Rinodeks

Sīrups

Rinodeks sīrups

Pudelīte, N1
Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C.
Pseudoephedrini hydrochloridum Chlorphenamini maleas

RINODEKS ir kombinēts līdzeklis sīrupa veidā pret iesnām un alerģiju. Tā sastāvā ietilpstošais pseidoefedrīna hidrohlorīds sašaurina deguna dobuma gļotādas asinsvadus, mazina tūsku un atvieglo elpošanu, bet prethistamīna līdzeklis hlorfenamīna maleāts novērš alerģijas simptomus. Zāles RINODEKS sīrups lieto, lai atvieglotu elpošanu caur degunu, mazinātu spiediena sajūtu deguna blakusdobumos, iesnas, šķaudīšanu, acu asarošanu saaukstēšanās, siena drudža vai citu augšējo elpceļu alerģisku slimību gadījumā.

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Maks. cenu diapazons

€ ar PVN

8.89 €

Zāļu produkta identifikators

96-0466-01

Zāļu reģistrācijas numurs

96-0466

Ražotājs

AS "Grindeks", Latvija

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

12-JUN-07

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Bez receptes

Zāļu stiprums/koncentrācija

Zāļu forma

Sīrups

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Grindeks, AS, Latvija

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

15969-230507
LIETOŠANAS INSTRUKCIJA: INFORMĀCIJA ZĀĻU LIETOTĀJAM
RINODEKS sīrups
Uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. Šīs zāles ir pieejamas bez receptes. Tomēr Jums jālieto zāles RINODEKS sīrups rūpīgi, lai no zāļu lietošanas iegūtu vislabākos rezultātus. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums nepieciešama papildu informācija vai padoms, vaicājiet farmaceitam. - Ja Jūsu veselības stāvoklis pasliktinās vai neuzlabojas, Jums jāsazinās ar savu ārstu. - Ja Jūs novērojat kādas blakusparādības, kas šajā instrukcijā nav minētas vai kāda no minētajām blakusparādībām Jums izpaužas smagi, lūdzu, izstāstiet to savam ārstam vai farmaceitam.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir RINODEKS un kādam nolūkam to lieto 2. Pirms RINODEKS lietošanas 3. Kā lietot RINODEKS 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt RINODEKS 6. Sīkāka informācija
1. KAS IR RINODEKS UN KĀDAM NOLŪKAM TO LIETO
RINODEKS ir kombinēts līdzeklis sīrupa veidā pret iesnām un alerģiju. Tā sastāvā ietilpstošais pseidoefedrīna hidrohlorīds sašaurina deguna dobuma gļotādas asinsvadus, mazina tūsku un atvieglo elpošanu, bet prethistamīna līdzeklis hlorfenamīna maleāts novērš alerģijas simptomus.
Zāles RINODEKS sīrups lieto, lai atvieglotu elpošanu caur degunu, mazinātu spiediena sajūtu deguna blakusdobumos, iesnas, šķaudīšanu, acu asarošanu saaukstēšanās, siena drudža vai citu augšējo elpceļu alerģisku slimību gadījumā.
2. PIRMS RINODEKS LIETOŠANAS
Nelietojiet RINODEKS sīrupu šādos gadījumos: - ja Jums agrāk ir bijusi paaugstināta jutība pret pseidoefedrīnu vai hlorfenamīnu, vai kādu citu RINODEKS sīrupa sastāvdaļu; - ja Jūs lietojat vai esat lietojuši pēdējo divu nedēļu laikā, t.s., monoamīnoksidāzes inhibitorus (piem., dažas zāles depresijas ārstēšanai). Vienlaikus ar RINODEKS sīrupu nedrīkst lietot arī antibakteriālo līdzekli furazolidonu; - ja Jūs barojat bērnu ar krūti. Informējiet par to ārstu, vēl pirms esat uzsākuši zāļu lietošanu.

15969-230507 2
Īpaša piesardzība, lietojot RINODEKS sīrupu, nepieciešama šādos gadījumos Šīs zāles drīkst lietot tikai pēc ārsta ieteikuma: - ja slimojat ar sirds slimībām, cukura diabētu, glaukomu, depresiju, elpceļu slimībām (emfizēmu, hronisku bronhītu, bronhiālo astmu); - ja Jums ir paaugstināts asinsspiediens, vairogdziedzera funkciju traucējumi, urinēšanas traucējumi urīnizvadkanāla sašaurinājuma vai prostatas palielināšanās dēļ; - smaga nieru vai aknu slimība.
Iespējama atkarības veidošanās pret pseidoefedrīna hidrohlorīdu.
Nelietojiet šīs zāles ilgāk par 7 dienām. Ja slimības simptomi nemazinās un sākas drudzis, jākonsultējas ar ārstu. Jāņem vērā, ka ārstēšanās laikā iespējama miegainība, bet daļai pacientu – reibonis, bezmiegs un uzbudinājums, īpaši bērniem (sk. apakšpunktu Iespējamās blakusparādības).
Citu zāļu lietošana Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis, ieskaitot zāles, ko var iegādāties bez receptes.
RINODEKS sīrupu nedrīkst lietot vienlaikus ar monoaminoksidāzes inhibitoriem, jo palielinās blakusparādību rašanās risks (sk. apakšpunktu Nelietojiet RINODEKS šādos gadījumos). Sīrupa sastāvā ietilpstošais pseidoefedrīns var izmainīt dažu citu zāļu (piem., bretilija, betanidīna, guanetidīna, debrisokvīna, metildopas, kā arī alfa un beta adrenoblokatoru) hipotensīvo efektu. Var mazināties rezerpīna un mekamilamīna hipotensīvā darbība.
Alkohols un nomierinoši līdzekļi (trankvilizatori, miega un sedatīvie līdzekļi) pastiprina preparāta nomācošo ietekmi uz centrālo nervu sistēmu.
Lietojot RINODEKS sīrupu reizē ar tricikliskajiem antidepresantiem un citiem pseidoefedrīnam līdzīgiem (simpatomimētiskajiem) līdzekļiem (piemēram, gļotādas tūsku mazinošiem līdzekļiem, apetītes nomācējiem un amfetamīnam līdzīgiem psihostimulatoriem), var rasties pārmērīga centrālās nervu sistēmas stimulācija, kas nelabvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmas darbību.
Sīrupā ietilpstošais pseidoefedrīns kombinācijā ar anestēzijas līdzekļiem, jo īpaši ar gaistošo inhalācijas narkozes līdzekli halotānu, var palielināt aritmiju rašanās risku, savukārt, lietojot medikamentu vienlaikus ar dzemdes muskulatūru stimulējošo līdzekli oksitocīnu rodas hipertensija. Pirms operācijas, gaidāmām dzemdībām vai pēkšņas dzemdes asiņošanas gadījumā informējiet ārstu par RINODEKS sīrupa lietošanu.
Grūtniecība un zīdīšanas periods Pirms jebkuru zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Grūtniecības laikā medikamentu atļauts lietot tikai pēc ārsta norādījuma. Ja barojat bērnu ar krūti, RINODEKS sīrupu lietot nedrīkst. Šīs zāles satur etilspirtu (sk. apakšpunktu Svarīga informācija par kādu no RINODEKS sīrupa sastāvdaļām). Jāpievērš uzmanība grūtniecēm vai ar krūti barojošām sievietēm.

15969-230507 3
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Zāles var mazināt reakcijas spējas, tāpēc to lietošanas laikā nav ieteicams vadīt transportlīdzekļus un apkalpot darbmašīnas. Jāņem vērā, ka šīs zāles satur etilspirtu (sk. apakšpunktu Svarīga informācija par kādu no RINODEKS sīrupa sastāvdaļām).
Svarīga informācija par kādu no RINODEKS sīrupa sastāvdaļām Viena mērkarote sīrupa satur 0,15 ml 96 % etilspirta. Kaitīgs alkoholiķiem. Jāpievērš uzmanība grūtniecēm vai ar krūti barojošām sievietēm, bērniem, kā arī paaugstināta riska grupām: pacientiem ar aknu slimību vai epilepsiju. Viena mērkarote sīrupa satur 2,85 g sorbīta (E420) šķīduma. Ja ārsts ir teicis, ka Jums ir kāda cukura nepanesība, pirms lietojat šīs zāles, konsultējieties ar ārstu. Zāles satur parahidroksibenzoāta esterus. Var izraisīt alerģiskas reakcijas (iespējams aizkavētas). Zāles satur arī tartrazīnu (E102), kas var izraisīt alerģiskas reakcijas.
3. KĀ LIETOT RINODEKS
RINODEKS sīrups ieteicams īslaicīgai simptomātiskai ārstēšanai. Bērniem no 6 līdz 12 gadu vecumam sīrupa deva ir 1 mērkarote, pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma — 2 mērkarotes. Sīrupu lieto ik pēc 4–6 stundām, bet ne vairāk par 4 devām 24 stundu laikā. Bērniem līdz 6 gadu vecumam RINODEKS sīrups netiek ieteikts. Nepārsniedziet norādītās devas!
Ja esat lietojis RINODEKS sīrupu vairāk nekā noteikts Akūtas pārdozēšanas simptomi atkarīgi no tā, kuras zāļu sastāvdaļas toksiskie efekti izpaužas pārsvarā. Var būt centrālās nervu sistēmas nomākums vai pārmērīgs uzbudinājums, gļotādas sausums, sejas piesarkums, elpošanas traucējumi, sirds un asinsvadu sistēmas darbības traucējumi. Pārdozēšanas gadījumā izraisa vemšanu vai veic kuņģa skalošanu, var ievadīt aktivēto ogli.
Pārdozēšanas gadījumā nekavējoties griezieties pie ārsta!
Ja esat aizmirsis lietot RINODEKS sīrupu Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu.
4. IESPĒJAMĀS BLAKUSPARĀDĪBAS
Tāpat kā citas zāles, RINODEKS sīrups var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Visbiežāk blakusparādības izraisa lielas zāļu devas.
Endokrīnās sistēmas traucējumi Iespējama hiperglikēmija (palielināts cukura līmenis asinīs).
Psihiski traucējumi Visbiežāk RINODEKS sīrupa lietošanas laikā var būt miegainība; iespējams arī nemiers, iekšēja trauksme, uzbudinājums, īpaši bērniem. Var rasties reibonis, vājums, bezmiegs, galvassāpes, halucinācijas, troksnis ausīs.

15969-230507 4
Sirds funkcijas un asinsvadu sistēmas traucējumi Atsevišķos gadījumos sirds un asinsvadu sistēmas darbības traucējumi: sirdsklauves, pārsitieni, paaugstināts asinsspiediens.
Kuņģa – zarnu trakta traucējumi Atsevišķos gadījumos slikta dūša vai vemšana.
Ādas un zemādas audu bojājumi Atsevišķos gadījumos, lietojot pseidoefedrīnu, ir ziņots par ādas izsitumiem ar vai bez iekaisuma, var rasties gļotādas sausums. Hlorfenamīna maleāts var izraisīt ādas bojājumu, ko sauc par eksfoliatīvo dermatītu.
Nieru un urīnceļu traucējumi Atsevišķos gadījumos vīriešiem, kas saņem pseidoefedrīnu, ziņots par urīna aizturi; nopietns pastiprinošs faktors ir prostatas palielināšanās.
Ja novērojat jebkādas blakusparādības, kas šajā instrukcijā nav minētas vai kāda no minētajām blakusparādībām Jums izpaužas smagi, lūdzu, izstāstiet to savam ārstam vai farmaceitam.
5. KĀ UZGLABĀT RINODEKS
Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C. Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā! Nelietot pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz paciņas. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu. Zāles nedrīkst izmest kopā ar saimniecības atkritumiem vai kanalizācijā. Vaicājiet farmaceitam par nevajadzīgo zāļu likvidēšanu. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. SĪKĀKA INFORMĀCIJA
Ko RINODEKS sīrups satur Aktīvās vielas ir pseidoefedrīna hidrohlorīds (Pseudoephedrini hydrochloridum) un hlorfenamīna maleāts (Chlorphenamini maleas). 5 ml (viena mērkarote) sīrupa satur 30 mg pseidoefedrīna hidrohlorīda un 2 mg hlorfenamīna maleāta.
Citas sastāvdaļas ir metil-parahidroksibenzoāts (E218), propil-parahidroksibenzoāts (E216), 96 % etilspirts, sorbīta šķīdums, glicerīns, nātrija saharināts, citrona esence, tartrazīns (E102), attīrīts ūdens.
Ārējais izskats un iepakojums Caurspīdīgs dzeltenīgs šķīdums ar citronu garšu tumšā stikla pudelē. 100 ml tumša stikla pudelē ar mērkaroti kartona kastītē.

15969-230507 5
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs AS GRINDEKS. Krustpils 53, Rīga, LV- 1057, Latvija. Telefons: 7083 205 Fakss: 7083 505 e-pasts: grindeks@grindeks.lv
Lai iegūtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam kontaktēt ar Reģistrācijas apliecības īpašnieku. Šī lietošanas instrukcija akceptēta {MM/GGGG}

AS GRINDEKS Vecākais zāļu reģistrācijas speciālists 13.02.2007.

M. Pabērza

Lejupielādēt zāļu aprakstu

8800-230507
ZĀĻU APRAKSTS
1. ZĀĻU NOSAUKUMS
RINODEKS sīrups
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS 5 ml (1 mērkarote) sīrupa satur 30 mg pseidoefedrīna hidrohlorīda (Pseudoephedrini hydrochloridum), 2 mg hlorfenamīna maleāta (Chlorphenamini maleas).
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt apakšpunktā 6.1.
3. ZĀĻU FORMA Sīrups
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas Iesnas, apgrūtināta elpošana caur degunu, spiediena sajūta deguna blakusdobumos, šķaudīšana, acu asarošana saaukstēšanās, siena drudža vai citu augšējo elpceļu alerģisku slimību gadījumā.
4.2. Lietošanas veids un devas Rinodeks sīrups ieteicams īslaicīgai simptomātiskai ārstēšanai. Bērniem no 6 līdz 12 gadu vecumam sīrupa deva ir 1 mērkarote, pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma – 2 mērkarotes. Sīrupu lieto ik pēc 4–6 stundām, bet ne vairāk par 4 devām 24 stundu laikā. Bērniem līdz 6 gadu vecumam Rinodeks sīrupa lietošana netiek rekomendēta, jo jaunākā vecuma bērni ir jutīgāki pret zāļu sastāvā ietilpstošajiem komponentiem.
4.3. Kontrindikācijas Zināma paaugstināta jutība pret pseidoefedrīnu vai hlorfenamīnu, vai kādu no sīrupa sastāvdaļām. Rinodeks sīrups ir kontrindicēts pacientiem, kas lieto vai ir lietojuši monoamīnoksidāzes inhibitorus (MAOI) pēdējo divu nedēļu laikā. Vienlaicīga pseidoefedrīna un šīs grupas zāļu lietošana var paaugstināt asinsspiedienu. Enzīmu monoamīnoksidāzi inhibē arī antibakteriālais līdzeklis furazolidons, tāpēc to nedrīkst lietot vienlaikus ar Rinodeks sīrupu. Kontrindikācija zāļu lietošanai ir arī bērna barošana ar krūti, jo sīrupa aktīvās vielas nokļūst mātes pienā, kas ir bīstami jaundzimušajiem.
4.4. Brīdinājumi un piesardzības pasākumi Jāņem vērā, ka ārstēšanās laikā iespējama miegainība, bet daļai pacientu, īpaši bērniem – uzbudinājums. Tā kā sīrupa komponentam hlorfenamīna maleātam piemīt antiholinerģiska darbība, Rinodeks sīrups jālieto uzmanīgi pacientiem ar uretras stenozi, prostatas hipertrofiju, urīna retenci, glaukomu, bronhiālo astmu, emfizēmu un citām hroniskām plaušu slimībām.

2
Savukārt pseidoefedrīna simpatomimētiskā darbība var izraisīt centrālās nervu sistēmas stimulāciju, uzbudinājumu, reiboni, bezmiegu, sirds un asinsvadu sistēmas darbības traucējumus, tāpēc Rinodeks sīrups jālieto piesardzīgi pacientiem ar arteriālo hipertensiju, išēmisko sirds slimību, cukura diabētu, hipertireozi. Piesardzība jāievēro arī smagas nieru vai aknu mazspējas gadījumā. Iespējama atkarības veidošanās pret pseidoefedrīna hidrohlorīdu.
Viena mērkarote sīrupa satur 0,15 ml 96 % etilspirta. Kaitīgs alkoholiķiem. Jāpievērš uzmanība grūtniecēm vai ar krūti barojošām sievietēm, bērniem, kā arī paaugstināta riska grupām: pacientiem ar aknu slimību vai epilepsiju. Viena mērkarote sīrupa satur 2,85 g sorbīta (E420) šķīduma. Šīs zāles nevajadzētu lietot pacientiem ar retu iedzimtu fruktozes nepanesību. Zāles satur parahidroksibenzoāta esterus. Var izraisīt alerģiskas reakcijas (iespējams aizkavētas). Zāles satur arī tartrazīnu (E102), kas var izraisīt alerģiskas reakcijas.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi Rinodeks sīrupu nedrīkst lietot vienlaikus ar MAOI. Šīs grupas zāles pastiprina pseidoefedrīna kardiostimulējošo un vazopresoro efektu, kā arī antihistamīna līdzekļu antiholinerģisko un CNS nomācošo darbību, tā paaugstinot smagu blakusefektu veidošanās risku. Sīrupa sastāvā ietilpstošais pseidoefedrīns var izmainīt citu zāļu, kuru darbība saistīta ar ietekmi uz simpātisko nervu sistēmu (piem., bretilija, betanidīna, guanetidīna, debrisokvīna, metildopas, kā arī alfa un beta adrenoblokatoru), hipotensīvo efektu. Var mazināties rezerpīna un mekamilamīna hipotensīvā darbība. Alkohols, trankvilizatori, miega un sedatīvie līdzekļi pastiprina Rinodeks sīrupa nomācošo ietekmi uz CNS. Lietojot Rinodeks sīrupu reizē ar tricikliskajiem antidepresantiem un citiem simpatomimētiskajiem līdzekļiem (piemēram, gļotādas tūsku mazinošiem līdzekļiem, apetītes nomācējiem un amfetamīnam līdzīgiem psihostimulatoriem), var rasties pārmērīga CNS stimulācija, kas nelabvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmas darbību. Savukārt kombinācijā ar anestēzijas līdzekļiem, jo īpaši ar gaistošo inhalācijas narkozes līdzekli halotānu, var palielināties aritmiju rašanās risks, bet lietojot pseidoefedrīnu vienlaikus ar oksitocīnu rodas hipertensija.
4.6. Grūtniecība un zīdīšana Rinodeks sīrupa lietošanas drošība grūtniecības un laktācijas periodā nav pierādīta. Medikamenta aktīvās vielas nonāk mātes pienā. Rinodeks sīrupa lietošana grūtniecības laikā pieļaujama tikai pēc ārsta norādījuma, ja terapeitiskais efekts attaisno iespējamo risku. Bērna barošana ar krūti ir kontrindikācija Rinodeks sīrupa lietošanai. Šīs zāles satur etilspirtu (sk. p. 4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā). Jāpievērš uzmanība grūtniecēm vai ar krūti barojošām sievietēm.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus Rinodeks sīrups var mazināt reakcijas spējas un radīt miegainību, tāpēc tā lietošanas laikā nav ieteicams vadīt transportlīdzekļus un darīt darbu, kura veikšanai nepieciešama veiklība un ātra reakcija.

3
Jāņem vērā, ka šīs zāles satur etilspirtu (sk. p. 4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā).
4.8. Nevēlamās blakusparādības Blakusparādības ir atkarīgas no medikamenta lietotāja individuālās jutības pret katru no medikamenta sastāvdaļām, tāpēc var būt ļoti dažādas.
Endokrīnās sistēmas traucējumi Iespējama hiperglikēmija.
Psihiski traucējumi Visbiežāk novēro miegainību, kas raksturīga antihistamīna līdzekļiem, bet iespējama arī mērena CNS stimulācija pacientiem, kas jutīgi pret simpatomimētiskajiem amīniem. RINODEKS sīrupa lietošanas laikā var rasties nemiers, iekšēja trauksme, uzbudinājums, reibonis, vājums, bezmiegs, galvassāpes, halucinācijas, troksnis ausīs.
Sirds funkcijas un asinsvadu sistēmas traucējumi Atsevišķos gadījumos sirds un asinsvadu sistēmas darbības traucējumi: tahikardija, aritmijas, hipertensija.
Kuņģa – zarnu trakta traucējumi Atsevišķos gadījumos slikta dūša vai vemšana.
Ādas un zemādas audu bojājumi Atsevišķos gadījumos, lietojot pseidoefedrīnu, ir ziņots par ādas izsitumiem ar vai bez iekaisuma; var rasties gļotādas sausums. Hlorfenamīna maleāts var izraisīt eksfoliatīvu dermatītu.
Nieru un urīnceļu traucējumi Atsevišķos gadījumos vīriešiem, kas saņem pseidoefedrīnu, ziņots par urīna aizturi; nopietns predisponējošs faktors ir prostatas palielināšanās.
4.9. Pārdozēšana Akūtas pārdozēšanas simptomi atkarīgi no tā, kuras zāļu sastāvdaļas toksiskie efekti prevalē. Hlorfenamīna pārdozēšanas pazīmes ir CNS nomākums vai pārmērīgs uzbudinājums, antiholinerģiskie efekti (gļotādu sausums, sejas piesarkums, elpošanas traucējumi). Pseidoefedrīns var izraisīt pārmērīgu CNS stimulāciju, sirds un asinsvadu sistēmas darbības traucējumus (hipertensiju, tahikardiju u.c. aritmijas). Pārdozēšanas gadījumā izraisa vemšanu vai veic kuņģa skalošanu, var ievadīt aktivēto ogli. Forsētā diurēze ir mazefektīva. Kontrolē sirdsdarbību un elpošanu, pievada papildus skābekli. Ārstēšana simptomātiska. Nepieciešamības gadījumā ievada infūzijas šķīdumus, krampju gadījumā – i/v diazepāmu. Hipotensijas novēršanai nav ieteicams lietot epinefrīnu.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības Kombinēts pretiesnu un antihistamīna līdzeklis, ATĶ kods R01BA52.

4
Rinodeks ir kombinēts līdzeklis sīrupa veidā pret iesnām un alerģiju. Tā sastāvā ietilpst 2 aktīvās vielas. Pseidoefedrīna hidrohlorīds ir fenilalkilamīnu grupas simpatomimētisks līdzeklis ar efedrīnam līdzīgu farmakoloģisko darbību. Lietots iekšķīgi, tas sašaurina deguna dobuma gļotādas asinsvadus, mazina gļotādas tūsku un hiperēmiju, tā atvieglojot elpošanu. Šīs zāles specifiskās aktivitātes ziņā atpaliek no efedrīna, bet arī tā toksicitāte ir 2 – 3 reizes zemāka. Terapeitiskās devās pseidoefedrīnam nav būtiskas ietekmes uz arteriālo asinsspiedienu. Hlorfenamīna maleāts ir alkilamīnu grupas antihistamīna līdzeklis, kas, konkurējoši bloķējot H1-histamīnreceptorus, novērš histamīna raksturīgo ietekmi uz organismu (asinsvadu paplašināšanos, asinsvadu sieniņas caurlaidības palielināšanos, tūsku, niezi) un augšējo elpceļu alerģisku reakciju izpausmes (šķaudīšanu, acu asarošanu, apgrūtinātu elpošanu, ūdeņaina sekrēta izdalīšanos no deguna). Zālēm piemīt mērena sedatīva darbība. Antiholinerģisko īpašību dēļ hlorfenamīna maleāts mazina gļotu sekrēciju deguna gļotādā.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības Pseidoefedrīna hidrohlorīds labi uzsūcas no kuņģa un zarnu trakta. Tā darbība sākas 15 – 30 minūšu laikā pēc perorālas lietošanas un ilgst apm. 4 stundas. Maksimālo efektu novēro pēc 1 stundas. Noskaidrots, ka zāles nelielā daudzumā nonāk mātes pienā. Pseidoefedrīns tiek izvadīts no organisma caur nierēm, pārsvarā neizmainītā veidā. Eliminācijas pusperiods ir 3 – 6 stundas. Hlorfenamīna maleāts labi uzsūcas no gremošanas trakta. Tā biotransformācija notiek aknās, nelielos daudzumos arī nierēs. Apm. 70 % devas saistās ar plazmas olbaltumiem. Maksimālo koncentrāciju asinīs hlorfenamīns sasniedz 2 – 6 stundu laikā pēc perorālas lietošanas. Zāļu darbība sākas 15 – 60 min. laikā pēc perorālas lietošanas un ilgst līdz 8 stundām. Maksimālo efektu novēro pēc 6 stundām. Zināms, ka antihistamīna līdzekļi nelielā daudzumā nonāk mātes pienā. Eliminācijas pusperiods ir 14 – 25 stundas. Hlorfenamīna maleāts izdalās no organisma caur nierēm, pārsvarā metabolizētā veidā.
5.3. Preklīniskie dati par drošību Nav informācijas par atkārtotu devu toksicitāti. Pseidoefedrīnam nav raksturīga teratogēna darbība, tomēr eksperimentos ar dzīvniekiem novērota samazināta augļa masa un skeleta attīstības aizkavēšanās. Lietojot hlorfenamīna maleātu 103 nedēļas, žurkām netika novērots ļaundabīgo audzēju skaita pieaugums, salīdzinot ar kontroles grupu; arī mutagenitātes testi bija negatīvi. Lietojot preparātu devā, kas 33 reizes pārsniedz medicīnā lietojamās devas, samazinājās mazuļu izdzīvošanas rādītāji.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts Metil-parahidroksibenzoāts (E218), propil-parahidroksibenzoāts (E216), 96 % etilspirts, sorbīta šķīdums, glicerīns, nātrija saharināts, citrona esence, tartrazīns (E102), attīrīts ūdens.
6.2. Nesaderība Saderības pētījumu trūkuma dēļ zāles nedrīkst lietot maisījumā ar citiem produktiem.
6.3. Uzglabāšanas laiks 5 gadi.

5
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C.
6.5. Iepakojuma veids un saturs 100 ml tumša stikla pudelē ar mērkaroti kartona kastītē.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un norādījumi par sagatavošanu lietošanai. Neizlietotās zāles jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS AS GRINDEKS. Krustpils 53, Rīga, LV-1057, Latvija. Tālrunis: 7083205 Fakss: 7083505 e-pasts: grindeks@grindeks.lv
8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS (I): 96-0466
9. REĢISTRĀCIJAS /PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 24/10/1996 Pārreģistrācijas datums: 10/05/2002
10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS 02/2007

AS GRINDEKS Vecākais zāļu reģistrācijas speciālists 13.02.2007.

M. Pabērza