (8,2)
52. nedēļa
279 (91,8)
70 (70,0)
--
269 (91,5)
76 (76,8)
--
PASI 90 16. nedēļaa
229 (75,3)
42 (42,0)
5 (4,9)
220 (74,8)
47 (47,5)
2 (2,0)
52. nedēļa
249 (81,9)
44 (44,0)
--
237 (80,6)
50 (50,5)
--
PASI 100
16. nedēļa
109 (35,9)
12 (12,0)
0 (0,0)
149 (50,7)
24 (24,2)
2 (2,0)
52. nedēļa
171 (56,3)
21 (21,0)
--
175 (59,5)
30 (30,3)
--
DLQI 0 vai 1b
16. nedēļa
200 (65,8)
43 (43,0)
8 (7,8)
196 (66,7)
46 (46,5)
4 (4,1)
52. nedēļa
229 (75,3)
47 (47,0)
--
208 (70,7)
44 (44,4)
--
PSS 0 (bez simptomiem)c
16. nedēļa
89 (29,3)
15 (15,0)
2 (2,0)
92 (31,3)
15 (15,2)
0 (0,0)
52. nedēļa
173 (56,9)
30 (30,0)
--
160 (54,4)
30 (30,3)
--
Visos risankizumaba salīdzinājumos ar ustekinumabu un placebo tika sasniegts p<0,001, izņemot PASI 75
rādītājam 52. nedēļā ULTIMMA-2 pētījumā, kur p=0,001 a Kombinētie primārie mērķa kritēriji salīdzinājumā ar placebo b Nav ietekmes uz ar veselību saistīto dzīves kvalitāti c Pēc psoriāzes simptomu skalas (PSS) 0 nozīmē, ka nav sāpju, niezes, apsārtuma un dedzināšanas sajūtas
pēdējo 24 stundu laikā
8
1. attēls. Vidējās procentuālās izmaiņas laika gaitā no sākotnējā stāvokļa PASI ULTIMMA-1 un ULTIMMA-2
0
-10
PASI procentuālās izmaiņas no sākotnējā stāvokļa
-20
-30
RZB -40
UST -50
-60
PBO
-70
-80
-90
-100
0
4
8
12
16
22
28
34
40
46
52
RZB = risankizumabs UST = ustekinumabs PBO = placebo p<0,001 katrā laika punktā
Nedēļas
Vecuma, dzimuma, rases, ķermeņa masas ≤130 kg, sākotnējā stāvokļa PASI rezultāta, vienlaicīgā psoriātiskā artrīta, iepriekšējas nebioloģiskas sistēmiskas ārstēšanas, iepriekšējas bioloģiskas ārstēšanas un iepriekšējas neveiksmīgas ārstēšanas ar bioloģiskajām zālēm novērtējumā šajās apakšgrupās nebija atšķirību atbildes reakcijā uz risankizumabu.
16. un 52. nedēļā pētāmajam personām, kuras ārstētas ar risankizumabu, novēroja psoriāzes stāvokļa uzlabošanos skalpa, nagu, plaukstu un pēdu zonā.
9
3. tabula. Vidējās izmaiņas no sākotnējā stāvokļa NAPSI, PPASI un PSSI
ULTIMMA-1
ULTIMMA-2
IMMHANCE
Risankizumabs Placebo Risankizumabs Placebo Risankizumabs Placebo
NAPSI: izmaiņas 16. nedēļā (SE)
N=178; -9,0 (1,17)
N=56; 2,1 (1,86)
***
N=177; -7,5 (1,03)
N=49; 3,0 (1,76)
***
N=235; -7,5 (0,89)
N=58; 2,5
(1,70) ***
PPASI:izmaiņas 16. nedēļā (SE)
N=95; -5,93 (0,324)
N=34; -3,17 (0,445)
N=86; -7,24 (0,558)
N=23; -3,74 (1,025)
N=113; -7,39 (0,654)
N=26; -0,27 (1,339)
***
**
***
PSSI:
N=92;
N=83;
N=88;
izmaiņas 16. nedēļā (SE)
N=267; -17,6 (0,47)
-2,9 (0,69)
N=252; -18,4 (0,52)
-4,6 (0,82)
N=357; -20,1 (0,40)
-5,5 (0,77)
***
***
***
NAPSI:
izmaiņas 52. nedēļā (SE)
N=178; -15,7 (0,94)
-
N=183; -16,7 (0,85)
-
-
-
PPASI:
izmaiņas 52. nedēļā (SE)
N=95; -6,16 (0,296)
-
N=89; -8,35 (0,274)
-
-
-
PSSI:
izmaiņas 52. nedēļā (SE)
N=269; -17,9 (0,34)
-
N=259; -18,8 (0,24)
-
-
-
NAPSI - Nagu psoriāzes smaguma pakāpes indekss (Nail Psoriasis Severity Index), PPASI – Palmoplantāras
psoriāzes smaguma pakāpes indekss (Palmoplantar Psoriasis Severity Index), PSSI – Skalpa psoriāzes smaguma
pakāpes indekss (Psoriasis Scalp Severity Index), un SE – standarta kļūda (Standard Error)
** P < 0,01 salīdzinot ar risankizumabu
*** P < 0,001 salīdzinot ar risankizumabu
Trauksmes un depresijas simptomi, nosakot pēc slimnīcas trauksmes un depresijas skalas (Hospital Anxiety and Depression Scale - HADS), risankizumaba grupā uzlabojās 16. nedēļā salīdzinājumā ar pētāmajām personām, kuras saņēma placebo.
Atbildes reakcijas saglabāšanās
Pētāmo personu, kuras saņēma risankizumabu ULTIMMA-1 un ULTIMMA-2 pētījumos un kurām 16. nedēļā bija atbildes reakcija PASI 100, integrētajā analīzē 79,8% (206/258) pētāmo personu, kuras turpināja terapiju ar risankizumabu, 52. nedēļā saglabājās atbildes reakcija. Tiem, kuriem bija atbildes reakcija PASI 90 16. nedēļā 88,4% (398/450) pētāmo personu 52. nedēļā saglabājās atbildes reakcija.
Risankizumaba drošuma profils līdz 77 nedēļu ilgas iedarbības laikā atbilda drošuma profilam, ko novēroja līdz 16 nedēļu ilgas iedarbības laikā.
IMMHANCE
IMMHANCE pētījumā tika iesaistītas 507 pētāmās personas (407 personas tika randomizētas ārstēšanai ar risankizumabu 150 mg un 100 personas — placebo saņemšanai). Pētāmās personas saņēma devu 0. un 4. nedēļā un pēc tam ik pēc 12 nedēļām. Pētāmās personas, kuras sākotnēji saņēma risankizumabu un kuru sPGA atbildes reakcija 28. nedēļā bija “tīrs” vai “gandrīz tīrs”, tika atkārtoti randomizētas risankizumaba saņemšanai reizi 12 nedēļās, vai arī ārstēšana tika pārtraukta.
16. nedēļā risankizumabs bija pārāks par placebo, vērtējot kombinētos primāros mērķa kritērijus — sPGA vērtējumu “tīrs” vai “gandrīz tīrs” (83,5% risankizumaba grupā salīdzinājumā ar 7,0% placebo grupā) un PASI 90 (73,2% risankizumaba grupā salīdzinājumā ar 2,0% placebo grupā).
10
Nevienai no 31 pētāmās personas IMMHANCE pētījumā ar latentu tuberkulozi (TB), kurām pētījuma laikā nesaņēma TB profilaksi, vidēji 55 nedēļu ilgā novērošanas periodā, lietojot risankizumabu, neattīstījās aktīva TB.
No pētāmajām personām, kurām IMMHANCE pētījuma 28. nedēļā sPGA vērtējums bija “tīrs” vai “gandrīz tīrs”, 81,1% (90/111) pētāmo personu, kuras tika atkārtoti randomizētas turpmākai ārstēšanai ar risankizumabu, 52. nedēļā saglabājās šī atbildes reakcija salīdzinājumā ar 7,1% (16/225) pētāmo personu, kuras tika atkārtoti randomizētas, lai pārtrauktu ārstēšanu ar risankizumabu. No šīm pētāmajām personām 63,1% (70/111) pētāmo personu, kuras tika atkārtoti randomizētas turpmākai ārstēšanai ar risankizumabu sasniedza sPGA vērtējumu “tīrs” 104. nedēļā, salīdzinot ar 2,2% (5/225) pētāmo personu, kuras tika atkārtoti randomizētas, lai pārtrauktu ārstēšanu ar risankizumabu.
IMMVENT
IMMVENT pētījumā tika iesaistītas 605 pētāmās personas (301 persona tika randomizēta ārstēšanai ar risankizumabu, un 304 personas — ar adalimumabu). Pētāmās personas, kuras tika randomizētas ārstēšanai ar risankizumabu, saņēma 150 mg šo zāļu 0. un 4. nedēļā un pēc tam ik pēc 12 nedēļām. Pētāmās personas, kuras tika randomizētas ārstēšanai ar adalimumabu, saņēma 80 mg šo zāļu 0. nedēļā, 40 mg — 1. nedēļā un 40 mg — katrā otrajā nedēļā līdz 15. nedēļai. Sākot ar 16. nedēļu, pētāmajām personām, kuras saņēma adalimumabu, terapiju turpināja vai mainīja atkarībā no atbildes reakcijas: • ja PASI <50 — mainīja uz risankizumaba lietošanu; • no PASI 50 līdz PASI <90 — tika atkārtoti randomizēti, lai turpinātu saņemt adalimumabu vai
mainītu uz risankizumabu; • PASI 90 — turpināja adalimumaba lietošanu.
Rezultāti ir apkopoti 4. tabulā.
4. tabula. Efektivitātes uz dzīves kvalitātes rezultāti pieaugušajiem ar perēkļveida psoriāzi
IMMVENT pētījuma 16. nedēļā
Risankizumabs Adalimumabs
(N=301)
(N=304)
sPGA — “tīrs” vai “gandrīz tīrs”a
n (%) 252 (83,7)
n (%) 183 (60,2)
PASI 75 PASI 90a
273 (90,7) 218 (72,4)
218 (71,7) 144 (47,4)
PASI 100 DLQI 0 vai 1b
120 (39,9) 198 (65,8)
70 (23,0) 148 (48,7)
Visos salīdzinājumos tika sasniegts p<0,001 a Kombinētie primārie mērķa kritēriji b Nav ietekmes uz ar veselību saistītu dzīves kvalitāti
Pētāmajām personām adalimumaba grupā, kurām 16. nedēļā rezultāts bija no PASI 50 līdz <PASI 90 un kuras tika atkārtoti randomizētas, PASI 90 atbildes reakcijas rādītāja atšķirības starp pētāmajām personām, kuras sāka lietot risankizumabu, un pētāmajām personām, kuras turpināja lietot adalimumabu, tika novērotas 4 nedēļas pēc atkārtotas randomizācijas (attiecīgi 49,1% un 26,8%).
Efektivitātes rezultāti 28 nedēļas pēc atkārtotas randomizācijas apkopoti 5. tabulā un 2.attēlā.
11
5. tabula. Efektivitātes rezultāti 28 nedēļas pēc atkārtotas randomizācijas IMMVENT pētījumā
Mainīja uz
Turpināja
risankizumabu adalimumabu
(N=53)
(N=56)
n (%)
n (%)
PASI 90
35 (66,0)
12 (21,4)
PASI 100
21 (39,6)
4 (7,1)
Visos salīdzinājumos sasniedza p<0,001
2. attēls. PASI 90 laika gaitā pēc atkārtotas randomizācijas IMMVENT pētījumā
Pētāmo personu procentuālais īpatsvars
Nedēļas pēc atkārtotas randomizācijas
ADA/ADA: pētāmās personas, kuras tika randomizētas adalimumaba saņemšanai un turpināja saņemt adalimumabu. ADA/RZB: pētāmās personas, kuras tika randomizētas adalimumaba saņemšanai un sāka lietot risankizumabu. p<0,05 4. nedēļā un p<0,001 katrā laika punktā, sākot no 8. nedēļas.
270 pacientiem, kuri iepriekš lietoja adalimumabu un sāka lietot risankizumabu bez zāļu izvadīšanas no organisma perioda, risankizumaba drošuma profils bija līdzīgs to pacientu drošuma profilam, kuri sāka risankizumaba lietošanu pēc jebkādas iepriekšējas sistēmiskas terapijas zāļu izvadīšanas no organisma perioda.
Pediatriskā populācija
Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus ar risankizumabu vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās perēkļveida psoriāzes ārstēšanai (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Uzsūkšanās
Atkarībā no devas risankizumabs uzrādīja lineāru farmakokinētiku līdz ar iedarbības palielināšanos devu diapazonos no 18 līdz 300 mg un no 0,25 līdz 1 mg/kg, ievadot subkutāni, kā arī devu diapazonos no 200 līdz 1200 mg un no 0,01 līdz 5 mg/kg, ievadot intravenozi.
12
Pēc subkutānas risankizumaba devas ievadīšanas maksimālā koncentrācija plazmā tika sasniegta 3–14 dienas pēc devas lietošanas, ar aprēķināto absolūto biopieejamību 89%. Ievadot 150 mg devu 0. un 4. nedēļā un pēc tam ik pēc 12 nedēļām, aprēķinātā līdzsvara stāvokļa maksimālā koncentrācija un minimālā koncentrācija plazmā ir attiecīgi 12 un 2 µg/ml.
Izkliede
3. fāzes pētījumos pacientiem ar psoriāzi risankizumaba līdzsvara stāvokļa vidējais (± standarta novirze) izkliedes tilpums (Vss) bija 11,4 l (±2,7), kas norāda, ka risankizumaba izkliede galvenokārt aprobežojas ar asinsvadiem un intersticiālo telpu.
Biotransformācija
Parasti terapeitiskās IgG monoklonālās antivielas katabolisma rezultātā tiek noārdītas mazajos peptīdos un aminoskābēs tādā pašā veidā kā endogēnie IgG. Nav sagaidāms, ka citohroma P450 enzīmi metabolizēs risankizumabu.
Eliminācija
3. fāzes pētījumos pacientiem ar psoriāzi risankizumaba vidējais (± standarta novirze) sistēmiskais klīrenss (CL) bija 0,3 l/dienā (±0,1). 3. fāzes pētījumos pacientiem ar psoriāzi risankizumaba terminālais eliminācijas pusperiods bija 28.–29. dienas.
Tā kā risankizumabs ir IgG1 monoklonālā antiviela, tā filtrācija glomerulārās filtrācijas procesā nierēs vai izdalīšanās urīnā neizmainītas molekulas veidā nav sagaidāma.
Linearitāte/nelinearitāte
Risankizumabam bija lineāra farmakokinētika ar aptuveni devai proporcionālu sistēmiskās iedarbības palielināšanos (Cmax un AUC) izvērtētajā devu diapazonā 18–300 mg vai 0,25–1 mg/kg pēc subkutānas ievadīšanas veselām pētāmajām personām vai pētāmajām personām ar psoriāzi.
Zāļu mijiedarbība
Zāļu mijiedarbības pētījums tika veikts pētāmajām personām ar perēkļveida psoriāzi, lai novērtētu risankizumaba atkārtotas ievadīšanas ietekmi uz farmakokinētiku pret citohromu P450 (CYP) jutīgiem marķiera substrātiem. Kofeīna (CYP1A2 substrāts), varfarīna (CYP2C9 substrāts), omeprazola (CYP2C19 substrāts), metoprolola (CYP2D6 substrāts) un midazolama (CYP3A substrāts) iedarbība pēc risankizumaba terapijas bija salīdzināma ar iedarbību pirms risankizumaba terapijas, kas liecina par klīniski nenozīmīga zāļu mijiedarbība, iesaistoties šiem enzīmiem.
Populāciju farmakokinētikas analīzes liecināja, ka risankizumaba iedarbību neietekmēja vienlaicīgi lietotās zāles (metformīns, atorvastatīns, lizinoprils, amlodipīns, ibuprofēns, acetilsalicilāts un levotiroksīns), kurus dažas pētāmās personas ar perēkļveida psoriāzi lietoja klīnisko pētījumu laikā.
Īpašas pacientu grupas
Pediatriskie pacienti
Risankizumaba farmakokinētika pediatriskajā populācijā nav novērtēta.
Gados vecāki pacienti
No 2234 pētāmajām personām ar perēkļveida psoriāzi, kuras lietoja risankizumabu, 243 pētāmās personas bija 65 gadus vecas vai vecākas un 24 personas, kuras bija 75 gadus vecas vai vecākas.
13
Atšķirības risankizumaba iedarbībā gados vecākām un gados jaunākām pētāmajām personām, kuras saņēma risankizumabu, nenovēroja.
Pacienti ar nieru vai aknu darbības traucējumiem
Speciāli pētījumi, lai noteiktu aknu vai nieru darbības traucējumu ietekmi uz risankizumaba farmakokinētiku, nav veikti. Pamatojoties uz populācijas farmakokinētikas analīzi, kreatinīna līmenis serumā, kreatinīna klīrenss vai aknu darbības marķieri (ALAT/ASAT/bilirubīns) nozīmīgi neietekmēja risankizumaba klīrensu pētāmajām personām ar psoriāzi.
Risankizumabs kā IgG1 monoklonālā antiviela galvenokārt tiek izvadīts intracelulāra katabolisma ceļā, tādēļ nav sagaidāms, ka to metabolizēs aknu citohroma P450 enzīmi vai tas tiks izvadīts caur nierēm.
Ķermeņa masa
Risankizumaba klīrenss un izkliedes tilpums palielinās līdz ar ķermeņa masas palielināšanos, kas var samazināt efektivitāti pacientiem ar palielinātu ķermeņa masu (>130 kg). Tomēr šis novērojums pamatojas uz ierobežotu skaitu pacientu. Devas pielāgošana atbilstoši ķermeņa masai pašlaik nav ieteicama.
Dzimums vai rase
Dzimumam vai rasei nebija nozīmīgas ietekmes uz risankizumaba klīrensu pieaugušām pētāmām personām ar perēkļveida psoriāzi. Klīniskā farmakokinētikas pētījumā klīniski nozīmīgas risankizumaba iedarbības atšķirības ķīniešu un japāņu tautības un eiropiešu izcelsmes pētāmajām personām nenovēroja.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Neklīniskajos pētījumos iegūtie dati par atkārtotu devu toksicitāti, tajā skaitā farmakoloģiskā drošuma novērtējumu un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti un attīstību garastes makakiem, lietojot devas līdz 50 mg/kg/nedēļā (izraisa iedarbību, kas aptuveni 70 reizes pārsniedz klīnisko iedarbību, lietojot maksimālās ieteicamās devas cilvēkam (maximum recommended human dose [MRHD])) neliecina par īpašu risku cilvēkam.
Risankizumaba kancerogenitās un mutagenitātes pētījumi nav veikti. Hroniskas toksicitātes 26 nedēļu ilgā pētījumā ar garastes makakiem, lietojot devas līdz 50 mg/kg/nedēļā (aptuveni 70 reizes pārsniedz klīnisko iedarbību, lietojot MRHD), nenovēroja preneoplastiskus vai neoplastiskus bojājumus, un nevēlamu imūntoksicitāti vai ietekmi uz sirds un asinsvadu sistēmu neatklāja.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Nātrija sukcināta heksahidrāts Dzintarskābe Sorbīts Polisorbāts 20 Ūdens injekcijām
6.2. Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm.
14
6.3. Uzglabāšanas laiks 2 gadi
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C). Nesasaldēt. Uzglabāt pilnšļirces ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Stikla pilnšļirce ar fiksētu adatu un adatas uzgali automātiskā adatas aizsargā. Katra 0,83 ml pilnšļirce satur 75 mg risankizumaba.
Skyrizi ir pieejams iepakojumā ar 2 pilnšļircēm un 2 spirta salvetēm.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Pirms injicēšanas pacienti var izņemt kartona kastīti no ledusskapja un ļaut tai sasilt līdz istabas temperatūrai (15–30 minūtes), sargājot no tiešas saules gaismas un neizņemot pilnšļirces no kartona kastītes. Pirms lietošanas katru pilnšļirci ieteicams pārbaudīt vizuāli. Šķīdumam jābūt bezkrāsainam līdz gaiši dzeltenam un dzidram līdz viegli opalescējošam. Tas var saturēt dažas nelielas caurspīdīgas vai baltas produkta daļiņas. Skyrizi nedrīkst lietot, ja šķīdums ir duļķains vai mainījis krāsu, vai arī satur lielas daļiņas. Lai saņemtu pilnu 150 mg devu, jāinjicē abas pilnšļirces. Lietošanas instrukcijā ir sniegti izsmeļoši lietošanas norādījumi.
Katra pilnšļirce ir paredzēta tikai vienreizējai lietošanai.
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG Knollstrasse 67061 Ludwigshafen Vācija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/19/1361/001
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums:
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
15
16
II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS (-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I)
UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
17
A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS(-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I) UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās(-o) vielas(-u) ražotāja(-u) nosaukums un adrese
Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG Birkendorfer Str. 65 88397 Biberach a.d.R. VĀCIJA
Ražotāju, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese
AbbVie S.r.l. 148, Pontina Km 52 snc 04011 Campoverde di Aprilia (LT) ITĀLIJA
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
• Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums
Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu pirmais periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums 6 mēnešu laikā pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP)
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP.
Papildināts RPP jāiesniedz: • pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
18
III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
19
A. MARĶĒJUMA TEKSTS
20
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJĀ KARTONA KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Skyrizi 75 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē risankizumabum
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Viena pilnšļirce satur 75 mg risankizumaba.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Palīgvielas: nātrija sukcināta heksahidrāts, dzintarskābe, sorbīts, polisorbāts 20 un ūdens injekcijām. Plašāku informāciju skatiet lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS šķīdums injekcijām 2 pilnšļirces 2 spirta salvetes
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Subkutānai lietošanai Tikai vienreizējai lietošanai. Atvērt šeit Lai iegūtu plašāku informāciju un palīdzību par “Skyrizi”, apmeklējiet www.skyrizi.eu vai skenējiet šo kodu.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
21
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt ledusskapī. Nesasaldēt. Uzglabāt pilnšļirces ārējā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG Knollstrasse 67061 Ludwigshafen Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/19/1361/001
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ skyrizi
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC SN NN
22
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES BLISTERIS 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Skyrizi 75 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē risankizumabum 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS AbbVie (logo) 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. CITA Subkutānai lietošanai PC
23
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Skyrizi 75 mg injekcijām risankizumabum s.c. 2. LIETOŠANAS VEIDS 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 6. CITA
24
B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
25
Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Skyrizi 75 mg šķīdums injekcijām pilnšļircē risankizumabum
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas
attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Skyrizi un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Skyrizi lietošanas 3. Kā lietot Skyrizi 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Skyrizi 6. Iepakojuma saturs un cita informācija 7. Norādījumi par lietošanu
1. Kas ir Skyrizi un kādam nolūkam to lieto
Skyrizi satur aktīvo vielu risankizumabu.
Skyrizi lieto, lai ārstētu pieaugušos, kuriem ir vidēji smaga un smaga perēkļveida psoriāze.
Kā iedarbojas Skyrizi Šīs zāles darbojas, bloķējot organismā olbaltumvielu, ko sauc par IL-23 un kas izraisa iekaisumu. Tās samazina iekaisumu. Tā arī mazina psoriāzes simptomus, piemēram, dedzināšanas sajūtu, niezi, sāpes, apsārtumu un ādas lobīšanos.
2. Kas Jums jāzina pirms Skyrizi lietošanas
Nelietojiet Skyrizi šādos gadījumos: • ja Jums ir alerģija pret risankizumabu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu; • ja Jums ir infekcija, tajā skaitā aktīva tuberkuloze, kas, pēc Jūsu ārsta domām, ir nozīmīga.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Skyrizi lietošanas konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu: • ja Jums pašlaik ir infekcija vai Jums ir infekcija, kas atkārtojas; • ja Jums ir tuberkuloze (TB); • ja Jums nesen veikta vai tiek plānota vakcinācija. Skyrizi lietošanas laikā Jūs nedrīkstat saņemt
noteiktu veidu vakcīnas.
26
Alerģiskas reakcijas Nekavējoties pastāstiet ārstam vai meklējiet medicīnisku palīdzību, ja, lietojot Skyrizi, pamanāt jebkādas alerģiskas reakcijas pazīmes, piemēram: • apgrūtinātu elpošanu vai rīšanu; • sejas, lūpu, mēles vai rīkles pietūkumu; • smagu ādas niezi ar sarkaniem izsitumiem vai piepaceltiem sacietējumiem.
Bērni un pusaudži Skyrizi nav ieteicamas bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam, jo Skyrizi šajā vecuma grupā nav pētītas.
Citas zāles un Skyrizi Pastāstiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai: • ja lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot jebkādas citas zāles; • ja Jums nesen veikta vai tiks veikta vakcinācija. Skyrizi lietošanas laikā Jūs nedrīkstat saņemt
noteiktu veidu vakcīnas.
Neskaidrību gadījumā pirms Skyrizi lietošanas vai Skyrizi lietošanas laikā konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu.
Grūtniecība, kontracepcija un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu. Tas jādara, jo nav zināms, kā šīs zāles ietekmēs bērnu.
Ja Jūs esat sieviete, kas var palikt stāvoklī, Jums šo zāļu lietošanas laikā un vismaz 21 nedēļu pēc pēdējās Skyrizi devas ievadīšanas jālieto kontracepcija.
Ja Jūs barojat bērnu ar krūti vai plānojat barot bērnu ar krūti, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Maz ticams, ka Skyrizi ietekmēs spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
Skyrizi satur sorbītu un nātriju Šīs zāles satur 68 mg sorbīta 150 mg devā.
Šīs zāles satur mazāk nekā 1 mmol nātrija (23 mg) 150 mg devā, – būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.
3. Kā lietot Skyrizi
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Šīs zāles tiek ievadītas kā 2 injekcijas zem ādas (sauc par subkutānām injekcijām).
Cik daudz Skyrizi lietot
Deva ir 150 mg deva, ko ievada divu 75 mg injekciju veidā.
1. deva 2. deva Nākamās devas
Cik daudz? 150 mg (divas 75 mg injekcijas) 150 mg (divas 75 mg injekcijas) 150 mg (divas 75 mg injekcijas)
Kad? Kad Jums pateiks ārsts 4 nedēļas pēc 1. devas Ik pēc 12 nedēļām pēc 2. devas
27
Jūs kopā ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu varat nolemt, ka drīkstat ievadīt šīs zāles pats. Neinjicējiet sev šīs zāles, ja Jūs nav apmācījis ārsts, farmaceits vai medmāsa. Arī aprūpētājs pēc apmācības var veikt Jums injekcijas.
Pirms Skyrizi injicēšanas sev izlasiet 7. punktu “Norādījumi par lietošanu” šīs lietošanas instrukcijas beigās.
Ja esat lietojis Skyrizi vairāk nekā noteikts Ja esat lietojis Skyrizi vairāk nekā vajadzētu vai deva ir ievadīta agrāk nekā parakstīts, konsultējieties ar ārstu.
Ja esat aizmirsis lietot Skyrizi Ja esat aizmirsis lietot Skyrizi, injicējiet devu, tiklīdz atceraties. Ja nezināt, ko darīt, konsultējieties ar ārstu.
Ja pārtraucat lietot Skyrizi Nepārtrauciet Skyrizi lietošanu, nekonsultējoties ar ārstu. Ja Jūs pārtrauksiet ārstēšanos, simptomi var atjaunoties.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Nopietnas blakusparādības Nekavējoties konsultējieties ar ārstu vai meklējiet medicīnisku palīdzību, ja Jums ir smagas infekcijas simptomi, piemēram: • drudzis, gripai līdzīgi simptomi, svīšana naktī; • noguruma sajūta vai elpas trūkums, nepārejošs klepus; • silta, apsārtusi un sāpīga āda vai sāpīgi izsitumi ar čūliņām uz ādas.
Ārsts izlems, vai Jūs varat turpināt lietot Skyrizi.
Citas blakusparādības Pastāstiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai, ja Jums rodas jebkura no tālāk norādītajām blakusparādībām.
Ļoti bieži (var rasties vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem): • augšējo elpceļu infekcijas ar tādiem simptomiem kā sāpes kaklā un aizlikts deguns.
Bieži (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): • noguruma sajūta; • ādas sēnīšu infekcija; • reakcijas injekcijas vietā (tādas kā apsārtums vai sāpes); • nieze; • galvassāpes.
Retāk (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem): • nelieli, sarkani piepacelti sacietējumi uz ādas.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas
28
kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Skyrizi Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz šļirces marķējuma un ārējās kastītes pēc “EXP”.
Uzglabāt ledusskapī (2°C – 8°C). Nesasaldēt.
Uzglabāt pilnšļirces oriģinālajā kastītē, lai pasargātu no gaismas.
Nelietojiet šīs zāles, ja šķidrums ir duļķains vai satur plēksnes vai lielas daļiņas.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Skyrizi satur - Aktīvā viela ir risankizumabs. Katra pilnšļirce satur 75 mg risankizumaba 0,83 ml šķīduma. - Citas sastāvdaļas ir nātrija sukcināta heksahidrāts, dzintarskābe, sorbīts, polisorbāts 20 un ūdens
injekcijām.
Skyrizi ārējais izskats un iepakojums Skyrizi ir dzidrs un bezkrāsains līdz gaiši dzeltenas krāsas šķidrums pilnšļircē ar adatas aizsargu. Šķidrums var saturēt sīkas baltas vai caurspīdīgas daļiņas.
Katrs iepakojums satur 2 pilnšļirces un 2 spirta salvetes.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG Knollstrasse 67061 Ludwigshafen Vācija
Ražotājs
AbbVie S.r.l. 04011 Campoverde di Aprilia (Latina) Itālija
Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:
België/Belgique/Belgien AbbVie SA Tél/Tel: +32 10 477811
Lietuva AbbVie UAB Tel: +370 5 205 3023
29
България АбВи ЕООД Тел:+359 2 90 30 430
Česká republika AbbVie s.r.o. Tel: +420 233 098 111
Danmark AbbVie A/S Tlf: +45 72 30-20-28
Deutschland AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG Tel: 00800 222843 33 (gebührenfrei) Tel: +49 (0) 611 / 1720-0
Eesti AbbVie Biopharmaceuticals GmbH Eesti filiaal Tel: +372 623 1011
Ελλάδα AbbVie ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ Α.Ε. Τηλ: +30 214 4165 555
España AbbVie Spain, S.L.U. Tel: +34 91 384 09 10
France AbbVie Tél: +33 (0) 1 45 60 13 00
Hrvatska AbbVie d.o.o. Tel: + 385 (0)1 5625 501
Ireland AbbVie Limited Tel: +353 (0)1 4287900
Ísland Vistor hf. Tel: +354 535 7000
Italia AbbVie S.r.l. Tel: +39 06 928921
Κύπρος Lifepharma (Z.A.M.) Ltd Τηλ: +357 22 34 74 40
Luxembourg/Luxemburg AbbVie SA Belgique/Belgien Tél/Tel: +32 10 477811
Magyarország AbbVie Kft. Tel:+36 1 455 8600
Malta V.J.Salomone Pharma Limited Tel: +356 22983201
Nederland AbbVie B.V. Tel: +31 (0)88 322 2843
Norge AbbVie AS Tlf: +47 67 81 80 00
Österreich AbbVie GmbH Tel: +43 1 20589-0
Polska AbbVie Polska Sp. z o.o. Tel: +48 22 372 78 00
Portugal AbbVie, Lda. Tel: +351 (0)21 1908400
România AbbVie S.R.L. Tel: +40 21 529 30 35
Slovenija AbbVie Biofarmacevtska družba d.o.o. Tel: +386 (1)32 08 060
Slovenská republika AbbVie s.r.o. Tel: +421 2 5050 0777
Suomi/Finland AbbVie Oy Puh/Tel: +358 (0)10 2411 200
Sverige AbbVie AB Tel: +46 (0)8 684 44 600
30
Latvija AbbVie SIA Tel: +371 67605000
United Kingdom AbbVie Ltd Tel: +44 (0)1628 561090
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta
Citi informācijas avoti
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
Detalizēta un atjaunināta informācija par šīm zālēm ir pieejama, skenējot ar viedtālruņa palīdzību QR kodu, kas norādīts zemāk vai uz ārējās kastītes. Tāda pati informācija ir pieejama arī tālāk norādītajā tīmekļa adresē: www.skyrizi.eu
Jāiekļauj QR kods
Lai noklausītos vai pieprasītu šīs lietošanas instrukcijas eksemplāru <Braila rakstā>, <palielinātā drukā> vai <audio formātā>, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību.
7. Norādījumi par lietošanu
Lūdzu, izlasiet visu 7. punktu pirms Skyrizi lietošanas.
Virzuļa stienis
Pirkstu balsts
Adatas uzgalis
Šļirces korpuss
Svarīga informācija, kas jāzina, pirms injicējat Skyrizi • Pirms injekcijas Jums jāsaņem apmācība par to, kā injicēt Skyrizi. Ja Jums ir nepieciešama
palīdzība, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. • Atzīmējiet datumus kalendārā, lai zinātu, kad injicēt Skyrizi. • Līdz lietošanas laikam uzglabājiet Skyrizi oriģinālajā kastītē, lai pasargātu zāles no gaismas. • Neinjicējiet, ja šķidrums ir duļķains vai satur plēksnes vai lielas daļiņas. Šķidrumam jāizskatās
bezkrāsainam līdz gaiši dzeltenam, un tas var saturēt sīkas baltas vai caurspīdīgas daļiņas. • Noņemiet adatas uzgali tikai tieši pirms injekcijas.
31
Atgrieziet šīs zāles aptiekā: • ja derīguma termiņš (“EXP”) ir beidzies; • ja šķidrums ir bijis sasaldēts (pat tad, ja tas ir atkusis); • ja šļirce ir nomesta vai bojāta; • ja šļirces paplātes papīra pārsegs ir bojāts vai tā nav.
Ērtākai injicēšanai: 15–30 minūtes pirms injicēšanas izņemiet kastīti no ledusskapja un atstājiet to istabas temperatūrā, sargājot no tiešas saules gaismas. • Skyrizi nedrīkst sildīt nekādā citā veidā (piemēram, mikroviļņu krāsnī vai karstā ūdenī). • Atstājiet šļirces kastītē, līdz esat sagatavojies injicēt.
Katru reizi, kad lietojat Skyrizi, izpildiet tālāk aprakstītos norādījumus
1. SOLIS
2. SOLIS Injekcijas vietas
Uz tīras, līdzenas virsmas uzlieciet šādus priekšmetus: • 2 pilnšļirces un 2 spirta salvetes (ietilpst
kastītē); • 2 vates tamponus vai marles salvetes
(neietilpst kastītē); • īpašu atkritumu tvertni (neietilpst kastītē).
Nomazgājiet un nosusiniet rokas.
Pirmo injekciju veiciet ar vienu šļirci.
Lai saņemtu pilnu devu, viena pēc otras jāveic 2 injekcijas.
Injicēšanai izvēlieties vienu no šīm 3 vietām: • kreisā augšstilba priekšpuse; • labā augšstilba priekšpuse; • vēders — vismaz 5 cm attālumā no nabas.
Otru šļirci injicējiet vismaz 3 cm attālumā no pirmās injekcijas vietas. Neinjicējiet tajā pašā vietā.
Pirms katras injekcijas ar riņķveida kustībām noslaukiet injekcijas vietu ar spirta salveti. • Neinjicējiet caur apģērbu. • Neinjicējiet ādā ar nobrāzumiem,
asinsizplūdumiem, sacietējumiem, rētām vai strijām. • Neinjicējiet psoriāzes skartajās vietās.
Injekcijas vietas
32
3. SOLIS
Pārbaudiet šķidrumu 4. SOLIS
5. SOLIS
Turiet šļirci ar nosegto adatu uz leju, kā parādīts attēlā.
Pārbaudiet šķidrumu pilnšļircē.
• Tas ir normāli, ja lodziņā redzat gaisa pūslīšus.
• Šķidrumam jāizskatās bezkrāsainam līdz gaiši dzeltenam, un tas var saturēt sīkas baltas vai caurspīdīgas daļiņas.
• Nelietojiet šķidrumu, ja tas ir duļķains vai satur plēksnes vai lielas daļiņas.
Adatas uzgaļa noņemšana
• Turiet šļirci vienā rokā. • Ar otru roku uzmanīgi taisnā virzienā
noņemiet adatas uzgali. • Adatas galā var būt redzams šķidruma
piliens. Tas ir normāli. • Izmetiet adatas uzgali. • Nepieskarieties adatai ar pirkstiem vai
neļaujiet tai nekam pieskarties.
Vienā rokā, starp īkšķi un rādītājpirkstu turiet šļirces korpusu tieši tāpat, kā Jūs turētu zīmuli.
Ar otru roku uzmanīgi saspiediet notīrīto ādu un stingri turiet to.
Ar ātru, īsu kustību ieduriet adatu ādā līdz galam aptuveni 45 grādu leņķī. Saglabājiet stabilu šļirces stāvokli tādā pašā leņķī.
33
6. SOLIS
Adatas aizsargs 7. SOLIS Nepieciešamas 2 injekcijas 8. SOLIS
Lēni nospiediet virzuli līdz galam, līdz tiek injicēts viss šķidrums.
Izvelciet adatu no ādas, turot šļirci tādā pašā leņķī.
Lēni noņemiet īkšķi no virzuļa. Tad adatas aizsargs nosegs adatu.
• Adatas aizsargs netiks aktivizēts, kamēr nav injicēts viss šķidrums.
• Ja domājat, ka neesat ievadījis pilnu devu, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu.
Injekcijas vietā piespiediet vates tamponu vai marles salveti un turiet 10 sekundes.
Neberzējiet injekcijas vietu. Injekcijas vietā var būt neliela asiņošana. Tas ir normāli. Lai saņemtu pilnu devu, viena pēc otras jāinjicē divas injekcijas.
• Atkārtojiet 2.–6. soli ar otru šļirci. • Injicējiet otru šļirci uzreiz pēc pirmās
injekcijas, bet vismaz 3 cm attālumā no pirmās injekcijas vietas.
Izlietotās šļirces izmetiet īpašā atkritumu tvertnē.
• Neizmetiet izlietotās šļirces sadzīves atkritumos.
• Ārsts, farmaceits vai medmāsa Jums pastāstīs, kādā veidā nodot piepildīto īpašo atkritumu tvertni.
34