Lanvis 40 mg tabletes
Uzglabāt temperatūra līdz 25 °C. Sargāt no mitruma. Sargāt no gaismas.
Tioguaninum
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
99-0724-01
99-0724
EXCELLA GmbH & Co. KG, Germany; GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A., Poland
Recepšu zāles
40 mg
Tablete
Ir apstiprināta
Aspen Pharma Trading Ltd., Ireland
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
Lietošanas instrukcija: informācija zāļu lietotājam
Lanvis 40 mg tabletes
Tioguaninum
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.
- Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt.
- Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam, medmāsai vai farmaceitam.
- Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes.
- Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Lanvis un kādam nolūkam to lieto
2. Kas Jums jāzina pirms Lanvis lietošanas
3. Kā lietot Lanvis
4. Iespējamās blakusparādības
5. Kā uzglabāt Lanvis
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Lanvis un kādam nolūkam to lieto
Lanvis tabletes satur zāles, ko sauc par tioguanīnu. Tas pieder zāļu grupai, ko sauc par citotoksiskiem līdzekļiem (ko sauc arī par ķīmijterapijas līdzekļiem). Lanvis izmanto noteiktu asins slimību un asins vēža ārstēšanai. Tas darbojas, samazinot organisma veidoto jauno asins šūnu skaitu.
Lanvis lieto akūtas (strauji progresējošas) leikozes ārstēšanai, īpaši šādos gadījumos:
akūta mieloleikoze (ko sauc arī par akūtu mieloīdu leikozi jeb AML) — tā ir strauji progresējoša slimība, kuras gadījumā palielinās kaulu smadzeņu saražoto balto asins šūnu – leikocītu - skaits. Tādēļ var rasties infekcijas vai asiņošana;
akūta limfoleikoze (ko sauc arī par akūtu limfocītisku leikozi jeb ALL) — strauji progresējoša slimība, kuras gadījumā palielinās nenobriedušu leikocītu skaits. Šie nenobriedušie leikocīti nespēj augt un pareizi funkcionēt, tādēļ nespēj cīnīties ar infekcijām un var izraisīt asiņošanu.
Ja vēlaties saņemt sīkāku skaidrojumu par šīm slimībām, vaicājiet savam ārstam.
2. Kas Jums jāzina pirms Lanvis lietošanas
Nelietojiet Lanvis šādos gadījumos:
- ja Jums ir alerģija pret tioguanīnu vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Īpaša piesardzība, lietojot Lanvis, nepieciešama šādos gadījumos
Pirms Lanvis lietošanas konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu:
- ja Jūs esat ilgstoši lietojis šīs zāles. Tas var paaugstināt blakusparādību, piemēram, aknu darbības traucējumu, risku;
- ja Jums ir stāvoklis, kad organismā nepietiekamā daudzumā veidojas viela, ko sauc par TPMT jeb „tiopurīna metiltransferāze”;
- ja Jums ir NUDT15 gēna mutācija, Jums var būt augstāks risks attiecībā uz mazu balto asins šūnu skaitu salīdzinājumā ar citiem pacientiem. Šī iemesla dēļ Jums var rasties infekcijas. Mutācija var arī paaugstināt matu izkrišanas risku. Īpaši augsts risks var būt Āzijas izcelsmes pacientiem;
- ja Jums ir „Leša-Nīhana sindroms”. Tas ir reti sastopams, iedzimts traucējums, ko izraisa savienojuma HPRT jeb hipoksantīna-guanīna-fosforiboziltransferāzes trūkums.
Ja neesat pārliecināts, vai kaut ko no iepriekš minētā attiecas uz Jums, pirms Lanvis lietošanas konsultējieties ar savu ārstu, medmāsu vai farmaceitu.
Pārbaudes, kuras Jums, iespējams, vajadzēs veikt Lanvis lietošanas laikā:
Lanvis lietošanas laikā ārsts Jums regulāri veiks asins analīzes. Tas vajadzīgs, lai pārbaudītu asinīs esošo šūnu skaitu un veidus, kā arī lai pārliecinātos, ka Jūsu aknas darbojas pareizi. Tāpat Jūsu ārsts var veikt ģenētiskās analīzes (piem., TPMT un/vai NUDT15 gēnu testi) pirms ārstēšanas uzsākšanas vai tās laikā, lai noteiktu, vai Jūsu atbildes reakciju uz šīm zālēm ietekmē ģenētiski faktori. Atkarībā no analīžu rezultātiem ārsts dažkārt var mainīt Jūsu zāļu devu.
Lanvis un saule
Lietojot Lanvis, Jums var parādīties jutība pret saules gaismu, kas var izraisīt ādas krāsas izmaiņas vai izsitumus. Rūpējieties, lai izvairītos no pārāk lielas saules iedarbības, nosedziet atklātās ķermeņa vietas un lietojiet aizsargkrēmu.
Citu zāļu lietošana
Pastāstiet ārstam, medmāsai vai farmaceitam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Īpaši svarīgi ir pastāstīt ārstam vai farmaceitam, ja lietojat kādas no tālāk minētajām zālēm:
- olsalazīnu vai mesalazīnu, ko lieto zarnu slimības - čūlainā kolīta gadījumā;
- sulfasalazīnu, ko lieto reimatoīdā artrīta vai čūlainā kolīta gadījumā;
- zāles, kam var būt kaitīga ietekme uz kaulu smadzenēm, piemēram cita ķīmijterapija vai staru terapija. Tas var izraisīt kaulu smadzeņu bojājumu, un var būt jāsamazina Lanvis deva.
Vakcinācija Lanvis lietošanas laikā
Ja Jums paredzēta vakcinācija, pirms tam konsultējieties ar savu ārstu vai medicīnas māsu. Tas jādara tādēļ, ka dažas vakcīnas (piemēram, pret poliomielītu, masalām, epidēmisko parotītu un masaliņām) var izraisīt infekciju, ja saņemat tās Lanvis lietošanas laikā.
Lanvis kopā ar uzturu, dzērienu un alkoholu
Pastāstiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai, jo ēšana un vemšana var ietekmēt Lanvis uzsūkšanos.
Grūtniecība, barošana ar krūti un fertilitāte
Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu. Tas jāņem vērā gan vīriešiem, gan sievietēm. Lanvis var negatīvi ietekmēt Jūsu spermu vai olšūnas. Laikā, kamēr Jūs vai Jūsu partneris lieto šīs tabletes, jāizmanto droša kontracepcijas metode.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana
Dati par Lanvis ietekmi uz spēju vadīt transportlīdzekļus vai apkalpot mehānismus nav pieejami.
Lanvis satur laktozi
Ja ārsts ir teicis, ka Jums ir kāda cukura nepanesība, pirms lietojat Lanvis tabletes konsultējieties ar ārstu
3. Kā lietot Lanvis
Lanvis drīkst izrakstīt vienīgi ārsts, kurš ir specializējies asins slimību ārstēšanā un kuram ir pieredze šādu zāļu izmantošanā.
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā ārsts Jums stāstījis. Ir svarīgi lietot zāles paredzētajā laikā. Uz iepakojuma farmaceits var norādīt, cik tablešu un cik bieži lietot. Ja neesat pārliecināts, vaicājiet savam ārstam, farmaceitam vai medmāsai.
Norijiet tabletes veselas, uzdzerot glāzi ūdens.
Dalījuma līnija paredzēta tikai, lai palīdzētu sadalīt tableti, ja Jums ir grūtības norīt to veselu.
Ja Jums jāsadala tablete uz pusēm, neieelpojiet no tabletes radušos pulveri. Pēc tam nomazgājiet rokas.
Lanvis lietošanas laikā ārsts Jums regulāri veiks asins analīzes. Tas vajadzīgs, lai pārbaudītu asinīs esošo šūnu skaitu un veidus, kā arī lai pārliecinātos, ka Jūsu aknas darbojas pareizi. Atkarībā no analīžu rezultātiem ārsts dažkārt var mainīt Jūsu zāļu devu.
Jums lietojamo Lanvis devu noteiks ārsts, ņemot vērā:
- Jūsu ķermeņa lielumu (virsmas laukumu);
- Jūsu asins analīžu rezultātus;
- ārstējamo slimību.
Parastā deva ir no 60 līdz 200 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma dienā. Ja Jums ir nieru vai aknu darbības traucējumi, Jūs varat saņemt mazāku Lanvis devu.
Ja esat lietojis Lanvis vairāk nekā noteikts
Ja esat lietojis Lanvis vairāk nekā noteikts, nekavējoties informējiet ārstu vai dodieties uz slimnīcu. Paņemiet līdzi zāļu iepakojumu.
Ja esat aizmirsis lietot Lanvis
Pastāstiet to ārstam. Nelietojiet dubultu devu, lai aizvietotu aizmirsto devu.
Ja pārtraucat lietot Lanvis
Nepārtrauciet lietot Lanvis bez konsultēšanās ar ārstu.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam, farmaceitam vai medmāsai.
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā citas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas.
Ja novērojat kādas no tālāk minētajām blakusparādībām, nekavējoties konsultējieties ar ārstu-speciālistu vai dodieties uz slimnīcu:
- jebkādas drudža vai infekcijas pazīmes (kakla sāpes, mutes gļotādas iekaisums vai urinēšanas traucējumi);
- jebkāds neparedzēts asinsizplūdums vai asiņošana, jo tas var liecināt, ka pārāk mazā skaitā veidojas noteikta veida asins šūnas;
- pēkšņa pašsajūtas pasliktināšanās (pat ja ķermeņa temperatūra atbilst normai);
- acu baltumu vai ādas iekrāsošanās dzeltenā krāsā (dzelte).
Konsultējieties ar ārstu arī tad, ja Jums rodas jebkura no tālāk minētajām blakusparādībām, kas arī ir iespējamas, lietojot šīs zāles.
Ļoti bieži (rodas vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem):
- Jūsu asins šūnu un trombocītu skaita samazināšanās;
- dzelte (āda un acu baltumi kļūst dzelteni) vai aknu palielināšanās (simptomi ietver nogurumu un sliktu dūšu, kam seko nieze, tumšs urīns, un var būt izsitumi vai drudzis) - lietojot Lanvis ilgstoši vai lielās devās – tas var parādīties arī Jūsu asins analīzēs.
Bieži (rodas mazāk nekā 1 no 10 cilvēkiem):
- aknu bojājums, kas var izraisīt dzelti (āda un acu baltumi kļūst dzelteni) vai aknu palielināšanos (pietūkumu zem ribām) - Lanvis īslaicīgas lietošanas gadījumā – tas var parādīties arī Jūsu asins analīzēs;
- slikta dūša (vai vemšana), caureja vai čūlu veidošanās mutē;
- paaugstināta urīnskābes koncentrācijas asinīs (hiperurikēmija), kas dažreiz var izraisīt nieru darbības pasliktināšanos.
Reti (rodas mazāk nekā 1 no 1000 cilvēkiem):
- zarnu bojājums, ko sauc par zarnu nekrotizējošu kolītu un kas var izraisīt stipras sāpes vēderā, sliktu dūšu, vemšanu, caureju un drudzi;
- izteikti aknu bojājumi, ja šīs zāles lieto kopā ar citiem ķīmijterapijas līdzekļiem, iekšķīgi lietojamiem kontracepcijas līdzekļiem vai alkoholu.
Nav zināmi:
- jutība pret gaismu.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīga, LV 1003. Tālr.: +371 67078400
Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv
Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabāt Lanvis
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz kastītes pēc "Derīgs līdz".
Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
Uzglabāt temperatūrā līdz 25 °C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no mitruma un gaismas.
Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Dalījuma līnija paredzēta tikai, lai palīdzētu sadalīt tableti, ja Jums ir grūtības norīt to veselu.
Ja Jums jāsadala tablete uz pusēm, neieelpojiet no tabletes radušos pulveri. Pēc tam nomazgājiet rokas.
Ja ārsts Jums liek pārtraukt tablešu lietošanu, pārpalikušās tabletes ir svarīgi atdot farmaceitam, kurš tās iznīcinās atbilstoši bīstamu vielu iznīcināšanas vadlīnijām. Paturiet tabletes pie sevis tikai tad, ja tā licis rīkoties ārsts.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Lanvis satur
Aktīvā viela ir tioguanīns. Katra Lanvis tablete satur 40 mg tioguanīna.
Citas sastāvdaļas ir laktozes monohidrāts, kartupeļu ciete, akācijas sveķi, stearīnskābe, magnija stearāts un attīrīts ūdens.
Lanvis ārējais izskats un iepakojums
Lanvis tabletes ir baltas līdz pelēkbaltas, apaļas, abpusēji izliektas tabletes ar dalījuma līniju un iespiedumu ‘T40’ vienā pusē un bez dalījuma līnijas un iespieduma otrā pusē. Dalījuma līnija paredzēta tikai tabletes sadalīšanai, lai atvieglotu tās norīšanu, nevis tabletes dalīšanai vienādās devās.
Lanvis tabletes tiek piegādātas dzintara krāsas stikla pudelēs, kas satur 25 tabletes.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks un ražotājs
Reģistrācijas apliecības īpašnieks
Aspen Pharma Trading Limited
3016 Lake Drive,
Citywest Business Campus,
Dublin 24
Īrija
Ražotājs
Excella GmbH & Co. KG, Nürnberger Strasse 12, 90537 Feucht, Vācija
vai
GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A., ul. Grunwaldzka 189, 60-322 Poznan, Polija
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta 02/2017
Pēdējā redakcija 17b
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē un Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē: www.zva.gov.lv.
Lanvis ir Aspen reģistrēta preču zīme.
ZĀĻU APRAKSTS
1. ZĀĻU nosaukums
LANVIS 40 mg tabletes
2. Kvalitatīvais un kvantitatīvais sastāvs
Tablete satur 40 mg tioguanīna (Tioguaninum).
Palīgviela ar zināmu iedarbību
Viena tablete satur 150 mg laktozes monohidrāta.
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
3. Zāļu forma
Tabletes
Lanvis tabletes ir baltas līdz pelēkbaltas, apaļas, abpusēji izliektas tabletes ar dalījuma līniju un iespiedumu ‘T40’ vienā pusē un bez dalījuma līnijas un iespieduma otrā pusē.
Dalījuma līnija paredzēta tikai tabletes sadalīšanai, lai atvieglotu tās norīšanu, nevis tabletes dalīšanai vienādās devās.
4. KlīniskĀ INFORMĀCIJA
4.1. Terapeitiskās indikācijas
LANVIS indicēts galvenokārt akūtas leikozes ārstēšanai, īpaši akūtas mieloleikozes un akūtas limfoleikozes ārstēšanai.
4.2. Devas un lietošanas veids
Devas
Deva un lietošanas ilgums atkarīgs no citu, vienlaikus ar LANVIS lietotu, citotoksisko līdzekļu veida un devas.
LANVIS pēc iekšķīgas lietošanas uzsūcas dažādā apjomā, pēc vemšanas vai ēšanas līmenis plazmā var samazināties.
LANVIS var lietot jebkurā laikā pirms uzturošās terapijas īsu kursu veidā, piemēram, indukcijas, konsolidācijas, intensifikācijas kursiem. Tomēr to nerekomendē izmantot uzturošās terapijas laikā vai līdzīgai ilglaicīgai terapijai augstā hepatotoksicitātes riska dēļ (skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktu).
Pieaugušie
Pieaugušajiem parastā LANVIS deva ir 60 līdz 200 mg/m2 ķermeņa virsmas laukuma dienā.
Pediatriskā populācija
Bērniem ir lietotas tādas pašas devas kā pieaugušiem, pielāgojot atbilstoši ķermeņa virsmas laukumam.
Gados vecāki cilvēki
Gados vecākiem cilvēkiem nav specifisku ieteikumu par devām (sk. Nieru vai aknu darbības traucējumi).
LANVIS ir lietots dažādās kombinētās ķīmijterapijas shēmās gados veciem pacientiem ar akūtu leikozi tādās pašās devās kā gados jaunākiem pacientiem.
Nieru darbības traucējumi
Pacientiem ar nieru funkciju traucējumiem jāapsver devas samazināšana.
Aknu darbības traucējumi
Pacientiem ar aknu funkciju traucējumiem jāapsver devas samazināšana.
Pacienti ar TPMT deficītu
Pacientiem ar iedzimtu mazu vai pilnībā neesošu tiopurīna S-metiltransferāzes (TPMT) aktivitāti ir paaugstināts smagas tioguanīna toksicitātes risks, lietojot parastās Lanvis devas, un parasti ir nepieciešama ievērojama devas samazināšana. Optimālā sākuma deva homozigota deficīta pacientiem nav noskaidrota (skatīt 4.4. un 5.2. apakšpunktu).
Lielākai daļai pacientu ar heterozigotu TPMT deficītu ir ieteicamo Lanvis devu panesamība, bet dažiem var būt nepieciešama devas samazināšana. Ir pieejami TPMT genotipu un fenotipu testi (skatīt 4.4. un 5.2. apakšpunktu). Pacientiem ar aknu darbības traucējumiem ir jāapsver devas samazināšana.
Pacienti ar NUDT15 gēnu variantu
Pacientiem ar iedzimtu NUDT15 gēna mutāciju ir paaugstināts smagas tiopurīna toksicitātes risks, piemēram, agrīna leikopēnija un alopēcija, lietojot standarta tiopurīna devas, un parasti ir nepieciešams būtiski samazināt devu. Āzijas izcelsmes pacientiem ir īpaši augsts risks, jo mutāciju biežums šajā populācijā ir lielāks. Optimālā sākotnējā deva heterozigotiem vai homozigotiem pacientiem nav noteikta.
Lai samazinātu ar tiopurīna terapiju saistīto smagas leikopēnijas un alopēcijas risku, īpaši Āzijas izcelsmes pacientiem, pirms tiopurīna terapijas uzsākšanas jāapsver NUDT15 variantu genotipiskā un fenotipiskā testēšana visiem pacientiem (ieskaitot pediatriskos pacientus) (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Lietošanas veids
Perorāli.
4.3. Kontrindikācijas
Paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
Indikāciju nopietnības dēļ nav citu absolūtu kontrindikāciju.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
LANVIS ir aktīvs citotoksisks līdzeklis, kuru paredzēts lietot tikai šādu līdzekļu izmantošanā pieredzējuša ārsta uzraudzībā.
Imunizācija ar dzīvajām vakcīnām imunokompromitētiem pacientiem var izraisīt saslimšanu. Tādēļ vakcinācija ar dzīvajām vakcīnām nav ieteicama. Nekādā gadījumā pacienti remisijā nedrīkst saņemt dzīvu organismu vakcīnas līdz vismaz 3 mēnešiem pēc ķīmijterapijas ārstēšanas pabeigšanas.
Ietekme uz aknu darbību
LANVIS NAV IETEICAMS UZTUROŠAI TERAPIJAI VAI LĪDZĪGA VEIDA ILGLAICĪGAI TERAPIJAI AUGSTĀ HEPATOTOKSICITĀTES, KAS SAISTĪTA AR ASINSVADU ENDOTĒLIJA BOJĀJUMU, RISKA DĒĻ (skatīt 4.2. un 4.8. apakšpunktu). Šī hepatotoksicitāte ir novērota lielai daļai pediatriskās populācijas, kas saņēma LANVIS kā daļu no akūtas limfoleikozes uzturošās terapijas, un citos gadījumos, kas saistīti ar ilgstošu LANVIS lietošanu. Šī hepatotoksicitāte īpaši bieži parādās vīriešu dzimuma pārstāvjiem. Hepatotoksicitāte parasti izpaužas kā aknu venookluzīvās slimības sindroms (hiperbilirubinēmija, mīksta hepatomegālija, ķermeņa masas palielināšanās šķidruma aiztures un ascīta dēļ) vai ar portālās hipertensijas pazīmēm (splenomegālija, trombocitopēnija un paplašinātas barības vada vēnas). Histopatoloģiskā atradne, kas saistīta ar šo toksicitāti, ietver hepatoportālu sklerozi, nodulāru reģeneratīvu hiperplāziju, aknu peliozi un periportālu fibrozi.
Lanvis terapija ir jāpārtrauc pacientiem ar aknu toksicitātes pazīmēm, jo ir ziņojumi par aknu toksicitātes pazīmju un simptomu izzušanu, pārtraucot terapiju.
Novērošana
Terapijas laikā pacienti ir rūpīgi jānovēro, regulāri veicot asins analīzes un katru nedēļu pārbaudot aknu funkcionālos rādītājus. Agrīnas norādes uz aknu toksicitāti ir portālās hipertensijas pazīmes - trombocitopēnija, kas nav proporcionāla neitropēnijai, un splenomegālija. Ir ziņots arī par aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanos saistībā ar aknu toksicitāti, taču to nenovēro visos gadījumos.
Ietekme uz asinsradi
Terapija ar Lanvis izraisa kaulu smadzeņu nomākumu, kā rezultātā rodas leikopēnija un trombocitopēnija (skatīt Ietekme uz aknu darbību). Retāk ir ziņots par anēmiju.
Kaulu smadzeņu nomākums ir atgriezenisks, ja terapija ar Lanvis tiek pārtraukta pietiekami agri.
Tiopurīna S-metiltransferāzes (TPMT) deficīts
Ir indivīdi ar iedzimtu enzīma TPMT deficītu, kuri var būt neparasti jutīgi pret Lanvis mielosupresīvo iedarbību un kuriem ir tendence uz ātru kaulu smadzeņu nomākuma attīstību pēc Lanvis terapijas uzsākšanas. Šos traucējumus var pastiprināt citu TPMT inhibējošu zāļu, piemēram, olsalazīna, mesalazīna vai sulfasalazīna, vienlaicīga nozīmēšana. Dažas laboratorijas piedāvā noteikt TPMT deficītu, tomēr šīs pārbaudes neatklāj visus pacientus, kuriem ir nopietns toksicitātes risks. Tādēļ joprojām ir nepieciešama rūpīga asins analīžu kontrole.
NUDT15 mutācija
Pacientiem ar iedzimtu NUDT15 gēna mutāciju ir paaugstināts smagas tiopurīna toksicitātes risks, piemēram, agrīna leikopēnija un alopēcija, lietojot standarta tiopurīna devas, un parasti ir nepieciešams būtiski samazināt devu. Āzijas izcelsmes pacientiem ir īpaši augsts risks, jo mutāciju biežums šajā populācijā ir lielāks. Optimālā sākotnējā deva heterozigotiem vai homozigotiem pacientiem nav noteikta. Lai samazinātu ar tiopurīna terapiju saistīto smagas leikopēnijas un alopēcijas risku, īpaši Āzijas izcelsmes pacientiem, pirms tiopurīna terapijas uzsākšanas jāapsver NUDT15 variantu genotipiskā un fenotipiskā testēšana visiem pacientiem (ieskaitot pediatriskos pacientus) (skatīt 5.2. apakšpunktu).
Akūtas mieloleikozes remisijas indukcijas laikā pacientiem bieži var nākties pārdzīvot relatīvas kaulu smadzeņu aplāzijas periodus un ir svarīgi, lai būtu pieejami atbilstoši atbalsta pasākumi.
Pacienti, kuri saņem mielosupresīvu ķīmijterapiju, ir īpaši uzņēmīgi pret dažādām infekcijām.
Remisijas indukcijas laikā, īpaši gadījumos, kad novēro ātru šūnu sabrukšanu, ir jāievēro atbilstoši piesardzības pasākumi, lai izvairītos no hiperurikēmijas un/vai hiperurikozūrijas un urīnskābes nefropātijas riska (skatīt 4.8. apakšpunktu).
Novērošana
TĀ KĀ TIOGUANĪNS IR SPĒCĪGS MIELOSUPRESANTS, Remisijas INDUKCIJAS LAIKĀ bieži jāpārbauda pilna asinsaina. TERAPIJAS LAIKĀ PACIENTI RŪPĪGI JĀNOVĒRO.
Pēc ārstēšanas pārtraukšanas leikocītu un trombocītu skaits turpina samazināties, tādēļ, parādoties pirmajām šo asins šūnu skaita patoloģiski lielas samazināšanās pazīmēm, terapija uz laiku jāpārtrauc.
Leša-Nīhana sindroms
Tā kā enzīms hipoksantīna guanīna fosforiboziltransferāze nosaka LANVIS pārveidošanu par tā aktīvo metabolītu, iespējams, ka pacientiem ar šā enzīma deficītu, piemēram, ar Leša-Nīhana sindromu, var būt rezistence pret šīm zālēm. Rezistence pret azatioprīnu, kura aktīvais metabolīts ir tāds pats kā LANVIS, pierādīta diviem bērniem ar Leša-Nīhana sindromu.
UV iedarbība
Pacienti, kas ārstēti ar Lanvis, ir jutīgāki pret sauli. Saules gaismas un UV gaismas iedarbība ir jāierobežo, un pacientiem ieteicams valkāt aizsargājošu apģērbu un lietot saules aizsardzības krēmus ar augstu aizsardzības faktoru.
Laktozes nepanesamība
Pacientiem ar laktozes nepanesamību jānorāda, ka Lanvis satur nelielu laktozes daudzumu. Pacienti ar retu iedzimtu slimību, piemēram, galaktozes nepanesību, Lapp laktāzes deficītu vai glikozes-galaktozes malabsorbciju, nedrīkst lietot šīs zāles.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Vakcīnas
Imunokompromitētus pacientus nav ieteicams vakcinēt ar dzīvajām vakcīnām (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Citi mielotoksiski preparāti vai staru terapija
Vienlaicīgas citu mielotoksisku vielu ievadīšanas vai staru terapijas laikā mielosupresijas risks paaugstinās.
Allopurinols
Vienlaicīgas allopurinola lietošanas gadījumā, lai inhibētu urīnskābes veidošanos, LANVIS devu samazināšana nav nepieciešama, atšķirībā no merkaptopurīna un azatioprīna, kuru devas ir jāsamazina.
Aminosalicilātu atvasinājumi
Tā kā ir pierādījumi in vitro, ka aminosalicilskābes atvasinājumi (piemēram, olsalazīns, mesalazīns vai sulfasalazīns) inhibē TPMT enzīmu, pacientiem, kas vienlaikus saņem LANVIS terapiju, tie jālieto piesardzīgi (skatīt 4.4. apakšpunktu).
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Lanvis, tāpat kā citi citotoksiskie līdzekļi, ir potenciāli teratogēns.
Kad vien iespējams, jāizvairās no LANVIS lietošanas grūtniecības laikā, īpaši pirmā trimestrī. Katrā atsevišķā gadījumā jāsalīdzina iespējamā bīstamība auglim un sagaidāmais ieguvums mātei.
Tāpat kā lietojot visus citotoksiskos ķīmijterapijas līdzekļus, ieteicama piemērotu pretapaugļošanās līdzekļu lietošana, ja viens no partneriem lieto LANVIS.
Barošana ar krūti
Nav saņemts neviens ziņojums, kas liecinātu par LANVIS vai tā metabolītu klātbūtni mātes pienā. Mātēm, kas saņem LANVIS, nav ieteicams barot bērnu ar krūti.
Fertilitāte
Atsevišķos gadījumos, kad vīrieši, kas saņēmuši citotoksisku līdzekļu kombinācijas, kurās ietilpst arī Lanvis, radījuši bērnus ar iedzimtiem defektiem.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Datu par tioguanīna ietekmi uz spējām vadīt automašīnu vai apkalpot mehānismus nav. Pamatojoties uz zāļu farmakoloģiju, kaitīgu ietekmi uz šīm spējām nevar paredzēt.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Klīniskā informācija par šīm zālēm, ko varētu izmantot nevēlamo blakusparādību biežuma noteikšanai, nav pietiekama. Tioguanīns parasti ir viena no kombinētās ķīmijterapijas sastāvdaļām, tādēļ nav iespējams attiecināt blakusparādības tikai uz šīm zālēm.
Lai klasificētu nevēlamās blakusparādības, ir izmantota šāda klasifikācija: ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1 000 līdz <1/100), reti( ≥1/10 000 līdz <1/1 000) un ļoti reti (≥1/10 000).
Orgānu sistēmu klasifikācija | Biežums | Blakusparādības |
---|---|---|
Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi | Ļoti bieži | Kaulu smadzeņu mazspēja (skatīt 4.4. apakšpunktu) |
Kuņģa-zarnu trakta traucējumi | Bieži | Stomatīts, kuņģa-zarnu trakta traucējumi |
Reti | Nekrotizējošs kolīts | |
Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumia | Ļoti bieži | Venookluzīva aknu slimība: hiperbilirubinēmija, hepatomegālija, palielināta ķermeņa masa sakarā ar šķidruma aizturi un ascīts. Portāla hipertensija: splenomegālija, barības vada vēnu varikoze un trombocitopēnija. Paaugstināts aknu enzīmu līmenis, paaugstināts sārmainās fosfatāzes līmenis un gamma glutamiltransferāzes līmenis, dzelte, portāla fibroze, nodulāra reģeneratīva hiperplāzija, peliozes hepatīts |
Bieži | Venookluzīva aknu slimība īstermiņa cikliskajā terapijā | |
Reti | Aknu nekroze | |
Vielmaiņas un uztures traucējumi | Bieži | Hiperurikēmija (skatīt 4.4. apakšpunktu) |
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi | Bieži | Hiperurikozūrija un urātu nefropātija (skatīt 4.4. apakšpunktu) |
Ādas un zemādas audu bojājumi | Nav zināmi | Fotosensitivitāte (skatīt 4.4. apakšpunktu) |
a skatīt atsevišķu nevēlamo blakusparādību aprakstus.
Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi
Aknu toksicitāte, kas saistīta ar asinsvadu endotēlija bojājumu, rodas ļoti bieži, ja tioguanīnu lieto uzturošai terapijai vai līdzīgai ilglaicīgai terapijai, kas nav ieteicama (skatīt 4.2. un 4.4. apakšpunktu).
Ir ziņojumi par aknu toksicitātes pazīmju un simptomu izzušanu pēc nepārtrauktas īstermiņa vai ilgtermiņa terapijas pārtraukšanas.
Reti: ir ziņojumi par centrilobulāru aknu nekrozi dažiem pacientiem, tajā skaitā pacientiem, kuri saņēma kombinētu ķīmijterapiju, perorālās pretapaugļošanās tabletes, augstas tioguanīna devas un alkoholu.
Ziņošana par blakusparādībām
Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu, farmaceitu vai medmāsu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši,
Zāļu valsts aģentūrai, Jersikas ielā 15, Rīgā LV 1003. Tālr.: +371 67078400
Fakss: +371 67078428. Tīmekļa vietne: www.zva.gov.lv
Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
4.9. Pārdozēšana
Simptomi
Galvenā toksiskā ietekme ir uz kaulu smadzenēm, un hematoloģiskā toksicitāte hroniskas pārdozēšanas gadījumā varētu būt izteiktāka nekā vienreizējas LANVIS lietošanas gadījumā.
Ārstēšana
Tā kā nav zināma antidota, regulāri jāpārbauda asinsaina un nepieciešamības gadījumā jānodrošina vispārēja uzturoša ārstēšana kopā ar atbilstošu asins pārliešanu. Turpmākai ārstēšanai jābūt klīniski indicētai vai atbilstoši valsts toksikoloģijas centra ieteikumiem, ja pieejami.
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: pretaudzēju un imūnmodulējošs līdzeklis/purīna analogs.
ATĶ kods: L01BB03
Darbības mehānisms
Tioguanīns ir guanīna sulfhidrilatvasinājums un tā darbība ir līdzīga purīna antimetabolītam. Tas tiek aktivēts līdz nukleotīdam tioguanilskābei.
Tioguanīna metabolīts kavē de novo purīna sintēzi un purīna nukleotīda iekšējo pārvēršanos. Tioguanīns iesaistās arī nukleīnskābēs. Uzskata, ka iesaistīšanās DNS (dezoksiribonukleīnskābē) palielina vielas citotoksiskumu.
Farmakodinamiskā iedarbība
Starp tioguanīnu un merkaptopurīnu parasti pastāv krusteniskā rezistence, un nav gaidāms, ka pacientiem ar audzēja rezistenci pret vienu vielu būs atbildes reakcija uz otru vielu.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Uzsūkšanās
Pētījumi ar radioaktīvo tioguanīnu liecina, ka kopējās radioaktivitātes maksimālais līmenis asinīs tiek sasniegts apmēram 8 – 10 stundas pēc iekšķīgas lietošanas un pēc tam lēnām samazinās. Vēlāki pētījumi, izmantojot augstas izšķiršanas spējas šķidruma hromatogrāfiju (HPLC), pierādījuši, ka 6-tioguanīns ir nozīmīgākais tiopurīns, kas atrodams vēl vismaz 8 stundas pēc intravenozas ievadīšanas.
Maksimālā koncentrācija plazmā 61 – 118 nmol/ml rodas pēc 1 – 1,2 g 6-tioguanīna/m2 ķermeņa virsmas laukuma intravenozas ievadīšanas. Līmenis plazmā samazinās bieksponenciāli ar sākuma un terminālo pusperiodu attiecīgi 3 un 5 - 9 stundas.
Pēc 100 mg/m2 iekšķīgas lietošanas maksimālais līmenis, nosakot ar HPLC metodi, tiek sasniegts pēc 2 – 4 stundām un ir 0,03 – 0,94 mikromoli (0,03 – 0,94 nmol/ml). Līmeni pazemina vienlaicīga barības uzņemšana (kā arī vemšana).
Izkliede
Zinātniskajā literatūrā ir pieejami ierobežoti dati par tioguanīna izkliedi cilvēkiem.
Tioguanīns iekļūst cerebrospinālajā šķidrumā (cerebrospinal fluid, CSF) pēc pastāvīgas i.v. infūzijas veidā ievadītas 20mg/m2 /h devas 24 stundu laikā bērniem ar akūtu limfoleikozi.
Biotransformācija
Tioguanīns ekstensīvi metabolizējas in vivo. Četri dažādi enzīmi, kas atbildīgi par tiogunīna metabolismu ir šādi: hipoksantīna (guanīna) fosforiboziltransferāze (H(G)PRT), kas tioguanīnu pārveido tioguanozīna monofosfātā (6-TGMP), ko tālāk proteīna kināzes metabolizē aktīvās vielās, tioguanīna nukleotīdos (6-TGN); TPMT, kas tioguanīnu pārveido 6-metiltioguanīnā (6-MTG, neaktīvs metabolīts), kā arī 6-TGMP līdz 6-metil-TGMP (neaktīvs metabolīts) un ksantīna oksidāze (XDH vai XO), un aldehīda oksidāze (AO), kas arī pārveido tioguanīnu neaktīvos metabolītos. Tioguanīns sākotnēji tiek deaminēts ar guanīna deamināzi (guanine deaminase, GDA), lai veidotu 6-tioksantīnu (6-TX), un tas kļūst par substrātu XDH katalizētai 6-tiourīnskābes (6-TUA) izveidei.
NUDT15 R139C (NUDT15 c.415C>T) variants
Jaunākie pētījumi liecina, ka pastāv cieša saistība starp NUDT15 variantu NUDT15 c.415C>T [p.Arg139Cys] (pazīstams arī kā NUDT15 R139C [rs116855232]), kas, kā tiek uzskatīts, izraisa NUDT15 enzīma funkcijas zudumu, un ar tiopurīnu saistītu toksicitāti, piemēram leikopēniju un alopēciju. NUDT15 c.415C>T biežums atšķiras atkarībā no no etniskās piederības, un tas ir 9,8 % Austrumāzijas iedzīvotāju, 3,9 % Latīņamerikas iedzīvotāju, 0,2 % Eiropas iedzīvotāju un 0,0 % Āfrikas iedzīvotāju, norādot uz paaugstinātu risku Āzijas populācijā. Pacientiem, kuri ir NUDT15 varianta homozigoti (NUDT15 T riska alēles), ir paaugstināts tiopurīna toksicitātes risks salīdzinājumā ar C homozigotiem.
Pacientiem ar NUDT15 variantu toksicitātes risku var pazemināt samazinātas tiopurīna devas. Līdz ar to pirms tiopurīna terapijas uzsākšanas jānosaka NUDT15 genotips visiem pacientiem, ieskaitot pediatrisko populāciju (skatīt 4.2. apakšpunktu). Zāles izrakstošajam ārstam ir ieteicams izvērtēt, vai ir nepieciešams samazināt devu, pamatojoties uz pacientu atbildes reakciju uz terapiju, kā arī viņu ģenētisko profilu.
Pacienti, kuriem ir gan NUDT15, gan TPMT enzīmu variants, ievērojami sliktāk panes tiopurīna nekā tie, kuriem riska alēles ir tikai vienā no šiem diviem gēniem.
Precīzs ar NUDT15 saistītas tiopurīna toksicitātes mehānisms vēl nav izpētīts.
Eliminācija
Nav datu.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Ņemot vērā iedarbību uz šūnas DNS, tioguanīns ir potenciāli mutagēns un kancerogēns.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Laktozes monohidrāts;
Kartupeļu ciete;
Akācijas sveķi;
Stearīnskābe;
Magnija stearāts;
Attīrīts ūdens.
6.2. Nesaderība
Nav zināma.
6.3. Uzglabāšanas laiks
5 gadi.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt temperatūrā līdz 25°C. Uzglabāt cieši noslēgtā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas un mitruma.
6.5. Iepakojuma veids un saturs
Dzintarkrāsas stikla pudelīte ar bērniem neatveramu polietilēna/polipropilēna vāciņu; satur 25 tabletes.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Droša rīkošanās ar LANVIS
Rīkojoties ar LANVIS tabletēm, ieteicams ievērot “Norādījumi par rīkošanos ar citotoksiskiem līdzekļiem” saskaņā ar vietējiem ieteikumiem un/vai likumiem.
Ja nepieciešams tableti sadalīt uz pusēm, jāuzmanās, lai daļiņas nesaskartos ar rokām vai netiktu ieelpotas.
Iznīcināšana
Neizmantotās LANVIS tabletes jāiznīcina saskaņā ar vietējiem likumiem par bīstamu vielu iznīcināšanu.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Aspen Pharma Trading Limited
3016 Lake Drive,
Citywest Business Campus,
Dublin 24,
Īrija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS
99-0724
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS
Reģistrācijas datums: 2014. gada 2. novembris.
Pēdējās pārreģistrācijas datums: 2009. gada 27. novembris.
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS
02/2017
Redakcija Nr. 17b.