Pravafenix

Kapsula, cietā

Pravafenix

ABPE pudele, N14
Fenofibratum Pravastatinum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

EU/1/11/679/007

Zāļu reģistrācijas numurs

EU/1/11/679/007

Ražotājs

SMB Technology S.A., Belgium

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

14-APR-11

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

160 mg/40 mg

Zāļu forma

Kapsula, cietā

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Laboratoires SMB S.A., Belgium

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Pravafenix 40 mg/160 mg cietās kapsulas
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra cietā kapsula satur 40 mg pravastatīna nātrija sāls (Pravastatin sodium) un 160 mg fenofibrāta (Fenofibrate).
Palīgviela ar zināmu iedarbību: Katra cietā kapsula satur 19 mg laktozes.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Cietā kapsula
Cieta kapsula ar gaiši zaļu korpusu un olīvkrāsas vāciņu, kas satur vaskam līdzīgu balti bēšu masu un tableti.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1 Terapeitiskās indikācijas
Pravafenix indicēts kā piedeva diētai un citām nefarmakoloģiskām ārstēšanas metodēm (piem., vingrošana, svara samazināšana), pieaugušajiem pacientiem ar augstu kardiovaskulāru risku, lai ārstētu jaukto dislipidēmiju, mazinātu triglicerīdu, paaugstinātu ABL holesterīna līmeni, ja ZBL holesterīna līmenis tika kontrolēts ar 40 mg pravastatīna monoterapiju.
4.2 Devas un lietošanas veids
Pirms Pravafenix lietošanas uzsākšanas nepieciešams izslēgt sekundāros kombinētas dislipidēmijas cēloņus, un pacientiem jāsāk ievērot standarta holesterīna un triglicerīdu līmeni pazeminošā diēta, kas jāturpina ārstēšanas laikā.
Devas Ieteicamā deva ir viena kapsula dienā. Jāturpina pirms terapijas uzsāktie diētas ierobežojumi.
Atbildes reakcija uz terapiju jāuzrauga, nosakot lipīdu līmeni serumā. Pravafenix terapijai bieži seko strauja seruma lipīdu līmeņa pazemināšanās, taču terapija jāpārtrauc, ja atbilstoša atbildes reakcija nav panākta trīs mēnešu laikā.
Īpašās populācijas Gados vecāki pacienti (≥ 65 gadus veci) Lēmums par Pravafenix terapijas uzsākšanu jāpieņem pēc nieru funkcijas izvērtēšanas (skatīt 4.4. apakšpunktu Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi). Ir pieejami ierobežoti dati par Pravafenix lietošanu pacientiem, kas vecāki par 75 gadiem, un tāpēc jāievēro piesardzība.
Nieru darbības traucējumi Pravafenix ir kontrindicēts pacientiem ar vidēji smagiem un smagiem nieru darbības traucējumiem, ko definē kā kreatinīna klīrensu < 60 ml/min (skatīt 4.3. apakšpunktu).
2

Pacientiem ar viegliem nieru darbības traucējumiem devas piemērošana nav nepieciešama.
Aknu darbības traucējumi Pravafenix neiesaka pacientiem ar vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem, un tas ir kontrindicēts pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem (skatīt 4.3. apakšpunktu). Pacientiem ar viegliem aknu darbības traucējumiem devas pielāgošana nav nepieciešama.
Pediatriskā populācija (< 18 gadus veci) Pravafenix nav piemērots lietošanai pediatriskajā populācijā (< 18 gadus veciem) jauktas dislipidēmijas indikācijas gadījumā (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Lietošanas veids Iekšķīgai lietošanai. Ieteicamā deva ir viena kapsula dienā vakara maltītes laikā. Tā kā zāles ne tik labi uzsūcas tukšā dūšā, Pravafenix vienmēr jāieņem kopā ar ēdienu (skatīt 4.5. un 5.2.apakšpunktu).
4.3 Kontrindikācijas
- Paaugstināta jutība pret aktīvajām vielām vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
- Smagi aknu darbības traucējumi, tostarp biliarā ciroze vai aknu slimība aktīvā fāzē, ieskaitot neizskaidrotus paaugstinātus aknu funkcijas testu rezultātus (ieskaitot seruma transamināzes paaugstināšanos), kas trīskārtīgi pārsniedz augstāko normas robežu (ANR) (skatīt 4.4.apakšpunktu).
- Bērni un pusaudži (jaunāki par 18 gadiem). - Vidēji smagi līdz smagi nieru darbības traucējumi (ko definē kā aprēķināto kreatīna klīrensa < 60
ml/min). - Zināma fotoalerģija vai fototoksiska reakcija ar fibrātiem vai ketoprofēnu ārstēšanas laikā. - Žultspūšļa slimība (skatīt 4.4.apakšpunktu). - Hronisks vai akūts pankreatīts, izņemot akūtu pankreatītu, ko izraisa smaga hipertrigliceridēmija
(skatīt 4.4.apakšpunktu). - Grūtniecība un zīdīšana (skatīt 4.6.apakšpunktu). - Miopātijas un/ vai rabdomiolīzes gadījumi anamnēzē ar statīnu un/ vai fibrātu vai apstiprinātu
kreatīna fosfokināzes (KK) paaugstināšanos, pārsniedzot ANR vairāk kā 5 reizes, iepriekšējas statīna terapijas laikā (skatīt 4.4. apakšpunktu).
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pravafenix farmakokinētiskās īpašības nav pilnībā identiskas pastāvošo monoterapiju vienlaicīgai lietošanai, lietojot ar treknu pārtiku vai tukšā dūšā. Pacienti nedrīkst pāriet no fenofibrāta un pravastatīna vienlaicīgas lietošanas uz Pravafenix (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi Pravastatīns vai fenofibrāts, tāpat kā citas lipīdu līmeni samazinošās vielas, var izraisīt mialģiju, miopātiju un ļoti retos gadījumos rabdomiolīzi ar sekundāru nieru mazspēju vai bez tās. Rabdomiolīze ir akūts iespējami dzīvību apdraudošs skeleta muskulatūras stāvoklis, kas var attīstīties jebkurā brīdī terapijas laikā, un kam raksturīga plaša muskuļu sabrukšana ar ievērojamu KK līmeņa paaugstināšanos (parasti > 30 vai 40 reizes pārsniedzot normas augšējo robežu), kas izraisa mioglobinūriju.
Muskuļu toksiskuma risks paaugstinās, ja vienlaicīgi lieto fibrātu un 3-hidroksi-3-metil-glutarilkoenzīma A (HMG-CoA) reduktāzes inhibitoru. Miopātijas iespējamība jāapsver visiem pacientiem, kas sūdzas par neizskaidrotiem muskuļu simptomiem, piemēram, sāpēm vai jutīgumu, muskuļu vājumu vai muskuļu krampjiem. Šādos gadījumos jānosaka KK līmenis (skatīt turpmāk tekstā).
Tāpēc pirms ārstēšanas uzsākšanas rūpīgi jāizvērtē potenciālā Pravafenix ieguvumu/ riska attiecība, un jāuzrauga, vai pacientiem neparādās muskuļu toksicitātes pazīmes. Muskuļu toksicitātes risku var
3

paaugstināt noteikti predispozīcijas faktori, piemēram, vecums > 70, nieru darbības traucējumi, aknu darbības traucējumi, hipotireoze, muskuļu toksicitāte, lietojot statīnus vai fibrātus anamnēzē, iedzimti muskuļu traucējumi personiskajā vai ģimenes anamnēzē vai alkoholisms, un tāpēc šiem pacientiem pirms kombinētās terapijas uzsākšanas jānosaka kreatīnkināzes (KK) līmenis (skatīt turpmāk tekstā).
Pravastatīnu nedrīkst lietot vienlaicīgi ar sistēmiski pielietojamu fuzidīnskābi. Ziņots par rabdomiolīzi (ieskaitot dažus letālus gadījumus) pacientiem, kuri saņēma šādu kombināciju (skatīt 4.5. apakšpunktu). Pacientiem, kuriem sistēmiska fuzidīnskābes lietošana ir būtiski nepieciešama, ārstēšanas laikā ar fuzidīnskābi nepieciešams pārtraukt ārstēšanu ar statīniem. Nepieciešams informēt pacientu nekavējoties meklēt ārsta palīdzību, ja viņiem rodas jebkādi muskuļu bojājumu simptomi – vājums, sāpes vai jutīgums.
Ārstēšanu ar statīniem var atsākt pēc 7 dienām pēc pēdējās fuzidīnskābes devas ievadīšanas. Izņēmuma gadījumos, kad nepieciešama ilgstoša ārstēšana ar fuzidīnskābi, piemēram, smagu infekciju ārstēšanai, vienlaicīga pravastatīna un fuzidīnskābes lietošana apsverama, izvērtējot katru atsevišķu gadījumu un tā veicama stingrā medicīnas darbinieku uzraudzībā.
Pirms ārstēšanas uzsākšanas Pirms terapijas uzsākšanas jānosaka KK līmenis. Sākotnējais KK līmenis var būt noderīgs kā atsauce tādā gadījumā, ja vēlāk kombinētās terapijas laikā tas paaugstinās. Pēc KK līmeņa noteikšanas rezultāti jāinterpretē kontekstā ar citiem potenciālajiem faktoriem, kas var izraisīt pārejošus muskuļu bojājumus, piemēram, lielas slodzes treniņi vai muskuļu traumas, un nepieciešamības gadījumā KK līmenis jānosaka atkārtoti.
Ja KK līmenis sākumā ir būtiski paaugstināts (> 5 reizes pārsniedzot ANR), tas atkārtoti jānosaka pēc 5 –7 dienām, lai kontrolētu rezultātus. Ja negatīvi rezultāti apstiprinās, ārstēšanu noteikti nedrīkst uzsākt (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Ārstēšanas laikā Rekomendē veikt sistemātisku KK līmeņa uzraudzību reizi 3 mēnešos kombinētās terapijas pirmo 12 mēnešu laikā un pēc ārstējošā ārsta ieskatiem pēc šī sākotnējā perioda. Pacientiem jālūdz nekavējoties ziņot par neizskaidrojamām muskuļu sāpēm, jutīgumu, vājumu vai krampjiem. Šādos gadījumos jānosaka KK līmenis.
Ja tiek konstatēts un apstiprināts ievērojami paaugstināts KK līmenis (> 5 reizes pārsniedzot ANR), Pravafenix terapija jāpārtrauc. Terapijas pārtraukšana jāapsver arī tādā gadījumā, ja muskuļu simptomi ir smagi un rada diskomfortu ikdienā (neatkarīgi no KK līmeņa). Ja attiecībā uz šādiem pacientiem ir aizdomas par iedzimtu muskuļu slimību, Pravafenix terapijas atsākšanu neiesaka.
Ļoti reti dažu statīnu terapijas laikā vai pēc to terapijas ziņots par imūnmediētas nekrotizējošas miopātijas (IMNM) gadījumiem. IMNM klīniski izpaužas kā pastāvīgs proksimālo muskuļu vājums un paaugstināts kreatīnkināzes līmenis serumā, kas saglabājas arī pēc statīnu terapijas pārtraukšanas.
Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi Tāpat kā lietojot citas zāles, kuras pazemina lipīdu līmeni, ziņots, ka dažiem ar pravastīnu vai fenofibrātu ārstētiem pacientiem nedaudz paaugstinājies transamināžu līmenis. Lielākajā daļā gadījumu aknu transamināžu līmenis atgriezies normas robežās, neizraisot nepieciešamību pārtraukt ārstēšanu. Rekomendē veikt transamināžu līmeņa uzraudzību reizi 3 mēnešos terapijas pirmo 12 mēnešu laikā un pēc ārstējošā ārsta ieskatiem pēc šī sākotnējā perioda. Īpaša uzmanība jāpievērš pacientiem, kuriem paaugstinās transamināžu līmenis, un terapija jāpārtrauc, ja aspartāta aminotransferāzes (ASAT) un alanīna aminotransferāzes (ALAT) līmenis vairāk kā 3 reizes pārsniedz ANR un ir pastāvīgs. Jāievēro piesardzība, lietojot Pravafenix pacientiem ar aknu slimību vai pārmērīgu alkohola lietošanu anamnēzē.
4

Pankreatīts Ziņots par pankreatītu pacientiem, kas lietojuši fenofibrātu vai pravastīnu (skatīt 4.3. apakšpunktu). Šādi gadījumi var norādīt uz neiedarbīgumu pacientiem ar smagu hipertrigliceridēmiju, kas ir tieša zāļu iedarbība, vai arī sekundāru parādību, kas izpaužas kā žultsceļu akmeņu vai nogulšņu veidošanās, izraisot žultsvada aizsprostošanos.
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi Pravafenix ir kontrindicēts vidēju smagu un smagu nieru darbības traucējumu gadījumā (skatīt 4.3. apakšpunktu). Rekomendē veikt sistemātisku kreatinīna klīrensa noteikšanu ārstēšanas sākumā un reizi 3 mēnešos kombinētās terapijas pirmo 12 mēnešu laikā un pēc ārstējošā ārsta ieskatiem pēc šī sākotnējā perioda.
Terapija jāpārtrauc, ja noteiktais kreatinīna klīrenss ir < 60 ml/min.
Intersticiāla plaušu slimība Pēc dažu statīnu lietošanas ziņots par atsevišķiem intersticiālas plaušu slimības gadījumiem, it īpaši pēc ilgstošas ārstēšanas (skatīt 4.8. apakšpunktu). Novērojamie simptomi var būt aizdusa, neproduktīvs klepus un kopējā veselības stāvokļa pasliktināšanās (nogurums, ķermeņa masas zudums un drudzis). Ja ir aizdomas, ka pacientam attīstījusies intersticiāla plaušu slimība, Pravafenix terapija jāpārtrauc.
Holelitiāze Fenofibrāts var palielināt holesterīna izdalīšanos žultī, kas var izraisīt holelitiāzi. Ja ir aizdomas par holelitiāzi, indicēta žultspūšļa izmeklēšana. Pravafenix lietošana jāpārtrauc, ja tiek konstatēti žultsakmeņi.
Venozas izcelsmes tromboemboliski notikumi Pētījumā FIELD tika ziņots par statistiski nozīmīgu plaušu embolijas gadījumu skaita palielināšanos (0,7% placebo grupā salīdzinājumā ar 1,1% fenofibrāta grupā; p=0,022) un statistiski nenozīmīgu dziļo vēnu trombozes gadījumu skaita palielināšanos (placebo 1,0% 48/4900 pacienti) salīdzinājumā ar fenofibrātu 1,4% (67/4895); p=0,074. Palielināts vēnu trombozes gadījumu risks var būt saistīts ar paaugstinātu homocisteīna līmeni, kas ir trombozes riska faktors, un citiem nenoteiktiem faktoriem. Šo gadījumu klīniskais nozīmīgums nav skaidrs. Tāpēc jāievēro piesardzība pacientiem ar plaušu emboliju anamnēzē.
Cukura diabēts Daži pierādījumi liecina, ka statīnu grupas zāles paaugstina glikozes līmeni asinīs, un dažiem pacientiem, ar augstu diabēta attīstības risku, nākotnē tie var izraisīt hiperglikēmiju, kad jāpiemēro atbilstoša diabēta aprūpe. Tomēr šo risku atsver vaskulārā riska samazinājums statīnu lietošanas gadījumā un tādēļ tam nevajadzētu būt par iemeslu pārtraukt ārstēšanu ar statīniem. Riskam pakļautiem pacientiem (glikozes līmenis asinīs tukšā dūšā 5,6 līdz 6,9 mmol/l, ĶMI>30kg/m2, paaugstināts triglicerīdu līmenis, hipertensija) jāveic klīniska un bioķīmiska novērošana saskaņā ar nacionālajām vadlīnijām.
Laktoze Šīs zāles satur laktozi. Pacienti ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību, Lapp laktāzes deficītu vai glikozes-galaktozes malabsorbciju nedrīkst lietot šīs zāles.
4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Attiecībā uz Pravafenix nav veikti formāli mijiedarbības pētījumi; taču vienlaicīga aktīvo vielu lietošana pacientiem klīniskajos pētījumos nav izraisījusi nekādu neparedzētu mijiedarbību. Šeit norādītie apgalvojumi atspoguļo pieejamo informāciju par atsevišķajām aktīvajām vielām (fenofibrātu un pravastatīnu).
Uz pravastatīnu attiecināma mijiedarbība
5

Kolestiramīns/Kolestipols Vienlaicīga lietošana izraisīja pravastatīna bioloģiskās pieejamības samazināšanos par aptuveni 40 līdz 50%. Lietojot pravastatīnu vienu stundu pirms vai četras stundas pēc kolestiramīna vai vienu stundu pirms kolestipola, nenotika klīniski nozīmīga bioloģiskās pieejamības vai terapeitiskās iedarbības samazināšanās.
Ciklosporīns Vienlaicīga pravastatīna un ciklosporīna lietošana izraisa aptuveni četrkārtīgu pravastatīna sistēmiskās iedarbības paaugstināšanos. Tomēr dažiem pacientiem pravastatīna iedarbības paaugstināšanās var būt lielāka. Rekomendē veikt pacientu, kas saņem šādu kombināciju, klīnisko un bioķīmisko uzraudzību.
Citohroma P450 metabolizētās zāles Pravastatīnu līdz klīniski nozīmīgam līmenim nemetabolizē citohroma P450 sistēma. Tāpēc zāles, ko metabolizē citohroma P450 sistēma vai kas ir tās inhibitori, var pievienot pravastatīna uzturošajai devai, neizraisot būtiskas pravastatīna līmeņa plazmā izmaiņas, kā tas novērots ar citiem statīniem. Būtiskas farmakokinētiskās mijiedarbības ar pravastatīnu neesamība ir īpaši pierādīta attiecībā uz vairākām zālēm, jo īpaši tām, kas ir CYP3A4 substrāti/ inhibitori, piemēram, diltiazemu, verapamilu, itrakonazolu, ketokonazolu, proteāzes inhibitoriem, greipfrūtu sulu un CYP2C9 inhibitoriem (piemēram, flukonazolu).
Vienā no diviem mijiedarbības pētījumiem ar pravastatīnu un eritromicīnu tika novērots statistiski nozīmīgs pravastatīna pieaugums laukums zem līknes (AUC) (70%) un Cmax (121%). Līdzīgā pētījumā ar klaritomicīnu tika novērots statistiski nozīmīgs AUC (110%) un Cmax (127%) pieaugums. Kaut gan šīs izmaiņas bija nelielas, jāievēro piesardzība, lietojot pravastatīnu vienlaicīgi ar eritromicīnu vai klaritomicīnu.
Fuzidīnskābe Zāļu mijiedarbība starp pravastatīnu un fuzidīnskābi var izraisīt paaugstinātu rabdomiolīzes risku. Miopātijas, tostarp rabdomiolīzes risku var palielināt vienlaicīga sistēmiska fuzidīnskābes ievadīšana kopā ar statīniem. Šādas kombinācijas vienlaicīga ievadīšana var izraisīt paaugstinātu abu aktīvo vielu koncentrāciju plazmā. Šīs mijiedarbības mehānisms (vai tā ir farmakodinamiska, farmakokinētiska vai abējāda) pagaidām nav zināms. Ziņots par rabdomiolīzi (ieskaitot dažus letālus gadījumus) pacientiem, kuri saņēma šādu kombināciju. Ja nepieciešama ārstēšana ar fuzidīnskābi, ārstēšanas laikā ar fuzidīnskābi nepieciešams pārtraukt ārstēšanu ar pravastatīnu. Skatīt arī 4.4. apakšpunktu.
Citas zāles Mijiedarbības pētījumos netika novērotas statistiski nozīmīgas biopieejamības izmaiņas, lietojot pravastatīnu kopā ar acetilsalicilskābi, antacīdiem (lietojot vienu stundu pirms pravastatīna), nikotīnskābi vai probukolu.
Uz fenofibrātu attiecināma mijiedarbība Žultsskābes sveķvielas Žultsskābes saistošās sveķvielas bieži samazina zāļu absorbciju, un, ja vienlaicīgi lieto sveķvielas, fenofibrāts jāieņem 1 stundu pirms vai 4 līdz 6 stundas pēc sveķvielām, lai nekavētu fenofibrāta absorbciju.
Perorālie antikoagulanti Fenofibrāts pastiprina perorālo antikoagulantu iedarbību un var paaugstināt asiņošanas risku. Ieteicams antikoagulantu devu samazināt par aptuveni trešdaļu terapijas sākumā un pēc tam nepieciešamības gadījumā pakāpeniski pielāgot atbilstoši INR (Starptautiskais normalizētais koeficients) uzraudzībai. Tāpēc šādu kombināciju neiesaka.
Ciklosporīns
6

Ir ziņots par atsevišķiem smagiem atgriezeniskiem nieru darbības traucējumiem vienlaicīgas fenofibrāta un ciklosporīna lietošanas laikā. Tāpēc jāveic rūpīga šādu pacientu nieru darbības uzraudzība un ārstēšana ar fenofibrātu jāpārtrauc, konstatējot būtiskas laboratorijas rādītāju izmaiņas.
Mijiedarbība ar ēdienu Pravafenix jālieto ar ēdienu, jo ēdiens paaugstina fenofibrāta biopieejamību (skatīt 4.2. un 5.2. apakšpunktu).
Klīniskajos pētījumos pacientiem tika norādīts ieņemt Pravafenix katru dienu vakara maltītes laikā un turpināt ievērot pirms terapijas uzsāktos diētas ierobežojumus. Tā kā patreizējie drošības un iedarbīguma dati ir balstīti uz lietošanu kopā ar ēdienu un ievērojot diētas ierobežojumus, ieteicams Pravafenix lietot kopā ar ēdienu (skatīt 4.2. un 5.2. apakšpunktu).
4.6 Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība Pravafenix Dati par pravastatīna un fenofibrātu kombinētu lietošanu grūtniecības laikā nav pieejami. Nav veikta šīs kombinācijas testēšana reproduktīvās toksicitātes pētījumos. Potenciālais risks cilvēkiem nav zināms. Tāpēc, ņemot vērā, ka pravastatīns ir kontrindicēts (skatīt turpmāk tekstā), Pravafenix ir kontrindicēts grūtniecības laikā (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Pravastatīna nātrijs Pravastatīns ir kontrindicēts grūtniecības laikā, un to var lietot sievietēm reproduktīvā vecumā tikai tādā gadījumā, ja šīm pacientēm visdrīzāk neiestāsies grūtniecība un viņas ir informētas par potenciālo risku. Ieteicams ievērot īpašu piesardzību attiecībā uz sievietēm reproduktīvajā vecumā, lai nodrošinātu pienācīgu izpratni par potenciālo risku, kas saistīts ar pravastatīna terapiju grūtniecības laikā. Ja paciente plāno grūtniecību vai grūtniecība iestājas, nekavējoties jāinformē ārsts un pravastatīna lietošana jāpārtrauc, jo pastāv potenciāls risks auglim.
Fenofibrāts Dati par fenofibrāta lietošanu grūtniecības laikā nav pieejami. Pētījumos ar dzīvniekiem nav konstatēta teratogēniska iedarbība. Embriotoksiska iedarbība ir novērota pie devām, kas atbilst toksicitātes mātei līmenim (skatīt 5.3. apakšpunktu). Potenciālais risks cilvēkiem nav zināms.
Barošana ar krūti Pravafenix Nav veikti Pravafenix pētījumi ar dzīvniekiem laktācija periodā. Tāpēc, ņemot vērā pravastatīna kontrindikāciju laktācijas periodā, Pravafenix ir kontrindicēts krūts barošanas laikā (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Pravastatīna nātrijs Neliels daudzums pravastatīna izdalās mātes pienā cilvēkiem; tāpēc pravastatīns ir kontrindicēts zīdīšanas laikā (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Fenofibrāts
Fenofibrāts izdalās mātes pienā žurkām. Dati par fenofibrāta un/vai tā metabolītu izdalīšanos mātes pienā cilvēkiem nav pieejami.
Fertilitāte
Reproduktīvās toksicitātes pētījumos ar fenofibrātu un pravastatīnu nav novērota ietekme uz fertilitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu) Dati par kombinētas fenofibrāta un pravastatīna lietošanas ietekmi uz fertilitāti nav pieejami.
4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
7

Pravafenix neietekmē vai maz ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr, vadot transportlīdzekļus vai apkalpojot mehānismus, jāņem vērā, ka ārstēšanas laikā var rasties reiboņi un redzes traucējumi.

4.8 Nevēlamās blakusparādības

Drošuma profila kopsavilkums Visbiežāk ziņotās nevēlamās blakusparādības Pravafenix terapijas laikā bija palielināts transamināzes līmenis un kuņģa-zarnu darbības traucējumi.

Nevēlamo blakusparādību apkopojums tabulas veidā. Klīniskajos pētījumos Pravafenix saņēma vairāk kā 1566 pacienti. Nevēlamās blakusparādības parasti bija vieglas un pārejošas.

Nevēlamo reakciju biežums ir norādīts atbilstoši šādiem apzīmējumiem: Ļoti bieži (≥ 1/10), bieži (≥ 1/100 līdz < 1/10), retāk (≥ 1/1000 līdz < 1/100), reti (≥ 1/10000 līdz < 1/1000), ļoti reti (< 1/10000).

Orgānu sistēmu klasifikācija Imūnās sistēmas traucējumi Vielmaiņas un uztures traucējumi
Psihiskie traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi
Sirds funkcijas traucējumi Kuņģa-zarnu trakta traucējumi
Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi
Skeleta-muskuļu, saistaudu un kaulu sistēmas bojājumi
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
Izmeklējumi

Nevēlamā reakcija
Paaugstinātas jutības reakcijas
Cukura diabēta paasinājums, aptaukošanās
Miega traucējumi, tostarp bezmiegs un nakts murgi Reibonis, galvassāpes, parestēzija
Paātrināta sirdsdarbība
Vēdera pūšanās, sāpes vēderā, sāpes vēdera augšdaļā, aizcietējumi, caureja, sausuma sajūta mutē, dispepsija, atraugas, flatulence, nelabums, diskomforta sajūta vēderā, vemšana. Paaugstināts transamināžu līmenis. Sāpes, kas ir saistītās ar aknu traucējumiem, paaugstināts gamma glutamiltransferāzes līmenis. Nieze, nātrene
Artaļģija, sāpes mugurā, paaugstināta kreatīna fosfokināzes koncentrācija asinīs, muskuļu spazmas, skeleta-muskuļu sāpes, mialģija, sāpes ekstremitātēs Paaugstināts kreatinīna līmenis asinīs, pazemināts kreatinīna nieru klīrenss, paaugstināts kreatinīna nieru klīrenss, nieru mazspēja Astēnija, nogurums, gripai līdzīga saslimšana
Paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, paaugstināts triglicerīdu līmenis asinīs, paaugstināts zema blīvuma lipoproteīnu līmenis, svara pieaugums.

Biežums Retāk Retāk Retāk Retāk Retāk Bieži
Bieži Retāk Retāk Retāk
Retāk Retāk
Retāk

Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts
Skeleta-muskuļu sistēma: Reti ziņots par ievērojamu un pastāvīgu kreatīna fosfokināzes (KK) koncentrācijas paaugstināšanos. Klīniskajos pētījumos būtiskas kreatīna fosfokināzes koncentrācijas paaugstināšanās (KK ≥ 3 reizes ANR, < 5 reizes ANR) gadījumu daudzums bija 1,92% pacientiem, kas tika ārstēti ar Pravafenix. Klīniski būtiska kreatīna fosfokināzes koncentrācijas paaugstināšanās
8

(KK ≥ 5 reizes ANR, < 10 reizes ANR bez muskuļu simptomiem) tika novērota 0,38% pacientu, kas tika ārstēti ar Pravafenix. Klīniski būtiska paaugstināšanās (KK ≥ 10 reizes ANR bez muskuļu simptomiem) tika novērota 0,06% pacientu, kas tika ārstēti ar Pravafenix. (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Aknu reakcijas: Reti ziņots par ievērojamu un pastāvīgu seruma transamināžu paaugstināšanos. Klīniskajos pētījumos būtiskas seruma transamināžu paaugstināšanās (ALT un/vai AST ≥ 3 reizes ANR, < 5 reizes ANR) gadījumu skaits bija 0,83% pacientiem, kas ārstēti ar Pravafenix. Klīniski būtiska seruma transamināžu paaugstināšanās (ALT un/vai AST ≥ 5 reizes ANR) tika novērota 0,38% pacientu, kas ārstēti ar Pravafenix. (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Papildu informācija par fiksētās devas kombinācijas atsevišķajām aktīvajām vielām Pravafenix satur pravastatīnu un fenofibrātu. Šeit norādītas papildu nevēlamās blakusparādības, kas saistītas ar zāļu, kas satur pravastatīnu vai fenofibrātu, lietošanu un novērotas klīniskajos pētījumos un pēcreģistrācijas pieredzē, un kas, iespējams, var notikt, lietojot Pravafenix. Biežuma kategorijas ir balstītas uz pieejamo informāciju no pravastatīna un fenofibrāta zāļu aprakstiem, kas pieejami Eiropas Savienībā.

Orgānu sistēmu klasifikācija Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi

Nevēlamā reakcija (fenofibrāts)
Pazemināts hemoglobīna līmenis, samazināts balto asinsķermenīšu daudzums Nogurums un reibonis

Nevēlamā reakcija (Pravastatīns) Biežums Reti
Reti

Perifērā polineiropātija

Ļoti reti

Acu bojājumi

Asinsvadu sistēmas traucējumi
Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Tromboembolija (plaušu embolija, dziļo vēnu tromboze)* Intersticiāla pneimonija
Holelitiāze
Dzelte, holelitiāzes komplikācijas (piemēram, holecistīts, holangīts, biliāra kolika, u.c.).

Redzes traucējumi (tostarp neskaidra redze un dubultošanās)

Retāk Retāk

Nav zināmi

Dzelte, fulminanta aknu nekroze

Retāk
Ļoti reti Nav zināmi

Ādas un zemādas audu bojājumi

Ādas un zemādas audu

Alopēcija, fotosensibilizācijas reakcijas
Muskuļu bojājumi

9

Ādas izsitumi, galvas matainās daļas / matu bojājumi (tostarp alopēcija)

Retāk Reti Retāk

bojājumi

(piemēram, miozīts,

muskuļu vājums)

Rabdomiolīze, kas var būt saistīta Ļoti reti

ar akūtu nieru mazspēju, kas ir

sekundāra mioglobinūrijai,

miopātija (skatīt 4.4.

apakšpunktu); miozīts,

polimiozīts. Atsevišķi cīpslu

bojājumu gadījumi, kam kā

komplikācija dažreiz pievienojas

plīsums

Rabdomiolīze

Imūnmediēta nekrotizējoša

Nav zināmi

miopātija (skatīt 4.4.

apakšpunktu).

Nieru un urīnizvades

Urinēšanas traucējumi (tostarp Retāk

sistēmas traucējumi:

dizūrija, bieža urinēšana,

niktūrija)

Reproduktīvās sistēmas Seksuāla disfunkcija

Seksuāla disfunkcija

Retāk

traucējumi un krūts

slimības

Vispārēji traucējumi:

Nogurums

Retāk

Izmeklējumi

Paaugstināts urīnvielas

Reti

līmenis asinīs

*Pētījumā FIELD (fenofibrāta pētījumā), kas bija randomizēts placebo kontrolēts pētījums, kas tika

veikts 9795 pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu; pacientiem, kas saņēma fenofibrātu, salīdzinājumā ar

pacientiem, kas saņēma placebo, novēroja statistiski nozīmīgas pankreatīta paaugstināšanās gadījumus

(0,8% salīdzinājumā ar 0,5%; p = 0,031). Tajā pat pētījumā tika ziņots par statistiski nozīmīgu plaušu

embolijas gadījumu skaita palielināšanos (0,7% placebo grupā salīdzinājumā ar 1,1% fenofibrāta

grupā; p = 0,022) un statistiski nenozīmīgu dziļo vēnu trombozes gadījumu skaita palielināšanos

(placebo: 1,0 % [48/4900 pacienti] salīdzinājumā ar fenofibrātu 1,4% [67/4895 pacienti]; p = 0.074).

Saistībā ar dažiem statīniem ir ziņots par šādām nevēlamām blakusparādībām: - Nakts murgi
- Atmiņas zudums - Depresija - Atsevišķi intersticiālas plaušu slimības gadījumi, jo īpaši ilgstošas terapijas gadījumā (skatīt 4.4.
apakšpunktu). - Cukura diabēts. Biežums būs atkarīgs no riska faktoru esamības vai neesamības (glikozes līmenis
tukšā dūšā ≥ 5,6 mmol/l, ĶMI>30kg/m2, paaugstināts triglicerīdu līmenis, hipertensija anamnēzē).

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.

4.9 Pārdozēšana

Pārdozēšanas gadījumā jāveic simptomātiska ārstēšana un atbalstoši pasākumi.

Pravastatīns Ziņotie pārdozēšanas gadījumi bija asimptomātiski un neizraisīja laboratorijas testu rādītāju izmaiņas. Specifisks antidots nav zināms. Ja pastāv bažas par pārdozēšanu, jāveic simptomātiska ārstēšana un nepieciešamības gadījumā jāuzsāk atbilstoši uzturoši pasākumi.

Fenofibrāts
10

Specifisks antidots nav zināms. Ja pastāv bažas par pārdozēšanu, jāveic simptomātiska ārstēšana un nepieciešamības gadījumā jāuzsāk atbilstoši uzturoši pasākumi. Fenofibrātu nevar izdalīt ar hemodialīzi.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1 Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: lipīdu līmeni modificējoši līdzekļi, HMG CoA reduktāzes inhibitori kombinācijā ar citiem lipīdu līmeni modificējošiem līdzekļiem, ATĶ kods: C10BA03
Farmakodinamiskā iedarbība
Pravafenix satur fenofibrātu un pravastatīnu, kam ir atšķirīgi iedarbības veidi un kas uzrāda papildinošu iedarbību attiecībā uz lipīdu līmeņa serumā samazināšanu. Šeit norādītie apgalvojumi atspoguļo Pravafenix atsevišķo aktīvo vielu farmakodinamiskās/ farmakokinētiskās īpašības.
Fenofibrāts Fenofibrāts fibrīnskābes atvasinājums, kura lipīdu līmeni modificējošo iedarbību, par kuru ziņo attiecībā uz cilvēkiem, nodrošina ar peroksisomas proliferatoru aktivēto receptoru tipa alfa (PPARα) aktivizēšanu. Pētījumos ar fenofibrātu uz lipoproteīnu daļiņām konstatēta ZBL un ĻZBL holesterīna līmeņa samazināšanās. ABL holesterīna līmenis bieži ir paaugstināts. ZBL un ĻZBL triglicerīdu līmenis ir pazemināts. Vispārējā iedarbība ir zema un ļoti zema blīvuma lipoproteīnu attiecības pret augsta blīvuma lipoproteīniem samazināšanās.
Fenofibrāta lipīdu līmeni modificējošās īpašības, kas novērotas klīniskajā praksē, ir izskaidrotas in vivo ar transgēniskām pelēm un cilvēku hepatocītu kultūru, aktivējot peroksisomas proliferatoru aktivēto receptoru tipu alfa α (PPARα). Ar šo mehānismu fenofibrāts paaugstina lipolīzi un daļiņu ar augstu triglicerīdu saturu izdalīšanu no plazmas, aktivējot lipoproteīnu lipāzi un samazinot apoproteīna C-III veidošanos. PPARα aktivēšana izraisa arī apoproteīnu A-I, A-II un ABL holesterīna sintēzes palielināšanos.
Pierādīts, ka ārstēšana ar fibrātiem var samazināt koronārās sirds slimības notikumu skaitu, bet nav pierādīts, ka tie var samazināt jebkāda cēloņa mirstību kardiovaskulāras slimības primārā vai sekundārā profilaksē. Lipīdu pētījums Action to Control Cardiovascular Risk in Diabetes (ACCORD) bija randomizēts, placebo kontrolēts pētījums, kur bija iekļauti 5518 pacienti ar 2. tipa cukura diabētu, kuri tika ārstēti ar simvastatīnu, ko papildināja ar fenofibrātu. Fenofibrāta plus simvastatīna terapija neuzrādīja nekādu atšķirību salīdzinājumā ar simvastatīna monoterapiju jauktajā primārajā galarezultātā attiecībā uz miokarda infarktu bez letāla iznākuma, insultu bez letāla iznākuma un kardiovaskulāru nāvi (riska koeficients [HR] 0,92; 95% TI 0,79–1,08; p=0,32; absolūtā riska samazinājums: 0,74%). Iepriekš precizētā dislipidēmijas pacientu apakšgrupā, kas šādi tika definēti ABL-H zemākajā tercīlē (≤34 mg/dl vai 0,88 mmol/l) un TG augstākajā tercīlē (≥204 mg/dl vai 2,3 mmol/l) sākotnējā stāvoklī, fenofibrāta plus simvastatīna terapija uzrādīja 31% relatīvo samazinājumu, salīdzinot ar simvastatīna monoterapiju, jauktajā primārajā galarezultātā (riska koeficients [HR] 0,69; 95% TI 0,49–0,97; p=0,03; absolūtā riska samazinājums: 4,95%). Citas iepriekš noteiktās apakšgrupas analīzē konstatēta statistiski nozīmīga no dzimuma atkarīga mijiedarbība (p=0,01), kas liecināja par iespējamu kombinētas terapijas ieguvumu vīriešiem (p=0,037) un iespējami augstāku risku attiecībā uz primāro galarezultātu sievietēm, kuras tika ārstētas ar kombinētu terapiju, salīdzinājumā ar simvastatīna monoterapiju (p=0,069). Tas netika konstatēts iepriekšminētajā dislipidēmijas pacientu apakšgrupā, bet nav arī skaidru pierādījumu par ieguvumu sievietēm ar dislipidēmiju, kas tika ārstētas ar fenofibrātu plus simvastatīnu, un nevar izslēgt iespējamu kaitīgu ietekmi uz šo apakšgrupu.
Aptuveni 20% hiperlipidēmijas pacientu, jo īpaši tiem, kuriem ir IV tipa slimība, urīnskābes līmenis plazmā ir paaugstināts. Fenofibrātam piemīt urikozūriska iedarbība, un tāpēc šādiem pacientiem tas sniedz papildus ieguvumu.
11

Pravastatīns Pravastatīns ir konkurējošs 3-hidroksi-3-metilglutarila-koenzīma (HMG CoA) reduktāzes inhibitors, enzīms, kas iedarbojas kā holesterīna biosintēzes agras pakāpes ierobežošanas katalizators un nodrošina lipīdu līmeņa samazinošo iedarbību divos veidos. Pirmkārt, ar atgriezenisku un specifisku konkurējoša HMG-CoA reduktāzes inhibitora iedarbību tas nedaudz samazina intracelulārā holesterīna sintēzi. Tā rezultātā palielinās ZBL receptoru skaits uz šūnu virsmas un paaugstinās receptoru pastarpinātais katabolisms un cirkulējošā ZBL holesterīna klīrenss.

Otrkārt, pravastatīns kavē ZBL veidošanos, kavējot ĻZBL holesterīna, kas ir ZBL holesterīna prekursors, sintēzi aknās.

Gan veseliem cilvēkiem, gan pacientiem ar hiperholesterolēmiju pravastīns samazina šādu lipīdu līmeni: kopējais holesterīns, ZBL holesterīns, apolipoproteīns B, ĻZBL holesterīns un triglicerīdi; bet ABL holesterīna un apolipoproteīna A līmenis tiek paaugstināts.

Pravafenix
Pravastatīna un fenofibrāta attiecīgā iedarbība ir savstarpēji papildinoša. Pravastatīna iedarbība ir efektīvāka ZBL-H un kopējā holesterīna līmeņa samazināšanā, bet tā ir ļoti neliela attiecībā uz TG un ABL-H, bet fenofibrāts ir ļoti iedarbīgs attiecībā uz TG līmeņa samazināšanu un ABL-H līmeņa paaugstināšanu, taču ar nelielu iedarbību uz ZBL-H. Turklāt, fibrātiem piemīt spēja mainīt ZBL-H daļiņu izmēru un blīvumu, lai padarītu tās mazāk aterogēnas. Ir arī pierādīts, ka fibrāti un statīni apvienojumā sinerģiski pastiprina PPARα receptoru transkripcijas aktivitāti.

Klīniskā efektivitāte un drošība

Tika veikti četri multicentru pētījumi ar vai nu Pravafenix 40 mg/160 mg vai Pravastatin 40 mg, vai Simvastatin 20 mg: 3 pētījumi ietvēra 12 nedēļu randomizētu dubultaklu aktīvi kontrolētu periodu ar atvērtu paplašinātu fāzi, un viens bija 24 nedēļu atvērts paplašināts pētījums. Kopā šie pētījumi aptvēra 1637 pacientus, kuriem nebija bijusi pietiekama atbildes reakcija uz pravastatīna 40 mg monoterapiju vai simvastatīna 20 mg monoterapiju, Eiropā un ASV.

Pivotālā Eiropas multicentru 64 nedēļu klīniskā pētījumā, kas ietvēra 12 nedēļu randomizētu, dubultaklu, dubultmaskētu, 2 paralēlu terapijas grupu pētījumu periodu, 248 pacienti ar augstu vaskulāro risku tika randomizēti vienā no divām terapijas grupām: Pravafenix 40 mg/160 mg vai Pravastatin 40 mg. Randomizēti tika tikai tie pacienti, kuri pēc 8 nedēļu Pravastatin 40 mg (1 tablete vienu reizi dienā) terapijas nebija sasnieguši NCEP ATP III mērķa ZBL-H un triglicerīda līmeņa mērķus (ZBL >100 mg/dl un TG >150 mg/dl). Pacienti, kas saņēma Pravafenix 40 mg/160 mg, tika salīdzināti ar pacientiem, kas saņēma Pravastatin 40 mg: Pravafenix ievērojami pazemināja ne-ABLH, ZBL-H, TG un ievērojami paaugstināja ABL-H lielākā mērā nekā Pravastatin 40 mg (skatīt tabulu).

Vidējās procentuālās izmaiņas no pētījuma sākuma līdz 12. nedēļai pacientiem, kas saņēmuši Pravafenix 40 mg/160 mg vai Pravastatin 40 mg devu katru dienu

Ne-ABL-H (mg/dl) ZBL-H (mg/dl) ABL-H (mg/dl) TG (mg/dl) TC (mg/dl)

Pravafenix 40 mg/160 mg Na = 120
Vidējais (%)± SEb
-14,1 ± 1,78
-11,7 ± 1,75 +6,5 ± 1,12 -22,6 ± 4,37 -9,9 ± 1,37

PRAVASTATIN 40 mg Na = 119
Vidējais (%)± SEb
-6,1 ± 1,79
-5,9 ± 1,76 +2,3 ± 1,13 -2,0 ± 4,39 -4,4 ± 1,38
12

Pravafenix pret PRAVASTATIN
p-vērtībac
0,0018
0,019 0,0089 0,0010 0,006

Apo A1 (g/L)

+5,5 ± 0,99

+2,8 ± 0,97

0,058

Apo B (g/L)

-12,6 ± 1,57

-3,8 ± 1,53

<0,0001

Apo B/Apo A1

-16,3 ± 1,66

-6,0 ± 1,61

<0,0001

Fibrinogēns (g/L)

-8,8 ± 1,80

+1,4 ± 1,75

<0,0001

Aj-CRO (mg/L)

-1,1 ± 0,61

+0,6 ± 0,70

0,003

a Pacientu skaits

b Vidējās procentuālās izmaiņas (vidējā vērtība pēc mazāko kvadrātu metodes ± standarta kļūda)

sākotnējā stāvoklī , kas noteikta pēc 8 nedēļu Pravastatin 40 mg devas un papildus 12 nedēļu

Pravafenix 40 mg/160 mg devas vai Pravastatin 40 mg devas c Pāru ziņā p-vērtība ir nozīmīga, ja <0,05

Pravafenix 40 mg/160 mg iedarbība tika apstiprināta līdzīgā multicentru 64 nedēļu pētījumā, kas iekļāva 12 nedēļu randomizētu dubultaklu fāzi pētījumā, kas tika veikts ASV, un salīdzināja Pravafenix 40 mg/160 mg ar Fenofibrate 160 mg monoterapiju un Pravastatin 40 mg monoterapiju
pacientiem ar jauktu dislipidēmiju. Tika konstatēts arī papildus Pravafenix 40 mg/160 mg ieguvums attiecībā uz lipīdu parametriem salīdzinājumā ar Pravastatin 40 mg un Fenofibrate 160 mg monoterapiju.

Pediatriskā populācija

Eiropas Zāļu aģentūra ir atbrīvojusi no pienākuma iesniegt pētījuma rezultātus par Pravafenix visās pediatriskās populācijas apakšgrupās attiecībā uz lipoproteīnu metabolisma traucējumiem un citiem hiperlipidēmijas gadījumiem (informāciju par lietošanu bērniem skatīt apakšpunktā 4.2.).

5.2 Farmakokinētiskās īpašības

Netika novērota klīniski nozīmīga farmakokinētiskā mijiedarbība, lietojot Fenofibrātu vienlaicīgi ar pravastatīnu.

Uzsūkšanās

Pravafenix ir bioekvivalents vienlaicīgi lietotam fenofibrātam un pravastatīnam vienas devas pētījumā. Vairāku devu pētījumā rezultāti liecināja, ka zāles nav bioekvivalentas, jo to bioloģiskā pieejamība pēc vairākām devām attiecībā uz kombinācijas fenofibrāta komponentu ir par 20% zemāka. To izraisa maltītes tauku saturs. Tāpēc fiksētu devu kombināciju (Pravafenix) nevar uzskatīt par savstarpēji aizvietojamu ar brīvu vienlaicīgu fenofibrāta un pravastatīna mono komponenta zāļu lietošanu.

Ir veikts farmakokinētiskais pētījums pēc vienas Pravafenix devas lietošanas pēc ēšanas apstākļos un tukšā dūšā. Šī pētījuma rezultāti liecina, ka pārtika ietekmē fiksētu devu kombinācijas absorbcijas ātrumu un apmēru. Fenofibrīnskābes bioloģiskā pieejamība ir zemāka tukšā dūšā pēc fenofibrāta – pravastatīna vienas devas 160/40 mg kombinācijas lietošanas. Fenofibrīnskābes AUCt, AUC∞ un Cmax samazināšanās (punkta aprēķins) ir attiecīgi 30,94%, 10,9% un 68,71%.
Pravastatīna bioloģiskā pieejamība ir augstāka pēc testa zāļu fenofibrāta/pravastatīna vienas devas 160/40 mg lietošanas tukšā dūšā salīdzinājumā ar vienu zāļu devu pēc ēšanas. AUC∞, AUCt, un Cmax paaugstināšanās ir attiecīgi 111,88%, 114,06%, un 115,28%. Atbilstoši vairākiem fenofibrāta sastāviem fiksēto kombināciju iesaka lietot kopā ar pārtiku, jo fenofibrāta bioloģiskā pieejamība palielinājās, lietojot kopā ar pārtiku, un pravastatīna lipīdu līmeni samazinošā iedarbība netiek izmainīta.

Pravastatīns

13

Pravastatin lieto perorāli aktīvā formā. Tas tiek absorbēts ātri; maksimālais seruma līmenis tiek sasniegts 1 līdz 1,5 stundu laikā pēc lietošanas. Vidēji tiek absorbēti 34% no perorāli lietošanas devas, absolūtā biopieejamība ir 17%.
Pārtikas klātbūtne kuņģa-zarnu traktā samazina biopieejamību, bet pravastatīna holesterīna līmeni samazinošā iedarbība ir vienāda, lietojot to ar pārtiku vai bez tās.
Pēc uzsūkšanās 66% pravastatīna tiek pakļauts pirmā loka ekstrakcijai aknās. Aknas ir aktīvās formas primārā darbības vieta, kā arī primārā holesterīna sintēzes un ZBL holesterīna klīrensa vieta. In vitro pētījumi parādīja, ka pravastatīns nonāk hepatocītos un ievērojami mazākā daudzumā citās šūnās. Ņemot vērā plašu pirmā loka zāļu ekstrakciju aknās, pravastatīna koncentrācija plazmā nav nozīmīgs rādītājs lipīdu līmeni samazinošās iedarbības noteikšanai. Koncentrācijas līmenis plazmā ir proporcionāls lietošanas devām.
Fenofibrāts
Maksimālā koncentrācija plazmā (Cmax) tiek sasniegta 4 līdz 5 stundu laikā pēc ievadīšanas perorāli. Koncentrācija plazmā ilgstošas ārstēšanās laikā ir stabila visiem pacientiem. Fenofibrāta absorbcija palielinās, to lietojot kopā ar ēdienu. Pārtikas efekts palielinās ar tauku saturu: jo augstāks lipīdu saturs, jo augstāka fenofibrāta biopieejamība.
Izkliede
Pravastatīns Aptuveni 50% no cirkulācijā esošā pravastatīna daudzuma piesaistās plazmas olbaltumvielām. Izkliedes tilpums ir aptuveni 0,5 l/kg. Neliels daudzums pravastatīna nonāk mātes pienā.
Fenofibrāts Fenofibrīnskābe izteikti saistītās ar plazmas albumīnu (vairāk nekā 99%).
Biotransformācija un eliminācija
Pravastatīns Pravastatīnu būtiski nemetabolizē citohroms P450, un tas nav P-glikoproteīna substrāts vai inhibitors, bet drīzāk citu transporta proteīnu substrāts. Pēc iekšķīgas lietošanas, 20% no sākotnējās devas izdalās ar urīnu un 70% ar fēcēm. Iekšķīgi lietojama pravastatīna plazmas eliminācijas pusperiods ir 1,5 līdz 2 stundas. Pēc intravenozas ievadīšanas 47% no devas izdalās ar urīnu un 53% ar žults un biotransformācijas ceļā. Pravastatīna galvenais sadalīšanās produkts ir 3-α-hidroksi izomēra metabolīts. Šim metabolītam ir viena desmitā daļa līdz vienai četrdesmitajai daļai pamatkomponenta HMG-CoA reduktāzes inhibitora aktivitātes. Pravastatīna sistēmiskais klīrenss ir 0,81 l/h/kg un nieru klīrenss ir 0,38 l/h/kg, kas norāda uz tubulāro sekrēciju.
Fenofibrāts Plazmā, kur galvenais metabolīts fenofibrīnskābe, nav konstatējams neizmainīts fenofibrāts. Zāles izdalās galvenokārt ar urīnu. Praktiski visas zāles izdalās 6 dienu laikā. Fenofibrāts izdalās galvenokārt fenofibrīnskābes un tā glikuronīdu konjugātu veidā. Gados vecākiem pacientiem fenofibrīnskābes šķietamais kopējais klīrenss plazmā nav izmainīts. Fenofibrīnskābes eliminācijas pusperiods ir aptuveni 20 stundas.
Kinētiskie pētījumi pēc vienas devas lietošanas un ilgstošas ārstēšanas ir pierādījuši, ka zāles neuzkrājas. Fenofibrīnskabi nevar izvadīt ar hemodialīzi.
5.3 Preklīniskie dati par drošumu
14

Vienlaicīgas pravastatīna un fenofibrāta lietošanas drošība tika izvērtēta pētījumos ar žurkām. Toksikoloģijas konstatējumi šajos vienlaicīgas lietošanas pētījumos bija atbilstoši konstatējumiem attiecībā uz pravastatīna un fenofibrāta atsevišķu lietošanu.
Pravastatīns Standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošību, atkārtotu devu toksicitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti neliecina par citiem riskiem pacientam, kā vien tiem, kas saistīti ar iedarbības farmakoloģisko mehānismu. Atkārtotas devas pētījumi liecina, ka pravastatīns var izraisīt dažādas pakāpes hepatoksicitāti un miopātiju; vispārēji, būtiska ietekme uz šiem audiem bija redzama tikai devās, kas 50 un vairāk reižu pārsniedza maksimālo mg/kg devu cilvēkam. In vitro un in vivo ģenētiskās toksicitātes pētījumi neliecina par mutagēnisko potenciālu. Pelēm 2-gadīgā karcinogenitātes pētījumā ar pravastatīnu devās 250 un 500 mg/kg/dienā (> 310 reizes lielāka par maksimālo mg/kg devu cilvēkam) konstatēja statistiski nozīmīgu paaugstinātu hepatocelulāras karcinomas gadījumu biežumu tēviņiem un mātītēm un plaušu adenomu gadījumu biežumu tikai mātītēm. Žurkām 2-gadīgā kancerogenitātes pētījumā devās 100 mg/kg/dienā (125 reizes lielāka par maksimālo mg/kg devu cilvēkam) reģistrēja statistiski nozīmīgu paaugstinātu hepatocelulāras karcinomas gadījumu biežumu tikai tēviņiem.
Fenofibrāts Hroniskās toksicitātes pētījumi nav snieguši nozīmīgu informāciju par fenofibrāta specifisku toksicitāti. Fenofibrāta mutagenitātes pētījumi ir bijuši negatīvi. Žurkām un pelēm ir konstatēti aknu audzēji, lietojot lielās devās, kas ir attiecināmi uz peroksisomu proliferāciju. Šīs izmaiņas ir raksturīgas mazajiem grauzējiem un nav novērotas citām dzīvnieku sugām. Tas nav būtiski terapeitiskai lietošanai cilvēkiem. Pētījumos ar pelēm, žurkām un trušiem netika konstatēta teratogēna iedarbība. Embriotoksiska iedarbība bija novērota devās, kas atbilst toksicitātes mātei devām. Lielās devās tika novērota grūsnības perioda pagarināšanās un grūtības dzemdību laikā. Nav atklāta nekāda ietekme uz auglību.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1 Palīgvielu saraksts
Kapsulas saturs Laktozes monohidrāts Mikrokristāliskā celuloze Askorbila palmitāts Povidons K29-32 Nātrijas cietes glikolāts Magnija stearāts Talks Triacetīns Nātrija hidrogēnkarbonāts Lauroila makrogolglicerīdi (1500 tips) Hidroksipropilceluloze Makrogols 20 000
Kapsulas apvalks Želatīns Indigokarmīns Melnais dzelzs oksīds Titāna dioksīds Dzeltenais dzelzs oksīds
6.2 Nesaderība
15

Nav piemērojama 6.3 Uzglabāšanas laiks Poliamīda-alumīnija-PVH/alumīnija blistera paciņas 2 gadi. ABPE flakoni 3 gadi. 6.4 Īpaši uzglabāšanas nosacījumi Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi. 6.5 Iepakojuma veids un saturs Poliamīda-alumīnija-PVH/alumīnija blistera paciņas, kas satur 30, 60 un 90 cietās kapsulas. Necaurspīdīgi balti ABPE flakoni, kas satur 14, 30, 60 un 90 cietās kapsulas. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami. 6.6 Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos Neizlietotās zāles vai izlietotos materiālus jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Laboratoires SMB s.a. Rue de la Pastorale, 26-28 B-1080 Brussels Beļģija Tālr. +32 (2) 411 48 28 Fakss +32 (2) 411 28 28
8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/11/679/001-007
9. REĢISTRĀCIJAS / PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Pirmās reģistrācijas datums: 2011. gada 14. aprīlis. Pēdējās pārreģistrācijas datums:
10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras mājas lapā http://www.ema.europa.eu
16

II PIELIKUMS A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
17

A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese: SMB Technology s.a. rue du Parc Industriel 39 B-6900 Marche en Famenne Beļģija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Recepšu zāles.
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS • Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU • Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP. Papildināts RPP jāiesniedz:
• pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā. Ja PADZ un atjaunotā RPP iesniegšanas termiņš sakrīt, abus minētos dokumentus var iesniegt vienlaicīgi.
18

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
19

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
20

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA KASTĪTE BLISTERIEM
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Pravafenix 40 mg/160 mg cietās kapsulas pravastatin/fenofibrate
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS(I) UN DAUDZUMS(I) Katra kapsula satur 40 mg pravastatīna nātrija un 160 mg fenofibrāta.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozes monohidrātu. Sīkāku informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 30 cietās kapsulas 60 cietās kapsulas 90 cietās kapsulas
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEPIEEJAMĀ UN NEREDZAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
21

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS 11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE LABORATOIRES SMB s.a. rue de la Pastorale, 26-28 B-1080 Brussels Beļģija 12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/11/679/001 30 cietās kapsulas EU/1/11/679/002 60 cietās kapsulas EU/1/11/679/003 90 cietās kapsulas 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU 16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Pravafenix
22

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES BLISTERI 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Pravafenix 40 mg/160 mg cietās kapsulas pravastatin/fenofibrate 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS SMB 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz 4. SĒRIJAS NUMURS Sērija 5. CITA
23

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDAUZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA KASTĪTES FLAKONIEM
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Pravafenix 40 mg/160 mg cietās kapsulas pravastatin/fenofibrate
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS(I) UN DAUDZUMS(I) Katra kapsula satur 40 mg pravastatīna nātrija un 160 mg fenofibrāta.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozes monohidrātu. Sīkāku informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 14 cietās kapsulas 30 cietās kapsulas 60 cietās kapsulas 90 cietās kapsulas
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
24

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS 11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE LABORATOIRES SMB s.a. rue de la Pastorale, 26-28 B-1080 Brussels Beļģija 12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/11/679/007 14 cietās kapsulas EU/1/11/679/004 30 cietās kapsulas EU/1/11/679/005 60 cietās kapsulas EU/1/11/679/006 90 cietās kapsulas 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU 16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Pravafenix
25

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA FLAKONS 14 UN 30 CIETAJĀM KAPSULĀM
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Pravafenix 40 mg/160 mg, cietās kapsulas Pravastatin/Fenofibrate
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS(I) UN DAUDZUMS(I) Katra kapsula satur 40 mg pravastatīna nātrija un 160 mg fenofibrāta.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozes monohidrātu.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 14 cietās kapsulas 30 cietās kapsulas
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS(I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz.
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
26

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM (JA PIEMĒROJAMS) 11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Laboratoires SMB s.a. rue de la Pastorale, 26-28 B-1080 Brussels Beļģija 12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/11/679/007 14 cietās kapsulas EU/1/11/679/004 30 cietās kapsulas 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU 16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ
27

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA FLAKONI 60 UN 90 CIETAJĀM KAPSULĀM
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Pravafenix 40 mg/160 mg cietās kapsulas Pravastatin/Fenofibrate
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS(I) UN DAUDZUMS(I) Katra kapsula satur 40 mg pravastatīna nātrija un 160 mg fenofibrāta.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozes monohidrātu. Sīkāku informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 60 cietās kapsulas 90 cietās kapsulas
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS(I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz.
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM (JA PIEMĒROJAMS)
28

11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Laboratoires SMB s.a. rue de la Pastorale, 26-28 B-1080 Brussels Belgium 12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/11/679/005 60 cietās kapsulas EU/1/11/679/006 90 cietās kapsulas 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU 16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ
29

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
30

LIETOŠANAS INSTRUKCIJA: INFORMĀCIJA ZĀĻU LIETOTĀJAM
Pravafenix 40 mg/160 mg, cietās kapsulas Pravastatin/Fenofibrate
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz
iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt 1. Kas ir Pravafenix un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Pravafenix lietošanas 3. Kā lietot Pravafenix 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Pravafenix 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Pravafenix un kādam nolūkam to lieto
Jūsu zāļu nosaukums ir Pravafenix. Tās satur divas aktīvās vielas: pravastatīnu un fenofibrātu. Abas ir zāles, kas ietekmē holesterīna/ lipīdu līmeni.
Pravafenix lieto pieaugušajiem papildus zema tauku satura dietai, - lai pazeminātu „sliktā” holesterīna (ZBL holesterīna) līmeni. To panāk ar kopējā holesterīna un
taukaino vielu, ko dēvē par triglicerīdiem, līmeņa pazemināšanu asinīs. - lai paaugstinātu „labā” holesterīna (ABL holesterīna) līmeni.
Kas Jums būtu jāzina par holesterīnu un triglicerīdiem? Holesterīns ir viena no vairākām asinīs esošajām taukvielām. Kopējo holesterīnu veido galvenokārt ZBL un ABL holesterīns.
ZBL holesterīnu bieži dēvē par „slikto” holesterīnu, jo tas var uzkrāties uz artēriju sieniņām un veidot pangas. Laika gaitā pangas uzkrāšanās var izraisīt artēriju aizsprostošanos. Aizsprostošanās var palēnināt vai bloķēt asins pieplūdi dzīvībai svarīgiem orgāniem, piemēram, sirdij un smadzenēm. Kad asins pieplūde ir bloķēta, tā rezultātā var notikt sirdslēkme vai insults.
ABL holesterīnu bieži dēvē par „labo” holesterīnu, jo tas palīdz neļaut „sliktajam” holesterīnam uzkrāties artērijās un aizsargā pret sirds slimībām.
Triglicerīdi ir vēl viena asinīs esoša taukviela. Tie var paaugstināt sirds slimību risku.
Lielākajai daļai cilvēku sākumā nenovēro holesterīna līmeņa izmaiņas pazīmes. Ārsts var noteikt holesterīna līmeni ar vienkāršu asins analīzi. Regulāri apmeklējiet ārstu, lai sekotu savam holesterīna līmenim.
Pravafenix lieto, ja Jūs esat pieaugušais ar paaugstinātu sirds slimības risku un Jums nepieciešams uzlabot holesterīna un triglicerīdu taukvielu līmeni asinīs, kad „sliktā” holesterīna līmeni pienācīgi kontrolē, lietojot tikai pravastastīnu (statīnu, holesterīna līmeni pazeminošas zāles).
31

2. Kas Jums jāzina pirms Pravafenix lietošanas
Nelietojiet Pravafenix šādos gadījumos - ja Jums ir alerģija pret fenofibrātu, pravastatīnu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu
sastāvdaļu. - ja Jums ir aknu slimība. - ja esat jaunāks par 18 gadiem. - ja Jums ir nieru slimība. - ja Jums ir bijusi fotoalerģija (alerģiska reakcija, ko izraisa saules gaisma vai UV staru iedarbība)
vai fototoksiskas reakcijas (ādas bojājumi, ko izraisa saules gaismas vai UV staru iedarbība) ārstēšanas ar fibrātiem (lipīdus modificējošas zāles) vai ketoprofēnu (pretiekaisuma zāles, ko lieto iekšķīgi vai uz ādas muskuļu un kaulu bojājumu ārstēšanai vai iekšķīgi podagras un menstruālo sāpju ārstēšanai). - ja Jums ir žultspūšļa slimība. - ja Jums ir pankreatīts (aizkuņģa dziedzera iekaisums, kas izraisa vēdera sāpes). - ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti. - ja Jums ir bijušas muskuļu slimības (piem., miopātija vai rabdomiolīze) ārstēšanas ar holesterīna līmeni pazeminošajām zālēm, ko dēvē par „statīniem” (piemēram, simvastatīnu, atorvastatīnu, pravastatīnu vai rosuvastatīnu), vai fibrātiem (piemēram, fenofibrātu un bezafibrātu) laikā.
Ja kāds no minētajiem apstākļiem attiecas uz Jums, nelietojiet Pravafenix. Ja neesat pārliecināts, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu pirms Pravafenix lietošanas.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Pravafenix lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Pirms Pravafenix lietošanas, Jums jāinformē ārsts, ja Jums ir vai ir bijušas kādas medicīniska rakstura problēmas. - Pastāstiet ārstam par visiem medicīniska rakstura apstākļiem, ieskaitot alerģijas. - Pastāstiet ārstam, ja lietojat lielu daudzuma alkohola (ja Jūs lietojat vairāk par ieteicamo dienas
devu; ja neesat pārliecināts, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu) vai Jums jebkad ir bijusi aknu slimība. Skatīt apakšpunktu „Pravafenix lietošana kopā ar pārtiku vai dzērieniem”. - Ārstam ir jāveic asins analīzes, pirms Jūs sākat lietot Pravafenix. Tas ir nepieciešams, lai pārbaudītu, cik labi funkcionē aknas un nieres. - Ārsts varētu vēlēties veikt arī asins analīzes, lai pārbaudītu aknu funkciju pēc tam, kad esat sācis lietot Pravafenix.
Nekavējoties sazinieties ar ārstu, ja Jums rodas neizskaidrojamas muskuļu sāpes, jutīgums vai vājums. Tas ir tāpēc, ka ļoti retos gadījumos muskuļu darbības traucējumi var būt nopietnas, ieskaitot muskuļu sairšanu, kas izraisa nieru bojājumus, un ir bijuši ļoti reti nāves gadījumi.
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam, ja Jums ir pastāvīgs muskuļu vājums. Šī stāvokļa diagnostikai un ārstēšanai var būt vajadzīgi papildu izmeklējumi un zāles.
Muskuļu sairšanas risks ir augstāks noteiktiem pacientiem. Informējiet ārstu, ja uz Jums attiecas kāds no šiem apstākļiem: - Aknu vai nieru slimības. - Vairogdziedzera darbības traucējumi. - Jūsu vecums pārsniedz 70 gadus. - Jums jebkad ir bijušas muskuļu funkcijas traucējumi ārstēšanas laikā ar holesterīna līmeni
pazeminošajām zālēm, piemēram, statīnu vai fibrātu, laikā. - Ja Jūs lietojat, vai iepriekšējo 7 dienu laikā Jums ir ievadīts vai esat lietojis zāles, ko sauc par
fuzidīnskābi (zāles baktēriju izraisītu infekciju ārstēšanai). - Jums vai tuviem Jūsu ģimenes locekļiem ir pārmantoti muskuļu bojājumi. - Problēmas ar alkoholu (regulāra liela daudzuma alkohola lietošana).
Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu pirms Pravafenix lietošanas, ja Jums:
32

ir bijusi smaga elpošanas mazspēja, piemēram, Jums ir apgrūtināta elpošana, tostarp pastāvīgs neproduktīvs klepus, vispārēja veselības stāvokļa pasliktināšanās, piemēram, nogurums, svara zudums un/ vai elpas trūkums vai drudzis. Ja jūtat kādu no šiem simptomiem, Jums jāpārtrauc Pravafenix lietošana un jāinformē ārsts. Lai konstatētu, vai Jūs neslimojat ar diabētu un vai Ja Jums ir diabēts vai pastāv diabēta attīstības risks, kamēr Jūs lietojat šīs zāles, ārsts Jūs rūpīgi novēros. Jums var pastāvēt diabēta attīstības risks, ja Jums ir augsts cukura un tauku līmenis asinīs, liekais svars un augsts asinsspiediens.
Bērni un pusaudži Nelietojiet Pravafenix, ja Jums ir mazāk par 18 gadiem.
Citas zāles un Pravafenix Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis. Ir svarīgi, ka Jūs informējat ārstu, ja jau esat saņēmis ārstēšanu ar kādām no šeit norādītajām zālēm: - Žultskābes sveķi, piemēram, kolestiramīns/ kolestipols (zāles holesterīna līmeņa pazemināšanai),
jo tās ietekmē Pravafenix iedarbību. - Ciklosporīns (zāles, ko bieži lieto orgānu transplantācijas pacientiem). - Zāles, kas kavē asins trombu veidošanos, piemēram, varfarīns, fluindions, phenprocoumon vai
acenocoumarol (antikoagulanti). - Antibiotikas, piemēram, eritromicīns vai klaritromicīns, kas ārstē baktēriju izraisītas infekcijas. - Fuzidīnskābe: nelietojiet fuzidīnskābi (zāles baktēriju izraisītu infekciju ārstēšanai) ārstēšanas
laikā ar šīm zālēm. Skatīt arī 4. punktu šajā lietošanas instrukcijā.
Pravafenix kopā ar uzturu, dzērienu un alkoholu - Vienmēr lietojiet Pravafenix kopā ar pārtiku, jo Pravafenix sliktāk uzsūcas tukšā dūšā. Alkohola
lietošana vienmēr jāsamazina līdz minimumam. Ja Jūs uztraucaties par to, cik daudz alkohola varat dzert, kamēr lietojat šīs zāles, konsultējieties ar ārstu. Ja neesat par to pārliecināts, ievērojiet ārsta rekomendācijas.
Grūtniecība un krūts barošanas periods Nelietojiet Pravafenix, ja esat grūtniece vai plānojat grūtniecību, vai domājat, ka varētu būt grūtniece. Ja Jūs plānojat grūtniecību vai Jums iestājas grūtniecība, nekavējoties informējiet ārstu. Šo zāļu lietošana ir jāpārtrauc dēļ potenciālā riska auglim.
Nelietojiet Pravafenix, ja barojat bērnu ar krūti.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Pravafenix parasti neietekmē spēju vadīt transporta līdzekļus vai apkalpot mehānismus. Ja jūtat reiboni, Jums ir neskaidra redze vai dubultošanās, pārliecinieties, ka varat vadīt transporta līdzekli vai apkalpot mehānismus, pirms mēģiniet to darīt.
Pravafenix satur laktozi Pravafenix satur cukuru, ko dēvē par laktozi. Ja ārsts Jums ir teicis, ka Jums ir kāda cukuru nepanesība, konsultējieties ar ārstu pirms šo zāļu lietošanas.
3. Kā lietot Pravafenix
Vienmēr lietojiet Pravafenix tieši tā, kā ārsts Jums stāstījis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Pirms Pravafenix lietošanas uzsākšanas, jums jāievēro diēta, lai pazeminātu holesterīna līmeni. - Jums jāturpina ievērot šī diēta Pravafenix lietošanas laikā
Parastā deva ir viena kapsula dienā vakara maltītes laikā. Norijiet kapsulu ar ūdeni. Ir svarīgi lietot kapsulu kopā ar ēdienu, jo tās neiedarbojas tik labi, lietojot tukšā dūšā.
33

Ja ārsts Jums nozīmējis Pravafenix kopā ar kolestiramīnu vai citiem žults skābi saistošiem preparātiem (zāles holesterīna līmeņa pazemināšanai), ieņemiet Pravafenix 1 stundu pirms vai 4 līdz 6 stundas pēc šī preparāta. Tas ir tāpēc, ka kolestiramīns vai citi žults skābi saistošie preparāti bieži samazina zāļu uzsūkšanos, ja tās ieņem ar pārāk mazu laika intervālu, un līdz ar to var kavēt Pravafenix uzsūkšanos. Ja Jūs lietojat zāles gremošanas uzlabošanai (lieto, lai neitralizētu skābi kuņģī), ieņemiet Pravafenix 1 stundu pēc tām.
Ja esat lietojis Pravafenix vairāk nekā noteikts Sazinieties ar ārstu vai farmaceitu.
Ja esat aizmirsis lietot Pravafenix Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu, ieņemiet parasto Pravafenix daudzumu parastajā laikā nākamajā dienā.
Ja Jūs pārtraucat lietot Pravafenix Nepārtraucat Pravafenix lietošanu, ja neesat vispirms to apspriedis ar ārstu.
Ja jums ir papildus jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā citas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Turpmāk norādītās divas nevēlamās blakusparādības ir nozīmīgas un to gadījumā jārīkojas nekavējoties. Nekavējoties informējiet ārstu, ja jums ir neizskaidrojamas muskuļu sāpes vai krampji, jutīgums vai vājums. Tas ir tāpēc, ka ļoti retos gadījumos (var rasties līdz 1 no 10 000 cilvēkiem) muskuļu bojājumi var būt nopietni, ieskaitot muskuļu sairšanu, kas izraisa nieru bojājumus, un ir bijuši ļoti reti nāves gadījumi. Pēkšņas smagas alerģiskas reakcijas, kas ietver sejas, lūpu, mēles vai balsenes pietūkumu, kas var nopietni apgrūtināt elpošanu. Tā ir ļoti reta reakcija, kas var būt nopietna, ja tāda parādās. Ja tas notiek, jums nekavējoties jāinformē ārsts.
Citas nevēlamās blakusparādības
Biežas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem) • Gremošanas traucējumi: kuņģa un zarnu darbības traucējumi (sāpes vēderā, nelabums, vemšana,
diareja un gāzu uzkrāšanās, aizcietējums, sausums mutē, sāpes vēdera augšdaļā ar pūšanos (dispepsija), atraugām. • Iedarbība uz aknām: paaugstināta seruma transamināze.
Retākas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem) • Sirds ritma traucējumi (palpitācija), asins recekļu veidošanās vēnās (dziļo vēnu tromboze) un
plaušu artēriju nosprostošanās ar asins trombiem (plaušu embolija). • Izsitumi, ādas izsitumi, nieze, kņudēšana vai reakcija uz saules gaismu vai UV staru iedarbību
(fotosensibilizācijas reakcijas),matu / galvas matainās daļas bojājumi (ieskaitot matu izkrišanu). • Iedarbība uz nervu sistēmu: reibonis (nestabilitātes sajūta), galvassāpes, miega traucējumi, tostarp
grūtības aizmigt un nakts murgi, kņudināšanas sajūta (parestēzija). • Muskuļu un locītavu sāpes (mialģija, artralģija), muguras sāpes, izmaiņas atsevišķos laboratorijas
asins analīžu rādītājos, ar ko nosaka muskuļu funkciju. • Redzes traucējumi, piemēram, neskaidra redze vai dubultošanās. • Nieru darbības traucējumi (paaugstināts vai pazemināts noteiktu enzīmu līmenis organismā, ko
konstatē analīzēs), urīnpūšļa darbības traucējumi (sāpīga vai bieža urinēšana, nepieciešamība urinēt naktī), seksuāla disfunkcija. • Nogurums, vājums, gripai līdzīga slimība.
34

• Paaugstināta jutība. • Paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, paaugstināts triglicerīdu līmenis asinīs, paaugstināts ZBL
līmenis, paaugstināta gamma-glutamiltransferāze (dažādi aknu enzīmi), sāpes aknās (vēdera augšējā labajā daļā ar vai bez sāpēm mugurpusē), paaugstināts svars. • Aptaukošanās. • Muskuļu iekaisums (miozīts), muskuļu krampji un vājums.
Retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 1000 cilvēkiem) • Hemoglobīna (skābekli nesošā asins pigmenta) un leikocītu (balto asins ķermenīšu) līmeņa
pazemināšanās.
Ļoti retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10000 cilvēkiem) • Aknu iekaisums (hepatīts), kura simptomi var būt viegla ādas un acu baltumu dzelte (dzeltenā
kaite), sāpes vēderā un nieze. • Muskuļu sabrukšana (rabdomiolīze), atsevišķi cīpslu problēmu gadījumi, kam dažreiz kā
komplikācija seko plīsums. • Tirpšana un nejutīgums (perifērā polineiropātija).
Blakusparādības, kuru biežums nav zināms (biežumu nav iespējams noteikt no pieejamajiem datiem) • Pastāvīgs muskuļu vājums.
Dažu statīnu (tāda paša veida holesterīnu pazeminošas zāles kā pravastatīns) gadījumā iespējamas blakusparādības • Atmiņas zudums. • Depresija. • Elpošanas traucējumi, tostarp stiprs klepus vai elpas trūkums, vai drudzis. • Diabēts. Var būt lielāks diabēta attīstības risks, ja ir augsts cukuru un tauku līmenis asinīs, liekais
svars un augsts asinsspiediens. Ārsts Jūs novēros, kamēr Jūs lietojat šīs zāles.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Pravafenix
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot Pravafenix pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes un blistera/ pudeles aiz apzīmējuma Der. līdz.
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Zāles nedrīkst izmest kopā ar sadzīves atkritumiem vai kanalizācijā. Vaicājiet farmaceitam par nevajadzīgo zāļu likvidēšanu. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Pravafenix satur
• Aktīvās vielas ir fenofibrāts un pravastatīns. Katra kapsula satur 40 mg pravastatīna nātrija un 160 mg fenofibrāta.
35

• Citas sastāvdaļas ir: - kapsulas saturs: laktozes monohidrāts, mikrokristāliskā celuloze, askorbila palmitāts, povidons, nātrija cietes glikolāts, magnija stearāts, talks, triacetīns, nātrija hidrogēnkarbonāts, lauroila makrogolglicerīdi, hidroksipropilceluloze, makrogols 20 000. - kapsulas apvalks: želatīns, indigokarmīns (E132), melnais dzelzs oksīds (E172), titāna dioksīds (E171), dzeltenais dzelzs oksīds (E172).

Pravafenix ārējais izskats un iepakojuma saturs

Kapsulas ir cieta želatīna kapsula ar olīvkrāsas vāciņu un gaiši zaļu korpusu, kas satur vaskam līdzīgu balti bēšu masu un tableti. Kapsulas tiek piegādātas poliamīda-alumīnija PVH/alumīnija blisteru pakās, kurās ir 30, 60 vai 90 kapsulas, un gaismas necaurlaidīgos baltos plastikāta flakonos, kuros ir 14, 30, 60 vai 90 kapsulas.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

Ražotājs

Laboratoires SMB s.a. Rue de la Pastorale, 26-28 B-1080 Brussels Beļģija

SMB Technology s.a. Rue du Parc Industriel 39 B-6900 Marche en Famenne Beļģija

Šīs zāles Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstīs ir reģistrētas ar šādiem nosaukumiem:

België/Belgique/Belgien Laboratoires SMB S.A. Tél/Tel: + 32.2.411.48.28.

Lietuva Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.

България Synapsis Bulgaria Ltd
Teл.: + 359.2.444.24.94

Luxembourg/Luxemburg Laboratoires SMB S.A. Tél/Tel: + 32.2.411.48.28.

Česká republika Laboratoires SMB S.A.
Tel: + 32.2.411.48.28.

Magyarország Laboratoires SMB S.A. Tel.: + 32.2.411.48.28.

Danmark Laboratoires SMB S.A. Tlf: + 32.2.411.48.28.

Malta Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.

Deutschland Galephar Pharma GmbH Tel: +49 7164 66 26

Nederland Galephar B.V. Tel: +31 71 562 15 02

Eesti Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.

Norge Laboratoires SMB S.A. Tlf: + 32.2.411.48.28.

Ελλάδα Angelini Pharma Hellas SA
Τηλ: +30 210 62 69 200

Österreich Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.

España Lacer S.A. Tel: +34 934 46 53 00

Polska Laboratoires SMB S.A. Tel.: + 32.2.411.48.28.

36

France Laboratoires SMB S.A. Tél: + 32.2.411.48.28.
Hrvatska Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.
Ireland Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.
Ísland Laboratoires SMB S.A. Sími: + 32.2.411.48.28.
Italia Abiogen Pharma S.p.A. Tel: +39 050 3154 101
Κύπρος Synapsis Trading Limited Τηλ: +30 210 67 26 260
Latvija Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.

Portugal Tecnimede Sociedade Técnico-Medicinal S.A. Tel: +351 21 041 41 00
România Solartium Group S.r.l. Tel: +40 21 211 71 83
Slovenija Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.
Slovenská republika Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.
Suomi/Finland Laboratoires SMB S.A. Puh/Tel: + 32.2.411.48.28.
Sverige Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.
United Kingdom Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi akceptēta
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras mājas lapā http://www.ema.europa.eu/.

37

Lejupielādēt zāļu aprakstu

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS
Pravafenix 40 mg/160 mg cietās kapsulas
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS
Katra cietā kapsula satur 40 mg pravastatīna nātrija sāls (Pravastatin sodium) un 160 mg fenofibrāta (Fenofibrate).
Palīgviela ar zināmu iedarbību: Katra cietā kapsula satur 19 mg laktozes.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA
Cietā kapsula
Cieta kapsula ar gaiši zaļu korpusu un olīvkrāsas vāciņu, kas satur vaskam līdzīgu balti bēšu masu un tableti.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA
4.1 Terapeitiskās indikācijas
Pravafenix indicēts kā piedeva diētai un citām nefarmakoloģiskām ārstēšanas metodēm (piem., vingrošana, svara samazināšana), pieaugušajiem pacientiem ar augstu kardiovaskulāru risku, lai ārstētu jaukto dislipidēmiju, mazinātu triglicerīdu, paaugstinātu ABL holesterīna līmeni, ja ZBL holesterīna līmenis tika kontrolēts ar 40 mg pravastatīna monoterapiju.
4.2 Devas un lietošanas veids
Pirms Pravafenix lietošanas uzsākšanas nepieciešams izslēgt sekundāros kombinētas dislipidēmijas cēloņus, un pacientiem jāsāk ievērot standarta holesterīna un triglicerīdu līmeni pazeminošā diēta, kas jāturpina ārstēšanas laikā.
Devas Ieteicamā deva ir viena kapsula dienā. Jāturpina pirms terapijas uzsāktie diētas ierobežojumi.
Atbildes reakcija uz terapiju jāuzrauga, nosakot lipīdu līmeni serumā. Pravafenix terapijai bieži seko strauja seruma lipīdu līmeņa pazemināšanās, taču terapija jāpārtrauc, ja atbilstoša atbildes reakcija nav panākta trīs mēnešu laikā.
Īpašās populācijas Gados vecāki pacienti (≥ 65 gadus veci) Lēmums par Pravafenix terapijas uzsākšanu jāpieņem pēc nieru funkcijas izvērtēšanas (skatīt 4.4. apakšpunktu Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi). Ir pieejami ierobežoti dati par Pravafenix lietošanu pacientiem, kas vecāki par 75 gadiem, un tāpēc jāievēro piesardzība.
Nieru darbības traucējumi Pravafenix ir kontrindicēts pacientiem ar vidēji smagiem un smagiem nieru darbības traucējumiem, ko definē kā kreatinīna klīrensu < 60 ml/min (skatīt 4.3. apakšpunktu).
2

Pacientiem ar viegliem nieru darbības traucējumiem devas piemērošana nav nepieciešama.
Aknu darbības traucējumi Pravafenix neiesaka pacientiem ar vidēji smagiem aknu darbības traucējumiem, un tas ir kontrindicēts pacientiem ar smagiem aknu darbības traucējumiem (skatīt 4.3. apakšpunktu). Pacientiem ar viegliem aknu darbības traucējumiem devas pielāgošana nav nepieciešama.
Pediatriskā populācija (< 18 gadus veci) Pravafenix nav piemērots lietošanai pediatriskajā populācijā (< 18 gadus veciem) jauktas dislipidēmijas indikācijas gadījumā (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Lietošanas veids Iekšķīgai lietošanai. Ieteicamā deva ir viena kapsula dienā vakara maltītes laikā. Tā kā zāles ne tik labi uzsūcas tukšā dūšā, Pravafenix vienmēr jāieņem kopā ar ēdienu (skatīt 4.5. un 5.2.apakšpunktu).
4.3 Kontrindikācijas
- Paaugstināta jutība pret aktīvajām vielām vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
- Smagi aknu darbības traucējumi, tostarp biliarā ciroze vai aknu slimība aktīvā fāzē, ieskaitot neizskaidrotus paaugstinātus aknu funkcijas testu rezultātus (ieskaitot seruma transamināzes paaugstināšanos), kas trīskārtīgi pārsniedz augstāko normas robežu (ANR) (skatīt 4.4.apakšpunktu).
- Bērni un pusaudži (jaunāki par 18 gadiem). - Vidēji smagi līdz smagi nieru darbības traucējumi (ko definē kā aprēķināto kreatīna klīrensa < 60
ml/min). - Zināma fotoalerģija vai fototoksiska reakcija ar fibrātiem vai ketoprofēnu ārstēšanas laikā. - Žultspūšļa slimība (skatīt 4.4.apakšpunktu). - Hronisks vai akūts pankreatīts, izņemot akūtu pankreatītu, ko izraisa smaga hipertrigliceridēmija
(skatīt 4.4.apakšpunktu). - Grūtniecība un zīdīšana (skatīt 4.6.apakšpunktu). - Miopātijas un/ vai rabdomiolīzes gadījumi anamnēzē ar statīnu un/ vai fibrātu vai apstiprinātu
kreatīna fosfokināzes (KK) paaugstināšanos, pārsniedzot ANR vairāk kā 5 reizes, iepriekšējas statīna terapijas laikā (skatīt 4.4. apakšpunktu).
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Pravafenix farmakokinētiskās īpašības nav pilnībā identiskas pastāvošo monoterapiju vienlaicīgai lietošanai, lietojot ar treknu pārtiku vai tukšā dūšā. Pacienti nedrīkst pāriet no fenofibrāta un pravastatīna vienlaicīgas lietošanas uz Pravafenix (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi Pravastatīns vai fenofibrāts, tāpat kā citas lipīdu līmeni samazinošās vielas, var izraisīt mialģiju, miopātiju un ļoti retos gadījumos rabdomiolīzi ar sekundāru nieru mazspēju vai bez tās. Rabdomiolīze ir akūts iespējami dzīvību apdraudošs skeleta muskulatūras stāvoklis, kas var attīstīties jebkurā brīdī terapijas laikā, un kam raksturīga plaša muskuļu sabrukšana ar ievērojamu KK līmeņa paaugstināšanos (parasti > 30 vai 40 reizes pārsniedzot normas augšējo robežu), kas izraisa mioglobinūriju.
Muskuļu toksiskuma risks paaugstinās, ja vienlaicīgi lieto fibrātu un 3-hidroksi-3-metil-glutarilkoenzīma A (HMG-CoA) reduktāzes inhibitoru. Miopātijas iespējamība jāapsver visiem pacientiem, kas sūdzas par neizskaidrotiem muskuļu simptomiem, piemēram, sāpēm vai jutīgumu, muskuļu vājumu vai muskuļu krampjiem. Šādos gadījumos jānosaka KK līmenis (skatīt turpmāk tekstā).
Tāpēc pirms ārstēšanas uzsākšanas rūpīgi jāizvērtē potenciālā Pravafenix ieguvumu/ riska attiecība, un jāuzrauga, vai pacientiem neparādās muskuļu toksicitātes pazīmes. Muskuļu toksicitātes risku var
3

paaugstināt noteikti predispozīcijas faktori, piemēram, vecums > 70, nieru darbības traucējumi, aknu darbības traucējumi, hipotireoze, muskuļu toksicitāte, lietojot statīnus vai fibrātus anamnēzē, iedzimti muskuļu traucējumi personiskajā vai ģimenes anamnēzē vai alkoholisms, un tāpēc šiem pacientiem pirms kombinētās terapijas uzsākšanas jānosaka kreatīnkināzes (KK) līmenis (skatīt turpmāk tekstā).
Pravastatīnu nedrīkst lietot vienlaicīgi ar sistēmiski pielietojamu fuzidīnskābi. Ziņots par rabdomiolīzi (ieskaitot dažus letālus gadījumus) pacientiem, kuri saņēma šādu kombināciju (skatīt 4.5. apakšpunktu). Pacientiem, kuriem sistēmiska fuzidīnskābes lietošana ir būtiski nepieciešama, ārstēšanas laikā ar fuzidīnskābi nepieciešams pārtraukt ārstēšanu ar statīniem. Nepieciešams informēt pacientu nekavējoties meklēt ārsta palīdzību, ja viņiem rodas jebkādi muskuļu bojājumu simptomi – vājums, sāpes vai jutīgums.
Ārstēšanu ar statīniem var atsākt pēc 7 dienām pēc pēdējās fuzidīnskābes devas ievadīšanas. Izņēmuma gadījumos, kad nepieciešama ilgstoša ārstēšana ar fuzidīnskābi, piemēram, smagu infekciju ārstēšanai, vienlaicīga pravastatīna un fuzidīnskābes lietošana apsverama, izvērtējot katru atsevišķu gadījumu un tā veicama stingrā medicīnas darbinieku uzraudzībā.
Pirms ārstēšanas uzsākšanas Pirms terapijas uzsākšanas jānosaka KK līmenis. Sākotnējais KK līmenis var būt noderīgs kā atsauce tādā gadījumā, ja vēlāk kombinētās terapijas laikā tas paaugstinās. Pēc KK līmeņa noteikšanas rezultāti jāinterpretē kontekstā ar citiem potenciālajiem faktoriem, kas var izraisīt pārejošus muskuļu bojājumus, piemēram, lielas slodzes treniņi vai muskuļu traumas, un nepieciešamības gadījumā KK līmenis jānosaka atkārtoti.
Ja KK līmenis sākumā ir būtiski paaugstināts (> 5 reizes pārsniedzot ANR), tas atkārtoti jānosaka pēc 5 –7 dienām, lai kontrolētu rezultātus. Ja negatīvi rezultāti apstiprinās, ārstēšanu noteikti nedrīkst uzsākt (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Ārstēšanas laikā Rekomendē veikt sistemātisku KK līmeņa uzraudzību reizi 3 mēnešos kombinētās terapijas pirmo 12 mēnešu laikā un pēc ārstējošā ārsta ieskatiem pēc šī sākotnējā perioda. Pacientiem jālūdz nekavējoties ziņot par neizskaidrojamām muskuļu sāpēm, jutīgumu, vājumu vai krampjiem. Šādos gadījumos jānosaka KK līmenis.
Ja tiek konstatēts un apstiprināts ievērojami paaugstināts KK līmenis (> 5 reizes pārsniedzot ANR), Pravafenix terapija jāpārtrauc. Terapijas pārtraukšana jāapsver arī tādā gadījumā, ja muskuļu simptomi ir smagi un rada diskomfortu ikdienā (neatkarīgi no KK līmeņa). Ja attiecībā uz šādiem pacientiem ir aizdomas par iedzimtu muskuļu slimību, Pravafenix terapijas atsākšanu neiesaka.
Ļoti reti dažu statīnu terapijas laikā vai pēc to terapijas ziņots par imūnmediētas nekrotizējošas miopātijas (IMNM) gadījumiem. IMNM klīniski izpaužas kā pastāvīgs proksimālo muskuļu vājums un paaugstināts kreatīnkināzes līmenis serumā, kas saglabājas arī pēc statīnu terapijas pārtraukšanas.
Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi Tāpat kā lietojot citas zāles, kuras pazemina lipīdu līmeni, ziņots, ka dažiem ar pravastīnu vai fenofibrātu ārstētiem pacientiem nedaudz paaugstinājies transamināžu līmenis. Lielākajā daļā gadījumu aknu transamināžu līmenis atgriezies normas robežās, neizraisot nepieciešamību pārtraukt ārstēšanu. Rekomendē veikt transamināžu līmeņa uzraudzību reizi 3 mēnešos terapijas pirmo 12 mēnešu laikā un pēc ārstējošā ārsta ieskatiem pēc šī sākotnējā perioda. Īpaša uzmanība jāpievērš pacientiem, kuriem paaugstinās transamināžu līmenis, un terapija jāpārtrauc, ja aspartāta aminotransferāzes (ASAT) un alanīna aminotransferāzes (ALAT) līmenis vairāk kā 3 reizes pārsniedz ANR un ir pastāvīgs. Jāievēro piesardzība, lietojot Pravafenix pacientiem ar aknu slimību vai pārmērīgu alkohola lietošanu anamnēzē.
4

Pankreatīts Ziņots par pankreatītu pacientiem, kas lietojuši fenofibrātu vai pravastīnu (skatīt 4.3. apakšpunktu). Šādi gadījumi var norādīt uz neiedarbīgumu pacientiem ar smagu hipertrigliceridēmiju, kas ir tieša zāļu iedarbība, vai arī sekundāru parādību, kas izpaužas kā žultsceļu akmeņu vai nogulšņu veidošanās, izraisot žultsvada aizsprostošanos.
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi Pravafenix ir kontrindicēts vidēju smagu un smagu nieru darbības traucējumu gadījumā (skatīt 4.3. apakšpunktu). Rekomendē veikt sistemātisku kreatinīna klīrensa noteikšanu ārstēšanas sākumā un reizi 3 mēnešos kombinētās terapijas pirmo 12 mēnešu laikā un pēc ārstējošā ārsta ieskatiem pēc šī sākotnējā perioda.
Terapija jāpārtrauc, ja noteiktais kreatinīna klīrenss ir < 60 ml/min.
Intersticiāla plaušu slimība Pēc dažu statīnu lietošanas ziņots par atsevišķiem intersticiālas plaušu slimības gadījumiem, it īpaši pēc ilgstošas ārstēšanas (skatīt 4.8. apakšpunktu). Novērojamie simptomi var būt aizdusa, neproduktīvs klepus un kopējā veselības stāvokļa pasliktināšanās (nogurums, ķermeņa masas zudums un drudzis). Ja ir aizdomas, ka pacientam attīstījusies intersticiāla plaušu slimība, Pravafenix terapija jāpārtrauc.
Holelitiāze Fenofibrāts var palielināt holesterīna izdalīšanos žultī, kas var izraisīt holelitiāzi. Ja ir aizdomas par holelitiāzi, indicēta žultspūšļa izmeklēšana. Pravafenix lietošana jāpārtrauc, ja tiek konstatēti žultsakmeņi.
Venozas izcelsmes tromboemboliski notikumi Pētījumā FIELD tika ziņots par statistiski nozīmīgu plaušu embolijas gadījumu skaita palielināšanos (0,7% placebo grupā salīdzinājumā ar 1,1% fenofibrāta grupā; p=0,022) un statistiski nenozīmīgu dziļo vēnu trombozes gadījumu skaita palielināšanos (placebo 1,0% 48/4900 pacienti) salīdzinājumā ar fenofibrātu 1,4% (67/4895); p=0,074. Palielināts vēnu trombozes gadījumu risks var būt saistīts ar paaugstinātu homocisteīna līmeni, kas ir trombozes riska faktors, un citiem nenoteiktiem faktoriem. Šo gadījumu klīniskais nozīmīgums nav skaidrs. Tāpēc jāievēro piesardzība pacientiem ar plaušu emboliju anamnēzē.
Cukura diabēts Daži pierādījumi liecina, ka statīnu grupas zāles paaugstina glikozes līmeni asinīs, un dažiem pacientiem, ar augstu diabēta attīstības risku, nākotnē tie var izraisīt hiperglikēmiju, kad jāpiemēro atbilstoša diabēta aprūpe. Tomēr šo risku atsver vaskulārā riska samazinājums statīnu lietošanas gadījumā un tādēļ tam nevajadzētu būt par iemeslu pārtraukt ārstēšanu ar statīniem. Riskam pakļautiem pacientiem (glikozes līmenis asinīs tukšā dūšā 5,6 līdz 6,9 mmol/l, ĶMI>30kg/m2, paaugstināts triglicerīdu līmenis, hipertensija) jāveic klīniska un bioķīmiska novērošana saskaņā ar nacionālajām vadlīnijām.
Laktoze Šīs zāles satur laktozi. Pacienti ar retu iedzimtu galaktozes nepanesību, Lapp laktāzes deficītu vai glikozes-galaktozes malabsorbciju nedrīkst lietot šīs zāles.
4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Attiecībā uz Pravafenix nav veikti formāli mijiedarbības pētījumi; taču vienlaicīga aktīvo vielu lietošana pacientiem klīniskajos pētījumos nav izraisījusi nekādu neparedzētu mijiedarbību. Šeit norādītie apgalvojumi atspoguļo pieejamo informāciju par atsevišķajām aktīvajām vielām (fenofibrātu un pravastatīnu).
Uz pravastatīnu attiecināma mijiedarbība
5

Kolestiramīns/Kolestipols Vienlaicīga lietošana izraisīja pravastatīna bioloģiskās pieejamības samazināšanos par aptuveni 40 līdz 50%. Lietojot pravastatīnu vienu stundu pirms vai četras stundas pēc kolestiramīna vai vienu stundu pirms kolestipola, nenotika klīniski nozīmīga bioloģiskās pieejamības vai terapeitiskās iedarbības samazināšanās.
Ciklosporīns Vienlaicīga pravastatīna un ciklosporīna lietošana izraisa aptuveni četrkārtīgu pravastatīna sistēmiskās iedarbības paaugstināšanos. Tomēr dažiem pacientiem pravastatīna iedarbības paaugstināšanās var būt lielāka. Rekomendē veikt pacientu, kas saņem šādu kombināciju, klīnisko un bioķīmisko uzraudzību.
Citohroma P450 metabolizētās zāles Pravastatīnu līdz klīniski nozīmīgam līmenim nemetabolizē citohroma P450 sistēma. Tāpēc zāles, ko metabolizē citohroma P450 sistēma vai kas ir tās inhibitori, var pievienot pravastatīna uzturošajai devai, neizraisot būtiskas pravastatīna līmeņa plazmā izmaiņas, kā tas novērots ar citiem statīniem. Būtiskas farmakokinētiskās mijiedarbības ar pravastatīnu neesamība ir īpaši pierādīta attiecībā uz vairākām zālēm, jo īpaši tām, kas ir CYP3A4 substrāti/ inhibitori, piemēram, diltiazemu, verapamilu, itrakonazolu, ketokonazolu, proteāzes inhibitoriem, greipfrūtu sulu un CYP2C9 inhibitoriem (piemēram, flukonazolu).
Vienā no diviem mijiedarbības pētījumiem ar pravastatīnu un eritromicīnu tika novērots statistiski nozīmīgs pravastatīna pieaugums laukums zem līknes (AUC) (70%) un Cmax (121%). Līdzīgā pētījumā ar klaritomicīnu tika novērots statistiski nozīmīgs AUC (110%) un Cmax (127%) pieaugums. Kaut gan šīs izmaiņas bija nelielas, jāievēro piesardzība, lietojot pravastatīnu vienlaicīgi ar eritromicīnu vai klaritomicīnu.
Fuzidīnskābe Zāļu mijiedarbība starp pravastatīnu un fuzidīnskābi var izraisīt paaugstinātu rabdomiolīzes risku. Miopātijas, tostarp rabdomiolīzes risku var palielināt vienlaicīga sistēmiska fuzidīnskābes ievadīšana kopā ar statīniem. Šādas kombinācijas vienlaicīga ievadīšana var izraisīt paaugstinātu abu aktīvo vielu koncentrāciju plazmā. Šīs mijiedarbības mehānisms (vai tā ir farmakodinamiska, farmakokinētiska vai abējāda) pagaidām nav zināms. Ziņots par rabdomiolīzi (ieskaitot dažus letālus gadījumus) pacientiem, kuri saņēma šādu kombināciju. Ja nepieciešama ārstēšana ar fuzidīnskābi, ārstēšanas laikā ar fuzidīnskābi nepieciešams pārtraukt ārstēšanu ar pravastatīnu. Skatīt arī 4.4. apakšpunktu.
Citas zāles Mijiedarbības pētījumos netika novērotas statistiski nozīmīgas biopieejamības izmaiņas, lietojot pravastatīnu kopā ar acetilsalicilskābi, antacīdiem (lietojot vienu stundu pirms pravastatīna), nikotīnskābi vai probukolu.
Uz fenofibrātu attiecināma mijiedarbība Žultsskābes sveķvielas Žultsskābes saistošās sveķvielas bieži samazina zāļu absorbciju, un, ja vienlaicīgi lieto sveķvielas, fenofibrāts jāieņem 1 stundu pirms vai 4 līdz 6 stundas pēc sveķvielām, lai nekavētu fenofibrāta absorbciju.
Perorālie antikoagulanti Fenofibrāts pastiprina perorālo antikoagulantu iedarbību un var paaugstināt asiņošanas risku. Ieteicams antikoagulantu devu samazināt par aptuveni trešdaļu terapijas sākumā un pēc tam nepieciešamības gadījumā pakāpeniski pielāgot atbilstoši INR (Starptautiskais normalizētais koeficients) uzraudzībai. Tāpēc šādu kombināciju neiesaka.
Ciklosporīns
6

Ir ziņots par atsevišķiem smagiem atgriezeniskiem nieru darbības traucējumiem vienlaicīgas fenofibrāta un ciklosporīna lietošanas laikā. Tāpēc jāveic rūpīga šādu pacientu nieru darbības uzraudzība un ārstēšana ar fenofibrātu jāpārtrauc, konstatējot būtiskas laboratorijas rādītāju izmaiņas.
Mijiedarbība ar ēdienu Pravafenix jālieto ar ēdienu, jo ēdiens paaugstina fenofibrāta biopieejamību (skatīt 4.2. un 5.2. apakšpunktu).
Klīniskajos pētījumos pacientiem tika norādīts ieņemt Pravafenix katru dienu vakara maltītes laikā un turpināt ievērot pirms terapijas uzsāktos diētas ierobežojumus. Tā kā patreizējie drošības un iedarbīguma dati ir balstīti uz lietošanu kopā ar ēdienu un ievērojot diētas ierobežojumus, ieteicams Pravafenix lietot kopā ar ēdienu (skatīt 4.2. un 5.2. apakšpunktu).
4.6 Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība Pravafenix Dati par pravastatīna un fenofibrātu kombinētu lietošanu grūtniecības laikā nav pieejami. Nav veikta šīs kombinācijas testēšana reproduktīvās toksicitātes pētījumos. Potenciālais risks cilvēkiem nav zināms. Tāpēc, ņemot vērā, ka pravastatīns ir kontrindicēts (skatīt turpmāk tekstā), Pravafenix ir kontrindicēts grūtniecības laikā (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Pravastatīna nātrijs Pravastatīns ir kontrindicēts grūtniecības laikā, un to var lietot sievietēm reproduktīvā vecumā tikai tādā gadījumā, ja šīm pacientēm visdrīzāk neiestāsies grūtniecība un viņas ir informētas par potenciālo risku. Ieteicams ievērot īpašu piesardzību attiecībā uz sievietēm reproduktīvajā vecumā, lai nodrošinātu pienācīgu izpratni par potenciālo risku, kas saistīts ar pravastatīna terapiju grūtniecības laikā. Ja paciente plāno grūtniecību vai grūtniecība iestājas, nekavējoties jāinformē ārsts un pravastatīna lietošana jāpārtrauc, jo pastāv potenciāls risks auglim.
Fenofibrāts Dati par fenofibrāta lietošanu grūtniecības laikā nav pieejami. Pētījumos ar dzīvniekiem nav konstatēta teratogēniska iedarbība. Embriotoksiska iedarbība ir novērota pie devām, kas atbilst toksicitātes mātei līmenim (skatīt 5.3. apakšpunktu). Potenciālais risks cilvēkiem nav zināms.
Barošana ar krūti Pravafenix Nav veikti Pravafenix pētījumi ar dzīvniekiem laktācija periodā. Tāpēc, ņemot vērā pravastatīna kontrindikāciju laktācijas periodā, Pravafenix ir kontrindicēts krūts barošanas laikā (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Pravastatīna nātrijs Neliels daudzums pravastatīna izdalās mātes pienā cilvēkiem; tāpēc pravastatīns ir kontrindicēts zīdīšanas laikā (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Fenofibrāts
Fenofibrāts izdalās mātes pienā žurkām. Dati par fenofibrāta un/vai tā metabolītu izdalīšanos mātes pienā cilvēkiem nav pieejami.
Fertilitāte
Reproduktīvās toksicitātes pētījumos ar fenofibrātu un pravastatīnu nav novērota ietekme uz fertilitāti (skatīt 5.3. apakšpunktu) Dati par kombinētas fenofibrāta un pravastatīna lietošanas ietekmi uz fertilitāti nav pieejami.
4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
7

Pravafenix neietekmē vai maz ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus. Tomēr, vadot transportlīdzekļus vai apkalpojot mehānismus, jāņem vērā, ka ārstēšanas laikā var rasties reiboņi un redzes traucējumi.

4.8 Nevēlamās blakusparādības

Drošuma profila kopsavilkums Visbiežāk ziņotās nevēlamās blakusparādības Pravafenix terapijas laikā bija palielināts transamināzes līmenis un kuņģa-zarnu darbības traucējumi.

Nevēlamo blakusparādību apkopojums tabulas veidā. Klīniskajos pētījumos Pravafenix saņēma vairāk kā 1566 pacienti. Nevēlamās blakusparādības parasti bija vieglas un pārejošas.

Nevēlamo reakciju biežums ir norādīts atbilstoši šādiem apzīmējumiem: Ļoti bieži (≥ 1/10), bieži (≥ 1/100 līdz < 1/10), retāk (≥ 1/1000 līdz < 1/100), reti (≥ 1/10000 līdz < 1/1000), ļoti reti (< 1/10000).

Orgānu sistēmu klasifikācija Imūnās sistēmas traucējumi Vielmaiņas un uztures traucējumi
Psihiskie traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi
Sirds funkcijas traucējumi Kuņģa-zarnu trakta traucējumi
Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi Ādas un zemādas audu bojājumi
Skeleta-muskuļu, saistaudu un kaulu sistēmas bojājumi
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi
Vispārēji traucējumi un reakcijas ievadīšanas vietā
Izmeklējumi

Nevēlamā reakcija
Paaugstinātas jutības reakcijas
Cukura diabēta paasinājums, aptaukošanās
Miega traucējumi, tostarp bezmiegs un nakts murgi Reibonis, galvassāpes, parestēzija
Paātrināta sirdsdarbība
Vēdera pūšanās, sāpes vēderā, sāpes vēdera augšdaļā, aizcietējumi, caureja, sausuma sajūta mutē, dispepsija, atraugas, flatulence, nelabums, diskomforta sajūta vēderā, vemšana. Paaugstināts transamināžu līmenis. Sāpes, kas ir saistītās ar aknu traucējumiem, paaugstināts gamma glutamiltransferāzes līmenis. Nieze, nātrene
Artaļģija, sāpes mugurā, paaugstināta kreatīna fosfokināzes koncentrācija asinīs, muskuļu spazmas, skeleta-muskuļu sāpes, mialģija, sāpes ekstremitātēs Paaugstināts kreatinīna līmenis asinīs, pazemināts kreatinīna nieru klīrenss, paaugstināts kreatinīna nieru klīrenss, nieru mazspēja Astēnija, nogurums, gripai līdzīga saslimšana
Paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, paaugstināts triglicerīdu līmenis asinīs, paaugstināts zema blīvuma lipoproteīnu līmenis, svara pieaugums.

Biežums Retāk Retāk Retāk Retāk Retāk Bieži
Bieži Retāk Retāk Retāk
Retāk Retāk
Retāk

Atsevišķu nevēlamo blakusparādību apraksts
Skeleta-muskuļu sistēma: Reti ziņots par ievērojamu un pastāvīgu kreatīna fosfokināzes (KK) koncentrācijas paaugstināšanos. Klīniskajos pētījumos būtiskas kreatīna fosfokināzes koncentrācijas paaugstināšanās (KK ≥ 3 reizes ANR, < 5 reizes ANR) gadījumu daudzums bija 1,92% pacientiem, kas tika ārstēti ar Pravafenix. Klīniski būtiska kreatīna fosfokināzes koncentrācijas paaugstināšanās
8

(KK ≥ 5 reizes ANR, < 10 reizes ANR bez muskuļu simptomiem) tika novērota 0,38% pacientu, kas tika ārstēti ar Pravafenix. Klīniski būtiska paaugstināšanās (KK ≥ 10 reizes ANR bez muskuļu simptomiem) tika novērota 0,06% pacientu, kas tika ārstēti ar Pravafenix. (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Aknu reakcijas: Reti ziņots par ievērojamu un pastāvīgu seruma transamināžu paaugstināšanos. Klīniskajos pētījumos būtiskas seruma transamināžu paaugstināšanās (ALT un/vai AST ≥ 3 reizes ANR, < 5 reizes ANR) gadījumu skaits bija 0,83% pacientiem, kas ārstēti ar Pravafenix. Klīniski būtiska seruma transamināžu paaugstināšanās (ALT un/vai AST ≥ 5 reizes ANR) tika novērota 0,38% pacientu, kas ārstēti ar Pravafenix. (skatīt 4.4. apakšpunktu).

Papildu informācija par fiksētās devas kombinācijas atsevišķajām aktīvajām vielām Pravafenix satur pravastatīnu un fenofibrātu. Šeit norādītas papildu nevēlamās blakusparādības, kas saistītas ar zāļu, kas satur pravastatīnu vai fenofibrātu, lietošanu un novērotas klīniskajos pētījumos un pēcreģistrācijas pieredzē, un kas, iespējams, var notikt, lietojot Pravafenix. Biežuma kategorijas ir balstītas uz pieejamo informāciju no pravastatīna un fenofibrāta zāļu aprakstiem, kas pieejami Eiropas Savienībā.

Orgānu sistēmu klasifikācija Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi
Nervu sistēmas traucējumi

Nevēlamā reakcija (fenofibrāts)
Pazemināts hemoglobīna līmenis, samazināts balto asinsķermenīšu daudzums Nogurums un reibonis

Nevēlamā reakcija (Pravastatīns) Biežums Reti
Reti

Perifērā polineiropātija

Ļoti reti

Acu bojājumi

Asinsvadu sistēmas traucējumi
Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Tromboembolija (plaušu embolija, dziļo vēnu tromboze)* Intersticiāla pneimonija
Holelitiāze
Dzelte, holelitiāzes komplikācijas (piemēram, holecistīts, holangīts, biliāra kolika, u.c.).

Redzes traucējumi (tostarp neskaidra redze un dubultošanās)

Retāk Retāk

Nav zināmi

Dzelte, fulminanta aknu nekroze

Retāk
Ļoti reti Nav zināmi

Ādas un zemādas audu bojājumi

Ādas un zemādas audu

Alopēcija, fotosensibilizācijas reakcijas
Muskuļu bojājumi

9

Ādas izsitumi, galvas matainās daļas / matu bojājumi (tostarp alopēcija)

Retāk Reti Retāk

bojājumi

(piemēram, miozīts,

muskuļu vājums)

Rabdomiolīze, kas var būt saistīta Ļoti reti

ar akūtu nieru mazspēju, kas ir

sekundāra mioglobinūrijai,

miopātija (skatīt 4.4.

apakšpunktu); miozīts,

polimiozīts. Atsevišķi cīpslu

bojājumu gadījumi, kam kā

komplikācija dažreiz pievienojas

plīsums

Rabdomiolīze

Imūnmediēta nekrotizējoša

Nav zināmi

miopātija (skatīt 4.4.

apakšpunktu).

Nieru un urīnizvades

Urinēšanas traucējumi (tostarp Retāk

sistēmas traucējumi:

dizūrija, bieža urinēšana,

niktūrija)

Reproduktīvās sistēmas Seksuāla disfunkcija

Seksuāla disfunkcija

Retāk

traucējumi un krūts

slimības

Vispārēji traucējumi:

Nogurums

Retāk

Izmeklējumi

Paaugstināts urīnvielas

Reti

līmenis asinīs

*Pētījumā FIELD (fenofibrāta pētījumā), kas bija randomizēts placebo kontrolēts pētījums, kas tika

veikts 9795 pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu; pacientiem, kas saņēma fenofibrātu, salīdzinājumā ar

pacientiem, kas saņēma placebo, novēroja statistiski nozīmīgas pankreatīta paaugstināšanās gadījumus

(0,8% salīdzinājumā ar 0,5%; p = 0,031). Tajā pat pētījumā tika ziņots par statistiski nozīmīgu plaušu

embolijas gadījumu skaita palielināšanos (0,7% placebo grupā salīdzinājumā ar 1,1% fenofibrāta

grupā; p = 0,022) un statistiski nenozīmīgu dziļo vēnu trombozes gadījumu skaita palielināšanos

(placebo: 1,0 % [48/4900 pacienti] salīdzinājumā ar fenofibrātu 1,4% [67/4895 pacienti]; p = 0.074).

Saistībā ar dažiem statīniem ir ziņots par šādām nevēlamām blakusparādībām: - Nakts murgi
- Atmiņas zudums - Depresija - Atsevišķi intersticiālas plaušu slimības gadījumi, jo īpaši ilgstošas terapijas gadījumā (skatīt 4.4.
apakšpunktu). - Cukura diabēts. Biežums būs atkarīgs no riska faktoru esamības vai neesamības (glikozes līmenis
tukšā dūšā ≥ 5,6 mmol/l, ĶMI>30kg/m2, paaugstināts triglicerīdu līmenis, hipertensija anamnēzē).

Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.

4.9 Pārdozēšana

Pārdozēšanas gadījumā jāveic simptomātiska ārstēšana un atbalstoši pasākumi.

Pravastatīns Ziņotie pārdozēšanas gadījumi bija asimptomātiski un neizraisīja laboratorijas testu rādītāju izmaiņas. Specifisks antidots nav zināms. Ja pastāv bažas par pārdozēšanu, jāveic simptomātiska ārstēšana un nepieciešamības gadījumā jāuzsāk atbilstoši uzturoši pasākumi.

Fenofibrāts
10

Specifisks antidots nav zināms. Ja pastāv bažas par pārdozēšanu, jāveic simptomātiska ārstēšana un nepieciešamības gadījumā jāuzsāk atbilstoši uzturoši pasākumi. Fenofibrātu nevar izdalīt ar hemodialīzi.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1 Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: lipīdu līmeni modificējoši līdzekļi, HMG CoA reduktāzes inhibitori kombinācijā ar citiem lipīdu līmeni modificējošiem līdzekļiem, ATĶ kods: C10BA03
Farmakodinamiskā iedarbība
Pravafenix satur fenofibrātu un pravastatīnu, kam ir atšķirīgi iedarbības veidi un kas uzrāda papildinošu iedarbību attiecībā uz lipīdu līmeņa serumā samazināšanu. Šeit norādītie apgalvojumi atspoguļo Pravafenix atsevišķo aktīvo vielu farmakodinamiskās/ farmakokinētiskās īpašības.
Fenofibrāts Fenofibrāts fibrīnskābes atvasinājums, kura lipīdu līmeni modificējošo iedarbību, par kuru ziņo attiecībā uz cilvēkiem, nodrošina ar peroksisomas proliferatoru aktivēto receptoru tipa alfa (PPARα) aktivizēšanu. Pētījumos ar fenofibrātu uz lipoproteīnu daļiņām konstatēta ZBL un ĻZBL holesterīna līmeņa samazināšanās. ABL holesterīna līmenis bieži ir paaugstināts. ZBL un ĻZBL triglicerīdu līmenis ir pazemināts. Vispārējā iedarbība ir zema un ļoti zema blīvuma lipoproteīnu attiecības pret augsta blīvuma lipoproteīniem samazināšanās.
Fenofibrāta lipīdu līmeni modificējošās īpašības, kas novērotas klīniskajā praksē, ir izskaidrotas in vivo ar transgēniskām pelēm un cilvēku hepatocītu kultūru, aktivējot peroksisomas proliferatoru aktivēto receptoru tipu alfa α (PPARα). Ar šo mehānismu fenofibrāts paaugstina lipolīzi un daļiņu ar augstu triglicerīdu saturu izdalīšanu no plazmas, aktivējot lipoproteīnu lipāzi un samazinot apoproteīna C-III veidošanos. PPARα aktivēšana izraisa arī apoproteīnu A-I, A-II un ABL holesterīna sintēzes palielināšanos.
Pierādīts, ka ārstēšana ar fibrātiem var samazināt koronārās sirds slimības notikumu skaitu, bet nav pierādīts, ka tie var samazināt jebkāda cēloņa mirstību kardiovaskulāras slimības primārā vai sekundārā profilaksē. Lipīdu pētījums Action to Control Cardiovascular Risk in Diabetes (ACCORD) bija randomizēts, placebo kontrolēts pētījums, kur bija iekļauti 5518 pacienti ar 2. tipa cukura diabētu, kuri tika ārstēti ar simvastatīnu, ko papildināja ar fenofibrātu. Fenofibrāta plus simvastatīna terapija neuzrādīja nekādu atšķirību salīdzinājumā ar simvastatīna monoterapiju jauktajā primārajā galarezultātā attiecībā uz miokarda infarktu bez letāla iznākuma, insultu bez letāla iznākuma un kardiovaskulāru nāvi (riska koeficients [HR] 0,92; 95% TI 0,79–1,08; p=0,32; absolūtā riska samazinājums: 0,74%). Iepriekš precizētā dislipidēmijas pacientu apakšgrupā, kas šādi tika definēti ABL-H zemākajā tercīlē (≤34 mg/dl vai 0,88 mmol/l) un TG augstākajā tercīlē (≥204 mg/dl vai 2,3 mmol/l) sākotnējā stāvoklī, fenofibrāta plus simvastatīna terapija uzrādīja 31% relatīvo samazinājumu, salīdzinot ar simvastatīna monoterapiju, jauktajā primārajā galarezultātā (riska koeficients [HR] 0,69; 95% TI 0,49–0,97; p=0,03; absolūtā riska samazinājums: 4,95%). Citas iepriekš noteiktās apakšgrupas analīzē konstatēta statistiski nozīmīga no dzimuma atkarīga mijiedarbība (p=0,01), kas liecināja par iespējamu kombinētas terapijas ieguvumu vīriešiem (p=0,037) un iespējami augstāku risku attiecībā uz primāro galarezultātu sievietēm, kuras tika ārstētas ar kombinētu terapiju, salīdzinājumā ar simvastatīna monoterapiju (p=0,069). Tas netika konstatēts iepriekšminētajā dislipidēmijas pacientu apakšgrupā, bet nav arī skaidru pierādījumu par ieguvumu sievietēm ar dislipidēmiju, kas tika ārstētas ar fenofibrātu plus simvastatīnu, un nevar izslēgt iespējamu kaitīgu ietekmi uz šo apakšgrupu.
Aptuveni 20% hiperlipidēmijas pacientu, jo īpaši tiem, kuriem ir IV tipa slimība, urīnskābes līmenis plazmā ir paaugstināts. Fenofibrātam piemīt urikozūriska iedarbība, un tāpēc šādiem pacientiem tas sniedz papildus ieguvumu.
11

Pravastatīns Pravastatīns ir konkurējošs 3-hidroksi-3-metilglutarila-koenzīma (HMG CoA) reduktāzes inhibitors, enzīms, kas iedarbojas kā holesterīna biosintēzes agras pakāpes ierobežošanas katalizators un nodrošina lipīdu līmeņa samazinošo iedarbību divos veidos. Pirmkārt, ar atgriezenisku un specifisku konkurējoša HMG-CoA reduktāzes inhibitora iedarbību tas nedaudz samazina intracelulārā holesterīna sintēzi. Tā rezultātā palielinās ZBL receptoru skaits uz šūnu virsmas un paaugstinās receptoru pastarpinātais katabolisms un cirkulējošā ZBL holesterīna klīrenss.

Otrkārt, pravastatīns kavē ZBL veidošanos, kavējot ĻZBL holesterīna, kas ir ZBL holesterīna prekursors, sintēzi aknās.

Gan veseliem cilvēkiem, gan pacientiem ar hiperholesterolēmiju pravastīns samazina šādu lipīdu līmeni: kopējais holesterīns, ZBL holesterīns, apolipoproteīns B, ĻZBL holesterīns un triglicerīdi; bet ABL holesterīna un apolipoproteīna A līmenis tiek paaugstināts.

Pravafenix
Pravastatīna un fenofibrāta attiecīgā iedarbība ir savstarpēji papildinoša. Pravastatīna iedarbība ir efektīvāka ZBL-H un kopējā holesterīna līmeņa samazināšanā, bet tā ir ļoti neliela attiecībā uz TG un ABL-H, bet fenofibrāts ir ļoti iedarbīgs attiecībā uz TG līmeņa samazināšanu un ABL-H līmeņa paaugstināšanu, taču ar nelielu iedarbību uz ZBL-H. Turklāt, fibrātiem piemīt spēja mainīt ZBL-H daļiņu izmēru un blīvumu, lai padarītu tās mazāk aterogēnas. Ir arī pierādīts, ka fibrāti un statīni apvienojumā sinerģiski pastiprina PPARα receptoru transkripcijas aktivitāti.

Klīniskā efektivitāte un drošība

Tika veikti četri multicentru pētījumi ar vai nu Pravafenix 40 mg/160 mg vai Pravastatin 40 mg, vai Simvastatin 20 mg: 3 pētījumi ietvēra 12 nedēļu randomizētu dubultaklu aktīvi kontrolētu periodu ar atvērtu paplašinātu fāzi, un viens bija 24 nedēļu atvērts paplašināts pētījums. Kopā šie pētījumi aptvēra 1637 pacientus, kuriem nebija bijusi pietiekama atbildes reakcija uz pravastatīna 40 mg monoterapiju vai simvastatīna 20 mg monoterapiju, Eiropā un ASV.

Pivotālā Eiropas multicentru 64 nedēļu klīniskā pētījumā, kas ietvēra 12 nedēļu randomizētu, dubultaklu, dubultmaskētu, 2 paralēlu terapijas grupu pētījumu periodu, 248 pacienti ar augstu vaskulāro risku tika randomizēti vienā no divām terapijas grupām: Pravafenix 40 mg/160 mg vai Pravastatin 40 mg. Randomizēti tika tikai tie pacienti, kuri pēc 8 nedēļu Pravastatin 40 mg (1 tablete vienu reizi dienā) terapijas nebija sasnieguši NCEP ATP III mērķa ZBL-H un triglicerīda līmeņa mērķus (ZBL >100 mg/dl un TG >150 mg/dl). Pacienti, kas saņēma Pravafenix 40 mg/160 mg, tika salīdzināti ar pacientiem, kas saņēma Pravastatin 40 mg: Pravafenix ievērojami pazemināja ne-ABLH, ZBL-H, TG un ievērojami paaugstināja ABL-H lielākā mērā nekā Pravastatin 40 mg (skatīt tabulu).

Vidējās procentuālās izmaiņas no pētījuma sākuma līdz 12. nedēļai pacientiem, kas saņēmuši Pravafenix 40 mg/160 mg vai Pravastatin 40 mg devu katru dienu

Ne-ABL-H (mg/dl) ZBL-H (mg/dl) ABL-H (mg/dl) TG (mg/dl) TC (mg/dl)

Pravafenix 40 mg/160 mg Na = 120
Vidējais (%)± SEb
-14,1 ± 1,78
-11,7 ± 1,75 +6,5 ± 1,12 -22,6 ± 4,37 -9,9 ± 1,37

PRAVASTATIN 40 mg Na = 119
Vidējais (%)± SEb
-6,1 ± 1,79
-5,9 ± 1,76 +2,3 ± 1,13 -2,0 ± 4,39 -4,4 ± 1,38
12

Pravafenix pret PRAVASTATIN
p-vērtībac
0,0018
0,019 0,0089 0,0010 0,006

Apo A1 (g/L)

+5,5 ± 0,99

+2,8 ± 0,97

0,058

Apo B (g/L)

-12,6 ± 1,57

-3,8 ± 1,53

<0,0001

Apo B/Apo A1

-16,3 ± 1,66

-6,0 ± 1,61

<0,0001

Fibrinogēns (g/L)

-8,8 ± 1,80

+1,4 ± 1,75

<0,0001

Aj-CRO (mg/L)

-1,1 ± 0,61

+0,6 ± 0,70

0,003

a Pacientu skaits

b Vidējās procentuālās izmaiņas (vidējā vērtība pēc mazāko kvadrātu metodes ± standarta kļūda)

sākotnējā stāvoklī , kas noteikta pēc 8 nedēļu Pravastatin 40 mg devas un papildus 12 nedēļu

Pravafenix 40 mg/160 mg devas vai Pravastatin 40 mg devas c Pāru ziņā p-vērtība ir nozīmīga, ja <0,05

Pravafenix 40 mg/160 mg iedarbība tika apstiprināta līdzīgā multicentru 64 nedēļu pētījumā, kas iekļāva 12 nedēļu randomizētu dubultaklu fāzi pētījumā, kas tika veikts ASV, un salīdzināja Pravafenix 40 mg/160 mg ar Fenofibrate 160 mg monoterapiju un Pravastatin 40 mg monoterapiju
pacientiem ar jauktu dislipidēmiju. Tika konstatēts arī papildus Pravafenix 40 mg/160 mg ieguvums attiecībā uz lipīdu parametriem salīdzinājumā ar Pravastatin 40 mg un Fenofibrate 160 mg monoterapiju.

Pediatriskā populācija

Eiropas Zāļu aģentūra ir atbrīvojusi no pienākuma iesniegt pētījuma rezultātus par Pravafenix visās pediatriskās populācijas apakšgrupās attiecībā uz lipoproteīnu metabolisma traucējumiem un citiem hiperlipidēmijas gadījumiem (informāciju par lietošanu bērniem skatīt apakšpunktā 4.2.).

5.2 Farmakokinētiskās īpašības

Netika novērota klīniski nozīmīga farmakokinētiskā mijiedarbība, lietojot Fenofibrātu vienlaicīgi ar pravastatīnu.

Uzsūkšanās

Pravafenix ir bioekvivalents vienlaicīgi lietotam fenofibrātam un pravastatīnam vienas devas pētījumā. Vairāku devu pētījumā rezultāti liecināja, ka zāles nav bioekvivalentas, jo to bioloģiskā pieejamība pēc vairākām devām attiecībā uz kombinācijas fenofibrāta komponentu ir par 20% zemāka. To izraisa maltītes tauku saturs. Tāpēc fiksētu devu kombināciju (Pravafenix) nevar uzskatīt par savstarpēji aizvietojamu ar brīvu vienlaicīgu fenofibrāta un pravastatīna mono komponenta zāļu lietošanu.

Ir veikts farmakokinētiskais pētījums pēc vienas Pravafenix devas lietošanas pēc ēšanas apstākļos un tukšā dūšā. Šī pētījuma rezultāti liecina, ka pārtika ietekmē fiksētu devu kombinācijas absorbcijas ātrumu un apmēru. Fenofibrīnskābes bioloģiskā pieejamība ir zemāka tukšā dūšā pēc fenofibrāta – pravastatīna vienas devas 160/40 mg kombinācijas lietošanas. Fenofibrīnskābes AUCt, AUC∞ un Cmax samazināšanās (punkta aprēķins) ir attiecīgi 30,94%, 10,9% un 68,71%.
Pravastatīna bioloģiskā pieejamība ir augstāka pēc testa zāļu fenofibrāta/pravastatīna vienas devas 160/40 mg lietošanas tukšā dūšā salīdzinājumā ar vienu zāļu devu pēc ēšanas. AUC∞, AUCt, un Cmax paaugstināšanās ir attiecīgi 111,88%, 114,06%, un 115,28%. Atbilstoši vairākiem fenofibrāta sastāviem fiksēto kombināciju iesaka lietot kopā ar pārtiku, jo fenofibrāta bioloģiskā pieejamība palielinājās, lietojot kopā ar pārtiku, un pravastatīna lipīdu līmeni samazinošā iedarbība netiek izmainīta.

Pravastatīns

13

Pravastatin lieto perorāli aktīvā formā. Tas tiek absorbēts ātri; maksimālais seruma līmenis tiek sasniegts 1 līdz 1,5 stundu laikā pēc lietošanas. Vidēji tiek absorbēti 34% no perorāli lietošanas devas, absolūtā biopieejamība ir 17%.
Pārtikas klātbūtne kuņģa-zarnu traktā samazina biopieejamību, bet pravastatīna holesterīna līmeni samazinošā iedarbība ir vienāda, lietojot to ar pārtiku vai bez tās.
Pēc uzsūkšanās 66% pravastatīna tiek pakļauts pirmā loka ekstrakcijai aknās. Aknas ir aktīvās formas primārā darbības vieta, kā arī primārā holesterīna sintēzes un ZBL holesterīna klīrensa vieta. In vitro pētījumi parādīja, ka pravastatīns nonāk hepatocītos un ievērojami mazākā daudzumā citās šūnās. Ņemot vērā plašu pirmā loka zāļu ekstrakciju aknās, pravastatīna koncentrācija plazmā nav nozīmīgs rādītājs lipīdu līmeni samazinošās iedarbības noteikšanai. Koncentrācijas līmenis plazmā ir proporcionāls lietošanas devām.
Fenofibrāts
Maksimālā koncentrācija plazmā (Cmax) tiek sasniegta 4 līdz 5 stundu laikā pēc ievadīšanas perorāli. Koncentrācija plazmā ilgstošas ārstēšanās laikā ir stabila visiem pacientiem. Fenofibrāta absorbcija palielinās, to lietojot kopā ar ēdienu. Pārtikas efekts palielinās ar tauku saturu: jo augstāks lipīdu saturs, jo augstāka fenofibrāta biopieejamība.
Izkliede
Pravastatīns Aptuveni 50% no cirkulācijā esošā pravastatīna daudzuma piesaistās plazmas olbaltumvielām. Izkliedes tilpums ir aptuveni 0,5 l/kg. Neliels daudzums pravastatīna nonāk mātes pienā.
Fenofibrāts Fenofibrīnskābe izteikti saistītās ar plazmas albumīnu (vairāk nekā 99%).
Biotransformācija un eliminācija
Pravastatīns Pravastatīnu būtiski nemetabolizē citohroms P450, un tas nav P-glikoproteīna substrāts vai inhibitors, bet drīzāk citu transporta proteīnu substrāts. Pēc iekšķīgas lietošanas, 20% no sākotnējās devas izdalās ar urīnu un 70% ar fēcēm. Iekšķīgi lietojama pravastatīna plazmas eliminācijas pusperiods ir 1,5 līdz 2 stundas. Pēc intravenozas ievadīšanas 47% no devas izdalās ar urīnu un 53% ar žults un biotransformācijas ceļā. Pravastatīna galvenais sadalīšanās produkts ir 3-α-hidroksi izomēra metabolīts. Šim metabolītam ir viena desmitā daļa līdz vienai četrdesmitajai daļai pamatkomponenta HMG-CoA reduktāzes inhibitora aktivitātes. Pravastatīna sistēmiskais klīrenss ir 0,81 l/h/kg un nieru klīrenss ir 0,38 l/h/kg, kas norāda uz tubulāro sekrēciju.
Fenofibrāts Plazmā, kur galvenais metabolīts fenofibrīnskābe, nav konstatējams neizmainīts fenofibrāts. Zāles izdalās galvenokārt ar urīnu. Praktiski visas zāles izdalās 6 dienu laikā. Fenofibrāts izdalās galvenokārt fenofibrīnskābes un tā glikuronīdu konjugātu veidā. Gados vecākiem pacientiem fenofibrīnskābes šķietamais kopējais klīrenss plazmā nav izmainīts. Fenofibrīnskābes eliminācijas pusperiods ir aptuveni 20 stundas.
Kinētiskie pētījumi pēc vienas devas lietošanas un ilgstošas ārstēšanas ir pierādījuši, ka zāles neuzkrājas. Fenofibrīnskabi nevar izvadīt ar hemodialīzi.
5.3 Preklīniskie dati par drošumu
14

Vienlaicīgas pravastatīna un fenofibrāta lietošanas drošība tika izvērtēta pētījumos ar žurkām. Toksikoloģijas konstatējumi šajos vienlaicīgas lietošanas pētījumos bija atbilstoši konstatējumiem attiecībā uz pravastatīna un fenofibrāta atsevišķu lietošanu.
Pravastatīns Standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošību, atkārtotu devu toksicitāti un toksisku ietekmi uz reproduktivitāti neliecina par citiem riskiem pacientam, kā vien tiem, kas saistīti ar iedarbības farmakoloģisko mehānismu. Atkārtotas devas pētījumi liecina, ka pravastatīns var izraisīt dažādas pakāpes hepatoksicitāti un miopātiju; vispārēji, būtiska ietekme uz šiem audiem bija redzama tikai devās, kas 50 un vairāk reižu pārsniedza maksimālo mg/kg devu cilvēkam. In vitro un in vivo ģenētiskās toksicitātes pētījumi neliecina par mutagēnisko potenciālu. Pelēm 2-gadīgā karcinogenitātes pētījumā ar pravastatīnu devās 250 un 500 mg/kg/dienā (> 310 reizes lielāka par maksimālo mg/kg devu cilvēkam) konstatēja statistiski nozīmīgu paaugstinātu hepatocelulāras karcinomas gadījumu biežumu tēviņiem un mātītēm un plaušu adenomu gadījumu biežumu tikai mātītēm. Žurkām 2-gadīgā kancerogenitātes pētījumā devās 100 mg/kg/dienā (125 reizes lielāka par maksimālo mg/kg devu cilvēkam) reģistrēja statistiski nozīmīgu paaugstinātu hepatocelulāras karcinomas gadījumu biežumu tikai tēviņiem.
Fenofibrāts Hroniskās toksicitātes pētījumi nav snieguši nozīmīgu informāciju par fenofibrāta specifisku toksicitāti. Fenofibrāta mutagenitātes pētījumi ir bijuši negatīvi. Žurkām un pelēm ir konstatēti aknu audzēji, lietojot lielās devās, kas ir attiecināmi uz peroksisomu proliferāciju. Šīs izmaiņas ir raksturīgas mazajiem grauzējiem un nav novērotas citām dzīvnieku sugām. Tas nav būtiski terapeitiskai lietošanai cilvēkiem. Pētījumos ar pelēm, žurkām un trušiem netika konstatēta teratogēna iedarbība. Embriotoksiska iedarbība bija novērota devās, kas atbilst toksicitātes mātei devām. Lielās devās tika novērota grūsnības perioda pagarināšanās un grūtības dzemdību laikā. Nav atklāta nekāda ietekme uz auglību.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1 Palīgvielu saraksts
Kapsulas saturs Laktozes monohidrāts Mikrokristāliskā celuloze Askorbila palmitāts Povidons K29-32 Nātrijas cietes glikolāts Magnija stearāts Talks Triacetīns Nātrija hidrogēnkarbonāts Lauroila makrogolglicerīdi (1500 tips) Hidroksipropilceluloze Makrogols 20 000
Kapsulas apvalks Želatīns Indigokarmīns Melnais dzelzs oksīds Titāna dioksīds Dzeltenais dzelzs oksīds
6.2 Nesaderība
15

Nav piemērojama 6.3 Uzglabāšanas laiks Poliamīda-alumīnija-PVH/alumīnija blistera paciņas 2 gadi. ABPE flakoni 3 gadi. 6.4 Īpaši uzglabāšanas nosacījumi Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi. 6.5 Iepakojuma veids un saturs Poliamīda-alumīnija-PVH/alumīnija blistera paciņas, kas satur 30, 60 un 90 cietās kapsulas. Necaurspīdīgi balti ABPE flakoni, kas satur 14, 30, 60 un 90 cietās kapsulas. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami. 6.6 Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos Neizlietotās zāles vai izlietotos materiālus jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Laboratoires SMB s.a. Rue de la Pastorale, 26-28 B-1080 Brussels Beļģija Tālr. +32 (2) 411 48 28 Fakss +32 (2) 411 28 28
8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/11/679/001-007
9. REĢISTRĀCIJAS / PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Pirmās reģistrācijas datums: 2011. gada 14. aprīlis. Pēdējās pārreģistrācijas datums:
10. TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras mājas lapā http://www.ema.europa.eu
16

II PIELIKUMS A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
17

A. RAŽOTĀJS(-I), KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese: SMB Technology s.a. rue du Parc Industriel 39 B-6900 Marche en Famenne Beļģija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI Recepšu zāles.
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS • Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU • Riska pārvaldības plāns (RPP) Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjaunotajos apstiprinātajos RPP. Papildināts RPP jāiesniedz:
• pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna
informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā. Ja PADZ un atjaunotā RPP iesniegšanas termiņš sakrīt, abus minētos dokumentus var iesniegt vienlaicīgi.
18

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
19

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
20

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA KASTĪTE BLISTERIEM
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Pravafenix 40 mg/160 mg cietās kapsulas pravastatin/fenofibrate
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS(I) UN DAUDZUMS(I) Katra kapsula satur 40 mg pravastatīna nātrija un 160 mg fenofibrāta.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozes monohidrātu. Sīkāku informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 30 cietās kapsulas 60 cietās kapsulas 90 cietās kapsulas
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEPIEEJAMĀ UN NEREDZAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
21

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS 11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE LABORATOIRES SMB s.a. rue de la Pastorale, 26-28 B-1080 Brussels Beļģija 12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/11/679/001 30 cietās kapsulas EU/1/11/679/002 60 cietās kapsulas EU/1/11/679/003 90 cietās kapsulas 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU 16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Pravafenix
22

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ BLISTERA VAI PLĀKSNĪTES BLISTERI 1. ZĀĻU NOSAUKUMS Pravafenix 40 mg/160 mg cietās kapsulas pravastatin/fenofibrate 2. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS SMB 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz 4. SĒRIJAS NUMURS Sērija 5. CITA
23

MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDAUZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA KASTĪTES FLAKONIEM
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Pravafenix 40 mg/160 mg cietās kapsulas pravastatin/fenofibrate
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS(I) UN DAUDZUMS(I) Katra kapsula satur 40 mg pravastatīna nātrija un 160 mg fenofibrāta.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozes monohidrātu. Sīkāku informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 14 cietās kapsulas 30 cietās kapsulas 60 cietās kapsulas 90 cietās kapsulas
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
24

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS 11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE LABORATOIRES SMB s.a. rue de la Pastorale, 26-28 B-1080 Brussels Beļģija 12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/11/679/007 14 cietās kapsulas EU/1/11/679/004 30 cietās kapsulas EU/1/11/679/005 60 cietās kapsulas EU/1/11/679/006 90 cietās kapsulas 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU 16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Pravafenix
25

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA FLAKONS 14 UN 30 CIETAJĀM KAPSULĀM
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Pravafenix 40 mg/160 mg, cietās kapsulas Pravastatin/Fenofibrate
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS(I) UN DAUDZUMS(I) Katra kapsula satur 40 mg pravastatīna nātrija un 160 mg fenofibrāta.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozes monohidrātu.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 14 cietās kapsulas 30 cietās kapsulas
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS(I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz.
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
26

10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM (JA PIEMĒROJAMS) 11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Laboratoires SMB s.a. rue de la Pastorale, 26-28 B-1080 Brussels Beļģija 12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/11/679/007 14 cietās kapsulas EU/1/11/679/004 30 cietās kapsulas 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU 16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ
27

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA FLAKONI 60 UN 90 CIETAJĀM KAPSULĀM
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Pravafenix 40 mg/160 mg cietās kapsulas Pravastatin/Fenofibrate
2. AKTĪVĀS(O) VIELAS(U) NOSAUKUMS(I) UN DAUDZUMS(I) Katra kapsula satur 40 mg pravastatīna nātrija un 160 mg fenofibrāta.
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur laktozes monohidrātu. Sīkāku informāciju skatīt lietošanas instrukcijā.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS 60 cietās kapsulas 90 cietās kapsulas
5. LIETOŠANAS METODE UN IEVADĪŠANAS VEIDS(I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Iekšķīgai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Der. līdz.
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM (JA PIEMĒROJAMS)
28

11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Laboratoires SMB s.a. rue de la Pastorale, 26-28 B-1080 Brussels Belgium 12. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(I) EU/1/11/679/005 60 cietās kapsulas EU/1/11/679/006 90 cietās kapsulas 13. SĒRIJAS NUMURS Sērija 14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles. 15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU 16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ
29

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
30

LIETOŠANAS INSTRUKCIJA: INFORMĀCIJA ZĀĻU LIETOTĀJAM
Pravafenix 40 mg/160 mg, cietās kapsulas Pravastatin/Fenofibrate
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz
iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt 1. Kas ir Pravafenix un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Pravafenix lietošanas 3. Kā lietot Pravafenix 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Pravafenix 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Pravafenix un kādam nolūkam to lieto
Jūsu zāļu nosaukums ir Pravafenix. Tās satur divas aktīvās vielas: pravastatīnu un fenofibrātu. Abas ir zāles, kas ietekmē holesterīna/ lipīdu līmeni.
Pravafenix lieto pieaugušajiem papildus zema tauku satura dietai, - lai pazeminātu „sliktā” holesterīna (ZBL holesterīna) līmeni. To panāk ar kopējā holesterīna un
taukaino vielu, ko dēvē par triglicerīdiem, līmeņa pazemināšanu asinīs. - lai paaugstinātu „labā” holesterīna (ABL holesterīna) līmeni.
Kas Jums būtu jāzina par holesterīnu un triglicerīdiem? Holesterīns ir viena no vairākām asinīs esošajām taukvielām. Kopējo holesterīnu veido galvenokārt ZBL un ABL holesterīns.
ZBL holesterīnu bieži dēvē par „slikto” holesterīnu, jo tas var uzkrāties uz artēriju sieniņām un veidot pangas. Laika gaitā pangas uzkrāšanās var izraisīt artēriju aizsprostošanos. Aizsprostošanās var palēnināt vai bloķēt asins pieplūdi dzīvībai svarīgiem orgāniem, piemēram, sirdij un smadzenēm. Kad asins pieplūde ir bloķēta, tā rezultātā var notikt sirdslēkme vai insults.
ABL holesterīnu bieži dēvē par „labo” holesterīnu, jo tas palīdz neļaut „sliktajam” holesterīnam uzkrāties artērijās un aizsargā pret sirds slimībām.
Triglicerīdi ir vēl viena asinīs esoša taukviela. Tie var paaugstināt sirds slimību risku.
Lielākajai daļai cilvēku sākumā nenovēro holesterīna līmeņa izmaiņas pazīmes. Ārsts var noteikt holesterīna līmeni ar vienkāršu asins analīzi. Regulāri apmeklējiet ārstu, lai sekotu savam holesterīna līmenim.
Pravafenix lieto, ja Jūs esat pieaugušais ar paaugstinātu sirds slimības risku un Jums nepieciešams uzlabot holesterīna un triglicerīdu taukvielu līmeni asinīs, kad „sliktā” holesterīna līmeni pienācīgi kontrolē, lietojot tikai pravastastīnu (statīnu, holesterīna līmeni pazeminošas zāles).
31

2. Kas Jums jāzina pirms Pravafenix lietošanas
Nelietojiet Pravafenix šādos gadījumos - ja Jums ir alerģija pret fenofibrātu, pravastatīnu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu
sastāvdaļu. - ja Jums ir aknu slimība. - ja esat jaunāks par 18 gadiem. - ja Jums ir nieru slimība. - ja Jums ir bijusi fotoalerģija (alerģiska reakcija, ko izraisa saules gaisma vai UV staru iedarbība)
vai fototoksiskas reakcijas (ādas bojājumi, ko izraisa saules gaismas vai UV staru iedarbība) ārstēšanas ar fibrātiem (lipīdus modificējošas zāles) vai ketoprofēnu (pretiekaisuma zāles, ko lieto iekšķīgi vai uz ādas muskuļu un kaulu bojājumu ārstēšanai vai iekšķīgi podagras un menstruālo sāpju ārstēšanai). - ja Jums ir žultspūšļa slimība. - ja Jums ir pankreatīts (aizkuņģa dziedzera iekaisums, kas izraisa vēdera sāpes). - ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti. - ja Jums ir bijušas muskuļu slimības (piem., miopātija vai rabdomiolīze) ārstēšanas ar holesterīna līmeni pazeminošajām zālēm, ko dēvē par „statīniem” (piemēram, simvastatīnu, atorvastatīnu, pravastatīnu vai rosuvastatīnu), vai fibrātiem (piemēram, fenofibrātu un bezafibrātu) laikā.
Ja kāds no minētajiem apstākļiem attiecas uz Jums, nelietojiet Pravafenix. Ja neesat pārliecināts, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu pirms Pravafenix lietošanas.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Pravafenix lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Pirms Pravafenix lietošanas, Jums jāinformē ārsts, ja Jums ir vai ir bijušas kādas medicīniska rakstura problēmas. - Pastāstiet ārstam par visiem medicīniska rakstura apstākļiem, ieskaitot alerģijas. - Pastāstiet ārstam, ja lietojat lielu daudzuma alkohola (ja Jūs lietojat vairāk par ieteicamo dienas
devu; ja neesat pārliecināts, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu) vai Jums jebkad ir bijusi aknu slimība. Skatīt apakšpunktu „Pravafenix lietošana kopā ar pārtiku vai dzērieniem”. - Ārstam ir jāveic asins analīzes, pirms Jūs sākat lietot Pravafenix. Tas ir nepieciešams, lai pārbaudītu, cik labi funkcionē aknas un nieres. - Ārsts varētu vēlēties veikt arī asins analīzes, lai pārbaudītu aknu funkciju pēc tam, kad esat sācis lietot Pravafenix.
Nekavējoties sazinieties ar ārstu, ja Jums rodas neizskaidrojamas muskuļu sāpes, jutīgums vai vājums. Tas ir tāpēc, ka ļoti retos gadījumos muskuļu darbības traucējumi var būt nopietnas, ieskaitot muskuļu sairšanu, kas izraisa nieru bojājumus, un ir bijuši ļoti reti nāves gadījumi.
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam, ja Jums ir pastāvīgs muskuļu vājums. Šī stāvokļa diagnostikai un ārstēšanai var būt vajadzīgi papildu izmeklējumi un zāles.
Muskuļu sairšanas risks ir augstāks noteiktiem pacientiem. Informējiet ārstu, ja uz Jums attiecas kāds no šiem apstākļiem: - Aknu vai nieru slimības. - Vairogdziedzera darbības traucējumi. - Jūsu vecums pārsniedz 70 gadus. - Jums jebkad ir bijušas muskuļu funkcijas traucējumi ārstēšanas laikā ar holesterīna līmeni
pazeminošajām zālēm, piemēram, statīnu vai fibrātu, laikā. - Ja Jūs lietojat, vai iepriekšējo 7 dienu laikā Jums ir ievadīts vai esat lietojis zāles, ko sauc par
fuzidīnskābi (zāles baktēriju izraisītu infekciju ārstēšanai). - Jums vai tuviem Jūsu ģimenes locekļiem ir pārmantoti muskuļu bojājumi. - Problēmas ar alkoholu (regulāra liela daudzuma alkohola lietošana).
Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu pirms Pravafenix lietošanas, ja Jums:
32

ir bijusi smaga elpošanas mazspēja, piemēram, Jums ir apgrūtināta elpošana, tostarp pastāvīgs neproduktīvs klepus, vispārēja veselības stāvokļa pasliktināšanās, piemēram, nogurums, svara zudums un/ vai elpas trūkums vai drudzis. Ja jūtat kādu no šiem simptomiem, Jums jāpārtrauc Pravafenix lietošana un jāinformē ārsts. Lai konstatētu, vai Jūs neslimojat ar diabētu un vai Ja Jums ir diabēts vai pastāv diabēta attīstības risks, kamēr Jūs lietojat šīs zāles, ārsts Jūs rūpīgi novēros. Jums var pastāvēt diabēta attīstības risks, ja Jums ir augsts cukura un tauku līmenis asinīs, liekais svars un augsts asinsspiediens.
Bērni un pusaudži Nelietojiet Pravafenix, ja Jums ir mazāk par 18 gadiem.
Citas zāles un Pravafenix Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis. Ir svarīgi, ka Jūs informējat ārstu, ja jau esat saņēmis ārstēšanu ar kādām no šeit norādītajām zālēm: - Žultskābes sveķi, piemēram, kolestiramīns/ kolestipols (zāles holesterīna līmeņa pazemināšanai),
jo tās ietekmē Pravafenix iedarbību. - Ciklosporīns (zāles, ko bieži lieto orgānu transplantācijas pacientiem). - Zāles, kas kavē asins trombu veidošanos, piemēram, varfarīns, fluindions, phenprocoumon vai
acenocoumarol (antikoagulanti). - Antibiotikas, piemēram, eritromicīns vai klaritromicīns, kas ārstē baktēriju izraisītas infekcijas. - Fuzidīnskābe: nelietojiet fuzidīnskābi (zāles baktēriju izraisītu infekciju ārstēšanai) ārstēšanas
laikā ar šīm zālēm. Skatīt arī 4. punktu šajā lietošanas instrukcijā.
Pravafenix kopā ar uzturu, dzērienu un alkoholu - Vienmēr lietojiet Pravafenix kopā ar pārtiku, jo Pravafenix sliktāk uzsūcas tukšā dūšā. Alkohola
lietošana vienmēr jāsamazina līdz minimumam. Ja Jūs uztraucaties par to, cik daudz alkohola varat dzert, kamēr lietojat šīs zāles, konsultējieties ar ārstu. Ja neesat par to pārliecināts, ievērojiet ārsta rekomendācijas.
Grūtniecība un krūts barošanas periods Nelietojiet Pravafenix, ja esat grūtniece vai plānojat grūtniecību, vai domājat, ka varētu būt grūtniece. Ja Jūs plānojat grūtniecību vai Jums iestājas grūtniecība, nekavējoties informējiet ārstu. Šo zāļu lietošana ir jāpārtrauc dēļ potenciālā riska auglim.
Nelietojiet Pravafenix, ja barojat bērnu ar krūti.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Pravafenix parasti neietekmē spēju vadīt transporta līdzekļus vai apkalpot mehānismus. Ja jūtat reiboni, Jums ir neskaidra redze vai dubultošanās, pārliecinieties, ka varat vadīt transporta līdzekli vai apkalpot mehānismus, pirms mēģiniet to darīt.
Pravafenix satur laktozi Pravafenix satur cukuru, ko dēvē par laktozi. Ja ārsts Jums ir teicis, ka Jums ir kāda cukuru nepanesība, konsultējieties ar ārstu pirms šo zāļu lietošanas.
3. Kā lietot Pravafenix
Vienmēr lietojiet Pravafenix tieši tā, kā ārsts Jums stāstījis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Pirms Pravafenix lietošanas uzsākšanas, jums jāievēro diēta, lai pazeminātu holesterīna līmeni. - Jums jāturpina ievērot šī diēta Pravafenix lietošanas laikā
Parastā deva ir viena kapsula dienā vakara maltītes laikā. Norijiet kapsulu ar ūdeni. Ir svarīgi lietot kapsulu kopā ar ēdienu, jo tās neiedarbojas tik labi, lietojot tukšā dūšā.
33

Ja ārsts Jums nozīmējis Pravafenix kopā ar kolestiramīnu vai citiem žults skābi saistošiem preparātiem (zāles holesterīna līmeņa pazemināšanai), ieņemiet Pravafenix 1 stundu pirms vai 4 līdz 6 stundas pēc šī preparāta. Tas ir tāpēc, ka kolestiramīns vai citi žults skābi saistošie preparāti bieži samazina zāļu uzsūkšanos, ja tās ieņem ar pārāk mazu laika intervālu, un līdz ar to var kavēt Pravafenix uzsūkšanos. Ja Jūs lietojat zāles gremošanas uzlabošanai (lieto, lai neitralizētu skābi kuņģī), ieņemiet Pravafenix 1 stundu pēc tām.
Ja esat lietojis Pravafenix vairāk nekā noteikts Sazinieties ar ārstu vai farmaceitu.
Ja esat aizmirsis lietot Pravafenix Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu, ieņemiet parasto Pravafenix daudzumu parastajā laikā nākamajā dienā.
Ja Jūs pārtraucat lietot Pravafenix Nepārtraucat Pravafenix lietošanu, ja neesat vispirms to apspriedis ar ārstu.
Ja jums ir papildus jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā citas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Turpmāk norādītās divas nevēlamās blakusparādības ir nozīmīgas un to gadījumā jārīkojas nekavējoties. Nekavējoties informējiet ārstu, ja jums ir neizskaidrojamas muskuļu sāpes vai krampji, jutīgums vai vājums. Tas ir tāpēc, ka ļoti retos gadījumos (var rasties līdz 1 no 10 000 cilvēkiem) muskuļu bojājumi var būt nopietni, ieskaitot muskuļu sairšanu, kas izraisa nieru bojājumus, un ir bijuši ļoti reti nāves gadījumi. Pēkšņas smagas alerģiskas reakcijas, kas ietver sejas, lūpu, mēles vai balsenes pietūkumu, kas var nopietni apgrūtināt elpošanu. Tā ir ļoti reta reakcija, kas var būt nopietna, ja tāda parādās. Ja tas notiek, jums nekavējoties jāinformē ārsts.
Citas nevēlamās blakusparādības
Biežas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem) • Gremošanas traucējumi: kuņģa un zarnu darbības traucējumi (sāpes vēderā, nelabums, vemšana,
diareja un gāzu uzkrāšanās, aizcietējums, sausums mutē, sāpes vēdera augšdaļā ar pūšanos (dispepsija), atraugām. • Iedarbība uz aknām: paaugstināta seruma transamināze.
Retākas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 100 cilvēkiem) • Sirds ritma traucējumi (palpitācija), asins recekļu veidošanās vēnās (dziļo vēnu tromboze) un
plaušu artēriju nosprostošanās ar asins trombiem (plaušu embolija). • Izsitumi, ādas izsitumi, nieze, kņudēšana vai reakcija uz saules gaismu vai UV staru iedarbību
(fotosensibilizācijas reakcijas),matu / galvas matainās daļas bojājumi (ieskaitot matu izkrišanu). • Iedarbība uz nervu sistēmu: reibonis (nestabilitātes sajūta), galvassāpes, miega traucējumi, tostarp
grūtības aizmigt un nakts murgi, kņudināšanas sajūta (parestēzija). • Muskuļu un locītavu sāpes (mialģija, artralģija), muguras sāpes, izmaiņas atsevišķos laboratorijas
asins analīžu rādītājos, ar ko nosaka muskuļu funkciju. • Redzes traucējumi, piemēram, neskaidra redze vai dubultošanās. • Nieru darbības traucējumi (paaugstināts vai pazemināts noteiktu enzīmu līmenis organismā, ko
konstatē analīzēs), urīnpūšļa darbības traucējumi (sāpīga vai bieža urinēšana, nepieciešamība urinēt naktī), seksuāla disfunkcija. • Nogurums, vājums, gripai līdzīga slimība.
34

• Paaugstināta jutība. • Paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, paaugstināts triglicerīdu līmenis asinīs, paaugstināts ZBL
līmenis, paaugstināta gamma-glutamiltransferāze (dažādi aknu enzīmi), sāpes aknās (vēdera augšējā labajā daļā ar vai bez sāpēm mugurpusē), paaugstināts svars. • Aptaukošanās. • Muskuļu iekaisums (miozīts), muskuļu krampji un vājums.
Retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 1000 cilvēkiem) • Hemoglobīna (skābekli nesošā asins pigmenta) un leikocītu (balto asins ķermenīšu) līmeņa
pazemināšanās.
Ļoti retas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10000 cilvēkiem) • Aknu iekaisums (hepatīts), kura simptomi var būt viegla ādas un acu baltumu dzelte (dzeltenā
kaite), sāpes vēderā un nieze. • Muskuļu sabrukšana (rabdomiolīze), atsevišķi cīpslu problēmu gadījumi, kam dažreiz kā
komplikācija seko plīsums. • Tirpšana un nejutīgums (perifērā polineiropātija).
Blakusparādības, kuru biežums nav zināms (biežumu nav iespējams noteikt no pieejamajiem datiem) • Pastāvīgs muskuļu vājums.
Dažu statīnu (tāda paša veida holesterīnu pazeminošas zāles kā pravastatīns) gadījumā iespējamas blakusparādības • Atmiņas zudums. • Depresija. • Elpošanas traucējumi, tostarp stiprs klepus vai elpas trūkums, vai drudzis. • Diabēts. Var būt lielāks diabēta attīstības risks, ja ir augsts cukuru un tauku līmenis asinīs, liekais
svars un augsts asinsspiediens. Ārsts Jūs novēros, kamēr Jūs lietojat šīs zāles.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Pravafenix
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot Pravafenix pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes un blistera/ pudeles aiz apzīmējuma Der. līdz.
Zālēm nav nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi.
Zāles nedrīkst izmest kopā ar sadzīves atkritumiem vai kanalizācijā. Vaicājiet farmaceitam par nevajadzīgo zāļu likvidēšanu. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Pravafenix satur
• Aktīvās vielas ir fenofibrāts un pravastatīns. Katra kapsula satur 40 mg pravastatīna nātrija un 160 mg fenofibrāta.
35

• Citas sastāvdaļas ir: - kapsulas saturs: laktozes monohidrāts, mikrokristāliskā celuloze, askorbila palmitāts, povidons, nātrija cietes glikolāts, magnija stearāts, talks, triacetīns, nātrija hidrogēnkarbonāts, lauroila makrogolglicerīdi, hidroksipropilceluloze, makrogols 20 000. - kapsulas apvalks: želatīns, indigokarmīns (E132), melnais dzelzs oksīds (E172), titāna dioksīds (E171), dzeltenais dzelzs oksīds (E172).

Pravafenix ārējais izskats un iepakojuma saturs

Kapsulas ir cieta želatīna kapsula ar olīvkrāsas vāciņu un gaiši zaļu korpusu, kas satur vaskam līdzīgu balti bēšu masu un tableti. Kapsulas tiek piegādātas poliamīda-alumīnija PVH/alumīnija blisteru pakās, kurās ir 30, 60 vai 90 kapsulas, un gaismas necaurlaidīgos baltos plastikāta flakonos, kuros ir 14, 30, 60 vai 90 kapsulas.

Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.

Reģistrācijas apliecības īpašnieks

Ražotājs

Laboratoires SMB s.a. Rue de la Pastorale, 26-28 B-1080 Brussels Beļģija

SMB Technology s.a. Rue du Parc Industriel 39 B-6900 Marche en Famenne Beļģija

Šīs zāles Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstīs ir reģistrētas ar šādiem nosaukumiem:

België/Belgique/Belgien Laboratoires SMB S.A. Tél/Tel: + 32.2.411.48.28.

Lietuva Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.

България Synapsis Bulgaria Ltd
Teл.: + 359.2.444.24.94

Luxembourg/Luxemburg Laboratoires SMB S.A. Tél/Tel: + 32.2.411.48.28.

Česká republika Laboratoires SMB S.A.
Tel: + 32.2.411.48.28.

Magyarország Laboratoires SMB S.A. Tel.: + 32.2.411.48.28.

Danmark Laboratoires SMB S.A. Tlf: + 32.2.411.48.28.

Malta Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.

Deutschland Galephar Pharma GmbH Tel: +49 7164 66 26

Nederland Galephar B.V. Tel: +31 71 562 15 02

Eesti Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.

Norge Laboratoires SMB S.A. Tlf: + 32.2.411.48.28.

Ελλάδα Angelini Pharma Hellas SA
Τηλ: +30 210 62 69 200

Österreich Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.

España Lacer S.A. Tel: +34 934 46 53 00

Polska Laboratoires SMB S.A. Tel.: + 32.2.411.48.28.

36

France Laboratoires SMB S.A. Tél: + 32.2.411.48.28.
Hrvatska Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.
Ireland Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.
Ísland Laboratoires SMB S.A. Sími: + 32.2.411.48.28.
Italia Abiogen Pharma S.p.A. Tel: +39 050 3154 101
Κύπρος Synapsis Trading Limited Τηλ: +30 210 67 26 260
Latvija Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.

Portugal Tecnimede Sociedade Técnico-Medicinal S.A. Tel: +351 21 041 41 00
România Solartium Group S.r.l. Tel: +40 21 211 71 83
Slovenija Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.
Slovenská republika Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.
Suomi/Finland Laboratoires SMB S.A. Puh/Tel: + 32.2.411.48.28.
Sverige Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.
United Kingdom Laboratoires SMB S.A. Tel: + 32.2.411.48.28.

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi akceptēta
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras mājas lapā http://www.ema.europa.eu/.

37