Panretin

Gels

Panretin

Kartona kastīte, Tūbiņa, N1
Alitretinoinum

UZMANĪBU!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Zāļu produkta identifikators

EU/1/00/149/001

Zāļu reģistrācijas numurs

EU/1/00/149/001

Ražotājs

Eisai Manufacturing Ltd., United Kingdom

Zāļu reģ. apliecības izd. datums

11-OCT-00

Reģ. apliecības derīguma termiņš

Uz neierobežotu laiku

Zāļu izsniegšanas kārtība

Recepšu zāles

Zāļu stiprums/koncentrācija

0,1%

Zāļu forma

Gels

Lietošana bērniem

Ir apstiprināta

Reģ. apliecības īpašnieks, valsts

Eisai GmbH, Germany

Informācija atjaunota

03.09.2019 14:58

Papildus informācija

Latvijas Zāļu reģistrs

Lejupielādēt lietošanas instrukciju

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS Panretin 0,1% gels
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS 1 g gela satur 1 mg alitretinoīna (alitretinoin) (0,1%) Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1 apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA Gels Caurspīdīgs, dzeltens gels.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1. Terapeitiskās indikācijas Panretin gels ir indicēts ādas bojājumu vietējai ārstēšanai pacientiem, kuriem ir ar AIDS saistīta Kapoši sarkoma (KS), ja: - bojājumi ir bez čūlām vai limfedēmas - iekšējo orgānu KS ārstēšana nav vajadzīga - bojājumi nepakļaujas sistēmiskai antiretrovirālai terapijai - staru terapija un ķīmijterapija nav piemērota 4.2 Devas un lietošanas veids Devas Panretin terapiju drīkst uzsākt un turpināt vienīgi tāds ārsts, kuram ir pieredze KS pacientu ārstēšanā. Vīrieši Pacientiem jāuzklāj Panretin uz ādas KS bojājumiem pietiekamā daudzumā, lai katru bojājuma vietu pārklātu bieza kārta. Lietošanas biežums Sākotnēji pacientiem Panretin uz ādas KS bojājumiem jāuzklāj divreiz dienā. Lietošanas biežumu pakāpeniski var palielināt līdz trim vai četrām reizēm dienā atbilstīgi tam, cik labi zāles tiek panestas atsevišķās bojājumu vietās, devas palielinot vismaz ar divu nedēļu intervāliem. Lietošanas biežums ir jāpielāgo katram bojājumam atsevišķi. Ja lietošanas vietā tiek konstatēta toksicitāte, lietošanas biežumu var samazināt, kā aprakstīts tālāk. Nav datu par Panretin efektivitāti, ja to lieto retāk nekā divreiz dienā. Vietējo ādas kairinājumu var iedalīt atbilstoši piecu punktu skalai, kas ir dota 1. tabulā. Vadlīnijas ārstēšanas koriģēšanai, kas nepieciešama ar ādas vietējo ārstēšanu saistītās toksicitātes dēļ, ir norādītas 2. tabulā.
2

1. tabula.

Vietējā ādas kairinājuma iedalījums

PAKĀPE

KLĪNISKO PAZĪMJU NOTEIKŠANA

0 = Reakcijas nav

Nav

1 = Viegla

Izteikta sārta līdz sarkana ādas krāsa

2 = Mērena

Stiprāks ādas apsarkums, var būt tūska

3 = Smaga

Ļoti sarkana āda, ar tūsku, ar pūslīšu veidošanos vai bez tās

4 = Ļoti smaga

Tumši sarkana āda, pietūkums un tūska ar pūšļu un nekrozes veidošanās

pazīmēm vai bez tām

2. tabula. Vadlīnijas ārstēšanas koriģēšanai, lai ierobežotu toksicitāti

VIETĒJAIS ĀDAS

KAIRINĀJUMS

ĀRSTĒŠANAS KORIĢĒŠANA

(iedalījums atbilstoši 1. tabulai)

0., 1. vai 2. pakāpe

Nav vajadzīga nekāda rīcība, vienīgi jāturpina uzraudzība.

3. pakāpe

Attiecīgā bojājuma ārstēšanas biežums ir jāsamazina vai

ārstēšana jāpārtrauc. Kad ādas kairinājuma stāvoklis uzlabojas

līdz 0. vai 1. pakāpei, ārstēšanu var atsākt divreiz dienā, katras

divas nedēļas biežumu palielinot atbilstoši zāļu panesībai.

4. pakāpe

Tāda pati kā 3. pakāpes kairinājumam. Tomēr ārstēšanu

nedrīkst atsākt, ja ir konstatēta 4. pakāpes toksicitāte, lietojot

zāles retāk par divām reizēm dienā.

Lietošanas ilgums Ieteicams sākuma periodā Panretin lietot uz bojājumiem līdz 12 nedēļu ilgi.Nav jāturpina tādu bojājumu ārstēšana, kuru laukums vai augstums līdz 12. nedēļai nav samazinājies. Ādas bojājumiem, kuru platība un/vai augstums līdz 12. nedēļai ir samazinājies, zāļu lietošanu var turpināt ar nosacījumu, ka uzlabošanās turpinās vai vismaz saglabājas reakcija un ka turpinās zāļu panesība. Jāpārtrauc tādu bojājumu ārstēšana, kas atbilstoši klīniskajam vērtējumam ir pilnīgi uzsūkušies.

Piesardzības pasākumi pirms zāļu lietošanas vai rīkošanās ar tām Pacientiem jānomazgā rokas pirms un pēc zāļu lietošanas; nav nepieciešams izmantot cimdus.Pirms apsegšanas ar apģērbu gelam jāļauj žūt trīs līdz piecas minūtes. Jāizvairās lietot okluzīvus pārsējus. Jāievēro piesardzība, lai gels netiktu uzklāts uz veselās ādas ap bojājumiem. Gelu nedrīkst lietot uz acīm vai ķermeņa gļotādas virsmām vai tuvu tām. Vismaz trīs stundas pēc lietošanas ir jāizvairās lietot dušu, mazgāties vai peldēties.

Sievietes Sievietēm nav noteikts zāļu drošums un efektivitāte klīnisko datu trūkuma dēļ. Ar AIDS saistītā Kapoši sarkoma sievietēm ir reti sastopama.

Pediatriskā populācija Panretin gela drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā līdz 18 gadiem, nav pierādīta. Dati nav pieejami. Panretin nav piemērots lietošanai bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam.

Vīrieši gados Nav īpašu lietošanas ieteikumu vīriešiem gados (vecākiem par 65 gadiem). Ar AIDS saistītā Kapoši sarkoma šajā vecuma grupā ir reti sastopama.

3

Pacienti ar nieru vai aknu mazspēju Nav datu par Panretin gela lietošanu pacientiem, kuriem ir nieru mazspēja vai aknu slimība. Farmakokinētiskie pētījumi rāda, ka 9-cis-retīnskābes konstatēšana plazmā kvantitatīvi mērāmās koncentrācijās pēc šo zāļu lietošanas KS pacientiem diapazona un biežuma ziņā ir salīdzināma ar dabiski sastopamas 9-cis retīnskābes koncentrācijas kvantitatīvu konstatēšanu plazmā personām, kuras zāles nav saņēmušas (skatīt 5.2. apakšpunktu). Teorētiski nav nepieciešama devas koriģēšana pacientiem, kuriem ir nieru mazspēja vai aknu slimība, taču šie pacienti rūpīgi jāuzrauga un nevēlamu blakusparādību gadījumā zāļu lietošanas biežums jāsamazina vai lietošana jāpārtrauc.
4.3 Kontrindikācijas
 Paaugstināta jutība pret retinoīdiem vispār, pret aktīvo vielu alitretinoīnu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
 Grūtniecība un barošana ar krūti (skatīt 4.6. apakšpunktu).  Sievietes, kuras plāno grūtniecību.  KS bojājumu ārstēšanai, ja tie ir tieši līdzās citiem ādas bojājumiem.
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Retinoīdi kā savienojumu klase ir saistīti ar fotosensibilizāciju. Nav ziņojumu par fotosensibilizāciju saistībā ar Panretin gela lietošanu klīniskajos pētījumos. Tomēr pacienti ir jābrīdina par nepieciešamību līdz minimumam samazināt saules gaismas vai cita ultravioletā (UV) starojuma iedarbību bojātās vietās (skatīt 5.3. apakšpunktu).
Ir ieteicams, lai ikdienas ar uzturu uzņemtais A vitamīns nepārsniegtu ieteicamo ar pārtiku uzņemamo dienas devu.
Alitretinoīns var kaitēt auglim. Sievietēm, kurām varētu iestāties grūtniecība, jālieto drošas kontracepcijas metodes Panretin gela lietošanās laikā, kā arī un vienu mēnesi pēc ārstēšanas beigšanas (skatīt 4.6. apakšpunktu).
4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Jāizvairās uzziest citas lokāli lietojamas zāles uz KS bojājumiem, kas ārstēti ar Panretin. Lai novērstu pārlieku ādas sausumu vai niezi, Panretin lietošanas starplaikā var izmantot minerāleļļu. Tomēr to nedrīkst lietot vismaz divas stundas pirms vai pēc Panretin uzklāšanas.
Nav ieteicams pacientiem lietot Panretin gelu kopā ar produktiem, kas satur N,N-dietil-m-toluamīdu (DETA) – parasto pretinsektu līdzekļu sastāvdaļu. Toksikoloģijas pētījumi ar dzīvniekiem ir parādījuši palielinātu DETA toksicitāti, ja DETA ir bijis iekļauts preparāta sastāvā.
Kvantitatīvi plazmā nosakāmās 9-cis-retīnskābes koncentrācijas diapazons un biežums KS pacientiem, kuri lietoja šīs zāles līdz 64 ādas bojājuma vietās, bija salīdzināms ar attiecīgajiem rādītājiem neārstētajiem pacientiem. Tātad zāļu potenciālā mijiedarbība ar līdzekļiem ar sistēmisku iedarbību ir nenozīmīga.
Pamatvielas kontrolētos pētījumos nebija klīnisko datu par zāļu mijiedarbību ar vispārējiem antiretrovirālajiem līdzekļiem, tai skaitā proteāzes inhibitoriem; makrolīdu antibiotikām un azolu pretsēņu līdzekļiem. Kaut arī nav informācijas, ir iespējams, ka vienlaicīga tādu zāļu nozīmēšana, kas inducē CYP izozīmus, varētu samazināt alitretinoīna cirkulācijas līmeni, un tas varētu negatīvi ietekmēt Panretin gela efektivitāti.
4

4.6 Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Sievietes reproduktīvā vecumā
Sievietēm reproduktīvā vecumā ārstēšanas laikā un vienu mēnesi pēc tās jāizmanto efektīvas kontracepcijas metodes.
Vīriešiem, kuri lieto Panretin, jāuzmanās, lai viņu dzimumpartnerēm neiestātos grūtniecība.
Grūtniecība
Perorāla retinoīdu lietošana tiek saistīta ar iedzimtām anomālijām. Lokāli lietojot retinoīdus un ievērojot lietošanas norādījumus, var tikt novērota neliela sistēmiska iedarbība, jo tie minimāli iesūcas caur ādu. Tomēr var pastāvēt individuāli faktori (piemēram, bojāta ādas barjera, pārmērīga lietošana), kas veicina palielinātu sistēmisku iedarbību.
Pētījumos ar trušiem ir konstatēts, ka alitretinoīns ir teratogēns devās, kas rada tādu koncentrāciju plazmā, kura aptuveni 60 reižu pārsniedz lielāko koncentrāciju plazmā, kura novērota KS pacientiem vīriešiem pēc gela vietējas lietošanas. Tomēr pašlaik nav skaidrs, cik lielā mērā vietēja ārstēšana ar Panretin gelu palielinātu 9-cis-retīnskābes koncentrāciju plazmā KS pacientēm sievietēm virs dabīgi sastopamajiem līmeņiem, tādēļ Panretin ir kontrindicēts (skatīt 4.3. apakšpunktu) grūtniecības laikā vai sievietēm, kuras plāno grūtniecību. Ja zāles tiek lietotas grūtniecības periodā vai to lietošanas laikā pacientei iestājas grūtniecība, ārstēšana ir jāpārtrauc.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai šīs zāles izdalās mātes pienā. Pamatojoties uz pacientiem novērojamo koncentrāciju plazmā, iespējams, ka 9-cis-retīnskābes koncentrācija pienā zīdainim nerada lielu risku. Tomēr tā kā Panretin gels var radīt nevēlamas blakusparādības zīdainim, ko baro ar krūti, mātēm ir jāpārtrauc krūts barošana pirms šo zāļu lietošanas, un to nedrīkst uzsākt šo zāļu lietošanas laikā.
Jāievēro piesardzība, lai jaundzimušā āda nesaskartos ar vietām, kurās nesen lietots Panretin. Ir ieteicams HIV inficētām mātēm nebarot bērnus ar krūti, lai izslēgtu vīrusa pārnešanas risku.
Fertilitāte
Nav veikti specifiski fertilitātes pētījumi vīriešiem vai sievietēm. Tomēr alitretionīns ir teratogēns, tādēļ gan vīriešiem, gan sievietēm jāizmanto atbilstošas kontracepcijas metodes, lai dzimumpartnerēm neiestātos grūtniecība.
4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Panretin gels ir lietojams uz ādas, un tas neietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
4.8 Nevēlamas blakusparādības
Nevēlamas blakusparādības sakarā ar Panretin gela lietošanu ar AIDS saistītas KS gadījumā ir novērojamas gandrīz vienīgi gela uzklāšanas vietā. Ādas toksicitāte parasti sākas ar apsārtumu, un, ja turpina lietot Panretin gelu, var pastiprināties apsārtums un attīstīties tūska. Ādas toksicitāte ar intensīvu apsartumu, tūsku un pūslīšu veidošanos var kļūt par ierobežojumu ārstēšanai. Lietojot Panretin gelu, 69,1% pacientu ir bijušas nevēlamas blakusparādības gela uzklāšanas vietā.
3. tabulā ir parādīts, ka klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās KS pacienti, tika ziņots par šādām ar zālēm saistītām nevēlamām reakcijām lietošanas vietā. Nevēlamās blakusparādības pēc biežuma ir klasificētas kā ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10) un retāk (≥1/1000 līdz <1/100) izplatītas. Nevēlamās blakusparādības ietver burtisku skaidrojumu iekavās.
5

Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.

3. tabula. Klīniskajos pētījumos ziņotās nevēlamās parādības

Orgānu sistēmas

Ļoti bieži

Bieži

klase

(MedDRA

terminoloģija)

Asins un limfātiskās

sistēmas traucējumi

Nervu sistēmas

Parestēzija (durstīšana,

traucējumi

tirpšana)

Asinsvadu sistēmas

Hemorāģija (asiņošana

traucējumi

bojājuma vietā un ap

to), tūska (tūska,

uztūkums, iekaisums),

perifēra tūska

Ādas un zemādas audu

Ādas bojājumi

Ādas čūlas, serozi

bojājumi

(plaisāšana, kraupis,

izdalījumi,

kreveles, ekskoriācijas, eksfoliatīvais dermatīts

izdalījumi, sulošanās), (zvīņošanās, lobīšanās,

izsitumi (apsārtums,

deskvamācija,

sarkanums,

lēveraina lobīšanās),

zvīņošanās,

ādas krāsas izmaiņas

kairinājums,

(brūns krāsojums,

dermatīts), nieze

apkārtējo audu

(kņudoņa, niezēšana) hiperpigmentācija,

bālums), ādas sausums

Vispārēji traucējumi Sāpes (smeldze, sāpes,

un reakcijas

sāpīgums)

ievadīšanas vietā

Retāk
Limfadenopātija
Flebīts, asinsvadu bojājumi
Celulīts, izsitumi ar pūslīšiem,
makulopapulāri izsitumi, alerģiska
reakcija
Infekcija, tai skaitā bakteriāla infekcija

Panretin gela drošība ir novērtēta klīniskajos pētījumos, kuros piedalījušies vairāk nekā 469 ar AIDS saistītas KS pacienti, no kuriem 439 tika ārstēti ar 0,1 % alitretinoīnu.

Ar zālēm saistītu ādas bojājumu, ādas čūlu, sāpju un izsitumu biežums izrādījās lielāks pacientiem, kuri Panretin gelu lietoja četrreiz dienā, nekā tiem, kuri zāles lietoja retāk. Tomēr citas tikpat izplatītas ar zālēm saistītas nevēlamas blakusparādības, tādas kā nieze, apsārtums, eksfoliatīvais dermatīts un sausa āda, netika novērotas biežāk tad, ja zāles izmantoja biežāk.

Maz izteikti/mēreni izsitumi (visos gadījumos neatkarīgi no cēloņa) mazāk tika konstatēti pacientiem, kurus ārstēja mazāk par 16 nedēļām, salīdzinot ar tiem, kurus ārstēja 16 nedēļas vai ilgāk (maz izteikti attiecīgi 33% pret 63%; mēreni izteikti 29% pret 43%). Stipru ādas izsitumu sastopamība nebija atkarīga no ārstēšanas ilguma (10% abos gadījumos).

Vietējā ādas toksicitāte, kas ir saistīta ar Panretin gela terapiju, parasti izbeidzas, ja koriģē vai pārtrauc terapiju (skatīt 4.2. apakšpunktu).

Ir informācija tikai par diviem nopietniem negatīvu reakciju gadījumiem (sepse un celulīts vienam un tam pašam pacientam).

Panretin gela nevēlamās blakusparādības ir līdzīgas tām, ko rada citi vietējas lietošanas retinoīdi. Maz ticams, ka, lietojot Panretin gelu, varētu būt novērojamas nevēlamas sistēmiskās blakusparādības, kuras saistās ar perorālo retinoīdu lietošanu, jo kvantitatīvi mērāmo 9-cis-retīnskābes koncentrāciju līmeņu diapazons un biežums plazmā pēc Panretin gela lietošanas ir bijis salīdzināms ar neārstētu

6

personu dabiski izveidojušos kvantitatīvi mērāmo cirkulējošās 9-cis-retīnskābes koncentrācijas līmeņu diapazonu un biežumu plazmā. Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. 4.9 Pārdozēšana Nav ziņots par pārdozēšanas gadījumiem. Nav sagaidāma sistēmiska toksicitāte pēc akūtas pārdozēšanas, vietēji lietojot Panretin gelu.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS 5.1 Farmakodinamiskās īpašības Farmakoterapeitiskā grupa: pārējie antineoplastiskie aģenti, ATĶ kods: LO1XX22 Kaut arī uzskata, ka alitretinoīna molekulārā darbība norisinās ar starpposmu, savstarpēji iedarbojoties ar retinoīdu receptoriem, nav zināms precīzs šo zāļu darbības mehānisms, vietēji ārstējot ar AIDS saistītas KS ādas bojājumus. Alitretinoīns (9-cis-retīnskābe), dabā sastopams endogēns hormons, kas radniecīgs A vitamīnam, saistās ar visiem zināmo intracelulāro retinoīdu apakštipu receptoriem (RARα, RAR, RAR, RXRα, RXRβ, RXRγ) un tos aktivē. Pēc aktivizēšanas šie receptori funkcionē kā no ligandiem atkarīgi transkripcijas faktori, kas regulē specifisku gēnu ekspresiju. Gēnu ekspresijas regulēšana ar alitretinoīnu kontrolē šūnu diferenciācijas procesu un tiklab normālo, kā arī audzēja šūnu vairošanos. Panretin gela efektivitāte KS bojājumu ārstēšanā var būt saistīta ar alitretinoīna parādīto spēju kavēt KS šūnu in vitro augšanu. Var konstatēt, ka Panretin gelam būs tikai vietēja terapeitiska ietekme, un tas nav paredzēts iekšējo orgānu KS profilaksei vai ārstēšanai. No diviem kontrolētiem daudzcentru randomizētiem dubultakliem paralēlu grupu III fāzes pētījumiem tika iegūti dati par KS ādas bojājumu ārstēšanas rādītājiem ar Panretin gelu (4. tabula). Pacientu reakcijas koeficients tika novērtēts, izmantojot KS bojājumu reakcijas novērtēšanas AIDS klīnisko izmēģinājumu grupas (ACTG) kritērijus. 1. pētījums iekļāva atklātā marķējuma fāzi, kurā pacienti paši izvēlējās iesaistīties. 2. pētījumam sekoja atklātā marķējuma pētījums (2.a pētījums), kurā tika ietverti vienīgi tie 2. pētījuma pacienti, kuri izvēlējās turpināt pētījumu.
7

4. tabula. fāzē

Labākā atbildes reakcija saskaņā ar ACTG kritērijiem pamatvielas kontrolētā

1. pētījums (TID, QID)1

2. pētījums (BD)2

Panretin N= 134

Pamatviela N=134

Panretin N=62

Pamatviela N=72

Klīniski pilna atbildes

0,7

0,0

1,6

0,0

reakcija (KPR) %

Daļēja atbildes reakcija

34,3

17,9

35,5

6,9

(DA) %

Stabilizējusies slimība %

50,0

59,0

43,5

58,3

Progresējoša slimība %

14,9

23,1

19,4

34,7

Vispārējā atbildes

35,1

17,9

37,1

6,9

reakcija %

p=0,002

p= 0,00003

1. Protokolā noteiktais devas režīms bija lietošana trīsreiz dienā (TID), pēc divām nedēļām

palielinot līdz četrām reizēm dienā (QID), ar samazinošu koriģēšanu toksicitātes dēļ.

2. Protokolā noteiktais devas režīms bija lietošana divreiz dienā (BD) ar samazinošu koriģēšanu

toksicitātes dēļ.

1. pētījuma atklātā marķējuma fāzē (N = 184) kopējais atbildes reakcijas koeficients palielinājās līdz 66,7%. 2.a pētījumā (N = 99) kopējais atbildes reakcijas koeficients palielinājās līdz 56,1%.

1. pētījumā no 110 pacientiem, kuriem bija atbildes reakcija, 36 (33%) radās recidīvs, kamēr visi, izņemot četrus, vēl tika aktīvi ārstēti.

Atbildes reakciju koeficientus analizēja pēc pacientiem kā analīzes vienībām un pēc bojājumiem. 5. tabula sniedz atsevišķu bojājumu atbildes reakciju koeficientus par pacientiem, kuri ārstējas ar Panretin gelu III fāzes pētījumos.

5. tabula.

Rādītājbojājumu1 atbildes reakcijas pētījuma pirmajās 12 nedēļās sākotnējās

aklās fāzes pētījuma pacientiem

Pacienti ar doto skaitu rādītājbojājumu atbildes reakcijām (KPA vai DA)

1. pētījums

2. pētījums

Atbildes

Panretin

Pamatviela

Panretin

Pamatviela

reakciju skaits Bojājumi2,³

(N=134) N %4

(N=134) N %4

(N=62) N %4

(N=72) N %4

Vismaz viens

73 (54,5%)

42 (31,3%)

33 (53,2%)

21 (29,2%)

Vismaz četri

27 (20,1%)

8 (6,0%)

8 (12,9%)

2 (2,8%)

1. 1. pētījums – 6 rādītājbojājumi; 2. pētījums – līdz 8 rādītājbojājumiem.

2. Katra rādītājbojājuma atbildes reakcija novērtēta atsevišķi.

3. Bojājumi, kas reaģējuši pētījuma sākotnējās aklās fāzes pirmajās 12 nedēļās, apstiprināti vismaz

četru pētījuma nedēļu laikā (1. pētījumā dažiem bojājumiem atbildes reakcijas apstiprinājums

var būt radies vēlāk par 12 nedēļām).

4. Procenti aprēķināti, to pacientu skaitu, kuru bojājumiem ir bijusi atbildes reakcija, dalot ar

pētījuma sākotnējās aklās fāzes kopējo pacientu skaitu.

8

Vienā mēģinājumā 29% no bojājumiem, kas pirmo 12 ārstēšanas nedēļu laikā bija sasnieguši daļēju atbildes reakciju (DR), bet nebija sasnieguši klīniski pilnu atbildes reakciju (KPA), KPA izveidojās, turpinot ārstēšanu ilgāk par 12 nedēļām. Plānotais laiks, lai bojājumi, kam bija daļēja atbildes reakcija (DA), vēlāk sasniegtu klīniski pilnu atbildes reakciju (KPA), bija 168 dienas. Ir ieteicams sākotnējā ārstēšanas laika posmā Panretin gelu lietot līdz 12 nedēļām. Uz bojājumiem, kam šajā laikā ir bijusi atbildes reakcija uz ārstēšanu, zāļu lietošanu var turpināt ar nosacījumu, ka atbildes reakcija uzlabojas vai saglabājas un ka zāļu panesamība turpinās. Ja bojājuma atbildes reakcija ir pilna, šim bojājumam Panretin gela lietošanu neturpina.
Nav datu par Panretin gela lietošanas efektivitāti bojājumiem ar komplikācijām (piem., limfedēmas klātbūtnē).
5.2 Farmakokinētiskās īpašības
Klīniskajos pētījumos ar AIDS saistītas KS pacientu ādas bojājumiem tika novērtēta 9-cis-retīnskābes koncentrācija plazmā pēc atkārtotas vairāku reižu Panretin gela ikdienas devas lietošanas līdz 60 nedēļām ilgā laika posmā. To pacientu apakškopai, kuriem bija līdz 64 bojājumiem (diapazons 4 – 64, vidēji 11,5 bojājumi), sekoja līdz 44 nedēļām ilga ārstēšana (diapazons 2 – 44, vidēji 15 nedēļas). Šajā pēdējā grupā 9-cis-retīnskābes konstatēšana plazmā kvantitatīvi mērāmās koncentrācijās pēc šo zāļu lietošanas KS pacientiem diapazona un biežuma ziņā ir salīdzināma ar dabiski sastopamas 9-cis-retīnskābes koncentrācijas kvantitatīvu noteikšanu plazmā personām, kuras zāles nav saņēmušas.
5.3 Preklīniskie dati par drošumu
Toksikoloģija
28 dienu ādas toksikoloģijas pētījumā žurkām vietēji lietojama gela veidā tika dotas trīs devas alitretinoīna (0,01%, 0,05% vai 0,5%). Novērotās ietekmes lietošanas vietā ietvēra apsārtumu, epidermas sabiezināšanos, lobīšanos un raga slāņa (stratum corneum) izzušanu. Šai patoloģijai klīniskie novērtējumi uzrādīja nozīmīgu polimorfo nukleāro leikocītu un monocītu skaita un monocītu procentuālā daudzuma palielināšanos un limfocītu procentuālā daudzuma un leikocitārās formulas samazināšanos 29. dienā tām žurkām, kurām tika lietots 0,5% alitretinoīna gels. Klīniskās bioķīmijas novērtējumi uzrādīja bioloģiski nozīmīgu urīnvielas slāpekļa asinīs un sārmainās fosfatāzes vidējā līmeņa palielinājumu sieviešu dzimuma dzīvniekiem pēc 28 dienu ilgas gela lietošanas. Seruma zema blīvuma lipoproteīnu daudzums palielinājās kā sieviešu, tā vīriešu dzimuma dzīvnieku grupās 29. dienā. Pēc 14 dienu laika perioda bioloģiski nozīmīgas hematoloģijas vai seruma ķīmijas atšķirības nebija novērojamas. Novērotais vidējais pieaugums sirds svara attiecībā pret ķermeņa beigu svaru galvenokārt tika attiecināts uz ķermeņa beigu svara atšķirību. Pēc apstrādes ar 0,5% alitretinoīna gelu vidējā koncentrācija plazmā sieviešu dzimuma žurkām parasti bija zem kvantitatīvās noteikšanas robežas (5 nMol) un vidējā koncentrācija plazmā vīriešu dzimuma žurkām bija aptuveni 200 nMol. Pretstatā šiem datiem, kas iegūti pētījumā ar žurkām, 9-cis-retīnskābes koncentrācija plazmā KS pacientiem, kuri lietoja Panretin gelu, nekad nav pārsniegusi 0,638 ng/ml (2,13 nMol). Šis līmenis ir aptuveni 1/100 no vidējās koncentrācijas, kas izmērīta vīriešu dzimuma žurkām.
Genotoksicitāte
Alitretinoīna ģenētiskais potenciāls tika pētīts, izmantojot Eimsa testu, in vivo peļu mikrokodolu noteikšanu, cilvēka limfocītu hromosomu aberācijas testu un CHO šūnu mutācijas testu. Šīs zāles neizrādījās genotoksiskas.
Kanceroģenēze, mutaģenēze, auglības pasliktināšanās
Pētījumi alitretinoīna kancerogēnā potenciāla noteikšanai nav veikti. Tomēr mutagēnais potenciāls ir novērtēts, un rezultāti ar alitretinoīnu ir bijuši negatīvi Eimsa testā, in vivo peļu mikrokodolu noteikšanā, cilvēka limfocītu hromosomu aberācijas testā un CHO šūnu mutācijas testā.
9

Teratogenitāte
Perorālo devu diapazona pētījumos ar trušiem alitretinoīns izraisīja daudzas iedzimtas anomālijas, lietojot devas, kas 35 reizes pārsniedza vietējo devu cilvēkam. Šī deva trušiem radīja koncentrāciju plazmā, kas vairāk nekā 60 reižu pārsniedza lielāko novēroto koncentrāciju plazmā KS pacientiem pēc Panretin gela vietējas lietošanas. Iedzimtas anomālijas nebija novērojamas pēc tam, kad trušiem perorāli ievadīja devas, kas 12 reizes pārsniedza cilvēkam vietēji lietojamo devu (un kas radīja koncentrāciju plazmā, kura vairāk nekā 60 reižu pārsniedza lielāko novēroto koncentrāciju plazmā KS pacientiem pēc gela vietējas lietošanas). Tomēr bija novērojama palielināta saaugušu sternebrae daļa.
Fototoksicitāte
Alitretinoīna fototoksicitāte ir novērtēta, pamatojoties uz tā ķīmiskajām īpašībām un in vitro testu kopējam datiem. Rezultāti liek domāt, ka alitretinoīns absorbē gaismu UV diapazonā un fotodegradācijas procesā veido citus izomērus (galvenokārt visas trans-retīnskābes). Konstatēts, ka alitretinoīnam ir vājš foto kairinātāja potenciāls, pamatojoties uz histidīna un fotoproteīna saistīšanos. In vitro pētījumos šūnās alitretinoīns uzrādīja vāju fototoksisko potenciālu.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1 Palīgvielu saraksts
Etilspirts Makrogols 400 Hidroksipropilceluloze Butilēts hidroksitoluols
6.2 Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm. Uz ārstējamiem KS bojājumiem nedrīkst klāt citas vietēji lietojamas zāles. Panretin gelu nedrīkst lietot paralēli ar līdzekļiem, kas satur DETA.
6.3 Uzglabāšanas laiks
Neatvērtam: 3 gadi.
Lietošanas laikā: tūbiņa ar atlikušajām zālēm jāizmet 90 dienas pēc tās pirmās atvēršanas.
6.4 Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā. Pēc tūbiņas atvēršanas lietošanai tūbiņas vāciņš ir jāuzliek atpakaļ un cieši jānoslēdz, lai nodrošinātu hermētiskumu. Atvērtas Panretin gela tūbiņas ir jāuzglabā temperatūrā līdz 25 °C un jāaizsargā no spilgtas gaismas un siltuma iedarbības (piem., tiešas saules gaismas).
6.5 Iepakojuma veids un saturs
Panretin gelu piegādā daudzdevu 60 g alumīnija tūbiņā ar epoksīdsveķu pārklājumu. Katrā kārbiņā ir viena gela tūbiņa.
10

6.6 Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām. Panretin gels satur spirtu, tas jāsargā no atklātas liesmas. 7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija E-mail: medinfo_de@eisai.net 8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(-I) EU/1/00/149/001 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 2000. gada 11. oktobris Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2010. gada 27. septembris 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
11

PIELIKUMS II A. RAŽOŠANAS LICENCES ĪPAŠNIEKS, KURŠ ATBILD PAR SĒRIJAS
IZLAIDI B. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NOSACĪJUMI C. ĪPAŠAS SAISTĪBAS, KAS JĀIZPILDA REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS
ĪPAŠNIEKAM
12

A. RAŽOŠANAS LICENCES ĪPAŠNIEKS, KURŠ ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese Eisai Manufacturing Limited European Knowledge Centre Mosquito Way Hatfield Hertfordshire AL10 9SN Lielbritānija Or Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija Drukātajā lietošanas instrukcijā jānorāda ražotāja, kas atbild par attiecīgās sērijas izlaidi, nosaukums un adrese. B. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NOSACĪJUMI  NOSACĪJUMI UN IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ PIEGĀDI UN LIETOŠANU,
KAS PAREDZĒTI REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKAM Ierobežotu recepšu zāles (skatīt Pielikumu I: Zāļu apraksts, apakšpunkts 4.2).  NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ŠO
ZĀĻU LIETOŠANU Nav piemērojams.  CITI NOSACĪJUMI Nav piemērojams. C. ĪPAŠAS SAISTĪBAS, KAS JĀIZPILDA REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS
ĪPAŠNIEKAM Nav piemērojams.
13

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
14

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
15

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA TEKSTS UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Panretin 0,1% gels alitretinoin
2. AKTĪVĀS VIELAS NOSAUKUMS UN DAUDZUMS 1 g gela satur 1 mg alitretinoīna (0,1%)
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur arī etilspirtu, makrogolu 400, hidroksipropilcelulozi, butilētu hidroksitoluolu.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Gels 60 g
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS Lietošanai uz ādas. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS Nedrīkst lietot uz acīm un gļotādas. Satur spirtu, jāsargā no atklātas liesmas.
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
16

Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS EU/1/00/149/001
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Panretin 0,1% gels
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
17

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
18

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Panretin 0,1% gels alitretinoin
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī
uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Panretin un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Panretin lietošanas 3. Kā lietot Panretin 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Panretin 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Panretin un kādam nolūkam to lieto
Panretin pieder zāļu grupai, kas ir radniecīgas A vitamīnam un ir zināmas kā retinoīdi.
Panretin lieto ar AIDS saistītas Kapoši sarkomas (KS) pacientiem, un ar to ārstē KS bojājumus: - kuri ir tikai uz ādas - kuri nav reaģējuši uz HIV ārstēšanu - vietās, kur nav ādas un bojājumu plīsumu - vietās, kur apkārtējā āda nav pietūkusi - ja ārsts domā, ka cita ārstēšana Jums nav piemērota.
Panretin neārstē KS, kas ir ķermeņa iekšpusē.
2. Kas Jums jāzina pirms Panretin lietošanas
Nelietojiet Panretin šādos gadījumos: - ja Jums ir alerģija pret alitretinoīnu vai līdzīgām zālēm, kas satur retinoīdus, - ja Jums ir alerģija pret kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu, - ja Jums ir iestājusies grūtniecība, - ja Jūs plānojat grūtniecību, - ja Jūs zīdāt bērnu, - uz KS bojājumiem, kas atrodas tuvu kādas citas ādas slimības skartai vietai.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā - Panretin nav apstiprināts lietošanai bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam. - Nelietojiet gelu uz ķermeņa jutīgajām vietām, tādām kā acis, nāsis, mute, lūpas, maksts,
dzimumlocekļa gals, taisnā zarna, anālā atvere, vai tuvu tām. - Nelietojiet gelu uz veselās ādas ap KS bojājumu. Panretin var radīt nevēlamu veselās ādas
kairinājumu vai apsārtumu. - Panretin izmantošanas laikā nelietojiet pretinsektu līdzekļus, kas satur DETA
(N,N-dietil-m-toluamīdu), vai citus produktus, kuri satur DETA. - Ārstējamo vietu nepakļaujiet ilgstošai saules gaismas vai citas ultravioletās (UV) gaismas
iedarbībai (piemēram, solāriju lampām).
19

- Starp Panretin lietošanas reizēm var izmantot minerāleļļu, lai novērstu pārlieku ādas sausumu vai niezi. Tomēr minerāleļļu nedrīkst lietot vismaz divas stundas pirms un pēc Panretin uzklāšanas.
- Sievietēm, reproduktīvajā vecumā, Panretin lietošanas laikā un vienu mēnesi pēc tās ir jālieto efektīvs kontracepcijas līdzeklis.
Citas zāles un Panretin Uz ārstējamiem KS bojājumiem nelietojiet citus līdzekļus, ko klājat uz ādas, piemēram, kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus.
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot, arī par tādām, ko izsniedz bez receptes.
Panretin kopā ar uzturu Ir ieteicams nepatērēt diētā vairāk A vitamīna, nekā ir ieteicis ārsts.
Grūtniecība NELIETOJIET Panretin, ja Jums jau ir iestājusies grūtniecība vai Jūs plānojat grūtniecību. Ārsts Jums var sniegt vairāk informācijas.
Barošana ar krūti Nebarojiet bērnu ar krūti, kamēr lietojat Panretin. Jāuzmanās, lai zīdainis nenonāktu saskarē ar Jūsu ādas vietām, kuras nesen apstrādātas ar Panretin.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nav ziņojumu, ka Panretin varētu ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
3. Kā lietot Panretin
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Pirmajai atvēršanai izmantojiet vāciņa smailo daļu, lai pārdurtu metāla drošības pārklājumu.
Kā uzklāt Panretin: lietošanai tikai uz ādas Sākumā uzklājiet Panretin divreiz dienā, vienreiz no rīta un vienreiz vakarā. Pēc tam ārsts izlems, cik bieži Jums jāturpina gela uzklāšana atkarībā no Jūsu KS reakcijas un blakusparādībām.
Uzklājiet Panretin uz KS bojājumiem ar tīru pirkstu. Uzziediet biezu gela kārtu pāri visai katra atsevišķa bojājuma virsmai, ko vēlaties ārstēt. Gels nav jāieberzē ādas bojājumā. Jāizvairās uzklāt gelu uz veselās ādas apkārt bojājumiem. Uzmanīgi uzklājiet gelu tikai uz KS bojājuma vietām, un tas palīdzēs samazināt iespējamo kairinājumu vai apsārtumu. Pareizas lietošanas gadījumā daļa gela būs redzama uz bojājuma virsmas pēc uzklāšanas pabeigšanas.
- Tūlīt pēc uzklāšanas ar vienreizējās lietošanas salveti noslaukiet pirkstu(s), ko lietojāt gela uzklāšanai, un veselo ādu, kura saskārusies ar gelu. Nomazgājiet rokas ar ūdeni un ziepēm un noslaukiet veselo ādu, kas saskārusies ar gelu.
- Ļaujiet gelam trīs līdz piecas minūtes žūt, pirms apstrādāto vietu apsedzat ar vaļīgu apģērbu. Neapsedziet apstrādātos bojājumus ar apsēju vai citu materiālu.
- Mazgājoties vannā vai dušā, ieteicams lietot maigas iedarbības ziepes. - Ja domājat, ka Panretin iedarbība ir pārāk stipra vai pārāk vāja, pasakiet to ārstam vai
farmaceitam. - Vismaz trīs stundas pēc lietošanas ir jāizvairās lietot dušu, mazgāties un peldēties. - Nekasiet apstrādātās vietas. - Panretin satur spirtu. Sargāt no atklātas liesmas.
20

Ārsts Jums pateiks, cik ilgi turpināsies ārstēšana.
 Neuztraucieties, ja neparādās tūlītēja uzlabošanās.  Lai parādītos uzlabošanās, var būt nepieciešams laiks līdz 12 nedēļām.  Nepārtrauciet ārstēšanu, ja novērojat pirmās uzlabošanās pazīmes.  Ja uz ādas pamanāt nevēlamas blakusparādības, var rasties vajadzība samazināt ikdienas
lietošanas reižu skaitu vai uz īsu laiku pārtraukt Panretin lietošanu. Ir svarīgi konsultēties ar ārstu, kurš Jums pateiks, ko darīt.
Ja esat lietojis Panretin vairāk nekā noteikts Panretin gela pārdozēšana nav novērota.
Ja esat aizmirsis lietot Panretin Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Lietojiet nākamo devu parastajā laikā.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet savam ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, Panretin var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Blakusparādības ar vislielāko iespējamību var rasties vietā, kur Panretin ir uzklāts, un parasti sākas ar apsārtumu. Turpinot Panretin lietošanu, apsārtums un kairinājums var palielināties un uzklāšanās vietā var parādīties pietūkums. Ja blakusparādības kļūst pārāk nepatīkamas, ar intensīvu apsārtumu un kairinājumu, izsitumiem, uztūkumu vai sāpēm, Jums jālūdz ārstam padoms, kā koriģēt ārstēšanas devas. Vairākums pacientu var turpināt Panretin lietošanu, mainot lietošanas reižu skaitu dienā. Dažkārt ir nepieciešams pārtraukt ārstēšanu, ārsts Jūs informēs, kā rīkoties.
Lietojot Panretin, ir pamanītas šādas blakusparādības uz ādas:
Ļoti bieži (var parādīties vairāk kā vienam no 10 ārstētiem pacientiem): Izsitumi, zvīņošanās, kairinājums, apsārtums Plaisāšana, kraupis, kreveles, izdalījumi, sulošanās Sāpes, dedzinoša sajūta, sūrstēšana Nieze
Bieži (var parādīties mazāk kā vienam no desmit, bet vairāk kā vienam no simts ārstētiem pacientiem): Zvīņošanās, lobīšanās, sausa āda Uztūkums, iekaisums Dzelšana, tirpšana Asiņošana Ādas krāsas izmaiņas Ādas čūla
Retāk (var parādīties mazāk kā vienam no simts, bet vairāk kā vienam no tūkstotis ārstētiem pacientiem): Infekcija Alerģiska reakcija Pietūkuši limfmezgli Bāla āda
Ja novērojat jebkādas blakusparādības, kas šajā instrukcijā nav minētas, vai kāda no minētajām blakusparādībām Jums izpaužas smagi, lūdzam par tām izstāstīt ārstam vai farmaceitam.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām
21

arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Panretin
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz tūbiņas. Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā. Pēc katras lietošanas izmantojiet vāciņu, lai cieši noslēgtu tūbiņu.
Pēc atvēršanas izlietot 90 dienu laikā.
Panretin gela tūbiņas atvere ir nosegta ar metāla drošības hermetizētāju. Ja, pirmoreiz atverot iepakojumu, šis hermetizētājs ir pārdurts vai nav redzams, zāles NELIETOJIET un atdodiet atpakaļ aptiekā.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Panretin satur - Aktīvā viela ir alitretinoīns. 1 g gela satur 1 mg alitretinoīna. - Citas sastāvdaļas ir etilspirts, makrogols 400, hidroksipropilceluloze un butilhidroksitoluols.
Panretin ārējais izskats un iepakojums Panretin ir caurspīdīgs, dzeltens gels. To piegādā daudzdevu 60 g alumīnija tūbiņā ar epoksīdsveķu pārklājumu. Katrā kārbiņā ir viena gela tūbiņa.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija E-mail: medinfo_de@eisai.net
Ražotājs Eisai Manufacturing Limited Mosquito Way Hatfield Hertfordshire AL10 9SN Lielbritānija
Or
Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:
22

België/Belgique/Belgien Eisai SA/NV Tél/Tel: +32 (0)800 158 58
България Eisai GmbH Teл.: + 49 (0) 69 66 58 50 (Германия)
Česká republika Eisai GesmbH organizačni složka Tel.: + 420 242 485 839
Danmark Eisai AB Tlf: + 46 (0) 8 501 01 600 (Sverige)
Deutschland Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50
Eesti Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Saksamaa)
Ελλάδα Arriani Pharmaceuticals S.A. Τηλ: +30 210 668 3000
España Eisai Farmacéutica, S.A. Tel: + (34) 91 455 94 55
France Eisai SAS Tél: + (33) 1 47 67 00 05
Hrvatska Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Njemačka)
Ireland Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Germany) Ísland Eisai AB Sími: + 46 (0)8 501 01 600 (Svíþjóð)

Lietuva Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Vokietija) Luxembourg/Luxemburg Eisai SA/NV Tél/Tel: +32 (0)800 158 58 (Belgique/Belgien)
Magyarország Eisai GmbH Tel.: + 49 (0) 69 66 58 50 (Németország) Malta Eisai GmbH Tel.: + 49 (0) 69 66 58 50 (Il-Ġermanja)
Nederland Eisai B.V. Tél/Tel: + 31 (0) 900 575 3340
Norge Eisai AB Tlf: +46 (0) 8 501 01 600 (Sverige)
Österreich Eisai GesmbH Tel: + 43 (0) 1 535 1980-0
Polska Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Niemcy) Portugal Eisai Farmacêutica, Unipessoal Lda Tel: + 351 214 875 540
România Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Germania)
Slovenija Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Nemčija) Slovenská republika Eisai GesmbH organizačni složka Tel.: + 420 242 485 839 (Česká republika)
23

Italia Eisai S.r.l. Tel: + 39 02 5181401

Suomi/Finland Eisai AB Puh/Tel: + 46 (0) 8 501 01 600 (Ruotsi)

Κύπρος Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Γερμανία)

Sverige Eisai AB Tel: + 46 (0) 8 501 01 600

Latvija Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Vācija)

United Kingdom Eisai Europe Ltd. Tel: + 44 (0)208 600 1400

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi akceptēta

Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.

24

Lejupielādēt zāļu aprakstu

I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1

1. ZĀĻU NOSAUKUMS Panretin 0,1% gels
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS 1 g gela satur 1 mg alitretinoīna (alitretinoin) (0,1%) Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1 apakšpunktā.
3. ZĀĻU FORMA Gels Caurspīdīgs, dzeltens gels.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1. Terapeitiskās indikācijas Panretin gels ir indicēts ādas bojājumu vietējai ārstēšanai pacientiem, kuriem ir ar AIDS saistīta Kapoši sarkoma (KS), ja: - bojājumi ir bez čūlām vai limfedēmas - iekšējo orgānu KS ārstēšana nav vajadzīga - bojājumi nepakļaujas sistēmiskai antiretrovirālai terapijai - staru terapija un ķīmijterapija nav piemērota 4.2 Devas un lietošanas veids Devas Panretin terapiju drīkst uzsākt un turpināt vienīgi tāds ārsts, kuram ir pieredze KS pacientu ārstēšanā. Vīrieši Pacientiem jāuzklāj Panretin uz ādas KS bojājumiem pietiekamā daudzumā, lai katru bojājuma vietu pārklātu bieza kārta. Lietošanas biežums Sākotnēji pacientiem Panretin uz ādas KS bojājumiem jāuzklāj divreiz dienā. Lietošanas biežumu pakāpeniski var palielināt līdz trim vai četrām reizēm dienā atbilstīgi tam, cik labi zāles tiek panestas atsevišķās bojājumu vietās, devas palielinot vismaz ar divu nedēļu intervāliem. Lietošanas biežums ir jāpielāgo katram bojājumam atsevišķi. Ja lietošanas vietā tiek konstatēta toksicitāte, lietošanas biežumu var samazināt, kā aprakstīts tālāk. Nav datu par Panretin efektivitāti, ja to lieto retāk nekā divreiz dienā. Vietējo ādas kairinājumu var iedalīt atbilstoši piecu punktu skalai, kas ir dota 1. tabulā. Vadlīnijas ārstēšanas koriģēšanai, kas nepieciešama ar ādas vietējo ārstēšanu saistītās toksicitātes dēļ, ir norādītas 2. tabulā.
2

1. tabula.

Vietējā ādas kairinājuma iedalījums

PAKĀPE

KLĪNISKO PAZĪMJU NOTEIKŠANA

0 = Reakcijas nav

Nav

1 = Viegla

Izteikta sārta līdz sarkana ādas krāsa

2 = Mērena

Stiprāks ādas apsarkums, var būt tūska

3 = Smaga

Ļoti sarkana āda, ar tūsku, ar pūslīšu veidošanos vai bez tās

4 = Ļoti smaga

Tumši sarkana āda, pietūkums un tūska ar pūšļu un nekrozes veidošanās

pazīmēm vai bez tām

2. tabula. Vadlīnijas ārstēšanas koriģēšanai, lai ierobežotu toksicitāti

VIETĒJAIS ĀDAS

KAIRINĀJUMS

ĀRSTĒŠANAS KORIĢĒŠANA

(iedalījums atbilstoši 1. tabulai)

0., 1. vai 2. pakāpe

Nav vajadzīga nekāda rīcība, vienīgi jāturpina uzraudzība.

3. pakāpe

Attiecīgā bojājuma ārstēšanas biežums ir jāsamazina vai

ārstēšana jāpārtrauc. Kad ādas kairinājuma stāvoklis uzlabojas

līdz 0. vai 1. pakāpei, ārstēšanu var atsākt divreiz dienā, katras

divas nedēļas biežumu palielinot atbilstoši zāļu panesībai.

4. pakāpe

Tāda pati kā 3. pakāpes kairinājumam. Tomēr ārstēšanu

nedrīkst atsākt, ja ir konstatēta 4. pakāpes toksicitāte, lietojot

zāles retāk par divām reizēm dienā.

Lietošanas ilgums Ieteicams sākuma periodā Panretin lietot uz bojājumiem līdz 12 nedēļu ilgi.Nav jāturpina tādu bojājumu ārstēšana, kuru laukums vai augstums līdz 12. nedēļai nav samazinājies. Ādas bojājumiem, kuru platība un/vai augstums līdz 12. nedēļai ir samazinājies, zāļu lietošanu var turpināt ar nosacījumu, ka uzlabošanās turpinās vai vismaz saglabājas reakcija un ka turpinās zāļu panesība. Jāpārtrauc tādu bojājumu ārstēšana, kas atbilstoši klīniskajam vērtējumam ir pilnīgi uzsūkušies.

Piesardzības pasākumi pirms zāļu lietošanas vai rīkošanās ar tām Pacientiem jānomazgā rokas pirms un pēc zāļu lietošanas; nav nepieciešams izmantot cimdus.Pirms apsegšanas ar apģērbu gelam jāļauj žūt trīs līdz piecas minūtes. Jāizvairās lietot okluzīvus pārsējus. Jāievēro piesardzība, lai gels netiktu uzklāts uz veselās ādas ap bojājumiem. Gelu nedrīkst lietot uz acīm vai ķermeņa gļotādas virsmām vai tuvu tām. Vismaz trīs stundas pēc lietošanas ir jāizvairās lietot dušu, mazgāties vai peldēties.

Sievietes Sievietēm nav noteikts zāļu drošums un efektivitāte klīnisko datu trūkuma dēļ. Ar AIDS saistītā Kapoši sarkoma sievietēm ir reti sastopama.

Pediatriskā populācija Panretin gela drošums un efektivitāte, lietojot bērniem vecumā līdz 18 gadiem, nav pierādīta. Dati nav pieejami. Panretin nav piemērots lietošanai bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam.

Vīrieši gados Nav īpašu lietošanas ieteikumu vīriešiem gados (vecākiem par 65 gadiem). Ar AIDS saistītā Kapoši sarkoma šajā vecuma grupā ir reti sastopama.

3

Pacienti ar nieru vai aknu mazspēju Nav datu par Panretin gela lietošanu pacientiem, kuriem ir nieru mazspēja vai aknu slimība. Farmakokinētiskie pētījumi rāda, ka 9-cis-retīnskābes konstatēšana plazmā kvantitatīvi mērāmās koncentrācijās pēc šo zāļu lietošanas KS pacientiem diapazona un biežuma ziņā ir salīdzināma ar dabiski sastopamas 9-cis retīnskābes koncentrācijas kvantitatīvu konstatēšanu plazmā personām, kuras zāles nav saņēmušas (skatīt 5.2. apakšpunktu). Teorētiski nav nepieciešama devas koriģēšana pacientiem, kuriem ir nieru mazspēja vai aknu slimība, taču šie pacienti rūpīgi jāuzrauga un nevēlamu blakusparādību gadījumā zāļu lietošanas biežums jāsamazina vai lietošana jāpārtrauc.
4.3 Kontrindikācijas
 Paaugstināta jutība pret retinoīdiem vispār, pret aktīvo vielu alitretinoīnu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
 Grūtniecība un barošana ar krūti (skatīt 4.6. apakšpunktu).  Sievietes, kuras plāno grūtniecību.  KS bojājumu ārstēšanai, ja tie ir tieši līdzās citiem ādas bojājumiem.
4.4 Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Retinoīdi kā savienojumu klase ir saistīti ar fotosensibilizāciju. Nav ziņojumu par fotosensibilizāciju saistībā ar Panretin gela lietošanu klīniskajos pētījumos. Tomēr pacienti ir jābrīdina par nepieciešamību līdz minimumam samazināt saules gaismas vai cita ultravioletā (UV) starojuma iedarbību bojātās vietās (skatīt 5.3. apakšpunktu).
Ir ieteicams, lai ikdienas ar uzturu uzņemtais A vitamīns nepārsniegtu ieteicamo ar pārtiku uzņemamo dienas devu.
Alitretinoīns var kaitēt auglim. Sievietēm, kurām varētu iestāties grūtniecība, jālieto drošas kontracepcijas metodes Panretin gela lietošanās laikā, kā arī un vienu mēnesi pēc ārstēšanas beigšanas (skatīt 4.6. apakšpunktu).
4.5 Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Jāizvairās uzziest citas lokāli lietojamas zāles uz KS bojājumiem, kas ārstēti ar Panretin. Lai novērstu pārlieku ādas sausumu vai niezi, Panretin lietošanas starplaikā var izmantot minerāleļļu. Tomēr to nedrīkst lietot vismaz divas stundas pirms vai pēc Panretin uzklāšanas.
Nav ieteicams pacientiem lietot Panretin gelu kopā ar produktiem, kas satur N,N-dietil-m-toluamīdu (DETA) – parasto pretinsektu līdzekļu sastāvdaļu. Toksikoloģijas pētījumi ar dzīvniekiem ir parādījuši palielinātu DETA toksicitāti, ja DETA ir bijis iekļauts preparāta sastāvā.
Kvantitatīvi plazmā nosakāmās 9-cis-retīnskābes koncentrācijas diapazons un biežums KS pacientiem, kuri lietoja šīs zāles līdz 64 ādas bojājuma vietās, bija salīdzināms ar attiecīgajiem rādītājiem neārstētajiem pacientiem. Tātad zāļu potenciālā mijiedarbība ar līdzekļiem ar sistēmisku iedarbību ir nenozīmīga.
Pamatvielas kontrolētos pētījumos nebija klīnisko datu par zāļu mijiedarbību ar vispārējiem antiretrovirālajiem līdzekļiem, tai skaitā proteāzes inhibitoriem; makrolīdu antibiotikām un azolu pretsēņu līdzekļiem. Kaut arī nav informācijas, ir iespējams, ka vienlaicīga tādu zāļu nozīmēšana, kas inducē CYP izozīmus, varētu samazināt alitretinoīna cirkulācijas līmeni, un tas varētu negatīvi ietekmēt Panretin gela efektivitāti.
4

4.6 Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Sievietes reproduktīvā vecumā
Sievietēm reproduktīvā vecumā ārstēšanas laikā un vienu mēnesi pēc tās jāizmanto efektīvas kontracepcijas metodes.
Vīriešiem, kuri lieto Panretin, jāuzmanās, lai viņu dzimumpartnerēm neiestātos grūtniecība.
Grūtniecība
Perorāla retinoīdu lietošana tiek saistīta ar iedzimtām anomālijām. Lokāli lietojot retinoīdus un ievērojot lietošanas norādījumus, var tikt novērota neliela sistēmiska iedarbība, jo tie minimāli iesūcas caur ādu. Tomēr var pastāvēt individuāli faktori (piemēram, bojāta ādas barjera, pārmērīga lietošana), kas veicina palielinātu sistēmisku iedarbību.
Pētījumos ar trušiem ir konstatēts, ka alitretinoīns ir teratogēns devās, kas rada tādu koncentrāciju plazmā, kura aptuveni 60 reižu pārsniedz lielāko koncentrāciju plazmā, kura novērota KS pacientiem vīriešiem pēc gela vietējas lietošanas. Tomēr pašlaik nav skaidrs, cik lielā mērā vietēja ārstēšana ar Panretin gelu palielinātu 9-cis-retīnskābes koncentrāciju plazmā KS pacientēm sievietēm virs dabīgi sastopamajiem līmeņiem, tādēļ Panretin ir kontrindicēts (skatīt 4.3. apakšpunktu) grūtniecības laikā vai sievietēm, kuras plāno grūtniecību. Ja zāles tiek lietotas grūtniecības periodā vai to lietošanas laikā pacientei iestājas grūtniecība, ārstēšana ir jāpārtrauc.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai šīs zāles izdalās mātes pienā. Pamatojoties uz pacientiem novērojamo koncentrāciju plazmā, iespējams, ka 9-cis-retīnskābes koncentrācija pienā zīdainim nerada lielu risku. Tomēr tā kā Panretin gels var radīt nevēlamas blakusparādības zīdainim, ko baro ar krūti, mātēm ir jāpārtrauc krūts barošana pirms šo zāļu lietošanas, un to nedrīkst uzsākt šo zāļu lietošanas laikā.
Jāievēro piesardzība, lai jaundzimušā āda nesaskartos ar vietām, kurās nesen lietots Panretin. Ir ieteicams HIV inficētām mātēm nebarot bērnus ar krūti, lai izslēgtu vīrusa pārnešanas risku.
Fertilitāte
Nav veikti specifiski fertilitātes pētījumi vīriešiem vai sievietēm. Tomēr alitretionīns ir teratogēns, tādēļ gan vīriešiem, gan sievietēm jāizmanto atbilstošas kontracepcijas metodes, lai dzimumpartnerēm neiestātos grūtniecība.
4.7 Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Panretin gels ir lietojams uz ādas, un tas neietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
4.8 Nevēlamas blakusparādības
Nevēlamas blakusparādības sakarā ar Panretin gela lietošanu ar AIDS saistītas KS gadījumā ir novērojamas gandrīz vienīgi gela uzklāšanas vietā. Ādas toksicitāte parasti sākas ar apsārtumu, un, ja turpina lietot Panretin gelu, var pastiprināties apsārtums un attīstīties tūska. Ādas toksicitāte ar intensīvu apsartumu, tūsku un pūslīšu veidošanos var kļūt par ierobežojumu ārstēšanai. Lietojot Panretin gelu, 69,1% pacientu ir bijušas nevēlamas blakusparādības gela uzklāšanas vietā.
3. tabulā ir parādīts, ka klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās KS pacienti, tika ziņots par šādām ar zālēm saistītām nevēlamām reakcijām lietošanas vietā. Nevēlamās blakusparādības pēc biežuma ir klasificētas kā ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10) un retāk (≥1/1000 līdz <1/100) izplatītas. Nevēlamās blakusparādības ietver burtisku skaidrojumu iekavās.
5

Katrā sastopamības biežuma grupā nevēlamās blakusparādības sakārtotas to nopietnības samazinājuma secībā.

3. tabula. Klīniskajos pētījumos ziņotās nevēlamās parādības

Orgānu sistēmas

Ļoti bieži

Bieži

klase

(MedDRA

terminoloģija)

Asins un limfātiskās

sistēmas traucējumi

Nervu sistēmas

Parestēzija (durstīšana,

traucējumi

tirpšana)

Asinsvadu sistēmas

Hemorāģija (asiņošana

traucējumi

bojājuma vietā un ap

to), tūska (tūska,

uztūkums, iekaisums),

perifēra tūska

Ādas un zemādas audu

Ādas bojājumi

Ādas čūlas, serozi

bojājumi

(plaisāšana, kraupis,

izdalījumi,

kreveles, ekskoriācijas, eksfoliatīvais dermatīts

izdalījumi, sulošanās), (zvīņošanās, lobīšanās,

izsitumi (apsārtums,

deskvamācija,

sarkanums,

lēveraina lobīšanās),

zvīņošanās,

ādas krāsas izmaiņas

kairinājums,

(brūns krāsojums,

dermatīts), nieze

apkārtējo audu

(kņudoņa, niezēšana) hiperpigmentācija,

bālums), ādas sausums

Vispārēji traucējumi Sāpes (smeldze, sāpes,

un reakcijas

sāpīgums)

ievadīšanas vietā

Retāk
Limfadenopātija
Flebīts, asinsvadu bojājumi
Celulīts, izsitumi ar pūslīšiem,
makulopapulāri izsitumi, alerģiska
reakcija
Infekcija, tai skaitā bakteriāla infekcija

Panretin gela drošība ir novērtēta klīniskajos pētījumos, kuros piedalījušies vairāk nekā 469 ar AIDS saistītas KS pacienti, no kuriem 439 tika ārstēti ar 0,1 % alitretinoīnu.

Ar zālēm saistītu ādas bojājumu, ādas čūlu, sāpju un izsitumu biežums izrādījās lielāks pacientiem, kuri Panretin gelu lietoja četrreiz dienā, nekā tiem, kuri zāles lietoja retāk. Tomēr citas tikpat izplatītas ar zālēm saistītas nevēlamas blakusparādības, tādas kā nieze, apsārtums, eksfoliatīvais dermatīts un sausa āda, netika novērotas biežāk tad, ja zāles izmantoja biežāk.

Maz izteikti/mēreni izsitumi (visos gadījumos neatkarīgi no cēloņa) mazāk tika konstatēti pacientiem, kurus ārstēja mazāk par 16 nedēļām, salīdzinot ar tiem, kurus ārstēja 16 nedēļas vai ilgāk (maz izteikti attiecīgi 33% pret 63%; mēreni izteikti 29% pret 43%). Stipru ādas izsitumu sastopamība nebija atkarīga no ārstēšanas ilguma (10% abos gadījumos).

Vietējā ādas toksicitāte, kas ir saistīta ar Panretin gela terapiju, parasti izbeidzas, ja koriģē vai pārtrauc terapiju (skatīt 4.2. apakšpunktu).

Ir informācija tikai par diviem nopietniem negatīvu reakciju gadījumiem (sepse un celulīts vienam un tam pašam pacientam).

Panretin gela nevēlamās blakusparādības ir līdzīgas tām, ko rada citi vietējas lietošanas retinoīdi. Maz ticams, ka, lietojot Panretin gelu, varētu būt novērojamas nevēlamas sistēmiskās blakusparādības, kuras saistās ar perorālo retinoīdu lietošanu, jo kvantitatīvi mērāmo 9-cis-retīnskābes koncentrāciju līmeņu diapazons un biežums plazmā pēc Panretin gela lietošanas ir bijis salīdzināms ar neārstētu

6

personu dabiski izveidojušos kvantitatīvi mērāmo cirkulējošās 9-cis-retīnskābes koncentrācijas līmeņu diapazonu un biežumu plazmā. Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. 4.9 Pārdozēšana Nav ziņots par pārdozēšanas gadījumiem. Nav sagaidāma sistēmiska toksicitāte pēc akūtas pārdozēšanas, vietēji lietojot Panretin gelu.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS 5.1 Farmakodinamiskās īpašības Farmakoterapeitiskā grupa: pārējie antineoplastiskie aģenti, ATĶ kods: LO1XX22 Kaut arī uzskata, ka alitretinoīna molekulārā darbība norisinās ar starpposmu, savstarpēji iedarbojoties ar retinoīdu receptoriem, nav zināms precīzs šo zāļu darbības mehānisms, vietēji ārstējot ar AIDS saistītas KS ādas bojājumus. Alitretinoīns (9-cis-retīnskābe), dabā sastopams endogēns hormons, kas radniecīgs A vitamīnam, saistās ar visiem zināmo intracelulāro retinoīdu apakštipu receptoriem (RARα, RAR, RAR, RXRα, RXRβ, RXRγ) un tos aktivē. Pēc aktivizēšanas šie receptori funkcionē kā no ligandiem atkarīgi transkripcijas faktori, kas regulē specifisku gēnu ekspresiju. Gēnu ekspresijas regulēšana ar alitretinoīnu kontrolē šūnu diferenciācijas procesu un tiklab normālo, kā arī audzēja šūnu vairošanos. Panretin gela efektivitāte KS bojājumu ārstēšanā var būt saistīta ar alitretinoīna parādīto spēju kavēt KS šūnu in vitro augšanu. Var konstatēt, ka Panretin gelam būs tikai vietēja terapeitiska ietekme, un tas nav paredzēts iekšējo orgānu KS profilaksei vai ārstēšanai. No diviem kontrolētiem daudzcentru randomizētiem dubultakliem paralēlu grupu III fāzes pētījumiem tika iegūti dati par KS ādas bojājumu ārstēšanas rādītājiem ar Panretin gelu (4. tabula). Pacientu reakcijas koeficients tika novērtēts, izmantojot KS bojājumu reakcijas novērtēšanas AIDS klīnisko izmēģinājumu grupas (ACTG) kritērijus. 1. pētījums iekļāva atklātā marķējuma fāzi, kurā pacienti paši izvēlējās iesaistīties. 2. pētījumam sekoja atklātā marķējuma pētījums (2.a pētījums), kurā tika ietverti vienīgi tie 2. pētījuma pacienti, kuri izvēlējās turpināt pētījumu.
7

4. tabula. fāzē

Labākā atbildes reakcija saskaņā ar ACTG kritērijiem pamatvielas kontrolētā

1. pētījums (TID, QID)1

2. pētījums (BD)2

Panretin N= 134

Pamatviela N=134

Panretin N=62

Pamatviela N=72

Klīniski pilna atbildes

0,7

0,0

1,6

0,0

reakcija (KPR) %

Daļēja atbildes reakcija

34,3

17,9

35,5

6,9

(DA) %

Stabilizējusies slimība %

50,0

59,0

43,5

58,3

Progresējoša slimība %

14,9

23,1

19,4

34,7

Vispārējā atbildes

35,1

17,9

37,1

6,9

reakcija %

p=0,002

p= 0,00003

1. Protokolā noteiktais devas režīms bija lietošana trīsreiz dienā (TID), pēc divām nedēļām

palielinot līdz četrām reizēm dienā (QID), ar samazinošu koriģēšanu toksicitātes dēļ.

2. Protokolā noteiktais devas režīms bija lietošana divreiz dienā (BD) ar samazinošu koriģēšanu

toksicitātes dēļ.

1. pētījuma atklātā marķējuma fāzē (N = 184) kopējais atbildes reakcijas koeficients palielinājās līdz 66,7%. 2.a pētījumā (N = 99) kopējais atbildes reakcijas koeficients palielinājās līdz 56,1%.

1. pētījumā no 110 pacientiem, kuriem bija atbildes reakcija, 36 (33%) radās recidīvs, kamēr visi, izņemot četrus, vēl tika aktīvi ārstēti.

Atbildes reakciju koeficientus analizēja pēc pacientiem kā analīzes vienībām un pēc bojājumiem. 5. tabula sniedz atsevišķu bojājumu atbildes reakciju koeficientus par pacientiem, kuri ārstējas ar Panretin gelu III fāzes pētījumos.

5. tabula.

Rādītājbojājumu1 atbildes reakcijas pētījuma pirmajās 12 nedēļās sākotnējās

aklās fāzes pētījuma pacientiem

Pacienti ar doto skaitu rādītājbojājumu atbildes reakcijām (KPA vai DA)

1. pētījums

2. pētījums

Atbildes

Panretin

Pamatviela

Panretin

Pamatviela

reakciju skaits Bojājumi2,³

(N=134) N %4

(N=134) N %4

(N=62) N %4

(N=72) N %4

Vismaz viens

73 (54,5%)

42 (31,3%)

33 (53,2%)

21 (29,2%)

Vismaz četri

27 (20,1%)

8 (6,0%)

8 (12,9%)

2 (2,8%)

1. 1. pētījums – 6 rādītājbojājumi; 2. pētījums – līdz 8 rādītājbojājumiem.

2. Katra rādītājbojājuma atbildes reakcija novērtēta atsevišķi.

3. Bojājumi, kas reaģējuši pētījuma sākotnējās aklās fāzes pirmajās 12 nedēļās, apstiprināti vismaz

četru pētījuma nedēļu laikā (1. pētījumā dažiem bojājumiem atbildes reakcijas apstiprinājums

var būt radies vēlāk par 12 nedēļām).

4. Procenti aprēķināti, to pacientu skaitu, kuru bojājumiem ir bijusi atbildes reakcija, dalot ar

pētījuma sākotnējās aklās fāzes kopējo pacientu skaitu.

8

Vienā mēģinājumā 29% no bojājumiem, kas pirmo 12 ārstēšanas nedēļu laikā bija sasnieguši daļēju atbildes reakciju (DR), bet nebija sasnieguši klīniski pilnu atbildes reakciju (KPA), KPA izveidojās, turpinot ārstēšanu ilgāk par 12 nedēļām. Plānotais laiks, lai bojājumi, kam bija daļēja atbildes reakcija (DA), vēlāk sasniegtu klīniski pilnu atbildes reakciju (KPA), bija 168 dienas. Ir ieteicams sākotnējā ārstēšanas laika posmā Panretin gelu lietot līdz 12 nedēļām. Uz bojājumiem, kam šajā laikā ir bijusi atbildes reakcija uz ārstēšanu, zāļu lietošanu var turpināt ar nosacījumu, ka atbildes reakcija uzlabojas vai saglabājas un ka zāļu panesamība turpinās. Ja bojājuma atbildes reakcija ir pilna, šim bojājumam Panretin gela lietošanu neturpina.
Nav datu par Panretin gela lietošanas efektivitāti bojājumiem ar komplikācijām (piem., limfedēmas klātbūtnē).
5.2 Farmakokinētiskās īpašības
Klīniskajos pētījumos ar AIDS saistītas KS pacientu ādas bojājumiem tika novērtēta 9-cis-retīnskābes koncentrācija plazmā pēc atkārtotas vairāku reižu Panretin gela ikdienas devas lietošanas līdz 60 nedēļām ilgā laika posmā. To pacientu apakškopai, kuriem bija līdz 64 bojājumiem (diapazons 4 – 64, vidēji 11,5 bojājumi), sekoja līdz 44 nedēļām ilga ārstēšana (diapazons 2 – 44, vidēji 15 nedēļas). Šajā pēdējā grupā 9-cis-retīnskābes konstatēšana plazmā kvantitatīvi mērāmās koncentrācijās pēc šo zāļu lietošanas KS pacientiem diapazona un biežuma ziņā ir salīdzināma ar dabiski sastopamas 9-cis-retīnskābes koncentrācijas kvantitatīvu noteikšanu plazmā personām, kuras zāles nav saņēmušas.
5.3 Preklīniskie dati par drošumu
Toksikoloģija
28 dienu ādas toksikoloģijas pētījumā žurkām vietēji lietojama gela veidā tika dotas trīs devas alitretinoīna (0,01%, 0,05% vai 0,5%). Novērotās ietekmes lietošanas vietā ietvēra apsārtumu, epidermas sabiezināšanos, lobīšanos un raga slāņa (stratum corneum) izzušanu. Šai patoloģijai klīniskie novērtējumi uzrādīja nozīmīgu polimorfo nukleāro leikocītu un monocītu skaita un monocītu procentuālā daudzuma palielināšanos un limfocītu procentuālā daudzuma un leikocitārās formulas samazināšanos 29. dienā tām žurkām, kurām tika lietots 0,5% alitretinoīna gels. Klīniskās bioķīmijas novērtējumi uzrādīja bioloģiski nozīmīgu urīnvielas slāpekļa asinīs un sārmainās fosfatāzes vidējā līmeņa palielinājumu sieviešu dzimuma dzīvniekiem pēc 28 dienu ilgas gela lietošanas. Seruma zema blīvuma lipoproteīnu daudzums palielinājās kā sieviešu, tā vīriešu dzimuma dzīvnieku grupās 29. dienā. Pēc 14 dienu laika perioda bioloģiski nozīmīgas hematoloģijas vai seruma ķīmijas atšķirības nebija novērojamas. Novērotais vidējais pieaugums sirds svara attiecībā pret ķermeņa beigu svaru galvenokārt tika attiecināts uz ķermeņa beigu svara atšķirību. Pēc apstrādes ar 0,5% alitretinoīna gelu vidējā koncentrācija plazmā sieviešu dzimuma žurkām parasti bija zem kvantitatīvās noteikšanas robežas (5 nMol) un vidējā koncentrācija plazmā vīriešu dzimuma žurkām bija aptuveni 200 nMol. Pretstatā šiem datiem, kas iegūti pētījumā ar žurkām, 9-cis-retīnskābes koncentrācija plazmā KS pacientiem, kuri lietoja Panretin gelu, nekad nav pārsniegusi 0,638 ng/ml (2,13 nMol). Šis līmenis ir aptuveni 1/100 no vidējās koncentrācijas, kas izmērīta vīriešu dzimuma žurkām.
Genotoksicitāte
Alitretinoīna ģenētiskais potenciāls tika pētīts, izmantojot Eimsa testu, in vivo peļu mikrokodolu noteikšanu, cilvēka limfocītu hromosomu aberācijas testu un CHO šūnu mutācijas testu. Šīs zāles neizrādījās genotoksiskas.
Kanceroģenēze, mutaģenēze, auglības pasliktināšanās
Pētījumi alitretinoīna kancerogēnā potenciāla noteikšanai nav veikti. Tomēr mutagēnais potenciāls ir novērtēts, un rezultāti ar alitretinoīnu ir bijuši negatīvi Eimsa testā, in vivo peļu mikrokodolu noteikšanā, cilvēka limfocītu hromosomu aberācijas testā un CHO šūnu mutācijas testā.
9

Teratogenitāte
Perorālo devu diapazona pētījumos ar trušiem alitretinoīns izraisīja daudzas iedzimtas anomālijas, lietojot devas, kas 35 reizes pārsniedza vietējo devu cilvēkam. Šī deva trušiem radīja koncentrāciju plazmā, kas vairāk nekā 60 reižu pārsniedza lielāko novēroto koncentrāciju plazmā KS pacientiem pēc Panretin gela vietējas lietošanas. Iedzimtas anomālijas nebija novērojamas pēc tam, kad trušiem perorāli ievadīja devas, kas 12 reizes pārsniedza cilvēkam vietēji lietojamo devu (un kas radīja koncentrāciju plazmā, kura vairāk nekā 60 reižu pārsniedza lielāko novēroto koncentrāciju plazmā KS pacientiem pēc gela vietējas lietošanas). Tomēr bija novērojama palielināta saaugušu sternebrae daļa.
Fototoksicitāte
Alitretinoīna fototoksicitāte ir novērtēta, pamatojoties uz tā ķīmiskajām īpašībām un in vitro testu kopējam datiem. Rezultāti liek domāt, ka alitretinoīns absorbē gaismu UV diapazonā un fotodegradācijas procesā veido citus izomērus (galvenokārt visas trans-retīnskābes). Konstatēts, ka alitretinoīnam ir vājš foto kairinātāja potenciāls, pamatojoties uz histidīna un fotoproteīna saistīšanos. In vitro pētījumos šūnās alitretinoīns uzrādīja vāju fototoksisko potenciālu.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1 Palīgvielu saraksts
Etilspirts Makrogols 400 Hidroksipropilceluloze Butilēts hidroksitoluols
6.2 Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm. Uz ārstējamiem KS bojājumiem nedrīkst klāt citas vietēji lietojamas zāles. Panretin gelu nedrīkst lietot paralēli ar līdzekļiem, kas satur DETA.
6.3 Uzglabāšanas laiks
Neatvērtam: 3 gadi.
Lietošanas laikā: tūbiņa ar atlikušajām zālēm jāizmet 90 dienas pēc tās pirmās atvēršanas.
6.4 Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā. Pēc tūbiņas atvēršanas lietošanai tūbiņas vāciņš ir jāuzliek atpakaļ un cieši jānoslēdz, lai nodrošinātu hermētiskumu. Atvērtas Panretin gela tūbiņas ir jāuzglabā temperatūrā līdz 25 °C un jāaizsargā no spilgtas gaismas un siltuma iedarbības (piem., tiešas saules gaismas).
6.5 Iepakojuma veids un saturs
Panretin gelu piegādā daudzdevu 60 g alumīnija tūbiņā ar epoksīdsveķu pārklājumu. Katrā kārbiņā ir viena gela tūbiņa.
10

6.6 Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām. Panretin gels satur spirtu, tas jāsargā no atklātas liesmas. 7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija E-mail: medinfo_de@eisai.net 8. REĢISTRĀCIJAS NUMURS(-I) EU/1/00/149/001 9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 2000. gada 11. oktobris Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2010. gada 27. septembris 10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
11

PIELIKUMS II A. RAŽOŠANAS LICENCES ĪPAŠNIEKS, KURŠ ATBILD PAR SĒRIJAS
IZLAIDI B. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NOSACĪJUMI C. ĪPAŠAS SAISTĪBAS, KAS JĀIZPILDA REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS
ĪPAŠNIEKAM
12

A. RAŽOŠANAS LICENCES ĪPAŠNIEKS, KURŠ ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese Eisai Manufacturing Limited European Knowledge Centre Mosquito Way Hatfield Hertfordshire AL10 9SN Lielbritānija Or Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija Drukātajā lietošanas instrukcijā jānorāda ražotāja, kas atbild par attiecīgās sērijas izlaidi, nosaukums un adrese. B. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NOSACĪJUMI  NOSACĪJUMI UN IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ PIEGĀDI UN LIETOŠANU,
KAS PAREDZĒTI REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKAM Ierobežotu recepšu zāles (skatīt Pielikumu I: Zāļu apraksts, apakšpunkts 4.2).  NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ŠO
ZĀĻU LIETOŠANU Nav piemērojams.  CITI NOSACĪJUMI Nav piemērojams. C. ĪPAŠAS SAISTĪBAS, KAS JĀIZPILDA REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS
ĪPAŠNIEKAM Nav piemērojams.
13

III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
14

A. MARĶĒJUMA TEKSTS
15

INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA TEKSTS UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA UN UZ TIEŠĀ IEPAKOJUMA
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Panretin 0,1% gels alitretinoin
2. AKTĪVĀS VIELAS NOSAUKUMS UN DAUDZUMS 1 g gela satur 1 mg alitretinoīna (0,1%)
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Satur arī etilspirtu, makrogolu 400, hidroksipropilcelulozi, butilētu hidroksitoluolu.
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Gels 60 g
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS Lietošanai uz ādas. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS Nedrīkst lietot uz acīm un gļotādas. Satur spirtu, jāsargā no atklātas liesmas.
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas.
16

Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS EU/1/00/149/001
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA Recepšu zāles
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Panretin 0,1% gels
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: SN: NN:
17

B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
18

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam
Panretin 0,1% gels alitretinoin
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam vai farmaceitam. - Šīs zāles ir parakstītas Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī
uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Panretin un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Panretin lietošanas 3. Kā lietot Panretin 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabāt Panretin 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Panretin un kādam nolūkam to lieto
Panretin pieder zāļu grupai, kas ir radniecīgas A vitamīnam un ir zināmas kā retinoīdi.
Panretin lieto ar AIDS saistītas Kapoši sarkomas (KS) pacientiem, un ar to ārstē KS bojājumus: - kuri ir tikai uz ādas - kuri nav reaģējuši uz HIV ārstēšanu - vietās, kur nav ādas un bojājumu plīsumu - vietās, kur apkārtējā āda nav pietūkusi - ja ārsts domā, ka cita ārstēšana Jums nav piemērota.
Panretin neārstē KS, kas ir ķermeņa iekšpusē.
2. Kas Jums jāzina pirms Panretin lietošanas
Nelietojiet Panretin šādos gadījumos: - ja Jums ir alerģija pret alitretinoīnu vai līdzīgām zālēm, kas satur retinoīdus, - ja Jums ir alerģija pret kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu, - ja Jums ir iestājusies grūtniecība, - ja Jūs plānojat grūtniecību, - ja Jūs zīdāt bērnu, - uz KS bojājumiem, kas atrodas tuvu kādas citas ādas slimības skartai vietai.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā - Panretin nav apstiprināts lietošanai bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam. - Nelietojiet gelu uz ķermeņa jutīgajām vietām, tādām kā acis, nāsis, mute, lūpas, maksts,
dzimumlocekļa gals, taisnā zarna, anālā atvere, vai tuvu tām. - Nelietojiet gelu uz veselās ādas ap KS bojājumu. Panretin var radīt nevēlamu veselās ādas
kairinājumu vai apsārtumu. - Panretin izmantošanas laikā nelietojiet pretinsektu līdzekļus, kas satur DETA
(N,N-dietil-m-toluamīdu), vai citus produktus, kuri satur DETA. - Ārstējamo vietu nepakļaujiet ilgstošai saules gaismas vai citas ultravioletās (UV) gaismas
iedarbībai (piemēram, solāriju lampām).
19

- Starp Panretin lietošanas reizēm var izmantot minerāleļļu, lai novērstu pārlieku ādas sausumu vai niezi. Tomēr minerāleļļu nedrīkst lietot vismaz divas stundas pirms un pēc Panretin uzklāšanas.
- Sievietēm, reproduktīvajā vecumā, Panretin lietošanas laikā un vienu mēnesi pēc tās ir jālieto efektīvs kontracepcijas līdzeklis.
Citas zāles un Panretin Uz ārstējamiem KS bojājumiem nelietojiet citus līdzekļus, ko klājat uz ādas, piemēram, kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus.
Pastāstiet ārstam vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat vai pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot, arī par tādām, ko izsniedz bez receptes.
Panretin kopā ar uzturu Ir ieteicams nepatērēt diētā vairāk A vitamīna, nekā ir ieteicis ārsts.
Grūtniecība NELIETOJIET Panretin, ja Jums jau ir iestājusies grūtniecība vai Jūs plānojat grūtniecību. Ārsts Jums var sniegt vairāk informācijas.
Barošana ar krūti Nebarojiet bērnu ar krūti, kamēr lietojat Panretin. Jāuzmanās, lai zīdainis nenonāktu saskarē ar Jūsu ādas vietām, kuras nesen apstrādātas ar Panretin.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Nav ziņojumu, ka Panretin varētu ietekmēt spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
3. Kā lietot Panretin
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums teicis. Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam.
Pirmajai atvēršanai izmantojiet vāciņa smailo daļu, lai pārdurtu metāla drošības pārklājumu.
Kā uzklāt Panretin: lietošanai tikai uz ādas Sākumā uzklājiet Panretin divreiz dienā, vienreiz no rīta un vienreiz vakarā. Pēc tam ārsts izlems, cik bieži Jums jāturpina gela uzklāšana atkarībā no Jūsu KS reakcijas un blakusparādībām.
Uzklājiet Panretin uz KS bojājumiem ar tīru pirkstu. Uzziediet biezu gela kārtu pāri visai katra atsevišķa bojājuma virsmai, ko vēlaties ārstēt. Gels nav jāieberzē ādas bojājumā. Jāizvairās uzklāt gelu uz veselās ādas apkārt bojājumiem. Uzmanīgi uzklājiet gelu tikai uz KS bojājuma vietām, un tas palīdzēs samazināt iespējamo kairinājumu vai apsārtumu. Pareizas lietošanas gadījumā daļa gela būs redzama uz bojājuma virsmas pēc uzklāšanas pabeigšanas.
- Tūlīt pēc uzklāšanas ar vienreizējās lietošanas salveti noslaukiet pirkstu(s), ko lietojāt gela uzklāšanai, un veselo ādu, kura saskārusies ar gelu. Nomazgājiet rokas ar ūdeni un ziepēm un noslaukiet veselo ādu, kas saskārusies ar gelu.
- Ļaujiet gelam trīs līdz piecas minūtes žūt, pirms apstrādāto vietu apsedzat ar vaļīgu apģērbu. Neapsedziet apstrādātos bojājumus ar apsēju vai citu materiālu.
- Mazgājoties vannā vai dušā, ieteicams lietot maigas iedarbības ziepes. - Ja domājat, ka Panretin iedarbība ir pārāk stipra vai pārāk vāja, pasakiet to ārstam vai
farmaceitam. - Vismaz trīs stundas pēc lietošanas ir jāizvairās lietot dušu, mazgāties un peldēties. - Nekasiet apstrādātās vietas. - Panretin satur spirtu. Sargāt no atklātas liesmas.
20

Ārsts Jums pateiks, cik ilgi turpināsies ārstēšana.
 Neuztraucieties, ja neparādās tūlītēja uzlabošanās.  Lai parādītos uzlabošanās, var būt nepieciešams laiks līdz 12 nedēļām.  Nepārtrauciet ārstēšanu, ja novērojat pirmās uzlabošanās pazīmes.  Ja uz ādas pamanāt nevēlamas blakusparādības, var rasties vajadzība samazināt ikdienas
lietošanas reižu skaitu vai uz īsu laiku pārtraukt Panretin lietošanu. Ir svarīgi konsultēties ar ārstu, kurš Jums pateiks, ko darīt.
Ja esat lietojis Panretin vairāk nekā noteikts Panretin gela pārdozēšana nav novērota.
Ja esat aizmirsis lietot Panretin Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu. Lietojiet nākamo devu parastajā laikā.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet savam ārstam vai farmaceitam.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, Panretin var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Blakusparādības ar vislielāko iespējamību var rasties vietā, kur Panretin ir uzklāts, un parasti sākas ar apsārtumu. Turpinot Panretin lietošanu, apsārtums un kairinājums var palielināties un uzklāšanās vietā var parādīties pietūkums. Ja blakusparādības kļūst pārāk nepatīkamas, ar intensīvu apsārtumu un kairinājumu, izsitumiem, uztūkumu vai sāpēm, Jums jālūdz ārstam padoms, kā koriģēt ārstēšanas devas. Vairākums pacientu var turpināt Panretin lietošanu, mainot lietošanas reižu skaitu dienā. Dažkārt ir nepieciešams pārtraukt ārstēšanu, ārsts Jūs informēs, kā rīkoties.
Lietojot Panretin, ir pamanītas šādas blakusparādības uz ādas:
Ļoti bieži (var parādīties vairāk kā vienam no 10 ārstētiem pacientiem): Izsitumi, zvīņošanās, kairinājums, apsārtums Plaisāšana, kraupis, kreveles, izdalījumi, sulošanās Sāpes, dedzinoša sajūta, sūrstēšana Nieze
Bieži (var parādīties mazāk kā vienam no desmit, bet vairāk kā vienam no simts ārstētiem pacientiem): Zvīņošanās, lobīšanās, sausa āda Uztūkums, iekaisums Dzelšana, tirpšana Asiņošana Ādas krāsas izmaiņas Ādas čūla
Retāk (var parādīties mazāk kā vienam no simts, bet vairāk kā vienam no tūkstotis ārstētiem pacientiem): Infekcija Alerģiska reakcija Pietūkuši limfmezgli Bāla āda
Ja novērojat jebkādas blakusparādības, kas šajā instrukcijā nav minētas, vai kāda no minētajām blakusparādībām Jums izpaužas smagi, lūdzam par tām izstāstīt ārstam vai farmaceitam.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām
21

arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Panretin
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz tūbiņas. Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā. Pēc katras lietošanas izmantojiet vāciņu, lai cieši noslēgtu tūbiņu.
Pēc atvēršanas izlietot 90 dienu laikā.
Panretin gela tūbiņas atvere ir nosegta ar metāla drošības hermetizētāju. Ja, pirmoreiz atverot iepakojumu, šis hermetizētājs ir pārdurts vai nav redzams, zāles NELIETOJIET un atdodiet atpakaļ aptiekā.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Panretin satur - Aktīvā viela ir alitretinoīns. 1 g gela satur 1 mg alitretinoīna. - Citas sastāvdaļas ir etilspirts, makrogols 400, hidroksipropilceluloze un butilhidroksitoluols.
Panretin ārējais izskats un iepakojums Panretin ir caurspīdīgs, dzeltens gels. To piegādā daudzdevu 60 g alumīnija tūbiņā ar epoksīdsveķu pārklājumu. Katrā kārbiņā ir viena gela tūbiņa.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija E-mail: medinfo_de@eisai.net
Ražotājs Eisai Manufacturing Limited Mosquito Way Hatfield Hertfordshire AL10 9SN Lielbritānija
Or
Eisai GmbH Lyoner Straße 36 60528 Frankfurt am Main Vācija
Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:
22

België/Belgique/Belgien Eisai SA/NV Tél/Tel: +32 (0)800 158 58
България Eisai GmbH Teл.: + 49 (0) 69 66 58 50 (Германия)
Česká republika Eisai GesmbH organizačni složka Tel.: + 420 242 485 839
Danmark Eisai AB Tlf: + 46 (0) 8 501 01 600 (Sverige)
Deutschland Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50
Eesti Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Saksamaa)
Ελλάδα Arriani Pharmaceuticals S.A. Τηλ: +30 210 668 3000
España Eisai Farmacéutica, S.A. Tel: + (34) 91 455 94 55
France Eisai SAS Tél: + (33) 1 47 67 00 05
Hrvatska Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Njemačka)
Ireland Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Germany) Ísland Eisai AB Sími: + 46 (0)8 501 01 600 (Svíþjóð)

Lietuva Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Vokietija) Luxembourg/Luxemburg Eisai SA/NV Tél/Tel: +32 (0)800 158 58 (Belgique/Belgien)
Magyarország Eisai GmbH Tel.: + 49 (0) 69 66 58 50 (Németország) Malta Eisai GmbH Tel.: + 49 (0) 69 66 58 50 (Il-Ġermanja)
Nederland Eisai B.V. Tél/Tel: + 31 (0) 900 575 3340
Norge Eisai AB Tlf: +46 (0) 8 501 01 600 (Sverige)
Österreich Eisai GesmbH Tel: + 43 (0) 1 535 1980-0
Polska Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Niemcy) Portugal Eisai Farmacêutica, Unipessoal Lda Tel: + 351 214 875 540
România Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Germania)
Slovenija Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Nemčija) Slovenská republika Eisai GesmbH organizačni složka Tel.: + 420 242 485 839 (Česká republika)
23

Italia Eisai S.r.l. Tel: + 39 02 5181401

Suomi/Finland Eisai AB Puh/Tel: + 46 (0) 8 501 01 600 (Ruotsi)

Κύπρος Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Γερμανία)

Sverige Eisai AB Tel: + 46 (0) 8 501 01 600

Latvija Eisai GmbH Tel: + 49 (0) 69 66 58 50 (Vācija)

United Kingdom Eisai Europe Ltd. Tel: + 44 (0)208 600 1400

Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi akceptēta

Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.

24