Puri-nethol 50 mg tabletes
Uzglabāt temperatūrā līdz 25° C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā. Sargāt no gaismas un mitruma
Mercaptopurinum
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
97-0466-01
97-0466
EXCELLA GmbH & Co. KG, Germany; GlaxoSmithKline S.A., Poland
Recepšu zāles
50 mg
Tablete
Ir apstiprināta
Aspen Pharma Trading Ltd., Ireland
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Puri-nethol 50 mg tabletes
mercaptopurinum
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.
Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.
Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
Kas ir Puri-nethol un kādam nolūkam to lieto
Kas Jums jāzina pirms Puri-nethol lietošanas
Kā lietot Puri-nethol
Iespējamās blakusparādības
Kā uzglabāt Puri-nethol
Iepakojuma saturs un cita informācija
Kas ir Puri-nethol un kādam nolūkam to lieto
Puri-nethol satur aktīvo vielu 6-merkaptopurīnu. 6-merkaptopurīns pieder zāļu grupai, ko sauc par citotoksiskiem līdzekļiem (tos sauc arī par ķīmijterapijas līdzekļiem) un tas darbojas, samazinot organisma veidoto jauno asins šūnu skaitu.
Puri-nethol lieto asins vēža (leikozes) ārstēšanai pieaugušajiem, pusaudžiem un bērniem.
Kas Jums jāzina pirms Puri-nethol lietošanas
Nelietojiet Puri-nethol šādos gadījumos:
ja Jums ir alerģija pret Puri-nethol (6-merkaptopurīnu) vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pirms Puri-nethol lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu:
ja nesen esat vakcinēts vai Jums ir jāsaņem vakcinācija. Ja lietojat Puri-nethol, Jūs nedrīkst vakcinēt ar dzīvu vakcīnu (piemēram, gripas vakcīnu, masalu vakcīnu, BCG vakcīnu), līdz Jūsu ārsts uzskata, ka tas ir droši. Tas nepieciešams, jo dažas vakcīnas var Jums izraisīt infekciju, ja saņemat tās Puri-nethol lietošanas laikā;
ja Jums ir aknu darbības traucējumi vai aknu bojājums;
ja Jums ir tiopurīna metiltransferāzes (TPMT) deficīts (ģenētiska slimība);
ja Jums ir alerģija pret azatioprīnu (zālēm, kuras arī lieto vēža ārstēšanai);
ja Jums ir nieru darbības traucējumi;
informējiet savu ārstu par to, vai esat slimojis ar vējbakām, jostas rozi vai B hepatītu (aknu slimība, ko izraisa vīruss);
ja Jums ir ģenētisks stāvoklis, ko sauc par Leša-Nīhena sindromu (ģenētiska slimība).
Pārbaudes, kuras Jums, iespējams, vajadzēs veikt Puri-nethol lietošanas laikā:
Puri-nethol lietošanas laikā ārsts Jums regulāri liks veikt asins analīzes. Tas ir nepieciešams, lai noteiktu asins šūnu skaitu un veidu Jūsu asinīs un pārliecinātos par to, ka Jūsu aknas darbojas normāli. Tāpat Jūsu ārsts var veikt ģenētiskās analīzes (piem., TPMT un/vai NUDT15 gēnu testi) pirms ārstēšanas uzsākšanas vai tās laikā, lai noteiktu, vai Jūsu atbildes reakciju uz šīm zālēm ietekmē ģenētiski faktori. Pēc šo analīžu veikšanas ārsts var izmainīt Jūsu Puri-nethol devu.
Ja saņemat imūno sistēmu nomācošu terapiju, Puri-Nethol lietošana var paaugstināt risku, ka Jums radīsies:
audzēji, tajā skaitā ādas vēzis. Tādēļ Puri-Nethol lietošanas laikā jāizvairās no pārāk intensīvas saules staru iedarbības, jāvalkā aizsargājošs apģērbs un jālieto aizsargkrēms pret sauli ar augstu aizsardzības pakāpi;
limfoproliferatīvi traucējumi:
ārstēšana ar Puri-Nethol paaugstina risku, ka Jums radīsies vēža veids, ko sauc par limfoproliferatīviem traucējumiem. Lietojot terapijas shēmu, kas satur vairākus imūno sistēmu nomācošus līdzekļus (tajā skaitā tiopurīnu), ir iespējama arī nāve;
vīrusu infekciju dēļ vienlaicīga vairāku imūno sistēmu nomācošu līdzekļu lietošana paaugstina limfātiskās sistēmas darbības traucējumu (ar Epšteina-Barra vīrusa (EBV) infekciju saistītu limfoproliferatīvo traucējumu) risku.
Puri-Nethol lietošana var paaugstināt risku, ka Jums radīsies:
nopietna patoloģija – tā saucamais makrofāgu aktivācijas sindroms (pārmērīga ar iekaisuma procesiem saistīto leikocītu aktivizēšanās), kas parasti tiek novērots pacientiem ar noteiktām artrīta formām.
Asins analīzes
Ārstēšana ar Puri-nethol var ietekmēt Jūsu kaulu smadzenes. Tas nozīmē, ka Jūsu asinīs var būt samazināts balto asins šūnu, trombocītu un (retāk) sarkano asins šūnu skaits. Jūsu ārsts nozīmēs asins analīžu veikšanu katru dienu, kad uzsāksiet ārstēšanu (indukcijas fāzē) un vismaz reizi nedēļā ārstēšanas turpinājumā (uzturēšanas fāzē). Tas nepieciešams, lai kontrolētu šo šūnu skaitu Jūsu asinīs. Ja pietiekami agri pārtrauksiet ārstēšanu, Jūsu asins šūnu skaits atgriezīsies normas robežās.
Citas laboratoriskas analīzes
Ārsts var nozīmēt Jums arī citu analīžu veikšanu (urīna, asins, u.c.).
Vēzis
Ir bijuši atsevišķi gadījumi, kad ziņots par sekundāru vēzi (jaunu vēzi, kas nav saistīts ar ārstēto vēzi) pacientiem, kuri saņēmuši Puri-nethol.
Aknu darbība
Puri-nethol ir toksisks Jūsu aknām. Tādēļ ārsts var nozīmēt vienu reizi nedēļā veikt aknu funkcionālo rādītāju analīzes Puri-nethol lietošanas periodā. Ja Jums ir kāda aknu slimība vai ja Jūs lietojat citas zāles, kas var ietekmēt aknu darbību, ārsts var nozīmēt analīzes biežāk. Ja Jūs ievērojat, ka acu baltumi vai āda kļūst dzelteni (dzelte), nekavējoties informējiet par to savu ārstu, jo, iespējams, Jums nekavējoties ir jāpārtrauc ārstēšana.
Infekcijas
Lietojot Puri-nethol, ir palielināts vīrusu, sēnīšu un bakteriālu infekciju risks, un infekcijas var būt
smagākas. Skatīt arī 4. punktu.
Pirms ārstēšanas uzsākšanas pastāstiet ārstam, vai Jums ir vai nav bijušas vējbakas, jostas rozes vai B hepatīts (vīrusa izraisīta aknu slimība).
Saule un UV starojums
Lietojot Puri-nethol, Jūs esat jutīgāks pret sauli un UV starojumu. Jums ir jāierobežo uzturēšanās saulē un UV starojuma iedarbību, jāvalkā aizsedzošs apģērbs un jālieto saules aizsargkrēmu ar augstu aizsargfaktoru (SPF).
NUDT15 gēna mutācija
Ja Jums ir iedzimta NUDT15 gēna mutācija (šis gēns ir saistīts ar Puri-nethol noārdīšanos organismā), Jums ir lielāks infekciju un matu izkrišanas risks, un tādā gadījumā ārsts Jums var lietot mazāku devu.
Bērni un pusaudži
Dažiem bērniem, kas saņēma Puri-nethol, ir ziņots par zemu cukura līmeni (izteiktāka svīšana nekā parasti, vemšana, slikta dūša, apjukums, u.c.), taču vairums bērnu bija jaunāki par sešiem gadiem un ar nelielu ķermeņa masu.
Ja neesat drošs par to, vai kaut kas no minētā attiecas uz Jums, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu pirms Puri-nethol lietošanas.
Puri-nethol un citas zāles
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Jo īpaši pastāstiet ārstam vai farmaceitam, ja lietojat kādas no šīm zālēm:
ribavirīnu (lieto vīrusu ārstēšanai);
citas citotoksiskas zāles (ķīmijterapiju, ko lieto vēža ārstēšanai);
allopurinolu, tiopurinolu, oksipurinolu vai febuksostatu (lieto podagras ārstēšanai);
olsalazīnu (lieto, lai ārstētu zarnu slimību, ko sauc par čūlaino kolītu);
mesalazīnu (lieto, lai ārstētu Krona slimību un čūlaino kolītu);
sulfasalazīnu (lieto, lai ārstētu reimatoīdo artrītu un čūlaino kolītu);
metotreksātu (lieto, lai ārstētu reimatoīdo artrītu un smagu psoriāzi);
infliksimabu (lieto, lai ārstētu Krona slimību un čūlaino kolītu; reimatoīdo artrītu, ankilozējošo spondilītu un smagu psoriāzi);
varfarīnu vai acenokumarolu (lieto, lai šķidrinātu asinis).
Vakcinēšanās Puri-nethol lietošanas laikā
Ja Jums pienācis laiks veikt vakcināciju, pirms tam konsultējieties ar savu ārstu vai medmāsu. Ja lietojat Puri-nethol, Jūs nedrīkstat vakcinēties ar dzīvu vakcīnu (piemēram, gripas vakcīnu, masalu vakcīnu, BCG vakcīnu), līdz Jūsu ārsts uzskata, ka tas ir droši. Tas ir tādēļ, ka dažas vakcīnas var izraisīt Jums infekciju, ja tās ievada Puri-nethol lietošanas laikā.
Puri-nethol kopā ar ēdienu vai dzērienu
Puri-nethol var lietot ēšanas laikā vai tukšā dūšā, taču jāizvēlas un katru dienu jāievēro viens un tas pats lietošanas veids. Zāles jālieto vismaz 1 stundu pirms vai 2 stundas pēc piena vai piena produktu lietošanas.
Grūtniecība un barošana ar krūti
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar savu ārstu.
Grūtniecība
Ārstēšana ar Puri-nethol nav ieteicama grūtniecības laikā, jo īpaši pirmajā trimestrī (pirmajos trīs mēnešos), jo tas var kaitēt auglim. Ja Jūs esat stāvoklī, ārsts izvērtēs iespējamos riskus un ieguvumus Jums un Jūsu bērnam pirms izrakstīt Jums Puri-nethol.
Ja Jūs vai Jūsu partneris lieto 6-merkaptopurīnu, Jums jālieto piemērots kontracepcijas veids, lai izvairītos no grūtniecības ārstēšanas ar Puri-nethol laikā un vismaz 3 mēnešus pēc pēdējās Puri-nethol devas saņemšanas. Tas attiecas gan uz vīriešiem, gan sievietēm.
Barošana ar krūti
Puri-nethol lietošanas laikā nav ieteicams barot bērnu ar krūti.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Nav paredzams, ka Puri-nethol varētu negatīvi ietekmēt Jūsu spēju vadīt transportlīdzekļus vai apkalpot mehānismus, taču nav veikti pētījumu, kas to apstiprinātu.
Puri-nethol tabletes satur laktozi
Ja ārsts ir teicis, ka Jums ir kāda cukura nepanesība, pirms lietojat Puri-nethol tabletes, konsultējieties ar ārstu.
Kā lietot Puri-nethol
Puri-nethol Jums parakstīs tikai ārsts-speciālists, kuram ir pieredze asins vēža ārstēšanā.
• Puri-nethol lietošanas laikā, ārsts Jums regulāri liks veikt asins analīzes. Tas ir nepieciešams, lai noteiktu asins šūnu skaitu un veidu Jūsu asinīs un pārliecinātos par to, ka Jūsu aknas darbojas normāli.
• Ārsts var nozīmēt Jums arī citas asins un urīna analīzes, lai kontrolētu, kā darbojas Jūsu nieres, kā arī noteiktu urīnskābes līmeni. Jūsu organismā dabiski notiek urīnskābes veidošanās, un tās līmenis var paaugstināties Puri-nethol lietošanas laikā. Augsts urīnskābes līmenis var kaitēt Jūsu nierēm.
• Ārsts var periodiski mainīt Jums nozīmēto Puri-nethol devu, pamatojoties uz šo analīžu rezultātiem.
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts vai farmaceits Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam. Būtiski ir lietot zāles pareizajā laikā. Uz zāļu iepakojuma ir norādīts, cik daudz tabletes un cik bieži Jums ir jālieto. Ja šādas norādes nav vai ja Jūs šaubāties, vaicājiet savam ārstam, medmāsai vai farmaceitam.
Pieaugušajiem un bērniem sākotnējā deva ir 2,5 mg uz ķermeņa masas kilogramu dienā (vai no 50 līdz 75 mg uz ķermeņa virsmas laukuma m2 dienā).
Ārsts aprēķinās un pielāgos devu atbilstoši Jūsu ķermeņa svaram, asins analīžu rezultātiem, tam, vai Jūs lietojat citas ķīmijterapijas zāles un Jūsu aknu un nieru darbībai.
Norijiet tabletes veselas. Nekošļājiet tabletes. Tabletes nedrīkst salauzt vai smalcināt. Ja Jūs vai Jūs aprūpējošā persona darbojas ar salauztām tabletēm, nekavējoties nomazgājiet rokas.
Zāles var lietot ēšanas laikā vai tukšā dūšā, taču jāizvēlas un katru dienu jāievēro viens un tas pats lietošanas veids. Zāles jālieto vismaz 1 stundu pirms vai 2 stundas pēc piena vai piena produktu lietošanas.
Ja esat lietojis Puri-nethol vairāk nekā noteikts
Ja esat lietojis Puri-nethol vairāk nekā noteikts, nekavējoties konsultējieties ar savu ārstu vai dodieties uz slimnīcu. Ņemiet līdzi zāļu iepakojumu.
Ja esat aizmirsis lietot Puri-nethol
Konsultējieties ar savu ārstu. Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu.
Ja pārtraucat lietot Puri-nethol
Ja pārtraucat lietot Puri-nethol, nekavējoties konsultējieties ar savu ārstu.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet savam ārstam, farmaceitam vai medmāsai.
Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Ja Jums rodas kāda no šādām blakusparādībām, nekavējoties konsultējieties ar savu ārstuspeciālistu vai dodieties uz slimnīcu.
Alerģiska reakcija ar sejas un reizēm arī mutes un rīkles pietūkumu (šī blakusparādība ir sastopama ļoti reti).
Alerģiska reakcija ar locītavu sāpēm, ādas niezi, paaugstinātu temperatūru (drudzi) (šī blakusparādība ir sastopama ļoti reti).
Ādas un acu baltumu dzelte. Ja Jums ir kādi no minētajiem simptomiem, pārtrauciet lietot Puri-nethol.
Jebkādas drudža vai infekcijas pazīmes (iekaisis kakls, iekaisusi mute vai urinēšanas traucējumi) vai neizskaidrojami zilumi vai asiņošana. Ārstēšana ar Puri-nethol ietekmē Jūsu kaulu smadzenes un izraisīs balto asins šūnu un trombocītu skaita samazināšanos Jūsu asinīs (šī blakusparādība ir sastopama ļoti bieži)
Konsultējieties ar savu ārstu, ja Jums ir kāda no šīm blakusparādībām, kas arī var izpausties, lietojot šīs zāles:
bieži (var izpausties līdz 1 no 10 cilvēkiem) :
slikta dūša vai vemšana;
mazs sarkano asins šūnu skaits (anēmija).
retāk (var izpausties līdz 1 no 100 cilvēkiem):
ēstgribas zudums.
reti (var izpausties līdz 1 no 1000 cilvēkiem):
čūlas mutes dobumā;
aizkuņģa dziedzera iekaisums (pankreatīts); simptomi var ietvert sāpes vēderā vai sliktu dūšu, vai vemšanu;
aknu bojājumi (aknu nekroze);
matu izkrišana;
dažādas vēža formas, arī asins, limfas un ādas vēzis.
ļoti reti (var izpausties 1 cilvēkam no 10 000)
asins vēzis;
liesas un aknu vēzis (pacientiem ar stāvokli, ko sauc par iekaisīgu zarnu slimību);
čūlas zarnās; simptomi var ietvert sāpes vēderā un asiņošanu;
spermatozoīdu skaita samazināšanās.
nav zināmi (sastopamības biežumu nevar noteikt no pieejamajiem datiem):
paaugstināta jutība pret saules gaismu un UV starojumu.
Papildu blakusparādības bērniem
Dažiem bērniem, kas saņēma Puri-nethol, ir ziņots par zemu cukura līmeni (izteiktāka svīšana nekā parasti, vemšana, slikta dūša, apjukums, u.c.), taču vairums bērnu bija jaunāki par sešiem gadiem un ar nelielu ķermeņa masu.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003. Tālr.: +371 67078400
Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv.
Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Puri-nethol
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot Puri-nethol pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma pēc “Derīgs līdz/EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt Puri-nethol tabletes temperatūrā līdz 25 °C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
Ja Jūsu ārsts liek Jums pārtraukt zāļu lietošanu, ir svarīgi nodot visas neizlietotās tabletes farmaceitam, kurš tās iznīcinās saskaņā ar priekšrakstiem par bīstamo vielu iznīcināšanu. Paturiet tabletes tikai tādā gadījumā, ja Jūsu ārsts liek Jums tā darīt.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Puri-nethol satur
Aktīvā viela ir merkaptopurīns. Katra tablete satur 50 mg merkaptopurīna.
Citas sastāvdaļas ir laktozes monohidrāts, kukurūzas ciete, modificēta kukurūzas ciete, stearīnskābe un magnija stearāts.
Puri-nethol ārējais izskats un iepakojums
Puri-nethol tabletes ir gaiši dzeltenas, apaļas, abpusēji izliektas tabletes, ar dalījuma līniju un gravējumu “GX EX2” vienā pusē. Dalījuma līnija nav paredzēta tabletes salaušanai.
Tabletes ir iepakotas pudelītēs pa 25 tabletēm.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
Aspen Pharma Trading Limited
3016 Lake Drive,
Citywest Business Campus,
Dublin 24, Īrija
Tel: +371 66 163 124
Ražotājs
EXCELLA GmbH & Co. KG, Nürnberger Strasse 12, 90537 Feucht, Vācija
vai
GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S. A., ul. Grunwaldzka 189, 60-322 Poznań, Polija
Puri-nethol ir reģistrēta preču zīme.
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 09/ 2017
ZĀĻU NOSAUKUMS
Puri-nethol 50 mg tabletes.
KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra tablete satur 50 mg aktīvās vielas 6-merkaptopurīna (Mercaptopurinum).
ZĀĻU FORMA
Gaiši dzeltenas, apaļas, abpusēji izliektas tabletes, ar dalījuma līniju un gravējumu “GX EX2” vienā pusē.
Dalījuma līnija nav paredzēta tabletes salaušanai.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
6-merkaptopurīns ir paredzēts lietošanai pieaugušajiem, pusaudžiem un bērniem akūtas leikozes ārstēšanai.
To var izmantot, lai ārstētu:
akūtu limfoleikozi (ALL);
akūtu promielocitāru leikozi (APL)/akūtu mieloleikozi M3 (AML M3).
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas
Ārstēšana ar 6-merkaptopurīnu ir jāuzrauga ārstam vai citam veselības aprūpes speciālistam ar pieredzi ALL un APL (AML M3) pacientu ārstēšanā.
6-merkaptopurīnu var lietot ēšanas laikā vai tukšā dūšā, taču pacientiem jāievēro standartizēts lietošanas veids. Zāļu devu nedrīkst lietot kopā ar pienu vai piena produktiem (skatīt 4.5. apakšpunktu).
6-merkaptopurīns jālieto vismaz 1 stundu pirms vai 2 stundas pēc piena vai piena produktu lietošanas.
Īpašas pacientu grupas
Pieaugušie un pediatriskā populācija
Pieaugušajiem un bērniem parastā deva ir 2,5 mg/kg ķermeņa masas dienā vai 50-75 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma dienā, bet deva un lietošanas ilgums ir atkarīgs no citu citotoksisko vielu dabas un devām, ko lieto vienlaicīgi ar 6-merkaptopurīnu.
Devas ir rūpīgi jāpielāgo, lai tās būtu piemērotas katram pacientam individuāli.
6-merkaptopurīnu lieto dažādās kombinētās terapijas shēmās akūtas leikozes ārstēšanai un papildus informāciju jāmeklē literatūrā.
Pētījumi bērniem, kas slimo ar akūtu limfoleikozi, liecina, ka 6-merkaptopurīna lietošana vakarā samazina recidīvu risku salīdzinājumā ar lietošanu no rīta.
Gados vecāki pacienti
Šiem pacientiem ieteicams kontrolēt nieru un aknu darbību un, ja ir traucējumi, jāapsver 6-merkaptopurīna devas samazināšana.
Nieru darbības traucējumi
Pacientiem ar nieru funkciju traucējumiem jāapsver devas samazināšana (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Aknu darbības traucējumi
Pacientiem ar aknu funkciju traucējumiem jāapsver devas samazināšana (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Zāļu mijiedarbība
Lietojot vienlaicīgi ksantīna oksidāzes inhibitorus, piemēram, allopurinolu, oksipurinolu vai tiopurinolu, un 6-merkaptopurīnu, ir svarīgi, lai tiktu lietoti tikai 25% no parastās 6-merkaptopurīna devas, jo šie līdzekļi palēnina 6-merkaptopurīna katabolismu. Jāizvairās no vienlaicīgas citu ksantīna oksidāzes inhibitoru, piemēram, febuksostata, lietošanas (skatīt 4.5. apakšpunktu Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi).
Pacienti ar TPMT deficītu
Pacientiem ar iedzimtu zemu tiopurīnu S-metiltransferāzi (TPMT) aktivitāti vai tā deficītu ir paaugstināts smagas 6-merkaptopurīna toksicitātes risks, lietojot parastās 6-merkaptopurīna devas. Šiem pacientiem parasti nepieciešams būtiski samazināt devu. Optimāla sākumdeva pacientiem ar homozigotu TPMT deficītu nav noskaidrota. Vairumam pacientu ar heterozigotu TPMT deficītu ieteicamās 6-merkaptopurīna devas ir panesamas, taču dažiem var būt jāsamazina devas (skatīt 4.4. un 5.2. apakšpunktu).
Pacienti ar NUDT15 variantu
Pacientiem ar iedzimtu NUDT15 gēna mutāciju ir palielināts smagas 6-merkaptopurīna toksicitātes
risks (skatīt 4.4. apakšpunktu). Šiem pacientiem parasti nepieciešama devas samazināšana, it īpaši
pacientiem ar homozigotu NUDT15 variantu (skatīt 4.4. apakšpunktu). Pirms 6-merkaptopurīna
terapijas uzsākšanas var apsvērt NUDT15 variantu genotipēšanu. Jebkurā gadījumā nepieciešams
rūpīgi monitorēt asinsainu..
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret 6-merkaptopurīnu vai jebkuru no zāļu sastāvdaļām.
Ņemot vērā indikāciju nopietnību, nav nekādu citu absolūtu kontrindikāciju.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
6-merkaptopurīns ir aktīvs citotoksiskais līdzeklis, kas paredzēts lietošanai vienīgi tādu ārstu uzraudzībā, kuriem ir pieredze šādu līdzekļu lietošanā.
Vakcinācija ar dzīvus mikroorganismus saturošām vakcīnām var izraisīt infekciju pacientiem ar pazeminātu imunitāti. Tādēļ vakcinācija ar dzīvām vakcīnām nav ieteicama ALL vai AML pacientiem. Jebkurā gadījumā pacienti remisijas fāzē nedrīkst saņemt dzīvās vakcīnas, kamēr netiek uzskatīts, ka tie spēj reaģēt uz vakcīnu. Intervāls starp ķīmijterapijas pārtraukšanu un laiku, kad pacientam atjaunojas spēja reaģēt uz vakcīnu ir atkarīgs no lietoto imūnsupresiju izraisošo zāļu veida un lietošanas intensitātes, pamatslimības un citiem faktoriem.
Ribavirīna un 6-merkaptopurīna vienlaicīga lietošana nav ieteicama. Ribavirīns var samazināt 6-merkaptopurīna efektivitāti un paaugstināt tā toksicitāti (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Droša rīkošanās ar 6-merkaptopurīna tabletēm
Skatīt 6.6. apakšpunktu Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai.
Novērošana
Tā kā 6-merkaptopurīnam ir spēcīga mielosupresīva iedarbība, remisijas indukcijas laikā katru dienu jānosaka pilna asinsaina. Terapijas laikā pacienti ir rūpīgi jānovēro.
Kaulu smadzeņu nomākums
Ārstēšana ar 6-merkaptopurīnu rada kaulu smadzeņu nomākumu, kas izraisa leikopēniju un trombocitopēniju, retāk — anēmiju. Remisijas indukcijas laikā regulāri jānosaka pilna asinsaina. Uzturošās terapijas laikā regulāri jānosaka pilna asinsaina, tai skaitā trombocītu skaits, un tas jādara regulāri vai biežāk, ja tiek lietota liela deva vai pacientam ir smagi nieru un/vai aknu darbības traucējumi.
Nomainot dažādas merkaptopurīna zāļu formas, ieteicams kontrolēt pacienta hematoloģiskos rādītājus.
Leikocītu un trombocītu skaits turpina samazināties pēc terapijas beigām, tādēļ, parādoties pirmajām pazīmēm, kas liecina par pārmērīgi izteiktu asins šūnu skaita samazināšanos, ārstēšana ir nekavējoties jāpārtrauc.
Kaulu smadzeņu nomākums ir atgriezenisks, ja pietiekami ātri tiek pārtraukta 6-merkaptopurīna lietošana.
Remisijas indukcijas laikā akūtas mielogēnās leikozes pacientiem bieži var būt relatīvas kaulu smadzeņu aplāzijas periodi, un tāpēc ir svarīgi, lai būtu pieejami atbilstoši balstterapijas līdzekļi.
Lietojot kombinācijā ar citām zālēm, kuru primārā vai sekundārā toksicitāte ir mielosupresija (skatīt 4.5. apakšpunktu), 6-merkaptopurīna devu var būt nepieciešams samazināt.
Hepatoksicitāte
6-merkaptopurīns ir hepatotoksisks, un ārstēšanas laikā aknu funkcionālie testi jāveic katru nedēļu. Īpaši gamma glutamiltransferāzes (GGT) līmenis plazmā var liecināt par nepieciešamību pārtraukt ārstēšanu hepatoksicitātes dēļ. Biežāka kontrole ieteicama pacientiem, kuriem jau ir aknu slimība vai kuri saņem citu iespējami hepatotoksisku terapiju. Pacientiem ir jādod norādījumi nekavējoties pārtraukt 6-merkaptopurīna lietošanu gadījumā, ja parādās dzelte.
Audzēja sabrukšanas sindroms
Remisijas indukcijas laikā, kad notiek ātra šūnu sabrukšana, jānovēro urīnskābes līmenis asinīs un urīnā, jo var attīstīties hiperurikēmija un/vai hiperurikozūrija, radot urīnskābes nefropātijas risku.
TPMT deficīts
Indivīdi ar iedzimtu enzīma tiopurīna metiltransferāzes (TPMT) deficītu var būt īpaši jutīgi pret 6-merkaptopurīna mielosupresīvo iedarbību un predisponēti uz ātru kaulu smadzeņu nomākuma attīstību pēc ārstēšanas ar 6-merkaptopurīnu uzsākšanas. Šo problēmu var saasināt vienlaicīga tādu zāļu lietošana, kas nomāc TPMT, piemēram, olsalazīns, mesalazīns vai sulfasalazīns. Ir ziņots par iespējamu saistību starp samazinātu TPMT aktivitāti un sekundāru leikozi un mielodisplāziju indivīdiem, kas saņēmuši 6-merkaptopurīnu kombinācijā ar citiem citotoksiskajiem līdzekļiem (skatīt 4.8. apakšpunktu). Aptuveni 0,3% (1:300) pacientu bija minimāla enzīma aktivitāte vai tās nebija vispār. Aptuveni 10% pacientu bija zema vai vidēja TPMT aktivitāte un 90% indivīdu bija normāla TPMT aktivitāte. Var būt arī grupa ar aptuveni 2%, kuriem bija ļoti augsta TPMT aktivitāte. Dažas laboratorijas piedāvā noteikt TPMT deficītu, taču šie testi neuzrāda visus pacientus ar smagas toksicitātes risku. Tādēļ joprojām nepieciešama rūpīga asins ainas novērošana.
Pacienti ar NUDT15 variantu
Pacientiem ar iedzimtu NUDT15 gēna mutāciju ir palielināts smagas 6-merkaptopurīna toksicitātes ,
piemēram, agrīnas leikopēnijas un alopēcijas, risks, lietojot parastās tiopurīnu terapijas devas. Viņiem
parasti nepieciešama devas samazināšana, it īpaši tad, ja ir homozigots NUDT15 variants (skatīt
4.2. apakšpunktu). NUDT15 c.415C>T biežuma ziņā pastāv etniskas variācijas: tas ir aptuveni 10 %
Austrumāzijas iedzīvotāju, 4 % spāņu rases pārstāvju, 0,2 % eiropiešu un 0 % āfrikāņu. Jebkurā
gadījumā rūpīgi jākontolē asinsaina.
Krusteniskā rezistence
Parasti pastāv krusteniskā rezistence starp 6-merkaptopurīnu un 6-tioguanīnu.
Paaugstināta jutība
Pacientiem, kuriem ir aizdomas par iepriekš novērotu paaugstinātas jutības reakciju uz 6-merkaptopurīnu, nav ieteicams lietot tā pirmzāles azatioprīnu, izņemot, ja pacientam ir veiktas alergoloģiskas analīzes, kas apstiprina paaugstinātu jutību pret 6-merkaptopurīnu, un nav apstiprināta paaugstināta jutība uz azatioprīnu. Tā kā azatioprīns ir 6-merkaptopurīna pirmzāles, pacientiem ar paaugstinātu jutību pret azatioprīnu slimības vēsturē, pirms ārstēšanas uzsākšanas jānovērtē, vai nav paaugstināta jutība pret 6-merkaptopurīnu.
Nieru un/vai aknu darbības traucējumi
Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem un/vai aknu darbības traucējumiem jāievēro piesardzība 6-merkaptopurīna lietošanas laikā. Šiem pacientiem jāapsver devas samazināšana un rūpīgi jākontrolē hematoloģiskā atbildes reakcija (skatīt 4.2. un 5.2. apakšpunktu).
Mutagenitāte un kancerogenitāte
Hromosomu aberāciju palielināšanās novērota leikozes pacientu perifērajos limfocītos, hipernefromas pacientam, kas saņēma neprecizētu 6-merkaptopurīna devu, un pacientiem ar hroniskām nieru slimībām, kas tika ārstēti ar devām no 0,4 līdz 1,0 mg/kg/dienā.
Ir dokumentēti divi akūtas nelimfocītiskas leikozes rašanās gadījumi pacientiem, kuri saņēma 6-merkaptopurīnu kombinācijā ar citām zālēm neneoplastisku slimību ārstēšanai. Ir ziņots par vienu gadījumu, kad pacients ar gangrenozu piodermiju tika ārstēts ar 6-merkaptopurīnu un vēlāk viņam attīstījās akūta nelimfocītiska leikoze, taču nav skaidrs, vai tā bija daļa no dabiskas slimības gaitas, vai arī tās cēlonis bija 6-merkaptopurīns.
Pacientam ar Hodžkina slimību, kas tika ārstēts ar 6-merkaptopurīnu un vairākiem citiem papildu citotoksiskiem līdzekļiem, attīstījās akūta mieloleikoze.
Divpadsmit ar pusi gadus pēc myastenia gravis ārstēšanas ar 6-merkaptopurīnu, pacientei attīstījās hroniska mieloleikoze.
Lietojot 6-merkaptopurīnu kombinācijā ar anti-TNF līdzekļiem, ir saņemti ziņojumi par hepatospleniskas T-šūnu limfomas gadījumiem iekaisīgu zarnu slimību (IZS) pacientu populācijā (nereģistrēta indikācija) (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Pacientiem, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju, tajā skaitā merkaptopurīnu, ir palielināts limfoproliferatīvo traucējumu un citu ļaundabīgo slimību, īpaši ādas vēža (melanomas un nemelanomas), sarkomas (Kapoši sarkomas un citu sarkomu) un dzemdes kakla vēža in situ, rašanās risks. Riska palielināšanās ir saistīta ar imūnsistēmas nomākuma pakāpi un ilgumu. Ir ziņots, ka imūnsupresantu lietošanas pārtraukšana var daļēji novērst limfoproliferatīvos traucējumus.
Tādēļ terapijas shēmas, kas satur vairākus imūnsupresantus (tajā skaitā tiopurīnu), ir lietojamas piesardzīgi, jo var rasties limfoproliferatīvi traucējumi, daži ar letālu iznākumu. Vienlaicīga vairāku imūnsupresantu lietošana palielina Epšteina-Barra vīrusa (EBV) izraisītu limfoproliferatīvo traucējumu risku.
Makrofāgu aktivācijas sindroms
Makrofāgu aktivācijas sindroms (MAS) ir zināma dzīvībai bīstama patoloģija, kas var attīstīties pacientiem ar autoimūniem traucējumiem, īpaši pacientiem ar iekaisīgām zarnu slimībām (nereģistrēta indikācija), un pēc merkaptopurīna lietošanas var palielināties šī sindroma attīstības iespējamība. Ja ir radies MAS vai ir aizdomas par to, pēc iespējas drīzāk ir jāsāk pacienta izmeklēšana un ārstēšana, kā arī jāpārtrauc merkaptopurīna lietošana. Ārstiem jāpievērš īpaša uzmanība infekciju, piemēram, EBV un citomegalovīrusa (CMV) izraisītajiem simptomiem, jo šie vīrusi ir zināmi kā MAS ierosinātāji.
Pediatriskā populācija
Ir ziņots par simptomātiskas hipoglikēmijas gadījumiem bērniem ar ALL, kas saņēma 6-merkaptopurīnu (skatīt 4.8. apakšpunktu). Vairums no gadījumiem, par kuriem saņemti ziņojumi, attiecas uz bērniem, kas ir jaunāki par sešiem gadiem un ar zemu ķermeņa masas indeksu.
Infekcijas
Pierādīts, ka pacientiem, kuri lieto 6-merkaptopurīnu vienu pašu vai kombinācijā ar citiem
imūnsistēmu nomācošiem līdzekļiem, tostarp kortikosteroīdiem, ir palielināta uzņēmība pret vīrusu,
sēnīšu un bakteriālām infekcijām, tostarp smagām vai atipiskām infekcijām, un vīrusu reaktivāciju.
Šādiem pacientiem infekcijas slimības un to komplikācijas var būt smagākas nekā pacientiem, kuri
nesaņem šādu terapiju.
Pirms ārstēšanas sākuma jāņem vērā iepriekšēja saskare ar varicella zoster vīrusu vai tā infekcija. Var
ņemt vērā vietējās vadlīnijas, ietverot profilaktisku terapiju, ja tas nepieciešams. Pirms ārstēšanas
sākuma jāapsver iespēja veikt B hepatīta seroloģisku testēšanu. Var ņemt vērā vietējās vadlīnijas,
ietverot profilaktisku terapiju gadījumā, ja seroloģiskajā testēšanā konstatēts pozitīvs statuss. Ziņots
par gadījumiem, kad pacientiem, kuri lietojuši 6-merkaptopurīnu ALL ārstēšanai, bijusi neitropēniska
sepse.
Leša-Nīhana (Lesch-Nyhan) sindroms
Ierobežota apjoma dati norāda uz to, ka pacientiem ar retu iedzimtu slimību — pilnīgu hipoksantīna-guanīna fosforiboziltransferāzes deficītu (Leša-Nīhana sindromu) nav efektīvs ne 6-merkaptopurīns, ne tā pirmzāles azatioprīns. Šiem pacientiem nav ieteicams izmantot ne 6-merkaptopurīnu, ne azatioprīnu.
UV staru iedarbība
Pacienti, kas tiek ārstēti ar 6-merkaptopurīnu, ir jutīgāki pret sauli. Atrašanās saulē un UV starojuma iedarbībā ir jāierobežo un pacientiem jāiesaka valkāt aizsargājošu apģērbu un izmantot saules aizsargkrēmu ar augstu aizsargfaktoru.
Ksantīna oksidāzes inhibitori
Pacientiem, kas tiek ārstēti ar ksantīna oksidāzes inhibitoriem, piemēram, allopurinolu, oksipurinolu vai tiopurinolu un 6-merkaptopurīnu, jāsaņem tikai 25 % no parastās 6-merkaptopurīna devas, jo allopurinols palēnina 6-merkaptopurīna katabolismu (skatīt 4.2. un 4.5. apakšpunktu).
Antikoagulanti
Lietojot vienlaicīgi ar 6-merkaptopurīnu, ir ziņots par varfarīna un acenokumarola antikoagulatīvās iedarbības inhibīciju; līdz ar to var būt nepieciešama lielāka antikoagulantu deva (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Laktoze
Pacienti ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību, pilnīgu laktāzes deficītu vai glikozes-galaktozes malabsorbciju nedrīkst lietot šīs zāles.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Pacientus ar nomāktu imūno sistēmu nav ieteicams vakcinēt ar dzīvām vakcīnām (skatīt 4.4. apakšpunktu).
6-merkaptopurīna lietošana ar pārtiku var nedaudz samazināt sistēmisko iedarbību. 6-merkaptopurīnu var lietot ēšanas laikā vai tukšā dūšā, taču pacientiem jāievēro viens lietošanas veids, lai izvairītos būtiskām zāļu iedarbības svārstībām. Devu nedrīkst lietot kopā ar pienu vai piena produktiem, jo tie satur ksantīna oksidāzi, enzīmu, kas metabolizē 6-merkaptopurīnu un līdz var izraisīt merkaptopurīna koncentrācijas plazmā pazemināšanos.
Vienlaicīgi lietotu zāļu ietekme uz 6-merkaptopurīnu
Ribavirīns
Ribavirīns inhibē enzīmu inozīna monofosfāta dehidrogenāzi (IMFDH), samazinot aktīvo 6-tioguanīna nukleotīdu veidošanos. Pēc vienlaicīgas 6-merkaptopurīna pirmzāļu un ribavirīna lietošanas ziņots par smagu mielosupresiju; tādēļ vienlaicīga ribavarīna un 6-merkaptopurīna lietošana nav ieteicama (skatīt 4.4. un 5.2. apakšpunktu).
Mielosupresīvie līdzekļi
Kombinējot 6-merkaptopurīnu ar citiem mielosupresīviem līdzekļiem, jāievēro piesardzība; var būt nepieciešams samazināt devu, pamatojoties uz hematoloģiskās kontroles rezultātiem (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Allopurinols/oksipurinols/tiopurinols un citi ksantīna oksidāzes inhibitori
Allopurinols, oksipurinols un tiopurinols aktīvi inhibē ksantīna oksidāzi, kas palēnina bioloģiski aktīvās 6-tioinozīnskābes transformēšanos bioloģiski neaktīvajā 6-tiourīnskābē. Ja vienlaicīgi ar 6-merkaptopurīnu nozīmē allopurinolu, oksipurinolu un/vai tiopurinolu, tad 6-merkaptopurīna deva ir jāsamazina līdz 25% no sākotnējās devas (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Citi ksantīna oksidāzes inhibitori, piemēram, febuksostats, var samazināt 6-merkaptopurīna metabolismu. Vienlaicīga lietošana nav ieteicama, jo nav pieejams pietiekams datu apjoms, lai noteiktu atbilstošu devas samazināšanu.
Aminosalicilāti
In vitro un in vivo pētījumi liecina, ka aminosalicilātu atvasinājumi (piemēram, olsalazīns, mesalazīns vai sulfasalazīns) inhibē TPMT enzīmu. Tādēļ, nozīmējot 6-merkaptopurīnu vienlaicīgi ar aminosalicilātu atvasinājumiem, jāapsver mazāku 6-merkaptopurīna devu lietošana (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Metotreksāts
Metotreksāts (20 mg/m2 iekšķīgi) palielināja 6-merkaptopurīna AUC par aptuveni 31%, un metotreksāts (2 vai 5 g/m2 intravenozi) palielināja 6-merkaptopurīna AUC par attiecīgi 69 % un 93%. Tādēļ, lietojot 6-merkaptopurīnu vienlaicīgi ar lielām metotreksāta devām, 6-merkaptopurīna deva jāpielāgo, lai saglabātu pietiekamu leikocītu skaitu.
Infliksimabs
Ir novērota mijiedarbība starp azatioprīnu, 6-merkaptopurīna pirmzālēm, un infliksimabu. Pacientiem, kuri saņēma azatioprīnu, novēroja pārejošu 6-TGN (6-tioguanīna nukleotīdu, aktīva azatioprīna metabolīta) līmeņa paaugstināšanos un vidējā leikocītu skaita samazināšanos pirmajās nedēļās pēc infliksimaba infūzijas, kas pēc 3 mēnešiem atgriezās iepriekšējā līmenī.
6-merkaptopurīna ietekme uz citām zālēm
Antikoagulanti
Ir ziņots par varfarīna antikoagulējošās iedarbības inhibīciju, lietojot to vienlaicīgi ar 6-merkaptopurīnu; tādēļ var būt nepieciešama lielāka antikoagulanta deva. Nozīmējot 6-merkaptopurīnu vienlaicīgi ar iekšķīgi lietojamiem antikoagulantiem, ieteicams rūpīgi kontrolēt asinsreces testu rezultātus.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Fertilitāte
6-merkaptopurīna ietekme uz cilvēku fertilitāti nav zināma.
Ir ziņots par gadījumiem, kad pacienti, kas bērnībā vai pusaudžu vecumā saņēmuši ārstēšanu, vēlāk veiksmīgi kļuvuši par vecākiem.
Ir ziņots par pārejošu oligospermiju pēc 6-merkaptopurīna lietošanas.
Grūtniecība
Atklāts, ka 6-merkaptopurīns un tā metabolīti nozīmīgā daudzumā spēj šķērsot placentāro un amniotisko barjeru.
Ja vien iespējams, ir jāizvairās no 6-merkaptopurīna lietošanas grūtniecības laikā, it īpaši pirmā trimestra laikā. Katrā individuālā gadījumā iespējamais kaitējums auglim jāizvērtē attiecībā pret sagaidāmo ieguvumu mātei.
Tāpat kā citas citotoksiskas ķīmijterapijas gadījumā, ja viens no partneriem saņem 6-merkaptopurīna tabletes, ir jāiesaka ievērot atbilstošus kontracepcijas pasākumus ārstēšanas laikā un vismaz trīs mēnešus pēc pēdējās devas saņemšanas.
Pētījumos ar dzīvniekiem 6-merkaptopurīna lietošana ir uzrādījusi reproduktīvu toksicitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu). Iespējamais risks cilvēkiem nav zināms.
Ietekme uz māti
Pēc 6-merkaptopurīna kā vienīgā ķīmijterapijas līdzekļa lietošanas grūtniecības laikā sievietēm ir dzimuši veseli bērni, īpaši ja zāles lietoja pirms bērna ieņemšanas vai pēc pirmā trimestra.
Ir ziņots par abortiem un priekšlaicīgām dzemdībām grūtniecēm, kuras lietojušas šīs zāles. Ir ziņots par vairākām iedzimtām anomālijām pēc tam, kad grūtniece saņēmusi ārstēšanu ar 6-merkaptopurīnu kombinācijā ar citiem ķīmijterapijas līdzekļiem.
Ietekme uz tēvu
Ir ziņots par iedzimtām anomālijām un spontāniem abortiem, ja tēvs ir lietojis 6-merkaptopurīnu.
Barošana ar krūti
Nieru transplantācijas pacienšu, kas saņēma imūnsupresīvu terapiju ar 6-merkaptopurīna pirmzālēm, pienā tika konstatēts 6-merkaptopurīns. Mātēm, kas saņem 6-merkaptopurīnu, nav ieteicams barot bērnu ar krūti.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Datu par 6-merkaptopurīna ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus nav. Pamatojoties uz zāļu farmakoloģiju, nav iespējams paredzēt negatīvu ietekmi uz šīm darbībām.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Drošuma profila kopsavilkums
Trūkst mūsdienīgas klīniskās dokumentācijas par 6-merkaptopurīnu, kas varētu palīdzēt precīzi noteikt nevēlamo blakusparādību biežumu. Tālāk norādītās nevēlamo blakusparādību sastopamības biežuma kategorijas ir apzinātas kā: vairumam reakciju nav pieejami sastopamības aprēķināšanai piemēroti dati. Nevēlamo blakusparādību sastopamības biežums var atšķirties atkarībā no saņemtās devas, kā arī tad, ja zāles lietotas kombinācijā ar citiem terapeitiskajiem līdzekļiem.
Ārstēšanas ar 6-merkaptopurīnu galvenā nevēlamā blakusparādība ir kaulu smadzeņu nomākums, kas izraisa leikopēniju un trombocitopēniju.
Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulā
Sastopamības biežuma klasifikācijai izmantoti šādi apzīmējumi:
ļoti bieži ≥1/10;
bieži ≥1/100 līdz <1/10;
retāk≥1/1000 līdz <1/100;
reti ≥1/10 000 līdz <1/1000;
ļoti reti <1/10 000;
nav zināmi (nevar noteikt biežumu ar pieejamajiem datiem).
Orgānu sistēma | Blakusefekti | |
---|---|---|
Infekcijas un infestācijas | Retāk | Bakteriālas un vīrusu infekcijas, ar neitropēniju saistītas infekcijas |
Labdabīgi, ļaundabīgi un neprecizēti audzēji (ieskaitot cistas un polipus) | Reti | Ļaundabīgi audzēji, arī limfoproliferatīvi traucējumi, ādas vēzis (melanomas un nemelanomas), sarkomas (Kapoši sarkoma un citas sarkomas), dzemdes kakla vēzis in situ (skatīt 4.4. apakšpunktu) |
Ļoti reti | Sekundāra leikoze un mielodisplāzija (skatīt 4.4. apakšpunktu); hepatospleniska T-šūnu limfoma pacientiem ar IZS (nereģistrēta indikācija), lietojot kombinācijā ar anti-TNF līdzekļiem (skatīt 4.4. apakšpunktu) | |
Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi | Ļoti bieži | Kaulu smadzeņu nomākums; leikopēnija un trombocitopēnija |
Bieži | Anēmija | |
Imūnās sistēmas traucējumi | Reti | Ir ziņots par paaugstinātas jutības reakciju ar šādām izpausmēm: artralģija; izsitumi uz ādas; zāļu izraisīts drudzis |
Ļoti reti | Ir ziņots par paaugstinātas jutības reakciju ar šādām izpausmēm: sejas tūska | |
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi | Bieži | Slikta dūša; vemšana; pankreatīts IZS populācijā (nereģistrēta indikācija) |
Reti | Mutes dobuma čūlas; pankreatīts (reģistrētas indikācijas gadījumā) | |
Ļoti reti | Zarnu čūlas | |
Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi | Bieži | Žults stāze; hepatotoksicitāte |
Reti | Aknu nekroze | |
Ādas un zemādas audu bojājumi | Reti | Alopēcija |
Nav zināms | Fotosensitivitāte | |
Vielmaiņas un uztures traucējumi | Retāk | Anoreksija |
Nav zināmi | Hipoglikēmija# | |
Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības | Ļoti reti | Pārejoša oligospermija |
# Pediatriskajā populācijā
Atsevišķu nevēlamu blakusparādību apraksts
Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi
6-merkaptopurīns ir hepatotoksisks dzīvniekiem un cilvēkiem. Histoloģiskās atrades cilvēkiem liecina par hepatocītu nekrozi un žults stāzi.
Hepatotoksicitātes sastopamība ir ļoti atšķirīga, un var rasties, lietojot jebkuru devu, taču biežāk rodas gadījumos, kad tiek pārsniegta ieteicamā deva 2,5 mg/kg ķermeņa masas dienā vai 75 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma dienā.
Aknu funkcijas rādītāju novērošana ļauj agrīni atklāt hepatotoksicitāti. Īpaši gamma glutamiltransferāzes (GGT) līmenis plazmā var liecināt par nepieciešamību pārtraukt ārstēšanu hepatoksicitātes dēļ. Parasti tā ir atgriezeniska, ja 6-merkaptopurīna terapija tiek pārtraukta pietiekami ātri, tomēr ir bijuši arī letāli aknu bojājumi.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā, LV 1003
Tālr.: +371 67078400. Fakss: +371 67078428
Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv.
4.9. Pārdozēšana
Simptomi un pazīmes
Iedarbība uz kuņģa-zarnu traktu, tai skaitā slikta dūša, vemšana un caureja, kā arī anoreksija var būt agrīni pārdozēšanas simptomi. Galvenā citotoksiskā ietekme skar kaulu smadzenes, kā rezultātā rodas mielosupresija. Hematoloģiskā toksicitāte visticamāk būs izteiktāka hroniskas, nevis vienreizējas 6-merkaptopurīna pārdozēšanas gadījumā. Var rasties arī aknu darbības traucējumi un gastroenterīts.
Pārdozēšanas risks ir paaugstināts arī tad, ja vienlaicīgi ar 6-merkaptopurīnu tiek lietots allopurinols (skatīt 4.5. apakšpunktu).
Ārstēšana
Tā kā nav zināms antidots, rūpīgi jānovēro asinsaina un jāuzsāk vispārēja balstterapija, kas nepieciešamības gadījumā jāpapildina ar asins pārliešanu. Azatioprīna pārdozēšanas gadījumā aktīva terapija (piemēram, aktivētās ogles lietošana) var nebūt efektīva, ja vien ārstēšana netiek uzsākta 60 minūšu laikā pēc zāļu lietošanas.
Turpmākai ārstēšanai jābūt atbilstošai klīniskajām indikācijām vai nacionālā saindēšanās centra rekomendācijām, kur tādas ir pieejamas.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: pretaudzēju līdzekļi, antimetabolīti, purīna analogi, ATĶ kods: L01BB02.
Darbības mehānisms
6-merkaptopurīns ir purīna bāzes adenīna un hipoksantīna sulfidrilanalogs, un tas darbojas kā citotoksisks antimetabolīts.
6-merkaptopurīns ir neaktīvas pirmzāles, kas darbojas kā purīna antagonists, bet citotoksiskai iedarbībai tam jānokļūst šūnās, kur intracelulāra anabolisma rezultātā tas pārvēršas tioguanīna nukleotīdos (TGN). TGN un citi metabolīti (piem., 6-metilmerkaptopurīna ribonukleotīdi) inhibē de novo purīna sintēzi un purīna nukleotīdu formu savstarpējo konversiju. TGN iekļaujas arī nukleīnskābju sastāvā un tādējādi nodrošina zāļu citotoksisko iedarbību.
Farmakodinamiskā iedarbība
6-merkaptopurīna citotoksiskā iedarbība var būt saistīta ar tioguanīna nukleotīdu, kas radušies no 6‑merkaptopurīna, līmeni eritrocītos, bet ne ar 6-metilmerkaptopurīna koncentrāciju plazmā.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Farmakokinētika
Uzsūkšanās
Perorālai 6-merkaptopurīna biopieejamībai ir ievērojama atšķirība starp dažādiem indivīdiem. 7 pediatriskiem pacientiem, lietojot devu 75 mg/m2, biopieejamība vidēji bija 16% no lietotās devas, robežās no 5 līdz 37%. Mainīgā biopieejamība, iespējams, ir tādēļ, ka ievērojama daļa 6-merkaptopurīna pirmā loka metabolisma norit aknās.
Pēc 6-merkaptopurīna 75 mg/m2 devas iekšķīgas lietošanas 14 bērniem ar akūtu limfoleikozi vidējais Cmax bija 0,89 µM, robežās no 0,29 ‑ 1,82µM un Tmax bija 2,2 stundas, robežās no 0,5–4 stundām.
6-metilmerkaptopurīna vidējā relatīvā biopieejamība bija aptuveni par 26 % zemāka pēc lietošanas kopā ar uzturu un pienu salīdzinājumā ar lietošanu tukšā dūšā no rīta. 6-metilmerkaptopurīns zaudē stabilitāti pienā, jo tajā atrodas ksantīna oksidāze (30 minūšu laikā noārdās 30 %) (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Izkliede
6‑merkaptopurīna koncentrācija cerebrospinālā šķidrumā (CSŠ) pēc i.v. vai iekšķīgas lietošanas ir maza vai nenozīmīga (attiecība CSŠ: plazma ir 0,05 – 0,27). Koncentrācija CSŠ pēc intratekālas ievadīšanas ir augstāka.
Biotransformācija
6‑merkaptopurīns tiek plaši metabolizēts daudzos vairāku pakāpju ceļos līdz aktīviem un neaktīviem metabolītiem. Sarežģītā metabolisma dēļ viena enzīma inhibīcija neizskaidro visus neefektivitātes un/vai pārmērīgās mielosupresijas gadījumus. 6-merkaptopurīna vai tā metabolītu metabolismā piedalās galvenokārt šādi enzīmi: polimorfais enzīms tiopurīna S-metiltransferāze (TPMT, ksantīna oksidāze, inozīna monofosfāta dehidrogenāze (IMPDH)) un hipoksantīna guanīna osforiboziltransferāze (HPRT). Aktīvo un neaktīvo metabolītu veidošanā ir iesaistīti vēl šādi papildu enzīmi: guanozīna monofosfāta sintetāze (GMPS, kas veido TGN) un inozīna trifosfāta pirofosfatāze (ITPāze). Iesaistoties citos metabolisma ceļos, veidojas arī vairāki citi neaktīvi metabolīti.
Iegūti pierādījumi, ka gēnu, kas kodē dažādās 6-merkaptopurīna metabolismā iesaistītās enzīmu sistēmas, polimorfisms varētu noteikt 6-merkaptopurīna terapijas izraisītas blakusparādības. Piemēram, personām ar TPMT deficītu veidojas ļoti lielas citotoksiskā tioguanīna nukleotīdu koncentrācijas (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Eliminācija
Pētījumā ar 22 pieaugušiem pacientiem vidējais 6-merkaptopurīna klīrenss un eliminācijas pusperiods pēc i.v. infūzijas bija attiecīgi 864 ml/min/m2 un 0,9 stundas. 16 no šiem pacientiem tika ziņots par vidējo nieru klīrensu 191 ml/min/m2. Pēc i.v. ievadīšanas tikai aptuveni 20% devas tika izvadīts ar urīnu nemainītu zāļu veidā. Pētījumā ar 7 pediatriskajiem pacientiem 6-metilmerkaptopurīna vidējais klīrenss un eliminācijas pusperiods pēc i.v. infūzijas bija attiecīgi 719 (+/-610) ml/min/m2 un 0,9 (+/-0,3) stundas.
Īpašas pacientu grupas
Gados vecāki pacienti
Gados vecākiem pacientiem īpaši pētījumi nav veikti (skatīt 4.2. apakšpunktu).
Nieru darbības traucējumi
Pētījumos ar 6-merkaptopurīna pirmzālēm netika konstatētas atšķirības 6-merkaptopurīna farmakokinētikā urēmiskiem pacientiem salīdzinājumā ar nieres transplantācijas pacientiem. Ir maz datu par 6-merkaptopurīna aktīviem metabolītiem nieru darbības traucējumu gadījumā (skatīt 4.2. apakšpunktu).
6-merkaptopurīnu un/vai tā metabolītus var izvadīt, izmantojot hemodialīzi – 8 stundu dialīzes laikā tika izvadīti apmēram 45% no radioaktīvi iezīmētiem metabolītiem.
Aknu darbības traucējumi
Pētījums ar 6-merkaptopurīna pirmzālēs tika veikts trīs nieres transplantācijas pacientu grupām: pacientiem bez aknu slimības, pacientiem ar aknu darbības traucējumiem (bet bez cirozes) un pacientiem ar aknu darbības traucējumiem un cirozi. Pētījumā tika konstatēts, ka 6-merkaptopurīna iedarbība pacientiem ar aknu darbības traucējumiem (bet bez cirozes) palielinās 1,6 reizes, bet pacientiem ar aknu darbības traucējumiem un cirozi – 6 reizes salīdzinājumā ar pacientiem bez aknu slimības (skatīt 4.2. apakšpunktu).
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Kanceroģenēze, mutaģenēze
6-merkaptopurīnam, tāpat kā citiem antimetabolītiem, ir potenciāla mutagēnā iedarbība uz cilvēkiem, un ir ziņots par hromosomu bojājumiem pelēm, žurkām un cilvēkiem.
6-merkaptopurīnam ir potenciāla kancerogēna iedarbība attiecībā uz šūnu dezoksiribonukleīnskābi (DNS) un, izvēloties to ārstēšanai, jāapsver teorētiskais kancerogēnais risks.
Teratogenitāte
6-merkaptopurīns izraisa embrija bojāeju un smagu teratogēnu ietekmi pelēm, žurkām, kāmjiem un trušiem, lietojot devās, kas nav toksiskas to mātēm. Visām sugām embriotoksicitāte un teratogenitāte, un anomāliju veids atkarīgi no devas un grūtniecības perioda lietošanas laikā.
FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
Palīgvielu saraksts
Laktozes monohidrāts;
Kukurūzas ciete;
Modificēta kukurūzas ciete;
Stearīnskābe;
Magnija stearāts.
Nesaderība
Nav zināma.
Uzglabāšanas laiks
5 gadi.
Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 25° C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
Iepakojuma veids un saturs
Dzintarkrāsas stikla pudelīte ar vāciņu. Iepakojumā ir 25 tabletes.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai
Lietošanas drošums
Rīkojoties ar 6-merkaptopurīna tabletēm ir jāievēro attiecīgajā valstī spēkā esošie ieteikumi un/vai noteikumi par rīkošanos ar citotoksiskām vielām un to likvidēšanu.
Likvidēšana
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Aspen Pharma Trading Limited
3016 Lake Drive,
Citywest Business Campus,
Dublin 24,
Īrija
REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS
97-0466
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 01.10.1997
Pēdējās pārreģistrācijas datums: 25.09.2007
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
Redakcija Nr. 19
04/2018