Septanest Forte

Šķīdums injekcijām kārtridžā

Septanest Forte 40 mg/10 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām kārtridžā

kārtridžs, N50
Uzglabāt sausā vietā temperatūrā līdz 25°C. Uzglabāt oriģinālajā iepakojumā. Neatdzesēt un nesasaldēt.
Articaini hydrochloridum Epinephrini tartras

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Maks. cenu diapazons

€ ar PVN

37.45 €

Zāļu produkta identifikators

02-0231-01

Zāļu reģistrācijas numurs

02-0231

Ražotājs

Septodont SAS, France

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

25-SEP-07

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

40 mg/10 μg/ml

Zāļu forma

Šķīdums injekcijām kārtridžā

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Septodont SAS, France

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

Saskaņots ZVA 08.03.2012.
LIETOŠANAS INSTRUKCIJA Septanest Forte 40mg/ 10 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām kārtridžā.
Septanest 40mg/ 5 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām kārtridžā. Articaini hydrochloridum/ Adrenalini tartras
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju.
 Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.  Ja Jums nepieciešama papildus informācija vai padoms, vaicājiet farmaceitam.  Šīs zāles ir parakstītas tieši Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgi simptomi.  Ja Jūs novērojat jebkādas blakusparādības, kas šajā instrukcijā nav minētas vai kāda no
minētajām blakusparādībām Jums izpaužas smagi, lūdzu izstāstiet to savam ārstam vai farmaceitam.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas Septanest Forte un Septanest un kādam nolūkam to lieto 2. Pirms Septanest Forte un Septanest lietošanas 3. Kā lietot Septanest Forte un Septanest 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Septanest Forte un Septanest 6. Sīkāka informācija.
1. KAS IR Septanest Forte un Septanest UN KĀDAM NOLŪKAM TOS LIETO Vietējās anestēzijas līdzeklis. Septanest Forte un Septanest satur artikaīnu, kas ir amīdu grupas vietējās anestēzijas līdzeklis. Artikaīns uz laiku bloķē nervu impulsu pārvadi, ko nosaka tā iedarbība uz jonu transportu caur šūnu membrānām. Šķīdumam pievienotais adrenalīns paildzina anestēziju un samazina sistēmisku reakciju risku. Septanest Forte un Septanest iepakots cilindriskos kārtridžos, kas vienā pusē noslēgti ar blīvējumu, kurš nostiprināts ar metāla vāciņu, un otrā – ar pārvietojamu virzuli. Šķīdums injekcijām ir dzidrs un bezkrāsas. Pārdošanas iepakojums ir kārba, kurā ievietoti 50 x 1,7 ml stikla kārtridži. Septanest lieto anestēzijai nelielu operāciju veikšanai zobārstniecībā. Septanest Forte lieto anestēzijai komplicētu operāciju veikšanai zobārstniecībā.
2. PIRMS Septanest Forte un Septanest LIETOŠANAS
* Nelietojiet Septanest Forte un Septanest šādos gadījumos:
 Pacientiem, kam ir paaugstināta jutība (alerģija) pret vietējās anestēzijas līdzekļiem vai kādu no Septanest Forte un Septanest pārējām sastāvdaļām
 Bērniem līdz 4 gadu vecumam. * Īpaša piesardzība, lietojot Septanest Forte un Septanest, nepieciešama šādos gadījumos:
 pacientiem, kas slimo ar neārstētu hipertensiju, smagu kardiovaskulāru slimību, īpaši kombinācijā ar tahikardiju;
 pacientiem ar sirds blokādi, jo artikaīnam piemīt miokardu nomācoša iedarbība;
 pacientiem ar slikti kontrolētu tireotoksikozi;
 pacientiem ar cukura diabētu;

Saskaņots ZVA 08.03.2012.  pacientiem, kam ir alerģija pret sulfītiem, jo šis preparāts var izraisīt vai pastiprināt
anafilaktisku reakciju;  pacientiem ar astmu vai alerģiskiem traucējumiem vai paaugstinātu jutību pret zālēm anamnēzē,
kā arī pacientiem ar izteiktu aknu mazspēju;  sportistiem iespējams pozitīvs rezultāts dopinga testos;  ja injekcijas laikā ar adatu tiek pārdurts asinsvads, var rasties toksiskas reakcijas pārdozēšanas
dēļ; tā kā intravaskulāru injekciju rezultātā var rasties smagas nevēlamas reakcijas, ir ārkārtīgi svarīgi nodrošināt, lai injekcijas laikā ar adatu netiktu pārdurts asinsvads; intravaskulāra injekcija galvas un kakla rajonā var izraisīt smagas neiroloģiskas blakusparādības;  injicējot Septanest Forte un Septanest rajonos, kur ir iekaisums vai infekcija;
* Septanest Forte un Septanest lietošana kopā ar ēdienu: Pacientam jāiesaka izvairīties no košļājamās gumijas lietošanas vai jebkāda veida ēdiena uzņemšanas, kamēr turpinās anestēzija. Pacientam iesaka neuzņemt nekādu ēdienu, pirms nav atjaunojusies jutība, ņemot vērā kodumu risku (lūpās, žoklī, mēlē). Citu zāļu lietošana Lai izvairītos no iespējamās vairāku zāļu mijiedarbības, jebkurai notiekošai sistēmiskai ārstēšanai jābūt zināmai. Septanest Forte un Septanest piesardzīgi jālieto pacientiem, kas saņem līdzekļus, kuri ir strukturāli līdzīgi vietējās anestēzijas līdzekļiem, jo toksiskā iedarbība summējas. Devas pielāgošana var būt nepieciešama, ja zāles kombinē ar šādiem līdzekļiem: beta adrenoreceptoru blokatori (zāles pret augstu asinsspiedienu), inhalējamie anestēzijas līdzekļi, maprotilīns un neselektīvie monoamīnu atpakaļsaistīšanas inhibitori (zāles pret depresiju). Grūtniecība Lietojot zāles grūtniecēm, jāievēro piesardzība. Klīniskā pieredze par Septanest Forte un Septanest lietošanu grūtniecēm nav pieejama. Dati, kas iegūti eksperimentos ar dzīvniekiem, ir nepilnīgi. Zīdīšanas periods Nav pieejama informācija par zāļu izdalīšanos mātes pienā, bet terapeitisku devu gadījumā ietekme uz bērnu ir maz ticama. Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Kontrolētā klīniskajā pētījumā, kurā piedalījās brīvprātīgie, tika konstatēts, ka artikaīns neietekmē modrību, reakcijas laiku uz vizuālu stimulāciju vai kustību koordināciju.
Svarīga informācija par kādu no Septanest Forte un Septanest sastāvdaļām. Medicīniskais preparāts satur nātrija metabisulfātu, kas retos gadījumos var izraisīt smagas paaugstinātas jutības reakcijas un radīt elpošanas traucējumus.
3. KĀ LIETOT Septanest Forte un Septanest
Septanest Forte un Septanest drīkst injicēt tikai ārsti vai zobārsti, kas apmācīti veikt vietējo anestēziju un pārzina iespējamās komplikācijas.
Ievadīšana:

Lokāla injekcija (blokāde vai infiltrācija)

Saskaņots ZVA 08.03.2012.

Devas:

Pieaugušie:

Vidēji standarta operāciju veikšanai pietiek ar vienu kārtridžu (68 mg).
Injekcija jāveic lēni (aptuveni 1 ml/ min). Nepārsniedziet ekvivalentu 7 mg artikaīna hidrohlorīda uz kg ķermeņa masas, kas atbilst 7 kārtridžiem indivīdam, kura ķermeņa masa ir 70 kg.

Bērni:

Nelietot bērniem līdz 4 gadu vecumam. Maksimālā deva bērniem ir 7 mg/kg. Ieteicamā deva vienkāršām procedūrām: 0,04 ml/kg. Tas atbilst ½ kārtridža bērniem, kuru ķermeņa masa ir 20 kg, un 1 kārtridžam bērniem, kuru ķermeņa masa ir 40 kg. Ieteicamā deva komplicētām procedūrām: 0,07 ml/kg: tas atbilst ¾ kārtridža bērniem, kuru ķermeņa masa ir 20 kg, un 1,5 kārtridžiem bērniem, kuru ķermeņa masa ir 40 kg.
Novājinātiem, gados vecākiem un akūti slimiem pacientiem jāapsver iespēja samazināt

devu.

Pārdozēšana:
Vairums vietējās anestēzijas līdzekļu izraisīto blakusparādību rodas pārdozēšanas rezultātā. Pārdozēšanu odontoloģijā bieži izraisa nejauša intravaskulāra injekcija.
 Ja nejauši veikta intravaskulāra injekcija, relatīvas pārdozēšanas gadījumā var rasties CNS simptomi, arī ar zemām devām. Var sākties krampji.
 Absolūtas pārdozēšanas gadījumā var rasties blakusparādības, kas skar kardiovaskulāro sistēmu un CNS.
Nejaušas intravaskulāras injekcijas rezultātā var rasties šādas blakusparādības, kas skar CNS: parestēzija mutes rajonā, redzes miglošanās, saindēšanās sajūta, dzirdes pārmaiņas, trauksme, spiediena sajūta krūtīs un pierē, locītavu darbības traucējumi, muskuļu krampji, kā arī mēles tūska. Rodoties kādam no šiem simptomiem, injekcija nekavējoties jāpārtrauc, lai izvairītos no toksiskas iedarbības. Ja reakcijas saistībā ar CNS nemazinās, iestājas bezsamaņa, sākas ģeneralizēti krampji un apstājas elpošana. Acidoze, kuras rezultātā pastiprinās toksiskā iedarbība. Ja rodas kardiovaskulāri simptomi, vairumā gadījumu tie ir pēdējais pavērsiens notikumu gaitā. Ja tiek veikta strauja intravaskulāra bolus injekcija, augsta zāļu vielas koncentrācija koronārajos asinsvados rada smagu miokarda nomākumu, kam var sekot sirdsdarbības apstāšanās. Tādā gadījumā asinsrites traucējumi var rasties kā atsevišķa blakusparādība vai, iespējams, pirms blakusparādībām, kas skar CNS.

Komplikāciju ārstēšana:

Ja ir aizdomas par akūtas toksicitātes simptomiem, Septanest Forte un Septanest injekcija nekavējoties jāpārtrauc.
Nekavējoties jālieto skābeklis, ja nepieciešams, veicot mākslīgu ventilāciju.

Saskaņots ZVA 08.03.2012. Ja krampji nebeidzas spontāni 15-20 sekunžu laikā, intravenozi jāievada pretkrampju līdzeklis (piem., 5-10 mg diazepāma vai 100-150 mg tiopentāla). Var būt nepieciešami muskuļus relaksējoši līdzekļi, bet tam vajadzīga trahejas intubācija. Hipotensiju un/vai bradikardiju var ārstēt, intravenozi ievadot 5-10 mg efedrīna. Sirdsdarbības apstāšanās gadījumā nekavējoties jāsāk kardiopulmonāla atdzīvināšana. Pašreiz ieteiktās devas ir 1 mg epinefrīna i/v ik pēc 3-5 min un 1 mg atropīna i/v ik pēc 3-5 min (maks. deva 0,04 mg/kg). Jāārstē acidoze
4. IESPĒJAMĀS BLAKUSPARĀDĪBAS
Tāpat kā citas zāles, Septanest Forte un Septanest var izraisīt blakusparādības.
Artikaīns un adrenalīns var sasniegt pietiekamu koncentrāciju asinīs, lai izraisītu sistēmiskas blakusparādības.
Nevēlamo blakusparādību biežuma klasifikācija ir šāda: bieži (>l/100 - <l/10), retāk (>l/1000 -<l/100) Imūnās sistēmas traucējumi Reti: alerģiskas reakcijas un smagākos gadījumos – anafilaktiskais šoks.
Psihiskie traucējumi Reti: nervozitāte,trauksme
Nervu sistēmas traucējumi Bieži: galvassāpes, parestēzija, hipestēzija Reti: sejas nerva paralīze, epilepsija, reibonis, uzbudinājums, dezorientācija, trīce
Acu slimības Reti: diplopija, midriāze, ptoze, mioze un enoftalms.
Sirds funkcijas traucējumi Bieži: bradikardija, tahikardija Reti: miokarda nomākums un sirdsdarbības apstāšanās
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi
Retāk: slikta dūša, vemšana, caureja
Ādas bojājumi Bieži: sejas tūska Retāk: nieze Reti: angioneirotiskā tūska, audu nekroze
Izmeklējumi Bieži: asinsspiediena pazeminājums Retāk: asinsspiediena paaugstināšanās
Pēc artikaīna lietošanas var rasties paildzināts nervu pārvades pārtraukums. Jušanas traucējumi parasti izzūd astoņu nedēļu laikā.
Ja novērojat kādas blakusparādības, kas šajā instrukcijā nav minētas, lūdzam par tām ziņot veselības pārvaldes iestādēm vai šo zāļu ražotājam.

5. KĀ UZGLABĀT Septanest Forte un Septanest

Saskaņots ZVA 08.03.2012.

Neuzglabāt ledusskapī un nesasaldēt. Uzglabāt sausā vietā, temperatūrā līdz 25°C. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā.

Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā. Uzglabāšanas laiks: 24 mēneši.

Kārtridži paredzēti vienreizējai lietošanai. Ja izlietota tikai daļa kārtridža satura, atlikusī daļa jāiznīcina.

6. SĪKĀKA INFORMĀCIJA Septanest Forte un Septanest satur:

 Aktīvās vielas ir artikaīna hidrohlorīds (Articaini hydrochloridum) 40 mg/ml un adrenalīna tartrāts (Adrenalini tartras ) 5 mikrogrami/ml vai 10 mikrogrami/ml.
 Citas sastāvdaļas ir nātrija hlorīds, nātrija edetāts, nātrija metabisulfīts, nātrija hidroksīds, ūdens injekcijām.
Septanest Forte un Septanest ārējais izskats un iepakojums:
Kārba, kurā ir stikla kārtridži, 50 x 1,7ml. Cilindrisks 1. klases stikla kārtridžs, kura pamatne noslēgta ar pārvietojamu gumijas virzuli, bet augšdaļa ar gumijas blīvējumu, kurš nostiprināts ar metāla vāciņu.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs:
SEPTODONT 58, rue du Pont de Creteil 94100 Saint Maur des Fosses FRANCIJA
Teksta pēdējās pārskatīšanas datums
2011. gada septembris

Saskaņots ZVA 08.03.2012.

Lejupielādēt zāļu aprakstu

ZĀĻU APRAKSTS

Saskaņots ZVA 08.03.2012.

1

ZĀĻU NOSAUKUMS

Septanest Forte 40mg/10 mikrogrami/ml šķīdums injekcijām kārtridžā

Articaini hydrochloridum, Adrenalini tartras

2

KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

1 ml satur 40 mg artikaīna hidrohlorīda un 10 mikrogramus adrenalīna tartrāta.

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt apakšpunktā 6.1.

3

ZĀĻU FORM A

Šķīdums injekcijām kārtridžā.

Dzidrs bezkrāsas šķidrums.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1 Terapeitiskās indikācijas Vietējās anestēzijas līdzeklis komplicētu operāciju veikšanai zobārstniecībā.
4.2 Devas un lietošanas veids Septanest Forte 40mg/10 mikrogrami/ml drīkst lietot tikai ārsti vai zobārsti, kas saņēmuši apmācību par vietējas anestēzijas tehniku un komplikācijām.
Lietošanas veids
Lokāla injekcija (blokāde vai infiltrācija)
Devas
1 kārtridžs: 1,7 ml (68 mg artikaīna hidrohlorīda)
Pieaugušie
Vienkāršu operāciju veikšanai pietiek ar 1 kārtridžu (68 mg). Injekcija jāveic lēni (aptuveni 1 ml/min). Nepārsniedziet ekvivalentu 7 mg artikaīna hidrohlorīda uz kg ķermeņa masas, kas atbilst 7 kārtridžiem indivīdam, kura ķermeņa masa ir 70 kg.
Bērni
Nelietojiet bērniem līdz 4 gadu vecumam. Maksimālā deva bērniem ir 7 mg/kg. Ieteicamā deva vienkāršām procedūrām: 0,04 ml/kg. Tas atbilst ½ kārtridža bērniem, kuru ķermeņa masa ir 20 kg, un 1 kārtridžam bērniem, kuru ķermeņa masa ir 40 kg. Ieteicamā deva komplicētām procedūrām: 0,07 ml/kg:

Saskaņots ZVA 08.03.2012. Tas atbilst ¾ kārtridža bērniem, kuru ķermeņa masa ir 20 kg, un 1,5 kārtridžiem bērniem, kuru ķermeņa masa ir 40 kg. Novājinātiem, gados vecākiem un akūti slimiem pacientiem jāapsver iespēja samazināt devu.
4.3 Kontrindikācijas Paaugstināta jutība pret vietējās anestēzijas līdzekļiem vai kādu no Septanest Forte 40mg/10 mikrogrami/ml palīgvielām.
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā Artikaīnam piemīt miokardu nomācoša iedarbība, tādēļ Septanest Forte 40mg/ 10mikrogrami/ml piesardzīgi jālieto pacientiem ar sirds blokādi. Pievienotā adrenalīna dēļ Septanest Forte 40mg/10 mikrogrami/ml piesardzīgi jālieto pacientiem ar slikti kontrolētu tireotoksikozi, neārstētu hipertensiju, smagām kardiovaskulārām slimībām, īpaši, ja tās kombinētas ar tahikardiju, un cukura diabētu. Preparāts satur nātrija metabilsulfītu kā stabilizatoru adrenalīnam. Šī viela var izraisīt vai saasināt anafilaktiskas reakcijas. Septanest Forte 40mg/10 mikrogrami/ml piesardzīgi jālieto pacientiem ar bronhiālo astmu vai alerģiskām reakcijām vai paaugstinātu jutību pret zālēm anamnēzē, kā arī pacientiem ar smagu aknu mazspēju.
Pārdozēšanas vai intravaskulāras injekcijas rezultātā iespējamas toksiskas reakcijas. Tā kā intravaskulāru injekciju rezultātā var rasties smagas nevēlamas reakcijas, ir ārkārtīgi svarīgi nodrošināt, lai injekcijas laikā ar adatu netiktu pārdurts asinsvads. Intravaskulāra injekcija galvas un kakla rajonā var izraisīt smagas neiroloģiskas blakusparādības.
Septanest Forte 40mg/10 mikrogrami/ml nedrīkst injicēt rajonā, kur ir iekaisums vai infekcija.
Iespējams pozitīvs rezultāts sportistiem veiktajos dopinga testos.
Pastāv anesteziofāgijas risks, kā rezultātā rodas kodumi (lūpu, žokļu, mēles); pacientiem jāiesaka izvairīties no košļājamās gumijas vai jebkāda veida ēdiena lietošanas, kamēr turpinās anestēzija. Ieteicams, lai pacients nelietotu nekādus ēdienus, pirms nav atjaunojusies jutība.
Septanest Forte 40mg/10 mikrogrami/ml nav paredzēts lietošanai bērniem, kas jaunāki par 4 gadiem.
4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi Septanest Forte 40mg/10 mikrogrami/ml piesardzīgi jālieto pacientiem, kas lieto līdzekļus, kuri ir strukturāli līdzīgi anestēzijas līdzekļiem, jo toksiskā iedarbība var summēties. Devas pielāgošana var būt nepieciešama, ja zāles kombinē ar šādiem līdzekļiem: beta adrenoreceptoru blokatori, inhalējamie anestēzijas līdzekļi, maprotilīns un neselektīvie monoamīna atpakaļsaistīšanās inhibitori.
4.6 Grūtniecība un zīdīšana Klīniskā pieredze par Septanest Forte 40mg/10 mikrogrami/ml lietošanu grūtniecēm nav pieejama. Dati, kas iegūti eksperimentos ar dzīvniekiem, ir nepilnīgi. Lietojot zāles grūtniecēm, jāievēro piesardzība. Nav pieejama informācija par zāļu izdalīšanos mātes pienā, bet terapeitisku devu gadījumā ietekme uz bērnu ir maz ticama.

Saskaņots ZVA 08.03.2012. 4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus Kontrolētā klīniskajā pētījumā, kurā piedalījās brīvprātīgie, tika konstatēts, ka artikaīns neietekmē modrību, reakcijas laiku uz vizuālo stimulāciju vai kustību koordināciju.
4.8 Nevēlamās blakusparādības Artikaīns un adrenalīns var sasniegt pietiekamu koncentrāciju asinīs, lai izraisītu sistēmiskas blakusparādības.
Nevēlamo blakusparādību biežuma klasifikācija ir šāda: bieži (>l/100 - <l/10), retāk (>l/1000 -<l/100) un reti (>10 000 - <l/1000).
Imūnās sistēmas traucējumi Reti: Alerģiskas reakcijas un smagākos gadījumos - anafilaktiskais šoks.
Psihiskie traucējumi Reti: Nervozitāte, trauksme
Nervu sistēmas traucējumi Bieži: Galvassāpes, parestēzija, hipestēzija Reti: Sejas nerva paralīze, epilepsija, reibonis, uzbudinājums, dezorientācija, trīce
Acu slimības Reti: Diplopija, midriāze, ptoze, mioze un enoftalms.
Sirds funkcijas traucējumi Bieži: Bradikardija, tahikardija Reti: Miokarda nomākums un sirdsdarbības apstāšanās
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi Retāk: Slikta dūša, vemšana, caureja.
Ādas bojājumi Bieži: Sejas tūska Retāk: Nieze Reti: Angioneirotiskā tūska, audu nekroze.
Izmeklējumi Bieži: Asinsspiediena pazeminājums Retāk: Asinsspiediena paaugstināšanās
Pēc artikaīna lietošanas var rasties paildzināts nervu impulsu pārvades pārtraukums. Jušanas traucējumi parasti izzūd astoņu nedēļu laikā.
4.9 Pārdozēšana Vairums vietējo anestēzijas līdzekļu izraisīto blakusparādību rodas pārdozēšanas rezultātā. Pārdozēšanu odontoloģijā bieži izraisa nejauša intravaskulāra injekcija.
Relatīva pārdozēšana
Ja nejauši veikta intravaskulāra injekcija, var rasties CNS simptomi, arī ar mazām devām. Var sākties krampji.

Absolūta pārdozēšana

Saskaņots ZVA 08.03.2012.

Var rasties CNS vai kardiovaskulāras blakusparādības. Nejaušas intravaskulāras injekcijas rezultātā var rasties šādas blakusparādības, kas skar CNS: parestēzija mutes rajonā, redzes miglošanās, saindēšanās sajūta, dzirdes pārmaiņas, trauksme, spiediena sajūta krūtīs un pierē, locītavu darbības traucējumi, muskuļu fascikulācijas, kā arī mēles tūska. Rodoties kādam no šiem simptomiem, injekcija nekavējoties jāpārtrauc, lai izvairītos no toksiskas iedarbības. Ja reakcijas saistībā ar CNS nemazinās, iestājas bezsamaņa, sākas ģeneralizēti krampji un apstājas elpošana. Acidoze, kuras rezultātā pastiprinās toksiskā iedarbība. Ja rodas kardiovaskulāri simptomi, vairumā gadījumu tā ir pēdējais pavērsiens notikumu gaitā. Ja tiek veikta strauja intravaskulāra bolus injekcija, augsta zāļu vielas koncentrācija koronārajos asinsvados rada smagu miokarda nomākumu, kam var sekot sirdsdarbības apstāšanās. Tādā gadījumā asinsrites traucējumi var rasties kā atsevišķa blakusparādība vai, iespējams, pirms blakusparādībām, kas skar CNS.

Komplikāciju ārstēšana:
Ja ir aizdomas par akūtas toksicitātes simptomiem, nekavējoties jāpārtrauc Septanest Forte 40mg/10 mikrogrami/ml injekcija. Nekavējoties jālieto skābeklis, ja nepieciešams, veicot asistētu ventilāciju. Ja krampji nebeidzas spontāni 15-20 sekunžu laikā, intravenozi jāievada pretkrampju līdzeklis (piem., 5-10 mg diazepāma vai 100-150 mg tiopentāla). Var būt nepieciešami muskuļus relaksējoši līdzekļi, bet tam vajadzīga trahejas intubācija. Hipotensiju un/vai bradikardiju var ārstēt, intravenozi ievadot 5-10 mg efedrīna. Sirdsdarbības apstāšanās gadījumā nekavējoties jāsāk kardiopulmonāla atdzīvināšana. Pašreiz ieteiktās devas ir epinefrīns 1 mg i/v ik pēc 3-5 min un atropīns 1 mg i/v ik pēc 3 – 5 min (maks. deva 0,04 mg/kg). Jāārstē acidoze.

5

FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1 Farmakodinamiskās īpašības
ATĶ kods: N01BB58
Septanest Forte 40mg/10 mikrogrami/ml satur artikaīnu, kas ir amīdu grupas vietējās anestēzijas līdzeklis.Artikaīns uz laiku bloķē nervu impulsu pārvadi, ko nosaka tā iedarbība uz jonu transportu caur šūnu membrānām. Artikaīnam piemīt ātrs darbības sākums, augsta anestēzijas intensitāte un zema toksicitāte.
Septanest Forte 40mg/10 mikrogrami/ml nodrošina ātru anestēziju, kas turpinās aptuveni 15-30 min, tikai ar artikaīnu, lietojot ar infiltrācijas metodi. Šķīdumam pievienotais adrenalīns paildzina anestēziju līdz aptuveni 75 min un samazina sistēmisku reakciju risku. Tam ir liela nozīme, ja nepieciešama anestēzija rajonā, kur atrodas daudz asinsvadu.

5.2 Farmakokinētiskās īpašības
Pēc adrenalīnu saturoša artikaīna šķīduma injicēšanas zem gļotādas mutē artikaīna Cmax tika sasniegta 30 minūšu laikā pēc injekcijas. Pēc viena kārtridža (1,7 ml) ievadīšanas pieaugušajiem maksimālā koncentrācija plazmā [vidējā (SN)] bija 380 (165) ng/ml. Aptuveni 2% no ievadītās devas izdalās nemainītā veidā ar urīnu, kas liecina, ka artikaīns tiek eliminēts galvenokārt ar metabolisma starpniecību. Pieejamie dati liecina, ka pēc hidrolīzes plazmā, ko veic plazmā esošā esterāze, kā arī dažādi CYP450 enzīmi aknās, veidojas artikaīnskābe. Konstatēts arī artikaīnskābes glikuronīds. Aprēķināts, ka klīrenss ir 1900-2300 ml/min un eliminācijas pusperiods ir aptuveni 1,6-1,8 stundas. Izkliedes tilpums ir 4-5 l/kg, bet saistīšanās ar plazmas proteīniem – 89%.

5.3 Preklīniskie dati par drošību

Saskaņots ZVA 08.03.2012.

Nav pieejami nekādi citi preklīniskie dati attiecībā uz klīnisko drošību, kā vien tie, kas ietverti citos zāļu apraksta apakšpunktos.

6

FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA

6.1 Palīgvielu saraksts Nātrija hlorīds, nātrija edetāts, nātrija metabisulfīts, nātrija hidroksīds, ūdens injekcijām.
6.2 Nesaderība Nav piemērojama.
6.3 Uzglabāšanas laiks 2 gadi.
6.4 Īpaši uzglabāšanas nosacījumi Neuzglabāt ledusskapī un nesasaldēt. Uzglabāt sausā vietā, temperatūrā līdz 25° C. Uzglabāt oriģinālajā iepakojumā.
6.5 Iepakojuma veids un saturs Kārba, kurā ir stikla kārtridži, 50 x 1,7 ml. Cilindrisks 1. klases stikla kārtridžs, kura pamatne noslēgta ar pārvietojamu gumijas virzuli, bet augšdaļa – ar gumijas blīvējumu, kurš nostiprināts ar metāla vāciņu.
6.6 Norādījumi par sagatavošanu lietošanai un iznīcināšanu (ja piemērojami) Kārtridži paredzēti vienreizējai lietošanai. Ja izlietota tikai daļa kārtridža satura, atlikusī daļa jāiznīcina.

7

REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

Septodont 58, rue du Pont de Creteil 94100 SAINT-MAUR-DES-FOSSES FRANCIJA

8

REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I)

02-0231

9

REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

05.08.2002/ 04.08.2007/

10

TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMI

2011. gada septembris

Saskaņots ZVA 08.03.2012.