ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
EU/1/17/1258/001
EU/1/17/1258/001
Chiesi Farmaceutici S.P.A., Italy
23-MAR-18
Uz neierobežotu laiku
Recepšu zāles
10 mg
Pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai
Ir apstiprināta
Chiesi Farmaceutici S.p.A., Italy
03.09.2019 14:58
Lejupielādēt lietošanas instrukciju
I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām. Skatīt 4.8. apakšpunktu par to, kā ziņot par nevēlamām blakusparādībām.
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Lamzede 10 mg pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS Viens flakons satur 10 mg alfa velmanāzes (Velmanase alfa)*. Pēc sagatavošanas viens ml šķīduma satur 2 mg alfa velmanāzes (10 mg / 5 ml).
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
*Alfa velmanāzi iegūst zīdītāju – Ķīnas kāmju olnīcu (ĶKO) šūnās, izmantojot rekombinantās DNS tehnoloģiju.
3. ZĀĻU FORMA Pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai. Balts līdz gandrīz balts pulveris.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1. Terapeitiskās indikācijas Enzīmu aizstājterapijai ar neiroloģiju nesaistītu izpausmju ārstēšanai pacientiem ar vieglu vai vidēji smagu alfa mannozidozi. Skatīt 4.4. un 5.1. apakšpunktu.
4.2. Devas un lietošanas veids
Ārstēšana jāuzrauga ārstam ar pieredzi alfa mannozidozes ārstēšanā vai citu enzīmu aizstājterapiju (EAT) lietošanā pacientiem ar lizosomālās uzkrāšanās slimībām. Lamzede ievadīšana jāveic veselības aprūpes speciālistam, kurš pārzina EAT un spēj rīkoties ārkārtas medicīniskās situācijās.
Devas
Ieteicamais devas režīms ir 1 mg/kg ķermeņa masas vienu reizi nedēļā intravenozas infūzijas veidā ar noteiktu ievadīšanas ātrumu. Informāciju par infūzijas ātrumu skatīt apakšpunktā „Lietošanas veids”.
Īpašas pacientu grupas Nieru vai aknu darbības traucējumi Pacientiem ar nieru vai aknu darbības traucējumiem devas pielāgošana nav nepieciešama.
Gados vecāki pacienti Dati nav pieejami, un piemērota lietošana gados vecākiem pacientiem nav aprakstīta.
Pediatriskā populācija Pediatriskajā populācijā devas pielāgošana nav nepieciešama.
2
Lietošanas veids
Tikai intravenozai infūzijai.
Norādījumus par zāļu sagatavošanu pirms lietošanas skatīt 6.6. apakšpunktā.
Sagatavotais Lamzede šķīdums jāievada, izmantojot infūzijas komplektu ar sūkni un sistēmā integrētu 0,22 µm filtru ar zemu olbaltumvielu saistīšanas spēju. Infūzijas ilgums jāaprēķina individuāli, ņemot vērā, ka maksimālais infūzijas ātrums nedrīkst pārsniegt 25 ml/stundā, lai kontrolētu olbaltumvielu slodzi. Infūzija jāievada vismaz 50 minūtes. Ārsts pēc saviem ieskatiem var nozīmēt lēnāku infūzijas ātrumu, ja tas ir klīniski nepieciešams, piemēram, ārstēšanas sākumā vai, ja iepriekš bijušas ar infūziju saistītas reakcijas (ISR). Informāciju par infūzijas ātruma un ilguma aprēķināšanu atkarībā no ķermeņa masas skatīt tabulā 6.6. apakšpunktā.
Pacients jānovēro attiecībā uz ISR rašanos vismaz vienu stundu pēc infūzijas atbilstoši klīniskajam stāvoklim un ārsta ieskatiem. Sīkākus norādījumus skatīt 4.4. apakšpunktā.
4.3. Kontrindikācijas
Smaga alerģiska reakcija pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Periodiski jānovērtē, kāda ir alfa velmanāzes terapijas iedarbība, un gadījumos, kad nav redzams skaidrs ieguvums, jāapsver terapijas pārtraukšana.
Tā kā mērķorgānu bojājumi laika gaitā progresē, ārstēšana kļūst arvien grūtāka, lai apturētu bojājumus vai panākt stāvokļa uzlabošanos. Tāpat kā citu enzīmu aizstājterapiju gadījumā, alfa velmanāze nešķērso hematoencefālisko barjeru. Ārstējošajam ārstam ir jāņem vērā, ka alfa velmanāzes ievadīšana neārstē neatgriezeniskās komplikācijas (t.i., skeleta deformāciju, multiplekso dizostozi, neiroloģiskus simptomus un kognitīvās funkcijas traucējumus).
Paaugstināta jutība
Pacientiem klīniskajos pētījumos ir ziņots par paaugstinātas jutības reakcijām. Ievadot alfa velmanāzi, jānodrošina tūlītēja atbilstošas medicīniskas palīdzības pieejamība. Smagas alerģiskas vai anafilaktiskas reakcijas gadījumā ieteicams nekavējoties pārtraukt alfa velmanāzes infūziju un sniegt neatliekamo palīdzību saskaņā ar pašreizējiem medicīniskajiem standartiem.
Ar infūziju saistīta reakcija
Ievadot alfa velmanāzi, iespējama ISR, tajā skaitā anafilaktiska reakcija (skatīt 4.8. apakšpunktu). Alfa velmanāzes klīniskajos pētījumos novērotajām ISR bija raksturīgs straujš simptomu sākums un viegla līdz vidēji smaga gaita.
Rīcībai ISR gadījumā jābūt atkarīgai no reakcijas smaguma pakāpes un jāietver šādi pasākumi: infūzijas ātruma samazināšana, tādu zāļu kā antihistamīna līdzekļi, pretdrudža līdzekļi un/vai kortikosteroīdi nozīmēšana, un/vai terapijas pārtraukšana un vēlāka atsākšana, pagarinot infūzijas laiku. Premedikācija ar antihistamīna līdzekļiem un/vai kortikosteroīdiem var novērst reakcijas atkārtošanos tajos gadījumos, kad bija nepieciešama simptomātiska ārstēšana. Klīniskajos pētījumos pacientiem pirms alfa velmanāzes infūzijas rutīnas premedikācija netika veikta.
Ja infūzijas laikā vai tūlīt pēc tās rodas tādi simptomi kā angioedēma (mēles vai rīkles tūska), augšējo elpceļu nosprostojums vai hipotensija, jāapsver anafilakses vai anafilaktoīdas reakcijas iespējamība. Šādā gadījumā jāapsver ārstēšana ar antihistamīna līdzekli un kortikosteroīdiem. Smagākos gadījumos jāievēro pašreizējie neatliekamās palīdzības medicīniskie standarti.
3
Pēc infūzijas pacients pēc ārstējošā ārsta ieskatiem vienu stundu vai ilgāk jānovēro, vai viņam nerodas ISR.
Imunogenitāte
Antivielām var būt noteikta loma ar ārstēšanu saistīto reakciju attīstībā alfa velmanāzes ievadīšanas gadījumā. Lai noteiktu to nozīmi, smagu ISR un ārstēšanas efekta trūkuma vai zuduma gadījumā nepieciešams pārbaudīt, vai pacientam nav izveidojušās antivielas pret alfa velmanāzi. Ja EAT laikā pacienta stāvoklis pasliktinās, jāapsver ārstēšanas pārtraukšana.
Pastāv imunogenitātes risks. Klīniskajos pētījumos visā ārstēšanas periodā 8 pacientiem no 33 (24%) izveidojās IgG klases antivielas pret alfa velmanāzi. Netika konstatēta skaidra korelācija starp antivielu titru (alfa velmanāzes IgG antivielu līmeni) un efektivitātes samazināšanos vai anafilaksi un citām paaugstinātas jutības reakcijām. Nav konstatēts, ka antivielu veidošanās ietekmētu zāļu klīnisko efektivitāti vai drošumu.
Nātrijs
Zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā devā, - būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Mijiedarbības pētījumi nav veikti.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Dati par alfa velmanāzes lietošanu grūtniecības laikā nav pieejami. Pētījumi dzīvniekiem neuzrāda tiešu vai netiešu kaitīgu ietekmi saistītu ar grūsnību, embrija/augļa attīstību, atnešanos vai pēcdzemdību attīstību (skatīt 5.3. apakšpunktu). Tā kā alfa velmanāzes mērķis ir alfa mannozidāzes normalizēšana pacientiem, kuri slimo ar alfa mannozidozi, Lamzede grūtniecības laikā jālieto tikai tad, ja tas ir absolūti nepieciešams.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai alfa velmanāze vai tās metabolīti izdalās cilvēka pienā. Tomēr tiek uzskatīts, ka piena, kas satur alfa velmanāzi, nokļūšana ar krūti barotā bērna organismā notiek minimālos apmēros, tādēļ nevēlama ietekme nav sagaidāma. Lamzede drīkst lietot barošanas ar krūti laikā.
Fertilitāte
Klīniskie dati par alfa velmanāzes ietekmi uz fertilitāti nav pieejami. Pētījumi ar dzīvniekiem neliecina kaitīgu ietekmi uz fertilitāti.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Lamzede neietekmē vai nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Drošuma profila kopsavilkums
Visbiežāk novērotās nevēlamās blakusparādības bija ķermeņa masas palielināšanās (18%), ISR (9%), caureja (12%), galvassāpes (9%), artralģija (9%), palielināta apetīte (6%) un sāpes ekstremitātē (6%).
4
Neviena no šīm nevēlamām reakcijām nebija nopietna. ISR ietvēra paaugstinātu jutību 3 pacientiem un anafilaktoīdu reakciju1 pacientam. Šīs blakusparādības nebija nopietnas un bija vieglas vai vidēji smagas.
Kopumā pētījumos novēroja 2 nopietnas nevēlamās blakusparādības (samaņas zudums 1 pacientam un akūta nieru mazspēja 1 pacientam). Abos gadījumos pacienti atveseļojās bez paliekošām sekām.
Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulas veidā
Nevēlamās blakusparādības 33 pacientiem, kuri klīniskajos pētījumos saņēma alfa velmanāzi, ir norādītas 1. tabulā. Nevēlamās blakusparādības ir sakārtotas atbilstoši orgānu sistēmu klasifikācijai un ieteicamajam terminam saskaņā ar MedDRA biežuma iedalījumu. Sastopamības biežums ir definēts kā ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1 000 līdz <1/100), reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000), ļoti reti (<1/10 000) vai nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
1 tabula. Nevēlamās blakusparādības, kas novērotas klīniskajos pētījumos pacientiem ar alfa mannozidozi pēc alfa velmanāzes lietošanas
Orgānu sistēmu klasifikācija Imūnās sistēmas traucējumi Vielmaiņas un uztures traucējumi Psihiskie traucējumi Nervu sistēmas traucējumi
Acu bojājumi
Sirds funkcijas traucējumi Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības Kuņģa-zarnu trakta traucējumi
Ādas un zemādas audu bojājumi Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi
Nevēlamā blakusparādība
Paaugstināta jutība(1) Anafilaktoīda reakcija(1) Palielināta apetīte Psihotiska uzvedība Sākotnējs bezmiegs Apjukuma stāvoklis Samaņas zudums(2) Ģībonis Trīce Reibonis Galvassāpes Acs kairinājums Acu plakstiņu tūska Acs hiperēmija Bradikardija Asiņošana no deguna
Caureja Sāpes vēderā Sāpes vēdera augšdaļā Slikta dūša(1) Vemšana(1) Refluksa gastrīts Nātrene(1) Pastiprināta svīšana(1) Artralģija Muguras sāpes Locītavu stīvums Mialģija Sāpes ekstremitātē Akūta nieru mazspēja(2)
Sastopamības biežums Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži
Ļoti bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži
5
Orgānu sistēmu klasifikācija
Nevēlamā blakusparādība
Vispārēji traucējumi un reakcijas Drudzis(1)
ievadīšanas vietā
Sāpes katetra ievietošanas vietā
Drebuļi(1)
Karstuma sajūta(1)
Nespēks
Vājums(1)
Izmeklējumi
Ķermeņa masas palielināšanās
Traumas, saindēšanās un ar
Ar procedūru saistītas galvassāpes
manipulācijām saistītas
komplikācijas
(1) Ieteicamie termini, kas apzīmē ar ISR, kā aprakstīts sadaļā zemāk.
(2) Atsevišķas nevēlamās blakusparādības, kā aprakstīts sadaļā zemāk.
Sastopamības biežums Ļoti bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Ļoti bieži Bieži
Atsevišķu nevēlamo blakusparādību saraksts
Ar infūziju saistīta reakcija Klīniskajos pētījumos par ISR (tajā skaitā paaugstinātu jutību, sliktu dūšu, vemšanu, drudzi, drebuļiem, karstuma sajūtu, vājumu, nātreni, anafilaktoīdu reakciju un pastiprinātu svīšanu) ziņoja 9% pacientu (3 no 33 pacientiem). Visas ISR bija vieglas vai vidēji smagas, un neviena no blakusparādībām nebija nopietna. Visi pacienti, kuriem novēroja ISR, atveseļojās.
Akūta nieru mazspēja Klīniskajos pētījumos vienam pacientam attīstījās akūta nieru mazspēja, ko, iespējams, izraisīja pētījuma zāles. Akūtā nieru mazspēja bija vidēji smaga, un tās dēļ bija nepieciešams uz laiku pārtraukt pētījuma zāļu lietošanu, tā pilnībā izzuda 3 mēnešu laikā. Par iespējamo veicinošo faktoru tika uzskatīta vienlaicīga ilgstoša ibuprofēna terapija lielās devās.
Samaņas zudums Vienam pacientam ziņoja par samaņas zudumu, ko saistīja ar pētījuma zāļu lietošanu un kas izzuda pēc pāris sekundēm. Pacients saņēma fizioloģiskā šķīduma infūziju slimnīcas apstākļos un tika izrakstīts pēc 6 stundu novērošanas perioda. Vēlāk pacientam tika novērota epilepsijas lēkme, ko nesaistīja ar pētījuma zālēm.
Pediatriskā populācija
Alfa velmanāzes drošuma profils klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās bērni un pusaudži, līdzinājās drošuma profilam pieaugušiem pacientiem. Kopumā 58% alfa mannozidozes pacientu (19 no 33), kuri klīniskajos pētījumos saņēma alfa velmanāzi, pētījuma sākumā bija vecumā no 6 līdz 17 gadiem.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Nav pieredzes par alfa velmanāzes pārdozēšanu. Maksimālā alfa velmanāzes deva klīniskajos pētījumos bija vienreizēja 100 vienības/kg deva (atbilst aptuveni 3,2 mg/kg). Ievadot infūzijas veidā šo lielāko devu, vienam pacientam novēroja vieglu un īslaicīgu (5 stundas) drudzi. Ārstēšana netika veikta.
Informāciju par rīcību nevēlamu blakusparādību gadījumā skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktā.
6
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: citi gremošanas traktu un vielmaiņu ietekmējošie līdzekļi, enzīmi. ATĶ kods: A16AB15.
Darbības mehānisms
Alfa velmanāze – Lamzede aktīvā viela, ir cilvēka alfa mannozidāzes rekombinantā forma. Aminoskābju secība olbaltumvielas monomērā ir identiska secībai cilvēka organisma dabīgajam enzīmam – alfa mannozidāzei. Alfa velmanāze papildina vai aizvieto dabīgo alfa mannozidāzi – enzīmu, kas lizosomās katalizē secīgu hibrīdo un salikto oligosaharīdu ar augstu mannozes saturu šķelšanu, samazinot ar mannozi bagāto oligosaharīdu uzkrāšanos.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Kopumā 33 pacienti, (20 vīrieši un 13 sievietes vecumā no 6 līdz 35 gadiem) lietoja alfa velmanāzi piecos klīniskajos pētījumos. Tika iekļauti pacienti, kuriem bija diagnosticēta alfa mannozidāzes aktivitāte asins leikocītos <10% no normālās aktivitātes. Pacienti ar vissmagāko strauji progresējošo fenotipu (ar stāvokļa pasliktināšanos viena gada laikā un centrālās nervu sistēmas iesaistīšanos) netika iekļauti. Pamatojoties uz šo kritēriju, tika iekļauti pacienti ar vieglu līdz vidēji smagu slimības gaitu, atšķirīgām spējām veikt izturības testus, plašu klīnisko izpausmju spektru un dažādu slimības iestāšanās vecumu.
Vispārējie ārstēšanas rezultāti tika novērtēti šādās jomās: farmakodinamiskā iedarbība (oligosaharīdu koncentrācijas serumā samazināšanās), funkcionālais stāvoklis (trīs minūšu kāpņu kāpšanas tests (three-minute stair climbing test – 3MSCT), sešu minūšu iešanas tests (six-minute walking test – 6MWT), paredzamā forsētā vitālā kapacitāte (FVC%), dzīves kvalitāte (Bērnu veselības novērtējuma aptauja (childhood health assessment questionnaire – CHAQ)), nosakot ar invaliditātes indeksu (disability index – DI) un CHAQ-VAS sāpju vērtējumu (vizuālā analogā skala)).
III fāzes pivotālā daudzcentru, dubultaklā, randomizētā, placebo kontrolētā, paralēlo grupu pētījumā rhLAMAN-05 tika vērtēta alfa velmanāzes efektivitāte un drošums 52 nedēļu periodā, ievadot zāles atkārtoti 1 mg/kg devā katru nedēļu intravenozas infūzijas veidā. Pētījumā kopumā piedalījās 25 pacienti, ieskaitot 12 pediatriskos pacientus (vecuma diapazons: no 6 līdz 17 gadiem; vidēji: 10,9 gadi) un 13 pieaugušus pacientus (vecuma diapazons: no 18 līdz 35 gadiem; vidēji: 24,6). No pētījuma pacientiem tikai viens iepriekš bija lietojis alfa velmanāzi. Kopumā 15 pacienti (7 pediatriskie pacienti un 8 pieaugušie) saņēma ārstēšanu ar aktīvo vielu un 10 pacienti saņēma placebo (5 pediatriskie pacienti un 5 pieaugušie). Rezultāti (oligosaharīdu koncentrācija serumā, 3MSCT, 6MWT un FVC%) ir atspoguļoti 2. tabulā. Tika pierādīta farmakodinamiskā iedarbība ar statistiski ticamu oligosaharīdu koncentrācijas samazināšanos serumā salīdzinājumā ar placebo grupu. Rezultāti, kurus konstatēja pacientiem vecumā līdz 18 gadiem, liecināja par uzlabošanos. Pacientiem vecumā pēc 18 gadiem tika pierādīta stabilizācija. Skaitliskā uzlabošanās, ko pēc vienu gadu ilgā novērošanas perioda konstatēja lielākai daļai klīnisko mērķa kritēriju salīdzinājumā ar placebo (2 līdz 8%), varētu liecināt par alfa velmanāzes spēju palēnināt esošās slimības progresēšanu.
7
2 tabula. Placebo kontrolēta klīniskā pētījuma rhLAMAN-05 rezultāti (datu avots: rhLAMAN-05)
Ārstēšana ar alfa velmanāzi 12 mēnešus (n=15)
Pacienti
Faktiskā vērtība sākuma stāvoklī, vidējais (SN)
Absolūtās izmaiņas no
sākuma stāvokļa, vidējais
Oligosaharīdu koncentrācija serumā (μmol/l)
Kopumā(1)
6,8 (1,2)
-5,11
Ārstēšana ar placebo 12 mēnešus (n=10)
Faktiskā vērtība sākuma stāvoklī, vidējais (SN)
Absolūtās izmaiņas no
sākuma stāvokļa, vidējais
6,6 (1,9)
-1,61
Alfa velmanāze salīdzinājumā
ar placebo Koriģētā
vidējā atšķirība
-3,50
[95% TI]
p-vērtība <18 gadi(2)
7,3 (1,1)
≥18 gadi(2)
6,3 (1,1)
3MSCT (pakāpieni/min)
Kopumā(1)
52,9 (11,2)
[-5,66; -4,56] -5,2 (1,5) -5,1 (1,0)
0,46
6,0 (2,4) 7,2 (1,0)
55,5 (16,0)
[-2,28; -0,94]
-0,8 (1,7) -2,4 (1,4)
[-4,37; -2,62] p<0,001 -
-2,16
2,62
[95% TI]
p-vērtība <18 gadi(2)
56,2 (12,5)
≥18 gadi(2)
50,0 (9,8)
6MWT (metri) Kopumā(1) 459,6 (72,26)
[-3,58; 4,50] 3,5 (10,0) -1,9 (6,7)
3,74
57,8 (12,6) 53,2 (20,1)
465,7 (140,5)
[-7,12; 2,80] -2,3 (5,4) -2,5 (6,2)
-3,61
[-3,81; 9,05] p=0,406 -
7,35
[95% TI] p-vērtība
<18 gadi(2)
452,4 (63,9)
[-20,32; 27,80] 12,3 (43,2)
468,8 (79,5)
[-33,10; 25,87] 3,6 (43,0)
[-30,76; 45,46] p=0,692
-
≥18 gadi(2)
465,9 (82,7)
-2,5 (50,4) 462,6 (195,1) -12,8 (41,6)
FVC (% no paredzamās vērtības)
Kopumā(1) 81,67 (20,66)
8,20
90,44 (10,39)
2,30
5,91
[95% TI] p-vērtība
[1,79; 14,63]
[-6,19; 10,79] [-4,78; 16,60] p=0,278
<18 gadi(2)
69,7 (16,8)
14,2 (8,7)
88,0 (10,9)
8,0 (4,2)
-
≥18 gadi(2)
93,7 (17,7)
2,2 (7,2)
92,4 (10,8)
-2,8 (15,5)
(1) Grupa „Kopumā”: norādītas koriģētās vidējās izmaiņas un koriģētā vidējā atšķirība, pamatojoties uz ANCOVA modeli. (2) Vecuma grupas: norādītas nekoriģētas vidējās vērtības un SN.
Alfa velmanāzes ilgtermiņa efektivitāti un drošumu vērtēja nekontrolētā, atklātā III fāzes klīniskajā pētījumā rhLAMAN-10, kurā piedalījās 33 pacienti (19 pediatriskie pacienti un 14 pieaugušie vecumā no 6 līdz 35 gadiem ārstēšanas sākumā) ar iepriekšēju pieredzi alfa velmanāzes pētījumos. Tika izveidota integrēta datubāze, apkopojot visu alfa velmanāzes pētījumu kopējās datubāzes. Tika konstatēta statistiski ticama seruma oligosaharīdu koncentrācijas, 3MSCT rezultāta, elpošanas funkciju, seruma IgG un EQ-5D-5L (Eiropas dzīves kvalitātes novērtējuma anketa - 5 dimensijas)
8
uzlabošanās laika gaitā līdz novērošanas beigām (3. tabula). Alfa velmanāzes iedarbība bija izteiktāka pacientiem vecumā līdz 18 gadiem.
3 tabula. Klīnisko mērķa kritēriju izmaiņas no sākuma stāvokļa līdz novērošanas beigām rhLAMAN-10 pētījumā (datu avots: rhLAMAN-10)
Rādītājs
Pacienti n=33
Faktiskā vērtība sākuma
stāvoklī, vidējais
(SN)
Oligosaharīdu koncentrācija serumā (µmol/l)
3MSCT (pakāpieni/min)
Kopumā Kopumā
6,90 (2,30)
53,60 (12,53)
Procentuālās (%) izmaiņas pēdējā novērošanas reizē salīdzinājumā ar sākuma stāvokli,
(SN) -62,8 (33,61)
13,77 (25,83)
p-vērtība [95% TI]
<0,001 [-74,7; -50,8]
0,004 [4,609; 22,92]
6MWT (metri)
Kopumā
FVC (% no paredzamās Kopumā vērtības)
466,6 (90,1)
84,9 (18,6)
7,1 (22,0)
10,5 (20,9)
0,071 [-0,7; 14,9]
0,011 [2,6; 18,5]
Dati liecina, ka alfa velmanāzes terapijas lietderīgā ietekme mazinās, ja slimības slodze un ar slimību saistītās elpošanas ceļu infekcijas pastiprinās.
Post-hoc atbildes reakciju analīze dažādiem rādītājiem pēdējā novērošanas reizē uzrādīja ieguvumu 87,9% pacientu ar atbildes reakciju vismaz 2 jomās, lietojot alfa velmanāzi ilgtermiņā (4. tabula).
4. tabula. Dažādu rādītāju analīze pacientiem ar atbildes reakciju: MCID(1) pacienti ar atbildes reakciju atbilstoši mērķa kritērijiem un jomai (datu avots: rhLAMAN-05; rhLAMAN-10)
Joma
Kritērijs
Farmakodinamiskā iedarbība Farmakodinamiskās jomas atbildes reakcija Funkcionālais stāvoklis
Funkcionālā stāvokļa jomas atbildes reakcija
Oligosaharīdi
Oligosaharīdi
3MSCT 6MWT FVC (%)
Kombinēta
Pacienti ar atbildes reakciju
rhLAMAN-05 pētījums n=25
rhLAMAN-10
pētījums n=33
Placebo 12 mēneši
Lamzede 12 mēneši
Lamzede pēdējā novērošanas
vizīte
20,0%
100%
91,0%
20,0%
100%
91,0%
10,0% 10,0% 20,0%
20,0% 20,0% 33,3%
48,5% 48.5% 39,4%
30,0%
60,0%
72,7%
9
Pacienti ar atbildes reakciju
Joma
Dzīves kvalitāte Dzīves kvalitātes joma
Kritērijs
CHAQ-DI CHAQ-VAS Kombinēta
rhLAMAN-05 pētījums n=25
Placebo 12 mēneši
20,0% 33,3% 40,0%
Lamzede 12 mēneši
20,0% 40,0% 40,0%
rhLAMAN-10 pētījums n=33
Lamzede pēdējā novērošanas
vizīte 42,2% 45,5% 66,7%
Vispārējā atbildes reakcija Trīs jomas
0
13,3%
45,5%
Divas jomas
30,0%
73,3%
42,4%
Viena joma
30,0%
13,3%
9,1%
Neviena joma
40,0%
0
3,0%
(1) MCID: minimālā klīniski nozīmīgā atšķirība (minimal clinically important difference).
Pediatriskā populācija
Alfa velmanāzes lietošanu vecuma grupā no 6 līdz 17 gadiem pamato pierādījumi no klīniskajiem pētījumiem pediatriskiem (19 no 33 pacientiem) un pieaugušiem pacientiem. Klīniskie dati par bērniem līdz 6 gadu vecumam nav pieejami.
Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus par Lamzede vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās alfa mannozidozes ārstēšanai (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).
Šīs zāles ir reģistrētas „izņēmuma kārtā”. Tas nozīmē, ka sakarā ar šīs slimības retumu nav bijis iespējams iegūt pilnīgu informāciju par šīm zālēm. Eiropas Zāļu aģentūra ik gadu pārbaudīs jauniegūto informāciju par šīm zālēm un vajadzības gadījumā atjauninās šo zāļu aprakstu.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Pacientiem ar alfa mannozidozi netika novērotas būtiskas farmakokinētikas atšķirības starp dzimumiem.
Uzsūkšanās
Lamzede ievada intravenozas infūzijas veidā. Līdzsvara stāvoklī pēc alfa velmanāzi infūzijas ievadīšanas 1 mg/kg devā katru nedēļu tās vidējā maksimālā koncentrācija plazmā bija aptuveni 8 µg/ml, un tā tika sasniegta 1,8 stundas pēc ievadīšanas sākuma, kas atbilst vidējam infūzijas ilgumam.
Izkliede
Kā tas bija paredzams šāda izmēra olbaltumvielai, izkliedes tilpums līdzsvara koncentrācijā bija mazs (0,27 l/kg), liecinot par izkliedi galvenokārt plazmā. Alfa velmanāzes plazmas klīrenss (vidēji 6,7 ml/stundā/kg) atbilst straujai alfa velmanāzes uzņemšanai šūnās ar mannozes receptoru starpniecību.
Biotransformācija
Paredzams, ka alfa velmanāzes metabolisma ceļi būs līdzīgi citu dabīgo olbaltumvielu metabolismam, kas sašķeļas mazākos peptīdos un visbeidzot – aminoskābēs.
10
Eliminācija
Pēc infūzijas beigām alfa velmanāzes koncentrācija plazmā samazinājās divās fāzēs, un vidējais terminālais eliminācijas pusperiods ir aptuveni 30 stundas.
Linearitāte/nelinearitāte
Alfa velmanāzei novēroja lineāru (t.i., pirmā loka) farmakokinētisko profilu, un devu diapazonā no 0,8 līdz 3,2 mg/kg (atbilst 25 un 100 vienības/kg) Cmax un AUC palielinājās proporcionāli devai.
Īpašas pacientu grupas
Alfa velmanāze ir olbaltumviela, un ir paredzams, ka metabolisma laikā tā tiks sašķelta aminoskābēs. Olbaltumvielām, kurām tāpat kā alfa velmanāzei molekulārā masa ir lielāka par 50 000 Da, neizdalās no organisma caur nierēm. Tādējādi nav sagaidāms, ka aknu un nieru darbības traucējumi varētu ietekmēt alfa velmanāzes farmakokinētiku. Tā kā Eiropā nav atklāti par 41 gadu vecāki pacienti, lietošana gados vecākiem pacientiem nav paredzama.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti, juvenīlo toksicitāti, toksisku ietekmi uz reproduktivitāti un attīstību neliecina par īpašu risku cilvēkam.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Nātrija hidrogēnfosfāta dihidrāts Nātrija dihidrogēnfosfāta dihidrāts Mannīts Glicīns
6.2. Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi.
Sagatavots šķīdums infūzijām
Šķīduma ķīmiskā un fizikālā stabilitāte lietošanas laikā ir pierādīta 24 stundas, uzglabājot 2°C - 8°C temperatūrā. No mikrobioloģiskā viedokļa zāles jāizlieto nekavējoties. Ja tās netiek izlietotas nekavējoties, par uzglabāšanas laiku un apstākļiem lietošanas laikā atbild lietotājs, un parasti tas nedrīkst pārsniegt 24 stundas 2°C līdz 8°C temperatūrā.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt un transportēt atdzesētu (2°C - 8°C). Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Uzglabāšanas nosacījumus pēc zāļu sagatavošanas skatīt 6.3. apakšpunktā.
11
6.5. Iepakojuma veids un saturs
10 ml flakons (I klases stikls) ar brombutilgumijas aizbāzni, alumīnija aizsargvāciņu un noņemamu polipropilēna vāciņu. Katrs flakons satur 10 mg alfa velmanāzes.
Iepakojuma lielumi: 1, 5 vai 10 flakoni kastītē. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Lamzede ir jāsagatavo, un to var ievadīt tikai intravenozas infūzijas veidā. Katrs flakons paredzēts tikai vienreizējai lietošanai.
Norādījumi par zāļu sagatavošanu un ievadīšanu
Lamzede sagatavošana un ievadīšana jāveic veselības aprūpes speciālistam. Šķīduma sagatavošana jāveic aseptiskos apstākļos. Sagatavošanas laikā nedrīkst izmantot adatas ar filtru.
a) Nepieciešamais flakonu skaits jāaprēķina atkarībā no katra pacienta ķermeņa masas. Ieteicamo devu 1 mg/kg aprēķina pēc šādas formulas: - Pacienta ķermeņa masa (kg) × deva (mg/kg) = Pacienta deva (mg) - Pacienta deva (mg) dalīta ar 10 mg/flakonā (viena flakona saturs) = sagatavošanai nepieciešamais flakonu skaits. Ja aprēķinātais flakonu skaits satur decimāldaļas, tas jānoapaļo līdz nākamajam pilnajam skaitlim. - Aptuveni 30 minūtes pirms sagatavošanas no ledusskapja jāizņem nepieciešamais flakonu skaits. Pirms sagatavošanas flakoniem jāļauj sasniegt istabas temperatūru (no 15°C līdz 25°C). Katra flakona saturu sagatavo, lēni ievadot 5 ml ūdeni injekcijām tā, lai tas tecētu lejup pa flakona iekšējo sieniņu. Katrs mililitrs sagatavotā šķīduma satur 2 mg alfa velmanāzes. Jāievada tikai ieteicamajai devai atbilstošs zāļu tilpums. Piemērs: - Pacienta ķermeņa masa (44 kg) × deva (1 mg/kg) = Pacienta deva (44 mg) - 44 mg dalot ar 10 mg/flakonā = 4,4 flakoni, tātad jāsagatavo 5 flakonu saturs. - No kopējā sagatavotā tilpuma jāievada tikai 22 ml (atbilst 44 mg).
b) Pulveris jāsagatavo flakonā, lēnām pievienojot ūdeni injekcijām, lai tas pa pilieniem tecētu lejup pa flakona iekšējo sieniņu, nevis tieši liofilizētajā pulverī. Nedrīkst ar spēku izšļākt ūdeni injekcijām no šļirces uz pulvera, lai neizraisītu putošanos. Pēc sagatavošanas flakoni jāatstāj uz galda aptuveni 5-10 minūtes. Pēc tam katrs flakons saudzīgi jāsagāž un jāvirpina 15-20 sekundes, lai veicinātu izšķīšanu. Flakonu nedrīkst apgriezt, strauji virpināt vai kratīt.
c) Pēc sagatavošanas šķīdums nekavējoties vizuāli jānovērtē, lai pārbaudītu, vai nav redzamas daļiņas un krāsas izmaiņas. Šķīdumam jābūt dzidram, un to nedrīkst lietot, ja ir redzamas necaurspīdīgas daļiņas vai krāsas izmaiņas. Zāļu īpašību dēļ sagatavotais šķīdums reizēm var saturēt dažas olbaltumvielas daļiņas tievu, baltu pavedienu vai caurspīdīgu šķiedru veidā, ko infūzijas laikā aizturēs sistēmā integrētie filtri (skatīt e punktu).
d) Sagatavotais šķīdums lēnām jāievelk no flakona šļircē, ievērojot piesardzību, lai neizraisītu putošanos. Ja vajadzīgais šķīduma daudzums neietilpst vienā šļircē, jāsagatavo nepieciešamais šļirču skaits, lai infūzijas laikā ātri veiktu šļirces nomaiņu.
e) Sagatavotais šķīdums jāievada, izmantojot infūzijas komplektu ar sūkni un sistēmā integrētu 0,22 µm filtru ar zemu olbaltumvielu saistīšanas spēju. Kopējais infūzijas tilpums ir atkarīgs no pacienta ķermeņa masas, un to ievada vismaz 50 minūšu laikā. Ja pacienta ķermeņa masa ir mazāka par 18 kg un nepieciešamā deva ir
12
mazāka par 9 ml sagatavotā šķīduma, infūzijas ātrums jāaprēķina tā, lai infūzijas laiks būtu ≥ 50 minūtes. Maksimālais infūzijas ātrums ir 25 ml/stundā (skatīt 4.2. apakšpunktu). Infūzijas laiku var aprēķināt, izmantojot šo tabulu.
Pacienta ķermeņa masa (kg) 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Deva (ml)
2,5 3 3,5 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 12,5 13 13,5 14 14,5 15 15,5 16 16,5 17 17,5 18 18,5 19 19,5 20 20,5 21 21,5 22 22,5 23
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 3 3,6 4,2 4,8 5,4 6 6,6 7,2 7,8 8,4 9 9,6 10,2 10,8 11,4 12 12,6 13,2 13,8 14,4 15 15,6 16,2 16,8 17,4 18 18,6 19,2 19,8 20,4 21 21,6 22,2 22,8 23,4 24 24,6 25 25 25 25 25
Minimālais infūzijas laiks (min)
50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 52 53 54 55
Pacienta ķermeņa masa (kg) 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94
Deva (ml)
26,5 27 27,5 28 28,5 29 29,5 30 30,5 31 31,5 32 32,5 33 33,5 34 34,5 35 35,5 36 36,5 37 37,5 38 38,5 39 39,5 40 40,5 41 41,5 42 42,5 43 43,5 44 44,5 45 45,5 46 46,5 47
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25
Minimālais infūzijas laiks (min)
64 65 67 67 68 70 71 72 73 74 76 77 78 79 80 82 83 84 85 86 88 89 90 91 92 94 95 96 97 98 100 101 102 103 104 106 107 108 109 110 112 113
13
Pacienta ķermeņa masa (kg) 47 48 49 50 51 52
Deva (ml)
23,5 24 24,5 25 25,5 26
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 25
25 25
25
25
25
Minimālais infūzijas laiks (min)
56 58 59 60 61 62
Pacienta ķermeņa masa (kg) 95 96 97 98 99
Deva (ml)
47,5 48 48,5 49 49,5
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 25
25
25
25
25
Minimālais infūzijas laiks (min)
114 115 116 118 119
f) Kad pēdējā šļirce ir tukša, dozēšanas šļirci nomaina ar 20 ml šļirci, kas pildīta ar 9 mg/ml (0,9%) nātrija hlorīda šķīdumu injekcijām. Infūzijas sistēmā jāievada 10 ml nātrija hlorīda šķīduma, lai ievadītu pacientam atlikušo Lamzede daudzumu.
Atkritumu likvidēšana Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Chiesi Farmaceutici S.p.A. Via Palermo 26/A 43122 Parma Itālija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS
EU/1/17/1258/001 EU/1/17/1258/002 EU/1/17/1258/003
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 23/03/2018
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS {MM/GGGG}
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
14
II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS VIELAS RAŽOTĀJS UN
RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU E. ĪPAŠAS SAISTĪBAS, LAI VEIKTU PĒCREĢISTRĀCIJAS
PASĀKUMUS ZĀLĒM, KAS REĢISTRĒTAS „IZŅĒMUMA KĀRTĀ”
15
A BIOLOĢISKI AKTĪVĀS VIELAS RAŽOTĀJS UN RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās vielas ražotāja nosaukums un adrese
Rentschler Biopharma SE Erwin-Rentschler-Strasse 21 88471 Laupheim Vācija
Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese
Chiesi Farmaceutici S.p.A. Via San Leonardo, 96 43122 Parma Itālija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
• Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums
Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu pirmais periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums 6 mēnešu laikā pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP)
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjauninātajos apstiprinātajos RPP.
Atjaunināts RPP jāiesniedz: • pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
E. ĪPAŠAS SAISTĪBAS, LAI VEIKTU PĒCREĢISTRĀCIJAS PASĀKUMUS ZĀLĒM, KAS REĢISTRĒTAS „IZŅĒMUMA KĀRTĀ”
Tā kā šī ir reģistrācija „izņēmuma kārtā” un saskaņā ar EK Regulas Nr. 726/2004 14. panta 8. punktu, RAĪ noteiktajā laika posmā jāveic šādi pasākumi:
16
Apraksts
Lai iegūtu datus par Lamzede terapijas ilgstošas lietošanas efektivitāti un drošumu, kā arī lai raksturotu visu alfa mannozidozes pacientu populāciju, ieskaitot to atšķirīgās klīniskās izpausmes, slimības progresēšanu un dabisko norisi, RAĪ tiek pieprasīts iesniegt pētījuma rezultātus, kas balstās uz adekvātu datu avotu, no alfa mannozidozes pacientu reģistra.
Pediatriskās populācijas pētījums rhLAMAN-08. 24 mēnešu ilgs, daudzcentru, atklāts II fāzes pētījums, kurā tiek pētīta alfa velmanāzes (cilvēka alfa mannozidāzes rekombinantā forma) atkārtotas lietošanas drošums un efektivitāte pediatriskiem pacientiem ar alfa mannozidozi vecumā līdz 6 gadiem.
Izpildes termiņš Gada pārskati ir jāiesniedz ikgadējā atkārtotā novērtējuma ziņojuma ietvaros.
Pētījuma galīgais ziņojums: 2020. gada
novembris
17
III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
18
A. MARĶĒJUMA TEKSTS
19
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJĀ KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Lamzede 10 mg pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai Velmanase alfa
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Viens flakons satur 10 mg alfa velmanāzes. Pēc sagatavošanas viens ml šķīduma satur 2 mg alfa velmanāzes (10 mg / 5 ml).
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Nātrija hidrogēnfosfāta dihidrāts Nātrija dihidrogēnfosfāta dihidrāts Mannīts Glicīns
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai 1 flakons 5 flakoni 10 flakoni
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Intravenozai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz
20
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt un transportēt atdzesētu. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Pēc sagatavošanas zāles jāizlieto nekavējoties. Ja zāles neizlieto nekavējoties, sagatavotais šķīdums jāuzglabā ledusskapī ne ilgāk par 24 stundām.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Chiesi Farmaceutici S.p.A. Via Palermo 26/A 43122 Parma Itālija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/17/1258/001 EU/1/17/1258/002 EU/1/17/1258/003
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Pamatojums Braila raksta nepiemērošanai ir apstiprināts.
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: {numurs} SN: {numurs} NN: {numurs}
21
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA FLAKONA MARĶĒJUMS 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Lamzede 10 mg pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai Velmanase alfa Intravenozai lietošanai 2. LIETOŠANAS VEIDS Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 10 mg alfa velmanāzes 6. CITA
22
B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
23
Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Lamzede 10 mg pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai Velmanase alfa
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu. Tas attiecas arī uz iespējamām
blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Lamzede un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Lamzede lietošanas 3. Kā lieto Lamzede 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabā Lamzede 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Lamzede un kādam nolūkam to lieto
Lamzede satur aktīvo vielu alfa velmanāzi, kas pieder zāļu grupai, ko sauc par enzīmu aizstājterapiju. To lieto, lai ārstētu pacientus ar vieglu līdz vidēji smagu alfa mannozidozi. Tas ir paredzēts slimības, bez neiroloģiskiem simptomiem, ārstēšanai.
Alfa mannozidoze ir reti sastopama ģenētiska slimība, ko izraisa alfa mannozidāzes enzīma, kas nepieciešams, lai sadalītu noteiktus cukura savienojumus (sauktus par „oligosaharīdiem ar augstu mannozes saturu”), nepietiekams daudzums organismā. Ja trūkst šī enzīma vai tas nedarbojas kā paredzēts, šie cukura savienojumi uzkrājas šūnās un izraisa šai slimībai raksturīgās pazīmes un simptomus. Slimībai raksturīgās izpausmes ir specifiski sejas vaibsti, garīga atpalicība, grūtības kontrolēt kustības, dzirdes un runas traucējumi, biežas infekcijas, skeleta deformācijas, sāpes muskuļos un vājums.
Alfa velmanāze ir paredzēta trūkstošā enzīma aizvietošanai pacientiem, kuri slimo ar alfa mannozidozi. Tas var mazināt slimības simptomus.
2. Kas Jums jāzina pirms Lamzede lietošanas
Nelietojiet Lamzede šādos gadījumos: - ja Jums ir alerģija pret alfa velmanāzi vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Lamzede lietošanas konsultējieties ar ārstu.
24
Ja Jūs tiekat ārstēts ar Lamzede, Jums var rasties blakusparādības infūzijas, kas tiek lietota zaļu ievadīšanai, laikā vai tieši pēc tās (skatīt 4. punktu). Tā ir ar infūziju saistīta reakcija, un dažkārt tā var būt smaga. - Ar infūziju saistītas reakcijas var izpausties kā reibonis, galvassāpes, slikta dūša, pazemināts
asinsspiediens, nogurums un drudzis. Ja Jums rodas ar infūziju saistīta reakcija, par to nekavējoties jāpaziņo ārstam. - Ja Jums rodas ar infūziju saistīta reakcija, Jums var nozīmēt papildu zāles tās ārstēšanai vai atkārtotas reakcijas novēršanai. Šīs zāles var būt pretalerģijas līdzekļi (antihistamīni), temperatūru samazinošas zāles (pretdrudža līdzekļi) un zāles (kortikosteroīdi) iekaisumu ārstēšanai. - Ja ar infūziju saistītā reakcija ir smaga, ārsts nekavējoties pārtrauks infūziju un nodrošinās atbilstošu medicīnisko ārstēšanu. - Ja ar infūziju saistītās reakcijas ir smagas un/vai zāles pārstāj darboties, ārsts Jums veiks asins analīzes, lai pārbaudītu, vai nav izveidojušās antivielas, kas varētu ietekmēt ārstēšanas iznākumu. - Vairumā gadījumu Jūs varēsiet turpināt saņemt Lamzede pat tad, ja Jums radīsies ar infūziju saistīta reakcija.
Citas zāles un Lamzede Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Lamzede grūtniecības laikā drīkst lietot tikai tad, ja tas ir nepieciešams medicīniskā stāvokļa dēļ. Nav zināms, vai alfa velmanāze izdalās mātes pienā; Lamzede drīkst lietot barošanas ar krūti laikā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Lamzede neietekmē vai nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
Lamzede satur nātriju Zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā devā, - būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.
3. Kā lieto Lamzede
Šīs zāles jālieto tikai tāda ārsta uzraudzībā, kuram ir pieredze alfa mannozidozes vai citu līdzīgu slimību ārstēšanā, un tās drīkst ievadīt tikai veselības aprūpes speciālists.
Devas Ieteicamā Lamzede deva ir 1 mg/kg ķermeņa masas vienu reizi nedēļā.
Lietošana bērniem un pusaudžiem Lamzede var lietot bērniem un pusaudžiem tādā pašā devā un tikpat bieži kā pieaugušajiem. Nav pieredzes par lietošanu pacientiem, kuri ir jaunāki par 6 gadiem.
Lietošanas veids Lamzede ir pieejams kā pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai flakonā, kas pirms ievadīšanas tiks sagatavots ar ūdeni injekcijām. Pēc sagatavošanas zāles Jums ievadīs ar infūzijas sūkni vēnā vismaz 50 minūtes ilgi, atrodoties ārsta uzraudzībā.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam.
25
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Vairums blakusparādību sākas infūzijas laikā vai drīz pēc tās („ar infūziju saistīta reakcija”, skatīt 2. punktu „Brīdinājumi un piesardzība lietošanā”).
Lietojot Lamzede, Jums var rasties kāda no minētajām blakusparādībām:
Nopietnas blakusparādības
Biežas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): - samaņas zudums (ģībonis; pirms tā iespējams galvas reibonis, apreibumam līdzīgs stāvoklis vai
apjukums); - akūta nieru mazspēja (nieru darbības traucējumi, kas izpaužas kā šķidruma aizture, kāju, potīšu
vai pēdu tūska, miegainība, elpas trūkums vai nespēks); - paaugstināta jutība un nopietna alerģiska reakcija (ar tādiem simptomiem, kā lokalizēta vai
izplatīta ādas nieze, reibonis, apgrūtināta elpošana, sāpes krūtīs, kuņģa-zarnu trakta simptomi, piemēram, slikta dūša, vemšana, caureja vai sāpes zarnās, rīkles, sejas, lūpu vai mēles pietūkums).
Ja Jūs novērojat kādu no šīm blakusparādībām, lūdzu, nekavējoties pastāstiet ārstam.
Citas blakusparādības
Ļoti biežas blakusparādības (var rasties vairāk kā 1 no 10 cilvēkiem): - caureja; - ķermeņa masas palielināšanās; - drudzis/paaugstināta ķermeņa temperatūra.
Biežas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): - lēna sirdsdarbība (bradikardija); - psihotiska uzvedība (psihiski traucējumi ar halucinācijām, grūtībās skaidri domāt un saprast
realitāti, trauksme), sākotnējs bezmiegs; - apjukuma stāvoklis, ģībonis, trīce, reibonis, galvassāpes; - zarnu (vēdera) sāpes, kuņģa kairinājums, ko izraisa gremošanas trakta sulas (refluksa gastrīts),
slikta dūša, vemšana; - sāpes infūzijas ievadīšanas vietā, drebuļi, karstuma sajūta, vājums, nogurums (nespēks); - izsitumi uz ādas (nātrene), pastiprināta svīšana (hiperhidroze); - asiņošana no deguna; - sāpes locītavās, muguras sāpes, locītavu stīvums, sāpes muskuļos, sāpes ekstremitātē (plaukstās,
pēdās); - acs kairinājums, acu plakstiņu tūska, acs apsārtums; - palielināta apetīte.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabā Lamzede
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz marķējuma un kastītes pēc „Derīgs līdz/EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
26
Uzglabāt un transportēt atdzesētu (2°C - 8°C). Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Pēc sagatavošanas zāles jāizlieto nekavējoties. Ja zāles neizlieto nekavējoties, sagatavoto šķīdumu var uzglabāt līdz 24 stundām 2°C līdz 8°C temperatūrā. Šīs zāles nedrīkst lietot, ja sagatavotais šķīdums satur necaurspīdīgas daļiņas vai tā krāsa ir mainījusies.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Lamzede satur
- Aktīvā viela ir alfa velmanāze. Viens flakons satur 10 mg alfa velmanāzes. Pēc sagatavošanas viens ml šķīduma satur 2 mg alfa velmanāzes (10 mg / 5 ml).
- Citas sastāvdaļas ir: nātrija hidrogēnfosfāta dihidrāts, nātrija dihidrogēnfosfāta dihidrāts, mannīts un glicīns.
Lamzede ārējais izskats un iepakojums Lamzede ir balts līdz gandrīz balts pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai, kas tiek piegādāts stikla flakonā. Katra kastīte satur 1, 5 vai 10 flakonus. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks Chiesi Farmaceutici S.p.A. Via Palermo 26/A 43122 Parma Itālija
Ražotājs Chiesi Farmaceutici S.p.A. Via San Leonardo, 96 43122 Parma Itālija
Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:
België/Belgique/Belgien Chiesi sa/nv Tél/Tel: + 32 (0)2 788 42 00
Lietuva Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: + 43 1 4073919
България Chiesi Bulgaria EOOD
Teл.: + 359 29201205
Luxembourg/Luxemburg Chiesi sa/nv Tél/Tel: + 32 (0)2 788 42 00
Česká republika Chiesi CZ s.r.o.
Tel: + 420 261221745
Magyarország Chiesi Hungary Kft. Tel.: + 36-1-429 1060
27
Danmark Chiesi Pharma AB Tlf: + 46 8 753 35 20
Deutschland Chiesi GmbH Tel: + 49 40 89724-0
Eesti Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: + 43 1 4073919
Ελλάδα Chiesi Hellas AEBE Τηλ: + 30 210 6179763
España Chiesi España, S.A.U. Tel: + 34 93 494 8000
France Chiesi S.A.S. Tél: + 33 1 47688899
Hrvatska Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: + 43 1 4073919
Ireland Chiesi Farmaceutici S.p.A. Tel: + 39 0521 2791
Ísland Chiesi Pharma AB Sími: +46 8 753 35 20
Italia Chiesi Farmaceutici S.p.A. Tel: + 39 0521 2791
Κύπρος Chiesi Farmaceutici S.p.A. Τηλ: + 39 0521 2791
Latvija Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: + 43 1 4073919
Malta Chiesi Farmaceutici S.p.A. Tel: + 39 0521 2791
Nederland Chiesi Pharmaceuticals B.V. Tel: + 31 88 501 64 00
Norge Chiesi Pharma AB Tlf: + 46 8 753 35 20
Österreich Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: + 43 1 4073919
Polska Chiesi Poland Sp. z.o.o. Tel.: + 48 22 620 1421
Portugal Chiesi Farmaceutici S.p.A. Tel: + 39 0521 2791
România Chiesi Romania S.R.L. Tel: + 40 212023642
Slovenija Chiesi Slovenija d.o.o. Tel: + 386-1-43 00 901
Slovenská republika Chiesi Slovakia s.r.o. Tel: + 421 259300060
Suomi/Finland Chiesi Pharma AB Puh/Tel: +46 8 753 35 20
Sverige Chiesi Pharma AB Tel: +46 8 753 35 20
United Kingdom Chiesi Ltd Tel: + 44 (0)161 488 5555
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta {MM/GGGG}.
Šīs zāles ir reģistrētas „izņēmuma kārtā”. Tas nozīmē, ka sakarā ar šīs slimības retumu nav bijis iespējams iegūt pilnīgu informāciju par šīm zālēm. Eiropas Zāļu aģentūra ik gadu pārbaudīs visu jauniegūto informāciju par šīm zālēm un vajadzības gadījumā atjauninās šo lietošanas instrukciju.
28
Citi informācijas avoti
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu. Tur ir arī saites uz citām tīmekļa vietnēm par retām slimībām un to ārstēšanu.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem.
Lamzede ir jāsagatavo, un to var ievadīt tikai intravenozas infūzijas veidā. Katrs flakons paredzēts tikai vienreizējai lietošanai.
Norādījumi par zāļu sagatavošanu un ievadīšanu
Lamzede sagatavošana un ievadīšana jāveic veselības aprūpes speciālistam. Šķīduma sagatavošana jāveic aseptiskos apstākļos. Sagatavošanas laikā nedrīkst izmantot adatas ar filtru.
a) Nepieciešamais flakonu skaits jāaprēķina atkarībā no katra pacienta ķermeņa masas. Ieteicamo devu 1 mg/kg aprēķina pēc šādas formulas: - Pacienta ķermeņa masa (kg) × deva (mg/kg) = Pacienta deva (mg) - Pacienta deva (mg) dalīta ar 10 mg/flakonā (viena flakona saturs) = sagatavošanai nepieciešamais flakonu skaits. Ja aprēķinātais flakonu skaits satur decimāldaļas, tas jānoapaļo līdz nākamajam pilnajam skaitlim. - Aptuveni 30 minūtes pirms sagatavošanas no ledusskapja jāizņem nepieciešamais flakonu skaits. Pirms sagatavošanas flakoniem jāļauj sasniegt istabas temperatūru (no 15°C līdz 25°C). Katra flakona saturu sagatavo, lēni ievadot 5 ml ūdeni injekcijām tā, lai tas tecētu lejup pa flakona iekšējo sieniņu. Katrs mililitrs sagatavotā šķīduma satur 2 mg alfa velmanāzes. Jāievada tikai ieteicamajai devai atbilstošs zāļu tilpums. Piemērs: - Pacienta ķermeņa masa (44 kg) × deva (1 mg/kg) = Pacienta deva (44 mg) - 44 mg dalot ar 10 mg/flakonā = 4,4 flakoni, tātad jāsagatavo 5 flakonu saturs. - No kopējā sagatavotā tilpuma jāievada tikai 22 ml (atbilst 44 mg).
b) Pulveris jāsagatavo flakonā, lēnām pievienojot ūdeni injekcijām, lai tas pa pilieniem tecētu lejup pa flakona iekšējo sieniņu, nevis tieši liofilizētajā pulverī. Nedrīkst ar spēku izšļākt ūdeni injekcijām no šļirces uz pulvera, lai neizraisītu putošanos. Pēc sagatavošanas flakoni jāatstāj uz galda aptuveni 5-10 minūtes. Pēc tam katrs flakons saudzīgi jāsagāž un jāvirpina 15-20 sekundes, lai veicinātu izšķīšanu. Flakonu nedrīkst apgriezt , strauji virpināt vai kratīt.
c) Pēc sagatavošanas šķīdums nekavējoties vizuāli jānovērtē, lai pārbaudītu, vai nav redzamas daļiņas un krāsas izmaiņas. Šķīdumam jābūt dzidram, un to nedrīkst lietot, ja ir redzamas necaurspīdīgas daļiņas vai krāsas izmaiņas. Zāļu īpašību dēļ sagatavotais šķīdums reizēm var saturēt dažas olbaltumvielas daļiņas tievu, baltu pavedienu vai caurspīdīgu šķiedru veidā, ko infūzijas laikā aizturēs sistēmā integrētie filtri (skatīt e punktu).
d) Sagatavotais šķīdums lēnām jāievelk no flakona šļircē, ievērojot piesardzību, lai neizraisītu putošanos. Ja vajadzīgais šķīduma daudzums neietilpst vienā šļircē, jāsagatavo nepieciešamais šļirču skaits, lai infūzijas laikā ātri veiktu šļirces nomaiņu.
e) Sagatavotais šķīdums jāievada, izmantojot infūzijas komplektu ar sūkni un sistēmā integrētu 0,22 µm filtru ar zemu olbaltumvielu saistīšanas spēju. Kopējais infūzijas tilpums ir atkarīgs no pacienta ķermeņa masas, un to ievada vismaz 50 minūšu laikā. Ja pacienta ķermeņa masa ir mazāka par 18 kg un nepieciešamā deva ir mazāka par 9 ml sagatavotā šķīduma, infūzijas ātrums jāaprēķina tā, lai infūzijas laiks būtu
29
≥ 50 minūtes. Maksimālais infūzijas ātrums ir 25 ml/stundā. Infūzijas laiku var aprēķināt, izmantojot šo tabulu.
Pacienta ķermeņa masa (kg) 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47
Deva (ml)
2,5 3 3,5 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 12,5 13 13,5 14 14,5 15 15,5 16 16,5 17 17,5 18 18,5 19 19,5 20 20,5 21 21,5 22 22,5 23 23,5
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 3 3,6 4,2 4,8 5,4 6 6,6 7,2 7,8 8,4 9 9,6 10,2 10,8 11,4 12 12,6 13,2 13,8 14,4 15 15,6 16,2 16,8 17,4 18 18,6 19,2 19,8 20,4 21 21,6 22,2 22,8 23,4 24 24,6 25 25 25 25 25 25
Minimālais infūzijas laiks (min)
50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 52 53 54 55 56
Pacienta ķermeņa masa (kg) 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95
Deva (ml)
26,5 27 27,5 28 28,5 29 29,5 30 30,5 31 31,5 32 32,5 33 33,5 34 34,5 35 35,5 36 36,5 37 37,5 38 38,5 39 39,5 40 40,5 41 41,5 42 42,5 43 43,5 44 44,5 45 45,5 46 46,5 47 47,5
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25
Minimālais infūzijas laiks (min)
64 65 67 67 68 70 71 72 73 74 76 77 78 79 80 82 83 84 85 86 88 89 90 91 92 94 95 96 97 98 100 101 102 103 104 106 107 108 109 110 112 113 114
30
Pacienta ķermeņa masa (kg) 48 49 50 51 52
Deva (ml)
24 24,5 25 25,5 26
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 25
25
25
25
25
Minimālais infūzijas laiks (min)
58 59 60 61 62
Pacienta ķermeņa masa (kg) 96 97 98 99
Deva (ml)
48 48,5 49 49,5
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 25
25
25
25
Minimālais infūzijas laiks (min)
115 116 118 119
f) Kad pēdējā šļirce ir tukša, dozēšanas šļirci nomaina ar 20 ml šļirci, kas pildīta ar 9 mg/ml (0,9%) nātrija hlorīda šķīdumu injekcijām. Infūzijas sistēmā jāievada 10 ml nātrija hlorīda šķīduma, lai ievadītu pacientam atlikušo Lamzede daudzumu.
Atkritumu likvidēšana
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
31
I PIELIKUMS ZĀĻU APRAKSTS
1
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām. Skatīt 4.8. apakšpunktu par to, kā ziņot par nevēlamām blakusparādībām.
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Lamzede 10 mg pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai
2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS Viens flakons satur 10 mg alfa velmanāzes (Velmanase alfa)*. Pēc sagatavošanas viens ml šķīduma satur 2 mg alfa velmanāzes (10 mg / 5 ml).
Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt 6.1. apakšpunktā.
*Alfa velmanāzi iegūst zīdītāju – Ķīnas kāmju olnīcu (ĶKO) šūnās, izmantojot rekombinantās DNS tehnoloģiju.
3. ZĀĻU FORMA Pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai. Balts līdz gandrīz balts pulveris.
4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA 4.1. Terapeitiskās indikācijas Enzīmu aizstājterapijai ar neiroloģiju nesaistītu izpausmju ārstēšanai pacientiem ar vieglu vai vidēji smagu alfa mannozidozi. Skatīt 4.4. un 5.1. apakšpunktu.
4.2. Devas un lietošanas veids
Ārstēšana jāuzrauga ārstam ar pieredzi alfa mannozidozes ārstēšanā vai citu enzīmu aizstājterapiju (EAT) lietošanā pacientiem ar lizosomālās uzkrāšanās slimībām. Lamzede ievadīšana jāveic veselības aprūpes speciālistam, kurš pārzina EAT un spēj rīkoties ārkārtas medicīniskās situācijās.
Devas
Ieteicamais devas režīms ir 1 mg/kg ķermeņa masas vienu reizi nedēļā intravenozas infūzijas veidā ar noteiktu ievadīšanas ātrumu. Informāciju par infūzijas ātrumu skatīt apakšpunktā „Lietošanas veids”.
Īpašas pacientu grupas Nieru vai aknu darbības traucējumi Pacientiem ar nieru vai aknu darbības traucējumiem devas pielāgošana nav nepieciešama.
Gados vecāki pacienti Dati nav pieejami, un piemērota lietošana gados vecākiem pacientiem nav aprakstīta.
Pediatriskā populācija Pediatriskajā populācijā devas pielāgošana nav nepieciešama.
2
Lietošanas veids
Tikai intravenozai infūzijai.
Norādījumus par zāļu sagatavošanu pirms lietošanas skatīt 6.6. apakšpunktā.
Sagatavotais Lamzede šķīdums jāievada, izmantojot infūzijas komplektu ar sūkni un sistēmā integrētu 0,22 µm filtru ar zemu olbaltumvielu saistīšanas spēju. Infūzijas ilgums jāaprēķina individuāli, ņemot vērā, ka maksimālais infūzijas ātrums nedrīkst pārsniegt 25 ml/stundā, lai kontrolētu olbaltumvielu slodzi. Infūzija jāievada vismaz 50 minūtes. Ārsts pēc saviem ieskatiem var nozīmēt lēnāku infūzijas ātrumu, ja tas ir klīniski nepieciešams, piemēram, ārstēšanas sākumā vai, ja iepriekš bijušas ar infūziju saistītas reakcijas (ISR). Informāciju par infūzijas ātruma un ilguma aprēķināšanu atkarībā no ķermeņa masas skatīt tabulā 6.6. apakšpunktā.
Pacients jānovēro attiecībā uz ISR rašanos vismaz vienu stundu pēc infūzijas atbilstoši klīniskajam stāvoklim un ārsta ieskatiem. Sīkākus norādījumus skatīt 4.4. apakšpunktā.
4.3. Kontrindikācijas
Smaga alerģiska reakcija pret aktīvo vielu vai jebkuru no 6.1. apakšpunktā uzskaitītajām palīgvielām.
4.4. Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā
Periodiski jānovērtē, kāda ir alfa velmanāzes terapijas iedarbība, un gadījumos, kad nav redzams skaidrs ieguvums, jāapsver terapijas pārtraukšana.
Tā kā mērķorgānu bojājumi laika gaitā progresē, ārstēšana kļūst arvien grūtāka, lai apturētu bojājumus vai panākt stāvokļa uzlabošanos. Tāpat kā citu enzīmu aizstājterapiju gadījumā, alfa velmanāze nešķērso hematoencefālisko barjeru. Ārstējošajam ārstam ir jāņem vērā, ka alfa velmanāzes ievadīšana neārstē neatgriezeniskās komplikācijas (t.i., skeleta deformāciju, multiplekso dizostozi, neiroloģiskus simptomus un kognitīvās funkcijas traucējumus).
Paaugstināta jutība
Pacientiem klīniskajos pētījumos ir ziņots par paaugstinātas jutības reakcijām. Ievadot alfa velmanāzi, jānodrošina tūlītēja atbilstošas medicīniskas palīdzības pieejamība. Smagas alerģiskas vai anafilaktiskas reakcijas gadījumā ieteicams nekavējoties pārtraukt alfa velmanāzes infūziju un sniegt neatliekamo palīdzību saskaņā ar pašreizējiem medicīniskajiem standartiem.
Ar infūziju saistīta reakcija
Ievadot alfa velmanāzi, iespējama ISR, tajā skaitā anafilaktiska reakcija (skatīt 4.8. apakšpunktu). Alfa velmanāzes klīniskajos pētījumos novērotajām ISR bija raksturīgs straujš simptomu sākums un viegla līdz vidēji smaga gaita.
Rīcībai ISR gadījumā jābūt atkarīgai no reakcijas smaguma pakāpes un jāietver šādi pasākumi: infūzijas ātruma samazināšana, tādu zāļu kā antihistamīna līdzekļi, pretdrudža līdzekļi un/vai kortikosteroīdi nozīmēšana, un/vai terapijas pārtraukšana un vēlāka atsākšana, pagarinot infūzijas laiku. Premedikācija ar antihistamīna līdzekļiem un/vai kortikosteroīdiem var novērst reakcijas atkārtošanos tajos gadījumos, kad bija nepieciešama simptomātiska ārstēšana. Klīniskajos pētījumos pacientiem pirms alfa velmanāzes infūzijas rutīnas premedikācija netika veikta.
Ja infūzijas laikā vai tūlīt pēc tās rodas tādi simptomi kā angioedēma (mēles vai rīkles tūska), augšējo elpceļu nosprostojums vai hipotensija, jāapsver anafilakses vai anafilaktoīdas reakcijas iespējamība. Šādā gadījumā jāapsver ārstēšana ar antihistamīna līdzekli un kortikosteroīdiem. Smagākos gadījumos jāievēro pašreizējie neatliekamās palīdzības medicīniskie standarti.
3
Pēc infūzijas pacients pēc ārstējošā ārsta ieskatiem vienu stundu vai ilgāk jānovēro, vai viņam nerodas ISR.
Imunogenitāte
Antivielām var būt noteikta loma ar ārstēšanu saistīto reakciju attīstībā alfa velmanāzes ievadīšanas gadījumā. Lai noteiktu to nozīmi, smagu ISR un ārstēšanas efekta trūkuma vai zuduma gadījumā nepieciešams pārbaudīt, vai pacientam nav izveidojušās antivielas pret alfa velmanāzi. Ja EAT laikā pacienta stāvoklis pasliktinās, jāapsver ārstēšanas pārtraukšana.
Pastāv imunogenitātes risks. Klīniskajos pētījumos visā ārstēšanas periodā 8 pacientiem no 33 (24%) izveidojās IgG klases antivielas pret alfa velmanāzi. Netika konstatēta skaidra korelācija starp antivielu titru (alfa velmanāzes IgG antivielu līmeni) un efektivitātes samazināšanos vai anafilaksi un citām paaugstinātas jutības reakcijām. Nav konstatēts, ka antivielu veidošanās ietekmētu zāļu klīnisko efektivitāti vai drošumu.
Nātrijs
Zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā devā, - būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.
4.5. Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Mijiedarbības pētījumi nav veikti.
4.6. Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti
Grūtniecība
Dati par alfa velmanāzes lietošanu grūtniecības laikā nav pieejami. Pētījumi dzīvniekiem neuzrāda tiešu vai netiešu kaitīgu ietekmi saistītu ar grūsnību, embrija/augļa attīstību, atnešanos vai pēcdzemdību attīstību (skatīt 5.3. apakšpunktu). Tā kā alfa velmanāzes mērķis ir alfa mannozidāzes normalizēšana pacientiem, kuri slimo ar alfa mannozidozi, Lamzede grūtniecības laikā jālieto tikai tad, ja tas ir absolūti nepieciešams.
Barošana ar krūti
Nav zināms, vai alfa velmanāze vai tās metabolīti izdalās cilvēka pienā. Tomēr tiek uzskatīts, ka piena, kas satur alfa velmanāzi, nokļūšana ar krūti barotā bērna organismā notiek minimālos apmēros, tādēļ nevēlama ietekme nav sagaidāma. Lamzede drīkst lietot barošanas ar krūti laikā.
Fertilitāte
Klīniskie dati par alfa velmanāzes ietekmi uz fertilitāti nav pieejami. Pētījumi ar dzīvniekiem neliecina kaitīgu ietekmi uz fertilitāti.
4.7. Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus
Lamzede neietekmē vai nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
4.8. Nevēlamās blakusparādības
Drošuma profila kopsavilkums
Visbiežāk novērotās nevēlamās blakusparādības bija ķermeņa masas palielināšanās (18%), ISR (9%), caureja (12%), galvassāpes (9%), artralģija (9%), palielināta apetīte (6%) un sāpes ekstremitātē (6%).
4
Neviena no šīm nevēlamām reakcijām nebija nopietna. ISR ietvēra paaugstinātu jutību 3 pacientiem un anafilaktoīdu reakciju1 pacientam. Šīs blakusparādības nebija nopietnas un bija vieglas vai vidēji smagas.
Kopumā pētījumos novēroja 2 nopietnas nevēlamās blakusparādības (samaņas zudums 1 pacientam un akūta nieru mazspēja 1 pacientam). Abos gadījumos pacienti atveseļojās bez paliekošām sekām.
Nevēlamo blakusparādību saraksts tabulas veidā
Nevēlamās blakusparādības 33 pacientiem, kuri klīniskajos pētījumos saņēma alfa velmanāzi, ir norādītas 1. tabulā. Nevēlamās blakusparādības ir sakārtotas atbilstoši orgānu sistēmu klasifikācijai un ieteicamajam terminam saskaņā ar MedDRA biežuma iedalījumu. Sastopamības biežums ir definēts kā ļoti bieži (≥1/10), bieži (≥1/100 līdz <1/10), retāk (≥1/1 000 līdz <1/100), reti (≥1/10 000 līdz <1/1 000), ļoti reti (<1/10 000) vai nav zināmi (nevar noteikt pēc pieejamiem datiem).
1 tabula. Nevēlamās blakusparādības, kas novērotas klīniskajos pētījumos pacientiem ar alfa mannozidozi pēc alfa velmanāzes lietošanas
Orgānu sistēmu klasifikācija Imūnās sistēmas traucējumi Vielmaiņas un uztures traucējumi Psihiskie traucējumi Nervu sistēmas traucējumi
Acu bojājumi
Sirds funkcijas traucējumi Elpošanas sistēmas traucējumi, krūšu kurvja un videnes slimības Kuņģa-zarnu trakta traucējumi
Ādas un zemādas audu bojājumi Skeleta-muskuļu un saistaudu sistēmas bojājumi
Nieru un urīnizvades sistēmas traucējumi
Nevēlamā blakusparādība
Paaugstināta jutība(1) Anafilaktoīda reakcija(1) Palielināta apetīte Psihotiska uzvedība Sākotnējs bezmiegs Apjukuma stāvoklis Samaņas zudums(2) Ģībonis Trīce Reibonis Galvassāpes Acs kairinājums Acu plakstiņu tūska Acs hiperēmija Bradikardija Asiņošana no deguna
Caureja Sāpes vēderā Sāpes vēdera augšdaļā Slikta dūša(1) Vemšana(1) Refluksa gastrīts Nātrene(1) Pastiprināta svīšana(1) Artralģija Muguras sāpes Locītavu stīvums Mialģija Sāpes ekstremitātē Akūta nieru mazspēja(2)
Sastopamības biežums Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži
Ļoti bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži
5
Orgānu sistēmu klasifikācija
Nevēlamā blakusparādība
Vispārēji traucējumi un reakcijas Drudzis(1)
ievadīšanas vietā
Sāpes katetra ievietošanas vietā
Drebuļi(1)
Karstuma sajūta(1)
Nespēks
Vājums(1)
Izmeklējumi
Ķermeņa masas palielināšanās
Traumas, saindēšanās un ar
Ar procedūru saistītas galvassāpes
manipulācijām saistītas
komplikācijas
(1) Ieteicamie termini, kas apzīmē ar ISR, kā aprakstīts sadaļā zemāk.
(2) Atsevišķas nevēlamās blakusparādības, kā aprakstīts sadaļā zemāk.
Sastopamības biežums Ļoti bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Bieži Ļoti bieži Bieži
Atsevišķu nevēlamo blakusparādību saraksts
Ar infūziju saistīta reakcija Klīniskajos pētījumos par ISR (tajā skaitā paaugstinātu jutību, sliktu dūšu, vemšanu, drudzi, drebuļiem, karstuma sajūtu, vājumu, nātreni, anafilaktoīdu reakciju un pastiprinātu svīšanu) ziņoja 9% pacientu (3 no 33 pacientiem). Visas ISR bija vieglas vai vidēji smagas, un neviena no blakusparādībām nebija nopietna. Visi pacienti, kuriem novēroja ISR, atveseļojās.
Akūta nieru mazspēja Klīniskajos pētījumos vienam pacientam attīstījās akūta nieru mazspēja, ko, iespējams, izraisīja pētījuma zāles. Akūtā nieru mazspēja bija vidēji smaga, un tās dēļ bija nepieciešams uz laiku pārtraukt pētījuma zāļu lietošanu, tā pilnībā izzuda 3 mēnešu laikā. Par iespējamo veicinošo faktoru tika uzskatīta vienlaicīga ilgstoša ibuprofēna terapija lielās devās.
Samaņas zudums Vienam pacientam ziņoja par samaņas zudumu, ko saistīja ar pētījuma zāļu lietošanu un kas izzuda pēc pāris sekundēm. Pacients saņēma fizioloģiskā šķīduma infūziju slimnīcas apstākļos un tika izrakstīts pēc 6 stundu novērošanas perioda. Vēlāk pacientam tika novērota epilepsijas lēkme, ko nesaistīja ar pētījuma zālēm.
Pediatriskā populācija
Alfa velmanāzes drošuma profils klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās bērni un pusaudži, līdzinājās drošuma profilam pieaugušiem pacientiem. Kopumā 58% alfa mannozidozes pacientu (19 no 33), kuri klīniskajos pētījumos saņēma alfa velmanāzi, pētījuma sākumā bija vecumā no 6 līdz 17 gadiem.
Ziņošana par iespējamām nevēlamām blakusparādībām
Ir svarīgi ziņot par iespējamām nevēlamām blakusparādībām pēc zāļu reģistrācijas. Tādējādi zāļu ieguvuma/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta. Veselības aprūpes speciālisti tiek lūgti ziņot par jebkādām iespējamām nevēlamām blakusparādībām, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju.
4.9. Pārdozēšana
Nav pieredzes par alfa velmanāzes pārdozēšanu. Maksimālā alfa velmanāzes deva klīniskajos pētījumos bija vienreizēja 100 vienības/kg deva (atbilst aptuveni 3,2 mg/kg). Ievadot infūzijas veidā šo lielāko devu, vienam pacientam novēroja vieglu un īslaicīgu (5 stundas) drudzi. Ārstēšana netika veikta.
Informāciju par rīcību nevēlamu blakusparādību gadījumā skatīt 4.4. un 4.8. apakšpunktā.
6
5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS
5.1. Farmakodinamiskās īpašības
Farmakoterapeitiskā grupa: citi gremošanas traktu un vielmaiņu ietekmējošie līdzekļi, enzīmi. ATĶ kods: A16AB15.
Darbības mehānisms
Alfa velmanāze – Lamzede aktīvā viela, ir cilvēka alfa mannozidāzes rekombinantā forma. Aminoskābju secība olbaltumvielas monomērā ir identiska secībai cilvēka organisma dabīgajam enzīmam – alfa mannozidāzei. Alfa velmanāze papildina vai aizvieto dabīgo alfa mannozidāzi – enzīmu, kas lizosomās katalizē secīgu hibrīdo un salikto oligosaharīdu ar augstu mannozes saturu šķelšanu, samazinot ar mannozi bagāto oligosaharīdu uzkrāšanos.
Klīniskā efektivitāte un drošums
Kopumā 33 pacienti, (20 vīrieši un 13 sievietes vecumā no 6 līdz 35 gadiem) lietoja alfa velmanāzi piecos klīniskajos pētījumos. Tika iekļauti pacienti, kuriem bija diagnosticēta alfa mannozidāzes aktivitāte asins leikocītos <10% no normālās aktivitātes. Pacienti ar vissmagāko strauji progresējošo fenotipu (ar stāvokļa pasliktināšanos viena gada laikā un centrālās nervu sistēmas iesaistīšanos) netika iekļauti. Pamatojoties uz šo kritēriju, tika iekļauti pacienti ar vieglu līdz vidēji smagu slimības gaitu, atšķirīgām spējām veikt izturības testus, plašu klīnisko izpausmju spektru un dažādu slimības iestāšanās vecumu.
Vispārējie ārstēšanas rezultāti tika novērtēti šādās jomās: farmakodinamiskā iedarbība (oligosaharīdu koncentrācijas serumā samazināšanās), funkcionālais stāvoklis (trīs minūšu kāpņu kāpšanas tests (three-minute stair climbing test – 3MSCT), sešu minūšu iešanas tests (six-minute walking test – 6MWT), paredzamā forsētā vitālā kapacitāte (FVC%), dzīves kvalitāte (Bērnu veselības novērtējuma aptauja (childhood health assessment questionnaire – CHAQ)), nosakot ar invaliditātes indeksu (disability index – DI) un CHAQ-VAS sāpju vērtējumu (vizuālā analogā skala)).
III fāzes pivotālā daudzcentru, dubultaklā, randomizētā, placebo kontrolētā, paralēlo grupu pētījumā rhLAMAN-05 tika vērtēta alfa velmanāzes efektivitāte un drošums 52 nedēļu periodā, ievadot zāles atkārtoti 1 mg/kg devā katru nedēļu intravenozas infūzijas veidā. Pētījumā kopumā piedalījās 25 pacienti, ieskaitot 12 pediatriskos pacientus (vecuma diapazons: no 6 līdz 17 gadiem; vidēji: 10,9 gadi) un 13 pieaugušus pacientus (vecuma diapazons: no 18 līdz 35 gadiem; vidēji: 24,6). No pētījuma pacientiem tikai viens iepriekš bija lietojis alfa velmanāzi. Kopumā 15 pacienti (7 pediatriskie pacienti un 8 pieaugušie) saņēma ārstēšanu ar aktīvo vielu un 10 pacienti saņēma placebo (5 pediatriskie pacienti un 5 pieaugušie). Rezultāti (oligosaharīdu koncentrācija serumā, 3MSCT, 6MWT un FVC%) ir atspoguļoti 2. tabulā. Tika pierādīta farmakodinamiskā iedarbība ar statistiski ticamu oligosaharīdu koncentrācijas samazināšanos serumā salīdzinājumā ar placebo grupu. Rezultāti, kurus konstatēja pacientiem vecumā līdz 18 gadiem, liecināja par uzlabošanos. Pacientiem vecumā pēc 18 gadiem tika pierādīta stabilizācija. Skaitliskā uzlabošanās, ko pēc vienu gadu ilgā novērošanas perioda konstatēja lielākai daļai klīnisko mērķa kritēriju salīdzinājumā ar placebo (2 līdz 8%), varētu liecināt par alfa velmanāzes spēju palēnināt esošās slimības progresēšanu.
7
2 tabula. Placebo kontrolēta klīniskā pētījuma rhLAMAN-05 rezultāti (datu avots: rhLAMAN-05)
Ārstēšana ar alfa velmanāzi 12 mēnešus (n=15)
Pacienti
Faktiskā vērtība sākuma stāvoklī, vidējais (SN)
Absolūtās izmaiņas no
sākuma stāvokļa, vidējais
Oligosaharīdu koncentrācija serumā (μmol/l)
Kopumā(1)
6,8 (1,2)
-5,11
Ārstēšana ar placebo 12 mēnešus (n=10)
Faktiskā vērtība sākuma stāvoklī, vidējais (SN)
Absolūtās izmaiņas no
sākuma stāvokļa, vidējais
6,6 (1,9)
-1,61
Alfa velmanāze salīdzinājumā
ar placebo Koriģētā
vidējā atšķirība
-3,50
[95% TI]
p-vērtība <18 gadi(2)
7,3 (1,1)
≥18 gadi(2)
6,3 (1,1)
3MSCT (pakāpieni/min)
Kopumā(1)
52,9 (11,2)
[-5,66; -4,56] -5,2 (1,5) -5,1 (1,0)
0,46
6,0 (2,4) 7,2 (1,0)
55,5 (16,0)
[-2,28; -0,94]
-0,8 (1,7) -2,4 (1,4)
[-4,37; -2,62] p<0,001 -
-2,16
2,62
[95% TI]
p-vērtība <18 gadi(2)
56,2 (12,5)
≥18 gadi(2)
50,0 (9,8)
6MWT (metri) Kopumā(1) 459,6 (72,26)
[-3,58; 4,50] 3,5 (10,0) -1,9 (6,7)
3,74
57,8 (12,6) 53,2 (20,1)
465,7 (140,5)
[-7,12; 2,80] -2,3 (5,4) -2,5 (6,2)
-3,61
[-3,81; 9,05] p=0,406 -
7,35
[95% TI] p-vērtība
<18 gadi(2)
452,4 (63,9)
[-20,32; 27,80] 12,3 (43,2)
468,8 (79,5)
[-33,10; 25,87] 3,6 (43,0)
[-30,76; 45,46] p=0,692
-
≥18 gadi(2)
465,9 (82,7)
-2,5 (50,4) 462,6 (195,1) -12,8 (41,6)
FVC (% no paredzamās vērtības)
Kopumā(1) 81,67 (20,66)
8,20
90,44 (10,39)
2,30
5,91
[95% TI] p-vērtība
[1,79; 14,63]
[-6,19; 10,79] [-4,78; 16,60] p=0,278
<18 gadi(2)
69,7 (16,8)
14,2 (8,7)
88,0 (10,9)
8,0 (4,2)
-
≥18 gadi(2)
93,7 (17,7)
2,2 (7,2)
92,4 (10,8)
-2,8 (15,5)
(1) Grupa „Kopumā”: norādītas koriģētās vidējās izmaiņas un koriģētā vidējā atšķirība, pamatojoties uz ANCOVA modeli. (2) Vecuma grupas: norādītas nekoriģētas vidējās vērtības un SN.
Alfa velmanāzes ilgtermiņa efektivitāti un drošumu vērtēja nekontrolētā, atklātā III fāzes klīniskajā pētījumā rhLAMAN-10, kurā piedalījās 33 pacienti (19 pediatriskie pacienti un 14 pieaugušie vecumā no 6 līdz 35 gadiem ārstēšanas sākumā) ar iepriekšēju pieredzi alfa velmanāzes pētījumos. Tika izveidota integrēta datubāze, apkopojot visu alfa velmanāzes pētījumu kopējās datubāzes. Tika konstatēta statistiski ticama seruma oligosaharīdu koncentrācijas, 3MSCT rezultāta, elpošanas funkciju, seruma IgG un EQ-5D-5L (Eiropas dzīves kvalitātes novērtējuma anketa - 5 dimensijas)
8
uzlabošanās laika gaitā līdz novērošanas beigām (3. tabula). Alfa velmanāzes iedarbība bija izteiktāka pacientiem vecumā līdz 18 gadiem.
3 tabula. Klīnisko mērķa kritēriju izmaiņas no sākuma stāvokļa līdz novērošanas beigām rhLAMAN-10 pētījumā (datu avots: rhLAMAN-10)
Rādītājs
Pacienti n=33
Faktiskā vērtība sākuma
stāvoklī, vidējais
(SN)
Oligosaharīdu koncentrācija serumā (µmol/l)
3MSCT (pakāpieni/min)
Kopumā Kopumā
6,90 (2,30)
53,60 (12,53)
Procentuālās (%) izmaiņas pēdējā novērošanas reizē salīdzinājumā ar sākuma stāvokli,
(SN) -62,8 (33,61)
13,77 (25,83)
p-vērtība [95% TI]
<0,001 [-74,7; -50,8]
0,004 [4,609; 22,92]
6MWT (metri)
Kopumā
FVC (% no paredzamās Kopumā vērtības)
466,6 (90,1)
84,9 (18,6)
7,1 (22,0)
10,5 (20,9)
0,071 [-0,7; 14,9]
0,011 [2,6; 18,5]
Dati liecina, ka alfa velmanāzes terapijas lietderīgā ietekme mazinās, ja slimības slodze un ar slimību saistītās elpošanas ceļu infekcijas pastiprinās.
Post-hoc atbildes reakciju analīze dažādiem rādītājiem pēdējā novērošanas reizē uzrādīja ieguvumu 87,9% pacientu ar atbildes reakciju vismaz 2 jomās, lietojot alfa velmanāzi ilgtermiņā (4. tabula).
4. tabula. Dažādu rādītāju analīze pacientiem ar atbildes reakciju: MCID(1) pacienti ar atbildes reakciju atbilstoši mērķa kritērijiem un jomai (datu avots: rhLAMAN-05; rhLAMAN-10)
Joma
Kritērijs
Farmakodinamiskā iedarbība Farmakodinamiskās jomas atbildes reakcija Funkcionālais stāvoklis
Funkcionālā stāvokļa jomas atbildes reakcija
Oligosaharīdi
Oligosaharīdi
3MSCT 6MWT FVC (%)
Kombinēta
Pacienti ar atbildes reakciju
rhLAMAN-05 pētījums n=25
rhLAMAN-10
pētījums n=33
Placebo 12 mēneši
Lamzede 12 mēneši
Lamzede pēdējā novērošanas
vizīte
20,0%
100%
91,0%
20,0%
100%
91,0%
10,0% 10,0% 20,0%
20,0% 20,0% 33,3%
48,5% 48.5% 39,4%
30,0%
60,0%
72,7%
9
Pacienti ar atbildes reakciju
Joma
Dzīves kvalitāte Dzīves kvalitātes joma
Kritērijs
CHAQ-DI CHAQ-VAS Kombinēta
rhLAMAN-05 pētījums n=25
Placebo 12 mēneši
20,0% 33,3% 40,0%
Lamzede 12 mēneši
20,0% 40,0% 40,0%
rhLAMAN-10 pētījums n=33
Lamzede pēdējā novērošanas
vizīte 42,2% 45,5% 66,7%
Vispārējā atbildes reakcija Trīs jomas
0
13,3%
45,5%
Divas jomas
30,0%
73,3%
42,4%
Viena joma
30,0%
13,3%
9,1%
Neviena joma
40,0%
0
3,0%
(1) MCID: minimālā klīniski nozīmīgā atšķirība (minimal clinically important difference).
Pediatriskā populācija
Alfa velmanāzes lietošanu vecuma grupā no 6 līdz 17 gadiem pamato pierādījumi no klīniskajiem pētījumiem pediatriskiem (19 no 33 pacientiem) un pieaugušiem pacientiem. Klīniskie dati par bērniem līdz 6 gadu vecumam nav pieejami.
Eiropas Zāļu aģentūra atliek pienākumu iesniegt pētījumu rezultātus par Lamzede vienā vai vairākās pediatriskās populācijas apakšgrupās alfa mannozidozes ārstēšanai (informāciju par lietošanu bērniem skatīt 4.2. apakšpunktā).
Šīs zāles ir reģistrētas „izņēmuma kārtā”. Tas nozīmē, ka sakarā ar šīs slimības retumu nav bijis iespējams iegūt pilnīgu informāciju par šīm zālēm. Eiropas Zāļu aģentūra ik gadu pārbaudīs jauniegūto informāciju par šīm zālēm un vajadzības gadījumā atjauninās šo zāļu aprakstu.
5.2. Farmakokinētiskās īpašības
Pacientiem ar alfa mannozidozi netika novērotas būtiskas farmakokinētikas atšķirības starp dzimumiem.
Uzsūkšanās
Lamzede ievada intravenozas infūzijas veidā. Līdzsvara stāvoklī pēc alfa velmanāzi infūzijas ievadīšanas 1 mg/kg devā katru nedēļu tās vidējā maksimālā koncentrācija plazmā bija aptuveni 8 µg/ml, un tā tika sasniegta 1,8 stundas pēc ievadīšanas sākuma, kas atbilst vidējam infūzijas ilgumam.
Izkliede
Kā tas bija paredzams šāda izmēra olbaltumvielai, izkliedes tilpums līdzsvara koncentrācijā bija mazs (0,27 l/kg), liecinot par izkliedi galvenokārt plazmā. Alfa velmanāzes plazmas klīrenss (vidēji 6,7 ml/stundā/kg) atbilst straujai alfa velmanāzes uzņemšanai šūnās ar mannozes receptoru starpniecību.
Biotransformācija
Paredzams, ka alfa velmanāzes metabolisma ceļi būs līdzīgi citu dabīgo olbaltumvielu metabolismam, kas sašķeļas mazākos peptīdos un visbeidzot – aminoskābēs.
10
Eliminācija
Pēc infūzijas beigām alfa velmanāzes koncentrācija plazmā samazinājās divās fāzēs, un vidējais terminālais eliminācijas pusperiods ir aptuveni 30 stundas.
Linearitāte/nelinearitāte
Alfa velmanāzei novēroja lineāru (t.i., pirmā loka) farmakokinētisko profilu, un devu diapazonā no 0,8 līdz 3,2 mg/kg (atbilst 25 un 100 vienības/kg) Cmax un AUC palielinājās proporcionāli devai.
Īpašas pacientu grupas
Alfa velmanāze ir olbaltumviela, un ir paredzams, ka metabolisma laikā tā tiks sašķelta aminoskābēs. Olbaltumvielām, kurām tāpat kā alfa velmanāzei molekulārā masa ir lielāka par 50 000 Da, neizdalās no organisma caur nierēm. Tādējādi nav sagaidāms, ka aknu un nieru darbības traucējumi varētu ietekmēt alfa velmanāzes farmakokinētiku. Tā kā Eiropā nav atklāti par 41 gadu vecāki pacienti, lietošana gados vecākiem pacientiem nav paredzama.
5.3. Preklīniskie dati par drošumu
Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par farmakoloģisko drošumu, atkārtotu devu toksicitāti, juvenīlo toksicitāti, toksisku ietekmi uz reproduktivitāti un attīstību neliecina par īpašu risku cilvēkam.
6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA
6.1. Palīgvielu saraksts
Nātrija hidrogēnfosfāta dihidrāts Nātrija dihidrogēnfosfāta dihidrāts Mannīts Glicīns
6.2. Nesaderība
Saderības pētījumu trūkuma dēļ šīs zāles nedrīkst sajaukt (lietot maisījumā) ar citām zālēm.
6.3. Uzglabāšanas laiks
3 gadi.
Sagatavots šķīdums infūzijām
Šķīduma ķīmiskā un fizikālā stabilitāte lietošanas laikā ir pierādīta 24 stundas, uzglabājot 2°C - 8°C temperatūrā. No mikrobioloģiskā viedokļa zāles jāizlieto nekavējoties. Ja tās netiek izlietotas nekavējoties, par uzglabāšanas laiku un apstākļiem lietošanas laikā atbild lietotājs, un parasti tas nedrīkst pārsniegt 24 stundas 2°C līdz 8°C temperatūrā.
6.4. Īpaši uzglabāšanas nosacījumi
Uzglabāt un transportēt atdzesētu (2°C - 8°C). Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Uzglabāšanas nosacījumus pēc zāļu sagatavošanas skatīt 6.3. apakšpunktā.
11
6.5. Iepakojuma veids un saturs
10 ml flakons (I klases stikls) ar brombutilgumijas aizbāzni, alumīnija aizsargvāciņu un noņemamu polipropilēna vāciņu. Katrs flakons satur 10 mg alfa velmanāzes.
Iepakojuma lielumi: 1, 5 vai 10 flakoni kastītē. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
6.6. Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos
Lamzede ir jāsagatavo, un to var ievadīt tikai intravenozas infūzijas veidā. Katrs flakons paredzēts tikai vienreizējai lietošanai.
Norādījumi par zāļu sagatavošanu un ievadīšanu
Lamzede sagatavošana un ievadīšana jāveic veselības aprūpes speciālistam. Šķīduma sagatavošana jāveic aseptiskos apstākļos. Sagatavošanas laikā nedrīkst izmantot adatas ar filtru.
a) Nepieciešamais flakonu skaits jāaprēķina atkarībā no katra pacienta ķermeņa masas. Ieteicamo devu 1 mg/kg aprēķina pēc šādas formulas: - Pacienta ķermeņa masa (kg) × deva (mg/kg) = Pacienta deva (mg) - Pacienta deva (mg) dalīta ar 10 mg/flakonā (viena flakona saturs) = sagatavošanai nepieciešamais flakonu skaits. Ja aprēķinātais flakonu skaits satur decimāldaļas, tas jānoapaļo līdz nākamajam pilnajam skaitlim. - Aptuveni 30 minūtes pirms sagatavošanas no ledusskapja jāizņem nepieciešamais flakonu skaits. Pirms sagatavošanas flakoniem jāļauj sasniegt istabas temperatūru (no 15°C līdz 25°C). Katra flakona saturu sagatavo, lēni ievadot 5 ml ūdeni injekcijām tā, lai tas tecētu lejup pa flakona iekšējo sieniņu. Katrs mililitrs sagatavotā šķīduma satur 2 mg alfa velmanāzes. Jāievada tikai ieteicamajai devai atbilstošs zāļu tilpums. Piemērs: - Pacienta ķermeņa masa (44 kg) × deva (1 mg/kg) = Pacienta deva (44 mg) - 44 mg dalot ar 10 mg/flakonā = 4,4 flakoni, tātad jāsagatavo 5 flakonu saturs. - No kopējā sagatavotā tilpuma jāievada tikai 22 ml (atbilst 44 mg).
b) Pulveris jāsagatavo flakonā, lēnām pievienojot ūdeni injekcijām, lai tas pa pilieniem tecētu lejup pa flakona iekšējo sieniņu, nevis tieši liofilizētajā pulverī. Nedrīkst ar spēku izšļākt ūdeni injekcijām no šļirces uz pulvera, lai neizraisītu putošanos. Pēc sagatavošanas flakoni jāatstāj uz galda aptuveni 5-10 minūtes. Pēc tam katrs flakons saudzīgi jāsagāž un jāvirpina 15-20 sekundes, lai veicinātu izšķīšanu. Flakonu nedrīkst apgriezt, strauji virpināt vai kratīt.
c) Pēc sagatavošanas šķīdums nekavējoties vizuāli jānovērtē, lai pārbaudītu, vai nav redzamas daļiņas un krāsas izmaiņas. Šķīdumam jābūt dzidram, un to nedrīkst lietot, ja ir redzamas necaurspīdīgas daļiņas vai krāsas izmaiņas. Zāļu īpašību dēļ sagatavotais šķīdums reizēm var saturēt dažas olbaltumvielas daļiņas tievu, baltu pavedienu vai caurspīdīgu šķiedru veidā, ko infūzijas laikā aizturēs sistēmā integrētie filtri (skatīt e punktu).
d) Sagatavotais šķīdums lēnām jāievelk no flakona šļircē, ievērojot piesardzību, lai neizraisītu putošanos. Ja vajadzīgais šķīduma daudzums neietilpst vienā šļircē, jāsagatavo nepieciešamais šļirču skaits, lai infūzijas laikā ātri veiktu šļirces nomaiņu.
e) Sagatavotais šķīdums jāievada, izmantojot infūzijas komplektu ar sūkni un sistēmā integrētu 0,22 µm filtru ar zemu olbaltumvielu saistīšanas spēju. Kopējais infūzijas tilpums ir atkarīgs no pacienta ķermeņa masas, un to ievada vismaz 50 minūšu laikā. Ja pacienta ķermeņa masa ir mazāka par 18 kg un nepieciešamā deva ir
12
mazāka par 9 ml sagatavotā šķīduma, infūzijas ātrums jāaprēķina tā, lai infūzijas laiks būtu ≥ 50 minūtes. Maksimālais infūzijas ātrums ir 25 ml/stundā (skatīt 4.2. apakšpunktu). Infūzijas laiku var aprēķināt, izmantojot šo tabulu.
Pacienta ķermeņa masa (kg) 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Deva (ml)
2,5 3 3,5 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 12,5 13 13,5 14 14,5 15 15,5 16 16,5 17 17,5 18 18,5 19 19,5 20 20,5 21 21,5 22 22,5 23
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 3 3,6 4,2 4,8 5,4 6 6,6 7,2 7,8 8,4 9 9,6 10,2 10,8 11,4 12 12,6 13,2 13,8 14,4 15 15,6 16,2 16,8 17,4 18 18,6 19,2 19,8 20,4 21 21,6 22,2 22,8 23,4 24 24,6 25 25 25 25 25
Minimālais infūzijas laiks (min)
50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 52 53 54 55
Pacienta ķermeņa masa (kg) 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94
Deva (ml)
26,5 27 27,5 28 28,5 29 29,5 30 30,5 31 31,5 32 32,5 33 33,5 34 34,5 35 35,5 36 36,5 37 37,5 38 38,5 39 39,5 40 40,5 41 41,5 42 42,5 43 43,5 44 44,5 45 45,5 46 46,5 47
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25
Minimālais infūzijas laiks (min)
64 65 67 67 68 70 71 72 73 74 76 77 78 79 80 82 83 84 85 86 88 89 90 91 92 94 95 96 97 98 100 101 102 103 104 106 107 108 109 110 112 113
13
Pacienta ķermeņa masa (kg) 47 48 49 50 51 52
Deva (ml)
23,5 24 24,5 25 25,5 26
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 25
25 25
25
25
25
Minimālais infūzijas laiks (min)
56 58 59 60 61 62
Pacienta ķermeņa masa (kg) 95 96 97 98 99
Deva (ml)
47,5 48 48,5 49 49,5
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 25
25
25
25
25
Minimālais infūzijas laiks (min)
114 115 116 118 119
f) Kad pēdējā šļirce ir tukša, dozēšanas šļirci nomaina ar 20 ml šļirci, kas pildīta ar 9 mg/ml (0,9%) nātrija hlorīda šķīdumu injekcijām. Infūzijas sistēmā jāievada 10 ml nātrija hlorīda šķīduma, lai ievadītu pacientam atlikušo Lamzede daudzumu.
Atkritumu likvidēšana Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
7. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS
Chiesi Farmaceutici S.p.A. Via Palermo 26/A 43122 Parma Itālija
8. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS
EU/1/17/1258/001 EU/1/17/1258/002 EU/1/17/1258/003
9. PIRMĀS REĢISTRĀCIJAS/PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS Reģistrācijas datums: 23/03/2018
10. TEKSTA PĀRSKATĪŠANAS DATUMS {MM/GGGG}
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu.
14
II PIELIKUMS A. BIOLOĢISKI AKTĪVĀS VIELAS RAŽOTĀJS UN
RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS
NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ
DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU E. ĪPAŠAS SAISTĪBAS, LAI VEIKTU PĒCREĢISTRĀCIJAS
PASĀKUMUS ZĀLĒM, KAS REĢISTRĒTAS „IZŅĒMUMA KĀRTĀ”
15
A BIOLOĢISKI AKTĪVĀS VIELAS RAŽOTĀJS UN RAŽOTĀJS, KAS ATBILD PAR SĒRIJAS IZLAIDI
Bioloģiski aktīvās vielas ražotāja nosaukums un adrese
Rentschler Biopharma SE Erwin-Rentschler-Strasse 21 88471 Laupheim Vācija
Ražotāja, kas atbild par sērijas izlaidi, nosaukums un adrese
Chiesi Farmaceutici S.p.A. Via San Leonardo, 96 43122 Parma Itālija
B. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBAS UN LIETOŠANAS NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI
Zāles ar parakstīšanas ierobežojumiem (skatīt I pielikumu: zāļu apraksts, 4.2. apakšpunkts).
C. CITI REĢISTRĀCIJAS NOSACĪJUMI UN PRASĪBAS
• Periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums
Šo zāļu periodiski atjaunojamo drošuma ziņojumu iesniegšanas prasības ir norādītas Eiropas Savienības atsauces datumu un periodisko ziņojumu iesniegšanas biežuma sarakstā (EURD sarakstā), kas sagatavots saskaņā ar Direktīvas 2001/83/EK 107.c panta 7. punktu, un visos turpmākajos saraksta atjauninājumos, kas publicēti Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē.
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāiesniedz šo zāļu pirmais periodiski atjaunojamais drošuma ziņojums 6 mēnešu laikā pēc reģistrācijas apliecības piešķiršanas.
D. NOSACĪJUMI VAI IEROBEŽOJUMI ATTIECĪBĀ UZ DROŠU UN EFEKTĪVU ZĀĻU LIETOŠANU
• Riska pārvaldības plāns (RPP)
Reģistrācijas apliecības īpašniekam jāveic nepieciešamās farmakovigilances darbības un pasākumi, kas sīkāk aprakstīti reģistrācijas pieteikuma 1.8.2. modulī iekļautajā apstiprinātajā RPP un visos turpmākajos atjauninātajos apstiprinātajos RPP.
Atjaunināts RPP jāiesniedz: • pēc Eiropas Zāļu aģentūras pieprasījuma; • ja ieviesti grozījumi riska pārvaldības sistēmā, jo īpaši gadījumos, kad saņemta jauna informācija, kas var būtiski ietekmēt ieguvumu/riska profilu, vai nozīmīgu (farmakovigilances vai riska mazināšanas) rezultātu sasniegšanas gadījumā.
E. ĪPAŠAS SAISTĪBAS, LAI VEIKTU PĒCREĢISTRĀCIJAS PASĀKUMUS ZĀLĒM, KAS REĢISTRĒTAS „IZŅĒMUMA KĀRTĀ”
Tā kā šī ir reģistrācija „izņēmuma kārtā” un saskaņā ar EK Regulas Nr. 726/2004 14. panta 8. punktu, RAĪ noteiktajā laika posmā jāveic šādi pasākumi:
16
Apraksts
Lai iegūtu datus par Lamzede terapijas ilgstošas lietošanas efektivitāti un drošumu, kā arī lai raksturotu visu alfa mannozidozes pacientu populāciju, ieskaitot to atšķirīgās klīniskās izpausmes, slimības progresēšanu un dabisko norisi, RAĪ tiek pieprasīts iesniegt pētījuma rezultātus, kas balstās uz adekvātu datu avotu, no alfa mannozidozes pacientu reģistra.
Pediatriskās populācijas pētījums rhLAMAN-08. 24 mēnešu ilgs, daudzcentru, atklāts II fāzes pētījums, kurā tiek pētīta alfa velmanāzes (cilvēka alfa mannozidāzes rekombinantā forma) atkārtotas lietošanas drošums un efektivitāte pediatriskiem pacientiem ar alfa mannozidozi vecumā līdz 6 gadiem.
Izpildes termiņš Gada pārskati ir jāiesniedz ikgadējā atkārtotā novērtējuma ziņojuma ietvaros.
Pētījuma galīgais ziņojums: 2020. gada
novembris
17
III PIELIKUMS MARĶĒJUMA TEKSTS UN LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
18
A. MARĶĒJUMA TEKSTS
19
INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ ĀRĒJĀ IEPAKOJUMA ĀRĒJĀ KASTĪTE
1. ZĀĻU NOSAUKUMS Lamzede 10 mg pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai Velmanase alfa
2. AKTĪVĀS(-O) VIELAS(-U) NOSAUKUMS(-I) UN DAUDZUMS(-I) Viens flakons satur 10 mg alfa velmanāzes. Pēc sagatavošanas viens ml šķīduma satur 2 mg alfa velmanāzes (10 mg / 5 ml).
3. PALĪGVIELU SARAKSTS Nātrija hidrogēnfosfāta dihidrāts Nātrija dihidrogēnfosfāta dihidrāts Mannīts Glicīns
4. ZĀĻU FORMA UN SATURS Pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai 1 flakons 5 flakoni 10 flakoni
5. LIETOŠANAS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. Intravenozai lietošanai.
6. ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI PAR ZĀĻU UZGLABĀŠANU BĒRNIEM NEREDZAMĀ UN NEPIEEJAMĀ VIETĀ
Uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
7. CITI ĪPAŠI BRĪDINĀJUMI, JA NEPIECIEŠAMS
8. DERĪGUMA TERMIŅŠ Derīgs līdz
20
9. ĪPAŠI UZGLABĀŠANAS NOSACĪJUMI Uzglabāt un transportēt atdzesētu. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Pēc sagatavošanas zāles jāizlieto nekavējoties. Ja zāles neizlieto nekavējoties, sagatavotais šķīdums jāuzglabā ledusskapī ne ilgāk par 24 stundām.
10. ĪPAŠI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI, IZNĪCINOT NEIZLIETOTĀS ZĀLES VAI IZMANTOTOS MATERIĀLUS, KAS BIJUŠI SASKARĒ AR ŠĪM ZĀLĒM, JA PIEMĒROJAMS
11. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKA NOSAUKUMS UN ADRESE Chiesi Farmaceutici S.p.A. Via Palermo 26/A 43122 Parma Itālija
12. REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS NUMURS(-I) EU/1/17/1258/001 EU/1/17/1258/002 EU/1/17/1258/003
13. SĒRIJAS NUMURS Sērija
14. IZSNIEGŠANAS KĀRTĪBA
15. NORĀDĪJUMI PAR LIETOŠANU
16. INFORMĀCIJA BRAILA RAKSTĀ Pamatojums Braila raksta nepiemērošanai ir apstiprināts.
17. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – 2D SVĪTRKODS 2D svītrkods, kurā iekļauts unikāls identifikators.
18. UNIKĀLS IDENTIFIKATORS – DATI, KURUS VAR NOLASĪT PERSONA PC: {numurs} SN: {numurs} NN: {numurs}
21
MINIMĀLĀ INFORMĀCIJA, KAS JĀNORĀDA UZ MAZA IZMĒRA TIEŠĀ IEPAKOJUMA FLAKONA MARĶĒJUMS 1. ZĀĻU NOSAUKUMS UN IEVADĪŠANAS VEIDS(-I) Lamzede 10 mg pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai Velmanase alfa Intravenozai lietošanai 2. LIETOŠANAS VEIDS Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju. 3. DERĪGUMA TERMIŅŠ EXP 4. SĒRIJAS NUMURS Lot 5. SATURA SVARS, TILPUMS VAI VIENĪBU DAUDZUMS 10 mg alfa velmanāzes 6. CITA
22
B. LIETOŠANAS INSTRUKCIJA
23
Lietošanas instrukcija: informācija pacientam
Lamzede 10 mg pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai Velmanase alfa
Šīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju. - Saglabājiet šo instrukciju! Iespējams, ka vēlāk to vajadzēs pārlasīt. - Ja Jums rodas jebkādi jautājumi, vaicājiet ārstam. - Šīs zāles ir parakstītas tikai Jums. Nedodiet tās citiem. Tās var nodarīt ļaunumu pat tad, ja šiem
cilvēkiem ir līdzīgas slimības pazīmes. - Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu. Tas attiecas arī uz iespējamām
blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Skatīt 4. punktu.
Šajā instrukcijā varat uzzināt:
1. Kas ir Lamzede un kādam nolūkam to lieto 2. Kas Jums jāzina pirms Lamzede lietošanas 3. Kā lieto Lamzede 4. Iespējamās blakusparādības 5. Kā uzglabā Lamzede 6. Iepakojuma saturs un cita informācija
1. Kas ir Lamzede un kādam nolūkam to lieto
Lamzede satur aktīvo vielu alfa velmanāzi, kas pieder zāļu grupai, ko sauc par enzīmu aizstājterapiju. To lieto, lai ārstētu pacientus ar vieglu līdz vidēji smagu alfa mannozidozi. Tas ir paredzēts slimības, bez neiroloģiskiem simptomiem, ārstēšanai.
Alfa mannozidoze ir reti sastopama ģenētiska slimība, ko izraisa alfa mannozidāzes enzīma, kas nepieciešams, lai sadalītu noteiktus cukura savienojumus (sauktus par „oligosaharīdiem ar augstu mannozes saturu”), nepietiekams daudzums organismā. Ja trūkst šī enzīma vai tas nedarbojas kā paredzēts, šie cukura savienojumi uzkrājas šūnās un izraisa šai slimībai raksturīgās pazīmes un simptomus. Slimībai raksturīgās izpausmes ir specifiski sejas vaibsti, garīga atpalicība, grūtības kontrolēt kustības, dzirdes un runas traucējumi, biežas infekcijas, skeleta deformācijas, sāpes muskuļos un vājums.
Alfa velmanāze ir paredzēta trūkstošā enzīma aizvietošanai pacientiem, kuri slimo ar alfa mannozidozi. Tas var mazināt slimības simptomus.
2. Kas Jums jāzina pirms Lamzede lietošanas
Nelietojiet Lamzede šādos gadījumos: - ja Jums ir alerģija pret alfa velmanāzi vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu.
Brīdinājumi un piesardzība lietošanā Pirms Lamzede lietošanas konsultējieties ar ārstu.
24
Ja Jūs tiekat ārstēts ar Lamzede, Jums var rasties blakusparādības infūzijas, kas tiek lietota zaļu ievadīšanai, laikā vai tieši pēc tās (skatīt 4. punktu). Tā ir ar infūziju saistīta reakcija, un dažkārt tā var būt smaga. - Ar infūziju saistītas reakcijas var izpausties kā reibonis, galvassāpes, slikta dūša, pazemināts
asinsspiediens, nogurums un drudzis. Ja Jums rodas ar infūziju saistīta reakcija, par to nekavējoties jāpaziņo ārstam. - Ja Jums rodas ar infūziju saistīta reakcija, Jums var nozīmēt papildu zāles tās ārstēšanai vai atkārtotas reakcijas novēršanai. Šīs zāles var būt pretalerģijas līdzekļi (antihistamīni), temperatūru samazinošas zāles (pretdrudža līdzekļi) un zāles (kortikosteroīdi) iekaisumu ārstēšanai. - Ja ar infūziju saistītā reakcija ir smaga, ārsts nekavējoties pārtrauks infūziju un nodrošinās atbilstošu medicīnisko ārstēšanu. - Ja ar infūziju saistītās reakcijas ir smagas un/vai zāles pārstāj darboties, ārsts Jums veiks asins analīzes, lai pārbaudītu, vai nav izveidojušās antivielas, kas varētu ietekmēt ārstēšanas iznākumu. - Vairumā gadījumu Jūs varēsiet turpināt saņemt Lamzede pat tad, ja Jums radīsies ar infūziju saistīta reakcija.
Citas zāles un Lamzede Pastāstiet ārstam par visām zālēm, kuras lietojat, pēdējā laikā esat lietojis vai varētu lietot.
Grūtniecība un barošana ar krūti Ja Jūs esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, ja domājat, ka Jums varētu būt grūtniecība, vai plānojat grūtniecību, pirms šo zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Lamzede grūtniecības laikā drīkst lietot tikai tad, ja tas ir nepieciešams medicīniskā stāvokļa dēļ. Nav zināms, vai alfa velmanāze izdalās mātes pienā; Lamzede drīkst lietot barošanas ar krūti laikā.
Transportlīdzekļu vadīšana un mehānismu apkalpošana Lamzede neietekmē vai nenozīmīgi ietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.
Lamzede satur nātriju Zāles satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā devā, - būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”.
3. Kā lieto Lamzede
Šīs zāles jālieto tikai tāda ārsta uzraudzībā, kuram ir pieredze alfa mannozidozes vai citu līdzīgu slimību ārstēšanā, un tās drīkst ievadīt tikai veselības aprūpes speciālists.
Devas Ieteicamā Lamzede deva ir 1 mg/kg ķermeņa masas vienu reizi nedēļā.
Lietošana bērniem un pusaudžiem Lamzede var lietot bērniem un pusaudžiem tādā pašā devā un tikpat bieži kā pieaugušajiem. Nav pieredzes par lietošanu pacientiem, kuri ir jaunāki par 6 gadiem.
Lietošanas veids Lamzede ir pieejams kā pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai flakonā, kas pirms ievadīšanas tiks sagatavots ar ūdeni injekcijām. Pēc sagatavošanas zāles Jums ievadīs ar infūzijas sūkni vēnā vismaz 50 minūtes ilgi, atrodoties ārsta uzraudzībā.
Ja Jums ir kādi jautājumi par šo zāļu lietošanu, jautājiet ārstam.
25
4. Iespējamās blakusparādības
Tāpat kā visas zāles, šīs zāles var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Vairums blakusparādību sākas infūzijas laikā vai drīz pēc tās („ar infūziju saistīta reakcija”, skatīt 2. punktu „Brīdinājumi un piesardzība lietošanā”).
Lietojot Lamzede, Jums var rasties kāda no minētajām blakusparādībām:
Nopietnas blakusparādības
Biežas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): - samaņas zudums (ģībonis; pirms tā iespējams galvas reibonis, apreibumam līdzīgs stāvoklis vai
apjukums); - akūta nieru mazspēja (nieru darbības traucējumi, kas izpaužas kā šķidruma aizture, kāju, potīšu
vai pēdu tūska, miegainība, elpas trūkums vai nespēks); - paaugstināta jutība un nopietna alerģiska reakcija (ar tādiem simptomiem, kā lokalizēta vai
izplatīta ādas nieze, reibonis, apgrūtināta elpošana, sāpes krūtīs, kuņģa-zarnu trakta simptomi, piemēram, slikta dūša, vemšana, caureja vai sāpes zarnās, rīkles, sejas, lūpu vai mēles pietūkums).
Ja Jūs novērojat kādu no šīm blakusparādībām, lūdzu, nekavējoties pastāstiet ārstam.
Citas blakusparādības
Ļoti biežas blakusparādības (var rasties vairāk kā 1 no 10 cilvēkiem): - caureja; - ķermeņa masas palielināšanās; - drudzis/paaugstināta ķermeņa temperatūra.
Biežas blakusparādības (var rasties līdz 1 no 10 cilvēkiem): - lēna sirdsdarbība (bradikardija); - psihotiska uzvedība (psihiski traucējumi ar halucinācijām, grūtībās skaidri domāt un saprast
realitāti, trauksme), sākotnējs bezmiegs; - apjukuma stāvoklis, ģībonis, trīce, reibonis, galvassāpes; - zarnu (vēdera) sāpes, kuņģa kairinājums, ko izraisa gremošanas trakta sulas (refluksa gastrīts),
slikta dūša, vemšana; - sāpes infūzijas ievadīšanas vietā, drebuļi, karstuma sajūta, vājums, nogurums (nespēks); - izsitumi uz ādas (nātrene), pastiprināta svīšana (hiperhidroze); - asiņošana no deguna; - sāpes locītavās, muguras sāpes, locītavu stīvums, sāpes muskuļos, sāpes ekstremitātē (plaukstās,
pēdās); - acs kairinājums, acu plakstiņu tūska, acs apsārtums; - palielināta apetīte.
Ziņošana par blakusparādībām Ja Jums rodas jebkādas blakusparādības, konsultējieties ar ārstu. Tas attiecas arī uz iespējamajām blakusparādībām, kas nav minētas šajā instrukcijā. Jūs varat ziņot par blakusparādībām arī tieši, izmantojot V pielikumā minēto nacionālās ziņošanas sistēmas kontaktinformāciju. Ziņojot par blakusparādībām, Jūs varat palīdzēt nodrošināt daudz plašāku informāciju par šo zāļu drošumu.
5. Kā uzglabā Lamzede
Uzglabāt šīs zāles bērniem neredzamā un nepieejamā vietā.
Nelietot šīs zāles pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz marķējuma un kastītes pēc „Derīgs līdz/EXP”. Derīguma termiņš attiecas uz norādītā mēneša pēdējo dienu.
26
Uzglabāt un transportēt atdzesētu (2°C - 8°C). Uzglabāt oriģinālā iepakojumā, lai pasargātu no gaismas. Pēc sagatavošanas zāles jāizlieto nekavējoties. Ja zāles neizlieto nekavējoties, sagatavoto šķīdumu var uzglabāt līdz 24 stundām 2°C līdz 8°C temperatūrā. Šīs zāles nedrīkst lietot, ja sagatavotais šķīdums satur necaurspīdīgas daļiņas vai tā krāsa ir mainījusies.
Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.
6. Iepakojuma saturs un cita informācija
Ko Lamzede satur
- Aktīvā viela ir alfa velmanāze. Viens flakons satur 10 mg alfa velmanāzes. Pēc sagatavošanas viens ml šķīduma satur 2 mg alfa velmanāzes (10 mg / 5 ml).
- Citas sastāvdaļas ir: nātrija hidrogēnfosfāta dihidrāts, nātrija dihidrogēnfosfāta dihidrāts, mannīts un glicīns.
Lamzede ārējais izskats un iepakojums Lamzede ir balts līdz gandrīz balts pulveris infūziju šķīduma pagatavošanai, kas tiek piegādāts stikla flakonā. Katra kastīte satur 1, 5 vai 10 flakonus. Visi iepakojuma lielumi tirgū var nebūt pieejami.
Reģistrācijas apliecības īpašnieks Chiesi Farmaceutici S.p.A. Via Palermo 26/A 43122 Parma Itālija
Ražotājs Chiesi Farmaceutici S.p.A. Via San Leonardo, 96 43122 Parma Itālija
Lai saņemtu papildu informāciju par šīm zālēm, lūdzam sazināties ar reģistrācijas apliecības īpašnieka vietējo pārstāvniecību:
België/Belgique/Belgien Chiesi sa/nv Tél/Tel: + 32 (0)2 788 42 00
Lietuva Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: + 43 1 4073919
България Chiesi Bulgaria EOOD
Teл.: + 359 29201205
Luxembourg/Luxemburg Chiesi sa/nv Tél/Tel: + 32 (0)2 788 42 00
Česká republika Chiesi CZ s.r.o.
Tel: + 420 261221745
Magyarország Chiesi Hungary Kft. Tel.: + 36-1-429 1060
27
Danmark Chiesi Pharma AB Tlf: + 46 8 753 35 20
Deutschland Chiesi GmbH Tel: + 49 40 89724-0
Eesti Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: + 43 1 4073919
Ελλάδα Chiesi Hellas AEBE Τηλ: + 30 210 6179763
España Chiesi España, S.A.U. Tel: + 34 93 494 8000
France Chiesi S.A.S. Tél: + 33 1 47688899
Hrvatska Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: + 43 1 4073919
Ireland Chiesi Farmaceutici S.p.A. Tel: + 39 0521 2791
Ísland Chiesi Pharma AB Sími: +46 8 753 35 20
Italia Chiesi Farmaceutici S.p.A. Tel: + 39 0521 2791
Κύπρος Chiesi Farmaceutici S.p.A. Τηλ: + 39 0521 2791
Latvija Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: + 43 1 4073919
Malta Chiesi Farmaceutici S.p.A. Tel: + 39 0521 2791
Nederland Chiesi Pharmaceuticals B.V. Tel: + 31 88 501 64 00
Norge Chiesi Pharma AB Tlf: + 46 8 753 35 20
Österreich Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: + 43 1 4073919
Polska Chiesi Poland Sp. z.o.o. Tel.: + 48 22 620 1421
Portugal Chiesi Farmaceutici S.p.A. Tel: + 39 0521 2791
România Chiesi Romania S.R.L. Tel: + 40 212023642
Slovenija Chiesi Slovenija d.o.o. Tel: + 386-1-43 00 901
Slovenská republika Chiesi Slovakia s.r.o. Tel: + 421 259300060
Suomi/Finland Chiesi Pharma AB Puh/Tel: +46 8 753 35 20
Sverige Chiesi Pharma AB Tel: +46 8 753 35 20
United Kingdom Chiesi Ltd Tel: + 44 (0)161 488 5555
Šī lietošanas instrukcija pēdējo reizi pārskatīta {MM/GGGG}.
Šīs zāles ir reģistrētas „izņēmuma kārtā”. Tas nozīmē, ka sakarā ar šīs slimības retumu nav bijis iespējams iegūt pilnīgu informāciju par šīm zālēm. Eiropas Zāļu aģentūra ik gadu pārbaudīs visu jauniegūto informāciju par šīm zālēm un vajadzības gadījumā atjauninās šo lietošanas instrukciju.
28
Citi informācijas avoti
Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē http://www.ema.europa.eu. Tur ir arī saites uz citām tīmekļa vietnēm par retām slimībām un to ārstēšanu.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tālāk sniegtā informācija paredzēta tikai veselības aprūpes speciālistiem.
Lamzede ir jāsagatavo, un to var ievadīt tikai intravenozas infūzijas veidā. Katrs flakons paredzēts tikai vienreizējai lietošanai.
Norādījumi par zāļu sagatavošanu un ievadīšanu
Lamzede sagatavošana un ievadīšana jāveic veselības aprūpes speciālistam. Šķīduma sagatavošana jāveic aseptiskos apstākļos. Sagatavošanas laikā nedrīkst izmantot adatas ar filtru.
a) Nepieciešamais flakonu skaits jāaprēķina atkarībā no katra pacienta ķermeņa masas. Ieteicamo devu 1 mg/kg aprēķina pēc šādas formulas: - Pacienta ķermeņa masa (kg) × deva (mg/kg) = Pacienta deva (mg) - Pacienta deva (mg) dalīta ar 10 mg/flakonā (viena flakona saturs) = sagatavošanai nepieciešamais flakonu skaits. Ja aprēķinātais flakonu skaits satur decimāldaļas, tas jānoapaļo līdz nākamajam pilnajam skaitlim. - Aptuveni 30 minūtes pirms sagatavošanas no ledusskapja jāizņem nepieciešamais flakonu skaits. Pirms sagatavošanas flakoniem jāļauj sasniegt istabas temperatūru (no 15°C līdz 25°C). Katra flakona saturu sagatavo, lēni ievadot 5 ml ūdeni injekcijām tā, lai tas tecētu lejup pa flakona iekšējo sieniņu. Katrs mililitrs sagatavotā šķīduma satur 2 mg alfa velmanāzes. Jāievada tikai ieteicamajai devai atbilstošs zāļu tilpums. Piemērs: - Pacienta ķermeņa masa (44 kg) × deva (1 mg/kg) = Pacienta deva (44 mg) - 44 mg dalot ar 10 mg/flakonā = 4,4 flakoni, tātad jāsagatavo 5 flakonu saturs. - No kopējā sagatavotā tilpuma jāievada tikai 22 ml (atbilst 44 mg).
b) Pulveris jāsagatavo flakonā, lēnām pievienojot ūdeni injekcijām, lai tas pa pilieniem tecētu lejup pa flakona iekšējo sieniņu, nevis tieši liofilizētajā pulverī. Nedrīkst ar spēku izšļākt ūdeni injekcijām no šļirces uz pulvera, lai neizraisītu putošanos. Pēc sagatavošanas flakoni jāatstāj uz galda aptuveni 5-10 minūtes. Pēc tam katrs flakons saudzīgi jāsagāž un jāvirpina 15-20 sekundes, lai veicinātu izšķīšanu. Flakonu nedrīkst apgriezt , strauji virpināt vai kratīt.
c) Pēc sagatavošanas šķīdums nekavējoties vizuāli jānovērtē, lai pārbaudītu, vai nav redzamas daļiņas un krāsas izmaiņas. Šķīdumam jābūt dzidram, un to nedrīkst lietot, ja ir redzamas necaurspīdīgas daļiņas vai krāsas izmaiņas. Zāļu īpašību dēļ sagatavotais šķīdums reizēm var saturēt dažas olbaltumvielas daļiņas tievu, baltu pavedienu vai caurspīdīgu šķiedru veidā, ko infūzijas laikā aizturēs sistēmā integrētie filtri (skatīt e punktu).
d) Sagatavotais šķīdums lēnām jāievelk no flakona šļircē, ievērojot piesardzību, lai neizraisītu putošanos. Ja vajadzīgais šķīduma daudzums neietilpst vienā šļircē, jāsagatavo nepieciešamais šļirču skaits, lai infūzijas laikā ātri veiktu šļirces nomaiņu.
e) Sagatavotais šķīdums jāievada, izmantojot infūzijas komplektu ar sūkni un sistēmā integrētu 0,22 µm filtru ar zemu olbaltumvielu saistīšanas spēju. Kopējais infūzijas tilpums ir atkarīgs no pacienta ķermeņa masas, un to ievada vismaz 50 minūšu laikā. Ja pacienta ķermeņa masa ir mazāka par 18 kg un nepieciešamā deva ir mazāka par 9 ml sagatavotā šķīduma, infūzijas ātrums jāaprēķina tā, lai infūzijas laiks būtu
29
≥ 50 minūtes. Maksimālais infūzijas ātrums ir 25 ml/stundā. Infūzijas laiku var aprēķināt, izmantojot šo tabulu.
Pacienta ķermeņa masa (kg) 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47
Deva (ml)
2,5 3 3,5 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 12,5 13 13,5 14 14,5 15 15,5 16 16,5 17 17,5 18 18,5 19 19,5 20 20,5 21 21,5 22 22,5 23 23,5
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 3 3,6 4,2 4,8 5,4 6 6,6 7,2 7,8 8,4 9 9,6 10,2 10,8 11,4 12 12,6 13,2 13,8 14,4 15 15,6 16,2 16,8 17,4 18 18,6 19,2 19,8 20,4 21 21,6 22,2 22,8 23,4 24 24,6 25 25 25 25 25 25
Minimālais infūzijas laiks (min)
50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 52 53 54 55 56
Pacienta ķermeņa masa (kg) 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95
Deva (ml)
26,5 27 27,5 28 28,5 29 29,5 30 30,5 31 31,5 32 32,5 33 33,5 34 34,5 35 35,5 36 36,5 37 37,5 38 38,5 39 39,5 40 40,5 41 41,5 42 42,5 43 43,5 44 44,5 45 45,5 46 46,5 47 47,5
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25
Minimālais infūzijas laiks (min)
64 65 67 67 68 70 71 72 73 74 76 77 78 79 80 82 83 84 85 86 88 89 90 91 92 94 95 96 97 98 100 101 102 103 104 106 107 108 109 110 112 113 114
30
Pacienta ķermeņa masa (kg) 48 49 50 51 52
Deva (ml)
24 24,5 25 25,5 26
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 25
25
25
25
25
Minimālais infūzijas laiks (min)
58 59 60 61 62
Pacienta ķermeņa masa (kg) 96 97 98 99
Deva (ml)
48 48,5 49 49,5
Maksimālais infūzijas ātrums (ml/stundā) 25
25
25
25
Minimālais infūzijas laiks (min)
115 116 118 119
f) Kad pēdējā šļirce ir tukša, dozēšanas šļirci nomaina ar 20 ml šļirci, kas pildīta ar 9 mg/ml (0,9%) nātrija hlorīda šķīdumu injekcijām. Infūzijas sistēmā jāievada 10 ml nātrija hlorīda šķīduma, lai ievadītu pacientam atlikušo Lamzede daudzumu.
Atkritumu likvidēšana
Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.
31