ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
EU/1/96/018/001
EU/1/96/018/001
Cenexi SAS, France; Actavis Italy S.p.A., Italy
29-AUG-96
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
10 V
Pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai
Ir apstiprināta
Actavis Group PTC ehf, Iceland
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
PIELIKUMS I ZĀĻU APRAKSTS
1
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Rapilysin 10 V pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS 1 flakons satur 10 V* reteplāzes** (reteplase) 0,56 g pulvera. 1 pilnšļirce satur 10 ml ūdeni injekcijām. Pagatavots šķīdums satur 1 V reteplāzes vienā mililitrā. Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā. * Reteplāzes aktivitāte ir izteikta vienībās (V), izmantojot standartu, kas ir specifisks reteplāzei un nelīdzinās citu trombolītisku līdzekļu vienībām. ** Rekombinants plazminogēna aktivators, ko ražo Echerichia coli izmantojot DNS rekombinanto tehnoloģiju
3. ZĀĻU FORMA Pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai. Balts pulveris un dzidrs bezkrāsains šķidrums (ūdens injekcijām).
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1. Terapeitiskās indikācijas Rapilysin indicēts trombolītiskai terapijai, ja ir aizdomas par miokarda infarktu ar noturīgu ST pacēlumu vai nesen radušos Hisa kūlīša kreisā zara blokādi, 12 h laikā pēc akūta miokarda infarkta (AMI) simptomu rašanās. 4.2. Devas un lietošanas veids Ārstēšana ar reteplāzi jāsāk iespējami ātri pēc AMI simptomu rašanās. Rapilysin drīkst parakstīt ārsti, kam ir pieredze trombolītiskās terapijas izmantošanā un iespējas kontrolēt tā lietošanu. Devas Rapilysin deva Rapilysin ievada 10 V bolus devas veidā, pēc 30 min ievada otru 10 V bolus devu (dubultbolus). Katru bolus devu ievada lēnas intravenozas injekcijas veidā 2 min laikā. Jāpārliecinās, vai kļūdas pēc injekcija netiek veikta paravenozi. Lai mazinātu atkārtotas trombozes risku, pirms un pēc Rapilysin injekcijas jāievada heparīns un acetilsalicilskābe. Heparīna deva
2
Ieteicamā heparīna deva ir 5000 SV, ko ievada bolus injekcijas veidā pirms reteplāzes terapijas. Pēc otrās reteplāzes bolus devas heparīnu ievada infūzijas veidā pa 1000 SV/h. Heparīns jāievada vismaz 24 h, vēlams 48 – 72 h, ar mērķi saglabāt aPTT raksturlielumu 1,5 – 2 reizes virs normas. Acetilsalicilskābes deva Acetilsalicilskābes sākumdevai pirms trombolīzes jābūt vismaz 250 mg (250 – 350 mg), pēc tam ordinē pa 75 – 150 mg dienā vismaz līdz pacienta izrakstīšanai. Pediatriskā populācija Dati nav pieejami.
Lietošanas veids
Reteplāze ir liofilizēta viela flakonos. Liofilizātu šķīdina ar iepakojumā esošās šļirces saturu (skatīt 6.6. apakšpunktu).
Rapilysin vēlams injicēt caur intravenozu pieeju, kuras vienīgais mērķis ir Rapilysin injicēšana. Nedrīkst ievadīt citas zāles caur Rapilysin paredzēto pieeju ne vienlaikus, ne pirms, ne pēc Rapilysin injekcijas. Tas attiecas uz visiem preparātiem, tostarp heparīnu un acetilsalicilskābi, kas jālieto pirms un pēc reteplāzes ievadīšanas, lai mazinātu atkārtotas trombozes risku. Pacientiem, kam jālieto tā pati pieeja, tā (tostarp Y veida sistēma) kārtīgi jāizskalo ar 0,9 % nātrija hlorīda vai 5 % glikozes šķīdumu pirms un pēc Rapilysin injicēšanas.
4.3. Kontrindikācijas Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām. Tā kā trombolītiskā terapija palielina asiņošanas risku, reteplāze ir kontrindicēta šādos gadījumos: - zināma hemorāģiska diatēze - pacientiem, kam vienlaikus tiek veikta terapija ar perorāliem antikoagulantiem (piemēram,
varfarīna nātrija sāli) - intrakraniāls jaunveidojums, arteriālas un venozas malformācijas vai aneirisma - jaunveidojums ar palielinātu asiņošanas risku - cerebrovaskulāri traucējumi anamnēzē - nesen (< 10 dienas) veikta ilgstoša un enerģiska netiešā sirds masāža - smaga nekontrolēta hipertensija - aktīva peptiska čūla - portāla hipertensija (paplašinātas barības vada vēnas) - izteikti aknu vai nieru darbības traucējumi - akūts pankreatīts, perikardīts, bakteriāls endokardīts
3
- 3 mēnešu laikā pēc smagas asiņošanas, lielas traumas vai plašas operācijas (piemēram, koronāro artēriju šuntēšanas, intrakraniālas vai intraspinālas operācijas vai traumas), dzemdībām, orgānu biopsijas, nesaspiežamu asinsvadu iepriekšējas punkcijas
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Katrs pacients, kam paredzēta ārstēšana ar reteplāzi, rūpīgi jāizmeklē. Informāciju par preparāta nesaderību skatīt 6.2. apakšpunktā.
Asiņošana
Reteplāzes terapijas laikā biežāk novērotais sarežģījums ir asiņošana. Tālāk minētos gadījumos reteplāzes terapijas risks var būt palielināts un tas jāvērtē, ņemot vērā iespējamo guvumu:
- cerebrovaskulāra slimība
- sistoliskais asinsspiediens iestājoties > 160 mmHg
- nesen pārciesta kuņģa un zarnu trakta vai uroģenitāla asiņošana (10 dienu laikā)
- kreisās sirds puses trombu palielināta iespējamība, piemēram, mitrālas stenozes ar priekškambaru mirdzēšanu gadījumā
- septisks tromboflebīts vai aizsprostota arteriovenoza kanula nopietni inficētā vietā
- vecums vairāk par 75 gadiem
- jebkurš cits traucējums, kad asiņošana radītu nopietnas briesmas vai lokalizācijas dēļ būtu īpaši smaga
Vienlaicīga heparīna ievadīšana var veicināt asiņošanu. Tā kā reteplāzes terapijas laikā tiek šķīdināts fibrīns, iespējama asiņošana no nesenām punkcijas vietām. Tādēļ trombolītiskās terapijas laikā jāpievērš īpaša uzmanība visām iespējamām asiņošanas vietām (tostarp katetru ievietošanas, artēriju un vēnu punkcijas, incīzijas un adatas punkcijas vietām). Ārstēšanas laikā ar reteplāzi jāizvairās no cieto katetru lietošanas, kā arī no intramuskulārām injekcijām un mazsvarīgām manipulācijām ar pacientu.
Preparāts uzmanīgi jālieto kopā ar citiem asinsreci ietekmējošiem medicīniskiem produktiem, piemēram, heparīnu, zemas molekulamasas heparīniem, heparinoīdiem, perorāliem antikoagulantiem un prettrombocītu līdzekļiem, piemēram, dipiridamolu, tiklopidīnu, klopidogrelu vai glikoproteīna IIb/IIIa receptoru antagonistiem, izņemot acetilsalicilskābi.
Nopietnas asiņošanas, īpaši smadzeņu asiņošanas gadījumā, nekavējoties jāpārtrauc heparīna vienlaicīga ievadīšana. Ja šī asiņošana rodas pirms reteplāzes otrās bolus devas ievadīšanas, to nedrīkst injicēt. Reteplāzes salīdzinoši īsā pusperioda dēļ parasti nav nepieciešams ievadīt asinsreces faktorus. Vairumam pacientu, kam radusies asiņošana, var palīdzēt ar trombolītiskās un antikoagulantu terapijas pārtraukšanu, šķidruma aizstājterapiju un asiņojošā asinsvada manuālu nospiešanu. Ja heparīns ievadīts 4 h laikā pēc asiņošanas sākšanās, jāapsver protamīna ievadīšana. Pacientiem, kam šī konservatīvā ārstēšana nesniedz uzlabošanos, var būt indicēta transfūzijas preparātu pamatota lietošana. Jāapsver krioprecipitāta, fibrinogēna, svaigi saldētas plazmas un trombocītu masas transfūzijas, pēc katras pārliešanas veicot klīniskas un laboratoriskas pārbaudes. Krioprecipitāta vai fibrinogēna infūzijas gadījumā vēlamais fibrinogēna mērķa līmenis ir 1 g/l.
Pašlaik nav pieejams pietiekami daudz ziņu par reteplāzes lietošanu pacientiem ar diastolisko asinsspiedienu > 100 mmHg pirms trombolītiskās terapijas.
Aritmijas
4
Koronārā trombolīze var izraisīt ar reperfūziju saistītas aritmijas. Reteplāzes ievadīšanas gadījumā ļoti ieteicams, lai būtu pieejama antiaritmiska terapija iespējamās bradikardijas un/vai kambaru tahiaritmijas (piemēram, kambaru tahikardijas vai fibrilācijas) ārstēšanai.
Atkārtota ievadīšana
Tā kā pašlaik nav reteplāzes atkārtotas ievadīšanas pieredzes, atkārtota ievadīšana nav ieteicama. Tomēr nav novērota antivielu veidošanās pret reteplāzes molekulu. Anafilaktoīdas reakcijas gadījumā injicēšana nekavējoties jāpārtrauc un jāsāk atbilstoša ārstēšana.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Nav veikti mijiedarbības pētījumi. Klīnisko pētījumu retrospektīvā analīzē netika atklāta jebkāda klīniski nozīmīga mijiedarbība ar medicīniskiem produktiem, kas pacientiem ar akūtu miokarda infarktu tiek lietotas vienlaikus ar reteplāzi. Heparīns, K vitamīna antagonisti un trombocītu funkciju ietekmējoši medicīniski produkti (piemēram, acetilsalicilsābe, dipiridamols un abciksimabs) var palielināt asiņošanas risku, ja tās tiek lietotas pirms reteplāzes terapijas, tās laikā vai vēlāk.
Īpašu uzmanību šai iedarbībai jāpievērš zema fibrinogēna līmeņa periodos (līdz 2 dienām pēc AMI fibrinolītiskās terapijas).
Informāciju par preparāta nesaderību skatīt 4.2. apakšpunktā.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti Grūtniecība Nav pieejami atbilstoši dati par reteplāzes lietošanu grūtniecēm. Vienīgie nozīmīgie pieejamie dati dzīvniekiem atsaucas uz pētījumiem, kas veikti ar trušiem, kuros konstatēta ar abortiem saistīta asiņošana no maksts (skatīt 5.3. apakšpunktu ). Iespējamais risks cilvēkam nav zināms. Rapilysin 10 V nedrīkst lietot grūtniecēm, izņemot dzīvībai bīstamās situācijās.
Barošana ar krūti Nav zināms, vai reteplāze izdalās mātes pienā. Pirmās 24 h pēc trombolītiskās terapijas krūts piens ir jāizlej.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Nav piemērojama.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Drošuma profila apkopojums
Ar reteplāzes terapiju biežāk saistītās blakusparādības ir asiņošana, galvenokārt injekcijas vietā. Injekcijas vietā var veidoties arī vietējas reakcijas.
Tāpat kā citu trombolītisku līdzekļu lietošanas gadījumā ziņots par atkārtotu išēmiju/ stenokardiju, hipotensiju un sirds mazspēju/ plaušu tūsku bieži kā miokarda infarkta un/vai trombolītisku līdzekļu lietošanas sekas.
Īpaši svarīgi ir ziņojumi par intrakraniālu asiņošanu, kas daudzos gadījumos beigusies letāli.
Par 160 mmHg augstāks sistoliskais asinsspiediens pirms trombolīzes ar reteplāzi bija saistīts ar lielāku smadzeņu asiņošanas risku. Intrakraniālas un letālas intrakraniālas asiņošanas risks palielinās līdz ar vecumu. Asins pārliešana bija nepieciešama reti. Nāve un paliekoša invaliditāte ir bieži
5
novērota parādība pacientiem, kas pārcietuši insultu (ieskaitot intrakraniālu asiņošanu) un citas nopietnas asiņošanas epizodes.
Blakusparādību uzskaitījums tabulas veidā Ziņoto blakusparādību biežums ir apkopots zemāk esošajā tabulā. Sastopamības biežums ir definēts izmantojot sekojošu klasifikāciju: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1000 līdz <1/100), reti (≥1/10000 līdz <1/1000), ļoti reti (<1/10000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)
Orgānu sistēma
Imūnās sistēmas traucējumi
Sastopamības biežums Retāk
Blakusparādības, kas novērotas saistībā ar reteplāzi paaugstinātas jutības reakcijas (piemēram, alerģiskas reakcijas)1
Nervu sistēmas traucējumi
Sirds funkcijas traucējumi 3
Ļoti reti Retāk Ļoti reti
Ļoti bieži
nopietna anafilakse/anafilaktoīdas reakcijas1 smadzeņu asiņošana2
ar centrālo nervu sistēmu saistīti traucējumi (piemēram, epileptiski krampji, krampji, afāzija, runas traucējumi, delīrijs, akūts smadzeņu sindroms, uzbudinājums, apjukums, depresija, psihoze) atkārtota išēmija/ stenokardija, hipotensija un sirds mazspēja/ plaušu tūska
Bieži
aritmijas (piemēram, AV blokāde, priekškambaru mirdzēšana/ plandīšanās, kambaru tahikardija/ fibrilācija, elektromehāniska disociācija (EMD)), sirdsdarbības apstāšanās, kardiogēnisks šoks un atkārtots infarkts
Retāk
mitrāla regurgitācija, plaušu embolija, cita sistēmiska embolija / smadzeņu embolija un kambaru starpsienas
defekts
Asinsvadu sistēmas traucējumi
Bieži
kuņģa un zarnu trakta asiņošana (asins vemšana, melēna), smaganu vai uroģenitāla asiņošana
Vispārēji traucējumi un reakcijas
ievadīšanas vietā
Retāk Ļoti bieži
hemoperikards, retroperitoneāla asiņošana, smadzeņu asiņošana, deguna asiņošana, asins atkrēpošana, acs asiņošana un ekhimozes
asiņošana injekcijas vietā (piemēram, hematoma); var rasties vietēja reakcija injekcijas vietā, piemēram, dedzināšanas sajūta.
6
Traumas, saindēšanās un ar manipulācijām saistītas komplikācijas
Nav zināmi
Tauku embolija, kas var izraisīt atbilstošas sekas skartajos orgānos.4
1. Pieejamie dati saistībā ar reteplāzi nenorāda uz paaugstinātas jutības reakciju antivielu mediētu izcelsmi.
2. Išēmiskās vai hemorāģiskās cerebrovaskulārās parādības var būt papildus vai pamata stāvokļi.
3. Par šiem stāvokļiem ir ziņots saistībā ar miokarda infarktu un/vai trombolītisku līdzekļu lietošanu. Šie stāvokļi var būt dzīvībai bīstami un var izraisīt nāvi.
4. Par šo parādību tika ziņots saistībā ar terapeitiskās klases trombolītisku līdzekļu lietošanu.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.*
4.9. Pārdozēšana
Pārdozēšanas gadījumā gaidāma fibrinogēna un citu asinsreces faktoru (piemēram, V asinsreces faktora) līmeņa pazemināšanās ar turpmāku asiņošanas risku.
Papildus informāciju skatīt 4.4. apakšpunktā.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: antitrombotisks līdzeklis, ATĶ kods: B01AD
Darbības mehānisms Reteplāze ir rekombinants plazminogēna aktivators, kas katalizē endogēnā plazminogēna šķelšanu, veidojot plazmīnu. Šī plazminogenolīze notiek galvenokārt fibrīna klātbūtnē. Plazmīns savukārt sadala fibrīnu, kas ir trombu matrices galvenā sastāvdaļa, tādējādi izpaužot savu trombolītisko darbību.
Reteplāze (10 + 10 V) no devas atkarīgā veidā pazemina fibrinogēna līmeni plazmā par aptuveni 60 – 80 %. Fibrinogēna līmenis normalizējas 2 dienās. Tāpat kā citu plazminogēna aktivatoru lietošanas gadījumā, pēc tam rodas “atsitiena” fenomens, kad fibrinogēna līmenis sasniedz maksimumu 9 dienās un saglabājas paaugstināts līdz 18 dienas ilgi.
Pazeminātais plazminogēna un α2-antiplazmīna līmenis plazmā normalizējas 1 – 3 dienās. V, VIII asinsreces faktora, α2-makroglobulīna un C1-esterāzes inhibitora līmenis ir tikai nedaudz pazemināts un normalizējas 1 – 2 dienās. Plazminogēna aktivatora inhibitora 1 (PAI-1) aktivitāte var samazināties gandrīz līdz nullei, taču tā strauji normalizējas divu stundu laikā, uzrādot “atsitiena” fenomenu. Trombolīzes laikā paaugstinās protrombīna aktivācijas fragmenta 1 līmenis un trombīna-antitrombīna III kompleksu līmenis, liecinot par trombīna veidošanos, kā klīniskā nozīme nav zināma.
Klīniskā efektivitāte un drošums
7
Lielā salīdzinošā mirstības pētījumā (INJECT) ar aptuveni 6000 pacientu konstatēts, ka reteplāze būtiski samazina sirds mazspējas (sekundārs efektivitātes kritērijs) biežumu un ir vismaz tikpat efektīva kā streptokināze mirstības (primārais efektivitātes kritērijs) samazināšanas ziņā. Divos klīniskos pētījumos, kuru galvenais mērķis bija koronārās artērijas caurlaidība (RAPID I un II), reteplāzes lietošana bija saistīta ar augstākiem agrīnas caurlaidības raksturlielumiem (primārais efektivitātes kritērijs), kā arī ar mazāku sirds mazspējas rašanās biežumu (sekundārs efektivitātes kritērijs) nekā alteplāzes lietošanas gadījumā (3 stundu un “paātrinātā” dozēšanas shēma). Klīniskā pētījumā ar apmēram 15 000 pacientu, kurā reteplāze tika salīdzināta ar alteplāzes “paātrināto” dozēšanas shēmu (GUSTO III) (2 : 1 randomizēta reteplāze : alteplāze), nenovēroja statistiski atšķirīgus rezultātus primāram rezultātam – 30 dienu mirstībai (reteplāze: 7,47 %, alteplāze: 7,23 %, p = 0,61) un kombinētam rezultātam – 30 dienu mirstībai un neletālam invalidizējošam insultam (reteplāze: 7,89 %, alteplāze: 7,88 %, p = 0,99). Kopējie insulta raksturlielumi bija 1,64 % reteplāzes un 1,79 % alteplāzes lietotāju grupās. Reteplāzes grupā 49,4 % no šiem insultiem bija letāli un 27,1 % − invalidizējoši. Alteplāzes grupā 33,0 % bija letāli un 39,8 % invalidizējoši.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Eliminācija Pēc 10 + 10 V intravenozas bolus injekcijas pacientiem ar akūtu miokarda infarktu reteplāzes antigēns izplatās plazmā ar 18 + 5 min dominējošo pusperiodu (t1/2α) un tiek eliminēts ar 5,5 h ± 12,5 min terminālo pusperiodu (t1/2β), klīrensa ātrums ir 121 + 25 ml/min. Reteplāzes aktivitāte plazmā samazinās ar 283 + 101 ml/min ātrumu, kā rezultātā dominējošais pusperiods (t1/2α) ir 14,6 + 6,7 min un terminālais pusperiods (t1/2β) ir 1,6 h + 39 min. Imunoloģiski urīnā nosakāms tikai niecīgs reteplāzes daudzums. Nav pieejamas precīzas ziņas par reteplāzes svarīgākajiem eliminācijas ceļiem cilvēkam, nav zināma aknu vai nieru mazspējas ietekme. Eksperimenti ar žurkām rāda, ka aknas un nieres ir nozīmīgākie aktīvās saistīšanās un lizosomālās šķelšanās orgāni. Papildus pētījumi ar cilvēka plazmas paraugiem in vitro liecina, ka kompleksu veidošana ar C1inaktivatoru, α2-antiplazmīnu un α2-antitripsīnu veicina reteplāzes inaktivēšanos plazmā. Reteplāzes inaktivācijas inhibitoru relatīvā ietekme samazinās šādā secībā: C1-inaktivators > α2-antiplazmīns > α2-antitripsīns.
Pacientiem ar AMI reteplāzes pusperiods ir garāks nekā veseliem brīvprātīgajiem. Pacientiem ar miokarda infarktu un izteiktiem aknu un nieru darbības traucējumiem iespējama aktivitātes pusperioda papildus pagarināšanās, taču šiem pacientiem nav pieejami klīniskie dati par reteplāzes farmakokinētiku. Dzīvnieku eksperimentu dati liecina, ka stipri traucētas nieru darbības gadījumā ar būtiski paaugstinātu seruma kreatinīna un seruma urīnvielas līmeni gaidāma reteplāzes pusperioda pagarināšanās. Nelieli nieru darbības traucējumi būtiski neietekmē reteplāzes farmakokinētiskās īpašības.
5.3. Preklīniskie dati par drošību
Akūtas toksicitātes pētījumi veikti ar žurkām, trušiem un pērtiķiem, subakūtas toksicitātes pētījumi veikti ar žurkām, suņiem un pērtiķiem. Nozīmīgākais akūtais simptoms pēc vienreizējas lielas reteplāzes devas ievadīšanas žurkām un trušiem bija pārejoša apātija neilgi pēc injekcijas. Makaka sugas pērtiķiem sedatīvā iedarbība variēja no vieglas apātijas līdz bezsamaņai, ko izraisīja atgriezeniska, no devas lieluma atkarīga asinsspiediena pazemināšanās. Injekcijas vietā bija pastiprināta vietēja asiņošana.
Subakūtas toksicitātes pētījumos nekonstatēja nekādas negaidītas blakusparādības. Suņiem atkārtota cilvēka peptīdu reteplāzes devu ievadīšana izraisīja imunoloģiskas alerģiskas reakcijas. Reteplāzes genotoksicitāti nekonstatēja pilnīgā testu komplektā ar dažādiem ģenētiskiem mērķiem gan in vitro, gan in vivo.
Reproduktīvās toksicitātes pētījumus veica ar žurkām (auglības un embrio-fetotoksicitātes pētījums, ietverot dzemdību fāzi) un trušiem (embrio-fetotoksicitātes pētījums, novērtēta tikai dažādu devu ietekme). Žurkām (sugai, kas ir nejūtīga pret reteplāzes farmakoloģisko iedarbību) nekonstatēja nelabvēlīgu ietekmi uz auglību, embrija un augļa attīstību un pēcnācējiem. Trušiem novēroja
8
asiņošanu no maksts un abortus, kas, iespējams, saistīti ar paildzinātu asinsreci, bet augļa patoloģijas nekonstatēja. Toksicitātes pētījumi pirms un pēc dzimšanas ar reteplāzi nav veikti.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Pulveris: traneksāmskābe kālija hidrogēnfosfāts fosforskābe saharoze polisorbāts 80
Šķīdinātājs: Ūdens injekcijām
6.2. Nesaderība
Šo medicīnisko produktu nedrīkst jaukt kopā ar heparīnu un/vai acetilsalicilskābi. Saderības pētījumu trūkuma dēļ, šo medicīnisko produktu nedrīkst sajaukt ar citiem medicīniskajiem produktiem.
Lietojot kombinēta šķīduma veidā, heparīns un Rapylisin ir nesaderīgi. Iespējama arī cita veida nesaderība. Injekciju šķīdumam nedrīkst pievienot citas zāles.
6.3. Uzglabāšanas laiks
Uzglabāšanas laiks tirdzniecības iepakojumā: 3 gadi.
Pēc šķīduma pagatavošanas: Pēc šķīdināšanas ar ūdeni injekcijām ķīmiskā un fizikālā stabilitāte pierādīta 8 stundas temperatūrā no 2 līdz 30°C. No mikrobioloģiskā viedokļa zāles jāizlieto nekavējoties. Ja tās netiek izlietotas tūlīt, par uzglabāšanas laiku un apstākļiem līdz lietošanai ir atbildīgs lietotājs.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C. Uzglabāt flakonu ārējā iepakojumā, lai sargātu no gaismas. Uzglabāšanas nosacījumus pēc zāļu atšķaidīšanas skatīt 6.3. apakšpunktā.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Iepakojumā ir:
2 bezkrāsaina stikla (I tipa) flakoni ar gumijas (butil) aizbāzni un noņemamu alumīnija vāciņu, kas satur 0,56 mg pulverus. 2 stikla (borosilikāts, I tipa) pilnšļirces vienreizējai lietošanai ar brombutila aizbāzni un brombutila gumijas uzgaļa vāciņu, kas satur 10 ml šķīdinātāja. 2 šķīdināšanas ierīces 2 adatas 19 G1
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
9
Ir ziņojumi par dažu stikla pilnšļirču (tai skaitā Rapilysin) nesaderību ar zināmu bezadatas savienotāju. Līdz ar to pirms lietošanas jāpārliecinās par stikla šļirces un intravenozās ievades savienojuma saderību. Nesaderības gadījumā var lietot adapteri un pēc ievadīšanas to kopā ar stikla šļirci nekavējoties likvidēt.
Visas darbības jāveic aseptiskos apstākļos.
1. No Rapilysin 10 V flakona noņemiet aizsargvāciņu un ar spirta tamponu notīrīt gumijas aizbāzni.
2. Atveriet atšķaidīšanas ierīces iepakojumu, noņemiet no tās abus aizsargvāciņus.
3. Caur gumijas aizbāzni ieduriet nosmailoto uzgali Rapilysin 10 V flakonā.
4. Izņemiet 10 ml šļirci no iepakojuma. Noņemiet no šļirces aizsargvāciņu. Pievienojiet šļirci nosmailotam uzgalim un pārlejiet 10 ml šķīdinātāja Rapilysin 10 V flakonā.
5. Nosmailotajam uzgalim un šļircei vēl esot pie flakona, viegli pavirpiniet flakonu, lai Rapilysin 10 V pulveris izšķīstu. NEKRATIET.
6. Atšķaidīts preparāts ir dzidrs, bezkrāsains šķīdums. Ja šķīdums nav dzidrs un bezkrāsains, tas ir jāiznīcina.
7. Ievelciet 10 ml Rapilysin 10 V šķīduma šļircē. Flakonā var palikt nedaudz šķīduma pārpildīšanas dēļ.
8. Atvienojiet šļirci no nosmailotā uzgaļa.Preparāts ir sagatavots intravenozai ievadīšanai.
9. Atšķaidītais šķīdums jāizlieto nekavējoties. Pēc atšķaidīšanas šķīdums vizuāli jāpārbauda. Injicēt var tikai dzidru, bezkrāsainu šķīdumu. Ja šķīdums nav dzidrs un bezkrāsains, tas ir jāiznīcina.
10. Citas zāles nedrīkst injicēt caur sistēmu, kas rezervēta Rapilysin ievadīšanai – ne vienlaikus, ne pirms, ne pēc Rapilysin injekcijas. Tas attiecas uz visiem preparātiem, tostarp heparīnu un acetilsalicilskābi, kas jāievada pirms un pēc reteplāzes lietošanas, lai samazinātu atkārtotas trombozes risku.
11. Pacientiem, kam jāizmanto tā pati sistēma, šī sistēma (tostarp Y veida sistēma) pirms un pēc Rapilysin injekcijas kārtīgi jāizskalo ar 0,9 % nātrija hlorīda vai 5 % glikozes šķīdumu (skatīt apakšpunktā 4.2).
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS ALIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Actavis Group PTC ehf. Reykjavikurvegi 76-78 220 Hafnarfjordur Īslande
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(I)
EU/1/96/018/001
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
10
Reģistrācijas datums: 1996. gada 29. augusts Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2006. gada 29. augusts 10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
11
II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS (-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I)
UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
12
A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS(-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I) UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās(-o) vielas(-u) ražotāju nosaukums un adrese Wacker Biotech GmbH Heinrich-Damerow-Str. 4 06120 Halle Vācija Ražotāju, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese Actavis Italy S.p.A. Nerviano Plant Via Pasteur 10 20014 Nerviano (Milan) Itālija Cenexi 52, Rue Marcel et Jacques Gaucher 94120 Fontenay-Sous-Bois Francija Drukātajā lietošanas instrukcijā jānorāda ražotāja, kas atbild par attiecīgās sērijas izlaidi, nosaukums un adrese.
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI • Ierobežotu recepšu zāles (Skatīt Pielikumu I: Zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts) C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS • Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē. D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU
LIETOŠANU Nav piemērojams.
13
PIELIKUMS III MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
14
A. MARĶĒJUMA TEKSTS
15
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJAIS IEPAKOJUMS
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Rapilysin 10 V pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai Ūdens injekcijām Rapilysin 10V šķīduma pagatavošanai intravenozai lietošanai
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Reteplāze (Reteplase) 10 V (rekombinants plazminogēna aktivators, trombolītisks līdzeklis)
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Pulveris: Traneksāmskābe Kālija hidrogēnfosfāts Fosforskābe Saharoze Polisorbāts 80 Šķīdinātājs: Ūdens injekcijām
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai (satur 2x [0,56 g pulveri flakonā un 10 ml šķīdinātāju pilnšļircē ar šķīdināšanas ierīci un adatu])
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Intravenozai lietošanai Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS Lietojiet šķīdumu tūlīt pēc pagatavošanas
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
16
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C. Uzglabāt flakonu ārējā iepakojumā, lai sargātu no gaismas
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Actavis Group PTC ehf. Reykjavikurvegi 76-78 220 Hafnarfjordur Īslande 12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/96/018/001
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Pamatojums Braila raksta nepiemērošanai ir apstiprināts
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
17
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA IZVIETOJAMA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA FLAKONA ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS Rapilysin 10 V pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai Reteplase Intravenozai lietošanai 2. LIETOŠANAS METODE Izlietojiet šķīdumu tūlīt pēc pagatavošanas 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 10 V reteplase 6. CITA
18
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA IZVIETOJAMA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA ŠĻIRCES ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS Ūdens injekcijām 2. LIETOŠANAS METODE 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 10 ml 6. CITA
19
B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
20
Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Rapilysin 10 V pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai
reteplase
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju!Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Ja Jūs rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz
iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Rapilysin un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Rapilysin lietošanas 3. Kā lietot Rapilysin 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Rapilysin 6. Iepakojuma satur un cita informācija
1. Kas ir Rapilysin un kādam nolūkam to lieto
Rapilysin satur aktīvo vielu reteplāzi (rekombinants plazminogēna aktivators). Tas ir trombolītisks līdzeklis, ko lieto asins recekļu, kas ir izveidojušies noteiktos asinsvados, šķīdināšanai un lai atjaunotu asins plūsmu šajos nosprostotajos asinsvados (= trombolīze). Rapilysin lieto pēc akūta miokarda infarkta (sirdslēkmes), lai šķīdinātu sirdslēkmi izraisošo asins recekli. Preparātu lieto 12 stundu laikā pēc simptomu rašanās.
2. Kas Jums jāzina pirms Rapilysin lietošanas
Pirms Rapilysin lietošanas ārsts jums uzdos jautājumus, lai noskaidrotu, vai jums ir palielināts asiņošanas risks.
Nelietojiet Rapilysin šādos gadījumos:
• ja Jums ir alerģija pret reteplāzi vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;
• ja Jums ir asiņošanas traucējumi;
• ja Jūs lietojat asinis šķidrinošas zāles (perorālos antikoagulantus, piemēram, varfarīnu);
• ja Jums ir smadzeņu audzējs, patoloģisks asinsvadu veidojums vai asinsvada sieniņas paplašināšanās (aneirisma) smadzenēs;
• ja Jums ir citi ar palielinātu asiņošanas risku saistīti audzēji;
• ja Jums ir bijis insults;
• ja Jums ir veikta netiešā sirds masāža pēdējo 10 dienu laikā;
• ja Jums ir stipri paaugstināts asinsspiediens (hipertensija) un tas netiek kontrolēts;
• ja Jums ir kuņģa vai tievo zarnu čūla;
21
• ja Jums ir paplašināti asinsvadi barības vadā (iemesls bieži ir aknu slimība);
• ja Jums ir smaga aknu vai nieru slimība;
• ja Jums ir akūts aizkuņģa dziedzera vai perikarda (sirds somiņas) iekaisums vai sirds muskuļa infekcija (bakteriāls endokardīts);
• ja Jums pēdējo 3 mēnešu laikā ir bijusi stipra asiņošana, liela trauma vai operācija (piemēram, koronārās artērijas šuntēšana, galvas vai mugurkaula operācija vai trauma), dzemdības vai ir veikta orgāna biopsija vai cita medicīniska/ķirurģiska procedūra.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Asiņošana
Rapilysin biežāk novērotā blakusparādība ir asiņošana. Tāpēc Rapilysin drīkst lietot tikai intensīvās terapijas ārsta klātbūtnē un atbilstoši viņa norādījumiem.
Īpaša uzmanība jāpievērš visām iespējamām asiņošanas vietām (piemēram, injekcijas vietām). Heparīns, ko lieto kopā ar Rapilysin, arī var pastiprināt asiņošanu.
Rapilysin terapijas risks var palielināties, ja jums ir kāds no šiem traucējumiem:
• galvas smadzeņu asinsvadu slimības
• sistoliskais asinsspiediens augstāks par 160 mmHg
• kuņģa un zarnu trakta, urīnceļu vai dzimumorgānu asiņošana pēdējo 10 dienu laikā
• palielināta asins recekļu veidošanās iespējamība sirdī (piemēram, sirds vārstuļa sašaurināšanās vai sirds priekškambaru mirdzēšanas dēļ)
• septisks vēnas, kurā ir asins receklis, iekaisums (septisks tromboflebīts) vai aizsprostoti asinsvadi inficētā vietā
• vecums vairāk par 75 gadiem
• jebkurš cits traucējums, kad asiņošana var būt īpaši bīstama vai rasties vietā, kur to būtu grūti apturēt
Pašlaik nav pieejams pietiekami daudz datu par Rapilysin lietošanu pacientiem ar diastolisko asinsspiedienu augstāku par 100 mmHg.
Patoloģiska sirdsdarbība (aritmijas)
Trombolītiskā terapija var izraisīt neregulāru sirdsdarbību, tādēļ nekavējoties informējiet medicīnisko personālu, ja
• jūs jūtat sirdsklauves vai neregulāru sirdsdarbību
Atkārtota lietošana
Tā kā pašlaik nav Rapilysin atkārtotas lietošanas pieredzes, atkārtota lietošana nav ieteicama. Antivielu veidošanās pret reteplāzes molekulu nav novērota
Bērni
22
Rapilysin lietošanas drošība un efektivitāte bērniem nav noskaidrota. Bērnu ārstēšana ar Rapilysin nav ieteicama
Citas zāles un Rapilysin Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot.
Heparīns un citas asinis šķidrinošas zāles (antikoagulanti), kā arī acetilsalicilskābe (viela, kas ir daudzu sāpes un drudzi mazinošu zāļu sastāvā) var palielināt asiņošanas risku.
Informāciju par zālēm, kuras nedrīkst jaukt kopā ar Rapilysin injekciju šķīdumu, skatīt apakšpunktā 3. Kā lietot Rapilysin.
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Grūtniecība Nav pietiekamu datu par Rapilysin lietošanu grūtniecēm, tādēļ to drīkst lietot tikai dzīvībai bīstamās situācijās. Jums jāpasaka ārstam, ja jums ir grūtniecība vai jūs domājat, ka jums varētu būt grūtniecība. Ārsts var jums pastāstīt par Rapilysin radīto risku un ieguvumu, lietojot grūtniecības laikā.
Barošana ar krūti Jūs nedrīkstat barot bērnu ar krūti ārstēšanas laikā ar Rapilysin, jo nav zināms, vai Rapilysin izdalās ar mātes pienu. Pirmās 24 stundas pēc trombolītiskas terapijas mātes piens ir jāizlej. Konsultējieties ar ārstu par laiku, kad jūs varat atsākt zīdīšanu.
3. Kā lietot Rapilysin
Rapilysin parasti tiek lietots slimnīcā. Preparāts ir flakonos pulvera veidā injekciju šķīduma pagatavošanai. Pirms lietošanas pulveris injekcijām jāšķīdina ar ūdeni injekcijām, kas ir iepakojumā esošājā pilnšļircē. Nepievienojiet citas zāles. Pagatavotais šķīdums jāievada nekavējoties. Šķīdums jāapskata, lai pārliecinātos, ka tiek injicēts tikai dzidrs, bezkrāsains šķīdums. Ja šķīdums nav dzidrs un bezkrāsains, tas ir jāiznīcina.
Ārstēšanu ar Rapilysin 10 V jāsāk iespējami ātri pēc sirdslēkmes simptomu rašanās.
Heparīnu un Rapilysin nedrīkst jaukt kopā vienā šķīdumā. Arī citas zāles var nebūt saderīgas ar Rapilysin. Injekciju šķīdumam nedrīkst pievienot citas zāles (sk. tālāk). Rapilysin vēlams injicēt caur intravenozu sistēmu, kas tiek lietota tikai Rapilysin injicēšanai. Citas zāles nedrīkst injicēt caur Rapilysin paredzēto sistēmu ne vienlaikus, ne pirms, ne pēc Rapilysin injicēšanas. Tas attiecas uz visām zālēm, tostarp heparīnu un acetilsalicilskābi, kas tiek ievadīta pirms un pēc Rapilysin, lai mazinātu jaunu asins recekļu veidošanās risku. Ja tiek izmantota viena un tā pati sistēma, tā (tostarp Y veida sistēma) pirms un pēc Rapilysin injicēšanas kārtīgi jāizskalo ar 0,9 % nātrija hlorīda vai 5 % glikozes šķīdumu.
Rapilysin deva Rapilysin 10 V ievada injekcijas veidā, pēc 30 min ievada otru 10 V devu (dubultbolus).
Katra injekcija jāveic lēnām 2 min laikā. Injekciju kļūdas pēc nedrīkst ievadīt ārpus vēnas, tādēļ pasakiet medicīnas darbiniekiem, ja jums injekcijas laikā rodas sāpes.
Heparīnu un acetilsalicilskābi ievada pirms un pēc Rapilysin, lai mazinātu jaunu asins recekļu veidošanās risku.
Heparīna deva
23
Ieteicamā heparīna deva ir 5000 SV, ko ievada vienreizējas injekcijas veidā pirms Rapilysin injicēšanas. Pēc otrās Rapilysin injekcijas heparīnu ievada infūzijas veidā pa 1000 SV/h. Heparīns jāievada vismaz 24 h, vēlams 48 – 72 h, ar mērķi saglabāt aPTT raksturlielumu 1,5 – 2 reizes virs normas.
Acetilsalicilskābes deva Acetilsalicilskābes sākumdevai pirms Rapilysin lietošanas jābūt vismaz 250 – 350 mg, pēc tam tā jālieto pa 75 – 150 mg dienā vismaz līdz izrakstīšanai no slimnīcas.
Ja ievadīts vairāk Rapilysin nekā noteikts
Pārdozēšanas gadījumā var būt palielināts asiņošanas risks.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā citas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izapužas.
Biežākas blakusparādības (var ietekmēt vairāk kā 1 pacientu no 10): • asiņošana injekcijas vietā, piemēram, zilums (hematoma) • sāpes krūtīs / stenokardija, pazemināts asinsspiediens un sirds mazspēja / elpas trūkums, kas var
atkārtoties • Rapilysin injekcijas laikā jums var rasties dedzinoša sajūta
Biežas s blakusparādības (var ietekmēt 1 pacientu no 10): • asiņošana gremošanas traktā (piemēram, atvemtās masas vai izkārnījumi ar asins piejaukumu vai
melnā krāsā), smaganu vai urīnceļu un dzimumorgānu asiņošana • var būt patoloģiska sirdsdarbība (aritmijas), sirdsdarbības apstāšanās, asinsrites kolapss vai vēl
kāda sirdslēkme
Retākas blakusparādības (var ietekmēt 1 pacientu no 100): • asiņošana ap sirdi, vēdera dobumā vai smadzenēs, zem ādas, no acīm vai deguna vai asiņu
atkrēpošana • sirds vai sirds vārstuļu bojājums, asins receklis var nokļūt plaušās, smadzenēs vai citās ķermeņa
daļās • paaugstināta jutība (piemēram, alerģiskas reakcijas)
Ļoti retas blakusparādības (var ietekmēt 1 pacientu no 10000): • ar nervu sistēmu saistīti traucējumi (piemēram, epileptiski krampji, krampji, runas traucējumi,
delīrijs, uzbudinājums, apjukums, depresija, psihoze) • smaga alerģiska reakcija, kas izraisa šoku vai kolapsu
Nav zināmas blakusparādības (biežumu nav iespējams noteikt pēc pieejamiem datiem): • asinsvadu aizsprostošanās holesterīna (tauku) dēļ
Sirds un asinsvadu traucējumi var būt dzīvībai bīstami un izraisīt nāvi.
Pacientiem, kam sistoliskais asinsspiediens ir augstāks par 160 mmHg, ir lielāks smadzeņu asiņošanas risks. Intrakraniālas un letālas intrakraniālas asiņošanas risks palielinās līdz ar vecumu. Asins pārliešana bija nepieciešama reti. Nāve un paliekoša invaliditāte ir bieži novērota parādība pacientiem, kas pārcietuši insultu (tostarp intrakraniālu asiņošanu) vai citas nopietnas asiņošanas epizodes.
Ja rodas kāds no šiem simptomiem, nekavējoties informējiet slimnīcas darbiniekus.
Ja Jums rodas jebkāda blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Ja varat ziņot par blakusparādībām arī
24
tieši, izmatojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.* Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Rapilysin
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes un flakona etiķetes pēc „EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C.
Uzglabāt flakonu ārējā iepakojumā, lai sargātu no gaismas.
Pēc šķīdināšanas (kad atšķaidīts) šķīdums jāizlieto nekavējoties.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Rapilysin satur
- Aktīvā viela ir reteplāze 10V/10ml pēc atšķaidīšanas. - Citas sastāvdaļas ir:
Pulveris: traneksāmskābe kālija hidrogēnfosfāts fosforskābe saharoze polisorbāts 80
Šķīdinātājs: 10 ml ūdens injekcijām (pilnšļircē)
Rapilysin ārējais izskats un iepakojuma saturs:
Rapilysin iepakojumā ir pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai (0,56 g pulveris flakonā un 10 ml šķīdinātājs pilnšļircē ar šķīdināšanas ierīci un adatām, iepakojumā 2 gab.)
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
Reģistrācijas apliecības īpašnieks Actavis Group PTC ehf. Reykjavikurvegi 76-78 220 Hafnarfjordur Īslande
Ražotājs Actavis Italy S.p.A. Nerviano Plant Via Pasteur 10 20014 Nerviano (Milan) Itālija
Cenexi 52, Rue Marcel et Jacques Gaucher
25
94120 Fontenay-Sous-Bois Francija
Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:
België/Belgique/Belgien Actavis Group PTC ehf. IJsland / Islande / Island
Lietuva UAB "Sicor Biotech" Tel: +370 5 266 0203
България Актавис ЕАД Teл.: +359 2 489 95 85
Luxembourg/Luxemburg Actavis Group PTC ehf. Islande / Island
Česká republika Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o.
Tel: +420 251 007 111
Magyarország Teva Gyógyszergyár Zrt Tel.: +36 1 288 6400
Danmark Teva Denmark A/S Tlf: +45 44985511
Malta Actavis Ltd. Tel: +35621693533
Deutschland PUREN Pharma GmbH & Co. KG Telefon: +49 (0)89 558909 0
Nederland Actavis Group PTC ehf. IJsland
Eesti UAB "Sicor Biotech" Eesti filiaal Tel: +372 661 0801
Norge Teva Norway AS Tlf: +47 66 77 55 90
Ελλάδα Specifar ABEE
Τηλ: +30 2105401500
Österreich ratiopharm Arzneimittel Vertriebs-GmbH Tel: +43(0)1 97007 0
España Actavis Group PTC ehf. Islandia
Polska Teva Pharmaceuticals Polska Sp. Z o.o. Tel. +48 22 345 93 00
France Actavis Group PTC ehf. Islande
Portugal Generis Farmacêutica, S.A. Tel: + 351 214967120
Hrvatska Pliva Hrvatska d.o.o. Tel: +385 1 37 20 000
România Teva Pharmaceuticals S.R.L Tel: +40 21 230 65 24
Ireland Teva Pharmaceuticals Ireland Tel: +353 51 321740
Slovenija Pliva Ljubljana d.o.o. Tel: +386 1 58 90 390
Ísland Actavis Group PTC ehf. Sími: +354 550 3300
Slovenská republika TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o Tel: +421 2 57 26 79 11
26
Italia Actavis Group PTC ehf. Islanda
Kύπρος Specifar ABEE Τηλ: +30 2105401500 Ελλάδα
Latvija UAB "Sicor Biotech" filiāle Latvijā Tel: +371 673 23 666
Suomi/Finland ratiopharm Oy Puh/Tel: +358 (0) 20 180 5900
Sverige Teva Sweden AB Tel: +46 42 12 11 00
United Kingdom Actavis UK Limited Tel: +44 1271 385257
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi parskatīta
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem:
Norādījumi par sagatavošanu lietošanai Ir ziņojumi par dažu stikla pilnšļirču (tai skaitā Rapilysin) nesaderību ar zināmu bezadatas savienotāju. Līdz ar to pirms lietošanas jāpārliecinās par stikla šļirces un intravenozās ievades savienojuma saderību. Nesaderības gadījumā var lietot adapteri un pēc ievadīšanas to kopā ar stikla šļirci nekavējoties likvidēt.
Visas darbības jāveic aseptiskos apstākļos.
1. No Rapilysin 10 V flakona noņemiet aizsargvāciņu un ar spirta tamponu notīrīt gumijas aizbāzni.
2. Atveriet atšķaidīšanas ierīces iepakojumu, noņemiet no tās abus aizsargvāciņus.
3. Caur gumijas aizbāzni ieduriet nosmaiļoto uzgali Rapilysin 10 V flakonā.
4. Izņemiet 10 ml šļirci no iepakojuma. Noņemiet no šļirces aizsargvāciņu. Pievienojiet šļirci nosmaiļotam uzgalim un pārlejiet 10 ml šķīdinātāja Rapilysin 10 V flakonā.
5. Nosmaiļotajam uzgalim un šļircei vēl esot pie flakona, viegli pavirpiniet flakonu, lai Rapilysin 10 V pulveris izšķīstu. NEKRATIET.
6. Atšķaidīts preparāts ir dzidrs, bezkrāsains šķīdums. Ja šķīdums nav dzidrs un bezkrāsains, tas ir jāiznīcina.
7. Ievelciet 10 ml Rapilysin 10 V šķīduma šļircē. Flakonā var palikt nedaudz šķīduma pārpildīšanas dēļ.
8. Atvienojiet šļirci no nosmaiļotā uzgaļa. Preparāts ir sagatavots intravenozai ievadīšanai.
9. Citas zāles nedrīkst injicēt caur sistēmu, kas rezervēta Rapilysin ievadīšanai – ne vienlaikus, ne pirms, ne pēc Rapilysin injekcijas. Tas attiecas uz visiem preparātiem, tostarp heparīnu un acetilsalicilskābi, kas jāievada pirms un pēc reteplāzes lietošanas, lai samazinātu atkārtotas trombozes risku.
27
10. Pacientiem, kam jāizmanto tā pati sistēma, šī sistēma (tostarp Y veida sistēma) pirms un pēc Rapilysin injekcijas kārtīgi jāizskalo ar 0,9 % nātrija hlorīda vai 5 % glikozes šķīdumu.
28
PIELIKUMS I ZĀĻU APRAKSTS
1
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Rapilysin 10 V pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS 1 flakons satur 10 V* reteplāzes** (reteplase) 0,56 g pulvera. 1 pilnšļirce satur 10 ml ūdeni injekcijām. Pagatavots šķīdums satur 1 V reteplāzes vienā mililitrā. Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā. * Reteplāzes aktivitāte ir izteikta vienībās (V), izmantojot standartu, kas ir specifisks reteplāzei un nelīdzinās citu trombolītisku līdzekļu vienībām. ** Rekombinants plazminogēna aktivators, ko ražo Echerichia coli izmantojot DNS rekombinanto tehnoloģiju
3. ZĀĻU FORMA Pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai. Balts pulveris un dzidrs bezkrāsains šķidrums (ūdens injekcijām).
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1. Terapeitiskās indikācijas Rapilysin indicēts trombolītiskai terapijai, ja ir aizdomas par miokarda infarktu ar noturīgu ST pacēlumu vai nesen radušos Hisa kūlīša kreisā zara blokādi, 12 h laikā pēc akūta miokarda infarkta (AMI) simptomu rašanās. 4.2. Devas un lietošanas veids Ārstēšana ar reteplāzi jāsāk iespējami ātri pēc AMI simptomu rašanās. Rapilysin drīkst parakstīt ārsti, kam ir pieredze trombolītiskās terapijas izmantošanā un iespējas kontrolēt tā lietošanu. Devas Rapilysin deva Rapilysin ievada 10 V bolus devas veidā, pēc 30 min ievada otru 10 V bolus devu (dubultbolus). Katru bolus devu ievada lēnas intravenozas injekcijas veidā 2 min laikā. Jāpārliecinās, vai kļūdas pēc injekcija netiek veikta paravenozi. Lai mazinātu atkārtotas trombozes risku, pirms un pēc Rapilysin injekcijas jāievada heparīns un acetilsalicilskābe. Heparīna deva
2
Ieteicamā heparīna deva ir 5000 SV, ko ievada bolus injekcijas veidā pirms reteplāzes terapijas. Pēc otrās reteplāzes bolus devas heparīnu ievada infūzijas veidā pa 1000 SV/h. Heparīns jāievada vismaz 24 h, vēlams 48 – 72 h, ar mērķi saglabāt aPTT raksturlielumu 1,5 – 2 reizes virs normas. Acetilsalicilskābes deva Acetilsalicilskābes sākumdevai pirms trombolīzes jābūt vismaz 250 mg (250 – 350 mg), pēc tam ordinē pa 75 – 150 mg dienā vismaz līdz pacienta izrakstīšanai. Pediatriskā populācija Dati nav pieejami.
Lietošanas veids
Reteplāze ir liofilizēta viela flakonos. Liofilizātu šķīdina ar iepakojumā esošās šļirces saturu (skatīt 6.6. apakšpunktu).
Rapilysin vēlams injicēt caur intravenozu pieeju, kuras vienīgais mērķis ir Rapilysin injicēšana. Nedrīkst ievadīt citas zāles caur Rapilysin paredzēto pieeju ne vienlaikus, ne pirms, ne pēc Rapilysin injekcijas. Tas attiecas uz visiem preparātiem, tostarp heparīnu un acetilsalicilskābi, kas jālieto pirms un pēc reteplāzes ievadīšanas, lai mazinātu atkārtotas trombozes risku. Pacientiem, kam jālieto tā pati pieeja, tā (tostarp Y veida sistēma) kārtīgi jāizskalo ar 0,9 % nātrija hlorīda vai 5 % glikozes šķīdumu pirms un pēc Rapilysin injicēšanas.
4.3. Kontrindikācijas Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām. Tā kā trombolītiskā terapija palielina asiņošanas risku, reteplāze ir kontrindicēta šādos gadījumos: - zināma hemorāģiska diatēze - pacientiem, kam vienlaikus tiek veikta terapija ar perorāliem antikoagulantiem (piemēram,
varfarīna nātrija sāli) - intrakraniāls jaunveidojums, arteriālas un venozas malformācijas vai aneirisma - jaunveidojums ar palielinātu asiņošanas risku - cerebrovaskulāri traucējumi anamnēzē - nesen (< 10 dienas) veikta ilgstoša un enerģiska netiešā sirds masāža - smaga nekontrolēta hipertensija - aktīva peptiska čūla - portāla hipertensija (paplašinātas barības vada vēnas) - izteikti aknu vai nieru darbības traucējumi - akūts pankreatīts, perikardīts, bakteriāls endokardīts
3
- 3 mēnešu laikā pēc smagas asiņošanas, lielas traumas vai plašas operācijas (piemēram, koronāro artēriju šuntēšanas, intrakraniālas vai intraspinālas operācijas vai traumas), dzemdībām, orgānu biopsijas, nesaspiežamu asinsvadu iepriekšējas punkcijas
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Katrs pacients, kam paredzēta ārstēšana ar reteplāzi, rūpīgi jāizmeklē. Informāciju par preparāta nesaderību skatīt 6.2. apakšpunktā.
Asiņošana
Reteplāzes terapijas laikā biežāk novērotais sarežģījums ir asiņošana. Tālāk minētos gadījumos reteplāzes terapijas risks var būt palielināts un tas jāvērtē, ņemot vērā iespējamo guvumu:
- cerebrovaskulāra slimība
- sistoliskais asinsspiediens iestājoties > 160 mmHg
- nesen pārciesta kuņģa un zarnu trakta vai uroģenitāla asiņošana (10 dienu laikā)
- kreisās sirds puses trombu palielināta iespējamība, piemēram, mitrālas stenozes ar priekškambaru mirdzēšanu gadījumā
- septisks tromboflebīts vai aizsprostota arteriovenoza kanula nopietni inficētā vietā
- vecums vairāk par 75 gadiem
- jebkurš cits traucējums, kad asiņošana radītu nopietnas briesmas vai lokalizācijas dēļ būtu īpaši smaga
Vienlaicīga heparīna ievadīšana var veicināt asiņošanu. Tā kā reteplāzes terapijas laikā tiek šķīdināts fibrīns, iespējama asiņošana no nesenām punkcijas vietām. Tādēļ trombolītiskās terapijas laikā jāpievērš īpaša uzmanība visām iespējamām asiņošanas vietām (tostarp katetru ievietošanas, artēriju un vēnu punkcijas, incīzijas un adatas punkcijas vietām). Ārstēšanas laikā ar reteplāzi jāizvairās no cieto katetru lietošanas, kā arī no intramuskulārām injekcijām un mazsvarīgām manipulācijām ar pacientu.
Preparāts uzmanīgi jālieto kopā ar citiem asinsreci ietekmējošiem medicīniskiem produktiem, piemēram, heparīnu, zemas molekulamasas heparīniem, heparinoīdiem, perorāliem antikoagulantiem un prettrombocītu līdzekļiem, piemēram, dipiridamolu, tiklopidīnu, klopidogrelu vai glikoproteīna IIb/IIIa receptoru antagonistiem, izņemot acetilsalicilskābi.
Nopietnas asiņošanas, īpaši smadzeņu asiņošanas gadījumā, nekavējoties jāpārtrauc heparīna vienlaicīga ievadīšana. Ja šī asiņošana rodas pirms reteplāzes otrās bolus devas ievadīšanas, to nedrīkst injicēt. Reteplāzes salīdzinoši īsā pusperioda dēļ parasti nav nepieciešams ievadīt asinsreces faktorus. Vairumam pacientu, kam radusies asiņošana, var palīdzēt ar trombolītiskās un antikoagulantu terapijas pārtraukšanu, šķidruma aizstājterapiju un asiņojošā asinsvada manuālu nospiešanu. Ja heparīns ievadīts 4 h laikā pēc asiņošanas sākšanās, jāapsver protamīna ievadīšana. Pacientiem, kam šī konservatīvā ārstēšana nesniedz uzlabošanos, var būt indicēta transfūzijas preparātu pamatota lietošana. Jāapsver krioprecipitāta, fibrinogēna, svaigi saldētas plazmas un trombocītu masas transfūzijas, pēc katras pārliešanas veicot klīniskas un laboratoriskas pārbaudes. Krioprecipitāta vai fibrinogēna infūzijas gadījumā vēlamais fibrinogēna mērķa līmenis ir 1 g/l.
Pašlaik nav pieejams pietiekami daudz ziņu par reteplāzes lietošanu pacientiem ar diastolisko asinsspiedienu > 100 mmHg pirms trombolītiskās terapijas.
Aritmijas
4
Koronārā trombolīze var izraisīt ar reperfūziju saistītas aritmijas. Reteplāzes ievadīšanas gadījumā ļoti ieteicams, lai būtu pieejama antiaritmiska terapija iespējamās bradikardijas un/vai kambaru tahiaritmijas (piemēram, kambaru tahikardijas vai fibrilācijas) ārstēšanai.
Atkārtota ievadīšana
Tā kā pašlaik nav reteplāzes atkārtotas ievadīšanas pieredzes, atkārtota ievadīšana nav ieteicama. Tomēr nav novērota antivielu veidošanās pret reteplāzes molekulu. Anafilaktoīdas reakcijas gadījumā injicēšana nekavējoties jāpārtrauc un jāsāk atbilstoša ārstēšana.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Nav veikti mijiedarbības pētījumi. Klīnisko pētījumu retrospektīvā analīzē netika atklāta jebkāda klīniski nozīmīga mijiedarbība ar medicīniskiem produktiem, kas pacientiem ar akūtu miokarda infarktu tiek lietotas vienlaikus ar reteplāzi. Heparīns, K vitamīna antagonisti un trombocītu funkciju ietekmējoši medicīniski produkti (piemēram, acetilsalicilsābe, dipiridamols un abciksimabs) var palielināt asiņošanas risku, ja tās tiek lietotas pirms reteplāzes terapijas, tās laikā vai vēlāk.
Īpašu uzmanību šai iedarbībai jāpievērš zema fibrinogēna līmeņa periodos (līdz 2 dienām pēc AMI fibrinolītiskās terapijas).
Informāciju par preparāta nesaderību skatīt 4.2. apakšpunktā.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti Grūtniecība Nav pieejami atbilstoši dati par reteplāzes lietošanu grūtniecēm. Vienīgie nozīmīgie pieejamie dati dzīvniekiem atsaucas uz pētījumiem, kas veikti ar trušiem, kuros konstatēta ar abortiem saistīta asiņošana no maksts (skatīt 5.3. apakšpunktu ). Iespējamais risks cilvēkam nav zināms. Rapilysin 10 V nedrīkst lietot grūtniecēm, izņemot dzīvībai bīstamās situācijās.
Barošana ar krūti Nav zināms, vai reteplāze izdalās mātes pienā. Pirmās 24 h pēc trombolītiskās terapijas krūts piens ir jāizlej.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Nav piemērojama.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Drošuma profila apkopojums
Ar reteplāzes terapiju biežāk saistītās blakusparādības ir asiņošana, galvenokārt injekcijas vietā. Injekcijas vietā var veidoties arī vietējas reakcijas.
Tāpat kā citu trombolītisku līdzekļu lietošanas gadījumā ziņots par atkārtotu išēmiju/ stenokardiju, hipotensiju un sirds mazspēju/ plaušu tūsku bieži kā miokarda infarkta un/vai trombolītisku līdzekļu lietošanas sekas.
Īpaši svarīgi ir ziņojumi par intrakraniālu asiņošanu, kas daudzos gadījumos beigusies letāli.
Par 160 mmHg augstāks sistoliskais asinsspiediens pirms trombolīzes ar reteplāzi bija saistīts ar lielāku smadzeņu asiņošanas risku. Intrakraniālas un letālas intrakraniālas asiņošanas risks palielinās līdz ar vecumu. Asins pārliešana bija nepieciešama reti. Nāve un paliekoša invaliditāte ir bieži
5
novērota parādība pacientiem, kas pārcietuši insultu (ieskaitot intrakraniālu asiņošanu) un citas nopietnas asiņošanas epizodes.
Blakusparādību uzskaitījums tabulas veidā Ziņoto blakusparādību biežums ir apkopots zemāk esošajā tabulā. Sastopamības biežums ir definēts izmantojot sekojošu klasifikāciju: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1000 līdz <1/100), reti (≥1/10000 līdz <1/1000), ļoti reti (<1/10000), nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem)
Orgānu sistēma
Imūnās sistēmas traucējumi
Sastopamības biežums Retāk
Blakusparādības, kas novērotas saistībā ar reteplāzi paaugstinātas jutības reakcijas (piemēram, alerģiskas reakcijas)1
Nervu sistēmas traucējumi
Sirds funkcijas traucējumi 3
Ļoti reti Retāk Ļoti reti
Ļoti bieži
nopietna anafilakse/anafilaktoīdas reakcijas1 smadzeņu asiņošana2
ar centrālo nervu sistēmu saistīti traucējumi (piemēram, epileptiski krampji, krampji, afāzija, runas traucējumi, delīrijs, akūts smadzeņu sindroms, uzbudinājums, apjukums, depresija, psihoze) atkārtota išēmija/ stenokardija, hipotensija un sirds mazspēja/ plaušu tūska
Bieži
aritmijas (piemēram, AV blokāde, priekškambaru mirdzēšana/ plandīšanās, kambaru tahikardija/ fibrilācija, elektromehāniska disociācija (EMD)), sirdsdarbības apstāšanās, kardiogēnisks šoks un atkārtots infarkts
Retāk
mitrāla regurgitācija, plaušu embolija, cita sistēmiska embolija / smadzeņu embolija un kambaru starpsienas
defekts
Asinsvadu sistēmas traucējumi
Bieži
kuņģa un zarnu trakta asiņošana (asins vemšana, melēna), smaganu vai uroģenitāla asiņošana
Vispārēji traucējumi un reakcijas
ievadīšanas vietā
Retāk Ļoti bieži
hemoperikards, retroperitoneāla asiņošana, smadzeņu asiņošana, deguna asiņošana, asins atkrēpošana, acs asiņošana un ekhimozes
asiņošana injekcijas vietā (piemēram, hematoma); var rasties vietēja reakcija injekcijas vietā, piemēram, dedzināšanas sajūta.
6
Traumas, saindēšanās un ar manipulācijām saistītas komplikācijas
Nav zināmi
Tauku embolija, kas var izraisīt atbilstošas sekas skartajos orgānos.4
1. Pieejamie dati saistībā ar reteplāzi nenorāda uz paaugstinātas jutības reakciju antivielu mediētu izcelsmi.
2. Išēmiskās vai hemorāģiskās cerebrovaskulārās parādības var būt papildus vai pamata stāvokļi.
3. Par šiem stāvokļiem ir ziņots saistībā ar miokarda infarktu un/vai trombolītisku līdzekļu lietošanu. Šie stāvokļi var būt dzīvībai bīstami un var izraisīt nāvi.
4. Par šo parādību tika ziņots saistībā ar terapeitiskās klases trombolītisku līdzekļu lietošanu.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.*
4.9. Pārdozēšana
Pārdozēšanas gadījumā gaidāma fibrinogēna un citu asinsreces faktoru (piemēram, V asinsreces faktora) līmeņa pazemināšanās ar turpmāku asiņošanas risku.
Papildus informāciju skatīt 4.4. apakšpunktā.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: antitrombotisks līdzeklis, ATĶ kods: B01AD
Darbības mehānisms Reteplāze ir rekombinants plazminogēna aktivators, kas katalizē endogēnā plazminogēna šķelšanu, veidojot plazmīnu. Šī plazminogenolīze notiek galvenokārt fibrīna klātbūtnē. Plazmīns savukārt sadala fibrīnu, kas ir trombu matrices galvenā sastāvdaļa, tādējādi izpaužot savu trombolītisko darbību.
Reteplāze (10 + 10 V) no devas atkarīgā veidā pazemina fibrinogēna līmeni plazmā par aptuveni 60 – 80 %. Fibrinogēna līmenis normalizējas 2 dienās. Tāpat kā citu plazminogēna aktivatoru lietošanas gadījumā, pēc tam rodas “atsitiena” fenomens, kad fibrinogēna līmenis sasniedz maksimumu 9 dienās un saglabājas paaugstināts līdz 18 dienas ilgi.
Pazeminātais plazminogēna un α2-antiplazmīna līmenis plazmā normalizējas 1 – 3 dienās. V, VIII asinsreces faktora, α2-makroglobulīna un C1-esterāzes inhibitora līmenis ir tikai nedaudz pazemināts un normalizējas 1 – 2 dienās. Plazminogēna aktivatora inhibitora 1 (PAI-1) aktivitāte var samazināties gandrīz līdz nullei, taču tā strauji normalizējas divu stundu laikā, uzrādot “atsitiena” fenomenu. Trombolīzes laikā paaugstinās protrombīna aktivācijas fragmenta 1 līmenis un trombīna-antitrombīna III kompleksu līmenis, liecinot par trombīna veidošanos, kā klīniskā nozīme nav zināma.
Klīniskā efektivitāte un drošums
7
Lielā salīdzinošā mirstības pētījumā (INJECT) ar aptuveni 6000 pacientu konstatēts, ka reteplāze būtiski samazina sirds mazspējas (sekundārs efektivitātes kritērijs) biežumu un ir vismaz tikpat efektīva kā streptokināze mirstības (primārais efektivitātes kritērijs) samazināšanas ziņā. Divos klīniskos pētījumos, kuru galvenais mērķis bija koronārās artērijas caurlaidība (RAPID I un II), reteplāzes lietošana bija saistīta ar augstākiem agrīnas caurlaidības raksturlielumiem (primārais efektivitātes kritērijs), kā arī ar mazāku sirds mazspējas rašanās biežumu (sekundārs efektivitātes kritērijs) nekā alteplāzes lietošanas gadījumā (3 stundu un “paātrinātā” dozēšanas shēma). Klīniskā pētījumā ar apmēram 15 000 pacientu, kurā reteplāze tika salīdzināta ar alteplāzes “paātrināto” dozēšanas shēmu (GUSTO III) (2 : 1 randomizēta reteplāze : alteplāze), nenovēroja statistiski atšķirīgus rezultātus primāram rezultātam – 30 dienu mirstībai (reteplāze: 7,47 %, alteplāze: 7,23 %, p = 0,61) un kombinētam rezultātam – 30 dienu mirstībai un neletālam invalidizējošam insultam (reteplāze: 7,89 %, alteplāze: 7,88 %, p = 0,99). Kopējie insulta raksturlielumi bija 1,64 % reteplāzes un 1,79 % alteplāzes lietotāju grupās. Reteplāzes grupā 49,4 % no šiem insultiem bija letāli un 27,1 % − invalidizējoši. Alteplāzes grupā 33,0 % bija letāli un 39,8 % invalidizējoši.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Eliminācija Pēc 10 + 10 V intravenozas bolus injekcijas pacientiem ar akūtu miokarda infarktu reteplāzes antigēns izplatās plazmā ar 18 + 5 min dominējošo pusperiodu (t1/2α) un tiek eliminēts ar 5,5 h ± 12,5 min terminālo pusperiodu (t1/2β), klīrensa ātrums ir 121 + 25 ml/min. Reteplāzes aktivitāte plazmā samazinās ar 283 + 101 ml/min ātrumu, kā rezultātā dominējošais pusperiods (t1/2α) ir 14,6 + 6,7 min un terminālais pusperiods (t1/2β) ir 1,6 h + 39 min. Imunoloģiski urīnā nosakāms tikai niecīgs reteplāzes daudzums. Nav pieejamas precīzas ziņas par reteplāzes svarīgākajiem eliminācijas ceļiem cilvēkam, nav zināma aknu vai nieru mazspējas ietekme. Eksperimenti ar žurkām rāda, ka aknas un nieres ir nozīmīgākie aktīvās saistīšanās un lizosomālās šķelšanās orgāni. Papildus pētījumi ar cilvēka plazmas paraugiem in vitro liecina, ka kompleksu veidošana ar C1inaktivatoru, α2-antiplazmīnu un α2-antitripsīnu veicina reteplāzes inaktivēšanos plazmā. Reteplāzes inaktivācijas inhibitoru relatīvā ietekme samazinās šādā secībā: C1-inaktivators > α2-antiplazmīns > α2-antitripsīns.
Pacientiem ar AMI reteplāzes pusperiods ir garāks nekā veseliem brīvprātīgajiem. Pacientiem ar miokarda infarktu un izteiktiem aknu un nieru darbības traucējumiem iespējama aktivitātes pusperioda papildus pagarināšanās, taču šiem pacientiem nav pieejami klīniskie dati par reteplāzes farmakokinētiku. Dzīvnieku eksperimentu dati liecina, ka stipri traucētas nieru darbības gadījumā ar būtiski paaugstinātu seruma kreatinīna un seruma urīnvielas līmeni gaidāma reteplāzes pusperioda pagarināšanās. Nelieli nieru darbības traucējumi būtiski neietekmē reteplāzes farmakokinētiskās īpašības.
5.3. Preklīniskie dati par drošību
Akūtas toksicitātes pētījumi veikti ar žurkām, trušiem un pērtiķiem, subakūtas toksicitātes pētījumi veikti ar žurkām, suņiem un pērtiķiem. Nozīmīgākais akūtais simptoms pēc vienreizējas lielas reteplāzes devas ievadīšanas žurkām un trušiem bija pārejoša apātija neilgi pēc injekcijas. Makaka sugas pērtiķiem sedatīvā iedarbība variēja no vieglas apātijas līdz bezsamaņai, ko izraisīja atgriezeniska, no devas lieluma atkarīga asinsspiediena pazemināšanās. Injekcijas vietā bija pastiprināta vietēja asiņošana.
Subakūtas toksicitātes pētījumos nekonstatēja nekādas negaidītas blakusparādības. Suņiem atkārtota cilvēka peptīdu reteplāzes devu ievadīšana izraisīja imunoloģiskas alerģiskas reakcijas. Reteplāzes genotoksicitāti nekonstatēja pilnīgā testu komplektā ar dažādiem ģenētiskiem mērķiem gan in vitro, gan in vivo.
Reproduktīvās toksicitātes pētījumus veica ar žurkām (auglības un embrio-fetotoksicitātes pētījums, ietverot dzemdību fāzi) un trušiem (embrio-fetotoksicitātes pētījums, novērtēta tikai dažādu devu ietekme). Žurkām (sugai, kas ir nejūtīga pret reteplāzes farmakoloģisko iedarbību) nekonstatēja nelabvēlīgu ietekmi uz auglību, embrija un augļa attīstību un pēcnācējiem. Trušiem novēroja
8
asiņošanu no maksts un abortus, kas, iespējams, saistīti ar paildzinātu asinsreci, bet augļa patoloģijas nekonstatēja. Toksicitātes pētījumi pirms un pēc dzimšanas ar reteplāzi nav veikti.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Pulveris: traneksāmskābe kālija hidrogēnfosfāts fosforskābe saharoze polisorbāts 80
Šķīdinātājs: Ūdens injekcijām
6.2. Nesaderība
Šo medicīnisko produktu nedrīkst jaukt kopā ar heparīnu un/vai acetilsalicilskābi. Saderības pētījumu trūkuma dēļ, šo medicīnisko produktu nedrīkst sajaukt ar citiem medicīniskajiem produktiem.
Lietojot kombinēta šķīduma veidā, heparīns un Rapylisin ir nesaderīgi. Iespējama arī cita veida nesaderība. Injekciju šķīdumam nedrīkst pievienot citas zāles.
6.3. Uzglabāšanas laiks
Uzglabāšanas laiks tirdzniecības iepakojumā: 3 gadi.
Pēc šķīduma pagatavošanas: Pēc šķīdināšanas ar ūdeni injekcijām ķīmiskā un fizikālā stabilitāte pierādīta 8 stundas temperatūrā no 2 līdz 30°C. No mikrobioloģiskā viedokļa zāles jāizlieto nekavējoties. Ja tās netiek izlietotas tūlīt, par uzglabāšanas laiku un apstākļiem līdz lietošanai ir atbildīgs lietotājs.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C. Uzglabāt flakonu ārējā iepakojumā, lai sargātu no gaismas. Uzglabāšanas nosacījumus pēc zāļu atšķaidīšanas skatīt 6.3. apakšpunktā.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Iepakojumā ir:
2 bezkrāsaina stikla (I tipa) flakoni ar gumijas (butil) aizbāzni un noņemamu alumīnija vāciņu, kas satur 0,56 mg pulverus. 2 stikla (borosilikāts, I tipa) pilnšļirces vienreizējai lietošanai ar brombutila aizbāzni un brombutila gumijas uzgaļa vāciņu, kas satur 10 ml šķīdinātāja. 2 šķīdināšanas ierīces 2 adatas 19 G1
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
9
Ir ziņojumi par dažu stikla pilnšļirču (tai skaitā Rapilysin) nesaderību ar zināmu bezadatas savienotāju. Līdz ar to pirms lietošanas jāpārliecinās par stikla šļirces un intravenozās ievades savienojuma saderību. Nesaderības gadījumā var lietot adapteri un pēc ievadīšanas to kopā ar stikla šļirci nekavējoties likvidēt.
Visas darbības jāveic aseptiskos apstākļos.
1. No Rapilysin 10 V flakona noņemiet aizsargvāciņu un ar spirta tamponu notīrīt gumijas aizbāzni.
2. Atveriet atšķaidīšanas ierīces iepakojumu, noņemiet no tās abus aizsargvāciņus.
3. Caur gumijas aizbāzni ieduriet nosmailoto uzgali Rapilysin 10 V flakonā.
4. Izņemiet 10 ml šļirci no iepakojuma. Noņemiet no šļirces aizsargvāciņu. Pievienojiet šļirci nosmailotam uzgalim un pārlejiet 10 ml šķīdinātāja Rapilysin 10 V flakonā.
5. Nosmailotajam uzgalim un šļircei vēl esot pie flakona, viegli pavirpiniet flakonu, lai Rapilysin 10 V pulveris izšķīstu. NEKRATIET.
6. Atšķaidīts preparāts ir dzidrs, bezkrāsains šķīdums. Ja šķīdums nav dzidrs un bezkrāsains, tas ir jāiznīcina.
7. Ievelciet 10 ml Rapilysin 10 V šķīduma šļircē. Flakonā var palikt nedaudz šķīduma pārpildīšanas dēļ.
8. Atvienojiet šļirci no nosmailotā uzgaļa.Preparāts ir sagatavots intravenozai ievadīšanai.
9. Atšķaidītais šķīdums jāizlieto nekavējoties. Pēc atšķaidīšanas šķīdums vizuāli jāpārbauda. Injicēt var tikai dzidru, bezkrāsainu šķīdumu. Ja šķīdums nav dzidrs un bezkrāsains, tas ir jāiznīcina.
10. Citas zāles nedrīkst injicēt caur sistēmu, kas rezervēta Rapilysin ievadīšanai – ne vienlaikus, ne pirms, ne pēc Rapilysin injekcijas. Tas attiecas uz visiem preparātiem, tostarp heparīnu un acetilsalicilskābi, kas jāievada pirms un pēc reteplāzes lietošanas, lai samazinātu atkārtotas trombozes risku.
11. Pacientiem, kam jāizmanto tā pati sistēma, šī sistēma (tostarp Y veida sistēma) pirms un pēc Rapilysin injekcijas kārtīgi jāizskalo ar 0,9 % nātrija hlorīda vai 5 % glikozes šķīdumu (skatīt apakšpunktā 4.2).
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS ALIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Actavis Group PTC ehf. Reykjavikurvegi 76-78 220 Hafnarfjordur Īslande
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(I)
EU/1/96/018/001
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
10
Reģistrācijas datums: 1996. gada 29. augusts Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2006. gada 29. augusts 10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
11
II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS (-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I)
UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
12
A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS(-O) VIELAS (-U) RAŽOTĀJS(-I) UN RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās(-o) vielas(-u) ražotāju nosaukums un adrese Wacker Biotech GmbH Heinrich-Damerow-Str. 4 06120 Halle Vācija Ražotāju, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese Actavis Italy S.p.A. Nerviano Plant Via Pasteur 10 20014 Nerviano (Milan) Itālija Cenexi 52, Rue Marcel et Jacques Gaucher 94120 Fontenay-Sous-Bois Francija Drukātajā lietošanas instrukcijā jānorāda ražotāja, kas atbild par attiecīgās sērijas izlaidi, nosaukums un adrese.
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI • Ierobežotu recepšu zāles (Skatīt Pielikumu I: Zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts) C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS • Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē. D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU
LIETOŠANU Nav piemērojams.
13
PIELIKUMS III MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
14
A. MARĶĒJUMA TEKSTS
15
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJAIS IEPAKOJUMS
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Rapilysin 10 V pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai Ūdens injekcijām Rapilysin 10V šķīduma pagatavošanai intravenozai lietošanai
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS (I) UN DAUDZUMS(I) Reteplāze (Reteplase) 10 V (rekombinants plazminogēna aktivators, trombolītisks līdzeklis)
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Pulveris: Traneksāmskābe Kālija hidrogēnfosfāts Fosforskābe Saharoze Polisorbāts 80 Šķīdinātājs: Ūdens injekcijām
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai (satur 2x [0,56 g pulveri flakonā un 10 ml šķīdinātāju pilnšļircē ar šķīdināšanas ierīci un adatu])
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Intravenozai lietošanai Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS Lietojiet šķīdumu tūlīt pēc pagatavošanas
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP
16
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C. Uzglabāt flakonu ārējā iepakojumā, lai sargātu no gaismas
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTO PREPARĀTU VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠO PREPARĀTU (JA PIEMĒROJAMS)
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Actavis Group PTC ehf. Reykjavikurvegi 76-78 220 Hafnarfjordur Īslande 12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/96/018/001
13. SĒRIJAS NUMURS Lot
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Pamatojums Braila raksta nepiemērošanai ir apstiprināts
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
17
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA IZVIETOJAMA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA FLAKONA ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS Rapilysin 10 V pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai Reteplase Intravenozai lietošanai 2. LIETOŠANAS METODE Izlietojiet šķīdumu tūlīt pēc pagatavošanas 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 10 V reteplase 6. CITA
18
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA IZVIETOJAMA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA ŠĻIRCES ETIĶETE 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS Ūdens injekcijām 2. LIETOŠANAS METODE 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 10 ml 6. CITA
19
B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
20
Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Rapilysin 10 V pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai
reteplase
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju!Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Ja Jūs rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz
iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt: 1. Kas ir Rapilysin un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Rapilysin lietošanas 3. Kā lietot Rapilysin 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Rapilysin 6. Iepakojuma satur un cita informācija
1. Kas ir Rapilysin un kādam nolūkam to lieto
Rapilysin satur aktīvo vielu reteplāzi (rekombinants plazminogēna aktivators). Tas ir trombolītisks līdzeklis, ko lieto asins recekļu, kas ir izveidojušies noteiktos asinsvados, šķīdināšanai un lai atjaunotu asins plūsmu šajos nosprostotajos asinsvados (= trombolīze). Rapilysin lieto pēc akūta miokarda infarkta (sirdslēkmes), lai šķīdinātu sirdslēkmi izraisošo asins recekli. Preparātu lieto 12 stundu laikā pēc simptomu rašanās.
2. Kas Jums jāzina pirms Rapilysin lietošanas
Pirms Rapilysin lietošanas ārsts jums uzdos jautājumus, lai noskaidrotu, vai jums ir palielināts asiņošanas risks.
Nelietojiet Rapilysin šādos gadījumos:
• ja Jums ir alerģija pret reteplāzi vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;
• ja Jums ir asiņošanas traucējumi;
• ja Jūs lietojat asinis šķidrinošas zāles (perorālos antikoagulantus, piemēram, varfarīnu);
• ja Jums ir smadzeņu audzējs, patoloģisks asinsvadu veidojums vai asinsvada sieniņas paplašināšanās (aneirisma) smadzenēs;
• ja Jums ir citi ar palielinātu asiņošanas risku saistīti audzēji;
• ja Jums ir bijis insults;
• ja Jums ir veikta netiešā sirds masāža pēdējo 10 dienu laikā;
• ja Jums ir stipri paaugstināts asinsspiediens (hipertensija) un tas netiek kontrolēts;
• ja Jums ir kuņģa vai tievo zarnu čūla;
21
• ja Jums ir paplašināti asinsvadi barības vadā (iemesls bieži ir aknu slimība);
• ja Jums ir smaga aknu vai nieru slimība;
• ja Jums ir akūts aizkuņģa dziedzera vai perikarda (sirds somiņas) iekaisums vai sirds muskuļa infekcija (bakteriāls endokardīts);
• ja Jums pēdējo 3 mēnešu laikā ir bijusi stipra asiņošana, liela trauma vai operācija (piemēram, koronārās artērijas šuntēšana, galvas vai mugurkaula operācija vai trauma), dzemdības vai ir veikta orgāna biopsija vai cita medicīniska/ķirurģiska procedūra.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Asiņošana
Rapilysin biežāk novērotā blakusparādība ir asiņošana. Tāpēc Rapilysin drīkst lietot tikai intensīvās terapijas ārsta klātbūtnē un atbilstoši viņa norādījumiem.
Īpaša uzmanība jāpievērš visām iespējamām asiņošanas vietām (piemēram, injekcijas vietām). Heparīns, ko lieto kopā ar Rapilysin, arī var pastiprināt asiņošanu.
Rapilysin terapijas risks var palielināties, ja jums ir kāds no šiem traucējumiem:
• galvas smadzeņu asinsvadu slimības
• sistoliskais asinsspiediens augstāks par 160 mmHg
• kuņģa un zarnu trakta, urīnceļu vai dzimumorgānu asiņošana pēdējo 10 dienu laikā
• palielināta asins recekļu veidošanās iespējamība sirdī (piemēram, sirds vārstuļa sašaurināšanās vai sirds priekškambaru mirdzēšanas dēļ)
• septisks vēnas, kurā ir asins receklis, iekaisums (septisks tromboflebīts) vai aizsprostoti asinsvadi inficētā vietā
• vecums vairāk par 75 gadiem
• jebkurš cits traucējums, kad asiņošana var būt īpaši bīstama vai rasties vietā, kur to būtu grūti apturēt
Pašlaik nav pieejams pietiekami daudz datu par Rapilysin lietošanu pacientiem ar diastolisko asinsspiedienu augstāku par 100 mmHg.
Patoloģiska sirdsdarbība (aritmijas)
Trombolītiskā terapija var izraisīt neregulāru sirdsdarbību, tādēļ nekavējoties informējiet medicīnisko personālu, ja
• jūs jūtat sirdsklauves vai neregulāru sirdsdarbību
Atkārtota lietošana
Tā kā pašlaik nav Rapilysin atkārtotas lietošanas pieredzes, atkārtota lietošana nav ieteicama. Antivielu veidošanās pret reteplāzes molekulu nav novērota
Bērni
22
Rapilysin lietošanas drošība un efektivitāte bērniem nav noskaidrota. Bērnu ārstēšana ar Rapilysin nav ieteicama
Citas zāles un Rapilysin Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat pēdējā laikā, esat lietojis vai varētu lietot.
Heparīns un citas asinis šķidrinošas zāles (antikoagulanti), kā arī acetilsalicilskābe (viela, kas ir daudzu sāpes un drudzi mazinošu zāļu sastāvā) var palielināt asiņošanas risku.
Informāciju par zālēm, kuras nedrīkst jaukt kopā ar Rapilysin injekciju šķīdumu, skatīt apakšpunktā 3. Kā lietot Rapilysin.
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Grūtniecība Nav pietiekamu datu par Rapilysin lietošanu grūtniecēm, tādēļ to drīkst lietot tikai dzīvībai bīstamās situācijās. Jums jāpasaka ārstam, ja jums ir grūtniecība vai jūs domājat, ka jums varētu būt grūtniecība. Ārsts var jums pastāstīt par Rapilysin radīto risku un ieguvumu, lietojot grūtniecības laikā.
Barošana ar krūti Jūs nedrīkstat barot bērnu ar krūti ārstēšanas laikā ar Rapilysin, jo nav zināms, vai Rapilysin izdalās ar mātes pienu. Pirmās 24 stundas pēc trombolītiskas terapijas mātes piens ir jāizlej. Konsultējieties ar ārstu par laiku, kad jūs varat atsākt zīdīšanu.
3. Kā lietot Rapilysin
Rapilysin parasti tiek lietots slimnīcā. Preparāts ir flakonos pulvera veidā injekciju šķīduma pagatavošanai. Pirms lietošanas pulveris injekcijām jāšķīdina ar ūdeni injekcijām, kas ir iepakojumā esošājā pilnšļircē. Nepievienojiet citas zāles. Pagatavotais šķīdums jāievada nekavējoties. Šķīdums jāapskata, lai pārliecinātos, ka tiek injicēts tikai dzidrs, bezkrāsains šķīdums. Ja šķīdums nav dzidrs un bezkrāsains, tas ir jāiznīcina.
Ārstēšanu ar Rapilysin 10 V jāsāk iespējami ātri pēc sirdslēkmes simptomu rašanās.
Heparīnu un Rapilysin nedrīkst jaukt kopā vienā šķīdumā. Arī citas zāles var nebūt saderīgas ar Rapilysin. Injekciju šķīdumam nedrīkst pievienot citas zāles (sk. tālāk). Rapilysin vēlams injicēt caur intravenozu sistēmu, kas tiek lietota tikai Rapilysin injicēšanai. Citas zāles nedrīkst injicēt caur Rapilysin paredzēto sistēmu ne vienlaikus, ne pirms, ne pēc Rapilysin injicēšanas. Tas attiecas uz visām zālēm, tostarp heparīnu un acetilsalicilskābi, kas tiek ievadīta pirms un pēc Rapilysin, lai mazinātu jaunu asins recekļu veidošanās risku. Ja tiek izmantota viena un tā pati sistēma, tā (tostarp Y veida sistēma) pirms un pēc Rapilysin injicēšanas kārtīgi jāizskalo ar 0,9 % nātrija hlorīda vai 5 % glikozes šķīdumu.
Rapilysin deva Rapilysin 10 V ievada injekcijas veidā, pēc 30 min ievada otru 10 V devu (dubultbolus).
Katra injekcija jāveic lēnām 2 min laikā. Injekciju kļūdas pēc nedrīkst ievadīt ārpus vēnas, tādēļ pasakiet medicīnas darbiniekiem, ja jums injekcijas laikā rodas sāpes.
Heparīnu un acetilsalicilskābi ievada pirms un pēc Rapilysin, lai mazinātu jaunu asins recekļu veidošanās risku.
Heparīna deva
23
Ieteicamā heparīna deva ir 5000 SV, ko ievada vienreizējas injekcijas veidā pirms Rapilysin injicēšanas. Pēc otrās Rapilysin injekcijas heparīnu ievada infūzijas veidā pa 1000 SV/h. Heparīns jāievada vismaz 24 h, vēlams 48 – 72 h, ar mērķi saglabāt aPTT raksturlielumu 1,5 – 2 reizes virs normas.
Acetilsalicilskābes deva Acetilsalicilskābes sākumdevai pirms Rapilysin lietošanas jābūt vismaz 250 – 350 mg, pēc tam tā jālieto pa 75 – 150 mg dienā vismaz līdz izrakstīšanai no slimnīcas.
Ja ievadīts vairāk Rapilysin nekā noteikts
Pārdozēšanas gadījumā var būt palielināts asiņošanas risks.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā citas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izapužas.
Biežākas blakusparādības (var ietekmēt vairāk kā 1 pacientu no 10): • asiņošana injekcijas vietā, piemēram, zilums (hematoma) • sāpes krūtīs / stenokardija, pazemināts asinsspiediens un sirds mazspēja / elpas trūkums, kas var
atkārtoties • Rapilysin injekcijas laikā jums var rasties dedzinoša sajūta
Biežas s blakusparādības (var ietekmēt 1 pacientu no 10): • asiņošana gremošanas traktā (piemēram, atvemtās masas vai izkārnījumi ar asins piejaukumu vai
melnā krāsā), smaganu vai urīnceļu un dzimumorgānu asiņošana • var būt patoloģiska sirdsdarbība (aritmijas), sirdsdarbības apstāšanās, asinsrites kolapss vai vēl
kāda sirdslēkme
Retākas blakusparādības (var ietekmēt 1 pacientu no 100): • asiņošana ap sirdi, vēdera dobumā vai smadzenēs, zem ādas, no acīm vai deguna vai asiņu
atkrēpošana • sirds vai sirds vārstuļu bojājums, asins receklis var nokļūt plaušās, smadzenēs vai citās ķermeņa
daļās • paaugstināta jutība (piemēram, alerģiskas reakcijas)
Ļoti retas blakusparādības (var ietekmēt 1 pacientu no 10000): • ar nervu sistēmu saistīti traucējumi (piemēram, epileptiski krampji, krampji, runas traucējumi,
delīrijs, uzbudinājums, apjukums, depresija, psihoze) • smaga alerģiska reakcija, kas izraisa šoku vai kolapsu
Nav zināmas blakusparādības (biežumu nav iespējams noteikt pēc pieejamiem datiem): • asinsvadu aizsprostošanās holesterīna (tauku) dēļ
Sirds un asinsvadu traucējumi var būt dzīvībai bīstami un izraisīt nāvi.
Pacientiem, kam sistoliskais asinsspiediens ir augstāks par 160 mmHg, ir lielāks smadzeņu asiņošanas risks. Intrakraniālas un letālas intrakraniālas asiņošanas risks palielinās līdz ar vecumu. Asins pārliešana bija nepieciešama reti. Nāve un paliekoša invaliditāte ir bieži novērota parādība pacientiem, kas pārcietuši insultu (tostarp intrakraniālu asiņošanu) vai citas nopietnas asiņošanas epizodes.
Ja rodas kāds no šiem simptomiem, nekavējoties informējiet slimnīcas darbiniekus.
Ja Jums rodas jebkāda blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Ja varat ziņot par blakusparādībām arī
24
tieši, izmatojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.* Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Rapilysin
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes un flakona etiķetes pēc „EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C.
Uzglabāt flakonu ārējā iepakojumā, lai sargātu no gaismas.
Pēc šķīdināšanas (kad atšķaidīts) šķīdums jāizlieto nekavējoties.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Rapilysin satur
- Aktīvā viela ir reteplāze 10V/10ml pēc atšķaidīšanas. - Citas sastāvdaļas ir:
Pulveris: traneksāmskābe kālija hidrogēnfosfāts fosforskābe saharoze polisorbāts 80
Šķīdinātājs: 10 ml ūdens injekcijām (pilnšļircē)
Rapilysin ārējais izskats un iepakojuma saturs:
Rapilysin iepakojumā ir pulveris un šķīdinātājs injekciju šķīduma pagatavošanai (0,56 g pulveris flakonā un 10 ml šķīdinātājs pilnšļircē ar šķīdināšanas ierīci un adatām, iepakojumā 2 gab.)
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
Reģistrācijas apliecības īpašnieks Actavis Group PTC ehf. Reykjavikurvegi 76-78 220 Hafnarfjordur Īslande
Ražotājs Actavis Italy S.p.A. Nerviano Plant Via Pasteur 10 20014 Nerviano (Milan) Itālija
Cenexi 52, Rue Marcel et Jacques Gaucher
25
94120 Fontenay-Sous-Bois Francija
Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:
België/Belgique/Belgien Actavis Group PTC ehf. IJsland / Islande / Island
Lietuva UAB "Sicor Biotech" Tel: +370 5 266 0203
България Актавис ЕАД Teл.: +359 2 489 95 85
Luxembourg/Luxemburg Actavis Group PTC ehf. Islande / Island
Česká republika Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o.
Tel: +420 251 007 111
Magyarország Teva Gyógyszergyár Zrt Tel.: +36 1 288 6400
Danmark Teva Denmark A/S Tlf: +45 44985511
Malta Actavis Ltd. Tel: +35621693533
Deutschland PUREN Pharma GmbH & Co. KG Telefon: +49 (0)89 558909 0
Nederland Actavis Group PTC ehf. IJsland
Eesti UAB "Sicor Biotech" Eesti filiaal Tel: +372 661 0801
Norge Teva Norway AS Tlf: +47 66 77 55 90
Ελλάδα Specifar ABEE
Τηλ: +30 2105401500
Österreich ratiopharm Arzneimittel Vertriebs-GmbH Tel: +43(0)1 97007 0
España Actavis Group PTC ehf. Islandia
Polska Teva Pharmaceuticals Polska Sp. Z o.o. Tel. +48 22 345 93 00
France Actavis Group PTC ehf. Islande
Portugal Generis Farmacêutica, S.A. Tel: + 351 214967120
Hrvatska Pliva Hrvatska d.o.o. Tel: +385 1 37 20 000
România Teva Pharmaceuticals S.R.L Tel: +40 21 230 65 24
Ireland Teva Pharmaceuticals Ireland Tel: +353 51 321740
Slovenija Pliva Ljubljana d.o.o. Tel: +386 1 58 90 390
Ísland Actavis Group PTC ehf. Sími: +354 550 3300
Slovenská republika TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o Tel: +421 2 57 26 79 11
26
Italia Actavis Group PTC ehf. Islanda
Kύπρος Specifar ABEE Τηλ: +30 2105401500 Ελλάδα
Latvija UAB "Sicor Biotech" filiāle Latvijā Tel: +371 673 23 666
Suomi/Finland ratiopharm Oy Puh/Tel: +358 (0) 20 180 5900
Sverige Teva Sweden AB Tel: +46 42 12 11 00
United Kingdom Actavis UK Limited Tel: +44 1271 385257
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi parskatīta
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem:
Norādījumi par sagatavošanu lietošanai Ir ziņojumi par dažu stikla pilnšļirču (tai skaitā Rapilysin) nesaderību ar zināmu bezadatas savienotāju. Līdz ar to pirms lietošanas jāpārliecinās par stikla šļirces un intravenozās ievades savienojuma saderību. Nesaderības gadījumā var lietot adapteri un pēc ievadīšanas to kopā ar stikla šļirci nekavējoties likvidēt.
Visas darbības jāveic aseptiskos apstākļos.
1. No Rapilysin 10 V flakona noņemiet aizsargvāciņu un ar spirta tamponu notīrīt gumijas aizbāzni.
2. Atveriet atšķaidīšanas ierīces iepakojumu, noņemiet no tās abus aizsargvāciņus.
3. Caur gumijas aizbāzni ieduriet nosmaiļoto uzgali Rapilysin 10 V flakonā.
4. Izņemiet 10 ml šļirci no iepakojuma. Noņemiet no šļirces aizsargvāciņu. Pievienojiet šļirci nosmaiļotam uzgalim un pārlejiet 10 ml šķīdinātāja Rapilysin 10 V flakonā.
5. Nosmaiļotajam uzgalim un šļircei vēl esot pie flakona, viegli pavirpiniet flakonu, lai Rapilysin 10 V pulveris izšķīstu. NEKRATIET.
6. Atšķaidīts preparāts ir dzidrs, bezkrāsains šķīdums. Ja šķīdums nav dzidrs un bezkrāsains, tas ir jāiznīcina.
7. Ievelciet 10 ml Rapilysin 10 V šķīduma šļircē. Flakonā var palikt nedaudz šķīduma pārpildīšanas dēļ.
8. Atvienojiet šļirci no nosmaiļotā uzgaļa. Preparāts ir sagatavots intravenozai ievadīšanai.
9. Citas zāles nedrīkst injicēt caur sistēmu, kas rezervēta Rapilysin ievadīšanai – ne vienlaikus, ne pirms, ne pēc Rapilysin injekcijas. Tas attiecas uz visiem preparātiem, tostarp heparīnu un acetilsalicilskābi, kas jāievada pirms un pēc reteplāzes lietošanas, lai samazinātu atkārtotas trombozes risku.
27
10. Pacientiem, kam jāizmanto tā pati sistēma, šī sistēma (tostarp Y veida sistēma) pirms un pēc Rapilysin injekcijas kārtīgi jāizskalo ar 0,9 % nātrija hlorīda vai 5 % glikozes šķīdumu.
28